LAPPLAND
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Andersson, Hans / Segerström, Ingvar: ÖSTAN OM FJÄLL VÄSTAN OM SKOG. Bilder och berättelser. Stockholm: Prisma, 1985. Utgiven i samarbete med Svenska Naturskyddsföreningen. 135, (1) s. 28x21,5 cm. Förlagets dekorerade pappband med lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#68407) 150:-
Arvidsson, Björn: TAAVAVUOMA. Myr och tundra i nordligaste Sverige. Stockholm: Forum, 1979. 113, (1) s. 26,5x23 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. (#68398) 100:-
Bodén, J.A.: I GRÅBENENS SPÅR TILL ISHAV OCH HÖGFJÄLL. Stockholm: Bonniers, 1935. 241 s. Häftad med något nött rygg. Fotoillustrerad. (#46268) 100:-
Bylund, Erik: GLOMMERSTRÄSK BY I ARVIDSJAURS SOCKEN. En näringsgeografisk studie. Uppsala: Geographica nr 19, 1947. XI, (1), 118, (1) s. 25x18 cm. Häftad med veck i främre omslaget samt de första 12 sidorna. Illustrerad. Med namnteckning på omslaget. (#68446) 150:-
Crottet, Robert: LAPLAND. Stockholm: LT, 1968. 31 pp text + plates. 24x21,5 cm. Publisher's printed boards. Photoillustrated by Enrique Méndez with plates, partly in colour. English text. (#68327) 100:-
Crottet, Robert: LAPPLANDS ANDRA ANSIKTE. Stockholm: LT, 1966. 165, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad av Enrique Méndez med planscher, delvis i färg. (#68247) 100:-
Crottet, Robert: LAPPLANDS ANDRA ANSIKTE. Stockholm: LT, 1966. 165, (1) s. Häftad med lätta bruksspår. Fotoillustrerad av Enrique Méndez med planscher, delvis i färg. (#68246) 75:-
Curry-Lindahl, Kai: SAREK, STORA SJÖFALLET, PADJELANTA - EUROPAS TRE STÖRSTA NATIONALPARKER. Utgiven av Domänverket. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1971. Andra upplagan. 154, (1) s. Häftad. Fotoillustrerad. (#68470) 75:-
Elgström, Ossian: LAPPALAISET. Resor i Lappland och Norge. Stockholm: Bonniers, 1919. (6), 375, (1) s + planscher. 23,5x16 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Illustrerad med teckningar, delvis med planscher i färg, och fotografier av författaren. (#29297) 900:- (bild)
Forsgren, Nils: SUORVA. Dammbygget i vildmarken. Utgiven av Porjus arkivkommitté och Vattenfall, 1987. 125 s. 27,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt, övervägande med svartvita fotografier. Med tryckta för- och eftersättsblad. (#100062) 100:- (bild)
Friis, J. A.: EN SOMMAR I FINNMARKEN, RYSKA LAPPLAND OCH NORDKARELEN. Skildringar af land och folk. Stockholm: Huldbergs, 1872. Af författaren, tillökad och granskad öfversättning. VII, (1), 373, (1) s + planscher. Samtida enkelt lätt nött halvskinnband med skada i rygghuvudet. Illustrerad med 25 träsnitt, varav 23 som planscher, och en utvikbar kolorerad karta. Första upplagan utkom 1871. (#82953) 1200:-
Hanneberg, Peter: LEVANDE ÄLV. Längs Kalixälven från fjäll till hav. Stockholm: Streiffert, 1991. 120 s. 24,5x23 cm. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad av författaren i färg. (#68250) 100:-
Hörnell, Sven: SUBARKTISKT LAND. Luleå Kiruna Narvik Lofoten. Riksgränsen: Sven Hörnell, 1991. 240 s. 30x33,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. Text på svenska, norska, engelska, tyska, franska, spanska och japanska. Text in Swedish, Norwegian, English, German, French, Spanish and Japanese. (#14693) 250:- (bild)
Isaksson, Olov: KVIKKJOKK - LAPPLANDS PARADIS. Stockholm: LT, 1987. 79, (1) s. Häftad. Fotoillustrerad av Göran Hansson. Utgiven i serien Lättlästa böcker. (#68476) 50:-
