BIBLIOFILUTGÅVOR
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
(ADRIAN-NILSSON, GÖSTA) Lindgren, Nils: GÖSTA ADRIAN-NILSSON. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1949. Bibliofilutgåva om 200 numrerade exemplar försedd med en originalteckning på svart papper signerad GAN. 221 s + planscher. 27x19,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade hela kalvskinnband med pärmdekor i guldtryck och med helt guldsnitt, samt med obetydligt skadat skyddsomslag. Med mindre nästa obetydlig nötskada i ryggfoten. I skyddskassett. Illustrerad, delvis med planscher i färg. Med namnteckning på friblad. (#94293) 12500:- (bild)
Almqvist, Carl Jonas Love: PALATSET. Med illustrationer av Bertil Bull Hedlund och inledning av Knut Jaensson. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1947. Bibliofilupplaga tryckt i 200 numrerade exemplar på lyxtryckspapper med en av konstnären signerad originaletsning. IX, (1), 83, (2) s. Handbundet rikt dekorerat blått skinnband (Nordiska Bokhandeln) med pärmdekor och inre denteller i guldtryck och helt guldsnitt, omslaget medbundet. Ryggen obetydligt blekt. I skinnskodd kassett. (#735) 1200:- (bild)
(AROSENIUS, IVAR) Asplund, Karl: IVAR AROSENIUS. Stockholm: Norstedts, 1928. Bibliofilutgåva tryckt på bättre papper i 50 numrerade exemplar. VIII, 241 textsidor + 48 planscher i svartvitt och 8 i färg. Handbundet halvskinnband (Norstedt & Söner, Stockholm) med övre guldsnitt och ryggdekor i guld. Omslaget medbundet. Illustrerad delvis i färg. Med Thorsten Laurins exlibris. Samma arbete som utgavs av Sveriges Allmänna Konstförening. (#83836) 1000:-
(ARTIA) Ehrenburg, Ilja / Troup, Miloslav: PRAHA. Published by Artia Prague on the occasion of the fifteenth anniversary of its foundation. Prague: Artia, 1967. Edition of 370 numbered copies and signed by the artist Miloslav Troup. 30x18,5 cm. Unpaginated in sheets with printed cover and a few traces of use. Text in Czechish, English, French and German. (#69880) 200:-
Asklund, Erik: ENSAMMA LYKTOR. Studier och skisser. Stockholm: Kooperativa Förbundets bokförlag, 1947. Upplaga tryckt i 200 numrerade och av författaren och illustratören signerade exemplar. 165, (2) s. Förlagets pergamentryggsband. Illustrerad av Charles Gl. Behrens. Med exlibris. Med dedikation från illustratören "Ch. B". (#35369) 275:-
Asplund, Karl: EN MUNKSAGA. Stockholm: Bonniers, 1918. Originalupplagan. 50, (1) s. Häftad med lättare bruksspår. Illustrerad med vinjetter av Yngve Berg. (#93892) 100:-
BERÖMDA BERÄTTARE. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna (i samarbete med Folket i Bild), 1948. Bibliofilupplaga tryckt i 250 numrerade exemplar på randigt antikpapper, försedd med en signerad originaletsning av Bertil Bull Hedlund. 274, (5) s. Handbundet dekorerat halvskinnband (Bonniers Bokbinderi, Stockholm) med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Med Gunnar Joos exlibris. Tolv noveller av August Strindberg, Hjalmar Söderberg, Herman Bang, Hans E. Kinck, Juhani Aho, Nikolaj Gogol, Anton Tjechov, Guy de Maupassant, Joseph Conrad, Eduard von Keyserling, Stephen Crane och Horacio Quiroga. Redigering och notiser av Ivar Öhman. - Bokvännens bibliotek 6. (#36056) 1500:- (bild)
BERÖMDA BERÄTTARE. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna (i samarbete med Folket i Bild), 1948. Bibliofilupplaga tryckt i 250 numrerade exemplar på randigt antikpapper, försedd med en signerad originaletsning av Bertil Bull Hedlund. 274, (5) s. Häftad. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Tolv noveller av August Strindberg, Hjalmar Söderberg, Herman Bang, Hans E. Kinck, Juhani Aho, Nikolaj Gogol, Anton Tjechov, Guy de Maupassant, Joseph Conrad, Eduard von Keyserling, Stephen Crane och Horacio Quiroga. Redigering och notiser av Ivar Öhman. Bokvännens bibliotek 6. (#46961) 1000:- (bild)
Biörn, Anders: EEN KORT RELATION OM KONGZHOLMEN. Huru han till förene waret nämbd, sedan uthdeelt, häfdat, och populerat, och när han detta nambnetfått hafwer. Eenfaldeligen fattat aff Anders Biörn A:o 1689. För första gången tillgänglig i sin helhet, sammanställd av Robert Grundin och Lars Hansén. Stockholm: Ryös Antikvariat, 1997. Bibliofilupplaga utgiven i 30 för hand numrerade exemplar, separat försedd med en signerad och numrerad originaletsning av konstnären och kungsholmsbon Riber Hansson. 84 s. Häftad med skyddsomslag. Bok och etsning i handbunden klotpärm. Illustrerad med 3 svartvita planscher. Första dokumentet där Kungsholmen nämns vid namn! (#3911) 900:- (bild)
