MILITARIA
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Adolfsson, Mats: FOGDEMAKT OCH BONDEVREDE. Svenska uppror 1500-1718. Stockholm: Natur och Kultur, 2007. 315, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#85709) 125:-
Ahlgren, G.: ÖFVERSIKT AF JAPANS HÄRVÄSENDE. Stockholm: Militärlitteraturföreningen, 1908. (6), 235 s. Illustrerad i texten med 1 karta och 1 sida med slagskepp. Häftad. Enligt utsago skall det även ingå 26 kartor, men om detta framgår inget av boken och heller inte i Libris-katalogen. (#85628) 200:-
ALLMÄNNA FÖRESKRIFTER UR SJÖTJENSTGÖRINGS-REGLEMENTET. Stockholm: Marinstaben, 1981. Faksimil efter upplaga 1875, tryckt i 100 exemplar. 40 s. 12,5x8,5 cm. Klammerhäftad med tryckt omslag. Med separat kolofon. (#90993) 125:-
ANCIENNETETS-, TOUR- OCH ADRESS-RULLA ÖFVER SVENSKA ARMÉENS SAMT FLOTTANS UNDER-OFFICERARE OCH VEDERLIKAR. 1868. Utgifven af K. J. Kindvall. Tryckt i Göteborg: A. Lindgren, 1868. 128 s. 20x17,5 cm. Häftad med svårt skadat tryckt främre omslag. Häftningen delvis trasig och bakre omslaget saknas. (#88746) 100:-
Anglim, S. / Jestice, P.G. / Rice, R.S. / Rusch, S.M. / Serrati, J.: SLAGFÄLTET UNDER ANTIKEN. Miltärhistorisk granskning av Leif Törnquist. Lund: Historiska Media, 2005. 256 s. 25x20 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg. (#62714) 125:-
ANVISNINGAR TILL VÄDERLEKSFÖRUTSÄGELSER, MED TILLHJELP AF BAROMETERN (ANEROIDEN) OCH THERMOMETERN, EFTER "THE WEATHER BOOK" AF VICE AMIRAL FITZ-ROY. Till ledning för Uppsyningsmännen vid lifräddningsstationerna å Rikets kuster utgifne af Carl Kleman. Inspektör för Räddningsväsendet. Stockholm: Marinstaben, 1980. Faksimil efter upplaga 1867, tryckt i 100 exemplar. 10, (2) s inklusive tryckt omslag. 17x10 cm. Klammerhäftad. Med separat kolofon. (#90901) 125:-
Apple, Nick P. / Gurney, Gene: THE AIR FORCE MUSEUM. New York: Crown, 1978. New, revised and expanded edition. (6), 216 pp. 28x21,5 cm. Soft boards. Photoillustrated. (#84530) 125:-
ARMÉNS RULLA 1684. Rang och Förteckningh uppå Kongl. May:tz Regementz och Comp. Officerare till Häst och Foth Pro Anno 1684. Utgifven af O[tto] B[ergström]. Stockholm: Eget förlag, 1906. (8), 107 s. Häftad med obetydligt skadat omslag. (#89611) 150:-
(BANER, JOHAN) Björlin, Gustaf: JOHAN BANER I-III. Stockholm: Norstedts, 1908-10. IX, (1), 533, (2); XI, (1), 641; (8), 694 s. Handbundna senare klotband. 3 volymer. Illustrerade med titelplanscher, porträtt, faksimil och kartor, samt i andra delen även utvikbara kartor. (#1602) 600:-
Barjot, Pierre: ATOMÅLDERNS FLOTTA. Stockholm: Hörsta, 1956. 201, (6) s. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#57579) 100:-
Bellander, Erik: DRÄKT OCH UNIFORM. Den svenska arméns beklädnad från 1500-talets början fram till våra dagar. Stockholm: Norstedts, 1973. 635, (2) s. 25x19 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. Summary and picture captions in English. Kungl. Armémuseums Handböcker nr 3. (#42571) 1600:-
Bennett, M. / Bradbury, J. / DeVries, K. / Dickie, I. / Jestice, P.: SLAGFÄLTET UNDER MEDELTIDEN. Miltärhistorisk granskning av Leif Törnquist. Lund: Historiska Media, 2005/06. 255, (1) s. 25x20 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg. (#62721) 125:-
Berglund, C.-A.: KUNGL. BOHUSLÄNS REGEMENTE OCH DESS HEMBYGD 1962. Med bidrag av Alban Christenson, Axel Flodén och Holger Rehnberg. Uddevalla: Kungl. Bohusläns Regementes Historiekommitté, 1962. 263, (1) s. Häftad. Fotoillustrerad. Bertelius: 2915. (#88090) 125:-
Bergström, E. W.: BETRAKTELSER LFVER DE NUTIDA GEVÄRENS OCH DET RÖKSVAGA KRUTETS INFLYTANDE PÅ TAKTIKEN. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 70, 1895. (2), 85, (1)s. Häftad med lättare bruksspår. Inlagan med genomgående obetydlig fuktfläckar i nedre marginalen. (#92730) 150:-
Bergström, Otto: KONGL. INVALIDINRÄTTNINGEN PÅ ULRIKSDAL. Anteckningar. Stockholm: Norstedts, 1891. (4), 160 s. Privatbudnet äldre halvklotband med marmorerat helt snitt. Med träsnittsillustration av slottet på titelbladet. Med exlibris. (#73620) 300:-
Bernhardi, F. von: TYSKLAND OCH NÄSTA KRIG. Öfversättning af H. Stålhane. Stockholm: Billes, 1912. (8), 211 s + utvikbara karta. Handbundet lätt nött dekorerat halvskinnband (N.B. Andersson, Stockholm). F. von Bernhardi, general af kavalleriet. (#83530) 175:-
Bernström, Åke: OFFICERSKÅR I FÖRVANDLING. Den svenska arméofficerskårens rekrytering, utbildning och tjänstgöringsförhållanden från 1860-talet fram till 1920. Akademisk avhandling. Stockholm: Historiska Institutionen, 1988. VI, 370 s. 24x16,5 cm. Häftad. (#1606) 100:-
BERÄTTELSE OM ARMÉENS FLOTTAS OPERATIONER OCH SEGER WID FREDRICSHAMN DEN 15 MAJI 1790, UNDER KONUNGENS BEFÄL. Stockholm: Marinstaben, 1979. Faksimil efter upplaga 1790, tryckt i 100 exemplar. 8 s. 18x14,5 cm. Klammerhäftad med tryckt omslag. (#90996) 175:-
Bishop, Chris (Ed.): FIREPOWER SEA WARFARE. England: Grange Books, 1999. 174, (1) pp. 30x23,5 cm. Publisher's printed boards in dust jacket. With gatefold cut-away artworks, tactical illustrations and performance specifications, mainly in colour. (#77170) 150:-
Biärsjö, Hans: STRID OCH TÄVLAN PÅ HAVEN. Stockholm: JB-förlaget, 1959. 175, (1) s + planscher. 24,5x18 cm. Förlagets klotband med skadat skyddsomslag. Illustrerad med planscher. (#13941) 175:-
Björlin, Gustaf: KRIGET I NORGE. Efter samtidas vittnesbörd framställdt. Stockholm: Norstedts, 1893. (2), 348 s + 3 utvikbara litograferade kartor "öfver krigsskådeplatsen". Handbundet halvskinnband (Hasse W. Tullberg, Stockholm) med något blekt och nött rygg. Med exlibris. (#87870) 400:-
Blom, K Arne / Moen, Jan: SLAGFÄLT I SKÅNELAND. Malmö: LiberFörlag, 1986. 192 s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad av Staffan Johansson. (#93059) 100:-
Boberg, Torsten / Maijström, Erik: TRETUSEN MAN KVAR PÅ FJÄLLET. Stockholm: Gebers, 1961. Andra något omarbetade upplagan. 204 s + planscher. Förlagets dekorerade pappband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher och 3 utvikbara kartor. (#92483) 150:-
Boldt-Christmas, G. E. F.: FRÅN CLAUSEWITZ TILL LIDDELL HART. En strategisk studie. Stockholm: Bonniers, 1939. 158 s. Häftad med obetydliga bruksspår. Med namnstämpel på titelbladet, samt med exlibris. (#89065) 125:-
Bonnet, Félix: FRANSK-TYSKA KRIGET 1870-71, I-III. Öfversigt och bearbetning af preussiska generalstabens arbete. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 50 1-3, 1884, 1888 och 1889. (4), 258, (2) s + 3 utvikbara tabeller + 6 utvikbara kartor; (4), 252, (2) s + 4 utvikbara kartor; (4), 279, (2) s + 6 utvikbara kartor. 3 häftade volymer med lätt skadade tryckta omslag. Del II och III med mindre delvis genomgånde lätta fuktfläckar. (#92716) 450:-
Borg, Alan: WAR MEMORIALS FROM ANTIQUITY TO THE PRESENT. London: Leo Cooper, 1991. XIV, 153 pp. 25x17,5 cm. Publisher's boards in dust jacket. Photoillustrated. (#48637) 150:-
Borgenstam, Curt / Insulander, Per / Kaudern, Gösta: JAGARE. Med svenska flottans jagare under 100 år. Västra Frölunda: Marinlitteratur, 1989. 224 s. 24,5x21,5 cm. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar och fotografier, delvis i färg. (#92368) 200:-
Bremen, Walter von: DEN TYSKA HÄREN EFTER OMORGANISATIONEN 1913. Stockholm: Bonniers, 1914. 49 s. Handbundet halvklotband (G. Hedberg, Stockholm), omslaget medbundet. Fotoillustrerad. Med reliefexlibris på det fria försättsbladet. (#83624) 175:-
Brink, Lars: NÄR HOTEN VAR STARKA. Uppkomsten av en väpnad folkrörelse. Göteborg:Text & Bild Konsult, 2009. 302, (2) s + planscher. Limhäftad. Illustrerad med planscher, delvis i färg, samt med svartvita illustrationer i texten. Med rättelselapp. (#92909) 125:-
BULLETIN DE BIBLIOGRAPHIE. TOME 1. + BIBLIOGRAPHIE INTERNATIONALE D'HISTOIRE MILITAIRE. TOME 2-5. Switzerland: CIHM, 1978-83. 113, (3); 102, (2); 89, (3); 95, (5); 96, (4) pp. Soft boards. 5 volumes. French text. (#69948) 200:-
Böhme, Klaus-Richard / Schön, Bosse: SIGNAL. Stockholm: DN, 2005. 176 s. 28,5x21,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt efter Nazitysklands propagandatidskrift i Sverige 1941-45. (#60215) 125:-
Böhme, Klaus-Richard / Schön, Bosse: SIGNAL. Stockholm: DN, 2005. 176 s. 28,5x21,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt efter Nazitysklands propagandatidskrift i Sverige 1941-45. Med dedikation från "Bosse Schön". (#86333) 150:-
Carlswärd, Tage: DEN TRÅDLÖSA TELEGRAFIEN UNDER VÄRLDSKRIGET MED HÄNSYN HUVUDSAKLIGEN TILL TYSKA FÖRHÅLLANDEN. Stockholm: Militärlitteraturföreningen, 1923. 114 s + utvikbar karta. Häftad med något skadat omslag, främst ryggen. (#86232) 125:-
Castellane, Le Comte P. de: SOUVENIRS DE LA VIE MILITAIRE EN AFRIQUE. Paris: Hachette, 1856. Troisième édition. (4), 388 pp. Contemporary half leather binding with gilt decorated spine and minor traces of use. (#5100) 500:-
Chant, Christopher: HISTORY OF THE WORLD'S WARSHIPS. England: S. Webb, 2001. New edition. 433, (13) pp. 17x22,5 cm. Publisher's printed hard cover in dust jacket. Photoillustrated partly in colour. (#77069) 125:-
Chomsky, Noam: I KRIG MED ASIEN. Stockholm: PAN/Norstedts, 1971. Första svenska upplagan. 267, (2) s. Pocket. (#92783) 75:-
Clammer, David: THE VICTORIAN ARMY IN PHOTOGRAPHS. England: David and Charles, 1975. 96 pp. 24,5x19 cm. Publisher's boards in partly faded dustjacket. Photoillustrated. (#83038) 150:-
Coucheron-Aamot, William: KRIGET MELLAN JAPAN OCH KINA JÄMTE KORTFATTAD SKILDRING AF ÖSTRA ASIENS HISTORIA. Stockholm: Bonniers, 1897. (8), 206, (2) s + planscher. Äldre privatbundet halvskinnband. Illustrerad i texten samt med 16 planscher och en tvåsidig kolorerad karta. Med exlibris. (#83549) 275:-
(CUSTER, G.M.) Urwin, Gregory J.W.: CUSTER VICTORIOUS. The Civil War Battles of General George Armstrong Custer. Edison: The Blue & Grey Press, n.d. 308 pp. Publisher's boards in dust jacket. Illustrated. (#29333) 150:-
