FILOSOFI & LÄRDOMSHISTORIA
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Adelswärd, Viveka: ATT FÖRSTA EN BERÄTTELSE - eller historien om älgen. Stockholm: Brombergs, 1996. 185, (1) s. Inbunden i förlagets i färg tryckta pappband. Med dedikation från "Viveka". (#93724) 100:-
Ahlberg, Alf: DE FILOSOFISKA GRUNDPROBLEMEN. En inledning till filosofien. Stockholm: Natur och Kultur, 1922. 128 s. Privatbundet klotband. (#62370) 75:-
Ahlberg, Alf: FILOSOFIENS HISTORIA FRÅN DEN ÄLDSTA GREKISKA ANTIKEN TILL VÅRA DAGAR. Stockholm: Natur och Kultur, 1931. Andra upplagan. 814 s + Planscher och Rättelselapp. Förlagets halvskinnband med marmorerat helt snitt, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med planscher. (#41434) 275:-
Ahlberg, Alf: FILOSOFIENS HISTORIA FRÅN DEN ÄLDSTA GREKISKA ANTIKEN TILL VÅRA DAGAR. Stockholm: Natur och Kultur, 1946. Tredje omarbetade upplagan. 771 s + planscher. Handbundet mörkblått halvskinnband (N. B. Andersson, Stockholm 1948) med fem upphöjda bind och övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad med svartvita planscher. (#100169) 500:- (bild)
Ahlberg, Alf: FILOSOFIENS HISTORIA FRÅN DEN ÄLDSTA GREKISKA ANTIKEN TILL VÅRA DAGAR. Stockholm: Natur och Kultur, 1946. Tredje omarbetade upplagan. 771 s + planscher. Inbunden i förlagets något nötta halvskinnband med övre guldsnitt. Illustrerad med svartvita planscher. (#5457) 150:-
Ahlberg, Alf: FRÅN ANTIKENS OCH MEDELTIDENS TANKEVÄRLD. Stockholm: Liber, 1966. 173 s. Originalpocket. (#62369) 50:-
Alberoni, Francesco: AVUND. Göteborg: Korpen, 1991. 220, (2) s. Limhäftad. (#64384) 90:-
Alembert, Jean le Rond d': INLEDNING TILL ENCYKLOPEDIEN. Inledning av Tore Frängsmyr. Stockholm: Carmina, 1981. 167 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#62377) 100:-
Ambrose, Alice: ESSAYS IN ANALYSIS. London: Allen & Unwin, 1966. 262, (2) pp. Publisher's cloth in dust jacket. (#41400) 150:-
Andersson, P. Gunnar: SVENSKA SNILLEN. Från Stiernhielm till Scheele. Stockholm: Natur och Kultur, 1964. 324, (4) s. Häftad. Illustrerad. (#74099) 90:-
Ardelius, Lars / Jersild, P C: SLUTET. Om dödens höghet och låghet. Stockholm: Legenda, 1990. 284 s. 23,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#72190) 150:-
Arvidson, Stellan: UNDER STJÄRNHIMLEN. Tankar på en åldrig stenbänk. Stockholm: Carlssons, 1996. 38 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#90877) 90:-
Aspelin, Gunnar: IDÉER OCH FAKTA. Filosofins roll i vetenskapshistorien. Stockholm: Läromedelsförlagen, 1970. 88, (1) s. Pocket. Med namnetikett på omslagets insida. (#62389) 50:-
Aspelin, Gunnar: LÄROBOK I FILOSOFIENS HISTORIA. Stockholm: Gebers, 1947. Andra upplagan. 127, (1) s. Förlagets klotryggsband. (#62398) 75:-
Aspelin, Gunnar: TANKELINJER OCH TROSFORMER. Huvudriktningar i vår tids idéhistoria. Stockholm: Bonniers, 1937. 608 s. 26x18 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband, omslaget medbundet. Illustrerad. Vår egen tids historia, del VI. (#29874) 100:-
Aspelin, Gunnar: TANKELINJER OCH TROSFORMER. Huvudriktningar i vår tids idéhistoria. Stockholm: Bonniers, 1955. Andra omarbetade upplagan. 560 s. 26x18 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Illustrerad. Vår egen tids historia, del VI. (#5455) 125:-
Aspelin, Gunnar: TANKENS VÄGAR I-II. En översikt av filosofiens utveckling. Lund: Doxa, 1977-79. Ny upplaga. 256; 350 s. 2 limhäftade volymer. (#62390) 150:-
Aspelin, Gunnar: TANKENS VÄGAR I-II. En översikt av filosofiens utveckling. Lund: Doxa, 1981-86. Ny upplaga. 256; 350 s. 2 limhäftade volymer. Första delen med liten lagad reva i främre omslaget. (#62396) 100:-
Bachelard, Gaston: ELDENS PSYKOANALYS. Lund: Skarabé, 1993. 136, (6) s. Limhäftad. (#85433) 60:-
Bacon, Francis: DET NYA ATLANTIS. Inledning av Tore Frängsmyr. Stockholm: Carlssons, 2004. 91 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#78617) 75:-
Bacon, Francis: ESSÄER. Översättning och inledning av Richard Hejll. Stockholm: Björck & Börjesson, 1924. 205 s. Häftad med obetydliga bruksspår. Med titelplansch. (#97545) 100:-
Barzun, Jacques: INTELLEKTETS VILLKOR. Om ett västerländskt dilemma. Stockholm: Bonniers, 1960. 226, (3) s. Häftad. (#62349) 75:-
(BATAILLE, GEORGES) Richardson, Michael: GEORGES BATAILLE - EN INTRODUKTION. Stockholm: Vertigo, 1997. 140, (1) s. Limhäftad. (#101255) 100:- (bild)
Bergius, Bengt: TAL OM LÄCKERHETER BÅDE I SIG SJÄLVA SÅDANA OCH FÖR SÅDANA ANSEDDA GENOM FOLKSLAGS BUK OCH INBILLNING. Med kommentarer av Samuel Ödmann. Inledning av Knut Hagberg. Stockholm: Natur och Kultur, 1960. Ny upplaga med moderniserad stavning. 179, (1) s. Häftad med lätt nött och solkigt omslag. (#70252) 100:-
BIOLOGI OCH LIVSÅSKÅDNING. Redaktion: Anders Jeffner och Nils Uddenberg. Stockholm: Natur och Kultur, 1994. 128 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Texter av Thonas Anderberg, Carl Reinhold Bråkenhielm, Stefan Edman, Allan Ellenius, Gunnar Eriksson, Torbjörn Fagerholm, Olle Pettersson och Nils Uddenberg. (#72468) 100:-
Björk, Nina: FRIA SJÄLAR. Ideologi och verklighet hos Locke, Mill och Benedictsson. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2008. 324, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#101464) 125:-
Björnsson, Gunnar / Kihlbom, Ulrik / Tersman, Folke / Ullholm, Anders: ARGUMENTATIONSANALYS. Stockholm: Natur och Kultur, 2000. Fjärde tryckningen. 159s. Förlagets tryckta pappband. (#91928) 125:-
(BLOCK, M. G. VON) Lindroth, Sten: MAGNUS GABRIEL VON BLOCK. Stockholm: Norstedts, 1973. 226, (1) s. Häftad med tryckt vikomslag. Svenska Akademiens Minnesteckningar. (#99090) 90:-
Blomquist, Clarence: ATT TAGA VARA PÅ SIN BRODER. Om läkarens ansvar. Stockholm: Natur och Kultur, 1976. 124, (1) s. Pocket i bästa skick. (#98370) 75:-
Blomquist, Clarence: SJÄL OCH SINNE. Om människan och hennes stund på jorden. Stockholm: Natur och Kultur, 1974. 103 s. Pocket i bästa skick. (#98369) 75:-
Bochenski, J. M.: VÄGAR TILL FILOSOFIN. Stockholm: Natur och Kultur, 1963. 120, (1) s. Limhäftad. (#85867) 90:-
Bonnier, Gert: DET OFÖRKLARLIGA. Stockholm: Bonniers, 1961. Originalupplagans femte-sjätte tusende. 100, (1) s. Häftad med obetydligt solkigt omslag. Med namnteckning på förtitelbladet. (#86078) 60:-
Boström, Christopher Jakob: GRUNDLINEER TILL PHILOSOPHISKA CIVILRÄTTEN. Upsala: Esaias Edquist, 1859. (2), 34 s. Häftad med gråpappersrygg. Titelbladet med lättare bruksspår. (#57857) 175:-
Boström, Christopher Jakob: GRUNDLINEER TILL PHILOSOPHISKA STATSLÄRAN. ALLMÄNNARE DELEN. Upsala: Esaias Edquist, 1859. (4), 104 s. Häftad med tryckt något skadat omslag. (#57856) 200:-
Boström, Christopher Jakob: OM RELIGIONENS, VISHETENS OCH DYGDENS BEGREPP SAMT DERAS FÖRHÅLLANDE TILL HVARANDRA. Akademisk afhandlig öfversatt av Leonard Bygdén. Upsala: Esaias Edquist, 1874. (3), IV, 185 s. Handbundet äldre halvfranskt band (Carl de Brun, Wisby) med ryggdekor. (#46464) 300:-
Boström, Christopher Jakob: OM RELIGION, VISHET OCH DYGD. Översättning, jämte företal, anmärkningar och bihang av Karl Pira. Stockholm: Björck & Börjesson, 1943. 68 s. Häftad. Berömda filosofer XXXIX (sista volymen av 39 utkomna). (#93998) 75:-
Brummer, Hans Henrik: KLEOPATRA BLIR ARIADNE. Identitet och förvandling. Med bidrag av Jole de Sanna och Magnus Olausson. Stockholm: Carlssons i samarbete med Prins Eugens Waldemarsudde, 2003. 237, (1) s. 24,5x19 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#82580) 150:-
(CEDERBLAD, CARL) Arvidson, Lars: VETT OCH VETANDE, HUT OCH HÅLLNING. Carl Cederblads bildningssyn, bildningsarbete och forskning. Stockholm: Carlssons, 2002. 314 s. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. (#68865) 100:-
Chomsky, Noam: KUNSKAP OCH FRIHET. Bertrand Russell-föreläsningar. Stockholm: PAN/Norstedts, 1972. Första svenska upplagan. 97, (2) s. Originalpocket. (#37170) 60:-
Christensson, Jakob: LYCKORIKET. Studier i svensk upplysning. Stockholm: Atlantis, 1996. 470 s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Illustrerad. (#88153) 75:-
Chwolson, O. D.: HEGEL, HÄCKEL, KOSSUTH OCH TOLFTE BUDET. Översättning efter tyska originalet jämte förf:s tillägg för den svenska upplagan av Gustaf B. Lundgren. Lund: Gleerup, 1907. 136 s. Privatbundet klotband. Inga omslag medbundna. (#92306) 100:-
Cioran, E M: HISTORIA OCH UTOPI. Stockholm: Symposion, 1992. 169 s. Limhäftad. Moderna franska tänkare. (#101459) 150:-
Claëson, Kristian: SKRIFTER I-II. Samlade och utgifna efter författarens död. Med lefnadsteckning af Gustaf Claëson. Stockholm: Hæggströms, 1860. XLVIII, 385, (1); (4), 398, (1) s. Äldre halvfranska band med ryggdekor. 2 volymer. (#42841) 450:-
Combe, George: MENNISKAN I ÖFVERENSSTÄMMELSE MED NATURENS LAGAR; ELLER VILKOREN FÖR EN VARAKTIG LYCKA UNDER ALLA LIFVETS FÖRHÅLLANDEN. Upsala: Lundequist, 1840. (6), 193, (1) s. Nära samtida halklotband. Illustrerad med 2 utvikbara litografiska planscher. Främre fria försättsbladet saknas. Med äldre namnteckning på det klistrade försättsbladet. (#58501) 250:-
Condorcet, Marquis de (Jean-Antoine-Nicolas Caritat): MÄNNISKOSLÄKTETS ANDLIGA FÖRKOVRAN. Förord, redigering och noter av Olof Hägerstrand. Stockholm: Carlssons, 2002. 203 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#92236) 75:-
Cooper, J. C.: SYMBOLER. En uppslagsbok. Stockholm: Forum, 1983. Första svenska upplagan. 240, (2) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt. Sammanställning av symboler från alla kontinenter och alla tider med ursprung av olika religiösa och filosofiska system, t. ex. buddism, hinduism, islam, judendom, kristendom, taoism och voodoo. (#101233) 100:-
Cooper, J. C.: SYMBOLER. En uppslagsbok. Stockholm: Forum, 1989. Ny svensk upplaga. 240 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt. Sammanställning av symboler från alla kontinenter och alla tider med ursprung av olika religiösa och filosofiska system, t. ex. buddism, hinduism, islam, judendom, kristendom, taoism och voodoo. (#99193) 100:-
Cranston, Maurice: MAKT OCH IDÉ. 11 essäer från Platon till Mill. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1970. 134 s. Pocket. (#62368) 50:-
Dalai Lama av Tibet, Hans Helighet: ETT MENINGSFULLT LIV. En introduktion till den buddhistiska vägen. Stockholm: Prisma, 2002. 153, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#99059) 100:-
Darwin, Charles: OM ARTERNAS UPPKOMST GENOM NATURLIGT URVAL ELLER DE BÄST UTRUSTADE RASERNAS BESTÅND I KAMPEN FÖR TILLVARON. Förord av Nils Uddenberg. Stockholm: Natur och Kultur, 2005. Fjärde utgåvan, första tryckningen. XXIV, (2), 389 s. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. (#101050) 150:-