(BOITO, ARRIGO) Key, Helmer: ARRIGO BOITO. Hans liv och kvarlåtenskap. Tryckt i Stockholm: Centraltryckeriet, 1918. Bibliofilutgåva tryckt i 100 numrerade exemplar, detta nummer 29 tillhörande Skriftställaren August Brunius. 82 s. 24x18,5 cm. Häftad och ouppskuren med i guld tryckt omslag. I enkel skyddskartong. Med tonsättarens porträtt. Med dedikation "Från vännen Författaren Helmer Key". (#94726) 250:-
(BORGLIND, STIG) Zeitler, Rudolf: STIG BORGLIND. En svensk grafiker. Stockholm: Gebers, 1948. Bibliofilutgåva tryckt i 125 numrerade exemplar försedd med en av konstnären signerad torrnålsgravyr. 71, (5) textsidor + 48 illustrationer på planscher. 32x25,5 cm. Inbunden i förlagets halvpergamentband med initialdekorerad främre pärm och övre guldsnitt, med skyddsomslag och originalkassett. Innehåller en oeuvrekatalog. (#98167) 1500:- (bild)
BRUDPROVAREN. Erotiska folksagor från Norge av Asbjørnsen, Moe, Nauthella m.fl. Urval och inledning: Oddbjørg Høgset. Illustrationer: Svenolov Ehrén. Svenskt förord av Bengt af Klintberg. Översättning av Bengt Berg. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1978. Bibliofilupplaga tryckt i 360 exemplar, försedd med 18 numrerade och signerade helsides svartvita gravyrer av Svenolov Ehrén. 172 s. 39x27 cm. Förlagets skinnryggsband med övre guldsnitt och dekorerat pärmpapper i färg. (#748) 1000:-
(CHAGALL, MARC) Pieyre de Mandiargues, André: CHAGALL. Stockholm: Forum, 1976. Upplaga tryckt i 2000 numrerade exemplar försedd med en 2-sidig originallitografi i färg av Marc Chagall, Den gröna floden 1974 (tryckt ursprungligen till den franska utgåvan). 213, (2) s. 28,5x29 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#36767) 700:- (bild)
Chaucer, Geoffrey: TVÅ CANTERBURY SÄGNER. Inledning av Harry Järv. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1970. Bibliofilupplaga utgiven i 35 numrerade och där samtliga träsnitt signerats av Lennart Forsberg. 92, (3) s. 23,5x16,5 cm. Handbundet halvskinnband (Leonard Gustafsson, Stockholm) med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad med originalträgravyrer av Lennart Forsberg, boken även signerad och daterad av illustratören. Bokvännens bibliotek 87. (#13550) 1500:- (bild)
Dahl, Peter: MÅLARENS ARBETE. ETT BILDDOKUMENT. Stockholm: Atlantis, 1982. Idé och formgivning: Arbman & Lenskog. Upplaga tryckt i 990 numrerade och av konstnären signerade exemplar. (3), 30, (2) blad. 45x65 cm. Spiralbunden med fotoillustrerad klotpärm. Genomgående illustrerad i färg, omslagsfoto av Jan Åke Bengtsson. Planschverket signerad för hand av "Peter Dahl". (#12985) 2000:- (bild)
DERRIČRE LE MIROIR NO 135/136. GEORGES BRAQUE ET PIERRE REVERDY 1962. LA LIBERTÉ DES MERS. Poems by Pierre Reverdy. Text by Stanislas Fumet and Franįois Chapon. Paris: Maeght Éditeur, 1963. Edition de Luxe printed in 150 numbered copies. (8), 26, (3), (3 blank) pp + cover. 38,5x28,5 cm. Unbound in sheets as issued inside publisher's hard cover slipcase. Illustrated with 1 photograph, black-and-white illustrations in text and 4 lithographs in colour after paintings and 1 original lithograph in blue as cover by Georges Braque. French text. The slipcase has some traces of use, otherwise an excellent copy. (#55285) 5000:- (bild)
Diderot, Denis: JAQUES LE FATALISTE ET SON MAITRE. Paris: Éditions René Kieffer, 1922-23. New edition of 500 numbered copies "sue vélin pur fil". (10), 246, (3) pp. 29,5x24 cm. Publisher's blind tooled black leather binding, front cover bound in, and with top edges gilt. Illustrated by Ed. Kayser. French text. (#59668) 1000:-
DRÖMMAR. En antologi. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1950. Upplaga 340 numrerade exemplar. 180, (1) s. 28x23 cm. Handbundet halvskinnband (Leonard Gustafsson, Stockholm) med 5 upphöjda bind och övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad i texten samt med 8 helsides torrnålsgravyrer av Mario Prassinos, signerade i plåten. Omslaget anger Trettio drömmar, vilket också angivits som ryggtitel. (#36538) 1500:- (bild)
Ehrensvärd, Carl August: RESA TILL ITALIEN. Originaltitel; RESA TIL ITALIEN, 1780, 1781, 1782. Skrifven 1782 i Stralsund. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1948. Upplaga 100 numrerade exemplar. 24x20 cm. 98 textsidor + 38 blad + 4 opaginerade sidor. Häftad i obetydligt nött originalkassett. Illustrerad med 38 koppartryck från originalplåtarna, som anses vara utförda av Martin Heland efter författarens akvareller. Koppartrycket utfört av P. Haasen, Paris 1948, på "papier pur fil du Marais". Bokvännens bibliotek 4 A. (#31664) 2000:-
