KUNGAHUSET
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Alexandra, Queen: QUEEN ALEXANDRA'S CHRISTMAS GIFT BOOK. Photographs from my camera. London: The Daily Telegraph, 1908. (6) pp + 16 sheets with mounted photoillustrations. 29x22,5 cm. Publisher's printed cloth with some traces of use. With errata slip. (#83241) 100:-
Alm, Auda: PRINSESSANS SAGOSPEL. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1919. 123 s + planscher. 25,5x19 cm. Privatbundet halvklotband med ryggetikett i skinn, och marmorerat helt snitt. Fotoillustrerad med 16 monterade planscher från Atelier Jæger och W. Lamm. Bok tillägnad H. K. H. Prinsessan Ingrid, som medverkar på flertalet fotografier. (#87884) 250:-
Alm, Göran / Olander, Nils: SLOTTET SOM HISTORISK SCEN. Höganäs: Wiken, 1993. 160 s. 23,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Övervägande illustrerad i färg. Med exlibris. (#74288) 125:-
Ander, Agneta: DROTTNINGHOLM, ETT KUNGLIGT HEM. Stockholm: Bonnier Fakta, 1984. 117 s. 24,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. Övervägande illustrerad i färg. (#47178) 90:-
Andström, Bobby: DET KUNGLIGA ÅRET 2003. Stockholm: Natur och Kultur, 2003. 63, (1) s. 29,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg av Erhan Güner. (#67002) 75:-
Andström, Bobby: DET KUNGLIGA ÅRET 2004. Stockholm: Natur och Kultur, 2004. 56, (8) s. 29,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg av Erhan Güner. (#67003) 75:-
Andström, Bobby: DET LYCKLIGA ÅRET. Stockholm: Askild & Kärnekull, 1978. 77 s. 29,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. (#47215) 75:-
Andström, Bobby: DROTTNING SILVIAS FÖRSTA ÅR. Stockholm: Askild & Kärnekull, 1977. 92, (1) s. 29,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. (#47218) 75:-
Arvidson, Gunnar / Gullers, Peter: VAD HÄNDER PÅ SLOTTET? Stockholm: Gullers, 1991. 96, (1) s. 24,5x21 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg. (#66032) 100:-
(ASTRID, DROTTNING) Sparre Anna: VÄNNEN MIN. Stockholm: AWE/Gebers, 1986. Andra tryckningen. 239, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med lätt skadat och lagat skyddsomslag. (#99088) 100:-
(BERNADOTTE) Almén, Johannes: ÄTTEN BERNADOTTE. Biografiska anteckningar. Stockholm: Fritze´s, 1893. XII, 338 s. 25x18,5 cm. Privatbundet klotband. Inga omslag medbundna. Med 190 illustrationer i texten. (#36881) 200:-
Bernadotte, Bertil: PRINS BERTIL BERÄTTAR. Manus: Lars Ekegren. Stockholm/Höganäs: Svenska Dagbladet/Bra Böcker, 1983. 181, (2) s. 27x19,5 cm. Titeldekorerat förlagsband med skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#24770) 60:-
(BERNADOTTE) Elgklou, Lars: BERNADOTTE. Historien - och historierna - om en familj. Stockholm: Askild & Kärnekull, 1978. 244 s. 26x20 cm. Titeldekorerat förlagsband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad delvis i färg. (#25393) 125:-
Bernadotte, Kerstin: ETT SÅ'NT LIV! Stockholm: Bonniers, 1976. Första upplagans artonde-tjugoförsta tusende. 219, (4) s + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#47359) 75:-
Bernadotte, Lennart: "KÄRE PRINS, GODANATT!" Stockholm: Bonniers, 1977. Första upplagan. 242, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med liten lagad reva i skyddsomslaget. Fotoillustrerad med planscher. (#24754) 125:-
Bernadotte, Lennart: "KÄRE PRINS, GODANATT!" Stockholm: Bonniers, 1977. Första upplagan. 242, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslaget. Fotoillustrerad med planscher. (#86936) 150:-
Bernadotte, Lennart: "KÄRE PRINS, GODANATT!" Stockholm: Bonniers, 1977. Första upplagan. 242, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Av prinsen signerat exemplar "Lennart Bernadotte". (#53914) 200:-
Bernadotte, Lennart: "KÄRE PRINS, GODANATT!" Stockholm: Bonniers, 1977. Första upplagans trettiotredje-fyrtioandra tusende. 242, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#60895) 100:-
