GULD, SILVER & METALL
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Adlerstam, N.: GULDSMEDERNA I SVERIGE. Något om guldsmedsbranschens ekonomiska historia fram till industrialismens genombrott. Stockholm: Natur och Kultur, 1948. Utgiven i 2000 exemplar. 173, (13) s. Häftad. Illustrerad. (#65074) 125:-
Andrén, Erik: SVENSKT SILVER. Stockholm: Forum, 1960. Tredje omarbetade upplagan. 119 s. 19x10,5cm. Häftad med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#85550) 75:-
Bengtsson, Bengt: GAMMALT SILVER. En bok från Kulturhistoriska museet i Lund. Västerås: ICA-förlaget, 1968. Första upplagan. 144 s + planscher. 20x13,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad, delvis med planscher i färg, samt med signaturer. (#48496) 125:-
Bengtsson, Bengt: GAMMALT SILVER. Ur Kulturens samlingar. Lund: Kulturen/Västerås: ICA bokförlag, 1979. 228 s. 24,5x17 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg samt med signaturer. (#39759) 150:-
Bengtsson, Bengt: GAMMALT SILVER. Ur Kulturens samlingar. Lund: Kulturen/Västerås: ICA bokförlag, 1979. 228 s. 24,5x17 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg samt med signaturer. Med gåvotillskrift på titelbladet. (#95107) 125:-
Bengtsson, Bengt: MATSILVER FÖRR OCH NU. En bok från Kulturhistoriska museet i Lund. Västerås: ICA-förlaget, 1967. Andra upplagan. 92 s + planscher. 20x13,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad, delvis med planscher i färg, samt med stämplar. (#30008) 125:-
Blanking, Sören: INKAGULDET. Oro Del Peru. Stockholm: Arena, 1992. 199, (2) s. 27,5x20,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av Peer Eriksson. Även utgiven som Malmö Museers Årsbok 1992 och 1993. (#84198) 200:-
Boesen, Gudmund / Bøje, Chr. A.: GAMMELT DANSK SØLV TIL BORDBRUG. København: Hassings, 1948. 35, (8) textsidor + planscher med 496 avbildningar. 31x21,5 cm. Förlagets pappband med obetydligt skadat skyddsomslag. (#48153) 250:-
Borg, Tyra: GULD- OCH SILVERSMEDER I FINLAND. Deras stämplar och arbeten 1373-1873. Stockholm: Almqvist Wiksell, 1972. Andra upplagan. 538 s + planscher. 29x20 cm. Förlagets titeldekorerade klotband. Illustrerad i texten med stämpelsignaturer och 71 fotografiska planschblad. (#86413) 2500:-
Bradbury, Frederic (Comp.): BRITISH AND IRISH SILVER ASSAY OFFICE MARKS 1544-1963. With notes on Gold Markings, and Marks on Foreign Imported Silver and Gold Plate. Old Sheffield Plate Makers' Marks 1743-1860. England: J.W. Northend, 1964. Eleventh edition. 92, (4) pp. 14,5x8 cm. Soft boards. Illustrated with marks. (#81575) 90:-
Braun-Feldweg, Wilhelm: METALL. Werkformen und Arbeitsweisen. Ein Fachbuch für viele berufe handwerklicher und industrieller Metallarbeit. Ravensburg: Otto Maier, 1950. 279 pp. 30x22 cm. Publisher's title decorated cloth. Photoillustrated and with drawings. German text. (#84664) 300:-
Bruzelli, Birger: LÄSNING FÖR TENNVÄNNER. Handbok. Stockholm: Askild & Kärnekull, 1978. 318 s. 22x17,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad samt med stämplar. (#29734) 300:-
(CYRÉN, GUNNAR). GUNNAR CYRÉN. GLASKONSTNÄR, SILVERSMED OCH MUSIKANT. Text av Helena Dahlbäck Lutteman & Lennart Rudström. Stockholm: Carlssons, 1998. (6), 182, (4) s. 34,5x25 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad delvis med fotografier och i färg. Svensk och engelsk text. GUNNAR CYRÉN. GLASSARTIST, SILVERSMITH AND MUSICIAN. Text by Helena Dahlbäck Lutteman & Lennart Rudström. Stockholm: Carlssons, 1998. (6), 182, (4) pp. 34,5x25 cm. Publisher's cloth with dust jacket. Illustrated partly with photos and in colour. Swedish and English text. (#90613) 250:-
