AMERICANA
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
1884 ÅRS ALMANACK UTGIFVEN AF AMERIKANSKA EMIGRANT KOMPANIET. Stockholm: Rediviva, 1974. Faksimil efter original 1883. (64) s. 17x12 cm. Klammerhäftad med tryckt omslag. Illustrerad. (#60927) 50:-
(ADAMS, ANSEL) Weber, Eva: ANSEL ADAMS AND THE PHOTOGRAPHERS OF THE AMERICAN WEST. North Dighton: JP Press, 2002. 255, (1) pp. 31x24 cm. Publisher's printed boards in dust jacket. Photoillustrated. (#84241) 250:-
Adams, James Truslow: AMERIKANSKT EPOS. Stockholm: Kooperativa förbundets bokförlag, 1939. 471 s. Förlagets klotband med något skadat och lagat skyddsomslag. Illustrerad av M.J. Gallacher. Skyddsomslag i färg av Bertil Bull Hedlund. (#56832) 100:-
A HARVEST YET TO REAP. A History of Prairie Women. Researched and compiled by Linda Rasmussen, Lorna Rasmussen, Candace Savage and Anne Wheeler. Introductory essays by Candace Savage. Lincoln: The University of Nebeaska Press, 1976. 240 pp. 24x23 cm. Soft boards. Photoillustrated. (#82968) 150:-
Ahlander, Björn: AMERIKA - DRÖM OCH VERKLIGHET. Stockholm: Gebers, 1966. Ny omarbetad upplaga. 236 s. Pocket. (#90749) 75:-
Ahnlund, Nils: NYA SVERIGE. De historiska huvuddragen. Stockholm: SKD, 1938. 61, (1) s + karta. Häftad. (#95300) 75:-
Alexandersson, Arne: DAL-AMERIKA. Emigrantöden och brev från sekelskiftet. Mellerud: Logen Mellerud nr. 644 Vasa Orden av Amerika, 1981. 159 s. 30x21,5 cm. Dekorerad förlagsband. Fotoillustrerad samt med samtida avbildningar. (#65358) 150:-
Allsop, Kenneth: GANGSTERVÄLDET I CHICAGO. Stockholm: Prisma, 1980. 395, (1) s + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Främre försättsbladet med karta. (#88523) 125:-
Allwood, Martin S.: AMERIKA-SVENSK LYRIK GENOM 100 ÅR 1848-1948. Mullsjö: Institutet för samhällsforkning, 1949. XXXVII, 165, (1) s. Häftad. (#49386) 90:-
Allwood, Martin S.: AMERIKA-SVENSK LYRIK GENOM 100 ÅR 1848-1948. Mullsjö: Institutet för samhällsforkning, 1949. XXXVII, 165, (1) s. Häftad. Med dedikation "Till Albert Viksten - välkommen till Amerika! från Martin S. Allwood, 3.3.1950". (#39215) 125:-
Almqvist, Carl Jonas Love: ALMQVIST I AMERIKA. Sammanställt av Lars Krumlinde. Stockholm: Brombergs, 1987. 235, (3) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Med porträtt och brev i faksimil. (#41582) 100:-
Andrews, Edward Deming: THE PEOPLE CALLED SHAKERS. A search for the perfect society. New York: Dover, 1963. New edition. XVI, 351, (14) pp. Soft borads. Illustrated. (#10962) 100:-
Archambeault, James: KENTUCKY. Text by Thomas D. Clark. Portland: Graphic Arts Center, 1982. 158, (2) pp. 34x25,5 cm. Publisher's boards in dust jacket. Photoillustrated in color. (#23339) 100:-
Banner, Lois, W.: AMERICAN BEAUTY. New York: Knopf, 1983. First edition. VIII, (2), 369, (3) pp. Publisher's quarter cloth in dust jacket with one mended tear. Photoillustrated with plates. (#64856) 100:-
Bass, Britt / Holmqvist, Lasse: NEW SWEDEN. En liten bit av Amerika. Höganäs: Bra Böcker, 1988. 271 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg och svartvitt. (#1771) 100:-
Beckman, Ernst: FRÅN NYA VERLDEN. Reseskildringar från Amerikas Förenta Stater. Stockholm: Norstedts, 1877. (4), 386 s. Inbunden i förlagets röda dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Illustrerad med träsnitt i texten. (#41241) 300:-
Beijbom, Ulf: AMERIKAMINNEN. Berättelser i utvandrarbygd. Stockholm: Norstedts, 1996. 320 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#86212) 125:-
Beijbom, Ulf: IMAGES OF SWEDISH-AMERICA. Swedish-American immigrant photos from "The Dream of America" exhibit and other collections at the Swedish Emigrant Institute, Växjö, Sweden. Växjö: Emigrant Institute Friendship Society No 10, 2003. 119 pp. 21,5x25 cm. Publisher's printed boards. Photoillustrated. English text. (#78240) 125:-
Beijbom, Ulf: UTVANDRARNA OCH SVENSK-AMERIKA. Stockholm: LT, 1986. 253, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#26868) 100:-
Beijbom, Ulf: UTVANDRARNA OCH SVENSK-AMERIKA. Stockholm: LT, 1986. 253, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. Med dedikation från "Ulf Beijbom". (#1777) 125:-
Beijbom, Ulf / Johansson, Rolf: DRÖMMEN OM AMERIKA. Stockholm: Forum, 1971. 116, (1) s. 27x23,5 cm. Tryckt förlagsband. Fotoillustrerad. (#1778) 100:-
Birmingham, Stephen: LIFE AT THE DAKOTA. New York's Most Unusual Address. Random House, New York 1979. XII, 241 pp. Publisher's quarter cloth in dust jacket. Photoillustrated. (#5357) 150:-
Björk, Hjalmar: STIGENS ROSOR. Svenska Kulturförbundet i Amerika, tryckt av Elanders, 1973. 130 s. Häftad. (#18060) 75:-
Björkstén, Ingmar: DAGAR I NEW YORK. Anteckningar 1 maj - 10 juli 1965. Stockholm: Gebers, 1966. 168 s. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. (#53938) 75:-
Borgström, Peter / Andersson, Kenneth: NEW YORK MEMORIES. Stockholm: Norstedts, 1998. 197, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Illustrerad delvis i färg av Kenneth Andersson. Detta är en bok om muskulösa män gamla tanter en hund och några transvestiter. Med dedikation från "Peter". (#91132) 125:-
Bradley, James: THE IMPERIAL CRUISE. A Secret History of Empire and War. New York: Little, Brown, 2009. First edition. (12), 387, (1) pp. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated with photographs and maps. (#94176) 125:-
Brooks, Connie: THE LAST COWBOYS. Closing the Open Range in Southeastern New Mexico, 1890s-1920s. Albuquerque: University of New Mexico Press, 1993. First edition. XI, (3), 129, (1) pp. Publisher's boards in dust jacket. Photoillustrated and with maps. (#87317) 125:-
Carlsson, Sten: SKANDINAVISKA POLITIKER I MINNESOTA 1882-1900. En studie rörande den etniska faktorns roll vid politiska val i en immigrantstat. Uppsala: Acta Universitatis Upsaliensis, 1970. 58 s. Klammerhäftad. Illustrerad med karta. (#17796) 75:-
