GENEALOGI
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Adalbert, Prinz von Bayern: DIE WITTELSBACHER. München: Prestel, 1979. 462, (1) pp. Publisher's cloth in dust jacket. "Mit 100 Abbildungen, davon 10 in Farben, 24 Wappenzeichnungen, 15 genealogischen Tafeln sowie Verzeichnissen, Übersichten und Register". German text. (#95122) 90:-
ALMANACH DE GOTHA 1902. ANNUAIRE GÉNÉALOGIQUE, DIPLOMATIQUE ET STATISTIQUE. Cent trente-neuvième année. Gotha: Julius Perthes, (1901). XXIV, 1211, (1) pp + 4 steel engraved portraits. Publisher's pictorial red cloth. French text. (#95187) 350:-
ALMANACH DE GOTHA POUR L'ANNÉE 1827. Soixante-quatrième année. Gotha: Julius Perthes, 1826. VII, Calendrier (44) pp, Généalogie 355, (3) pp + plates. 11x7 cm. Publisher's printed hard cover with all edges gilt. With title woodcut plate, 4 engraved portraits (Nicolas, Charles X, Charles XIV Jean, Louis), and 4 double plate engravings (Grosse Moschee zu Ahmedabad, Oestliches Thor von Dhuboy, Ansicht von Bombay von der Landseite, Jagd mit dem Cheeta). French text. With engraved bookplate. (#96556) 1200:-
ANCIENNETETS-, TOUR- OCH ADRESS-RULLA ÖFVER SVENSKA ARMÉENS SAMT FLOTTANS UNDER-OFFICERARE OCH VEDERLIKAR. 1868. Utgifven af K. J. Kindvall. Tryckt i Göteborg: A. Lindgren, 1868. 128 s. 20x17,5 cm. Häftad med svårt skadat tryckt främre omslag. Häftningen delvis trasig och bakre omslaget saknas. (#88746) 100:-
Andersson, Kent / Anderö, Henrik: ORDBOK FÖR SLÄKTFORSKARE. Västerås: ICA bokförlag, 1997. Andra helt omarbetade och utvidgade upplagan. 143, (1) s. 24,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Med separat 2-sidig bilaga på tjockare papper "Tyska skrivstilen". (#100640) 150:-
Anderö, Henrik: LÄSEBOK FÖR SLÄKTFORSKARE. Västerås: ICA-förlaget, 1979. Första upplagan. 64 s. 29,5x21 cm. Limhäftad. Illustrerad. (#84601) 100:-
Backhausen, Vilh.: PERSONALHISTORISK ARKIV FOR KØBENHAVNS BOGTRYKKERFORENING. København: Chr. Backhausen, 1943. 57, (5) s. 30x21 cm. Förlagets dekorerade klotryggsband. (#9985) 75:-
Banc, Jean-Claude: DICTIONNAIRE DES MARÉCHAUX DE NAPOLÉON. Paris: Pygmalion, 2007. 454, (9) pp. Publisher's printed hard cover in dust jacket. Photoillustrated in black and white. French text. (#98371) 200:-
Berger, Vilh.: ÖREBROSTUDENTER 1864-1888. Anteckningar samlade. Örebro: Bohlinska, 1894. 28, (4) s. Häfatd med tryckt originalomslag med nött rygg. (#47274) 250:-
(BILLMANS) Billman, Bror: GAMLA MINNEN KRING EN GAMMAL SLÄKT. Samlade och upptecknade av en släktmedlem. Karlstad: Nya Wermlands-tidningen, 1924. VII, (3), 264 s. 25x17,5 cm. Privatbundet halvklotband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad. Med handskivet släktträd på bakre medbundna omslaget. (#48221) 200:-
Bjurholm, Anders: F. D. BRYGGARE-EMBETETS I STOCKHOLM PENSIONSKASSA ÅREN 1847-1900. Anteckningar från handlingar i kassans arkiv. Tryckt i Stockholm: Palmquists, 1905. Numrerad upplaga. 302 s + planscher. 26x19,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lätt solkigt och blekt band. Illustrerad med fotografiska planscher i svartvitt. (#99872) 200:-
BÅTSMÄN, RYTTARE & SOLDATER. Släktforskaren och de militära källorna. Redaktör: Bengt Hjord. Göteborg: Sveriges Släktforskarförbund, 1988. 263 s. 24,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt. Sveriges Släktforskarförbunds Årsbok 1988. (#101179) 200:- (bild)
Cavallin, Severin: UR SKÅNSKA PRESTHUSENS HÄFDER. Lund: Gleerups, 1878. 126 s+ titelplansch i träsnitt. Privatbundet halvklotband, omslaget medbundet. Med exlibris. (#92622) 125:-