DAS GEHEIMNIS DER GOLDEN BLÜTE. Ein chinesisches Lebensbuch. Übersetzt und erläutert von Richard Wilhelm mit einem europäischen Kommentar von C. G. Jung. Zürich: Rascher, 1957. 12.-14. Tausend. XXVI, 161 pp. Publisher's pictorial cloth in mended dust jacket. Illustrated with 11 plates and 5 illustrations in text. German text. (#78070) 200:-
DE FILOSOFISKA MÄSTERVERKEN IV. 1600-TALSTÄNKARE. Valda, redigerade och med inledning av John Landquist. Stockholm: Bonniers, 1940. 305, (1) s. Förlagets dekorerade klotband med obetydligt solkig rygg. Utan skyddsomslag. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#69093) 100:-
DE FILOSOFISKA MÄSTERVERKEN V. ENGELSKA UPPLYSNINGSTÄNKARE. Valda, redigerade och med inledning av John Landquist. Stockholm: Bonniers, 1941. XVI, 314, (1) s. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. (#62289) 125:-
Dennett, Daniel C.: DARWIN'S DANGEROUS IDEA. Evolution and the Meanings of Life. Ney York: Simon & Schuster, 1996. New edition. 586, (3) pp. Publisher's printed soft cover. (#99405) 100:-
Diderot, Denis / D' Alembert, Jean le Rond: TRE DIALOGER FRÅN UPPLYSNINGSTIDEVARVETS FRANKRIKE. Inledning och översättning av G. Åman-Nilsson. Stockholm: Tiden, 1942. 178 s. Häftad. (#88935) 175:-
Dimnet, Ernest: KONSTEN ATT LEVA. Genomsnittsmänniskans väg till ett högre livsplan. Stockholm: Natur och Kultur, 1933. Andra upplagan. 244 s. Häftad med lättare bruksspår. (#62336) 75:-
Donner, Jörn / Vikström, John: ATT LEVA ÄR ATT DÖ - ett samtal om tillvarons mening. Helsingfors: Fontana Media, 2002. 195 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#97526) 100:-
Dunér, Bertil: FRIA OCH LIKA I VÄRDE. Mänskliga rättigheter i ett samhällsvetenskapligt perspektiv. Stockholm: Natur och Kultur, 1992. 227, (1) s. Förlagets tryckta pappband. (#62337) 100:-
Edberg, Rolf: VID TRÄDETS FOT. Lekmannafunderingar mot höstlig bakgrund. Stockholm: Norstedts, 1971. Originalupplagan. 161, (2) s. Häftad. Omslag och vinjetter av Karl-Erik Forsberg. (#86428) 75:-
Edman, Gunnar: ATT BLI ÖVER. Människans gåta i fem fasetter. Stockholm: Diakonistyrelsen, 1961. 223 s. Häftad. Med mörktonat förtitelblad efter tidningsurklipp. (#85677) 90:-
Edman, Gunnar: DEN STORA BEJAKELSEN. Stockholm: Verbum, 1970. 259, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Studieplan till Den stora bejakelsen av Gunnar Edman och Carl-Eber Olivestam, medföljer. 51, (1) s. Klammerhäftad. (#85679) 125:-
Edquist, Elof Esaias: OM VERLDSFÖRKLARINGENS PROBLEM. Akademisk Afhandling, ... tryckt i Upsala: C.A. Leffler, 1857. (6), 49 s. Häftad i gråpappersomslag. Med dedikation "Till A. Forsberg Vänskapsfullt af författaren". (#57731) 150:-
Ehrensvärd, Carl August: DE FRIA KONSTERS PHILOSOPHI. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1974. (4), 78, (2) s. Häftad. Bokvännens bokgåva 1974. (#13604) 50:-
Ehrensvärd, Carl August: RESA TIL ITALIEN OCH ANDRA SKRIFTER. Med förord av Sten Åke Nilsson. Täby/Stockholm: Lind & Co, 1999. 201 s. Inbunden i förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad. (#96917) 100:-
Ehrensvärd, Carl August: RESA TILL ITALIEN OCH NÅGRA ESSAYER. Inledning av Gunhild Bergh. Stockholm: Natur och Kultur, 1925. 225, (2) s. Häftad. Illustrerad. (#48596) 100:-
Einhorn, Stefan: KONSTEN ATT VARA SNÄLL. Stockholm: Forum, 2005. Första upplagan. 201, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#93890) 100:-
Einhorn, Stefan: MEDMÄNNISKOR. Stockholm: Forum, 2007. Första tryckningen. 213, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#99164) 100:-
Einhorn, Stefan: VÄGAR TILL VISDOM. Stockholm: Forum, 2009. Första upplagan, andra tryckningen. 201, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#100771) 100:-
Einstein, Albert: PROBLEM OCH PERSPEKTIV. Stockholm: Gebers, 1952. Första och enda svenska upplagan. 250 s. Häftad med något skadat skyddsomslag. Med namnstämpel på baksidan av främre omslaget. (#82396) 100:-
(EMERSON) Hallengren, Anders: THE CODE OF CONCORD. Emerson's Search For Universal Laws. Stockholm: Almqvist & Wiksell International, 1994. 413 pp. Large paperback with dust jacket. (#36000) 125:-
Emerson, Ralph Waldo: SAMFUNDSLIV OCH ENSAMHET. Essayer. Stockholm: Björck & Börjesson, 1920. Andra upplagan. 158, (1) s. Häftad. Berömda filosofer VII. (#94011) 100:-
Engstrand, Carl Johan Henrik: KAN CAUSALITETSBEGREPPET FÖRKLARAS UR MENNISKANS SINNLIGHET? Upsala: Edquist & Berglund, 1865. (2), 33 s. Häftad med blankt omslag. Inlagan något lagerfläckad. Med dedikation från "Författaren". (#42847) 125:-
Engstrand, C.J.H.: KRITIK AF REALISMEN. En indirect bevisning för den absoluta Idealismens sanning och nödvändighet. Tryckt i Upsala: Edquist & Berglund, 1863. (2), 70 s. Häftad i gråpappersomslag. (#57724) 150:-
Enzensberger, Hans Magnus: TILL DET NORMALAS FÖRSVAR. Stockholm: Norstedts, 1992. 333, (1) s. Häftad. (#91416) 100:-
Epiktetos: HANDBOK I LIVETS KONST. Översättning och förord av Anders Håkansson. Lund: Bakhåll, 2000. Ny svensk upplaga. 60, (4) s. Häftad med vikomslag. (#101220) 75:-
Eriksen, Trond Berg: TIDENS HISTORIA. Stockholm: Atlantis, 2000. 319, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag (#98343) 100:-
Eriksson, Jann: PERSONALISM. Stockholm: Lilla Paviljongen, 1956. (8) s + tryckt klammerhäftad omslag. Med exlibris. (#89318) 100:-
Ettinger, Elzbieta: HANNAH ARENDT, MARTIN HEIDEGGER. Stockholm: Natur och Kultur, 1997. 133, (1) s. Förlagets pappband med lätt nött skyddsomslag. Med inklistrad etikett på det fria försättsbladet. En skakande skildring av kärlekhistorien mellan två av vår tids största filosofer". (#72447) 75:-
Ettinger, Elzbieta: HANNAH ARENDT, MARTIN HEIDEGGER. Stockholm: Natur och Kultur, 1997. 133, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. En skakande skildring av kärlekhistorien mellan två av vår tids största filosofer". (#93213) 100:-
Fagerberg, Sven: DET MÄNSKLIGA UPPDRAGET. Stockholm: Alba, 1981. Originalupplagan. 264 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. (#59029) 100:-
FAKTA ELLER FANTASIER. Föreställningar i vetenskapens gränstrakter. Redaktör Jesper Jerkert. Stockholm: Leopard, 2007. 215 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Med liten svag fläck i yttre snittet. (#91432) 100:-
Fichant, Michel / Pécheux, Michel: OM VETENSKAPERNAS HISTORIA. Kurs i filosofi för vetenskapsmän III. Staffanstorp: Cavefors, 1971. 148 s. Pocket. (#62318) 75:-
FILOSOFILEXIKONET. Redaktör Poul Lübcke. Stockholm: Forum, 1994. Ny upplaga. 606, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt. Filosofer och filosofiska begrepp från A till Ö. (#95628) 200:- (bild)
FILOSOFIN GENOM TIDERNA (1). Antiken Medeltiden Renässansen. Texter i urval av Konrad Marc-Wogau. Stockholm: Thales, 2005. Ny upplaga, fjärde tryckningen. 462, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Del 1 av 5 utgivna. (#100433) 125:-
FILOSOFIN GENOM TIDERNA (2). 1600-talen 1700-talet. Texter i urval av Konrad Marc-Wogau. Stockholm: Thales, 2004. Ny upplaga, tredje tryckningen. 421, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Del 2 av 5 utgivna. (#100434) 125:-
Flew, Anthony: AN INTRODUCTION TO WESTERN PHILOSOPHY. Ideas and argument from Plato to Sartre. London: Thames and Hudson, 1978. Reprint. 511 pp. Soft boards. (#62287) 100:-
Folke, Erik: TÄNKARE I DET GAMLA KINA. Stockholm: Birkagården, 1922. 166, (1) s. Häftad. (#81878) 90:-
Folke, Erik: TÄNKARE I DET GAMLA KINA. Stockholm: Birkagården, 1922. 166, (1) s. Häftad med delvis något mörktonat omslag. Med exlibris. (#89040) 75:-
Forsman, Bror: GLATT OCH TVÄRSTRIMMIGT. Stockholm: Gebers, 1959. 170 s. Häftad. (#83505) 75:-
Frazer, Sir James G.: DEN GYLLENE GRENEN I-II. Studier i magi och religion. Med förord av Martin P:n Nilsson. Stockholm: Natur och Kultur, 1925. Första svenska upplagan. 883, (6) s. Inbundna i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, båda främre omslagen och det bakre i del II medbundna. 2 volymer. Med titelplansch. (#93992) 500:-
Frazer, Sir James G.: DEN GYLLENE GRENEN I-II. Studier i magi och religion. Med förord av Martin P:n Nilsson. Stockholm: Natur och Kultur, 1925. Första svenska upplagan. 883, (7) s. Inbundna i förlagets lätt nötta halvskinnband med övre guldsnitt, båda främre omslagen och det bakre i del II medbundna. 2 volymer. Med titelplansch. Med några understrykningar i blyerts. (#93733) 350:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DE ARGUMENTO, QUOD EX IDEA ENTIS PERFECTISSIMI DEUM ESSE COGIT. Dissertatio philosophica /.../ Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Andreas Cronsioe (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1814. 9, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95043) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DE CONTUENDI GENERE, QUOD INTELLECTUALE DICITUR. Dissertatio philosophica /.../ Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subiicit Paulus Löngren (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1811. (2), 10 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94994) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DE DIUERSA ALUMNORUM IMAGINANDI VI, EIUSQUE TEMPERAMENTO. Dissertatio philosophica /.../ Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Carolus Gust. Schönbeck (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1811. 10 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95063) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DE IDEA DEI. Dissertatio philosophica /.../ Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subiicit Jacobus Strömbom (Vestrogothus). Lundae: Berlingianis, 1809. 15 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95007) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DE PHILOSOPHIA SENSUI COMMUNI NON INIMICA. PARS I-II. Dissertatio philosophica /.../ Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publico examini subiicit Johannes Pet. Olander (Scanus) et Andreas Arfvidsson (Sacris). Lundae: Berlingianis, 1814. 8, (1), 9-16 s. 2 delar tagna ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94985) 200:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DE RATIONIBUS, QUIBUS ADDUCITUR MENS, AD IDEAM ABSOLUTI FORMAMDAM. Dissertatio philosophica /.../ Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subiicit Joh. M. Strettenberg. Lundae: Berlingianis, 1811. (2), 8 s. Tagen ur band. Titelbladet med litet hål samt med genomgående veck. