ILLUSTRERADE BÖCKER
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
ABC-BOK. Hylands hörna. ABC skrivet av svenska folket med bilder av Olle Olsson Hagalund ABC, Bror Marklund DEF, Karl Axel Pehrson GHIJ, Bror Hjorth KLMN, Gustav Rudberg OPQR, Lars Norrman STUV, Lennart Rodhe XYZ, Martin Lamm ÅÄÖ. Stockholm: Sveriges Radio, 1966. (32) s. 26x21 cm. Klammerhäftad. Övervägande illustrerad i färg. (#90298) 75:-
AFRIKANSK NEGERDIKTNING. Ordspråk och dikter, berättelser och sägner tolkade av Carl Kjersmeier. Stockholm: Norstedts, 1948. 46, (4) s. 26,5x20 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar i färg av Mogens Zieler. (#88079) 90:-
Ahlgren, Stig: PARIS SKE PRIS. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1949. Originalupplagan. 188, (1) s. 24x17,5 cm. Förlagets dekorerade klotryggsband med något skadat skyddsomslag. Illustrerad av Birger Lundquist. (#86568) 150:-
Ahlgren, Stig: PARIS SKE PRIS. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1949. Originalupplagan. 188, (1) s. 24x17,5 cm. Häftad med lätta bruksspår. Illustrerad av Birger Lundquist. (#48037) 100:-
Almqvist, Carl Jonas Love: 12 SONGES. Till gitarr och piano av Lille Bror Söderlund. Inledning av Gunnar Ekelöf. Stockholm: Bonniers, 1942. (46) s. 24,5x30 cm. Häftad med obetydligt nött omslag. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund, samt med noter. (#48531) 100:-
Almqvist, Carl Jonas Love: AMORINA. Scenografi Ann Margret Dahlquist-Ljungberg och Sven Ljungberg. Regi Alf Sjöberg. Stockholm: Almlöfs, 2005. 174, (2) s. 30x22 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt. (#98396) 150:-
Almqvist, Carl Jonas Love: FOLKLIVSBERÄTTELSER. Stockholm: Bonniers, 1925. Ny upplaga. 231, (2) s. 24,5x16 cm. Handbundet lätt skevt klotband (Beck & son, Stockholm), främre omslag medbundet. Med något blekt rygg. Illustrerad av Kurt Jungstedt i texten samt med helsides planscher i färg. Med namnteckning på förtitelbladet samt namnetikett på det klistrade försättsbladet. (#36559) 175:-
Almqvist, Carl Jonas Love: FOLKLIVSBERÄTTELSER. Stockholm: Bonniers, 1925. Ny upplaga. 231, (2) s. 24x16 cm. Förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Illustrerad av Kurt Jungstedt i texten samt med helsides planscher i färg. Porträtt av Almqvist inklistrat på det fria försättsbladet. (#36560) 350:-
Almqvist, Carl Jonas Love: FYRA FOLKLIVSBERÄTTELSER. Kapellet, Skällnora kvarn, Grimstahamns nybygge, Målaren. Stockholm: Ljus, 1957. Ny upplaga. 264, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med obetydligt nött skyddsomslag. (#61017) 75:-
Almqvist, Carl Jonas Love: FYRA FOLKLIVSBERÄTTELSER. Kapellet, Skällnora kvarn, Grimstahamns nybygge, Målaren. Stockholm: Norstedts, 1965. Ny upplaga. 221, (2) s. Förlagets tryckta pappband med lätt blekt rygg. Illustrerad av Svenolov Ehrén. (#61008) 60:-
Almqvist, Carl Jonas Love: PALATSET. Med illustrationer av Bertil Bull Hedlund och inledning av Knut Jaensson. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1947. Bibliofilupplaga tryckt i 200 numrerade exemplar på lyxtryckspapper med en av konstnären signerad originaletsning. IX, (1), 83, (2) s. Handbundet rikt dekorerat blått skinnband (Nordiska Bokhandeln) med pärmdekor och inre denteller i guldtryck och helt guldsnitt, omslaget medbundet. Ryggen obetydligt blekt. I skinnskodd kassett. (#735) 1200:- (bild)
Almqvist, Carl Jonas Love: PALATSET. Med illustrationer av Bertil Bull Hedlund och inledning av Knut Jaensson. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1947. Upplaga 1800 exemplar. IX, (1), 83, (2) s. Häftad. (#60988) 100:-
Almqvist, Carl Jonas Love: PALATSET. Med illustrationer av Bertil Bull Hedlund och inledning av Knut Jaensson. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1947. Upplaga 1800 exemplar. IX, (1), 83, (2) s. Häftad med lättare bruksspår. Med namnteckning på friblad. (#60989) 75:-
Andersen, Hans Christian: H. C. ANDERSEN ILLUSTRERET AF POVL CHRISTENSEN. København: Gyldendal, 1969. Upplaga 850 signerade exemplar, detta dock osignerat. 131, (3) s. 34,5x24 cm. Häftad med liten nötskada på skyddsomlaget. I skyddskassett. Illustrerad med 34 originalträsnitt av Povl Christensen. (#91641) 200:-
Andersen, Hans Christian: SKYGGEN. Forord af Paul V. Rubow. København: Berlingske, 1957. 42, (5) s. Förlagets marmorerade pappband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med träsnitt av Povl Christensen. (#51774) 75:-
Andersen, Hans Christian: VALDEMAR DAAE. Hvad vinden forteæller om Valdemar Daae og hans døttre. København: Privattryk, 1951. Upplaga trykt i 350 exemplar. Marmorerat pappband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med träsnitt av Povl Christensen. (#51778) 90:-
Andersen, Knud Hee: AARET I MIN HAVE. Aarhus: De Unges Forlag, 1927. Originalupplagan. 154, (3) s. Handbundet halvskinnband (Nordiska Bokhandeln, Stockholm) med ryggdekor och övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Illustrerad med teckningar av Aage Jørgensen. (#92134) 200:-
Andersson, Carl A.: VINGÅRDSVANDRING. Stockholm: Forum, 1953. 170, (1) s. Häftad med lätta bruksspår. Illustrerad med teckningar i färg av Gunnar Brusewitz. (#92760) 75:-
(ANDERSSON, PÄR). JOHANNES UPPENBARELSE. Akvareller av Pär Andersson. Förord av Bo Sylwan. Text tolkning av Karl Axel Nordlund. Stockholm: Carlssons, 2004. 38, (5) s. 30,5x23 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i färg. (#72810) 100:-
Apollinaire, Guillaume: L'ENCHANTEUR POURRISSANT. Illustré de gravures sur bois par André Derain. Paris: Les peintres du livre, 1971. Facsimile de l'edition Gaillimard de 1921. 85, (7) pp. 23x21 cm. Loose sheets in publisher's pictorial brown cloth in slipcase, front cover of dust jacket preserved. French text. (#94053) 250:-
(ARTIA) Ehrenburg, Ilja / Troup, Miloslav: PRAHA. Published by Artia Prague on the occasion of the fifteenth anniversary of its foundation. Prague: Artia, 1967. Edition of 370 numbered copies and signed by the artist Miloslav Troup. 30x18,5 cm. Unpaginated in sheets with printed cover and a few traces of use. Text in Czechish, English, French and German. (#69880) 200:-
Asklund, Erik: ENSAMMA LYKTOR. Studier och skisser. Stockholm: Kooperativa Förbundets bokförlag, 1947. Upplaga tryckt i 200 numrerade och av författaren och illustratören signerade exemplar. 165, (2) s. Förlagets pergamentryggsband. Illustrerad av Charles Gl. Behrens. Med exlibris. Med dedikation från illustratören "Ch. B". (#35369) 275:-
Asplind, Jan: STRÖVTÅG I ORGANISATIONIEN. Stockholm: Bågspännaren, 1991. 134, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad med många teckningar av Stig Claesson. Med dedikation från författaren "Jan Asplind". (#97310) 100:-
Asplind, Jan: STRÖVTÅG I ORGANISATIONIEN. Stockholm: Bågspännaren, 1991. 134, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med många teckningar av Stig Claesson. (#97740) 100:-
Asplund, Karl: DAGARNA. Dikter i urval. Stockholm: Bonniers, 1938. 142 s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med litografier av Yngve Berg. (#41800) 100:-
Asplund, Karl: ORIENT. Reseminnen. Stockholm: Bonniers, 1934. 210 s + planscher. Häftad. Illustrerad av Kurt Jungstedt, delvis med planscher i färg. (#58521) 150:-
Aurell, Kathrine och Tage: LITEN FRANSK STAD. Stockholm: Rabén & Sjögren/Vi, 1954. Första upplagan. 159, (1) s. Inbunden i förlagets marmorerade pappband med klotrygg och obetydligt skadat skyddsomslag. Illustrerad av Georg Lagerstedt. (#54173) 100:-
Aurell, Tage: BILDERBOK. Stockholm: Kooperativa förbundets bokförlag / Tidningen Vi, 1950. Originalupplagan. 98, (2) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Erik Prytz. (#54169) 100:-
Aurell, Tage: BILDERBOK. Stockholm: Kooperativa förbundets bokförlag / Tidningen Vi, 1950. Originalupplagan. 98, (2) s. Häftad. Illustrerad av Erik Prytz. (#54168) 100:-
Aurell, Tage: SKILLINGTRYCK. Stockholm: KF:s bokförlag, 1951. Ny upplaga. 117, (1) s. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med trästick av Sven Ljungberg. (#58511) 150:-
Aurell, Tage: SKILLINGTRYCK. Stockholm: KF:s bokförlag, 1951. Ny upplaga. 117, (1) s. Häftad med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad med trästick av Sven Ljungberg. (#52524) 175:-
Aurell, Tage: SKILLINGTRYCK. Stockholm: KF:s bokförlag, 1951. Ny upplaga. 117, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Illustrerad med trästick av Sven Ljungberg. (#1153) 250:-
Aurell, Tage: SKILLINGTRYCK. Stockholm: KF:s bokförlag, 1951. Ny upplaga. 117, (1) s. Häftad utan skyddsomslag. Illustrerad med trästick av Sven Ljungberg. Med lång tillskrift på friblad. (#40594) 150:-
Aurén, Sven: MITT FÖNSTER I PARIS. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1955. Femte upplagan. 177, (2) s. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Gunnar Brusewitz.. (#88413) 150:-
Baggesen, Jens: KALLUNDBORGS KRÖNIKE. København: Det Berlingske Bogtrykkeri, 1961. 44, (4) s. Förlagets pappband med överdragspapper av Axel Encke. Illustrerad med träsnitt av Povl Christensen. (#58630) 100:-
Barthel, Sven / Svensson, Roland: GILLÖGA. En utskärgård i ord av Sven Barthel och bild av Roland Svensson. Stockholm: Bonniers, 1945. Första upplagan. 225, (7) s. 25x20,5 cm. Förlagets dekorerade linneband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt av Roland Svensson. Bandet med lättare bruksspår. Med missfärgat försättspapper efter tidigare ilagt tidningsurklipp samt namnteckning på det fria försättsbladet. (#44948) 400:-
Barthel, Sven / Svensson, Roland: GILLÖGA. En utskärgård i ord av Sven Barthel och bild av Roland Svensson. Stockholm: Bonniers, 1945. Första upplagan. 225, (7) s. 25x20 cm. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt av Roland Svensson. Med liten skada i rygghuvudet. (#96941) 450:-
Barthel, Sven / Svensson, Roland: GILLÖGA. En utskärgård i ord av Sven Barthel och bild av Roland Svensson. Stockholm, Bonniers, 1948. Första upplagans femte tusende. 232 s. 25,5x20 cm. Förlagets linneband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt av Roland Svensson. Bandet med svag antydan till missfärgning. Med exlibris. (#84934) 400:-
Barthel, Sven / Svensson, Roland: GILLÖGA. En utskärgård i ord av Sven Barthel och bild av Roland Svensson. Stockholm: Bonniers, 1957. Första upplagans sjätte-sjunde tusende. 225, (7) s. 25,5x20 cm. Förlagets dekorerade linneband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt av Roland Svensson. (#69367) 350:-
Barthel, Sven / Svensson, Roland: GILLÖGA. En utskärgård i ord av Sven Barthel och bild av Roland Svensson. Stockholm: Bonniers, 1957. Första upplagans sjätte-sjunde tusende. 225, (7) s. 25,5x20 cm. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt av Roland Svensson. Med lätt blekt rygg. (#56831) 450:-
Barthel, Sven / Svensson, Roland: GILLÖGA. En utskärgård i ord av Sven Barthel och bild av Roland Svensson. Stockholm: Bonniers, 1996. Ny utökad upplaga. 230, (2) s. 26x21 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt av Roland Svensson. Utökad upplaga med efterord och två reproducerade svartlitografier från senare år av Roland Svensson. (#20625) 125:- (bild)
Barthel, Sven / Svensson, Roland: SVENSKA LILLÖ. Med några utflykter i omgivningarna och i tiden i ord av Sven Barthel och bild av Roland Svensson. Stockholm: Bonniers, 1973. Originalupplagan. 221, (2) s. 25,5x20 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad av Roland Svensson samt med historiska bilder, delvis i färg. (#32903) 350:-
Barthel, Sven / Svensson, Roland: SVENSKA LILLÖ. Med några utflykter i omgivningarna och i tiden i ord av Sven Barthel och bild av Roland Svensson. Stockholm: Bonniers, 1973. Originalupplagan. 221, (2) s. 25,5x20 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lätt skadat och mörktonat skyddsomslag. Illustrerad av Roland Svensson samt med historiska bilder, delvis i färg. (#69366) 300:-
Baudelaire, Charles: LES FLEURS DU MAL. Dessins de Delacroix. Lausanne: Mermod, 1954. Edition of 2000 numbered copies. 314, (3) pp. Soft boards. Illustrated with plates by Delacroix in black-and-white. French text. Nameinscription on free endpaper. (#69128) 200:-
Baudelaire, Charles: LES FLEURS DU MAL. Stockholm: The Continental Book Company, 1946. 301 pp. 32x22 cm. Soft boards as issued with mended and soiled dustjacket. In publisher's slip case. Illustrated by Adolf Hallman in black-and-white in text and with 19 colour plates. French text. (#86950) 300:-
Baudelaire, Charles: LES FLEURS DU MAL. Stockholm: The Continental Book Company, 1946. 301 pp. 32x22 cm. Soft boards as issued with mended and used dustjacket. In publisher's slip case. Illustrated by Adolf Hallman in black-and-white in text and with 19 colour plates. French text. (#32998) 350:-
(BEAUVAIS) Egebjerg, Ivar: BEAUVAIS I HUNDREDE AAR. 1880 23.MAJ 1950. Tryckt i København: Schultz Forlag, 1950. 86, (2) s. 27,5x18,5 cm. Förlagets dekorerade pappband. Illustrerad med träsnitt av Povl Christensen. (#88051) 100:-
Bédier, Joseph: FORTELLINGEN OM TRISTAN OG ISOLDE. Oslo: Huitfeldt, 1952. 211, (4) s. 24,5x18,5 cm. Inbunden i förlagets klotband med pergamentrygg och bevarat skyddsomslag med lagade revor. Illustrerad med originalträgravyrer av Ørnulf Ranheimsæter. Med exlibris. (#94526) 150:-
Bellman, Carl Michael: FREDMAN EPISTLAR. Stockholm: Bonniers, 1922. Ny upplaga. (12), 304, (5) s + planscher. Illustrerad med 8 nya för denna utgåva omgjorda originallitografier i rött av Yngve Berg, samt med vinjettillustrationer av densamme. Inbunden i förlagets dekorerade halvskinnband med lätt blekt och fläckad rygg. (#94774) 300:-
Bellman, Carl Michael: FREDMAN EPISTLAR - FREDMANS SÅNGER - MUSIKEN TILL FREDMANS EPISTLAR OCH FREDMANS SÅNGER. Stockholm: Bonniers, 1917-18. (12), 304, (5); (2), 202, (3); (203) s + litografiska planscher. 3 volymer inbundna i förlagets dekorerade skinnband med ryggdekor, inre denteller och helt guldsnitt. Banden lite ojämnt blekta, främst på ryggarna. Illustrerade med 17 originallitografier tryckta i rött av Yngve Berg, samt med vinjettillustrationer av densamme. (#99497) 900:-
Bellman, Carl Michael: FREDMAN EPISTLAR - FREDMANS SÅNGER - MUSIKEN TILL FREDMANS EPISTLAR OCH FREDMANS SÅNGER. Stockholm: Bonniers, 1922, 1918 och 1922. Första och tredje delarna i andra tryckningen. Andra delen i första tryckningen. (12), 304, (5); (2), 206, (1); (203) s. Handbundna halvpergamentband (Norstedt & Söner, Stockholm) med ryggdekor, övre guldsnitt och ryggetiketter i ljusbrunt skinn. Samtliga omslag medbundna. 3 volymer. Illustrerade med 17 originallitografier i rött av Yngve Berg, samt med vinjettillustrationer av densamme. Musikvolymen med noter i faksimil efter 1790 års utgåva. Samtliga delar med exlibris, samt med namnteckning på titelplanschernas baksida. (#88127) 750:- (bild)
Bellman, Carl Michael: FREDMAN EPISTLAR - FREDMANS SÅNGER - MUSIKEN TILL FREDMANS EPISTLAR OCH FREDMANS SÅNGER. Stockholm: Bonniers, 1922. Ny upplaga. (12), 304, (5); (2), 202, (5); (203) s. 3 häftade volymer med blanka omslag, ryggetiketter och mindre bruksspår. Illustrerade med 17 nya för denna utgåva omgjorda originallitografier i rött av Yngve Berg, samt med vinjettillustrationer av densamme. Musikvolymen med noter i faksimil efter 1790 års utgåva. (#88126) 350:- (bild)
Bellman, Carl Michael: FREDMANS EPISTLAR I-II. Stockholm: Bonniers, 1953. 309, (8); 241, (4) s + planscher. 27x20 cm. Inbundna i förlagets halvklotband med ryggdekor, omslagen medbundna. Utan skyddsomslag. 2 volymer. Första delen illustrerad av Yngve Berg i texten, samt med planscher. Andra delen med musik arrangerad av Lille Bror Söderlund. (#26490) 350:-
Bellman, Carl Michael: FREDMANS EPISTLAR. MED BILDER AV PETER DAHL. Stockholm: Bonniers, 1984. Första upplagan. 430, (4) s. 27,5x19 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag med obetydliga bruksspår. Illustrerad i färg. (#20977) 450:- (bild)
Bellman, Carl Michael: FREDMANS EPISTLAR. MED BILDER AV PETER DAHL. Stockholm: Bonniers, 1984. Första upplagan. 430, (4) s. 27,5x19 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad i färg. (#85160) 350:- (bild)
Bellman, Carl Michael: FREDMANS SÅNGER. Stockholm: Bonniers, 1917. (4), 206, (2) s. Förlagets dekorerade halvskinnband med dekorerad och kraftigt blekt rygg. Illustrerad i texten samt med 8 helsides originallitografier av Yngve Berg. (#26491) 200:-
Bellman, Carl Michael: FREDMANS SÅNGER. Stockholm: Bonniers, 1917. (4), 206, (2) s. Förlagets dekorerade halvskinnband med dekorerad och obetydligt blekt och nött rygg. Illustrerad i texten samt med 8 helsides originallitografier av Yngve Berg. (#84379) 250:-
Bellman, Carl Michael: LES EPÎTRES DE FREDMAN. Vingt-huit épîtres traduites par Nils Afzelius et Pierre Volboudt avec une introduction de Pierre Volboudt. Stockholm: Norstedts, 1953. 500 exemplaires numerotés, exemplaire non numeroté. 150, (7) pp. Broché avec petit dommage ā tęte de dos et avec emboîtage. Illustré de 14 reproductions en hors-texte de lavis et d'aquarelles d'Elias Martin, tirées en 5 couleurs sur papier de Klippan. Texte en franįais. (#153) 400:-
Bellman, Carl Michael: SCENER UR FREDMANS EPISTLAR OCH SÅNGER MED UPPLYSANDE TEXT. Stockholm: Eklunds, 1892. (28) sidor text med 12 litografier i färg efter Elis Chiewitz. 21,5x27 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. (#48674) 600:-
Bendix, Hans: RESA I MEDELHAVET. Stockholm: Gebers, 1957. Första svenska upplagan. 179, (1) s. 25x17 cm. Förlagets tryckta klotryggsband med skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#51413) 125:-
Berg, Björn: SKISSER FRÅN KINA. Höganäs: Wiken, 1981. 170 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#54497) 100:-
