BOHUSLÄN & GÖTEBORG
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Barthel, Sven: SILL OCH FISK. Stockholm: Bonniers, 1929. 167, (2) s. Häftad med mindre skada på ryggen. Fotoillustrerad. Berthelius: 2423. (#71968) 200:-
Baum, Yngve: SKEPPSVARV. Helsingborg: Fyra Förläggare, 1974. (120) s. 28,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i svartvitt. Aktuell Fotolitteratur 3. (#56902) 350:- (bild)
Berglund, C.-A.: KUNGL. BOHUSLÄNS REGEMENTE OCH DESS HEMBYGD 1962. Med bidrag av Alban Christenson, Axel Flodén och Holger Rehnberg. Uddevalla: Kungl. Bohusläns Regementes Historiekommitté, 1962. 263, (1) s. Häftad. Fotoillustrerad. Bertelius: 2915. (#88090) 125:-
Bergman, Ernst: GAMLA VARVET VID GÖTEBORG 1660-1825. Historik och beskrivning. Göteborg: Nautics, 1954. 269, (3) s. 26,5x19 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Fotoillustrerad. (#66902) 150:-
Bjelkendal, Göran: GÖTEBORGS ALLA BIOGRAFIER - EN RESA I 100 ÅR. Göteborg: Landsarkivet i Göteborg, 2009. 371, (1) s. 25,5x23,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad bl.a. med fotografier. (#95967) 250:-
Caldenby, Claes / Heijl, Matts / Jönsson, Eva / Tomasson, Jaan: BYGGNADER I GÖTEBORG. En guide till 1900-talsarkitektur. Göteborg: Sektionen för arkitektur Chalmers Tekniska Högskola, 1979. 249 s + 6 sidor kartor. 29,5x20,5 cm. Limhäftad med lätta bruksspår. Fotoillustrerad samt med ritningar. Med namnetikett på titelbladet. (#86515) 250:-
Carlsson, Lena: TAPETHANDLARE SVENSSONS GÖTEBORG 1898-1923. Stockholm: Forum, 1976. 112 s. 29,5x22,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#60143) 125:-
(CARNEGIE & CO) Attman, Artur: D. CARNEGIE & CO. 1803-1953. En hundrafemtioårig merkantil och industriell verksamhet. Tryckt i Göteborg: John Antonssons Boktryckeri, 1953. 385, (1) s + planscher. 27x19,5 cm. Förlagets röda klotband med rygg- och pärmetiketter i blått skinn tryckta i guld. Med blankt skyddsomslag. Illustrerad i texten samt med planscher i färg. Med gåvobiljett från bolaget. (#88223) 300:-
Dalhov, Göran: KUSTENS KALENDARIUM. Stockholm: Prisma, 1989. 123, (2) s. 27x21,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren, mestadels i färg. (#70077) 150:-
Fant, Erico M. (Preses): APHORISMI HISTORICI DE SYSTEMATE ÆQUILIBRII EUROPÆ. Præside Mag. Erico M. Fant /.../ Pro gradu proponit Johannes Hellberg (Gothoburgensis). Upsaliæ: Edman, 1790. 8 s. Tagen ur band. Med reva mitt i titelbladet. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27525) 100:-
Franck, Anders / Sveningson, Ulf: EN MÄRKVÄRDIG STAD. Texter och bilder från Göteborg. Sävedalen: Warne Förlag, 1999. 81, (2) s. 22,5x19,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i färg av Ulf Sveningson. Innehåller bl.a. ett avsnitt om Fritiof Nilsson Piraten. (#91106) 100:-
Fredberg, C.R.A.: DET GAMLA GÖTEBORG I-III. Lokalhistoriska skildringar, personalia och kulturdrag. Tryckt i Göteborg: Bröderna Weiss, 1919, 1921 och 1922. 796, (2); 893, (1); 926 s. 23,5x16,5 cm. Samtida något nötta halvskinnband. 3 volymer. Illustrerade med teckningar och fotografier. (#89833) 750:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE FALLACIA SENSUS EXTERNI, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subiicit Petrus Nicolaus Bergendahl (Gothoburgensis). Lundae: Berlingianis, 1786. 17, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94980) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE FATO, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini, modeste subjicit auctor, Jacobus Wetterberg (Gothobuergis). Lundæ: Berlingianis, 1789. 14 s. Tagen ur band. Med genomgående fuktfläck i nedre marginalen. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95075) 100:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE FIDE TESTIUM EXPLORANDA, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Publico examini modeste submittit auctor, et respondens, Fredericus Schulzen (Gothoburgensis). Lundae: Berlingianis, 1789. 