KARIKATYRER & SKÄMTTECKNINGAR
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
25 SVENSKA SKÄMTTECKNARE. Redigerad av Per Anders Fogelström och Ivar Öhman. Stockholm: Folket i Bild, 1954. (121) s. 24x17 cm. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Illustrerad. (#92009) 125:-
A CENTURY OF PUNCH. Edited by R. E. Williams. London: William Heinemann, 1956. 351, (1) pp. 28x22 cm. Publisher's title decorated boards. Without dust jacket. Illustrated. (#87580) 100:-
(ANDERSSON, OSKAR "OA"). FÅNERIER OA SKÄMTBILDER. Samlade och presenterade av Helmer Lång. Malmö: Bernces, 1968. 142 s. 25x17 cm. Förlagets tryckta pappband. Utan skyddsomslag. Illustrerad. Med dedikation "Med vänlig hälsning från förläggaren 15.9.69". (#82189) 100:-
(ANDERSSON, OSKAR "OA") Lång, Helmer: OKÄNDA BLAD AV OSKAR ANDERSSON. Laholm: Settern, 1982. 167, (1) s. 31,5x23 cm. Förlagets pappband med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad. (#82187) 125:-
BEST CARTOONS FROM ABROAD. Edited by Lawrence Lariar and Ben Roth. A collection of the best cartoons from the outstanding publications all over the world. London: Arthur Barker, 1960. Unpaginated. 25x19 cm. Publisher's boards in a little worn and mended dustjacket. Illustrated. With inscription on free endpaper. (#82171) 100:-
Broby-Johansen, R.: SVART PÅ VITT. En politisk bilderbok. Stockholm: Gidlunds, 1974. 21x15 cm. Pocket med lättare bruksspår. Illustrerad. Av författaren signerat exemplar "Broby Johansen". (#67465) 100:-
Börjlind, Rolf: S.K. SATIR 1976-1982. Stockholm: Federativs, (1983). 94 s. 25,5x21 cm. Limhäftad. Illustrerad med porträtt av Carsten Regild. (#42769) 75:- (bild)
CARTOON TREASURY. A Collection of the World's Funniest Cartoons. Edited by Lucy Black Johnson and Pyke Johnson, Jr. London: Collins, 1956. 320 pp. 28x22 cm. Publisher's boards. Without dustjacket. Illustrated in black-and-white. With stamped bookplate. (#49154) 100:-
Cham (Amédée de Noé) / Daumier, Honoré: ALBUM DU SIÈGE. Par Cham et Daumier. Recueil de caricatures.Publiées pendant le siége dans le Charivari. Paris: Bureaux du Charivari, 20, rue Rossini, 1870. 40 lithograph plates including cover, 10 by Daumier and the rest by Cham. 32,5x25,5 cm. Not contemporary but old blue half cloth, front cover bound in. With bookplate. Plates slightly soiled mainly at margins. French text. (#64712) 2000:-
Champfleury: LE MUSÉE SECRET DE LA CARICATURE. Paris: E. Dentu, 1888. X, (2), 249, (3), 16 pp. Elderly half cloth with some traces of use, cover bound in. Illustrated with 69 illustrations in text. With some foxing. With contempoary inscription on free endpaper. French text. (#66919) 350:-
Churchill, Winston S.: MIN BUNDSFÖRVANT. Tryckt i Berlin: Erasmusdruck, utan årtal (1944?). 110 s. Privatbundet halvklotband, inga omslag medbundna. Illustrerad med bilder från engelska och amerikanska tidningar, och med citat av Churchill. Propagandaskrift från Tredje riket. (#95639) 150:-
Elgart, J.M. (Ed.): MORE OVER SIXTEEN. New York: Grayson, 1953. 176 pp. Publisher's boards in rather fine dustjacket. Illustrated partly in color. (#82167) 75:-
Elgart, J.M. (Ed.): OVER SIXTEEN. New York: Grayson, 1951. 174, (2) pp. Publisher's boards in rather fine dustjacket. Illustrated. (#82166) 75:-
ESQUIRE CARTOON ALBUM. London: William Heinemann, 1958. Unpaginated. 30x23 cm. Publisher's cloth. Without dust jacket. Illustrated partly in colour. (#1306) 100:-
ETT ÅR MED MARTIN LAMM. Stockholm: Dagens Nyheter, 1968. (42) blad. Limhäftad. Illustrerad. (#82162) 100:-
EWK (Ewert Karlsson): BILDER. Stockholm: LT, 1970. (96) s. 25,5x25,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#82183) 100:-
