KONSTHANTVERK
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
(ALESSI, ALBERTO) Sweet, Fay: ALESSI. Art and Poetry. London: Thames and Hudson, 1998. 64 pp. 21,5x21,5 cm. Publisher's printed boards in dust jacket. Photoillustrated in colour. (#76969) 125:-
ANTIKVITETER I FÄRG. Översatt och fackgranskad av Jonas Gavel. Stockholm: Tiden, 1980. Förtsa upplagan. 349 s. 23,5x17 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg samt med teckningar i texten. (#86187) 100:-
ANTIKVITETER I FÄRG. Översatt och fackgranskad av Jonas Gavel. Stockholm: Tiden, 1983. Andra upplagan. 349 s. 23,5x17 cm. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg samt med teckningar i texten. (#58397) 100:-
Armstrong, Nancy: THE BOOK OF FANS. With a foreword by Mrs Hélène Alexander. New York: Mayflower Books, 1978. 126, (2) pp. 32,5x23,5 cm. Publisher's title decorated hard cover in mended dust jacket. Photoillustrated in color. (#90614) 125:-
Bahl, Gilbert: MUSIC BOXES. The Collector's Guide to selecting, restoring and enjoying new and vintage Music Boxes. London: Apple Press, 1993. 80 pp. 31x23,5 cm. Publisher's boards in dust jacket. Photoillustrated in colour. (#65304) 125:-
Benzon, Gorm: ANTIKVITETER AV ALLA SLAG. Stockholm: Forum, 1970. 218 s. 19x12,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar. (#63231) 100:-
Benzon, Gorm: ANTIKVITETER AV ALLA SLAG SOM VAR OCH EN KAN FINNA. Granskad och bearbetad av Bo Lagercrantz. Stockholm: Forum, 1963. 236, (1) s. 24x16 cm. Förlagets dekorerade klotband med något skadat skyddsomslag. Illustrerad med teckningar i texten och fotografiska planscher. (#69078) 100:-
Benzon, Gorm: ANTIKVITETER FRÅN NÄR OCH FJÄRRAN. Granskad av Enar Klingberg. Stockholm: Forum, 1965. 269 s. 24x16 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher samt teckningar i texten. (#58390) 100:-
Benzon, Gorm: LØVEFØDDER OG GESVEJSNINGER. København: Gyldendal, 1971. 240, (1) s. 24,5x16,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad samt med teckningar. (#58428) 75:-
Bernström, John: SPELKORT. Stockholm: Nordiska museet, 1959. 90 s. 21x14 cm. Häftad med obetydliga bruksspår. Illustrerad. (#85768) 90:-
Birdwood, George: INDIENS KONSTSLÖJD. En kortfattad skildring. På svenska utgifven af Hans Hildebrand. Stockholm: Beijer, 1882. (4), 130 s. 20x12,5 cm. Häftad med skadat omslag, främst ryggen. Illustrerad med 55 träsnitt i texten och 1 karta. (#63444) 100:-
Bjarnestam, Eva Atle: DE FORMADE 1900-TALET. Design A-Ö. Stockholm: Natur och Kultur, 2005. 260, (1) s. 22,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets mjuka tryckta pappband. Sparsamt fotoillustrerad i svartvitt. (#78709) 200:- (bild)
(BJÖRQUIST, KARIN) Hald, Arthur / Hedqvist, Hedvig: KARIN BJÖRQUIST FORMGIVARE. Stockholm: Carlssons, 1995. 167, (1) s. 26,5x21,5 cm. Handbundet halvklotband med marmorerat pärmpapper. Fotoillustrerad delvis i färg. With a summary in English. (#83458) 300:-
Boman, Monica (Red.): DEN SVENSKA FORMEN. Texter av Monica Boman, Anders Clason, Helena Dahlbäck Lutteman, Gunilla Lundahl, Onez Svensson och Kerstin Wickman. Stockholm: Carlssons, 1985. 141, (1) s. 25x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. (#89556) 200:-
Bramsen, Bo: NORDISKE SNUSDÅSER PÅ EUROPÆISK BAGGRUND. København: Politiken, 1965. 334, (2) s. 28,5x20,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med imiterad pergamentrygg av papp, med övre guldsnitt och skyddsomslag. Med 851 avbildningar, delvis i färg. With a Summary in English. (#39333) 400:-
Bruck, Henrik: ANTIKVITETSRESAN. Stockholm: Bonniers, 1965. 118, (1) s. 23,5x14 cm. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#58430) 100:-
BUKOWSKIS / 100 ÅR. 1870-1970. Jubileumsutgåva. Förord av Gregor Aronowitsch. Tryck: Rotogravyr, 1970. 203 s. 24,5x19 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband. Rikt illustrerad delvis i färg. Text in Swedish and English. (#19830) 100:-
Chapel, Jeannie / Gere, Charlotte: THE FINE AND DECORATIVE ART COLLECTIONS OF BRITAIN AND IRELAND. Picture research, sub-editing and indexes by Caroline Cuthbert, Jane Shoaf and Francis Graham. London: Weidenfeld and Nicolson, 1985. 360 pp. 28,5x24,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated partly in colour. (#90636) 150:-
Cole, Brian: BOXES. Radnor (USA): Chilton Book, 1976. 111 pp. 25x18 cm. Soft boards. Photoillustrated partly in color. (#85138) 175:-
Conradson, Birgitta: SILLBURKAR & TVÅLKARTONGER. Om våra förpackningar och deras historia. Stockholm: Nordiska museet, 1977. 89, (1) s + planscher. 19,5x18 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i svartvitt, samt med planscher i färg. (#43407) 100:-
Conradson, Birgitta / Nessle, Olle: SVENSKA SKYLTAR. Stockholm: LT, 1980. 83, (2) s + planscher. 24,5x18 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i texten samt med planscher i färg. (#50874) 150:-
CONTEMPORARY SWEDISH DESIGN. A survey in pictures by Arthur Hald oand Sven Erik Skawonius. Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1951. 179 pp. 28x22 cm. Publisher's designed cloth with spine label in white leather, top edges gilt and a little worn and mended dust jacket. Richly photoillustrated, mostly in colour. English text. Translation from Swedish title "Nyttokonst". (#100468) 350:- (bild)