Cyrus, Allan: ANTECKNINGAR OM VÅRA ÄLDRE OCH NYARE EXERCISREGLEMENTEN FÖR ARMÉN OCH MARINEN. Stockholm: Marinlitteraturföreningen N:r 13, 1913. (6), 104 s. Häftad och ouppskuren. Illustrerad med 33 figurer i texten. (#92950) 125:-
Daenbruch, D.: UNSERE LUFTWAFFE IM WELTKRIEG. Ihr Wesen und ihre Entwicklung in drei Kriegsjahren. II. Folge. Leipzig: Bild und Karte, (1918). 119, (1) pp. Publisher's printed boards without spine. Illustrated with 10 photographical plates. German text. (#84516) 200:-
DIE SCHLACHTEN UND GEFECHTE DES GROßEN KRIEGES 1914-1918. Quellenwerk nach den amtlichen Bezeichnungen zusammengestellt vom Großen Generalstab. Berlin: Hermann Sack, 1919. XII, 560 pp. 23,5x17 cm. Publisher's pictorial cloth. German text. (#89870) 400:-
Dunér, Arthur: SVERIGES FRIVILLIGA SKYTTEVÄSENDES HISTORIA. En 100-årig kulturhistoria. Stockholm: Hökerbergs, 1933. 539, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#47120) 150:-
Efron, Vera: KRIGET I TJETJENIEN. Saltsjö-Duvnäs: Efron & Dotter, 2006. 310 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#70215) 125:-
Elert, Josef: UR GOTLANDS MILITÄRA HÄFDER. Anteckningar från 1600, 1700 och 1800-talet ur hittills föga kända och använda källor. Visby: J. Ridelius Förlag, 1922. 86 s. Häftad med obetydlig blekt och skadad rygg. (#67420) 125:-
Elliot-Wright, Philipp: RIFLEMAN. Elite Soldiers of the Wars Against Napoleon. London: Publishing News, 2000. 144 pp. 30x21,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated partly in colour. (#94109) 125:-
Ellis, John: FASORNAS KRIG - helvetet i skyttegravarna under första världskriget. Stockholm: Fischer, 2009. 238, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#94096) 125:-
Engelbrecht, H.C. / Hanighen, F.C.: CIVILISATIONENS DÖDGRÄVARE. Krigsindustrien och den internationella vapenhandelns metoder. Stockholm: Natur och Kultur, 1934. 268 s + planscher. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#67937) 100:-
Englund, Peter: POLTAVA. Berättelsen om en armés undergång. Stockholm: Atlantis, 1988. Första upplagan. 276 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med kartor. (#12557) 150:-
Englund, Peter: POLTAVA. Berättelsen om en armés undergång. Stockholm, Atlantis, 1989. Första upplagans femte tryckning. 276 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med kartor. (#32598) 100:-
Englund, Peter: POLTAVA. Berättelsen om en armés undergång. Stockholm, Atlantis, 1989. Första upplagans fjärde tryckning. 276 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med kartor. (#87550) 100:-
Englund, Peter: POLTAVA. Berättelsen om en armés undergång. Stockholm: Atlantis, 1992. Första upplagans åttonde tryckning. 275, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med kartor. (#86586) 100:-
Englund, Peter: POLTAVA. Berättelsen om en armés undergång. Stockholm: Atlantis, 1993. Förtsa upplagans nionde tryckning. 275, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med kartor. (#63754) 100:-
Ericson, Lars / Hårdstedt, Martin / Iko, Per / Sjöblom, Ingvar / Åselius, Gunnar: SVENSKA SLAGFÄLT. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2005. Ny upplaga. 456 s. 23x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Övervägande illustrerad i färg. Utan det 21-sidiga klammerhäftade komplementet Sveriges krig i kartor av Samuel Svärd och Alex Svensson. (#80814) 150:-
(ERICSSON, JOHN) Hammar, Hugo: JOHN ERICSSONS MONITOR OCH DRABBNINGEN PÅ HAMPTON ROADS. Stockholm: Gebers, 1937. 61, (1) s. 25x18 cm. Häftad med något nött omslag. Illustrerad med planscher samt 3 utvikbara bilagor med ritningar. (#67601) 150:-
(ERICSSON, JOHN) Hammar, Hugo: JOHN ERICSSONS MONITOR OCH DRABBNINGEN PÅ HAMPTON ROADS. Stockholm: Gebers, 1937. 61, (1) s. 25x18 cm. Häftad med skadad rygg. Illustrerad med planscher samt 3 utvikbara bilagor med ritningar. (#77328) 100:-
Eriksson, Bo: LÜTZEN 1632. Ett ödesdigert beslut. Stockholm: Prisma, 2006. 363, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med med planscher, delvis i färg. (#95823) 125:-
Eriksson, Erik: JAG SÅG KÄRLEKEN OCH DÖDEN. DÖDEN. Stockholm: Ordupplaget, 2008. Första upplagan. 270, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher, samt med DVD med Erik Erikssons TV-rapporter från Vietnamkriget. (#94781) 125:-
EXERCISREGLEMENTE FÖR INFANTERIET. Fastställt 1915. Stockholm: Norstedts, 1916. IX, (1), 247 s. Förlagets titeldekorerade klotband. Sparsamt illustrerad. (#89660) 125:-
Field, Ron: MARINE. U.S. Marine Corps Heroes of the Pacific War. London: Publishing News, 1999. 144 pp. 30x21,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated partly in colour. (#94107) 125:-
Field, Ron: RANGER. Behind Enemy Lines in Vietnam. London: Publishing News, 2000. 144 pp. 30x21,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated partly in colour. (#94108) 125:-
Florén, Anders / Dahlgren, Stellan / Lindegren, Jan: KUNGAR OCH KRIGARE. Tre essäer om Karl X Gustav, Karl XI och Karl XII. Stockholm: Atlantis, 1997. Fjärde tryckningen. 238, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad. (#95040) 90:-
Fock, A.H.: LÄROBOK I FYSIKEN. För Kongl. arilleri-läroverket å Marieberg och Kongl. technologiska institutet. Tryckt i Stockholm: Hörbergska, 1853. Första upplagan. (6), 665, (3), XI s. Samtida obetydligt nötta halvskinnband med gulddekorerade ryggar, bundet i 3 volymer. Med 446 träsnittsillustrationer i texten. Tredje bandet med en obetydlig reva i rygghuvudet. (#59207) 450:-
Forman, Harrison: DET RÖDA KINA. Stockholm: Arbetarkultur, 1948. 260, (2) s + planscher. Häftad med obetydligt solkig rygg. Fotoillustrerad med planscher. Med tillskrift från "Svante" Foerster i blyerts, samt med exlibris. (#89328) 75:-
FRIHETSTIDENS FÄSTNINGSKOMMISSIONER citerade, sammanställda och kommenterade av Kenneth v. Kartaschew på uppdrag av Fortifikationsförvaltningen. Stockholm: Fortifikationsförvaltningen, (1994). 332 s. 21,5x29,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Med 213 illustrationer, övervägande i färg. (#92300) 200:-
FÖRESKRIFTER FÖR BÅTSTYRARE. Stockholm: Marinstaben, 1981. Faksimil efter upplaga 1868, tryckt i 100 exemplar. 21 s. 12x8 cm. Klammerhäftad med tryckt omslag. Med separat kolofon. (#90994) 125:-
FÖRESKRIFTER VID ELEKTRISKA MINORS UTLÄGGANDE OCH UPPTAGANDE MED KRANPRÅM. Stockholm: Marinstaben, 1983. Faksimil efter upplaga 1872, tryckt i 100 exemplar. 17 s. 14,5x10 cm. Klammerhäftad med tryckt omslag. (#91000) 125:-
FÖRESKRIFTER VID STÖTMINORS FÖRANKRING OCH UPPTAGANDE. Stockholm: Marinstaben, 1983. Faksimil efter upplaga 1872, tryckt i 100 exemplar. 12 s. 14,5x10 cm. Klammerhäftad med tryckt omslag. (#90999) 125:-
FÖRESKRIFT VID NYBYGGNADEN AF EN ÖPPEN CANON-SLUP, BYGD AF FURU PÅ CRAVELL. Stockholm: Marinstaben, 1977. Faksimil efter upplaga 1808, tryckt i 165 exemplar. 15 s. 20,5x12,5 cm. Klammerhäftad med blankt omslag. Med separat kolofon. (#90995) 125:-
Förtser, Ryttmästare / Pidoll, Kapten Baron: ETT KAVALERIREGEMENTES REKOGNOSERINGSTJENST FRAMFÖR EN ARMÉKORPS. Öfversatt af Hugo Biel. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 23, 1874. 65 s + utvikbar karta. Häftad. Med illustrationer i texten. (#92719) 200:-
Galitzin, N. S.: ALLMÄN KRIGSHISTORIA II: 1-2. Medeltiden 1-2. Från 1350 till trettioåriga kriget 1618. Vestra Europa - Östra Europa. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen, 1887. VII, (1), 229 s + utvikbar kolorerad karta; (2), II, 160 s + utvikbar kolorerad karta. Häftad med lätt skadat omslag. 2 delar i 1 volym. (#92735) 200:-
Galitzin, N. S.: ALLMÄN KRIGSHISTORIA I-III. Forntiden 1-5, Medeltiden 1-2 och Nyare tiden 1-3. Stockholm: Militärlitteratur-föreningen, 1875-78. (I:1) XII, 531 s., 4 kolorerade kartor, 12 planscher; (I:2) VII, 232 s., 8 planscher; (I:3) X, (6), 430 s., 9 planscher; (I:4) VI, 429 s., 1 karta, 1 plansch; (I:5) VIII, 441 s., (II:1) V, 367 s., 3 kolorerade kartor; (II:2,1) VII, 229 s., 1 kolorerad karta, (II:2,2) II, 160 s., 1 kolorerad karta; (III:1) VIII, 380 s.; (III:2) VII, 255 s., 6 planscher; (III:3) XII, 507 s., 1 plansch. Privatbundna halvklotband. 3 delar i 10 volymer. Flertalet kartor och planscher är utvikbara. Troligen saknas 1 karta och 6 planscher i del I:5. Del I:2 med svag fuktrand i övre marginalen. Med namnteckningar på de fria försättsbladen. (#53371) 500:-
GENERALSTABEN 1873-1923. En minnesskrift. Stockholm: Norstedts, 1923. (4), 368 s + rättelseblad + planscher. 25x18,5 cm. Häftad med lättare bruksspår. Fotoillustrerad med porträtt samt porträttplanscher övervägande i färg. (#89639) 200:-
Gerich, Paul von: TRE ÅR I FÄLT. ÅTERTÅGET - REVOLUTIONEN. Minnen och intryck från världskriget. Stockholm: Bonniers, 1918. 112; 111 s. Illustrerade. Sammanbundna med REDOGÖRELSE FÖR DE KRIGFÖRANDE MAKTERNAS STRIDSKRAFTER TILL LANDS OCH SJÖSS. Utgifven af En armé- och sjöofficer. Jämte kartor öfver krigsskådeplatser och koloniområden samt illustrationer. Handbundet halvklotband (Gideon Lundgren, Äppelviken), samtliga främre omslag medbundna. 3 arbeten i 1 volym. De två första böckerna med namnteckning på titelbladen och de medbundna främre omslagen och det klistrade försättsbladet. (#83611) 250:-
Gibbs, Philip: GENOM TYSKARNES ANDRA LINJE. Stockholm: Hjalmar Lundberg & Gösta Olzon, 1916. 62 s. Häftad med obetydligt nött rygg. Fotoillustrerad med 4 planscher. (#74566) 150:-
Goltz, Colmar v. d.: ETT FOLK I VAPEN. Ett arbete öfver vår tids härväsen och krigföring. Öfversättning från tyskan af E. A. Winroth. Stockholm: Bonniers, 1901. (4), 437, (2) s. Privatbundet tryckt pappband med klotrygg, utan ryggtitel. (#88731) 100:-
