MYTER & SAGOR
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Agrell, Sigurd: SLAVISKA MYTER OCH SAGOR MED KULTURHISTORISK INLEDNING. Stockholm: Natur och Kultur, 1929. 240 s + planscher. Förlagets halvskinnband med blekt rygg och med mindre färgskiftningar och övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med 8 färgplanscher efter ryska original. (#90556) 200:-
ALL VÄRLDENS SÄGNER OCH LEGENDER. Redaktör: Richard Cavendish. Stockholm: Pandemos, 1984. 432, (2) s. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad med svartvita teckningar av Eric Fraser. Förord till svenska upplagan: Bengt af Klintberg. (#101190) 200:- (bild)
AMLET. En danasaga nedtecknad av Saxo Grammaticus. Översatt och kommenterad av Svante Setterblad. Stockholm: Bokförlaget Gothia, 1964. 30, (2) s. Häftad med omslag tryckt i svart och blått. Illustrerad av Bert Olls. Jul- och nyårshälsning från förlaget. (#90733) 75:-
Andersen, Hans Christian: DEN STÅNDAKTIGE TENNSOLDATEN. Stockholm: Lindqvists, 1944. (15), (1 blank) s. + omslag. 28x20 cm. Klammerhäftad med omslag i färg. Saga illustrerad i färg av Marie Hjuler. (#82038) 150:-
Andersen, Hans Christian: EVENTYR OG HISTORIER 1-2. Med forord af Edvard Brandes. København: Gyldendalske, 1930. XIV, (2), 329, (5); 352, (3) s. 27x21 cm. Förlagets dekorerade röda halvskinnband med obetydligt blekta och nötta ryggar. 2 volymer. Illustrerade med teckningar av Vilhelm Pedersen. (#66396) 350:-
Andersen, Hans Christian: EVENTYR OG HISTORIER I-II. Jubilæumsudgave for danske børn. Udvalget ved Sophus Bautitz. København: Gyldendalske, 1905. 430, (2); 446, (2) s. Privatbundet halvskinnband med lätt blekt rygg. 2 delar i 1 volym volymer. Illustrerade med teckningar av Vilhelm Pedersen och Lorenz Frølich. Med namnstämpel på det klistrade försättsbladet. (#84705) 150:-
Andersen, Hans Christian: EVENTYR OG HISTORIER I-II. Med kommentar ved Hans Brix og Anker Jensen. København: Gyldendalske, 1935. Tredie oplag af nærværende udgave. 411, (1); 402, (1) s. Privatbundet halvskinnband med helt guldsnitt och lätt blekta och flammiga ryggar, båda främre omslagen medbundna. 2 volymer. Illustrerade med teckningar av Vilhelm Pedersen. (#91862) 200:-
Andersen, Hans Christian: EVENTYR OG HISTORIER I-IV, 1-2. Odense: Flensteds, 1949-50. 186, (1); 162, (1); 159, (2); 170, (1) s. Inbundna i förlagets dekorerade klotband med övre guldsnitt i skyddskassett. 4 delar i 2 volymer med 34 sagor. Illustrerade av Vilhelm Pedersen. (#56538) 250:-
Andersen, Hans Christian: LYKKE-PEER. Kjøbenhavn: Reitzels, 1870. Originalupplagan. (6), 183 s. Privatbundet klotband. Inga omslag medbundna. (#57472) 200:-
Andersen, Hans Christian: SAGOR OCH BERÄTTELSER I-III. Jubileumsupplagan. Översättning och inledning av Erik Asklund. Stockholm: Örnkrona, 1955. 397, (1), 1 planschblad; 397, (1); 422, (1) s. 29x20 cm. Förlagets halvskinnband med lätt blekta och nötta ryggar. Utan skyddsomslag. 3 volymer. Illustrerade av Lorenz Frölich, Carl Larsson, Stefan Viggo Pedersen, Vilhelm Pedersen och Isidor Törnblom. (#38446) 450:-
Andersen, Hans Christian: SAMLEDE EVENTYR OG HISTORIER. Odense: Skandinavisk Bogforlag/Flensteds, 1976. Jubilæumsudgave. 1006, (5) s. Inbunden i förlagets dekorerat pappband. Illustrerad av Vilhelm Pedersen och Lorenz Frølich. (#56830) 125:-
Asbjörnsen, P. Chr. / Moe, Jörgen: FOLKSAGOR. Stockholm: Bonniers, 1927. 286, (2) s. Privatbundet enkelt klotband, främre omslag medbundet. Illustrerad av Carl Larsson. (#82347) 200:-
Bauer, John: JOHN BAUERS SAGOVÄRLD. En vandring bland tomtar och troll, riddare och prinsessor tillsammans med några av våra främsta sagodiktare. Sagourval av Elsa Olenius. Stockholm: Bonnier Carlsen, 1997. Ny upplaga. 207, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Övervägande illustrerad i färg. (#100601) 125:-
Bechstein, Ludwig: DE GAMLA SAGORNA. Valda och översatta ur "Märchenbuch" av Gurli Abrahamsson. Uppsala: Lindblads, 1926. 175 s. Förlagets dekorerade klotband med lättare bruksspår. Illustrerad med teckningar av Ludwig Richter. Blå Böckerna 6. (#92484) 100:-
Bechstein, Ludwig: DE GAMLA SAGORNA. Valda och översatta ur "Märchenbuch" av Gurli Abrahamsson. Uppsala: Lindblads, 1926. 175 s. Häftad och ouppskuren. Illustrerad med teckningar av Ludwig Richter. Blå Böckerna 6. (#89092) 100:-
Beecher, Harriet Beecher: SMÅ RÄFVAR OCH SMÅ TOMTAR. Öfversättning från det amerikanska originalet af Jean Fr. Rossander. Göteborg: Torsten Hedlund, 1897. Första och enda svenska upplagan. (4), 412 s. Förlagets rikt dekorerade klotband med bruksspår. Illustrerad av Jenny Nyström-Stoopendaal. Försättsbladen fläckade samt med tillskrift. Här med författarnamnet Harriet Beecher-Stowe. (#91801) 150:-