Bernadotte, Lennart: MAINAU. MIN MEDELPUNKT. Memoarer. Stockholm: Bonniers, 1995. Första upplagans trettonde-tjugonde tusende. 388, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i texten, samt med planscher i färg. (#60901) 125:-
Bernadotte, Lennart: MAINAU. MIN MEDELPUNKT. Memoarer. Stockholm: Bonniers, 1995. Första upplagans trettonde-tjugonde tusende. 388, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i texten, samt med planscher i färg. Band och omslag med lättare bruksspår. (#94348) 100:-
Bernadotte, Marianne: GLIMTAR OCH SCENER. Stockholm: Norstedts, 1986. 247, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#24745) 125:-
Bernadotte, Sigvard: KRONA ELLER KLAVE. Stockholm: Bonniers, 1975. Första upplagan. 227, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Av författaren signerat exemplar "Sigvard Bernadotte". (#81684) 250:-
Bernadotte, Sigvard: KRONA ELLER KLAVE. Stockholm: Bonniers, 1975. Första upplagans 16:e-30:e tusende. 227, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#24751) 125:-
Bernadotte, Sigvard: KRONA ELLER KLAVE. Stockholm: Bonniers, 1977. Första upplagans trettiosjätte-fyrtioförsta tusendet. 227, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med obetydligt nött skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#95282) 100:-
(BERNADOTTE) Utterström, Andreas: DANIEL & VICTORIA. Stockholm: Big Bok, 2007. 219, (2) s + planscher. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad med planscher i färg. (#100801) 90:-
(BERNADOTTE) Weibull, Jörgen: BERNADOTTERNA PÅ SVERIGES TRON. Stockholm: Bonniers, 1971. 111, (1) s. 28,5x22 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#47174) 100:-
Berton, Pierre: FAMILJEN I BUCKINGHAM PALACE. Från Victoria till Elizabeth. Stockholm: Hökerbergs, 1956. 252 s + planscher. Inbunden i förlagets klotryggsband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad med planscher. (#95294) 100:-
Böttiger, John: DROTTNINGHOLM UNDER KONUNG GUSTAF V:S OCH DROTTNING VICTORIAS TID. 45 planscher med text. Stockholm: Lundquists, 1916. 70, (1) s. 40,5x28,5 cm. Handbundet modernare klotryggsband med uppklistrade originalomslag. Fotoillustrerad samt med ritningar. Sista bladet (Innehållsförteckning) med lagad reva. (#71508) 400:-
Carlsson, Clas Göran: TIO ÅR MED KUNGEN. Höganäs: Wiken, 1983. 127, (1) s. 30,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. Titelbladet saknas, bortrivet. (#47413) 75:-
(CARL XVI GUSTAF). HEJ ERS MAJESTÄT. Barnens brev till Kungen. Stockholm: Askelin & Hägglund, 1986. (80) s. 24,5x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#89348) 90:-
(CARL XVI GUSTAF) Andström, Bobby: KUNG CARL XVI GUSTAF 50 ÅR. Stockholm: Natur och Kultur, 1996. 158, (2) s. 29,5x21,5 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. (#67013) 100:-
(CARL XVI GUSTAF) Andström, Bobby: KUNG CARL XVI GUSTAF 60 ÅR. Stockholm: Natur och Kultur, 2006. 158, (2) s. 29,5x21,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. (#64851) 100:-
(CARL XVI GUSTAF) Tarras-Wahlberg, Elisabeth: CARL XVI GUSTAF. Sveriges konung. Stockholm: Norstedts, 1996. 176 s. 30x23,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad i färg av Charles Hammarsten. (#84993) 100:-
(CARL XVI GUSTAF) Vinberg, Björn: FEMTIO ÅR MED KUNGEN. Från Lillprins till Monark. Stockholm: Bonniers, 1996. 220, (4) s. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#87302) 125:-
(DIANA, PRICESS OF WALES) Campbell, Lady Colin: DEN VERKLIGA DIANA. Danmark: Peter Asschenfeldt, 1999. Svensk upplaga. 310 s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#96019) 100:-
(DIANA, PRICESS OF WALES) Morton, Andrew: DIANA. Hennes egen historia. Stockholm: Forum, 1992. 183, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher, delvis i färg. (#25135) 100:-
