ASTRONOMI
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Ahlin, Per: ASTRONOMISK KALENDER 2009. Vad du kan se på himlen under året. Stockholm: Prisma, 2008. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#92260) 100:-
Arrhenius, Svante: VÄRLDARNAS UTVECKLING - MÄNNISKAN INFÖR VÄRLDSGÅTAN. Olika tiders och folks åsikter om världsutvecklingen. Stockholm: Gebers, 1909 (sjätte tillökade upplagan) och 1907 (fjärde upplagan). VIII, 204, (2); IX, (1), 181, (1) s. Samtida något nött halvskinnband, samtliga omslag medbundna. Förlagets klotryggsband. 2 arbeten i 1 volym. Illustrerade. Med exlibris. (#67328) 200:-
Asimov, Isaac: SVARTA HÅL OCH KOSMISKA ÄGG. Den moderna kosmologin och astrofysiken i ett nötskal. Stockholm: Prisma, 1983. Ny upplaga. 198 s. Häftad. (#87218) 100:-
Beavis, Gerald: THE ROMANCE OF THE HEAVENS. London: Sampson Low, Marston & Co., no date. XII, 244, (16) pp. Publisher's slightly worn cloth. Without dust jacket. Photoillustrated with plates. (#51164) 100:-
Bergsøe, Paul: MÄNNISKAN OCH UNIVERSUM. Stockholm: Forum, 1960. 349, (2) s. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad, delvis med utvikbara planscher. (#51107) 75:-
Bragg, William H.: LJUSETS VÄRLDSALLT. Förord av Knut Lundmark. Stockholm: Natur och Kultur, 1940. 259, (2) s. Förlagets dekorerade klotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med 26 planscher, varav 1 i färg, samt teckningar i texten. (#52750) 125:-
Calder, Nigel: KOMETEN KOMMER! Stockholm: Brombergs, 1981. 201, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#52914) 100:-
Carlsson, Ella: FRAMÅT MARS! Stockholm: Fahrenheit, 2006. 214, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher, delvis i färg. (#68615) 125:-
Chaisson, Eric: KOSMISK GRYNING. Stockholm: Brombergs, 1982. 374 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar. (#52908) 100:-
Collinder, Per: SWEDISH ASTRONOMERS 1477-1900. Uppsala: Acta universitatis upsaliensis, 1970. 73 pp. 24,5x16 cm. Soft boards. Illustrated. (#58367) 75:-
(COPERNICUS) Rusinek, Michal: COPERNICUS. Världsalltets upptäckare. Till 500 årsminnet av hans födelse 1473-19/2-1973. Stockholm: Stureförlaget, 1973. Upplaga utgiven i 999 numrerade exemplar. 245, (3) s. 27x20,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad delvis med planscher i färg. (#67971) 175:-
COSMIC MYSTERIES. Amsterdam: Time-Life Books, 1992. 144 pp. 28,5x23,5 cm. Publisher's printed boards. Illustrated in colour. A volume in the serie Voyage Through the Universe. (#53088) 100:-
Delaunay, Ch. (Charles): COURS ÉLÉMENTAIRE D'ASTRONOMIE. Concordant avec les articles du Programme officiel pour l'enseignement de la cosmographie dans les lycées. Paris: Victor Masson et Garnier Frères, 1860. (4), 644, III, 32 pp. Contemporary gilt decorated spotted half leather binding with small break in outside joint. With 391 illustrations in text and 3 folded engraved plates. French text. (#77420) 500:-
Ditfurth, Hoimar v.: VÄRLDSALLTETS BARN. Romanen om vår existens. Malmö: Berghs, 1975. 285, (3) + planscher med text. Förlagets klotband med skyddsomslag. (#58804) 100:-
Eddington, A.S.: STARS AND ATOMS. Oxford: The Clarendon Press, 1927. First edition.127, (1) pp. Publisher's cloth. Without dust jacket. Photoillustrated with plates. (#73819) 250:-
Eddington, A.S.: STERNE UND ATOME. Berlin: Julius Springer, 1928. First German edition. VI, (1), 124, (2) pp. Publisher's cloth. Without dust jacket. Photoillustrated. German text. (#73820) 150:-