Bergman, Bo: STOCKHOLMSDIKTER. Stockholm: Bonniers, 1947. Exemplar av originalupplagan, tryckt som bibliofilutgåva med en extra litografi. Detta exemplar utan nummer och signeringar, men försedd med en osignerad originallitografi i färg av Yngve Berg. 114, (5) s. 25,5x20 cm. Förlagets halvklotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Yngve Berg. (#52515) 350:-
Bergman, Bo: STOCKHOLMSDIKTER. Stockholm: Bonniers, 1947. Originalupplagan. 114, (5) s. 25,5x20 cm. Förlagets halvskinnband med lättare nötmärken i rygghuvud och ryggfot, med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad av Yngve Berg. (#60955) 200:-
Bergman, Bo: STOCKHOLMSDIKTER. Stockholm: Bonniers, 1947. Originalupplagan. 114, (5) s. 25,5x20 cm. Inbuden i förlagets halvklotband med lätt nött skyddsomslag. Illustrerad av Yngve Berg. Med exlibris. (#95477) 175:-
Bergman, Bo: STOCKHOLMSDIKTER. Stockholm: Bonniers, 1947. Originalupplagan. 114, (5) s. 25,5x20 cm. Inbunden i förlagets halvklotband med skyddsomslag. Illustrerad av Yngve Berg. (#24848) 225:-
Bergman, Bo: STOCKHOLMSDIKTER. Stockholm: Bonniers, 1947. Originalupplagan. 114, (5) s. 25,5x20 cm. Inbunden i förlagets något nötta halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Yngve Berg. Med gåvotillskrift på friblad. (#95478) 175:-
Berg, Yngve: GREKISKT. Stockholm: Bonniers, 1929. 132 s. 24x16,5 cm. Privatbundet enklare halvklotband, omslaget medbundet. Illustrerad av författaren. Främre medbundna omslaget med lagning. Med exlibris. (#38966) 200:-
Berg, Yngve: SPANSKT. Stockholm: Bonniers, 1915. 131 s. 23x16,5 cm. Handbundet modernt halvskinn band (Knut Hässler, Stockholm) med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad av författaren. Med namnteckning på förtitelbladet. (#38951) 500:- (bild)
BERÄTTELSEN OM ES-SINDIBAD, SJÖFARAREN OCH ES-SINDIBAD, BÄRAREN UR TUSEN OCH EN NATT. Stockholm: Bonniers, 1916. 84 s + planscher. 32x22,5 cm. Förlagets dekorerade pappband med pergamentrygg och med bruksspår. Översatt av Gustaf Thomée. Illustrerad i texten samt med 8 planscher av Bertil Lybeck. (#81473) 125:-
BERÖMDA BERÄTTARE. Ny samling klassiska och moderna noveller. Urval av Ivar Öhman. Stockholm: FIB, 1952. 309 s. Förlagets linneband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. (#23774) 75:-
BERÖMDA BERÄTTARE. Ny samling klassiska och moderna noveller. Urval av Ivar Öhman. Stockholm: FIB, 1952. 309 s. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Med exlibris. (#35177) 90:-
BERÖMDA BERÄTTARE. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna (i samarbete med Folket i Bild), 1948. Bibliofilupplaga tryckt i 250 numrerade exemplar på randigt antikpapper, försedd med en signerad originaletsning av Bertil Bull Hedlund. 274, (5) s. Handbundet dekorerat halvskinnband (Bonniers Bokbinderi, Stockholm) med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Med Gunnar Joos exlibris. Tolv noveller av August Strindberg, Hjalmar Söderberg, Herman Bang, Hans E. Kinck, Juhani Aho, Nikolaj Gogol, Anton Tjechov, Guy de Maupassant, Joseph Conrad, Eduard von Keyserling, Stephen Crane och Horacio Quiroga. Redigering och notiser av Ivar Öhman. - Bokvännens bibliotek 6. (#36056) 1500:- (bild)
BERÖMDA BERÄTTARE. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna (i samarbete med Folket i Bild), 1948. Bibliofilupplaga tryckt i 250 numrerade exemplar på randigt antikpapper, försedd med en signerad originaletsning av Bertil Bull Hedlund. 274, (5) s. Häftad. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Tolv noveller av August Strindberg, Hjalmar Söderberg, Herman Bang, Hans E. Kinck, Juhani Aho, Nikolaj Gogol, Anton Tjechov, Guy de Maupassant, Joseph Conrad, Eduard von Keyserling, Stephen Crane och Horacio Quiroga. Redigering och notiser av Ivar Öhman. Bokvännens bibliotek 6. (#46961) 1000:- (bild)
BERÖMDA BERÄTTARE FRÅN DE SJU HAVEN. I urval av Erik Asklund. Stockholm: FIB, 1954. 277, (2) s. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad av Eric Palmquist. (#23784) 100:-
BERÖMDA BERÄTTARE FRÅN DE SJU HAVEN. I urval av Erik Asklund. Stockholm: FIB, 1954. 277, (2) s. Förlagets linneband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Eric Palmquist. (#39319) 75:-
BERÖMDA BERÄTTARE OM JAKT OCH FISKE, DJUR OCH NATUR. Urval av Sven Rosendahl. Stockholm: FIB, 1951. 284, (2) s. Häftad. Illustrerad av Uno Stallarholm. (#23825) 50:-
BERÖMDA BERÄTTARE OM JAKT OCH FISKE, DJUR OCH NATUR. Urval av Sven Rosendahl. Stockholm: FIB, 1951. 284, (2) s. Häftad. Illustrerad av Uno Stallarholm. Främre omslagets insida och friblad med 16 signaturer av kända personer, en del tyvärr svårtydda, bl.a. Jan Fridegård, Gustav Sandgren, Artur Lundkvist, Olov Jonason, Axel Strindberg, Moa (Martinson), Carl-Emil Englund och Paff (Per Anders Fogelström). (#71396) 350:-
BERÖMDA BERÄTTARE OM JAKT OCH FISKE, DJUR OCH NATUR. Urval av Sven Rosendahl. Stockholm: Folket i Bild, 1951. 284, (2) s. Förlagets linneband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Uno Stallarholm. (#23782) 75:-
BERÖMDA BERÄTTARE OM KVINNOR OCH KÄRLEK. Ett novellurval av Ingrid Arvidsson. Stockholm: FIB, 1955. 268, (3) s. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad av Stig Södersten. (#23781) 90:-
BERÖMDA BERÄTTARE OM KVINNOR OCH KÄRLEK. Ett novellurval av Ingrid Arvidsson. Stockholm: FIB, 1955. 268, (3) s. Förlagets linneband med något solkigt skyddsomslag. Illustrerad av Stig Södersten. Med dedikation från "Stig Södersten". (#23780) 100:-
BERÖMDA BERÄTTARE OM KVINNOR OCH KÄRLEK. Ett novellurval av Ingrid Arvidsson. Stockholm: FIB, 1955. 268, (3) s. Förlagets linneband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Stig Södersten. (#23779) 75:-
BERÖMDA BERÄTTARE OM VÄRLDSSTÄDER. I urval av Erwin Leiser. Stockholm: FIB, 1956. 248, (2) s. Förlagets linneband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Adolf Hallman. (#41782) 75:-
BERÖMDA BERÄTTARE OM VÄRLDSSTÄDER. I urval av Erwin Leiser. Stockholm: FIB, 1956. 248, (2) s. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Adolf Hallman. (#23778) 100:-
BERÖMDA TYSKA BERÄTTARE. Urval av Johannes Edfelt. Stockholm: FIB, 1959. 310, (2) s. Förlagets linneband med skyddsomslag. Illustrerad av Börje Sandelin. (#23785) 75:-
Bewick, Thomas: MEMOARER. Översättning i urval och inledande karaktäristik av H.P. Rohde. Stockholm: Niloé: 1954. Upplaga för bokhandeln i 500 exemplar. 160 s. Häftad med lätta bruksspår. Med talrika illustrationer efter författarens egna träsnitt. Med exlibris. (#81106) 100:-
Bewick, Thomas: MEMOARER. Översättning i urval och inledande karaktäristik av H.P. Rohde. Stockholm: Niloé: 1954. Upplaga för bokhandeln i 500 exemplar. 160 s. Häftad med något solkigt omslag. Med talrika illustrationer efter författarens egna träsnitt. (#88696) 90:-
Bewick, Thomas: MEMOARER. Översättning i urval och inledande karaktäristik av H.P. Rohde. Stockholm: Niloé: 1954. Upplaga för bokhandeln i 500 exemplar. 160 s. Häftad. Med talrika illustrationer efter författarens egna träsnitt. (#4076) 125:-
Blake, William: OSKULDENS OCH ERFARENHETENS SÅNGER. Svensk tolkning av Viveka Heyman. Malmö: Allhem, 1960. 137, (5) s. 25x16 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad i färg. (#34674) 250:- (bild)
Blanche, August: HYRKUSKENS BERÄTTELSER. Inledning av Per Wästberg. Stockholm: Ljus, 1957. Ny upplaga. 272, (6) s. 24,5x17,5 cm. Förlagets dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Gösta Kriland. (#49051) 250:-
Blanche, August: HYRKUSKENS BERÄTTELSER. Inledning av Per Wästberg. Stockholm: Ljus, 1957. Ny upplaga. 272, (6) s. 25x17 cm. Förlagets klotförstärkta pappband med skyddsomslag. Illustrerad av Gösta Kriland. (#36566) 200:-
Blicher, Steen Steensen: EN LANDSBYDEGNS DAGBOG. Forord af Felix Nørgaard. Noter ved Axel Steensberg. Epilog af Sigrid Undset. Herning: Poul Kristensen, 1977. 110, (5) s. 25,5x19 cm. Häftad. Illustrerad "efter de originale raderinger af Jørgen C. Rasmussen". Med dedikation från Felix Nørgaard "fra Lise og Felix". (#94572) 100:-
Blicher, Steen Steensen: MARIE. Novelle. Tryckt i Ringkjøbing, Rasmussens, (1953). Upplaga tryckt i 900 exemplar. 39, (4) s. Häftad. Illustrerad med träsnitt av Povl Christensen. (#58628) 100:-
Blicher, Steen Steensen: SØREN KANNE. En vise om en Sømand og en Landmand. Tryckt i København: J. Chr. Sørensen, 1949-1950. (25) s. 26x27,5 cm. Häftad med tryckt omslag. Illustrerad med 11 teckningar av Fritz Syberg tryckta i litografi. (#88066) 100:-
(BLICHER, STEEN STEENSEN) Nørgaard, Felix: UNDER BLICHERS HIMMEL. Fortolkere af den jydske digtning - Thorkild Roose, Thomas P. Hejle, Albert Luther, Svend Aakjær. Herning: Poul Kristensen, 1975. 23, (4) s. 25,5x18 cm. Häftad. Illustrerad. Med dedikation från "Felix". (#94573) 100:-
Boccaccio, Giovanni: DECAMERON I-II. Översatt från originalspråket av C. Eichhorn. Stockholm: Bonniers, 1918-22. (4), 408; (4), 343 s + planscher. 27,5x22 cm. Inbundna i förlagets dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt. Banden med lättare bruksspår. 2 volymer. Illustrerade av Bertil Lybeck, delvis med planscher i sepia. (#51984) 500:-
Boganis (Wilhelm Dinesen): BOGANIS JAGTBREVE. København: Gyldendalske, 1945. 175 s. Handbundet klotband (Leonard Gustafsson, Stockholm), omslaget medbundet. Illustrerad med vignetter af Hans Nik. Hansen. (#56797) 150:-
Boganis (Wilhelm Dinesen): BOGANIS JAGTBREVE OG NYE JAGTBREVE København: Wøldike, 1976. 316, (1) s. Häftad och ouppskuren. Illustrerad med vignetter av Hans Nik. Hansen och Erik Henningsen. (#81118) 100:-
Branner, H. C.: DIGTEREN OG PIGEN. København: Anker Kyster, 1945. Upplaga tryckt i 150 exemplar. 37, (2) s. Häftad i hårt pappomslag. Illustrerad av Ebbe Sadolin. Med namnteckning på insidan av pappomslaget. (#53449) 100:-
BRUDPROVAREN. Erotiska folksagor från Norge av Asbjørnsen, Moe, Nauthella m.fl. Urval och inledning: Oddbjørg Høgset. Illustrationer: Svenolov Ehrén. Svenskt förord av Bengt af Klintberg. Översättning av Bengt Berg. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1978. Bibliofilupplaga tryckt i 360 exemplar, försedd med 18 numrerade och signerade helsides svartvita gravyrer av Svenolov Ehrén. 172 s. 39x27 cm. Förlagets skinnryggsband med övre guldsnitt och dekorerat pärmpapper i färg. (#748) 1000:-
BRUDPROVAREN. Erotiska folksagor från Norge av Asbjørnsen, Moe, Nauthella m.fl. Urval och inledning: Oddbjørg Høgset. Illustrationer: Svenolov Ehrén. Svenskt förord av Bengt af Klintberg. Översättning av Bengt Berg. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1978. Ny upplaga. 171, (1) s. 26x17,5 cm. Förlagets dekorerade pappband med obetydligt solkigt skyddsomslag. (#81028) 100:-
BRUSEWITZ ANTECKNARE. Text: Birger Christofferson. Bilder och kommenatarer: Gunnar Brusewitz. Höganäs: Bra Böcker, 1988. 255, (2) s. 29,5x24,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad samt rikt illustrerad, delvis i färg. Med användbar bibliografi. (#28959) 200:-
BRUSEWITZ ANTECKNARE. Text: Birger Christofferson. Bilder och kommenatarer: Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1988. 256 s. 29,5x24,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad samt rikt illustrerad, delvis i färg. Med användbar bibliografi. Med dedikation från "Gunnar". (#28958) 300:-
Brusewitz, Gunnar: HÖSTDAGBOK. Blad ur naturens kalender. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1963. Originalupplagan. 183, (1) s. Förlagets klotryggsband med lätt solkigt och lagat skyddsomslag. Illustrerad av författaren. Med liten tecknad fågel och dedikation "Till Greta med sommarhälsningar (förlåt höst -!!) från vännen förf". (#93871) 250:-
Brusewitz, Gunnar: LÅNG VÅR. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1977. Bibliofilutgåva tryckt i 350 exemplar, utan den separata litografin. 160 s. 29x22,5 cm. Inbunden i förlagets designade pappband med lätt blekt skinnrygg. Illustrerad delvis i färg av författaren. (#83745) 200:-
Brusewitz, Gunnar: LÅNG VÅR. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1977. Första upplagan. 160 s. 29x23 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg av författaren. (#91778) 100:-
Brusewitz, Gunnar: SJÖ - ANTECKNINGAR FRÅN EN STRAND. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1972. Originalupplagan. 96 s. 27,5x28,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med något skadat skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg av författaren. (#57566) 125:-
Brusewitz, Gunnar: SKISSBOK. Anteckningar från svensk natur. Stockholm: Wahlström & Widstrand, (1973). Ny upplaga. (96) s. 24,5x26,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren, övervägande i färg. (#57568) 100:-
Brusewitz, Gunnar: SKOG - ANTECKNINGAR FRÅN EN GLÄNTA. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1974. Originalupplagan. 106, (2) s. 27,5x28,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med små lagade revor i skyddsomslaget. Övervägande illustrerad i färg av författaren. (#101057) 125:-
Brusewitz, Gunnar: SOMMARDAGBOK. Blad ur naturens kalender. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1966. Originalupplagan. 191, (1) s. Privatbundet grönt linneband, omslaget medbundet. Illustrerad av författaren. (#62224) 125:-
Brusewitz, Gunnar: STOCKHOLM, STADEN PÅ LANDET. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1969. 207, (1) s. 25,5x19,5 cm. Förlagets titeldekorerade klotband med lätt skadat och lagat skyddsomslag. Illustrerad delvis i två färger av författaren. (#91019) 125:-
Brusewitz, Gunnar: STOCKHOLM, STADEN PÅ LANDET. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1969. 207, (1) s. 25,5x19,5 cm. Förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i två färger av författaren. (#32121) 150:-
Brusewitz, Gunnar: VÅRDAGBOK. Blad ur naturens kalender. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1966. Andra upplagan. 186, (1) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#32133) 125:-
Brusewitz, Gunnar / Söderblom, Staffan: RÖSTER ÖVER VATTNET. Stockholm: Bonniers, 1993. 266, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. (#36143) 150:-
BRÖLLOPSBESVÄRS IHUGKOMMELSE. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1948. Upplaga 500 numrerade exemplar. 46, (2) s. Häftad, omslag med obetydliga bruksspår. Illustrerad med originalträsnitt av Sven Ljungberg. Med exlibris. Bokvännens bibliotek 3. (#31663) 350:-
Börjlind, Rolf: FÖRBJUDET ATT LUTA SIG UT GENOM HUVUDET! Läsebok för blottare. Hägersten: Vargens förlag, 1973. Upplaga 500 exemplar. 128, (2), (2) + 9 blad med illustrationer av Carsten Regild tryckta i rött. 29,5x21 cm. Hålslagna lösa maskinskrivna blad tryckta i offset och ihopsatta med plastklämma. Även textdelen med några illustrationer. Exemplar signerat av författaren "Rolf Börjlind". (#94813) 500:-
Caldwell, Erskine: SON AV GEORGIA. Översättning av Sven Barthel. Stockholm: Forum, 1945. Första svenska upplagan. 251, (2) s. Förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Birger Lundquist. (#55116) 100:-
Caldwell, Erskine: SON AV GEORGIA. Översättning av Sven Barthel. Stockholm: Forum, 1945. Första svenska upplagan. 251, (2) s. Häftad. Illustrerad av Birger Lundquist. (#84694) 100:-
Caldwell, Erskine: SON AV GEORGIA. Översättning av Sven Barthel. Stockholm: Forum, 1961. Ny upplaga. 251, (2) s. Förlagets klotryggsband med lätt solkigt skyddsomslag. Illustrerad av Birger Lundquist. (#55117) 75:-
Cederborgh, Fredrik: UNO VON THRAZENBERG. Berättelse av friherre Dolk. Stockholm: Bonniers, 1924. Ny upplaga. (6), 141 s. 23x16 cm. Privatbundet halvskinnband med lättare bruksspår, främre omslag medbundet. Illustrerad av Kurt Jungstedt med teckningar i texten samt helsides färgplanscher. (#51487) 200:-
Cederborgh, Fredrik: UNO VON THRAZENBERG. Berättelse av friherre Dolk. Stockholm: Bonniers, 1924. Ny upplaga. (6), 141 s. 24x15,5 cm. Handbundet lätt nött halvklotband (Leonard Gustafsson, Stockholm), främre omslag medbundet. Illustrerad av Kurt Jungstedt med teckningar i texten samt helsides färgplanscher. Med namnteckning på förtitelbladet. (#48036) 175:-
Cederborgh, Fredrik: UNO VON THRAZENBERG. Berättelse av friherre Dolk. Stockholm: Bonniers, 1924. Ny upplaga. (6), 141 s. 24x16 cm. Förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Kurt Jungstedt med teckningar i texten samt helsides färgplanscher. (#55006) 200:-
Cederborgh, Fredrik: UNO VON THRAZENBERG. Berättelse av friherre Dolk. Stockholm: Bonniers, 1924. Ny upplaga. (6), 141 s + planscher. 25x16 cm. Handbundet halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad av Kurt Jungstedt med teckningar i texten samt helsides färgplanscher. Med exlibris. (#39289) 600:- (bild)
Claesson, Stig / Ehrén, Svenolov: STOCKHOLMSBILDER. Text av Stig Claesson. Stockholm: Askild & Kärnekull, 1975. Originalupplagan. 110, (1) s. 24x26,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad av Svenolov Ehrén, övervägande i färg. (#12869) 150:-
Cocteau, Jean: LE POTOMAK. 1913-1914 précédé d'un Prospectus 1916. Paris: Librairie Stock, 1950. Texte définitif. 341, (4) pp. Private quarter cloth, no cover bound in, with mounted labels on spine. With bookplate. French text. (#88193) 125:-
Crevel, René: HERR KNIV OCH FRÖKEN GAFFEL. Åhus: Kalejdoskop, 1982. Ny upplaga. 45, (1) s. 24,5x16,5 cm. Klammerhäftad med tryckt lagat omslag. Illustrerad av Gösta Kriland. Förord av Ragnar von Holten. (#36551) 75:-
Cronström, Monica: INOM TULLARNA. En bilderbok om Stockholm. Stockholm: Forum, 1978. 156, (1) s. 24x23 cm. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författarinnan. (#62902) 150:-
Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: INSEKT MOT LJUSET. Mörka och ljusa sagor. Ett bildalbum. Malmö-Lund: Cavefors, 1962. Första upplagan. 32,5x23,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotryggsband med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad av författarinnan. (#70229) 125:-
Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret: INSEKT MOT LJUSET. Mörka och ljusa sagor. Ett bildalbum. Malmö-Lund: Cavefors, 1962. Första upplagan. 32,5x23,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotryggsband. Utan skyddsomslag. Illustrerad av författarinnan. (#40545) 100:-
Dalin, Olof von: SAGAN OM HÄSTEN. Stockholm: Gebers, 1953. Faksimilutgåva, jämte en essay av Anton Blanck och förklaringar av Fritz Askeberg. 51, (1) s. Förlagets pappband. Med exlibris. (#35282) 90:-
Dalin, Olof von: SAGAN OM HÄSTEN. Stockholm: Gebers, 1953. Faksimilutgåva, jämte en essay av Anton Blanck och förklaringar av Fritz Askeberg. 51, (1) s. Förlagets pappband. Med namnstämpel på det klistrade försättsbladet. (#82436) 75:-
Defoe, Daniel: ROBINSON CRUSOE. Med en lefnadsteckning öfver författaren af Professor Karl Warburg. Öfversättning från det engelska originalet af Jean Fr. Rosssander. Göteborg: Torsten Hedlund, 1894. Ny svensk upplaga med 120 original-illustrationer av Walter Paget. XVI, 352 s. 30,5x24,5 cm. Förlagets dekorerade något skadade klotband. Illustrerad med träsnittsillustrationer i texten. (#81458) 175:-
Delblanc, Sven: SÖRMLAND I MINNET. Stockholm: Bonniers, 1989. 101, (2) s. 27x23,5 cm. Förlagets klotband med tejpförstärkt skyddsomslag. Illustrerad i färg av Reinhold Ljunggren. (#54107) 200:-
Delblanc, Sven: SÖRMLAND I MINNET. Stockholm: Bonniers, 1989. 101, (2) s. 27x23,5 cm. Inbunden i förlagets klotband med påklistrad pärmbild i färg och skyddsomslag. Illustrerad i färg av Reinhold Ljunggren. (#29248) 275:-
DE VACKRASTE SAGORNA UR TUSEN OCH EN NATT 1-6. Urval för ungdom. Stockholm: Adolf Johnson, 1906 + Stockholm: Huldbergs, 1898-99. 96; 136; 126, (2); 104; 152; 133, (3) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. 6 delar i 2 volymer. Illustrerade med träsnitt. (#87287) 350:-
Diderot, Denis: JAQUES LE FATALISTE ET SON MAITRE. Paris: Éditions René Kieffer, 1922-23. New edition of 500 numbered copies "sue vélin pur fil". (10), 246, (3) pp. 29,5x24 cm. Publisher's blind tooled black leather binding, front cover bound in, and with top edges gilt. Illustrated by Ed. Kayser. French text. (#59668) 1000:-
DIN BOK, KÄRA VÄN! Ord om kärleken, kvinnan och livet. Stockholm: Hökerbergs, 1946. Första upplagan. 114, (2) s. Förlagets tryckta pappband med lagat skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Birger Lundquist. (#79748) 125:-
DIN BOK, KÄRA VÄN! Ord om kärleken, kvinnan och livet. Stockholm: Hökerbergs, 1946. Första upplagan. 114, (2) s. Förlagets tryckta pappband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Birger Lundquist. (#52543) 100:-
DIN BOK, KÄRA VÄN! Ord om kärleken, kvinnan och livet. Stockholm: Hökerbergs, 1963. Ny upplaga. 114, (2) s. Förlagets tryckta pappband med lagat skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Birger Lundquist. (#79749) 75:-
Dons, Aage: RESA I ÖSTERRIKE. Stockholm: Gebers, 1954. Första svenska upplagan. 207, (1) s. 24,5x17 cm. Förlagets klotryggsband med något skadat skyddsomslag. Illustrerad av Arne Ungermann. (#51409) 125:-
Drachmann, Holger: TROLDTØJ. Folkesagn i nutidsliv. Kjøbenhavn: Ernst Bojesens Kunstforlag, 1889-90. 201, (7) s. 35x29 cm. Handbundet lätt nött dekorerat halvfranskt band (Chr. Færgeman, Aalborg), omslaget medbundet. Illustrerad med Billed-Fantasier av Joachim Skovgaard, Aug. Jerndorff og Th. Bindesbøll. Med nött pärmpapper samt inlagan något lagerfläckad. (#48593) 900:-
Ebbe, Axel: BIBELSK HISTORIE. (Lund: Gleerup), 1949. Första upplagan. 99, (5) s. 32x23,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad av konstnären och skulptören Axel Ebbe. (#81456) 125:-
Ekelöf, Gunnar: SENT PÅ JORDEN. Stockholm: Bonniers, 1952. Ny upplaga illustrerad med fjorton (14) svartvita originallitografier av Tor Bjurström, i texten och delvis som helsidesillustrationer, tryckta i Paris och avslutades 8 november 1952. Typografin av Henri Jonquičres och C. G. Bjurström. Texten tryckt av Priester Frčres och litografierna av Mourlot Frčres. Upplaga tryckt i 200 numrerade exemplar, signerade för hand av både Gunnar Ekelöf och Tor Bjurström. 74, (1 + 3 blanka) s. 32,5x25,5 cm. Lösa ark i tryckt omslag, i hård extra pappärm med lätt blekt titeldekorerad rygg allt i lätt missfärgad originalkassett av papp (33,5x26 cm). (#36975) 3000:- (bild)
Engström, Albert: BIBLOS OXYMOROTATON. THET ÄHR: EN GYLDENNE BOOK OM TUCHTIG URSINNIGHEET OCH SYNKROSION, THET EN PART TIL ÄWENTYRS KALLA OSKICKELIGIT. IDIOMATE STULTIVIDOMASTIGE NOBILLISSIMIS JUXTAQ: LITERIS & MORIBUS CULTOSSMIS ADOLESCENTIBUS CONSCRIPTUS ET EXHIBITUS AB ALBERTO ENGSTROEM. HOLMIAE. TYPIS VARIIS. ANNO CHRISTOGONIAS 1896. Stockholm: Bonniers, 1919. Engströms debutbok i ny upplaga. (63) blad. 30x23 cm. Inbunden i förlagets pappband, större delen av det sköra pappersomslaget skadat, men dödskalletrycket bevarat. Text och illustrationer av författaren delvis tryckt i färg. Med Per A. Sjögrens exlibris. (#94418) 125:-
Engström, Albert: TOKAR, KLOKA OCH SOM FOLK ÄR MÄST. Stockholm: Lundquists, 1901. Originalupplagan. (4) sidor + 56 planschblad. 20,5x25 cm. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Genomgående illustrerad med teckningar av författaren. (#49163) 350:-
Engström, Albert: Å HÖR DU SNÅLE BONNE ELLER KNEKTEN OCH ROTEBONDEN. En visa från indelningsverket på Smålandskanten, upptecknad av Robert Norrby. Stockholm: Bröderna Lagerstrm, 1941. Första och enda upplagan. 19, (2) s. 25,5x19,5 cm. Häftad. Illustrerad med noter, samt med teckningar av Albert Engström. (#81448) 100:-
Erhardt, HM: 12 PAYSAGES CÉVENOLS. Stuttgart: Manus Presse, 1966. Edition of 200 numbered and by the artist signed copies. (5) pp text + 12 colour woodcuts. 17,5x13 cm. Publisher's cloth with mounted colour plate on front cover. No dust jacket issued. In simple slipcase. German text. Von diesem Buch wurde eine Auflage von 200 Exemplaren (Nr. 1-200) auf Hahnemühle-Bütten gedruckt. Den Druck besorgte Chr. Belser, den Einband fertigte H. Wennberg, beide Stuttgart. (#98013) 500:-
Erni, Hans / Bonnard, André: VERHEIßUNG DES MENSCHEN. Deutsch von Stephan Hermlin. Berlin: Verlag Volk und Welt, 1957. 18 sheets (36 unnumbered pages) in publisher's quarter cloth case. 27,5x21,5 cm. Illustrated in black and white. German text. (#26183) 250:-
FADER VÅR. Förklarande text av biskop Tor Andræ. Illustrerad med originallitografier av Björn Jonson. Stockholm: Hökerbergs, 1945. 124, (4) s. 25x18 cm. Häftad med lätt solkigt omslag. (#52986) 75:-
Fallström, Daniel: STOCKHOLM OCH SKÄRGÅRDEN. Stockholm: Bonniers, 1908. Originalupplagan. (4), 174, (2) s + planscher. 26x22,5 cm. Inbunden i förlagets rikt dekorerade klotband med vissa bruksspår. Illustrerad av Vicke Andrén och Gunnar Widholm med teckningar i texten och helsides planscher i färg. (#99298) 150:-
Ferlin, Nils: DIKTER. Stockholm: Bonniers, 1964. Ny utgåva illusterad av Sven Erixson delvis i färg. 166, (7) s. 27,5x23,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med lagade revor i skyddsomslaget. Formgiven av Herbert Lindgren. (#58883) 200:-
Ferlin, Nils: DIKTER. Stockholm: Bonniers, 1964. Ny utgåva illusterad av Sven Erixson delvis i färg. 166, (7) s. 27,5x23,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade något solkiga klotband. Utan skyddsomslag. Formgiven av Herbert Lindgren. Med klipp i det blanka försättsbladet samt liten notering på det fria försättsbladet. (#23814) 150:-
Flaubert, Gustave: HÉRODIAS. Vingt compositions dessinées et gravées par Gaston Bussičre. Paris: Ferroud, 1913. New edition, numbered 618 out of 1000 copies. (4), 93 pp + plates. Nice half leather (P. Affolter) with gold decorated spine and top edges gilt, cover bound in. Illustrated with 20 engravings including 5 plates. (#96557) 2500:-
Flaubert, Gustave: NOVEMBER. Med illustrationer av Bertil Bull Hedlund. Översättning av Gunnar och Nun Ekelöf. Introduktion av Knut Jaensson. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1946. Bibliofilupplaga tryckt i 200 numrerade exemplar, försedd med en signerad originaletsning av Bertil Bull Hedlund. XI, (1), 143, (2) s. 25x20 cm. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Med bevarat skyddsomslag med lagade revor, i enkel skyddskassett. (#85549) 1000:- (bild)
Flaubert, Gustave: NOVEMBER. Med illustrationer av Bertil Bull Hedlund. Översättning av Gunnar och Nun Ekelöf. Introduktion av Knut Jaensson. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1946. Bibliofilupplaga tryckt i 200 numrerade exemplar, försedd med en signerad originaletsning av Bertil Bull Hedlund. XI, (1), 143, (2) s. 25x20 cm. Inbunden i förlagets nötta halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. (#40163) 750:- (bild)
Flaubert, Gustave: NOVEMBER. Roman. Med illustrationer av Bertil Bull Hedlund. Översättning av Gunnar och Nun Ekelöf. Introduktion av Knut Jaensson. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1946. XI, (1), 143, (2) s. 21x18 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med obetydliga bruksspår. (#33106) 150:-
Florén, Uno: JULTUPPEN. Bromma: Williams, 1971. Första upplagan. 47, (1) s. Förlagets klotband med något blekt rygg och påklistrad pärmbild. Illustrerad med teckningar av Gunnar Brusewitz. Hälften av verserna tidigare publicerade under titeln Morgontuppar, 1950. (#86932) 90:-
Flyckt, Yngve: FÅGEL. Stockholm: Forum, 1951. 145, (4) s. 24x15,5 cm. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Edward Lindahl. (#66535) 125:-
Foerster, Svante: SOMMARENS LANDSFLYKT. Stockholm: ABF, 1966. Originalupplagan. 97, (1) s. 23,5x18 cm. Häftad med tryckt vikomslag. Illustrerad i svartvitt av Svenolov Ehrén. (#53741) 75:- (bild)
Foerster, Svante: SOMMARENS LANDSFLYKT. Stockholm: ABF, 1966. Originalupplagan i bibliofilutgåva utgiven i 100 numrerade exemplar försedd med fyra monterade originalgravyrer (linoleumsnitt) tryckta i svart och sepia av Svenolov Ehrén, signerade och numrerade i 300 exemplar. 97, (1) s. 22,5x18 cm. Inbunden i förlagets halvpergament band med marmorerat pärmpapper, omslaget medbundet. Förutom gravyrerna illustrerad med ett uppslag i svartvitt av Svenolov Ehrén. (#100953) 750:- (bild)
(FONTAINE) Ehrensvärd, Albert: JEAN DE LA FONTAINE. Essay och översättningar. Stockholm: Bonniers, 1924. 168, (1) s. Förlagets halvskinnband med lätt solblekta pärmar, titelblad tryckt i rött och svart. Illustrerad med litograferade vinjetter av Yngve Berg. Med exlibris. (#52997) 150:-
(FONTAINE) Ehrensvärd, Albert: JEAN DE LA FONTAINE. Essay och översättningar. Stockholm: Bonniers, 1924. 168, (1) s. Häftad med obetydligt skadat omslag, titelblad tryckt i rött och svart. Illustrerad med litograferade vinjetter av Yngve Berg. (#52998) 75:-
(FONTAINE) Ehrensvärd, Albert: JEAN DE LA FONTAINE. Essay och översättningar. Stockholm: Bonniers, 1924. 168, (1) s. Inbunden i förlagets halvskinnband, med titelblad tryckt i rött och svart. Illustrerad med litograferade vinjetter av Yngve Berg. (#34164) 200:-
(FONTAINE) Ehrensvärd, Albert: JEAN DE LA FONTAINE. Essay och översättningar. Stockholm: Bonniers, 1924. 168, (1) s. Privatbundet halvpergamentband, omslaget medbundet. Med titelblad tryckt i rött och svart. Illustrerad med litograferade vinjetter av Yngve Berg. (#56513) 200:-
Forssell, Lars / Reuterswärd, Carl Fredrik: VISA STENAR. Stockholm: Bonniers, 1987. (102) s. 32x22,5 cm. Förlagets dekorerade pappband med något solkigt skyddsomslag. Lyrik och efterord av Lars Forssell samt illustrationer i färg och svart och förord av Carl Fredik Reuterswärd. (#85243) 200:- (bild)
Forssell, Lars / Reuterswärd, Carl Fredrik: VISA STENAR. Stockholm: Bonniers, 1987. (102) s. 32x22,5 cm. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Lyrik och efterord av Lars Forssell samt illustrationer i färg och svart och förord av Carl Fredik Reuterswärd. (#21278) 250:- (bild)
Forssell, Lars / Reuterswärd, Carl Fredrik: VISA STENAR. Stockholm: Bonniers, 1987. Bibliofilupplaga tryckt i 100 + 10 exemplar. Försedd med en separat färggravyr, porträtt av Lars Forssell, numrerade och signerad i 100 exemplar av Reuterswärd. (102) s. 32x22,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag i skyddskassett. Lyrik och efterord av Lars Forssell samt illustrationer i färg och svart, samt med förord av Carl Fredik Reuterswärd. Boken dessutom signerad på förtitelbladet av både "Lars Forssell" och "C F Reuterswärd". (#35064) 2500:-
France, Anatole: GUDARNA TÖRSTA. Stockholm: Norstedts, 1951. 340, (3) s. 23,5x15,5 cm. Handbundet halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Nobelpristagare i litteratur 1921. (#94146) 400:-
France, Anatole: GUDARNA TÖRSTA. Stockholm: Norstedts, 1951. 340, (3) s. 23,5x15,5 cm. Handbundet halvskinnband (N.B. Andersson, Stockholm) med lätt flammig och nött rygg och övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Nobelpristagare i litteratur 1921. (#36808) 300:-
France, Anatole: GUDARNA TÖRSTA. Stockholm: Norstedts, 1951. 340, (3) s. 23,5x15,5 cm. Privatbundet halvskinnband med lätt nött rygg och övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Nobelpristagare i litteratur 1921. (#86870) 200:-
France, Anatole: GUDARNA TÖRSTA. Stockholm: Norstedts, 1951. 340, (3) s. 23,5x15 cm. Handbundet halvklotband (Bonniers Bokbinderi, Stockholm), omslaget medbundet. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Med liten fläck i främre snittet. Nobelpristagare i litteratur 1921. (#55044) 150:-
France, Anatole: GUDARNA TÖRSTA. Stockholm: Norstedts, 1951. Bibliofilupplaga tryck i 200 numrerade exemplar, till upplagan medföljer en dekorerad portfölj med 24 skissblad. 340, (3) s. 27,5x20 cm. Handbundet dekorerat ljust skinnband med helt guldsnitt, omslaget medbundet. 2 volymer. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. P.g.a. det ljusa skinnet bär bandet obetydliga bruksspår, klotportföljen med svaga ytterfalser. Nobelpristagare i litteratur 1921. (#40148) 900:-
France, Anatole: LES CONTES DE JACQUES TOURNEBROCHE. Illustrations de Léon Lebčgue. Paris: Calmann-Lévy, 1909. New edition. (6), 183, (4) pp. Contemporary half calf with faded spine. Illustrated by Léon Lebčgue in text printed in colour and gold. All illustrations are made in lithography. French text. Free endpaper with mended tear. Nobel Prize Winner in Literature 1921. (#99691) 200:-
France, Anatole: THAĪS. Översättning av Carl Olof Nyman. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1956. Upplaga utgiven i 310 numrerade exemplar. 193, (2) s. 22,5x16,5 cm. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Bokvännens bibliotek 30. Nobelpristagare i litteratur 1921. (#37872) 275:-
Franck, Anders / Sveningson, Ulf: EN MÄRKVÄRDIG STAD. Texter och bilder från Göteborg. Sävedalen: Warne Förlag, 1999. 81, (2) s. 22,5x19,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i färg av Ulf Sveningson. Innehåller bl.a. ett avsnitt om Fritiof Nilsson Piraten. (#91106) 100:-
Frich, Øvre Richter: BOKEN OM TOBAK. Med förord och kommentar av Kjell Collin. Stockholm: Bonniers, 1966. Ny upplaga. 126, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad av Adolf Hallman. (#36350) 100:-
Frich, Øvre Richter: BOKEN OM VINET. Stockholm: Bonniers, 1929. Första svenska upplagan. 144 s + planscher. 23,5x16 cm. Handbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Illustrerad med teckningar samt 8 helsides litografier i två färger av Kurt Jungstedt. (#64297) 150:- (bild)
Fridegård, Jan: LARS HÅRD. Göteborg: Slöjdföreningens skola, 1963. Bibliofilupplaga tryckt i 750 numrerade exemplar, totala upplagan var 1000 exemplar. 252, (2) s. 26,5x17,5 cm. Förlagets pappband. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt av Acke Janson. (#34990) 125:-
Fridegård, Jan: LARS HÅRD. Göteborg: Slöjdföreningens skola, 1963. Bibliofilupplaga tryckt i 750 numrerade exemplar, totala upplagan var 1000 exemplar. 252, (2) s. 26,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad i svartvitt av Acke Janson. (#81444) 150:-
Friedrich, Hans Eberhard: BERLIN. Gestern, heute und immer. Freiburg: Hermann Klemm, 1955. 104 pp. 25,5x18 cm. Publisher's pictorial cloth in mended dust jacket. Illustrated by Swedish artist Birger Lundquist. (#85695) 100:-
Fröding, Gustaf: DIKTER AV GUSTAF FRÖDING. Stockholm: Bonniers, 1960. 264, (7) s. 30x22 cm. Förlagets designade klotband med lätt skadat och lagat skyddsomslag i skyddskassett. Illustrerad av Birger Ljungquist, delvis i färg. (#39322) 200:-
Fröding, Gustaf: DIKTER AV GUSTAF FRÖDING. Stockholm: Forum, 1975. Ny upplaga. 264, (7) s. 29,5x22 cm. Förlagets dekorerade klotband med obetydligt solkigt och lagat skyddsomslag. Illustrerad av Birger Ljungquist, delvis i färg. (#27934) 200:-
Fröding, Gustaf: DIKTER AV GUSTAF FRÖDING. Stockholm: Forum, 1985. Ny upplaga. 264, (5) s. 29,5x21,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad av Birger Ljungquist, delvis i färg. (#20505) 200:-
Gauguin, Paul: NOA NOA. VOYAGE Ā TAHITI. Stockholm: Jan Förlag, 1947. (6), 204 pp. 31,5x24 cm. Publisher's title decorated quarter cloth. Without dust jacket. Illustrated mainly in colour. French text. (#1372) 350:-
Gauguin, Paul: NOA NOA. VOYAGE Ā TAHITI. Stockholm: Jan Förlag, 1947. (6), 204 pp. 31,5x24 cm. Publisher's title decorated quarter cloth. Without dust jacket. Illustrated mainly in colour. French text. With bookplate and inscription from the publisher. (#94935) 350:-
Geijerstam, Gustaf af: HURULEDES ARLEKIN KOM TILL HIMMELEN OCH INOM KORT TID FÖRÖKADE HIMMELENS HÄRSKAROR. Efter en fransk medeltidssägen. Stockholm: Mauritzons boktryckeri, 1955. Tryckt i korrekturpress. Upplaga 115 numrerade exemplar. 22, (2) s. Klammerhäftad med tryckt skyddsomslag. Typografi, handkolorerade teckningar och tryck av Bo Berndal. (#90682) 250:-
