DECKARE & THRILLERS
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
ALL VÄRLDENS DETEKTIVHISTORIER. En antologi sammanställd av Frank Heller. Stockholm: Bonniers, 1945. Första upplagan. 834, (1) s. Förlagets halvklotband med lättare brukssspår. Utan skyddsomslag. Inre främre falsen något svag. (#64578) 100:-
ALL VÄRLDENS DETEKTIVHISTORIER. En antologi sammanställd av Frank Heller. Stockholm: Bonniers, 1945. Första upplagans sjunde-elfte tusende. 834, (1) s. Förlagets halvklotband med lättare brukssspår. Utan skyddsomslag. Med exlibris. (#80885) 100:-
ALL VÄRLDENS DETEKTIVHISTORIER. En antologi sammanställd av Frank Heller. Stockholm: Bonniers, 1945. Originalupplagan. 834, (1) s. Inbunden i förlagets halvskinnband med ryggdekor och övre guldsnitt. Utan skyddsomslag. (#25059) 250:- (bild)
Alvtegen, Karin: SKAM. Stockholm: Natur och Kultur, 2005. Originalupplagan. 335, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#97233) 75:-
Ambler, Eric: DIRTY STORY. A further account of the life and adventures of Arthur Abdel Simpson. London: The Bodley Head, 1967. First English edition. 210 pp. Publisher's hard cover in worn but acceptable dust jacket in transparent jacket cover. (#95681) 100:-
Ambler, Eric: FARA PÅ FÄRDE. Halmstad: Spektra, 1976. Första svenska upplagan. 201, (14) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#99517) 75:-
Ambler, Eric: THE NIGHT-COMERS. London: Heinemann, 1956. First English edition. 233 pp. Publisher's cloth in worn but acceptable price clipped dust jacket in transparent jacket cover. (#95682) 100:-
Ames, Delano: THE MAN IN THE TRICORN HAT. London: Methuen, 1960. First edition. 200 pp. Publisher's hard cover in dust jacket with some mended tears. (#95711) 125:-
Amis, Martin: NIGHT TRAIN. London: Jonathan Cape, 1997. First edition. (8), 149 pp. Publisher's hard cover in fine dust jacket. (#84179) 100:-
Bagby, George: INNOCENT BYSTANDER. New York: Doubleday, 1977. First edition. (8), 183 pp. Publisher's boards in dust jacket. Presentation inscription by "George Bagby alias Stein (Aaron Marc)". (#4352) 75:-
Bagley, Desmond: FIENDEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1977. Första svenska upplagan. 244, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#84116) 90:-
Balderson, Bo: STATSRÅDET I TIDEN. Stockholm: Bonniers, 1980. Originalupplagan. 266, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med lätt nött skyddsomslag. (#56766) 75:-
Balderson, Bo: STATSRÅDET KLARAR KRISEN. Detektivroman. Stockholm: Bonniers, 1990. Originalupplagan. 340, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#94350) 100:-
Balderson, Bo: STATSRÅDET SITTER KVAR. Stockholm: Bonniers, 1978. Originalupplagan. 255, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslaget. (#56767) 75:-
Balderson, Bo: STATSRÅDETS VERK. Stockholm: Bonniers, 1973. Originalupplagan. 227, (1) s. Inbunden i förlagets klotband med lätt skadat skyddsomslag. (#86381) 90:- (bild)
Ballinger, Bill S.: HACK I HÄL. Stockholm: B. Wahlström, 1958. Första svenska upplagan. 254, (1) s. Häftad. Med exlibris. (#87251) 75:-
Barlow, James: VEM DÖMER? Stockholm: Gebers, 1961. Första och enda svenska upplagan. 416, (1) s. Häftad. (#87252) 75:-
Bergman, Hjalmar: FALSKA PAPPER. Utgiven under psedonymen Holger Brate. Stockholm: Bonniers, 1916. Originalupplagan. 250, (1) s. Privatbundet halvklotband. Inga omslag medbundna. (#80832) 350:-
Berkeley, Anthony: FÖRSÖKA DUGER samt novellen Ett hundliv för mr Simpson. Halmstad: Spektra, 1974. Första och enda svenska upplagan. 359, (13) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#99516) 75:-
Berry, Steve: THE CHARLEMAGNE PURSUIT. A Novel. New York: Ballantine Books, 2008. First edition. (11), 509, (4) pp. Publisher's hard cover in fine dust jacket. (#95829) 100:-
Bingham, John: I REPETS SKUGGA. Stockholm: Berghs, 1958. Första svenska upplagan. 215, (1) s. Häftad med obetydliga bruksspår. (#87250) 75:-
Bingham, John: LOCKFÅGELN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1968. Första svenska upplagan. 153, (2). Pocket. (#87253) 50:-
Blackstock, Charity: THE SHADOW OF MURDER. London: Hodder and Stoughton, 1959. First English edition. 221, (2) pp. Publisher's hard cover in acceptable dust jacket. Signature stamp on free endpaper and half title. (#95694) 100:-
Blom, K Arne: MANNEN I GRÄNDEN. Polisroman. Stockholm: AWE/Gebers, 1979. Originalupplagan. 284 s. Inbunden i förlagets pappband med liten lagad reva i skyddsomslaget. Poliskommando EEV 2229. (#102204) 75:-
Bodström, Thomas: RYMMAREN. Stockholm: Norstedts, 2008. Originalupplagan. 444, (3) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#99561) 90:-
Bonnier, Albert Jr / Svedelid, Olov: 24 TIMMAR. Stockholm: Bonniers, 1990. Originalupplagan. 241, (1) s. Förlagets pappband med lätt nött och lagad reva i skyddsomslaget. (#87824) 75:-
Boothby, Guy: DOKTOR NIKOLA. Från engelskan af E. G. Samlingsband med Doktor Nikola, Doktor Nikolas hämnd och Doktor Nikolas experiment. Stockholm: Svithiods, 1899. Första svenska upplagorna. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med lättare bruksspår. (2), 310; (2), 312; 207 s. Illustrerade med talrika teckningar. Det fria försättsbladet med större hål. (#88360) 200:-
Box, C. J.: ONDA AVSIKTER. Stockholm: Forum, 2011. Första svenska upplagan. 323, (4) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#102459) 75:- (bild)
Brown, Dan: DA VINCI-KODEN. Stockholm: Bonniers, 2003. Första svenska upplagan. 501, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#99046) 100:-
Burke, James Lee: A STAINED WHITE RADIANCE. London: Phoenix, 2005. New edition. (8), 391 pp. Publisher's paperback. Copy as new. (#100113) 50:-
Burke, James Lee: THE NEON RAIN. London: Phoenix, 2005. New edition. (6), 314 pp. Publisher's paperback. Copy as new. (#100114) 50:-
Burman, Fale: DÖD ÅT REPUBLIKEN. Stockholm: Bonniers, 1955. Originalupplagan. 216, (3) s. Häftad. (#100686) 125:- (bild)
Carr, John Dickson: SOM AV EN OSYNLIG HAND. Höganäs: Bra Deckare, 1982. Första svenska upplagan. 246, (12) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. (#68158) 75:-
Carr, John Dickson: STRÄNGT HEMLIGT. Roman. Stockholm: Bonniers, 1966. Första svenska upplagan. 236, (1) s. Häftad lättare bruksspår. Med namnteckning på förtitelbladet. Roman om lyckoriddare och hemliga agenter i 1600-talets England. (#100709) 100:-
Chandler, Raymond: SPANISH BLOOD. A Collection of Short Stories. Cleveland: The World Publishing Company, 1946. First printing July 1946. 221 pp. Publisher's pictorial cloth in a little worn but acceptable dust jacket. (#83647) 300:-
Charteris, Leslie: THE FIRST SAINT OMNIBUS. An Anthology of Saintly Adventures. London: Hodder & Stoughton, 1950. Fourth impression. XII, 1008 pp. Publisher's pictorial cloth in trimmed and mended acceptable dust jacket. (#96633) 300:-
Christie, Agatha: DEN GULA HÄSTEN. Detektivroman. Stockholm: Bonniers, 1962. Första svenska upplagan. 187, (1) s. Häftad med bruksspår. Med namnteckning på förtitelbladet. (#82903) 75:-
Christie, Agatha: ETT KARIBISKT MYSTERIUM. Stockholm: Bonniers, 1965. Första svenska upplagan. 227, (3) s. Häftad med lätta bruksspår. (#59696) 125:-
Christie, Agatha: ETT MORD ANNONSERAS. Stockholm: Bonniers, 1951. Första svenska upplagans sjunde-åttonde tusende. 278, (3) s. Häftad med något nött omslag. (#80799) 100:-
Christie, Agatha: MISS MARPLES SISTA FALL. Stockholm: Bonniers, 1977. Första svenska upplagan. 216, (3) s. Inbunden i förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. (#49438) 100:-
Christie, Agatha: MORD ÄR LÄTT. Detektivroman. Stockholm: Bonniers, 1970. Första svenska upplagan. 213, (3) s. Häftad med lätta bruksspår. (#92984) 125:-
Christie, Agatha: MYSTERIET PÅ BLÅ TÅGET. Stockholm: Bonniers, 1977. Första svenska upplagan. 213, (4) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#80795) 150:-
Christie, Agatha: NEMESIS. Stockholm: Bonniers, 1973. Första svenska upplagan. 219, (4) s. Häftad med bruksspår. Med namnteckning på förtitelbladet. (#58107) 75:-
Christie, Agatha: RIDÅ. Hercule Poirots sista fall. Stockholm: Bonniers, 1976. Första svenska upplagan. 198, (4) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#80794) 125:-
Christie, Agatha: ÖDETS PORT. Stockholm: Bonniers, 1974. Första svenska upplagans trettonde-nittonde tusende. 231, (3) s. Inbunden i förlagets pappband med skadat skyddsomslag. (#100106) 90:-
Coles, Manning: MR HAMBLEDON STIGER TILL VÄDERS. Helsingfors: Söderström, 1951. Första svenska upplagan. 306 s. Häftad. Manning Coles = pseudonym för Adelaide Frances Oke Manning & Cyril Henry Coles. (#80733) 100:-
Collins, Wilkie: MÅNSTENEN I-II. Översättning och efterskrift av Olov Jonason. Stockholm: Natur och Kultur, 1962. 607, (1) S. Förlagets pappband med något skadade skyddsomslag. 2 volymer. Levande litteratur. Natur och kulturs klassikerserie. (#66660) 75:-
Collins, Wilkie: THE MOONSTONE. Introduction by Dorothy L. Sayers. London: J. M. Dent, 1959. Reprint in Everyman's Library No 979. XVIII, 430 pp. Publisher's cloth in dust jacket with one mended tear. (#95491) 100:-
Collins, Wilkie: THE WOMAN IN WHITE. London: Folio Society, 1956. (8), 519 pp + plates. Publisher's hard cover in dust jacket with a few mended tears. Illustrated with 12 lithographs by Lynton Lamb. (#95492) 150:-
Connelly, Michael: FALLET AVSLUTAT. Stockholm: Norstedts, 2006. Första svenska upplagan. 398, (3) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#96208) 100:-
Connelly, Michael: I LAGENS LIMO. Stockholm: Norstedts, 2007. Första svenska upplagan. 451, (4) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#96209) 100:-
Connelly, Michael: THE NARROWS. A Novel. New York: Little, Brown and Company, 2004. First edition. (8), 404, ((4) pp. Publisher's decorated hard cover in fine dust jacket. (#95762) 150:-
Cook, Thomas H.: DET SOM GÖMS UNDER STEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2009. Första svenska upplagan. 286, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#93404) 75:-
