ANTIKEN
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Aischylos: DE SJU MOT THEBE. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm: Gebers, 1932. 106, (6) s. Häftad. (#27221) 100:-
Aischylos: DE SJU MOT THEBE. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm: Gebers, 1932. 106, (6) s. Häftad. Med dedikation "Till Alvar Törnudd en julhälsning från vännen E.Z." (#63851) 125:-
Aischylos: DE SKYDDSSÖKANDE. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm: Gebers, 1933. 112 s. Häftad med något mörktonad rygg och obetydligt solkigt omslag. Med namnteckning på förtitelbladet. (#70269) 75:-
Alsmark, Stig: DEN FÖRSKRÄCKLIGA HISTORIEN OM KUNG KAMBYSES. En handskriven, illustrerad bokrulle av Stig Alsmark efter dubiösa antika källor. Hölö: Eget förlag, 1993. Upplaga 1000 exemplar. Rullens längd ca 7 meter (23x700 cm), i hård papprulle och tygpåse med knytband och titeletikett. Texten i denna bok, vars handling utspelar sig omkr. 525 f.Kr., är fritt sammanställd och återberättad efter antika källor... (#92612) 250:-
Anakreon: ANAKREONS SÅNGER. Från grekiskan af J. Tranér. Upsala: Palmblad, 1833. Andra svenska upplagan. XXIII, (3), 231, (3) s + titelplansch (gravyr efter Raphael Mengs). Inbunden i ett äldre ej samtida halvklotband. Med namnteckning i blyerts på det fria försättsbladet, med ovanligt ren inlaga fri från lagerfläckar. (#94017) 250:-
Anglim, S. / Jestice, P.G. / Rice, R.S. / Rusch, S.M. / Serrati, J.: SLAGFÄLTET UNDER ANTIKEN. Miltärhistorisk granskning av Leif Törnquist. Lund: Historiska Media, 2005. 256 s. 25x20 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg. (#62714) 125:-
Aristophanes: FÅGLARNA. Lustspel med sång. Tolkat grån grekiskan för svensk scen av Hjalmar Gullberg och Ivar Harrie. Stockholm: Gebers, 1928. 127 s. Förlagets dekorerade halvklotband, främre omslag medbundet. (#72081) 150:-
Aristophanes: FÅGLARNA. Lustspel med sång. Tolkat grån grekiskan för svensk scen av Hjalmar Gullberg och Ivar Harrie. Stockholm: Gebers, 1928. 127 s. Privatbundet klotband, omslaget medbundet. Med exlibris. (#424) 125:-
Aristophanes: GETINGARNA o FREDEN. Översättning från grekiskan av Tord Bæckström. Stockholm: Forum, 1962. 167 s. Förlagets tryckta pappband med lagat och lätt skadat skyddsomslag. Med namnteckning på det fria försättsbladet. Här är författarnamnet stavat Aristofanes. (#92572) 90:-
Aristophanes: GETINGARNA o FREDEN. Översättning från grekiskan av Tord Bæckström. Stockholm: Forum, 1962. 167 s. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Här är författarnamnet stavat Aristofanes. (#92571) 125:-
Aristophanes: TVÅ KOMEDIER. FÅGLARNA - LYSISTRATE. Tolkade av Hjalmar Gullberg och Ivar Harrie. Stockholm: Gebers, 1954. 293, (1) s. Förlagets klotryggsband med något solkigt skyddsomslag. Med exlibris. (#40938) 150:-
Aristophanes: TVÅ KOMEDIER. FÅGLARNA - LYSISTRATE. Tolkade av Hjalmar Gullberg och Ivar Harrie. Stockholm: Gebers, 1954. 293, (1) s. Häftad med obetydligt solkigt omslag. (#52130) 100:-
Arvedson, A. A.: MYTHOLOGISKT, HISTORISKT OCH GEOGRAFISKT LEXICON TILL LEDNING VID DE CLASSISKE AUCTORERNES STUDIUM M.M. JEMTE ETT BIHANG SOM UTVISAR NAMNENS QVANTITETER OCH STAFVELSEMÅTT. På eget förlag, Linköping, Axel Petre, 1834. (6), 540 sidor uppdelat på 1080 spalter, (4) s. 23,5x19 cm. Inbunden i ett samtida något nött halvskinnband, med klipp i det främre fria försättsbladet, det bakre saknas. (#31738) 300:-
ATLAS ANTIQUUS. ZWÖLF KARTEN ZUR ALTEN GESCHICHTE. Entworfen und bearbeitet von Heinrich Kiepert. Berlin: Dietrich Reimer, 1882. Sechste neu bearbeitete Auflage. Neue Ausgabe. 36x25 cm. Publisher's pictorial green cloth, professionally rebacked with black cloth spine and new endpapers. Title page + 12 twofolded coloured maps almost as new. Latin text. 1. Orbis terrarum antiquis notus. 2. Imperia Persarum et Macedonum. 3. Aegyptus. - Phoenice et Palaestina. 4. Asia citerio. 5. Graecia cum insulis et oris maris Aegaei. 6. Graecia ampliore modulo descripta. 7. Italia. 8. Italiae pars media. 9. Roma urbs. 10. Hispania, Britannia, Germania. 12. Imperium Romanum. (#90075) 750:- (bild)
Bonnard, André: GREKISK LIVSFORM III. Från Euripites till Alexandria.Rabén & Sjögren, 1964. 304, (4). s. 24x17,5 cm. Förlagets klotband med lagde revor i skyddsomslaget. Illustrerade med fotografiska planscher. Del III av 3 utkomna. (#49630) 175:-
Bonnard, André: GREKISK LIVSFORM I-III. Från Iliaden till Parthenon - Från Antigone till Sokrates - Från Euripites till Alexandria. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1962-64. 239, (1); 285; 304, (4). s. 24x17,5 cm. Förlagets pappband. Utan skyddsomslag. 3 volymer. Illustrerade med fotografiska planscher. (#75370) 450:-
Brion, Marcel: POMPEJI OCH HERCULANEUM. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1961. 229, (1) s + utvikbar karta. 27,5x20,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade linneband med lätt skadat och lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad av Edwin Smith, delvis i färg. (#94798) 150:-