Carmichael, Stokely / Hamilton, Charles V.: BLACK POWER. Befrielsepolitiken i Amerika. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1968. Andra svenska upplagan. 185, (6) s. Pocket. (#90748) 75:-
Carter, Graydon: WHAT WE'VE LOST. London: Little, Brown, 2004. X, 338 pp. Publisher's boards in dust jacket. How the Bush administration has curtailed freedoms, ravaged the enviroment and damaged America and the World. (#86756) 90:-
Chittenden, Hiram Martin: YELLOWSTONE NATIONAL PARK. Historical Descriptive. 1933 edition. Revised by Eleanor Chittenden Cress and Isabelle F. Story. California: Stanford University Press, 1933. XI, (1), 286 pp + plates and map. Publisher's cloth. Without dustjacket. Photoillustrated with plates and one folded map. (#81691) 150:-
Chomsky, Noam: HYBRIS. USA:s strävan efter global dominans. Stockholm: Ordfront, 2004. Första svenska upplagan. 279, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#93880) 100:-
Chomsky, Noam: I KRIG MED ASIEN. Stockholm: PAN/Norstedts, 1971. Första svenska upplagan. 267, (2) s. Pocket. (#92783) 75:-
Clark, Ramsey: BROTT I USA. Stockholm: Gebers, 1971. 451, (1) s. Pocket i nyskick. (#90755) 75:-
Clay, Jehu Curtis: ANNALS OF THE SWEDES ON THE DELAWARE. With an introduction by Henry S. Henschen and an appendix in memory of John Ericsson (1803-1889). Chicago: John Ericsson Memorial Committee, 1938. Fourth edition. 232 pp. Publisher's cloth. Without dust jacket. Photoillustrated with plates. (#49591) 200:-
Commetant, Oscar: TRE ÅR I FÖRENTA STATERNA. Iaktagelser och skildringar. Öfversättning från franskan af L. J. Siktberg. Stockholm: Fahlstedts, 1860. (2), 342 s. Äldre lätt nött halvskinnband. (#56664) 350:-
Dahllöf, Tell G.: I UTVANDRARNAS SPÅR. En bok om Sverige i Amerika. Stockholm: Verbum, 1975. 110, (1) s. Häftad. Illustrerad. (#1784) 75:-
DET BÖRJADE VID DELAWARE. Om svenska hembygder i Amerika. Stockholm: Riksförbundet för Hembygdsvård, 1986. 168 s. Häftad. Fotoillustrerad. (#1787) 90:-
Dorian, Edith: VÄSTERUT. Om männen som röjde Nordamerikas pionjärleder. Stockholm: SKDB, 1963. 85, (1) s. 24,5x16,5 cm. Förlagets pappband med något skeva pärmar och bevarat skyddsomslag. Illustrerad av W.N. Wilson. (#60557) 125:-
Drury, John: MIDWEST HERITAGE. New York: Wyn, 1948. 176 pp. 28,5x22 cm. Publisher's pictorial cloth. Without dust jacket. Illustrated with hundreds of old reproduced engravings. With Swedish author Olov Isaksson's nameinscription on free endpaper. (#60807) 125:-
EARLY YUMA. A Graphic History of Life on the American Nile. Edited by Rosalie Crowe and Sidney B. Brinckershoff. USA: Northland Press, 1976. First edition. VII, (1), 135, (1) pp. 31x23,5 cm. Publisher's pictorial cloth in a little worn dust jacket. Mostly photoillustrated. (#65397) 100:-
Eidevall, Gunnar: AMERIKA I SVENSK 1900-TALSLITTERATUR. Från Gustaf Hellström till Lars Gustafsson. Almqvist & Wiksell, 1983. 224 s. Häftad. Med dedikation från "förf". (#19583) 100:-
Eklöf, Einar: MITT LIV I SVERIGE OCH AMERIKA OCH I DET STORA KRIGET BERÄTTAT FÖR ANDERS JOHANSSON. Stockholm: LTs, 1981. 208 s. 24,5x18 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#1793) 100:-
EMIGRATION FRÅN DALARNA. Redaktör: Björn Hallerdt. Särtryck ur Dalarnas Hembygdsbok 1966, 1968. 159 s. Häftad. Fotoillustrerad. (#1796) 75:-
Enander, Joh. A.: FÖRENTA STATERNAS HISTORIA, UTARBETAD FÖR DEN SVENSKA BEFOLKNINGEN I AMERIKA. (DEL 3). Chicago: Enander & Bohmans, 1877. 190, (2), 191-382 s. Samtida halvskinnband med bruksspår. Med namnteckning och namnstämpel. 4 delar utkom mellan 1874-1880. (#60918) 125:-
Ericson, Stig: PRÄRIENS PIONJÄRER. Guldet och det stora järnvägsbygget. Stockholm: Bonniers, 1963. 58, (6) s. Häftad. Illustrerad. (#50041) 100:-
(ERICSSON, JOHN) Hammar, Hugo: JOHN ERICSSONS MONITOR OCH DRABBNINGEN PÅ HAMPTON ROADS. Stockholm: Gebers, 1937. 61, (1) s. 25x18 cm. Häftad med något nött omslag. Illustrerad med planscher samt 3 utvikbara bilagor med ritningar. (#67601) 150:-
(ERICSSON, JOHN) Hammar, Hugo: JOHN ERICSSONS MONITOR OCH DRABBNINGEN PÅ HAMPTON ROADS. Stockholm: Gebers, 1937. 61, (1) s. 25x18 cm. Häftad med skadad rygg. Illustrerad med planscher samt 3 utvikbara bilagor med ritningar. (#77328) 100:-
Eriksson, Åke: USA FÖRSTA RESAN. Stockholm: Norstedts, 1980. 195, (1) s. Förlagets tryckta pappband med lagat skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren. (#20443) 100:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO DE EFFECTU DETECTÆ AMERICÆ IN EUROPAM, CUJUS PARTEM PRIMAM, ... Præside Mag. Erico Mich. Fant /.../ Pro gradu philosophico p. p. Jacobus Michaël Svedelius (Dalekarlus). Upsaliæ: Edman, 1800. (2), 8 s. Tagen ur band. Endast första delen. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27616) 100:-
Feininger, Andreas: NEW YORK. With an Introduction by John Erskine. Picture Text by Jacquelyn Judge. Chicago/New York: Ziff-Davis, 1945. First edition. VIII, 103, (1) pp. 36,5x27 cm. Publisher's cloth. Without dust jacket. Photoillustrated. Both endpapers illustrated with maps. (#59307) 500:-
Gosselman, Carl August: RESA I NORRA AMERIKA I-II. Tryckt i Nyköping: P.E. Winge, 1835. Med 2 graverade titelblad, (8), 326; (6), 332 s. Samtida ej uniforma halvskinnband med lättare bruksspår. 2 volymer. Med klipp i det fria försättsbladet och namnstämpel på försättsbladet i del I. Med klipp i det fria försättsbladet och och i friblad, samt med namnstämpel på försättsbladet i del II. Inlagan i del II med lättare lagerfläckar. (#61761) 750:-
Graninger, Göran / Modie, Peter / Moen, Jan / Tägil, Sven: EMIGRANTER - EN BOK OM DEN STORA UTVANDRINGEN TILL AMERIKA. Höganäs: Bra Böcker, 1971. 143, (1) s. 24x21 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Rikt illustrerad, delvis i färg. (#1805) 100:-
Graninger, Göran / Modie, Peter / Moen, Jan / Tägil, Sven: EMIGRANTER - EN BOK OM DEN STORA UTVANDRINGEN TILL AMERIKA. Stockholm: Trevi, 1971. 143, (1) s. 24x21 cm. Förlagets dekorerade klotband med lätt skadat skyddsomslag. Rikt illustrerad, delvis i färg. (#57430) 125:-