Delieb, Eric: SILVER BOXES. New York: Exeter Books, 1979. 119, (1) pp. 30x22 cm. Publisher's boards. Without dust jacket. Photoillustrated in color. (#85323) 100:-
Divis, Jan: SILVERSTÄMPLAR FRÅN HELA VÄRLDEN. Stockholm: Norstedts, 1991. Ny svensk upplaga. 248 s. 19,5x12,5 cm. Inbunden i förlagets klotband med liten lagning i skyddsomslaget. Illustrerad med stämplar. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#95998) 125:-
ENGELSKT SILVER 1660-1830. En utställning ordnad av Victoria & Albert museum i samarbete med British Council. Stockholm: Nationalmusei utställningskatalog Nr 244, 1958. 59 s + planscher. 21x14 cm. Häftad. Med 37 sidor fotoillustrationer samt stämplar i texten + (8) sdor reklam. (#85572) 75:-
(FABERGÉ, P. C.) Bainbridge, Henry Charles: PETER CARL FABERGÉ. Goldsmith and Jeweller to the Russian Imperial Court. His Life and Work. London: Spring Books, 1966. New edition. XX, 167 pp + plates. 28,5x22 cm. Publisher's cloth. Without dust jacket. With 112 black and white and 17 colour plates. With inscription on free endpaper, and with bookplate. (#91578) 300:-
(FABERGÉ, P. C.) Guitant, Caroline de: FABERGÉ IN THE ROYAL COLLECTION. London: Royal Collection Enterprises, 2003. 272 pp. 31x23 cm. Publisher's printed soft cover in dust jacket. With over 240 colour illustrations. (#91579) 200:-
(FABERGÉ, P. C.) Muntian, Tatiana / Guitant, Caroline de / Krog, Ole Villumsen: FABERGÉ. Bruxelles: Europalia International, 2005. 224 pp. 28x23 cm. Publisher's printed soft cover. Mainly photoillustrtaed in colour. French text. (#91580) 350:-
(FABERGÉ, P. C.) Snowman, A. Kenneth: CARL FABERGÉ. Goldsmith to the Imperial Court of Russia. New York: Greenwich House, 1983. New edition. 160 pp. 27,5x21 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. With 185 photographs, including more than 100 in full color. (#91581) 200:-
Fagerlind, Vera och Östen: SVENSKT MATSILVER. 123 modeller i bild. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1989. 62 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar. (#93288) 125:-
(FLEMING, ERIK) Gerber, Jan von: ERIK FLEMING - ATELIER BORGILA. Stockholm: Nationalmusem, 1994. 78 s. 24,5x15 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. Nationalmusei utställningskatalog nr 577. (#77469) 125:-
(FLEMING, ERIK) Gerber, Jan von: ERIK FLEMING - ATELIER BORGILA. Stockholm: Nationalmusem, 1994. 78 s. 24,5x15 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. Med liten bläcknotering på bakre omslaget. Nationalmusei utställningskatalog nr 577. (#92537) 100:-
Fogelmarck, Stig: KUNGLIG TAFFEL. Silver - Porslin - Glas. Stockholm: (Husgerådskammaren), 1956. 20 s. 14,5x9 cm. Klammerhäftad med tryck omslag. Fotoillustrerad av Olof Ekberg, Lennart af Petersens och Sune Sundahl. (#95313) 75:-
FRÅN MALM TILL MYNT OCH MEDALJ. Svenskt guld och silver ur Julius Haganders samling. Boda Kyrkby: Vincent Förlag, 1998. 23, (1) s. 21x21 cm. Klammerhäftad. Illustrerad delvis i färg. (#74399) 50:-
Granlund-Welander, Elsebeth / Sundblom, Hans: GAMLA TING AV SILVER. Stockholm: Bonniers, 1973. 94, (1) s. 19x15,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. Med exlibris. (#85568) 90:-
GULDSMEDERNAS SKRÅ AV ÅR 1501. Faksimiltryck i svart med 12 sidor pergamentbehandlat färgfaksimil efter originalhandskrift i Kungl. biblioteket. Med texttolkning av fil.dr. William Karlson, granskad och kompletterad av prof. K.G. Ljunggren, jämte Historisk kommentar av fil.dr. Sven T. Kjellberg. Malmö: John Kroon, 1959. (8) 142 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#65081) 125:-