(DIANA, PRINCESS OF WALES). DIANA. PRINCESS OF WALES 1961-97. A Tribute in Photography. Edited by Michael O'Mara. London: Michael O'Mara Books, 1997. Revised edition. 160 pp. 30x21,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket with mended tear. Photoillustrated mainly in colour. (#96017) 125:-
(DIANA, PRINCESS OF WALES) Graham, Tim: DIANA. PRINCESS OF WALES. A Tribute. Text by Tom Corby. London: Weidenfeld & Nicolson, 1997. 89, (7) pp. 29,5x23,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Photoillustrated in colour. (#96018) 125:-
DROTTNINGAR - KVINNLIGHET OCH MAKT. Redaktör: AnneMarie Dahlberg. Stockholm: Livrustkammaren, 1999. 214, (2) s. 23,5x20 cm. Limhäftad. Övervägande fotoillustrerad i färg. (#47208) 150:-
Elgklou, Lars: KUNGLIGA ESKAPADER OCH KURIOSITETER. Från alla länder och tider. Stockholm: Askild & Kärnekull, 1982. 202 s. 27,5x18,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad. (#48488) 150:-
Elgklou, Lars: KUNGLIGA GUNSTLINGAR OCH FAVORITER. Stockholm: Interpublishing, 1984. 192 s + planscher. 24,5x17 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt, samt med planscher i färg. Älskare älskarinnor homosexuella bastarder morganatiska äktenskap skilsmässor. (#48489) 150:- (bild)
(EUGÉNIE, PRINSESSAN) Alm, Göran: PRINSESSAN EUGÉNIE. Bilder från en glömd värld. Lund: Signum, 1987. 128 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#29339) 90:-
Eugen, Prins: VIDARE BERÄTTA BREVEN. Stockholm: Norstedts, 1945. Första upplagan. 382, (1) s. Handbundet dekorerat något nötta halvskinnband (N. B. Andersson, Stockholm) med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Fotoillustrerad. Med exlibris. (#87030) 125:-
Fogelmarck, Stig: KUNGLIG TAFFEL. Silver - Porslin - Glas. Stockholm: (Husgerådskammaren), 1956. 20 s. 14,5x9 cm. Klammerhäftad med tryck omslag. Fotoillustrerad av Olof Ekberg, Lennart af Petersens och Sune Sundahl. (#95313) 75:-
Granlund, Sten: SOMMARDAGAR PÅ SOFIERO. 23 amatörfotografier med rim. Stockholm: Eliassons, 1920. 30, (2) s. 27,5x21,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad. (#95485) 125:-
Granlund, Sten: SOMMARDAGAR PÅ SOFIERO. 3 porträtt och 24 amatörfotografier med rim. Stockholm: Eliassons, 1913. 35, (1) s. 24,5x18,5 cm. Häftad med obetydliga bruksspår. Fotoillustrerad. (#95486) 125:-
Gunnarsson, Maria and Erik: BY APPOINTMENT TO HIS MAJESTY THE KING OF SWEDEN. Uppsala: Bild & Kultur, 2000. 163 pp. 24,5x22 cm. Publisher's pictorial cloth in dust jacket. Photoillustrated in colour. (#72806) 100:-
Gunnarsson, Maria och Erik: KONUNG CARL XVI GUSTAFS HOVLEVERANTÖRER. Uppsala: Bild & Kultur, 1999. 192 s. 24,5x22 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad i färg. (#97648) 100:-
GUSTAF V. KONUNG AV SVERIGE IN MEMORIAM. Redaktör: Torsten Lindfors. Stockholm: Lindfors, 1951. 251, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets obetydligt nötta halvskinnband med övre guldsnitt. Fotoillustrerad med planscher. (#95036) 150:-
(GUSTAV V) Bernadotte, Lennart (Red.): KUNGEN I BILD. n fyrtioårig eriksgata genom Sverige. Utgiven till förmån för Sveriges barn av Sveriges Barnens Dagsledares Förening, 1948. (126) s. 24x17,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad. (#88272) 75:-
(GUSTAV VI) Fjellman, Margit: ETT ÅR MED KUNGEN. (Stockholm): (Åhlén & Åkerlund), (1957). 64 s + 1 löst planschblad i färg. 31x24,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. Fotoillustrerad. (#95484) 125:-
(GUSTAV VI) Fjellman, Margit: GUSTAF VI ADOLF. Närbilder av kungen. Stockholm: Bonniers, 1973. 191, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lätt skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Med dedikation från "Förf". (#50234) 125:-
(GUSTAV VI) Roslund, Bengt: TILL KUNGEN FRAM. Personliga minnesanteckningar fråb TV-inspelningar. Vällingby: Harriers, 1980. 165, (2) s. 24,5x17 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med små lagade revor i skyddsomslaget. Fotoillustrerad. (#47206) 100:-