Grebst, W. A:son: DET ÄFVENTYRLIGA ÅRET. Vidare öden och missöden i Vilda Västern. Göteborg: Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, 1913. Första och enda upplagan. 210 s + titelplansch i färg. Handbundet halvskinnband (Hasse W. Tullberg, Stockholm) med nött och blekt rygg, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. Själfständig fortsättning på "Ett år på min farm". (#87772) 100:-
Hagard, John H.M.: SÅ BÖRJADE DET. Facsimilutgåva av vänskaps- och handelstraktaten mellan Sverige och USA 1783 med historisk introduktion. Stockholm: Brombergs, 1983. 79, (1) s. Häftad med skyddsomslag. (#1807) 75:-
Hallman, Adolf: NEW YORK. Stockholm: Bonniers, 1956. Originalupplagan. 156, (1) s + planscher. 25,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotryggsband med lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad av författaren i texten samt med planscher i färg. (#33080) 250:-
Hallman, Adolf: NEW YORK. Stockholm: Bonniers, 1956. Originalupplagan. 156, (1) s + planscher. 25,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotryggsband med lättare bruksspår. Utan skyddsomslag. Illustrerad av författaren i texten samt med planscher i färg. (#38450) 200:-
Hallman, Adolf: NEW YORK. Stockholm: Bonniers, 1956. Originalupplagan. 156, (1) s + planscher. 25,5x18 cm. Häftad med obetydliga bruksspår. Illustrerad av författaren i texten samt med planscher i färg. (#81704) 200:-
HALLÄNDSKA EMIGRANTÖDEN 1860-1930. Drömmen om Amerika - Vision och verklighet. Redigerad av Frithiof Bengtsson, Torsten Bengtsson och Bengt-Arne Person. Halmstad: Spektra, 1976. 335, (1) s. 24x16 cm. Förlagets klotband med lätt skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#65439) 100:-
Havemeyer, Harry W.: ALONG THE GREAT SOUTH BAY. From Oakdale to Babylon, the Story of a Summer Spa, 1840 to 1940. Masttituck: Amereon House, 1996. XIV, (2), 493 pp. Publisher's printed boards in dust jacket. Photoillustrated with plates. (#57121) 250:-
Hellman, Caroline: EN AV DE MÅNGA. Med Kungsholmen till Nya Sverige-jubiléet. Reseskildring. Gnosjö: Eget förlag, 1938. 188, (3) s. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Med en karta. (#95299) 125:-
Henriksson, Fritz: MED SVERIGES KRONPRINSPAR GENOM AMERIKA. Stockholm: Norstedts, 1926. 359 s. Fotoillustrerad samt med utvikbar karta. Sammanbunden med Anna Boberg: GENOM INDIEN I KRONPRINSPARETS FÖLJE. 245, (2) s. Fotoillustrerad samt med en karta. Privatbundet halvskinnband, båda främre omslagen medbundna. 2 arbeten i 1 volym. (#95298) 200:-
Henriksson, Fritz: MED SVERIGES KRONPRINSPAR GENOM AMERIKA. Stockholm: Norstedts, 1926. 359 s. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Fotoillustrerad samt med utvikbar karta. (#1817) 150:-
Heren, Louis: THE STORY OF AMERICA. London: Times Books, 1976. 191, (1) pp. 25,5x19,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Illustrated partly in colour. (#10707) 100:-
Hermelin, Sam. Gust.: BERÄTTELSE OM NORDAMERIKAS FÖRENTA STATER 1784. Bref till Kanslipresidenten. Stockholm: Norstedts, 1894. VII, (1), 58 s. Häftad i nära nyskick. (#60476) 350:-
Hetmann, Frederik: AMERIKA AMERIKA. Legender, sägner, sagor, ballader och visor från Nordamerika. Del I Östern. Stockholm: Verbum, 1968. 84, (1) s. 24,5x16,5 cm. Förlagets pappband med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Evert Skymne. (#1819) 100:-
Holdt, Jacob: AMERIKANSKA BILDER. En personlig resa genom det svarta Amerika. Stockholm: Liber Förlag, 1978. Första svenska tryckningen. 272 s. 24x20 cm. Limhäftad. Fotoillustrerad delvis i färg. (#49391) 200:-
Holland, Jerome H.: SVART FRAMTID? Om negrernas möjligheter i framtidens värld. Stockholm: Harriers,1969. Andra upplagan. 2368, (3) s. Förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Med längre dedikation från "Jerome H. Holland, United States Ambassador to Sweden February 18, 1971". (#87542) 90:-
Holmqvist, Lasse: MERA PÅ LUFFEN I USA. Stockholm: Askild & Kärnekull, 1979. 202 s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad med planscher. (#1823) 100:-
Holmqvist, Lasse/ Bass, Britt: VÅRT MANHATTAN. Höganäs: Wiken, 1983. 163, (2) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#52136) 100:-
Holm, Thomas Campanius: KORT BESKRIFNING OM PROVINCIEN NYA SWERIGE UTI AMERICA, SOM NU FÖRTIDEN AF THE ENGELSKE KALLAS PENSYLVANIA. Stockholm: Rediviva, 1988. Faksimil efter 1702 års utgåva. (24), 191, 142 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad efter kopparstick. Utgåvan innefattar dels en faksimildel, dels en lätt moderniserad version av Holms text. Efterskrift av Teddy Brunius. (#1821) 200:-
IMAGES OF AMERICA. A Panorama of History in Photographs. Washington, D.C.: Smithsonian Books, 1989. First Edition. 255 pp. 28,5x23,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated. (#17786) 150:-
Isaksson, Olov / Hallgren, Sören: BISHOP HILL. Svensk koloni på prärien. Inledning av Folke Isaksson. Stockholm: LT, 1969. Andra upplagan. 182, (1) s. 22,5x18,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med många samtida bilder, tillsammans med över 100 delvis unika fotografier i färg och svartvitt, därav målningar av Olof Krans, koloniens märklige skildrare och en av USA:s främsta naiva konstnärer. Med svensk och engelsk parallelltext. With parallel text in Swedish and Enlish. (#13028) 125:-
Isaksson, Olov / Hallgren, Sören: BISHOP HILL. Svensk koloni på prärien. Inledning av Folke Isaksson. Stockholm: LT, 1969. Första upplagan. 182, (1) s. 22,5x18,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med många samtida bilder, tillsammans med över 100 delvis unika fotografier i färg och svartvitt, därav målningar av Olof Krans, koloniens märklige skildrare och en av USA:s främsta naiva konstnärer. Med svensk och engelsk parallelltext. With parallel text in Swedish and Enlish. (#1827) 150:-