Ekelöf, Gunnar: SENT PÅ JORDEN. Stockholm: Bonniers, 1952. Ny upplaga illustrerad med fjorton (14) svartvita originallitografier av Tor Bjurström, i texten och delvis som helsidesillustrationer, tryckta i Paris och avslutades 8 november 1952. Typografin av Henri Jonquičres och C. G. Bjurström. Texten tryckt av Priester Frčres och litografierna av Mourlot Frčres. Upplaga tryckt i 200 numrerade exemplar, signerade för hand av både Gunnar Ekelöf och Tor Bjurström. 74, (1 + 3 blanka) s. 32,5x25,5 cm. Lösa ark i tryckt omslag, i hård extra pappärm med lätt blekt titeldekorerad rygg allt i lätt missfärgad originalkassett av papp (33,5x26 cm). (#36975) 3000:- (bild)
(ERIKSSON, CHRISTIAN) Kjellin, Helge: CHRISTIAN ERIKSSON 1858-1935. Stockholm: Sveriges Allmänna Konstförening, 1953. Bibliofilutgåva tryckt på konsttryckspapper i 10 exemplar för namngiven ägare, detta för Thorsten Laurin. 330, (1) s. 28,5x22 cm. Handbundet halvskinnband (Norstedt & Söner, Stockholm) med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad i svartvitt. (#83837) 600:-
Flaubert, Gustave: NOVEMBER. Med illustrationer av Bertil Bull Hedlund. Översättning av Gunnar och Nun Ekelöf. Introduktion av Knut Jaensson. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1946. Bibliofilupplaga tryckt i 200 numrerade exemplar, försedd med en signerad originaletsning av Bertil Bull Hedlund. XI, (1), 143, (2) s. 25x20 cm. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Med bevarat skyddsomslag med lagade revor, i enkel skyddskassett. (#85549) 1000:- (bild)
Flaubert, Gustave: NOVEMBER. Med illustrationer av Bertil Bull Hedlund. Översättning av Gunnar och Nun Ekelöf. Introduktion av Knut Jaensson. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1946. Bibliofilupplaga tryckt i 200 numrerade exemplar, försedd med en signerad originaletsning av Bertil Bull Hedlund. XI, (1), 143, (2) s. 25x20 cm. Inbunden i förlagets nötta halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. (#40163) 750:- (bild)
Foerster, Svante: SOMMARENS LANDSFLYKT. Stockholm: ABF, 1966. Originalupplagan i bibliofilutgåva utgiven i 100 numrerade exemplar försedd med fyra monterade originalgravyrer (linoleumsnitt) tryckta i svart och sepia av Svenolov Ehrén, signerade och numrerade i 300 exemplar. 97, (1) s. 22,5x18 cm. Inbunden i förlagets halvpergament band med marmorerat pärmpapper, omslaget medbundet. Förutom gravyrerna illustrerad med ett uppslag i svartvitt av Svenolov Ehrén. (#100953) 750:- (bild)
Forssell, Lars / Reuterswärd, Carl Fredrik: VISA STENAR. Stockholm: Bonniers, 1987. Bibliofilupplaga tryckt i 100 + 10 exemplar. Försedd med en separat färggravyr, porträtt av Lars Forssell, numrerade och signerad i 100 exemplar av Reuterswärd. (102) s. 32x22,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag i skyddskassett. Lyrik och efterord av Lars Forssell samt illustrationer i färg och svart, samt med förord av Carl Fredik Reuterswärd. Boken dessutom signerad på förtitelbladet av både "Lars Forssell" och "C F Reuterswärd". (#35064) 2500:-
France, Anatole: GUDARNA TÖRSTA. Stockholm: Norstedts, 1951. Bibliofilupplaga tryck i 200 numrerade exemplar, till upplagan medföljer en dekorerad portfölj med 24 skissblad. 340, (3) s. 27,5x20 cm. Handbundet dekorerat ljust skinnband med helt guldsnitt, omslaget medbundet. 2 volymer. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. P.g.a. det ljusa skinnet bär bandet obetydliga bruksspår, klotportföljen med svaga ytterfalser. Nobelpristagare i litteratur 1921. (#40148) 900:-
Fridegård, Jan: LARS HÅRD. Göteborg: Slöjdföreningens skola, 1963. Bibliofilupplaga tryckt i 750 numrerade exemplar, totala upplagan var 1000 exemplar. 252, (2) s. 26,5x17,5 cm. Förlagets pappband. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt av Acke Janson. (#34990) 125:-
Fridegård, Jan: LARS HÅRD. Göteborg: Slöjdföreningens skola, 1963. Bibliofilupplaga tryckt i 750 numrerade exemplar, totala upplagan var 1000 exemplar. 252, (2) s. 26,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad i svartvitt av Acke Janson. (#81444) 150:-
Geijerstam, Gustaf af: HURULEDES ARLEKIN KOM TILL HIMMELEN OCH INOM KORT TID FÖRÖKADE HIMMELENS HÄRSKAROR. Efter en fransk medeltidssägen. Stockholm: Mauritzons boktryckeri, 1955. Tryckt i korrekturpress. Upplaga 115 numrerade exemplar. 22, (2) s. Klammerhäftad med tryckt skyddsomslag. Typografi, handkolorerade teckningar och tryck av Bo Berndal. (#90682) 250:-
Gustaf II Adolf & Ebba Brahe: ETT 300-ÅRIGT VASAMINNE. Brefväxlingen mellan Gustaf II Adolf och Ebba Brahe. Utgifven af Carl Magnus Stenbock. Stockholm, Norstedts, 1915. Upplaga 175 numrerade exemplar av totalupplagan 190 ex. (2), 59 s. 23x19 cm. Handbundet helt pergamentband med dekor i guld och övre guldsnitt, pärmarna lätt skeva, omslaget medbundet. Med 2 porträtt och 3 utvikbara brev i faksimil. Med diskret namnteckning på det fria försättsbladet. (#29879) 400:-