Courtney, Nicholas: A LITTLE HISTORY OF ANTIQUES. London: Michael Joseph, 1994. 192 pp. 20,5x11,5 cm. Publisher's boards in dust jacket. Illustrated with drawings. (#66166) 75:-
Curtis, Mattoon M.: THE BOOK OF SNUFF AND SNUFF BOXES. With 119 rare and unusual reproductions of snuff boxes in varicolored gold, silver, ivory, and precious woods and stones. New York: Bramhall House, 1935. 149 pp text + 118 photograhical illustrations on plates. 23,5x15,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket with traces of use. (#64137) 200:-
De la Gardie, Christina: GAMLA TING FRÅN BADRUM OCH BOUDOIR. Stockholm: Bonniers, 1974. 93, (2) s. 19x15,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Övervägande fotoillustrerad. (#85415) 75:-
DEN SVENSKA HEMSLÖJDEN - HANDCRAFT IN SWEDEN. Utgiven av Svenska Hemslöjdsföreningarnas Riksförbund. Stockholm: LT, 1951. 48 textsidor + 49 planschsidor. 22,5x14 cm. Häftad. Fotoillustrerad delvis i färg. Svensk och emngelsk text/Swedish and English text. (#58429) 125:-
Durik, Jan m.fl.: DEN STORA ANTIKVITETSBOKEN. Sakgranskning och bearbetning av Ann-Sofi Topelius. Inledning av Hans-Jörgen Heuser. Stockholm: Tiden, 1969. 495 s. 22,5x16,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#84202) 100:-
Ehn, Ola: ROSOR OCH FLAMMANDE TULPANER. Folkligt möbelmåleri i Uppland. Uppsala: Upplands Fornminnesförening, 1979. 78, (1) s. 25x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad samt med 16 planschsidor i färg. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#43457) 350:-
(ERICSON, ESTRID) Boman, Monica (Red.): ESTRID ERICSON. ORKIDÉ I VINTERLANDET. Text av Monica Eriksson, Margareta Lindahl Åkerman och Kristina Wängberg-Eriksson. Stockholm: Carlssons, 1989. Första upplagan. 152 s. 27x21 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. (#70350) 350:- (bild)
Ericsson, Anne-Marie: SVENSKT 1920-TAL. Konsthantverk och konstindustri. Lund: Signum, 1984. 170, (2) s. 23x23 cm. Inbunden i förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#53367) 350:-
Falke, J. von: KONSTSTILAR OCH KONSTSLÖJD. Handbok för hemmet, skolan och verkstaden. Svensk översättning och bearbetning av Gustaf Upmark. Stockholm: Fritzes, 1885. (8), 454 s. 20,5x14,5 cm. Äldre handbundet något nött halvskinnband. Illustrerad med 220 avbildningar i texten. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#73430) 150:-
Fehrman, Maj: KURIÖST OCH VARDAGLIGT. En bok från Kulturhistoriska museet i Lund. Västerås: ICA-förlaget, 1963. 100, (4) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad, delvis med planscher i färg. (#85429) 75:-
Fleming, John / Honour, Hugh: LEXIKON FÖR KONSTHANTVERK. Stockholm: Bonniers, 1989. Första tryckningen. 718, (2) s. 27x19,5 cm. Förlagets klotband med obetydligt nött och lagat skyddsomslag. Illustrerad. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#21422) 200:-
Fleming, John och Honour, Hugh: LEXIKON FÖR KONSTHANTVERK. Stockholm: Bonniers, 1989. Första tryckningen. 718, (2) s. 27x19,5 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag i enkel skyddskassett. Illustrerad. (#82713) 275:-
Fleming, John och Honour, Hugh: LEXIKON FÖR KONSTHANTVERK. Stockholm: Bonniers, 1989. Första tryckningen. 718, (2) s. 27x19,5 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag i enkel skyddskassett. Illustrerad. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#85687) 250:-
Fleming, John och Honour, Hugh: LEXIKON FÖR KONSTHANTVERK. Stockholm: Bonniers, 1996. Ny upplaga. 718, (2) s. 27x19,5 cm. Förlagets klotband med små lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad. (#1412) 200:-
Fletcher, Edward: COLLECTING POT LIDS. London: Pitman Publ., 1975. XI, (1), 114 pp. 25x19,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket with minor traces of use. Illustrated. With bookplate. (#85324) 150:-
Fogelmarck, Stig (Red.): ANTIKVITETSBOKEN. Sju kapitel om konst och samlande av Karl Asplund, Kjell Boström, Stig Fogelmarck, Agnes Geijer, Bo Gyllensvärd, Carl Hernmarck och Åke Setterwall. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1947. 3087 s. 23,5x16 cm. Förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#58406) 150:-
Forman, Adrian: JAPANESE NETSUKE. Text by Lida Vilimova, described by L. Bohackova. London: Spring Books, (1960). XXIV, (100) pp. 20,5x20,5 cm. Publisher's printed hard cover with cloth spine. With 50 colour illustrations. (#97122) 200:-
FREDRIK I:S TID. Sådan den representeras i Nordiska museets avdelning för de högre stånden. 55 s. + SVENSK ROKOKO. En samling stilprov ur Nordiska museets avdelning för de högre stånden. 71 s. + GUSTAVIANSK STIL I DESS TIDIGARE FORM. Ett urval av föremål från Nordiska museets avdelning för de högre stånden. 71 s. Stockholm: Nordiska museet, 1924, 1924 och 1926. 27x19,5 cm. Inbundna i ett privatbundet delvis blekt dekorerat helt skinnband. 3 arbeten i 1 volym. Fotoillustrerade. (#93304) 400:-
FREDRIK I:S TID. Sådan den representeras i Nordiska museets avdelning för de högre stånden. 55 s. + SVENSK ROKOKO. En samling stilprov ur Nordiska museets avdelning för de högre stånden. 71 s. + KARL JOHANS-STILEN. Ett urval av föremål från Nordiska museets avdelning för de högre stånden. 71 s. Stockholm: Nordiska museet, 1924, 1924 och 1924. 27x19 cm. Inbundna i ett privatbundet halvskinnband. 3 arbeten i 1 volym. Fotoillustrerade. (#97642) 350:-
