NOBELPRISTAGARE
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
24 NOBELPRISTAGARE. Från Björnstjerne Björnson till Boris Pasternak. Redigerad av Mårten Edlund. Stockholm: Folket i Bilds förlag, 1960. 376 s. Förlagets dekorerade pappband med skadat skyddsomslag. (#36809) 90:-
Agnon, Samuel Joseph: I HAVETS MITT OCH ANDRA NOVELLER. Förord av Kurt Wilhelm. Stockholm: Panache/Bonniers, 1964. Första svenska upplagan. Häftad med lätt solkigt omslag. Nobelpristagare i litteratur 1966. (#73158) 90:-
Agnon, Samuel Joseph: VAD KROKOT ÄR SKALL RAKT VARDA. Stockholm: Bonniers, 1966. Första svenska upplagan. 110, (1) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1966. (#73160) 75:-
Andric, Ivo: JELENA OCH ANDRA BERÄTTELSER. Stockholm: Bonniers, 1966. Första svenska upplagan. 219, (1) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1961. (#56304) 100:-
Asturias, Miguel Angel: MAJSMÄNNISKOR. Stockholm: Tiden, 1961. Första svenska upplagan. 365, (2) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1967. (#97729) 90:-
Beckett, Samuel: MURPHY. Roman. Stockholm: Panache/Bonniers, 1964. Första svenska upplagan. 226, (5) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1969. (#37287) 250:-
Bellow, Saul: NOBEL LECTURE. Stockholm: U.S. Information Service, 1977. 26 pp. Wirestichted. English text. Nobel Prize Winner in literature 1976. (#71649) 75:-
Bellow, Saul: NOBEL LECTURE. Stockholm: U.S. Information Service, 1977. 26 pp. Wirestichted. English text. Nameinscription on halftitle. Nobelpristagare i litteratur 1976. (#71650) 50:-
Bjørnson, Bjørnstjerne: BREVVEKSLING MED SVENSKE 1858- 1909, I-III. Oslo/Stockholm: Gyldendal/Bonniers, 1960-61. XXXVIII, 367; 427; 378 s. Häftade. 3 volymer. Med 3 porträtt. Nobelpristagare i litteratur 1903. (#15813) 150:-
Brodsky, Joseph: ATT BEHAGA EN SKUGGA. Valda essäer. Översättning av Bengt Jangfeldt. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1987. Andra upplagan. 459 s. Inbunden i förlagets pappband med något nött skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1987. (#50846) 100:-
Brodsky, Joseph: EN PLATS SÅ GOD SOM NÅGON. Essäer. Översättning av Bengt Jangfeldt. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1988. 82 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1987. (#50508) 100:-
Brodsky, Joseph: HISTORIEN, SOM NEDAN SKALL BERÄTTAS OCH ANDRA DIKTER. Urval och inledning av Hans Björkegren. Tolkningar av Hans Björkegren och Annika Bäckström. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1984. Första svenska upplagan. 127, (1) s. Häftad. Med namnteckning på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1987. (#80185) 75:-
Brodsky, Joseph: OAS I ÖKNEN. Stockholm: FIBs Lyrikklubb, 1987. 48 s. Klammerhäftad. Urval av Werner Aspenström och tolkade tillsammans med Anna Aspenström. Joseph Brodsky, stavas här Josif Brodskij! - Nobelpristagare i litteratur 1987. (#5971) 50:-
Brodsky, Joseph: ON GRIEF AND REASON. Essays. London: Hamish Hamilton, 1996. (10), 484 pp. Publisher's hard cover in dust jacket. Nobel Prize Winner in literature 1987. (#91480) 150:-
Buck, Pearl S.: DRAKSÅDD. Översättning av Gösta Olzon. Stockholm: Bonniers, 1942. Första svenska upplagan. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Med namnteckning på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1938. (#92803) 100:-
Buck, Pearl S.: LIVETS MIDDAGSHÖJD. Roman. Stockholm: Bonniers, 1967. Första svenska upplagan. 294, (1) s. Inbunden i förlagets klotband med lagad reva i skyddsomslaget. Nobelpristagare i litteratur 1938. (#95193) 90:-
Buck, Pearl S.: MODERN. Stockholm: Hökerbergs, 1934. Femte upplagan. 376 s. Förlagets halvklotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1938. (#67442) 75:-