Jackson, Joseph Henry: ANYBODY'S GOLD. The Story of California's Mining Towns. New York: Appleton-Century, 1941. XIV, 468 pp. Publisher's cloth with pictorial spine. Without dust jacket. Illustrated by E.H. Suydam. (#1828) 125:-
Jacobsson, Nils: SVENSKAR OCH INDIANER. Studier i svenskarnas insats i den tidigare protestantiska missionens historia. Stockholm: SKDB, 1922. XII, 348 s. Häftad med skadat omslag. Illustrerad. (#60267) 100:-
Johansson, Anders: AMERIKA. DRÖM ELLER MARDRÖM? Stockholm: LT, 1985. 235 s. 24,5x18 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#20445) 100:-
(JOHNSON, AMANDUS) Widén, Albin: AMANDUS JOHNSON, SVENSKAMERIKAN. En levnadsteckning. Företal av Prins Bertil. Stockholm: Norstedts, 1970. 250, (3) s. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. (#1830) 100:-
Johnson, Swafford: GREAT BATTLES OF THE AMERICAN CIVIL WAR. London: Bison Books, 1987. Reprint. 192 pp. 31x24 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated partly in colour. (#94101) 150:-
Kennedy, John F.: FREDENS STRATEGI. Förord av Björn Ahlander. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1963. Andra svenska upplagan. 189, (2) s. Pocket med obetydliga bruksspår. (#90759) 50:-
Kennedy, John F.: STUDIER I MOD. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1964. Ny svensk upplaga. 221, (3) s. Pocket. Avgörande ögonblick i berömda amerikaners liv. (#90758) 50:-
Kennedy, John F.: STUDIER I MOD. Stockholm: Bonniers, 1961. Första svenska upplagan. 257, (1) s. Förlagets klotryggsband med något skeva pärmar och bevarat skyddsomslag. Avgörande ögonblick i berömda amerikaners liv. (#87546) 100:-
Kennedy, Robert F.: THE ENEMY WITHIN. Foreword by Arthur Krock. New Yourk: Popular Library, 1960. Reprint. 320 pp. Paperback as new. (#90760) 50:-
Ketchum, Robert Glenn: RIVERS OF LIFE. Southwest Alaska, The Last Great Salmon Fishery. Essay by Bruce Hampton. New York: Aperture, 2001. First edition. 119, (1) pp. 31x33,5 cm. Photoillustrated by Robert Glenn Ketchum in color. (#75649) 200:-
Kléen, Emil A. G.: STRÖFTÅG OCH IRRFÄRDER HOS MIN VÄN YANKEE DOODLE (SAMT ANNORSTÄDES), I-II. Stockholm: Nordin & Josephson, 1904 och 1903. Första delen i tredje upplagan. (8), 226; 268 s. Samtida något nött halvskinnband. 2 volymer. (#87314) 90:-
Koenig, William J.: AMERICANS AT WAR. From the Colonial Wars to Vietnam. New York: Putnam's, 1980. 352 pp. 31x24,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated partly in colour. (#94104) 200:-
Kottenkamp, Frans: DE FÖRSTA NYBYGGARNE I NORDAMERIKANSKA VESTERN. Daniel Boone och hans följeslagare eller Kentuckys grundläggning. Tecumseh och hans broder. Örebro: Lindh, 1857. X, (2), 572 s. Modernare marmorerat pappband. Med utvikbar gränskolorerad karta. (#33047) 450:-
LA CARTA DE COLÓN. Anunciando el Descubrimiento del Nuevo Mundo. El Encuentro de Dos Mundos. Ilustraciones de José Garcia Chibbaro. Edición Comentario y Notas de Ismael Espinosa. Santiago de Chile: Ismael Espinosa, 1991. Edition of 500 numbered copies. (102) pp. 44x30 cm. Publisher's green cloth with mounted colour plate on front board. Illustrated with 10 mounted colour plates by José Garcia Chibbaro, and 8 pages with facsimiles from original 1493. Copy as new from the publisher. (#93854) 1500:-
(LEMLEY, PETE) Warren, Margaret Lemley: THE BADLANDS FOX. Edited by Renée Sansom Flood. Hermosa (USA): Published by the Author, 1991. First edition. IX, (1), 165, (1) pp. Publisher's soft boards. Photoillustrated. Inscribed by "Margaret Lemley Warren 8/25/91". (#87319) 200:-
LeWarne, Charles Pierce: UTOPIAS ON PUGET SOUND, 1885-1915. Seattle: University of Washington Press, 1978. New edition. XIV, 325 pp. Soft boards. Photoillustrated with plates. (#65360) 100:-
(LINCOLN, ABRAHAM) Angle, Paul M. (Ed.): THE LINCOLN READER. New Brunswick: Rutgers University Press, 1947. XII, 564 pp. Publisher's cloth. Without dust jacket. Photoillustrated with plates. (#60939) 100:-
(LINCOLN, ABRAHAM) Bishop, Jim: THE DAY LINCOLN WAS SHOT. New York: Harper & Bothers, 1955. VIII, (4), 308 pp. Publisher's quarter cloth. Without dust jacket. Photoillustrated with plates. With nameinscription on free endpaper. (#23998) 100:-
Lindahl, Erik: BLUE SHOTS. Text: L-P Andersson, Nils Hanson och Tommy Löfgren. Förord av Nick Tosches. Stockholm: Journal, 2008. 146, (2) s. 24x17 cm. Limhäftad. Fotoillustrerad av Erik Lindahl. (#91250) 175:-
Lindgren, Ida: BESKRIFNING ÖFVER VÅR RESA TILL AMERIKA 1870. Dagboksanteckningar. Utgiven av Gustaf Lindgren. Tryckt i Stockholm: Svea, 1958. 49 s. Häftad. Fotoillustrerad. (#60926) 75:-
Lindgren, Ida: BESKRIFNING ÖFVER VÅR RESA TILL AMERIKA 1870. Dagboksanteckningar. Utgiven av Gustaf Lindgren. Tryckt i Stockholm: Svea, 1958. 49 s. Häftad. Fotoillustrerad. Med dedikation "Till Brita och Åke Stavenow, en liten bok om familjen Lindgrens tidigare öden - från tillgivne Gustaf Lindgren, julen 1958". (#1843) 125:-
Lindquist, Willis: ALASKA. Stockholm: SKDB, 1964. 93, (2) s. 24x16,5 cm. Häftad. Illustrerad av P.A. Hutchison. (#40344) 100:-
Lomax, Alan: THE LAND WHERE THE BLUES BEGAN. New York: Delta, 1995. Reprint. XIX, (1), 539 pp + plates. Publisher's printed soft cover. Photoillustrated with plates. Inscription on half title. (#91251) 125:-
Lossing, Benson J.: A HISTORY OF THE UNITED STATES. For Families and Libraries. Hartford: Belknap & Bliss, 1870. 780 pp. 24,5x17 cm. Contemporary half leather with minor traces of use. Illustrated with woodcuts in text and engraved plates. With some foxing. Inscription on free page. (#55815) 450:-
Lyon, Danny: MEMORIES OF THE SOUTHERN CIVIL RIGHTS MOVEMENT. With a foreword by Julian Bond. Chapel Hill: The University of North Carolina Press, 1992. 192 pp. 30,5x23 cm. Publisher's soft boards with minor traces of use. Photoillustrated by the author. (#88873) 125:-
Mailer, Norman: RÅD TILL EN PRESIDENT. Stockholm: Bonniers, 1965. Första svenska upplagan. 224, (3) s. Häftad. (#3805) 100:-