Burel, Pierre: LES FÊTES ANTIQUES. Reconstitutions par la photograhie d'aprés nature de scènes d'amour et de moeurs de la grèce antique. Paris: M. Bonvallot, no date (late 19th Century). 31 sheets. 24x31,5 cm. Private half cloth with some traces of use, binding a bit weak. Photoillustrated. French text. With stamp bookplate. (#79802) 350:-
Carradice, Ian / Price, Martin: COINAGE IN THE GREEK WORLD. London: Seaby, 1988. 154 pp. Publisher's boards in dust jacket. Photoillustrated with 24 plates, and with drawings in text. (#74409) 300:-
Catullus: DIKTER. Svensk tolkning, inledning och förklaringar av Ebbe Linde. Stockholm: Forum, 1958. 139, (3) s. Häftad. (#95210) 100:-
Catullus: UR CATULLUS' DIKTNING. Ett urval i svensk tolkning av Joh. Adolf Bruun. Stockholm: Fritze's, 1941. XIX, (1), 91 s. 24x19,5 cm. Häftad. Med omslagstext; Ex libello C. Valerii Catulli carmina selecta. (#441) 100:-
Centerwall, Julius: GREKISK OCH ROMERSK MYTOLOGI. Ordbok. Med förord av professor Sam Wide. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1918. 245 s. Privatbundet marmorerat pappband. (#91853) 200:-
Charbonneaux, Jean: GREKLAND. Till svenska av Natan Valmin. Malmö: Allhem, 1955. XVI, (2), 16, (2) textsidor + 180 fotoillustrerade sidor av Roger Viollet. 31x22 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. (#34086) 150:-
Cicero, Marcus Tullius: VALDA BREV. I översättning av Gabriel Sjögren. Stockholm: Seelig (i distribution), 1954. X, (2), 429, (1) s. 24,5x16 cm. Häftad. (#97476) 90:-
Cook, Robert: GREKERNA FÖRE ALEXANDER. Från järnålder till högklassisk tid. Stockholm: Bonniers, 1963. 253 s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt med teckningar och fotografier. Ingår i serien Forntida länder och folk. (#40971) 125:-
(CÆSAR) Brandes, Georg: CAJUS JULIUS CÆSAR I-II. Översättning av Axel Berggren. Stockholm: Fröléen, 1918-19. 516, (2); 611 s + planscher. Handbundna halvskinnband med blindpressad ryggdekor. 2 volymer. Illustrerade med planscher och utvikbara kartor. (#83848) 300:-
Cæsar, Cajus Julius: INBÖRDESKRIGET. Översättning från latinet med inledning och kommentar av Ingemar Lagerström. Stockholm: Norstedts, 2007. 279, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med ritade kartor. Märkligt nog har förlaget stavat författarens namn olika på omslag och titelblad. Titelbladet anger Julius Caesar. (#96310) 125:-
Elthammar, Bo: JULIUS CAESAR INFÖR EFETRVÄRLDEN. Studier i Caesaruppfattningen under medeltid och italiensk renässans. Tryckt i Stockholm: Norstedts, 1976. Akademisk avhandling. 170 s. Häftad. Exemplar med Sven Stolpes namnteckning och troligen även några understrykningar av honom med blyerts i texten. Med separat dedikationskort till Sven Stolpe från "Bo Elthammar". (#88444) 150:-
Epiktetos: HANDBOK I LIVETS KONST. Översättning och förord av Anders Håkansson. Lund: Bakhåll, 2000. Ny svensk upplaga. 60, (4) s. Häftad med vikomslag. (#101220) 75:-
ERLAND LAGERLÖF. HOMEROSÖVERSÄTTAREN. Texter av Algot Werin, Gerhard Bendz och Ludvig Nordström. Lund: Gleerups, 1958. 30, (2) s + planscher. Häftad. Illustrerad med fotografiska planscher, porträtt av Erland Lagerlöf. (#90584) 75:-
Euripides: ALKESTIS. Tolkad av Hjalmar Gullberg. Stockholm: Gebers, 1933. 113, (3) s. Häftad med något skadat och tejplagat omslag. (#70866) 60:-
Euripides: DE FENIKISKA KVINNORNA o DE SKYDDSSÖKANDE. Översättning från grekiskan av Tord Bæckström. Stockholm: Forum, 1970. 138, (1) s. Förlagets tryckta pappband med lagad reva i skyddsomslaget. (#92569) 125:-
Euripides: HELENA. Översättning från grekiskan av Jan Stolpe och Lars-Håkan Svensson. Förord och kommentarer av Jan Stolpe. Lund: Ellerströms, 1996. 101, (3) s. Limhäftad. Med en plansch. (#97509) 75:-
Euripides: HERAKLES o ION. Översättning från grekiskan av Tord Bæckström. Stockholm: Forum, 1966. 155, (1) s. Häftad med skyddsomslag. (#92568) 100:-
Euripides: KYKLOPEN. Satyrspel. Översatt i originalets versmått av Björn Collinder. Stockholm: Natur och Kultur, 1955. 73, (1) s. Häftad. Illustrerad av Per Engström. (#40956) 90:-
Euripides: ORESTES o BACKANTERNA. Översättning från grekiskan av Tord Bæckström. Stockholm: Forum, 1958. 169, (3) s. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. (#92566) 125:-
Euripides: TROJANSKORNA. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm: Gebers, 1952. 120, (2) s. Häftad. (#29704) 90:-
Euripides: TROJANSKORNA. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm: Gebers, 1952. 120, (2) s. Häftad med fläckig rygg. (#67704) 75:-