Frölich, Hans: ANTIKVITETSKÖPARENS ABC. Stockholm: Forum, 1946. 153 s. 23x15,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad. (#58426) 75:-
FÖRTECKNING ÖFVER OCH VÄGLEDNING VID AUKTIONEN måndagen den 13 december från kl. precis 1 e. m. i affärslokalen, trandvägen 3, 1 tr. Visning lördagen den 11 december kl. 11-3 e. m. Stockholm: Sigrid Sundborg, 1915. 27 tryckta sidor + planscher och interfolierade blad med noteringar om priser och köpare. 21,5x14 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. Fotoillustrerad med planscher. (#97043) 150:-
Granlund-Welander, Elsebeth / Sundblom, Hans: LAMPOR OCH LJUSSTAKAR. Stockholm: Bonniers, 1972. 93 s. 19x15,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#85414) 100:-
Hald, Margreta: SÅ JAG DUKAR... Stockholm: Rabén & Sjögren, 1962. Första upplagan. 109, (2) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad av Karl-Erik Granath och Pål-Nils Nilsson, delvis i färg. (#100411) 125:-
Hamburger, Marilyn G. / Lloyd, Beverly S.: COLLECTING FIGURAL DOORSTOPS. USA: Barnes, 1978. 100 pp + plates. 28,5x22 cm. Publisher's boards in mended dust jacket. Mainly photoillustrated and with plates in color. (#85278) 150:-
Hazelius, Artur (Utg.): AFBILDNINGAR AF FÖRMÅL I NORDISKA MUSEET 1. SMÅLAND. Tryckt i Stockholm: Ivar Hæggström, 1888. (2 + 5) textsidor + 12 xylograferade planscher. 30x23,5 cm. Förlagets blå klotband, omslaget medbundet. (#48534) 400:-
Hazelius, Artur (Utg.): AFBILDNINGAR AF FÖRMÅL I NORDISKA MUSEET 2 OCH 3. ISLAND. Tryckt i Stockholm: Ivar Hæggström, 1890. (4 + 8) textsidor + 20 xylograferade planscher. 30x23,5 cm. Förlagets blå klotband, omslaget medbundet. (#43702) 400:-
Hazelius, Artur (Utg.): MINNEN FRÅN NORDISKA MUSEET I-II. Afbildningar af föremål i museet jämte åtföljande text, under medverkan af flere konstnärer och författare utgifna. Stockholm: Eklunds, 1885 & 1902. 27x35,5 cm. Inbundna i förlagets slösande rikt dekorerade klotband. 2 volymer med obetydliga bruksspår. Båda delarna med 36 litografiskt tryckta monterade färgplanscher, i texten försedda med 14 + 10 träsnitt, samt tillhörande text. Första delen med lätt genomgående fuktrand i nedre marginalen, andra delen med lättare veck på de första textsidorna. (#97257) 750:-
Herlitz-Gezelius, Ann Marie: VACKRA TING OCH BRUKSTING FRÅN 10- OCH 20-TAL. Stockholm: Bonniers, 1974. 80, (7) s. 19x15,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar och fotografier. Med exlibris. (#90110) 90:-
Higgins, Katherine: MILLER'S COLLECTING THE 1970S. London: Miller's, 2005. Reprint. 144 pp. 24x19,5 cm. Publisher's printed hard cover in dust jacket. Photoillustrated in colour. (#69116) 125:-
Hård af Segerstad, Ulf: NORDISK NYTTOKONST. Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1961. 131 s. 21x16 cm. Förlagets dekorerade pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Fotoillustrerad delvis i färg. Med namnteckning på det klistrade försättsbladet. (#89414) 150:-
Hård af Segerstad, Ulf: NORDISK NYTTOKONST. Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1961. 131 s. 21x16 cm. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#11542) 200:-
Hård af Segerstad, Ulf: SCANDINAVIAN DESIGN. Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1961. 130 pp. Publisher's pictorial boards in dust jacket. Photoillustrated partly in colour. English text. (#44748) 250:-
Hård af Segerstad, Ulf: TINGEN OCH VI. Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1957. 159 s. 25x17,5 cm. Inbunden i förlagets designade klotband med lätt mörktonad rygg. Utan det transparenta skyddsomslaget. Fotoillustrerad i svartvitt. (#82579) 125:-
Ingers, Gertrud: GÄSTGIVARDÖTTRARNA I EVERLÖV. Slöjd och bohag i en bondesläkt under 200 år. Stockholm: LT, 1974. 230 s. 22,5x18 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. Konsthantverk och textil. (#28810) 200:-
Jisl, Lumir: JAPANISCHE SCHWERTZIERATE. Prague: Artia, 1967. 59, (5) pp + plates. 21,5x21,5 cm. Publisher's printed hard cover. With 60 photographical illustrations on plates. German text. (#97123) 350:-
Karlson, William: STÅT OCH VARDAG I STORMAKTSTIDENS HERREMANSHEM. Lund: Gleerups, 1945. 750, (1) s. Inbunden i förlagets hela skinnband med pärmdekor och inre denteller i guldtryck och helt guldsnitt, främre omslag medbundet. I skyddskassett. Fotoillustrerad. (#97990) 2500:-
KATALOG ÖFVER KONSTHANDTVERKARNES GILLES UTSTÄLLNING AF JAPANSK KONST OCH KONSTHANDTVERK I KUNGL. AKADEMIEN FÖR DE FRIA KONSTERNA. Tryckt i Stockholm: Bröderna Lagerström, 1911. XXXII, 106, (2) s text + 56 fotografiska planschsidor. Inbunden i privatbundet klotryggsband med marmorerat pärmpapper, främre omslag medbundet. Med exlibris. (#97369) 350:-
(KONSTFACKSKOLAN) Stavenow, Åke: KONSTFACK. Utgiven i samband med Konstfackskolans 120 årsjubileum. Stockholm: Konstfackskolan, 1964. (108) s. 24,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med något nött och lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad samt med färgade planscher. Summary in English. With two separate booklets about The Swedish State School of Arts, Crafts and Design. Med dedikation från skolans rektor (1946-64) "Åke Stavenow". (#96594) 250:-