Malm, G.N.: CHARLI JOHNSON, SVENSK-AMERIKAN. Verklighetsbild ur folklifvet bland svenskarne i Vestern på 1890-talet. Chicago: The Engberg-Holmberg Pub. Co., 1909. 261, (9) s. Förlagets klotband med påklistrad omslagsbild. Illustrerad av författaren med "24 gubbar, som han själf ritat". Boken i sin helhet ganska använd. (#60916) 100:-
Manker, Ernst: I AMERIKA. Reseskisser 1962. Stockholm: LTs, 1963. 159 s. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad av författaren. (#27278) 125:-
Manker, Ernst: I AMERIKA. Reseskisser 1962. Stockholm: LTs, 1963. 159 s. Häftad. Fotoillustrerad av författaren. (#1849) 100:-
Marshall, W. G.: GENOM AMERIKA ELLER NIO MÅNADER I FÖRENTA STATERNA. (New York, Niagara, hos Mormonerna, i San Francisco, m.m.). Stockholm: Bonniers, 1882. (8), 280 s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med obetydliga bruksspår. Illustrerad med träsnitt i texten samt med helsides planscher. (#27307) 300:-
MATMINNEN FRÅN SAM LARSSONS ÅR I AMERIKA. Sammanställd av Carita Wallman efter en bandad intervju februari 1987. Stockholm: LT, (1987). 35, (1) s. 29,5x21 cm. Stencilerat arbete med plastomslag. (#43545) 75:-
MATMINNEN. RECEPTSAMLING FRÅN ELLEN LARSSONS ÅR I AMERIKA 1927-1934. Sammanställd av Carita Wallman efter en bandad intervju februari 1987. Stockholm: LT, (1987). 33 s. 29,5x21 cm. Stencilerat arbete med plastomslag. Svensk och engelsk text. (#43544) 50:-
Mattsson, Algot: DE FLYTANDE PALATSEN - THE WHITE VIKING FLEET. Göteborg: Tre Böcker, 1983. Första upplagan. 127, (1) s. 30x21 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Fotoillustrerad, delvis i färg. Text på svenska och engelska. First edition. Text in Swedish and English. (#34088) 250:-
MILLER'S NEW YORK AS IT IS; OR STRANGER'S GUIDE-BOOK TO THE CITIES OF NEW YORK, BROOKLYN AND ADJACENT PLACES... Stockholm: Rediviva, 1970. Faksimilutgåva efter original från 1866. 141, 16, (25) s. 16x10,5 cm. Förlagets tryckta klotband. Illustrerad med 3 utvikbara kartor, varav 1 i ficka. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#69321) 100:-
Moberg, Vilhelm: DEN OKÄNDA SLÄKTEN. Stockholm: Bonniers, 1950. Originalupplagan. 138, (3) s. Häftad med något blekt rygg. (#33579) 125:-
Moberg, Vilhelm: DEN OKÄNDA SLÄKTEN. Stockholm: PAN/Norstedts, 1968. Ny upplaga. 150, (2) s. Pocket. Med diskret namnteckning på omslagets insida. (#60800) 90:-
Mörne, Håkan: DE ÄVENTYRLIGA VÄGARNA. Förord av Albert Engström. Stockholm: Holger Schildts, 1929. 319, (4) s + planscher. Privatbundet halvskinnband. Fotoillustrerad med planscher, samt med utvikbar karta. Med namnteckning förtitelbladet. (#88290) 150:-
Nelson, Helge: NORDAMERIKA I-II. Natur och kulturbygd. Stockholm: Natur och Kultur, 1935. 715 s. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. 2 volymer. Illustrerade med kartor och fotografier. (#1862) 200:-
Nerman, Ture: I VILDA VÄSTERN. En Amerika-tripp i värdskrigstid. Stockholm: Ljungbergs, 1935. 204, (3) s. Häftad. (#3772) 100:-
Neustadt, Richard E.: PRESIDENTENS MAKT. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1965. 264, (7) s. Originalpocket. (#86038) 75:-
Nichols, David A.: LINCOLN AND THE INDIANS. Civil War Policy and Politics. Columbia: University of Missouri Press, 1978. First edition. VII, (1), 223 pp. Publisher's cloth in dust jacket. (#50790) 150:-
Nilsson, Fred: EMIGRATIONEN FRÅN STOCKHOLM TILL NORDAMERIKA 1880-1893. En studie i urban utvandring. Stockholm, Stockholmia, 1970. 392 s. 24,5x16,5 cm. Häftad. Sparsamt illustrerad. (#68340) 75:-
Nilsson, Fred: EMIGRATIONEN FRÅN STOCKHOLM TILL NORDAMERIKA 1880-1893. En studie i urban utvandring. Stockholm: Stockholmia, 1970. 392 s. 25x17 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. (#30284) 100:-
Nilsson, Fred: EMIGRATIONEN FRÅN STOCKHOLM TILL NORDAMERIKA 1880-1893. En studie i urban utvandring. Stockholm: Stockholmia, 1970. 392 s. 25x17 cm. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. (#68339) 75:-
Nordahl, Per: DE SÅLDE SINA PENSLAR. Om några svenska målare som emigrerade till USA. Stockholm: Svenska Målareförbundet/Tidens, 1987. 134 s. 24,5x17,5 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#1864) 90:-
Nordström-Bonnier, Tora: RESA KRING EN RESA. I Fredrika Bremers fotspår. Stockholm: Bonniers, 1950. 271, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#1866) 100:-
Nordström-Bonnier, Tora: RESA KRING EN RESA. I Fredrika Bremers fotspår. Stockholm: Bonniers, 1950. 271, (1) s. Handbundet halvklotband (Leonard Gustafsson, Stockholm), omslaget medbundet. Illustrerad. (#36155) 150:-
Norman, Hans / Runblom, Harald (Utg.): NORDISK EMIGRATIONSATLAS. TEXTER OCH KOMMENTARER - KARTOR. Utgiven under medverkan av Bo Kronberg och Thomas Nilsson. Gävle: Cikada, 1980. 29,5x21 cm (texter och kommentarer, 32, (2) s.) och 42x29,5 cm (kartor, 16 kartor + transparent kartblad). 2 klammerhäftade volymer. Kartorna tryckta i svart och rött. (#79557) 125:-
NYA VÄRLDEN OCH DESS UPPTÄCKARE. Svensk bearbetning Lars Orup. Höganäs: Bra Böcker, 1969. 153 s. 26x18 cm. Förlagets dekorerade klotband med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad mestadels i färg. (#3807) 90:-
Olsheden, Jan & Olsson, Stellan: VAD GJORDE FARFAR I AMERIKA? Stämningar kring utvandringen till den nya världen. Stockholm: Norstedts, 1968. 159 s. 24,5x20,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#1872) 100:-
Olsson, Jan Olof / Sjögren, Margareta: AMERIKAFEBER. Stockholm: Bonniers, 1962. Originalupplagan. 247, (2) s + planscher. Förlagets titeldekorerade klotband med lätt skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#14471) 150:-
Olsson, Jan Olof / Sjögren, Margareta: AMERIKAFEBER. Stockholm: Bonniers, 1962. Originalupplagan. 247, (2) s + planscher. Förlagets titeldekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#12250) 100:-