Grönwall, E. T.: ÖFVERSIGT AF ÖSTERRIKE-UNGERNS HÄRORGANISATION. Utarbetad inom Generalstabens Miltärstatistiska afdelning. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 37, 1879. (4), 70 s. Häftad. Inlagan med delvis genomgående obetydlig fuktfläck i yttre nedre marginalen. (#92724) 150:-
Guevara, Ernesto Che: GUERILLAKRIG. En metod. Staffanstorp: Cavefors, 1968. Första och enda svenska upplagan. 163, (1) s. Pocket. Taktik och strategi. (#82905) 150:-
GUSTAF II ADOLF. Minnesskrift på 300-årsdagen av slaget vid Lützen. Utarbetad inom Generalstabens Krigshistoriska Avdelning. Stockholm: Tullbergs, 1932. XII, 430, (1) s. 28x20,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade linneband, främre omslag medbundet. Illustrerad med planscher och kartor samt en utvikbar kolorerad separat karta. (#1635) 250:-
Gyllenkrook, Axel: AXEL GYLLENKROOKS RELATIONER FRÅN KARL XII:S KRIG. Utgifna af Nils Sjöberg. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1913. XV, (1), 164, (1) s. 24x16 cm. Häftad med solkigt omslag. Illustrerad med planscher. (#63995) 125:-
Göransson, Göte: GUSTAV VASA OCH HANS FOLK. Höganäs: Bra Böcker, 1984. 267 s. 30x22 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Rikt illustrerad av författaren, övervägande i färg. (#47185) 175:-
Hallendorff, Carl (Utg.): KARL XII I UKRAINA. En karolins berättelse. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1915. XXXV, (1), 69, (2) s. 24x16,5 cm. Häftad med lätt skadat och solkigt omslag. Illusterad med utvikbart brev i faksimil och 2 dubbelsidiga kartor. Med namnteckning på friblad. (#63993) 125:-
Halsti, W.H.: FÖRSVARET AV FINLAND. Stockholm: Norstedts, 1940. 109, (2) s. Häftad. Illustrerad med utvikbara kartor. (#1636) 125:-
Hamilton, Edward / Sandström, Anders: SJÖSTRID PÅ WASAS TID. Taktik, artilleri och eldhandvapen. Stockholm: Statens sjöhistoriska museum, (1982). 91, (2) s. Limhäftad. Fotoillustrerad. Wasastudier 9. (#81080) 100:-
Hamnström, Carl: KUNGL. VÄSTERNORRLANDS REGEMENTE. Biografiska uppgifter om aktiva officerare och likställda 1854-1964. Sollefteå: I 21:s officerskårs enskilda kassa, 1965. 395, (3) s. Förlagets dekorerade klotband. Fotoillustrerad med porträtt. (#91262) 300:-
HANDBOK FÖR ARTILLERI-BEFÄLET. På Hans Kongl. Höghet Kron-Prinsens, General-Fälttygmästarens och Chefen för Artilleriet nådiga befallning utgifven från Dess General-Fält-Tygmästare-Expedition. Stockholm: Norstedts, 1856. XX, 347, (1) s + (1) + XXXI helsides litografiskt tryckta planscher + 4 utvikbara tabeller (märkta I-III), samt enstaka illustrationer i texten. Samtida mycket välbevarat halvskinnband med marmorerat helt snitt. Sidorna I-IV med mindre lagerfläckar, i övrigt ett ovanligt välbevarat exemplar. (#91924) 1200:-
(HANNIBAL) Cottrell, Leonard: FIENDE TILL ROM. Stockholm: Natur och Kultur, 1961. 234 s + planscher. Häftad. Illustrerad med kartor i texten, en utvikbar karta och fotografiska planscher. En bok om Hannibals fälttåg. (#82660) 125:-
Hansson, Anders: ARMFELDTS KAROLINER. Stockholm: Prisma, 2003. 276 s + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i texten samt med planscher i färg. (#92482) 125:-
Hansson, Lars: SÖRMLANDS KUSTFÖRSVAR UNDER FEM SEKEL. Stockholm: Militärhistoriska Förlaget, 1996. 157, (6) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med ritningar och kartor. (#92921) 100:-
Hartley, Aidan: THE ZANZIBAR CHEST. A Memoir of Love and War. London: Harpewr Perennial, 2004. New edition. XII, 446, 18 pp. Paperback. Photoillustrated. (#82793) 75:-
Hedin, Sven: FRÅN FRONTEN I VÄSTER. September-november 1914. Stockholm: Bonniers, 1915. (8), 801, (2) s. 23,5x16,5 cm. Handbundet halvskinnband med obetydligt blekt rygg, samt övre guldsnitt. Illustrerad med 300 bilder (teckningar och fotografier) samt 4 kartor. (#72608) 250:-
Hedin, Sven: FRÅN FRONTEN I VÄSTER. September-november 1914. Stockholm: Bonniers, 1915. (8), 801, (2) s. 23x16,5 cm. Förlagets klotband med lättare bruksspår. Utan skyddsomslag. Illustrerad med 300 bilder (teckningar och fotografier) samt 4 kartor. (#47014) 125:-
Hedin, Sven: KRIGET MOT RYSSLAND. Minnen från fronten i öster mars-augusti 1915. Stockholm: Bonniers, 1915. (8), 964, (4) s. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Med över 400 bilder (merparten fotografier) samt 11 kartor. (#47152) 150:-
Hellbeck, Gösta / Ström, Lars-Ola / Ungemark, Seve: FLYGLARM. Stockholm: Lindfors, 1977. 190, (1) s. Häftad. Illustrerad med teckningar och fotografier. Svenska flygindustrin offras? 30 års arbete slås i spillror. (#90649) 125:-
Hemingway, Kenneth: WINGS OVER BURMA. London: Quality Press, 1945. Reprint. 192 pp + plates. Publisher's sligtly faded cloth. Without dust jacket. Photoillustrated with plates. Inscription on free endpaper. (#84661) 100:-
HEMVÄRNETS STRIDSSKOLA 1943-1993. En minnesbok om HvSS 50-åriga verksamhet. Tryck: Karlskrona: Abrahamsons, 1993. 208, (1) s. 24,5x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. (#44108) 100:-
Herlitz, Carl: SVENSKA ARMÉNS REGEMENTEN. Regementstraditioner. Stockholm: Militärlitteraturföreningen, 1967. 263 s. 25,5x19 cm. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Illustrerad i texten samt med planscher i färg. (#51251) 400:-
Heyman, Harald: FRANKRIKE I KRIG. Stockholm: Gebers, 1916. VII, (1), 351 s. Häftad med lättare bruksspår. Fotoillustrerad. Med namnstämpel på förtitelbladet. (#76327) 90:-
Hildebrand, Karl: DONAUMONARKIEN I KRIG. Studier och intryck i Österrike-Ungern juni-juli 1915. Stockholm: Gebers, 1915. Fjärde upplagan. (8), 184 s + planscher. Handbundet lätt skadat marmorerat pappband (Fr. Ljunggren, Göteborg), omslaget medbundet. Fotoillustrerad med 12 planscher, samt 3 illustrationer i texten. (#89249) 125:-
Hill, Richard: WAR AT SEA IN THE IRONCLAD AGE. London: Cassell, 2000. 224 pp. 27x20 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated partly in colour, with photographs, drawings and maps. (#71722) 150:-
Hofsten, Gustaf von / Waernberg, Jan: ÖRLOGSFARTYG. Svenska maskindrivna fartyg under tretungad flagg. Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2004. 331, (4) s. 24,5x25 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med ritningar och fotografier, delvis i färg. (#95427) 200:-
Holmquist, Åke: FLOTTANS BEREDSKAP 1938-1940. Stockholm: Allmänna Förlaget, 1972. 347, (1) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. Med diskret namnteckning på förtitelbladet. Ingår i serien: Sverige under andra världskriget. (#95977) 150:-
Holm, Torsten: KRIGET OCH DEN EUROPEISKA ENHETEN. Uppsala: Lindblads, 1942. 208 s. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#83619) 75:-
(Holthausen, Carl Johan): SOLDATENS SKYLDIGHETER, I FRED OCH I FÄLT af C. J. v. H. Major och Ridd. Stockholm: Rediviva, 1973. Faksimil efter original 1769. (16) s. 14x11 cm. Klammerhäftad med tryck omslag. Förord tryckt på omslagets insida av Mats Rehnberg. Vår äldsta soldatinstruktion. (#90767) 75:-
Hook, Alex: MODERN WAR DAY BY DAY. England: Grange Books, 2004. 192 pp. Publisher´s printed hard cover in dsut jacket. Photoillustrated partly in colour. (#94100) 90:-
Hook, Alex: WORLD WAR II DAY BY DAY. England: Grange Books, 2004. 192 pp. Publisher´s printed hard cover in dsut jacket. Photoillustrated. (#94103) 90:-
Horn, Carl von: FREDENS SOLDATER. Stockholm: Norstedts, 1966. 406, (2) s + planscher. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#30864) 125:-
Horn, Carl von: FREDENS SOLDATER. Stockholm: Norstedts, 1966. 406, (2) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. (#30866) 90:-
Horsetzky, Adolf von: FÖRELÄSNINGAR ÖFVER STRATEGI. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 72, 1895. XI, (1), 358 s. Häftad med lättare bruksspår. (#92731) 150:-
H:son-Ericson, Stig: KULING LÄNGS KUSTEN. Minnen från åtta år som chef för marinen. Stockholm: Bonniers, 1968. 237, (1) s + planscher. Förlagets klotryggsband med obetydligt skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#29320) 125:-
H:son-Ericson, Stig: KULING LÄNGS KUSTEN. Minnen från åtta år som chef för marinen. Stockholm: Bonniers, 1968. 237, (1) s + planscher. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#88236) 75:-
Huhtala, P.: SUOMEN VALKOINEN KAARTI. Lyhyt esitys Suomen Kaartin (henkivartioväen 3. Suomen tarkk'ampujapataljoonan) ja Suomen Valkoisen Kaartin historiasta. Helsingissä: Otava, 1935. 190 s + 3 utvikbara kartor. Handbundet rikt dekorerat skinnband (Otavan Sitomo 1935) med något blekt rygg och helt guldsnitt, främre omslag i färg medbundet. Fotoillustrerad. Finsk text. Med Torsten Segerstråles exlibris. Finlands Vita garde. - Troligen specialkomponerat skinnband som överräcktes i samband med avtackandet av Kapten Torsten Segerstråles gåva från Göta livgades officersklubb. Med tillskrift på friblad "Kapteeni Torsten Segerstråle Suomen Valkoisen Kaartin upseeristolta 28.1.38. Kaartin komentaja Eversti E. A. Vihma". Bifogat även några tidnigsurklipp och ett telegram med anknytning till avtackandet. (#90364) 1500:-
Hult, Berndt: EUROPAS RÖDA ARMÉER. Stockholm: Hörsta, 1953. 180 s. Häftad. (#82939) 100:-
Hult, Hugo: STATISTISK ÖFVERSIGT AF DE EUROPEISKA STATERNAS HÄRORDNINGAR. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 64, 1892. (2), 208 s + utvikbar kolorerad grafisk öfversigt. Häftad med skador i yttre marginalen. (#92729) 150:-
Hurd, Douglas: THE SEARCH FOR PEACE. London: Little, Brown and Comp., 1997. X, 266 pp. 24x19 cm. Publisher's boards in dust jacket. Photoillustrated. Signed by the author "Douglas Hurd". (#70194) 125:-
Hurley, Graham: AIRSHOW. A year in the life of the world's largest military air show. London: Orion Books, 1998. XIII, 348 pp + plates. 25,5x17,5 cm. Publisher's boards in dust jacket with a small mended tear. Photoillustrated with plates in colour. (#84492) 100:-