EWK (Ewert Karlsson): EN SAMLING EWK. Stockholm: LT, 1962. (62) s. 24x22,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad, bl.a. med en utvikbar plansch av Tage Erlander. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#82184) 100:-
EWK (Ewert Karlsson): EWKS BILDRAPPORT. Inledande text av Valter Ersson. Stockholm: LT, 1976. 142, (1) s. 22,5x26 cm. Förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Illustrerad. (#82185) 100:-
EWK (Ewert Karlsson): VÄRLDENS STORE. 63 politiska porträtt. Stockholm: Askild & Kärnekull, 1975. (104) s. 31,5x26,5 cm. Förlagets pappband med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad. (#82186) 100:-
EWK (Ewert Karlsson): VÄRLDENS STORE. 80 politiska porträtt. Texter av Staffan Heimerson. Höganäs: Wiken, 1987. 158, (2) s. 31,5x24 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad av EWK, delvis i färg. (#95594) 100:-
(FORSBERG, ANDERS) Strömberg, Martin: ANDERS FORSBERG. Ett konstnärsalbum. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1956. 104 s. 27,5x21 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Illustrerad. (#11527) 100:-
FRANKREICHS "ENGLISCHE KRANKHEIT". Großbritanniens Schmach im Lichte französischer Karikatur. Berlin: Lustigen Blätter, no date. Erstes bis fünftes Tausend. 94, (2) pp. Private half cloth, front cover bound in. Illustrated with "72 Bilder bekannter französischer Künstler". German text. (#95308) 150:-
FYRA ÅRS VÄRLDSPOLITIK I KARIKATYRER 1939-1943. Berättad i tusch av världens främsta tecknare. Redigering och fortlöpande texter av P.A. Fogelström och Svend Bahnsen. Förord av Gustaf Stridsberg. Stockholm: Världspressen, 1943. Första upplagan. 288 s. Förlagets klotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt. Med diskret namnteckning på titelbladet. Första delen av tre utkomna. (#82140) 125:-
FYRA ÅRS VÄRLDSPOLITIK I KARIKATYRER 1939-1943. Berättad i tusch av världens främsta tecknare. Redigering och fortlöpande texter av P.A. Fogelström och Svend Bahnsen. Förord av Gustaf Stridsberg. Stockholm: Världspressen, 1943. Första upplagan. 288 s. Häftad med obetydliga bruksspår. Illustrerad i svartvitt. Första delen av tre utkomna. (#82139) 100:-
FYRA ÅRS VÄRLDSPOLITIK I KARIKATYRER 1943-1945. Berättad i tusch av världens främsta tecknare. Redigering och fortlöpande texter av P.A. Fogelström och Svend Bahnsen. Inledning av Johannes Wickman. Stockholm: Världspressen, 1944. Första upplagan. 208 s. Häftad med obetydliga bruksspår. Illustrerad i svartvitt. Andra delen av tre utkomna. (#82142) 100:-
Gahlin, Torvald: SALON GAHLIN 1948. Stockholm: Bonniers, 1948. 32 s + omslag. 29x21,5 cm. Klammerhäftad. Illustrerad av författaren. (#82039) 150:-
(GILL, ANDRÉ) Myrdal, Jan: ANDRÉ GILL. Konstnären som gav den politiska bilden ny form i skiftet mellan andra kejsardömet och tredje republiken i Frankrike. Stockholm: Nationalmuseum / Raster, 1995. 195, (2) s. 24,5x17,5 cm. Häftad med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#36498) 150:-
GLUYAS WILLIAMS. I udvalg ved Asger Jerrild. København: Thanning & Appel, 1947. (6), 56 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#82163) 75:-
Hansson, Riber: OARTIGA STRECK. Stockholm: Timbro, 1997. 143 s. 21x25 cm. Limhäftad. Illustrerad av konstnären. (#50557) 100:-
Hansson, Riber: VÄRLDSBILDER. Bromma: Mälaröbörsen, 2001. 157, (2) s. 21,5x25,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad av konstnären. (#50556) 125:-
Hentzel, Roland (Red.): CRAZY I TECKNINGAR OCH TEXT FRÅN OA TIILL HIN. Stockholm: Natur och Kultur, 1957. 79 s. 24,5x21 cm. Förlagets titeldekorerade pappband. Utan skyddsomslag. Illustrerad. (#82169) 100:-