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95015) 100:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DE RELIGIONIS INITIIS PONENDIS. Dissertatio philosophica /.../ Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subiicit Petrus Dahl (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1811. (2), 7 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94989) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISPUTATIONEM PHILOSOPHICAM, DE NOTA VERITATIS INVENIENDA, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publicae disquisitioni subiicit Christianus Malmström (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1802. (2), 12 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95001) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISPUTATIONIS PHILOSOPHICÆ, DE STUDIO DISCENDI IN PUERIS EXITANDO, PARTEM PRIOREM, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publicæ disquisitioni subjicit auctor, Martinus Elmgren Collin (Blekingus). Lundæ: Berlingianis, 1810. 13 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95079) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIONEM PHILOSOPHICAM, DE ORIGINE, ET CONSTITUTIONE PHILOSOPHIAE THEORETICAE WOLFIANAE, ET KANTIANAE, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subiicit Laurentius Magn. Wieslander (Smoladus). Lundae: Berlingianis, 1799. (2), 24 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95026) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE ADSENSIONE, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Publico examini, pro laurea, modeste submittit auctor, Nicolaus Laurent. Norbeck (Ostro-Gothus). Lundæ: Berlingianis, 1789. 16 s. Tagen ur band. Med genomgående fuktfläck i yttre marginalen. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95058) 100:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE AESTHETICA, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subiicit Georg Libert Skytte. Lundae: Berlingianis, 1789. 14 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95005) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE AMORE SUI, EJUSQUE VI IN AMOREM ERGA ALIOS, DEUMQUE, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Josua von Völschow. Lundæ: Berlingianis, 1792. 18 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95071) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE ANIMA MUNDI, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publicæ disquisitioni subjicit auctor, Erlandus Christ. Sjödahl (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1796. 12 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95065) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE AUCTORIBUS LOGICES PRAECIPUIS, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit auctor, Paulus Joh. Baher (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1808. (2), 12 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95029) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE COGNITIONE CORPORIS, AD PERCEPTIONES ANIMI EPLICANDAS, NECESSARIA, ... Praeside, D. Matthaeo Fremling /.../ Publice examinandam proponit auctor & respondens, Magnus Diedrich Weilander (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1785. 10 s. Tagen ur band. Med liten pappersförlust i titelbladet samt mindre hål i de sista två sidorna. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95076) 100:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE COGNITIONE TERMINIS CIRCUMSCRIBENDA, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit Olavus Ioh. Lagerheim. Lundae: Berlingianis, 1805. 10 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94996) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE CONSCIENTIA SUI, RERUMQUE, QUAE EXTRA SUNT, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subiicit Paulus Runnkrantz (Calmariensis). Lundae: Berlingianis, 1788. 12 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95002) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE CONVENIENTIA, AC DISCRIMINE SPEI, ET FIDUCIÆ, ... Moderante Matthæo Fremling /.../ Miti eruditorum disquisitioni, pro laurea, modeste offert auctor, Petrus Andreas Stenkula (Ostro-Gothus). Lundæ: Berlingiana, 1796. 15, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95067) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE DISCRIMINE CONFORMATIONIS CORPOREAE HOMINIS, ET BRUTORUM ANIMALIUM, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subiicit Benedictus I. Carlson (Westro-Gothus). Lundae: Berlingianis, 1791. 16 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94987) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE DISCRIMINE IDEALISMI FICHTIANI ET KANTIANI, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit Matthias Stenholm (Smolandus). Lundae: Berlingianis, 1801. 14 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95009) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE DIVINATIONE, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subiicit Carolus Meurling (Smolandus). Lundae: Berlingianis, 1787. 16 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94999) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE ELEGANTIA SERMONIS LATINI PHILOSOPHO NECESSARIA, ... Præside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publico examini subjicit auctor, Carolus Wallquist (Nericius). Lundæ: Berlingianis, 1787. 22 s. Tagen ur band. Med genomgående mycket lätt fuktfläck och reva i övre marginalen. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95072) 100:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE ERRORE, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ publicae disquisitioni subiicit Petrus Dahl (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1809. 9 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94988) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE EXPERIENTIA, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico eruditorum examini modeste submittit auctor, Joannes Sommar (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1790. 14 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95066) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE FALLACIA SENSUS EXTERNI, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subiicit Petrus Nicolaus Bergendahl (Gothoburgensis). Lundae: Berlingianis, 1786. 17, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94980) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE FATO, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini, modeste subjicit auctor, Jacobus Wetterberg (Gothobuergis). Lundæ: Berlingianis, 1789. 14 s. Tagen ur band. Med genomgående fuktfläck i nedre marginalen. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95075) 100:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE FIDE TESTIUM EXPLORANDA, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Publico examini modeste submittit auctor, et respondens, Fredericus Schulzen (Gothoburgensis). Lundae: Berlingianis, 1789. 12 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95010) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE GENIO SOCRATIS, ... Præside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publicæ disquisitioni subjicit auctor, Magnus ANton von Celse. Lundæ: Berlingianis, 1793. 15, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95044) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE IDEIS, ET PROPOSITIONIBUS UNIVERSALIBUS, I-II. Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit Iohannes Pet. Apelqvist (Vestrogothus) et Sveno Thorén (Vestrogothus). Lundae: Berlingianis, 1794. 14; 16 s. 2 delar tagna ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94983) 200:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE IDEIS PLATONICIS, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, proponit auctor, Casten Rabe (Gothoburgensis). Lundae: Berlingianis, 1795. 13, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95062) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA DE IMMORTALUATE ANIMÆ HUMANÆ ... Præses, Matthæus Fremling /.../ Respondens Andreas Schultin (Malmogiensis). Londini Gothorum: Caroli Gustavi Berling, 1771. 36 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95016) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE INGENIIS, QUE GLORIA INVITANTUR, CUJUS PARTEM PRIOREM, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Vilhelmus Faxen (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1787. 19, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95078) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE INGENIO, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini modeste subjicit auctor, Anders Lidbeck (Lundensis). Lundæ: Berlingianis, 1790. 12 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95055) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE INTELLIGENTIA DIVINA, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini modeste subjicit auctor, Johannes Petrus Frost (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1790. 14 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95050) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE INVIDIA, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publicæ disquisitioni subjicit auctor, Elof Tegnér (Vermelandus). Lundæ: Berlingianis, 1794. 16 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95069) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA DE IUDICIO, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Ad publicum examen modeste defert auctor et respondens Petrus Ufvurén (V-Gothus). Lundae: Berlingianis, 1784. 12 s. Tagen ur band. Sista sidan med trägravyr. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95070) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA DE MEMORIA, ... Præside, Matthaeo Fremling /.../ ad publicum examen defert auctor Christianus Schönbeck (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1784. 17, (1) s. Tagen ur band. Med lätt genomgående fuktfläck i nedre marginalen. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95064) 125:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE MUNDO OPTIMO, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Publico examini omni, qua par est, modestia submittit auctor, et respondens, Elieser Sævrin (Gothoburgensis). Lundæ: Berlingianis, 1788. 16 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95017) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE MUNDO, VIM DIVINAM TESTANTE, ... Præside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publico examini subjicit auctor, Joachimus Riber (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1787. 