Bunin, Ivan: HERRN FRÅN SAN FRANCISCO OCH ANDRA NOVELLER. Stockholm: Gebers, 1933. Fjärde genomsedda upplagan. 150 s. Häftad med obetydliga bruksspår. Med namnteckning på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1933. (#97724) 90:-
Bunin, Ivan: HERRN FRÅN SAN FRANCISCO OCH ANDRA NOVELLER. Stockholm: Gebers, 1933. Tredje genomsedda upplagan. 150 s. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Nobelpristagare i litteratur 1933. (#99255) 125:-
Camus, Albert: CALIGULA - MISSFÖRSTÅNDET. Stockholm: Bonniers, 1949. Första svenska upplagan. 149, (1) s. Häftad med lätt nött och lagat omslag. Nobelpristagare i litteratur 1957. (#13386) 125:-
Camus, Albert: EN LYCKLIG DÖD. Dokument och efterlämnade skrifter. Stockholm: Bonniers, 1973. Första svenska upplagan. 196, (1) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1957. (#34210) 300:-
Camus, Albert: FALLET. Stockholm: Bonniers/Panache, 1957. Första svenska upplagan. 149, (3) s. Häftad med lätt mörktonat och nött omslag. Nobelpristagare i litteratur 1957. (#86475) 125:- (bild)
Camus, Albert: LANDSFLYKTEN OCH RIKET. Stockholm: Bonniers/Panache, 1957. Första svenska upplagan. 218, (4) s. Inbunden i förlagets halvklotband med något fläckat skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1957. (#34204) 175:- (bild)
Camus, Albert: PESTEN. Stockholm: Bonniers, 2001. Ny upplaga. 352, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Nobelpristagare i litteratur 1957. (#101711) 100:-
Camus, Albert: PESTEN. Stockholm: Panache/Bonniers, 1948. Första svenska upplagan. 352, (4) s. Inbunden i förlagets dekorerade halvklotband. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1957. (#102690) 200:- (bild)
Canetti, Elias: DEN RÄDDADE TUNGAN. Historien om en ungdom. Stockholm: Forum, 1981. Andra tryckningen. 393, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1981. (#32566) 100:-
Canetti, Elias: FACKLAN I ÖRAT. Berättelsen om mitt liv 1921-1931. Stockholm: Forum, 1981. Andra tryckningen. 433, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1981. (#50750) 100:-
Canetti, Elias: FACKLAN I ÖRAT. Berättelsen om mitt liv 1921-1931. Stockholm: Forum, 1981. Första tryckningen. 433, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1981. (#21627) 125:-
Canetti, Elias: MÄNNISKANS PROVINS. Anteckningar. Stockholm: Forum, 1981. Andra tryckningen. 76, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Inledning, urval och översättning av Johannes Edfelt. Nobelpristagare i litteratur 1981. (#94709) 75:-
Canetti, Elias: URETS HEMLIGA HJÄRTA. Anteckningar 1973-1985. Stockholm: Forum, 1996. Första svenska upplagan. 196, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1981. (#96095) 100:-
Cela, Camilo José: BIKUPAN. Översättning: Irmgard Pingel. Stockholm: Atlantis, 1978. Ny upplaga. 261, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Nobelpristagare i litteratur 1989. (#52886) 75:-
Cela, Camilo José: BIKUPAN. Översättning: Irmgard Pingel. Stockholm: Atlantis, 1989. Ny upplaga, andra tryckningen. 261, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Nobelpristagare i litteratur 1989. (#52887) 60:-
Cela, Camilo José: MAZURKA FÖR TVÅ DÖDA. Tolkning och efterord av Knut Ahnlund. Stockholm: Atlantis, 1989. Andra tryckningen. 287, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1989. (#31496) 75:-
Cela, Camilo José: MAZURKA FÖR TVÅ DÖDA. Tolkning och efterord av Knut Ahnlund. Stockholm: Atlantis, 1989. Första svenska upplagan. 287, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1989. (#52883) 90:-
Cela, Camilo José: MRS CALDWELL TALAR MED SIN SON. Stockholm: Atlantis, 1992. Första svenska upplagan. 169, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1989. (#80866) 90:-
