NÄRKE
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Andersson, J.G. (Red.): RISEBERGABOKEN. Stockholm: Risebergastiftelsen, 1931. (6), 335, (1) s. + planscher. 27x20 cm. Förlaget halvskinnband med lätt blekt rygg och med övre guldsnitt. Illustrerad med planscher, övervägande med fotografier. Med bidrag av bl.a.: Pris Eugen, Verner von Heidenstam, Selma Lagerlöf, J.L. Saxon, Erik Rosenberg, Sigurd Erixon, Hjalmar Bergman, Carl Malmsten, Sven Hedin och August Strindberg. (#50344) 275:-
Andersson, J.G. (Red.): RISEBERGABOKEN. Stockholm: Risebergastiftelsen, 1931. Upplaga 200 numrerade exemplar för namngiven ägare. (6), 335, (1) s. + planscher. 28x21,5 cm. Handbundet dekorerat skinnband (Norstedts, Stockholm) med obetydliga bruksspår, med inre denteller och övre guldsnitt. Illustrerad med planscher, övervägande med fotografier. Med bidrag av bl.a.: Pris Eugen, Verner von Heidenstam, Selma Lagerlöf, J.L. Saxon, Erik Rosenberg, Sigurd Erixon, Hjalmar Bergman, Carl Malmsten, Sven Hedin och August Strindberg. (#70717) 500:-
Asplund, Erik: FLORAN INOM GARPHYTTE NATIONALPARK. Stockholm: KVAKs skrifter i naturskyddsärenden N:r 4, 1925. 35 s. Häftad med tryckt omslag. (#78546) 75:-
Bellman, Carl Michael: BREV TILL TJÄLVESTA. Utgivna av Bellansällskapet. Tryckt i Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1933. Faksimilvolym (20,5x16,5 cm i marmorerat pappband) med 44 delvis utvikbara blad, även med illustrationer. Textvolym (42 s., 21x13 cm, häftad med marmorerat pappersomslag) med anmärkningar av Olof Byström. 2 volymer i marmorerad pappkassett, samtliga 3 delar med titeletiketter. (#88143) 450:-
Berger, Vilh.: ÖREBROSTUDENTER 1864-1888. Anteckningar samlade. Örebro: Bohlinska, 1894. 28, (4) s. Häfatd med tryckt originalomslag med nött rygg. (#47274) 250:-
(BERGMAN, HJALMAR) Linder, Erik Hjalmar: WADKÖPINGSVANDRINGAR. Tre kåserier om Hjalmar Bergmans Örebro. Örebro Turistförening/Hjalmar Bergman Samfundet, 1966. 46 s. Förlagets kotryggsband. (#33867) 60:-
BILDER FRÅN STAD OCH LAND. Historiskt-topografiska stuider utgifna af Örebro Läns Fornminnesföreing. Tryckt i Örebro: Länstidningens tryckeri, 1905. Upplaga tryckt i 112 numrerade exemplar. 180, (6) s. 29,5x20 cm. Handbundet modernare halvklotband. Illustrerad med avbildningar i texten samt med ljustryck, fotogravyrer och utvikbar Örebrokarta. (#46567) 500:-
Fant, Erico M. (Preses): ACTA ET LITTERÆ AD HISTORIAM REFORMATIONIS IN SVECIA. Præside Doct. Erico M. Fant /.../ pro gradu philosophico p. p. Carolus Christoph. Klingberg (Nericius). Upsaliæ: Edmannianis, 1806. (2), 12 s. Tagen ur band. Med namnteckning "Broocman" på titelbaldet. Med flera vinjettillustrationer i träsnitt. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27694) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): SYLLOGE CHARTARUM HISTORIAM SVECANAM ILLUSTRANTIUM, ... Præside Doct. Erico M. Fant /.../ p. p. Jacobus Georg. Grahl (Nericus). Upsaliæ: Edmannianis, 1803. (2), 8, (2) s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27648) 125:-
FESTSKRIFT UTGIVEN AV FÖRENINGEN ÖREBRO LÄNS MUSEUM TILL 75-ÅRSMINNET AV STIFTANDET AV FÖRENINGEN FÖR NERIKES FOLKSPRÅK OCH FORNMINNEN DEN 1 OKTOBER 1856. Örebro: Föreningen Örebro Läns Museum, 1931. 186 s. 25,5x19,5 cm. Häftad med solkigt omslag. Fotoillustrerad med planscher. (#50105) 100:-
Forss, Harald: KRUMELURER I SKOMAKARSTAN. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1978. 181, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#46532) 75:-