Fant, Erico M. (Preses): CONSPECTUS HISTORICORUM VETUSTISSIMORUM, ... Præside Doct. Erico M. Fant /.../ publico exmini defert Gustavus Wessén (Ostrogothus). Upsaliæ: Edmannianis, 1808. (2), 7 s. Tagen ur band. Sista sidan med träsnittsillustration. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27726) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO DE ANTIQUISSIMA APUD GRÆCOS HISTORIARUM PERIODO, ... Præside Doct. Erico M. Fant /.../ publico examini defert Henricus Hasselhun (Bothniensis). Upsaliæ: Edmannianis, 1804. (4), 14 s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27666) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): OBSERVATIONES HISTORICÆ DE DIVERSO REPRÆSENTATIONIS MODO IN REBUSPUBLICIS. Præside Doct. Erico M. Fant /.../ P. p. Fredericus Beckman (Vestrogothus). Upsaliæ: Edman, 1800. 8 s. Tagen ur band. Med äldre namnteckning "Broocman" i bläck på titelbladet med genomslag på sidorna 3-4. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27620) 100:-
Fuchs, J. W.: ILLUSTRERAD KLASSISK UPPSLAGSBOK. Gävle: Skolförlaget, 1970. 290, (1) s. Inbunden i dekorerat förlagsband med något skadat och lagat skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt med kartor, teckningar och fotografier. (#101492) 100:-
Furuhagen, Hans: ANTIKENS UNDERGÅNG. En essä om historieskrivningen som i själva verket speglar sin egen samtid. Stockholm: Bonnier Julbok, 1985. Opaginerad. Häftad. Ej i bokhandeln. (#36469) 50:-
Furumark, Arne: REDAN DE GAMLA GREKERNA. Stockholm: Bonniers, 1961. 118, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med obetydligt skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher i svartvitt. (#80722) 100:-
Furumark, Arne: REDAN DE GAMLA GREKERNA. Stockholm: Bonniers, 1961. 118, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher i svartvitt. Med bevarad reklamgördel med texten Döda kulturer och levande människor. Moral och omoral. Kvinnor i antiken. Helena. Sappho. Aspasia. Kleopatra. (#59249) 125:-
Garnier, Ad.: DE LA MORALES DANS L'ANTIQUITÉ. Précédée d'une introduction par M. Prévost-Paradol. Paris: Germer Baillière, 1865. XVII, (1), 180, (1) pp. Contemporary pictorial cloth with minor traces of use. With bookplate. Table des matières: Introduction - Les Sages de la Grèce - Socrate - Xénophon. (#88208) 500:-
Gibbon, Edward: THE DECLINE AND FALL OF THE ROMAN EMPIRE 1-6. London: Everyman's Library, 1993. New edition with an introduction by Hugh Trevor-Roper. CXXV, (1), 567, (11); XX, 592, (12); XIX, (1), 556; LXVIII, 598, (6); XXVIII, (1), 662, (2); XXV, (1), 684, (10) pp. Publisher's cloth in dust jackets. 6 volumes in 2 slipcases, 1 slipcase a little damaged. Illustrated with maps. (#97157) 500:-
GREKISKA FOLKVISOR. En antologi redigerad och översatt av Jannis Ambatsis. Stockholm: Natur och Kultur, 1968. 213, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Levande litteratur. Natur och kulturs klassikerserie. - Med dedikation från "Jannis Ambatsis". (#62887) 90:-
GREKLAND OCH ROM. Den västerländska kulturens födelse. Huvudredaktör Michael Grant. Förord och svensk bearbetning Gösta Säflund. Stockholm: Bonniers, 1965. 361, (1) s. 35,5x26,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med något nött och lagat skyddsomslag. Med lätt skadad skyddskartong. Illustrerad med 226 färgbilder och 500 fotografier i svarvtitt, teckningar och kartor. Bonniers illustrerade kulturhistoria. (#47161) 200:-
GREKLANDS OCH ROMS LITTERATUR I URVAL OCH ÖVERSÄTTNING. Läsebok till de allmänna läroverkens, flickskolornas och den bildade allmänhetens tjenst utgifven af Julius Centerwall. Stockholm: Norstedts, 1883. (2), 758 s. Inbunden i förlagets halvklotband. (#97479) 125:-
Göransson, Gösta: ROMERSKA ANTIKVITETER efter "E. Hula, Römische Altertümer" och andra källor utarbetade. Stockholm: Beijers, 1903. (8), 116 s + planscher. Med 29 illustrationer i texten, en fotografisk titelplansch och en utvikbar karta. Inbunden i förlagets titeldekorerade halvklotband, Med diskret namnteckning daterad 1903 på det fria försättsbladet. (#97477) 90:-
Hamilton, Edith: GREKISK LIVSSYN. Stockholm: Natur och Kultur, 1959. 240, (4) s. Häftad. (#95154) 125:-
Harrie, Ivar: ATHENARE. Essayer. Stockholm: Gebers, 1927. 211 s. Förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Illustrerad. (#84013) 150:-
Harrie, Ivar: ATHENARE. Essayer. Stockholm: Gebers, 1927. 211 s. Förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Illustrerad. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#15562) 125:-
Harrie, Ivar: ATHENARE. Essayer. Stockholm: Gebers, 1927. 211 s. Privatbundet klotband, omslaget medbundet. Illustrerad. (#35106) 125:-
Henrikson, Alf: ANTIKENS HISTORIER I-II. Stockholm: Bonniers, 1959. Första upplagans sjätte-åttonde tusende. 336; 431 s. Förlagets klotförstärkta pappband. Utan skyddsomslag. 2 volymer. Illustrerad med teckningar av Håkan Bonds samt fotoillustrationer. (#59298) 250:-
Henrikson, Alf: ANTIKENS HISTORIER I-II. Stockholm: Bonniers, 1981. Första upplagans fyrtioandra-sextioförsta tusende. 336; 431 s. Inbundna i förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslagen. 2 volymer. Illustrerad med teckningar av Håkan Bonds samt fotoillustrationer. (#43578) 200:-