Géraldy, Paul: MANNEN OCH KÄRLEKEN. Översättning och inledning av Gerhard Bendz. Stockholm: Jan förlag, 1949. 83 s. Häftad. Illustrerad med teckningar och planscher av Adolf Hallman, delvis i färg. (#39983) 175:-
Géraldy, Paul: MANNEN OCH KÄRLEKEN. Översättning och inledning av Gerhard Bendz. Stockholm: Jan förlag, 1949. 83 s. Häftad med lätt delvis missfärgat omslag. Illustrerad med teckningar och planscher av Adolf Hallman, delvis i färg. (#73143) 100:-
Gidstam, Björn: DET GAMAL LANDET. Strövtåg i Värend. Stockholm: Norstedts, 1975. Andra upplagan. 204, (1) s. 19,5x18,5 cm. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren. (#92168) 150:-
Gidstam, Björn: DET LJUSA SMÅLAND. Strövtåg i Mörebygden. Stockholm: Norstedts, 1979. Första och enda upplagan. 218 s. 19,5x18 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad med teckningar av författaren. (#90784) 150:-
Gidstam, Björn: ÖLAND. SOMMARVANDRINGAR. Stockholm: Norstedts, 1975. 207, (1) s. Förlagets tryckta pappband med lagat skyddsomslag. Illustrerad författaren. (#69296) 125:-
Gierow, Karl Ragnar: 1914-1918 IN MEMORIAM. Stockholm: Bonniers, 1939. Originalupplagan. 162 s. 25,5X18 cm. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Med recensionsstämpel på det medbundna omslaget. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. (#55741) 125:-
Gierow, Karl Ragnar: 1914-1918 IN MEMORIAM. Stockholm: Bonniers, 1939. Originalupplagan. 162 s. 26X18 cm. Förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Med liten nötskada i rygghuvudet. (#86986) 150:-
Golowanjuk, Jascha: SILKESMATTAN. Sagor från östan och västan. Stockholm: Norlin, 1949. Ny upplaga. 115, (1) s. 25,5x20 cm. Förlagets lätt solkiga tryckta pappband. Illustrerad av Eric Linné. Med dedikation från "Jascha". (#89014) 150:-
Golowanjuk, Jascha: SILKESMATTAN. Sagor från östan och västan. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1941. Originalupplagan. 166, (3) s. Förlagets halvklotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Oskar Bergman med monterade planscher i färg. (#52976) 150:-
Grandville, J.J.: EN ANNAN VÄRLD. Transformationer, visioner, inkarnationer, motioner, lolomotioner, exkursioner, emigrationer, stationer, kosmogonier, fantasmagorier, drömmerier, stollerier, tokerier, metamorfoser, zoomorfoser, litomorfoser, metempsykoser, apoteoser och mycket annat. Malmö: Allhem, 1957. 134, (2) s. 26x19,5 cm. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg av författaren och konstnären. Inledning av Sven Sandström. (#35175) 225:-
Grandville, J.J.: EN ANNAN VÄRLD. Transformationer, visioner, inkarnationer, motioner, lolomotioner, exkursioner, emigrationer, stationer, kosmogonier, fantasmagorier, drömmerier, stollerier, tokerier, metamorfoser, zoomorfoser, litomorfoser, metempsykoser, apoteoser och mycket annat. Malmö: Allhem, 1957. 134, (2) s. 26x19,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Utan skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg av författaren och konstnären. Inledning av Sven Sandström. (#44197) 175:-
Grandville, J.J.: LUSTIGA TAFLOR UR DJURENS LIF TECKNADE AF J.J. GRANDVILLE. Med text efter franska författare bearbetad af V.E. Öman. Stockholm: Fritze's, 1877. Första och enda upplagan på svenska. 341, (3) s. 28x21,5 cm. Förlagets dekorerade rödbruna klotband med obetydliga bruksspår. Rikt illustrerad med träsnitt efter Grandville. (#81981) 1500:-
Grandville, J.J.: LUSTIGA TAFLOR UR DJURENS LIF TECKNADE AF J.J. GRANDVILLE. Med text efter franska författare bearbetad af V.E. Öman. Stockholm: Fritze's, 1877. Första och enda upplagan på svenska. 341, (3) s. 28x21,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade gröna klotband med små nötskador i yttre hörnen, samt ombunden med nya för- och eftersättsblad. Rikt illustrerad med träsnitt efter Grandville. (#46495) 1200:-
Gustafsson, Richard: SAGOR. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1910. Ny upplaga. 166 s. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Carl Larsson. (#52615) 150:-
Gustafsson, Richard: SAGOR. ANDRA SAMLINGEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1911. Ny upplaga. 159 s. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg och skyddsomslag. Illustrerad av Axel Bäckman. (#52616) 150:-
Gustafsson, Richard: SAGOR. ANDRA SAMLINGEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1911. Ny upplaga. 159 s. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg och vissa bruksspår. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Axel Bäckman. (#93841) 90:-
Güiraldes, Ricardo: VÅR HERRE OCH SMEDEN ELÄNDE. Stockholm: Lindqvist, 1955. Tryckt hos Bergendahls i Göteborg. Upplaga 500 exemplar. 34, (3) s. Häftad med skyddsomslag. Illustrerad i två färger av Niels-Henry Mörck. Typografi: Nils Buskqvist. (#90681) 90:-
Hallman, Adolf: KÖPENHAMN. Stockholm: Bonniers, 1944. Originalupplagan. 103, (4) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Inga omslag medbundna och utan skyddsomslag. Illustrerad av författaren. Med exlibris. (#93895) 100:-
Hallman, Adolf: KÖPENHAMN. Stockholm: Bonniers, 1944. Originalupplagan. 103, (4) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med små lagde revor i skyddsomslaget, omslaget medbundet. Illustrerad av författaren. (#100006) 150:-
Hallman, Adolf: LITTERATUR I MARIA GALANTE. Stockholm: Bonniers, 1936. Originalupplagan. 172, (1) s. 23,5x16,5 cm. Privatbundet halvfranskt band med lätt blekt tygg, omslaget medbundet. skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#53717) 300:-
Hallman, Adolf: LITTERATUR I MARIA GALANTE. Stockholm: Bonniers, 1936. Originalupplagan. 172, (1) s. 24x16,5 cm. Häftad. Illustrerad av författaren. (#47929) 150:-
Hallman, Adolf: LITTERATUR I MARIA GALANTE. Stockholm: Bonniers, 1936. Originalupplagan. 172, (1) s. 24x16,5 cm. Häftad med liten skada i nedre marginalen på främre omslaget. Illustrerad av författaren. Med inklistrad julhälsning från förlaget. (#81710) 100:-
Hallman, Adolf: NEW YORK. Stockholm: Bonniers, 1956. Originalupplagan. 156, (1) s + planscher. 25,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotryggsband med lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad av författaren i texten samt med planscher i färg. (#33080) 250:-
Hallman, Adolf: NEW YORK. Stockholm: Bonniers, 1956. Originalupplagan. 156, (1) s + planscher. 25,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotryggsband med lättare bruksspår. Utan skyddsomslag. Illustrerad av författaren i texten samt med planscher i färg. (#38450) 200:-
Hallman, Adolf: PARIS UNDER 4 ÅRSTIDER. Med teckningar av Chas Laborde, Jules Pascin och författaren samt originalfotografier av Germaine Krull. Stockholm: Bonniers, 1930. Första och enda upplagan. 316, (1) s. 24x17 cm. Handbundet halvskinnband med obetydliga bruksspår och övre guldsnitt, främre omslag medbundet. (#80734) 400:-
Hallström, Per: EN GAMMAL HISTORIA. Malmö: Allhem, 1956. Ny upplaga. 130, (5) s. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. I skyddskassett av papp. Illustrerad av Gunnar Brusewitz i två färger. (#52892) 100:-
Hallström, Per: EN GAMMAL HISTORIA. Malmö: Allhem, 1956. Ny upplaga. 130, (5) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Gunnar Brusewitz i två färger. (#52973) 75:-
Hallström, Per: EN GAMMAL HISTORIA. Malmö: Allhem, 1956. Ny upplaga. Exklusivband formgivet av Bo Berndal och bundet av Stig Bokbindare AB, utgiven i 444 numrerade och signerade exemplar. 130, (12) s. Handbundet marmorerat pappband i skyddskassett. Illustrerad av Gunnar Brusewitz i två färger. (#36336) 150:-
Hamilton, Hugo: SVENSKT HERRGÅRDSLIV. Verser och bilder. Stockholm: Gidlunds, 1982. 62, (2) s. 32,5x26,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag med lättare bruksspår. Illustrerad i färg. (#83464) 150:-
Harding, Gunnar: BILDDIKT. Stockholm: Alba, 1978. Bibliofilutgåva utgiven i 200 numrerade och av "Olle Kåks" och "Gunnar Harding" signerade exemplar. (51) s. 30x21,5 cm. Förlagets tryckta klotband med obetydligt skadat skyddsomslag. Illustrerad i färg av Olle Kåks. (#56098) 400:-
Heidenstam, Verner von: KAROLINERNA I-II. Stockholm: Bonniers, 1929. Ny upplaga ur Samlade skrifter. 249, (2); 257, (2) s. Handbundet skinnband med lätt blekt rygg, handmålade dekorationer och helt guldsnitt. 2 delar i 1 volymer i skyddskassett. Troligen bunden i Danmark av Carl Johan Jensen 1941. - Nobelpristagare i litteratur 1916. (#85204) 450:-
Heidenstam, Verner von: KAROLINERNA I-II. Stockholm: Bonniers, 1934. Ny upplaga. 193; 205 s + planscher. 29x21,5 cm. Förlagets halvskinnband med ryggdekor och övre guldsnitt. Första delens främre omslag medbundet. 2 delar i 1 volymer. Illustrerad av Kurt Jungstedt, delvis med planscher i färg. Med nötskador på de upphöjda binden samt mindre revor i rygghuvudet. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#71499) 150:-
Heidenstam, Verner von: KAROLINERNA I-II. Stockholm: Bonniers, 1941. Ny upplaga. 191, (1); 199, (1) s. Handbundet halvskinnband med något blekt rygg (N. B. Andersson, Stockholm 1942) med ryggdekor och övre guldsnitt. Första delens främre och bakre omslag medbundet. 2 delar i 1 volymer. Illustrerad med vinjetter av E. v. Strokirch. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#90367) 250:- (bild)
Heidenstam, Verner von: KAROLINERNA I-II. Stockholm: Bonniers, 1949. Ny upplaga. 191, (1); 199, (1) s. Handbundet halvskinnband med något blekt och nött rygg (N. B. Andersson, Stockholm 1952) med ryggdekor och övre guldsnitt. Första delens främre och bakre omslag, samt främre delen av skyddsomslaget medbundet. 2 delar i 1 volymer. Illustrerad med vinjetter av E. v. Strokirch. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#100344) 200:- (bild)
Heidenstam, Verner von: VALLFART OCH VANDRINGSÅR. Dikter. Stockholm: Bonniers, 1929. Ny upplaga illustrerad av Isaac Grünewald, utgiven i samband med Heidenstams 70-årsdag. 159, (4) s + planscher. 30,5x22,5 cm. Handbundet dekorerat helt skinnband (Bonniers Bokbinderi) med helt guldsnitt, främre omslag medbundet. Illustrerad i texten samt med helsides planscher i färg. Bandet något nött samt något fläckigt. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#52020) 350:-
Heller, Frank: RESA I SCHWEIZ. Stockholm: Gebers, 1948. Andra svenska upplagan. 235, (4) s. 25x17,5 cm. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Ebbe Sadolin. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#49401) 100:-
Heller, Frank: RESA I SCHWEIZ. Stockholm: Gebers, 1948. Första svenska upplagan. 235, (4) s. 25x17,5 cm. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Ebbe Sadolin. (#49400) 150:-
Heller, Frank: RESA I SCHWEIZ. Stockholm: Gebers, 1948. Första svenska upplagan. 235, (4) s. 25x18 cm. Handbundet modernare halvklotband, omslaget medbundet. Illustrerad av Ebbe Sadolin. (#100711) 200:- (bild)
Hellsing, Lennart: OBERON'S GÄSTABUD. En Shakespeariad för omogen ungdom. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1988. Originalupplagan. (28) s. 28,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg av Tommy Östmar. (#59425) 125:-
Hellsing, Lennart / Hald, Fibben: BALTSARS BYXOR. Stockholm: Rabén & Sjögren, 2006. Originalupplagan. (32) s. 23,5x25,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg av Fibben Hald. (#89900) 100:- (bild)
Hellsing, Lennart / Hansson, Riber: DEN LYCKLIGA OSTEN. Stockholm: Rabén & Sjögren, 2001. Originalupplagan. (36) s. 28,5x22 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg av Riber Hansson. (#36319) 100:- (bild)
Hellström, Lena: MELLAN HÄR OCH NU. Örebro: Himlajord, 1992. 57 s. 30,5x24,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad av Stig Olson. Form: Sune Högberg. (#45505) 75:-
Hemingway, Ernest: SHORT STORIES. København: H. A. Hansen & Jørgen Nielsens Bogtrykkeri, 1948. Upplaga 175 numrerade exemplar. 21, (2) s. 23x19,5 cm. Förlagets i färg tryckta pappband. Illustrerad med originallinoleumsnitt i färg av Dan Sterup-Hansen. Trots titeln är texten på danska. Med dedikation från utgivaren "Jørgen Nielsen". Nobelpristagare i litteratur 1954. (#87842) 200:- (bild)
Henrikson, Alf: ASKEN YGGDRASIL. En gammal gudomlig historia. Stockholm: Trevi, 1981. Ny upplaga. 126, (2) s. 24x21 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad av Edward Lindahl, delvis i färg. (#56436) 150:-
Henrikson, Alf: ERIKSGATA. Stockholm: Bonniers, 1950. Originalupplagan. 302, (1) s. Förlagets tryckta pappband med lättare bruksspår. Illustrerad av Birger Lundquist. (#52953) 100:-
Henrikson, Alf: FAMILJEBÅTEN. Stockholm: Bonniers, 1953. Originalupplagan. 152, (7) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad av Björn Berg. (#37277) 100:-
Henrikson, Alf: FAMILJEBÅTEN. Stockholm: Bonniers, 1953. Originalupplagan. 152, (7) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad av Björn Berg. Med dedikation från "förf". (#81662) 125:-
Henrikson, Alf: GLAM. Teckningar och vers året runt. Stockholm: Bonniers, 1956. 199, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med obetydliga bruksspår. Illustrerad av Birger Lundquist. Med exlibris. (#95318) 90:-
Henrikson, Alf: MEDAN GÖKEN TIGER. Sångtexter och talvers. Stockholm: Bonniers, 1964. Originalupplagan. 120, (8) s. Inbunden i dörlagets tryckta pappband. Illustrerad av Björn Berg. (#6715) 100:-
Henrikson, Alf: RESA I ANTIKEN. Stockholm: Gebers, 1956. 153, (2) s. 25,5x17,5 cm. Häftad med lättare bruksspår. Illustrerad av Stig Henrikson. (#46721) 150:-
Henrikson, Alf: VÄGEN GENOM A. Stockholm: Ehlins, 1963. Fjärde upplagan. 292, (2) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med obetydligt blekt klotrygg. Illustrerad av Birger Lundquist. (#89584) 100:-
Henrikson, Alf / Berg, Björn: TECKNINGAR & VERS. Höganäs: Bra Böcker, 1976. 97 s. 24x21 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad av Björn Berg. Med dedikation från "förf". (#40673) 100:-
Henrikson, Alf / Berg, Björn: TVEGGEHANDA. Bilder och vers. Stockholm: Bonniers, 1985. 197, (2) s. 27x20 cm. Förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad av Björn Berg. (#92278) 75:-
Henrikson, Alf / Berg, Björn: TVEGGEHANDA. Bilder och vers. Stockholm: Bonniers, 1985. 197, (2) s. 27x20 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad av Björn Berg. (#40675) 100:-
Henrikson, Alf / Lundquist, Birger: EN SAMLING FOLK. Stockholm: Norstedts, 1943. Originalupplagan. 102, (1) s. 25x18,5 cm. Häftad med obetydliga bruksspår. Text av Alf Henrikson och illustrerad med teckningar av Birger Lundquist. Med tillskrift på förtitelbladet. (#51508) 100:-
Henrikson, Alf / Lundquist, Birger: GLAM. Teckningar och vers året runt. Stockholm: Bonniers, 1956. Första upplagan. 199, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med svartvita teckningar av Birger Lundquist. (#6712) 100:-
Holberg, Ludvig: JEPPE PAA BIERGET ELLER DEN FORVANDLEDE BONDE. Comoedie udi 5 acter. København: Hans Reitzel, 1961. Upplaga 600 numrerade och av Povl Christensen signerde exemplar. 72, (3) s. 26,5x18,5 cm. Häftad i skyddskassett. Illustrerad med träsnitt av Povl Christensen. (#58618) 200:-
(HOLMSTRÖM, RAGNAR). VÄNNERNAS BOK. Detta arbete innehåller ett hundratal reproduktioner av de personliga och mycket olikartade bidrag, som en rad konstnärer av olika riktningar glatt författaren Ragnar Holmström med på hans 50-årsdag. Malmö: Förlagshuset Norden, 1945. Upplaga tryckt i 1000 numrerade exemplar. 323 s. 29,5x23 cm. Förlagets dekorerade pappband med helt guldsnitt och lättare skada i främre pärmen. Med bidrag av bl.a. Sven Erixon, Vilhelm Moberg, Elmer Diktonius, Hans Norsbo, Roland Svensson, Eyvind Johnson, Erik Asklund, Bertil Bull Hedlund, Eric von Rosen, Evert Taube, Otto G. Carlsund, Gunnar Ekelöf och Nils Ferlin. Merparten av bidragen i form av texter med illustrationer och övervägande i färg. (#42933) 250:-
(HOLMSTRÖM, RAGNAR). VÄNNERNAS BOK. Detta arbete innehåller ett hundratal reproduktioner av de personliga och mycket olikartade bidrag, som en rad konstnärer av olika riktningar glatt författaren Ragnar Holmström med på hans 50-årsdag. Malmö: Förlagshuset Norden, 1945. Upplaga tryckt i 1000 numrerade exemplar. 323 s. 29,5x23 cm. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med helt guldsnitt och transparent skyddsomslag. Med bidrag av bl.a. Sven Erixon, Vilhelm Moberg, Elmer Diktonius, Hans Norsbo, Roland Svensson, Eyvind Johnson, Erik Asklund, Bertil Bull Hedlund, Eric von Rosen, Evert Taube, Otto G. Carlsund, Gunnar Ekelöf och Nils Ferlin. Merparten av bidragen i form av texter med illustrationer och övervägande i färg. (#86954) 350:-
Hugo, Victor: LES MISÉRABLES I-IV. Aquarelles et dessins de Bérénice Cleeve. Préface de Charles Baudelaire. Monte-Carlo: André Sauret, 1983. Edition of 4000 numbered copies. 387, (2); 350, (3); 359, (2); 371, (2) pp. 27,5x21,5 cm. Publisher's pictorial cloth. 4 volumes. Illustrated in text and with full page colour illustrations. French text. (#40547) 900:-
HÖGA VISAN. Förord av Artur Lundkvist. Stockholm: Bok-Konsum, (1960). 111 s. 34,5x21,5 cm. Förlagets linneband med skyddsomslag. Illustrerad i färg av Adolf Hallman. (#34813) 400:-
HÖGA VISAN. Förord av Artur Lundkvist. Stockholm: Bok-Konsum, (1960). 111 s. 34,5x21,5 cm. Förlagets linneband. Utan skyddsomslag. Illustrerad i färg av Adolf Hallman. (#36874) 350:-
Högfeldt, Robert: EN NY HÖGFELDTBOK. 36 akvareller. Med illustrerad text 'Självbetraktelse' av konstnären. Stockholm: Norstedts, (1943). 22, (1) textsidor + 36 färgplanscher. 23,5x32 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med lätt nött och lagat skyddsomslag. (#61901) 300:-
Högfeldt, Robert: FAMILJELIV. 40 teckningar med verser av Nils Bohman och Hayno Focken. Stockholm: Norstedts, 1938. 20,5x25 cm. 84, (2) s. Inbunden i förlagets tryckta lätt solkiga och nötta pappband. Illustrerad i svartvitt. Med namnteckning på titelbladet. (#99496) 100:-