Forss, Harald: SKOMAKARSTAN. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1965. 189, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar av Nils Hahne. (#46533) 75:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE ELEGANTIA SERMONIS LATINI PHILOSOPHO NECESSARIA, ... Præside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publico examini subjicit auctor, Carolus Wallquist (Nericius). Lundæ: Berlingianis, 1787. 22 s. Tagen ur band. Med genomgående mycket lätt fuktfläck och reva i övre marginalen. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95072) 100:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1950. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1950. 5:e årgången. 152 (32) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Utan skyddsomslag. Illustrerad. (#63393) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1951. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1951. 6:e årgången. 157, (27) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och lätt nött skyddsomslag. Illustrerad. (#91179) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1952. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1952. 7:e årgången. 190, (32) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Med lätt nött skyddsomslag. Illustrerad. (#91187) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1953. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1953. 8:e årgången. 138 (32) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Med skyddsomslag. Illustrerad. (#91183) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1954. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1954. 9:e årgången. 155, (25) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Med skyddsomslag. Illustrerad. (#91188) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1955. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1955. 10:e årgången. 163 (25) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Med skyddsomslag. Illustrerad. (#91180) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1956. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1956. 11:e årgången. 251, (34) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Med liten reva i skyddsomslaget. Illustrerad. (#91189) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1957. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1957. 12:e årgången. 216 (32) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Med skyddsomslag. Illustrerad. (#91178) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1958. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1958. 13:e årgången. 162, (29) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Med lätt nött skyddsomslag. Illustrerad. (#91186) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1959. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1959. 14:e årgången. 166 (28) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Med skyddsomslag. Illustrerad. (#91185) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1960. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1960. 15:e årgången. 220 (24) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och skyddsomslag. Illustrerad. (#63392) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1961. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1961. 16:e årgången. 195 (28) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och skyddsomslag. Illustrerad. (#91182) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1962. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1962. 17:e årgången. 124 (21) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och skyddsomslag. Illustrerad. (#63391) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1963. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1963. 18:e årgången. 188, (19) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och skyddsomslag. Illustrerad. (#91190) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1964. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1964. 19:e årgången. 