Beecher, Harriet Beecher: SMÅ RÄFVAR OCH SMÅ TOMTAR. Öfversättning från det amerikanska originalet af Jean Fr. Rossander. Göteborg: Torsten Hedlund, 1897. Första och enda svenska upplagan. (4), 412 s. Förlagets rikt dekorerade klotband med obetydliga bruksspår. Illustrerad av Jenny Nyström-Stoopendaal. Med namnteckning daterad 1902 på titelbladet. Här med författarnamnet Harriet Beecher-Stowe. (#85198) 350:-
Beecher, Harriet Beecher: SMÅ RÄFVAR OCH SMÅ TOMTAR. Öfversättning från det amerikanska originalet af Jean Fr. Rossander. Göteborg: Torsten Hedlund, 1897. Första och enda svenska upplagan. (4), 412 s. Privatbundet välbevarat halvskinnband. Illustrerad av Jenny Nyström-Stoopendaal. Med diskret namnstämpel på det fria färsättsbladet. Här med författarnamnet Harriet Beecher-Stowe. (#91802) 300:-
BERÄTTELSEN OM ES-SINDIBAD, SJÖFARAREN OCH ES-SINDIBAD, BÄRAREN UR TUSEN OCH EN NATT. Stockholm: Bonniers, 1916. 84 s + planscher. 32x22,5 cm. Förlagets dekorerade pappband med pergamentrygg och med bruksspår. Översatt av Gustaf Thomée. Illustrerad i texten samt med 8 planscher av Bertil Lybeck. (#81473) 125:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (10). Tionde årgången. En samling sagor med teckningar av Aina Masolle och G. A. Tenggren. Redaktör: Cyrus Granér. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1917. 96, (2) s. Häftad med något solkigt omslag. Illustrerad i svartvitt samt med planscher i färg. (#41901) 450:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. 1907-1957. En samling sagor illustrerad av John Bauer, delvis med planscher i färg. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm, Åhlén & Åkerlund, 1957. 125, (2) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. 50-årsjubileum. John Bauer-utgåva. (#102391) 350:- (bild)
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (2). Andra årgången. En samling sagor och berättelser utgivna av "Julbockens" redaktion. Redaktör: Cyrus Granér. Göteborg: Åhlén & Åkerlund, 1908. 104 s. Förlagets något nötta tryckta pappband med klotrygg. Inlagan med mindre bruksspår och främre fria försättsbladet saknas. Illustrerad av John Bauer i svartvitt och färg. (#30790) 900:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (20). Tjugonde årgången. En samling sagor med teckningar av Einar Norelius. Redaktör: Cyrus Granér. Stockholm, Åhlén & Åkerlund, 1927. 115, (2) s. Häftad med skadad rygg. Illustrerad i svartvitt samt med planscher i färg. Med namnteckning på förtitelbladet. (#41900) 200:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (22). Tjugoandra årgången. En samling sagor med teckningar av Einar Norelius. Redaktör: Cyrus Granér. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1929. 108, (1) s. Häftad med liten skadad i rygghuvudet och liten lagad reva i främre omslaget. Illustrerad i svartvitt samt med planscher i färg. (#79489) 200:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (22). Tjugoandra årgången. En samling sagor med teckningar av Einar Norelius. Redaktör: Cyrus Granér. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1929. Lyxupplagan. 108, (1) s. Förlagets pappband med obetydliga bruksspår och mindre skada i rygghuvudet, påklistrad pärmbild i färg. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#84022) 250:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (26). Tjugosjätte årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Cyrus Granér. Stockholm, Åhlén & Åkerlund, 1933. 112, (1) s. Häftad med lätt skadat omslag. Illustrerad i svartvitt samt med planscher i färg. (#42135) 300:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (30). Trettionde årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Cyrus Granér. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1937. Lyxupplagan. 129, (1) s. Förlaget dekorerade pappband med påklistrad färgplansch, och bevarat skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. (#42140) 500:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (31). Trettioförsta årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1938. 121, (1) s. Häftad med skadat främre omslag. Illustrerad i svartvitt samt med planscher i färg. (#68021) 250:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (31). Trettioförsta årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1938. Lyxupplagan. 121, (1) s. Förlagets klotband med påklistrad pärmbild i färg. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. (#84024) 450:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (33). Trettiotredje årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm, Åhlén & Åkerlund, 1940. 126 s. Förlagets klotband med påklistrad pärmbild i färg. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. Med diskret tillskrift på det fria försättsbladet. (#84025) 400:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (34). Trettiofjärde årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm, Åhlén & Åkerlund, 1941. 