Cela, Camilo José: PASCUAL DUARTES FAMILJ. Översättning: Alfred Åkerlund. Förord: Knut Ahnlund. Stockholm: Atlantis, 1989. Ny upplaga, andra tryckningen. 131, (4) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Nobelpristagare i litteratur 1989. (#52888) 75:-
Cela, Camilo José: RESAN TILL ALCARRIA. Stockholm: Atlantis, 1992. Första svenska upplagan. 178, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1989. (#91153) 90:-
Cela, Camilo José: SAN CAMILOS AFTON, DAG OCH VECKA ÅR 1936 I MADRID. Översättning: Irmgard Pingel. Stockholm: Atlantis, 1980. Första svenska upplagan. 367, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Nobelpristagare i litteratur 1989. (#52884) 90:-
Cela, Camilo José: SAN CAMILOS AFTON, DAG OCH VECKA ÅR 1936 I MADRID. Översättning: Irmgard Pingel. Stockholm: Atlantis, 1989. Andra tryckningen. 367, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Nobelpristagare i litteratur 1989. (#52885) 75:-
Churchill, Winston S.: ANDRA VÄRLDSKRIGET I-XII. Minnen. Stockholm: Skoglunds, 1948-54. 721; 705; 846; 927; 684; 724 s. Inbundna i förlagets ljusbruna halvskinnband med övre guldsnitt, med obetydligt fläckade ryggar. 12 delar i 6 volymer. Illustrerade med fotografier och kartor. Nobelpristagare i litteratur 1953. (#57168) 900:-
Churchill, Winston S.: ANDRA VÄRLDSKRIGET I-XII. Minnen. Stockholm: Skoglunds, 1948-54. 721; 705; 846; 927; 684; 724 s. Inbundna i förlagets rödbruna halvskinnband med marmorerade snitt. 12 delar i 6 volymer. Illustrerade med fotografier och kartor. Band I-IV med lätt blekta ryggar. Nobelpristagare i litteratur 1953. (#43029) 750:-
Coetzee, J. M.: ELIZABETH COSTELLO. Stockholm: Brombergs, 2003. Första svenska upplagan. 196 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 2003. (#88554) 90:-
Coetzee, J. M.: ETT DÅLIGT ÅR. Stockholm: Brombergs, 2007. Första svenska upplagan. (6), 229, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 2003. (#88557) 90:-
Coetzee, J. M.: ONÅD. Stockholm: Brombergs, 2003. Ny svensk upplaga. 246, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 2003. (#99771) 90:-
CULTURES OF CREATIVITY. The Centennial Exihibition of the Nobel Prize. Editor: Ulf Larsson. USA: Universal Academy Press, 2002. Japanese edition, printed in Japan. First printing. 286, (2) pp. 27x21 cm. Soft boards in dust jacket. Two parts in one volume. Illustrated partly in color. Japanese text. (#69733) 125:-
Einstein, Albert: FUNDAMENTAL IDEAS AND PROBLEMS OF THE THEORY OF RELATIVITY. Lecture delivered to the Nordic Assembly of Naturalists at Göteborg on July 11, 1923. Stockholm: Nobel Museum, 2006. 23, (1) pp. Wirestichted. Illustrated. (#74570) 50:-
Eliot, T. S.: COCKTAILPARTYT - SWEENEY AGONISTES. I svensk tolkning av Erik Lindegren och Erik Mesterton. Stockholm: Bonniers, 1950. 215, (1) s. Häftad med mindre bruksspår. 2 arbeten i 1 volym. Med namnteckning på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1948. (#90888) 100:-
Eliot, T. S.: DIKTER I SVENSK TOLKNING. Inledning av Gunnar Ekelöf. Stockholm: Bonniers, 1987. Andra upplagans första tryckningen. 113, (6) s. Pocket. Nobelpristagare i litteratur 1948. (#86262) 50:-
Eliot, T. S.: DIKTER I SVENSK TOLKNING. Inledning av Gunnar Ekelöf. Stockholm: Bonniers, 1994. Andra svenska upplagans andra tryckning. 113, (4) s. Pocket. Nobelpristagare i litteratur 1948. (#23806) 45:-
Eliot, T. S.: MORDET I KATEDRALEN. Stockholm: Bonniers, 1948. Andra svenska upplagan. 97 s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1948. (#17516) 125:-