148 (18) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och skyddsomslag. Illustrerad. (#91191) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1965. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1965. 20:e årgången. 167 (1) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och skyddsomslag. Illustrerad. (#91181) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1966. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1966. 21:a årgången. 153 (2) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och bevarat skyddsomslag. Illustrerad. Register över Örebro länsmusei publikationer 1896-1965. (#63385) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1967. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1967. 22:a årgången. 203 (2) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och bevarat skyddsomslag. Illustrerad. (#63384) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1969. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1969. 23:e årgången. 176 s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Illustrerad. Byggnader. (#63382) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1970. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1970. 25:e årgången. 207 s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Illustrerad. Summary in English; From mining areas an farming districts. Skotillverkning (Shoe manufacturing). (#63381) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1972. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1972. 27:e årgången. 178 s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Illustrerad. Summary in English; From mining areas an farming districts. Kyrkor (Churches). (#63374) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1974. Örebro läns hembygdsförbunds årsbok, 1974. 29:e årgången. 165 (5) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Illustrerad. (#63372) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1978. Årsbok för örebro läns hembygdsförbund och stiftelsen Örebro läns museum, 1978. 32:a årgången. 184 s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Illustrerad. (#63364) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1979. Årsbok för örebro läns hembygdsförbund och stiftelsen Örebro läns museum, 1979. 33:e årgången. 238 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Folkrörelser i Örebro län - människor och miljöer. (#63363) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1980. Årsbok för örebro läns hembygdsförbund och stiftelsen Örebro läns museum, 1980. 34:e årgången. 179 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Bilder ur arbetslivet. (#63362) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1982. Årsbok för örebro läns hembygdsförbund och stiftelsen Örebro läns museum, 1982. 36:e årgången. 223 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Nora Socken Förr och Nu, Anteckningar från 1868-1882. (#63355) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1983. Årsbok för örebro läns hembygdsförbund och stiftelsen Örebro läns museum, 1983. 37:e årgången. 183 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Sam. Lindskog KGL. HOFFOTOGRAF ÖREBRO. (#63354) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1984. Årsbok för örebro läns hembygdsförbund och stiftelsen Örebro läns museum, 1984. 38:e årgången. 206 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#63353) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1985. Årsbok för örebro läns hembygdsförbund och stiftelsen Örebro läns museum, 1985. 39:e årgången. 211 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Föremålen berättar. (#63352) 75:-
FRÅN BERGSLAG OCH BONDEBYGD 1988-89. Årsbok för örebro läns hembygdsförbund och stiftelsen Örebro läns museum, 1990. 41:a årgången. 377, (3) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Skoindustrin - Närkes ära (#63345) 75:-