Karlsson, Karin / Moberg, Mita / Jåma, Dan: ARKAR. Stockholm: Byggförlaget, 2004. 112, (2) s. 22,5x26,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. Fotoillustrerad i färg av Dan Jåma. En bok om vinterfiske på Torneträsk. "Fast det är svinkallt där ute, sitter jag å fiskar i kalsonger här inne". (#84324) 100:-
Kokko, Yrjö: SÅNGSVANENS LAND. Lund: Gleerups, 1955. Andra upplagan. 254, (1) s. Häftad. Fotoillustrerad. (#68449) 100:-
KUNGSLEDEN OCH 13 ANGRÄNSANDE TURER. Utgiven i samarbete med Svenska Turistföreningen. Stockholm: Generalstabens Litografiska Anstalt, 1978. 120 s. Limhäftad. Illustrerad med teckningar. (#76518) 100:-
Körningh, Johan Ferdinand: BERÄTTELSE OM EN MISSIONSRESA TILL LAPPLAND 1659-60. Översättning från latinet av John Granlund. Med förord av Andreas Lindblom, utgiven av Ernst Manker. Stockholm: Nordiska museet, tryckt i Stockholm: AWE/Gebers, 1956. 66, (2) s. 23x16,5 cm. Häftad med lättare bruksspår. Med biblioteksstämpel och dito exlibris. Acta Lapponica IX:I. (#88776) 200:-
Lagerberg, Torsten: SVENSKA FJÄLLBLOMMOR. Stockholm: Svenska Turistföreningen, 1931. Första upplagan. 154, (2) textsidor + 184 fotografiska planscher. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. (#13686) 175:-
Lagerberg, Torsten: SVENSKA FJÄLLBLOMMOR. Stockholm: Svenska Turistföreningen, 1931. Första upplagan. 154, (2) textsidor + 184 fotografiska planscher. Häftad. (#44626) 100:-
Lagerberg, Torsten: SVENSKA FJÄLLBLOMMOR. Stockholm: Svenska Turistföreningen, 1940. Andra, tillökade upplagan. 185, textsidor + 200 fotografiska planscher. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. (#44627) 200:-
Lagerberg, Torsten: SVENSKA FJÄLLBLOMMOR. Stockholm: Svenska Turistföreningen, 1952. Tredje upplagan. 185, (1) textsidor + 200 fotografiska planscher. Förlagets klotband med obetydligt nött skyddsomslag. (#78917) 150:-
Landell, Nils-Erik: SJAUNJA. Stormyr urskog fjäll. Stockholm: Bonniers, 1973. 80 s. 27x24 cm. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad av Ingmar Holmåsen, delvis i färg. (#72786) 125:-
Linder, Ulf: SOPPERO. By och vildmark i norr. Stockholm: LT, 1972. 112 s. 23x18,5 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#68409) 100:-
Linné, Carl von: CARL VON LINNÉS LAPPLÄNDSKA RESA. Utgiven med kommentar och ordförklaringar. Stockholm: Natur och Kultur, 1960. Första upplagan. 191, (2) s. 17,5x10,5 cm. Förlagets designade pappband. Utan skyddsomslag. Med namnkludd på det klistrade försättsbladet. Levande litteratur. Natur och kulturs klassikerserie. (#66662) 60:-
Linné, Carl von: CAROLI LINNÆI ITER LAPPONICUM DEI GRATIA INSTITUTUM 1732. Sumptibus Regiæ Societatis Literariæ et Scientiarum ad historiam naturalem Laponiae dilucidandam instructum qvoad lapides, terras, aqvas, herbas, arbores, gramina, muscos, qvadrupedia, aves, pisces et insecta imo hominum morbos, salutes, diaetam, mores, vivendique rationem. Avreste den 12 Maji, kom igen den 10 Oktober Uppsala. Redigerad av Magnus von Platen och Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1957. Första tryckningen av denna utgåva. (6), 276, (3) s. Förlagets klotryggsband med lätt solkigt och lagat skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Gunnar Brusewitz. Omslagstitel: LAPPLANDSRESA ÅR 1732. (#65319) 150:-