Eliot, T. S.: MURDER IN THE CATHEDRAL. London: Faber and Faber, 1938. Third edition, reprinted. 88 pp. Publisher's cloth. Without dust jacket. Nobel Prize Winner in Literature 1948. (#70297) 90:-
Eliot, T. S.: NOTES TOWARDS THE DEFINITION OF CULTURE. London: Faber and Faber, 1948. First edition. 124 pp. Publisher's sligthly faded cloth. Without dust jacket. Inscription on endpaper. Nobel Prize Winner in Literature 1948. (#74450) 75:-
Eliot, T. S.: OFFENTIG PERSON. (The Elder Statesman). Översättning av Birgitta Hammar. Stockholm: Bonniers/Panache, 1960. Första svenska upplagan. 123, (4) s. Häftad med lätt solkig rygg. Nobelpristagare i litteratur 1948. (#86264) 100:-
Eliot, T. S.: OM POESI. Essayer. Stockholm: Bonniers, 1958. 176, (1) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1948. (#19606) 150:-
Eliot, T. S.: ON POETRY AND POETS. New York: Farrar, Straus and Cudahy, 1957. First American edition. XII, 308 pp. Publisher's cloth. Without dust jacket. Inscription on free endpaper. Nobel Prize Winner in Literature 1948. (#59526) 150:-
Eliot, T. S.: PRIVATSEKRETERAREN. En komedi. Stockholm: Panache/Bonniers, 1954. Första svenska upplagan. 175, (3) s. Häftad med lätt solkigt omslag. Nobelpristagare i litteratur 1948. (#5672) 100:-
Eliot, T. S.: SLÄKTMÖTET. Till svenska av Caleb J. Anderson och Karl Vennberg. Stockholm: Bonniers/Panache, 1948. Andra svenska upplagan. 133, (1) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1948. (#40553) 100:-
Eliot, T. S.: SLÄKTMÖTET. Till svenska av Caleb J. Anderson och Karl Vennberg. Stockholm: Bonniers/Panache, 1948. Första svenska upplagan. 133, (1) s. Häftad med lätt solkig rygg. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1948. (#17482) 100:-
Eliot, T. S.: SLÄKTMÖTET. Till svenska av Caleb J. Anderson och Karl Vennberg. Stockholm: Bonniers/Panache, 1948. Första svenska upplagan. 133, (1) s. Häftad med obetydligt solkig och skadad rygg. Nobelpristagare i litteratur 1948. (#86679) 90:-
Eliot, T. S.: THE COCKTAIL PARTY. A Comedy. London: Faber and Faber, 1950. First edition. 167, (4) pp. Publisher's cloth with faded spine. Without dust jacket. With bookplate. Nobel Prize Winner in Literature 1948. (#70299) 75:-
Eliot, T. S.: THE CONFIDENTIAL CLERK. A play. London: Faber and Faber, 1954. First edition. 134, (2) pp. Publisher's cloth. Without dust jacket. Nobel Prize Winner in Literature 1948. (#70298) 100:-
Elytis, Odysseas: SEX OCH ETT SAMVETSKVAL FÖR HIMLEN. I svensk tolkning av Lasse Söderberg och Mikael Fioretos. Stockholm: FIBs Lyrikklubb, 1979. 41, (2) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1979. (#6215) 75:-
Faulkner, William: INKRÄKTARE I STOFTET. Översättning och efterord: Thomas Warburton. Stockholm: Atlantis, 1981. Ny svensk upplaga. 222, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Med namnteckning på titelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1949. (#54878) 75:-
Faulkner, William: SOLDATENS LÖN. Roman. Stockholm: Bonniers, 1962. Första svenska upplagan. 279, (1) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1949. (#102709) 125:- (bild)
Fo, Dario: FLADDERMÖSSENS BY. Mina första sju år, och några till. Stockholm: Ordfront, 2005. Första svenska upplagan. 238, (19 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1997. (#75706) 100:-
France, Anatole: BOKVÄNNERNA. Utgiven med inledning och noter av Grete Jacobsen. Översatt av Eyvind Johnson. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1945. 60 s. Häftad. Illustrerad med teckningar av Karen Jacobsen. Nobelpristagare i litteratur 1921. (#10090) 75:-
France, Anatole: GUDARNA TÖRSTA. Stockholm: Norstedts, 1951. 340, (3) s. 23,5x15,5 cm. Handbundet halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Nobelpristagare i litteratur 1921. (#94146) 400:-
