FINLANDS HISTORIA
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Appel, Erik: DET FÖRLOVADE AMURLANDET. Finlandssvenskt kollektiv i "Vilda Östern". Helsingfors: Schildts, 1998. 202, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#85390) 100:-
BERÄTTELSE OM ARMÉENS FLOTTAS OPERATIONER OCH SEGER WID FREDRICSHAMN DEN 15 MAJI 1790, UNDER KONUNGENS BEFÄL. Stockholm: Marinstaben, 1979. Faksimil efter upplaga 1790, tryckt i 100 exemplar. 8 s. 18x14,5 cm. Klammerhäftad med tryckt omslag. (#90996) 175:-
BLÅ-VIT BOK om utvecklingen av relationerna mellan Finland och Rådsunionen hösten 1939 i belysning av officiella dokument. Internationell politik 11. Skrifter utgivna av Utrikespolitiska institutet. Stockholm: Kooperativa förbundets bokförlag, 1940. Andra upplagan. IV, 121 s + 2 utvikbara kartor. Häftad med obetydligt nött och solkigt skyddsomslag. Omslaget anger titeln: Finlands blå-vita bok. (#86634) 100:-
BLÅ-VIT BOK om utvecklingen av relationerna mellan Finland och Rådsunionen hösten 1939 i belysning av officiella dokument. Internationell politik 11. Skrifter utgivna av Utrikespolitiska institutet. Stockholm: Kooperativa förbundets bokförlag, 1940. Åttonde upplagan. VI, 121 s + 2 utvikbara kartor. Häftad med lätt skadat skyddsomslag. Omslaget anger titeln: Finlands blå-vita bok. (#87963) 75:-
(BORN, V. M. VON) Estlander, Ernst: FRIHERRE VIKTOR MAGNUS VON BORN. Hans person och politiska verksamhet. Skildrade i samband med svensk nationalitetsrörelse och fosterländsk försvarskamp i Finland. Helsingfors: SLS, 1931. XII, 708 s + planscher. Privatbundet halvskinnband med liten nötskada på ett av de upphöjda binden. Illustrerad med planscher. Med namnteckning på titelbladet, samt med exlibris. Skrifter utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland, 221. (#87029) 250:-
(BRAHE, PER). PER BRAHE, GENERALGUVERNÖR ÖFWER FINLAND. Teckning, utgifwen på föranstaltande af bestyrelsen för Brahestadsfonden i Åbo. Åbo: Wilén, 1880. 36 s. Häftad med tryckt omslag. Med namnteckning daterad 1905 och liten bläckfläck på främre omslaget. (#42681) 200:-
Dahl, Hjalmar: FINLANDS SVENSKAR. Stockholm: Natur och Kultur, 1957. Ny svensk upplaga. (8), (340 s eller 680 spalter). Häftad. (#91969) 125:-
DET SVENSKA FINLAND I-II: 1-2. Bygden - Folket och odlingen 1-2. Under medverkan av fackmän utgivet av Gabriel Nikander. Helsingfors: Schmidts, 1919-23. (8), 308; (6), 321; (8), 367 s + utvikbar kolorerad karta. 25x19 cm. Förlaget dekorerade klotband med lätta nötskador i rygghuvudena. 3 volymer. Fotillustrerade. Med tillskrift i första delen "Till Fröken Jeanna Oterdahl med hjärtevarmt tack för besöket i Borgå folkhögskola den 26-27 mars -34, från dess lärare och elever". (#91974) 450:-
EFTER 1809. En krönika i ord och bild om finlandssvenskarna. Redaktion: Patrick Bruun m.fl. Malmö: Bernces 1968. Första upplagan. 680 s. 29,5x22,5 cm. Förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet, med små lagade revor i skyddsomslaget. Rikt illustrerad. (#91968) 250:-
EFTER 1809. En krönika i ord och bild om finlandssvenskarna. Redaktion: Patrick Bruun m.fl. Malmö: Bernces 1970. Andra upplagan. 680 s. 29,5x22,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Rikt illustrerad. Specialupplaga med insatt fotografi med följande troligen handskrivna text "Som beskyddare av insamlingen Sjukhus för krigsinvaliderna tackar jag Eder för Edert stöd Finlands krigsinvalider till fromma. Uhru Kekkonen". (#74550) 350:-
Enckell, Olof: KRIGAREN OCH BONDEN. Efterskrift till "Vakt i öster". Helsingfors: Söderströms, 1940. 146 s. Inbunden i förlagets mycket nötta halvskinnband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad med planscher. (#46894) 100:-
Fant, Erico M. (Preses): DE LUXU AULÆ JOHANNIS DUCIS FINLANDIÆ 1563. Dissertatio. Præside Mag. Erico M. Fant /.../ pro gradu p. p. Benedictus Gustavus Thorsseen (Sudermannus). Upsaliæ: Edman, 1797. (2), 10 s. Tagen ur band. Delvis med text på svenska. Med genomgående mycket lätt fuktfläck i övre marginalen. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27596) 125:-