Linné, Carl von: CAROLI LINNÆI ITER LAPPONICUM DEI GRATIA INSTITUTUM 1732. Sumptibus Regiæ Societatis Literariæ et Scientiarum ad historiam naturalem Laponiae dilucidandam instructum qvoad lapides, terras, aqvas, herbas, arbores, gramina, muscos, qvadrupedia, aves, pisces et insecta imo hominum morbos, salutes, diaetam, mores, vivendique rationem. Avreste den 12 Maji, kom igen den 10 Oktober Uppsala. Redigerad av Magnus von Platen och Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1965. Ny upplaga. 211, (5) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar av Gunnar Brusewitz. Omslagstitel: LAPPLANDSRESA ÅR 1732. (#76787) 100:-
Linné, Carl von: CAROLI LINNÆI ITER LAPPONICUM DEI GRATIA INSTITUTUM 1732. Sumptibus Regiæ Societatis Literariæ et Scientiarum ad historiam naturalem Laponiae dilucidandam instructum qvoad lapides, terras, aqvas, herbas, arbores, gramina, muscos, qvadrupedia, aves, pisces et insecta imo hominum morbos, salutes, diaetam, mores, vivendique rationem. Avreste den 12 Maji, kom igen den 10 Oktober Uppsala. Redigerad av Magnus von Platen och Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1965. Ny upplaga. 211, (5) s. Pocket. Illustrerad med teckningar av Gunnar Brusewitz. Med exlibris på förtitelbladet. Omslagstitel: LAPPLANDSRESA ÅR 1732. (#61442) 50:-
Linné, Carl von: CAROLI LINNÆI ITER LAPPONICUM DEI GRATIA INSTITUTUM 1732. Sumptibus Regiæ Societatis Literariæ et Scientiarum ad historiam naturalem Laponiae dilucidandam instructum qvoad lapides, terras, aqvas, herbas, arbores, gramina, muscos, qvadrupedia, aves, pisces et insecta imo hominum morbos, salutes, diaetam, mores, vivendique rationem. Avreste den 12 Maji, kom igen den 10 Oktober Uppsala. Redigerad av Magnus von Platen och Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1975. Ny upplaga. (6), 276, (1) s. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Gunnar Brusewitz. Omslagstitel: LAPPLANDSRESA ÅR 1732. (#69540) 75:-
Linné, Carl von: CAROLI LINNÆI ITER LAPPONICUM DEI GRATIA INSTITUTUM 1732. Sumptibus Regiæ Societatis Literariæ et Scientiarum ad historiam naturalem Laponiae dilucidandam instructum qvoad lapides, terras, aqvas, herbas, arbores, gramina, muscos, qvadrupedia, aves, pisces et insecta imo hominum morbos, salutes, diaetam, mores, vivendique rationem. Avreste den 12 Maji, kom igen den 10 Oktober Uppsala. Redigerad av Magnus von Platen och Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1975. Ny upplaga. (6), 276, (1) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Gunnar Brusewitz. Omslagstitel: LAPPLANDSRESA ÅR 1732. (#65326) 125:-
Linné, Carl von: LINNÉ I LAPPLAND. Utdrag ur Carl Linnæus' dagbok från resan till Lappland 1732, ur hans lapska flora och reseberättelsen till Vetenskaps-Societeten i Uppsala, ur anteckningar och brev m.m. En antologi sammanställd av Bertil Gullander. Stockholm: Forum, 1969. Första upplagan. 166 s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lätt skadat och lagat skyddsomslag. Illustrerad med teckningar från originalupplagan samt fotografiska planscher i färg. (#16004) 100:-
(LKAB) - 54 JAHRE IN LAPPLAND. Luossavaara-Kiirunavaara Aktiebolag 1903-57. Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1957. (140) pp. 25,5x20 cm. Publisher's quarter cloth. Without dust jacket. Photoillustrated and wih partly mounted colour plates. German text. (#45899) 100:-
(LKAB) - 54 ÅR I LAPPLAND. Om Luossavaara-Kiirunavaara Aktiebolag 1903 - 57. Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1957. 140, (2) s. 25,5x20 cm. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotollustrerad samt delvis med monterade färgbilder. (#1010) 100:-
(LKAB) Ahlström, Gunnar: DE MÖRKA BERGEN. En krönika om de lappländska malmfälten. Stockholm: Norstedts, 1966. 336, (2) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. (#70554) 75:-