CHALMERS TEKNISKA INSTITUT. Högre avdelningens tredje årskurs H.-T. 1915 - V.-T. 1916. Göteborg: Bergendahls, 1916. Opaginerad. Mjukt blintpressat pappband med lätt skadat omslag. Fotografiskt album med tryckta autografer. (#19223) 150:-
Collmar, Magnus: STRÄNGNÄS STIFTS HERDAMINNE 2. Den äldre vasatiden. Nyköping: Strängnäs stifts herdaminnekommitté, 1964. 875, (1) s. 24,5x17,5 cm. Förlagets klotband. Sparsamt illustrerad. Endast andra delen av två utkomna. (#83340) 200:-
DALAREGEMENTETS PERSONHISTORIA I-III. I: 1542-1699. II: 1700-1799 + Tillägg och ändringar. III: 1800-1899. (Falun): (Komm. för Dalregementets personhistoria), 1984-93. Mer utkommit. 548; 736 + 19; 474 s. 24,5x17,5 cm. 3 volymer inbundna i förlagets dekorerade klotband + klammerhäfte. Delvis illustrerade i svartvitt. 5 delar utkomna. (#101181) 300:-
DET STORA SAMLINGSVERKET SVERIGES BARN - SVERIGES FRAMTID. Huvudredaktör Bigi Wennberg. Stockholm: IGO-Förlaget, 1942. Numrerad upplaga. 719, (1) s. 31x32 cm. Förlagets dekorerade linneband. Fotoillustrerad. (#64635) 350:-
Dod, Robert P.: THE PEERAGE, BARONETAGE, NAD KNIGHTAGE, OF GREAT BRITAIN AND IRELAND FOR 1863, INCLUDING ALL THE TITLED CLASSES. Twenty-Third Year. London: Whittaker and Co., 1863. 758, 35 pp. Publisher's slightly worn pictorial cloth. Illustrated. (#50426) 250:-
Ekström, Gunnar / Hansson, Gösta / Herzog, Leon: VÄSTERÅS STIFTS HERDAMINNE I-II. Stiftshistoriskt och stiftsbiografiskt uppslagsverk. I:1 Medeltiden och reformationstiden. Västerås stad. (8), XXIV, 776 s + utvikbar kolorerad karta i pärmficka. I:2 Medeltiden och reformationstiden. Återstående församlingar. (8) + XXVII, (1), 859 s + utvikbar kolorerad karta i pärmficka. II:1. 1600-talet. 888 s. II: 1. 1600-talet. Bilagor. 187 s. II:2. 1700-talet. 1034, (1) s. II:2. 1700-talet. Bilagor. 100 s. Tryckta i Västerås: 1939, 1949, 1971, 1971, 1990 och 1990. Sex volymer inbundna i olikfärgade klotband. Ryggtitlarna felaktigt angivna på 1700-talsdelarna som del III. (#101183) 1750:- (bild)
Elfstrand, Percy: EN SLÄKTKRETS I BILD. Reflexioner kring en utställning. Särtryck ur Från Gästrikland, 1964. 49 s. Häftad med något fläckat omslag. Illustrerad. (#90461) 75:-
Elfstrand, Percy: GEFLE I KRIGSTID UNDER GUSTAF III:S REGERING. Särtryck ur "Meddelanden av Gästriklands Kulturhistoriska förening 1926". 43 s. Häftad. Illustrerad. (#81634) 100:-
Elfstrand, Percy: KRONOBRÄNNERIET I STRÖMSBRO. Ett bidrag till dess historia I-(IV). Särtryck ur "Meddelanden av Gästriklands Kulturhistoriska förening 1927 och 1928" och "Gästrikland 1930 och 1931. 151, (1) s. 4 klammerhäftade volymer. Illustrerade. (#81629) 400:-
Elfstrand, Percy: KRONOBRÄNNERIET I STRÖMSBRO. Ett bidrag till dess historia I. Särtryck ur "Meddelanden av Gästriklands Kulturhistoriska förening 1927". 35 s. Klammerhäftad. Illustrerad. (#81638) 100:-
Elfstrand, Percy: UR FÖRVALTNINGSHISTORIEN. Särtryck ur "Ur Gävle stads historia", 1946. Sidorna 489-524. Häftad. Illustrerad. Med några blyertsnoteringar. (#81636) 100:-
Englund, Karl: SKANDIAMÄN OCH ANDRA FÖRSÄKRINGSMÄN 1855-1970. Femtio biografiska studier. Stockholm: Skandia, 1993. 331, (5) s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband. Fotoillustrerad i svartvitt. (#25210) 90:-
Feuk, Lars: MINIATUR-BILDER AF BEMÄRKTA PRESTMÄN I LUNDS STIFT PÅ 1800-TALET. Malmö: Stenström & Bartelson, 1893. 156 s + planscher. Obetydligt skadat något senare halvklotband. Illustrerad med 15 litografiskt tryckta planscher med porträtt av präster. Med Hilding Pleijels exlibris. (#93003) 300:-