Cornwell, Patricia: FLYG FULA FLUGA. Stockholm: Norstedts, 2005. Första svenska upplagan. 450, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Ett fall för Kay Scarpetta. (#97234) 75:-
Cornwell, Patricia: HORNET'S NEST. London: Little, Brown and Company, 1997. First English edition. (6), 375 pp. Publisher's hard cover in fine dust jacket. (#95765) 100:-
Cornwell, Patricia: ROVDJURET. Stockholm: Norstedts, 2007. Första svenska upplagan. 400, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Ett fall för Kay Scarpetta. (#97232) 75:-
Cornwell, Patricia: SOUTHERN CROSS. London: Little, Brown and Company, 1999. English reprint edition. (6), 340 pp. Publisher's hard cover in fine dust jacket. (#95766) 75:-
Coxe, George Harmon: DET DOLDA SPÅRET. Stockholm: Gebers, 1954. Första svenska upplagan. 262, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotryggsband med obetydligt blekt skyddsomslag. (#48202) 100:-
Crofts, F. Wills: MYSTERIET PÅ NATTEXPRESSEN OCH ANDRA BERÄTTELSER. Stockholm: Skoglunds, 1958. Första svenska upplagan. 322 s. Häftad med obetydligt skadat omslag. Inlagan med obetydliga bruksspår. (#53933) 75:-
Curtiss, Ursula: DON'T OPEN THE DOOR! London: Hodder and Stoughton, 1969. First English edition. (6), 180 pp. Publisher's hard cover in acceptable dust jacket. (#95688) 100:-
Curtiss, Ursula: OSYNLIG BLODIG HAND. Stockholm: Gerbers, 1951. 271, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotryggsband med solkigt skyddsomslag. (#48198) 100:-
Curtiss, Ursula: VEM ÄR SANDS? Stockholm: Gerbers, 1952. 253, (1) s. Förlagets dekorerade klotryggsband med lagat skyddsomslag. (#68157) 100:-
Dahl, Arne: MÖRKERTAL. Kriminalroman. Stockholm: Bonniers, 2007. Originalupplagan. 408, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#89931) 100:-
Davidson, Lionel: ROSEN FRÅN TIBET. Stockholm: Bonniers, 1964. Första svenska upplagan. 335, (1) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. (#48869) 100:-
Dekobra, Maurice: NÄR JAG VAR PRINS (MON COEUR AU RALENTI). Stockholm: Bonniers, 1928. Första svenska upplagan. 348 s. Förlagets dekorerade halvskinnband med marmorerat snitt. Utan skyddsomsslag. (#61158) 100:-
DE STORA DETEKTIVERNA. Kriminalnoveller i urval av Jan Broberg. Stockholm: Tiden, 1971. Första upplagan. 432 s. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. (#53428) 100:-
DETEKTIVHISTORIER FRÅN HELA VÄRLDEN. Redigerade av Mårten Edlund. Stockholm: Folket i Bild, 1960. 328 s. Inbuden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. (#81741) 125:-
Dexter, Colin: MED DÖDEN SOM GRANNE. Stockholm: Norstedts, 1997. Första svenska upplagan. 362, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. En bok om kommissarie Morse. (#67565) 75:-
Dickey, James: FLODFÄRD. Stockholm: Norstedts, 1971. Första svenska upplagan. 200, (1) s. Häftad. Senare utkommen med titeln Den sista färden. (#83248) 100:-
Diment, Adam: THE DOLLY DOLLY SPY. London: Michael Joseph, 1967. Third impression before publication. 190, (1) pp. Publisher's hard cover in dust jacket with one small mended tear Diment's first novel. (#95713) 200:-
Disney, Dorothy Cameron: DÖDANDE SKANDAL. Stockholm: B. Wahlström, 1958. Ny upplaga. 253, (3) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med lätt nött och lagat skyddsomslag tecknat i färg av Bertil Hegland. (#99461) 75:-
Doyle, A. Conan: SHERLOCK HOLMES I SKRÄCKENS DAL. Översättning: Charlotte Hjukström. Efterord: Mattias Boström. Lund: Bakhåll, 2010. Ny svensk upplaga. 189, (3) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. (#97592) 100:-
Drummond, June: THE GANTRY EPISODE. London: Victor Gollancz, 1968. First edition. 223, (1) pp. Publisher's hard cover in dust jacket. (#95709) 150:-
Drummond, June: THE PEOPLE IN GLASS HOUSE. London: Victor Gollancz, 1969. First edition. 191, (1) pp. Publisher's hard cover in dust jacket with some mended tears. (#95710) 100:-
Durling, Ulf: GAMMAL OST. Detektivromantiserad berättelse som sönderfaller i tre tragiska delar. Stockholm: Fortum, 1971. Andra upplagan. 181, (2) s. Häftad. (#45533) 60:-
Durling, Ulf: SÄG PIP! Detektiv roman i Ess-dur. Stockholm: Forum, 1975. Originalupplagan. 293, (2) s. Häftad. (#87540) 90:-
Duse, S. A.: FALLET DAGMAR. Detektivroman. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1925. Sjätte upplagan. 264 s. Häftad med lätta bruksspår. Med tillskrift på förtitelbladet. (#19508) 75:-
Edwardson, Åke: NÄSTAN DÖD MAN. Stockholm: Norstedts, 2007. Originalupplagan. 510, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#98993) 100:-
Edwardson, Åke: RUM NUMMER 10. Kriminalroman. Stockholm: Norstedts, 2005. Originalupplagan. 443, (1) s. Förlagets pappband med lätt skadat skyddomslag. (#86722) 75:-
Edwardson, Åke: SEGEL AV STEN. Stockholm: Norstedts, 2002. Originalupplagan. 463, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#55243) 100:-
Edwardson, Åke: SOL OCH SKUGGAN. Stockholm: Norstedts, 1999. Originalupplagan. 403, (1) s. Förlagets pappband med något skadat skyddsomslag. (#55242) 100:-
Edwardson, Åke: VÄNASTE LAND. Stockholm: Norstedts, 2006. Originalupplagan. 351, (3) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#82747) 100:-
Ekdal, Niklas: I DÖDEN DINA MÄN. Stockholm: Forum, 2008. Originalupplagan. 472, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#97213) 75:-
Ekdal, Niklas: KVINNAN UTAN EGENSKAPER. Stockholm: Forum, 2010. Originalupplagan. 423, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. En thriller om makt, medicin och moral. (#99767) 75:-
Ekman, Kerstin: DÖDSKLOCKAN. Detektivroman. Stockholm: Bonniers, 1963. Originalupplagan. 205, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Utan skyddsomslag. (#95854) 100:-
Eriksson, Kjell: DEN HAND SOM SKÄLVER. Stockholm: Ordfront, 2007. Originalupplagan. 351, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Åttonde boken om Ann Lindell vid Uppsalapolisen. (#101293) 90:-
Ferrars, Elizabeth: FEAR THE LIGHT. London: The Crime Club/Collins, 1960. First edition. 192 pp. Publisher's hard cover in acceptable dust jacket. With inscription on free endpaper. (#95739) 150:-
Ferrars, Elizabeth: FOOT IN THE GRAVE. London: The Crime Club/Collins, 1973. First edition. 190 pp. Publisher's hard cover in a little worn but acceptable dust jacket. (#95740) 100:-
Fitzgerald, Nigel: THE CANDLES ARE ALL OUT. London: The Crime Club / Collins, 1960. First English edition. 192 pp. Publisher's hard cover with one mended tear in dust jacket. (#95692) 150:-
Fleming, Ian: ATTENTAT. Stockholm: Bonniers, 1966. Ny svensk upplaga. 189, (1) s. Inbunden i förlagets designade pappband. Utan skyddsomslag. (#99950) 60:-
Fleming, Ian: CASINO ROYALE. Stockholm: Bonniers, 1965. Ny svensk upplaga. 204, (1) s. Inbunden i förlagets designade pappband. Utan skyddsomslag. (#99949) 60:-
Fleming, Ian: DÖDEN SPELAR FALSKT. Stockholm: Bonniers, 1966. Ny svensk upplaga. 185, (1) s. Inbunden i förlagets designade pappband. Utan skyddsomslag. (#99943) 60:-
Fleming, Ian: KAMRAT MÖRDARE. Stockholm: Bonniers, 1966. Ny svensk upplaga. 204, (1) s. Inbunden i förlagets designade pappband. Utan skyddsomslag. (#99946) 60:-
Fleming, Ian: MAN LEVER BARA TVÅ GÅNGER. Roman. Stockholm: Bonniers, 1964. Första svenska upplagans sjätte-åttonde tusende. 183, (2) s. Häftad med lagad reva i främre omslaget. Med exlibris. (#94318) 100:-
Follett, Ken: TRIPLE. London: Macdonald, 1979. First edition. (6), 377 pp. Publisher's hard cover in dust jacket. Follett's second novel. (#95658) 150:-
Forbes, Colin: DÖDLIGT TIDVATTEN. Stockholm: Forum, 2001. Första svenska upplagan. 326, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#97212) 75:-
Forsyth, Frederick: DUBBELGÅNGAREN. Stockholm: Bonniers, 2007. Första svenska upplagan. 326, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#102205) 75:-
Forsyth, Frederick: THE FOURTH PROTOCOL. New York: Viking, 1984. First American edition. (8), 388, (1) pp. Publisher's decorated quarter cloth in fine dust jacket. (#95761) 125:-
Fossum, Karin: DEN ONDA VILJAN. Stockholm: Forum, 2009. Första svenska upplagan. 205, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#97225) 75:-
Fossum, Karin: DJEVELEN HOLDER LYSET. Kriminalroman. Oslo: Cappelens, 1998. Norsk originalupplaga. 232, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#102746) 100:- (bild)
Fossum, Karin: DRAPET PÅ HARRIET KROHN. Oslo: Cappelens, 2004. Norsk originalupplaga. 239, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med två små lagade revor i skyddsomslaget. (#102745) 90:- (bild)
Fossum, Karin: DÖDEN SKALL DU TÅLA. Stockholm: Forum, 2010. Första svenska upplagan. 268, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#99817) 75:-
Fossum, Karin: EVAS ØYE. Kriminalroman. Oslo: Cappelens, 1995. Norsk originalupplaga. 295, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med liten lagad reva i skyddsomslaget. (#102747) 90:- (bild)
Francis, Dick: FLYGANDE FINAL. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1968. Första svenska upplagan. 195, (1) s. Pocket. (#91157) 60:-
Francis, Dick: REFLEX. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1982. Första svenska upplagan. 287, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med lagad reva i bakre delen av skyddsomslaget. (#95162) 90:-
Freeling, Nicolas: STRIKE OUT WHERE NOT APPLICABLE. London: Victor Gollancz, 1967. First English edition. Publisher's red hard cover in fine dust jacket. In the Van de Valk series. (#95697) 150:-
Frich, Øvre Richter: FURSTINNAN ELENA. Äventyrsroman. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1936. Första svenska upplagan. 276, (1) s. Privatbundet klotband. Inga omslag medbundna. (#80072) 75:-
Gardner, Erle Stanley: MYSTERIET MED DET UTBYTTA ANSIKTET. Stockholm: Forum, 1949. Första svenska upplagan. 299, (1) s. Häftad med mindre bruksspår. Med exlibris på förtitelbladet. (#89088) 100:-
George, Elizabeth: IN THE PRESENCE OF THE ENEMY. London: Bantam Press, 1996. First edition. 476, (1) pp. Publisher's hard cover in dust jacket. (#97109) 100:-