Hilleary, Alasdair: LOON. The Sporting Cartoons of Alasdair Hilleary. England: Swan Hill Press, 1997. 112 pp. 21,5x30,5 cm. Publisher's boards in dustjacket. Illustrated in colour. Inscription on free endpaper. (#82180) 100:-
Hoffnung, Gerard: BIRDS, BEES AND STORKS. London: Dobson, 1960. First edition. Unpaginated. Publisher's printed boards in dustjacket. Illustrated. With bookplate. (#86364) 75:-
Houghton, George: JUST A FRIENDLY... A Book of Golf Addicts' Cartoons. London: Leslie Frewin, 1973. 96 pp. 25,5x19 cm. Publishers printed boards. Illustrated. (#81063) 100:-
HUMOR I AFFÄRER. En glad kavalkad anförd av Helmer Lång. Malmö: Bernces, 1974. 223 s. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad av OA, Honoré Daumier, Gunnar Frieberg, Storm P., Gunnar Wallin m.fl. (#82181) 90:-
I SKRATTSPEGELN. Sed & osed i 1890-talets skämtteckningar. Urval och kommentarer av Jonas Berg. Stockholm: Svenska Dagbladet, 1991. 142 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Boken är framtagen i samarbete med Nordiska museet. (#82176) 75:-
Knudsen, Mogens / Lundbo, Orla / Schwartz, Walter: SATIRE OG HUMOR I DANSK TEGNEKUNST. København: Carit Andersen, (1946). 303, (4) s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade skinnryggsband med lagat och lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad i texten, samt med planscher i färg. (#82061) 125:-
Laurin, Carl G.: SKÄMTBILDEN OCH DESS HISTORIA I KONSTEN. Stockholm: Norstedts, 1918. Tredje upplagan. 644 s. 22x14,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med blekt rygg, omslaget medbundet. Illustrerad delvis i färg. Främre fria försättsbladet saknas. Med exlibris. (#83439) 100:-
Laurin, Carl G.: SKÄMTBILDEN OCH DESS HISTORIA I KONSTEN. Stockholm: Norstedts, 1918. Tredje upplagan. 644 s. 22x14,5 cm. Förlagets halvskinnband med lätt nött och blekt rygg, och marmorerat snitt. Illustrerad delvis i färg. (#37517) 125:-
Leech, John: FOLLIES OF THE YEAR. A Series of Coloured Etchings from Punchs Pocket Books 1844-1864. With some Notes by Shirley Brooks. London: Bradbury, Evanson & Co, (1866). (49) pp with text + plates. 22x31,5 cm. Publisher's pictorial half leather binding with all edges gilt. Illustrated with handcoloured titelpage in lithography and 21 handcoloured etchings by John Leech. Binding with minor traces of use, text and plates with some foxing. (#55340) 2500:-
Lindorm, Erik: NAGGEN. Sveriges olydigaste skämttidning. Ett urval av Per-Erik Lindorm. Stockholm: Boklotteriet, 1958. Andra upplagan. 189, (2) s. Förlagets dekorerade pappband med lagat skyddsomslag. Illustrerad. (#82155) 75:-
Lindorm, Erik: NAGGEN. Sveriges olydigaste skämttidning. Urval och förord av Per-Erik Lindorm. Stockholm: Litteraturfrämjandet, 1979. Ny upplaga. 189 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#82156) 60:-
Mankoff, Robert: ELEMENTARY: THE CARTOONIST DID IT. New York: Avon Books, 1980. First edition. Unnumbered pages. 26x18 cm.Soft boards. Illustrated in black-and-white. (#82063) 90:-
MARTIN LAMM. Tecknare i Dagens Nyheter. Text av Ingemar Unge m.fl. Stockholm: Marieberg, 1984. Första upplagan. 110 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#82160) 100:-
MARTIN LAMM. Tecknare i Dagens Nyheter. Text av Ingemar Unge m.fl. Stockholm: Marieberg, 1993. Andra upplagan. 110 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#82161) 60:-
(MAY, PHIL) Moore, Augustus M. (Collected by): THE PHIL MAY ALBUM. London: Methuen, 1904. Second and cheaper edition. 78 pp. 28x21,5 cm. Privatly bound cloth, cover bound in. With Phil May's illustrations throughout. With gilt stamped bookplate on front board. (#84257) 250:-