Hägg, Erik: FLOTTAN OCH DESS VAPEN. En bok för alla. Stockholm: Norstedts, 1904. 104 s + Rättelseblad. 25x16,5 cm. Häftad med lagade lättare skador i omslaget. Med 82 illustrationer i texten, fotografier och ritningar. (#92191) 200:-
Hägg, Erik: UNDER TRETUNGAD FLAGGA. Vår seglande örlogsflotta och dess män 1750-1900. Stockholm: Svensk Litteratur, 1941. 378, (2) s. 29x21,5 cm. Förlagets dekorerade halvskinnband med små revor i rygghuvudet och övre guldsnitt. Fotoillustrerad samt med teckningar samt med 8 planscher efter akvareller av Jacob Hägg. Med nött pärmpapper. (#90890) 250:-
Hägg, Erik: ÖRLOGSFLOTTAN. Några ord till gammal och ung om vår första försvarslinje. Stockholm: Norstedts, 1910. (4), 76, (1) s. Privatbundet halvklotband, främre tryckta omslag i färg medbundet. Illustrerad i texten med äldre bilder och fotografier, samt med titelplansch i färg av Jacob Hägg. Med två exlibris på det klistrade försättsbladet och biblioteksstämpel på det fria försättsbladet. Inlagan med s.k. hundöron i nedre yttre hörn. (#94400) 400:-
Immelmann, Max: MINA UPPLEVELSER SOM STRIDSFLYGARE. Stockholm: Nordiska Förlaget, 1917. Första och enda svenska upplagan. 174 s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher, samt med en karta i texten. Med namnteckning på baksidan av titelplanschen. (#89538) 150:-
Immelmann, Max: MINA UPPLEVELSER SOM STRIDSFLYGARE. Stockholm: Nordiska Förlaget, 1917. Första och enda svenska upplagan. 174 s + planscher. Privatbundet halvklotband. Inga omslag medbundna. Fotoillustrerad med planscher, samt med en karta i texten. (#89252) 150:-
INSTRUKTION FÖR BEFÄLET TILL KÄNNEDOM OCH VÅRD AF SLAGKRUTS-GEVÄRET. Stockholm: Wilhelmssons, 1968. Faksimil efter utgåva 1845. 44 s + utvikbar plansch. 13,5x9 cm. Häftad med tryckt omslag. (#94413) 125:-
INSTRUKTIONSBOK FÖR SJÖ-ARTILLERISTER. Stockholm: Marinstaben, 1978. Faksimil efter upplaga 1824, tryckt i 100 exemplar. 24 s. 15,5x9,5 cm. Klammerhäftad med blankt omslag. Med separat kolofon. (#90710) 125:-
INSTRUKTIONSBOK FÖR SJÖ-ARTILLERISTER. Stockholm: Marinstaben, 1981. Faksimil efter upplaga 1838, tryckt i 100 exemplar. 32 s. 12,5x8 cm. Klammerhäftad med tryckt omslag. Med separat kolofon. (#90992) 125:-
Jackson, Robert: AIR WAR AT NIGHT. The battle for the night sky since 1915. Charlottesville (USA): Howell Press, 2000. 155 pp. 30x21,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Photoillustrated. (#84482) 150:-
Jacobsen, Frank Kiel: FREDRIKSTEN. Festning med ærerik historie. Oslo: Cappelens, 1988. 2. opplag. 191, (1) s. 24,5x17,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Med äldre och nyare illustrationer, samt fotoillustrationer i färg. (#87642) 150:-
Johnson, Swafford: GREAT BATTLES OF THE AMERICAN CIVIL WAR. London: Bison Books, 1987. Reprint. 192 pp. 31x24 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated partly in colour. (#94101) 150:-
Jolly, Randy: MARINE AIRPOWER. A Tribute To the AirCombat Element of the United States Marine Corps. USA: Aero Graphics, 1997. 189, (3) pp. 30,5x23,5 cm. Publisher's boards in dust jacket. Photoillustrated in color. (#84521) 125:-
Jonson, Erik: SKÄRGÅRDSKRIGET 1719. En bok om rysshärjningarna invid Stockholm. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1961. Första upplagan. 165, (2) s + planscher. Häftad med tryckt omslag i färg. Illustrerad med planscher och kartor i svartvitt. (#59961) 125:-
Josephson, Fr. / Schultz, W.T.: SVENSKA UNDEROFFICERARNAS HISTORIA I-III. På uppdrag av Svenska Underofficersförbundet utarbetad. Del I: Armén. Del II: Marinen samt Flygvapnet. Del III: Svenska Underofficersförbundet. Tryckta i Stockholm: Esselte, 1938-40. 640; 437 s. 25,5x18 cm. Förlagets lätt nötta halvskinnband med övre guldsnitt och dekorerade ryggar. 3 delar i 2 volymer. Illustrerade. Båda volymerna med Per Edvin Skölds exlibris. Med dedikation "Till Statsrådet och Chefen för Kungl. Försvarsdepartementet, Per Edvin Sköld. Vördsamt av författaren Fr. Josephson". (#82876) 400:-
Judd, Denis: THE BOER WAR. London: Hart-Davis, MacGibbon, 1977. First edition. 190 p. 25x17,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Mainly photoillustrated. (#91385) 200:-
Jägerhorn, G.H.: I FÄLT FÖR GUSTAF III. Beskrivning över kampanjen i Savolax 1788-1790. Utgiven av Petra och Pertti Hakala. Helsingfors: Svenska litteratursällskapet i Finland / Stockholm: Atlantis, 2004. 262 s. 23,5x20 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#62029) 125:-
Jörgensen, C. / Pavkovic, M.F. / Rice, R.S. / Schneid, F.C. / Scott, C.L.: SLAGFÄLTET UNDER STORMAKTSTIDEN. Lund: Historiska Media, 2005/06. 255, (2) s. 25x20 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg. (#82849) 125:-
(KARLBERG) Ekstrand, Sigvard: KARLBERG. Kungl. Krigsakademiens och Kungl. Krigsskolans historia 1792-1936. Generalstabens Litografiska Anstalt, 1937. 278 s. 26,5x18,5 cm. Förlagets dekorerade linneband. Illustrerad i texten. (#1659) 175:-
Kaufmann, William W.: MCNAMARA-STRATEGIN. Amerikansk militärfilosofi under 1960-talet. Militärhistoriskaföreningen nr 239. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1965. 299, (1) s. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. (#57538) 100:-
Kemp, Paul: SUBMARIME ACTION. London: Chancellor Press, 2000. New edition. XII, 242 pp. 27x19,5 cm. Publisher's printed boards in dust jacket. Photoillustrated. (#71591) 125:-
Kessel, F. W. A. F. von: PREUSSISKA INFANTERI-BATAJONENS UTBILDNING FÖR TJENSTEN I FÄLT. Öfversättning från 3:dje upplagan af Fritz Lovén. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 12, 1872. IV, 171 s + 2 utvikbara kartor. Häftad. Med illustrationer i texten. (#92718) 200:-
Kimche, David / Bawly, Dan: SANDSTORMEN. Sexdagarskriget juni 1967: förspel och följder. Stockholm: Norstedts, 1968. 281, (2) s. Häftad. Illustrerad med karta. (#68047) 100:-
Kissinger, Henry: FÖRSVAR OCH UTRIKESPOLITIK - AMERIKA VID SKILJEVÄGEN. Stockholm: Hörsta, 1962. 343 s. Häftad. (#47118) 100:-
KNIGHTS IN HISTORY AND LEGEND. Chief consultant: Constance Brittain Bouchard. Lane Cove (Australia): Global Book Publ., 2009. 304 pp. 30,5x23,5 cm. Publisher's printed hard cover in dust jacket. Illustrated in colour. Copy as new. (#91081) 275:-
Koenig, William J.: AMERICANS AT WAR. From the Colonial Wars to Vietnam. New York: Putnam's, 1980. 352 pp. 31x24,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated partly in colour. (#94104) 200:-
KOMMANDO-ORD ATT TJENA TILL EFTERRÄTTELSE PÅ FLOTTANS SKOLFARTYG. Stockholm: Marinstaben, 1983. Faksimil efter upplaga 1879, tryckt i 100 exemplar. 14 s. 16x10 cm. Klammerhäftad med tryckt omslag. (#90997) 125:-
KONGL. KRIGS-VETENSKAPS-AKADEMIENS HANDLINGAR ÅR 1830. Häfte I-IV. Carl Deleen, Stockholm 1831. (8), 336 s. Samtida halvfranskt band, 3 häftesomslag medbundna. Med 8 utvikbara graverade planscher. Biblioteksstämpel på försättsbladet. (#1664) 300:-
KONGL. MAJ:TS OCH RIKETS KRIGS-COLLEGII INSTRUCTION, HWAREFTER KRIGSMANS-HUS FOGDARNE UTI DE DEM ANFÖRTRODDE TJENSTER HAFWA SIG AT RÄTTA. Gifwen Stockholm den 13 Maji 1795. På dragande Kall och Embetes wägnar P.B. Piper m.fl. Stockholm: Kongl. Tryckeriet, (1795). 12 s (sista sidan blank). 20x16,5 cm. (#73548) 100:-
Kristiansson, Sten: VÄRLDSKRIGET I BILD I-VI. Från Versailles till nu. Militär granskare: Harald Malmberg. Illustrationsredaktör: Martin Martelius. Uddevalla: Bokförlaget Hermes, 1960-63. Ny upplaga i 6 band. 462, (6); 448, (6); 446, (1); 453, (8); 444, (4); 427, (5) s. 27x20 cm. Förlagets dekorerade pappband. 6 volymer. Rikt fotoillustrerade samt med kartor. (#83228) 500:-
Kristiansson, Sten: VÄRLDSKRIGET I BILD I-VII. Från Versailles till nu. Militär granskare: Harald Malmberg. Illustrationsredaktör: Martin Martelius. Uddevalla: Bokförlaget Hermes, 1956. 3218, (5) s. 27x21 cm. Förlagets dekorerade linneband. 7 delar i 6 volymer. Rikt fotoillustrerade samt med kartor. Del I-II i en volym. (#85802) 500:-
KUNGL NORRA SMÅLANDS REGEMENTES HISTORIA 1623 - 1973. Till 350-årsjubileet utarbetad av regementets historiekommitté. Redigerad av Jan von Konow. Eksjö: Eget förlag, 1973. 792 s + planscher. 23,5x16,5 cm. Förlagets tvåfärgade dekorerade klotband. Illustrerad övervägande med fotografier, samt utvikbara planscher i färg. Främre fria försättsbladet saknas. (#88098) 300:-
KUNGL. SJÖKRIGSSKOLAN 1867-1942, I-II. Minnesskrift utgiven med anledning av Kungl. Sjökrigsskolans 75-årsjubileum hösten 1942. Huvudredaktör: Aug. Giron. Tryckt i Eskilstuna: Öberg, 1942. 274; 667 s. 25,5x19 cm. Förlagets dekorerade linneband med mindre bruksspår. 2 volymer. Illustrerade, övervägande med fotografier. En del III utkom 1967 och behandlar tiden 1943-1967. (#77078) 200:-
KUNGL. UPPLANDS REGEMENTES HISTORIA. Utgiven av Regementets historiekommitté. Under redaktion av Torsten Holm, Sven A. Nilsson, Birger Steckzén och Carl Söderberg. Tryckt i Uppsala: Almqvist & Wiksell, 1958. 490, (1) s + 2 utvikbara kartor. 25,5x18,5 cm. Förlagets dekorerade klotband. Illustrerad. (#84748) 250:-
Lacroix, Paul: L'ARMÉE DEPUIS LE MOYEN AGE JUSQU'A LA RÉVOLUTION. Étude illustrée d'apres les ouvrages de M. Paul Lacroix, sur le Moyen Age, la Renaissance, le XVIIe et le XVIIIe siècle. Paris: Firmin-Didot, 1887. (4), 288 pp. 27x18,5 cm. Publisher's pictorial slightly soiled cloth. With 165 engravings in text and one frontispiece in colour lithography. Inside with some foxing. (#84659) 250:-
LANDSTORMS-OFFICERS-KURSEN INOM IV ARMÉFÖRDELNINGEN 10 JUNI-23 JULI 1915. LÄRARE OCH DELTAGARE. Stockholm: Hasse W. Tullberg, 1915. Upplaga 310 numrerade exemplar. 39, (1) s. Handbundet titeldekorerat klotband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad. Sidorna 27-30 med mindre skada i yttre nedre marginalen. (#88091) 350:-