(HERODOTOS) Linnér, Sture: HERODOTOS. DEN FÖRSTE GLOBALISTEN. Stockholm: Norstedts, 2008. 223, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i texten, samt med planscher i färg. (#90580) 100:- (bild)
Herondas: MIMER. Tolkade av Emil Zilliacus. Stockholm: Gebers, 1953. 121, (2) s. Häftad. Illustrerad av Yngve Svalander. (#468) 75:-
Hoegler, Rudolf G.: DET GYLLENE GREKLAND. Förord av Karl Kerényi. Stockholm: Natur och Kultur, 1956. 20 textsidor. 35,5x29,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med lätt skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad med 56 monterade planscher i färg. (#35012) 200:-
Homeros: ILIADEN. Tolkad och kommenterad av Ingvar Björkeson. Inledning av Sture Linnér. Stockholm: Natur och Kultur, 1999. 505, (1) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. (#86302) 125:-
Homeros: ILIAS. Tolkimud Aug. Annist. Redigeerinud Karl Reitav. Kunstiliselt Kujundanud Paul Luthtein. Tallinn: Eesti Riiklik Kirjastus, 1960. 449, (3) pp. 27x22 cm. Publisher's pictorial cloth in worn dust jacket. Illustrated. Estonian text. (#97483) 200:-
Homeros: ODYSSÉEN. Tolkad och kommenterad av Ingvar Björkeson. Stockholm: Natur och Kultur, 1995. 395 s + 2 kartor. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. (#80084) 125:-
(HOMEROS) Wifstrand, Albert: HOMEROS. Stockholm: Natur och Kultur, 1965. Andra upplagan. 74, (1) s. Pocket. (#73155) 50:-
Horatius: ODEN. Bok I-IV. Översättning av Nils Östberg. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1946. 275, (5) s. 24x17 cm. Häftad och ouppskuren med något nött omslag. (#97475) 100:-
Horatius: ODEN I-III. Svensk tolkning med inledning och förklaringar av Ebbe Linde. Stockholm: Forum, 1963. 233, (4) s. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. (#92563) 90:-
Horatius: ODEN I-III. Svensk tolkning med inledning och förklaringar av Ebbe Linde. Stockholm: Forum, 1963. 233, (4) s. Häftad. (#92564) 75:-
Horatius: ODER OCH EPODER. Med förklarande anmärkningar utgifna af Chr. Alfr. Fahlcrantz. Stockholm: Beijers, 1902. Femte upplagan. 280 s. Inbunden i samtida något nött halvskinnband med ryggdekor. Med exlibris. Titelbladet anger Q. Horatii Flacci. (#97523) 150:-
Horatius: SATIRER OCH EPODER. Svensk tolkning med inledning och förklaringar av Ebbe Linde. Stockholm: Forum, 1995. Ny svensk upplaga. 186, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#92565) 60:-
(HORATIUS) Norberg, Dag: HORATIUS' SISTA LYRISKA DIKTNING. Stockholm: Svenska Humanistiska Förbundet 57, Norstedts, 1945. 108 s. Häftad. (#16415) 50:-
Juvenalis: SATIRER. Sedeskildringar från Roms kejsartid. På svenska af Erland Lagerlöf. Lund: Gleerups, 1896. (8), 262, (1) s. 15,5x12 cm. Handbundet halvklotband (Wilh. Johansson, Uppsala), omslaget medbundet. Det främre omslaget med mindre bruksspår. Denna öfversättning är af Svenska Akademien utmärkt med hedersomnämnande på dess högtidsdag 1893. (#98024) 200:-
Kjellberg, Ernst: GREKISK OCH ROMERSK KONST. Stockholm: Bonniers, 1932. 348 s. 25,5x18 cm. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt. Illustrerad med ritningar och fotografier i svartvitt. Med namnteckning på förtitelbladet. Del 2 i Bonniers allmänna konsthistoria under redaktion av Axel L. Romdahl. (#98236) 125:-
Kleberg, Tönnes: BOKEN OCH DESS LÄSARE I DEN KLASSISKA FORNTIDEN. Föredrag vid Grafiska Institutets avslutning 24 maj 1946. Stockholm: Skolan för bokhantverk, 1947. Särtryck ur Grafiskt Forum. 32, (1) s. Häftad med marmorerat omslag och titeletikett. (#90678) 75:-
Kleberg, Tönnes: BOKHANDEL OCH BOKFÖRLAG I ANTIKEN. Stockholm: Almqvist & Wiksell, 1962. 132 s. Förlagets dekorerade halvklotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#63436) 100:-
Kleberg, Tönnes: BOKHANDEL OCH BOKFÖRLAG I ANTIKEN. Stockholm: Almqvist & Wiksell, 1962. 132 s. Förlagets dekorerade halvklotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#67380) 75:-
Kleberg, Tönnes: BOKVÄNNER I DEN ROMERSKA FORNTIDEN. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1962. Upplaga 700 exemplar. 59, (2) s. Häftad med obetydliga bruksspår. Med titelplansch. Bokvännens miniatyrserie 17. (#82321) 75:-
Kleberg, Tönnes: BOKVÄNNER I DEN ROMERSKA FORNTIDEN. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1962. Upplaga 700 exemplar. 59, (2) s. Häftad. Med titelplansch. Bokvännens miniatyrserie 17. (#38596) 100:-
Kleberg, Tönnes: BUCHHANDEL UND VERLAGSWESEN IN DER ANTIKE. Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 1967. XII, 121 pp. Publisher's cloth. Photoillustrated with plates. German text. German edition of 'BOKHANDEL OCH BOKFÖRLAG I ANTIKEN'. (#62835) 75:-
Kleberg, Tönnes: VÄRDSHUS OCH VÄRDSHUSLIV I DEN ROMERSKA ANTIKEN. Akademisk avhandling. Tryckt i Göteborg: Elanders, 1934. XII, 152 s. 24,5x17 cm. Häftad med lätt skadat och tejplagat omslag. Med utvikbar kolorerad plansch. (#70878) 100:-