126 s. Häftad med skadat omslag, främst ryggen. Illustrerad i svartvitt samt med planscher i färg. (#46825) 125:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (34). Trettiofjärde årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm; Åhlén & Åkerlund, 1941. Lyxupplagan. 126 s. Förlagets dekorerade pappband med påklistrad färgplansch och bevarat skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. (#42141) 500:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (35). Trettiofemte årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm, Åhlén & Åkerlund, 1942. 126 s. Häftad med obetydligt skadat omslag. Illustrerad i svartvitt samt med planscher i färg. (#42143) 300:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (35). Trettiofemte årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm, Åhlén & Åkerlund, 1942. Lyxupplagan. 126 s. Förlagets klotband med påklistrad pärmbild i färg. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. Inlagan med genomgående fuktfläck i nedre marginalen intill ryggen. (#91671) 200:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (36). Trettiosjätte årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1943. Lyxupplagan. 126 s. Förlagets lätt solkiga och nötta pappband med påklistrad pärmbild i färg samt klotrygg. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. Samtliga yttre hörnen med mindre nötskador, främre inre falsen förstärkt och den bakre inre loss. (#84027) 200:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (36). Trettiosjätte årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1943. Lyxupplagan. 126 s. Förlagets pappband med klotrygg och påklistrad pärmbild i färg. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. (#91675) 450:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (37). Trettiosjunde årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1944. Lyxupplagan. 125 s. Förlagets obetydligt solkiga och nötta pappband med påklistrad pärmbild i färg samt klotrygg. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. Inre främre falsen förstärkt. En plansch saknas. (#30770) 100:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (37). Trettiosjunde årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1944. Lyxupplagan. 125 s. Förlagets pappband med klotrygg och påklistrad pärmbild i färg. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. (#91676) 450:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (38). Trettioåttonde årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1945. Lyxupplagan. 130 s. Förlagets pappband med klotrygg och påklistrad pärmbild i färg. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. Med namnstämpel på det fria försättsbladet. (#85360) 400:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (38). Trettioåttonde årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1945. Lyxupplagan. 130 s. Förlagets pappband med klotrygg, påklistrad pärmbild i färg, samt med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. (#30775) 500:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (38). Trettioåttonde årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1945. Lyxupplagan. 130 s. Förlagets pappband med obetydliga bruksspår, klotrygg och påklistrad pärmbild i färg. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. (#84023) 400:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (39). Trettionionde årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1946. Lyxupplagan. 133 s. Förlagets pappband med klotrygg och påklistrad pärmbild i färg, med lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. (#91678) 500:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (39). Trettionionde årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1946. Lyxupplagan. 133 s. Förlagets pappband med klotrygg och påklistrad pärmbild i färg. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. (#85361) 450:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (40). Fyrtionde årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm, Åhlén & Åkerlund, 1947. Lyxupplagan. 127 s. Förlagets obetydligt solkiga pappband med klotrygg och påklistrad pärmbild i färg. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. (#30771) 300:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (40). Fyrtionde årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm, Åhlén & Åkerlund, 1947. Lyxupplagan. 127 s. Förlagets pappband med klotrygg och påklistrad pärmbild i färg, med lätt skadat och lagat tryckt skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. (#91677) 350:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (41). Fyrtioförsta årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1948. Lyxupplagan. 124, (1) s. Förlagets obetydligt solkiga pappband med klotrygg, påklistrad pärmbild i färg. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. (#84026) 400:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (41). Fyrtioförsta årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1948. Lyxupplagan. 