(EINSTEIN, ALBERT) Calder, Nigel: EINSTEINS UNIVERSUM. Stockholm: Brombergs, 1982. Tredje tryckningen. 241, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier och teckningar. (#93978) 100:-
Ferris, Timothy: MOT UNIVERSUMS GRÄNSER. Den moderna astronomins och kosmologins historia. Översättning av Peter Nilson. Stockholm: Forum, 1978. 217, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#51133) 100:-
Flammarion, Camille: BEBODDA VERLDAR ELLER VILKOREN FÖR HIMLAKROPPARNAS BEBOELIGHET, betraktade från astronomiens, fysiolgiens och den naturliga filosofiens synpunkter. Stockholm: L. J. Hierta, 1866. Första svenska upplagan. 336 s + utvikbar tabell och planscher. Äldre privatbundet klotband. Illustrerad med 6 litografiskt tryckta planscher. Med modernare namnteckning på det fria försättsbladet. (#87244) 350:-
Flammarion, Camille: BEBODDA VÄRLDAR. Stockholm: Björck & Börjesson, 1911. Andra upplagan av svensk billighetsupplaga. 232 s + planscher. Häftad. Med porträtt och 6 planscher. (#89788) 90:-
(GALILEI, GALILEO) Bertola, Francesco: DA GALILEO ALLE STELLE. Italy: Biblos, 1992. (116), 106, (5) pp. 38x23,5 cm. Publisher's printed boards in dust jacket. Photoillustrated in colour by Francesco Danesin, and with other illustrations. Italian text. (#58482) 175:-
Gamow, George: PLANETEN JORDEN. Stockholm: Bonniers, 1964. 2003 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#52337) 150:-
Gamow, George: UNIVERSUMS SKAPELSE. Stockholm: Bonniers/Aldus, 1958. Andra svenska upplagan. 128 s + planscher. Inbunden i s.k. biblioteksband, omslaget medbundet. Illustrerad med teckningar i texten, samt med fotografiska planscher. (#89791) 75:-
Hall, Tord: MÄNNISKAN INFÖR KOSMOS. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1966. 107, (5) s. Originalpocket. Illustrerad med fotografiska planscher. (#51171) 50:-
Hall, Tord: MÄNNISKAN INFÖR KOSMOS. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1966. 107, (5) s. Originalpocket. Illustrerad med fotografiska planscher. Med dedikation från "förf". (#69552) 75:-
Hawking, Stephen: KOSMOS. En kort historik. Stockholm: Rabén Prisma, 1997. Reviderad och utökad upplaga. (6), 248 s. 25,5x19,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad övervägande i färg. (#94127) 150:-
Heegaard, Poul: STJERNEVERDENEN. Verdensbilledet gennem tiderne. Populær fremstilling. København: Gads, 1921. 423, (1) s. 25x17,5 cm. Något nött halvfranskt band. Illustrerad med 241 fig. och 22 planscher, delvis i i färg. (#51162) 150:-
Heegård, Poul: POPULÄR ASTRONOMI. Stockholm: Ljus, 1902. 244 s. Privatbundet halvklotband. Illustrerad. (#51166) 100:-
Henbest, Nigel: THE MYSTERIOUS UNIVERSE. London: National Magazine House, 1981. 184 pp. 29x22 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Mainly illustrated in colour. With a few underlines in text by pen. (#53089) 100:-
Hogan, Craig J.: THE LITTLE BOOK OF THE BIG BANG. A Cosmic Primer. With a foreword by Martin Rees. New York: Copernicus, 1998. XIV, 181 pp. Publisher's quarter cloth in dust jacket. Illustrated. (#94138) 100:-
Hoyle, Fred: ASTRONOMI. Vetenskapen om universums byggnad, uppkomst och utveckling - en resa i tid och rum från vår egen planet till världsalltets gränser. Stockholm: Forum, 1963. 320 s. 27,5x21 cm. Förlagets klotband med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad, även i färg. (#9896) 150:-