Olsson, Jan Olof / Sjögren, Margareta: AMERIKAFEBER. Stockholm: Bonniers, 1962. Originalupplagan. 247, (2) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. (#12837) 150:-
Olsson, Jan Olof / Sjögren, Margareta: AMERIKAFEBER. Stockholm: Bonniers, 1962. Originalupplagans sjunde-tionde tusende. 247, (2) s + planscher. Förlagets titeldekorerade klotband med obetydligt nött skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#12251) 100:-
Olsson, Jan Olof / Sjögren, Margareta: AMERIKAFEBER. Stockholm: Bonniers, 1962. Originalupplagans sjunde-tionde tusende. 247, (2) s + planscher. Förlagets titeldekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#85777) 75:-
Olsson, Jan Olof / Sjögren, Margareta: AMERIKAFEBER. Stockholm: Bonniers, 1963. Originalupplagans fjortonde-sextonde tusende. 247, (2) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. (#56336) 100:-
Olsson, Jan Olof / Sjögren, Margareta: AMERIKAFEBER. Stockholm: Bonniers, 1963. Originalupplagans fjortonde-sextonde tusende. 247, (2) s + planscher. Häftad med obetydiga bruksspår. Fotoillustrerad med planscher. Med skådespelaren Lennart Lindbergs exlibris. (#83026) 100:-
Olsson, Jan Olof / Sjögren, Margareta: ONKEL SAMS STUGA. Intryck från U.S.A. Stockholm: Bonniers, 1952. 214, (3) s + planscher. Förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#56273) 200:-
Persson, Hasse: NEW YORK, NEW YORK. En guide till 80-talets Metropolis. Stockholm: Prisma, 1981. 224 s. 24x16,5 cm. Förlagsband med lätt nött skyddsomslag. Fotoillusterad, delvis i färg. Text av Bobo Karlsson. (#45314) 125:-
Peterson, Carl Fredrik: NYA VERLDEN. En blick i den nordamerikanska republikens häfder. Chicago: Svenska amerikanarens tryckeri, (1885). 282 s. Förlagets obetydligt nötta dekorerade klotband. Främre fira försättsbladet saknas. Med exlibris. (#88201) 125:-
PHOTOGRAPHY IN NINETEENTH-CENTURY AMERICA. Edited by Martha A. Sandweiss. With essays by Alan Trachtenberg, Barbara Mccandless, Martha A. Sandweiss, Keith F. Davis, Peter Bacon Hales and Sarah Greenough. Forth Worth and New York: Amon Carter Museum and Harry N. Abrams, 1991. XV, (1), 335, (1) pp. 30x22,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket. With 244 photoillustrations, including 16 plates in full color. (#65576) 350:-
Putnam, Robert D.: DEN ENSAMME BOWLAREN. Den amerikanska medborgarandans upplösning och förnyelse. Stockholm: SNS Förlag, 2001. Första upplagan. 591 s. Limhäftad. Illustrerad med diagram. (#93345) 100:-
Ranie (pseudonym för Einar Andersson): BLAND NORRLÄNNINGAR I CHICAGO. Chicago: The System Press, 1942. 111 s. Häftad. Fotoillustrerad. Med dedikation från "Einar Andersson". (#60928) 125:-
Renwick, Sir Robin: FIGHTING WITH ALLIES. America and Britain in Peace and at War. New York: Times Books, 1996. First edition. XXVII, (1), 450, (1) pp + plates. Publisher's boards in dust jacket. Photoillustrated with plates. With some notes with pencil (#83592) 100:-
(RIIS, JACOB A.) Hassner, Rune: JACOB A. RIIS. Reporter med kamera i New Yorks slum. Stockholm: Norstedts, 1970. 189, (1) s. 24,5x20,5 cm. Förlagets tryckta pappband med skada i rygghuvudet. Fotoillustrerad. (#58307) 150:-
Roos, Rosalie: RESA TILL AMERIKA 1851-55. Brev utgivna av Sigrid Laurell. Stockholm: Almqvist & Wiksell, 1969. 236 s. Förlagets dekorerade klotband med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad. (#1875) 90:-
Rosenberg, Göran: FRIARE KAN INGEN VARA. Den amerikanska idén från Revolution till Reagan - och lite till. Stockholm: Bonniers, 2004. Ny utvidgad upplaga. 464 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#92776) 100:-
Rosenberg, Göran: FRIARE KAN INGEN VARA. Den amerikanska idén från Revolution till Reagan. Stockholm: Norstedts, 1992. Andra tryckningen. 350 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#53032) 90:-
Ruin, Olof: AMERIKABILDER. Anteckningar om USA från 50-tal till 90-tal. Stockholm: Natur och Kultur, 1994. 235, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#67275) 100:-
Runwall, Anders / Hagert, Bertil: DELAWARE, USA. Stockholm: Timbro, 1987. 78, (1) s. 28,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#1879) 100:-
Runwall, Anders / Hagert, Bertil: LINDSBORG - SVNESKSTADEN I USA:S MITT. Vällingby: Harriers, 1979. 78, (1) s. 22x28 cm Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad, delvis i färg. (#1881) 100:-
Rystad, Göran: VÄGEN TILL VITA HUSET. Malmö: Corona, 1980. 198 s. Förlagets klotband med obetydligt nött skyddsomslag. Fotoillustrerad samt med teckningar av Andrzej Ploski. (#88518) 100:-
Sanderson, Edgar: STORIES OF GREAT PIONEERS. True & Stirring Narratives of Bravery, & Perils Gallantly Met & Overcome. London: Seeley, Service & Co., 1915. 221, (3), 16 pp + plates. Publisher´s pictorial cloth with minor traces of use. Inscription on free enpaper. Illustrated with plates including one in colour. (#88035) 125:-
Scheeres, Julia: JESUSLAND. Stockholm: Ordfront, 2007. 326, (2) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#86370) 75:-
Schlesinger Jr., Arthur M.: FÖRTROENDEKRISEN. Idéer, makt och våld i Amerika. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1969. 228 s. Förlagets klotband med små lagade revor i skyddsomslaget. (#84928) 100:-
Schlesinger Jr., Arthur M.: THE POLITICS OF HOPE. Boston: Houghton Mifflin, 1963. First printing. XII, 298 pp. Publisher's cloth. Without dust jacket. (#76318) 100:-
Schoener, Allon (Ed.): HARLEM ON MY MIND. Cultural Capital of Black America 1900-1968. Preface by Thomas P. Hoving. Introduction by Candice van Ellison. New York: Random House, 1968. 255, (1) pp. 28x22 cm. Soft boards. Photoillustrated. Metropolitan Museum of Art Exhibition. (#63523) 100:-
(SETON, E.T.) Engström, T.A.: BUFFALO VIND. En biografi över Ernest Thompson Seton. Helsingfors: Söderströms, 1952. 362, (4) s. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg och obetydligt skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher, samt teckningar i texten. (#1882) 150:-
