EXLIBRIS (Bokväsen)
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
(BAEYENS, MARTIN R.) Vyncke, F. (Forord): MARTIN R. BAEYENS - EN BELGISK GRAFIKER. Frederikshavn: Exlibristen, 1977. Upplaga 350 numrerade exemplar. Opagninerad. 31x22,5 cm. Häftad med skyddsomslag. Illustread. Med exlibris. Exlibrispublikation nr 138. (#42910) 175:-
Berghman, Arvid: EXLIBRIS. En bok om bokägarmärken. Malmö: Allhems, 1957. 178, (2) s. 26,5x19,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med något skadat skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#100388) 400:-
Berghman, Arvid: EXLIBRIS. En bok om bokägarmärken. Malmö: Allhems, 1957. 178, (2) s. 26,5x19,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#45826) 500:-
Berghman, Arvid: EXLIBRIS. En bok om bokägarmärken. Malmö: Allhems, 1957. 178, (2) s. 26,5x19,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#45827) 350:-
Berghman, Arvid: KUNGLIGA OCH FURSTLIGA EXLIBRIS. Svenska Exlibrisföreningens utställning. Stockholm: Kungl. biblioteket, 1955. 26 s + 4 planschsidor. Häftad me dtryckt omslag i svart och rött. H. M. Konungen Gustaf VI Adolfs exlibris av Bertil Kumlien på sidan 2 saknas. Med annat exlibris på omslagets insida. (#90692) 60:-
(BRITZE, FREDERIK). FR. BRITZE. København: Dansk Exlibris Selskab Mappe Nr. 1, 1950. Upplaga 100 numrerade exemplar. 18 lösa ark med graverade originalexlibris och 1 extra exlibris i förlagets pappkartong samt med 4-sidigt texthäfte. Med exlibris. (#42916) 750:- (bild)
Fogedgaard, Helmer: EROTISKE EXLIBRIS 2. Privattryck hos Poul A. Andersen, Helsingør 1966. Enligt uppgift tryckt i 200 exemplar. 58, (5) s. Häftad med pärmetikett. Illustrerad i svartvitt, samt med fyra monterade exlibris i färg. (#100934) 200:- (bild)
Forsberg, Karl-Erik: EXLIBRIS, MONOGRAM OCH ANDRA MÄRKEN. Under medverkan av Geith Forsberg. Inledning av Sten G. Lindberg. Stockholm: Norstedts, 1981. 155, (4) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med obetydligt nött skyddsomslag. Genomgående illustrerad, delvis i färg. (#98906) 100:-
Forsberg, Karl-Erik: EXLIBRIS, MONOGRAM OCH ANDRA MÄRKEN. Under medverkan av Geith Forsberg. Inledning av Sten G. Lindberg. Stockholm: Norstedts, 1981. 155, (4) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med obetydligt nött skyddsomslag. Genomgående illustrerad, delvis i färg. Med dedikation "Till Anna Karin & Per Olof från vännerna Geith & Karl-Erik 1981 10 april". (#99875) 200:-
Gjethwoldsén, Erik: BIBLIOGRAFI (I) + SUPPLEMENT I + SUPPLEMENT II (III). Förteckning över Erik Gjethwoldséns boksamling. Tryckt i Stockholm: Skolan för Bokhantverk, 1928, 1932 och 1943. Allt som utkom. Utgivna i 50 numerade exmplar, varav dessa med nummer 1, m.a.o. Erik Gjethwoldséns egna exemplar. 28, (3) s + tryfferingar; 40, (1) s + 2 monterade exlibris; 73, (2) s + monterat exlibris och tryfferingar. Handbundna nötta halvskinnband, omslagen medbundna. Samtliga volymer tryfferade med varianter på Gjethwoldséns exlibris, recensioner, förteckning över innehavare av Bibliografi 1928, tackbrev och handskrivna tackkort. Supplement II (III) signerat av författaren "E. Gjethwoldsén". Gjethwoldséns exlibrissamling donerades till Timmermansorden och boksamligen såldes genom Ryös Antikvariat 1982 i katalog 46. (#79605) 900:-
