ARCTICA
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Alexander, Bryan & Cherry: THE VANISHING ARCTIC. London: Blandford, 1996. 192 pp. 28x22,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Photoillustrated in colour. (#98039) 150:-
Amundsen, Roald: GENOM LUFTEN TILL 88° NORDLIG BREDD. Stockholm: Bonniers, 1925. 296, (1) s. Handbundet halvklotband (Håkan Wahlström, Stockholm) med ryggdekor och titeletikett i skinn, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad samt med 7 kartor i texten. (#51567) 350:-
Amundsen, Roald: GENOM LUFTEN TILL 88° NORDLIG BREDD. Stockholm: Bonniers, 1925. 296, (1) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med påklistrad pärmbild. Fotoillustrerad samt med 7 kartor i texten. Med diskret namnteckning på det fria försättsbladet. (#97708) 350:-
Amundsen, Roald: GENOM LUFTEN TILL 88° NORDLIG BREDD. Stockholm: Bonniers, 1925. 296, (1) s. Privatbundet något nött halvskinnband. Inga omslag medbundna. Fotoillustrerad samt med 7 kartor i texten. (#100469) 200:-
Andersson, Johan Gunnar: MÄNNEN KRING SYDPOLEN. Äventyr och forskningar under den vita världsdelens erövring. Stockholm: Saxon & Lindström, 1945. Första och enda svenska upplagan. 442, (1) s + utvikbar kolorerad karta. Förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad övervägande med fotografier. Med exlibris. (#81062) 125:-
Andersson, Johan Gunnar: SYDPOLENS HJÄLTAR. (Männen kring Sydpolen). Äventyr och forskningar under den vita världens erövring. Stockholm: Saxon & Lindström, 1954. 332, (1) s. Inbunden i förlaget tryckta pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Fotoillustrerad. (#87976) 125:-
(ANDRÉE, S. A.). MINNESALBUM. S. A. ANDRÉE. Malmö: Världslitteraturens förlag, 1930. Första upplagan. 63 s. 25x17,5 cm. Förlagets dekorerade klotband. Fotoillustrerad. (#90831) 200:-
(ANDRÉE, S. A.) Eje, Anders (Red.): POLARHJÄLTEN. En bok om S.A. Andrée. Stockholm: Schildts, 1930. 175 s. Förlaget halvklotband med lätt nött rygg. Fotoillustrerad. (#23895) 100:-
Andrée, S.A. / Strindberg, Nils / Frænkel, Knut: MED ÖRNEN MOT POLEN. Andrées polarexpedition år 1897 utgiven på grundval av S.A. Andrées, Nils Strindberg och Knut Frænkels sommaren 1930 på Vitön funna anteckningar av Svenska Sällskapet för Antropologi och Geografi. Stockholm: Bonniers, 1930. Första upplagans fyrtioförsta-femtionde tusende. 487, (1) s + planscher. 23x16,5 cm. Privatbundet obetydligt nött halvskinnband med övre guldsnitt. Fotoillustrerad i texten och med planscher, samt med 2 utvikbara kartor och en plansch. Med gåvotillskrift på förtitelbladet. (#99610) 125:-
Behounek, Frantisek: MÄNNEN PÅ ISFLAKET. Med "Italia" till Nordpolen. Uppsala: Lindblads, 1929. 332 s. Förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad samt med kartor. Med något nött titelfält. (#52687) 150:-
Bergquist, Lars: ISVANDRING MED NORDENSKKIÖLD. Dagbok 10 maj-6 september 1980. Stockholm: Norstedts, 1981. 257, (6) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt, delvis med fotografier. Med dedikation till Käbi Laretei "Käbi med varm hälsning Lars. Paris, 23 aug. 1989". (#99347) 150:-
Boldt-Christmas, G. E. F.: LOGGBOK BLAND VALFÅNGARE. Med norrmän i Antarktis. Stockholm: Bonniers, 1950. 289 s + 2 utvikbara kartor. Förlagets halvklotband med lätt skadat och lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad i texten varav ett i färg som frontespis. (#91452) 200:-
BOREAL TIES. Photographs and Two Diaries of the 1901 Peary Relief Expedition. Edited by Kim Fairley Gills and Silas Hibbard Ayer III. Albuquerque: University of New Mexico Press, 2002. XIII, (3), 232 pp. 23x24,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated. (#65022) 150:-