12 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95010) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE IDEIS PLATONICIS, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, proponit auctor, Casten Rabe (Gothoburgensis). Lundae: Berlingianis, 1795. 13, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95062) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE MUNDO OPTIMO, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Publico examini omni, qua par est, modestia submittit auctor, et respondens, Elieser Sævrin (Gothoburgensis). Lundæ: Berlingianis, 1788. 16 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95017) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE OMNIPRÆSENTIA DIVINA, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Publico eruditorum examini modeste submittit respondens, Laurentius Petrus Bagge (Gothoburgensis). Lundae: Berlingianis, 1790. 11, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94981) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA DE PHANTASIA, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publicæ disceptationi submittit auctor et respondens Christianus Linderot (Gothoburgensis). Lundae: Berlingianis, 1784. 20 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94995) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE POTENTIA DIVINA, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico eruditorum examini modeste submittit auctor, Nicolaus Meincke (Gothoburgensis). Lundæ: Berlingianis, 1790. 16 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95056) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE PRAESTANTIA SENSUUM HOMINIS EXTERNORUM, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit Johannes Leonh. Sundborg (Gothoburgensis). Lundae: Berlingianis, 1793. 18 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95004) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE SOMNIIS, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit Carolus Beronius (Gothoburgensis). Lundae: Berlingianis, 1793. 17, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94986) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE SYMPATHIA, ET ANTIPATHIA, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Publico examini subiicit Magnus Torén (Gothoburhensis). Lundae: Berlingianis, 1789. 11, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95018) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE TERMINIS TRANSLATIS, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Petrus Andreas Åhlbotn (Gothoburgensis). Lundæ: Berlingianis, 1792. 13, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95077) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE TÆDIO DEPELLENDO, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicæ disquisitioni subjicit Andreas Sethelius (Gothoburgensis). Lundae: Berlingianis, 1793. 12 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95006) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, QUÆSTIONEM AN IDEA ANIMÆ SIT PRIOR IDEA CORPORIS, PAUCIS EXCUTIENS, I-II. Præses, Matthæus Fremling /.../ Et respondens Jacobus Abdr. Liedberg (Gothoburgensis) et Andreas Petri Aurelius (Gothoburgensis). Londini Gothorum: Berlingianis, 1779. 16; ((6), 17-34 s. 2 delar tagna ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94998) 200:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO THEOLOGICA, DE DIVINITATE JESU CHRISTI, EX DICTIS NOVI TESTAMENTI ADSERTA, ... Praeses, Matthaeus Fremling /.../ Respondente, Jacobo Gustavo de Marie (Gothoburgensi). Lundae: Berlingianis, 1790. 25, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95000) 150:-
Fries, Carl: MOT VÄSTER- OCH ÖSTERHAV. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1966. Originalupplagan. 318, (1) s. 24x18,5 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad övervägande av författaren samt med teckningar av Eric Palmquist. (#47447) 125:-