George, Elizabeth: MINNETS LABYRINT. Stockholm: Prisma, 2001. Första svenska upplagan. 719, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#65362) 100:-
George, Elizabeth: NÄR INGEN SER. Stockholm: Prisma, 2005. Första svenska upplagan. 616, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#85488) 100:-
George, Elizabeth: PAPPAS LILLA FLICKA. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1989. Första svenska upplagan. 298, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med obetydligt skadat skyddsomslag. (#45555) 100:-
George, Elizabeth: SAKNADEN EFTER JOSEF. Stockholm: Rabén Prisma, 1994. Första svenska upplagan. 462 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. (#50123) 100:-
Gibbins, David: SISTA EVANGELIET. Stockholm: Norstedts, 2009. 412, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#101493) 75:-
Giron, Tage: FARA MED LÖGN. Stockholm: Norstedts, 1965. Originalupplagan. 226, (1) s. Häftad med lätt nött och mörktonat omslag. (#66648) 60:-
Giron, Tage: MASKERAD. Stockholm: Norstedts, 1963. Debutboken. 266, (1) s. Häftad med lätt nött och mörktonat omslag. (#66647) 75:-
Greene, Graham: BRIGHTON ROCK. Översättning av Erik Lindegren. Stockholm: Albatross / Norstedts, 1946. Ny upplaga. 316, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med lättare bruksspår. Utan skyddsomslag. Första svenska upplagan utgiven under titeln Lagt kort ligger. (#81166) 75:-
Grisham, John: AGENTEN. Stockholm: Bonniers, 2005. Första svenska upplagan. 353, (2) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#85508) 100:-
Grisham, John: DEN OSKYLDIGE MANNEN. Mord och orättvisa i en småstad. Stockholm: Bonniers, 2006. Första svenska upplagan. 364, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#70195) 60:-
Grisham, John: DET MÅLADE HUSET. Stockholm: Bonniers, 2001. Första svenska upplagan. 415, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#66658) 100:-
Grisham, John: DOMARENS BREV. Stockholm: Bonniers, 2002. Första svenska upplagan. 334, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#91136) 100:-
Grisham, John: DOMEN. Stockholm: Bonniers, 2004. Ny svensk upplaga. 382, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#99553) 75:-
Grisham, John: KLIENTEN. Höganäs: Bra Böcker, 1994. Första svenska upplagan. 449 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#67952) 75:-
Grisham, John: PELIKANFALLET. Höganäs: Bra Böcker, 1993. Första svenska upplagan. 382 s. Förlagets pappband med obetydligt nött skyddsomslag. (#87998) 100:-
Grisham, John: TESTAMENTET. Stockholm: Bonniers, 2000. Ny svensk upplaga. 440, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#99552) 75:-
Guillou, Jan: MADAME TERROR. Stockholm: Piratförlaget, 2006. Originalupplagan. 417, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#80559) 75:-
Gulik, Robert van: THE CHINESE BELL MURDERS. Three cases solved by Judge Dee. A Chinese detective story suggested by three original ancient Chinese plots. London: Michael Joseph, 1958. First edition, second impression. 287, (1) pp. Publisher's hard cover with printed endpapers in dust jacket with mended tears. With fifteen plates drawn by the author in Chinese style. (#95490) 500:-
Hale, Christopher: MAN TALAR OM MORD. Detektivroman. Stockholm: Lindqvists, 1949. 203 s. Häftad med delvis mörktonat omslag och liten reva i främre omslaget. Med exlibris. (#88247) 75:-
Hammett, Dashiell: FÖRBANNELSEN. Stockholm: Norstedts, 1966. Första svenska upplagan. 248, (2) s. Häftad med lättare bruksspår. Med överstruken namnteckning på förtitelbladet. (#81871) 90:- (bild)
Hammett, Dashiell: THE THIN MAN. New York: Alfred A. Knopf, 1934. First edition, sixth printing March 1934. (7), 258, (2) pp. Publisher's pictorial a little faded and worn cloth. Without dust jacket. First nine pages with minor spots. Inscription on free endpaper. (#102444) 300:- (bild)
Hart, Frances Noyes: BELLAMYPOCESSEN I-II. Stockholm: Bonniers, 1930. Första svenska upplagan. 402 s. Förlagets dekorerade halvskinnband med marmorerat snitt. Utan skyddsomslag. 2 delar i 1 volym. Bandet med obetydliga bruksspår, samt med tillskrift på friblad. (#61167) 100:-
Hellberg, Björn: DÖDSLÄNGTAN. En roman i Sten Wall-serien. Stockholm: Ordupplaget, 2006. Originalupplagan. 335, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med dedikation från "Björn Hellberg". (#94780) 90:-
Heller, Frank: DEN MYSTISKE MR CHAYDER OCH NÅGRA ANDRA KRIMINALHISTORIER. Redaktör Dag Hedman som också skrivit förord och kommentarer. Stockholm: Fabel, 1990. Originalupplaga i bokform. 211 s. Inbunden i förlagets pappband med liten lagad reva i skyddsomslaget. (#100701) 100:-
Heller, Frank: FRÅN JUPITER TILL PALLAS / DE ÖDESTIGRA SKORNA. Stockholm: Bonniers, 1939. Originalupplagan. 277 s. / Kriminalnoveller. Stockholm: Bonniers, 1944. Originalupplagan. 240, (3) s. 2 arbeten inbundna i ett handbundet modernare halvklotband, omslagen medbundna. (#100715) 250:- (bild)
Higgins, Jack: STORMVARNING. Stockholm: Bonniers, 1976. Första svenska upplagan. 276, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#88243) 90:-
Higgins, Jack: THE LAST PLACE GOD MADE. New York: Holt, Rinehart and Winston, 1972. First edition. (6), 214 pp. Publisher's quarter cloth in dust jacket with slightly faded spine. (#81258) 100:-
Holmér, Hans: BIRKA. Polisroman. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1999. Originalupplagan. 267, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#53379) 75:-
Holmér, Hans: BLODSHÄMND. Polisroman. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2001. Originalupplagan. 235, (1) s. Förlagets pappband med liten lagad skada i skyddsomslaget. Av författaren signerat exemplar "Hans Holmér". (#88601) 100:-
Holmér, Hans: IGLOO. Polisroman. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1992. Originalupplagan. 276, (1) s. Förlagets pappband med lätt nött skyddsomslag. Med dedikation från "Hasse". (#87123) 100:-
Holmér, Hans: MONIKA. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1991. Originalupplagan. 303 s. Förlagets pappband med lätt nött skyddsomslag. Polisroman. Med dedikation från "Hasse". (#87121) 100:-
Holmér, Hans: MONIKA. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1991. Originalupplagan. 303 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Polisroman. (#53375) 75:-
Holt, Anne: DET SOM ALDRI SKJER. En kriminalroman. Oslo: Pantagruel, 2004. Norsk originalupplaga. 316, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#102773) 125:- (bild)
Holt, Anne: DØD JOKER. En Hanne Wilhelmsen-roman. Oslo: Cappelens, 1999. Norsk originalupplaga. 473, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med små lagde revor i skyddsomslaget. (#102775) 75:- (bild)
Holt, Anne / Reiss-Andersen, Berit: UTEN EKKO. En Hanne Wilhelmsen-roman. Oslo: Cappelens, 2000. Norsk originalupplaga. 437, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med små lagde revor i skyddsomslaget. (#102774) 75:- (bild)
Hornung, E.W.: MIN VÄN RAFFLES. Bemyndigad översättning av M. Isberg. Stockholm: B. Wahlström, 1913. Första svenska upplagan. Häftad med något nött och skadad rygg. (#80649) 100:-
Hornung, E.W.: SVARTA MASKEN. Detektivroman. Stockholm: B. Wahlström, 1930. Andra svenska upplagan. 159 s. Häftad. (#80650) 100:-
Hume, David: CARDBY OCH DRAKEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1938. Första svenska upplagan. 230 s. Häftad med lätt skadat omslag. Med exlibris. (#88800) 75:-
Hume, David: TOAST TO A CORPSE. London: Collins, 1944. First edition. 160 pp. Publisher's worn partly mended but acceptable dust jacket. A Mick Cardby Story. (#95718) 200:-
HÅRDKOKTA HERRAR. En deckarantologi av Jan Broberg. Halmstad: Spektra, 1975. 394, (14) s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#81694) 90:-
Hövenmark, Nils: DÖDEN I SVARTSELET. Stockholm: Norstedts, 1970. Andra upplagan av debutboken. 176, (2) s. Häftad med lättare bruksspår. Illustrerad med karta i svartvitt. (#102769) 75:- (bild)
Hövenmark, Nils: DÖDEN PÅ APOTEKET. Stockholm: Norstedts, 1972. Andra upplagan. 169, (1) s. Häftad med obetydliga bruksspår. Illustrerad med karta i svartvitt. (#102770) 75:- (bild)
Hövenmark, Nils: VARGAVINTER. Stockholm: Norstedts, 1981. Originalupplagan. 221, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med lätt nött och lagat skyddsomslag. (#102772) 75:- (bild)
I ETT NÖTSKAL. En antologi av Jan Broberg. Höganäs: Bra Böcker, 1980. 297, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#81743) 75:-
Innes, Hammond: AIR BRIDGE. London: Collins, 1951. First edition. 288 pp. Publisher's cloth in a little worn but acceptable dust jacket. (#51607) 100:-
Innes, Hammond: THE DOOMED OASIS. A Novel of Arabia. London: Collins, 1960. First edition. 320 pp. Publisher's hard cover in dust jacket with one mended tear. (#51610) 100:-
Innes, Hammond: THE MARY DEARE. London: Collins, 1956. First edition. 256 pp. Publisher's hard cover in acceptable dust jacket with mended tears. (#51609) 100:-
Innes, Hammond: THE STRANGE LAND. London: Collins, 1954. First edition. 255 pp. Publisher's hard cover in a little worn but acceptable dust jacket. (#51611) 100:-
Innes, Michael: A CONNOISSEUR'S CASE. London: Victor Gollancz, 1962. First edition. 192 pp. Publisher's hard cover in acceptable dust jacket in transparent jacket cover. Michael Innes, pseudonym of J. I. M. Stewart. (#95735) 100:-
Innes, Michael: DEN HEMLIGA FÖRTRUPPEN. Stockholm: Ljus, 1941. Första svenska upplagan. 208 s. Häftad med obetydliga bruksspår. Michael Innes, pseudonym för J. I. M. Stewart, detta är hans första bok utgiven på svenska. (#81718) 150:-
Irish, William: EN DAM ÄR FÖRLORAD. Stockholm: Centrum, 1946. 310 s. Häftad med obetydliga bruksspår. (#53031) 125:-
James, P. D.: PATIENTEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2009. Första svenska upplagan. 390, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. En Dalgliesh-deckare. (#98561) 100:-