(GUSTAV V) Lundebeck, Anders: GUSTAF V SOM UNG. Stockholm: Bonniers, 1952. 316, (5) s + planscher. Förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad i texten samt med planscher. (#29564) 75:-
(GUSTAV V) Åhfeldt, Clemens: KUNG GUSTAF SJUTTIOFEM ÅR. Minnen och tankar med anledning av högtidsdagen. Stockholm: Bonniers, 1933. 307 s. Inbunden i förlagets dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. Med obetydligt blekt rygg. (#95292) 125:-
Halláng, Bror: SLUPEN WASAORDEN. En historik i ord och bild. Stockholm: Liber Förlag, 1985. 91, (1) s. 24,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. (#71463) 90:-
Hammarsten, Charles / Schulman, Eva: SILVIA & CARL XVI GUSTAF. De första 10 åren. Helsingborg: Allerbok, 1986. 125, (2) s. 31,5x23,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad övervägande i färg. (#94466) 100:-
Hedin, Svante: KUNGLIG BILDSKATT 1850-1950. Höganäs: Bra Böcker, 1991. 253 s. 28,5x23,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad, delvis i färg. (#4889) 125:-
Hedin, Svante: KUNGLIG BILDSKATT 1850-1950. Höganäs: Bra Böcker, 1991. 253 s. 28,5x23,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag med lätta bruksspår. Fotoillustrerad, delvis i färg. (#86186) 100:-
Hedin, Svante: KUNGLIG BILDSKATT 1850-1950. Höganäs: Wiken, 1991. 253 s. 28,5x23,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad, delvis i färg. (#102352) 125:-
Henriksson, Fritz: MED SVERIGES KRONPRINSPAR GENOM AMERIKA. Stockholm: Norstedts, 1926. 359 s. Fotoillustrerad samt med utvikbar karta. Sammanbunden med Anna Boberg: GENOM INDIEN I KRONPRINSPARETS FÖLJE. 245, (2) s. Fotoillustrerad samt med en karta. Privatbundet halvskinnband, båda främre omslagen medbundna. 2 arbeten i 1 volym. (#95298) 200:-
Henriksson, Fritz: MED SVERIGES KRONPRINSPAR GENOM AMERIKA. Stockholm: Norstedts, 1926. 359 s. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Fotoillustrerad samt med utvikbar karta. (#1817) 150:-
Herrmanns, Ralph / Hammarskiöld, Hans: DET LEVANDE SLOTTET. Stockholm: Bonniers, 1978. 136 s. 25,5x25,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av Hans Hammarskiöld. (#95272) 90:-
HOF-CALENDER FÖR ÅRET 1807. Stockholms Horizont, Belägen 59 gr. 20½ m. Norr om Æquatoren. Innehåller Konungars och Prinsars Födelse-Dagar, de förnämste Ämbetsmän, samt Riddare och Commendörer af de Kongl. Orden. Utgifven efter Kongl. Maj:ts Nådigste förordnande, af dess Vetenskaps Academie. Stockholm, tryckt hos C. F. Marquard, (1807). (30) , 177 s. Samtida rött obetydligt nött skinnband med guldbrodyr på pärmarna, utan ryggtitel. (#84368) 450:-
Hultman, Barbro: SOMMARSLOTTET. Stockholm: Page One, 1996. 237, (1) s. 29x23,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Regi & form: Ove Pihl. Fotoillustrerad i färg av Lennart Durehed. Boken om Solliden. Kungafamiljens sommarparadis på Öland. (#44483) 100:-
Janlöv, Carl-Eric / Schröder, Jan-Olov: KUNGAJAKT I BERGSLAGEN. Stockholm: Natur och Kultur, 1995. 168 s. 24,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillusterad. (#21502) 100:-
(KARL XIV JOHAN) Beckman, Margareta: JEAN-BAPTISTE BERNADOTTE. Från revolutionssoldat till svensk kronprins. Stockholm: Prisma, 2003. 255, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#49752) 100:-
(KARL XIV JOHAN) Lindqvist, Herman: JEAN BERNADOTTE. Mannen vi valde. Stockholm: Bonniers, 2009. 455, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg. Med namnteckning på förtitelbladet. (#100544) 100:-
(KARL XV) Eriksson, Sven: CARL XV. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1954. 458, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets klotryggsband, omslaget medbundet. Illustrerad med planscher i svartvitt. (#30943) 125:-
Klercker, Cecilia af: FÖRGÅNGEN GLANS. En drottnings statsfru berättar. Stockholm: Norstedts, 1944. 317 s. 26x19 cm. Inbunden i förlagets halvklotband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad. (#95270) 125:-