16 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95061) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE NOTIONE LOGICÆ EIUSQUE PARTIBUS, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit Magnus Sjöberg (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1805. (2), 9, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95003) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE NOTIONUM AD FORMAM DIUERSITATE, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit Benedictus Kallenberg (Smolandus). Lundae: Berlingianis, 1808. (2), 11 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94993) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE NOTIONUM PERSPICUITATE, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit Hermannus Vihlborg (Scanus. Lundae: Berlingianis, 1808. (2), 10 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95022) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE OMNIPRÆSENTIA DIVINA, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Publico eruditorum examini modeste submittit respondens, Laurentius Petrus Bagge (Gothoburgensis). Lundae: Berlingianis, 1790. 11, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94981) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE ORIGINE, ATQUE INDOLE ARTIS COGITANDI, ... Praeide, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Conradus Quensel (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1787. 12 s. Tagen ur band. Med fläckat och något skadat titelblad. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95059) 100:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE ORIGINE ET NATURA DISCIPLINAE, QUAM METAPHYSICAM DICUNT, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit Magnus Bruzelius (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1805. (2), 10 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94984) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA DE ORIGINE IDEARUM EX SENSU EXTERNO, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subiicit Friedericus Carolus Egnell (Ostrogothus). Lundae: Berlingianis, 1783. 22 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94990) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA DE ORIGINE IDEARUM EX SENSU INTERNO, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Ad publicum examen defert Magnus Ullman (Vermelandus). Lundæ: Berlingianis, 1783. 13, (1) s. Sidan 13 med avslutande trägravyr. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95020) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE ORIGINE SERMONIS, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subiicit Nicolaus Kullander (Westrogothus). Lundae: Berlingianis, 1793. 12 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94992) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA DE ORIGINE TERMINORUM UNIVERSALIUM, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Publicæ disquisitioni subjicit auctor, Leonhard Ellmén (Smolandus). Lundæ: Berlingianis, 1784. 11, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95049) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA DE PHANTASIA, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publicæ disceptationi submittit auctor et respondens Christianus Linderot (Gothoburgensis). Lundae: Berlingianis, 1784. 20 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94995) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE PHILOSOPHIA GENERATIM, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Publico examini, pro laurea, modeste submittit auctor, Samuel Carlus Wetterholm (Ostro Gothus). Lundæ: Berlingianis, 1789. 15, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95074) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE POLYTHEISMO, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Publico examini subiicit Carolus Ulricus Widegren (Smolandus). Lundae: Berlingianis, 1787. (4), 18 s. Tagen ur band. Med genomgående lätt fuktfläck i yttre nedre marginalen. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95024) 100:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE PONDERE ARGUMENTI, QUOD, EX CONSENSUS GENTIUM, DEUM ESSE COGIT, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Magnus Elmquist (Smolandus). Lundæ: Berlingianis, 1787. 16 s. Med trägravyr på sista sidan. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95047) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA DE PONDERE ARGUMENTI, QUOD EX IDEA ENTIS PERFECTISSIMI EXSISTENTIAM DEI COGIT, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Auctor Petrus Otto Bruhn. Lundæ: Berlingianis, 1783. 21, (1) s. Tagen ur band. Genomgående med lättare bruksspår. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95027) 125:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE PONDERE NONNULLORUM ARGUMENTORUM, PRO IMMORTALITATE ANIMÆ HUMANÆ, ... Præses, Matthæus Fremling /.../ Respondens Justus Herman. Tengvall (Scano Blekingus). Londini Gothorum: Caroli Gustavi Berling, 1770. 28 s. Första textsidan med två trägravyrer i texten. Tagen ur band. Med genomgående lätt fläck. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95019) 100:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE POTENTIA DIVINA, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico eruditorum examini modeste submittit auctor, Nicolaus Meincke (Gothoburgensis). Lundæ: Berlingianis, 1790. 16 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95056) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE PRAESCIENTIA DIVINA, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subiicit Ericus Elgmarck. Lundae: Berlingianis, 1788. 16 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94991) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE PRAESTANTIA SENSUUM HOMINIS EXTERNORUM, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit Johannes Leonh. Sundborg (Gothoburgensis). Lundae: Berlingianis, 1793. 18 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95004) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE PRINCIPIO RATIONIS SUFFICIENTIS, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Birgerus Petri Knös (Westro-Gothus). Lundæ: Berlingianis, 1789. 13, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95053) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA DE RATIONE PRAECEPTA PHILOSOPHIAE THEORETICAE TRADENDI, I-III. Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Publice examinandam subiicit Gustavus Fred. Malmström (Scanus) et Nicolaus Henricus Siöborg (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1783, 1786 och 1787. (4), 12; 15, (1); (2), 10 s. 3 delar tagna ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94982) 300:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE SEDE SENSUS MOTUSQUE VOLUNTARII, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subiicit Johannes Wickelius. Lundae: Berlingianis, 1787. 11, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95025) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DESENSU EXTERNO EXERCENDO, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit auctor, Christophorus Heurlin (Smolandus). Lundae: Berlingianis, 1808. (2), 10 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95051) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE SERIE CAUSSARUM INFINITA, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini modeste submittit auctor, Anders Theodor Modin (Westrogothus). Lundæ: Berlingianis, 1790. 15, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95057) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE SERMONE NATURALI, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Publico examini subiicit Carolus Fr. Lillievalch (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1788. 18 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94997) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE SERMONE OBSCURO, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Anders Kullberg (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1791. 14 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95052) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE SOMNIIS, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit Carolus Beronius (Gothoburgensis). Lundae: Berlingianis, 1793. 17, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94986) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE SPE, VITAM FOVENTE, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ pro laurea, proponit auctor, Laurentius P. Wåhlin (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1790. 16 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95073) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE SYMPATHIA, ET ANTIPATHIA, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Publico examini subiicit Magnus Torén (Gothoburhensis). Lundae: Berlingianis, 1789. 11, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95018) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE TERMINIS TRANSLATIS, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Petrus Andreas Åhlbotn (Gothoburgensis). Lundæ: Berlingianis, 1792. 13, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95077) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE TERMINIS VAGIS, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Nicolaus Christ. Björck (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1791. 14 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95028) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE TÆDIO DEPELLENDO, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicæ disquisitioni subjicit Andreas Sethelius (Gothoburgensis). Lundae: Berlingianis, 1793. 12 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95006) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE UTILITATE, QUAM HABENT FABULAE, IN EDUCATIONE DOCTRINAQUE PUERILI, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit auctor, Johannes Christoph. Eberstein (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1808. (2), 10 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95046) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE VERA NOTIONE ATHEISMI, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Publico examini subjicit auctor, & respondens, Benedictus Gustav. Seidelius (Vermelandus). Lundae: Berlingianis, 1786. 13, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95014) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA DE VERA NOTIONE INTELLIGENTIÆ. Præside, Matthæo Fremling /.../ Publice examinandam proponit auctor et respondens Magnus Elmquist (Smolandus). Lundæ: Berlingianis, 1784. 12 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95048) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE VERITATE IDEARUM, QUÆ SENSUI EXTERNO DEBENTUR, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Henricus Matthias Kemner (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1787. 11, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95054) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE ÆTERNITATE DEI, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publicæ disquisitioni subjicit auctor, Laurentius Gust. Tegnér (Vermelandus). Lundæ: Berlingianis, 1794. 15, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95068) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, NONNULLAS OPINIONES DE SEDE SENSUS MOTUSQUE VOLUNTARII EXCUTIENS, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Publico examini subiicit Christianus Waltman (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1787. 18 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95023) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, QUÆSTIONEM AN IDEA ANIMÆ SIT PRIOR IDEA CORPORIS, PAUCIS EXCUTIENS, I-II. Præses, Matthæus Fremling /.../ Et respondens Jacobus Abdr. Liedberg (Gothoburgensis) et Andreas Petri Aurelius (Gothoburgensis). Londini Gothorum: Berlingianis, 1779. 16; ((6), 17-34 s. 2 delar tagna ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94998) 200:-