Lundbohm, Hjalmar / Mesch, Borg: THE LAPPS. Stockholm: Hasse W. Tullberg, 1910. 7 pp + title plate by Albert Engström + 21 photographical plates by Borg Mesch. 18x23,5 cm. Publisher's printed soft boards with blue and yellow string. English text. Souvenir Presented to Members of the 11:th Geological Congress. Kiruna 1910. (#88761) 600:-
(LUNDBOHM, HJALMAR) Åström, Yngve: HJALMAR LUNDBOHM. "Lapplands okrönte kung". Stockholm: LT, 1965. Andra upplagan. 255, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#38256) 100:-
Lundquist, Gösta: LAPLAND. Reindeer, Lapps and Midnight Sun. Foreword by Dag Hammarskjöld. Stockholm: Bonniers, 1960. 124, (4) pp. 25x18 cm. Publisher's cloth in mended dust jacket. Photoillustrated. English text. (#68270) 125:-
Lundquist, Gösta: LAPPLAND. En bilderbok om fjäll och människor. Med förord av Dag Hammarskjöld. Stockholm: Bonniers, 1954. 182 s. 26,5x21 cm. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#56522) 175:-
Lundqvist, G.: DE SVENSKA FJÄLLENS NATUR. Stockholm, Svenska Turistföreningens förlag, 1948. Andra reviderade och utökade upplagan. 502, (1) s. Förlagets linneband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad samt med 2 kartbilagor. STF:s handböcker om det svenska fjället 2. (#41180) 175:-
Læstadius, Petrus: JOURNAL FÖR FÖRSTA ÅRET AV HANS TJÄNTGÖRING SÅSOM MISSIONÄR I LAPPMARKEN I-II. Stockholm: Norstedts, 1928. Ny upplaga. 264; 250 s. Förlagets halvfranska band med lätt nötta och blekta ryggar, båda främre omslagen medbundna. (#41631) 200:-
Manker, Ernst: DE SVENSKA FJÄLLAPPARNA. Stockholm: Svenska Turistföreningens förlag, 1947. 548 s. Förlagets linneband med lätt fläckat skyddsomslag. Illustrerad med avbildningar i texten samt med fotografiska planscher samt utvikbar karta. Med namnteckning på det fria försättsbladet. STF:s handböcker om det svenska fjället 4. (#33295) 350:-
Manker, Ernst: DE ÅTTA ÅRSTIDERNAS FOLK. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1972. Ny upplaga. 214, (18) s. 28,5x26,5 cm. Förlagets dekorerade pappband med lätta bruksspår. Utan skyddsomslag. Illustrerade med fotografier och teckningar, delvis i färg. (#89372) 150:-
Manker, Ernst: DE ÅTTA ÅRSTIDERNAS FOLK. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1974. Ny upplaga. 214, (18) s. 28,5x26,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerade med fotografier och teckningar, delvis i färg. (#90611) 250:-
Manker, Ernst: DIE LAPPEN IM NÖRDLICHSTEN SCHWEDEN. Stockholm: Svenska Turistföreningen, 1954. 46 pp.15,5x17 cm. Publisher's printed boards. Photoillustrated. German text. (#68469) 75:-
Manker, Ernst: LAPPMARK. Ett urval skildringar. LTs förlag, 1953. 230 s. 25,5x19 cm. Privatbundet helt mockaband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad. (#29955) 300:-
Manker, Ernst: LAPPMARK. Ett urval skildringar. LTs förlag, 1953. 230 s. 25x19 cm. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#17661) 175:-
Manker, Ernst: LAPPMARKSGRAVAR. Dödsföreställningar och gravskick i Lappmarken.Stockholm: Nordiska museet / Acta Lapponica XVII, 1961. 325, (1) s + karta. Häftad. Illustrerad med teckningar och fotografier samt utvikbar karta. Med rättelseblad. (#21255) 900:-
Manker, Ernst: MARKENS GUDAR. Lappmarksepisoder. Stockholm: Medéns, 1948. 224, (1) s. 24,5x16,5 cm. Häftad. Med tillskrift på förtitelbladet. (#21617) 150:-