Jensen, Johannes V.: BYENS DYRELIV. Privattryck (Danmark) 1946. Tryckt i 225 numrerade exmplar. Utgiven av Hans Hvass. 14, (2) s. 26,5x19,5 cm. Häftad med lättare bruksspår. Illustrerad av Sikker Hansen. Nobelpristagare i litteratur 1944. (#58626) 150:-
Jersild, PC (Per Christian): JULAFTON PÅ FÖRLOSSNINGSAVDELNINGEN / CHRISTMAS DELIVERY. Tecknad berättelse utan ord. Reklamskrift från AB Vacuum-Extractor, Göteborg utan tryckår. Ej i Libris. 11, (1) s. 15x21 cm. Klammerhäftad med tryckt omslag. Med namnstämpel på omslagets båda sidor. Drawn story without words. Advertising brochure from AB Vacuum-Extractor, Gothenburg without date. Not in National Library of Sweden. 11, (1) pp. 15x21 cm. Wirestichted with printed cover. Name stamp on both sides of cover. (#95809) 200:-
Johanson-Thor, Emil: FRÅN SLÄTT OCH BACKAFALL. Illustrerade berättelser. Stockholm: Gebers, 1948. Andra upplagan. 126, (1) s. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#61247) 100:-
Jonson, Björn: DJUR. Text och teckningar i färg. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1970. (95) s. 30,5x22 cm. Inbunden i förlagets klotband med skadat skyddsomslag. Illustrerad med teckningar i färg och svartvitt. (#65968) 75:-
Jonson, Björn: LANDET BORTOM FLOTTBRON. Stockholm: Stiftelsen Litteraturfrämjandet, 1969. Originalupplagan. 127, (8) s. 30,5x22 cm. Förlagets tryckta pappband med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#68146) 100:-
Jonson, Björn: LANDET BORTOM FLOTTBRON. Stockholm: Stiftelsen Litteraturfrämjandet, 1978. Ny upplaga. 127, (8) s. 30,5x22 cm. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#68147) 75:-
Jonson, Björn: LANDET BORTOM FLOTTBRON. Stockholm: Stiftelsen Litteraturfrämjandet, 1978. Ny upplaga utgiven som bibliofilutgåva tryckt i 300 numrerade exmpelar. Den löst bifogade litografin saknas här. 127, (8) s. 30,5x22 cm. Förlagets skinnryggsband med övre guldsnitt och skyddsomslag, i förlagets skyddskassett. Illustrerad av författaren. (#36907) 250:-
JULENS TOLV DAGE. "The twelw days of Christmas" er en traditionel engelsk julesang. Den er oversatt til dansk ad Doreen och Lras Bo. København: O. C. Olsen, 1953. Privattryk. Upplaga 850 exemplar. (29) s. Häftad med dekorerat omslag. Illustrerad med teckningar av Lars Bo. (#88027) 75:-
Jurell, Torsten: RÖTT BLOD - VIT FROST / PUNAVERTA - VALKISTA HALLAA. Bildtexter Carsten Palmær. Stockholm: Mannerheim & Mannerheim, 1984. (47) s. 24,5x31 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med reproducerade träsnitt av Torsten Jurell. Parallelltext på svenska och finska. Kuvatekstit Carsten Palmær. Käännös Heli Santavouri. (#81447) 200:-
Jönsson, Gabriel: ARV OCH EGET. Ett urval från sju diktböcker. Malmö: Bernces, 1982. 165, (1) s. 24,5x17,5 cm. Förlagets klotband med tejpförstärkt skyddsomslag. Illustrerad av Emil Johanson-Thor. Med dedikation från "Gabriel Jönsson". (#54109) 150:-
Kafka, Franz: ET KEJSERLIGT BUDSKAB OG NI ANDRE PROSASTYKKER. Illustreret med raderinger af Lars Bo og oversat af Villy Sørensen. København: Gyldendal, 1960. Upplaga 200 numrerade och av konstnären signerade exemplar. 54, (5 + 1 blank) sidor i lösa ark, i tryckt omslag försedd med en monterad färgetsning. 35x27,5 cm. Illustrerad med 10 helsides svartvita etsningar och 1 färgetsning på titelbladet, allt i skyddskassett med ryggtitel. (#99862) 2000:- (bild)
Kincaid, Jamaica (text) / Fischl, Eric (illustrations): ANNIE, GWEN, LILLY, PAM AND TULIP. Zurich / New York: Parkett / Whitney Museum of American Art, 1989. First trade edition. (20) pp. 31x23 cm. Publisher's pictorial quarter cloth in printed slipcase. Illustrated by Eric Fischl mainly in color. English text. (#67730) 100:-
Kivi, Aleksis: SJU BRÖDER. Översatt av Elmer Diktonius. Illustrerad av Marcus Collin. Helsingfors: Schildts, 1948. 430 s. 25x18,5 cm. Förlagets klotryggsband med obetydliga bruksspår, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad delvis med monterade planscher i färg. (#50851) 200:-
Kivi, Aleksis: SJU BRÖDER. Översatt av Elmer Diktonius. Illustrerad av Marcus Collin. Helsingfors: Schildts, 1948. 430 s. 26x19 cm. Häftad med skyddsomslag. Illustrerad delvis med monterade planscher i färg. Med dedikation från illustratören "Till Bertel och Lilly, vänskapsfullt: Marcus". (#40540) 275:-
Kivi, Aleksis: SJU BRÖDER. Översatt av Elmer Diktonius. Illustrerad av Marcus Collin. Stockholm: Norstedts, 1948. 430 s. 25,5x19 cm. Förlagets halvklotband, omslaget medbundet. Ryggen med mindre bruksspår. Utan skyddsomslag. Illustrerad delvis med monterade planscher i färg. (#34760) 150:-
Knöppel, Arvid: RÅBOCK. Stockholm: Bonniers, 1941. 282, (3) s. 26x20,5 cm. Häftad. Illustrerad i texten av författaren. (#49616) 200:-
Knöppel, Arvid: RÅBOCK. Stockholm: Bonniers, 1941. 282, (3) s. 26x20,5 cm. Häftad med mindre bruksspår. Illustrerad i texten av författaren. (#83571) 150:-
Kumlien, Bertil: UTSIKT ÖVER SJÖDISTRIKT. Skisser från svenska sjörapportens kuststationer. Stockholm: Norstedts, 1973. 134, (1) s. 27x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar av författaren. Det 4-sidiga separata tillägg finns ej med. (#92815) 125:-
Kuprin, Aleksander: SULAMITH. Stockholm: Lindqvists, 1959. Första svenska upplagan. 96 s. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad i rött och svart av Yngve Berg. (#52963) 90:-
La Cour, Tage: MORD I GASLYS. København: Selskabet Bogvennerne, utan årtal. Upplaga tryckt i 1200 numrerade exemplar. 189, (2) s. Häftad. Illustrerad med originalträsnitt av Palle Nielsen. (#58629) 100:-
Ladberg, Bo Teddy: PÅ PROMENAD I WIEN. Stockholm: Gebers, 1960. Originalupplagan. 202, (5) s. 24,5x17 cm. Inbunden i förlagets tryckta klotryggsband med något skadat skyddsomslag. Illustrerad av Gösta Kriland och Ynve Svalander. (#51405) 100:-
Lagerkvist, Pär: BÖDELN. Stockholm: Atlantis, 1998. Ny illustrerad upplaga. 78, (2) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad av Hans Eliasson med träsnitt tryckta i upp till fyra färger. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#34133) 100:- (bild)
Lagerkvist, Pär: BÖDELN. Stockholm: Bonniers, 1968. Ny upplaga illustrerad av Staffan Hallström. Upplaga 990 exemplar. 80, (2) s. 31x22 cm. Förlagets klotband med transparent skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#39321) 250:-
Lagerkvist, Pär: BÖDELN. Stockholm: Bonniers, 1968. Ny upplaga illustrerad av Staffan Hallström. Upplaga 990 exemplar. 80, (2) s. 31x22 cm. Förlagets klotband. Utan transparent skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#40488) 200:-
Lagerkvist, Pär: BØDDELEN. Oversatt av Arnulf Øverland. Oslo: Stenersens, 1998. 109, (3) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad i färg av Arne Nøst. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#54355) 175:-
Lagerkvist, Pär: DET BEFRIEDE MENNESKE. Oversat af Asmund Rostrup. København: Fischers, 1941. 65, (1) s. Häftad. Illustrerad med träsnitt av Povl Christensen. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#54356) 90:-
Lagerkvist, Pär: GÄST HOS VERKLIGHETEN. Stockholm: Bonniers, 1957. Ny upplaga illustrerad med originalträgravyrer av Sven Ljungberg. 151, (5) s. Handbundet tvåfärgat klotband (Bonniers Privatbokbinderi, Stockholm) med obetydligt blekt rygg samt med mycket lätt fläck på ryggen, omslaget i färg medbundet. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#90764) 350:-
Lagerkvist, Pär: GÄST HOS VERKLIGHETEN. Stockholm: Bonniers, 1957. Ny upplaga illustrerad med originalträgravyrer av Sven Ljungberg. 151, (5) s. Häftad med liten lagad reva i främre omslaget. (#101427) 200:-
Lagerlöf, Selma: EN HERRGÅRDSSÄGEN. Stockholm: Bonniers, 1899. Originalupplagan. (8), 197 s. Privatbundet halvklotband. Inga omslag medbundna. Illustrerad av Georg Pauli. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#57868) 200:-
Lagerlöf, Selma: EN SAGA OM EN SAGA. Stockholm: Bonniers, 1935. Ny upplaga illustrerad med Gösta Berlings-bilder av Einar Nerman. 19, (57) s. 29,5x22 cm. Häftad, omslaget med lättare bruksspår. Illustrerad i gult och svart. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#85602) 200:-
Lagerlöf, Selma: GÖSTA BERLINGS SAGA. København: Gyldendal, 1967. Upplaga 750 numrerade exemplar. 445, (2) s. 26x17,5 cm. Häftad med lätt skadat skyddsomslag i tryckt skyddskassett av klot. Illustrerad av Thormod Kidde. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#36706) 300:-
Lagerlöf, Selma: GÖSTA BERLINGS SAGA. Stockholm: Bonniers, 1903. Femte upplagan. 337, (3) s. 25,5x23 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Dekor i form av en värmlandskarta. Illustrerad med planscher i svartvitt av Georg Pauli. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#94354) 900:-
Lagerlöf, Selma: NILS HOLGERSSONS UNDERBARA RESA GENOM SVERIGE. Stockholm: Bonniers, 1957. Ny upplaga illustrerad av Bertil Lybeck. 576, (6) s. Inbunden i förlagets designade pappband med lagade revor i skyddsomslaget. (#101386) 125:-
Lagerlöf, Selma: VEJEN MELLEM HIMMEL OG JORD. Förord af Jørgen Ravn. København: P. Malling, 1957. 28, (5) s. 24,5x17 cm. Häftad. Illustrerad med teckningar av Marlie Brande. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#88025) 75:-
Lamb, Charles och Mary: ROMEO & JULIET. London: Franklin Watts, 1971. 42, (1) pp. 22x18,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket with one mended tear. Illustrated in colour by Brian Froud. Charles and Mary Lamb's retelling of Shakespeare's play. (#88747) 200:-
Larsson, Carl: ANDRAS BARN. 32 Målningar med Text. Stockholm: Bonniers, 1913. Originalupplagan. (23) textsidor + titelblad i färg och 31 planscher i färg. 40x30 cm. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg, med mindre nötskador i de nedre yttre hörnen samt i rygghuvud och ryggfot. (#91549) 750:-
Larsson, Carl: DE MINA OCH ANNAT GAMMALT KRAFS. Stockholm: Bonniers, 1919. Andra upplagan. 126, (2) s + planscher. 30x22,5 cm. Privatbundet linneband, främre omslag medbundet. Illustrerad i texten med svartvita teckningar samt med 12 helsides färgplanscher. Med exlibris. (#82378) 500:-
Larsson, Carl: ETT HEM. Tjugofyra målningar med text. Stockholm: Bonniers, 1917. Sjätte upplagan. 31 s + planscher. 26,5x19,5 cm. Handbundet linneband (Rybrants, Stockholm), främre omslag medbubndet. Illustrerad i texten samt med 24 helsides färgplanscher. Med tillskrift på titelbladet. (#81256) 350:-
Larsson, Carl: FRÅN STOCKHOLM TILL MESSINA. Utriv ur några album. Inledning av Bengt Lundblad. Göteborg: Rundqvists, 1973. 42 s. Häftad. Illustrerad av författaren. (#81446) 75:-
Larsson, Carl: LARSSONS. Ett album bestående af 32 målningar och med text och teckningar allt af Carl Larsson själf. Stockholm: Bonniers, 1902. Originalupplagan. 30 sidor + 32 planscher i färg inklusive titelbladet. 51,5x31 cm. Inbunden i förlagets gröna klotband dekorerat i guld och mörkblått. Inlagan något lös i bindningen. (#100409) 600:-
Larsson, Carl: LARSSONS. Ett album bestående af 32 målningar och med text och teckningar allt af Carl Larsson själf. Stockholm: Bonniers, 1910. Andra upplagan. 30 sidor + 32 planscher i färg inklusive titelbladet. 51,5x31 cm. Inbunden i förlagets gröna klotband dekorerat i guld och mörkblått. (#96763) 500:-
Larsson, Lars-Olof: DACKELAND. Växjö: Diploma, 1992. Andra upplagan. 297 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med svartvita teckningar av Björn Gidstam. (#101480) 200:-
LE DIABLE A PARIS I-II. Paris et les parisiens. Moeurs et coutumes, caractčres et portraits des habitants de Paris, tableau complet de leur vie privée, publique, politique, artistique, littéraire, industrielle, etc., etc. Paris: J. Hetzel, 1845-1846. First edition. XXXII, 380; LXXX, 364 pp + plates. 27x19 cm. Contemporary gilt decorated red quarter leather with all edges gilt, an acceptable set in two volumes with minor traces of use. Illustrated with engraved plates by Gavarni and Bertall, and many wood engravings in text by Champin, Bertrand, d'Aubigny et Franįais. French text. "Géographie de Paris" in volume two with misbound pages, but complete. Texte par MM. George Sand, P.-J. Stahl, Léon Gozlan, P. Pascal, Frédéric Soulié, Charles Nodier, Eugčne Briffault, S. Lavalette, de Balzac, Taxile Delord, Alphonse Karr, Méry, A. Juncetis, Gérard de Nerval, Arsčne Houssaye, Albert Aubert, Théophile Gautier, Octave Feuillet, Alfred de Musset, Frédéric Bérat, Eugčne Sue, Henry Monnier, Octave Feuillet, de Stendahl, Armand Marrast, Laurent-Jan, Édouard Ourliac, Charles de Boigne, Altarroche, Eug. Guinot, Jules Janin, Auguste Barbier, Marquis de Varennes et précédé d'une histoire de Paris par Théophile Lavallée. (#96897) 3500:- (bild)
Leech, John: FOLLIES OF THE YEAR. A Series of Coloured Etchings from Punchs Pocket Books 1844-1864. With some Notes by Shirley Brooks. London: Bradbury, Evanson & Co, (1866). (49) pp with text + plates. 22x31,5 cm. Publisher's pictorial half leather binding with all edges gilt. Illustrated with handcoloured titelpage in lithography and 21 handcoloured plates. Binding with minor traces of use, text and plates with some foxing. (#55340) 1500:-
Lenngren, Anna Maria: 50 DIKTER. Satta i musik av Elis Ellis. Med vignetter och helsidesteckningar i ljustryck av Eric Rohman. Stockholm: Elkan & Sschildknecht/Emil Carelius, (1921). 128 s. 30x23,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med lätta bruksspår. Illustrerad med teckningar och noter. Med exlibris. (#36561) 100:-
Lenngren, Anna Maria: DIKTER. Malmö: Allhem, 1955. Ny upplaga illustrerad av Fritz von Dardel. 198 s. 29x24,5 cm. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad efter akvareller i färg. (#41683) 200:-
Lenngren, Anna Maria: SAMLADE SKALDEFÖRSÖK. Stockholm: Adolf Bonnier, 1890. Tolfte upplagan, praktupplaga. XIV, 144 s. 30,5x24cm. Förlagets halvklotband med lättare bruksspår. Med 133 illustrationer af Carl Larsson samt ny levnadsteckning af Karl Warburg. (#42019) 250:-
Levertin, Oscar: ROCOCONOVELLER. Stockholm: Bonniers, 1917. Fjärde upplagan. (4), 257, (3) s. 27,5x22,5 cm. Förlagets dekorerade obetydligt nötta halvskinnband (G. Hedberg, Stockholm) med guldekorerad rygg och färgat snitt. Övervägande illustrerad med planscher i ljustryck efter äldre konstverk. Med diskret namnstämpel på förtitelbladet. (#58243) 250:-
Levertin, Oscar: ROCOCONOVELLER. Stockholm: Bonniers, 1917. Fjärde upplagan. (4), 257, (3) s. 28x22,5 cm. Handbundet dekorerat något nött halvskinnband (G. Hedberg, Stockholm) med guldekorerad rygg och övre guldsnitt. Övervägande illustrerad med planscher i ljustryck efter äldre konstverk. Med exlibris. (#40027) 500:-
Lie, Jonas: FAMILJEN PÅ GILJE. En interiör från 1840-talet. Stockholm: Norstedts, 1930. Andra upplagan. 230, (2) s. 25,5x19,5 cm. Förlagets dekorerade klotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Erik Werenskiold. (#52520) 100:-
Lindgren, Torgny: KÄRLEKSGUDENS FRÖ. EN LEVNADSTECKNING. Stockholm: Norstedts, 1988. Originalupplagan. 111, (1) s. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad av Peter Dahl. (#88816) 150:-
Lindgren, Torgny: KÄRLEKSGUDENS FRÖ. EN LEVNADSTECKNING. Stockholm: Norstedts, 1988. Originalupplagan. 111, (1) s. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad av Peter Dahl. Med dedikation från illustratören "Peter". (#88814) 300:-
Linné, Carl von: CARL LINNÆI ÖLÄNDSKA OCH GOTLÄNDSKA RESA PÅ RIKSENS HÖGLOVLIGE STÄNDERS BEFALLNING FÖRRÄTTAD ÅR 1741. Med anmärkningar uti ekonomien, naturalhistorien, antikviteter etc. Med tillhörande figurer. Redigerad av Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1975. Ny upplaga. 389, (4) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Med illustrationer och karta från originalupplagan samt teckningar av Gunnar Brusewitz. (#26778) 125:-
Linné, Carl von: CARL LINNÆI ÖLÄNDSKA OCH GOTLÄNDSKA RESA PÅ RIKSENS HÖGLOVLIGE STÄNDERS BEFALLNING FÖRRÄTTAD ÅR 1741. Med anmärkningar uti ekonomien, naturalhistorien, antikviteter etc. Med tillhörande figurer. Redigerad av Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1977. Ny upplaga. 389, (4) s. Förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Med illustrationer och karta från originalupplagan samt teckningar av Gunnar Brusewitz. (#32278) 100:-
Linné, Carl von: CARL LINNÆI ÖLÄNDSKA OCH GOTLÄNDSKA RESA PÅ RIKSENS HÖGLOVLIGE STÄNDERS BEFALLNING FÖRRÄTTAD ÅR 1741. Med anmärkningar uti ekonomien, naturalhistorien, antikviteter etc. Med tillhörande figurer. Redigerad av Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1991. Ny upplaga. 387, (2) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Med illustrationer och karta från originalupplagan samt teckningar av Gunnar Brusewitz. (#85006) 100:-
Linné, Carl von: CAROLI LINNÆI ITER LAPPONICUM DEI GRATIA INSTITUTUM 1732. Sumptibus Regiæ Societatis Literariæ et Scientiarum ad historiam naturalem Laponiae dilucidandam instructum qvoad lapides, terras, aqvas, herbas, arbores, gramina, muscos, qvadrupedia, aves, pisces et insecta imo hominum morbos, salutes, diaetam, mores, vivendique rationem. Avreste den 12 Maji, kom igen den 10 Oktober Uppsala. Redigerad av Magnus von Platen och Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1957. Första tryckningen av denna utgåva. (6), 276, (3) s. Förlagets klotryggsband med lätt solkigt och lagat skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Gunnar Brusewitz. Omslagstitel: LAPPLANDSRESA ÅR 1732. (#65319) 150:-
Linné, Carl von: CAROLI LINNÆI ITER LAPPONICUM DEI GRATIA INSTITUTUM 1732. Sumptibus Regiæ Societatis Literariæ et Scientiarum ad historiam naturalem Laponiae dilucidandam instructum qvoad lapides, terras, aqvas, herbas, arbores, gramina, muscos, qvadrupedia, aves, pisces et insecta imo hominum morbos, salutes, diaetam, mores, vivendique rationem. Avreste den 12 Maji, kom igen den 10 Oktober Uppsala. Redigerad av Magnus von Platen och Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1965. Ny upplaga. 211, (5) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar av Gunnar Brusewitz. Omslagstitel: LAPPLANDSRESA ÅR 1732. (#76787) 100:-