Fremling, Matthaeo (Preses): MEDITAMENTA, DE PHILOSOPHIA M. TULLII CICERONIS, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit Carolus Hilar. von Schantz. Lundae: Berlingianis, 1795. 14 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95008) 150:-
Friedrich, Carl J.: EN INTRODUKTION TILL DEN POLITISKA TEORIN. Sex centrala problemställningar. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1968. 174, (1) s. Pocket. (#90756) 75:-
FRÅN ATEN TILL LOS ANGELES. Idéhistoriska miljöer. Utbildningsradion/Liber Hermods/Bra Böcker, 1986. 199, (1) s. 28x24 cm. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad, delvis i färg. Text av Ronny Ambjörnsson, Kerstin Thörn, Erland Sellberg, Magnus Nyman, Lilian Andersson, Lennart Olausson och Nils Runeby. (#5454) 100:-
Frängsmyr, Tore: SVÄRMAREN I VETENSKAPENS HUS. Idéhistoriska essäer. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1977. 187, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#40575) 100:-
Frängsmyr, Tore: SVÄRMAREN I VETENSKAPENS HUS. Idéhistoriska essäer. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1977. 187, (1) s. Förlagets tryckta pappband med obetydliga bruksspår. Illustrerad. (#91324) 90:-
Frängsmyr, Tore (Ed.): SOLOMON'S HOUSE REVISTED. The Organization and Institutionalization of Science. USA: Science History Publ., 1990. XIII, (1), 350 pp. Publisher's cloth in dust jacket. (#69633) 125:-
Fulghum, Robert: ALLT JAG BEHÖVER VETA LÄRDE JAG MIG DAGIS. Ovanliga funderingar om vanliga ting. Stockholm: Bonniers, 1989. 190, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#62278) 90:-
Furberg, Mats: LOCUTIONARY AND ILLOCUTIONARY ACTS. A main theme on J.L. Austins's philosophy. Göteborg: Acta universitatis gothoburgensis, 1963. 259 pp. Soft boards with minor traces of use. (#62280) 100:-
Gandhi, Mahatma: SEVEN SOCIAL SINS. Strängnäs: Tragus, 2007. Ett ark i förlagets tryckta originalkuvert. Förlagsnytt exemplar. Form: Johan Melbi. (#87552) 50:-
Gould, Stephen Jay: PANDANS TUMME. Naturhistoriska essäer. Stockholm: Ordfront, 1987. 277 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#88822) 100:-
Grandin, Karl: ETT SLAGS MODERNISM I VETENSKAPEN. Teoretisk fysik i Sverige under 1920-talet. Akademisk avhandling vid institutionen för idé- och lärdomshistoria, Uppsala universitet, Skrifter nr 22, 1999. VIII, 244 s. Limhäftad. Med namnteckning på titelbladet. (#74790) 90:-
Grönbech, Vilh.: KAMPEN FÖR EN NY SJÄL. Stockholm: Natur och Kultur, 1940. Första svenska upplagan. 243 s. Häftad med lätta bruksspår. Med exlibris. (#84790) 75:-
Gurevitj, Aron: DEN SVÅRFÅNGADE INDIVIDEN. Självsyn hos fornnordiska hjältar och medeltidens lärde i Europa. Stockholm: Ordfront, 1997. 281, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#55133) 100:-
Gustafsson, Lars: FILOSOFIER. Essäer. Stockholm: Norstedts, 223, (4) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#86131) 100:-
Gustafsson, Madeleine: UTOPIEN OCH DESS SKUGGA. Studier i samtida fransk idédebatt. Stockholm: Norstedts, 1978. 163, (1) s. Limhäftad. (#84156) 75:-
Gustafsson, Åke: MÄNNISKA I PROVRÖR. Stockholm: Bonniers, 1965. 174, (1) s. Häftad med omslag av Stellan Mörner. (#62259) 75:-
Hamblyn, Richard: MOLNENS IDÉHISTORIA. Hur skyarna fick sina namn. Stockholm: Fahrenheit, 2004. 266 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. (#70762) 90:-
Haubrich, Yvonne: VARDAGSFILOSOFI. Världen från min soffa. Stockholm: Forum, 2004. 218, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#101267) 90:-
Hedenius, Ingemar: DE GAMLE OCH LÖGNEN. Stockholm: Bonniers, 1978. 300 s. Häftad. (#34289) 100:-
Hedenius, Ingemar: DEN OMORALISKA ANSTÄNDIGHETEN. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1969. Urval. 244, (12) s. Pocket. (#85967) 75:-
Hedenius, Ingemar: I STÄLLET FÖR SAMTAL. Stockholm: Bonniers, 1958. Första upplagan. 122, (1) s. Häftad. (#62247) 100:-
Hedenius, Ingemar: I STÄLLET FÖR SAMTAL. Stockholm: Bonniers, 1958. Första upplagans femte-sjätte tusende. 122, (1) s. Häftad. (#99382) 75:-
Hedenius, Ingemar: LIVETS MENING. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1964. Urval. 239, (8) s. Pocket. (#62239) 75:-
Hedenius, Ingemar: LIV OCH NYTTA. Stockholm: Bonniers, 1961. Originalupplagan. 212, (1) s. Häftad med lätt blekt rygg. Med tillskrift på förtitelbladet. (#62249) 75:-
Hermelin Grönbech, Honorine: DE HEMLIGA ROLLERNA. Ett otidsenligt försök att fånga en glimt av "den mänskliga faktorn" i vår livssituation. Stockholm: Natur och Kultur, 1964. 76, (1) s. Häftad och ouppskuren. (#86630) 75:-
Hirn, Yrjö: DET ESTETISKA LIFVET. Söderströms: Helsingfors, 1913. 288 s. Häftad med obetydliga bruksspår. (#20830) 100:-
Hoffmeyer, Jesper: LIVSTECKEN. Betydelsens naturalhistoria. Stockholm: Bonnier Alba, 1997. 204 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#35840) 90:-
Holmberg, Olle: DEN FRÄMMANDE PASSAGERAREN. Resonemang om moralen. Stockholm: Natur och Kultur, 1937. 127 s. Häftad. Med exlibris. (#85058) 100:-
Hubendick, Bengt: DEN SÖMNIGA HAJEN OCH ANDRA BIOLOGISKA STYCKEN. Göteborg: Zindermans, 1964. 129, (2) s. Häftad. (#60843) 75:-
Hubendick, Bengt: GODNATTBITAR. Ut- och inblickar rörande naturen och oss själva - att sova på!. Göteborg: Zindermans, 1980. 134 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med vinjetter av författaren. (#64206) 75:-
Hubendick, Bengt: ÅTER TILL VERKLIGHETEN. Om ramen för vår handlingsfrihet. Göteborg: Zindermans, 1976. 242, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. (#64200) 75:-
Hume, David: OM RELIGION. Religionsfilosofiska skrifter i urval. Nora: Nya Doxa, 1992. 248 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#100707) 125:-
(HUME, DAVID) Brunius, Teddy: DAVID HUME ON CRITICISM. Figura 2, Studies edited by The Institute of Art History University of Uppsala. Printed in Stockholm: Almqvist & Wiksell, 1952. 137 pp. 26,5x19 cm. Soft boards with minor traces of use. Illustrated. (#73399) 100:-
Husserl, Edmund: LOGISKA UNDERSÖKNINGAR 2. UNDERSÖKNINGAR KRING KUNSKAPENS FENOMENOLOGI OCH TEORI I-IV. Stockholm: Thales, 2000. 407 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#96674) 125:-
Husserl, Edmund: LOGISKA UNDERSÖKNINGAR 3. UNDERSÖKNINGAR KRING KUNSKAPENS FENOMENOLOGI OCH TEORI V-VI. Stockholm: Thales, 2002. 496 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#98715) 100:-
Huxley, Aldous: MÅL OCH MEDEL. En undersökning av idealens natur och metoderna för deras förverkligande. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1938. Första och enda svenska upplagan. 326 s. Handbundet mörkgrönt halvskinnband (Håkan Wahlström, Stockholm) med något blekt rygg med fyra upphöjda bind och övre guldsnitt, omslaget medbundet. (#20953) 200:- (bild)
Hägerstrand, Olof: RÖSTER FRÅN KÄLLARVÅNINGEN. Essäer. Stockholm: Carlssons, 1990. 437 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Med recensionsstämpel på titelbladet. (#40647) 75:-
I ANGELÄGET ÄRENDE. Stockholm: Bonniers, 1941. 321, (2) s. Inbunden i förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Med bidrag av Tor Andræ, Karl Ragnar Gierow, Gustaf Hellström, Olle Holmberg, Eyvind Johnson, Hans Larsson, Vilhelm Moberg, Ludvig Nordström, Sten Selander, Gunnar Mascoll Silfverstolpe, Sigfrid Siwertz, Elin Wägner och ANders Österling. (#100363) 200:-
INDISK FILOSOFI. SÂNKHYA. Inledning och översättning av Nils Simonsson. Stockholm: Natur och Kultur, 1955. Första svenska upplagan. 180 s. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. (#86043) 175:-
Jacobsson, Bengt: LIVET - INTE PLIKT UTAN MÖJLIGHET. Den avhumaniserade människan. Stockholm: Trevi, 1995. Andra tryckningen. 263, (1) s. Förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Med stämpelexlibris i det fria försättsbladet. (#87620) 100:-
Janik, Allan: CORDELIAS TYSTNAD. Om reflektionens kunskapsteori. Stockholm: Carlssons, 1991. 153 s. Förlagets tryckta pappband. Med understrykningar i blyerts. Med diskret namnteckning på det fria försättsbladet. (#80427) 75:-
Jersild, PC (Per Christian): DARWINS OFULLBORDADE. Om människans biologiska natur. Stockholm: Bonniers Alba Essä, 1997. Första upplagan. 117, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med bifogat tidningsrecension från DN. (#36613) 90:-
Jersild, PC (Per Christian): HUMPTY-DUMPTYS FALL. Livsåskådingsbok. Stockholm: Bonniers, 1990. 183, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#36614) 100:-
Jersild, PC (Per Christian): HUMPTY-DUMPTYS FALL. Livsåskådingsbok. Stockholm: Bonniers, 1990. 183, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med bifogade tidningsrecensioner från Aftonbladet och Expressen. (#95793) 100:-
Johnson, Paul: SAMHÄLLETS FIENDER. Förord av Stig Strömholm. Stockholm: Ratio, 1980. VI, (2), 294 s. Förlagets pappband med något skadat skyddsomslag. (#91429) 75:-
Johnson, Paul: SAMHÄLLETS FIENDER. Förord av Stig Strömholm. Stockholm: Ratio, 1980. VI, (2), 294 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#47011) 90:-
Johnsson, Melker: MARX OCH NIETZSCHE. Dröm och mardröm i vår tid. Stockholm: Berghs, 1990. 227 s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. (#98377) 100:-
Jönsson, Bodil: I TID & OTID. hemma och på jobbet. Stockholm: Brombergs, 2002. Första upplagan, andra tryckningen. 139 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#94031) 75:-
Jönsson, Bodil: TIO ÅR SENARE. Tio tankar om tid. Stockholm: Brombergs, 2009. Första upplagan. 148, (2) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Med recensionsstämpel i övre snittet. (#94029) 75:-
Kallenberg, Kjell / Larsson, Gerry: MÄNNISKANS HÄLSA livsåskådning & personlighet. Stockholm: Natur och Kultur, 2000. 230 s. Förlagets tryckta pappband. Med enstaka blyertsnoteringar i texten. (#88690) 90:-
Kant, Immanuel: GRUNDLÄGGNING FÖR SEDERNAS METAFYSIK. Översatt av G. Leffler. Stockholm: Björck & Börjesson, 1920. Andra upplagan med inledning av Alf Nyman. 115 s + titelplansch. Häftad med något nött omslag. Berömda filosofer XV. (#94004) 90:-