Manker, Ernst: MARKENS MÄNNISKOR. Folk och upplevelser mellan Idre och Könkämä. Stockholm: Medéns, 1944. 218 s. 24,5x16,5 cm. Häftad med lättare bruksspår. Fotoillustrerad. Inlagan delvis med veck. (#29957) 100:-
Manker, Ernst: NOMAD YEAR IN THE NORTH. Göteborg: Tre Tryckare, 1964. Unpaginated. 36x20,5 cm. Publisher's pictorial boards in slightly worn dust jacket. Illustrated by Åke Gustavsson partly in colour, and photoillustrated. (#12395) 150:-
Manker, Ernst: PÅ TREDJE BOTTEN. Minnesbilder. Stockholm: LTs förlag, 1967. 256 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar och fotografier. (#12388) 150:-
Manker, Ernst: PÅ TREDJE BOTTEN. Minnesbilder. Stockholm: LTs förlag, 1967. 256 s. Häftad. Illustrerad med teckningar och fotografier. (#31215) 100:-
Manker, Ernst: PÅ TREDJE BOTTEN. Minnesbilder. Stockholm: LTs förlag, 1967. 256 s. Privatbundet halvklotband, omslaget medbundet. Illustrerad med teckningar och fotografier. (#29950) 100:-
Manker, Ernst: RAJDEN GÅR. Skogslapparna i Vittangi skildrade i ord och bild. Stockholm: Hökerbergs, 1934. 207, (1) s. 24,5x16 cm. Häftad med solkig rygg. Fotoillustrerad samt med karta. (#63901) 125:-
Manker, Ernst: RAJD OCH KARAVAN. Stockholm: LT, 1958. Andra upplagan. 264 s. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#29962) 125:-
Manker, Ernst: ÅTER MOT NORR. Minnesbilder och studier. Stockholm: LTs förlag, 1970. 155, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar och fotografier. Med dedikation från "Ernst Manker". (#12396) 300:-
Manker, Ernst: ÅTER MOT NORR. Minnesbilder och studier. Stockholm: LTs förlag, 1970. 155, (1) s. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar och fotografier. (#27277) 200:-
Manker, Ernst: ÖVER VIDDERNA. Skisser och studier från landet i norr. Stockholm: LT, 1952. 303, (1) s. Häftad. Fotoillustrerad av författaren. (#27272) 150:-
Melander, Emil: VILDMARKSLIF I NORRSKENSLANDET. Skildradt för ung och gammal. Stockholm: Norstedts, 1909. 239 s. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad. (#68436) 90:-
NATURLÄRA FÖR FJÄLLFOLK. Redaktör: Per Lindström. Huskvarna: Kindbergs, 1977. 98 s. 20x20,5 cm. Limhäftad. Fotoillustrerad delvis i färg, samt med teckningar och kartor. Utgiven i samarbete med Svenska turistföreningen. (#77690) 75:-
Nilsson, Edvin / Sandberg, Gustaf: DET BLOMMANDE FJÄLLET. Fjällväxter berättar. Stockholm: Bonnier Fakta, 1982. 115 s. 27x24 cm. Inbunden i förlagets pappband med lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. Med namnteckning på det klistrade försättsbladet. (#70098) 150:-
Nilsson, Edvin / Sandberg, Gustaf: DET BLOMMANDE FJÄLLET. Fjällväxter berättar. Stockholm: Bonnier Fakta, 1982. 115 s. 27x24 cm. Inbunden i förlagets pappband med skadat och lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. Med namnteckning på det klistrade försättsbladet. (#94953) 100:-
Nilsson Mankok, Erik: U-LAND I NORR. Vilhelmina: Eget förlag, 1966. Andra upplagan. Hektografutgåva tryckt i 300 exemplar. 68 s. Häftad med tryckt lätt nött omslag. (#68420) 100:-
Ranta-Rönnlund, Sara: NÅDEVALPAR. Berättelser om nomader och nybyggare i norr. Stockholm: Askild & Kärnekull, 1971. 263, (1) s. Häftad. Fotoillustrerad. (#12413) 150:-
Rask, Lars: SAMERNA - ETT GRÄNSLÖST FOLK. Stockholm: Brevskolan, 1991. 56 s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#68478) 100:-
Riwkin-Brick, Anna: VANDRANDE BY. Text av Elly Jannes. Stockholm: Kooperativa förbundets bokförlag/Veckotidningen Vi, 1950. (80) s. 28x22 cm. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad av Anna Riwkin-Brick. (#12440) 125:-