Brandes, Carl: ENGELSMÄNNENS SENASTE UPPTÄCKTSRESOR TILL TRAKTERNA KRING NORDPOLEN, den Franklinska exepeditionens hemlighetsfulla försvinnande, försöken till dess tillrättafinnande samt upptäckten af den nordvestliga genomfarten. Översättning från tyskan med några tillägg. Stockholm: Alb. Bonniers, 1855. (4), 339, (3) s + titelplansch och utvikbar kolorerad karta. Förlagets tryckta pappband enkelt renoverad med klotrygg. Kartan renoverad och förstärkt med dokumenttejp. Inlagan endast obetydligt lagerfläckad. (#88262) 750:-
Dahl, Kai R.: PÅ ISFLAK LÄNGS OSTGRÖNLAND. Motorskonaren "Teddys" förlisning i Ishavet och besättningens underbara räddning. Stockholm: Gebers, 1925. 213, (1) s. Inbunden i förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad, men även med teckningar och kartor. (#97709) 175:-
Delgado, James P.: ACROSS THE TOP OF THE WORLD. The Quest for the Northwest Passage. London: British Museum Press, 1999. XII, 228 pp. 28,5x23,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated partly in color. (#52348) 200:-
Duse, S. A.: BLAND PINGVINER OCH SÄLAR. Minnen från svenska sydpolarexpedition 1901-1903. Stockholm: Beijers, 1905. Första upplagan. (6), 269 s + planscher. Inbunden i ett samtida halvskinnband med blekt rygg. Fotoillustrerad med planscher. Med diskret namnteckning på det fria försättsbladet. (#97704) 900:- (bild)
Elander, Magnus / Widstrand, Staffan: AJUNNGILAQ - ARKTISKA ÖGONBLICK. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1997. 208 s. 29X25 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. (#51686) 150:-
Elander, Magnus / Widstrand, Staffan: VINDAR FRÅN ARKTIS. Stockholm: Prisma, 2008. 208 s. 27,5x24 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. (#96210) 150:-
Elgström, Ossian: MODERNA ESKIMÅER. Skildringar från en resa i Västgrönland sommaren 1915. Stockholm: Bonniers, 1916. (6), 431, (3) s. Häftad med obetydligt nött omslag. Illustrerad med fotografier, teckningar och utvikbar karta samt teckningar i färg och svartvitt av författaren. (#46958) 450:- (bild)
Elgström, Ossian: MODERNA ESKIMÅER. Skildringar från en resa i Västgrönland sommaren 1915. Stockholm: Bonniers, 1916. (6), 431, (3) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med marmorerat helt snitt. Utan skyddsomslag. Illustrerad med fotografier, teckningar och utvikbar karta samt teckningar i färg och svartvitt av författaren. (#4218) 900:- (bild)
Elgström, Ossian: MODERNA ESKIMÅER. Skildringar från en resa i Västgrönland sommaren 1915. Stockholm: Bonniers, 1916. (6), 431, (3) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med obetydligt fläckad rygg. Utan skyddsomslag. Illustrerad med fotografier, teckningar och utvikbar karta samt teckningar i färg och svartvitt av författaren. (#100391) 750:- (bild)
Faber, Kurt: BLAND ESKIMÅER OCH VALFÅNGARE I-II. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1917. 194; 184 s. Häftade. 2 volymer. Omslagen med lättare bruksspår. (#52598) 125:-
Frederiksen, Thomas: GRÖNLÄNDSKA DAGBOKSBLAD. En grönländsk fångstmans vardagsliv i text och teckningar. Stockholm: Tiden, 1980. 151 s. 25x19 cm. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Illustrerad i färg. (#23899) 125:-
Frederiksen, Thomas: GRÖNLÄNDSKA DAGBOKSBLAD. En grönländsk fångstmans vardagsliv i text och teckningar. Stockholm: Tiden, 1980. 151 s. 25x19 cm. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Illustrerad i färg. (#52314) 100:-
Fries, Th. M.: GRÖNLAND. Dess natur och innevånare efter äldre och nyare författares skildringar samt egen erfarenhet. Med fyra färgtryckta planscher och elfva af Grönländare skurna träsnitt. Upsala: Esaias Edquist, 1872. (6), 176 s + planscher. Nära samtida halvskinnband. Illustrerad med 4 träsnitt i texten och 7 planscher i träsnitt, samt med 4 i färg litograferade planscher. Inlagan delvis något lagerfläckad. (#97706) 900:- (bild)