Hallström, Per: EN GAMMAL HISTORIA. Malmö: Allhem, 1956. Ny upplaga. Exklusivband formgivet av Bo Berndal och bundet av Stig Bokbindare AB, utgiven i 444 numrerade och signerade exemplar. 130, (12) s. Handbundet marmorerat pappband i skyddskassett. Illustrerad av Gunnar Brusewitz i två färger. (#36336) 150:-
(HALMSTADGRUPPEN) Holmér, Folke / Lindegren, Erik / Östlund, Egon: HALMSTADGRUPPEN. Waldemar Lorentzon - Axel Olson - Erik Olson - Esaias Thorén - Sven Jonson - Stellan Mörner. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1947. Bibliofilupplaga utgiven i 300 numrerade exmplar, med samtliga konstnärers egenhändiga signaturer. 206, (161) s + planscher. 28x20 cm. Inbunden i förlagets handbundna dekorerade (efter teckning av Esaias Thorén) hela kalvskinnsband med obetydligt blekt, fläckad, och nött rygg, samt med helt guldsnitt. Utan skyddsomslag. I skyddskassett. Illustrerad i texten med svartvita bilder, i den senare delen med 167 numrerade avbildningar av konstverk, samt med 12 planscher i färg. Med gåvotillskrift på det fria försättsbladet. (#98198) 2500:- (bild)
Harding, Gunnar: BILDDIKT. Stockholm: Alba, 1978. Bibliofilutgåva utgiven i 200 numrerade och av "Olle Kåks" och "Gunnar Harding" signerade exemplar. (51) s. 30x21,5 cm. Förlagets tryckta klotband med obetydligt skadat skyddsomslag. Illustrerad i färg av Olle Kåks. (#56098) 400:-
Hauff, Wilhelm: EN NATT I RÅDHUSKÄLLAREN. Översättning av Waldemar Bernhard. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1955. Bibliofilupplaga utgiven i 30 numrerade exemplar, försedd med en signerad originaletsning av Stig Södersten. 89, (1) s. Häftad i skyddskassett. Illustrerad av Stig Södersten. Bokvännens bibliotek 23. (#37882) 500:- (bild)
(HEDLUND, BERTIL BULL) Lindgren, Nils: BERTIL BULL HEDLUND. Stockholm: Norstedts, 1952. Bibliofilutgåva tryckt på konsttryckspapper i 8 exemplar för namngiven ägare, detta för Thorsten Laurin. 192, (4) textsidor + 24 planschblad i svartvitt och 4 planscher i färg. 28,5x22 cm. Handbundet halvskinnband (Norstedt & Söner, Stockholm) med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad delvis i färg. Samma arbete utgivet av Sveriges Allmänna Konstförening. (#25246) 600:-
(HOLMSTRÖM, RAGNAR). VÄNNERNAS BOK. Detta arbete innehåller ett hundratal reproduktioner av de personliga och mycket olikartade bidrag, som en rad konstnärer av olika riktningar glatt författaren Ragnar Holmström med på hans 50-årsdag. Malmö: Förlagshuset Norden, 1945. Upplaga tryckt i 1000 numrerade exemplar. 323 s. 29,5x23 cm. Förlagets dekorerade pappband med helt guldsnitt och lättare skada i främre pärmen. Med bidrag av bl.a. Sven Erixon, Vilhelm Moberg, Elmer Diktonius, Hans Norsbo, Roland Svensson, Eyvind Johnson, Erik Asklund, Bertil Bull Hedlund, Eric von Rosen, Evert Taube, Otto G. Carlsund, Gunnar Ekelöf och Nils Ferlin. Merparten av bidragen i form av texter med illustrationer och övervägande i färg. (#42933) 250:-
(HOLMSTRÖM, RAGNAR). VÄNNERNAS BOK. Detta arbete innehåller ett hundratal reproduktioner av de personliga och mycket olikartade bidrag, som en rad konstnärer av olika riktningar glatt författaren Ragnar Holmström med på hans 50-årsdag. Malmö: Förlagshuset Norden, 1945. Upplaga tryckt i 1000 numrerade exemplar. 323 s. 29,5x23 cm. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med helt guldsnitt och transparent skyddsomslag. Med bidrag av bl.a. Sven Erixon, Vilhelm Moberg, Elmer Diktonius, Hans Norsbo, Roland Svensson, Eyvind Johnson, Erik Asklund, Bertil Bull Hedlund, Eric von Rosen, Evert Taube, Otto G. Carlsund, Gunnar Ekelöf och Nils Ferlin. Merparten av bidragen i form av texter med illustrationer och övervägande i färg. (#86954) 350:-
Hoppe, Ragnar: FRÅN PILO TILL X:ET. Stockholm: Gebers, 1954. Bibliofilupplaga tryckt i 100 numrerade exemplar, försedd med en numrerad och signerad originallitografi "Vinterdag" av Emil Johanson-Thor. 281, (1) s. 24x16,5 cm. Handbundet halvpergamentband med övre guldsnitt. Illustrerad i svartvitt. Boken är också signerad för hand av "Ragnar Hoppe". (#85461) 750:- (bild)
I DUR OCH MOLL. Sex romantiska berättelser. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1954. Upplaga 200 numrerade exemplar, varav detta ett av de 80 exemlaren där illustrationerna delvis kolorerats. 118, (2) s. 24,5x16,5 cm. Inbunden i förlagets halvskinnband med något blekt rygg. Översättning av Lily Vallquist. Illustrerad av Folke Karlson. Av de 18 svartvita illustrationerna har 13 handkolorerats av illustratören. Sista arbetet som utgavs av Lisa Matthias märkliga livsverk Bibliofila Klubben. Som extra knorr blev illustratörens namn felstavat på titelbladet. (#32986) 500:- (bild)