Fries, Carl: MOT VÄSTER- OCH ÖSTERHAV. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1978. Ny upplaga. 318, (1) s. 24x18,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad övervägande av författaren samt med teckningar av Eric Palmquist. (#72628) 75:-
Fries, Carl: MOT VÄSTER- OCH ÖSTERHAV. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1986. Ny upplaga. 318, (1) s. 24x18,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad övervägande av författaren samt med teckningar av Eric Palmquist. (#86753) 75:-
Fries, Harald: GÖTEBORGS OCH BOHUS LÄNS FANEROGAMER OCH ORMBUNKAR. Förteckning med fyndorter. Göteborg: Botaniska Föreningen, 1971. Andra omarbetade upplagan. 452, (1) s. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad med utbredningskartor. Med bläckanteckningar på sista sidan i registret samt på för- och eftersättsbladen. (#70561) 200:-
Fries, Magnus: VEGETATIONSLANDSKAPETS HISTORIA I BOHUSLÄN. Särtryck ur Natur i Bohuslän, Uppsala 1959. Sidorna 407-419. Häftad. Fotoillustrerad. Med dedikation från "förf". (#78566) 50:-
Gadd, Arne: KUSTVANDRING. Stockholm: Forum, 1977. 104 s. 24x28,5 cm. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg med teckningar och akvareller av författaren. Berthelius: 1930. (#33435) 200:-
Gadd, Arne: OM SOMMAREN. En dagbok i juli. Stockholm: Forum, 1984. 168, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren. (#35558) 125:-
Goliger, Eva: TYGPROVSSAMLINGAR. Register över källmaterial i arkiv och museer. Göteborgs och Bohus län - Älvsborgs län. Borås: Norma, 1984. 226 s. 24x17 cm. Häftad. Fotoillustrerad delvis i färg. (#82971) 200:-
GÖTEBORG. En översikt vid trehundraårsjubileet 1923 över stadens kommunala, kulturella och sociala förhållanden samt viktigaste näringsgrenar. Utgiven av Nils Wilmarson. Tryckt i Göteborg: Elanders, 1923. 978, (1) s. 27,5x21 cm. Förlagets halvskinnband med ryggdekor och marmorerat snitt. Bandet med mycket lätta bruksspår. Fotoillustrerad samt med utvikbar kolorerad karta. Skrifter utgivna till Göteborgs stads trehundraårsjubileum genom jubileumsutställningens publikationskommitté XX. (#58875) 300:-
GÖTEBORG. En översikt vid trehundraårsjubileet 1923 över stadens kommunala, kulturella och sociala förhållanden samt viktigaste näringsgrenar. Utgiven av Nils Wilmarson. Tryckt i Göteborg: Elanders, 1923. 978, (1) s. 28x20,5 cm. Häftad med lättare bruksspår. Fotoillustrerad samt med utvikbar kolorerad karta. Med namnteckning på främre omslaget. Skrifter utgivna till Göteborgs stads trehundraårsjubileum genom jubileumsutställningens publikationskommitté XX. (#93123) 200:-
GÖTEBORG. Några statistiska huvuddata sammantällda av Göteborgs stads statistiska kontor. Tryckt av Göteborgs Lotografiska, 1923. 95 s. Häftad med lätta bruksspår. Fotoillustrerad. (#93119) 100:-
Hansson, Wilhelm: BOHUSLÄN GENOM HUNDRA ÅR. Göteborg: Zindermans, 1970. 311, (3) s. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad samt med teckningar av Erik Wilhelm. (#59986) 125:-
Hasslöf, Olof: SVENSKA VÄSTKUSTFISKARNA. Studier i en yrkesgrupps näringsliv och sociala kultur + Bilagor. Kartor och diagram. Uddevalla: Skrifter utgivna av Bohusläns museum och Bohusläns hembygdsförbund Nr 18, 1985. Faksimil efter 1949 års upplaga. 570 s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad i texten med diagram, teckningar och svartvita fotografier, samt med planscher i färg. Texthäfte till Bilagor, 11, (1) s + 21 delvis utvikbara kartor och diagram i tryckt pappkassett. (#99336) 250:-
Hermansson, Eva-Maria / Lundgren, Maria: PALMHUSET I GÖTEBORGS TRÄDGÅRDSFÖRENING. Göteborg: (Utan angivet förlag), 1986. 86 s. 30,5x23 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#78107) 150:-