Holt, Kåre: KAPPLÖNINGEN. Höganäs: Bra Böcker, 1977. Första svenska upplagan. 241, (2) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. (#52577) 75:-
JORDENS FOLK. ARKTIS. Stockholm: BonnierFakta, 1983. 144 s. 29x23 cm. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg med fotografier och kartor. (#81617) 75:-
Kjellström, Rolf: POLARÄVENTYR. Stockholm, Carlssons, 1995. 246 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med kartor och fotografier i svartvitt. (#11504) 100:-
Liljequist, Gösta H.: ARKTISK UTPOST. Berättelsen om den svensk-finsk-schweiziska expeditionen till Nordlandet 1957-1958. Buidrag av Eric Dyring, Sveneric Molander och Carl-Axel Bäckstedt. Stockholm: Forum, 1960. 232 s + planscher. Förlagets titeldekorerade pappband. Utan skyddsomslag. Illustrerad i texten, med vinjetter av Roland Svensson, samt fotoillustrerad med planscher, delvis i färg. (#89344) 125:-
Malaurie, Jean: GRANNE MED NORDPOLEN. Ett år bland grönländska polareskimåer. Stockholm: Forum, 1957. 295, (1) s. + planscher. Förlagets dekorerade pappband. Utan skyddsopmslag. Illustrerad med teckningar och kartor i texten samt med fotografiska planscher. (#85538) 125:-
Mastro, Jim: ANTARCTICA. A Year at the Bottom of the World. Boston: Bulfinch Press, 2002. 175, (1) pp. 28,5x26 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated in color. (#51692) 200:-
Nansen, Fridtjof: FRAM ÖFVER POLARHAVET I-II. Den norska polarfärden 1893-96. Med ett tillägg af Otto Sverdrup. Stockholm: Bonniers, 1897. (10), 539 + (6), 570 s + planscher. Inbundna i förlagets dekorerade blå klotband. 2 volymer med lättare bruksspår. Med 233 illustrationer, delvis som planscher och delvis i färg, och 4 kartor i färg, varav 2 utvikbara. (#97705) 750:-
(NANSEN, FRIDTJOF) Brögger, W.C. / Rolfsen, Nordahl: FRIDTJOF NANSEN 1861-1893. Med bidrag av Gustaf Retzius, F. Richthofen, H. Mohn, Eduard von Toll, Aksel Arstal m.fl. Stockholm: Norstedts, 1896. (8), 358, (1) s. 25x17,5 cm. Förlagets dekorerade röda klotband, bandet obetydligt fläckat. Illustrerad av Chr. Krohg, Otto Sinding och E. Werenskiold. Med 3 kolorerade kartor, varav 1 utvikbar. (#33517) 300:-
Nathorst, A. G.: KRITISKA ANMÄRKNINGAR OM DEN GRÖNLÄNDSKA VEGETATIONENS HISTORIA. Tryckt i Stockholm: Norstedts, 1890. 50 s + utvikbara kolorerad karta. Häftad utan omslag. Med genomgående fuktskada. Utgiven som Bihang till K. Svenska Vet.-Akad. Handlingar, band 16, Afd. III, No 6. (#59360) 75:-
Nathorst, A. G.: TVÅ SOMRAR I NORRA ISHAFVET I-II. Kung Krals land. Spetsbergens kringsegling - Spanande efter Andrée i nordöstra Grönland. Stockholm: Beijers, 1900. XXXV, (1), 352 s + 2 utvikbara kolorerade kartor; XIII, (1), 414 s + 1 utvikbar kolorerad karta. Två delar inbundna i förlagets dekorerade klotband med mindre bruksspår. Båda delarna illustrerade i texten. 2 av kartorna med mindre revor, främre inre falsen något svag efter brott i försättspappret. (#97324) 750:-
(NORDENSKIÖLD, ADOLF ERIK) Ramsay, Henrik: NORDENSKIÖLD, SJÖFARAREN. Stockholm: Skoglunds, 1950. 315 s. Förlagets halvklotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#59752) 250:-
(NORDENSKIÖLD, ADOLF ERIK) Ramsay, Henrik: NORDENSKIÖLD, SJÖFARAREN. Stockholm: Skoglunds, 1950. 315 s. Häftad med obetydligt nött omslag. Fotoillustrerad. Med Per Olof Sundmans exlibris. (#62393) 150:-
(NORDENSKIÖLD, A.E.). VEGA-EXPEDITIONEN OCH NORDOST-PASSAGEN. Nordenskiöld. Festnummer utgifvet af Ny Illustrerad Tidning. 1880. 8 s. + Nordost-Passagen. Vid Publicistklunnens fest för Nordenskiöld den 30 april 1880. 24 s. 40x27,5 cm. Två arbeten bundna i modernare klotband. Båda inlagorna med träsnittsillustrationer. Båda arbetena med lagningar, första arbetet med liten textförlust. Med biblioteksstämplar. (#79559) 400:-