INTÅG I FEMTIOTALET. En bok till Ivar Harrie 19 18/3 49. Utgiven med efterskrift av Åke Lindström och Willy Stillert. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1949. Bibliofilupplaga utgiven i 35 exemplar, försedd med ett signerat originalträsnitt av Hugo Gehlin. Handbundet halvskinnband (Leonard Gustafsson, Stockholm) med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad av Edward Lindahl. Bidrag av Karl Vennberg, Erik Lindegren, Harry Martinson, Ingvar Andersson, Viveka Heyman, Eyvind Johnson, Alf Henrikson, Olof Lagercrantz, Yngve Flyckt, Karl Ragnar Gierow, Hjalmar Gullberg, Olle Holmberg, Gustaf Näsström, Carl-Adam Nycop, Fritiof NIlsson Piraten, Herbert Tingsten, Gunnar Aspelin, Bengt Hjelmqvist, Bengt Weibull och Sigfrid Lindström. - Bokvännens övriga publikationer (1). (#37860) 750:- (bild)
Johansson, Gotthard / Rehnberg, Mats / Selling, Gösta (Red.): UR SVENSKA HJÄRTANS DJUP... Bilder från Oscar II:s Stockholm. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1953. Bibliofilupplaga utgiven i 400 exemplar signerade av redaktörerna, samt försedd med en numrerad och signerad originallitografi av Harald Sallberg. 218, (2) s. 27x21,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade skinnband med lätt nött rygg samt helt guldsnitt, främre omslag medbundet. I skinnskodd kassett. Illustrerad delvis med fotoillustrationer. (#40029) 500:- (bild)
Jonson, Björn: LANDET BORTOM FLOTTBRON. Stockholm: Stiftelsen Litteraturfrämjandet, 1978. Ny upplaga utgiven som bibliofilutgåva tryckt i 300 numrerade exmpelar. Den löst bifogade litografin saknas här. 127, (8) s. 30,5x22 cm. Förlagets skinnryggsband med övre guldsnitt och skyddsomslag, i förlagets skyddskassett. Illustrerad av författaren. (#36907) 250:-
Kafka, Franz: ET KEJSERLIGT BUDSKAB OG NI ANDRE PROSASTYKKER. Illustreret med raderinger af Lars Bo og oversat af Villy Sørensen. København: Gyldendal, 1960. Upplaga 200 numrerade och av konstnären signerade exemplar. 54, (5 + 1 blank) sidor i lösa ark, i tryckt omslag försedd med en monterad färgetsning. 35x27,5 cm. Illustrerad med 10 helsides svartvita etsningar och 1 färgetsning på titelbladet, allt i skyddskassett med ryggtitel. (#99862) 2000:- (bild)
Keller, Gottfried: KLÄDERNA GÖR MANNEN. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1955. Bibliofilupplaga utgiven i 30 numrerade exemplar, försedd med en signerad originaletsning av Edward Lindahl. (112) s. Häftad i skyddskassett. Illustrerad av Edward Lindahl. Bokvännens bibliotek 26. (#37880) 750:- (bild)
(KONSTFACKSKOLAN) Stavenow, Åke / Hallberg, Ruth: GAMLA KONSTFACK. En liten rundvandring. Stockholm: Förlagsaktiebolaget Bibliofila Verk, 1957. Bibliofilupplaga utgiven i 500 exemplar försedd med en separat färglitografi, signerad av Sven X:et Erixson. 201, (50) s. 28,5x21 cm. Inbunden i förlagets med guld dekorerade skinnband med helt guldsnitt. Fotoillustrerad av Lennart af Petersens m. fl., samt med planscher, delvis i färg, på konsthantverk. (#34960) 1000:- (bild)
KONSTVÄNNEN. Utgiven vid Konstens vecka 1939 till förmån för Konstnärernas hjälpfond. Stockholm: Hæggströms, 1939. Bibliofilupplaga tryckt i 158 numrerade exemplar, försedd med en signerad originaletsning, porträtt av Prins Eugen, utförd av David Tägtström. 54, (1) s. 32x24,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade linneband med helt guldsnitt, främre omslag medbundet. Illustrerad. (#39566) 500:- (bild)
KRONPRINSESSANS BOK FÖR FINLANDS RÖDA KORS. Redaktionkommitté: August Lindberg, Sten Selander, E. Stjernstedt, Anders Österling och Thorsten Laurin. Stockholm: Norstedts, 1940. Bibliofilupplaga tryckt i 100 numrerade exemplar med H.K.H. Kronprinsessan Louise's egenhändiga dedikation "Med tack Louise" på förtitelbladet, samt med en handsignerad torrnålsgravyr av Emil Johanson-Thor, varav detta är nummer 3. 159, (5) s + planscher. 25x18,5 cm. Handbundet halvskinnband (Norstedt & Söner, Stockholm) med blekt rygg, ryggdekor och övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad i texten samt med planscher. Med Thorsten Laurins exlibris. Bidrag av Kronprissessan Louise, E. Stjernstedt, Prins Wilhelm, Sigfrid Siwertz, Gunnar Mascoll Silfverstolpe, August Lindberg, Vilhelm Moberg, Per Hallström, Alf Ahlberg, Elisabeth Bergstrand-Poulen, Verner von Heidenstam, Frans G. Bengtsson, Prins Eugen, Ivar Harrie, Torsten Fogelqvist, Eyvind Johnson, Sten Selander, Manfred Björkquist, Harald Beijer, Hjalmar Gullberg, Carl G. Laurin, Gustaf Hellström, Karl Asplund, Marika Stiernstedt, Torsten Tegnér, Hans Larsson, Berit Spong, Hasse Z, Carl Larsson i By och Anders Österling. (#83894) 900:- (bild)