Leasor, James: THE RED FORT. An account of the Siege of Delhi in 1857. London: Werner Laurie, 1956. 379 pp. Publisher's pictorial cloth in rather fine dust jacket. Illustrated with plates. Nameinscription on free endpaper. (#34845) 250:-
Leche, Hakon: DET SVENSKA KAVALLERIET. Ett truppslags nutidshistoria och framtid. Stockholm: Norstedts, 1979. 303, (1) s + planscher. 25x17 cm. Förlagets dekorerade klotband med liten lagad reva i skyddsomslaget. Fotoillustrerad med planscher, samt teckningar i texten. (#10672) 450:-
Le Naour, Jean-Yves: DEN LEVANDE OKÄNDE SOLDATEN. En berättelse om sorg och det första världskriget. Lund: Historiska Media, 2006. 211 s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#70353) 100:-
Lewenhaupt, Adam: ADAM LUDVIG LEWENHAUPTS BERÄTTELSE. Stockholm: Rediviva, 1987. Faksimil efter utgåva 1952. 415, (3) s. + 5 utvikbra delvis kolorerade kartor i separat pärmficka. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. (#48249) 150:-
Lindberg, Otto: MINNEN OCH ANTECKNINGAR ÖFVER KRIGET I DANMARK 1864. Tryckt i Alingsås: J.D. Michelsen, 1867. (8), 204, (3) s + 3 av 4 utvikbara litografiskt tryckta kartor. Handbundet halvklotband (Bildsterns bokbinderi, Eksjö), främre omslag medbundet. Med exlibris. En karta saknas. Otto Lindberg, löjtnant vid Kongl. Westgöta Dals Regemente. (#83529) 500:-
Linder, Jan / Lundberg, Lennart: OFREDENS HAV. ÖSTERSJÖN 1939-1992. Stockholm: Jan Linder, 2002. 224 s. Limhäftad. Illustrerad. (#91161) 100:-
Litzmann, Karl: FÄLTÖFNINGAR FÖR TRUPPOFFICERARE. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 78, 1899. (4), 140 s + utvikbara bilagor i pärmficka. Häftad. Med kartbladet Ratibor af tyska rikets karta 1:100 000, två planer och en skiss i texten. (#92733) 200:-
Lloyd, Christopher: ST VINCENT & CAMPERDOWN. London: Batsford, 1963. First edition. 184 pp. Publisher's cloth in rather fine dust jacket. Illustrated with plates. (#56883) 150:-
Ludendorff, Erich: MEINE KRIEGSERINNERUNGEN 1914-1918. Berlin: E.S. Mittler und Sohn, 1919. Originalausgabe. VIII, 628 S. Verlegereinband. Illustriert mit zahlreichen Skizzen und Plänen, und mit 10 gefaltet Karten am Schluß des Bandes. (#1681) 350:-
Luksa, Juozas: SKOGSBRÖDER. Den väpnade kampen i Litauen mot Sovjetockupationen. Stockholm: Backströms, 2005. 339, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#70224) 100:-
Lundberg, Tore: MINNEN I-III: A-B. Mitt liv i sammandrag. Kungliga minnen. - Militär utlandstjänst. Svenska bataljonen i Saar. Kejserlig tjänst i Etiopien. Militärattachétjänst i Österrike. - Civil tjänst. Svenska Institutet i Rom. Stiftelsen San Michele. - Kungl Svenska Aeroklubben. Svenska Flygsportförbundet. Sport och idrott. Resor och barndomsminnen. Stockhiolm: Eget förlag, (1983-84). Ca 200; 215; 110; 180 s. Limhäftade. 4 volymer. Fotoillustrerade. Med dedikation från "Tore Lundberg". (#79803) 200:-
Lundqvist, Walter (Red.): FÖRSVARETS HÖGSKOLOR 1818-1968. Stockholm: Militärhistoriska förlaget, 1968. 255, (1) s. 24x17 cm. Förlagets dekorerade klotband. Fotoillustrerad. Innehåller bl.a. kapitel om Marieberg på Kungsholmen, Kungl Krigshögskolan, Kungl Sjökrigsskolan, Kungl Flygkrigshögskolan. (#43088) 200:-
Lybeck, Otto: ÖRESUND I NORDENS HISTORIA. En marinpolitisk studie. Malmö: Allhems, 1943. 348, (1) s. 28,5x21 cm. Förlagets lätt nötta halvskinnband med övre guldsnitt. Illustrerad delvis med utvikbara planscher i färg. (#59170) 350:-
MacArthur, Douglas: MINNEN. Lund: Corona, 1965. 521 s + planscher. Förlagets pappband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Ett uppslag mörktonat efter tidningsurklipp. (#83594) 100:-
Macintyre, Donald / Bathe, Basil W.: ÖRLOGSFARTYG GENOM SEKLEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, (1969). 273, (1) s. 25,5x27,5 cm. Förlagets klotband med något nött och lagat skyddsomslag. Illustrerad med fotografier och teckningar, delvis i färg. (#85046) 150:-
MANUALE PER L'UFFICIALE DI FANTERIA. Dati di carattere organico - tecnico - tattico - logistico. Ministero della Guerra Stato Maggiore R. Esercito. Roma: Edizioni de "Le forze armate", 1941. 2a edizione. X, (2), 326 pp + plates. Publisher's title decorated soft cloth with minor traces of use. Illustrated partly in colour and partly with folded plates. Italian text. (#88207) 350:-
Mao Tse-tung: MILITÄRPOLITISKA SKRIFTER I-II. Staffanstorp: Cavefors, 1969. Ny svensk upplaga. 242; 284 s. Pocket med obetydligt mörktonade ryggar. 2 volymer. (#89666) 100:-
March, Peter R.: FREEDOM OF THE SKIES. An Illustrated History of Fifty Years of Nato Airpower. London: Cassell, 1999. 256 pp. 29,5x23,5 cm. Publishers' boards in dust jacket. Mainly photoillustrated in colour. (#84507) 150:-
McGowan, Alan: SAILOR. A Pictorial History. Life on board the world´s fighting ships from the beginning of photography to the present day. New York: McKay, 1977. 175, (1) pp. 28,5x21,5 cm. Publisher's hard cover in mended dust jacket. Photoillustrated. (#71495) 125:-
Meisner, Arnold / Russell, Lee: MODERN AMERICAN SOLDIER. London: Arms and Armour Press, 1986. 72 pp. 24,5x18 cm. Publisher's printed soft boards. Photoillustrated partly in colour. Uniforms Illustrated No 16. (#90501) 75:-
Menard, David W.: BEFORE CENTURIES. USAFE Fighters 1948-1959. England: Airlife, 1999. 128 pp. 22x28,5 cm. Publisher's boards in dust jacket. Photoillustrated mainly in colour. (#84499) 125:-
MILITÄR-KALENDERN 1916. Elfte årgången. Uppsala & Stockholm: Almqvist & Wiksell, 1915. 239 s + planscher och kartor. Förlagets tryckta pappband med mindre bruksspår, främst i rygghuvud och ryggfot. Fotoillustrerad i texten, samt med 2 fotografiska planscher av kungahuset och 2 kartor. (#90540) 150:-
MILITÄR-KALENDERN 1918. Trettonde årgången. Uppsala & Stockholm: Almqvist & Wiksell, 1917. 248 s + planscher. Förlagets tryckta pappband med mindre bruksspår, främst i rygghuvud och ryggfot. Fotoillustrerad i texten, samt med 2 fotografiska planscher av kungahuset, 2 planscher med flaggkartor och utvikbar tabell. (#90541) 150:-
Miller, David: THE WRECK OF THE ISABELLA. London: Leo Cooper, 1995. XII, 259 pp. Publisher's cloth in dust jacket. Illustrated with plates. Naval actions during the Napoleonic Wars in the Falkland Islands. (#56894) 100:-
MILTARY COLLECTABLES. An international directory of twentieth-century miltaria. Chief consultant: Joe Lyndhurst. Editor: Richard O'Neill. London: Salamander, 1983. 208 pp. 30,5x22 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. (#90497) 175:-
MINNET AV POLTAVA. Ögonvittnesskildringar från Karl XII:s ryska fälttåg. I urval och med förord av Peter Englund. Stockholm: Atlantis, 1998. 310, (3) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. (#49645) 150:-
Montgomery, Bernard Law: KRIGSKONSTENS HISTORIA. Lund: Corona, 1970. 572, (7) s. 25x18,5 cm. Förlagets klotband med lätt skadat skyddsomslag. Rikt illustrerad, delvis i färg. Utgiven med namnet Montgomery of Alamein. (#43751) 300:-
Montgomery, Bernard Law: KRIGSKONSTENS HISTORIA. Lund: Corona, 1970. 572, (7) s. 25x18,5 cm. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Rikt illustrerad, delvis i färg. Utgiven med namnet Montgomery of Alamein. (#48965) 250:-
Montgomery, Gust.: HISTORIA ÖFVER KRIGET EMELLAN SVERIGE OCH RYSSLAND ÅREN 1808 OCH 1809 I-II. Örebro: N. M. Lindh, 1842. (2), XXVIII, 296, (1) s + 4 utvikbara kartor; (2), 310, (1) s + 2 utav 3 utvikbara kartor. Privatbundet modernare halvklotband. 2 delar i 1 volym. Med exlibris. Sidorna 153-156 i förra delen lagade i marginalen med dokumenttejp. Plansch I prydligt lagad med dokumenttejp. Kartan "Belägenheten af Sveaborg" med mindre bläckfläck. Plansch III "Slaget vid Lappo..." skuren med tryckförlust. Plansch III "Affairen vid Alavo..." skuren i nedre marginalen med obetydlig tryckförlust (den bortskurna delen bifogad). Andra delen med genomgående delvis lätt fuktskada på de sista ca 80 sidorna, samt på de 2 planscherna. Den stora kolorerade kartan saknas. - Gustaf Adolph Montgomery (1791-1861). (#90167) 600:-
Moran, Lord: MODETS ANATOMI. Stockholm: Hörsta, 1958. 204, (1) s. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. (#57577) 125:-
Moran, Lord: MODETS ANATOMI. Stockholm: Hörsta, 1958. 204, (1) s. S.k. biblioteksband, främre omslag medbundet. Utan stämplar. (#82928) 100:-
Mottistone, Lord (General Jack Seely): MY HORSE WARRIOR. London: Hodder & Stoughton, 1934. Reprint. 160 pp. Publisher's pictorial cloth. Illustrated with drawings by Alfred Munnings. With name inscription on half title. (#84361) 100:-
Mörne, Håkan: ÄRANS VINTER. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1940. Andra upplagan. 284, (2) s. Häftad. Utan skyddsomslag. Med utvikbar karta. (#22599) 125:-
Nakada, Tadao / Carman, W Y / Miyahara, Katsumi: IMPERIAL JAPANESE ARMY AND NAVY UNIFORMS & EQUIPMENTS. Printed in Japan, 1973. (2), 334, (2) pp. 26x18,5 cm. Publisher's title decorated cloth in dust jacket. Japanese text, only title in English. English language wirestichted summary, 8 pp, is enclosed. With bookplates. (#85629) 250:-
(NAPOLEON BONAPARTE) Bergman, Johan: NAPOLEON OCH VÄRLDSKRIGET FÖR 100 ÅR SEDAN. En maktpolitikersaga berättad för svenska folket. Stockholm: Bolin, 1915. 192 s. Handbundet något nött dekorerat halvskinnband (Nils Ericson, Stockholm), främre omslag medbundet. Illustrerad. (#58087) 125:-
(NAPOLEON BONAPARTE) Vachée, Överste: NAPOLEON I FÄLT. Stockholm: Gebers, 1915. XI, (1), 228 s. Handbundet halvklotband (Holmströms, Sala), främre omslag (med namnteckning) medbundet. (#53263) 150:-
(NELSON, LORD) Wetterholm, Claes-Göran / Turander, Ralf / Dylén, Göran: NELSON. Mannen som aldrig dör. Stockholm: Ekerlids, 2005. 202, (5) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. (#71390) 100:-
(NELSON, LORD) Wetterholm, Claes-Göran / Turander, Ralf / Dylén, Göran: NELSON. Mannen som aldrig dör. Stockholm: Ekerlids, 2005. 202, (5) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. Med tillskrift på titelbladet. (#61142) 125:-