FINLANDS OFÄRDSÅR 1899-1917. Historiska uppsatser. Förord av Nils Herlitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1963. 237, (1) s. Häftad med lagade revor i omslaget. (#83006) 75:-
FINLANDS RIKSDAG. Folkets röst förr och nu. Bokkommittén: Riitta Uosukainen m.fl. Helsingfors: Söderströms, 2000. 235, (5) s. 24,5x17 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad, delvis i färg. (#90645) 100:-
FLYDDA TIDER II. Kyrkslätts Hembygdsförenings skrifter XXV. Redaktionskommitté: Ingalill Ihrcke-Åberg, Sheila Liljeberg-Elgert, Bo Lundell och Svanhild Snell. Tryckt i Ekenäs (Finland), 1998. 109 s. Häftad. Fotoillustrerad. Med dedikation från "Bo L". (#75278) 75:-
Hornborg, Eirik: FINLANDS HISTORIA. Stockholm: Norstedts, 1964. 350 s. Handbundet halvskinnband med dekorerad mörktonad rygg, omslaget medbundet. Illustrerad. (#90365) 300:-
Huhtala, P.: SUOMEN VALKOINEN KAARTI. Lyhyt esitys Suomen Kaartin (henkivartioväen 3. Suomen tarkk'ampujapataljoonan) ja Suomen Valkoisen Kaartin historiasta. Helsingissä: Otava, 1935. 190 s + 3 utvikbara kartor. Handbundet rikt dekorerat skinnband (Otavan Sitomo 1935) med något blekt rygg och helt guldsnitt, främre omslag i färg medbundet. Fotoillustrerad. Finsk text. Med Torsten Segerstråles exlibris. Finlands Vita garde. - Troligen specialkomponerat skinnband som överräcktes i samband med avtackandet av Kapten Torsten Segerstråles gåva från Göta livgades officersklubb. Med tillskrift på friblad "Kapteeni Torsten Segerstråle Suomen Valkoisen Kaartin upseeristolta 28.1.38. Kaartin komentaja Eversti E. A. Vihma". Bifogat även några tidnigsurklipp och ett telegram med anknytning till avtackandet. (#90364) 1500:-
Jakobson, Max: ÅR AV FRUKTAN OCH HOPP. Helsingfors: Söderströms / Stockholm: Atlantis, 2002. 508 s. Förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. (#87222) 150:-
Jalamo, Taisto / Rüster, Reijo: SVERIGEFINNAR. FÖRR OCH NU Stockholm: Bonnier Fakta, 1983. 128 s. 24x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Övervägande fotoillustrerad. (#83942) 100:-
Jägerhorn, G.H.: I FÄLT FÖR GUSTAF III. Beskrivning över kampanjen i Savolax 1788-1790. Utgiven av Petra och Pertti Hakala. Helsingfors: Svenska litteratursällskapet i Finland / Stockholm: Atlantis, 2004. 262 s. 23,5x20 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#62029) 125:-
L. C. G. (Louis De Geer): SKIZZER OCH RESEMINNEN FRÅN FINLAND. Stockholm: Hjerta, 1849. 70 s. Samtida nött halvskinnband. (#50267) 350:-
(LOJO KALKVERK) Hoving, Victor: LOJO KALKVERK 1897-1950. Vikby: Eget förlag, 1951. 307 s. 24,5x17,5 cm. Häftad med skyddsomslag. I skyddskartong. Fotoillustrerad samt med utvikbar karta. (#41461) 250:-
(MANNERHEIM, C. G.) Vlasov, Leonid: KVINNORNA I MANNERHEIMS LIV. Helsingfors: Schildts, 2002. 259, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Rikt fotoillustrerad. (#60785) 150:-
Montgomery, Gust.: HISTORIA ÖFVER KRIGET EMELLAN SVERIGE OCH RYSSLAND ÅREN 1808 OCH 1809 I-II. Örebro: N. M. Lindh, 1842. (2), XXVIII, 296, (1) s + 4 utvikbara kartor; (2), 310, (1) s + 2 utav 3 utvikbara kartor. Privatbundet modernare halvklotband. 2 delar i 1 volym. Med exlibris. Sidorna 153-156 i förra delen lagade i marginalen med dokumenttejp. Plansch I prydligt lagad med dokumenttejp. Kartan "Belägenheten af Sveaborg" med mindre bläckfläck. Plansch III "Slaget vid Lappo..." skuren med tryckförlust. Plansch III "Affairen vid Alavo..." skuren i nedre marginalen med obetydlig tryckförlust (den bortskurna delen bifogad). Andra delen med genomgående delvis lätt fuktskada på de sista ca 80 sidorna, samt på de 2 planscherna. Den stora kolorerade kartan saknas. - Gustaf Adolph Montgomery (1791-1861). (#90167) 600:-