124, (1) s. Förlagets pappband med klotrygg, påklistrad pärmbild i färg, och bevarat skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. (#30772) 500:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (42). Fyrtioandra årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1949. Lyxupplagan. 125 s. Förlagets pappband med klotrygg och påklistrad pärmbild i färg, och bevarat blankt skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. (#30773) 350:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (43). Fyrtiotredje årgången. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1950. Lyxupplagan. 125, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg och påklistrad färgplansch. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt samt med monterade planscher i färg. (#91673) 350:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (45). Fyrtiofemte årgången. En samling sagor med teckningar av Einar Norelius, delvis med planscher i färg. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm, Åhlén & Åkerlund, 1952. 127 s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Bandet nött och solkigt. (#45758) 75:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (47). Fyrtiosjunde årgången. Illustrerad av Einar Norelius, delvis med planscher i färg. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1954. 125, (2) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. (#30755) 125:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (48). Fyrtioåttonde årgången. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1955. 127 s. Häftad. Illustrerad av Einar Norelius, delvis med planscher i färg. (#45967) 100:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (49). Fyrtionionde årgången. Redaktör: Elly Strömgren. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1956. 127, (1) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Illustrerad av Einar Norelius, delvis med planscher i färg. (#88358) 125:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (51). Femtioförsta årgången. Illustrerad av Einar Norelius, delvis med planscher i färg. Redaktör: Margareta Toss-Baird. Stockholm, Åhlén & Åkerlund, 1958. 126 s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Med namnteckning på titelbladet och noteringar på det klistrade försättspapperet. (#30757) 100:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (55). Femtiofemte årgången. Illustrerad av Einar Norelius, delvis med planscher i färg. Redaktör: Margareta Toss. Stockholm, Åhlén & Åkerlund, 1962. 128 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#30759) 100:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (55). Femtiofemte årgången. Illustrerad av Einar Norelius, delvis med planscher i färg. Redaktör: Margareta Toss. Stockholm, Åhlén & Åkerlund, 1962. 128 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg och obetydliga bruksspår. (#95610) 125:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (58). Femtioåttonde årgången. Illustrerad av Einar Norelius, delvis med planscher i färg. Redaktör: Margareta Toss. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1965. 119, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. (#10643) 100:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (59). Femtionionde årgången. Illustrerad av Einar Norelius, delvis med planscher i färg. Redaktör: Margareta Toss. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1966. 120 s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. (#30762) 125:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (69). Sextionionde årgången. Illustrerad av Einar Norelius, delvis med planscher i färg. Redaktör: Else Jonsson. Stockholm: Semic, 1976. 120 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. (#31062) 75:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (70). 1907-1977. Sjuttionde årgången. Redaktör: Else Jonsson. Stockholm: Semic, 1977. 123 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. Illustrerad av Einar Norelius, delvis med planscher i färg. (#31061) 75:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (72). Sjuttioandra årgången. Illustrerad av Einar Norelius, delvis med planscher i färg. Redaktör: Else Jonsson. Stockholm: Semic, 1979. 120 s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. (#30768) 75:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (73). Sjuttiotredje årgången. Illustrerad av Einar Norelius, delvis med planscher i färg. Redaktör: Else Jonsson. Stockholm: Semic, 1980. 120 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. (#30767) 75:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (96). Nittiosjätte årgången. Redaktör: Annelie Lindqvist. Stockholm: Semic, 2003. 111 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg av Eva Eriksson, Mimmi Tollerup-Grkovic, Klara Stark, Tord Nygren, Filippa Widlund, Kristina Digman och Einar Norelius. (#67082) 75:-