Lidström, Axel: FRÅN SKRÅTIDENS ÖREBRO TILL DEN GRYENDE ARBETARRÖRELSEN. En kulturhistorisk studie. Örebro: Arbetarnas Bildningsförbund, 1951. 147, (1) s. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#46522) 90:-
Lindblom, K.O.: KUNGSSTUGAN I ÖREBRO. Dess historia och väggmålningar m.m. En kvarlefva från vår renässanskonst. Särtryck ur "Meddelanden från Örebro läns fornminnesförening" IV. Örebro: Länstidningen, 1909. 44 s. Häftad med lätt skadad rygg. Fotoillustrerad, smat med ritningar och utvikbar kolorerad plansch. Med namnteckning på titelbladet. (#47261) 100:-
Löwenström, Bo: FRÅN KLOSTERMÄSSA TILL TAVERNANS FRÖJDER. Notiser från Ramundeboda kloster och gästgivaregård. Tryckt hos Örebro-Kuriren, 1955. 123, (2) s. Privatbundet klotband, omslaget medbundet. Illustrerad med teckningar av Hugo Carlsson (ASPE). Med exlibris. (#93215) 100:-
Matz, Edvard: MÄLARDALENS SÄLLSAMHETER. En bok om saga och sägen, historisk verklighet och diktarmiljöer kring Mälaren och Hjälmaren. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1973. Första tryckningen. 243, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med obetydliga bruksspår. Illustrerad. Utgiven i samarbete med Svenska Turistföreningen. (#80767) 125:-
Matz, Edvard: MÄLARDALENS SÄLLSAMHETER. En bok om saga och sägen, historisk verklighet och diktarmiljöer kring Mälaren och Hjälmaren. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1979. Första upplagan, fjärde tryckningen. 243, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Utgiven i samarbete med Svenska Turistföreningen. (#61614) 125:-
MED LUST OCH FÄGRING STOR. Boken om Stadsparken i Örebro. Idé, grafisk form och layout: Olle Unenge. Text: Pelle Svensson. Örebro: Complete Communication, 2005. 120 s. 28,5x22,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg av Andreas Hylthén. (#66143) 125:-
Nachmanson, Aug. / Hannerberg, David: GARPHYTTAN. Ett gammalt bruks historia. Stockholm: Bonniers, 1945. 518, (1) s. 27x20,5 cm. Förlagets dekorerade linneband. Illustrerad bl.a. med 2 separata utvikbara kolorerade kartor. (#953) 400:-
NATUR I NÄRKE. Under redaktion av Erik Rosenberg och Kai Curry-Lindahl. Med förord av landshövding Bror C. Hasselrot. Stockholm: Bokförlaget Svensk Natur, 1947. 286 s. 27,5x19,5 cm. Inbunden i förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad samt med karta. Med biblioteksstämpel på titelbladet. (#47278) 150:-
NERIKES ALLEHANDA 150 ÅR 1843-1993. Örebro: Nerikes Allehanda, 1993. 114 s. 30x21 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#47266) 100:-
Nilsson, Sture: SÄLLSAMHETER I NÄRKE. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1978. 219, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Utgiven i samarbete med Svenska Turistföreningen. (#61595) 125:-
Nilsson, Sture: SÄLLSAMHETER I NÄRKE. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1979. Andra tryckningen. 219, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Utgiven i samarbete med Svenska Turistföreningen. (#87624) 125:-
Nilsson, Sture: SÄLLSAMHETER I ÖREBRO. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1987. 248 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#85811) 125:-
NÄRKE. Malmö: Allhem, 1960. 478, (2) s. 30,5x23 cm. Inbunden i förlagets dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt med lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad av Erik Liljeroth samt med planscher i färg, delvis utvikbara. Med tillskrift på det fria försättsbladets baksida. Redaktion: Bertil Waldén, Richard Holmström, S. Artur Svensson. Text Bertil Waldén. Bildtexter Bertil Waldén och Richard Holmström. (#72144) 500:-