James, P. D.: THE MURDER ROOM. London: Faber and Faber, 2003. First edition. (12), 371 pp. Publisher's hard cover in dust jacket. An Adam Dalgliesh Mystery. (#96788) 90:-
James, P. D.: THE PRIVATE PATIENT. London: Faber and Faber, 2008. First edition. (10), 395 pp. Publisher's hard cover in dust jacket. An Adam Dalgliesh Mystery. (#96787) 90:-
Jansson, Anna: SILVERKRONAN. Stockholm: Prisma, 2003. Originalupplagans andra tryckning. 261, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#102805) 100:- (bild)
Järnfeldt, Ivan (Pseudonym för Ivar Lundbäck): AKTIEBOLAGET STORÅSENS BRUK. Stockholm: Bonniers, 1938. 251 s. 22,5x18 cm. Häftad med knytband. Med mindre ryggskada. Enligt uppgift den enda s.k. dossierdeckaren som utgivits i Sverige. (#63451) 150:-
Kanger, Thomas: SJUNG SOM EN FÅGEL. Stockholm: Norstedts, 2002. Originalupplagan. 301, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Kriminalroman. (#78627) 75:-
Kazinski, A. J.: DEN SISTA GODA MÄNNISKAN. Stockholm: Forum, 2011. Första svenska upplagan. 556, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. A. J. Kazinsky pseudonym för Anders Rønnow Klarlund och Jacob Weinreich. (#101420) 75:-
Keating, H. R. F.: BRIBERY, CORRUPTION ALSO. New York: St. Martin's Press, 1999. First American edition. 282 pp. Publisher's hard cover in dust jacket. Signed by the author "H. R. F. Keating". (#95657) 200:-
Keating, H. R. F.: DEAD ON TIME. London: Hutchinson, 1988. First edition. 218 pp. Publisher's hard cover in price clipped dust jacket. (#95656) 100:-
Keating, H. R. F.: THE BEDSIDE COMPANION TO CRIME. London: Michael O'Mara Books, 1989. 192 pp. 25,5x17 cm. Publisher's hard cover in price clipped mended dust jacket. Illustrated. (#95641) 100:-
Keating, H. R. F.: WHODUNIT? London: Windward, 1982. First edition. 320 pp. Publisher's hard cover i dust jacket. Illustrated. With inscription on free endpaper. (#95642) 100:-
Kelly, Lauren (pseudonym för Joyce Carol Oates): TAG MIG, TAG MIG MED DIG. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2005. Första svenska upplagan. 238, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#99756) 125:-
Kemelman, Harry: PÅ SÖNDAG STANNADE HAN HEMMA. Stockholm: Gebers, 1970. Första svenska upplagan. 235, (1) s. Häftad med något nött rygg. Detektivroman. (#94664) 100:-
Klinckowström, Axel: SPRITSEGLAREN PÅ ÖSTERSJÖN. Stockholm: Bonniers, 1935. Originalupplagan. Häftad med lättare bruksspår. (#84305) 150:-
Kullman, Harry: SLAGSKÄMPEN. Thriller. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1980. Originalupplagan. 239, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. (#54122) 90:-
Lang, Maria: ATT VARA KVINNA. Stockholm: Norstedts, 1961. Originalupplagan. 206, (1) s. Häftad med lättare bruksspår. (#45353) 90:- (bild)
Lang, Maria: DE RÖDA KATTORNA. Stockholm: Norstedts, 1965. Originalupplagan. 223, (1) s. Häftad med lätt blekt rygg. (#45356) 90:- (bild)
Lang, Maria: INGEN RETURBILJETT. Stockholm: Norstedts, 1968. Originalupplagan. 249, (3) s. Häftad med vissa bruksspår. (#102777) 75:- (bild)
Lang, Maria: INTRIGERNAS HUS. Stockholm: Norstedts, 1969. Originalupplagan. 224, (1) s. Häftad med obetydliga bruksspår. (#102776) 90:- (bild)
Lang, Maria: VITKLÄDD MED LJUS I HÅR. Stockholm: Norstedts, 1967. Originalupplagan. 233, (1) s. Häftad med obetydliga bruksspår. (#45359) 90:- (bild)
Larsson, Åsa: DET BLOD SOM SPILLTS. Stockholm: Bonniers, 2004. Originalupplagan. 423, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#96783) 100:- (bild)
Larsson, Åsa: SOLSTORM. Stockholm: Bonniers, 2003. Originalupplagan. 351, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#96784) 100:- (bild)
Le Carré, John: A PERFECT SPY. London: Hodder & Stoughton, 1986. First edition. 463 pp. Publisher's quarter cloth in dust jacket. (#4384) 200:-
Le Carré, John: DEN GODE TOLKEN. Stockholm: Bonniers, 2006. Första svenska upplagan. 327, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#97229) 75:-
Le Carré, John: DEN LILLA TRUMSLAGARFLICKAN. Höganäs: Bra Böcker, 1983. Bokklubbsupplagan. 520, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#63304) 60:-
Le Carré, John: EN LITEN STAD I TYSKLAND. Stockholm: Bonniers, (1971). Ny upplaga. 352 s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. (#63332) 75:-
Le Carré, John: RYSKA HUSET. Stockholm: Bonniers, 1989. Första svenska upplagan. 333, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#63333) 90:-
Lehane, Dennis: THE GIVEN DAY. London: Doubleday, 2008. First UK edition. XI, (1), 704 pp. Publisher's printed large paperback. (#99635) 100:-
Lehtolainen, Leena: SNÖJUNGFRUN. Kriminalroman. Stockholm: Bonniers, 2002. Första svenska upplagan. 363, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#97223) 75:-
Leonard, Elmore: BANDITER. Översättning av Einar Heckscher. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1989. Första svenska upplagan. 282, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med små skarpmärken på skyddsomslaget. (#100100) 90:-
Leonard, Elmore: HÄRSKET GULD. Översättning av Einar Heckscher. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1991. Första svenska upplagan. 269 s. Inbunden i förlagets pappband. Utan skyddsomslag. (#100102) 75:-
Leonard, Elmore: LABRAVA. Översättning av Nille Lindgren. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1985. Första svenska upplagan. 263, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med obetydligt nött skyddsomslag. (#100099) 90:-
Leonard, Elmore: MAXIMUM BOB. Översättning av Einar Heckscher. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1993. Första svenska upplagan. 252, (1) s. Inbunden i förlagets pappband. Utan skyddsomslag. (#100101) 75:-
Leonard, Elmore: SPLIT IMAGES. A Novel. New York: Arbor House, 1981. First edition. 282 pp. Publisher's quarter cloth in fine dust jacket. (#95734) 250:-
Levin, Ira: POJKARNA FRÅN BRASILIEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1977. Första svenska upplagan. 259, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Omslag: Vidar Forsberg. (#83053) 100:-
Liang, Diane Wei: DE DÖDAS FJÄRILAR. Stockholm: Alfabeta, 2009. Första svenska upplagan. 234 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. En Mei Wang-deckare. (#93401) 75:-
Ludlum, Robert: BRÄNNPUNKT SALONIKI. Stockholm: B. Wahlström, 1978. Första svenska upplagan. 336 s. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. (#97222) 75:-
Lundholm, Lars Bill: KUNGSHOLMSMORDEN. Stockholm: Forum, 2005. Originalupplagan. 310, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#102757) 125:- (bild)
Lundholm, Lars Bill: ÖSTERMALMSMORDEN. Stockholm: Forum, 2002. Originalupplagan. 307, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#102758) 90:- (bild)
Lundström, Evert: KULLAGERKRIGET. En dokumentär thriller. Stockholm: Bonniers, 1985. Originalupplagan. 259, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#97221) 75:-
Läckberg, Camilla: OLYCKSFÅGELN. Stockholm: Forum, 2006. Originalupplagan. 320, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#102756) 90:- (bild)
Läckberg, Camilla: TYSKUNGEN. Stockholm: Forum, 2007. Originalupplagan. 409, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#91134) 90:-
MacDonald, John D.: DET TYSTA HAVET. Höganäs: Bra Spänning, 1985. Första svenska upplagan. 273 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Med namnetikett på det fria försättsbladet. En Travis Mc Gee thriller. (#86593) 75:-
MacDonald, John D.: ETT STILLA SILVERREGN. Höganäs: Bra Spänning, 1987. Första svenska upplagan. 213 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. En Travis Mc Gee thriller. (#86594) 75:-
MacDonald, John D.: ILLDÅD PLANERAS. Stockholm: B. Wahlströms, 1969. Ny svensk upplaga. 254, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag i färg av Hans Arnold. Senare även utgiven med titeln "Cape Fear". 1991 filmad i regi av Martin Scorsese med Nick Nolte, Robert De Niro och Juliette Lewis i huvudrollerna. (#100118) 90:- (bild)
MacDonald, Philip: HALS ÖVER HUVUD. Stockholm: Bonniers, 1936. Första svenska upplagan. 271 s. Förlagets dekorerade halvskinnband med marmorerat snitt. Utan skyddsomslag. Bandet med obetydliga bruksspår. (#61168) 150:-
MacLean, Alistair: CARAVAN TO VACCARÈS. London: Collins, 1970. First edition. 251 pp. Publisher's hard cover in fine dust jacket. (#66941) 100:-
Mankell, Henning: BRANDVÄGG. Stockholm: Ordfront, 1998. Originalupplagan. 453, (22) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#66772) 100:-
Mankell, Henning: BRANDVÄGG. Stockholm: Ordfront, 1998. Originalupplagan. 453, (22) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med dedikation till Käbi Laretei "Till Käbi med vänlig hälsning Henning Mankell 3.7.1998". (#99158) 250:-
Mankell, Henning: DANSLÄRARENS ÅTERKOMST. Stockholm: Ordfront, 2000. Originalupplagan. 454, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#45541) 100:- (bild)
Mankell, Henning: DEN OROLIGE MANNEN. Stockholm: Leopard, 2009. Första upplagan, första tryckningen, etthundratjugofemte tusendet. 555, (2) s. iNBUNDEN I Förlagets pappband med skyddsomslag. (#99153) 100:-
Mankell, Henning: DEN VITA LEJONINNAN. Kriminalroman. Stockholm: Ordfront, 1993. Originalupplagan. 478, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#99157) 125:-
Mankell, Henning: INNAN FROSTEN. Stockholm: Leopard, 2002. Originalupplagan. 501, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#45540) 100:- (bild)
Mankell, Henning: INNAN FROSTEN. Stockholm: Leopard, 2002. Originalupplagan. 501, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med dedikation till Käbi Laretei "Käbi med tillgivenhet Henning Mankell 19 juni 2002". (#66801) 250:-
Mankell, Henning: MANNEN SOM LOG. Stockholm: Ordfront, 1994. Originalupplagan. 371, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med liten lagad reva i skyddsomslaget. (#99155) 90:-
Mankell, Henning: PYRAMIDEN. Stockholm: Ordfront, 1999. Originalupplagan. 439, (26) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#71616) 100:- (bild)