KUNGLIGA BARN I TID OCH RUM. Redaktion: Marianne von Baumgarten-Lindberg m.fl. Stockholm: Berghs/Livrustkammaren, 1989. 128 s. 27x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg och svartvitt. (#47187) 150:- (bild)
KUNGLIG PRAKT FRÅN BAROCK OCH ROKOKO. Teckningar till beställningar för det svenska hovet. Företal av Erik Wettergren, förklarande text av Carl Hernmarck, Torsten Lenk och Åke Setterwall. Redaktion: Carl Hernmarck och Runar Strandberg. Malmö: John Kroon, 1948. Upplaga 300 numrerade exemplar. 159, (2) s. 45x32 cm. Förlagets något nötta halvskinnband med pärmdekor och skador i rygghuvud och ryggfot. Illustrerad delvis i färg. (#79562) 350:-
Lagerqvist, Lars O.: BERNADOTTERNAS DROTTNINGAR. Stockholm: Bonniers, 1979. 144 s. 24x16,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#64324) 125:-
Lagerqvist, Lars O. / Odelberg, Maj: KUNGEN GRÄVER. En bok om arkeologer och arkeologi. Redigering av Olov Isaksson. Stockholm: Askild & Kärnekull, 1972. 159, (1) s. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#72393) 90:-
Lehman, Math.: KUNGASÄSONGER I MARSTRAND. Stockholm: Fritzes, 1931. Första upplagan. 280 s. 24,5x18 cm. Inbunden i förlagets nötta halvskinnband med blekt rygg och övre guldsnitt. Med 196 fotoillustrationer i texten. (#95281) 100:-
Lindgren, Gustaf: PRINS EUGENS WALDEMARSUDDE. Stockholm: Bonniers, 1948. 137, (1) s + planscher. 32x24,5 cm. Handbundet dekorerat helt skinnband med pärmdekor och inre denteller i guldtryck och med helt guldsnitt. I skyddskassett. Fotoillustrerad i texten samt med planscher i färg. (#98165) 500:-
Lindquist, Bertil: RHODODENDRON PÅ SOFIERO. Göteborg: Slöjdföreningens skola för H.M. Konungen, 1962. Upplaga 100 exemplar. 17, (1) s. Häftad. Med 2 fotoillustrationer, varav 1 i färg. (#75129) 100:-
(LOUISE) Fjellman, Margit: DROTTNING LOUISE. En biografi. Stockholm: Bonniers, 1965. 231, (1) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. Gustaf VI Adolfs gemål. Med dedikation från "Margit Fjellman". (#95280) 125:-
Lundebeck, Anders: KRÖNT OCH OKRÖNT PÅ STOCKHOLMS SLOTT. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1955. 374, (1) s. Imbunden i förlagets dekorerade halvklotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt. (#19822) 100:-
Margareta, kronprinsessa af Sverige: VÅR TRÄDGÅRD PÅ SOFIERO. Förord och inledning av Ole Andersson och Bertil Svensson. Stockholm: Info Books, 1995. Ny delvis omarbetad och utökad upplaga. 76, (3) s. 27,5x20 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad men nya och gamla bilder, delvis i färg. (#57384) 100:-
Margareta, kronprinsessa af Sverige: VÅR TRÄDGÅRD PÅ SOFIERO. Stockholm: Norstedts, 1920. Tredje förminskade upplagan. 54 s. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#75518) 90:-
(MARGARETA, KRONPRINSESSA AF SVERIGE). MARGARETA. SVERIGES KRONPRISESSA. Minnesteckning under mångas medverkan utgiven av Lotten Dahlgren och Julia Svedelius. Uppsala: Lindblads, 1921. Första upplagan. 139 s + planscher. 29x22,5 cm. Privatbundet halvklotband. Fotoillustrerad med 30 planscher. (#95487) 150:-
(MARGARETA, KRONPRINSESSA AF SVERIGE) Tjerneld, Staffan: DARLING DAISY. En bok om Kronprinsessan Margareta av Sverige. Stockholm: Bonniers, 1981. 164, (1) s. 27x23,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med med lätt skadat och lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt, samt några enstaka illustrationer i färg. (#101692) 125:-
(MARGARETA, KRONPRINSESSA AF SVERIGE) Tjerneld, Staffan: DARLING DAISY. En bok om Kronprinsessan Margareta av Sverige. Stockholm: Bonniers, 1981. 164, (1) s. 27x23,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt, samt några enstaka illustrationer i färg. (#24772) 150:-
(MARGARETHE II) Wolden-Ræthinge, Anne: DRONNING I DANMARK. Margrethe den Anden fortæller om sit liv. København: Gyldendal, 1990. 4. oplag. 171, (3) s. Häftad. Fotoillustrerad. (#48328) 90:-