Sheppard, Ruth (Ed.): EMPIRES COLLIDE. The French and Indian War 1754-63. Introduction by William M. Fowler, Jr. Oxford: Osprey Publ., 2006. 272 pp. 25x19,5 cm. Publisher's dard cover in dust jacket. Illustrated partly in colour. (#82771) 100:-
Slate, John / Steinberg, R.U.: LAWMEN, CRIMEBUSTERS AND CHAMPIONS OF JUSTICE. New York: Mallard Press, 1991. 128 pp. 26x26 cm. Publisher's boards in dust jacket. Photoillustrated. (#71484) 100:-
Smedman, Rolf: SKISSBOK FRÅN ALASKA. Fiske och vandringar i levande vildmark. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1981. 108, (1) s. 24,5x32 cm. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren, delvis i färg. (#92812) 150:-
Sneden, Private Robert Knox: IMAGES FROM THE STORM. 300 Civil War Images. Edited by Charles F. Bryan Jr, James C. Kelly and Nelson D. Lankford. New York: The Free Press, 2001. XXII, 263 pp. 26x26 cm. Publisher's boards in dust jacket. Illustrated in color. (#75620) 200:-
Spiegel, Ted: SARATOGA. The Place and its People. Essays by Peter Andrews, Jennifer Dunning, and Whitney Tower. New York: Abrams, 1988. 208 pp. 28,5x23,5 cm. Publisher's pictorial cloth in dust jacket. Photoillustrated by Ted Spiegel, partly in color. (#60900) 200:-
Stephenson, George M.: THE RELIGIOUS ASPECTS OF SWEDISH IMMIGRATION. A Study of Immigrant Churches. Minneapolis: The University of Minnesota Press, 1932. VIII, 542 pp. Publisher's cloth. Without dust jacket. Photoillustrated with one plate. Inscribed by Swedish author Olov Isaksson. (#24419) 300:-
Swahn, Waldemar: MED DE BLÅGULA FÄRGERNA ÖVER ATLANTEN. Minnen och intryck från "Stockholms" första Amerikafärd. Stockholm: Norstedts, 1916. VIII, 185 s. Privatbundet samtida klotband. Fotoillustrerad. (#86939) 150:-
Sweeney, J. Gray: MASTERPIECES OF WESTERN AMERICAN ART. New York: Crescent Books, 1996. New Edition. 240 pp. 31,5x27 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated in color. (#17788) 125:-
SVENSKARNA I AMERIKA I-II. Populär historisk skildring i ord och bild av svenskarnas liv och underbara öden i Förenta Staterna och Canada under redaktion av Karl Hildebrand och Axel Fredenholm. Stockholm: Historiska förlaget, 1924-25. 368; 367 s. 28x21,5 cm. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt med bevarade delvis något nötta skyddsomslag. 2 volymer. Rikt illustrerade, delvis med planscher i färg. (#1890) 300:-
SVENSKARNA I AMERIKA I-II. Populär historisk skildring i ord och bild av svenskarnas liv och underbara öden i Förenta Staterna och Canada under redaktion av Karl Hildebrand och Axel Fredenholm. Stockholm: Historiska förlaget, 1926 och 1925. Första delen i andra tryckningen. 368; 367 s. 27,5x21,5 cm. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. 2 delar i 1 volym. Rikt illustrerade, delvis med planscher i färg. (#60799) 250:-
Tedebrand, Lars-Göran: VÄSTERNORRLAND OCH NORDAMERIKA 1875-1913. Utvandring och återinvandring. Uppsala: Studia historica upsaliensia XLII, 1972. 341 s. Häftad. Illustrerad med kartogram. With a summary in English. (#48048) 125:-
Terkel, Studs: CHICAGO - RÖSTER FRÅN ETT SEKEL. Reportagets mästare. Urval och presentation: Stig Hansén & Clas Thor. Stockholm: Ordfront, 1999. 296, (3) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#82823) 100:-
THE AMERICAN HERITAGE HISTORY OF THE RISE OF THE REPUBLIC 1783-1860, I-II. History of the Making of the Nation. - History of the American Antiques from the Revolution to the Civil War. New York: American Heritage, 1968. 416; 416 pp. 28,5x22 cm. Publisher's cloth. 2 volumes in publisher's slipcase. Illustrated, partly in color. (#1764) 250:-
THE AMERICAN HERITAGE HISTORY OF WORLD WAR I. By the Editors of American Heritage. Narrative by S. L. A. Marshall. New York: American Heritage Publ., 1964. 384 pp. 28,5x22,5 cm. Publisher's pictorial quarter cloth in dust jacket. Photoillustrated and with maps and color illustrations. (#91390) 150:-
THE AMERICAN HERITAGE HISTORY OF WORLD WAR I. By the Editors of American Heritage. Narrative by S. L. A. Marshall. New York: American Heritage Publ., 1964. 384 pp. 28,5x22,5 cm. Publisher's pictorial quarter cloth in dust jacket. Photoillustrated and with maps and color illustrations. (#91391) 150:-
THE CIVIL WAR AS THEY KNEW IT. Abraham Lincoln's immortal words and Mathew Brady's famous photographs. Edited with commentary by Pierce G. Fredericks. New York: Bantam Books, 1961. 213, (2) pp. Paperback. Photoillustrated. (#60937) 125:-
THE LINNAEUS APOSTLES. VOLUME THREE, BOOK ONE AND TWO. PEHR KALM. Global Science & Adventure. Europe, North & South America. Editors: Lars Hansen, Eivor Cormack, Ragnar Edberg and Bertil Nordenstam. London & Whitby: The IK Foundation, 2008. 991, (4) pp. 31x22 cm. Publisher's title decorated cloth in dust jacket. 2 volumes. With some black-and-white illustrations in text, and 1 folded map. (#93621) 1000:-
THE ROMANCE OF NEW ORLEANS. Photographical album with text. New Orleans: Lybcus Publ., 1919. (31) leafs in color printed cover. 23x27 cm. Soft boards bound with a string. Photoillustrated. (#67605) 200:-
THE SIERRA CLUB GUIDES TO THE NATIONAL PARKS OF THE PACIFIC NORTHWEST AND ALASKA. New York: Stewart, Tabori & Chang, 1985. 400 pp. Publisher's printed boards. Photoillustrated, mainly in color and with maps in color. (#55979) 100:-
Thorsell, Staffan: SVERIGE I VITA HUSET. Stockholm: Bonner Fakta, 2004. 329, (1) s + planscher. Förlagets pappband med små lagade revor i skyddsomslaget. Fotoillustrerad med planscher delvis i färg. (#91733) 100:-
Tingsten, Herbert: DAGBOK FRÅN AMERIKA. Stockholm: Norstedts, 1968. 218, (1) s. Häftad. (#46959) 75:-
Tingsten, Herbert: DAGBOK FRÅN AMERIKA. Stockholm: Norstedts, 1968. 218, (1) s. Häftad. Med dedikation från "förf". (#31671) 100:-
Topsöe, V.C.S.: FRÅN AMERIKA. Stockholm: Bonniers, 1874. (19), 423, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med obetydliga bruksspår. Illustrerad med 50 träsnitt och utvikbar karta. (#1895) 350:-