Mankell, Henning: STEGET EFTER. Stockholm: Ordfront, 1997. Originalupplagan. 537, (22) s. Inbunden i förlagets pappband med obetydligt nött skyddsomslag. (#102766) 90:- (bild)
Marklund, Liza: EN PLATS I SOLEN. Stockholm: Pirat, 2008. Originalupplagan. 469, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#87760) 75:- (bild)
Marklund, Liza: LIVSTID Stockholm: Pirat, 2007. Originalupplagan. 427, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#92153) 75:- (bild)
Marklund, Liza: NOBELS TESTAMENTE. Stockholm: Pirat, 2006. Originalupplagan. 454, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#80829) 75:- (bild)
Marklund, Liza: PARADISET. Stockholm: Pirat, 2000. Originalupplagan. 426 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#51357) 75:- (bild)
Marsh, Ngaio: EN DIVAS DÖD. Höganäs: Bra Deckare, 1981. 254, (1) s. Första svenska upplagan. Förlagsband med obetydligt skadat skyddsomslag. (#53873) 75:-
Marsh, Ngaio: MORD I MÅLAT LANDSKAP. Stockholm: Gebers, 1969. Första svenska upplagan. 248, (1) s. Häftad med lätt blekt och nött rygg. (#53882) 75:-
Marsh, Ngaio: SVÄRDSDANSEN. Stockholm: Gebers, 1958. Första svenska upplagan. 307, (1) s. Häftad med lättare bruksspår. (#100710) 75:-
Mason, A. E. W.: AT THE VILLA ROSE. London: Hodder & Stoughton, 1944. Twenty-eighth edition. 216 pp. Publisher's cloth in a little worn dust jacket. Inscription on free endpaper. (#102285) 100:- (bild)
Mason, A. E. W.: THE A. E. W. MASON OMNIBUS. INSPECTOR HANAUD'S INVETSIGATIONS. London: Hodder & Stoughton, 1954. Fifth impression. 1037 pp. Publisher's title decorated cloth in worn dust jacket. Containing three Hanaud novels: At the Villa Rose, The House of the Arrow and The Prisoner in the Opal. (#102286) 100:- (bild)
McBain, Ed: KYSS. Stockholm: Norstedts, 1993. Första svenska upplagan. 314, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med obetydligt nött skyddsomslag och med liten lagad reva. (#102199) 75:-
McCall Smith, Alexander: DEN GODE MAKEN PÅ ZEBRA DRIVE. Malmö: Damm, 2008. Första svenska upplagan. 240 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Mer om Damernas detektivbyrå. (#94741) 90:-
McCall Smith, Alexander: FILOSOFISKA SÖNDAGSKLUBBEN. Malmö: Damm, 2006. Första svenska upplagan. 267 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med präglat stämpelexlibris på förtitelbladet. (#94952) 90:-
McCall Smith, Alexander: LYCKA OCH ETT PAR BLÅ SKOR. Malmö: Damm, 2007. Första svenska upplagan. 239 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Mer om Damernas detektivbyrå. (#96776) 90:-
Mellvig, Folke: DE TRE INGENJÖRERNA. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1956. Originalupplagan. 202, (1) s. Häftad med lätta bruksspår. En Hillman-deckare. (#96238) 100:-
MORD I FOLIO. Fyra bibliofila mysterier. Urval och översättning av Thure Nyman. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1960. Upplaga 1000 exemplar. 163, (3) s. Häftad med lätt solkig rygg. Illustrerad av Bodil Hagbrink. Innehåller följande arbeten; Lawrence G. Blochman: Mord för Poliphilus, Lilian de la Torre: Det försvunna Shakespearemanuskriptet, Ernest Bramah: Virginiolasvindeln och Vincent Starrett: Den försvunne Hamlet. - Bokvännens bibliotek 52. (#87880) 90:-
Mosley, Zack: VIT FJÄRIL. Stockholm: Norstedts, 1997. Första svenska upplagan. 297, (1) s. Limhäftad. (#87457) 100:-
Mårtenson, Jan (Diplomaten): DEN KINESISKA TRÄDGÅRDEN. En Homandeckare. Stockholm: Wahlström & Widstrands, 2006. Originalupplagan. 377, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#82909) 100:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): DÖDEN GÅR PÅ AUKTION. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2005. Originalupplagan. 351, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#90197) 100:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): DÖDEN GÖR EN TAVLA. En Homan-deckare. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1998. Ny upplaga. 223, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#58139) 90:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): DÖDLIGT SVEK. Detektivroman. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2003. Originalupplagan. 381, (3) s. Inbunden i förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslaget. (#95251) 75:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): DÖDLIGT SVEK. Detektivroman. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2003. Originalupplagan. 381, (3) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#66381) 100:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): DÖDLIGT SVEK. Detektivroman. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2004. Ny upplaga. 381, (3) s. Förlagets tryckta pappband. (#72614) 75:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): GAMENS ÖGA. En Homan-deckare. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1993. Originalupplagan. 365, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#53561) 125:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): HÄXAN. Detektivroman. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1999. Originalupplagan. 367, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#81144) 125:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): IKAROS FLYKT. Detektivroman. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2001. Originalupplagan. 362, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. (#98994) 90:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): IKAROS FLYKT. Detektivroman. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2001. Originalupplagan. 362, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#87837) 100:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): KARONS FÄRJA. En Homan-deckare. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1995. Ny upplaga. 298, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#73493) 90:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): MORD I HAVANNA. En Homandeckare. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2010. Originalupplagan. 313, (5) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#101132) 125:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): MORD I VENEDIG. En Homan-deckare. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1998. Ny upplaga. 248 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#73492) 90:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): MORD OMBORD. Detektivroman. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2002. Originalupplagan. 351, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med liten lagad reva i skyddsomslaget. (#102313) 100:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): MORD PÅ MAURITIUS. Detektivroman. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2000. Originalupplagan. 331, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med lätt nött och lagat skyddsomslag. (#86491) 90:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): MORD PÅ MAURITIUS. Detektivroman. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2000. Originalupplagan. 331, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#73485) 100:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): NOBELPRISTAGAREN OCH DÖDEN. Stockholm: Askild & Kärnekull, 1972. 2:a upplagan. 191, (1) s. Häftad. Med spår efter prisetikett på bakre omslaget. (#53836) 90:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): OSTINDIEFARAREN. En historisk Homan-deckare. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2004. Originalupplagans andra tryckning. 365, (5) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#102314) 90:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): PALATSMORDET. En Homandeckare. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2009. Fjärde tryckningen. 327, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#101134) 90:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): PALATSMORDET. En Homandeckare. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2009. Originalupplagan. 326 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#99766) 100:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): SPIONEN. En Homandeckare. Stockholm: Wahlström & Widstrands, 2007. Originalupplagan. 388 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#87867) 100:- (bild)
Mårtenson, Jan (Diplomaten): TSARENS GULD. En Homan-deckare. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1994. Originalupplagan. 376, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#53557) 125:- (bild)
Nesser, Håkan: BARINS TRIANGEL. Berättelser ur det inre landskapet. Stockholm: Bonniers, 1996. Originalupplagan. 450, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. (#102750) 75:- (bild)
Nesser, Håkan: CARAMBOLE. Kriminalroman. Stockholm: Bonniers, 1999. Originalupplagan. 326, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#86088) 90:-
Nesser, Håkan: EWA MORENOS FALL. Kriminalroman. Stockholm: Bonniers, 2000. Originalupplagan. 344, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med små lagade revor i skyddsomslaget. (#96795) 75:-
Nesser, Håkan: FALLET G. Kriminalroman. Stockholm: Bonniers, 2003. Originalupplagan. 498, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#91627) 90:-
Nesser, Håkan: KVINNA MED FÖDELSEMÄRKE. Kriminalroman. Stockholm: Bonniers, 1999. Originalupplagans fjortonde-sextonde tusende. 310, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med liten lagad reva i bakre delen av skyddsomslaget. (#102749) 75:- (bild)
Nesser, Håkan: MÜNSTERS FALL. Kriminalroman. Stockholm: Bonniers, 1998. Originalupplagan. 322, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med små lagade revor i skyddsomslaget. (#102748) 75:- (bild)
Nesser, Håkan: SKUGGORNA OCH REGNET. Stockholm: Bonniers, 2004. Originalupplagan. 455, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#68023) 90:-
Nicholas, Robert: THE WHITE SHROUD. London The Crime Club/Collins, 1961. First edition. 256 pp. Publisher's hard cover in accepatable dust jacket with two small mended tears in the rear part. Inscription on free endpaper. (#95733) 150:-