Klynne, Allan & Cecilia: ANTIKA REKORDBOKEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2003. 254 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#95599) 90:-
Lemprière, J.: LEMPRIERE'S CLASSICAL DICTIONARY. London: Bracken Books, 1984. Third edition. XV, (1), 736 pp. Publisher's hard cover in dust jacket. (#93305) 200:-
Linders, Tullia: VEM ÄR VEM I ANTIKENS GREKLAND OCH I ROMARRIKET. Människor och gudar. Stockholm: Prisma, 2003. Ny upplaga. 255; 367, (1) s. 25x19,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt. Tidigare utgiven i två separata volymer 1995 och 1998. (#100189) 250:- (bild)
Linders, Tullia: VEM ÄR VEM I ROMARRIKET. Människor och gudar. Stockholm: Rabén Prisma, 1998. 367, (1) s. 25x19,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt. (#101191) 150:-
Lindskog, Claes: GREKISKA MYTER OCH SAGOR. Med kulturhistorisk inledning. Stockholm: Natur och Kultur, 1926. 212 s + planscher. Förlagets halvskinnband med lätt blekt rygg och övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad med planscher. (#472) 250:-
Lindskog, Claes: PLATON. Med Personregister och Ortsregister. Stockholm: Gebers, 1926. VI, (2), 238 s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Med exlibris. Sjätte delen av Platons skrifter. (#97474) 100:-
Linnér, Sture: MULÅSNAN PÅ AKROPOLIS. Mitt Hellas genom tiderna. Stockholm: Norstedts, 1996. 361 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt. (#35714) 200:- (bild)
Livius: TITI LIVII RERUM ROMANARUM AB URBE CONDITA LIBRI I-III. Med förklaringar af A. F. Wimmercrantz. Lector vid Elementar-läroverket i Hernösand. Hernösand: J. A. Johansson, 1864. Tredje öfversedda och förbättrade upplagan. (4), 171, (1), 136 s. Inbunden i ett samtida obetydligt nött halvskinnband. Med enstaka blyertsnoteringar i förklaringarna. (#97511) 200:-
Longus: DAPHNIS AND CHLOE. Translated by George Moore. Illustrated in full color by Marc Chagall. New York: George Braziller, 1977. First American edition. (10), 222 pp. 32,5x24,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket with minor traces of use. Without the slipcase. All illustrations are printed in lithography but not from the original stones. First edition with these illustrations was published in Paris by Verve in 1961. (#96699) 500:-
Longus: DAPHNIS OCH CHLOË. En herderoman. Översatt från grekiskan av Gunnar Valley. Stockholm: Bonniers, 1928. 113, (4) s + planscher. 25,5x17 cm. Handbundet halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad med planscher av Yngve Berg. Med obetydligt blekt rygg. Med exlibris. (#474) 300:-
Longus: DAPHNIS OCH CHLOË. En herderoman. Översatt från grekiskan av Gunnar Valley. Stockholm: Bonniers, 1928. 113, (4) s + planscher. 26x17,5 cm. Handbundet halvskinnband med rikt dekorerad rygg och helt guldsnitt, främre omslag medbundet. I skinnskodd klotkassett. Illustrerad med planscher av Yngve Berg. Med obetydligt blekt rygg. (#40130) 500:- (bild)
Lukianos: DEN DAARLIGE BOGSAMLER. Köbenhavn: Ejnar Munksgaard, 1948. 2. udgave. XII, 39, (4) s. Häftad. Illustrerad med träsnitt av Povl Christensen. (#10203) 75:-
Lukianos: DEN NARRAKTIGE BOKSAMLAREN. Översättning av Emil Zilliacus. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1948. 50, (1) s. Häftad. Illustrerad av Jan Thomæus. (#73773) 75:-
Lukianos: DEN NARRAKTIGE BOKSAMLAREN. Översättning av Emil Zilliacus. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1948. 50, (1) s. Häftad. Illustrerad av Jan Thomæus. Med namnteckning på friblad. (#10205) 60:-
Lullies, Reinhard: GREKISK SKULPTUR. Förord av Gösta Säflund. Stockholm: Bonniers, 1958. 93, (1) textsidor + 264 fotografiska planschsidor. 31x24,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med något skadat och lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad av Max Hirmer. (#9694) 150:-
Lönborg, Sven: DIKE OCH EROS I-III. Människor och Makter i forntidens Aten. Stockholm: Svenska Andelsförlaget, 1927 och Uppsala: Almqvist & Wiksell, 1937. Del I-II i andra tillökade upplagan. 284, (2); 277, (2); 556, (7) s. Del I-II i fläckigt halvfranskt band, främre omslagen medbundna. Del III häftad med något solkigt omslag. 3 delar i 2 volymer. Sparsamt illustrerade. (#40978) 250:-
Matz, Friedrich: KRETA, MYKENE, TROJA. Die Minoische und die homerische Welt. Stuttgart: Gustav Kilpper, 1956. 2. Auflage. 281, (2) pp + map. 26,5x20 cm. Publisher's title decorated linen. Without dust jacket. Photoillustrated and with 1 folded map. German text. (#82976) 125:-
Menandros: SKILJEDOMEN. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm: Gebers, 1943. 108 s. Häftad. Med namnteckning på förtitelbladet. (#40957) 75:-
Michelson, Staffan: VATTEN. Förord av Sture Linnér. Stockholm: Natur och Kultur, 2007. 235, (1) s. 24,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av Lena Michelson. (#93642) 175:-