FORSKA SJÄLV! En bok om arkiven i Stockholm. Redaktör Leif Gidlöf. Bildredaktör Peeter Mark. Stockholm: Stockholmsmonografier 100, 1990. 236 s. 24,5x17 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg och svartvitt, mestadels med fotografier. (#101306) 150:-
FRIMURARE-PORTRÄTT. NY SERIE. 48 svartvita porträtt med titelsida och innehållsförteckning. Merparten med separat textsida, några av de kungliga personerna saknar text. Stockholm: P. B. Eklund, utan årtal (ca 1890). Lösa blad i förlagets rikt dekorerade klotpärm med liten färgfläck på främre pärmen. 28x20,5 cm. (#101001) 200:-
Furtenbach, Börje: SLÄKTFORSKNING FÖR ALLA. Västerås: ICA, 1983. Fjärde omarbetade upplagan. 144 s + planscher. Limhäftad. Fotoillustrerad med planscher. (#90530) 125:-
GENERALSTABEN 1873-1923. En minnesskrift. Stockholm: Norstedts, 1923. (4), 368 s + rättelseblad + planscher. 25x18,5 cm. Häftad med lättare bruksspår. Fotoillustrerad med porträtt samt porträttplanscher övervägande i färg. (#89639) 200:-
Gobry, Ivan: DICTIONNAIRE DES PAPES. Paris: Pygmalion, 2008. 534, (7) pp + plates. Publisher's printed hard cover in dust jacket. Photoillustrated with plates in colour. French text. (#98365) 200:-
Hagman, Torsten: FRÅN KARLSKRONA UTGÅNGNA ÖRLOGSEXPEDITIONER ÅREN 1880-1895. Tryckt i Karlskrona: K. L. Svenssons Eftr., 1920. (8), 216 s. Inbunden i ett samtida halvskinnband med spricka i övre yttre falsen. Med exlibris. "Källorna till föreliggande arbete utgöras av fartygens loggböcker och mönsterrullor i den mån desamma varit tillgängliga i arkiven. Något öäver 1,000 loggbokshäften och c:a 300 mönsterrullor hava för ändamålet genomgåtts." (#96945) 200:-
HALLANDS LÄN. PORTRÄTTGALLERI. Tryckt i Göteborg: Wald. Zachrissons, 1927. 389 s. Förlagets titeldekorerade klotband med något blekt rygg. Fotoillustrerad. (#93108) 200:-
Hamnström, Carl: KUNGL. VÄSTERNORRLANDS REGEMENTE. Biografiska uppgifter om aktiva officerare och likställda 1854-1964. Sollefteå: I 21:s officerskårs enskilda kassa, 1965. 395, (3) s. Förlagets dekorerade klotband. Fotoillustrerad med porträtt. (#91262) 300:-
Hartmansdoprff, Aug. von: AFL. STÄMPELMÄSTAREN HERR ASSESSOREN ERIC TÖRNEBOHMS TESTAMENTE. Stockholm: Johan Hörberg, 1833. 29 s. Häftad med marmorerat omslag. Inlagan med lättare lagerfläckar. (#85801) 250:-
HEDVIG MARIA CRAMÉR (1895-1961). Förord av C-R. Cramér. Skrifter utgivna av Släktföreningen Cramér. Tryckt i Visby: Gotlänningen, 1964. 40 s. Klammerhäftad. Illustrerad med vinjetter av Birgitta Klint, samt 1 fotografiskt porträtt. Innehåller övervägande lyriska bidrag. (#90232) 90:-
Hildebrand, Bengt: HANDBOK I SLÄKT- OCH PERSONFORSKNING. Del I. Metodlära, medeltidsförhållanden, historiografi och bibliografi. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1961. Första upplagan. 399 s. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. (#83110) 175:-
Hildebrand, Bengt: HANDBOK I SLÄKT- OCH PERSONFORSKNING. Del I. Metodlära, medeltidsförhållanden, historiografi och bibliografi. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1961. Första upplagan. 399 s. Häftad. (#63794) 150:-
Hildebrand, Bengt: HANDBOK I SLÄKT- OCH PERSONFORSKNING. Del I. Metodlära, medeltidsförhållanden, historiografi och bibliografi. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1977. Ny upplaga. 399 s. Inbunden i förlagets pappband med lätt skadat skyddsomslag. (#72667) 125:-