KUNG PRAKTIKS OCH DROTTNING TEORIS JAKTBOK. Le Livres des Deduis du Roi Modus et de la Reine Ratio. Konsthistoriskt kommenterad och i utdrag tolkad till svenska av Carl Nordenfalk. Stockholm: Norstedts, 1955. Tryckt i 500 numrerade exemplar. 103, (24) s. 30x19,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade skinnband med obetydligt blekt rygg och helt guldsnitt, främre omslag medbundet. I enkel skyddskassett. Med 80 avbildningar i svartvitt och monterade färgplanscher. Svensk text med Summary in English. (#79477) 400:-
KUNG PRAKTIKS OCH DROTTNING TEORIS JAKTBOK. Le Livres des Deduis du Roi Modus et de la Reine Ratio. Konsthistoriskt kommenterad och i utdrag tolkad till svenska av Carl Nordenfalk. Stockholm: Norstedts, 1955. Tryckt i 500 numrerade exemplar, detta dock onumrerat. 103, (24) s. 30x19,5 cm. Häftad med tryckt omslag. I lätt skadad skyddskassett. Med 80 avbildningar i svartvitt och monterade färgplanscher. Summary in English. (#75160) 250:-
Lagerlöf, Selma: GÖSTA BERLINGS SAGA. København: Gyldendal, 1967. Upplaga 750 numrerade exemplar. 445, (2) s. 26x17,5 cm. Häftad med lätt skadat skyddsomslag i tryckt skyddskassett av klot. Illustrerad av Thormod Kidde. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#36706) 300:-
Laurin, Carl G.: VÅLD OCH VÄLD. Nationalistiska och revolutionära rörelser i Frankrike under 1800-talets senare hälft. Sammanbunden med FOLKLYNNEN. Stockholm: Norstedts, 1925 och 1926. Femte respektive nionde upplagorna. Numrerad upplaga signerad av författaren. 453; 410 s. Förlagets halvfranska band med något blekt rygg, och marmorerat helt snitt. 2 arbeten i 1 volym. Illustrerade. (#47107) 250:-
(LE CORBUSIER) Doisneau, Robert / Petit, Jean: BONJOUR MONSIEUR LE CORBUSIER. Zürich: Grieshaber, 1988. L'edition originale numérotée de 1 ā 150 comporte une photographie originale signée par Robert Doisneau. Emplaire No 114. 111, (1)pp. 33,5x33,5 cm. Publisher's title decorated cloth in dust jacket in printed hard cover slip case. Text by Jean Petit in French. Photoillustrated in black and white by Robert Doisneau. Also illustrated with some architectual drawings in colour and black and white. With errata slip. The signed photo in separate cover. (#100417) 9000:- (bild)
Levertin, Oscar: MED KONUNG GUSTAF I LUCCA. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1955. Bibliofilupplaga utgiven i 40 numrerade exemplar, försedd med en signerad originallitografi av Yngve Berg. 55, (3) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband i skyddskassett. Illustrerad av Yngve Berg. Bokvännens bibliotek 24. Felaktig nummerangivelse med feltryckt 23. (#37885) 500:- (bild)
Lindahl, Edward: LANDET UNDER HAVET. En bok för Holland. Under medverkan av Ivar Harrie och Åke Lindström. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1953. Bibliofilupplaga utgiven i 200 numrerade exemplar, försedd med en signerad originaletsning av Edward Lindahl. (64) s. Häftad. Illustrerad av Edward Lindahl. Bokvännens övriga publikationer (3). (#37878) 350:- (bild)
Lindorm, Erik: PÅ MARSCH. Nya dikter. Stockholm: Bonniers, 1934. Bibliofilupplaga tryckt i 50 numrerade exemplar med författarens signerade porträtt. 124 s. Handbundet dekorerat skinnband (Nylén & Co, Stockholm) med helt guldsnitt och inre denteller i guld, främre omslag medbundet. Ryggen med obetydliga bruksspår. (#33970) 500:-
Lo-Johansson, Ivar: FURSTARNA. Stockholm: Atlantis, 1979. Ny upplaga. 256, (4) s. Häftad. Illustrerad med trägravyrer av Sven Ljungberg tryckta direkt från stockarna. Bibliofilupplaga tryckt i 200 numrerade och av Ivar Lo-Johansson och Sven Ljungberg signerade exemplar. Med en signerad extra trägravyr av Sven Ljungberg. (#17617) 650:- (bild)
Lundegård, Axel: MÄNNISKOSKILDRINGAR UR HISTORIEN 1-10. Drottning Margareta - Drottning Filippa - Drottning Villa - Struensee I-V. - Sturz - Mouche - Stormfågeln. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1916-7. Bibliofilupplaga utgiven i 550 numrerade och av författaren signerade exemplar (signeringen i band 10). 361, (2); 285, (2); 244, (1); 212, (1); 207, (2); 315, (2); 232, (1); 159, (2); 190, (1); 154, (3) s. Förlagets dekorerade halvpergamentband, med övre guldsnitt och omslagen medbundna. 10 volymer. Med porträtt av författaren efter Carl Larsson i band 10. Med dekorativ utstyrsel efter teckningar av Arthur Sjögren. Band 1 med liten skada i rygghuvudet, i övrigt en mycket välbevarad svit av det utkomna. (#83081) 1200:-