Matz, Erling (Red.): KUNGLIGA SEGLARE OCH SEGLANDE KUNGAR. En bilderbok med anledning av Kungl Svenska Segel Sällskapets 150-års jubileum. Västerås: ICA-förlaget i samarbete med Sjöhistoriska museet och Kungl Svenska Segel Sällskapet, 1979. 95 s. 25x17 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt, övervägande med fotografier. Med gåvotillskrift på det fria försättsbladet. (#101898) 125:-
Mårtenson, Jan (Diplomaten): DROTTNINGHOLM - SLOTTET VID VATTNET. Höganäs: Bra Böcker, 1985. Bokklubbsupplagan. 177, (2) s. 24x21,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad av Gunnar Brusewitz, mestadels i färg. (#44341) 100:-
Mårtenson, Jan (Diplomaten): DROTTNINGHOLM - SLOTTET VID VATTNET. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1985. 177, (2) s. 24x21,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad av Gunnar Brusewitz, mestadels i färg. Med dedikation från illustratören "Gunnar B-z". (#81558) 250:-
Mårtenson, Jan (Diplomaten): DROTTNINGHOLM - SLOTTET VID VATTNET. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1985. 177, (2) s. 24x21,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad av Gunnar Brusewitz, mestadels i färg. Med dedikation från "Jan". (#44340) 200:-
Mårtenson, Jan (Diplomaten): DROTTNINGHOLM - SLOTTET VID VATTNET. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1985. 177, (2) s. 24x21,5 cm. Förlagets titeldekorerat pappband med skyddsomslag. Illustrerad av Gunnar Brusewitz, mestadels i färg. (#44339) 150:-
Mårtenson, Jan (the diplomat): DROTTNINGHOLM - THE PALACE BY THE LAKESIDE. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1985. 180 pp. 24x21,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Illustrated by Gunnar Brusewitz, mostly in colour. (#44342) 150:-
Nordenram, Åke / Carlsson, Carl / Larsson, Staffan: JÄGARKUNGAR. Gustaf V och hans föregångare. Örkelljunga: Settern, 2007. 120 s. 23,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. (#82600) 150:- (bild)
Ohlmarks, Åke: ALLA SVERIGES DROTTNINGAR. Stockholm: Gebers, 1976. Andra upplagan. 152 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med delvis lätt blekt skyddsomslag med lagad reva. Illustrerad. (#95345) 100:-
(OLAV, KONG) Wig, Kjell Arnljot: KONGEN SER TILBAKE. Oslo: Cappelens, 1977. 191 s. 25x18 cm. Förlagsband med obetydligt nött skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#73515) 100:-
Oscar II: MINA MEMOARER I-III. Med företal och kommentarer utgivna av Nils F. Holm. Stockholm, Norstedts, 1960-62. XII, 396, (3); VI, 476, (1); 256 s + planscher. 3 volymer inbundna i förlagets dekorerade klotband, samtliga främre omslagen medbundna. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerade med svartvita planscher. (#31367) 200:-
Oscar II: MINA MEMOARER I-III. Med företal och kommentarer utgivna av Nils F. Holm. Stockholm: Norstedts, 1960-62. XII, 396, (3); VI, 476, (1); 256 s + planscher. Inbundna i förlagets dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt, samtliga främre omslagen medbundna. Utan skyddsomslag. 3 volymer. Fotoillustrerade med planscher. (#31364) 400:-
Oscar II: SKRIFTER PÅ PROSA. Stockholm: P. B. Eklunds, 1888. Originalupplagan. 120, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lätt blekt rygg. Illustrerad med utvikbar karta och litograferat porträtt. Utgiven under författarnamnet Oscar Fredrik. Innehåller: Striden vid Eckernförde... - Till en vän. Björkarna vid vägen. - Några blad af min dagbok. - Carl den Tolfte. (#72771) 250:-
Oscar II: SMÄRRE DIKTER. Stockholm: P.B. Eklunds, 1887. Originalupplagan. (4), 274, (2) s. Förlagets rikt dekorerade klotband med helt guldsnitt, endast med obetydliga bruksspår. Utgiven under författarnamnet Oscar Fredrik. (#72653) 125:-
Reimers, Sigyn: MINA KUNGLIGA - deras genealogi, historia och skvallerkrönika. Ett urval bilder från en stor samling kungliga kort. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1957. 155, (4) s. 24x16,5 cm. Häftad med lättare bruksspår. Fotoillustrerad. (#88271) 75:-