NÄRKE. Malmö: Allhem, 1960. 478, (2) s. 30,5x23 cm. Inbunden i förlagets dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad av Erik Liljeroth samt med planscher i färg, delvis utvikbara. Redaktion: Bertil Waldén, Richard Holmström, S. Artur Svensson. Text Bertil Waldén. Bildtexter Bertil Waldén och Richard Holmström. (#41706) 500:-
NÄRKE. Malmö: Allhem, 1960. 478, (2) s. 31x24 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad av Erik Liljeroth samt med planscher i färg, delvis utvikbara. Redaktion: Bertil Waldén, Richard Holmström, S. Artur Svensson. Text Bertil Waldén. Bildtexter Bertil Waldén och Richard Holmström. (#25502) 350:-
NÄRKE. Natur i svenska landskap. Text och bild: Ingmar Holmåsen, Bertil K Johanson, Clarence Newton, Viking Olsson och Hans Ring. Stockholm: LiberFörlag, 19 86. 159, (1) s. 24,5x21 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#72948) 75:-
Ottoson, Gösta: PROMENAD I WADKÖPING. Etthundra teckningar med text från det gamla och nya Örebro. Förord av Carl Olof Bergström. 219, (3) s. 29,5x23 cm. Förlagsband med lätt skadat och lagat skyddsomslag. Bandet och skyddsomslaget med mindre fläck i nedre marginalen. (#46570) 175:-
Roseen, Sture: ÅRET VID KVARNFORSEN. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1972. 231, (1) s. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. (#65842) 75:-
Sahlgren, Jöran: SKAGERSHULTS SOCKENS NATURNAMN. Stockholm: Norstedts, 1933-1935. 112; (6), 113-167, (1), (1), 67 s + 2 utvikbara kolorerade kartor. 2 häftade volymer med lätta bruksspår. Svenska landsmål ock svensk folkliv, Häfte 3 1932 och häfte 1 1934. (#93805) 150:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O I. Tryckt i Örebro: Littorin Rydén, 1929. Upplaga 300 onumrerade exemplar, av totalt 500. 42, (5) s. Häftad med lätta bruksspår. Med illustrationer utförda av William Peterson, samt med monterade planscher. (#79329) 75:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O II. Redaktör: P.R. Dahlman. Tryckt i Örebro: Littorin Rydén, 1929. Upplaga 100 numrerade exemplar, av totalt 300. 48, (3) s. Häftad med lätta bruksspår. Med illustrationer utförda av William Peterson. Med dedikation från "P.R. Dahlman". (#79330) 75:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O XL. Redigerad av Carl Olof Bergström, Nils-Peter Eckerbom och Karl Gustav Wirde. Tryckt i Örebro: Karolinska skolans Grafiska utbildning, 1982. Upplaga 400 numrerade exemplar. 104 s. Häftad. Illustrerad. (#79357) 50:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O XLI. Redigerad av Carl Olof Bergström, Nils-Peter Eckerbom och Karl Gustav Wirde. Tryckt i Örebro: Virginska skolans Grafiska utbildning, 1985. Upplaga 400 numrerade exemplar, detta dock onumrerat. 34 s. Klammerhäftad. Illustrerad. (#79358) 50:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O XLII. Redigerad av Åke Berglund, Marianne Klingberg och Göran Pehrson. Tryckt i Örebro: Virginska skolans Grafiska utbildning, 1987. Upplaga 400 numrerade exemplar. 96 s. Häftad. Illustrerad. (#79359) 50:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O XLIII. Redigerad av Åke Berglund, Marianne Klingberg och Göran Pehrson. Tryckt av: Kumla Tryckeri, 1989. Upplaga 400 numrerade exemplar. 56 s. Klammerhäftad. Illustrerad. (#79360) 50:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O XLVI. Tryckt i Örebro: Stadstryck, 1997. Ingen angiven upplaga. 71, (1) s. Klammerhäftad. Illustrerad. (#79499) 50:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O XLVII. Tryckt i Örebro: Stadstryck, 1999. Ingen angiven upplaga. 131 s. Limhäftad. Illustrerad. (#79500) 50:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O XLVIII. Redaktör: Gunilla Hammarland. Tryckt i Örebro: Repro Örebro universitet, 2000. Ingen angiven upplaga. 