Hildebrand, Bengt: HANDBOK I SLÄKT- OCH PERSONFORSKNING. Del I. Metodlära, medeltidsförhållanden, historiografi och bibliografi. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1977. Ny upplaga. 399 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med inklistrad gåvobiljett på det klistrade försättsbladet. (#101180) 125:-
Hofberg, Herman: SVENSKT BIOGRAFISKT HANDLEXIKON I-II. Alfabetiskt ordnade lefnadsteckningar af Sveriges namnkunniga män och kvinnor från reformationen till nuvarande tid. Stockholm: Bonniers, 1906. Ny upplaga grundligt genomsedd och omarbetad. (4), 630; (4), 815 s. Förlagets halvfranska band med obetydligt nötta ryggar. 2 volymer. Illustrerade med porträtt. (#391) 375:-
Hofberg, Herman: SVENSKT BIOGRAFISKT HANDLEXIKON I-II. Alfabetiskt ordnade lefnadsteckningar af Sveriges namnkunniga män och kvinnor från reformationen till nuvarande tid. Stockholm: Bonniers, 1906. Ny upplaga grundligt genomsedd och omarbetad. (4), 630; (4), 815 s. Handbundna klotband (Norstedt & Söner, Stockholm) med obetydliga bruksspår på ryggetiketterna, omslagen medbundna. 2 volymer. Illustrerade med porträtt. Med biblioteksetiketter på de klistrade försättsbladen och biblioteksstämpel på titelbladen, från nerlagt bibliotek. Med präglade ryggexlibris. (#92114) 350:-
HÖGRE ALLMÄNNA LÄROVERKET FÖR GOSSAR Å SÖDERMALM 1880-1940. Huvudredaktör: Bengt Söderberg. Stockholm: Sveriges Studenters Förlag, 1952. Numrerad upplaga för namngiven ägare. 421, (2) s. 30x22,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade skinnband med lättare nötmärken i rygghuvud och ryggfot. Fotoillustrerad. Del IV ur samlingsverket Sveriges studenter. (#93793) 200:-
HÖGRE REALLÄROVERKET Å ÖSTERMALM 1921. Tryckt i Stockholm: Cederquists Grafiska, 1921. 34 s. 28x22,5 cm. Privatbundet klotband, främre omslag medbundet. Samtliga klasser samt kollegiet återgivna i gruppfotografier där samtliga personers namnteckningar finns kopierade under varje fotografi. (#94673) 300:-
Hökstrand, Leif / Åkerlind, Ingrid: JAKTEN PÅ SKRÄDDARMÄSTARE C. F. MOLANDER. Så hittar du i Stockholms arkiv. Stockholm: Tiden / Stockholms stadsmuseum / Stockholms skolor, 1990. 243, (2) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt. (#100639) 150:-
JUBILEUMSVERK ÖVER INGENJÖRER UTEXAMINERADE FRÅN STOCKHOLMS TEKNISKA INSTITUT UNDER ÅREN 1924-1943. Utgiven i Stockholm: IGO-förlaget, 1944. Numrerad utgåva för namngiven ägare. 532 s. 29x22,5 cm. Förlagets dekorerade linneband. Fotoillustrerad. (#73118) 150:-
KALENDER ÖVER OINTRODUCERAD ADELS FÖRENING 1958. Utgiven av Föreningens styrelse. 10:e årgången. Stockholm: Gebers, 1957. 257 s + planscher. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med vapensköldar och fotografiska planscher. (#86846) 125:-
KALENDER ÖVER OINTRODUCERAD ADELS FÖRENING 1961. På Föreningens uppdrag redigerad av Erik T:son Uggla. 11:e årgången. Stockholm: Gebers, 1960. 262, (1) s + planscher. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med vapensköldar och fotografiska planscher. (#86847) 125:-
KALENDER ÖVER OINTRODUCERAD ADELS FÖRENING 1967. På Föreningens uppdrag redigerad av Johan von Sydow och Leif Påhlsson. 13:e årgången. Stockholm: Gebers, 1966. 384 s + planscher. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med vapensköldar och fotografiska planscher. (#86848) 125:-
KALENDER ÖVER OINTRODUCERAD ADELS FÖRENING 1975. På Föreningens uppdrag redigerad av Christopher v. Warnstedt. 15:e årgången. Stockholm: Almqvist & Wiksell, 1975. 377, (3) s. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med vapensköldar och fotografier. (#86850) 125:-