Mountfield, David: GREEK AND ROMAN EROTICA. London?: Miller Graphics, 1982. 94, (2) pp. 28x22 cm. Publisher's title decorated hard cover in dust jacket. Illustrated in colour. (#95578) 150:-
Nepos, Cornelius: CORNELIUS NEPOS DE VITA EXCELLENTIUM IMPERATORUM RECTE TANDEM CAPITUI PUERORUM ACCOMODATUS. Eller Tydelig och efter ungdomens bgrepp omsider rätt inrättad förklaring, öfwer Cornelius Nepos, jemte ett trefaldigt register, accurate land-chartor, och ett särskildt dertill hörande index, samt en för ungdomen nyttig anwisning. Med kongl. maj:ts allernådigste privilegium. Örebro: N.M. Lindh, 1813. Femte upplagan förbättrad. (32), 508 s (421-508 opaginerade). Samtida halvskinnband med något nött pärmpapper. Inlagan obetydligt lagerfläckad. Med graverat frontespis och 4 utvikbara graverade kartor. Med äldre namnteckningar på det klistrade försättsbladet. (#70917) 350:-
ORDBOK I FABELLÄRAN, ELLER ALLMÄN MYTHOLOGI I-II. Utgifwen af C. Deleen. Stockholm: Carl Deleen, 1831-36. (4), 638; (2), 690 s. Äldre, men ej samtida lätt nötta halvskinnband med marmorerade snitt. 2 volymer. Del II med lätt delvis genomgående fuktskada. Med namnteckning på båda klistrade försättsbladen. (#68017) 1500:-
Ovidius Naso: KONSTEN ATT ÄLSKA . Stockholm: Forum, 1957. Ny svensk upplaga. 120, (4) s. Förlagets dekorerade klotryggsband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med vinjetter av Yngve Berg. Från latinet översatt av Elias Janzon. (#92560) 90:-
Ovidius Naso: KONSTEN ATT ÄLSKA . Stockholm: Forum, 1957. Ny svensk upplaga. 120, (4) s. Häftad. Illustrerad med vinjetter av Yngve Berg. Med exlibris. Från latinet översatt av Elias Janzon. (#92559) 75:-
Ovidius Naso: KONSTEN ATT ÄLSKA . Stockholm: Forum, 1957. Ny svensk upplaga. 120, (4) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotryggsband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med vinjetter av Yngve Berg. Med namnteckning och namnetikett på försättsbladen. Från latinet översatt av Elias Janzon. (#92561) 75:-
Ovidius Naso: KONSTEN ATT ÄLSKA . Stockholm: Forum, 1958. Ny svensk upplaga. 120, (4) s. Förlagets dekorerade klotryggsband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med vinjetter av Yngve Berg. Från latinet översatt av Elias Janzon. (#92562) 90:-
Ovidius Naso: OVIDII KLAGODIKTER. Strödda öfversättningar af O. Th-n. Jönköping: J.P. Lundström, 1844. (4), 67 s. Häftad med något skadat tryckt originalomslag. Inlagan något lagerfläckad. (#70910) 200:-
Paterculus, Gaius Velleius: CUM SELCTIS VARIORUM NOTIS. Historiæ Romanæ. Antonius Thysius J.C. edidit & accurate recensuit. Lugd. Batavarum (Leiden): Francisci Hackii, 1659. (12), 334, (20) pp. Contemporary slightly soiled vellum with break in outside joint. Engraved titlepage with inc spot. Inscription on pastedown endpaper. Latin text. (#70907) 750:-
Paulsson, Gregor: KONSTENS VÄRLDSHISTORIA I-IV. Antiken, Medeltiden, Renässansen, Från barocken till nutiden. Stockholm: Natur och Kultur, 1962-63. Andra, omarbetade upplagan. XI, 303 s. + 128 planscher; XI, 313 s. + planscher; VIII, 329 s. + planscher; XI, 346 s. + planscher. 23x16 cm. Förlagets klotband med ryggdekor. Utan skyddsomslag. 4 volymer. Illustrerad i texten med teckningar samt fotografiska planscher. (#12912) 400:-
Petrone: LE SATIRICON. Traduction de Héguin de Guerle. Paris: Les peintres du livre, 1967. Edition limited to 3000 copies. 88, (4) pp + plates. 23x21,5 cm. Publisher's pictorial yellow cloth in slipcase, front cover of dust jacket preserved. Illustrated with plates by André Derain. French text. (#96638) 350:-
Petronius: TRIMALCHIOS MIDDAG. Översätting av Hilding Andersson. Stockholm: Norstedts, 1952. 71, (1) s. Häftad. Illustrerad av Yngve Svalander. (#35328) 75:-
Petronius: TRIMALKIOS MIDDAG. Från latinet af E. Weer. Uppsala: Askerbergs, 1916. 80 s. Häftad. (#488) 100:-
Petronius: TRIMALKIOS MIDDAG. Från latinet af E. Weer. Uppsala: Askerbergs, 1916. 80 s. Äldre halvskinnband med något flammig rygg, främre omslag medbundet. (#35331) 150:-
Platon: SKRIFTER I-V. I svensk tolkning av Claes Lindskog. Reviderad och kommenterad av Holger Thesleff. Lund: Doxa, 1984-85. 383; 407, (1); 464; 593; 686. (2) s. Förlagets titeldekorerade pappband med delvis obetydligt nötta och lagade skyddsomslag. 5 volymer. (#87555) 1000:-
Platon: TAL TILL EROS UR PLATONS SYMPOSION. Ur Platons skrifter. En antologi. Ett kommande band i Forumbiblioteket. Stockholm: Forum, 1951. Upplaga 500 numrerade exemplar. 19, (3) s. Häftad med tryckt skyddsomslag. Omslag och typografi av Bo Lindberg. Julhälsning från förlaget. (#90724) 75:-
Platon: TRE DIALOGER. I svensk tolkning av Claes Lindskog. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1951. Upplaga 450 numrerade exemplar, varav detta ett av de 220 i förlagets pappband. 161, (2) s + rättelselapp. 25x17 cm. Inbundern i förlagets tryckta pappband. Illustrerad av Claude Hertenberger. (#14619) 150:-
