BIBLIOFILA KLUBBEN
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Arnim, Achim von: MAJORATSHERRARNA. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1948. Upplaga 250 numrerade exemplar. 81, (2) s. Förlagets mjuka pappband med skyddsomslag tryckt i silk-screen. Översättning Lisa Matthias och Egon Jonsson. Illustrerad av Folke Karlson. Enligt lös lapp skall detta vara första boken i Sverige med omslag tryckt i silk-screen. (#14603) 375:-
Balzac, Honoré de: LOUIS LAMBERT. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1950. Upplaga tryckt i 475 numrerade exemplar. 131, (2) s. 23,5x16 cm. Förlagets dekorerade klotband. Översättning av Gunnel Vallquist. Illustrerad av Erik Prytz. (#36522) 375:-
Büchner, Georg: LEONCE OCH LENA. Ett lustspel. - WOYZECK. En tragedi. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1949. Upplaga 275 numrerade exemplar, varav detta 1 av 175 exemplar med 8 helsides monterade svartvita planscher. 116, (3) s. 23x17 cm. Förlagets pappband med tryckt omslag. Illustratör Andre Nemes. Översättning av Nils Afzelius. (#36527) 450:-
DRÖMMAR. En antologi. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1950. Upplaga 340 numrerade exemplar. 180, (1) s. 28x23 cm. Handbundet halvfranskt band (Leonard Gustafsson, Stockholm) med 5 upphöjda bind och övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad i texten samt med 8 helsides torrnålsgravyrer av Mario Prassinos, signerade i plåten. Omslaget anger Trettio drömmar, vilket också angivits som ryggtitel. (#36538) 1800:-
Gobineau, Arthur de: LIVET PÅ RESA. Stockholm: Biliofila Klubben, 1953. Upplaga tryckt i 222 numrerade exemplar, detta 1 av de 125 försedda med 7 etsningar. 84, (2) s + planscher. 25,5x17 cm. Förlagets halvklotband. Översättning av Lily Vallquist. Illustrerad med en karta och 7 signerade helsides originaletsningar av Jean Couy tryckta i Paris av G. Leblanc. Med exlibris. (#32982) 1200:-
Greuze, Jean-Baptiste: BREV TILL MIN SKILSMÄSSODOMARE. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1949. Upplaga 225 numrerade exemplar, detta dock onumrerad med beteckningen H.C. 18 s. 21x16 cm. Klammerhäftad med tryckt skyddsomslag. Illustrerad med monterade samtida planscher. Ingår i serien "Kuriositeter i litteraturen". (#14609) 100:-
I DUR OCH MOLL. Sex romantiska berättelser. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1954. Upplaga 200 numrerade exemplar, detta dock onumrerat men med handskriven hälsning från illustratören. 118, (2) s. 24,5x16,5 cm. Förlagets halvklotband. Översättning av Lily Vallquist. De svartvita illustrationerna av Folke Karlson har i detta exemplar samtliga handkolorerats av konstnären. Sista arbetet som utgavs av Lisa Matthias märkliga livsverk Bibliofila Klubben. Som extra knorr blev illustratörens namn felstavat på titelbladet. Signerad "Folke Karlson". (#27333) 600:-
Lamb, Charles: DRÖMBARN. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1949. Upplaga 225 numrerade exemplar. 12, (2) s + tryckt originalomslag. 19,5x12 cm. Klammerhäftad. Översättning av Sigfrid Lindström. Illustrerad av Folke Karlson. (#36512) 125:-
Lamb, Charles: DRÖMBARN. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1949. Upplaga 225 numrerade exemplar, detta 1 av de 50 onumrerade. 12, (2) s + tryckt originalomslag. Klammerhäftad. Översättning av Sigfrid Lindström. Illustrerad av Folke Karlson. (#14616) 100:-
Platon: TRE DIALOGER. I svensk tolkning av Claes Lindskog. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1951. Upplaga 450 numrerade exemplar, varav detta ett av de 220 i förlagets pappband. 161, (2) s + rättelselapp. 25x17 cm. Inbundern i förlagets tryckta pappband. Illustrerad av Claude Hertenberger. (#14619) 150:-
Rousseau, James: ROBERT-MACAIRE. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1947. Upplaga 500 numrerade exemplar. 106, (4) s. 24,5x19,5 cm. Handbundet halvfranskt band (Leonard Gustafsson, Stockholm), omslaget medbundet. Främre omslag dock med en mindre fläck. Illustrerad av Honoré Daumier, delvis med monterade färgplanscher. Bildtexter av Charles Philipon. (#36524) 850:-