Linné, Carl von: CAROLI LINNÆI ITER LAPPONICUM DEI GRATIA INSTITUTUM 1732. Sumptibus Regiæ Societatis Literariæ et Scientiarum ad historiam naturalem Laponiae dilucidandam instructum qvoad lapides, terras, aqvas, herbas, arbores, gramina, muscos, qvadrupedia, aves, pisces et insecta imo hominum morbos, salutes, diaetam, mores, vivendique rationem. Avreste den 12 Maji, kom igen den 10 Oktober Uppsala. Redigerad av Magnus von Platen och Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1965. Ny upplaga. 211, (5) s. Pocket. Illustrerad med teckningar av Gunnar Brusewitz. Med exlibris på förtitelbladet. Omslagstitel: LAPPLANDSRESA ÅR 1732. (#61442) 50:-
Linné, Carl von: CAROLI LINNÆI ITER LAPPONICUM DEI GRATIA INSTITUTUM 1732. Sumptibus Regiæ Societatis Literariæ et Scientiarum ad historiam naturalem Laponiae dilucidandam instructum qvoad lapides, terras, aqvas, herbas, arbores, gramina, muscos, qvadrupedia, aves, pisces et insecta imo hominum morbos, salutes, diaetam, mores, vivendique rationem. Avreste den 12 Maji, kom igen den 10 Oktober Uppsala. Redigerad av Magnus von Platen och Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1975. Ny upplaga. (6), 276, (1) s. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Gunnar Brusewitz. Omslagstitel: LAPPLANDSRESA ÅR 1732. (#69540) 75:-
Linné, Carl von: CAROLI LINNÆI ITER LAPPONICUM DEI GRATIA INSTITUTUM 1732. Sumptibus Regiæ Societatis Literariæ et Scientiarum ad historiam naturalem Laponiae dilucidandam instructum qvoad lapides, terras, aqvas, herbas, arbores, gramina, muscos, qvadrupedia, aves, pisces et insecta imo hominum morbos, salutes, diaetam, mores, vivendique rationem. Avreste den 12 Maji, kom igen den 10 Oktober Uppsala. Redigerad av Magnus von Platen och Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1975. Ny upplaga. (6), 276, (1) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Gunnar Brusewitz. Omslagstitel: LAPPLANDSRESA ÅR 1732. (#65326) 125:-
Linné, Carl von: SKÅNSKA RESA PÅ HÖGA ÖVERHETENS BEFALLNING FÖRRÄTTAD ÅR 1749. Med rön och anmärkningar uti ekonomien, naturalier, antikviteter, seder, levnadssätt. Med tillhörande figurer. Redigerad av Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1975. Ny upplaga. 561, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med illustrationer från originalupplagan samt teckningar av Gunnar Brusewitz. (#65307) 125:-
Linné, Carl von: SKÅNSKA RESA PÅ HÖGA ÖVERHETENS BEFALLNING FÖRRÄTTAD ÅR 1749. Med rön och anmärkningar uti ekonomien, naturalier, antikviteter, seder, levnadssätt. Med tillhörande figurer. Redigerad av Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1977. Ny upplaga. 561, (2) s. Förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Med illustrationer från originalupplagan samt teckningar av Gunnar Brusewitz. (#65286) 100:-
(LINNÉ, CARL VON) Sätherberg, Herman: BLOMSTERKONUNGEN. Bilder ur Linnés lif. Stockholm: Norstedts, 1879. (4), 137, (3) s. + Graverat porträtt i trägravyr. 24,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med blekt och nött rygg. Genomgående illustrerad med träsnitt efter teckningar av Carl Larsson. (#93461) 175:-
Ljungberg, Sven: DEBUT. Stockholm: Bonniers, 1977. 199, (4) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med 76 trägravyrer av författaren tryckta direkt från stockarna. (#1144) 125:-
Ljungberg, Sven: GROTTMÅLAREN. Stockholm: Alba, 1985. 134, (3) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med 40 trägravyrer av författaren tryckta direkt från stockarna. (#1149) 75:-
Ljungberg, Sven: JULGRAVYRER 1944-2006. Stockholm: Almlöfs, 2006. 105, (1) s. 22,5x22,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med lätta bruksspår. Illustrerad i svartvitt. Med dedikation från "Sven". (#99180) 150:-
Ljungberg, Sven: KÖRKEMÅLAREN. Stockholm: Bonnier Alba, 1996. 124, (3) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med trägravyrer av författaren tryckta direkt från stockarna. (#1152) 75:-
Ljungberg, Sven: PARVUS. Stockholm: Bonniers, 1971. 153, (6) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med 73 trägravyrer av författaren tryckta direkt från stockarna. (#1142) 175:-
Ljungberg, Sven: PICTOR. Stockholm: Bonniers, 1974. 170, (3) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med 62 trägravyrer av författaren tryckta direkt från stockarna. (#30502) 150:-
Ljungberg, Sven: PICTOR. Stockholm: Bonniers, 1974. 170, (3) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med 62 trägravyrer av författaren tryckta direkt från stockarna. Med dedikation från den grafiske formgivaren "Herbert Lindgren" samt 2-sidigt brev från densamme signerat "Herbert L". (#70720) 200:-
Ljungberg, Sven: PÅ ÖLAND. Stockholm: Bonniers, 1980. 141, (2) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med 45 trägravyrer av författaren tryckta direkt från stockarna. (#1147) 125:-
Ljungberg, Sven: TRÄBILDHUGGAREN. Stockholm: Alba, 1989. 136, (3) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med trägravyrer av författaren tryckta direkt från stockarna. (#36203) 75:-
Ljungberg, Sven: TYNGST I SMÅLAND. Stockholm: Bonniers, 1982. 130, (5) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med trägravyrer av författaren tryckta direkt från stockarna. (#1148) 100:-
Ljungberg, Sven: TYNGST I SMÅLAND. Stockholm: Bonniers, 1982. 130, (5) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med trägravyrer av författaren tryckta direkt från stockarna. Med dedikation från författaren "Till Ulf från Sven med hälsningar". (#100022) 150:-
Lo-Johansson, Ivar: FURSTARNA. Stockholm: Atlantis, 1979. Ny upplaga. 256, (4) s. Häftad. Illustrerad med trägravyrer av Sven Ljungberg tryckta direkt från stockarna. Bibliofilupplaga tryckt i 200 numrerade och av Ivar Lo-Johansson och Sven Ljungberg signerade exemplar. Med en signerad extra trägravyr av Sven Ljungberg. (#17617) 650:- (bild)
Lo-Johansson, Ivar: STATARNA. Stockholm: Bonniers, 1961. Ny upplaga. 501, (2) s. Förlagets tryckta pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad med kopparfällningar efter Sven Ljungbergs trägravyrer. (#95817) 200:-
Lo-Johansson, Ivar: STATARNA. Stockholm: Bonniers, 1961. Ny upplaga. 501, (2) s. Förlagets tryckta pappband med lätt skadat och lagat skyddsomslag. Illustrerad med kopparfällningar efter Sven Ljungbergs trägravyrer. (#21015) 175:-
Lo-Johansson, Ivar: STATARNA. Stockholm: Bonniers, 1961. Ny upplaga. 501, (2) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med kopparfällningar efter Sven Ljungbergs trägravyrer. (#41204) 150:-
Lo-Johansson, Ivar: UNDER DE GRÖNA EKARNA I SÖRMLAND. Berättelser från ett landskap. Stockholm: Forum, 1976. 209, (7) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med trägravyrer av Sven Ljungberg tryckta direkt från stockarna. (#1161) 125:-
London, Jack: EN MODIG KVINNAS KÄRLEK. Förord av Nils Buskqvist. Göteborg: Bergendahls Boktryckeri, 1971. Upplaga 500 exemplar. 30, (2) s. Häftad med skyddsomslag. Typografi: Nils Buskqvist. (#90683) 60:-
Longus: DAPHNIS AND CHLOE. Translated by George Moore. Illustrated in full color by Marc Chagall. New York: George Braziller, 1977. First American edition. (10), 222 pp. 32,5x24,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket with minor traces of use. Without the slipcase. All illustrations are printed in lithography but not from the original stones. First edition with these illustrations was published in Paris by Verve in 1961. (#96699) 500:-
Lundbye, J.Th.: TROLDDOM OG HULETANKER. Faksimiltryck efter original från 1846. + VEJLEDENDE TEKST TIL J.TH. LUNDBYES SKITSEBOG TROLDDOM OG HULETANKER av Eigil H. Brünniche. København: Kunstforeningen og Kemigraflauget i Danmark, 1953. 18, (2) sidor text. Förlagets pappband. Med diskret namnteckning det klistrade försättsbladet + (38) blad delvis tryckta i färg. Förlaget pappband med klotrygg. Båda volymerna i förlagets pappkassett med ryggtitel. (#58669) 100:-
Lundquist, Birger: LIVET I SVERIGE. Redigerad av Alf Henrikson. Stockholm: Bonniers, 1953. Originalupplagans fjärde-sjätte tusende. 206, (1) s. Handbundet halvskinnband (Bonniers Bokbinderi, Stockholm) med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Ryggen något blekt. Illustrerad med teckningar av Birger Lundquist. (#40670) 200:-
Lundquist, Birger: LIVET I SVERIGE. Redigerad av Alf Henrikson. Stockholm: Bonniers, 1953. Originalupplagans sjunde-åttonde tusende. 206, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med lätt mörktonad rygg. Illustrerad med teckningar av Birger Lundquist. (#97286) 90:-
Lundquist, Birger: MEDELHAVSRESA. Skissblad i svart och färg. Stockholm: Bonniers, 1952. (94) s. 25,5x19,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Inledande text av Georg Svensson. (#48112) 125:-
Lundquist, Birger: NED TILL SPANIEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1953. Första och enda upplagan. 135, (1) s. 24,5x17,5 cm. Handbundet skinnryggsband av Barkelltyp (Bonniers Bokbinderi, Stockholm) med smakfull ryggdekor, två upphöjda bind och övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad med teckningar av författaren. (#29195) 750:- (bild)
Lundquist, Birger: NED TILL SPANIEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1953. Första och enda upplagan. 135, (1) s. 24,5x17,5 cm. Häftad. Illustrerad med teckningar av författaren. (#29193) 100:-
Lundquist, Birger: NED TILL SPANIEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1953. Första och enda upplagan. 135, (1) s. 24x17 cm. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren. (#88239) 125:-
Malmberg, Bertil: ÅKE OCH HANS VÄRLD. Stockholm: Bonniers, 1935. Andra upplagan. 181, (2) s. Privatbundet klotband. Inga omslag medbundna. Illustrerad i svartvitt av Adolf Hallman. Med gåvotillskrift på det fria försättsbladet. (#74976) 100:-
Malmberg, Bertil: ÅKE OCH HANS VÄRLD. Stockholm: Bonniers, 1949. Andra upplagans sjunde-nionde tusende. 181, (2) s. Inbunden i förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt av Adolf Hallman. (#50879) 125:-
Malmberg, Bertil: ÅKE OCH HANS VÄRLD. Stockholm: Bonniers, 1955. Andra upplagans tionde-tolfte tusende. 181, (2) s. Inbunden i förlagets halvklotband, främre omslag medbundet och med något nött och solkigt skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt av Adolf Hallman. (#24544) 125:-
Malmberg, Bertil: ÅKE OCH HANS VÄRLD. Stockholm: Bonniers, 1955. Stockholm: Bonniers, 1955. Andra upplagans tionde-tolfte tusende. 181, (2) s. Inbunden i förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt av Adolf Hallman. (#74969) 100:-
Malmberg, Bertil: ÅKE OCH HANS VÄRLD. Stockholm: Ordfront, 1991. Ny upplaga. 181, (2) s. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt av Adolf Hallman. (#74977) 100:-
Martinson, Harry / Rosen, Björn von: BESTIARIUM. Omfattande djur och fåglar från alla jordens länder och historiens åldrar infångade med tankens snaror vid stranden av sjön Sillen sommaren 1963. Stockholm: Bonniers, 1964. Originalupplagan. 66, (6) s. 22,5x25,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt av Björn von Rosen. Texter av båda författarna. (#32125) 150:-
Maupassant, Guy de: BOULE DE SUIF. En novell. Stockholm: Bonniers, 1941. 113, (1) s. Handbundet halvklotband (Bonniers Bokbinderi, Stockholm) i typiskt Barkellband. Illustrerad av Adolf Hallman delvis i färg. (#49538) 275:- (bild)
Maupassant, Guy de: BOULE DE SUIF. Stockholm: Bonniers, 1941. Bibliofilupplaga tryckt i 300 numrerade exemplar. (2), 101, (1) s. 23,5x16,5 cm. Häftad med vissa bruksspår. Illustrerad av Adolf Hallman, med sepia i texten och åtta dubbelsidiga planscher i färg. (#99828) 250:- (bild)
Maurois, André: FRANCE. Paris: Les peintres du livre, no date. New edition limited to 3000 copies. 110, (4) pp + plates. 23x21,5 cm. Publisher's pictorial green cloth in slipcase, without dust jacket. Illustrated with plates by Carzou, including title plate in colour. French text. (#96637) 350:-
MELLBOM I KRIG SKULLE DRAGA. Militam Tam Tam Militärialej. En gammal ballad illustrerad med träsnitt av Artur Sahlén. Tryckt i Stockholm hos Handpresstryckeriet, 1929. Upplaga 500 numrerade exemplar. (22) s. + utvikbar musikbilaga. 15x12,5 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Svensk översättning av den s.k. Marlborough-visan. (#53062) 150:-
Milne, Lorus J. och Margery J.: NATTENS VÄRLD. Det fascinerande drama som utspelas i naturen mellan skymning och gryning. Med ett kapitel om "Natten i svensk natur" av Kai Curry-Lindahl. Stockholm: Strömbergs, 1958. Bibliofilupplaga tryckt i 300 numrerade exemplar, försedd med 3 signerade och numrerade originalträsnitt i färg av Torbjörn Zetterholm. 114 s. 29,5x26 cm. Inbunden i förlagets dekorerade skinnband med inre denteller och helt guldsnitt. Ryggen obetydligt blekt. Genomgående illustrerad med svartvita illustrationer samt en monterad färgplansch. (#40145) 500:- (bild)
Mistral, Gabriela: DIKTER. I tolkning av Hjalmar Gullberg. Stockholm: Norstedts, 1946. Standardupplagan tryckt i 3000 exemplar. 85, (2) s. Häftad. Illustrerad delvis i färg, efter träsnitt av Bo Beskow. Nobelpristagare i litteratur 1945. (#85624) 200:-
Mistral, Gabriela: DIKTER. I tolkning av Hjalmar Gullberg. Stockholm: Norstedts, 1946. Standardupplagan tryckt i 3000 exemplar. 85, (2) s. Häftad med obetydligt nött rygg. Illustrerad delvis i färg, efter träsnitt av Bo Beskow. Nobelpristagare i litteratur 1945. (#45953) 175:-
Mose: PARIS MA RUE. Paris: Denoël, 1964. Publisher's printed boards with illustrations printed on both sides as leporello. No text just illustrations. (#58666) 400:-
Mouël, Eugčne le: LE NAIN GOËMON. Conte illustré par l'auteur de trente-deux gravures en coleur. Paris: Alphonse Lemerre, 1889. (4), 45, (1) pp. 31,5x22,5 cm. Publisher's pictorial cloth. Illustrated in text and with 4 colour plates. With some traces of use. French text. (#64701) 250:-
Musset, Alfred de: BEKÄNNELSER AV ETT SEKLETS BARN. Stockholm: Gebers, 1949. 353, (1) s. 24x16,5 cm. Häftad med obetydligt skadat omslag. Illustrerad av Ebbe Sadolin med svartvita teckningar i texten samt helsides planscher i färg. (#52527) 75:-
(MÜNCHHAUSEN). BARON MÜNCHHAUSENS MÄRKVÄRDIGA RESOR OCH ÄFVENTYR TILL LANDS OCH VATTEN. Ny öfversättning af V.E. Öman. Stockholm: Fritzes, 1875. 198, (2) s. 30x21 cm. Inbunden i förlagets lätt nötta dekorerade klotband med små skador i rygghuvud och ryggfot. Illustrerad i svartvitt av Gustave Doré. (#80781) 250:-
(MÜNCHHAUSEN). BARON MÜNCHHAUSENS MÄRKVÄRDIGA RESOR OCH ÄFVENTYR TILL LANDS OCH VATTEN. Ny öfversättning af V. E. Öman. Stockholm: Fritzes, 1949. Ny upplaga. 178, (2) s. 29,5x21 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad av Gustave Doré. Med namnstämpel på titelbladet. (#80782) 200:-
(MÜNCHHAUSEN). BARON MÜNCHHAUSENS SÄLLSAMMA RESOR OCH ÄFVENTYR TILL LANDS OCH VATTEN. Upptecknade efter hans egna muntliga berättelser i kretsen af sina umgängesvänner. Stockholm: Askerbergs, 1872. VIII, 131, (2) s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med något blekt rygg. Illustrerad med 16 träsnittsillustrationer efter Hosemann, xylograferade av E. Westerberg. Brott i båda inre falserna. Sidorna 3-4 med mindre pappersförlust i yttre marginalen. (#97027) 150:-
(MÜNCHHAUSEN). BARON VON MÜNCHHAUSENS UNDERBARA RESOR TILL LANDS OCH VATTEN. Hans fälttåg och lustiga äventyr, såsom han själv brukade berätta dem vid glaset i kretsen av sina vänner. Stockholm: Norstedts, 1927. Ny upplaga i mindre format. 168 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. Illustrerad av Gustave Doré. (#80842) 100:-
Mårtenson, Jan (Diplomaten): DROTTNINGHOLM - SLOTTET VID VATTNET. Höganäs: Bra Böcker, 1985. Bokklubbsupplagan. 177, (2) s. 24x21,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad av Gunnar Brusewitz, mestadels i färg. (#44341) 100:-
Mårtenson, Jan (Diplomaten): DROTTNINGHOLM - SLOTTET VID VATTNET. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1985. 177, (2) s. 24x21,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad av Gunnar Brusewitz, mestadels i färg. Med dedikation från illustratören "Gunnar B-z". (#81558) 250:-
Mårtenson, Jan (Diplomaten): DROTTNINGHOLM - SLOTTET VID VATTNET. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1985. 177, (2) s. 24x21,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad av Gunnar Brusewitz, mestadels i färg. Med dedikation från "Jan". (#44340) 200:-
Mårtenson, Jan (Diplomaten): DROTTNINGHOLM - SLOTTET VID VATTNET. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1985. 177, (2) s. 24x21,5 cm. Förlagets titeldekorerat pappband med skyddsomslag. Illustrerad av Gunnar Brusewitz, mestadels i färg. (#44339) 150:-
Mårtenson, Jan (the diplomat): DROTTNINGHOLM - THE PALACE BY THE LAKESIDE. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1985. 180 pp. 24x21,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Illustrated by Gunnar Brusewitz, mostly in colour. (#44342) 150:-
Möller, Ingegerd: DAGBOKSBILDER FRÅN ISLAND. Text Inga Borg. Stockholm: LT, 1977. 109, (2) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#37602) 100:-
MÖRK SÅNG. Fyrtiofem amerikanska negerdikter i översättning av Thorsten Jonsson. Stockholm: Bonniers, 1949. 175, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad av Birger Lundquist. (#85674) 100:-
Nerman, Einar: GÖSTA BERLINGS-BILDER. Med citat ur Gösta Berlings saga valda av Selma Lagerlöf. Stockholm: Norstedts, 1916. 68, (1) s. 33x27,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med delvis lätt mörktonade pärmar. Illustrerad med 30 planscher i sepia av Einar Nerman. (#97996) 250:-