(KONSTFACKSKOLAN) Stavenow, Åke / Hallberg, Ruth: GAMLA KONSTFACK. En liten rundvandring. Stockholm: Förlagsaktiebolaget Bibliofila Verk, 1957. 201, (50) s. 28,5x21 cm. Förlagets titeldekorerade linneband med lätt nött och lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad av Lennart af Petersens m. fl., samt med planscher, delvis i färg, på konsthantverk. Med biblioteksstämpel på det fria försättsbladet. (#89302) 150:-
(KONSTFACKSKOLAN) Stavenow, Åke / Hallberg, Ruth: GAMLA KONSTFACK. En liten rundvandring. Stockholm: Förlagsaktiebolaget Bibliofila Verk, 1957. 201, (50) s. 28,5x21 cm. Förlagets titeldekorerade linneband med något nött och lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad av Lennart af Petersens m. fl., samt med planscher, delvis i färg, på konsthantverk. (#4505) 200:-
(KONSTFACKSKOLAN) Stavenow, Åke / Hallberg, Ruth: GAMLA KONSTFACK. En liten rundvandring. Stockholm: Förlagsaktiebolaget Bibliofila Verk, 1957. 201, (50) s. 28,5x21 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotförstärka pappband med lätt nött skyddsomslag. Fotoillustrerad av Lennart af Petersens m. fl., samt med planscher, delvis i färg, på konsthantverk. (#85009) 250:-
(KONSTFACKSKOLAN) Stavenow, Åke / Hallberg, Ruth: GAMLA KONSTFACK. En liten rundvandring. Stockholm: Förlagsaktiebolaget Bibliofila Verk, 1957. Bibliofilupplaga utgiven i 500 exemplar försedd med en separat färglitografi, signerad av Sven X:et Erixson. 201, (50) s. 28,5x21 cm. Inbunden i förlagets med guld dekorerade skinnband med helt guldsnitt. Fotoillustrerad av Lennart af Petersens m. fl., samt med planscher, delvis i färg, på konsthantverk. (#34960) 1000:- (bild)
KONSTSAMLINGARNA Å DE SVENSKA KUNGLIGA SLOTTEN I-II. Afbildningar af de värdefullare konstföremålen med text af Dr John Böttiger, intendent för H.M. Konungens konstsamlingar. Stockholm: Warner Silfversparres Nya Grafiska Aktiebolag, 1897-1900. Upplaga tryckt i 200 numrerade exemplar (del II onumrerad). (16), 18, (3) textsidor, 1 porträtt + 100 planscher; (6), 17 textsidor + 100 planscher. 39x28,5 cm. Samtida halvskinnband med lätta bruksspår, båda främre omslagen medbundna. 2 volymer. Med stämpelexlibris "Ur Arvid Bæckströms bibliotek" samt modernare exlibris. Supplement utgivet 1907 medföljer: Text till del I af Johnny Roosval. (4), 18 s. 39x27,5 cm. Häftad med något skadat omslag. Illustrerad med signaturer. (#85515) 2000:-
Kristiansson, Maj-Britt: HANDENS ARBETE, HJÄRTATS TANKE. Strövtåg längs Ångermanlandskusten på jakt efter det handgjorda. Stockholm: LT, 1978. 245 s. 25,5x21,5 cm. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad av Hans Marklund, delvis i färg. Med namnteckning på det fria försättsbladet, samt med biblioteksstämpel på titelbladet. (#43341) 200:-
Kristiansson, Maj-Britt: HANTVERK OCH TRADITION I ÅDALEN. Stockholm: LT, 1983. 131, (1) s + planscher. 24,5x18 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i texten samt med planscher i färg. (#31411) 125:-
Kruskopf, Erik: FINLANDS KONSTINDUSTRI. Den finländska konstflitens utvecklingshistoria. Helsingfors: Söderströms, 1989. 268 s. 23,5x21,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#51502) 175:-
KULTUREN 1972. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1972. 191 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Hantverk. (#64085) 75:-
KULTUREN 1973. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1973. 192 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Mera hantverk. (#64084) 75:-
KUNSTIDUSTRIMUSEETS BILLEDBOG. Museum of Decorative Art - Picturebook. Tryckt i København, 1974. (80) opaginerade blad. Handbundet skinnförstärkt marmorerat pappband (Kate Jørgensen), omslaget medbundet. Fotoillustrerad av Ole Woldbye. Danish and English text. (#79177) 150:-
Lagerqvist, Lars O. / Åberg, Nils: ELFDALENS GAMLA OCH NYA PORFYRVERK. En liten historik med anledning av 200-årsjubiléet... (Stockholm): (Vincent), 1984. Upplaga 500 numrerade exemplar. 91, (1) s. 24,5x17,5 cm. Limhäftad med obetydliga bruksspår. Övervägande fotoillustrerad, delvis i färg. Med dedikation från "förf. Lars". (#75067) 150:-
Lagerqvist, Lars O. / Åberg, Nils: PORFYREN FRÅN 1885 TILL VÅRA DAGAR. Konsthantverk och industri i Bäcka, Oxberg och Älvdalen. Stockholm: Vincent, 1988. Upplaga 500 numrerade exemplar. 75, (1) s. 24,5x17,5 cm. Limhäftad med obetydliga bruksspår. Övervägande fotoillustrerad. Med dedikation från "förf. Lars". (#75068) 150:-
Lane, David R. / Lane, Robert A.: TRANSISTOR RADIOS. A Collector's Encyclopedia and Price Guide. Radnor (USA): Wallace-Homestead Book Comp., 1994. V, (1), 170 pp. 28x21 cm. Soft boards. Photoillustrated partly in color. (#58437) 100:-
Larson, Gunnel: GAMLA TING BERÄTTAR. Stockholm: LT, 1984. Andra upplagan. 119 s. 20x20 cm. Limhäftad. Illustrerad delvis med fotografier. (#31754) 75:-
Larson, Gunnel: GAMLA TING BERÄTTAR. Stockholm: LT, 1989. Tredje upplagan, andra tryckningen. 119, (1) s. 20x20 cm. Limhäftad. Illustrerad delvis med fotografier. (#31756) 75:-