Gjethwoldsén, Erik: BIBLIOGRAFI. SUPPLEMENT I. Förteckning över Erik Gjethwoldséns boksamling. Tryckt i Stockholm: Skolan för Bokhantverk, 1932. Mer utgivet. Utgiven i 50 numerade exmplar. 40, (1) s + 2 monterade exlibris. Handbundet marmorerat pappband (Norstedt & Söner, Stockholm) med ryggetikett i skinn, omslaget medbundet. Med biblioteksetikett på det klistrade försättsbladet och biblioteksstämpel på titelbladet, från nerlagt bibliotek. Med präglat pärmexlibris. (#92115) 200:-
Gjethwoldsén, Erik: BIBLIOGRAFI. SUPPLEMENT II (III). Förteckning över Erik Gjethwoldséns boksamling. Tryckt i Stockholm: Skolan för Bokhantverk, 1943. Tredje volymen. Utgiven i 50 numerade exmplar. 73, (2) s + monterat exlibris. Häftad med obetydliga bruksspår. Signerad av författaren "E. Gjethwoldsén". Gjethwoldséns exlibrissamling donerades till Timmermansorden och boksamligen såldes genom Ryös Antikvariat 1982 i katalog 46. (#79606) 150:-
KALLIGRAFI KARL-ERIK FORSBERG. Exlibris Monogram. Stockholm: Kungl. bibliotekets utställningskatalog nr 91, 1982. 23, (1) s. Klammerhäftad. Illustrerad. (#66230) 25:-
Lagerström, Hugo: SVENSKA BOKHANTVERKARES EXLIBRIS, MÄRKEN OCH SIGNETER. En nutidskrönika om svenskt bokhantverk och svenska bokhantverkare. Stockholm: Bröderna Lagerströms, 1943. Upplaga tryckt i 550 exemplar. XII, 518, (1) s. 28x20,5 cm. Förlagets dekorerade något solblekta och solkiga klotband. Illustrerad i texten samt med 1 plansch i färg. (#63149) 350:-
MODERN BOOK-PLATES AND THEIR DESIGNERS. London: The Studio, Special Winter-Number, 1898-9. 3-78 pp + plates + XVI pp with advertisements. Page 34-35 is left out. 29x21 cm. Private cloth (Östermalms Bokbinderi, Stockholm). Title page and cover are not bound in. Illustrated with many bookplates in text, and with plates by Harold Nelson, Anning Bell and Paul Voigt. Text by Gleeson White, Octave Uzanne, Jean Carré, Hans W. Singer, Wilhelm Schölermann and Fernand Khnopff. - Sims & Reed 8. (#93954) 300:-
Nyman, Thure: ATT SAMLA EXLIBRIS. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1971. Andra översedda upplagan. 77 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Bokvännens småskrifter 21. (#38588) 150:-
Nyman, Thure (utgiven under pseudonymen Teo Enman): ATT SAMLA EXLIBRIS. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1950. Upplaga 600 exemplar. 55, (1) s. Häftad med obetydligt solkigt omslag. Bokvännens småskrifter 4. (#42917) 100:-
OM EXLIBRIS. Några uppsatser ur Svenska Exlibrisföreningens årsbok 1937. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1938. 87, (1) s. Häftad. Illustrerad i texten med avbildningar på exlibris. (#84786) 100:-
Quiding, Anders: NÅGRA ORD OM EXLIBRIS OCH OM EN BESTÄLLNINGSFAKTORS ANSVAR. Stockholm: Skolan för bokhantverk, 1959. 24, (3) s. Klammerhäftad. Illustrerad i färg. Texten tidigare publicerad i Grafisk faktorstidning 6-7 1959. (#95244) 75:-
Quiding, Anders: NÅGRA ORD OM EXLIBRIS OCH OM EN BESTÄLLNINGSFAKTORS ANSVAR. Stockholm: Skolan för bokhantverk, 1959. 24, (3) s. Klammerhäftad. Illustrerad i färg. Med exlibris. Texten tidigare publicerad i Grafisk faktorstidning 6-7 1959. (#79764) 75:-
SVENSKA EXLIBRISFÖRENINGENS ÅRSBOK 10, 1946. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1947. Upplaga tryckt i 200 numrerade exemplar. 77 s. Häftad. Illustrerad i texten med avbildningar på exlibris, samt med inklistrade originalexlibris. (#45842) 125:-
SVENSKA EXLIBRISFÖRENINGENS ÅRSBOK 13, 1949-1950. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1950. Upplaga tryckt i 250 numrerade exemplar. 98 s. Häftad. Illustrerad i texten med avbildningar på exlibris, samt med inklistrade originalexlibris. (#45845) 125:-