Kant, Immanuel: KRITIK AV RENA FÖRNUFTET. I urval och översättning av Richard Hejll. Lund: Gleerups, 1922. (2), 197, (1) s. Handbundet halvklotband (Bonniers Bokbinderi, Stockholm), omslaget medbundet. (#94801) 300:-
Kant, Immanuel: PROLEGOMENA. Till varje framtida metafysik som skall kunna uppträda som vetenskap. I översättning av Marcel Quarfood. Stockholm: Thales, 2002. 149, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#96680) 100:-
(KEY, ELLEN) Wittrock, Ulf: ELLEN KEYS VÄG FRÅN KRISTENDOM TILL LIVSRO. Stockholm: Natur och Kultur, 1953. (10), 442 s. 25,5x18 cm. Häftad med obetydliga bruksspår. Med porträtt. (#62226) 150:-
Kierkegaard, Søren: FÖRFÖRARENS DAGBOK. Stockholm: Bonniers, 1902. Första svenska upplagan. VIII, (4), 222 s. Privatbundet enklare halvklotband. Inga omslag medbundna. Mästerverk ur världslitteraturen 2. (#81900) 200:-
Kierkegaard, Søren: FÖRFÖRARENS DAGBOK. Stockholm: Bonniers, 1919. Andra svenska upplagan. 182 s. Häftad med bevarat obetydligt skadat skyddsomslag. (#81781) 150:-
Kierkegaard, Søren: VALDA STYCKEN UR SÖREN KIERKEGAARDS TANKEVÄRLD. Stockholm: Bonniers, 1916. 230, (1) s. Privatbundet pappband med liten skada i rygghuvudet. (#81008) 90:-
(KIERKEGAARD, SØREN) Brandt, Frithiof: SØREN KIERKEGAARD. Stockholm: Natur och Kultur, 1955. 94, (1) s. Häftad med lätt skadat bakre omslag. Med porträtt. Med exlibris. (#62230) 50:-
Klein, Georg: ATEISTEN OCH DEN HELIGA STADEN. Möten och tankar. Stockholm: Bonniers, 1987. Första upplagans fjärde-åttonde tusende. 248, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#38005) 100:-
Klein, Georg: DEN SJUNDE DJÄVULEN. Stockholm: Bonniers, 1995. Första upplagan. 315, (4) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#82421) 100:-
Klein, Georg: PIETĀ. Stockholm: Bonniers, 1989. Första upplagan. 296, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#37770) 100:-
Koestler, Arthur: JANUS. En sammanfattning. Göteborg: Korpen, 1981. Första svenska upplagan. 332, (4) s. Storpocket med obetydliga bruksspår. (#56679) 100:-
Koestler, Arthur: JANUS. En sammanfattning. Göteborg: Korpen, 1989. Ny svensk upplaga. 332, (4) s. Storpocket i bästa skick. (#101435) 75:-
Kristina, Drottning: MAXIMER. Les Sentiments Héroīques. Utgivna och översatta av Sven Stolpe. Stockholm: Bonniers, 1959. Första och enda upplagan. 151, (1) s + planscher. 26,5x18,5 cm. Häftad med lätta bruksspår. Illustrerad med manuskript i faksimil. Svensk och fransk parallelltext. (#88567) 100:-
Kuhn, Thomas S.: DE VETENSKAPLIGA REVOLUTIONERNAS STRUKTUR. Stockholm: Thales, 1997. Ny svensk upplaga. 192 s. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband. (#99403) 100:-
KUNSKAPENS TRÄDGÅRDAR. Om institutioner och institutionaliseringar i vetenskapen och livet. Redaktion: Gunnar Broberg, Gunnar Eriksson och Karin Johannisson. Stockholm: Atlantis, 1988. 254, (2) s. 24,5x16 cm. Inbunden i förlagets klotband med obetydligt nött skyddsomslag. Illustrerad. (#93384) 90:-
Leander, Pehr Johan Herman: OM SUBSTANSBEGREPPET HOS KANT OCH DE TÄNKARE SOM FRÅN HONOM UTGÅTT. Akademisk afhandling, tryckt i Lund: Håkan Ohlssons, 1863. (2), 122, (1) s. Häftad och lätt skuren med gråpappersrygg. (#57703) 150:-
LEFNADSVISHET. Strödda tankar, verser och utdrag. Andra samlingen. Utgifven af Caroline Lewenhaupt. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1907. Första upplagan. (4), 267, (2) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Med exlibris. Totalt utkom tre delar. - Med dedikation från författarinnan på fribald "Till Ewa från Caroline 1907". (#100985) 200:- (bild)
Leopold, Carl Gustaf: LÄRDOMS-HISTORIEN. Sällskapshändelse. Dedicerad till våra stora bokvänner av en Ignorant. Utgiven i lätt moderniserad stavning av Per A. Sjögren och Åke Runnquist. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1947. Upplaga 325 exemplar. 27, (23) s. Handbundet elegant halvskinnband (Bonniers Bokbinderi, Stockholm) med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad med teckningar av Jan Gyllenstierna. (#83819) 350:- (bild)
Lewenhaupt, Caroline: VÅR INRE VÄRLD Tankar och utdrag samlade och utgifna. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1922. Första upplagan. Förlagets titeldekorerade mjuka moccaband med helt guldsnitt. Med tillskrift på friblad´, samt med exlibris. (#92383) 125:-
Lévy, Bernard-Henri: BARBARI MED MÄNSKLIGT ANSIKTE. Stockholm: Coeckelberghs, 1978. Första svenska upplagan. 188, (1) s. Storpocket. (#60573) 100:-
Liedman, Sven-Eric: I SKUGGAN AV FRAMTIDEN. Modernitetens idéhistoria. Stockholm: Bonnier Alba, 1998. Femte tryckningen. 597, (1) s. Inbunden i förlagets pappband. Utan skyddsomslag. (#99018) 100:-
Liedman, Sven-Eric: SAMTIDSKÄNSLAN. Kritisk granskning. Stockholm: Bonniers, 1965. 87, (2) s. Häftad. En bok ur BLM-biblioteket. (#30675) 125:-
Lindberg, Sten G.: FRÅN SKAPELSETRO TILL NATURLAGAR. Idéhistorisk översikt över banbrytande bokverk i Hjalmar Sjögrens bibliotek. Stockholm: Ingeniörsvetenskapsakademien, 1959. 114, (2) s. Häftad med solkig rygg. Illustrerad. (#83412) 60:-
Lindroth, Sten: EPOKER OCH MÄNNISKOR. Idéhistoriska uppsatser. Inledning av Gunnar Eriksson. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1982. Ny upplaga. 246 s. Pocket. (#62176) 75:-
Lindroth, Sten: EPOKER OCH MÄNNISKOR. Idéhistoriska uppsatser. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1972. Första upplagan. 238, (1) s. Pocket. (#62177) 75:-
Lindroth, Sten: FRU LUSTA OCH FRU DYGD. Studier och porträtt. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1957. Första upplagan. 215, (2) s. Häftad med lätta bruksspår. Illustrerad. (#89155) 100:-
Lindroth, Sten: FRU LUSTA OCH FRU DYGD. Studier och porträtt. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1963. Ny upplaga. 181, (2) s. Pocket. Illustrerad. (#35484) 50:-
Lindroth, Sten: SVENSK LÄRDOMSHISTORIA 1. Medeltiden. Reformationstiden. Stockholm: Norstedts, 1975. 383 s. Förlagets klotband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad. Med dedikation "Per Olof Sundman med en hälsning från förf". (#28321) 300:-
Lindroth, Sten: SVENSK LÄRDOMSHISTORIA 1. Medeltiden. Reformationstiden. Stockholm: Norstedts, 1975. 383 s. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad. Sista sidan med reva. (#41033) 150:-
Lindroth, Sten: SVENSK LÄRDOMSHISTORIA 1-4. Medeltiden. Reformationstiden - Stormaktstiden - Frihetstiden - Gustavianska tiden. Stockholm: Norstedts, 1989. Ny upplaga. 383; 640; 749; 354 s. Storpocket i bästa skick. 4 volymer. Illustrerade i svartvitt. ISBN 91188363130; 9118836410; 9118836518; 9118836615. (#48685) 350:- (bild)
Ljungdal, Arnold: GEORG LUKÁCS OCH MARXISMENS ESTETIK. Stockholm: Bonniers, 1967. 95, (1) s. Häftad. Med några understrykningar i blyerts. Med diskret namnteckning på förtitelbladet. En bok i BLM-biblioteket. (#80518) 75:-
(LUKÁCS, GEORG) Löwy, Michael: FÖRTVIVLAN, FÖRHOPPNING, FÖRSONING. Tre faser i Georg Lukács' utveckling som intellektuell. Lund: Arkiv förlag, 1986. 260, (1) s. Häftad. Med diskret namnteckning på förtitelbladet. (#80273) 100:-
Lund, Erik / Pihl, Mogens / Sløk, Johannes: EUROPAS IDÉHISTORIA. Förord av Sten Lindroth. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1982. 312, (1) s. Pocket. (#62170) 50:-
LÄSEBOK FÖR LEDARE FRÅN SOKRATES TILL MCKINSEY. Redaktör: Patrik Engellau. Stockholm: Norstedts, 1986. 412, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#96084) 125:-
(MACHIAVELLI, NICOLĶ) Afzelius, Rudolf August Helfrid: NICCOLŌ MACHIAVELLI. Monografi jemte prof af hans Il Principe. I svensk öfversättning med anmärkningar. Akademisk afhandling, tryckt i Westerås: Boktryckeri-aktiebolaget, 1866. XIII, (1), 21 s. Häftad i gråpappersomslag. Med dedikation "Herr Docenten N.A. Forsberg vänskapsfullt af förf". (#57714) 250:-
Marc-Wogau, Konrad: PHILOSOPHICAL ESSAYS. History of Philosophy, Perception, Historical Explanation. Lund/Copenhagen: Gleerup/Munksgaard, 1967. XI, 278 pp. Publisher's cloth in dust jacket. (#41396) 200:-
Marc-Wogau, Konrad (Utg.): FILOSOFIN GENOM TIDERNA 2. 1600-talen 1700-talet. Stockholm: Bonniers, 1983. 421, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Del 2 av 5 utgivna. (#46048) 175:-
Marc-Wogau, Konrad (Utg.): FILOSOFIN GENOM TIDERNA 4. 1900-talet. Stockholm: Bonniers, 1964. 399, (1) s. Förlagets klotband med lätt skadat skyddsomslag. Med rättelselapp. Del 4 av 5 utgivna. (#83832) 200:-
Marc-Wogau, Konrad (Utg.): FILOSOFIN GENOM TIDERNA 4. 1900-talet. Stockholm: Bonniers, 1964. 399, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Med rättelselapp. Del 4 av 5 utgivna. (#83833) 150:-
(MARX, KARL) Liedman, Sven-Eric: EN VÄRLD ATT VINNA. Aspekter på den unge Karl Marx. Stockholm: Bonniers, 1968. 219, (1) s. Häftad. (#85831) 100:-
Mazzarella, Merete: DEN GODA BERÖRINGEN. Om kropp, hälsa, vård och litteratur. Stockholm: Forum, 2006. Första svenska upplagan. 189 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#99762) 100:-
METOD ELLER ANARKI. Utgiven av Bengt Hansson. Lund: Doxa, 1980. 140 s. Limhäftad. (#62260) 100:-
Miller, Henry: DEN LUFTKONDITIONERADE MARDRÖMMEN. Stockholm: Gebers, 1948. Första och enda svenska upplagan. 304 s. Häftad med bevarat något skadat och lagat skyddsomslag. Med exlibris. (#80614) 200:-
Mill, John Stuart: MITT LIV. Inledning av Eli F. Heckscher. Stockholm: Natur och Kultur, 1925. 236, (1) s + planscher. Handbundet klotband, främre omslag medbundet. Illustrerad med planscher. Med namnteckning på förtitelbladet. (#97019) 125:-
Montaigne, Michel de: MONTAIGNE I URVAL OCH MED INLEDNING AV ANDRÉ GIDE. Översättning av Torsten Kassius. Stockholm: Bonniers, 1948. 189, (3) s. Häftad. (#80974) 90:-
Morgan, Charles: SPEGELBILDER. Stockholm: Bonniers, 1946. 278, (2) s. Häftad. (#22709) 75:-
Morris, Desmond: MÄNNISKAN. En fälthandbok. Stockholm: Norstedts, 1977. Första svenska upplagan. 319, (1) s. 28,5x22,5 cm. Inbunden i fölagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#98318) 150:-
Mumford, Lewis: MÄNNISKANS VILLKOR. Stockholm: Kooperativa förbundet, 1947. 455 s. Inbunden i förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Med exlibris. (#67307) 200:-
Mumford, Lewis: TEKNIKEN OCH SAMHÄLLSUTVECKLINGEN. Stockholm: Kooperativa förbundet, 1949. 400 s. Inbunden i förlagets klotryggsband med lätta bruksspår. Utan skyddsomslag. Med exlibris. (#93339) 175:-
Möller, Hans: PÅ VÄG ATT BLI MÄNNISKA. Om jagfilosofins och personlighetstankens utveckling till antroposofi och waldorfpedagogik genom Rudolf Steiner. Jagutvecklingen och framtiden. Stockholm: Carlssons, 2009. 317 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#100270) 125:-