Sehlstedt, Berndt: VÅR OKÄNDA KUNGAHISTORIA. Tro i tronens skugga. Vällingby: Harriers, 1981. 122 s. 24,5x17 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad. (#47182) 100:-
Setterwall, Åke / Fogelmarck, Stig / Petersens, Lennart af: STOCKHOLMS SLOTT OCH DESS KONSTSKATTER. Stockholm: Bonniers, 1950. 199, (1) s. 31,5x24 cm. Inbunden i förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad av Lennart af Petersens, delvis i färg. (#74239) 100:-
Setterwall, Åke / Fogelmarck, Stig / Petersens, Lennart af: STOCKHOLMS SLOTT OCH DESS KONSTSKATTER. Stockholm: Bonniers, 1950. 199, (1) s. 32,5x24 cm. Handbundet dekorerat helt skinnband (Nordiska Bokhandeln, Stockholm), främre omslag medbundet, med helt guldsnitt och inre denteller. I skyddskassett. Fotoillustrerad av Lennart af Petersens, delvis i färg. (#85544) 350:- (bild)
(SILVIA, DROTTNING) Magnergård Bjers, Christina: DROTTNING SILVIA. Stockholm: Ekerlids, 2001. 186, (6) s. 29,5x22 cm. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av Ewa-Marie Rundquist, samt med äldre svartvita fotografier. (#100340) 125:- (bild)
(SILVIA, DROTTNING) Samuelson, Christine: SILVIA. Drottningen. Höganäs: Bra Böcker, 1982. Ny upplaga. 134, (2) s. 31x23 cm. Förlagets tryckta pappband. Övervägande fotoillustrerad i färg. (#47168) 100:-
Silvia, Drottning / Tarras-Wahlberg, Elisabeth: BILDER UR MITT LIV. Drottning Silvias jubileumsbok. Stockholm: Norstedts, 1993. 207, (1) s. 30x23,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av Charles Hammarsten. (#47166) 100:-
Skotte Knud / Norée, Margareta: VÅRT KUNGAHUS 1967. Stockholm: Termac, 1967. (96) s. 28x20,5 cm. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#69869) 50:-
(SOFIA MAGDALENA) Ribbing, Gerd: ENSAM DROTTNING. Sofia Magdalena 1783-1813. Stockholm: Bonniers, 1959. 328, (4) s + planscher. Handbundet halvskinnband med obetydligt blekt rygg (Nordiska Bokhandeln, Stockholm) med ryggdekor och övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Illustrerad med planscher. (#48696) 350:-
(SOFIA MAGDALENA) Ribbing, Gerd: ENSAM DROTTNING. Sofia Magdalena 1783-1813. Stockholm: Bonniers, 1959. 328, (4) s + planscher. Häftad med obetydliga bruksspår. Illustrerad med planscher. (#31529) 100:-
SOFIERO. Kungligt slott och sagolik trädgård. Redaktör: Anders Donelius. Förord av H. M. Konungen Carl XVI Gustaf. Hälsingborg: Hälsingborgs stad, 2005. 178, (2) s. 23x23 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg och svartvitt. (#100286) 150:- (bild)
(SOPHIA, DROTTNING) Riiber, Anne-Marie: DROTTNING SOPHIA. Uppsala: Lindblads, (1959). 268, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad med planscher. (#76430) 125:-
Swahn, Waldemar: I VARDAGSDRÄKT OCH HERMELIN. Vår kungafamilj hemma och ute. Karaktäristiker, miljöskildringar och historisk-biografiska data. Stockholm: Saxon & Lindström, 1930. 271, (1) s. 24,5x18,5 cm. Inbunden i förlagets något nötta halvskinnband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. (#95291) 125:-
SVENSKA KUNGLIGA AUTOGRAFER. Utgivna under Hans Majestät Konungens beskydd till förmån för Kungafonden, under redaktion av Oskar Wieselgren. Tryckt i Stockholm: Bengtsons Litografiska, 1944. 11 brev i faksimil och monterade på separata blad och med beskrivande text. (14) blad. 37x27 cm. Förlagets i färg tryckta mjuka pappband med liten skada i rygghuvudet. (#79558) 200:-
Svensson, Bertil / Särman, Sven Gunnar: KUNGLIGA SOFIERO. Bertil Svensson i Slottsträdgården. Helsingborg: NordJem, 1991. 135, (1) s. 26,5x21 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#44578) 150:-
Säve-Söderberg, Torgny: FARAONER OCH MÄNNISKOR. Kulturbilder från det gamla Egypten. Stockholm: Norstedts, 1958. Första upplagan. 206, (1) s. 24,5x17,5 cm. Handbundet halvskinnband (Norstedt & Söner, Stockholm), främre omslag medbundet. Illustrerad med fotografiska planscher, delvis i färg, samt med teckningar i texten. Med gåvotryck från H.M. Konung Gustaf VI Adolf på det klistrade försättsbladet "Julafton 1958 från Gustaf Adolf". (#84184) 350:-