Hjern, Kjell: GÖTEBORG I KONSTEN. Hur målare och grafiker sett staden under trehundra år. Göteborg: Wezäta, 1961. 231 s. 28,5x22 cm. Förlagets tryckta pappband med skinnrygg och övre guldsnitt, samt skyddsomslag med mindre revor. Utan reklamgördel. I förlagets tryckta pappkassett. Illustrerad delvis i färg. Med dedikation från "Kjell Hjern". (#68031) 400:-
Hjern, Kjell: GÖTEBORG I KONSTEN. Hur målare och grafiker sett staden under trehundra år. Göteborg: Wezäta, 1961. 231 s. 28,5x22 cm. Förlagets tryckta pappband med skinnrygg och övre guldsnitt, samt skyddsomslag och reklamgördel. I förlagets tryckta pappkassett. Illustrerad delvis i färg. (#62335) 400:-
Holmström, Bertil: TIO DAGAR SOM SKAKADE GÖTEBORG. Partille: Warne, 2000. 270 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#96804) 100:-
Johansson, Lars: DYRÖN. En berättelse om människor på en ö i Bohuslän. Helsingborg: Fyra Förläggare, 1976. (110) s. 28,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i svartvitt. Aktuell Fotolitteratur 6. (#81610) 150:-
Jonsson, Eric / Edman, Kjell: GERLESBORG. Konstskola och kulturhärd. Tryckt i Uddevalla: Bohuslänningen,1976. 93 s. 20,5x15 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#69822) 100:-
Kalm, Pehr: VÄSTGÖTA OCH BOHUSLÄNSKA RESA FÖRRÄTTAD ÅR 1742. Med anmärkningar uti Historia Naturali, Fysik, Medicin, Ekonomi, Antikviteter etc. Jämte nödiga figurer. Redigerad av Claes Krantz. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1960. Första tryckningen av denna utgåva. 264, (1) s. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Gunnar Brusewitz, samt illustrationer från originalutgåvan. (#71746) 125:-
Kalm, Pehr: VÄSTGÖTA OCH BOHUSLÄNSKA RESA FÖRRÄTTAD ÅR 1742. Med anmärkningar uti Historia Naturali, Fysik, Medicin, Ekonomi, Antikviteter etc. Jämte nödiga figurer. Redigerad av Claes Krantz. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1960. Första tryckningen av denna utgåva. 264, (1) s. Häftad med lätt nött och lagat omslag. Illustrerad av Gunnar Brusewitz, samt illustrationer från originalutgåvan. (#67338) 100:-
Krantz, Claes: BOHUSKUST. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1949. Andra upplagan. 260, (1) s. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Illustrerad med teckningar av författaren. (#91682) 125:-
Krantz, Claes: GESTALTER FRÅN KUSTEN. Bohuslänska tids- och personbilder. Stockholm: Natur och Kultur, 1942. 252 s + planscher. 23x16,5 cm. Förlagets dekorerade halvklotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren samt med fotografiska planscher. Berthelius: 1847. (#92481) 300:-
(LAGERLÖF, SELMA) Lagerroth, Erland: SELMA LAGERLÖF OCH BOHUSLÄN. En studie i hennes 90-talsdiktning. Selma Lagerlöf-sällskapet Skrifter 5, Lund: Gleerup 1963. 349 s. 25x16,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad. (#30718) 100:-
Landin, Sven: MÅLARNA I GÖTEBORG I-II. En krönika om facklig idealitet och kampgemenskap under 100 år. Svenska Målareförbundet avdelning 3 Göteborg. Tryckt i Oskarshamn: Primo, 1982-84. 280; 335 s. Inbundna i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. 2 volymer. Fotoillustrerade. (#93272) 125:-
Lehman, Math.: KUNGASÄSONGER I MARSTRAND. Stockholm: Fritzes, 1931. Första upplagan. 280 s. 24,5x18 cm. Inbunden i förlagets nötta halvskinnband med blekt rygg och övre guldsnitt. Med 196 fotoillustrationer i texten. (#95281) 100:-
Lindgren, Arne: VÄSTRA KUSTEN. Fiskelägen Människor Framtid. Stockholm: LiberFörlag, 1978. 211, (1) s. 25x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#93116) 125:-
Manker, Ernst: TJÖRN. Minnen och återseenden. Stockholm: LT, 1954. 241, (1) s. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad av författaren. (#27276) 125:-
Manker, Ernst: TJÖRN. Minnen och återseenden. Stockholm: LT, 1954. 241, (1) s. Häftad med något nött omslag. Fotoillustrerad av författaren. (#27275) 100:-