Nelsson, Bertil: DUNCKER OCH SAVOLAXBRIGADEN. Finska kriget 1808-09. Lund: Historiska Media, 2000. 267, (4) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i texten samt med planscher i färg. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor. (#94368) 150:-
Nicholson, Helen / Nicolle, David: GOD´S WARRIOR. Crusaders, Saracens and The Battle for Jerusalem. Oxford: Osprey Publ., 2005. 224 pp. 26x19,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated partly in colour. (#82772) 100:-
Nilsson-Tannér, Per: DÖDENS DRABANTER. I Armfeldtskarolinernas spår genom Tröndelagsbygderna. Östersund: Bokmalens förlag, 1969. 87 s + planscher. Häftad. Illustrerad med dubbelsidig karta och fotografiska planscher. (#90868) 90:-
N. N.: KOMPANIETS UTBILDNING FÖR FÄLTSLAGET ENLIGT GÄLLANDE REGLEMENTEN OCH INSTRUKTIONER. Öfversättning och bearbetning från tyskan af G. Moberg. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 38, 1879. VIII, 66 s. Häftad. (#92725) 150:-
Norberg, Erik: FLYG I BEREDSKAP. Det svenska flygvapnet i omvandling och uppbyggnad 1936-1942. Stockholm: Allmänna Förlaget, 1971. 254, (1) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. Med diskret namnteckning på förtitelbladet. Ingår i serien: Sverige under andra världskriget. (#19690) 150:-
Nordensvan, C. O.: FRANSK-TYSKA KRIGET 1870 - 1871. I sina hufvuddrag skildradt. Stockholm: Bonniers, 1895. XVI, 399, XVI s + planscher och kartor. 28x22,5 cm. Handbundet dekorerat halvskinnband med färgat snitt. Illustrerad med talrika porträtt, bilder i texten, dubbelplanscher, färgtrycksplanscher, kartor och planer. (#84152) 450:-
Nordensvan, C. O.: KRIGARLIF. Några verklighetsbilder tecknade för sveriges ungdom. Stockholm: Norstedts, 1896. (4), 212 s. Handbundet halvklotband med ursprungliga tryckta originalpärmar. Med 155 illustrationer i texten. Med svag namnteckning på främre pärmen. (#83531) 350:-
Nordensvan, C. O.: STUDIER ÖFVER MAINFÄLTTÅGET 1866. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 69, 1894. (6), 234 s + 7 utvikbara kartor. Häftad. Även illustrerad med 3 skizzer i texten. (#92728) 200:-
Norén, Karl Gunnar: EL ALAMEIN 1942. Vändpunkten i Nordafrika under andra världskriget. Stockholm: Nielsen & Norén, 2005. 335 s + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher samt teckningar, för- och eftersättspapperen med kartor. (#90954) 90:-
Norén, Karl Gunnar: EL ALAMEIN 1942. Vändpunkten i Nordafrika under andra världskriget. Stockholm: Nielsen & Norén, 2005. Särskild utgåva tryckt i en numrerad upplaga för Svenskt Militärhistoriskt Biblioteks medlemmar. 335 s + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher samt teckningar, för- och eftersättspapperen med kartor. (#60213) 100:-
Nyström, Per: FEM ÅR I PERSIEN SOM GENDARMOFFICER. Stockholm: Bonniers, 1925. 262, (1) s. Handbundet halvskinnband (Carl Ek, Örebro) med mindre brukspår, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. (#88255) 250:-
Nyström, Stig: HANGÖ 1940-1941. Hallstavik: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2005. Andra svenska upplagan. 79, (1) s. 21,5x30 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar av författaren. (#82999) 125:-
NÅGOT OM VÅR NYA HÄRORDNING. Faksimil ur Almanack för året 1894. Tryckt i Stockholm: Försvarsstaben, 1983. Upplaga 100 exemplar. (16) s inklusive tryckt omslag. 12,5x10,5 cm. Klammerhäftad. (#90768) 75:-
O´Ballance, Edgar: FÄLTTÅGET I SINAI 1956. Stockholm: Militärlitteraturföreninegn nr 231, 1960. 191, (1) s. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med kartor. (#57540) 100:-
Olsson, Pär Axel: SKÅNSKA HERREBORGAR. Ur synpunkt av de fortifikatoriska anordningarnas betydelse för arkitekturen. Lund: Gleerups, 1922. 258 s. Modernare privatbundet halvklotband, omslaget medbundet. Illustrerad med 75 avbildningar i texten. (#92998) 250:-
Ossbahr, Carl Anton: KONGL. LIFRUSTKAMMAREN OCH DERMED FÖRENADE SAMLINGAR. Femtio planscher i ljustryck utförda vid Generalstabens Litografiska Anstalt under ledning af A. Lagrelius. Stockholm: Generalstabens Litografiska Anstalt, 1897. 8, 24 textsidor + planscher. 39x30,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband (G. Hedberg, Stockholm) med övre guldsnitt. Svensk och fransk text. En andra del utkom 1901 med ytterligare 45 planscher. (#93514) 350:-
Palm, Thede: FÄLTMARSKALKENS DÖD OCH ANDRA ESSÄER. Stockholm: Militärhistoriska Förlaget, 1976. 145 s. Häftad. (#91344) 125:-
Peers, C J: SOLDIERS OF THE DRAGON. Chinese Armies 1500 BC - AD 1840. Oxford: Osprey Publ., 2006. 248 pp. 25x19,5 cm. Publisher's boards in dust jacket. Illustrated mainly in colour with drawings, maps and photographs. (#82773) 100:-
Petri, Gustaf: MINA HEMVÄRNSÅR. Stockholm: LT, 1952. 239, (1) s. Häftad skadat omslag. Fotoillustrerad. (#72452) 100:-
Picard, L.: SOLDAT. Les Débuts militaires. Paris: Jouve, s.d. (4), 328 pp. 4to. Demi-veau, coverture conservés. Illustrations par Frédéric Régamey. (#1705) 300:-
Platen, Baltzar von: ANFÖRANDEN i Höglofl. Ridderskapets och Adelns Plena den 2 och 19 mars 1829, af Baltzar B. von Platen. I anledning af Herr Amiral Nordenskjölds yttrande den 2 mars. Ex officio O. J. Lagerheim. Stockholm: Norstedts, 1829. 24 s. Häftad med lättare bruksspår i gråpappersomslag. (#94415) 250:-
Prange, Gordon W.: AT DAWN WE SLEPT. The Untold Story of Pearl Harbor. In collaboration with Donald M. Goldstein and Katherine V. Dillon. London: Michael Joseph, 1982. XVI, 873, (2) pp. Publisher's cloth with some traces of use. Without dust jacket. Illustrated with maps and photographs. (#9892) 100:-
Prebble, John: CULLODEN. London: Penguin Books, 1967. New edition. 360, (6) pp. Paperback. Illustrated with a map. (#77787) 50:-
Quennerstedt, Axel: INDELTE SOLDATEN. Erindringar från lägerlif och hemlif på Roten. Med teckningar af Gustaf Cederström. Stockholm: Fahlcrantz, 1887. (4), 92 s. 32x23,5 cm. Förlagets dekorerade blå klotband med mindre nötskador i rygghuvud och ryggfot. Illustrerad med svartvita teckningar. (#90411) 250:-
(RAAB, HUGO) Tiselius, Elias: HUGO RAAB. Banbrytaren för vår värnpliktsarmé. Stockholm: Hörsta, 1953. 154 s. Förlagets pappband. Utan skyddsomslag. (#82933) 100:-
Rankin, Nicholas: CHURCHILL'S WIZARDS. The British Genius for Deception 1914-1945. London: Faber and Faber, 2008. First edition. XIV, 466 pp + plates. Publisher's hard cover in dust jacket. Photoillustrated with plates. (#88372) 125:-
REGALSKEPPET KRONAN. Redaktör: Björn Axel Johansson. Höganäs: Bra Böcker, 1985. 269, (3) s. 31x24 cm. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. (#64056) 100:-
REGALSKEPPET KRONAN. Redaktör: Björn Axel Johansson. Stockholm: Trevi, 1985. 269, (3) s. 31x24 cm. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. (#64050) 150:-
Rehnberg, Mats: VAD SKALL VI GÖRA MED DE BLANKA GEVÄR. Femton kapitel ur soldaternas liv. Stockholm: Nordiska Museet, 1967. 315, (1) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Illustrerad. Med exlibris. (#1711) 125:-
RICHTHOFEN'S FLYING CIRCUS. Compiled by Terry C. Treadwell and Alan C. Wood. Great Britain: Tempus, 1999. (#93159) 100:-
Rietz, Birger: EN GAMMAL WENDISTS ANTECKNINGAR OCH MINNEN. Malmö: Bokförlaget Scania, 1936. 415, (1) s. 25,5x18 cm. Handbundet klotband (Leonard Gustafsson, Stockholm), omslaget medbundet. Fotoillustrerad. (#83623) 200:-
Rietz, Birger: EN GAMMAL WENDISTS ANTECKNINGAR OCH MINNEN. Malmö: Bokförlaget Scania, 1936. 415, (1) s. 25,5x18 cm. Häftad. Fotoillustrerad. (#1745) 100:-
Rinker, Harry / Heistand, Robert: WORLD WAR II COLLECTIBLES. England: Eagle Editions, 2002. New edition. 80 pp. 29,5x22 cm. Publisher's printed soft boards. Photoillustrated in colour. (#90517) 75:-
Rogniat, Baron: BERÄTTELSE OM SARAGOSSAS OCH TORTOSAS BELÄGRING AF FRANSMÄNNEN UNDER SISTA SPANSKA KRIGET. Stockholm: Carl Deleen, 1820. 154 s. Oskuren i lätt skadat gråpappersomslag. Med en (av två) utvikbar litograferad karta (Plan öfwer belägringen af Tortosa förd af franska arragonska arméen 1810). Med biblioteksstämpel (utgallrad) på titelbladet. En andra karta saknas i detta exemplar. (#1715) 250:-
Roland, Carl von: FLYKTEN FRÅN RYSSLAND. Karolinen Rolands flykt 1709-1716. Bearbetning av Tommy Jansson. Stockholm: Bäckströms, 2004. 349, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#70736) 50:-
ROLLING THUNDER IN A GENTLE LAND. The Vietnam War Revisited. Editor Andrew Wiest. Oxford: Osprey, 2006. First edition. 336 pp. 25x19,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Photoillustrated partly in colour. Copy as new. (#91075) 175:-
RULLA PÅ OFFICERARNE OCH CIVIL-PERSONALEN VID KONGL. MAJ:TS FLOTTA OCH DERTILL HÖRANDE CORPSER. Upprättad af Sjöförsvars-Departementets Commando-Expedition i Augusti 1845. Stockholm: Norstedts, 1845. 20,5x16,5 cm. 72 s. Häftad med tryckt lätt skadat omslag. (#88745) 200:-
RULLA PÅ OFFICERARNE OCH CIVIL-PERSONALEN VID KONGL. MAJ:TS FLOTTA OCH DERTILL HÖRANDE KÅRER. Upprättad af Sjöförsvars-Departementets Kommando-Expedition i Februari 1863. Stockholm: Norstedts, 1863. 19,5x16 cm. 74 s. Häftad med tryckt omslag med lättare bruksspår. (#88744) 200:-
Rålamb, Broor: FÅNGARS ÄLENDE. Men dher uthaf Än större förordsakade usellheeter, Genom ett bundet tahl Till betrachtande förestält För dhe Swenske Fångarne i Siberien och dhess Hufwud-Stadh Tobolsko. Med inledning av Alf Åberg. Stockholm: LT, 1956. För första gången i tryck efter Rålambs straffpredikan 1717. 18, (3) s. Klammerhäftad med skyddsomslag tryckt i svart och rött. Illustrerad. Jul-och nyårshälsning från förlaget. (#90717) 90:-
Salisbury, Harrison E.: DE 900 DAGARNA. Leningrads belägring. Stockholm: Bonniers, 1974. 381, (3) s + planscher. Förlagets pappband med lätt skadat och lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#51307) 150:-