Hoyle, Fred: ASTRONOMY AND COSMOLOGY. A Modern Course. San Francisco: Freeman, 1975. XIV, (2), 711 pp + plates. Publisher's printed hard cover. Illustrated partly with colour plates. (#94917) 125:-
Hoyle, Fred: GALAXER, ATOMKÄRNOR OCH KVASARER. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1966. 119, (1) s. Pocket. Illustrerad samt med fotografiska planscher. (#52052) 50:-
Hoyle, Fred: VÄRLDSALLTETS BYGGNAD. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1965. Andra upplagan. 92, (4) s. Pocket. Fotoillustrerad med planscher. (#52115) 50:-
Hoyle, Fred: VÄRLDSALLTETS BYGGNAD. Stockholm: Bonniers, 1951. 117, (3) s. Häftad med bevarat skyddsomslag. Fotoillustrerad. Med namnteckning på förtitelbladet. (#5626) 75:-
Ionides, Stephen A. and Margaret L.: ONE DAY TELLETH ANOTHER. London: Edward Arnold, 1939. XI, (1), 324 pp. Publisher's cloth in worn dust jacket. Photoillustrated with plates. (#51131) 100:-
Jeans, Sir James: GENOM TID OCH RUM. Stockholm: Natur och Kultur, 1936. 198 s. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med 32 planscher. (#52748) 100:-
Jeans, Sir James: STJÄRNORNA I DERAS LOPP. Stockholm: Natur och Kultur, 1932. 171 s. Häftad med lätta bruksspår. Fotoillustrerad med 46 planscher samt 2 utvikbara kartor. (#73809) 100:-
Jeans, Sir James: THE MYSTERIOUS UNIVERSE. England: Cambridge University Press, 1930. VIII, (2), 154, (2) pp + plates. Publisher's cloth with some traces of use. Without dust jacket. Photoillustrated with 2 plates. (#73808) 100:-
Jeans, Sir James: THE STARS IN THEIR COURSES. England: Cambridge University Press, 1931. Reprint. XI, (1), 188 pp + plates. Publisher's cloth with some traces of use. Without dust jacket. Photoillustrated with 46 plates and 2 folded maps. (#73807) 100:-
Jeans, Sir James: UNIVERSUM OMKRING OSS. Förord av Ansgar Roth. Stockholm: Natur och Kultur, 1932. Ny reviderad upplaga. 320 s. Förlagets dekorerade klotband med obetydliga bruksspår. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med 24 planscher. (#52468) 100:-
Jeans, Sir James: VÄRLDSALTETS MYSTERIUM. Förord av Ansgar Roth. Stockholm: Natur och Kultur, 1931. 155, (1) s. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med 2 planscher samt teckningar i texten. Med Sigfrid Siwertz namnteckning på främre pärmen och det fria försättsbladet. (#52379) 100:-
Jones, H. Spencer: LIV PÅ ANDRA HIMLAKROPPAR. Stockholm: Forum, 1952. 213, (1) s. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#52133) 75:-
Klepesta, Josef: STJÄRNOR OCH STJÄRNBILDER. Stockholm: Forum, 1977. 286, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg. (#52381) 100:-
Klepesta, Josef: STJÄRNOR OCH STJÄRNBILDER. Stockholm: Forum, 1994. Ny upplaga. 293 s + Rättelseblad. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg. (#91565) 125:-
Kopal, Zdenek: MÅNEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1963. 146, (4) s. Pocket. Fotoillustrerad med planscher. (#52131) 50:-
LEXIKON DER NATURWISSENSCHAFTLER. Astronomen, Biologen, Chemiker, Geologen, Mediziner, Physiker. Heidelberg/Berlin: Spektrum, 2000. (6), 505 pp. 24x17 cm. Paperback as new. Photoillustrated. German text. (#74787) 150:-
(LINDBLAD, BERTIL) Öhman, Yngve: BERTIL LINDBLAD. Vetenskapsakademiens astronom, Professor 26/11 1895 - 25/6 1965. Invald 11/4 1928. Minnesteckning vid högtidssammankomst den 3 april 1928. Stockholm: Kungl. Vetenskapsakademien, 1975. 13 s. Klammerhäftad. Illustrerad. Levnadsteckningar över Kungl. Vetenskapsakademiens ledamöter, nr 175. (#59429) 50:-