Manker, Ernst: TJÖRN OCH BRON. Studier. Stockholm: LT, 1969. 176 s. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad av författaren, samt med teckningar. (#27274) 175:-
Melander, Tord: GUNNEBO SLOTT & TRÄDGÅRDAR. Mölndals kommun, 2000. 94, (2) s. 24x21 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg med fotografier och ritningar. (#102220) 90:-
Nordlund, Bengt: MOT HAVET. Berättelsen om två åar i Bohuslän. Stockholm: LiberFörlag, 1983. 141, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar av författaren. Berthelius: 304. (#70595) 90:-
Nycander, Fredrik: VESTKUST. Berättelser och humoresker. Stockholm: Gustaf Lindström, 1896. 171, (5) s. Handbundet modernare halvklotband (A. Nilsson), omslaget medbundet. Med ägarstämpel och nummernotering på det medbundna främre omslaget. Berthelius: 3142. (#91726) 350:-
Nyman, Magnus: UPPLYSNINGENS SPEGEL. Götheborgs Allehanda om Frankrike och världen 1774-1789. Stockholm: Atlantis, 1994. 268, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. (#88689) 100:-
Nyström, Hans: VÄTTLEFJÄLL OCH LÄRJEÅN - EN BOK OM NATUREN I ANGERED. Göteborg: Tre Böcker, 1990. 218 s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. Med dedikation från "Hans Nyström". (#70591) 100:-
Nyström, Örjan / Westlund, Bo: NÄR TIDEN BYTER FOT - en resa genom det västsvenska rostbältet. Stockholm: Ordfront, 2001. 196, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad av Tommy Rygielski, delvis i färg. (#92787) 100:-
Olausson, Anna-Lisa: BILDER FRÅN EN BARNDOM. Tjörn i början av 1930-talet. En bilderbok målad och berättad. Nedtecknad av Benita Nilsson. HWS förlag, 1994. (28) s. 21x29,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg. Exemplar signerat av konstnären "Anna-Lisa Olausson" och författaren "Benita Nilsson". (#95595) 100:-
Petersen, Bengt: DET VAR PÅ LORENSBERG. Landeriets, värdshusets och restaurangens historia. Göteborg: Wezäta, 1978. 24,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt, övervägande med fotografier. (#99341) 90:-
Rundqvist, Agne: KRONOLOGISKA ANTECKNINGAR OM VIKTIGARE HÄNDELSER I GÖTEBORG, 1619-1982. Med mångas hjälp sammanställd och till trycket befordrade. Göteborg: Göteborgs hembygdsförbund, 1982. Upplaga tryckt i 1000 numrerade exemplar. (4), 180, (3) s. 24,5x18 cm. Förlagets dekorerade pappband. Rikt illustrerad. (#87573) 200:-
(SARAUW, G. F. L.) Sjöberg, Jan Eric: ATT ÅTERERÖVRA DET FÖRFLUTNA. Georg F. L. Sarauw. Botanikern som blev arkeolog. Göteborgs Stadsmuseum, 2005. 328 s. 25x25 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med liten lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad delvis i färg. (#96629) 150:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. HALLAND - BOHUSLÄN - BLEKINGE. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1968. 386, (8) s. Inbunden i förlagets dekorerade konstläderband. Utan skyddsomslag och skyddskassett. Rikt illustrerad övervägande med fotografier, delvis i färg, samt med kolorerade kartor. (#97313) 650:-
SVENSKA TURISTFÖRENINGENS ÅRSSKRIFT 1917. Stockholm: STF, 1917. 367 s. Förlagets klotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. Göteborg & Bohuslän. (#70442) 75:-
SVENSKA TURISTFÖRENINGENS ÅRSSKRIFT 1964. Stockholm: STF, 1964. 328 s. Förlagets dekorerade klotband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad delvis i färg. Bohuslän. (#69072) 75:-
SVENSKA TURISTFÖRENINGENS ÅRSSKRIFT 1978. Stockholm: STF, 1978. 320 s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. Göteborg. (#68935) 75:-
SVENSKA TURISTFÖRENINGENS ÅRSSKRIFT 1992. Stockholm: STF, 1991. 215, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. Bohuskust. (#68555) 75:-
TANUM. Kulturminnesvårdsprogram för Tanums kommun. Tanumshede: Tanums Kulturnämnd, 1984. 239 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar och fotografier. Med bifogad utvikbar karta. Berthelius: 482. (#70575) 100:-