Rousseau, James: ROBERT-MACAIRE. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1947. Upplaga 500 numrerade exemplar, detta dock onumrerat. 106, (4) s. 24,5x19 cm. Förlagets mjuka kartongband med tryckt omslag. Illustrerad av Honoré Daumier, delvis med monterade färgplanscher. Bildtexter av Charles Philipon. (#81016) 175:-
Rousseau, James: ROBERT-MACAIRE. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1947. Upplaga 500 numrerade exemplar, detta dock onumrerat. 106, (4) s. 24,5x19 cm. Förlagets mjuka kartongband med tryckt omslag. Illustrerad av Honoré Daumier, delvis med monterade färgplanscher. Bildtexter av Charles Philipon. Med exlibris. (#14620) 150:-
Sehlstedt, Elias: FEMTON DIKTER. Stockholm: Artemis Förlag, 1953. Upplaga 130 numrerade exemplar, varav detta 1 av de 20 avsedda för Bibliofila Klubbens räkning. 43, (1 blank) s. 33x26 cm (arken 30,5x24 cm). Lösa ark i förlagets kartong med pergamentrygg. Inledning av Bo Grandien. Med 8 signerade separata originaletsningar av Nils Möller. (#32989) 2000:-
Stagnelius, Erik Johan: TRETTON DIKTER. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1951. Upplaga 80 numrerade exemplar. 25, (1) s. 29,5x24 cm (arken 28x22,5 cm). Lösa ark i förlagets kartong med något nött skinnrygg. Inledning av Sven Cederblad. Med 8 signerade separata originaletsningar av Nils Möller. (#36536) 2500:-
Swift, Jonathan: SEX TIDNINGSARTIKLAR. Isaac Bickerstaff svarar Mr. Sturdy - Jungfruprovet -Good mannes - En orolig ande - Den politiska lögnen - Fyra indianhövdingar. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1949. Upplaga 250 numrerade exemplar, detta dock onumrerat och försedd med noteringen Rec.ex. 64, (5) s. 16x22,5 cm. Mjukt pappband med klotrygg och tryckt skyddsomslag. Ryggtiteln svagt handskriven med blyerts. Illustrerad av Folke Karlson. (#36533) 300:-
Thackeray, William M.: DE FYRA GEORGARNA. Bilder av sed och moral, hov och stadsliv. Översättning av Lily Vallquist. Inledning av Knut Hagberg. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1951. Upplaga tryckt i 225 numrerade exemplar, försedd med tre extra medbundna textbilagor på grått papper, detta dock endast med två bilagor. 146, (3) + 4, 8 s. 24x16 cm. Variant av upplagan bunden i förlagets något nötta klotförstärkta pappband. Skyddskassetten saknas. Enligt kolofonen skall denna upplaga vara bunden i ett halvskinnband, men som vanligt får man ta förläggarens uppgifter med en nypa salt. Illustrerad med samtida bilder, delvis i färg. (#88590) 100:-
Thackeray, William M.: DE FYRA GEORGARNA. Bilder av sed och moral, hov och stadsliv. Översättning av Lily Vallquist. Inledning av Knut Hagberg. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1951. Upplaga tryckt i 225 numrerade exemplar, försedd med tre extra medbundna textbilagor på grått papper, detta dock onumrerat och försedd med dedikationen "för Per Meurling med tack för en trevlig kväll. 20-X-53 Lisa Matthias". 146, (3) + 4, 8, 4 s. 24x16 cm. Variant av upplagan bunden i förlagets något nötta klotförstärkta pappband. Skyddskassetten saknas. Enligt kolofonen skall denna upplaga vara bunden i ett halvskinnband, men som vanligt får man ta förläggarens uppgifter med en nypa salt. Illustrerad med samtida bilder, delvis i färg. (#36523) 100:-
Törneros, Adolf: ETT NYÅRSBREV. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1948. Upplaga 250 numrerade exemplar, dett dock onumrerat och försedd med texten Recensionsexemplar. 12, (2) s. + tryckt omslag. 18x11 cm. Klammerhäftad. Illustrerad av Nils Nixon. Författarens förnamn stavas i denna utgåva "Adolph". (#36521) 100:-
Wieland, Christoph Martin: SAGAN OM PRINS BIRIBINKER. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1951. Upplaga 450 numrerade exemplar. 113, (4) s. 22x15,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad av Nils Möller. Översättning av Lily Vallquist. Med exlibris. (#32393) 200:-
Wieland, Christoph Martin: SAGAN OM PRINS BIRIBINKER. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1951. Upplaga 450 numrerade exemplar, varav detta 1 av de 225 exemplar som försetts med 2 signerade originaletsningar av Nils Möller. 113, (4) s. 22x15,5 cm. Förlagets skinnband med övre guldsnitt. Bandet något nött och fläckat, främst ryggen. Illustrerad av Nils Möller. Översättning av Lily Vallquist. Med exlibris. (#14626) 900:-