SVENSKA EXLIBRISFÖRENINGENS ÅRSBOK 15, 1952. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1953. Upplaga tryckt i 275 numrerade exemplar. 76 s. Häftad. Illustrerad i texten med avbildningar på exlibris, samt med inklistrade originalexlibris. (#45847) 125:-
SVENSKA EXLIBRISFÖRENINGENS ÅRSBOK 16, 1953. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1954. Upplaga tryckt i 275 numrerade exemplar, detta dock onumrerat. 71 s. Häftad. Illustrerad i texten med avbildningar på exlibris, samt med inklistrade originalexlibris. (#45848) 100:-
SVENSKA EXLIBRISFÖRENINGENS ÅRSBOK 17, 1954. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1955. Upplaga tryckt i 275 numrerade exemplar. 88 s. Häftad. Illustrerad i texten med avbildningar på exlibris, samt med inklistrade originalexlibris. (#45849) 125:-
SVENSKA EXLIBRISFÖRENINGENS ÅRSBOK 20, 1957-1958. Stockholm: Svenska Exlibrisföreningen, 1959. Upplaga tryckt i 275 numrerade exemplar. 103 s. Häftad. Illustrerad i texten med avbildningar på exlibris, samt med inklistrade originalexlibris. (#45852) 125:-
SVENSKA EXLIBRISFÖRENINGENS ÅRSBOK 8, 1944. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1944. Upplaga tryckt i 200 numrerade exemplar. 100 s. Häftad. Illustrerad i texten med avbildningar på exlibris, samt med inklistrade originalexlibris. (#45840) 125:-
SVENSKA EXLIBRISFÖRENINGENS ÅRSBOK 9, 1945. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1946. Upplaga tryckt i 200 numrerade exemplar. 75 s. Häftad. Illustrerad i texten med avbildningar på exlibris, samt med inklistrade originalexlibris. (#45841) 125:-
SVENSK EXLIBRIS-TIDSKRIFT I. Meddelanden för exlibrissamlare och bokvänner utgiven av Artur Sjögren. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1911. Första årgången. (4), 88 textsidor + 13 planschblad. 27,5x22 cm. Privatbundet obetydligt nött halvskinnband, främre omslag medbundet. Illustrerad i texten med exlibris, delvis i färg och delvis monterade. Även med monterade exlibris på opaginerade blad. (#97696) 350:-
SVENSK EXLIBRIS-TIDSKRIFT II. Meddelanden för exlibrissamlare och bokvänner utgiven av Artur Sjögren. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1912. Andra årgången. (4), 42, (2) textsidor + 17 planschblad. 29x22 cm. Privatbundet obetydligt nött halvskinnband, främre omslag medbundet. Illustrerad i texten med exlibris, delvis i färg och delvis monterade. Även med monterade exlibris på opaginerade blad. (#97697) 350:-
SVENSK EXLIBRIS-TIDSKRIFT III. Meddelanden för exlibrissamlare och bokvänner utgiven av Artur Sjögren. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1913. Tredje årgången. (4), 48 textsidor + 26 planschblad. 29x22 cm. Privatbundet nött halvskinnband. Illustrerad i texten med exlibris, delvis i färg och delvis monterade. Även med monterade exlibris på opaginerade blad. Titelbladet är feltryckt med II årgången 1913. (#45831) 250:-
SVENSK EXLIBRIS-TIDSKRIFT III. Meddelanden för exlibrissamlare och bokvänner utgiven av Artur Sjögren. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1913. Tredje årgången. (4), 48 textsidor + 26 planschblad. 29x22 cm. Privatbundet obetydligt nött halvskinnband, främre omslag medbundet. Illustrerad i texten med exlibris, delvis i färg och delvis monterade. Även med monterade exlibris på opaginerade blad. Titelbladet är feltryckt med II årgången 1913. (#97695) 350:-
THE BOOKPLATE BOOKLET. SEPTEMBER 1920, VOLUME I, NUMBER 4. Kansas City: The Bookplate Booklet, 1920. Pages 69-79, (6). Sligthly soiled soft borads. With 1 frontispiece. With bookplate. (#42919) 150:-