Lyttkens, Yngve: VAR KOMMERSERÅDET MÖRDARE? Stockholm: Bonniers, 1958. Bibliofilutgåva framställd i 150 numrerade och av författaren signerade exemplar och försedd med två utvikbara handskrifter i faksimil. 201, (1) s + planscher. Handbundet dekorerat helt skinnband (Nordiska Bokhandeln, Stockholm) med pärmdekor och inre denteller i guldtryck och helt guldsnitt. I skyddskassett. Fotoillustrerad med planscher. En bok om Carl Martin Lundgren. (#97993) 900:- (bild)
Maupassant, Guy de: BOULE DE SUIF. Stockholm: Bonniers, 1941. Bibliofilupplaga tryckt i 300 numrerade exemplar. (2), 101, (1) s. 23,5x16,5 cm. Häftad med vissa bruksspår. Illustrerad av Adolf Hallman, med sepia i texten och åtta dubbelsidiga planscher i färg. (#99828) 250:- (bild)
Milne, Lorus J. och Margery J.: NATTENS VÄRLD. Det fascinerande drama som utspelas i naturen mellan skymning och gryning. Med ett kapitel om "Natten i svensk natur" av Kai Curry-Lindahl. Stockholm: Strömbergs, 1958. Bibliofilupplaga tryckt i 300 numrerade exemplar, försedd med 3 signerade och numrerade originalträsnitt i färg av Torbjörn Zetterholm. 114 s. 29,5x26 cm. Inbunden i förlagets dekorerade skinnband med inre denteller och helt guldsnitt. Ryggen obetydligt blekt. Genomgående illustrerad med svartvita illustrationer samt en monterad färgplansch. (#40145) 500:- (bild)
Mossberg, Bo / Stenberg, Lennart / Ericsson, Stefan: DEN NORDISKA FLORAN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1992. Första upplagans bibliofilutgåva utgiven i 200 numrerade exemplar. 696, (1) s. 24x17 cm. Handbundet halvskinnband med övre guldsnitt och specialkomponerat pärmpapper i skinnskodd klotkassett (Beck & Son, Stockholm), främre omslag medbundet. Rikt illustrerad, övervägande i färg. Den medföljande litografin saknas här. (#59229) 900:-
Mörner, Birger: MOT AFTONGLÖDEN. Amatörupplaga. Dekorerad af Pyret! Tryckt i Stockholm: Hasse W. Tullberg, 1913. Upplaga 200 numrerade exemplar. 64 s. 24,5x19,5 cm. Handbundet skadat skinnband, omslaget medbundet. Tryckt med border i färg och handkolorerade illustrationer av Pyret (Gabriella Möllerberg). Med exlibris. (#90476) 250:-
Nodier, Charles: BIBLIOMANEN. Stockholm: Norstedts, 1947. Bibliofilupplaga tryckt i 200 numrerade exemplar, försedd med en signerad originaletsning i färg av Ebbe Sadolin. 98, (2) s. 25x17 cm. Handbundet dekorerat helt skinnband (Nordiska Bokhandeln, Stockholm) med dekorerade pärmar och inre denteller i guldtryck och helt guldsnitt, omslaget medbundet. I skinnskodd pappkassett. Med inledning och noter av Ejnar Munksgaard, illustrerad i texten av Ebbe Sadolin. (#97992) 1000:- (bild)
Oreglia, Giacomo: ROMA BRUCIA! = ROM BRINNER! Prefazione/företal: Mario Luzi; Trägravyrer/xilografie: Sven Ljungberg. Stockholm: Almlöfs, 1997. Bibliofilutgåva tryckt i 100 numrerade exemplar med en signerad och numrerad trägravyr av Sven Ljungberg, detta exemplar saknar trägravyren. 122, (2) s. 24,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Italiensk och svensk parallelltext. Översättning & noter: Britt-Marie Dehn. Illustrationerna tryckta i boktryck. Obs! trägravyren saknas. (#39601) 100:-
Pettersson, Gunnar: I MASSAJERNAS LAND. Höganäs: Wiken, 1990. Bibliofilupplaga tryckt i 250 exemplar, med en signerad och numrerad originallitografi i färg av författaren. 150, (1) s. 28x23 cm. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt och skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg. (#4313) 450:- (bild)
POÉSIES D'AMOUR - LIBESGEDICHTE - LOVE POEMS - POESIE AMOROSE. Poetry anthology in French, German, English and Italian illustrated with 25 original miniature engravings by Hans Erni. Zürich: Editions Ernest Scheidegger, 1969. Edition printed in 224 numbered and signed copies by the illustrator and the publisher. This copy one of the "110 exemplaires sur Arches numérotés 91-200". 123 pp. 16,2x10 cm. Copy in sheets in publishers blind tooling boards and cloth case, including magnifier. Poems by C. Baudelaire, P. de Ronsard, J. du Bellay, L. Labé, M. Desbordes-Valmore, J. Tabureau, A. de Musset, A. Chénier, P. Verlain, A. Rimbaud, S. Mallarmé, P. Valéry, W. von der Vogelweide, M. Opitz, J.W.L. Gleim, C.H. von Hofmannswaldau, M. Claudius, A. von Arnim, J.W. von Goethe, H. von Hofmannsthal, L. Uhland, W. Shakespeare, T. Campion, B. Jonson, J. Keats, J. Donne, R. Browning, R. Herrick, P.B. Shelley, P. della Vigna, J. da Lentino, F. da Barberino, G. Guinzelli, D. Frescobaldi, C. Angiolieri, F. Petrarca, G. Boccaccio, L. de' Medici and Michelangelo. Copy with presentation inscription on halftitle including an original drawing in pencil from the illustrator "Hans Erni". (#49967) 7000:- (bild)