Nilsonne, Åsa: I DET TYSTA. Stockholm: Trevi, 1992. Originalupplagan. 239, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#96778) 90:-
Nilsonne, Åsa: KYSKHETSBÄLTET. Kriminalroman. Stockholm: Forum, 2000. Originalupplagan. 302, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#96781) 90:-
Paretsky, Sara: FIRE SALE. London: Hodder & Stoughton, 2006. First UK edition. (12), 402 pp. Publisher's hard cover in dust jacket. A V.I. Warshawski novel signed on title page "Sara Paretsky". (#93945) 125:-
Paretsky, Sara: SMYGANDE GIFT. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1990. Första svenska upplagan. 307 s. Inbunden i förlagets pappband med obetydligt nött skyddsomslag. (#97214) 75:-
Paretsky, Sara: UTSÅLD. Stockholm: Ordfront, 2007. Första svenska upplagan. 359, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#83314) 75:-
Patrick, Quentin: CAMOUFLERAT. Stockholm: Skoglunds, 1943. Första svenska upplagan. 370, (2) s. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Av misstag har ryggtiteln blivit felskriven som P. Quentin. Quentin Patrick är en pseudonym för bl.a. Richard Wilson Webb. (#53292) 75:-
Patrick, Quentin: PROFILEN. Stockholm: Skoglunds, 1943. Första svenska upplagan. 309, (3) s. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Quentin Patrick är en pseudonym för Richard Wilson Webb. (#53285) 100:-
Pears, Iain: DEN FJÄRDE SANNINGEN. Stockholm: Brombergs, 1999. Första svenska upplagan. 710 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#92008) 100:-
Persson, Leif GW: EN ANNAN TID, ETT ANNAT LIV. En roman om ett brott. Stockholm: Piratförlaget, 2003. Originalupplagan. 428, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#66755) 100:-
Peters, Ellis: ETT HELGON TILL VARJE PRIS. Stockholm: Bonniers, 1989. Första svenska upplagan. 237, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#97220) 75:-
Pettit, Paul: SPANJOREN. Stockholm: Ljus, 1955. Första svenska upplagan. Handbundet halvskinnband (Nordiska Bokhandeln, Stockholm) med sex upphöjda bind och övre guldsnitt, omslaget i färg av Gösta Kriland medbundet. Med litet nötmärke i övre delen av yttre främre falsen. (#100906) 200:- (bild)
Queen, Ellery: HÅLL I HATTTEN! Högansä: Bra Deckare, 1981. Första och enda svenska upplagan. 282, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag med lätta bruksspår. I serien "Pusselmästarna" utvalda och med introduktioner av Jan Broberg. (#88721) 90:-
Queen, Ellery: THE DEVIL TO PAY. Cleveland: The World Publishing Company, 1946. First Tower Books edition. VI, (2), 303 pp. Publisher's pictorial hard cover in a little worn and mended but acceptable dust jacket. (#102287) 100:- (bild)
Quentin, Patrick: MISSTÄNKT FALL. Stockholm: Skoglunds, 1958. Första svenska upplagan. 290, (1) s. Häftad. Patrick Quentin är en pseudonym för Hugh Callingham Wheeler & Richard Wilson Webb. (#64381) 90:-
Quentin, Patrick: MISSTÄNKT FALL. Stockholm: Skoglunds, 1958. Första svenska upplagan. 290, (1) s. Häftad. Med namnteckning på förtitelbladet. Patrick Quentin är en pseudonym för Hugh Callingham Wheeler & Richard Wilson Webb. (#57156) 75:-
Quentin, Patrick: PETER DULUTH MÖTER EN RIVAL. Stockholm: Skoglunds, 1947. Första svenska upplagan. 322, (2) s. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Patrick Quentin är en pseudonym för Hugh Callingham Wheeler & Richard Wilson Webb. (#53288) 100:-
Quentin, Patrick: SENSATION PÅ SCENEN. Stockholm: Skoglunds, 1940. Första svenska upplagan. 313, (1) s. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Patrick Quentin är en pseudonym för Hugh Callingham Wheeler & Richard Wilson Webb. (#53289) 125:-
Quentin, Patrick: SKUGGOR AV TVIVEL. Stockholm: Skoglunds, 1960. Första svenska upplagan. 270, (2) s. Häftad. Patrick Quentin är en pseudonym för Hugh Callingham Wheeler & Richard Wilson Webb. (#53290) 90:-
Quentin, Patrick: ÄR MIN SON MÖRDAREN? Stockholm: Skoglunds, 1955. Första svenska upplagan. 303, (1) s. Häftad. Med överstruken namnteckning på förtitelbladet. Patrick Quentin är en pseudonym för Hugh Callingham Wheeler & Richard Wilson Webb. (#53291) 75:-
Rankin, Ian: A GOOD HANGING AND OTHER STORIES. London: Orion Books, 2002. New edition. (10), 253, (3), 12, (2) pp. Publisher's paperback. Copy as new. Twelve Inspector Rebus mysteries. (#101635) 50:-
Rankin, Ian: A QUESTION OF BLOOD. London: Orion Books, 2003. First trade edition. (8), 360 pp. Publisher's hard cover in dust jacket. Copy as new. An Inspector Rebus Novel. (#101647) 100:-
Rankin, Ian: BEGGERS BANQUET. London: Orion Books, 2002. New edition. (8), 376 pp. Publisher's paperback. Copy as new. Collection which includes seven Rebus stories. (#101634) 50:-
Rankin, Ian: BLACK & BLUE. London: Orion Books, 1998. New edition. (8), 498, (2) pp. Publisher's paperback. Copy as new. With bookplate from Gun Kessle and Jan Myrdal (Swedish photographer and author). An Inspector Rebus Novel. (#101628) 50:-
Rankin, Ian: BLEEDING HEARTS. Writing as Jack Harvey. London: Orion Books, 2001. New edition. (8), 404, (2) pp. Publisher's paperback. Copy as new. (#101641) 50:-
Rankin, Ian: BLOOD HUNT. Writing as Jack Harvey. London: Orion Books, 2003. New edition. (10), 421 pp. Publisher's paperback with minor traces of use. (#101642) 40:-
Rankin, Ian: DEAD SOULS. London: Orion Books, 2001. New edition. (10), 482, (2) pp. Publisher's paperback. Copy as new. An Inspector Rebus Novel. (#101637) 50:-
Rankin, Ian: EXIT MUSIC. London: Orion Books, 2007. First trade edition. (10), 380 pp. Publisher's large paperback. Copy as new. An Inspector Rebus Novel. (#101644) 75:-
Rankin, Ian: FLESHMARKET CLOSE. London: Orion Books, 2004. First trade edition. (12), 399 pp. Publisher's hard cover in dust jacket. Copy as new. An Inspector Rebus Novel. (#101645) 100:-
Rankin, Ian: HIDE & SEEK. London: Orion Books, 2001. New edition. (10), 261 pp. Publisher's paperback. Copy as new. An Inspector Rebus Novel. (#101638) 50:-
Rankin, Ian: KNOTS & CROSSES. London: Orion Books, 2002. New edition. (8), 225, (5) pp. Publisher's paperback with minor traces of use. An Inspector Rebus Novel. (#101639) 40:-
Rankin, Ian: LET IT BLEED. London: Orion Books, 2002. New edition. (8), 360 pp. Publisher's paperback. Copy as new. An Inspector Rebus Novel. (#101629) 50:-
Rankin, Ian: MORTAL CAUSES. London: Orion Books, 2001. New edition. (10), 320, (2) pp. Publisher's paperback. Copy as new. An Inspector Rebus Novel. (#101626) 50:-
Rankin, Ian: RESURRECTION MEN. London: Orion Books, 2002. New edition. (8), 484 pp. Publisher's paperback. Copy as new. An Inspector Rebus Novel. (#101630) 50:-
Rankin, Ian: SET IN DARKNESS. New York: St. Martin's, 2001. New edition. (10), 470 pp. Publisher's paperback. Copy as new. An Inspector Rebus Novel. (#101636) 50:-
Rankin, Ian: STRIP JACK. London: Orion Books, 2002. New edition. (10), 279, (3), 12 pp. Publisher's paperback. Copy as new. An Inspector Rebus Novel. (#101633) 50:-
Rankin, Ian: THE BLACK BOOK. London: Orion Books, 2001. New edition. (8), 340, (2) pp. Publisher's paperback. Copy as new. An Inspector Rebus Novel. (#101632) 50:-
Rankin, Ian: THE FALLS. London: Orion Books, 2001. New edition. (8), 479, (3) pp. Publisher's paperback. Copy as new. An Inspector Rebus Novel. (#101631) 50:-
Rankin, Ian: THE NAMING OF THE DEAD. London: Orion Books, 2006. First trade edition. (10), 420, (1) pp. Publisher's large paperback. Copy as new. An Inspector Rebus Novel. (#101643) 75:-
Rankin, Ian: TOOTH & NAIL. London: Orion Books, 2001. New edition. (10), 277, (3), 12, (2) pp. Publisher's paperback. Copy as new. An Inspector Rebus Novel. (#101627) 50:-
Rankin, Ian: WATCHMAN. London: Orion Books, 2004. New edition. XVII, (1), 254 pp. Publisher's paperback. Copy as new. (#101640) 50:-
Regis, Julius (pseudonym för Julius Petterson): BLÅ SPÅRET. Detektivroman. Norrköping: Sörlins, 1941. Ny upplaga. 251 s. Häftad med obetydliga bruksspår. (#88104) 90:-
Regis, Julius (pseudonym för Julius Petterson): N:O 13 TORONI. Stockholm: Gebers, 1919. Tredje upplagan. 205, (3) s. Privatbundet halvklotband, omslaget medbundet. Med exlibris. (#88105) 90:-
Renée, Gaston (pseudonym för Gebhardt Schätzler-Perasini): RÖDA MASKENS HEMLIGHET ELLER EN TYSK SHERLOCK HOLMES. Stockholm: Stockholms Bokförlags & Distributionsbyrå, 1914. Ny svensk upplaga. Totalt förvirrande paginering, men verkar trots allt vara komplett. Förlagets dekorerade klotband med blekt rygg och små sprickor i falserna. Illustrerad. (#88033) 90:-
Richardson, Robert: BELLRINGER STREET. London: Victor Gollancz, 1988. First edition. 183 pp. Publisher's hard cover in dust jacket. With literature agency labels on free endpaper. (#95707) 100:-
Richardson, Robert: THE BOOK OF THE DEAD. London: Victor Gollancz, 1989. First edition. 192 pp. Publisher's hard cover in dust jacket. With literature agency labels on free endpaper. (#95708) 100:-
Roslund, Anders & Hellström, Börge: FLICKAN UNDER GATAN. Stockholm: Piratförlaget, 2007. Originalupplagan. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#100422) 90:-
Rudberg, Denise: ETT LITET SNEDSPRÅNG. Stockholm: Norstedts, 2010. Originalupplagan. 431, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#102806) 100:- (bild)
Runnquist, Åke: MORD PÅ ÖSTERMALM. Tre fall från bokhyllan. Stockholm: Billbergs, 1977. Upplaga 1000 exemplar. 35 s. Häftad. Illustrerad. (#59997) 125:-
Runnquist, Åke: MORD PÅ ÖSTERMALM. Tre fall från bokhyllan. Stockholm: Billbergs, 1977. Upplaga 1000 exemplar. 35 s. Häftad med lätyt missfärgat omslag. Illustrerad. (#58078) 100:-
Rönblom, H.-K.: DÖD MEN OBEGRÅTEN. Stockholm: Norstedts, 1961. Originalupplagan. 218, (1) s. Häftad med lätt nött omslag. Omslag i färg av Karl-Erik Forsberg. (#95779) 90:-
Rönblom, H.-K.: KRANS ÅT DEN SKÖNA. Stockholm: Norstedts, 1960. Originalupplagan. 211, (1) s. Häftad. Bakre omslaget med mindre fläck. (#95777) 100:-
Rönblom, H.-K.: MANNEN SOM HÖLL SIG UNDAN. Stockholm: Norstedts, 1964. Originalupplagan. 217, (2) s. Häftad. Omslag i färg av Karl-Erik Forsberg. (#95776) 100:-