Sampson, Anthony: THE ARMS BAZAAR. Froom Lebanon to Lockheed. New York: Viking Press, 1977. 352 pp. Publisher's cloth in dust jacket. (#57547) 100:-
Sarvanto, Jorma: STRIDSFLYGARE UNDER KARELENS HIMMEL. Hallstavik: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2005. 213 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#61244) 125:-
Scherff, W. von: INFANTERIET PÅ EXERCISPLATSEN. Vägledning för infanteriets utbildning till strid. Öfversättning af Joh. Ahlgren. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 30, 1876. (4), 41 s + 2 utvikbara bilagor. Häftad med lättare bruksspår. Inlagan med delvis genomgående lättare fuktfläck i yttre nedre marginalen. (#92721) 150:-
Schmidt, Dana Adams: YEMEN: THE UNKNOWN WAR. London: Bodley Head, 1968. First edition. 316 pp. Publisher's boards in dust jacket with minor tears. Photoillustrated with plates and one map. Nameinscription on paste-down endpaper. (#53035) 100:-
Sheppard, Ruth (Ed.): EMPIRES COLLIDE. The French and Indian War 1754-63. Introduction by William M. Fowler, Jr. Oxford: Osprey Publ., 2006. 272 pp. 25x19,5 cm. Publisher's dard cover in dust jacket. Illustrated partly in colour. (#82771) 100:-
Shortt, James G.: THE PARAS. The British Parachute Regiment. London: Arms and Armour Press, 1985. 72 pp. 24,5x18 cm. Publisher's printed soft boards. Photoillustrated partly in colour. Uniforms Illustrated No 10. (#90498) 75:-
SIGNALER MED HORN OCH PIPA. Stockholm: Marinstaben, 1980. Faksimil efter upplaga 1855, tryckt i 100 exemplar. Sidorna 3-14. 17x10,5 cm. Klammerhäftad med tryckt omslag. Illustrerad med noter. (#90709) 125:-
Siilasvuo, Hj.: STRIDERNA I SUOMUSSALMI. Stockholm: Medéns, 1940. Första svenska upplagan. 203, (2) s. Förlagets dekorerade klotband med blekt rygg och liten skada i nedre delen av främre pärmen, omslaget medbundet. Fotoillustrerad samt med 5 utvikbara kartbilagor. Med gåvotillskrift på det fria försättsbladet. (#94372) 100:-
Siilasvuo, Hj.: STRIDERNA I SUOMUSSALMI. Stockholm: Medéns, 1940. Första svenska upplagan. 203, (2) s. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad samt med 5 utvikbara kartbilagor. (#88359) 175:-
Sjöberg, Sven: RYSSHÄRJNINGARNA I ROSLAGEN. Stockholm: Natur och Kultur, 1981. 159, (1) s. 20x21 cm. Inbunden i förlagets pappband med delvis blekt skyddsomslag. Illustrerad delvis med fotografier. (#94659) 150:-
SJÖMANSKUNSKAPENS FÖRSTA GRUNDER. Antagen att användas vid undervisningen ombord för eleverne uti Kongl. Sjökrigsskolans tvenne lägsta klasser. Stockholm: Marinstaben, 1982. Faksimil efter upplaga 1877, tryckt i 100 exemplar. 22 s. 16x10 cm. Klammerhäftad med tryckt omslag. (#90998) 125:-
SKJUTINSTRUKTION FÖR FÄLTARTILLERIET. Fastställt 1909. Stockholm: Norstedts, 1909. (4), 62 s + planscher. Förlagets mjuka klotband. Med 5 delvis utvikbara formulär och Förslag till ändringar... 7 s, tryckt 1915 i pärmficka. Med namnteckning på friblad. (#89662) 125:-
SKÄRGÅRDSFLOTTAN. Uppbyggnad, militär användning och förankring i det svenska samhället 1700-1824. Redaktör: Hans Norman. Lund: Historiska Media, 2000. 414, (2) s + planscher. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i texten samt med planscher i färg. (#93600) 200:-
Smith, Digby: NATO UNIFORMS TODAY. Belgium o Canada o Denmark o France o West Germany o Greece o Italt o Luxembourg o Netherlands o Norway o Portugal o Spain o Turkey o United Kingdom o United States. London: Arms and Armour Press, 1984. 72 pp. 24,5x18 cm. Publisher's printed soft boards. Photoillustrated partly in colour. Uniforms Illustrated No 6. (#90499) 75:-
Sneden, Private Robert Knox: IMAGES FROM THE STORM. 300 Civil War Images. Edited by Charles F. Bryan Jr, James C. Kelly and Nelson D. Lankford. New York: The Free Press, 2001. XXII, 263 pp. 26x26 cm. Publisher's boards in dust jacket. Illustrated in color. (#75620) 200:-
Stade, Arne: ERIK DAHLBERGH OCH CARL X GUSTAFS KRIGSHISTORIA. Stockholm: Militärhistoriska förlaget, 1967. 447, (1) s. Förlagets dekorerade klotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad i texten samt med utvikbar karta. Med rättelselapp. Carl X Gustaf-Studier 3. Med dedikation från "förf". (#67299) 300:-
SVENSKA ARMÉNS RESERVOFFICERSFÖRBUND 1924-1934. Minnesskrift utgiven med anledning av förbundets tioårsjubileum, under redaktion av Birger Steckzén. Tryckt i Stockholm: Bröderna Lagerström, 1934. 112 s. 26x18,5 cm. Inbunden i halvskinnband med blekt och lätt nött rygg, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. (#94106) 125:-
SVENSKA ARTILLERIET FÖRR OCH NU. En överblick sammanställd och utgiven genom Artilleri-Tidskrift. Redaktör: Ivan Thorsson. Stockholm: Almqvist & Wiksell, 1944. 289, s + planscher. Förlagets dekorerade pappband. Illustrerad med teckningar, fotografier och utvikbar karta. (#1736) 250:-
SVERIGES FÖRSVAR I-III. Historisk översikt av dess allmänna utveckling och de enskilda förbandens liv genom seklerna. Utgiven under redaktion av C. W. Kleen och E. H. K:son Björn. Stockholm: Svenska Bokhandelscentralen, 1927-28. 280; 439, (1); 395, (1) s + planscher. 29,5x21 cm. Förlagets halvskinnband med obetydligt nötta ryggar och övre guldsnitt. Med lättare nötskador på ryggfötterna. 3 volymer. Illustrerade med planscher delvis i färg. (#89718) 500:-
Taube, Gurli: SVENSK REGEMENTHISTORISK BIBLIOGRAFI. Uppsala: Almqvist & Wiksell, 1949. 125 s. 25x18 cm. Häftad med något nött och skadat omslag. Inlagan med enstaka notering i bläck. (#69827) 125:-
Taube, Otto F.: TRÄFFNINGEN VID WEISSENBURG DEN 4. AUGUSTI 1870. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 51, 1885. (4), 120 s + 2 utvikbara kartor. Häftad med mindre bruksspår. Inlagan med delvis genomgående lättare fuktfläckar i marginalerna. (#92726) 150:-
Taylor, A.J.P.: VÄRLDSKRIGET 1914-1918. Stockholm: Prisma, 1967. 287 s. Förlagets pappband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#83609) 100:-
THE AMERICAN HERITAGE HISTORY OF WORLD WAR I. By the Editors of American Heritage. Narrative by S. L. A. Marshall. New York: American Heritage Publ., 1964. 384 pp. 28,5x22,5 cm. Publisher's pictorial quarter cloth in dust jacket. Photoillustrated and with maps and color illustrations. (#91391) 150:-
THE AMERICAN HERITAGE HISTORY OF WORLD WAR I. By the Editors of American Heritage. Narrative by S. L. A. Marshall. New York: American Heritage Publ., 1964. 384 pp. 28,5x22,5 cm. Publisher's pictorial quarter cloth in dust jacket. Photoillustrated and with maps and color illustrations. (#91390) 150:-
THE BAYEUX TAPESTRY AND THE NORMAN INVASION. With an Introduction and a translation from the contemporary account of William of Poitiers by Lewis Thorpe. London: The Folio Society, 1973. 110, (1) pp. 25,5x19,5 cm. Publisher's pictorial quarter cloth. Illustrated with plates in colour. (#86519) 150:-
THE ROAD TO WATERLOO. The British Army and the Struggle Against Revolutionary and Napoleonic France, 1793-1815. Edited by Alan J Guy. London: National Army Museum, 1990. First edition. 223 pp + plates. 29,5x21 cm. Publisher's printed soft boards. Illustrated with plates, mainly in colour. (#94102) 125:-
THE ROYAL MARINES VICTORIA CROSSES. Compiled by Matthew G. Little. Portsmouth: The Royal Marines Museum, no date. IV, 47, (1) pp. Wirestichted. Photoillustrated. (#90524) 50:-
THE VICTORY. The Six-Day War of 1967. Editor: Zmora. Text: Raphael Bashan. Foreword: Haim Herzog. Tel-Aviv: Lewin-Epstein, no date. 168 pp. 30,5x22 cm. Publisher's pictorial cloth in mended dust jacket. Photoillustrated and with maps. English text. (#90400) 125:-
Tingsten, L. H.: HUFVUDDRAGEN AF GENERALSTABSTJENSTEN. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 73, 1896. (4), 259 s. Häftad. (#92732) 150:-
Turnbull, Stephen: WARRIORS OF MEDIEVAL JAPAN. England: Osprey, 2005. 288 pp. 26x19,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Illustrated partly in colour. (#76638) 100:-
Uhlin, Åke: FEBRUARIKRISEN 1942. Svensk säkerhetspolitik och militär planering 1941-1942. Stockholm: Allmänna Förlaget, 1972. 264, (1) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. Med diskret namnteckning på förtitelbladet. Ingår i serien: Sverige under andra världskriget. (#95978) 150:-
Ullman, Magnus: SJÖFÄSTNINGEN SVEABORGS FALL 1808. Stockholm: Magnus Ullman, 2008. 160 s. 21,5x26,5 cm. Förlagets tryckta pappband med obetydligt nött skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg. (#87157) 150:-
Ullman, Magnus: ÖRLOGSHISTORISKA EPISODER. Stockholm: Magnus Ullman, 1997. 127 s. 21,5x26,5 cm Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#92369) 125:-
Ullman, Magnus: ÖRLOGSHISTORISKA EPISODER. Stockholm: Magnus Ullman, 1997. 127 s. 21,5x26,5 cm Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Med dedikation från "författaren". (#78266) 150:-
UMEÅS BLÅ DRAGONER. Redaktör: Arvid Cronenberg. Arvidsjaur: Norrlands dragonregemente, 1994. Upplaga utgiven i 4000 numrerade exemplar för namngiven ägare, signerad av regementschefen Johan Kihl. 646, (1) s. 31,5x25,5 cm. Förlagets dekorerade pappband med påklistrad pärmbild i färg samt skyddsomslag med liten lagad reva. Fotoillustrerad samt med delvis utvikbara planscher, även i färg. Limhäftad förteckning över innehavare av denna numrerade specialupplaga medföljer. (#58068) 400:-
Walter, H.: NYARE TIDENS KRIGSFÖRINGSSÄTT OCH DESS INFLYTANDE PÅ KAVALERIETS ANVÄNDNING, ORGANISATION, UTRUSTNING OCH TAKTIK. Öfversättning af Ernst Grönwall. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 26, 1875. 101 s. Häftad med lättare bruksspår. Inlagan med delvis genomgående lättare fuktfläck i yttre nedre marginalen. (#92720) 150:-