139 s. Limhäftad. Illustrerad. Med Errata lapp. (#79501) 50:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O XVIII. Redaktör: Henning Wieslander. Tryckt i Örebro: Littorin Rydén, 1950. Upplaga 350 numrerade exemplar, detta dock onumrerat. 55, (3) s. Häftad. Illustrerad. (#79336) 50:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O XXX. Redigerad av Henning Wieslander och Karl Gustav Wirde. Tryckt i Örebro: Littorin Rydén, 1963. Upplaga 400 numrerade exemplar. 64 s. Häftad. (#79337) 50:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O XXXI. Redigerad av Henning Wieslander och Karl Gustav Wirde. Tryckt i Örebro: Littorin Rydén, 1963. Upplaga 400 numrerade exemplar. 80 s. Häftad. Illustrerad. (#79338) 50:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O XXXII. Redigerad av Henning Wieslander och Karl Gustav Wirde. Utan angiven upplaga, tryckare eller tryckår (1965). 109 s. Häftad. Illustrerad. (#79339) 50:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O XXXIII. Redigerad av Henning Wieslander och Karl Gustav Wirde. Tryckt i Örebro: Ljungföretagen, 1966. Upplaga 450 numrerade exemplar. 80 s. Häftad. Illustrerad. (#79340) 50:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O XXXIV. Redigerad av Henning Wieslander och Karl Gustav Wirde. Tryckt i Örebro: Ljungföretagen, 1967. Upplaga 450 numrerade exemplar. 88, (6) s. Häftad. Illustrerad. (#79346) 50:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O XXXIX. Redigerad av Karl Gustav Wirde och Carl Olof Bergström. Tryckt i Örebro: Karolinska skolans Grafiska utbildning, 1978. Upplaga 400 numrerade exemplar. 135, (1) s. Häftad. (#79356) 50:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O XXXV. Redigerad av Henning Wieslander och Karl Gustav Wirde. Tryckt i Örebro: Ljungföretagen, 1968. Upplaga 400 numrerade exemplar. 96 s. Häftad. Illustrerad. (#79347) 50:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O XXXVI. Redigerad av Henning Wieslander och Karl Gustav Wirde. Tryckt i Örebro: Ljungföretagen, 1969. Upplaga 400 numrerade exemplar. 98, (2) s. Häftad. Illustrerad. (#79348) 50:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O XXXVII. Redigerad av Henning Wieslander och Karl Gustav Wirde. Tryckt i Örebro: Ljungföretagen, 1971. Upplaga 400 numrerade exemplar. 191, (1) s. Häftad. Illustrerad. (#79349) 50:-
SAMFUNDET ÖREBRO STADS- OCH LÄNSBIBLIOTEKS VÄNNER. MEDDELANDE N:O XXXVIII. Redigerad av Henning Wieslander och Karl Gustav Wirde. Tryckt i Örebro: Ljungföretagen, 1973. Upplaga 250 numrerade exemplar. 100 s. Häftad. Illustrerad. (#79350) 50:-
Saxon, J. L.: BANBRYTARE. Föredrag vid avtäckningen av Närkesstenen å Gällersta forngård 5 augusti 1928. Upplaga 50 numrerade exemplar, detta dock onumrerat. 8 s. Klammerhäftad. J. L. Saxon = Johan Lindström Saxon. (#47317) 125:-
Saxon, J. L.: DEN ÄLDSTA ÖREBROBESKRIVNINGEN. Ur arkivens gömmor framletad. Stockholm: Nutidens förlag, 1926. Upplaga tryckt i 100 numrerade exemplar. 99 s. Häftad. J. L. Saxon = Johan Lindström Saxon. (#47279) 150:-
Saxon, J. L.: I HANDELSBOD PÅ 1870-TALET. Minnen. Stockholm: Saxon & Lindström, 1932. 190, (1) s. Häftad. Fotoillustrerad. J. L. Saxon = Johan Lindström Saxon. (#48240) 100:-
Saxon, J. L.: NÄRKES KYRKOR I ORD OCH BILD. Stockholm: Bröderna Lindströms, 1928. 537, 3) s. 23,5x16,6 cm. Häftad med lättare bruksspår. Illustrerad, delvis med fotografier. Inlagan delvis lätt fuktfläckad. J. L. Saxon = Johan Lindström Saxon. (#13499) 125:-
(SAXON, J. L.) Andersson, J. G. / Jonson, Kurt (Red.): SAXONS BOK PÅ 75-ÅRSDAGEN. Stockholm: Saxon & Lindström, 1934. XVI, 207, (1) s. 27x19,5 cm. Förlagets halvskinnband med obetydliga bruksspår och övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad samt med utvikbar karta över Jämtland. Med biblioteksetiketter på det klistrade försättsbladet och biblioteksstämpel på förtitelbladet, från nerlagt bibliotek. J. L. Saxon = Johan Lindström Saxon. (#46565) 150:-