(HAGLUND, BIRGER) Werkelid, Carl Otto / Dahlbäck Lutteman, Helena: BIRGER HAGLUND. Silversmed. Stockholm: Carlssons, 1996. 103, (1) s. 27x21,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#33009) 125:-
Hayward, J. F.: ENGLISH CUTLERY. Sixteenth to Eighteenth Century. London: Her Majestry's Stationary Office (Victoria and Albert Museum), 1969. Second impression. 44 pp. 20,5x16,5 cm. Publisher's printed soft boards. With 24 photographical illustrations. (#85569) 90:-
Hedqvist, Hedvig / Jacobson, Rikard / Gerber, Jan von: MODERNT SVENSKT TENN. Stockholm: Atlantis, 2004. 149, (3) s + planscher. 23,5x20,5 cm. Förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt, samt med 18 planschsidor. (#82700) 150:-
Hellner, Brynolf: JÄRNSMIDET I VASATIDENS DEKORATIVA KONST. Stockholm: Nordiska Museets Handlingar 30, 1948. 214, (2) s + 32 planschblad. 29x19,5 cm. Förlagets titeldekorerade klotband med obetydligt skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#81861) 450:-
Hernmarck, Carl m.fl.: SVENSKT SILVERSMIDE 1520 - 1850. DEL II. SENBAROCK, FREDRIK I:S STIL OCH ROKOKO. 1700-1780. Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1943. 245 textsidor + 695 fotografiska avbildningar. 30x23 cm. Förlagets något nötta skinnband med helt guldsnitt. Endast denna del av 4 utkomna. (#68937) 900:-
Hilliard, Elizabeth: CHANDELIERS. Boston: Bulfinch Press, 2001. First American edition. 208 pp. 30x23,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. With 200 color photograhs. En bok om takkronor. (#76598) 200:-
Huey, Michael (Ed.): VIENNESE SILVER. Modern Design 1780-1918. Germany: Hatje, 2003. Edited for the Neue Galerie New York and the Kunshistorisches Museum Vienna. 398 pp. 29x234 cm. Publisher's pictorial cloth in dust jacket. Photoillustrated in colour. English text. (#67766) 350:-
KULTUREN 1952. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1953. 199, (25) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Silver. (#64283) 75:-
KULTUREN 1966. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1966. 191 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Silver och fajans. (#64101) 75:-
KULTUREN 1969. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1969. 192 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Metallarbeten. (#64093) 75:-
Langford, Joel: SILVER. A practical guide to collecting silverware and identifying hallmarks. London: Greenwich Editions, 2000. Reprint. 128 pp. 28,5x22 cm. Publisher's printed hard cover in dust jacket. Illustrated with hallmarks and photoillustrated in colour. (#91154) 125:-
Löfgren, Albert: STOCKHOLMS KANNGJUTARESKRÅ 1-3. Det svenska tenngjutarehantverkets historia I. Stockholm: Nordiska museet, 1925-50. Allt som utkom. XXIV, 321 s + 16 fotografiska planscher, 89 s bilagor; X, 274 s + 49 fotografiska planscher; XVI, 547 s + 48 fotografiska planscher. 27,5x19,5 cm. Förlagets klotband med pärmdekor, smatliga främre omslagen medbundna. 3 volymer. Även illustrerade med stämplar och monogram i texten. (#58863) 1500:-
Löfgren, Albert: STOCKHOLMS KANNGJUTARESKRÅ 1-3. Det svenska tenngjutarehantverkets historia I. Stockholm: Nordiska museet, 1925-50. Allt som utkom. XXIV, 321 s + 16 fotografiska planscher, 89 s bilagor; X, 274 s + 49 fotografiska planscher; XVI, 547 s + 48 fotografiska planscher. 28,5x19,5 cm. Häftade. 3 volymer. Även illustrerade med stämplar och monogram i texten. (#28923) 1000:-
Löfgren, Albert: STOCKHOLMS KANNGJUTARESKRÅ 2. Det svenska tenngjutarehantverkets historia I. Stockholm: Nordiska museet, 1933. Endast del 2 av 3 utkomna. X, 274 s + 49 fotografiska planscher. 28,5x19,5 cm. Häftad. Även illustrerad med stämplar och monogram i texten. (#68936) 200:-