BLAND TOMTAR OCH TROLL. (98). Nittioåttonde årgången. Illustrerad i färg av John Bauer, Tord Nygren, Hans Arnold, Alvaro Tapia, Eva Eriksson, Kristina Digman och Einar Norelius. Redaktör: Annelie Lindqvist. Stockholm: Semic, 2005. 112 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#71747) 50:-
Calasso, Roberto: KADMOS OCH HARMONIAS BRÖLLOPSFEST. Stockholm: Brombergs, 1994. 432 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. (#97471) 100:-
Centerwall, Julius: GREKISK OCH ROMERSK MYTOLOGI. Ordbok. Med förord av professor Sam Wide. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1918. 245 s. Privatbundet marmorerat pappband. (#91853) 200:-
Charpentier, Jarl: INDISKA MYTER OCH SAGOR. Stockholm: Natur och Kultur, 1925. 259, (1) s + planscher. Förlagets halvskinnband med blekt rygg och övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med 16 planscher, därav 8 i färg efter indiska original. (#90555) 200:-
Charpentier, Jarl: INDISKA MYTER OCH SAGOR. Stockholm: Natur och Kultur, 1925. 259, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med 16 planscher, därav 8 i färg efter indiska original. (#96947) 150:-
Cruse, Amy: MYTERNAS BOK. Gudasagor från hela världen. Malmö: Hemmets Journal, 1975. 271 s. Inbunden i förlagets pappband med lätt nött skyddsomslag. (#102602) 100:- (bild)
Curtin, Jeremiah: MYTHS AND FOLK TALES OF IRELAND. New York: Dover, 1975. New edition. VI, (2), 245, (16) pp. Publisher's soft boards. (#72935) 75:-
Dalström, Kata: NORDISKA HJELTESAGOR FÖR UNGDOM. Stockholm: Rediviva, 1986. Facsimileutgåva efter original 1888. (8), 224 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#102636) 90:- (bild)
Day, David: THE QUEST FOR KING ARTHUR. Foreword by Terry Jones. London: De Agostini Editions, 1995. 176 pp. 28x20 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated mainly in colour. (#93745) 150:-
DE VACKRASTE JULSAGORNA. I urval av Elsa Olenius. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1961. 148, (1) s. Förlagets titeldekorerade pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Omslag och teckningar av Ilon Wikland. Sagor av Zacharias Topelius, Selma Lagerlöf, Eleanor Farjeon, Jeanna Oterdahl, H. C. Andersen, Astrid Lindgren, S. Schiöler, Viktor Rydberg, Alf Prøysen, Bröderna Grimm och Elsa Beskow. (#92544) 100:-
DE VACKRASTE SAGORNA UR TUSEN OCH EN NATT 1-6. Urval för ungdom. Stockholm: Adolf Johnson, 1906 + Stockholm: Huldbergs, 1898-99. 96; 136; 126, (2); 104; 152; 133, (3) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. 6 delar i 2 volymer. Illustrerade med träsnitt. (#87287) 350:-
Djurklou, G.: FOLKE-EVENTYR. Oslo: Fabritius, 1971. Ny upplaga. 123, (3) s. 20,5x25,5 cm. Förlagsband med obetydligt nött skyddsomslag i enkel skyddskassett. Illustrerad med teckningar av Th. Kittelsen og Erik Werenskiold. Med liten notering i bläck på det fria försättsbladets baksida. (#78836) 150:-
Drachmann, Holger: TROLDTØJ. Folkesagn i nutidsliv. Kjøbenhavn: Ernst Bojesens Kunstforlag, 1889-90. 201, (7) s. 35x29 cm. Handbundet lätt nött dekorerat halvfranskt band (Chr. Færgeman, Aalborg), omslaget medbundet. Illustrerad med Billed-Fantasier av Joachim Skovgaard, Aug. Jerndorff og Th. Bindesbøll. Med nött pärmpapper samt inlagan något lagerfläckad. (#48593) 900:-
Ewald, Carl: BEGYNNELSEN OCH SLUTET. Saga. Översättning från danskan av Greta Strömbom. Göteborg: Ernst Bauer, 1915. Första och enda svenska upplagan. 78 s. 23x16 cm. Häftad och ouppskuren med liten lagad reva i främre omslaget. Omslag och förtitelplansch i svart (omslaget i svart och guld) av John Bauer. (#88736) 300:-
Ewald, Carl: BEGYNNELSEN OCH SLUTET. Saga. Översättning från danskan av Greta Strömbom. Göteborg: Ernst Bauer, 1915. Första och enda svenska upplagan. 78 s. 23x16 cm. Häftad och ouppskuren. Omslag och förtitelplansch i svart (omslaget i svart och guld) av John Bauer. (#88735) 350:-
Ewald, Carl: GULDET. Saga. Översättning från danskan av Greta Strömbom. Göteborg: Ernst Bauer, 1915. Första och enda svenska upplagan. 63 s. 23x16 cm. Häftad och ouppskuren. Omslag och förtitelplansch i svart (omslaget i svart och guld) av John Bauer. (#88737) 350:-
Falkberget, Johan: SAGOFJÄLL. Stockholm: Oskar Eklinds, 1953. Ny upplaga. 23x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Illustrerad med teckningar av Einar Norelius. (#61794) 75:-
Geijerstam, Gustaf af: HURULEDES ARLEKIN KOM TILL HIMMELEN OCH INOM KORT TID FÖRÖKADE HIMMELENS HÄRSKAROR. Efter en fransk medeltidssägen. Stockholm: Mauritzons boktryckeri, 1955. Tryckt i korrekturpress. Upplaga 115 numrerade exemplar. 22, (2) s. Klammerhäftad med tryckt skyddsomslag. Typografi, handkolorerade teckningar och tryck av Bo Berndal. (#90682) 250:-
Golowanjuk, Jascha: SILKESMATTAN. Sagor från östan och västan. Stockholm: Norlin, 1949. Ny upplaga. 115, (1) s. 25,5x20 cm. Förlagets lätt solkiga tryckta pappband. Illustrerad av Eric Linné. Med dedikation från "Jascha". (#89014) 150:-