Nietzsche, Friedrich: SAMLADE SKRIFTER. BAND 3. Mänskligt, alltförmänskligt. En bok för fria andar. Stockholm: Symposion, 2000. 540 s. Limhäftad. Med präglat stämpelexlibris på förtitelbladet. Noter av Lars Bjurman. Efterord av Ulf I. Eriksson. (#94948) 125:-
Nietzsche, Friedrich: WERKE I-V. Heraugegeben von Karl Schlechta. Frankfurt am Main: Ullstein, 1979. New edition. 4569 pp. Publisher's printed paperbacks as new. 5 volumes. German text. I. Die Geburt der Tragödie. Unzeitgemässe Betrachtungen. Menschliches, Allzumenschliches. II. Morgenröte. Die fröhliche Wissenschaft. Also sprach Zarathustra. III. Jenseits von Gut ind Böse. Götzen-Dammerung. Ecco homo. Der Antichrist. Frühschiften. u.a. IV. Aus dem Nachlass der Achtzigerjahre. Briefe (1861-1889). V.Anhang (Philologischer Nachvericht. Nachwort. u.a.). Karl Schlechta: Nietzsche-Index. Bibliographie. 1279 (#98926) 300:-
(NIETZSCHE, FRIEDRICH) Norström, Vitalis: FRIEDRICH NIETZSCHE. En värdesättning. Stockholm: Bonniers, 1901. 20 s. Häftad med tryckt lätt skadat omslag. Med namnteckning på främre omslaget, samt med några blyertsnoteringar i texten. Skrifter utgifna i samband med "Skolan" N:o 3. (#94010) 100:-
Nitobé, Inazo: BUSHIDO. Japans själ. Auktoriserad översättning af Fanny Ekenstierna. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1906. 195 s. Häftad med mindre bruksspår. (#94045) 200:-
Nizan, Paul: VAKTHUNDARNA. Staffanstorp: Cavefors, 1968. 144 s. Pocket. (#62146) 60:-
Nordström, Stefan: GENER GENOM GENERATIONER. Stockholm: Natur och Kultur, 1995. 247, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#68855) 100:-
Norström, Vitalis: DEN NYASTE MÄNNISKAN. Vyer öfver vår kultur. Stockholm: Hiertas, 1906. Andra genomsedda upplagan. (4), 105, (1) s. Handbundet klotband, främre omslag medbundet. Med exlibris. (#91599) 150:-
Nothin, Torsten: FRÅN ÅSKÅDARPLATS. Monologer och dialoger om livet och dess illusioner. Stockholm: Natur och Kultur, 1968. 133, (1) s. Förlagets klotband med lagad reva i skyddsomslaget. (#89184) 100:-
Nyman, Magnus: UPPLYSNINGENS SPEGEL. Götheborgs Allehanda om Frankrike och världen 1774-1789. Stockholm: Atlantis, 1994. 268, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. (#88689) 100:-
Næss, Arne / Haukeland, Per Ingvar: LIVSFILOSOFI. Ett persoligt bidrag om känslor och förnuft. Stockholm: Natur och Kultur, 2000. 224 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#83734) 125:- (bild)
Odhner, Gunnar: DEN TREDJE MÖJLIGHETEN. Guldsmedshyttan: Nimrod, 1996. 166, (2) s. Förlagsband med obetydligt fläckigt skyddsomslag. (#86254) 100:-
OIDIPUS VID KORSVÄGEN. Åtta essäer om existens, psyke och kultur. Redaktion: Mats Mogren och Ove Sernhede. Göteborg: Dialogus, 1994. 218, (6) s. Limhäftad. (#84113) 100:-
Oljelund, Ivan: ETT. Stockholm: Bonniers, 1929. Originalupplagan. 266, (2) s. Handbundet halvklotband, främre omslag medbundet. 3 sidor med veck, varav 1 med liten reva, samt med namnteckning på det fria försättsbladet. (#61317) 100:-
Olsson, Björn: DEN BILDADE BORGAREN. Bildningssträvan och folkbildning i en norrländsk småstad. Stockholm: Carlssons, 1994. 371 s. Förlagets tryckta pappband. Sparsamt fotoillustrerad. (#92961) 100:-
Olsson, Hagar: JAG LEVER. Med förord av Stina Ekblad & efterskrift av Eric Fylkeson. Uppsala: Janus, 1987. Andra upplagan. 122, (4) s. Limhäftad. (#86113) 90:-
Oxenstierna, Johan: GREVE OXENSTIERNAS SEDO-LEXOR SAMT BREV OCH KONCEPT I URVAL. Utgivna med företal av F.U, Wrangel. Stockholm: Norstedts, 1916. Andra väsentligt tillökade upplagan tryckt i 260 numrerade exemplar. VIII, 140 s. 25x17 cm. Häftad med skadat omslag. (#47067) 125:-
Platon: SKRIFTER I-V. I svensk tolkning av Claes Lindskog. Reviderad och kommenterad av Holger Thesleff. Lund: Doxa, 1984-85. 383; 407, (1); 464; 593; 686. (2) s. Förlagets titeldekorerade pappband med delvis obetydligt nötta och lagade skyddsomslag. 5 volymer. (#87555) 1000:-
Polhem, Christopher: CHRISTOPHER POLHEMS EFTERLÄMNADE SKRIFTER III. NATURFILOSOFISKA OCH FYSIKALISKA SKRIFTER. Utgiven av Lärdomshistoriska Samfundet och redigerade av Axel Liljencrantz. Tryckt i Uppsala: Almqvist & Wiksell, 1952-53. XV, (1), 535 s. 24,5x19 cm. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med klotrygg, omslaget medbundet. Med exlibris. Endast tredje delen av fyra utgivna. Lychnos-biblioteket 10:3. (#95082) 200:-
Quine, W. V.: STRÄVAN EFTER SANNING. Nora: Nya Doxa, 1993. Första svenska upplagan. 111 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#99400) 125:-
Ribbing, Sigurd: GENETISK FRAMSTÄLLNING AF PLATOS IDEELÄRA JEMTE BIFOGADE UNDERSÖKNINGAR OM DE PLATONSKA SKRIFTERNAS ÄKTHET OCH INBÖRDES SAMMANHANG. Upsala: Wahlström, 1858. VIII, 556 s. Handbundet äldre halvfranskt band (Levin, Upsala) med ryggdekor. (#42788) 400:-
Ribbing, Sigurd: GRUNDLINIER TILL ANTHROPOLOGIEN + GRUNDLINIER TILL LOGIKEN. Upsala: Edquist, 1861. 35; 25 s. Häftad. 2 arbeten i tryckt originalomslag. (#57701) 150:-
Ribbing, Sigurd: GRUNDLINIER TILL PHILOSOPHIENS HISTORIA. Upsala: Edquist & Berglund, 1864-69. 355 s. Handbundet äldre halvfranskt band med dekorerad rygg. (#42787) 350:-
Ribbing, Sigurd: GRUNDLINIER TILL PHILOSOPHIENS HISTORIA. Upsala: Edquist & Berglund, 1864-69. 355 s. Handbundet äldre halvfranskt band med dekorerad rygg. Interfolierat exemplar. (#42786) 350:-
Ringbom, Mårten: DE GODA OCH DE ONDA. Stockholm: Natur och Kultur, 1974. 140 s. Häftad. (#83087) 90:-
Rochefoucauld, Franįois de la: MAXIMER. Översättning och inledning av Hannes Sköld. Stockholm: Forum, 1995. Ny svensk upplaga. 122, (3) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#93341) 75:-
Rosell, Anton: BETRAKTELSE AF LOCKES OCH CARTESII SÄTT ATT BESVARA FRÅGAN OM KUNSKAPENS OBJEKTIVITET. Akademisk Afhandling, ... Tryckt i Upsala: C.A. Leffler, 1857. (2), 19 s. Häftad, tagen ur band. Titelbladet med obetydliga fläckar. (#57848) 125:-
Rosell, Anton: OM FÖRHÅLLANDET EMELLAN DET KOMISKA, DET HUMORISTISKA OCH SATIREN.0 Tryckt i Upsala: Edquist & Berglund, 1863. 15 s. Häftad och lätt skuren med gråpappersrygg. (#57725) 150:-
Rousseau, Jean Jacques: DEN ENSAMME VANDRARENS DRÖMMERIER. Stockholm: Tiden, 1951. Ny upplaga. 146, (2) s. Häftad med obetydliga bruksspår. (#75838) 75:-
Russell, Bertrand: DEN MÄNSKLIGA KUNSKAPEN. Dess omfattning och gränser. Stockholm: Natur och kultur, 1950. Första svenska upplagan. 509, (3) s. Förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1950. (#86005) 200:-
Russell, Bertrand: HAR MÄNNISKAN EN FRAMTID? Stockholm: Natur och Kultur, 1962. Andra svenska upplagan. 135, (1) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1950. (#86017) 75:-
Russell, Bertrand: MYSTIK OCH LOGIK OCH ANDRA ESSÄER. Stockholm: Natur och Kultur, 1954. Första svenska upplagan. 219 s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1950. (#86009) 125:-
Russell, Bertrand: MÄNSKLIGHETEN VID SKILJEVÄGEN. Stockholm: Natur och Kultur, 1951. Första svenska upplagan. 235 s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1950. (#86008) 90:-
Russell, Bertrand: MÖTE MED MINNEN. Stockholm: Natur och Kultur, 1956. 233, (3) s. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1950. (#74306) 90:-
Russell, Bertrand: SAMHÄLLET OCH INDIVIDEN. Stockholm: Natur och Kultur, 1949. Första svenska upplagan. 109, (3) s. Häftad med lätt mörktonad rygg. Förtitelbladet delvis missfärgat efter tidsningsurklipp. Nobelpristagare i litteratur 1950. (#86015) 100:-
Russell, Bertrand: UPPFOSTRAN FÖR LIVET. Stockholm: Natur och Kultur, 1933. Första svenska upplagan. 223 s. Förlagets dekorerade klotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1950. (#86021) 125:-
Russell, Bertrand: VÄSTERLANDETS VISDOM. Redigerad av Paul Foulkes. Stockholm: Forum, 1961. 320 s. 28x21 cm. Förlagets klotband med något nött skyddsomslag. Rikt illustrerad delvis i färg. Nobelpristagare i litteratur 1950. (#81113) 175:-
(RUSSELL, BERTRAND) Fredriksson, Gunnar: BERTRAND RUSSELL. En intellektuell i politiken. Stockholm: Alba, 1984. 267, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt. (#99803) 125:-
(RUSSELL, BERTRAND) Götlind, Erik: BERTRAND RUSSELL'S THEORIES OF CAUSATION. Uppsala: Almqvist & Wiksell, 1952. 164 pp. Sewen as issued. (#41398) 125:-
Rydberg, Viktor: FILOSOFISKA FÖRELÄSNINGAR I-IV. Materialism och idealism - Leibniz' Teodicé och den Schopenhauer-Hartmannska pessimismen - Antropologi - Antropologi och moralfilosofi. Stockholm: Bonniers, 1900-01. XXI, (1), 367, (1); 206, (1); 316, (1); 189, (1) s. Förlagets dekorerade röda klotband. 4 volymer. Tredje delen med utvikbar plansch. Med exlibris. (#40952) 500:-
Rydberg, Viktor: FILOSOFISKA FÖRELÄSNINGAR I-IV. Materialism och idealism - Leibniz' Teodicé och den Schopenhauer-Hartmannska pessimismen - Antropologi - Antropologi och moralfilosofi. Stockholm: Bonniers, 1900-01. XXI, (1), 367, (1); 206, (1); 316, (1); 189, (1) s. Privatbundna klotband. 4 volymer. Tredje delen med utvikbar plansch. Med exlibris. (#83572) 350:-
Said, Edward W.: ORIENTALISM. Förord av Sigrid Kahle. Stockholm: Ordfront, 1993. Första svenska upplagan. XXXVIII, (2), 362 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#60450) 150:-
SAMHÄLLETS LINNEANER. Kartläggning och förståelse i samhällsvetenskapernas historia. Redaktörer: Bengt Erik Eriksson och Roger Qvarsell. Stockholm: Carlssons, 2000. 301 s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. Med recensionsstämpel på det bakre klistrade eftersättsbladet, samt med utsuddad blyertsnotering på titelbladet. (#78890) 75:-
Sartre, Jean-Paul: TANKAR I JUDEFRÅGAN. Stockholm: Bonniers, 1948. Första och enda svenska upplagan. 140, (1) s. Häftad med obetydligt solkig rygg. Nobelpristagare i litteratur 1964. (#84944) 200:- (bild)
Schedin, Gustaf Theodor: ÄR OCCASIONALISMEN EN KONSEQUENT UTVECKLING AF CARTESIANISMEN? Akademisk Afhandling, ... Del I. (Allt som utkom). Tryckt i Upsala: Edquist & Berglund, 1864. (2), 22 s. Häftad med gråpappersomslag. Med dedikation "Aug. Forsberg vänskapsfullt af Författaren". (#57859) 150:-
Schopenhauer, Arthur: OM DEN ENSKILDES ÖDE / OM ANDESKÅDNING. Två avhandlingar ur Arthur Schopenhauers Parerga und Paralipomena. Översättning och förord av C. V. E. Carly. Stockholm: Björck & Börjesson, 1935. 145, (2) s. Häftad. Med titelplansch. Berömda filosofer XXXVI. (#94001) 100:-
Schopenhauer, Arthur: ZÜRCHER AUSGABE I-X + ÜBER ARTHUR SCHOPENHAUER. Zürich: Diogens, 1977. New edition. 651, (3); 776; 342, (2); 335, (1); 540, (3); 805, (8); 322, (11) pp. Publisher's printed paperbacks. 11 volumes in box. German text. Die Welt als Wille und Vorstellung I: 1-2 - II: 1-2. + Über die vierfache Wurzel des Satzes vom zurreichenden Grunde. Über den Willen in der Natur. Über die Grundlage der Moral. Kleinere Schriften I-II. + Parerga und Paralipomena I: 1-2 - II: 1-2. + Über Arthur Schopenhauer. Herausgegeben von Gerd Haffmans. (#98932) 350:-