Nordenskiöld, A. E.: VEGAS FÄRD KRING ASIEN OCH EUROPA I-II. Stockholm: Beijers, 1880-81. Originalupplagan. XV, (1), 510; IX, (1), 486, (1) s. Inbundna i förlagets dekorerade skinnryggsband. 2 volymer, andra delen med något nött rygg och liten reva i rygghuvudet. Illustrerade, mestadels med träsnitt i texten, samt med 10 litograferade utvikbara kartor, delvis i färg, och 5 porträtt i stålstick. Inlagorna i bästa skick. (#4196) 1000:-
Norrman, Lars: INOK. En Grönlandsbok. Stockholm: Tiden, 1957. Ny upplaga. 188, (3) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med något skadat skyddsomslag. Illustrerad av författaren delvis i färg samt med kartor. (#52639) 100:-
Norrman, Lars: INOK. Stockholm: Bonniers, 1949. Originalupplagan. 233, (2) s. Förlagets dekorerade linneband med lagat skyddsomslag. Illustrerad av författaren delvis i färg samt med fotografier och 3 delvis utvikbara kartor. (#80331) 250:-
Officer, Charles / Page, Jake: A FABULOUS KINGDOM. The Exploration of the Arctic. New York: Oxford University Press, 2001. XII, 222 pp. Publisher's quarter cloth in dust jacket. Illustrated. (#53438) 125:-
Peary, Robert E.: NORDPOLENS UPPTÄCKT. Göteborg: Åhlén & Åkerlund, 1910. (12), 355 s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Fotoillustrerad. (#4201) 250:-
Rasmussen, Knud: NORR OM MÄNNISKOR. Berättelsen om den Andra Thuleexpeditionen och utforskandet av Grönland från Melvillebukten till Kap Morris Jessup. Med utdrag ur Thorild Wulffs dagböcker och vardeberättelser. Stockholm: Bonniers, 1919. 493, (10) s + planscher. Inbunden i ett privatbundet halvklotband, främre lagade omslet medbundet. Illustrerad med teckningar, fotografier, kartor och 8 färgplanscher. (#93282) 350:-
Rasmussen, Knud: NORR OM MÄNNISKOR. Berättelsen om den Andra Thuleexpeditionen och utforskandet av Grönland från Melvillebukten till Kap Morris Jessup. Med utdrag ur Thorild Wulffs dagböcker och vardeberättelser. Stockholm: Bonniers, 1919. 493, (10) s + planscher. Inbunden i förlagets något nötta halvskinnband. Illustrerad med teckningar, fotografier, kartor och 8 färgplanscher. (#41179) 350:-
Ray, Dorothy Jean: A LEGACY OF ARCTIC ART. Foreword by Aldona Jonaitis. Published for the University of Alaska Museum. Seattle: University of Washington Press, 1996. XIX, 196 pp. 28x21,5 cm. Soft boards. Photoillustrated partly in color. (#48293) 150:-
Riffenburgh, Beau: NIMROD. Ernest Shackleton and the Extraordinary Story of the 1907-09 British Antarctic Expedition. London: Bloomsbury, 2004. XXIV, 358, (2) pp. Publisher's boards in dust jacket. Photoillustrated with plates. (#76770) 150:-
Riiser-Larsen, Hj.: MOT UKJENT LAND. Norvegia-ekspedisjonen 1929-1930. Oslo: Gyldendal, 1930. 166, (1) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher och en utvikbara karta. (#91467) 150:-
Sale, Richard: TO THE ENDS OF THE EARTH. The History of Polar Exploration. London: HarperCollins, 2002. 224 pp. 28,5x22,5 cm. Publisher's printed boards in dust jacket. Photoillustrated partly in colour. (#49102) 125:-
Schulthess, Emil: ANTARCTICA. Örebro: IPC, (1960). 69 textsidor + 70 planschsidor. 21x36 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Fotoillustrerad i färg och svartvitt. (#8989) 200:-
Secher, Alex: GENSYN MED GRØNLAND. København: Chr. Erichsens, 1957. Opaginerad. 31,5x23,5 cm. Häftad med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#40709) 200:-