Nerman, Peggy: HAMN, HOMMOR OCH HAV. Fiskare på Österlen. Stockholm: Carlssons, 1993. 80 s. 21,5x24,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar och akvareller, delvis i färg av författarinnan. Av författarinnan/konstnären signerat exemplar "Peggy". (#92580) 125:-
Neruda, Pablo: AUFENTHALT AUF ERDEN. Leipzig: Reclam, 1973. 215, (9) pp. 30x21,5 cm. Publisher's quarter cloth in transparent dust jacket with a small tear. Illustrated with 18 original woodcuts in colour by HAP Grieshaber. German text. Nobel Prize Winner in literature 1971. (#61296) 350:- (bild)
Nilsson Piraten, Fritiof: BOGHANDLEREN, DER HOLDT OP MED AT BADE. Efterskrift af Christian Bernhardsen. København: Lademann, (1978). Ny dansk upplaga i översättning av Henning Ipsen. 298, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med övre guldsnitt och skyddsomslag. I förlagets tryckta pappkassett och med ett löst bifogat bokmärke/reklamlapp. Illustrerad med teckningar av Kirsten Hoffmann. Utgiven i serien: Store fortællere. (#91047) 200:-
Nilsson Piraten, Fritiof: HISTORIER FRÅN FÄRS. Stockholm: Bonniers, 1955. Ny upplaga illustrerad med originalträsnitt i två färger av Sven Ljungberg. 229, (6) s. Förlagets halvklotband med tryckt pärmpapper, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. (#54151) 200:- (bild)
Nilsson Piraten, Fritiof: HISTORIER FRÅN FÄRS. Stockholm: Bonniers, 1955. Ny upplaga illustrerad med originalträsnitt i två färger av Sven Ljungberg. 229, (6) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg, främre omslag medbundet, samt med solkigt och lätt skadat skyddsomslag. (#52987) 250:- (bild)
Nilsson Piraten, Fritiof: HISTORIER FRÅN FÄRS. Stockholm: Bonniers, 1955. Ny upplaga illustrerad med originalträsnitt i två färger av Sven Ljungberg. 229, (6) s. Häftad med lätt solkigt omslag. (#81793) 150:- (bild)
Nilsson Piraten, Fritiof: LEVANDE BILDER OCH ANDRA BERÄTTELSER. Stockholm: Bonniers, 1980. Urval av Lars Hansson. 245, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag med lätta bruksspår. Illustrerad med teckningar av Edward Lindahl. (#56892) 125:-
Nilsson Piraten, Fritiof (Red.): VERS PÅ VÄXEL OCH ANDRA BANKHISTORIER. På uppdrag av Skandinaviska Banken samlade och utgivna. Stockholm: Skandinaviska Banken, 1964. 155, (3) s. 21,5x19,5 cm. Förlagets klotförstärkta pappband med tryckt pärmpapper. Illustrerad av Stig Claesson. (#90830) 150:-
Nilsson Piraten, Fritiof (Red.): VERS PÅ VÄXEL OCH ANDRA BANKHISTORIER. På uppdrag av Skandinaviska Banken samlade och utgivna. Stockholm: Skandinaviska Banken, 1964. 155, (3) s. 21,5x19,5 cm. Inbunden i förlagets klotförstärkta pappband med tryckt pärmpapper. Illustrerad av Stig Claesson. Med gåvobiljett från banken. (#4451) 175:-
Nordström, Ludvig: DE TOLV SÖNDAGARNA. Skildringar ur svenska nationens liv. Stockholm: Bonniers, 1942. Ny upplaga. 264, (3) s. Privatbundet klotryggsband, främre omslag medbundet. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. (#61270) 125:-
Nordström, Ludvig: I SITT EGET SÄLLSKAP. Stockholm: Bonniers, 1953. Originalupplagan. 128, (3) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med vinjetter av Yngve Berg. (#61286) 60:-
Norrman, Lars: DET OKÄNDA HOLLAND. En konstnär reser bortom allfarvägarna. Stockholm: Bonniers, 1955. Första och enda upplagan. 185, (1) s + karta. 25,5x20,5 cm. Förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren, delvis i färg. (#88351) 125:-
Nyman, Olle / Eklund, Hans: SALTSJÖBADEN-DUVNÄS TILL SKALMSUND OCH YXLAN VIA SANDHAMN. Notiser från en tur med utombordare. Bilder Olle Nyman text Hans Eklund. Lund: Signum, 1988. 94, (1) s. 27,5x22,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrationerna utförda med rörpenna av vass och gammalt bläck. (#97260) 150:-
Näsström, Gustaf: LUSTVANDRING I DANMARK. Stockholm: Gebers, 1956. Andra upplagan. 232, (2) s. 25x17,5 cm. Förlagets halvklotband med obetydligt skadat skyddsomslag. Illustrerad av Ebbe Sadolin. (#51403) 125:-
Olls, Bert: GULD ELLER GRÖNA SKOGAR. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1972. (76) s. 20x25 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#55003) 100:-
Olls, Bert: I BERGSMÄNS RIKE. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1968. (55) s. 20x25 cm. Förlagets pappband med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#55002) 100:-
Olls, Bert: STOCKKANOT OCH VÄTTERNSKUTA. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1967. (66) s. 20x25 cm. Förlagets pappband med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#55004) 100:-
O'Månsson, Lasse: MAGISKA BERÄTTELSER. Illustrerad av Joakim Pirinen. Lidingö: Ars Förlag, 1989. 85, (2) s. 27x21 cm. Häftad med lättare bruksspår. Illustrerad av Joakim Pirinen (#53683) 125:-
Oreglia, Giacomo: ROMA BRUCIA! = ROM BRINNER! Prefazione/företal: Mario Luzi; Trägravyrer/xilografie: Sven Ljungberg. Stockholm: Almlöfs, 1997. 122, (2) s. 24,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Italiensk och svensk parallelltext. Översättning & noter: Britt-Marie Dehn. Illustrationerna tryckta i boktryck. (#39600) 75:-
Oreglia, Giacomo: ROMA BRUCIA! = ROM BRINNER! Prefazione/företal: Mario Luzi; Trägravyrer/xilografie: Sven Ljungberg. Stockholm: Almlöfs, 1997. Bibliofilutgåva tryckt i 100 numrerade exemplar med en signerad och numrerad trägravyr av Sven Ljungberg, detta exemplar saknar trägravyren. 122, (2) s. 24,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Italiensk och svensk parallelltext. Översättning & noter: Britt-Marie Dehn. Illustrationerna tryckta i boktryck. Obs! trägravyren saknas. (#39601) 100:-
Palmblad, Vilhelm Fredrik: AMALA. Indisk novell. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1911. Ny upplaga tryckt i 600 numrerade exemplar efter den omarbetade upplagan i Poetisk kalender för år 1817. 73, (2) s. 23x19 cm. Handbundet halvskinnband (G. Hedberg, Stockholm) med vackert dekorerad rygg och 3 upphöjda bind och övre guldsnitt, omslaget medbundet. Ryggen jämnt blekt och obetydligt nött. Illustrerad med originalträsnitt av Sigge Bergström. (#40006) 500:- (bild)
Palme, Sven Ulric: VALDEMARSTÅGET. Visby: Föreningen Gotlands Fornvänner, 1946. Upplaga utgiven i 800 numrerade exemplar för namngiven ägare. 242, (5) s. 34,5x24,5 cm. Förlagets dekorerade skinnband med lättare bruksspår, helt guldsnitt och inre denteller. Illustrerad med teckningar av Eric Palmquist. Musik komponerad av Friedrich Mehler. (#50357) 250:-
Parland, Ralf: ZODIAKEN. Stockholm: Bokkonsum, 1961. Upplaga 1000 exemplar. (60) s. Illustrerad med laveringar efter Börje Sandelin. (#25465) 75:-
Petrone: LE SATIRICON. Traduction de Héguin de Guerle. Paris: Les peintres du livre, 1967. Edition limited to 3000 copies. 88, (4) pp + plates. 23x21,5 cm. Publisher's pictorial yellow cloth in slipcase, front cover of dust jacket preserved. Illustrated with plates by André Derain. French text. (#96638) 350:-
Pettersson, Gunnar: I MASSAJERNAS LAND. Höganäs: Wiken, 1990. Bibliofilupplaga tryckt i 250 exemplar, med en signerad och numrerad originallitografi i färg av författaren. 150, (1) s. 28x23 cm. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt och skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg. (#4313) 450:- (bild)
Poe, Edgar Allan: SÄLLSAMMA HISTORIER. Till svenska av Bertel Gripenberg. Stockholm: Kungsholmens Bokhandel, 1938. 473, (2) s. 26x20 cm. Inbunden i förlagets halvklotband med obetydliga bruksspår. Utan skyddsomslag. Illustrerad med planscher i färg av T. Sandberg. (#82313) 300:-
Poe, Edgar Allan: SÄLLSAMMA HISTORIER I-II. Till svenska av Bertel Gripenberg. Stockholm: Holger Schildt, 1929. Första samlade svenska utgåvan. 339, (1); 270, (1) s + planscher. Privatbundna enkla halvklotband, båda främre omslagen medbundna. 2 volymer. Illustrerade med planscher i svaga färger av T. Sandberg. (#91877) 300:-
POÉSIES D'AMOUR - LIBESGEDICHTE - LOVE POEMS - POESIE AMOROSE. Poetry anthology in French, German, English and Italian illustrated with 25 original miniature engravings by Hans Erni. Zürich: Editions Ernest Scheidegger, 1969. Edition printed in 224 numbered and signed copies by the illustrator and the publisher. This copy one of the "110 exemplaires sur Arches numérotés 91-200". 123 pp. 16,2x10 cm. Copy in sheets in publishers blind tooling boards and cloth case, including magnifier. Poems by C. Baudelaire, P. de Ronsard, J. du Bellay, L. Labé, M. Desbordes-Valmore, J. Tabureau, A. de Musset, A. Chénier, P. Verlain, A. Rimbaud, S. Mallarmé, P. Valéry, W. von der Vogelweide, M. Opitz, J.W.L. Gleim, C.H. von Hofmannswaldau, M. Claudius, A. von Arnim, J.W. von Goethe, H. von Hofmannsthal, L. Uhland, W. Shakespeare, T. Campion, B. Jonson, J. Keats, J. Donne, R. Browning, R. Herrick, P.B. Shelley, P. della Vigna, J. da Lentino, F. da Barberino, G. Guinzelli, D. Frescobaldi, C. Angiolieri, F. Petrarca, G. Boccaccio, L. de' Medici and Michelangelo. Copy with presentation inscription on halftitle including an original drawing in pencil from the illustrator "Hans Erni". (#49967) 7000:- (bild)
POETISK BILDERBOK. Svenska dikter under hundra år sammanställda av Johannes Edfelt. Stockholm: Bonniers, 1937. 276 s. 26x18 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Adolf Hallman, delvis i färg. (#32918) 150:-
PYTTANS A-B OCH C-D-LÄRA ELLER ANTIBARBARUS. Diktad i augusti 1896 av farbror Acke, farbror Albert, farbror Verner, farbror Gustaf och Pappa samt tillägnad Högvälborna stiftsjungfrun M. M. att överlämnas på hennes 25:e födelsedag. Stockholm: Bonniers, 1967. Andra upplagan. (50) s. 20,5x27,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg av Albert Engström. Acke (J.A.G. Acke), farbror Albert (Albert Engström), farbror Verner (Verner von Heidenstam), farbror Gustaf (Gustaf Fröding) och Pappa (Birger Mörner) samt M. M. (Marianne Mörner). (#83100) 200:- (bild)
Rasmussen, Sten Eiler: RESA I ENGLAND. En dagbok med teckningar. Stockholm: Gebers, 1953. Första svenska upplagan. 237, (1) s. 25x17,5 cm. Inbunden i förlagets halvklotband med obetydligt skadat skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#51395) 150:-
Rasmussen, Sten Eiler: RESA I ENGLAND. En dagbok med teckningar. Stockholm: Gebers, 1953. Första svenska upplagan. 237, (1) s. 25x17,5 cm. Inbunden i förlagets halvklotband med skadat skyddsomslag. Illustrerad av författaren. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#51396) 100:-
Roseen, Sture: ÅRET VID KVARNFORSEN. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1972. 231, (1) s. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. (#65842) 75:-
Rosen, Björn von: GRÖNA KAMMARN. Lund: Cavefors, 1975. Ny upplaga, utökad med flera illustrationer. 206, (1) s. 23,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad av författaren i texten med svartvita illustrationer samt monterade planscher i färg. (#40536) 150:-
Rosenius, Paul: NATURSTYCKEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1897. (6), 97 s. 26x18,5 cm. Äldre nött halvskinnband. Illustrerad av Bruno Liljefors. Med exlibris. (#58658) 350:-
Rousseau, James: PHYSIOLOGIE DU ROBERT-MACAIRE. Paris: Jules Laisné, 1842. 106, (14), 4 pp. 14,5x9,5 cm. Nice half leather (Bonniers, Stockholm) with gilt decorated spine, top edges gilt and cover bound in. Illustrated by Henri Daumier. With some foxing. French text. (#80378) 1000:-
Rydberg, Viktor: SINGOALLA. Stockholm: Bonniers, 1894. (Fjärde upplagan). (4), 231, (1) s + planscher. 26x17,5 cm. Handbundet halvpergamentband (G. Hedberg, Stockholm) med sprickor i yttre falsarna, det ovanliga tecknade främre omslaget medbundet. Band och inlaga lätt fläckiga, dock ej störande. Illustrerad med 25 helsides planscher i svartvitt och textanafanger i grönt och rött av Carl Larsson. Den första av Carl Larsson illustrerade upplagan. (#94333) 400:-
Rydberg, Viktor: SINGOALLA. Stockholm: Bonniers, 1919. Femtonde upplagan. 184, (4) s + planscher. 27,5x18,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade (i guld och rött) gröna klotband. Illustrerad med 25 helsides planscher i svartvitt av Carl Larsson. (#61717) 350:-
Rydberg, Viktor: SINGOALLA. Stockholm: Bonniers, 1919. Femtonde upplagan. 184, (4) s + planscher. 27,5x18,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade (i guld och rött) gröna klotband. Illustrerad med 25 helsides planscher i svartvitt av Carl Larsson. Med lätt nötskada i rygghuvudet. (#61716) 250:-
Rådström, Niklas: I EGYPTEN DÄREMOT. En resa. Illustrerad av Stig Claesson. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1984. Originalupplagan. 197 s. 25,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslaget. (#52165) 200:-
Sadolin, Ebbe: FRÅN FLORENS TILL ROM. Stockholm: Gebers, 1956. Andra svenska upplagan. 163, (3) s. 25x17 cm. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#59275) 100:-
Sadolin, Ebbe: PÅ VANDRING I LONDON. Stockholm: Gebers, 1950. Första svenska upplagan. 166, (3) s. 25x17 cm. Förlagets dekorerade klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av författaren. Med exlibris. (#51404) 100:-
Sadolin, Ebbe: PÅ VANDRING I PARIS. Stockholm: Gebers, 1953. Första svenska upplagan. 165, (2) s. 25x17,5 cm. Inbunden i förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet, med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#51416) 100:-
Sadolin, Ebbe: PÅ VANDRING I STOCKHOLM. Stockholm: Gebers, 1954. Andra svenska upplagan. 164, (1) s. 25x17 cm. Häftad. Illustrerad av författaren. (#59299) 90:-
Sadolin, Ebbe: PÅ VANDRING I STOCKHOLM. Stockholm: Gebers, 1954. Första svenska upplagan. 164, (1) s. 25x17 cm. Häftad. Illustrerad av författaren. (#83900) 100:-
Sagan, Franįoise / Buffet, Bernard: TOXIQUE. London: Souvenir Press, 1965. First English edition. (3), 72 pp. 30x23,5 cm. Publisher's printed soft cover with minor traces of use. Illustrated in black and white by Bernard Buffet. (#87997) 200:- (bild)
Saint Phalle, Niki de: MY LOVE. Where shall we make love?... Stockholm: Moderna Museet, (1971) printed in Malmö. 50 pages leporello bound in printed soft cover (18x18 cm) with a hint of dark tinted spine. Everything lithographical printed in colour. All text in English. Moderna Museets utställningskatalog, onumrerad /Unnumbered exhibition catalogue from Moderna Museet in Stockholm. (#90433) 1500:- (bild)
Sandelin, Börje: DET SPEGLADE ANSIKTET. Stockholm: Fibs konstklubb, 1965. 60, (4) s. Häftad. Illustrerad av författaren. Efterskrift av Torsten Bergmark. (#13013) 75:-
Sandgren, Gustav: SKYMNINGSSAGOR. Stockholm: Bonniers, 1936. Originalupplagan. 147 s. 25,5x20,5 cm. Häftad med lätt nött och solkigt omslag. Illustrerad av Stig Åsberg. (#48035) 150:-
Sandgren, Gustav: SKYMNINGSSAGOR. Stockholm: Bonniers, 1936. Originalupplagan. 147 s. 25,5x20,5 cm. Häftad med påklistrat främre omslag. Illustrerad av Stig Åsberg. (#27022) 100:-
Sandgren, Gustav: SKYMNINGSSAGOR. Stockholm: Bonniers, 1936. Originalupplagan. 147 s. 25,5x20 cm. Förlagets linneband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Stig Åsberg. Bandet med mindre bruksspår. (#79981) 150:-
Sandgren, Gustav: SKYMNINGSSAGOR. Andra samlingen. Stockholm: Bonniers, 1946. Originalupplagan. 140, (3) s. 23,5x16 cm. Förlagets halvklotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Stig Åsberg. (#52951) 125:-
Sandgren, Gustav: SKYMNINGSSAGOR. Andra samlingen. Stockholm: Bonniers, 1946. Originalupplagan. 140, (3) s. 23,5x16 cm. Häftad med lättare bruksspår. Illustrerad av Stig Åsberg. (#52949) 150:-
Schade, Jens August: SJOV I DANMARK ELLER SOM MAN SER DET - Illustrationer og vignetter: Henry Heerup. Satirisk Sangværk. København: Helios, 1945. Originalupplaga tryckt i 2000 exemplar. 98 s + planscher. 25,5x18 cm. Inbunden i förlagets pappband med pärm och ryggetiketter, överdragspapper av Axel Salto. Rygghuvudet med obetydliga bruksspår, samt namnteckning på det fria försättsbladet. Illustrerad i texten, samt med 12 helsides originallitografier i färg av Henry Heerup. Med löst bifogat 4-sidigt reklamblad om Schades bokutgivning. (#87832) 1500:- (bild)
Schildt, Göran: PARIS´ HEMLIGA TECKEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1959. Ny upplaga. 48, (5) s. 30,5x19,5 cm. Förlagets klotband med pärm- och ryggetiketter. Utan skyddskassett. Illustrerad delvis i färg av Roland Kempe. (#39988) 150:-
Sehlstedt, Elias: ELIAS SEHLSTEDTS SÅNGER OCH VISOR. I urval utgifna af Carl Snoilsky. Illustrerade af Carl Larsson. Stockholm: Bonniers, 1893. Bibliofilupplaga tryckt på bättre papper i 50 numrerade exemplar. XVI, 450 s + planscher. 25,5x21,5 cm. Handbundet dekorerat halvskinnband (N.B. Andersson, Stockholm 1921) med helt guldsnitt. Bandet är lätt nött, de yttre skinnskodda hörnen lätt skadade, men boken är långt ifrån i dåligt skick. Rikt illustrerad av Carl Larsson med teckningar på varje sida, delvis i färg, samt med helsides planscher i färg. (#40142) 2500:-
Sehlstedt, Elias: ELIAS SEHLSTEDTS SÅNGER OCH VISOR. I urval utgifna af Carl Snoilsky. Illustrerade af Carl Larsson. Stockholm: Bonniers, 1893. XVI, 450 s. 25,5x22 cm. Förlagets bruna dekorerade klotband. Rikt illustrerad av Carl Larsson med teckningar på varje sida, delvis i färg, samt med helsides planscher i färg. Med genomgående lätt fuktskada i nedre yttre marginalen på de sista ca 165 sidorna. (#92150) 250:-
Shakespeare, William: MER ÄN HENNES MUN. Tolkade av Sven Christer Swahn. Paris: Schultz, 2004. Ca 310 s. 28x20,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Illustrerad med bilder i färg av Ulf Lundell. Med engelsk och svensk parallelltext. (#70790) 125:- (bild)
Siwertz, Sigfrid: VATTENVÄRLDEN. Noveller. Stockholm: Bonniers, 1925. Originalupplagan. 233, (2) s. Häftad med tejplagad reva i omslaget. Illustrerad av Bertil Lybeck. (#61510) 75:-