Katz, Gregor: DOKTOR WESTERLUNDS BREV TILL AUGUSTA JANSSON. Enköping: Westerlundsällskapet, 1998. 34 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fotoillustrerad. Med dedikation från "förf" på omslaget. (#90697) 75:-
Katz, Gregor: MEDICINEN DOKTOR WESTERLUND. Enköping: Westerlundsällskapet, 1998. 22 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fotoillustrerad. Med dedikation från "förf" på omslaget. (#90698) 75:-
Kjellander, Rune: KUNGL KRIGSVETENSKAPSAKADEMIEN. Svenska Krigsmanna Sällskapet (till 1805) Kungl Krigsvetenskapsakademien. Biografisk matrikel med porträttgalleri 1796-1995. Stockholm: Kungl Krigsvetenskapsakademien, 1996. 227 s. 26x19,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Illustrerad med porträtt i svartvitt, titelplansch i färg. (#98858) 150:-
Kleberg, Johan: KAMMARREVISIONEN - KAMMARRÄTTEN 1695 - 1940. Tryckt i Stockholm: Lindbergs, 1941. 321 s + planscher. 29x20,5 cm. Häftad med obetydliga bruksspår. Illustrerad med planscher. Svenska ämbetsverk, del IV. (#47140) 150:-
KÄNDA STOCKHOLMARE. Redaktion: Israel Goldmann. Stockholm: IGO-Förlaget, 1936. Utgiven i numrerad upplaga för namngiven ägare. XXV, (1), 879 s. 25x19 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Fotoillustrerad i svartvitt. (#99900) 150:-
LANDSTORMS-OFFICERS-KURSEN INOM IV ARMÉFÖRDELNINGEN 10 JUNI-23 JULI 1915. LÄRARE OCH DELTAGARE. Stockholm: Hasse W. Tullberg, 1915. Upplaga 310 numrerade exemplar. 39, (1) s. Handbundet titeldekorerat klotband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad. Sidorna 27-30 med mindre skada i yttre nedre marginalen. (#88091) 350:-
Leinberg, K. G.: DET ODELADE FINSKA BISKOPSSTIFTETS HERDAMINNE. Inledning: Finska Kyrkohistoriska Samfundet och dess arbetsfält. 16, V, (1), 197 s. Porvoossa (Borgå): Söderströmin, 1895. Modernt handbundet marmorerat pappband, omslaget medbundet. Svensk text. Finska Kyrkohistoriska Sällskapetss Handlingar / Suomen Kirkkohistoriallisen Seuran Toimituksia. I. (#33057) 500:-
(LEVIN, C. E.) Levin, Britt: CARL ERIK LEVIN 1874-1939. Stockholm: Eget förlag, 1996. 112 s. Limhäftad. Fotoillustrerad i svartvitt. (#100977) 100:-
LEXIKON DER NATURWISSENSCHAFTLER. Astronomen, Biologen, Chemiker, Geologen, Mediziner, Physiker. Heidelberg/Berlin: Spektrum, 2000. (6), 505 pp. 24x17 cm. Paperback as new. Photoillustrated. German text. (#74787) 150:-
(LINNÉ, CARL VON) Carlbring, Olof / Otterhed, Anna: CARL VON LINNÉ. Örebro: Olof Carlbring, 1978. 31 s + utvikbar genealogisk tabell. 24,5x17,5 cm. Klammerhäftad. (#78898) 100:-
Lundin, Claës: SÄLLSKAPET 1800-1900. Historisk skildring enligt uppdrag utarbetad af Claës Lundin. Tryckt i Stockholm: Beckmans, 1900. VIII, 215 s + 18 planschblad i svartvitt. + MATRIKEL ÖFVER SÄLLSKAPETS LEDAMÖTER 1800-1900. Enligt uppdrag utgifven af Hjalmar Gullberg. Tryckt i Stockholm: Beckmans, 1900. VIII, 197 s. 2 arbeten inbundna i ett något nött pappband med klotrygg. (#100746) 300:-
Lunsjö, Barbro: SLÄKTFORSKARENS UPPSLAGSBOK. 3400 uppslagsord. Stockholm: LT, 1996. Första tryckningen. 122, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#101269) 100:-
Lunsjö, Barbro: TJUGO HANDSKRIFTSTEXTER FÖR SLÄKT- OCH HEMBYGDSFORSKARE. Med facit och kommentarer. Skånes Genealogiska Förbund, 1991. 80, (2) s. 29,5x20,5 cm. Limhäftad. Med rättelselapp. (#84603) 100:-
MATRIKEL ÖVER LEDAMÖTER AV KUNGL. PATRIOTISKA SÄLLSKAPET 1766-1815. På uppdrag av Kungl. Patriotiska sällskapet utgiven av Staffan Högberg under medverkan av Helene Danielsen. Stockholm: 1961. 94, (1) s. Häftad med obetydliga bruksspår. Skrifter utgivna av Personhistoriska samfundet 13. (#90601) 100:-