Rönblom, H.-K.: MANNEN SOM HÖLL SIG UNDAN. Stockholm: Norstedts, 1964. Originalupplagan. 217, (2) s. Inbunden i förlagets klotband med något nött skyddsomslag. Omslag i färg av Karl-Erik Forsberg. (#99494) 100:-
Sanders, Lawrence: THE ANDERSON TAPES. London: W. H. Allen, 1970. First English edition. 221 pp. Publisher's hard cover with two mended tears in dust jacket. (#95691) 100:-
Sandford, John: SUDDEN PREY. New York: Putnam's Sons, 1996. First edition. (8), 360 pp. Publisher's hard cover in dust jacket. Copy signed by the author "John Sandford". (#99666) 200:-
SANNINGEN OCH ANDRA NOVELLER. Nobelpristagare från Kipling till Singer skriver om brott. En anologi av Mårten Edlund. Stockholm: Trevi, 1979. 284, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#92221) 100:-
Segercrantz, Gösta: SIGNOR BABANI BLIR PROFESSOR. Roman. Stockholm: B. Wahlström, 1933. Originalupplagan. Handbundet halvklotband (Isbergs, Norrköping) med ryggdekor, främre omslag medbundet. (#84942) 200:-
Seymour, Gerald: HARRY'S GAME. London: Fontana/Collins, 1975. First English edition. (6), 313 pp. Publisher's cloth in acceptable price clipped dust jacket in transparent jacket cover. (#95685) 100:-
Silbersky, Leif / Svedelid, Olov: ANBUD FRÅN DÖDEN. Detektivroman. Stockholm: AWE/Gebers, 1975. Originalupplagan. 230 s. Inbunden i förlagets pappband med nött och lagat skyddsomslag. (#100349) 75:-
Silbersky, Leif / Svedelid, Olov: DEN SISTA LÖGNEN. Ett fall för Rosenbaum. Stockholm: Prisma, 2000. Originalupplagan. 333, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med små lagade revor i skyddsomslaget. En Rosenbaumdeckare. (#100343) 90:-
Silbersky, Leif / Svedelid, Olov: GÅ I DÖDEN. Stockholm: Norstedts, 1996. Originalupplagan. 322, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med obetydligt nött skyddsomslag. En Rosenbaumdeckare. (#66687) 100:-
Silbersky, Leif / Svedelid, Olov: MORD BÄSTE BRODER! Detektivroman. Stockholm: AWE/Gebers, 1974. Originalupplagan. 213 s. Inbunden i förlagets pappband med nött och lagat skyddsomslag. (#100348) 75:-
Silbersky, Leif / Svedelid, Olov: SVART ÄR DÖDENS FÄRG. Detektivroman. Stockholm: Norstedts, 1993. Originalupplagan. 340, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. En Rosenbaumdeckare. (#100345) 100:-
Silbersky, Leif / Svedelid, Olov: UPPLÖSNINGEN. Ett fall för Rosenbaum. Stockholm: Prisma, 2002. Originalupplagan. 311, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. En Rosenbaumdeckare. (#100347) 90:-
Simenon, Georges: 2 SIMENON. MAIGRET PÅ FEL SPÅR - HASSELBUSKEN. Stockholm: Bonniers, 1971. Första svenska upplagans trettioåttonde-fyrtionde tusende. 289, (2) s. Inbunden i förlagets klotband med små lagade revor i skyddsomslaget. (#53813) 100:-
Simenon, Georges: LIBERTY BAR. Stockholm: Bonniers, 1971. Första svenska upplagan. 155, (4) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslaget. Med namnteckning på det fria försättsbladet. En Maigret-bok utgiven av bokklubben Svalan. (#67542) 100:-
Simenon, Georges: MAIGRET BLIR MISSTÄNKT. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1973. Första svenska upplagan. 128, (14). Pocket. Med namnteckning på förtitelbladet. (#99995) 60:-
Simenon, Georges: MAIGRET FLYTTAR HEMIFRÅN. Stockholm: Zebra/Bonniers, 1971. Ny svensk upplaga. 166, (2) s. Pocket. Med namnteckning på titelbladet. (#100012) 60:-
Simenon, Georges: MAIGRET OCH CLOCHARDEN. Stockholm: Bonniers, 1964. Första svenska upplagan. 153, (4) s. Häftad med lättare bruksspår. (#100021) 125:-
Simenon, Georges: MAIGRET OCH DEN DÖDSDÖMDE. Stockholm: MånPocket, 1989. Ny svensk upplaga. 178, (1) s. Pocket. (#100019) 60:-
Simenon, Georges: MAIGRET OCH DEN ENSAMME MANNEN. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1971. Första svenska upplagan. 139, (5) s. Pocket. (#46238) 75:-
Simenon, Georges: MAIGRET OCH DEN HÄNGDE I LIÈGE. Stockholm: Prisma, 1966. Andra svenska upplagan. 123, (1) s. Pocket. (#38261) 75:-
Simenon, Georges: MAIGRET OCH HANS REVOLVER. Stockholm: Bonniers, 1955. Första svenska upplagan. 176, (3) s. Häftad med lättare bruksspår. (#51718) 200:- (bild)
Simenon, Georges: MAIGRET OCH LÖRDAGSKLIENTEN. Stockholm: Zebra/Bonniers, 1969. Första svenska separata utgåvan. Pocket. Utkom första gången 1966 i "4 Maigret". (#82212) 75:-
Simenon, Georges: MAIGRET OCH SPÖKET. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1965. Första svenska upplagan. 115, (4) s. Pocket med liten fläck på sidan 5. (#95473) 60:-
Simenon, Georges: MAIGRET OCH TJALLAREN. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1972. Första svenska upplagan. 133, (11) s. Pocket. (#36793) 75:-
Simenon, Georges: MAIGRET OCH TJALLAREN. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1972. Första svenska upplagan. 133, (11) s. Pocket. Med namnteckning på förtitelbladet. (#99999) 60:-
Simenon, Georges: MAIGRET OCH VINHANDLAREN. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1970. Första svenska upplagan. 142, (14) s. Pocket. (#53820) 75:-
Simenon, Georges: MAIGRET PÅ HOTELL MAJESTIC. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1978. Första svenska upplagan. 145, (4) s. Pocket. (#36797) 75:-
Simenon, Georges: MAIGRET PÅ HOTELL MAJESTIC. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1978. Första svenska upplagan. 145, (4) s. Pocket. Med namnteckning på förtitelbladet. (#100002) 60:-
Simenon, Georges: MAIGRET PÅ KURORT. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1968. Första svenska upplagan. 133, (11) s. Pocket. (#36792) 75:-
Simenon, Georges: MAIGRET RESER HEM. Stockholm: Delfin/Bonniers, 1981. Första svenska upplagan. 148, (6) s. Pocket. (#39711) 75:-
Simenon, Georges: MAIGRETS BARNDOMSVÄN. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1969. Första svenska upplagan. 149, (11) s. Pocket. (#39713) 75:-
Simenon, Georges: MAIGRETS BARNDOMSVÄN. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1969. Första svenska upplagan. 149, (11) s. Pocket. Med namnteckning på förtitelbladet. (#99997) 60:-
Simenon, Georges: MAIGRET TVEKAR. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1969. Första svenska upplagan. 149, (11) s. Pocket med lätta bruksspår. (#53821) 60:-
Sjöwall, Maj & Wahlöö, Per: DET SLUTNA RUMMET. Roman om ett brott. Stockholm: Norstedts, 1972. Andra upplagan. 291, (1) s. Häftad. Bok nummer 8. (#101719) 100:-
Sjöwall, Maj & Wahlöö, Per: TERRORISTERNA. Roman om ett brott. Stockholm: Norstedts, 1977. Femte upplagan. 419, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Med exlibris. Bok nummer 10. (#89156) 75:-
SKÅNSKA BROTT OCH HERRESÄTEN. En antologi utgiven av Skånska Deckarsällskapet. Göteborg: Zindermans, 1977. 189, (1) s. Förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad av Fibben Hald. Bidrag av Jenny Berthelius, K Arne Blom, Jean Bolinder, Tage la Cour, Jan Olof Ekholm, Sture Hammenskog, Elisabet Kågerman, Klas Lithner, Evert Lundström, Jan Moen, Frits Remar, Torbjörn Stålmarck, Sven Sörmark, Kurt Persson (författarpresentationer), Carl Greek (slottspresentationer) och Fibben Hald (illustrationer). (#92607) 75:-
SKÅNSKA BROTTSJÖAR. En antologi utgiven av Skånska Deckarsällskapet. Göteborg: Zindermans, 1978. 195, (1) s. Förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Bidrag av Jenny Berthelius, K Arne Blom, Jean Bolinder, Jan Olof Ekholm, Kjell E Genberg, Sture Hammenskog, Elisabet Kågerman, Klas Lithner, Jan Moen, Bertil Mårtensson, Stellan Olsson, Frits Remar, Torbjörn Stålmarck, Tage la Cour (inledning) och Inge Ekbrant (författarpresentationer). (#92606) 75:-
SKÅNSKA JULMORD. Utgiven av Skånska Deckarsällskapet. Örkelljunga: Settern, 1983. 88 s. 21,5x24,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad av Ronny Rodhammar. Med recensionsstämpel på det klistrade försättsbladet. Bidrag av Jenny Berthelius, K Arne Blom, Tage la Cour, Kjell E Genberg, Björn Hellberg, Bengt Håkansson, Marianne Jeffmar, Elisabet Kågerman, Jan Linders, K G Matiason, Jan Moen, Bertil Mårtensson och Frits Remar. (#92688) 100:-
Smith, Rosamond (pseudonym för Joyce Carol Oates): ORMÖGA. Stockholm: Natur och Kultur, 1993. Första svenska upplagan. 304, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#81051) 100:-
Smith, Rosamond (pseudonym för Joyce Carol Oates): SYSKONSJÄLAR. Stockholm: Legenda, 1990. Första svenska upplagan. 293 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#97986) 100:-
Smith, Rosamond (pseudonym för Joyce Carol Oates): TVILLINGLIV. Stockholm: Legenda, 1988. Första svenska upplagan. 240, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med lätt skadat och lagat skyddsomslag. (#96078) 100:-
Smith, Wilbur: BLÅ HORISONT. Stockholm: B. Wahlström, 2003. 389, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#97235) 75:-
Sourander, Bobi: BARA ACTION RÄKNAS. Stockholm: Bonniers, 1988. Originalupplagan. 279, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Med dedikation från "vännen Bobi". (#70109) 75:-
Stein, Aaaron Marc: MEXIKANSK LIKVAKA. Stockholm: Gebers, 1954. Första svenska upplagan. 260, (1) s. Inbunden i förlagets klotryggsband med lätt skadat och lagat skyddsomslag. (#45591) 100:-
Stigson, Arne: DEN RESANDES ENSAK. Stockholm: Bonniers, 1957. Originalupplagan. 214, (2) s. Häftad. Med namnteckning på förtitelbladet. (#57164) 75:-
Stone, Nick: MR CLARINET. Stockholm: Norstedts, 2011. Första svenska upplagan. 501, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#102460) 75:- (bild)
Strange, John Stephen: DÖDEN SÖKER SITT. Stockholm: Gebers, 1954. Första svenska upplagan. 245, (1) s. Inbunden i förlagets klotryggsband med obetydligt skadat skyddsomslag. (#45589) 100:-
Suneson, Vic: HON SÅG SIG DÖ. Stockholm: Gebers, 1973. Originalupplagan. 242, (1) s. Häftad med med obetydliga bruksspår. Med namnteckning på förtitelbladet. (#45419) 75:-
Suneson, Vic: UDDAGÄNGET. Kriminalroman. Stockholm: Gebers, 1974. Originalupplagan. 191, (1) s. Inbunden i förlagets klotband med lagad reva i bakre delen av skyddomslaget. (#102104) 90:-