Plautus, Titus Maccius: TRE KOMMEDIER. Lögnhalsen - Trinummus - Fångarna. Stockholm: Forum, 1956. 184 s. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. (#493) 125:-
Plutarkhos: JÄMFÖRANDE LEVNADSTECKNINGAR I URVAL. DEL I. Inledning av Ivar Harrie. Stockholm: Natur och Kultur, 1927. Allt som utkom. 241, (2) s. Häftad med lättare bruksspår. Författarnamnet här stavat Plutarchos. (#89975) 75:-
Plutarkhos: LEVNADSTECKNINGAR ÖVER BERÖMDA GREKER OCH ROMARE. Urval och översättning av Carl Theander, Ivar Harrie och Hugo Bergstedt. Stockholm: Natur och Kultur, 1947. 831, (1) s + planscher. 23,5x16,5 cm. Handbundet halvskinnband med mindre sprickor i de yttre falserna (N. B. Andersson, Stockholm), samt med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad med fotografiska planscher. Med exlibris. (#90417) 350:-
Poulsen, Frederik: ROMERSKE KULTURBILLEDER. Livet i Oldtiden I. København: Busck, 1945. 277, (1) s. 26,5x187,5 cm. Handbundet halvskinnband med blekt rygg (Knut Hässler, Stockholm) med ryggdekor, 5 upphöjda bind och övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Illustrerad i svartvitt. (#42129) 150:-
Propertius, Sextus: CYNTHIA. Kärleksdikter. Öfversatta af Bernhard Risberg. Stockholm: Ljus, 1905. Upplaga tryckt i 500 numrerade exemplar. Förlagets pappband med monterade pärm- och ryggetiketter, med övre guldsnitt. Ramar och anfanger av Arthur Sjögren. Texten tryckt i rött och svart. Ryggetiketten med lätta bruksspår. Med exlibris. (#88939) 350:-
ROMAN PORTRAITS. Foreword by Ludwig Goldscheider. London: Phaidon, (1940). 14, (6) textpp + 120 photographical illustrations. 36x27 cm. Publisher's linen. Without dust jacket. With bookplate. (#84199) 200:-
ROMAN PORTRAITS. Foreword by Ludwig Goldscheider. London: Phaidon, 2004. Reprint. 14, (6) textpp + 120 photographical illustrations. 30,5x22,5 cm. Publisher's printed soft cover. (#96748) 150:-
Sallustius: CATILINA o JUGURTHA. Översättning samt inledning och kommentar av Bertil Cavallin. Stockholm: Forum, 1969. 175, (1) s. Förlagets tryckta pappband med obetydligt nött skyddsomslag. (#92555) 125:-
Schoder, Raymond V.: MÄSTERVERK I GREKISK KONST. Ett panorama i text och bild. Stockholm: Natur och Kultur, 1961. (9), 15, (6) s + 96 uppslag med planscher i färg. 25,5x22 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. (#9703) 150:-
Schwabacher, Willy: GREKISKA MYNT. Ur Konung Gustaf VI Adolfs samling. Förord av N. L. Rasmusson. Malmö: Allhem, 1962. 152 s. 27x22 cm. Handbundet klotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad med 50 planscher samt tillhörande illustrerad textsida. Med författarens dödsruna inklistrad på friblad. (#94671) 250:-
Schwabacher, Willy: GREKISKA MYNT. Ur Konung Gustaf VI Adolfs samling. Förord av N. L. Rasmusson. Malmö: Allhem, 1962. 152 s. 27x22 cm. Häftad. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med 50 planscher samt tillhörande illustrerad textsida. (#49824) 100:-
Simonsuuri, Kirsti: GUDAR OCH MÄNNISKOR. De grekiska myterna i vår tankevärld. Stockholm: Prisma, 1999. 254 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Med rättelseblad. (#94601) 125:-
Skowronek, Stefan: IMPERIAL ALEXANDRIAN COINS. Cracow: National Museum, 1998. 85, (3) pp. 24,5x17,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated. (#74437) 200:-
Sophokles: ANTIGONE. Tolkad av Hjalmar Gullberg. Stockholm: Gebers, 1935. 114 s. Häftad med lätt nött rygg. (#41178) 90:-
Sophokles: ANTIGONE o FILOKTETES. Två tragedier översatta från grekiskan i originalens versmått och försedd med inledning och kommentar av Björn Collinder. Stockholm: Forum, 1965. 146, (1) s. Förlagets tryckta pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Här är författarnamnet stavat Sofokles. (#92554) 125:-
Sophokles: DE SJU BEVARADE DRAMATISKA VERKEN I-II. Svensk tolkning av Johan Bergman. Stockholm: Norstedts, 1947-48. 328, (3); 206, (2) s. 2 häftade volymer med lätt solkiga omslag. Här är Sophokles stavad Sofokles. (#40937) 125:-
Sophokles: KONUNG OIDIPUS. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm: Gebers, 1942. 149 s. Häftad lätt nött rygg. (#70270) 100:-
Sophokles: KVINNORNA FRÅN TRACHIS. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm: Gebers, 1957. 116 s. Häftad. (#70278) 100:-
Sophokles: OIDIPUS I KOLONOS. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm: Gebers, 1945. 165 s. Häftad. (#70276) 100:-
Sophokles: PHILOKTETES. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm: Gebers, 1947. 136 s. Häftad. (#88382) 100:-
Sophokles: PHILOKTETES. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm: Gebers, 1947. 136 s. Häftad. Med namnteckning på förtitelbladet. (#70277) 90:-