Mörne, Håkan: ÄRANS VINTER. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1940. Andra upplagan. 284, (2) s. Häftad. Utan skyddsomslag. Med utvikbar karta. (#22599) 125:-
Nelsson, Bertil: DUNCKER OCH SAVOLAXBRIGADEN. Finska kriget 1808-09. Lund: Historiska Media, 2000. 267, (4) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i texten samt med planscher i färg. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor. (#94368) 150:-
Norman-Hansen, C.: ÖSTERUT. Skisser från Ryssland och Finland. Stockholm: Fahlcrantz, 1901. 124, (1) s. Privatbundet halvklotband med något nött ryggtitel. (#83687) 125:-
Norrman, Ralf: VÖRÅRUNORNA. DEL I. En bok om runinskrifterna i Höjsal och Härtull. Tryckt i Jakobstad, 1983. 158 s. Häftad. Fotoillustrerad. Med namnteckning på titelbladet, samt namnetikett på omslagets insida. (#72324) 100:-
Nyström, Stig: HANGÖ 1940-1941. Hallstavik: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2005. Andra svenska upplagan. 79, (1) s. 21,5x30 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar av författaren. (#82999) 125:-
Olin, K-G.: GRAFTON-AFFÄREN. Jakobstad: Olimex, 1999. Fjärde något omarbetade upplagan. 296 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis med fotografier. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor. (#94371) 150:-
Ramsay, August: ESBO I-II. Esbo socken och Esbogård på 1500-talet - Esbo socken och Esbogård på 1600-talet. Jyväskylä: Gummerus, 1984. Ny upplaga efter 1924 och 1936 års utgåvor. (10), 347; (20), 495 s. 23,5x17 cm. Förlagets klotband. 2 volymer. Sparsamt illustrerade. (#41478) 400:-
(RUNEBERG, J. L.) Rancken, I. Oskar J. / Dietrichson, L.: JOHAN LUDVIG RUNEBERG OCH FÄNRIK STÅLS SÄGNER. Ett bihang till Fänrik Ståls sägner, innehållande 1. Fänrik Ståls hjeltar och skådeplatsen för deras bragder. Biografiska och topografiska anteckningar af I. Oskar J. Rancken. 2. Johan Ludvig Runeberg. Ett skaldeporträtt af L. Dietrichson. Stockholm: Albert Bonnier, 1864. XII, 250, (1); (2), 88 s + planscher. Ombundet samtida band med ny klotrygg utan titel. Inga omslag medbundna. Första delen med 4 litografisk kolorerade träsnittsplanscher och 1 träsnitt i texten. Med namnetikett på det klistrade försättsbladet. Inlagan i bästa skick. (#90715) 500:-
Salminen, Johannes: DEN BLÅ STENEN. Anteckningar om öst och väst. Stockholm: Bonnier Alba, 1994. 171, (2) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#91983) 75:-
SKÄRGÅRDSFLOTTAN. Uppbyggnad, militär användning och förankring i det svenska samhället 1700-1824. Redaktör: Hans Norman. Lund: Historiska Media, 2000. 414, (2) s + planscher. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i texten samt med planscher i färg. (#93600) 200:-
Soikkanen, Hannu: DOKUMENT FRÅN FINSKA INBÖRDESKRIGET. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1980. 322, (1) s. Förlagets pappband med obetydligt nött skyddsomslag. Illustrerad. (#91970) 125:-
SVENSK-FINLAND. Bilder från svenskbygden i Nyland, Åboland, Österbotten och Åland. Stockholm: Föreningen Svensk-Finlands Vänner, 1944. 179, (5) s. 26x19,5 cm. Häftad och ouppskuren. Fotoillustrerad. (#91971) 125:-
Tanner, Väinö: VÄGEN TILL FRED 1943--1944. Stockholm: KF:s Bokförlag, 1952. 293, (2) s. Inbunden i förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. (#94718) 100:-
Ullman, Magnus: SJÖFÄSTNINGEN SVEABORGS FALL 1808. Stockholm: Magnus Ullman, 2008. 160 s. 21,5x26,5 cm. Förlagets tryckta pappband med obetydligt nött skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg. (#87157) 150:-
VASA ÅNGKVARN 1849-1949. Ur en hundraårig handelskvarns hävder. Vasa Ångkvarns Aktiebolag, 1949. 311, (6) s. 25,5x19,5 cm. Förlagets dekorerade linneband. Fotoillustrerad samt med planscher, delvis utvikbara och i färg. (#41460) 250:-
Ylikangas, Heikki: KLUBBEKRIGET. Det blodiga bondekriget i Finland 1596-97. Stockholm: Atlantis, 1999. 420, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografiska planscher. (#94378) 125:-