(WARD, FREDERICK TOWNSEND) Carr, Caleb: THE DEVIL SOLDIER. The Story of Frederick Townsend Ward. New York: Randsom House, 1992. First edition. XIV, 366 pp. Publisher's quarter cloth in dust jacket. Photoillustrated with plates. The most honored and controversial American in Chinese history. (#60496) 200:-
Warner, Oliver: THE BATTLE OF THE NILE. London: Batsford, 1960. First edition. 184 pp. Publisher's cloth in rather fine dust jacket. Illustrated with plates. (#56885) 150:-
Warner, Philip: ARMY LIFE IN THE '90S. London: Country Life Books, 1975. 144 pp. 30x22 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated. (#65388) 150:-
VAXHOLM OCH FÄSTNINGEN. Några historiska bilder från en liten stad. Sammanställd av Föreningen Vaxholms Fästnings Musei Vänner. Redaktör Eric Jarneberg. Stockholm: Atlantis, 1991. Första upplagan. 253, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad, övervägande med fotografier. (#95085) 150:-
Wechmar, Fr. v.: NUTIDENS STRIDSSÄTT. Ett bidrag till taktikens utveckling. Från originalets andra upplaga öfversatt af Carl Norlander. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 32, 1877. (4), 39 s. Häftad. (#92723) 150:-
Wechmar, Fr. v.: NUTIDENS STRIDSSÄTT. Ett bidrag till taktikens utveckling. Från originalets andra upplaga öfversatt af Carl Norlander. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 32, 1877. (4), 39 s. Häftad. Inlagan med delvis genomgående lättare fuktfläck i yttre nedre marginalen. (#92722) 125:-
Welham, Michael G.: NAVAL ELITE UNITS. London: Arms and Armour Press, 1990. (48) pp. 24,5x19 cm. Publisher's printed soft boards. Photoillustrated. (#90502) 75:-
Wells, Peter S.: TEUTOBURGERSKOGEN. Slaget som stoppade Rom. Stockholm: Norstedts, 2004. Första svenska utgåvan. 275, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med planscher. (#86571) 125:-
WENDES REGEMENTES HISTORIA 1794 - 1944. Utarbetad av Sölve Ossiannilsson. Utgiven av Kungl. Wendes Artilleriregemente, 1944. 207 s. 25X18,5 cm. Handbundet klotband (Leonard Gustafsson, Stockholm), omslaget medbundet. Illustrerad med fotografier, utvikbara planscher och teckningar, delvis i färg. (#1744) 250:-
Wennerström, Thorsten: KUNGL. KRIGSAKADEMIEN OCH KUNGL. KRIGSSKOLAN ÅREN 1792-1935. Personhistoriska uppgifter rörande kanslerer, inspektörer för militärläroverken, guvernörer och chefer jämte samtlig vid K. Krigsakademien, K. Krigsskolan och dess officers- och reservofficerskurser tjänstgörande militära, civilmilitära och civila befäls- och lärarpersonal av officers tjänsteställning. Stockholm: Generalstabens Litografiska Anstalt, 1936. 373 s. 26,5x19 cm. Förlagets dekorearde klotband. Fotoillustrerad. (#89719) 175:-
Verdy du Vernois, Julius von: STUDIER I KRIGFÖRING PÅ GRUNDVALEN AF DET TYSK-FRANSKA KRIGET 1870-1871 I:1-3. Händelserna vid gränsen (den 15. juli-2. augusti 1870). Öfversättning af L. H. Tingsten. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 66: 1-3, 1893. (4), VI, (1), 397 s + utvikbara kartor. 3 häftade volymer med lättare bruksspår och titelbladet insatt sist i tredje häftet. Inlagan i första häftet med delvis genomgående fuktfläck i inre marginalen. Med 2 bilagor och 4 utvikbara kartor i pärmfickor. (#92736) 200:-
Verdy du Vernois, Julius von: STUDIER ÖFVER FÄLTTJENST ENLIGT FÄLTTJENSTINSTUKTIONEN AF DEN 23. MAJ 1887. Sjelfständigt kavaleri, dess förposter och blandade förposter; avantgardeskavaleri och blandade förposter med förpostkavaleri. (Del III af Stuider öfver truppföring). Öfversättning från tyskan af Gustaf Wrangel. Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 58, 1889. VII, (1), 184 s + utvikbara kartor. Häftad med lätta bruksspår. Inlagan med mindre delvis genomgånde fuktfläck i inre nedre marginalen. Med öfversigtskarta, specialkarta och 3 kartutkast. (#92717) 200:-
Wester, Arvid M.Th.E.: FÄLTTÅGSMINNEN FRÅN THESSALIEN. Stockholm: Wilhelm Billes, 1898. IV, (4), 398, (1) s. Privatbundet halvklotband. Med 65 större och mindre illustrationer, 3 kartskizzer och en större (utvikbar) karta öfver grekisk-turkiska krigsskådeplatsen. (#83613) 175:-
Wet, Christian R. de: STRIDEN MELLAN BOERS OCH ENGELSMÄN. Skildrad af... Svensk, af författaren bemyndigad upplaga. Stockholm: Bonniers, 1903. (4), 474, (2) s + planscher. Förlagets ovanligt välbevarade titeldekorerade klotband med monterad pärmbild i färg. Med 100 illustrationer, övervägande fotografier och med kartor, varav 36 planscher (titelplansch i färg). Med premiumetikett samt med namnteckning på baksidan av titelplanschen. (#88795) 150:-
(WHITMORE, TERRY) Romin, Johan: DESERTÖREN OCH VIETNAMKRIGET. Stockholm: Prisma, 2008. 301, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad, samt med kartor. (#87533) 100:-
Widén, Albin: UNDERBEFÄLETS HISTORIA. Minnesskrift på uppdrag av Försvarsväsendets Underbefälsförbund utarbetad. Stockholm: Realtryck, 1938. 415 s. Förlagets dekorerade klotband. Illustrerad. (#84660) 100:-
Wilhelm, Kronprinz: MEINE ERINNERUNGEN AUS DEUTSCHLANDS HELDENKAMPF. Berlin: Mittler & Sohn, 1923. XII, 372 pp. Publisher's gilt lettered quarter cloth. With 4 folded maps. (#32205) 150:-
Wilkinson, Frederick: BATTLE DRESS. A Gallery of Military Style and Ornament. London: Guiness Signatures, 1970. (6), 255, XVI pp. 24x18 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Illustrated partly in colour. (#85357) 200:-
VOICES OF THE CIVIL WAR - CHARLESTON. By the Editor's of Time-Life Books, Alexandria, Virginia. Richmond: Time-Life, 1999. Second printing. 168 pp. 26x26 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated partly in color. (#60908) 125:-
VOICES OF THE CIVIL WAR - SOLDIER LIFE. By the Editor's of Time-Life Books, Alexandria, Virginia. Richmond: Time-Life, 1999. First printing. 168 pp. 26x26 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated partly in color. (#60909) 125:-
VOICES OF THE CIVIL WAR - THE WILDERNESS. By the Editor's of Time-Life Books, Alexandria, Virginia. Richmond: Time-Life, 1999. Second printing. 168 pp. 26x26 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated partly in color. (#60907) 125:-
Votteser, C.: KRIEGS=ALBUM 1870-1871. Stuttgart: Julius Hoffmann, (1872). 8 pages description + 15 coloured lithographs loose in publisher's printed hard cover with printed maps on reverse, with new cloth spine. One plate with some water stains in margins. German text. (#90591) 3500:-
VÅR ARMÉ. Orientering sammanställd av Anders Grafström. Stockholm: Hörsta, 1954. 158, (1) s. Häftad. Illustrerad med teckningar och fotografier. (#82934) 100:-
VÅR ARMÉ 1959. Stockholm: Hörsta, 1958. 58, (10) s. 25x19 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Fotoillustrerad delvis i färg. Arméns årsbok. (#57729) 100:-
VÅR ARMÉ 1960. Stockholm: Hörsta, 1959. 66, (2) s. 25x18,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad delvis i färg. Arméns årsbok. (#57736) 75:-
VÅR ARMÉ 1961. Stockholm: Hörsta, 1960. 55, (9) s. 25x19 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Fotoillustrerad delvis i färg. Arméns årsbok. (#57730) 100:-
VÅR ARMÉ 1965. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1964. 79, (1) s. 25,5x19 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Fotoillustrerad samt med teckningar. Arméns årsbok. (#92166) 100:-
VÅR MARIN 1955. Stockholm: Hörsta, 1954. 79, (1) s. 25x18 cm. Häftad. Fotoillustrerad. Med tillskrift på titelbladet. Marinens årsbok. (#57737) 60:-
VÅR MARIN 1958. Stockholm: Hörsta, 1957. 63, (1) s. 25x18,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad. Marinens årsbok. (#57739) 75:-
VÅR MARIN 1960. Stockholm: Hörsta, 1959. 63, (1) s. 25,5x19 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Fotoillustrerad. Marinens årsbok. (#57746) 100:-
VÅR MARIN 1961. Stockholm: Hörsta, 1960. 64 s. 25,5x18,5 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Fotoillustrerad. Marinens årsbok. (#57748) 100:-
VÅR MARIN 1964. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1963. 63, (1) s. 25,5x18,5 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Fotoillustrerad. Marinens årsbok. (#57750) 100:-
VÅR MARIN 1966. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1965. 64 s. 25,5x18,5 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Fotoillustrerad. Med tillskrift från redaktören Bengt Ohrelius på titelbladet. Marinens årsbok. (#57757) 100:-
VÄGAR OCH VÄGKUNSKAP I MELLANEUROPA UNDER TRETTIOÅRIGA KRIGETS SISTA SKEDE. En studie kring trafik- och framkomstmöjligheterna jämte vissa synpunkter på kartor och andra hjälpmedel samt orienteringsmetoder, främst i det svenska högkvarteret, utarbetad och utgiven av Försvarstabens Krigshistoriska Avdelning. Stockholm: Generalstabens Litografiska Anstalt, 1948. 96 s. 27,5x19,5 cm. Häftad med lätt solkigt omslag. Illustrerad i texten samt med 4 utvikbara planschbilagor. Med exlibris. (#1742) 125:-
Zachrisson, Björn: MODERNA INFANTERIVAPEN. Stockholm: Riksförbundet för Sveriges försvar, 1941. 62 s. Häftad. Fotoillustrerad. (#83390) 75:-
Zaloga, Steven J.: SOVIET ARMY UNIFORMS TODAY. London: Arms and Armour Press, 1985. 64 pp. 24,5x18 cm. Publisher's printed soft boards. Photoillustrated. Uniforms Illustrated No 8. (#90500) 75:-
Åberg, Alf: DE SVENSKA FÄLTHERRARNA UNDER TRETTIOÅRIGA KRIGET. Stockholm: Bonniers, 1944. 66, (2) s. Häftad. Verdandis småskrifter nr 465. Alf Åbergs debutbok. (#1759) 200:-
Åberg, Alf: KAROLINER. Stockholm: Trevi, 1976. 193 s. 30X21,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med små lagde revor i skyddsomslaget. Illustrerad av Göte Göransson, mestadels i färg. (#85634) 125:-
Åberg, Alf: SKANSEN OCH BORGEN. Ladugårdsgärde som militär övningsplats. Stockholm: Billbergs, 1969. 36, (1) s. Häftad. Illustrerad. (#44374) 100:-
Öste, Sven: VIETNAM - KRIG UTAN HOPP? Stockholm: Bonniers, 1965. 175 s. + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. (#85756) 90:-