Svedelid, Olov: BARNAROV. Stockholm: Forum, 1987. Originalupplagan. 271, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. En polisroman med Roland Hassel. (#85176) 100:-
Svedelid, Olov: BESKYDDARNA. En polisroman. Stockholm: Forum, 1974. Originalupplagan. 228, (11) s. Förlagets pappband med lätt nött skyddsomslag. (#85177) 75:-
Svedelid, Olov: DOMENS DAG. En Roland Hassel-thriller. Stockholm: Forum, 1998. Originalupplagan. 328, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#86422) 100:-
Svedelid, Olov: DÖDENS MEDICIN. En Roland Hassel-thriller. Stockholm: Forum, 1996. Originalupplagan. 294, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#87822) 100:-
Svedelid, Olov: FÖRGÖRARNA. En Roland Hassel-thriller. Stockholm: Forum, 1993. Originalupplagan. 373, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#81632) 100:-
Svedelid, Olov: GLITTER. En polisroman. Stockholm: Forum, 1981. Originalupplagan. 250, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#85174) 100:-
Svedelid, Olov: MANNEN MED TVÅ ANSIKTEN. Thriller. Stockholm/Bromma: MB förlag, 2004. Originalupplagan. 350, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#90487) 75:-
Svedelid, Olov: PIRATERNA. En Roland Hassel-thriller. Stockholm: Forum, 1995. Originalupplagan. 330 s. Inbunden i förlagets pappband med obetydligt nött skyddsomslag. (#98186) 100:-
Sylvain, Dominique: DUBBLA BEGÄR. Stockholm: Norstedts, 2009. Första svenska upplagan. 308, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med lagad reva bakre delen av skyddsomslaget. Vald till bästa franska deckare av ELLE:s läsare. (#93400) 75:-
Symons, Julian: DEN KUSLIGA LEKEN. Stockholm: Berghs, 1975. Första svenska upplagan. 213, (3) s. Häftad och ouppskuren. (#81692) 100:-
Symons, Julian: FALKT VITTNESBÖRD. Höganäs: Bra Böcker, 1974. Första svenska upplagan. 232 s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. (#96152) 90:-
Symons, Julian: THE BROKEN PENNY. London: Victor Gollancz, 1953. First English edition. 223 pp. Publisher's red hard cover. Without dust jacket. Signature stamp on paste down endpaper. (#95693) 100:-
Tjerneld, Staffan: BROTT I SOL. Roman. Stockholm: Fritzes, 1947. Originalupplagan. 240 s. Häftad med obetydligt solkig rygg. Förtitelbladet saknas. (#88113) 75:-
Trenter, Stieg: GULDGÅSEN. Detektivroman. Vid skrivmaskinen: Ulla Trenter. Stockholm: Bonniers, 1964. Originalupplagan. 217, (1) s. Inbunden i förlagets pappband. Utan skyddsomslag. (#52897) 125:-
Trenter, Stieg: INGEN KAN HEJDA DÖDEN. Stockholm: Bonniers, 2001. Ny upplaga av debutboken. 254, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#102768) 125:- (bild)
Trenter, Stieg: TIGA ÄR SILVER. Stockholm: Bonniers, 1955. Originalupplagan. 288, (3) s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med mindre bruksspår och blekt rygg, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Med exlibris. (#102108) 100:-
Trenter, Ulla: DRAKBLODET. Stockholm: Bonniers, 1976. Originalupplagan. 255, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#84298) 100:-
Trenter, Ulla: DÖDA RUMMET. Detektivroman. Stockholm: Bonniers, 1982. Originalupplagan. 226, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#90666) 100:-
Trenter, Ulla: ODJURET. Detektivroman. Stockholm: Bonniers, 1970. Originalupplagan. 197, (1) s. Förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. (#81680) 90:-
Trenter, Ulla: SKYDDSÄNGLARNA. Detektivroman. Stockholm: Bonniers, 1980. Originalupplagan. 217, (1) s. Förlagets pappband med små lagade revor i skyddsomslaget. (#90664) 90:-
Trenter, Ulla: TIGERHAJEN. En roman om brott. Stockholm: Bonniers, 1975. Originalupplagan. 233, (1) s. Förlagets pappband med små lagade revor i skyddsomslaget. (#90660) 90:-
Trenter, Ulla: VÄRSTA MÖJLIGA TYSTNAD. Detektivroman. Stockholm: Bonniers, 1986. Originalupplagan. 228, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#90670) 100:-
Trevanian: THE SUMMER OF KATYA. New York: Crown, 1983. First edition. (9), 242, (3) pp. Publisher's quarter cloth in fine price clipped dust jacket. Trevanian pseudonym for Rodney Whitaker. (#95830) 100:-
Trosell, Aino: JÄRNGREPPET. Kriminalroman. Stockholm: Norstedts, 2008. Originalupplagans andra tryckning. 344, (3) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#102024) 75:-
Trosell, Aino: SE DEM INTE I ÖGONEN. Sänningsroman. Stockholm: Prisma, 2002. Originalupplagan. 309, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med dedikation från "Aino Trosell". (#102025) 100:-
Troy, Simon: BLIND MAN'S GARDEN. London: Victor Gollancz, 1970. First edition. 160 pp. Publisher's hard cover in fine dust jacket. (#95714) 125:-
Wahlberg, Karin: ETT FRUSET LIV. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2003. Originalupplagan. 384, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#72040) 90:-
Wahlberg, Karin: TRÖSTAREN Kriminalroman. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2007. Originalupplagan. 360, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#88559) 90:-
Wahlberg, Karin: TRÖSTAREN Kriminalroman. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2007. Originalupplagan. 360, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Av författarinnan signerat exemplar "Karin Wahlberg 21 dec 2007". (#96782) 125:-
Wallace, Edgar: SPEKULATION I BAISSE. Stockholm: Holger Schildts, 1932. Första svenska upplagan.220 s. Handbundet modernare halvklotband (Leonard Gustafsson, Stockholm), omslaget medbundet. (#53189) 100:-
Walldie, Eric Will: OCKSÅ EN FRÄMLINGSLEGION. En bok om syndare på Nya Caledonien, Nya Hebriderna och Loyaltieöarna. Stockholm: Bonniers, 1933. Första svenska upplagan. 207 s. Förlagets dekorerade halvskinnband med marmorerat snitt. Utan skyddsomslag. (#61176) 100:-
Walters, Minette: BRÄNNINGEN. Stockholm: Bonniers, 1999. Första svenska upplagan. 349, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#62751) 90:-
Walters, Minette: DISORDERED MINDS. London: Macmillan, 2003. First edition. (8), 422, (1) pp. Publisher's hard cover in dust jacket. (#97358) 90:-
Walters, Minette: DJÄVULENS FJÄDER. Stockholm: Bonniers, 2006. Första svenska upplagan. 382, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#85787) 90:-
Walters, Minette: DÖDLIG LIST. Stockholm: Bonniers, 2003. Första svenska upplagan. 443, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#62752) 90:-
Walters, Minette: EKO. Stockholm: Bonniers, 1998. Första svenska upplagan. 356, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#62744) 90:-
Walters, Minette: ELDSTUNGOR. Stockholm: Bonniers, 2000. Första svenska upplagan. 146, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#62762) 90:-
Walters, Minette: ETT FÖRVRIDET SINNE. Stockholm: Bonniers, 2004. Första svenska upplagan. 459, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#85490) 90:-
Walters, Minette: MISSTANKEN. Stockholm: Bonniers, 2002. Första svenska upplagan. 358, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#62763) 75:-
Walters, Minette: MÖRKT RUM. Stockholm: Bonniers, 1997. Första svenska upplagan. 424, (1) s. Förlagets pappband med obetydligt nött skyddsomslag. (#87862) 75:-
Walters, Minette: ORMARS SKEPNAD. Stockholm: Bonniers, 2001. Första svenska upplagan. 383, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#62754) 90:-
Wambaugh, Joseph: THE SECRETS OF HARRY BRIGHT. London: Michael Joseph, 1986. First UK edition. 347 pp. Publisher's hard cover in fine dust jacket. (#93143) 100:-
Warren, James: THE DISAPPEARING CORPSE. New York: Ives Washburn, 1958. First edition. 192 pp. Publisher's hard cover in a little worn but acceptable dust jacket. (#95716) 125:-
Wells, H. G.: DEN OSYNLIGE MANNEN. Stockholm: Nordiska Förlaget, 1914. Första svenska upplagan. 128 s. Häftad med bruksspår och delvis lätt skadad rygg. Med namnteckning på titelbladet. (#91789) 100:-
Westlake, Donald E.: DANSEN KRING GULDPRÄSTEN. Stockholm: Bonniers, 1978. Första svenska upplagan. 286, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#54572) 75:-
Wheatley, Dennis: I HEMLIGT UPPDRAG. Stockholm: Skoglunds, 1942. Första svenska upplagan. 447, (1) s. Inbunden i förlagets halvklotband med lätta bruksspår, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. (#99507) 100:-
Wheatley, Dennis: LIV ELLER DÖD. Stockholm: Skoglunds, 1957. Första svenska upplagan. 346, (1) s. Häftad med obetydliga bruksspår. (#50448) 75:-
Wheatley, Dennis: THE PRISONER IN THE MASK. London: Hutchinson, 1957. First edition. 383, (1) pp. Publisher's printed hard cover in dust jacket with a few traces of use. Inscription on title page. (#42013) 100:-
Widmark, Ulrika: LINDSTRÖM & JONES DETEKTIVBYRÅ. Berättelse. Stockholm: Svensk Läraretidning, 1937. Första upplagan. 178, (6) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Illustrerad med teckningar av Brita Horn. Band och inlaga med lättare bruksspår. (#80749) 75:-
Vine, Barbara (pseudonym för Ruth Rendell): LÖGNERNAS LABYRINT. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2005. Första svenska upplagan. 361 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#87810) 90:-
Winge, Peter (pseudonym för Åke Frey): DÖD ÅT LINDA. Stockholm: Wennerbergs, 1955. Första och enda upplagan. 219 s. Häftad med lättare bruksspår. (#88244) 75:-
Winter, Harry: OPERATION NARVA. Stockholm: Timbro, 1994. Ny upplaga. 215 s. Pocket i nyskick. (#90751) 50:-
Woolrich, Cornell: MORD I SIKTE. Stockholm: Wahlströms, 1973. 118, (2) s. 13,5x9 cm. Pocket med lätta bruksspår. Wahlströms Mini-pocket. Lördagsdeckaren A 84. (#99435) 75:-
Wren, Percival Christopher: BEAU GESTE eller "Blå vattnets" mystiska försvinnande. Stockholm: Bonniers, 1926. Första svenska upplagan. 367, (2) s. Inbunden i förlagets halvskinnband med ryggdekor. (#97217) 100:-
Yorke, Margaret: NÄRA MORD. Stockholm: Tiden, 1987. Första svenska upplagan. 271 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#87807) 75:-
Zweigbergk, Helena von: FLY FÖR LIVET. Sundbyberg: Semic, 2006. Originalupplagan. 311, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#97216) 75:-