Lovell, Bernard: VAD VI VET OM UNIVERSUM. Lund: Gleerups, 1968. 97 s. Pocket. Fotoillustrerad. (#52050) 50:-
Lönnqvist, Conrad: MÄNNISKAN PÅ VÄRLDSTEATERN. Stockholm: Ljus, 1947. 218, (1) s + planscher. Förlagets halvklotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad i texten, samt med fotografiska planscher. (#83277) 100:-
Menzel, Donald H.: A FIELD GUIDE TO THE STARS AND PLANETS. Including the moon, satellites, comets, and other features of the universe. London: Collins, 1977. Reprint. XIV, (2), 397 pp. Publisher's printed cloth. Photoillustrated and with drawings. (#52383) 125:-
Miller, Ron / Hartmann, William K.: THE GRAND TOUR. A Traveler's Guide to the Solar System. New York: Workman, 1981. 187, (5) pp. 21x26 cm. Publisher's boards in dust jacket. Illustrated in color. (#51176) 100:-
Modin, Karl: STJÄRNHIMMELENS UNDER. Populärastronomi. Bunden tillsammans med MIKROSKOPET OCH DESS ANVÄNDNING. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1917. 244, (1); 88 s. Privatbundet halvklotband. Båda arbetena illustrerade. (#52916) 100:-
Moore, Patrick: DET BÄSTA - PLANETERNA OCH UNIVERSUM. Stockholm: Det Bästa, 1972. 192 s. 36,5x27 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skadat skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#57397) 100:-
Moore, Patrick: FAKTA OM ATRONOMI. En Guinness uppslagsbok. Stockholm: Forum, 1981. 360 s. 24x17,5 cm. Förlags tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#84065) 100:-
Moore, Patrick: THE PLANET NEPTUNE. Chichester: Ellis Horwood, 1988. 144 pp. 24,5x17 cm. Publisher's printed boards. Photoillustrated with plates in colour. (#51168) 100:-
Moore, Patrick / Johansson, Ulf R.: ASTRONOMI FÖR AMATÖRER. Stockholm: Bonniers, 1968. 147, (1) s. Häftad. Fotoillustrerad. (#51966) 75:-
Moore, Patrick / Mason, John: HALLEYS KOMET. Stockholm: Natur och Kultur, 1985. 158, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad samt med teckningar. (#5619) 100:-
Mustelin, Nils: LIV BLAND MILJARDER STJÄRNOR. Civilisationer i Vintergatan - och därbortom? Stockholm: Natur och Kultur, 1980. Andra, reviderade upplagan. 287, (1) s. 23,5x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#52752) 125:-
Nicolson, Iain: ASTRONOMI OM PLANETER, SOLAR, GALAXER. Stockholm: Forum, 1971. 160 s. Pocket. Illustrerad i färg. (#51974) 50:-
Nicolson, Iain / Moore, Patrick: SOLSYSTEMET. Köpenhamn: Bonniers, 1993. Svensk utgåva. 124, (4) s. 28,5x22 cm. Förlagets klotband med lätt skadat skyddsomslag. Rikt illustrerad i färg. Del 2 i serien Vetenskapens värld. (#51178) 100:-
Nilson, Peter: HIMLAVALVETS SÄLLSAMHETER. En resa genom myter och historia. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1982. Andra upplagan. 220 s. Limhäftad. Illustrerad. (#10823) 125:-
(OBERTH, HERMANN) Hartl, Hans: BESATT AV RYMDEN. En bok om raketpionjären Hermann Oberth. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1961. 242, (2) s. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Med exlibris. (#73816) 100:-
Pedersen, Olaf: MEDELTIDENS VÄRLDSBILD. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1970. 91, (5) s. Originalpocket. Illustrerad. Med namnteckning på förtitelbladet. Astronomi och kultur under medeltiden. (#51172) 50:-
Playfair, Guy Lyon / Hill, Scott: KOSMISKA KRAFTER OCH HUR DE PÅVERKAR OSS. Malmö: Berghs, 1979. 381 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#52377) 125:-