Larsson, Gösta H.: RAMSTILAR. Stockholm: Firma J. P. Larsson, 1955. 38, (2) s. 24,5x19 cm. Klammerhäftad. Fotoillustrerad. (#68997) 100:- (bild)
LIETUVOS ISTORIJOS PAMINKLAI / MONUMENTS OF LITHUANIAN HISTORY. Edited by Ramute Maciene. Vilnius: Mintis, 1990. Unpaginated. 29,5x22,5 cm. Publisher's title decorated cloth in dust jacket. Photoillustrated in colour. Lithuanian and English text. (#83386) 150:-
Livesey, Anthony: ANTIKVITETSBOKEN. Stockholm: Svenska Bokhandlareföreningen, 1980. 320 s. 30x22 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Med över 400 fotoillustrationer, varav 120 i färg. (#66943) 200:-
Ljungberg, Gert & Inger A:son: BRUKSFÖREMÅL DÅ OCH NU. Stockholm: LT, 1976. 87 s. 22,5x18 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. (#29641) 75:-
Ljungberg, Gert & Inger A:son: SKÄRA I TRÄ MED KNIV OCH STÄMJÄRN. Stockholm: LT, 1975. Andra upplagan. 97 s. 22,5x18,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg samt med beskrivande teckningar. (#31769) 75:-
Ljungberg, Gert & Inger A:son: SKÄRA I TRÄ MED KNIV OCH STÄMJÄRN. Stockholm: LT, 1981. Andra upplagans andra tryckning. 97 s. 22,5x18,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg samt med beskrivande teckningar. (#31770) 75:-
Ljungberg, Gert & Inger A:son: SPÅN, SVEP OCH LAGG. TRE TEKNIKER I TRÄ. Stockholm: LT, 1987. Andra upplagans tredje tryckning. 109, (1) s. 22,5x18,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. (#31774) 100:-
Lucie-Smith, Edward: KONSTHANTVERKETS HISTORIA. Konsthantverkarens roll i samhället. Stockholm: Gidlunds, 1982. 288 s. 25x18 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#52042) 150:-
Lundgren, Anna-Greta: SPÅNKORGAR. Studiebok. Stockholm: LT, 1988. Andra tryckningen. 78 s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg samt teckningar. (#33054) 125:-
Mackay, James: TURN-OF-THE-CENTURY ANTIQUES. An Encyclopedia. New York: Dutton, 1974. 320 pp. 25,5x19,5 c m. Publisher's boards in dust jacket with some traces of use. Photoillustrated partly in color. (#58417) 125:-
Menzhausen, Joachim: THE GREEN VAULTS. Leipzig: Edition Leipzig, 1968. 114, (1) textpp + 143 pp plates. 32x24 pcm. Publisher's cloth in slightly worn dust jacket. Photoillustrated partly in colour. (#58446) 125:-
Mickelsson, Hilding / Åsbrink, Anna-Carin: MÅLADE KORGAR. Bollnäs: Inferi, 1985. Fjärde upplagan. 111 s. 25x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Övervägande fotoillustrerad i färg. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#43679) 150:-
Miller, R. Craig / Sparke, Penny / McDermott, Catherine: EUROPEAN DESIGN SINCE 1985. SHAPING THE NEW CENTURY. Foreword by Lewis I. Sharp and Maxwell L. Anderson. London: Merrell Publ., 2009 (in association with Denver Art Museum and Indianapolis Museum of Art). 271, (1) pp. 29,5x29,5 cm. Publisher's printed hard cover in dust jacket. Mainly illustrated in colour. (#100143) 200:- (bild)
MODERNE DANSK BOLIGKUNST I-II. Redigeret af Sigvard Bernadotte og Johs. Lehm-Laursen. Odense: Skandinavisk Bogforlag, 1946-47. 324, (1); 318, (1) s + planscher. 27x19,5 cm. Inbundna i förlagets klotryggsband med ryggdekor och marmorerat pärmpapper. 2 volymer. Övervägande illustrerade med fotografier, samt med planscher i färg. (#96058) 800:-
Monahan, Valerie: COLLECTING POSTCARDS IN COLOUR 1914-1930. Poole (England): Blandford Press, 1980. 176 pp. 19,5x13,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated when needed in colour. (#80948) 125:-
Munthe, Gustaf: SVENSK KONSTSLÖJD UNDER 1700-TALET. En översikt. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1926. 134 s + 24 fotografiska planscher med 89 avbildningar. 24x16 cm. Handbundet halvfranskt band, främre omslag medbundet. Enstaka planscher något skadade utanför bildytan. (#28910) 250:-
Munthe, Gustaf: SVENSK KONSTSLÖJD UNDER 1700-TALET. En översikt. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1926. 134 s + 24 fotografiska planscher med 89 avbildningar. 24x16 cm. Häftad. (#52523) 200:-
MÄSTERVERK I NATIONALMUSEUM. KONSTHANTVERK. En konstbok från Nationalmuseum redigerad av Carl Hernmarck. Stockholm: Ehlins, 1954. 155, (1) s. 22,5x15,5 cm. Inbunden i förlagets skinnryggsband. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. Årsbok för Svenska statens konstsamlingar II. (#94700) 125:-
MÄSTERVERK I NATIONALMUSEUM. KONSTHANTVERK. En konstbok från Nationalmuseum redigerad av Carl Hernmarck. Stockholm: Ehlins, 1954. 155, (1) s. 22,5x15,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. Årsbok för Svenska statens konstsamlingar II. (#12698) 75:-
Neumüller, Anders: GÅRDAGENS RARITETER. Dyrgripar från 25 samlarområden. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1981. 193, (1) s. 23,5x16,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i texten samt med planscher i färg. (#50861) 100:-
Neumüller, Anders: MORGONDAGENS ANTIKVITETER. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1982. 210, (1) s. 23,5x16,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad av Bruno Ehrs, delvis i färg. (#50863) 125:-
Nilson, Gertrud: MIN SJUHUNDRADE KORG. Stockholm: LT, 1968. 76, (1) s. 21,5x15 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad samt med beskrivande teckningar. (#31730) 125:-