France, Anatole: GUDARNA TÖRSTA. Stockholm: Norstedts, 1951. 340, (3) s. 23,5x15,5 cm. Handbundet halvskinnband (N.B. Andersson, Stockholm) med lätt flammig och nött rygg och övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Nobelpristagare i litteratur 1921. (#36808) 300:-
France, Anatole: GUDARNA TÖRSTA. Stockholm: Norstedts, 1951. 340, (3) s. 23,5x15,5 cm. Privatbundet halvskinnband med lätt nött rygg och övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Nobelpristagare i litteratur 1921. (#86870) 200:-
France, Anatole: GUDARNA TÖRSTA. Stockholm: Norstedts, 1951. 340, (3) s. 23,5x15 cm. Handbundet halvklotband (Bonniers Bokbinderi, Stockholm), omslaget medbundet. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Med liten fläck i främre snittet. Nobelpristagare i litteratur 1921. (#55044) 150:-
France, Anatole: GUDARNA TÖRSTA. Stockholm: Norstedts, 1951. Bibliofilupplaga tryck i 200 numrerade exemplar, till upplagan medföljer en dekorerad portfölj med 24 skissblad. 340, (3) s. 27,5x20 cm. Handbundet dekorerat ljust skinnband med helt guldsnitt, omslaget medbundet. 2 volymer. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. P.g.a. det ljusa skinnet bär bandet obetydliga bruksspår, klotportföljen med svaga ytterfalser. Nobelpristagare i litteratur 1921. (#40148) 900:-
France, Anatole: LES CONTES DE JACQUES TOURNEBROCHE. Illustrations de Léon Lebègue. Paris: Calmann-Lévy, 1909. New edition. (6), 183, (4) pp. Contemporary half calf with faded spine. Illustrated by Léon Lebègue in text printed in colour and gold. All illustrations are made in lithography. French text. Free endpaper with mended tear. Nobel Prize Winner in Literature 1921. (#99691) 200:-
France, Anatole: THAÏS. Översättning av Carl Olof Nyman. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1956. Upplaga utgiven i 310 numrerade exemplar. 193, (2) s. 22,5x16,5 cm. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Bokvännens bibliotek 30. Nobelpristagare i litteratur 1921. (#37872) 275:-
France, Anatole: UNDER ALMEN / PROVDOCKAN / AMETISTRINGEN. MONSIEUR BERGERET I PARIS. Stockholm: Norstedts, 1962. Samlingsvolym i nya moderniserade svenska upplagor. 385 s. 21,5x20 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. 4 arbeten i 1 volym. Ingår i Norstedts presentbokserie. - Nobelpristagare i litteratur 1921. (#97725) 100:-
(GANDHI, MAHATMA) Rolland, Romain: MAHATMA GANDHI. Stockholm: Norstedts, 1932. Andra upplagan. 149 s. Häftad med mindre bruksspår. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1915. (#88270) 75:-
García Márquez, Gabriel: DEN ONDA TIMMEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1982. Ny svensk upplagan. 156, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1982. (#98677) 75:-
García Márquez, Gabriel: GENERALEN I SIN LABYRINT. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1989. Första svenska upplagan. 267, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1982. (#69846) 125:-
García Márquez, Gabriel: LIVING TO TELL THE TALE. Translated from the Spanish by Edith Grossman. New York: Alfred A. Knopf, 2003. First American edition. (9), 483, (3) pp. Publisher's title decorated hard cover in dust jacket with minor traces of use. Illustrated with one map. Nobel Prize Winner in literature 1982. (#99644) 100:-
García Márquez, Gabriel: TOLV LÅNGVÄGA BERÄTTELSER. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1993. Första svenska upplagan. 194, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1982. (#86927) 100:-
Gide, André: DEN TRÅNGA PORTEN. I översättning av Harald Heyman. Stockholm: Gebers, 1947. Andra svenska upplagan. 204 s. Handbundet klotband, omslaget medbundet. Nobelpristagare i litteratur 1947. (#86174) 150:-