Golowanjuk, Jascha: SILKESMATTAN. Sagor från östan och västan. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1941. Originalupplagan. 166, (3) s. Förlagets halvklotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Oskar Bergman med monterade planscher i färg. (#52976) 150:-
Grimm, Jacob and Wilhelm: GRIMMS' FAIRY TALES. London: J. M. Dent, 1958. New edition. XI, (1), 338 pp + plates. Publisher's pictorial cloth in dust jacket with small mended tears. Illustrated with line drawings in texta and 8 colour plates by Charles Folkard. (#92364) 350:-
Grip, Elias: INDISKA FOLKSAGOR. Stockholm: Norstedts, 1924. 135 s. Inbunden i förlagets halvklotband med obetydlig nötskada i rygghuvudet. (#79912) 100:-
GULDSLOTTET NR 45. Barnens julbok. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1944. 86 s + planscher. Förlagets titeldekorerade pappband med klotrygg, och påklistrad pärmbild i färg. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Aina Masolle i texten, samt med planscher i färg. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#88086) 125:-
GULDSLOTTET NR 48. Barnens julbok. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1946. 86 s. Förlagets titeldekorerade pappband med klotrygg, och påklistrad pärmbild i färg. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Bo Vilson delvis i färg. (#88114) 125:-
Gustafsson, Richard: SAGOR. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1910. Ny upplaga. 166 s. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Carl Larsson. (#52615) 150:-
Gustafsson, Richard: SAGOR. ANDRA SAMLINGEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1911. Ny upplaga. 159 s. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg och skyddsomslag. Illustrerad av Axel Bäckman. (#52616) 150:-
Gustafsson, Richard: SAGOR. ANDRA SAMLINGEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1911. Ny upplaga. 159 s. Förlagets dekorerade pappband med klotrygg och vissa bruksspår. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Axel Bäckman. (#93841) 90:-
Jacobi, E.: DICTIONNAIRE MYTHOLOGIQUE UNIVERSEL OU BIOGRAPHIE MYTHIQUE des dieux et des personnages fabuleux de la Grèce, de l'Italie, de l'Égypte, de l'Inde, de la Chine, du Japon, de la Scandinavie, de la Gaule, de l'Amérique, de la Polynésie, Etc., Etc. Ouvrage composé sur un plan entièrement neuf par le Dr E. Jacobi. Traduit del'Allémand, refondu et complété par Th. Bernard. Paris: Firmin Didot, 1863. (4), II, 515 pp. Publisher's pictorial cloth with some traces of use. Inscription on free endpaper. With bookplate. (#93047) 450:-
Kittelsen, Th.: TROLDSKAB. Tekst og tegninger. Kristiania: Aschehoug, 1916. Anden udgave. (81) s. 32x25 cm. Handbundet modernare halvklotband, omslaget medbundet. Illustrerad med helsides planscher av Theodor Kittelsen. (#91523) 750:-
KÄRA MILI. En gammal saga av Wilhelm Grimm översatt av Jadwiga P. Westrup med bilder av Maurice Sendak. Stockholm: Bonnier Juniorförlag, 1988. (40) s. 23,5x525 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lätt nött skyddsomslag. Illustrerad i färg. (#95645) 125:-
Lange, H.O.: EGYPTISKA MYTER OCH SAGOR. Med kulturhistorisk inledning. Stockholm: Natur och Kultur, 1925. 211, (1) s + planscher. Förlagets halvskinnband med blekt och något nött rygg, samt med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med 16 planscher, varav 6 i färg. (#90553) 200:-
Lehmann, Edv.: MYTER OCH SAGOR PÅ VÄG GENOM VÄRLDEN Stockholm: Natur och Kultur, 1925. 219, (1) s. Förlagets dekorerade halvskinnband med blekt rygg och övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. (#90552) 200:-
Lehmann, Edv.: MYTER OCH SAGOR PÅ VÄG GENOM VÄRLDEN Stockholm: Natur och Kultur, 1925. 219, (1) s. Förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Med namnstämpel på det klistrade försättsbladet. (#82308) 125:-
Levenstam, Thorsten: SEDER OCH SÄGNER I GAMLA VÄSTERGÖTLAND. Stockholm: LT, 1980. 136 s. 24,5x17,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. (#92786) 100:-
Lévi-Strauss, Claude: LODJURETS HISTORIA. Stockholm: Norstedts, 1992. 285, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Beskrivning av myter bland Nord- och Sydamerikas indianer. (#100445) 100:-
Linders, Tullia: VEM ÄR VEM I ROMARRIKET. Människor och gudar. Stockholm: Rabén Prisma, 1998. 367, (1) s. 25x19,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt. (#101191) 150:-
LJUSA SKYAR. Sagor och berättelser i original och bearbetning af Toivo (Sigrid Elmblad). Stockholm: Svenska Familje-Journalen, 1886. (4), 172 s. Förlagets lätt nötta och solkiga tryckta pappband med klotrygg. Med 32 illustrationer af Jenny Nyström m.fl. Med inklistrad vers på det klistrade och med tillskrift på det fria försättsbladet. (#91951) 150:-