Nilson, Gertrud: MIN SJUHUNDRADE KORG. Stockholm: LT, 1976. Andra upplagan. 80 s. 21x15 cm. Limhäftad. Fotoillustrerad samt med beskrivande teckningar. (#31731) 100:-
Nilson, Gertrud: MIN SJUHUNDRADE KORG. Stockholm: LT, 1982. Tredje upplagan. 79, (1) s. 21x14 cm. Limhäftad. Fotoillustrerad samt med beskrivande teckningar. Med liten skada efter prisetikett på främre pärmen. (#85431) 75:-
Nilsson, Åke R.: AV TRÄ. Stockholm: LT, 1967. 87, (1) s. 22,5x18,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. (#31758) 100:-
Nilsson, Åke R.: AV TRÄ. Stockholm: LT, 1974. Tredje upplagan. 87, (1) s. 22,5x18,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. (#31759) 100:-
NUTIDA SVENSK KONST OCH BRUKSKONST. En bilderbok sammanfattad av Thure Nyman. Stockholm: Vepe, 1943. 176, (4) s. 30,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#73476) 125:-
Nyström, Bengt: KONSTEN TILL INDUSTRIN. Alf Wallander och Gunnar Wennerberg som konstindustriella fomgivare. Lund: Signum, 1982. 117, (3) s. 23x23 cm. Inbunden i förlagets dekorerade linneband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#53369) 250:-
NYTTOKONST. En bildrevy med kommentar, sammanställd av Arthur Hald och Sven Erik Skawonius. Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1951. 177 s. 28x22 cm. Inbunden i förlagets designade klotband med obetydligt nött ryggtitelfält i vitt skinn och med övre guldsnitt. Utan skyddsomslag. Rikt fotoillustrerad, mestadels i färg. (#100412) 475:- (bild)
O'Brien, Mary Louise: NETSUKE. A Guisde for Collectors. Rutland & Tokyo: Charles E. Tuttle, 1965. First printing. 245 pp. 20x21,5 cm. Publisher's pictorial cloth in price clipped dust jacket with minor traces of use. With 145 photographical illustrations, partly in color. (#97121) 300:-
Oswald, Adrian: THE ARCHAEOLOGY AND ECONOMIC HISTORY OF ENGLISH CLAY TOBACCO PIPES. London: The Museum of London, 1960. (1), 64 pp. 21x15 cm. Publisher's paperback. Illustrated with maps and drawings. (#85576) 200:-
Owens, Louise / Tully, Kate: CUPIDS AND CHERUBS. Divine inspirations in craft and decorating. London: Grange, 1995. New edition. 95, (1) pp. 25,5x22 cm. Publisher's printed boards in dust jacket. Photoillustrated in colour and with drawings. (#58419) 100:-
Paulsson, Gregor och Nils: TINGENS BRUK OCH PRÄGEL. Stockholm: Kooperativa Förbundet, 1956. 125, (1) s. 24x18 cm. Häftad med fläckigt. Övervägande fotoillustrerad, delvis i färg. (#82511) 100:-
Perry, Lilla S.: CHINESE SNUFF BOTTLES. The Adventures & Studies of a Collector. Rutland & Tokyo: Charles E. Tuttle, 1960. 158 pp. 25,5x26 cm. Publisher's pictorial cloth in dust jacket. Photoillustrated partly in color. With bookplate. (#85325) 350:-
PLASTICS. Kulturhuset Stockholm 14 maj-26 september 1993. Redaktion: Carl Fredrik Holtermann, Lena Rahoult och Lars Svensson. (Stockholm): (Ruch), 1993. 134 s. 28x23 cm. Spiralbunden med tryckta omslag i färg. Fotoillustrerad i färg av Björn Keller och Frederik Lieberath. Svensk och engelsk parallelltext. (#99859) 350:- (bild)
REDOGÖRELSE FÖR SLÖJDENS UTVECKLING I FINLAND. Bedömd med ledning af Allmänna Slöjdutställningen i Kuopio år 1906. Helsingfors: Slöjdkommitténs betänkande; Bilaga 2, 1907. VII, (1), 161 s + planscher. Häftad med mindre bruksspår. Fotoillustrerad med planscher. (#85771) 250:-
RETERNITY. Torbjörn Lenskogs designsamling kommenterad av sju konstnärer. En utställning producerad av futurniture och Nationalmuseum. - Torbjörn Lenskog's design collection commented on by seven contemporary artists. An exhibition produced by Futurniture and the Swedish National museum. Redaktör Jakob Lind. Stockholm: Nationalmusei utställningskatalog 595, (1996). 76, (2) s. 29x23 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg. Texter av Lars Forberg, Gustaf Rosell, Pierre Guillet de Monthoux, Eva Persson, Jakob Lind (Bo P. Kaiser) och Milou Allerholm. (#53556) 200:-
Rozensztroch, Daniel: CINTRES HANGERS. Paris: Le Passage, 2002. 317, (3) pp. 15x21 cm. Soft boards. Photoillustrated in colour. Photographs by Marc Schwartz. Text by Isabelle Reisinger. Design by Stafford Cliff. French and English text. (#75929) 175:-
RUSSIAN DECORATIVE ART. 12th to early 10th Century. The Historical Museum, Moscow. Compiled by Nina Asharina. Leningrad: Aurora, 1987. (136) pp. 29,5x24,5 cm. Publisher's printed boards. Photoillustrated in colour. (#73937) 125:-
Rykkelid, Gro T: PATCHWORK MED PAPPER. Malmö: Damm, 2006. 65 s. 28x20,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg. (#89201) 50:-
Seton, Julia M.: AMERICAN INDIAN ARTS. A Way of Life. New York: The Ronald Press, 1962. VII, 246 pp. Publisher's pictorial cloth in worn dust jacket. Illustrated with 84 figures, partly as photographs. (#43673) 150:-
SPORTING PASTIMES. Collecting For Pleasure. Introduced by Tony Curtis. London: Bracken Books, 1990. 144 pp. 30,5x23,5 cm. Publisher's printed boards. Without dust jacket. Mainly illustrated in colour. An absorbing guide to the history and values of affordable antiques. (#85829) 125:-
Stavenow, Åke / Cramér, Margareta: KATALOG ÖVER JOSEF SACHS SAMLING AV KONSTHANTVERK OCH KONST. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1951. Upplaga 500 exemplar. 70, (4) textsidor + 135 planschsidor med 505 avbildningar. 29x22,5 cm. Häftad, omslag med mindre bruksspår. (#34757) 300:-