Shackleton, Ernest H.: ANTARKTIS' HJÄRTA I-II. Berättelse om den engelska sydpolsexpeditionen 1907-1909. Öfversättning från författarens manuskript af D:r Carl Forsstrand. Stockholm: Norstedts, 1910. XLII, 331; (2), 408 s + planscher. 25x17,5 cm. 2 volymer inbundna i förlagets dekorerade klotband med mindre skador i rygghuvudena. Sparsamt illustrerade i texten, med 2 fotografiska titelplanscher, 12 färgplanscher, samt 200 fotografier på planscher, 2 fotografiska panoramor på utvikbara blad, samt separat i pärmficka 3 utvikbara kolorerade kartor. Inlagorna obetydligt lagerfläckade. Med namnteckning på de båda fria försättsbladen. (#90935) 900:- (bild)
Shackleton, Ernest H.: ANTARKTIS' HJÄRTA I-II. Berättelse om den engelska sydpolsexpeditionen 1907-1909. Öfversättning från författarens manuskript af D:r Carl Forsstrand. Stockholm: Norstedts, 1910. XLII, 331; (2), 408 s + planscher. 25x17,5 cm. 2 volymer inbundna i förlagets dekorerade klotband. Sparsamt illustrerade i texten, med 2 fotografiska titelplanscher, 12 färgplanscher, samt 200 fotografier på planscher och separat i pärmficka 3 utvikbara kolorerade kartor och 2 fotografiska panoramor på ett utvikbart blad. (#90934) 1200:- (bild)
(SHACKLETON, ERNEST H.) Plimpton, George: ERNEST SHACKLETON. New York: DK Publishing, 2003. First edition. 160 pp. 24x18,5 cm. Publisher's printed hard cover in dust jacket. Photoillustrated mostly in color. (#43833) 125:-
Spufford, Francis: I MAY BE SOME TIME. Ice and the English Imagination. New York: Picador, 1999. New edition. (12), 372 pp + plates. Paperback. Illustrated with plates. (#53436) 100:-
Stefansson, Vilhjalmur: WRITING ON ICE. The Ethnologic Notebook of Vilhjalmur Stefansson. Edited and introduced by Gísli Pálsson. USA: Dartmouth College, 2001. First edition. XIV, 351 pp. Publisher's quarter cloth in dust jacket. Photoillustrated in text and with color plates. (#76149) 125:-
Stonehouse, Bernard: TIERE DER ANTARKTIS. Öeben und Lebensräime im tiefen Süden. München: BLV, 1974. 171 pp. 28x21,5 cm. Publisher's boards in dust jacket. Illustrated in colour with photographs and drawings. German text. (#64945) 100:-
Sundman, Per Olof: ANTECKNINGAR I DEN HÖGSTA NORDEN UNDER YMERFÄRDEN SOMMAREN 1980. Julhälsning från Finspångs Bokhandel. Tryckt i Bollnäs: Nyströms, 1980. 47, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Gustav Rudberg och Gösta Werner, omslag av Gunnar Brusewitz. (#61072) 60:-
Sundman, Per Olof: INGEN FRUKTAN, INTET HOPP. Ett collage kring S.A. Andrée, hans följeslagare och hans polarexpedition. Stockholm: Bonniers, 1968. Första upplagan. 338, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets klotband med obetydligt skadat skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad med planscher. (#19143) 150:-
Sundman, Per Olof: INGEN FRUKTAN, INTET HOPP. Ett collage kring S.A. Andrée, hans följeslagare och hans polarexpedition. Stockholm: Bonniers, 1968. Första upplagans sjätte-sjunde tusende. 338, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets klotband med lätt skadat och lagat skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad med planscher. (#86335) 100:-
Sverdrup, Otto: NYTT LAND I. Fyra år i Polartrakterna. Stockholm: Bonniers, 1904. Förra delen. med 107 illustrationer (däraf 23 helsidesbilder). (6), 503 s. Förlagets gröna klotband med påklistrad pärmbild. Delvis fotoillustrerad samt med utvikbar kolorerad karta. Endast första delen av två utkomna. (#52574) 200:-
Wallgren, Lars: ISKALLT. Den svenska Grönlandsexpeditionen 1988. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1989. 183 s + planscher. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad i texten samt med fotografiska planscher i färg. (#97100) 125:-
Wulff, Thorild: THORILD WULFFS GRÖNLÄNDSKA DAGBÖCKER. Utgivna av Axel Elvin. Stockholm: Bonniers, 1934. 419 s + utvikbar karta och en plansch i färg. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband, främre omslag medbundet. Illustrerad med kartor och fotografier i texten. (#97766) 150:-