Millar, David, Ian, John and Margaret: CHAMBERS CONCISE DICTIONARY OF SCIENTISTS. New York: Chambers, 1989. 461, (2) pp. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated. (#69051) 125:-
(NORRA LATIN). 1896 ÅRS STUDENTER FRÅN NORRA LATINLÄROVERKET I STOCKHOLM 18/5 1896. Tryckt i Stockholm: Fahlcrantz, 1926. 32 s. 25,5x19,5 cm. Häftad med tryckt något nött omslag. Fotoillustrerad. (#93808) 125:-
NORRA LATIN. HÖGRE ALLMÄNNA LÄROVERKET FÖR GOSSAR Å NORRMALM 1900-1955. Huvudredaktör: Bengt Söderberg. Stockholm: Sveriges Studenters Förlag, 1959. 709 s. 29,5x22,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade halvskinnband. Fotoillustrerad. Del VIII ur samlingsverket Sveriges studenter. (#98164) 250:-
NYA ELEMENTARSKOLAN I STOCKHOLM 1900-1955. Huvudredaktör: Bengt Söderberg. Stockholm: Sveriges Studenters Förlag, 1962. 573, (2) s. 29,5x22,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade halvskinnband i nyskick. Fotoillustrerad. Del X ur samlingsverket Sveriges studenter. (#93795) 300:-
Näslund, Anna-Greta / Olsson, Paul / Sundin, Per / Sundin, Sven Z: ANUNDSJÖ. SLÄKTER OCH GÅRDAR. Bjästa: CEWE-Förlaget, 1982. Första upplagan. Utgiven som Örnsköldsviks kommuns skriftserie Nr 5. 521 s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med obetydligt nött skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt. (#101182) 350:- (bild)
(PEHRSON, PER VICTOR & MATHILDA). SLÄKTKRÖNIKAN. En skildring av en gammal bergsmanssläkt såväl framåt som bakåt i tiden och utgående från Per Victor Pehrson (PVP) och hans hustru Mathilda, boende på Gelleråsen i Karlskoga i slutet av 1800-talet. Redaktörer Bengta Källström och Mats V Pehrson. Eget förlag, 2001. (9), 446, (3) s. Limhäftad. Fotoillustrerad. Samt Person- och ortsregister. (16) s. Klammerhäftad. 2 volymer. (#40493) 400:-
(POSSE, KNUT K:SON) Willers, Uno: EN GUSTAVIANSK BOKSAMLARE KNUT K:SON POSSE PÅ SVANÅ. Eget förlag tryckt i Stockholm: Norstedts, 1971. 197 s. 26x19 cm. Häftad. Fotoillustrerad samt med 4 planscher i färg. (#57520) 150:-
Renhorn, Gustaf: GAMLA STADSBOR. Ett bidrag till Skellefteå stads personhistoria. Uppsala: Almqvist & Wiksell, 1945. 216 s. Fotoillustrerad. + ARBETSLIV I SKELLEFTEBYGDEN. Journal skriven av Abraham Hæggström 1836-1839. Uppsala: Almqvist & Wiksell, 1944. 165 s. Privatbundet linneband, båda främre omslagen medbundna. 2 arbeten i 1 volym. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#70495) 300:-
Rosenberg, Carl: SVERIGES ECKLESIASTIKMATRIKEL. Stockholm: Carlsons, 1891. Ny, förkortad upplaga. (4), 544 s. Förlagets blå dekorerade klotband. Med diskret namnteckning på det klistrade försättsbladet. (#71061) 300:-
RULLA PÅ OFFICERARNE OCH CIVIL-PERSONALEN VID KONGL. MAJ:TS FLOTTA OCH DERTILL HÖRANDE CORPSER. Upprättad af Sjöförsvars-Departementets Commando-Expedition i Augusti 1845. Stockholm: Norstedts, 1845. 20,5x16,5 cm. 72 s. Häftad med tryckt lätt skadat omslag. (#88745) 200:-
RULLA PÅ OFFICERARNE OCH CIVIL-PERSONALEN VID KONGL. MAJ:TS FLOTTA OCH DERTILL HÖRANDE KÅRER. Upprättad af Sjöförsvars-Departementets Kommando-Expedition i Februari 1863. Stockholm: Norstedts, 1863. 19,5x16 cm. 74 s. Häftad med tryckt omslag med lättare bruksspår. (#88744) 200:-
Saarinen, Jouni: RÖTTER I SVERIGE. En vägledning för släktforskning i svenska arkiv. Stockholm: Riksarkivet, 1997. 47 s. 25,5x19,5 cm. Häftad. Illustrerad i svartvitt. Med rättelseblad. Skrifter utgivna av Riksarkivet 1. (#101434) 125:-