Swanberg, Lena Katarina: DESIGNER: NO NAME. Conception, art direction and graphic design: Torbjörn Lenskog. Stockholm: Byggförlaget, (2002). 271 pp. 23,5x17,5 cm. Publisher's printed hard cover. Photoillustrated by Lennart Durehed. English text. Two hundred thirty everyday articles from the first phase of mass production. All intended for practical use. All adepted to the attributes of the materials. The designers are unknown. This a book about anonymous, self-evident design. (#84614) 150:- (bild)
Swanberg, Lena Katarina: DESIGNER: NO NAME. Idé, art direction, grafisk form: Torbjörn Lenskog. Stockholm: Byggförlaget, 2002. 271 pp. 23,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i svartvitt Lennart Durehed. Svensk text. Tvåhundratrettio vardagsföremål från massproduktionens första skede. Alla tillverkade för praktiskt bruk. Alla anpassade efter materialets förutsättningar. Formgivarna känner ingen. Detta är en bok om anonym, självklar design. (#99506) 200:- (bild)
Swannell, Mildred: RAFIA WORK. London: George Philip, 1942. Revised and enlarged edition. 48 pp. 21x17 cm. Publisher's printed hard cover. With 59 photoillustrations in text. (#46497) 100:-
SWEDEN AS SEEN THROUGH HER CRAFTS. Foreword by Kerstin Andersson. Introduction by Denise Hagströmer (Ed.). Stockholm: Carlssons, 1998 (in colaboration with the National Association of Swedish Handicrafts Societies). 108, (4) pp. 23x19,5 cm. Publisher's printed soft boards. Photoillustrated by Ewa-Marie Rundquist, partly in colour. And illustrated by Lehna Edvall. English text. (#72251) 75:-
SVENSK NYTTOKONST 1924. Publikation utgiven av Konsthantverkarnas Gille. Redigerad av Nils G. Wollin. Andra årgången. Tryckt i Stockholm: Bröderna Lagerström, 1924. 83, (12) s. 26x20 cm. Häftad med lättare bruksspår. Fotoillustrerad. (#85566) 90:-
SVENSK NYTTOKONST 1925. Publikation utgiven av Konsthantverkarnas Gille. Redigerad av Nils G. Wollin. Tredje årgången. Tryckt i Stockholm: Bröderna Lagerström, 1925. 83, (12) s. 26x19,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad. (#85437) 100:-
SVENSK NYTTOKONST 1926. Publikation utgiven av Konsthantverkarnas Gille. Redigerad av Nils G. Wollin. Fjärde årgången. Tryckt i Stockholm: Bröderna Lagerström, 1926. 121, (10) s. 25,5x19,5 cm. Häftad med lättare bruksspår. Fotoillustrerad. (#85438) 90:-
SVENSK NYTTOKONST 1927. Publikation utgiven av Konsthantverkarnas Gille. Redigerad av Nils G. Wollin. Femte årgången. Tryckt i Stockholm: Bröderna Lagerström, 1927. 93, (10) s. 25,5x19,5 cm. Häftad med lättare bruksspår. Fotoillustrerad. (#85439) 90:-
SVENSK NYTTOKONST 1933. Publikation utgiven av Konsthantverkarnas Gille. Redigerad av Svante Svärdström. Tionde årgången. Tryckt i Stockholm: Bröderna Lagerström, 1933. 86, (2) s. 26x20 cm. Häftad. Fotoillustrerad. (#85567) 125:-
Synge, Lanto: MALLETT MILLENNIUM. Fine Antique Furniture and Works of Art. London: Mallett in association with Antique Collector's Club, 1999. 360, (1) pp. 30,5x24 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Photoillustrated in colour. (#67156) 175:-
THE PERSISTENCE OF CRAFT. The Applied Arts Today. Edited by Paul Greenhalgh. New York: Ruthers University Press, 2003. 218 pp. 28x22 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Photoillustrated in color. (#94240) 200:-
Thulin, Björn: ANTIKRONDER. Stockholm: Bonniers, 1962. 158, (2) s. 23,5x14 cm. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg och lätt skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#58398) 90:-
Thulin, Björn: ANTIKRONDER. Stockholm: Bonniers, 1962. 158, (2) s. 23,5x14 cm. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#58400) 75:-
Torigoye, Kazutaro: KODOGU AND TSUBA. International Collections not published in my books. Okayama City: Kazutaro Torigoye printed by Sanko Printing Company, 1978. Numbered copy. 308, (1) pp + 2 folded charts and errata slip. 30x22 cm. Publisher's cloth with leather spine in slipcase. Photoillustrated in black and white. Japanese and English text. Book about Komono, Tsuba and other Sword Fittings. (#97130) 2500:- (bild)
Tunander, Britt: ILLUSTRERAT ANTIKLEXIKON. Stockholm: Natur och Kultur, 1989. Tredje upplagan. 443 s. 23,5x18 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad övervägande i färg samt med teckningar och stämplar. (#75439) 150:-
Tunander, Britt: ILLUSTRERAT ANTIKLEXIKON. Stockholm: Natur och Kultur, 2000. Ny upplaga. 443 s. 23,5x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad övervägande i färg samt med teckningar och stämplar. (#83309) 150:-
Tunander, Britt: ILLUSTRERAT ANTIKLEXIKON. Stockholm: Natur och Kultur, 2006. Fjärde utgåvan, fjärde tryckningen. 443 s. 23,5x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad övervägande i färg samt med teckningar och stämplar. (#85351) 90:-
Tunander, Britt och Ingemar: GÅ I ANTIKBOD. Västerås: ICA-förlaget, 1967. Första upplagan. 144 s. 20x13,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad, delvis i färg. Med exlibris. (#90111) 75:-
Tunander, Britt och Ingemar: GÅ I ANTIKBOD. Västerås: ICA-förlaget, 1968. Andra upplagan. 144 s. 20x13,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad, delvis i färg. (#90114) 75:-