Sen, Amartya: ETIK OCH EKONOMI. Stockholm: SNS, 1995. Första svenska upplagan. 168 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#96089) 100:-
Singer, Peter: PRAKTISK ETIK, Stockholm: Thales, 2009. Andra svenska upplagan. 333 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#98709) 100:-
Sjöberg, Gustaf / Klingberg, Gustaf: LÄROBOK I ANTROPOLOGI FÖR HÖGRE ELEMENTARLÄROVERK. Stockholm: Norstedts, 1875. Andra upplagan. 60 s. Häftad och lätt skuren i tryckt originalomslag. (#57755) 100:-
Sjöberg, Gustaf / Klingberg, Gustaf: LÄROBOK I LOGIK FÖR HÖGRE ELEMENTARLÄROVERK. Stockholm: Norstedts, 1876. Tredje upplagan. 51 s. Häftad och lätt skuren i tryckt originalomslag. Illustrerad med figurer i texten. (#57754) 100:-
Skolimowski, Henryk: POLISH ANALYTICAL PHILOSOPHY. A Survey and a Comparison with British Analytical Philosophy. London: Routledge & Kegan Paul, 1967. XI, 275, (11) pp. Publisher's cloth in dust jacket. (#41411) 100:-
Spengler, Oswald: DER UNTERGANG DES ABENDLANDES I-II. Umrisse einer Morphologie der Weltgeschichte. Gestalt und Wirklichkeit - Welthistorische Perspektiven. München: Oskar Beck, 1923 und 1922. 48. bis 52. - 16. bis 30. Auflage. XV, (1), 557, (11); VII, (1), 635, (13) pp. Later private cloth. 2 volumes. Both volumes with inc note on colophon page. German text. (#93993) 350:-
Spinoza, Baruch: ETIK. Översättning med inledning av Alf Ahlberg. Stockholm: Björck & Börjesson, 1938. Andra oförändrade svenska upplagan. 264, (1) s. Häftad. Berömda filosofer XX. Här har man angivit Benedikt som förnamn, en försvenskning från latinets Benedictus. (#93997) 200:-
Stenhammar, Evald Henning Theodor: HAR KANT ANGIFVIT DEN RÄTTA GRUNDEN FÖR KUNSKAPENS ALLMÄNGILTIGHET OCH NÖDVÄNDIGHET? Akademisk afhandling, ... Tryckt i Upsala: Kongl. Akad. Boktryckeriet, 1866. (4), 22 s. + interfoliering med anteckningar. Häftad med gråpappersomslag. (#57733) 150:-
Stenquist, John: KANTS RELIGIONS-FILOSOFI ENLIGT RELIGION INNERHALB DER GRENZEN DER BLOSSEN VERNUNFT. Akademisk afhanling, ... Tryckt i Stockholm: Eric Kåhre, 1866. 23 s. Häftad. (#57850) 125:-
Stolpe, Sven: NIKOLAJ BERDJAJEF. Stockholm: Bonniers, 1946. Första upplagan. 171, (2) s. Häftad med lätt solkig rygg. Illustrerad med porträtt efter teckning av Hans Norsbo. Med exlibris på förtitelbladet. (#88722) 75:-
Stolt, Carl-Magnus: HONUNGSSAMLAREN. Essäer. Borås: Norman, 1997. 194, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrrerad. Med dedikation från "Carl-Magnus". (#93720) 100:-
Sturmark, Christer: IT OCH RENÄSSANSMÄNNISKANS ÅTERKOMST. Stockholm: Norstedts, 1997. 144 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Med dedikation från "Christer Sturmark". (#91143) 100:-
Sundman, Anita: UNIVERSUM SETT FRÅN EN ANNAN PLATS. Kosmologernas bilder av världen. Stockholm: Carlssons, 1995. 162 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#69024) 100:-
(SWEDENBORG, EMANUEL) Dunér, David: VÄRLDSMASKINEN. Emanuel Swedenborgs naturfilosofi. Nora: Nya Doxa, 2004. 558 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. (#91321) 150:-
Sörbom, Per: TAO OCH DE TIOTUSEN TINGEN. Kinesisk lärdomstradition och naturforskning. Stockholm: Norstedt, 1979. 232, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. (#85941) 125:-
Tagore, Rabindranath: NATIONALISMEN. Stockholm: Norstedts, 1918. 116 s. Häftad med obetydliga bruksspår. Med tillskrift på titelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1913. (#62110) 75:-
TAO. Texter och tolkningar av Jean Grenier. 161, (1) s. Pocket. Ingår i serien Österlänska urkunder. (#86650) 125:-
Tersman, Folke: TILLSAMMANS. En filosofisk debattbok om hur vi kan rädda vårt klimat. Stockholm: Bonnier Existens, 2009.206, (1) s. Förlagets tryckta pappband. (#92906) 100:-
Thiel, Tage: LIVENS LIV. Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1947. Originalupplagan. 212 , (3) s. Häftad. Illustrerad med monterade planscher. (#40340) 100:-
(THOMAS) Chesterton, G. K.: THOMAS AV AQUINO. Översättning av Sven Stolpe. Vejbystrand: Fredestad, 1987. Andra svenska upplagan. 232 s. Limhäftad. Med namnteckning på förtitelbladet. (#100452) 75:-
(TOCQUEVILLE) Ehnmark, Anders: SLOTTET. En essä om Alexis de Tocqueville. Stockholm: Norstedts, 1990. 202, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#36505) 125:-
Toulmin, Stephen: VETENSKAPSTEORI. Stockholm: Orion/Bonniers, 1964. 188, (1) s. Häftad. Sparsamt illustrerad. Med namnteckning på förtitelbladet. (#74766) 100:-
Trine, Ralph Waldo: EVERY LIVING CREATURE or heart-training through the animal world. New York: Thomas Y. Crowell, 1899. Eighteenth thousand. (4), 85, (3) pp. Publisher's white pictorial cloth printed in gold, brown and green in rather fine dust jacket. (#88714) 150:-
TRO OCH MORAL. Inlägg i livsåskådningsfrågor av Joyce Cary, Ingemar Hedenius, Sigurd Hoel, Arthur Koestler, Bertil Malmberg, André Malraux, Franįois Mauriac, Harold Nicolson, Donat O'Donnell, Hans Ruin, Bertrand Russell och Herbert Tingsten. Förord av Olof Lagercrantz. Stockholm: Bonniers, 1955. 112 s. Häftad med obetydliga bruksspår. (#88644) 175:-
Uddenberg, Nils: ARVSDYGDEN. Biologisk utveckling och mänsklig gemenskap. Stockholm: Natur och Kultur, 2003. Andra utgåvan. 381 s. Storpocket. (#68170) 100:-
Uddenberg, Nils: PROMETHEUS OCH DRYADEN. Människan, naturen, tekniken och etiken. Stockholm: Natur och Kultur, 1990. 295 s. Förlagets tryckta pappband. (#86916) 90:-
Wedberg, Anders: FILOSOFINS HISTORIA. Antiken och medeltiden. Stockholm: Bonniers, 1968. 234, (1) s + planscher. Förlagets klotband med lätt skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Med några understrykningar i blyerts. (#80551) 125:-
Wedberg, Anders: FILOSOFINS HISTORIA. Från Bolzano till Wittgenstein. Stockholm: Bonniers, 1966. Första upplagan. 425, (1) s + planscher. Häftad med obetydlga bruksspår. Fotoillustrerad med planscher. (#87636) 125:-
Wedberg, Anders: FILOSOFINS HISTORIA. Nyare tiden till romantiken. Stockholm: Bonniers, 1959. 183, (1) s. Häftad med något solkigt omslag. Fotoillustrerad med planscher. Med dedikation "Percy Falk från tillgivne vännen Anders". (#62108) 100:-
Wedberg, Anders: FILOSOFINS HISTORIA. Nyare tiden till romantiken. Stockholm: Bonniers, 1970. Ny upplaga. 260, (1) s + planscher. Häftad med något nött och solkigt omslag. Fotoillustrerad med planscher. Med understrykningar i blyerts. Med namnteckning på förtitelbladet. (#80550) 75:-
Weil, Simone: ATT SLÅ ROT. Översättning av Gunnel Vallquist. Skellefteå: Artos, 1994. Ny upplaga. 307, (4) s. Limfäftad med obetydliga bruksspår. (#69533) 75:-
VETENSKAPENS TRÄD. Idéhistoriska studier tillägnade Sten Lindroth 28.XII.1974. Redaktion: Gunnar Eriksson, Tore Frängsmyr och Magnus von Platen. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1974. 350, (2) s. Originalpocket. (#83436) 90:-
Veyne, Paul: KÄNDE GREKERNA TILL DEMOKRATIN? samt OLYMPIA I ANTIKEN. Stockholm: Symposion, 1991. 71 s. Limhäftad med vikomslag. (#101460) 90:-
Wikner, Pontus: SCHEMA TILL ANTROPOLOGIEN JEMTE NOTISER OM FILOSOFIEN OCH HENNES HISTORIA AF C.P.W. Tryckt i Skara: Petterssonska boktryckeriet, 1867. Första upplagan. 28 s. Häftad och lätt skuren i gråpappersomslag. Två sista sidorna och bakre omslaget med lättare fläckar. (#57745) 200:-
Wikner, Pontus: SCHEMA TILL ANTROPOLOGIEN JEMTE NOTISER OM FILOSOFIEN OCH HENNES HISTORIA AF C.P.W. Tryckt i Upsala: Esaias Edquist, 1869. Andra upplagan. 31 s. Häftad med tryckt originalomslag. (#57751) 150:-
Williams, John Tyerman: PUH OCH FILOSOFERNA. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1997. Första svenska upplagan. 231, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med svartvita teckningar av Ernest H Shepard. (#87493) 75:-
Windelband, W.: DIE GESCHICHTE DER NEUEREN PHILOSOPHIE IN IHREM ZUSAMMENHANGE MIT DER ALLGEMEINEN CULTUR UND DEN BESONDEREN WISSENSCHAFTEN I-II. Von der Renaissance bis Kant - Von Kant bis Hegel und Herbart. Leipzig: Breitkopf und Härtel, 1878-80. VIII, 579, (1); VI, (2), 398, (2) pp. Publisher's pictorial cloth. 2 volumes. German text. (#69417) 250:-
(WITTGENSTEIN, LUDWIG) Eriksson, Stefan: ETT MÖNSTER I LIVETS VÄV. Tro och religion i ljuset av Wittgensteins filosofi. Nora: Nya Doxa, 1998. 332, (1) s. Limhäftad med tryckt omslag. (#98971) 125:-
Voltaire (Franįois Marie Arouet): FILOSOFISKA ROMANER. I översättning av David Sprengel. Med en studie över filosofpropagandan i Frankrike på 1700-talet och Voltaire av H. Taine, samt med noter och anmärkningar av översättaren. Stockholm: Björck & Börjesson, 1922. XV, 296, (2) s + titelplansch. Häftad. (#41447) 125:-
Voltaire (Franįois Marie Arouet): FILOSOFISKA ROMANER. I översättning av David Sprengel. Med en studie över filosofpropagandan i Frankrike på 1700-talet och Voltaire av H. Taine, samt med noter och anmärkningar av översättaren. Stockholm: Björck & Börjesson, 1922. XV, 296, (2) s + titelplansch. Häftad med något mörktonad rygg. Berömda filosofer XIX. (#94007) 100:-
Voltaire (Franįois Marie Arouet): VOLTAIRE I URVAL. Urval av André Maurois. Stockholm: Bonniers, 1942. 212, (3) s. Förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. (#88018) 90:-
(VOLTAIRE) Nordberg, Olof: VOLTAIRE. En introduktion. Stockholm: Natur och Kultur, 1979. 169 s. Limhäftad. Med några blyertsunderstryningar i texten. (#65954) 60:-
Wright, Georg Henrik von: DEN LOGISKA EMPIRISMEN. En huvudriktning i modern filosofi. Stockholm: Natur och Kultur, 1943. Första i Sverige utgivna upplagan. 188 s. Handbundet halvklotband (Bonniers Bokbinderi, Stockholm), främre omslag medbundet. Inlagan med noteringar och understrykningar i blyerts. (#94126) 250:-
Wright, Georg Henrik von: SCIENCE, REASON AND VALUE. With commentaries by Bengt Gustafsson and Erling Norrby. Preface by Tore Frängsmyr. Stockholm: The Royal Swedish Academy of Science, 1989. 39, (1) pp. Soft boards. With a portrait of the author. English text. (#69045) 90:-
Wright, Georg Henrik von: VETENSKAPEN OCH FÖRNUFTET. Ett försök till orientering. Stockholm: Bonniers, 1987. Första upplagan. 153, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#36696) 125:-
VÄSTERLANDETS TÄNKARE I-III. Från antiken till våra dagar. Från Sokrates till Pascal - Från Spinoza till Kierkegaard - Från Marx till Sartre. Utgivna under redaktion av Alf Ahlberg, Eiliv Skard och A.H. Winsnes. Stockholm: Natur och Kultur, 1964. XI, 346; 295; 336 s + planscher. Inbundna i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. 3 volymer. Illustrerade med svartvita planscher. (#15572) 500:-