Segerstråle, Nils: HAMILTONSKA SLOTT OCH GÅRDAR I SVERIGE. Anteckningar samlade. Uppsala: Hamiltonska släktföreningen, 1976. 312, (1) s. Förlagets dekorerade röda skinnimiterade pappband. Fotoillustrerad. Med dedikation från "författaren". (#86833) 300:-
SERAPHIMERRIDDARELÄNGD 1748-1890 (MED BIHANG). Utgiven av Victor Örnberg och tryckt i Stockholm: Kongl. Boktryckeriet, 1890. 68 s. Häftad med tryckt omslag och lättare bruksspår. (#90602) 100:-
Skarstedt, Carl Wilhelm: ROSENIUS o ROSÉN o ROSÉN V. ROSENSTEIN. Ett kyrkohistoriskt rosenblad och korsblomma, upprunna vid Roasjö stränder af C. W. S. Stockholm: Schedins, 1904. 46 s. Privatbundet klotband utan ryggtitel, främre omslag medbundet. (#88771) 200:-
Slyngbom, H.: DANSK BILLEDKUNST. Biografisk haandleksikon over billedkunstens udøvere gennem 400 aar. København: Skandiakunst, 1947. 450, (1) s. 24x17,5 cm. Förlagets obetydligt nötta halvskinnband. (#85378) 150:-
SVENSKA BRYGGAREFÖRENINGENS PORTRÄTTKATALOG 1955. Tryckt i Stockholm: Esselte, 1955. 203, (1) s. Förlagets dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt och blekt rygg. Fotoillustrerad. (#87564) 150:-
SVENSKA BRYGGAREFÖRENINGENS PORTRÄTTKATALOG 1965. Tryckt i Stockholm: Esselte, 1965. 191 s. Förlagets dekorerade klotband. Fotoillustrerad. (#82425) 125:-
SVENSKA MÄN OCH KVINNOR 1-8. Biografisk uppslagsbok. Stockholm: Bonniers, 1942-55. 26x20 cm. Förlagets halvlinneband med marmorerade snitt. 8 volymer. Illustrerade med porträtt och även med planscher delvis i färg. Huvudredaktörer: Nils Bohman och Torsten Dahl. (8), 530, (1); (8), 650, (1); (12), 625, (2); (12), 676; (12), 692; (12), 644; (8), 565; (8), 533 s. (#32011) 1200:-
SVENSKA SLÄKTKALENDERN 1965. Utgiven av Gösta Berg m.fl. Stockholm: Bonniers, 1965. Sjuttonde årgången (ny följd). 456 s. Inbunden i förlagets klotband med lättare bruksspår. Utan skyddsomslag. (#51561) 150:-
SVENSKA SLÄKTKALENDERN 1976. Utgiven av Gösta Berg m.fl. Stockholm: Bonniers, 1976. Tjugonde årgången (ny följd). 468 s. Förlagets klotband med solkigt skyddsomslag. (#35776) 175:-
SVENSKT BIOGRAF- OCH FILMFOLK I ORD OCH BILD. Ett porträttgalleri med biografiska uppgifter över inom svenska biograf- och filmfacket verksamma personer. Hudvudred.: Sven Nygren. Stockholm: Biografiskt Galleri, 1940. Numrerad upplaga tryckt för namngiven ägare. XLVII, (1), 405, (1) s. 30x22 cm. Förlagets dekorerade skinnband med blekt och nött rygg. Fotoillustrerad. (#8864) 400:-
SWERIGES OCH NORRIGES CALENDER FÖR SKOTT-ÅRET 1832. Utgifven efter Kongl. Maj:ts nådigste förordnande, af dess Wetenskaps-Academie. Stockholm: Norstedts, (1831). (32) s. Almanacka + 617 s. Samtida lätt skadat pappband. (#13178) 125:-
SWERIGES OCH NORRIGES CALENDER FÖR ÅRET 1838. Utgifven efter Kongl. Maj:ts nådigste förordnande, af dess Wetenskaps-Academie. Stockholm: Norstedts, (1837). (32) s. Almanacka + 626 s. Samtida lätt skadat klotband. Med bibliotekstillskrift och exlibris. (#59117) 100:-
SWERIGES OCH NORRIGES CALENDER FÖR ÅRET 1841. Utgifven efter Kongl. Maj:ts nådigste förordnande, af dess Wetenskaps-Academie. Stockholm: Norstedts, (1840). (32) s. Almanacka + 637 s. Samtida obetydligt nött pappband. (#13174) 150:-
SWERIGES OCH NORRIGES CALENDER FÖR ÅRET 1842. Utgifven efter Kongl. Maj:ts nådigste förordnande, af dess Wetenskaps-Academie. Stockholm: Norstedts, (1841). (32) s. Almanacka + 644 s. Samtida något skadat pappband. Almanackan med klipp i övre hörn. (#13177) 100:-
SVERIGES RIDDERSKAP OCH ADELS KALENDER 1989. Utgiven av Riddarhusdirektionen. Nittioåttonde årgången. Stockholm: Riddarhusdirektionen, 1988. 763 s. 24,5x15,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lätta bruksspår. Illustrerad med vapensköldar samt fotografiska planscher. (#94809) 150:-