Rees, Martin: OUR COSMIC HABITAT. Princeton: Princeton University Press, 2001. XVI, (2), 205 pp. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated. (#94916) 125:-
Reichen, Charles-Albert: ASTRONOMI. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1965. 104, (8) s. 27x17 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#52838) 100:-
Robertson, Howard P. m.fl.: UNIVERSUM. Stockholm: Natur och Kultur, 1958. 171, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier, teckningar och diagram. (#5623) 75:-
Ronan, Colin A.: AMATÖRASTRONOMEN. Stockholm: Norstedts, 1981. 208 s. 30x22 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. Astronomi i teori och praktik för den intresserade nybörjaren och den mer avancerade amatören. (#95355) 125:-
Roth, Günter D.: STJÄRNOR OCH PLANETER. Stockholm: Norstedts, 1977. Andra tryckningen. 232 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#51123) 100:-
Sagan, Carl: KOSMOS. Stockholm: Askild & Kärnekull, 1981. Första svenska upplagan. 362 s. 26x20 cm. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Rikt illustrerad, övervägande i färg. (#9875) 150:-
Sandström, Arne Eld: FRÅN JORDEN TILL SOLEN. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1970. 115, (11) s. Pocket. (#51976) 50:-
Schrödler, Fr.: NATURENS BOK I-VI. Innehållande fysik, astronomi, kemi, mineralogi, geologi, botanik, fysiologi och zoologi. Öfversatt och bearbetad från 16:de upplagan af Dr. Fr. Schödlers "Das Buch der Natur". I sex häften. Stockholm: Zacharias Hæggström, 1870-73. Äldre något nött och lätt skadat halvskinnband. 6 häften i 1 volym. Med 976 i texten intryckta träsnitt, en stjernkarta i litografi samt en geognostisk tafla i färgtryck (se nedan i fjerde häftet). Med delvis borttagen äldre namnteckning på det fria försättsbladet. Första häftet: FYSIK. Öfversatt och bearbetad af J. O. Källgren. 1870. (8), 175 s. + Extra rättelselapp med Tryckfel. Andra häftet: ASTRONOMI. Öfversatt och bearbetad af J. O. Källgren. 1871. (4), 79, (1) s + 2 utvikbara planscher (stjernkarta och ej lagad horisontskifva i 2 delar). Tredje häftet: KEMI. Öfversatt och bearbetad af Elis Sidenbladh. 1871. (2), 155, (3) s. Fjerde häftet: MINERALOGI och GEOLOGI. Öfversatt och bearbetad af Elis Sidenbladh. 1872. VII, (1), 164 s. Den utlovade "geognostiska taflan i färgtryck" uteslöts för att ej fördyra arbetet. Femte häftet: BOTANIK. Öfversatt och bearbetad af Carl Hartman. 1871. (4), 140 s. Sjette häftet: FYSIOLOGI och ZOOLOGI. Öfversatt och bearbetad af A. P. Winslow. 1873. (6), 215, (3) s. (#93629) 900:-
Semitjov, Eugen: BORTOM TID OCH RUM. Stockholm: Askild & Kärnekull, 1977. Första upplagan. 288 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#51121) 100:-
Semitjov, Eugen: DEN STORA KOMETEN OCH ANDRA FENOMEN I RYMDEN. Stockholm: Prisma, 1985. 239, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad, övervägande med fotografier. (#91159) 100:-
Shapley, Harlow: VÄRLDSRYMDEN OCH VI. Människans plats i den nya världsbilden. Förord av Aina Elvius. Stockholm: Natur och Kultur, 1959. 169, (1) s. Häftad. (#51117) 75:-
STJÄRNHIMLEN. En utförlig astronomisk guide. Text av Robert Burnham, Alan Dyer, Robert A. Garfinkle, Martin George, Jeff Kanipe och David H. Levy. Rådgivande redaktör Dr John O'Byrne. Köln: Könemann, 2006. 288 s. 28,5x16,5 cm. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad i färg. Svensk text. (#91505) 125:-