Sophokles: WOMEN OF TRACHIS. A version by Ezra Pound. Foreword by Denis Goacher and S.V. Jankowski. London: Neville Spearman, 1956. First edition with publisher's mounted label on back of title page. XXIII, (1), 66 pp. Publisher's hard cover in a little worn but acceptable dust jacket. With frontispiece: A portrait of Ezra Pound, 1954, by La Martinelli. (#59550) 350:-
Sophokles / Pound, Ezra: KVINNORNA FRÅN TRACHIS. Svensk tolkning av Claes von Rettig. Malmö/Lund: Cavefors, 1961. 47, (1) s. Häftad. Med inklistrad bild på kolofonsidan. (#79925) 75:-
Stridsberg, Carl: MYTHOLOGISKT LEXICON, ÖFVERSÄTTNING MED TILLÄGGNINGAR. Hvarjämte en Afhandling om de gamle romares heliga plägseder. I sammandrag af Carl Stridsberg. Stockholm: Johan A. Carlbohm, 1796. (4), 372; (6), 114 s. Samtida halvskinnband med skadat rygghuvud. Med äldre namnteckningar på titelbladet och det fria försättsbladet. (#67270) 300:-
Suetonius: KEJSARBIOGRAFIER. Tibertus och Nero. Originalets text med svensk tolkning jämte inledning och kommentarer av Sture Axelson. Stockholm: Natur och Kultur, 1961. 269, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Levande litteratur. Natur och kulturs klassikerserie. (#503) 90:-
Suetonius: KEJSARBIOGRAFIER. Tibertus och Nero. Originalets text med svensk tolkning jämte inledning och kommentarer av Sture Axelson. Stockholm: Natur och Kultur, 1961. 269, (2) s. Inbunden i förlagets pappband. Utan skyddsomslag. Levande litteratur. Natur och kulturs klassikerserie. (#91279) 75:-
Säflund, Gösta: HERAKLIDERNAS ÅTERKOMST. Stockholm: Bonniers, 1963. 133, (3) s. Häftad. Fotoillustrerad med planscher samt teckningar i texten. Med namnteckning på förtitelbladet. (#32584) 100:-
Sørensen, Villy: APOLLONS UPPROR. Stockholm: Atlantis, 1989. Första och enda svenska upplagan. 123, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#89472) 75:-
Taciti, C. Cornelii: QUÆ EXTANT OPERA. TOMUS I-III. Recensiut J.N. Lallemand. Paris: Barbou, 1760. XXIV, 444; 480; 456 pp. Old but not contemporary half leather bindings with som traces of use. Small name inscriptions on all free endpapers. Text in Latin. Svensk stavning av författaren: Cajus Cornelius Tacitus. (#70889) 900:-
TANTALUS. USA: Cygnet Press, 1937. Edition of 200 copies. (20) pp + cover. 147x11,5 cm. Soft boards. Illustrated with woodcut in color by Rudolph Ruzicka after water color by Hans Holbein. (#79645) 250:-
Tassos: BEFRIADE JERUSALEM I-II. Öfversättning af A. F. Skjöldebrand. Stockholm: Hörberg, 1825. XII, 244; (4), 248, (1) s. Samtida lätt solkigt halvskinnband med superexlibris. Äldre namnteckning på det lösa försättsbladet. (#507) 400:-
Theokritos: IDYLLER. Översättning af Erland Lagerlöf. Lund: Gleerups, 1884. VIII, 216 s. 14,5x10,5 cm. Handbundet halvklotband (Wilh. Johansson, Uppsala), omslaget medbundet. Prisbelönt af Svenska Akademien. (#98023) 200:-
THE OXFORD CLASSICAL DICTIONARY. Edited by M. Cary, J. D. Denniston, J. Wight Duff, A.D. Nock, W.D. Ross, H. H. Scullard with the assistance of H. J. Rose, H. P. Harvey and A. Souter. Oxford: The Clarendon Press, 1961. Reprint. XIX, (1), 971, (1) pp. 28x21 cm. Publisher's cloth with a minimum traces of use. Without dust jacket. (#94428) 300:-
Thylander, Hilding: DEN GREKISKA VÄRLDEN. Stockholm: Svenska Humanistiska Förbundet, 1986. 546 s + Separat kartbilaga. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag, kartbilagan i tryckt pappärm. Fotoillustrerad. (#55387) 200:-
Wells, Peter S.: TEUTOBURGERSKOGEN. Slaget som stoppade Rom. Stockholm: Norstedts, 2004. Första svenska utgåvan. 275, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med planscher. (#86571) 125:-
Vergilius Maro (Virgilii): VIRGILII SKRIFTER I-II. Georgica och Bucolica - Aeneis. Öfversatte af Gudmund Jöran Adlerbeth. Stockholm: A. Wiborgs förlag tryckt hos Johan Hörberg, 1831. Tredje upplagan, öfversedd och förbättrad. (2), 138; (2), 413, (2) s. Samtida obetydligt nött halvskinnband. Med äldre namnteckningar på båda försättsbladen. (#70900) 1200:-
Veyne, Paul: KÄNDE GREKERNA TILL DEMOKRATIN? samt OLYMPIA I ANTIKEN. Stockholm: Symposion, 1991. 71 s. Limhäftad med vikomslag. (#101460) 90:-
Vorberg, Gaston: LUXU & VOLUPTATE. 1. Teil: Museum eroticum Neapolitanum. 2. Teil: Antiquitates eroticae. 3. Teil: Die Erotik der Antike in Kleinkunst und Keramik. Herausgegeben von Dr. Richard Wunderer. Schmiden: Freyja, 1966. (330) pp. 25x19 cm. Publisher's hard cover. Illustrated with plates in sepia. German text. (#95584) 150:-
Zilliacus, Emil: GREKISKA EPIGRAM. Stockholm: Gebers, 1923. 170 s. Häftad med lätt solkig rygg. Med namnteckning på förtitelbladet. (#3955) 75:-
Zilliacus, Emil: GREKISKA EPIGRAM. Stockholm: Gebers, 1954. Andra upplagan. 151 s. Häftad. (#85653) 75:-
Zschietzschmann, W.: HELLAS OCH ROM. Antikens kulturhistoria i bilder. Med ett företal av Bror Olsson. Malmö: Allhem, 1960. XCII, (4), (10) s + 304 sidor med fotografier. 23,5x18 cm. Förlagets dekorerade klotband med lagat och lätt skadat skyddsomslag. (#72261) 125:-