Malory, Thomas: TALES OF KING ARTHUR. Edited and abridged with an introduction by Michael Senior. London: Book Club Associated, 1980. 351 pp. 25x18 cm. Publisher's hard cover in partly faded dust jacket. Illustrated partly in colour. (#93744) 150:-
Moberg, Axel: ARABISKA MYTER OCH SAGOR MED KULTURHISTORISK INLEDNING. Stockholm: Natur och Kultur, 1927. 251, (2) s + planscher. Förlagets halvskinnband med blekt rygg och med mindre färgskiftningar och övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med 16 planscher, därav 8 i färg efter arabiska original. (#90557) 200:-
Moe, Louis: SKOVKONGENS GILDE. Ny Billed og Eventyrbog. København: Gyldendalske, 1943. Andet oplag. (22) s. 24x27,5 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Illustrerad delvis i färg. (#46421) 300:-
NORSKA FOLKSAGOR. Översättning av Alvar Janson och Lars-Erik Wannberg. Stockholm: Lindqvists, 1955. 221, (3) s + planscher. Förlagets dekorerade klotband med små lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad i texten, samt med 8 planscher i färg av Gunilla Edelstam. (#82474) 100:-
Perrault, Charles: GÅSMORS SAGOR. På svenska och med en saga om sagoberättaren av Hjalmar Gullberg. Stockholm: Norstedts, 1955. Andra upplagan. 129, (2) s. Häftad. (#56035) 100:-
Ross, Anne: KELTISKA SAGOR OCH MYTER. Från druiderna till kung Arthur. Stockholm: Legenda, 1990. 132 s. 28x21,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad av Roger Garland och John Sibbick, delvis i färg. (#101906) 150:-
Rydberg, Viktor: LILLE VIGGS ÄFVENTYR PÅ JULAFTON. Stockholm: Bonniers, 1895. Tredje upplagan. 46, (1) s. 31x24 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. Band och inlaga med lättare bruksspår, i det stora hela ett ovanligt gott exemplar. Illustrerad i svartvitt av Ottilia Adelborg. (#102392) 400:- (bild)
SAGOR OCH SÄGNER I SKYTTS HÄRAD. Upptecknade av Olof Christoffersson. Tryckt i Trelleborg: Trycker AB Allehanda, 1940. Första upplagan. 132 s. Förlagets dekorerade klotband. Illustrerad med teckningar. (#93029) 100:-
Scholander, Fredrik Wilhelm: FLYGSMEDEN. En folksaga berättad i vers och bilder. Malmö: Allhems, 1967. Upplaga 999 numrerade exemplar. (14) s. 11x10 cm. Klammerhäftad med skyddsomslag tryckt i svart och rött. Illustrerad av författaren. Jul- och nyårshälsning från förlaget. (#90726) 75:-
Schumacher, Yves: TIERMYTHEN UND FABELTIERE. Mythologische Streifzüge durch die Tierwelt der Schweiz. Bern: Amalia, 2001. Erstausgabe. 318, (2) pp. Publisher's large paperback. With 36 black and white illustrations in text. German text. (#99544) 125:-
Schöppner, Alexander: BAYRISCHE SAGEN I-III. München: Lothar Borowsky, (1981). 462, (2); 425, (3); 400, (4) pp. Publisher's hard cover in dust jacket. 3 volumes in slipcase. German text. (#95121) 150:-
Singer, Isaac Bashevis: GETEN ZLATEH OCH ANDRA SAGOR. Stockholm: Bonniers, 1978. Första svenska upplagan. 103, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad av Maurice Sendak. Nobelpristagare i litteratur 1978. (#53039) 100:-
Singer, Isaac Bashevis: RABBI LEIB OCH HÄXAN KUNIGUNDA. Sagor berättade. Stockholm: Brombergs, 1979. Första svenska upplagan. 126 s. 23x18 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med svartvita teckningar av Margot Zemach. (#67516) 100:-
SKÅNSKT BYGDEMÅL. Sagor, sägner och folklivsbilder ur Skånska Landsmålsföreningens samlingar utgvna av Gillis Lech och Ingemar Ingers. Lund: Gleerups. 1930. 180 s. Privatbundet lätt nött halvklotband, främre omslag medbundet. (#93243) 175:-
Ström, Folke: KORTFATTAD MYTOLOGISK ORDBOK. Stockholm: Svenska Bokförlaget, 1967. (8), 130 s. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med något skadat skyddsomslag. (#101759) 75:-
Sundblad, Johannes: ANDEVERLDEN I FÖRESTÄLLNINGEN, FOLKSÄGEN OCH VERKLIGHETEN. Stockholm: Adolf Johnson, 1889. VIII, 280 s. Privatbundet något senare halvklotband med marmorerat helt snitt. Med exlibris. (#92477) 200:-
SVENSKA FOLKSAGOR I-VIII. Del I-II; Stockholm: Thule, 1939. Första delen i andra upplagan. Del III-VIII; Stockholm: Norstedts, 1940-47. 23x17 cm. Förlagets obetydligt nötta halvskinnband med övre guldsnitt, samtliga främre omslag medbundan. 8 volymer. Illustrerade med teckningar av Einar Norelius och Bertil Bull Hedlund. Del I: Efter Sven Sederströms uppteckningar berättade av Gudrun och Jöran Sahlgren. 197 s. Del II: Sagor från romantikens dagar efter upptecknarnas original berättade av Sven Liljeblad. 235 s. Del III: Efter Mickel i Långhults uppteckningar berättade av Sven Liljeblad. 196 s. Del IV: Efter prosten C. F. Cavallius' uppteckningar berättade av Gudrun och Jöran Sahlgren. 179 s. Del V: Sagor från skilda landskap ur G. O Hyltén-Cavallius' och G. Stephens' samlingar berättade Gudrun och Jöran Sahlgren. 198 s. Del VI: Sagor och sägner från Närke samlade av Gabriel Djurklou berättade av Jöran Sahlgren. 219 s. Del VII: Sagor från Gotland samlade av Per Arvid Säve berättade av Gudrun och Jöran Sahlgren. 227, (1) s. Del VIII: Sagor samlade från skillingtryck berättade av Jörel och Jöran Sahlgren. 188, (1) s. (#91679) 1600:-