SVERIGES RIDDERSKAP OCH ADELS KALENDER 1995. Utgiven av Riddarhusdirektionen. Hundrade årgången. Stockholm: Riddarhusdirektionen, 1994. 803, (41) s. 24,5x15,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lätta bruksspår. Illustrerad med vapensköldar samt fotografiska planscher. (#50288) 200:-
SÖDERMANLANDS-NERIKES NATION I UPSALA. VÅRTERMINEN 1916-HÖSTTERMINEN 1928. Tryckt i Uppsala: Appelbergs, 1929. 251 s. Häftad. Fotoillustrerad. (#47315) 125:-
Södermark, Robert: KUNGL. SVENSKA RIDDAREORDNARNA JÄMTE KONUNG OSCAR II:S JUBILEUMSTECKEN. Personhistoriskt praktverk. Den historiska afdelningen utarbetad af Karl Henrik Karlsson. Lund: C. Lunds Förlag, 1907. 436 s + 19 svartvita planscher. 29x22 cm. Förlagets gulddekorerade blå klotband med obetydlig reva i rygghuvudet, samt med helt guldsnitt. Fotoillustrerad med porträtt. Med delvis borttagen dedikation från "Utgifvaren" på förtitelbladet. (#68538) 350:-
Ulfsäter-Troell, Agneta: FAMNA LIVET. Stockholm: Trevi, 1991. Första upplagan. 221, (3) s. 24,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt. En svensk familjesaga. (#100301) 125:-
VEM ÄR DET. SVENSK BIOGRAFISK HANDBOK 1979. Stockholm: Norstedts, 1978. XVII, (1), 1201 s. Förlagets titeldekorerade klotband. Utan skyddsomslag. (#87792) 75:-
VEM ÄR DET. SVENSK BIOGRAFISK HANDBOK 1983. Stockholm: Norstedts, 1978. XIX, (1), 1178 s. Förlagets titeldekorerade klotband. Utan skyddsomslag. (#87793) 75:-
VEM ÄR DET. SVENSK BIOGRAFISK HANDBOK 1995. Redaktör Hans Uddling och Katrin Paabo. Stockholm: Norstedts, 1994. 1276 s. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. (#68835) 75:-
Wennerström, Thorsten: KUNGL. KRIGSAKADEMIEN OCH KUNGL. KRIGSSKOLAN ÅREN 1792-1935. Personhistoriska uppgifter rörande kanslerer, inspektörer för militärläroverken, guvernörer och chefer jämte samtlig vid K. Krigsakademien, K. Krigsskolan och dess officers- och reservofficerskurser tjänstgörande militära, civilmilitära och civila befäls- och lärarpersonal av officers tjänsteställning. Stockholm: Generalstabens Litografiska Anstalt, 1936. 373 s. 26,5x19 cm. Förlagets dekorearde klotband. Fotoillustrerad. (#89719) 175:-
Wiberg, Åke: EN HERRGÅRDSIDYLL. Flodinska släkten. (Kil): Eget förlag, 1959. 264 s + plansch. Förlagets pappband. Fotoillustrerad. Med namnetikett på det klistrade försättsbladet. (#92588) 100:-
Wiberg, Åke: MAGNUS WIBERG. (Kil): Eget förlag, 1960. 221 s + plansch. Förlagets pappband. Fotoillustrerad. Med namnetikett på det klistrade försättsbladet. (#92589) 100:-
Wiberg, Åke: NÄR KLOCKORNA KLÄMTADE. (Kil): Eget förlag, 1959. 279 s. Förlagets pappband. Fotoillustrerad. Med namnetikett på det klistrade försättsbladet. (#92587) 100:-
Wrangel, F. U. (Fredrik Ulrik): DIE SOUVERÄNEN FÜRSTENHÄUSER EUROPAS I-II. Porträtsammlung nebst genealogischen Notizen. Stockholm: Hasse W. Tullberg, 1898-99. (10), 845 pp. 28,5x23,5 cm. Publisher's pictorial cloth. 2 volumes. Photoillustrated. German text. (#89733) 900:-
Wärle, Gunilla: FRÅN SLOTT OCH HERRESÄTEN. Mat och miljö. Stockholm: Svenska Dagbladet, 1989. 166 s. 26,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg. (#86517) 200:-
Zielfelt, Lennart: KULLERSTAD SOCKENS MINNE. Tiden före år 1700. Linköping/Skärblacka: Eget förlag, (1966). Utgiven i 500 exemplar, varav 125 numrerats, detta onumrerat. 456 s. 25x18 cm. Förlagets klotrygssband. Fotoillustrerad samt med teckningar och en kolorerad karta. Främre fria försättsbladet bortrivet. (#48179) 450:-