Taube, Evert: STRÖVTÅG I RANRIKE. Stockholm: Rabén & Sjögren / Vi, 1955. Originalupplagan. 183, (1) s. Inbunden i förlagets klotryggsband med dokumenttejpförstärkt skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren. (#99324) 200:-
Taube, Evert: VÄSTLIG HORISONT. Stockholm: Bonniers, 1957. Originalupplagan. 164, (10) s. 25,5x18 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag, omslaget medbundet. Illustrerad i färg och svartvitt av Kurt Jungstedt. Skyddsomslaget med mindre bruksspår. (#99301) 250:-
Taube, Evert: VÄSTLIG HORISONT. Stockholm: Bonniers, 1957. Originalupplagan. 164, (10) s. 25,5x18 cm. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt och lagat skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt av Kurt Jungstedt. (#39328) 400:-
Taube, Evert: VÄSTLIG HORISONT. Stockholm: Bonniers, 1957. Originalupplagan. 164, (10) s. 25,5x18 cm. Inbunden i förlagets klotband med skadat skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt av Kurt Jungstedt. (#99325) 150:-
Taube, Evert: VÄSTLIG HORISONT. Stockholm: Bonniers, 1957. Originalupplagan. 164, (10) s. 25,5x18 cm. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt av Kurt Jungstedt. Skyddsomslaget med mindre bruksspår. (#36160) 200:-
THE ROYAL BACHELORS' CLUB 1769-1969. Jubileumsskrift. Tryckt i Uddevalla: Fallenius, 1969. Utgiven för namngiven ägare. 260 s. 24,5x16 cm. Förlagets dekorerade pappband. Fotoillustrerad. Med bidrag av Ingemar Düring, Carl-Albert Fallenius, Ingmar Hasselgréen, Allan T. Nilson, Arvid Flygare och Ove Widén. (#87643) 100:-
Trettondal, Edvin: BYGDEN SOM BLEV MÖLNDAL. Tryckt i Göteborg: Rundqvists, 1959. 209, (2) s. 24,5x18 cm. Förlagets dekorerade klotband, omslaget medbundet. Illustrerad med originalträsnitt av Bengt Blomquist, delvi i färg. Med tillskrift på friblad. (#93117) 125:-
Ugglas, Carl R. af: LÖDÖSE. (Gamla Lödöse). Historia och arkeologi. Tryckt i Göteborg: Elanders, 1931. Illustrerad. Utvikbar karta, VII, (1), 667, (1) s. 28,5x20,5 cm. Häftad med något skadat omslag. Illustrerad. Skrifter utgivna till Göteborgs stads trehundraårsjubileum genom jubileumsutställningens publikationskommitté IV. (#93122) 200:-
Wallin, J.: BESKRIFNING ÖFVER BADORTERNA Å SVERGES VESTRA KUST. Handbok för badgäster. Illustrerad. Stockholm: Rediviva, 1970. V, (2), 129, (1) s + planscher. Förlagets tryckta pappband. Faksimil efter upplaga 1858. Illustrerad med planscher. Berthelius: 384. (#92498) 150:-
Vågman, O.: VRETA KLOSTER. Historik jämte vägledning vid besök i Vreta Klosters kyrka och dess omgifning. Stockholm: Norstedts, 1904. 103 s. Illustrerad. Sidorna 101-102 med marginalskada. Bunden med; (Clausen, H. G.): BESKRIFNING ÖFVER KANALVÄGEN STOCKHOLM-GÖTEBORG SAMT HISTORIK ÖFVER GÖTA OCH TROLLHÄTTE KANAL. Tryckt i Göteborg: Bonniers, 1906. Första upplagan. 49 s text + 11 vikta i färg tryckta litograferade kartor. Fotoillustrerad i texten. Senare privatbundet halvklotband med vackert jugend inspirerat för- och eftersättspapper. 2 arbeten i 1 volym. (#92951) 400:-
Wåhlin, L.: GÖTEBORGS STADSBIBLIOTEK 1890-1915. Minnesskrift. Göteborg: Wald. Zachrisson, 1915. 61, (2) s. 26x20 cm. Häftad med blindpressat dekorerat omslag. Fotoillustrerad. Med tillskrift på främre omslaget från Sverker Ek. Denna skrift utgör en till närvarande tid fortsatt bearbetning af den vid den nya biblioteksbyggnadens invigning år 1900 utgifna Festskriften. (#79447) 100:-
VÄGEN TILL GÖTEBORG. En krönika och bokfilm om den långa vägen till Älvsborgsbro och Tingstadstunnel. Redaktör: Sven Schånberg. Göteborg: Göteborgs gatunämnd, 1968. 209 s. 24,5x20,5 cm. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad. (#88049) 125:-
VÄSTKUSTEN I DIKTEN. En lyrisk antologi från Bohuslän, Göteborgstrakten och Halland. Sammanställd och med inledning av Elis Andersson. Stockholm: Bonniers, 1949. 214, (1) s. Inbunden i förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Einar Ström. (#39887) 100:-