Rosén, Bo: FJÄLL. Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1955. 94, (2) s. 28,5x22 cm. Förlagets tryckta pappband med lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#12437) 125:-
Rosén, Bo: MINA FJÄLL. Stockholm: Folket i Bild, 1964. 159, (1) s. Häftad. Fotoillustrerad. (#68309) 75:-
Runa (pseud. för Elisabeth Beskow): FYRA LAPPLANDSSKIZZER. Stockholm: A.V. Carlsons, 1911. 163 s. Förlagets klotband med påklistrad pärmbild. (#68427) 75:-
Rönn, Gunnar: FJÄLLSAME. Roman. Stockholm: Saxon & Lindströms, 1957. 304 s. Förlagets klotryggsband med skadat skyddsomslag, främre omslag medbundet. Omslaget tecknat i färg av Signe Rönn. Med dedikation "Syster Dagny! Med de varmaste hälsningar från författaren och hans fru - som har bidragit med bokomslaget. Signe och Gunnar Rönn". Främre omslaget även signerat separat av "Signe Rönn". (#68269) 125:-
Rönn, Gunnar: MARKERNAS ÅR. Vällingby: Harriers, 1976. 95 s. 25x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad av författaren, delvis i färg. (#68256) 90:-
Rönn, Gunnar: SAMELAND. Stockholm: Saxon & Lindströms, 1960. (111) s. 24,5x19 cm. Förlagets dekorerade linneband med lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad av författaren. (#68267) 150:-
Serning, Inga: LAPSKA OFFERPLATSFYND FRÅN JÄRNÅLDER OCH MEDELTID I DE SVENSKA LAPPMARKERNA. Stockholm: Nordiska museet, 1956. Akademisk avhandling. 222 s + 65 svartvita fotografiska planscher. Häftad, omslaget med lätta bruksspår. With an English summary. Med numismatisk bilaga utarbetad i Kungl. Myntkabinettet under medverkan av Vera Jammer, Ulla S. Linder Welin, Brita Malmer och Nils Ludvig Rasmusson. Acta lapponica XI. (#102389) 700:- (bild)
(SKUM, NILS NILSSON) Manker, Ernst: BOKEN OM SKUM. Stockholm: LT, 1956. 173, (2) s. 26,5x20,5 cm. Förlagets klotryggsband med lätt skadat och lagat skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg samt med fotografier. (#94125) 375:-
(SKUM, NILS NILSSON) Manker, Ernst: BOKEN OM SKUM. Stockholm: LT, 1956. 173, (2) s. 26,5x20,5 cm. Häftad med något skadat och solkigt omslag. Illustrerad delvis i färg med monterade planscher, samt med fotografier. (#88923) 250:-
(SKUM, NILS NILSSON) Manker, Ernst: BOKEN OM SKUM. Stockholm: LT, 1965. Ny upplaga. 146 s. Pocket. Illustrerad i svartvitt samt med 1 plansch i färg. (#12410) 100:-
Svedelius, Julia: RAUNALA. Stockholm: Norstedts, 1914. (4), 153, (2) s. 25,5x17,5 cm. Häftad med lättare bruksspår. Illustrerad av Ossian Elgström, delvis i färg. (#68417) 150:-
SVENSKA TURISTFÖRENINGENS ÅRSSKRIFT 2005. Stockholm: STF, 2005. 207 s. Limhäftad. Fotoillustrerad delvis i färg. Älskade fjäll. En vandring genom tre sekler. (#75707) 75:-
(THOMASSON, NILS) Utsi, John E.: SAMEFOTOGRAFEN NILS THOMASSON. Östersund: Jamtli, 1997. 125 s. 26x22 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt. (#102501) 300:- (bild)
Wallquist, Einar: MED VARANDRA. Stockholm: Bonniers, 1949. Originalupplagans nionde tusende. 225, (2) s. Förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med planscher av författaren. (#47427) 75:-
Wallquist, Einar: VÄSTER OM VÄG. Stockholm: Bonniers, 1945. Originalupplagan. 267, (2) s + planscher. Handbundet halvskinnband (Nordiska Bokhandeln, Stockholm) med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad med planscher av författaren. Med exlibris. (#86837) 250:-
Wesslén, Stig: DEN OJÄMNA STRIDEN. Stockholm: Norstedts, 1933. 161, (1) s. Förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#53940) 100:-