Tarras-Wahlberg, Elisabeth: DET KUNGLIGA ÅRET 2008. Stockholm: Natur och Kultur, 2008. 71, (3) s. 29,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg. Text på svenska engelska och tyska. (#102522) 75:-
TULLGARN - ett kungligt stycke natur i Södermanland. Redaktör: Uno Björkhem. Länsstyrelsen i Stockholms län, 1992. 144, (1) s. 24,5x17 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg och svartvitt. Med tryckta för- och eftersättsblad i färg. (#102207) 90:-
Utgren, Lennart / Hammarström, Tommy: EKOPARKEN - KUNGLIG MARK. Djurgården - Haga - Ulriksdal. Örebro: Gullers Förlag, 2004. 144 s. 27,5x24 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av Lennart Utgren. (#70541) 90:-
UTSTÄLLNING AV STOCKHOLMARNAS BRÖLLOPSGÅVA TILL KRONPRINSPARET. Redaktör Mauritz Sahlin. Stockholm: Nationalmusei utställningskatalog n:r 19, 1925. 24 s + planscher. 21,5x14 cm. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. (#95226) 100:-
Wetter, Erik / Östenberg, Carl Eric / Moretti, Maro: MED KUNGEN PÅ ACQUAROSSA. Den arkeologiska utgrävningen av en Etruskisk stad. Inledning: H.M. Konung Gustaf VI Adolfs tal vid doktorspromotionen i Oxford 1955. Malmö: Allhem, 1972. 200 s. 27,5x19,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg, samt med kartor och ritningar. Med dedikation från "Erik Wetter". (#95275) 150:-
Wetter, Erik / Östenberg, Carl Eric / Moretti, Maro: MED KUNGEN PÅ ACQUAROSSA. Den arkeologiska utgrävningen av en Etruskisk stad. Inledning: H.M. Konung Gustaf VI Adolfs tal vid doktorspromotionen i Oxford 1955. Malmö: Allhem, 1972. 200 s. 27,5x19,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg, samt med kartor och ritningar. (#72282) 100:-
(VICTORIA, DROTTNING). MINNESALBUM. DROTTNING VICTORIA 1862-1930. Malmö: Världslitteraturens Förlag, 1930. 95, (1) s. 25x17 cm. Förlagets halvskinnband. Fotoillustrerad. (#88280) 100:-
(VICTORIA, DROTTNING) Fjellman, Margit: VICTORIA. Sveriges drottning. Stockholm: Bonniers, 1980. 225, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#31710) 100:-
(VICTORIA, DROTTNING) Fjellman, Margit: VICTORIA. Sveriges drottning. Stockholm: Bonniers, 1980. 225, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Med dedikation "Till Eric Wennerholm med stor tacksamhet för ovärderlig hjälp! Förf.". (#31711) 125:-
(VICTORIA, DROTTNING) Jansson, Heribert: DROTTNING VICTORIA. Stockholm: Hökerbergs, 1963. 252, (4) s. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. Med tillskrift på förtitelbladet. (#53916) 100:-
(VICTORIA, KRONPRINSESSAN) Bah, Alice / Tarras-Wahlberg, Elisabeth: VICTORIA, VICTORIA! Stockholm: Ekerlids, 2002. 115, (5) s. 30,5x20 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad av Paul Hansen, delvis i färg. (#66817) 100:-
(VICTORIA, KRONPRINSESSAN) Lindqvist, Herman: VICTORIA. Drottning med tiden. Stockholm: Bonnier Fakta, 2009. 159, (1) s. 28,5x22 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad övervägande i färg av Charles Hammarsten. (#96525) 100:-
(VICTORIA, KRONPRINSESSAN) Tarras-Wahlberg, Elisabeth: VICTORIA. Stockholm: Norstedts, 1995. 159, (1) s. 30,5x23,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av Charles Hammarsten. (#102523) 100:-
(VICTORIA, KRONPRINSESSAN) Öhrlund, Dag: ÄLSKADE PRINSESSA. En resa i bilder genom Victorias liv. Västerås: ICA bokförlag, 2009. 128 s. 27,5x23,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad, övervägande i färg. (#101310) 125:-
ÖFWER-STÅTHÅLLARE-EMBETETS KUNGÖRELSE, ANGÅENDE STYCKESKOTTS LOßANDE WID HENNES KONGL. MAJ:TS DROTTNINGENS NU SNART FÖRWÄNTANDE LYCKLIGA NEDKOMST. Gifwen Stockholm den 12 Februari 1805. Utfärdad av Daniel Ahlberg. Stockholm: Kongl. Tryckeriet, 1805. 4 s. varav 2 med text. 21,5x18 cm. (#73610) 100:-