Tuchman, Barbara W.: DEN FÖRSTA SALUTEN. Stockholm: Atlantis, 1989. Första svenska upplagan. 348, (1) s + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med planscher, delvis i färg. Med rättelselapp. Om det Amerikanska Frihetskriget och dess Europeiska Bakgrund. (#33089) 100:-
Unonius, Gustaf: A PIONEER IN NORTH AMERICA 1841-1858. VOLUME I. The Memoirs of Gustaf Unonius. Edited by Nils William Olsson. With an introduction by George M. Stephenson. Minneapolis: The University of Minnesota Press, 1950. XII, 419 pp. Publisher's cloth. Without dust jacket. Only volume 1 of 2 issued. (#60938) 100:-
Unonius, Gustaf: UTVANDRARENS FÖRSTA JUL I DET NYA LANDET. Hämtat ur "Minnen från en sjuttioårig vistelse i nordvestra Amerika". Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1980. 15, (1) s. Klammerhäftad. Bokvännens bokgåva 1980. (#38747) 50:-
Vachon, John: JOHN VACHON'S AMERICA. Photographs and Letters from the Depression to World War II. Edited, with Introductory Texts, by Miles Orvell. Berkeley: University of California Press, 2003.X, 344, (1) pp. 24,5x22,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated. (#65034) 200:-
Waldenström, P. GENOM NORRA AMERIKAS FÖRENTA STATER. Reseskildringar. Stockholm: Pietistens expedition, 1890. VIII, 615, (1) s. Förlagets dekorerade klotband med liten skada i främre pärmens yttre kant. Illustrerad med träsnitt och kartor. Inlagan något lagerfläckad. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#42713) 175:-
Waldenström, P. GENOM NORRA AMERIKAS FÖRENTA STATER. Reseskildringar. Stockholm: Pietistens expedition, 1890. VIII, 615, (1) s. Samtida skadat skinnryggsband. Illustrerad med träsnitt och kartor. Med namnteckning på försättsplanschens baksida. (#52267) 175:-
Waldenström, P. NYA FÄRDER I AMERIKAS FÖRENTA STATER. Reseskildringar. Stockholm: Normans, 1902. (4), 540 s. Förlagets dekorerade klotband. Övervägande fotoillustrerad samt med 2-sidig litografi i färg "Cunardliniens Atlantångare Ivernia". Med namnteckning på det fria försättsbladets baksida. (#49360) 200:-
Weibull, Jörgen / Fleisher, Eric W.: SVERIGE-NORDAMERIKA. Från upptäcktsfärd till linjefart. Stockholm: Almqvist & Wiksell, 1954. 121 s. 26x20 cm. Förlagets tryckta pappband med klotförstärkning. Illustrerad. (#1908) 100:-
Welland, Dennis (Ed.): THE UNITED STATES. A Companion to American Studies. London: Methuen, 1979. Reprint. 528 pp. Paperback. With a few illustrations. (#60898) 75:-
Wendelius, Lars: KULTURLIV I ETT SVENSKAMERIKANSKT LOKALSAMHÄLLE: ROCKFORD, ILLINOIS. Uppsala: Centre for Multiethnic Research, 1990. 177 pp. Soft boards. Illustrated. With a summary in English. (#27485) 100:-
Wertkin, Gerhard C.: THE FOUR SEASONS OF SHAKER LIFE. An Intimate Portrait of the Community at Sabbathday Lake. New York: Fireside Book, 1986. 189 pp. 28x21,5 cm. Paperback. Photoillustrated by Ann Chwatsky in text and with color photograhs on plates. (#60896) 125:-
Widén, Albin: NYBYGGARLIV I SVENSK-AMERIKA. Minnesbilder och kulturtraditioner. Stockholm: LT, 1972. 226, (1) s. Häftad. Fotoillustrerad. Med biblioteksstämpel. (#27021) 100:-
Widén, Albin: VÅR SISTA FOLKVANDRING. Stockholm: Gebers, 1962. 160 s. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. (#1910) 75:-
Wied, Maximilian Prinz zu: REISE IN DAS INNERE NORDAMERIKA. Vignettenband. München: Lothar Borowsky, no date. 19x27 cm. Publisher's printed boards. Illustrated with 33 plates. (#65456) 100:-
VISITORS' VIEWS. Swedish Travellers in the US from the Seventeenth to the Twentieth Century. Editor Karl Sjunnesson. Stockholm: Gumaelius, 1975. 139, (1) pp. 24,5x21,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated. (#1899) 125:-
VOICES OF THE CIVIL WAR - CHARLESTON. By the Editor's of Time-Life Books, Alexandria, Virginia. Richmond: Time-Life, 1999. Second printing. 168 pp. 26x26 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated partly in color. (#60908) 125:-
VOICES OF THE CIVIL WAR - SOLDIER LIFE. By the Editor's of Time-Life Books, Alexandria, Virginia. Richmond: Time-Life, 1999. First printing. 168 pp. 26x26 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated partly in color. (#60909) 125:-
VOICES OF THE CIVIL WAR - THE WILDERNESS. By the Editor's of Time-Life Books, Alexandria, Virginia. Richmond: Time-Life, 1999. Second printing. 168 pp. 26x26 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated partly in color. (#60907) 125:-
Wästberg, Inger Claesson / Wästberg, Olle: SVERIGE I NEW YORK. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2003. 158, (2) s. 24,5x20,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg av Catarina Lundgren Åström. Med dedikation från "Olle och Inger". (#82561) 100:-
Zander, Ulf: CLIO PÅ BIO. Om amerikansk film, historia och identitet. Lund: Historiska Media, 2006. 352 s. Inbunden i förlagets pappband med lättare bruksspår och skyddsomslag. Fotoillustrerad. Med recensionsstämpel i det yttre snittet. (#92979) 90:-
Åberg, Alf: DE FÖRSTA UTVANDRARNA. Svenskars öden och äventyr i Nord- och Sydamerika under 1800-talets första hälft. Stockholm: Natur och Kultur, 1984. 310, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad, delvis med planscher i färg. (#23509) 150:-
Åberg, Alf: DE FÖRSTA UTVANDRARNA. Svenskars öden och äventyr i Nord- och Sydamerika under 1800-talets första hälft. Stockholm: Natur och Kultur, 1984. 310, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad, delvis med planscher i färg. (#49589) 100:-
Åberg, Alf: THE PEOPLE OF NEW SWEDEN. Our colony on the Delaware River 1638-1655. Stockholm: Natur och Kultur, 1988. 203, (1) s. Publisher's printed boards. Illustrated. English text. (#67022) 100:-
Åberg, Alf: THE PEOPLE OF NEW SWEDEN. Our Colony on the Delaware River 1638-1655. Translated by Roger Tanner. Stockholm: Natur och Kultur, 1988. 202 pp. Publisher's boards. Illustrated. (#1914) 125:-