Sundman, Anita: UNIVERSUM SETT FRÅN EN ANNAN PLATS. Kosmologernas bilder av världen. Stockholm: Carlssons, 1995. 162 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#69024) 100:-
THE NEW ASTRONOMY. Amsterdam: Time-Life Books, 1990. 144 pp. 28,5x23,5 cm. Publisher's printed boards. Illustrated in colour. A volume in the serie Voyage Through the Universe. (#53087) 100:-
THE SCIENTIFIC AMERICAN BOOK OF THE COSMOS. Editor: David H. Levy. New York: St. Martin's Press, 2000. VIII, 403 pp + plates. 24x19,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated in text and with plates in color. (#94130) 125:-
Thiel, Rudolf: OCH DET VART LJUS. Hur astronomerna sökt lösa universums gåtor. Stockholm: Bonniers, 1958. 363, (1) s. Förlagets dekorerade klotband med skadat skyddsomslag. Illustrerad bl.a. med fotografiska planscher. (#52048) 100:-
Thöne, Karl: ASTRONOMI SOM HOBBY. Stockholm: Forum, 1969. 163 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar. (#52910) 75:-
Wallenquist, Åke: ASTRONOMIN I VÅR TID. Några av den moderna astronomins mest aktuella problem. Stockholm: Prisma, 1977. Första upplagan. 248 s. Pocket. Fotoillustrerad. (#51109) 75:-
Wallenquist, Åke: ASTRONOMIN I VÅR TID. Några av den moderna astronomins mest aktuella problem. Stockholm: Prisma, 1980. 214, (1) s. 24x17 cm. Förlagets pappband med nött och skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#83352) 100:-
Wallenquist, Åke: GLIMTAR FRÅN ASTRONOMINS FORSKNINGSFÄLT. Stockholm: Prisma, 1982. 184 s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#51114) 100:-
Wallenquist, Åke: INTRODUKTION TILL ASTRONOMIN. Stockholm: Natur och Kultur, 1970. Tredje omarbetade upplagan. 237 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med 95 figurer texten. (#52338) 100:-
Wallenquist, Åke: MARS - DEN GÅTFULLA PLANETEN. Stockholm: Prisma, 1970. 132, (4) s. Pocket. Fotoillustrerad. (#52113) 75:-
Wallenquist, Åke: PLANETER, STJÄRNOR OCH KVASARER. Nya metoder och rön inom astronomin. Stockholm: Prisma, 1966. 90, (5) s. Pocket. Fotoillustrerad med planscher. (#52116) 50:-
Wallenquist, Åke: VÅRA GRANNAR I RYMDEN. En upptäcktsresa i solsystemet. Stockholm: Prisma, 1975. 219, (5) s. Pocket. Illustrerad med teckningar och fotografier. (#51969) 75:-
(WARGENTIN, PEHR) Lindblad, Per Olof: PEHR WARGENTIN. 11/9 1717 - 13/12 1783. Invald 22/10 1748. Minnesteckning vid högtidssammankomst den 23 mars 1983. Stockholm: Kungl. Vetenskapsakademien, (1983). 12 s. Klammerhäftad. Illustrerad delvis i färg. Levnadsteckningar över Kungl. Vetenskapsakademiens ledamöter, nr 185. (#74806) 75:-
Weizsäcker, C.F. von: NATURENS HISTORIA. Förord av Conrad Lönnqvist. Stockholm: Natur och Kultur, 1955. 155, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#51119) 90:-
Welin, Gunnar: ASTRONOMI FÖR ALLA. En introduktion till den moderna forskningens metoder och resultat. Stockholm: Prisma, 1985. 184 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad samt med teckningar. (#52912) 100:-
Wetterfors, Paul: STJÄRNOR. Stockholm: Scoutförlaget, 1955. Andra omarbetade upplagan. 340 s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Fotoillustrerad, med teckningar och utvikbar stjärnkarta. Utgiven i serien: I markerna. (#61011) 100:-
VÄRLDARNAS UTVECKLING. Andra avdelningen STJÄRNVÄRLDEN av Knut Lundmark. Stockholm: Gebers, 1929. Åttonde, helt omarbetade och betydligt utvidgade upplagan. XIII, (3), 315 s. Förlagets klotband med lätta bruksspår. Med 52 avbildningar + utvikbar plansch. (#17034) 125:-