Munthe, Gustaf: FALK SIMONS SILVERSAMLING. Stockholm: Norstedts, 1938. Upplaga 950 numrerade exemplar för namngiven ägare Direktör Thorsten Laurin. Handbundet linneband med ryggtitel i skinn (Norstedt & Söner, Stockholm), omslaget medbundet. 329, (2) s + 238 fotografiska planscher och ett porträtt. Med Thorsten Laurins exlibris. Med dedikation " Med tack för visat storartat intresse. Din tillgifne Falk Simon". (#83720) 2000:-
Olsson, Nils: GULDSMEDER I YSTAD. Ystads Fornminnesförening skrift nr XII, 1968. Upplaga 1200 exemplar. 142, (1) s. 24x17,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad. (#92584) 100:-
Peal, Christopher A.: BRITISH PEWTER AND BRITANNIA METAL FOR PLEASURE AND INVESTMENT. New York and London: Peeble Press, 1973. New edition. (16), 200 pp + plates. 26x19,5 cm. Publisher's boards in dust jacket. Photoillustrated in black and white and with marks in text, and with plates in colour. With bookplate. (#85327) 250:-
Perry, Evan: COLLECTING ANTIQUE METALWARE. London: Country Life Books, 1979. Reprint. 190, (1) pp. 26,5x19,5 cm. Publisher's boards in dust jacket. Photoillustrated partly in colour. With inscription on free endpaper. (#85326) 150:-
(PRECHT, CHRISTIAN) Munthe, Gustaf: KONSTHANTVERKAREN CHRISTIAN PRECHT. Ett bidrag till den svenska rokokons historia. Stockholm: Natur och Kultur, 1957. 357, (1) s. 22,5x16 cm. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Illustrerad med 138 avbildningar. Med rättelselapp. With a summary in English. (#50912) 350:-
PRIS-COURANT VID UNDERTECKNADS FABRIK I NYKÖPING 1820-35. Faksimiltryck efter original. Knivsta: GK Tryck, 1979. (8) s. 21x14,5 cm. Klammerhäftad. Illustrerad. (#90127) 90:-
PRIS-KURANT UTAN FÖRBINDELSE FRÅN CARL KEIJSER & COMP. METALLFABRIK I VESTERÅS. Faksimiltryck efter original 1894. Knivsta: GK Tryck, 1979. 25, (1) s. 21x14,5 cm. Klammerhäftad. Illustrerad. (#90124) 90:-
Rabinovitch, Benton Seymour / Clifford, Helen: CONTEMPORAY SILVER. Commissioning Designing Collecting. London: Merrell, 2000. 160 pp. 24,5x24,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated in colour. (#67126) 150:-
Rosenström, Per Henrik: GAMMAL KOPPAR. Om kopparslagare och kopparsaker. Västerås: ICA-förlaget, 1962. Första upplagan. 90, (1) s + planscher. 20x13,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad delvis med planscher i färg, samt med signaturer. (#28624) 125:-
Rossi, Filippo: ITALIENSKT GULDSMIDE. Från tiohundratalet till artonde seklet. Malmö: Allhem, 1958. 245, (4) s. 31x24 cm. Förlagets klotband med något skadat skyddsomslag. Utan skyddskassett. Illustrerad med 83 monterade reproduktioner i färg och 42 svartvita fotoillustrationer i texten. (#36905) 350:-
Rossi, Filippo: ITALIENSKT GULDSMIDE. Från tiohundratalet till artonde seklet. Malmö: Allhem, 1958. 245, (4) s. 31x24 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag i skyddskassett. Illustrerad med 83 monterade reproduktioner i färg och 42 svartvita fotoillustrationer i texten. (#36701) 500:-
SILBERSACHEN. Die Esslinger Metallwarenindustrie von 1815 bis 1981. Herausgegeber: Stadtmuseum im Gelben Haus, Esslingen am Neckar, 2004. 143 pp. 27x22 cm. Soft board. Photoillustrated mainly in colour. German text. (#76077) 175:-
SILVER. Makt och prakt i barockens Sverige. Redaktion: Magnus Olausson m.fl. Stockholm: Nationalmusei utställningskatalog 633, (2003). 235 s. 21,5x21 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg. (#81918) 125:-