PROXIMA THULE. Sverige och Europa under forntid och medeltid. Hyllningsskrift till H.M. Konungen den 11 november 1962 utgiven av Svenska Arkeologiska samfundet. Redaktör Per Gustaf Hamberg. Stockholm: Norstedts, 1962. Bibliofilupplaga tryckt i 600 numrerade exemplar, försedd med ett porträtt av H.M. Konungen i originallitografi, signerat av Eric Palmquist. (8), 238, (1) s. 31x22,5 cm. Häftad i klotförstärkt skyddskassett. Illustrerad med teckningar, fotografier och kartor, delvis i färg. (#84042) 250:- (bild)
Sehlstedt, Elias: FEMTON DIKTER. Stockholm: Artemis Förlag, 1953. Upplaga 130 numrerade exemplar, varav detta 1 av de 20 avsedda för Bibliofila Klubbens räkning. 43, (1 blank) s. 33x26 cm (arken 30,5x24 cm). Lösa ark i förlagets kartong med pergamentrygg. Inledning av Bo Grandien. Med 8 signerade separata originaletsningar av Nils Möller. (#32989) 1500:- (bild)
Stagnelius, Erik Johan: TRETTON DIKTER. Stockholm: Bibliofila Klubben, 1951. Upplaga 80 numrerade exemplar. 25, (1) s. 29,5x24 cm (arken 28x22,5 cm). Lösa ark i förlagets kartong med något nött skinnrygg. Inledning av Sven Cederblad. Med 8 signerade separata originaletsningar av Nils Möller. (#36536) 1800:- (bild)
SÄLLSKAPET BOKVÄNNERNA 1946-97. EN MINNESBOK. Redaktion Lars Forsberg, Sigbjörn Ryö och James Wilkens. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1998. Bibliofilupplaga tryckt i 75 numrerade exemplar (felaktigt angiven som 50 exemplar). Tryfferad med en numrerad och signerad torrnålsgravyr av Ingrid Rosell. 176, XVI s. 25x17 cm. Häftad med omslag i koppartryckspapper, omslaget med mekaniskt elefant med rörliga öron och snabel, i numrerad skyddskassett i papp utförd av Johanna Röjgård. Med 16 sidig bibliografi över sällskapets utgivning. Illustrerad delvis i färg. Med rättelselapp. Bokvännens bibliotek (109). (#38604) 1000:- (bild)
TIRSIS OCH DAFNE. Herdedikter från svensk rococo utgivna av Nils Afzelius. Stockholm: Föreningen för Bokhantverk, 1939. Upplaga 300 exemplar. 72, (1) s. 24x17 cm. Förlagets tryckta pappband med pärmetikett. I förlagets skyddskassett. Illustrerad med tjugo teckningar och en signerad litografi av Yngve Berg. (#56484) 500:- (bild)
TIRSIS OCH DAFNE. Herdedikter från svensk rococo utgivna av Nils Afzelius. Stockholm: Föreningen för Bokhantverk, 1939. Upplaga 300 exemplar. 72, (1) s. 24x17 cm. Förlagets tryckta pappband med pärmetikett, med liten spricka i övre falsen. Utan förlagets skyddskassett. Illustrerad med tjugo teckningar och en signerad litografi av Yngve Berg. (#51340) 300:- (bild)
TIRSIS OCH DAFNE. Herdedikter från svensk rococo utgivna av Nils Afzelius. Stockholm: Föreningen för Bokhantverk, 1939. Upplaga 300 exemplar. 72, (1) s. 24x17 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med pärmetikett. Utan förlagets skyddskassett. Illustrerad med tjugo teckningar och en signerad svartvit originallitografi av Yngve Berg. (#36482) 400:- (bild)
(WAHLBERG, AXEL). UR HJERNKONTORETS KANALER. Tidskrift för svensk Wahlbergshantering. Adertonhundrasextioåttas årgång. Stockholm: Hjernkontorets Kanaler, 1938. Utgiven i 20 numrerade exemplar. (2), 41, (1) s. 24,5x17 cm. Handbundet något nött halvfranskt band (Herzog's, Stockholm), omslaget medbundet. Fotoillustrerad samt med porträtt av Axel Wahlberg vid Statens Provningsantalt. (#47727) 200:-
Vennberg, Karl: FISKEFÄRD. Bromma: Fripress, 1983. Ny upplaga. 107 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad av Kristina Eriksson. (#50895) 75:-
Viksten, Hans: FRÅN MINA SINNEN. Bilder Dikter. Stockholm: Alba, 1978. Bibliofilutgåva tryckt i 360 numrerade och av konstnären signerade exemplar, försedd med 4 separata grafiska blad i färg, samtliga numrerade och signerade. (113) s. 27x23,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta klotband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar i svartvitt. (#35717) 450:- (bild)
Villon, Franįois: STORA TESTAMENTET. I svensk tolkning och med inledning av Ane Randel. Stockholm: Norstedts, 1920. Upplaga 100 numrerade exemplar jämte 10 exemplar tryckta för författaren och utgifvare försedd med handtecknad initial samt 5 för recensenter. Detta 1 av de 5 recensionsexemplaren. Typografien öfvervakad af Akke Kumlien och John Oldenburg. (6), 171, (1) s. 25,5x17 cm. Häftad med obetydligt mörktonat omslag. Med dedikation från "Till Fil. Dr Sven Söderman förbindligast från Öfversättaren". (#40699) 900:- (bild)