Spong, Berit: SJU ÅR I NÄRKE. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1935. Originalupplagan. 227, (2) s. Häftad med obetydliga bruksspår. Illustrerad med vinjetter av Einar Forseth. (#46531) 75:-
Stenmark, Agneta / Hirsch, Walter / Göransson, Ragnar: MAJORITETEN. Stockholm: Land, 1988. 119 s. 24,5x24 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad av Walter Hirsch. Boken handlar om människor i Lindesberg. (#97110) 100:-
SVENSKA TURISTFÖRENINGENS ÅRSSKRIFT 1930. Stockholm: STF, 1930. 366 s. Förlagets klotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. Närke. (#70015) 75:-
SVENSKA TURISTFÖRENINGENS ÅRSSKRIFT 1930. Stockholm: STF, 1930. 366 s. Häftad. Fotoillustrerad. Närke. (#70021) 50:-
SVENSKA TURISTFÖRENINGENS ÅRSSKRIFT 1975. Stockholm: STF, 1975. 320 s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. Närke. (#68945) 75:-
SVENSKA TURISTFÖRENINGENS ÅRSSKRIFT 1975. Stockholm: STF, 1975. 320 s. Limhäftad. Fotoillustrerad delvis i färg. Närke. (#68951) 50:-
SÖDERMANLANDS-NERIKES NATION I UPSALA. VÅRTERMINEN 1916-HÖSTTERMINEN 1928. Tryckt i Uppsala: Appelbergs, 1929. 251 s. Häftad. Fotoillustrerad. (#47315) 125:-
Tjörne, Ernfrid: TIVEDEN - GUDASKOGEN. Stockholm: Saxon & Lindström, 1963. 255, (1) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. (#90846) 100:-
Waldén, Bertil: HARDEMO. En socken krönika. På uppdrag av kommunalfullmäktige i Kumla landskommun utarbetad. Uppsala: Almqvist & Wiksell, 1955. 503 s. 26,5x18,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med skadat och lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#76399) 300:-
Waldén, Bertil: LOKA. En kunglig hälsobrunns krönika. Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1940. 137, (2) s + planscher. 25,5x20,5 cm. Häftad. Illustrerad med planscher, delvis i färg. (#87063) 200:-
VYKORTSALBUM. Privat vykortsalbum med knytband (23,5x32,5 cm) från 1950 med 87 insatta vykort med handskrivna texter och monterade torkade blomster. Färden går från Olshammar via Övralid, Motala, Vadstena, Borghamn, Omberg, Rök, Alvastra, Ödeshög, Gränna, Visingsö, Huskvarna till Jönköping. (#96698) 350:-
Åkerhielm, E.: VÄTTERLANDSKAPEN. Resehandbok omfattande delar av Småland, Östergötland, Närke och Västergötland. Utgiven av Vätterns Turisttrafikförening. Andra omarbetade upplagan. Tryckt hos Linköpings Litografiska ktiebolag, 1918. 150, (2) s. Häftad med obetydliga bruksspår. Fotoillustrerad samt med 2 utvikbara kartor. (#44917) 150:-
ÖREBRO INGENJÖRSKLUBB 1899-1949. Jubileumsskrift. Tryck Örebro: Littorin Rydén, 1949. 318 s. + Annonser. 25x18 cm. Häftad. Fotoillustrerad. (#34053) 175:-
ÖREBRO-KAROLINAREN 1939-1990. Utgiven av Sällskapet Örebro-Karolinare i Stockholm. Nr 1, 1939 - 50, 1990. Sviten bunden enligt följande: Nr 1-20, 1939-1960 i ett handbundet dekorerat skinnband med övre guldsnitt. Nr 21-30, 1961-1970, nr 31-40, 1971-1980 och nr 41-50 1981-1990 i handbundna nära uniforma halvfranska band. I första volymen är samtliga omslag medbundna, i de tre övriga är samtliga främre omslagen medbundna. 50 nummer i 4 volymer. Illustrerade. (#47235) 1500:-
ÖREBRO SOM DET VAR FÖRR. En krönika i 170 bilder jämte kortfattad text. Utgiven av Sällskapet Gamla Örebro, 1963. Numrerad upplaga tryckt i 200 exemplar. 145, (1), XX, (1) s. 25,5x18,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. Fotoillustrerad. (#47254) 125:-
ÖREBRO STADSFULLMÄKTIGE UNDER HUNDRA ÅR. En minnesskrift utgiven av Örebro stad. Tryckt i Örebro: Tryckericentralen, 1966. 449, (1) s. 26,5x20,5 cm. Förlagets dekorerade linneband. Fotoillustrerad samt med utvikbar karta i pärmficka. (#46568) 200:-