Mem (pseudonym för Mats Erik Molander): GUBBAR 1944. Stockholm: Stensvik, 1944. (31) s. 26,5x19 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Bandet med lätta brukssår. Illustrerad av författaren. (#81569) 100:-
Michanek, Germund: SVENSKA AKADEMIEN I SKÄMTBILDER. En krönika från Oscar II:s tid. Stockholm: Norstedts, 1986. 159, (1) s. 24,5x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#23798) 100:-
MODERN DANSK HUMOR. Urval och inledning av Ivar Öhman. Stockholm: Folket i Bilds förlag, 1958. (102) s. 23,5x17 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar. (#82442) 100:-
MODERN FRANSK HUMOR. Med inledning och noter av Lars Forssell. Stockholm: Folket i Bilds förlag, 1956. 127, (1) s. 23,5x17 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med obetydliga bruksspår. Illustrerad med teckningar. Med namnstämpel på det klistrade försättsbladet. (#82443) 100:-
MODERN RYSK HUMOR. Urval och inledning av Nils Åke Nilsson. Stockholm: Folket i Bilds förlag, 1959. 97, (1) s. 23,5x17 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#82441) 100:-
Möllerström, Sten: ALLA VÅRA SKÄMTTECKNARE. Höganäs: Bra Böcker, 1976. 160 s. 21x27,5 cm. Limhäftad. Illustrerad delvis i färg. (#81975) 75:-
Ogilvie, Will H. / Armour, G. Denholm: HORSE LAUGHTER. Introduced by Guy Paget. London: Duckworth, 1938. 87 pp. 21,5x17 cm. Publisher's printed borads with a few traces of use. llustrated by G. Denholm Armour. (#42471) 500:-
PUCK 1905. Illustrerad veckotidskrift nr 1-52. 33,5x25 cm. Privatbundet enklare halvklotband, delvis med medbunda omslag i färg. Illustrerad. Komplett årgång. (#89852) 300:-
RANDOLPH CALDECOTT'S SKETCHES. With an Introduction by Henry Blackburn. London: Low, Marston, Searle & Rivington, 1890. 96 pp. 28x22 cm. Publisher's printed boards with cloth spine. Illustrated in black-and-white. (#1300) 175:-
Sjöholm, Carl: KARRIKATYRER. Stockholm: Ol. Hansen, 1907. Ny upplaga. 32 s + tryckt omslag. Klammerhäftad med spricka i ryggen. Genomgående illustrerad med teckningar. (#90468) 125:-
SKALLRAN 1910, N:O 1-16. Utgivare: Sten Hellberg, Göteborg. Illustrerad tidskrift i 16 nummer, komplett årgång samlade i präglat originalomslag. Första nummeret med biblioteksstämpel. (#45089) 400:-
SKÖNA SKÄMT AV 170 CARTOONISTER FRÅN HELA VÄRLDEN. Samlade av Sten Möllerström. Höganäs: Bra Böcker, 1985. 292 s. 24x22,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#25597) 90:-
Steinberg, Saul: ALL IN LINE. London: Penguin Books, 1947. (124) pp. 31x23,5 cm. Publisher's printed quarter cloth. With front part of dust jacket preserved. Illustrated with drawings by the artist. Sine with some small marks and slightly faded. (#90483) 350:-
Steinberg, Saul: THE PASSPORT. London: Hamish Hamilton, 1955. Second impression. (224) pp. 30,5x23,5 cm. Publisher's pictorial grey hard cover with red quarter cloth, with rather fine mended dust jacket. Illustrated with drawings by the artist. (#90484) 600:-
Sundborg, Peter: SKÄMTTIDNINGAR OCH KARIKATYRTECKNARE I GÖTEBORG. Göteborg: Tre Böcker, 1986. 115 s. 30x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#81902) 100:-
Sven i Skratthult (pseudonym för Axel Kerfve): SVENSK HUMOR. Illustreradt skämtbibibliotek. De gladaste berättelser och roligaste historier ur alla samhällsklasser samlade av Sven i Skratthult. Stockholm: Wilh. Silén, 1906. (6), 610, V s. 24,5x18 cm. Förlagets dekorerade klotband med lättare bruksspår. Med flera hundra illustrationer af sveriges förnämsta humoristiska konstnärer. Med Biblioteksstämpel på det fria försättsbladet. Med illustrationer av Axel Bäckman, Wilh. Gernandt, Teodor Heurlin, Carl Jacobsson, Garibaldi Lindberg, Hilding Nyman, Nils Ringström, Knut Stangenberg, Einar Torsslow och Gunnar Widholm. (#82178) 100:-