Tunander, Britt och Ingemar: OSKARIANA. Möbler, husgeråd och prydnadsting från Oscar II:s tid. Västerås: ICA-förlaget, 1971. 144 s. 20x13,5 cm. Häftad med obetydliga bruksspår. Fotoillustrerad, delvis i färg. Med exlibris. (#90115) 75:-
Tunander, Britt och Ingemar: SVENSK STILHISTORIA. Stockholm: Bonnier Fakta, 1983. 91, (1) s. 24,5x21 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. (#80377) 200:-
Tunander, Britt och Ingemar: VIKTORIANA. Engelsk antikrond i London och Sverige. Västerås: ICA-förlaget, 1969. 140 s. 20x13,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad, delvis i färg, samt med teckningar. (#90112) 60:-
Tunander, Britt och Ingemar: VIKTORIANA. Engelsk antikrond i London och Sverige. Västerås: ICA-förlaget, 1969. 140 s. 20x13,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad, delvis i färg, samt med teckningar. Med dedikation från författarna "Britt o Ingemar". (#90113) 75:-
Upmark, Gustaf: UPSALA DOMKYRKAS SILFVERKAMMARE. Stockholm: Fritze, 1910. 19 s. 31,5x23 cm. Häftad med tryckt omslag. Fotoillustrerad med 22 avbildningar i texten. (#60095) 50:-
UTSTÄLLNING AV STOCKHOLMARNAS BRÖLLOPSGÅVA TILL KRONPRINSPARET. Redaktör Mauritz Sahlin. Stockholm: Nationalmusei utställningskatalog n:r 19, 1925. 24 s + planscher. 21,5x14 cm. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. (#95226) 100:-
Wallander, Gunnar: HÄNDERNAS KUNSKAP. En kortfattad grundbok för studiecirklar inom konsthantverksområdet i Sveriges Kyrkliga Studieförbund. Stockholm: SKS, 1987. 231 s + planscher. 23,5x15,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad i texten, samt med fotografiska planscher i färg. (#69006) 100:-
Wallin, Sigurd: GÅNGNA DAGARS HÖGRESTÅNDSKULTUR 1. Bohag, heminredning och dräkt. Stockholm: Skoglunds, 1946. 213, (2) s. 28,5x19 cm. Inbunden i förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad. (#47860) 200:-
Wallin, Sigurd: GÅNGNA DAGARS HÖGRESTÅNDSKULTUR 1. Bohag, heminredning och dräkt. Stockholm: Skoglunds, 1946. 213, (2) s. 29x19,5 cm. Inbunden i förlagets designade pappband. Utan skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad. (#60582) 175:-
Wallin, Sigurd: GÅNGNA DAGARS HÖGRESTÅNDSKULTUR 1-3. Bohag, heminredning och dräkt. - Byggnadsskick i herrgårdar, boställen och städer. - Kyrkoinredning för herremän. Stockholm: Skoglunds, 1946-48. 213, (2); 236, (3); 225, (2) s. 28,5x19,5 cm. Inbundna i förlagets dekorerade hela skinnband med helt guldsnitt. 3 volymer. Övervägande fotoillustrerade. Första volymen med nött rygg. och samtliga volymer med namnteckning på titelbladen. (#43408) 750:-
Wallin, Sigurd: GÅNGNA DAGARS HÖGRESTÅNDSKULTUR 1-3. Bohag, heminredning och dräkt. - Byggnadsskick i herrgårdar, boställen och städer. - Kyrkoinredning för herremän. Stockholm: Skoglunds, 1946-48. 213, (2); 236, (3); 225, (2) s. 29x19,5 cm. Inbundna i förlagets designade pappband med något skadade skyddsomslag. 3 volymer. Övervägande fotoillustrerade. (#28919) 600:-
Wallin, Sigurd: GÅNGNA DAGARS HÖGRESTÅNDSKULTUR 3. Kyrkoinredning för herremän. Stockholm: Skoglunds, 1948. 225, (2) s. 28,5x19 cm. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#13521) 200:-
Wallin, Sigurd: GÅNGNA DAGARS HÖGRESTÅNDSKULTUR 3. Kyrkoinredning för herremän. Stockholm: Skoglunds, 1948. 225, (2) s. 29x19,5 cm. Inbunden i förlagets designade pappband med skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad. (#60583) 200:-
Ward, Pete: FANTASTIC PLASTIC. The Kitsch Collector's Guide. Edison (USA): Chartwell Books, 1997. 144 pp. 31x23,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated in color. (#58439) 125:-
Wiberg, Anders: ÄGGKOPPAR. En samlares glädje. Förord av Jan Brunius. Stockholm: Carlssons, 1986. 135 s. 20,5x19 cm. Förlagets tryckta pappband med bruksspår. Fotoillustrerad delvis i färg. (#90117) 90:-
Wormleighton, Alison: CREATIVE CHRISTMAS CRAFTS. London: Chancellor Press, 1999. 128 pp. 30x22,5 cm. Publisher's printed boards in dustjacket. Photoillustrated in colour. (#69066) 100:-
Wrangel, F. U. (Fredrik Ulrik): EN KNIPPA SOLFJÄDRAR. Tryckt i Stockholm: Idun, 1901. 103 s. 26x21,5 cm. Häftad med lättare bruksspår. Illustrerad. Med exlibris. Utgavs till förmån för "Kronprinsessan Lovisas Vårdanstalt för Sjuka Barn". (#85319) 150:-
Wreiding, Christina: MÅLA OCH FLÄTA SPÅNKORGAR. Stockholm: Brevskolan, 1992. 80 s. 24,5x21 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. (#80330) 100:-
Vuoristo, Osmo: SUOMALAISET HAARIKKA-ASTIAT. Die Trinkgefässe vom haarikka-Typ in Finland. Helsinki: Kansatieteellinen arkisto 29, 1978. 295 pp. 25x17,5 cm. Publisher's printed soft boards in dust jacket. Illustrated. Text in Finnish and German. (#96185) 150:-
Yates, Raymond F.: ANTIQUE FAKES AND THEIR DETECTION. New York: Harper & Brothers, 1950. First edition. X, (2), 229 pp. Publisher's cloth. Without dust jacket. Photoillustrated with plates. (#58854) 100:-
Yoshino, Tomio: JAPANESE LACQUER WARE. Tokyo: Japan Travel Bureau, 1959. First edition. 180, (6) pp + folded map. 18,5x13 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. With 107 photographical black and white illustrations and 1 frontispiece in colour. With bookplate. (#97127) 200:-