Siwertz, Sigfrid: VATTENVÄRLDEN. Noveller. Stockholm: Bonniers, 1925. Originalupplagan. 233, (2) s. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Illustrerad av Bertil Lybeck. (#61516) 100:-
Siwertz, Sigfrid: VATTENVÄRLDEN. Noveller. Stockholm: Bonniers, 1925. Originalupplagan. 233, (2) s. Trevligt dekorerat pergamentryggsband, främre omslag medbundet. Illustrerad av Bertil Lybeck. Med obetydligt nött rygg. (#61517) 125:-
Sjödin, Stig: GRÅSPETTENS ÖGA. Stig Sjödin om arbete, liv och miljö. Texturval Mary Andersson. Stockholm: Föreningen för arbetarskydd, 1993. 96 s. Häftad. Illustrerad med teckningar av Stig Claesson "Slas". (#87383) 90:-
Spong, Berit: MORRIS OCH HANS RIVALER. Stockholm: Norstedts, 1970. Originalupplagan. 196, (2) s. Förlagets klotband med tejplagat skyddsomslag. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. En bok om katter. (#61529) 75:-
Steinlen, Théophile Alexandre: KATTER. Bilder utan ord. Förord av Ulla Ehrensvärd. Stockholm: Rediviva, 1980. Faksimil efter fransk original 1897 "Les Chats. Images sans paroles". (7) s + 26, (1) bl. 30x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband med små lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad i svartvitt. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#82376) 125:-
Stevenson, Robert Louis: SJÖRESA PÅ LANDBACKEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1953. Första och enda svenska upplagan. 220, (1) s. Förlagets tryckta lätt nötta pappband med litet brott i bakre yttre falsen. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. (#46960) 100:-
Stevenson, Robert Louis: SJÖRESA PÅ LANDBACKEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1953. Första och enda svenska upplagan. 220, (1) s. Privatbundet enkelt halvklotband, omslaget medbundet. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Ryggtiteln: 'Sjöresa'. (#82383) 200:-
Stiernhielm, Georg: HERKULES. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1951. Upplaga utgiven i 300 numrerade exemplar. 51, (1) s. Häftad, omslag med mindre bruksspår. Illustrerad med originalträsnitt av Sven Ljungberg. Bokvännens bibliotek 13. (#1164) 300:-
Streijffert, Carouschka: RAZZIA. Ord av Carouschka. Manipulerade stillbilder av Carouschka. Grafisk form av Clara von Zweigbergk. Stockholm: Bonnier Alba, 1996. Originalupplagan. Ca 160 s. 29x24 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad i färg. (#43046) 125:-
Strindberg, August: DEN ROMANTISKE KLOCKAREN PÅ RÅNÖ. Stockholm: Skolan för Bokhantverk, 1947. Upplaga 200 numrerade exemplar. 101, (2) s. 26x19 cm. Handbundet halvklotband med tvåfärgad ryggtitel. Illustrerad med trägravyrer av Tord Bæckström. Främre pärmen lätt blekt samt med obetydligt solkig rygg. (#10914) 400:-
Strindberg, August: HÖVDINGAMINNEN. Stockholm: Bonniers, 1963. Ny upplaga illustrerad av Otte Sköld. 239, (1) s. 25,5x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och skyddsomslag. (#36169) 150:-
Strindberg, August: HÖVDINGAMINNEN. Stockholm: Bonniers, 1963. Ny upplaga illustrerad av Otte Sköld. 239, (1) s. 25,5x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Utan skyddsomslag. (#73707) 100:-
Strindberg, August: HÖVDINGAMINNEN. Stockholm: Bonniers, 1963. Ny upplaga illustrerad av Otte Sköld. 239, (1) s. 26,5x18 cm. Häftad med skyddsomslag. (#73708) 100:-
Strindberg, August: RÖDA RUMMET. Skildringar ur artist- och författarlifvet. Stockholm: Bonniers, 1925. Ny upplaga. 355, (2) s + planscher. 24,5x16 cm. Handbundet halvskinnband (Nordiska Bokhandeln, Stockholm) med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad av Arvid Fougstedt i texten och med planscher i färg. Bandet med lättare nötskador i yttre falserna samt med några mindre fläckar i det yttre snittet. (#55383) 900:-
Strindberg, August: RÖDA RUMMET. Skildringar ur artist- och författarlifvet. Stockholm: Bonniers, 1925. Ny upplaga. 355, (2) s + planscher. 25x16 cm. Privatbundet halvklotband, omslaget medbundet. Illustrerad av Arvid Fougstedt, delvis med planscher i färg. Med diskret namnteckning på förtitelbladet, samt med exlibris. (#54239) 750:-
Strindberg, August: SAGOR. Stockholm: Bonniers, (1972). Faksimilutgåva efter 1915 års upplaga, illustrerad i färg av Torsten Schonberg. (188) s. 23x19,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. (#37562) 200:-
Strömberg, Th.: BALDERSFESTEN. Tidsbild från 8:de årh. eft. Kr. f. Stockholm: Beijers, 1897. Ny upplaga. 164, (9) s. Förlagets dekorerade klotband. Illustrerad av Jenny Nyström samt med musikbilagor av A.M. Myrberg. (#18326) 150:-
Strömberg, Th.: BALDERSFESTEN. Tidsbild från 8:de årh. eft. Kr. f. Stockholm: Lamms, 1888. Första upplagan. 164, (9) s. 24,5x18 cm. Förlagets rikt i färg dekorerade klotband med lättare bruksspår. Illustrerad av Jenny Nyström samt med musikbilagor av A.M. Myrberg. (#42674) 250:-
Sundberg, Kurt: TORPET ÅSEN PÅ BRÄNNSJÖSKOGEN. Text av Sune Jonsson. Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1965. (80) textsidor + 38 planscher av Kurt Sundberg. 30,5x22,5 cm. Inbunden i förlagets klotband med lagad reva i skyddsomslaget. (#55010) 200:-
SVENSK NATURLYRIK. Sammanställd av Johannes Edfelt. Stockholm: Bonniers, 1941. 125, (6) s. Förlagets dekorerade klotband med lättare bruksspår, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Stig Åsberg. (#52989) 75:-
Svensson, Roland: Ö OCH MÄNNISKA. En resa till Napoleons ö Sankt Helena. Stockholm, Bonniers, 1968. Första och enda upplagan. 192, (21) s. Förlagets dekorerade klotband med små lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad av författaren, delvis i färg, samt med fotografier. (#33065) 200:-
Swift, Jonathan: GULLIVERS RESOR TILL FLERA AVLÄGSET BELÄGNA LÄNDER I VÄRLDEN. Stockholm: Tiden, 1975. Ny upplaga. 370, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med svartvita teckningar av Mark Sylwan. (#98973) 100:-
Swift, Jonathan: GULLIVER'S TRAVELS. Stockholm: Jan förlag, 1947. 333, (1) pp + plates. 23x16 cm. Bound in half leather with five raised bands and top edges gilt, front cover bound in. Illustrated by Swedish artist Robert Högfeldt in text and with colour plates. English text. (#45879) 900:- (bild)
SVISCH. Bidrag i form av texter och illustrationer av Torsten Ekbom, Åke Hodell, Leif Nylén, Carl Fredrik Reuterswärd, Bengt Emil Johnson, Mats G. Bengtsson, Lars-Gunnar Bodin, Per Olof Ultvedt, Öyvind Fahlström och Elis Eriksson. Stockholm: Kerberos, 1964. Tryckt som leporello 10 blad (20) sidor med tryck på båda sidorna. 26,5x18,5 cm. Tryckt obetydligt fläckat omslag. A Swedish Artists' Book. (#93007) 1200:-
Söderberg, Hjalmar: FÖRVILLELSER. Stockholm: Bonniers, 1938. Ny upplaga. 188 s + planscher. 24,5x18,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Adolf Hallman i texten, samt med planscher i färg. (#36953) 350:- (bild)
Sörensen, Wilhelm: HOLLYWOOD U.P.A. Stockholm: Saxon & Lindström, 1932. Första upplagan. 166, (2) s. Häftad med mindre lagade revor i omslaget. Omslag och illustrationer av Prins Sigvard (Bernadotte). (#89626) 150:-
Taube, Evert: ULTRA MARIN. Stockholm: Bonniers, 1961. Ny upplaga i Samlade visor. 101 s. 25x18,5 cm. Inbunden i förlagets halvklotband med skyddsomslag. Illustrerad av Bertil Lybeck, samt med noter. (#87143) 125:-
Taube, Evert: VÄSTLIG HORISONT. Stockholm: Bonniers, 1957. Originalupplagan. 164, (10) s. 25,5x18 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag, omslaget medbundet. Illustrerad i färg och svartvitt av Kurt Jungstedt. Skyddsomslaget med mindre bruksspår. (#99301) 250:-
Taube, Evert: VÄSTLIG HORISONT. Stockholm: Bonniers, 1957. Originalupplagan. 164, (10) s. 25,5x18 cm. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt och lagat skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt av Kurt Jungstedt. (#39328) 400:-
Taube, Evert: VÄSTLIG HORISONT. Stockholm: Bonniers, 1957. Originalupplagan. 164, (10) s. 25,5x18 cm. Inbunden i förlagets klotband med skadat skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt av Kurt Jungstedt. (#99325) 150:-
Taube, Evert: VÄSTLIG HORISONT. Stockholm: Bonniers, 1957. Originalupplagan. 164, (10) s. 25,5x18 cm. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt av Kurt Jungstedt. Skyddsomslaget med mindre bruksspår. (#36160) 200:-
Taube, Evert (Red.): SVENSKA BALLADER OCH VISOR FRÅN MEDELTIDEN TILL VÅRA DAGAR. För visans vänner samlade. Stockholm: Lindfors, 1973. Ny upplaga. 390, (1) s. 34x26 cm. Inbunden i förlagets dekorerade skinnband med helt guldsnitt, i skyddskassett. Illustrerad av Ann Margret Dahlquist-Ljungberg. Även illustrerad med noter. (#24546) 400:-
Tegnér, Esaias: FRITHIOFS SAGA. Stockholm: Norstedts, 1900. Ny upplaga. (6), 208 s. Förlagets dekorerade klotband med helt guldsnitt och obetydliga bruksspår. Med tillskrift på friblad "Margit Franck Helsingfors d. 27/9 1906", samt med namnteckning på förtitelbladet. (#91713) 100:-
Tegnér, Esaias: FRITHIOFS SAGA. Stockholm: Norstedts, 1984. Faksimil efter andra illustrerade upplagan. 148 s. 30x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar av August Malmström. (#49930) 100:-
Tessin, Carl Gustaf: FAUNILLANNE VOL. I-III. Faunillane ou L'infante jaune, conte. (8), 28, (1) s. + 10 planscher. - Faunillane eller Den gula infantinnan, saga. (8), 29, (1) s + 10 planscher. - Carl Gustaf Tessin och flickan från Fånö av Sten G. Lindberg. 35, (1) s. Malmö: Allhem, 1955. Upplaga 999 numrerade exemplar. 28x20,5 cm. 3 häftade oskurna volymer i klotförstärkt tryckt kassett. Illustrerade. (#81452) 250:-
Thurber, James: A THURBER GARLAND. London: Hamish Hamilton, 1955. First English edition. (32) pp. 11x14,5 cm. Publisher's printed hard cover. Without the slipcase. Illustrated by the author. (#58765) 150:-
Thurber, James: DEN SISTA BLOMMAN. En berättelse i bilder. Stockholm: Fabel, 1963. Ny svensk upplaga. (59) s. 15x18 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Text och illustrationer av James Thurber. (#91424) 100:-
Tikkanen, Henrik: KÄR I STOCKHOLM. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1955. Första svenskutgivna upplagan. 95, (3) s. 23,5x16,5 cm. Häftad med obetydliga bruksspår. Illustrerad med svartvita teckningar av författaren. (#72129) 200:- (bild)
TILLSAMMANS - EN ANTOLOGI OM KÄRLEK. Stockholm: FIBs Lyrikklubb, 1961. Första numrerade upplagan. 105, (4) s. 24,5x18 cm. Förlagets pappband med monterad pärmetikett och klotrygg lätt nött och lagat skyddsomslag. Urval och bilder av Börje Sandelin. (#89035) 150:-
TILLSAMMANS - EN ANTOLOGI OM KÄRLEK. Stockholm: FIBs Lyrikklubb, 1961. Första upplagan. 105, (4) s. 24,5x18 cm. Inbunden i förlagets pappband med skadat skyddsomslag. Urval och bilder av Börje Sandelin. (#13335) 100:-
TUSEN OCH EN NATT I-VI. Urval och översättning av Nils Holmberg. Stockholm: Tiden, 1958-63. 238, (2); 223, (1); 219, (1); 220, (1); 222, (1); 219, (1) s + planscher. 23,5x16 cm. Inbundna i förlagets tryckta pappband med lätt nötta skyddsomslag. 6 volymer. Illustrerade med planscher av Peter Weiss, Ann Margret Dahlquist-Ljungberg och Mark Sylwan. (#44839) 600:-
Ulfeldt, Leonora Christina: JAMMERS MINDE. Ved Otto Andrup. København: Gyldendal, 1955. Ny upplaga tryckt i 500 exemplar. 176, ((3) s + planscher. Häftad med obetydliga bruksspår i skyddskassett. Illustrerad med helsides planscher av Povl Christensen. (#81624) 200:-
Wallenberg, Jacob: MIN SON PÅ GALEJAN ELLER EN OSTINDISK RESA. Innehållande allehanda smått bläckhornskram samlat på skeppet Finland som avseglade från Göteborg i december 1769 samt återkom därsammastädes i junio 1771. Stockholm: Bonniers, 1923. Ny upplaga. 196, (2) s + planscher. 24x16 cm. Privatbundet lätt nött halvskinnband, främre omslag medbundet. Illustrerad med akvareller, helsidesplanscher i färg, och teckningar av Kurt Jungstedt. (#95453) 250:-
Walton, Izaak & Cotton, Charles: DEN FULDKOMNE FISKER. København: Martins Forlag, 1946. Syvende oplag. XXXVII, (1), 402, (1) s. Inbunden i förlagets halvskinnband med obetydliga bruksspår och övre guldsnitt, omslaget medbundet. I enkel skyddskassett. Illustrerad i svartvitt av Ib Andersen. Förord av Poul Hauton. The Complete Angler or The Contemplative Man's Recreation i dansk översättning av Johanne Kastor Hansen. Dikterna översatta av Otto Gelsted. (#58915) 250:-
Weiss, Peter: SKUGGAN AV KUSKENS KROPP. Stockholm: Tiden, 1966. Första och enda svenska upplagan. 95, (1) s. Häftad. Illustrerad med svartvita collage av författaren. (#89001) 100:-
Wennerberg, Gunnar: GLUNTARNE. Inledning och kommentar av Gurli Taube och P.G. Hamberg. Malmö: Allhems, 1954. Ny upplaga illustrerad av Ernst Josephson. XXV, (1), 200, (15) s. 31,5x24,5 cm. Förlagets tryckta klotband. Utan skyddsomslag. Utgåvan innehåller dessvärre inga noter. (#45140) 200:-
Wennerberg, Gunnar: GLUNTARNE. Inledning och kommentar av Gurli Taube och P.G. Hamberg. Malmö: Allhems, 1979. Andra upplagan av denna nya upplaga illustrerad av Ernst Josephson. XXV, (1), 200, (15) s. 31,5x24,5 cm. Förlagets tryckta klotband med transparent skyddsomslag. Utgåvan innehåller dessvärre inga noter. (#52087) 125:-
Wennerberg, Gunnar: GLUNTARNE. Inledning och kommentar av Gurli Taube och P.G. Hamberg. Malmö: Allhems, 1979. Andra upplagan av denna nya upplaga illustrerad av Ernst Josephson. XXV, (1), 200, (15) s. 31,5x24,5 cm. Förlagets tryckta klotband. Utan transparent skyddsomslag. Med namnstämpel på det fria försättsbladet. Utgåvan innehåller dessvärre inga noter. (#81476) 100:-
Verlaine, Paul: FETES GALANTES, LA BONNE CHANSON, ROMANCES SANS PAROLES. Lausanne: Mermod, 1958. Deuxičme édition. 133, (2) pp + plates. Publisher's printed soft boards. Illustrated with black and white plates by Georges Seurat. French text. (#94786) 200:-
White, Gilbert: SELBORNE. Et sogns natur og fugleliv. København: Hagerup, 1951. X, (2), 375, (4) s. Häftad med lagat skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Mads Stage. (#72679) 100:-
Viksten, Hans: FRÅN MINA SINNEN. Bilder Dikter. Stockholm: Alba, 1978. (113) s. 26,5x23 cm. Häftad. Illustrerad med teckningar. (#35716) 125:-
Viksten, Hans: FRÅN MINA SINNEN. Bilder Dikter. Stockholm: Alba, 1978. Bibliofilutgåva tryckt i 360 numrerade och av konstnären signerade exemplar, försedd med 4 separata grafiska blad i färg, samtliga numrerade och signerade. (113) s. 27x23,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta klotband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar i svartvitt. (#35717) 450:- (bild)
Villon, Franįois: STORA TESTAMENTET. I svensk tolkning och med inledning av Ane Randel. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1959. Upplaga 900 exemplar. 201, (4) s. 30,5x23 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband i förlagets skyddskassett. Illustrerad av Acke Janson. Bokvännens bibliotek 49. (#4326) 400:-
Villon, Franįois: STORA TESTAMENTET. I svensk tolkning och med inledning av Ane Randel. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1959. Upplaga 900 exemplar. 201, (4) s. 30,5x23 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband i förlagets skyddskassett. Illustrerad av Acke Janson. Med exlibris. Bokvännens bibliotek 49. (#97512) 350:-
Villon, Franįois: STORA TESTAMENTET. I svensk tolkning och med inledning av Ane Randel. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1959. Upplaga 900 exemplar. 201, (4) s. 30,5x23 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skada i rygghuvudet, i förlagets skyddskassett. Illustrerad av Acke Janson. Bokvännens bibliotek 49. (#66651) 200:-
Villon, Franįois: VILLON (OEUVRES). Illustration de Dubout. Paris: Gibert Jeune, 1959. New edition. (6), 159, (2) pp. Publisher's soft boards. Illustrated in colour by Albert Dubout. French text. (#87731) 400:-
Vinding, Andreas: RESA I FRANKRIKE. Stockholm: Gebers, 1949. 279, (1) s. Första svenska upplagan. 25x17,5 cm. Inbunden i förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Arne Ungermann, delvis i färg. (#51397) 100:-
Wirsén, Carl David af: VID JULETID. Stockholm: Gebers, 1887. Första upplagan. 67, (1) s. 27,5x19,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med lätta bruksspår. Illustrerad av Jenny Nyström. (#92135) 250:-
Zetterström, Hans (Hasse Z): SEX BERÄTTELSER OM JULEN. Samlade och utgivna 1936. Stockholm: Vepe förlag, 1936. Upplaga utgiven i 600 exemplar. 58, (2) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Birger Lundquist. Birger Lundquists debut som bokillustratör. (#53479) 100:-
Zilliacus, Emil: HELLAS OCH HESPERIEN. Ett dikturval med litografier av Yngve Berg. Stockholm: Bonniers, 1935. 157 s. 23,5x16,5 cm. Handbundet halvklotband, främre omslag medbundet. (#40131) 100:-
Zilliacus, Emil: HELLAS OCH HESPERIEN. Ett dikturval med litografier av Yngve Berg. Stockholm: Bonniers, 1935. 157 s. 23,5x16,5 cm. Häftad med skadat omslag. Med dedikation från "Emil Zilliacus". (#3956) 100:-
Zilliacus, Emil: HELLAS OCH HESPERIEN. Ett dikturval med litografier av Yngve Berg. Stockholm: Bonniers, 1935. 157 s. 24x16,5 cm. Förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. (#50908) 100:-
Zuckmayer, Carl: EN KÄRLEKSHISTORIA. Stockholm: Victor Pettersons, 1935. 70, (1) s + planscher. Förlagets halvklotband i tryckt lätt solkig skyddskassett. Illustrerad med planscher i färg av Isaac Grünewald. (#95103) 100:-
Zuckmayer, Carl: EN KÄRLEKSHISTORIA. Stockholm: Victor Pettersons, 1935. 70, (1) s + planscher. Förlagets halvklotband. Utan den tryckta skyddskassetten. Illustrerad med planscher i färg av Isaac Grünewald. (#35051) 90:-
ØRNEVISEN. Folkevise fra det sekstende Aarhundrede. København: Scripta, (1950). Upplaga 1000 exemplar, detta ett av de 125 som numrerats med romerska siffror. (25) s. 27,5x19,5 cm. Häftad med marmorerat pappersomslag med ryggtiteletikett. Illustrerad av Povl Christensen. (#88076) 150:-