SVENSKA FOLK-SAGOR OCH ÄFVENTYR I-II. Efter muntlig öfverlemning samlade och utgifna af Gunnar Hyltén-Cavallius och George Stephens. Stockholm: Bohlins, 1844-1849. Första delen, 1-2 häftet, allt som utkom. (6), 499 s. Samtida trevligt obetydligt nött halvskinnband. Ett ovanligt rent och välbevarat exemplar, nästan helt fritt från lagerfläckar. Med äldre namnteckning och dito präglad namnstämpel på främre pärmens insida. (#94018) 3000:- (bild)
SVENSKA SAGOR I-IV. Samlade av Gunnar Hyltén-Cavallius och George Stephens. Ordförklaringar av Jöran Sahlgren. Stockholm: Prisma, 1964-65. 177, (1); 223, (1); 200, (1); 183 s. Pocket med obetydliga bruksspår. 4 volymer. Illustrerade med vinjetter av Einar Norelius. Med namnteckning på samtliga förtitelblad. (#88877) 150:-
SVENSKA SAGOR I-V. Samlade av Gunnar Hyltén-Cavallius och George Stephens. Utgivna under redaktion av Jöran Sahlgren. Stockholm: Kungl. Gustav Adolfs Akademien, 1943-45. Utgåva tryck i 1000 numrerade exemplar för namngiven ägare. 234, (6); 286, (6); 271, (1); 259, (5); 262, (7) s. 30x22,5 cm. Förlagets halvskinnband med mindre skador, ryggdekor och övre guldsnitt, samtliga främre omslag medbundna. Utan skyddsomslag. 5 volymer. Illustrerade med teckningar av Einar Norelius. (#46675) 500:-
SVENSKA SAGOR I-V. Samlade av Gunnar Hyltén-Cavallius och George Stephens. Utgivna under redaktion av Jöran Sahlgren. Stockholm: Kungl. Gustav Adolfs Akademien, 1943-45. Utgåva tryck i 1000 numrerade exemplar för namngiven ägare. 234, (6); 286, (6); 271, (1); 259, (5); 262, (7) s. 30x22,5 cm. Förlagets halvskinnband med obetydliga bruksspår, ryggdekor och övre guldsnitt, samtliga främre omslag medbundna. Utan skyddsomslag. 5 volymer. Illustrerade med teckningar av Einar Norelius. (#92488) 750:-
Tillhagen, Carl-Herman: VATTNENS FOLKLORE. Sägen och folktro kring bäckar, älvar, sjöar och hav. Stockholm: Carlssons, 1996. 273 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt. (#101888) 75:-
Topelius, Zacharias: LÄSNING FÖR BARN 1-8. Stockholm: Bonniers, 1904-29. Diverse olika upplagor. Samtliga volymer med titelplansch och planscher i texten, 1631 s. 8 volymer inbundna i förlagets tryckta pappband med dekorerade klotryggar. Illustrerade i svartvitt i texten, samt med svartvita planscher av kända konstnärer som August Malmström, Signe Sohlman, Albert Edelfelt, Georg Stoopendaal, Acke Andersson, Olle Hjortzberg, Nils Larsson m. fl. Femte boken med lätt blekt rygg, annars en prydlig och välbevarad svit. Innehåller Lekar, visor och sagor, samt noter. (#102254) 600:-
TUSEN OCH EN NATT I-VI. Urval och översättning av Nils Holmberg. Stockholm: Tiden, 1958-63. 238, (2); 223, (1); 219, (1); 220, (1); 222, (1); 219, (1) s + planscher. 23,5x16 cm. Inbundna i förlagets tryckta pappband med lätt nötta skyddsomslag. 6 volymer. Illustrerade med planscher av Peter Weiss, Ann Margret Dahlquist-Ljungberg och Mark Sylwan. (#44839) 600:-
UPPLÄNDSKA FOLKSÄGNER. Återgivna av Elias Grip. Stockholm: Norstedts, 1910. Första och enda upplagan. (4), 124 s. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Med namnstämpel på det klistrade försättsbladet. (#82433) 100:-
UR FOLKSAGANS ROSENGÅRDAR. En sagosamling utgiven av Rich. Bergström. Stockholm: Kungsholmens Bokhandel, 1934. Ny upplagan med urval från första upplagan 1889-90. 142 s. Förlagets i färg tryckta pappband med klotrygg. Bandet med lätta bruksspår. Illustrerad av Jenny Nyström. Med diskret namnteckning på främre pärmen, samt med tillskrift på det fria försättsbladet. (#91945) 100:-
UR FOLKSAGANS ROSENGÅRDAR. En sagosamling utgiven av Rich. Bergström. Stockholm: Kungsholmens Bokhandel, 1934. Ny upplagan med urval från första upplagan 1889-90. 142 s. Förlagets i färg tryckta pappband med klotrygg. Bandet med mindre bruksspår. Illustrerad av Jenny Nyström. Med nummeretikett på främre pärmen. (#91946) 100:-
UR FOLKSAGANS ROSENGÅRDAR 3. En sagosamling utgifven af Rich. Bergström. Stockholm: Fahlcrantz, 1890. Första upplagan. 163, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med röd klotrygg. Illustrerad av Jenny Nyström. Tredje volymen av tre utkomna. Ett ovanligt välbevarat exemplar. (#95545) 200:-
Wahlén, Ingvar: BOEL. En skånsk saga från Ringsjöbygden. Malmö: Scania, 1962. 83 s. Häftad med lätt veck i främre omslaget. Illustrerad med nio teckningar av Gösta Hansson. (#93208) 75:-
VANDRANDE SÄGNER. Utgivna av Bengt Aurelius. Stockholm: Askerbergs, 1912. 103, (1) s. 23x18 cm. Förlagets tryckta pappband med obetydlig skada i rygghuvudet. Illustrerad med anfanger och teckningar i texten av Lydia Skottsberg, delvis tryckta i grönt. Det fria försättsbladet saknas. (#89089) 150:-
WIGOLAIS, RIDDAREN MED HJULET. Öfversättning. Stockholm: Askerbergs, 1873. 123 s. Häftad med obetydligt fläckat tryckt omslag. Sagobibliotek N:o II. (#91851) 100:-