SVENSK HUMOR UNDER 100 ÅR. En kavalkad i ord och bild sammanställd av Per-Erik Lindorm. Stockholm: Hökerbergs, 1955. Ny upplaga. 543, (1) s. 24,5x17,5 cm. Förlagets halvklotband med obetydliga brukspår och ryggdekor. Utan skyddsomslag. Illustrerad. (#82902) 100:-
SÖNDAGS-NISSE 1910. Illustreradt Veckoblad för Skämt, Humor och Satir. Fyrtionionde årgången nr 1-52 + Julnummer. 34x25,5 cm. Privatbundet halvklotband med obetydligt ryggskada. Rikt illustrerad. Komplett årgång. (#90473) 300:-
SÖNDAGS-NISSE 1914. Redaktör Hasse Zetterström. Femtiotredje årgången nr 1-52. 33,5x25,5 cm. Privatbundet titeldekoreradt klotband. Ett mindre antal sidor med revor. Rikt illustrerad. Komplett årgång. (#90472) 250:-
Thulstrup, Carl Ludvig Henning: MINNEN FRÅN 1867, 1868 OCH 1869, TECKNADE AF T. Stockholm: P. B. Eklund, 1867-69. Titelblad + 26 blad; Titelblad + 17 blad; Titelblad + 17 blad. 24,5x22 cm. 3 årgångar bundet ett nött äldre halvskinnband. Genomgående illustrerade av Carl Ludvig Henning Thulstrup. Med namnteckning och bibliotekstämpel (utgallrad) på det klistrade försättsbladet. Så långt det varit möjligt att kontrollera tros årgångarna vara kompletta. Har tillhört Tullmuseum Dalarö, som numera är nerlagt. (#90585) 350:-
UTLÄNDSK HUMOR I TEXT OCH BILD. En hundraårig kavalkad efter franska och tyska källor sammanställd av Per-Erik Lindorm. Stockholm: Hökerbergs, 1950. 575, (1) s. 25x18 cm. Förlagets klotband med ryggdekor. Utan skyddsomslag. Illustrerad. (#81318) 100:-
Wardroper, John: KINGS, LORDS AND WICKED LIBELLERS. Satire and Protest 1760-1837. London: John Murray, 1973. IX, (1), 263 pp + plates. Publishers's cloth in dust jacket. Illustrated with plates. With inscription on pastedown endpaper and sligthly soiled outside edges. (#87698) 100:-
Webster, H. T.: THE BEST OF H. T. WEBSTER. A Memorial Preface by Robert E. Sherwood and a Bibliographical Sketch by Philo Calhoun. New York: Simon and Schuster, 1953. First edition. 255 pp. 27,5x19,5 cm. Publisher's quarter cloth. Without dust jacket. Illustrated in black-and-white. (#83653) 100:-
Webster, H. T.: WEBSTER UNABRIDGED. Introduction by Frank Sullivan. New York: Robert M. McBride & Comp., 1945. First edition. 128 pp. 26,5x20,5 cm. Publisher's printed boards. Illustrated in black-and-white. (#1356) 100:-
Veth, Cornelis: COMIC ART IN ENGLAND. With an introduction by James Grieg. London: Edward Goldston, 1930. 206, (2) pp + 56 plates. 32x23 cm. Publisher's title decorated cloth. Without dust jacket. Illustrated as well in text. The last 4 plates with minor tears. (#43638) 250:-
VÄRLDENS KARIKATYRER I-II. Från forntiden till våra dagar. Redaktion: Pola Gauguin, Erik Blomberg, Otto Gelsted m.fl. Stockholm: Natur & Kultur, 1949. 455; 457 s. 26x20 cm. Inbundna i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt och bevarade lagade skyddsomslag. 2 volymer. Genomgående illustrerade i svartvitt, samt med två titelplanscher i färg. (#82408) 350:-
Zetterström, Hans (Hasse Z): SKÄMT PÅ ALLVAR. Med bilder ur Hase Z:s album. Stockholm: Bonniers, 1950. 185, (5) s. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Illustrerad. (#81159) 90:-
Öhman, Ivar: SKÄMT PÅ ALLVAR. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1943. 270, (1) s. 25x18 cm. Inbunden i förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#24865) 125:-