Sjöberg, Jan och Ove: GÖR VACKRA TING AV KOPPAR, SILVER, EMALJ. Västerås: ICA-förlaget, 1970. Sjätte upplagan. 112 s + planscher. 20x15 cm. Häftad med något nött rygg. Fotoillustrerad samt med tecknade planscher. Med namnteckning på friblad. (#85417) 90:-
SKÅL, KOPP OCH GLAS och andra husgeråd anonyma och mästarsignerade ur Erik Areschougs samling med namnregister och märken. Inledning av Hans Eklund. Stockholm: Stockholms Stadsmuseum, 1974. Ca (100) s. 21x17 cm. Spridlimmad med orangefärgat omslag och silverfärgad titeletikett. Fotoillustrerad. (#85577) 150:-
Stará, Dagmar: TENNSTÄMPLAR FRÅN HELA VÄRLDEN. Stockholm: Norstets, 1991. Ny svensk upplaga. 256 s. 19,5x12,5 cm. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad med stämplar. (#95999) 150:-
SWEDISH SILVER 1650-1800. Preface by Trenchard Cox. Introduction by exhibition commissionair Cark Hernmark. Stockholm: The Swedish Institute for Culturel Relations, 1963. 29 pp + plates. 21x13,5 cm. Publisher's printed soft boards. Photoillustrated and with marks on plates. (#85570) 125:-
SVENSKT ROKOKOSILVER UR ENSKILDA SAMLINGAR. Utställningskatalog från Bukowskis Konsthandel i Stockholm vid firandet av sin sjuttioåriga tillvaro. Text av Gustaf Munthe. Tryckt i Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1940. 46, (1) s + planscher. 23,5x16 cm. Häftad. Fotoillustrerad med 16 planscher. (#85571) 150:-
Svensson, Sigfrid: FOLKLIGT DRÄKTSILVER. En bok från Kulturhistoriska musset i Lund. Västerås: ICA-förlaget, 1964. Första upplagan. 99, (1) s + planscher. 20x13,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad delvis med planscher i färg. (#87899) 125:-
Tardy: LES POINÇONS DE GARANTIE INTERNATIONAUX POUR L'OR. Paris: Tardy, 1952. 5e édition. 171, (1) pp. + 2 folded charts. 16x13 cm. Sewed as issued, cover with minor wears. Illustrated. French text. (#53443) 100:-
Ugglas, Carl R. af: BIDRAG TILL DEN MEDELTIDA GULDSMEDSKONSTENS HISTORIA I-II. Del I med undertiteln Johannes Moniks kalk i Vreta och den Douglas'ska monstransen på Stjärntorp. KVHA Handlingar 50:3 och 64:1. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1941-48. 69; 384 s. 24,5x17 cm. 2 häftade volymer med bevarade skyddsomslag. Fotoillustrerade i texten samt del II med plascher delvis i färg. Del I med dedikation till Carl Nordenfalk från "förf". (#42816) 400:-
Upmark, Gustaf: GULD- OCH SILVERSMEDER I SVERIGE 1520-1850. Stockholm: Frölén, 1943. Ny upplaga. VI, (2), 951 s + planscher. 25,5x18 cm. Inbunden i förlagets lätt nötta halvskinnband med övre guldsnitt. Fotoillustrerad med planscher, stämplar och monogram. (#84557) 1200:-
Upmark, Gustaf: GULD- OCH SILVERSMEDER I SVERIGE 1520-1850. Stockholm: Tisells, 1925. Första upplagan. (8), 951 s + planscher. 25x17,5 cm. Privatbundet halvskinnband med lätt nött, fläckad och blekt rygg med övre guldsnitt. Fotoillustrerad med planscher, stämplar och monogram. Med exlibris, samt liten reva i nedre marginalen på sidan 1. (#41364) 1000:-
Watson, William: ANCIENT CHINESE BRONZES. London: Faber and Faber, 1962. First edition. 117 pp + plates. 25,5x16 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated with 104 plates. (#84584) 350:-
Wees, Beth Carver: ENGLISH, IRISH & SCOTTISH SILVER AT THE STERLING AND FRANCINE CLARK ART INSTITUTE. New York: Hudson Hills Press, 1997. 595 pp. 31x23,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated with 19 plates in color and 1222 in duotones. (#67342) 500:-
Willsberger, Johann: GULD. Malmö: Bernces, 1976. 178 s. 28,5x27,5 cm. Förlagets klotband med lättskadat och lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. Med exlibris. (#87164) 200:-