Gide, André: DEN TRÅNGA PORTEN. I översättning av Harald Heyman. Stockholm: Gebers, 1947. Andra svenska upplagan. 204 s. Häftad med obetydligt bruksspår. Nobelpristagare i litteratur 1947. (#69848) 75:-
Gide, André: RESA I SOVJET. I översättning av Lorenz von Numers. Förord av Göran Schildt. Stockholm: Wahlström & Widstrand / Kokard, 1948. Första svenska upplagan. 152, (1) s. Häftad med lätt fläckat bakre omslag. Nobelpristagare i litteratur 1947. (#89632) 90:-
Gide, André: THESEUS. I översättning av Elsa Thulin. Förord av Göran Schildt. Stockholm: Kokard / Wahlström & Widstrand, 1948. Första svenska upplagan. 117 s. Häftad med obetydliga bruksspår. Med namnteckning på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1947. (#69857) 75:-
Gide, André: THESEUS. I översättning av Elsa Thulin. Förord av Göran Schildt. Stockholm: Wahlström & Widstrand/Kokard, 1948. Första svenska upplagan. 117 s. Häftad med lättare bruksspår. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1947. (#69856) 75:-
Gide, André: ÄKTENSKAPSSKOLAN. I översättning av Göran Schildt. Stockholm: Wahlström & Widstrand/Kokard, 1948. Första svenska upplagan. 230, (1) s. Häftad med lätt nött omslag. Nobelpristagare i litteratur 1947. (#69860) 75:-
Golding, William: ELDEN INOMBORDS. Stockholm: Bonniers, 1990. Första svenska upplagan. 286, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1983. (#54906) 75:-
Golding, William: PYRAMIDEN. Stockholm: Bonniers, 1968. Första svenska upplagan. 212, (1) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1983. (#54903) 100:-
Golding, William: SPIRAN. Stockholm: Bonniers, 1965. Första svenska upplagan. 202, (1) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1983. (#42728) 100:-
Golding, William: SPIRAN. Stockholm: Bonniers, 1983. Andra upplagan. 202, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med liten lagad reva i skyddsomslaget. Nobelpristagare i litteratur 1983. (#54905) 75:-
Gordimer, Nadine: BREVEN FRÅN JOHANNESBURG. Essäer. Förord av Per Wäöstberg. Introduktioner av Stephen Clingma. Stockholm: Bonniers, 1989. Första svenska upplagan. 256, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslaget. Nobelpristagare i litteratur 1991. (#74920) 100:-
Gordimer, Nadine: BURGERS DOTTER. Stockholm: Bonniers, 1980. Första svenska upplagan. 325, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1991. (#74907) 100:-
Gordimer, Nadine: HEDERSGÄSTEN. Stockholm: Bonniers, 1991. Ny upplaga. 468, (1) s. Förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Nobelpristagare i litteratur 1991. (#74917) 60:-
Gordimer, Nadine: HILLELA. Stockholm: Bonniers, 1988. Första svenska upplagan. 390, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1991. (#74910) 100:-
Gordimer, Nadine: JULYS FOLK. Stockholm: Bonniers, 1982. Första svenska upplagan. 204, (1) s. Förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Nobelpristagare i litteratur 1991. (#74918) 75:-
Gordimer, Nadine: MIN SONS HISTORIA. Stockholm: Bonniers, 1991. Första svenska upplagan. 261, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1991. (#88388) 100:-
Gordimer, Nadine: NOT FOR PUBLICATION. Fifteen Stories. London: Victor Gollancz, 1965. First edition. 208 pp. Publisher's hard cover in a little worn but accepatable dust jacket in transparent jacket cover. Nobel Prize Winner in literature 1991. (#95738) 200:-
Gordimer, Nadine: SAFARIN. Stockholm: Bonniers, 1992. Första svenska upplagan. 253, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1991. (#74909) 100:-
Gordimer, Nadine: TILLFÄLLE ATT ÄLSKA. Roman. Stockholm: Bonniers, 1965. Första svenska upplagan. 279, (1) s. Häftad med lättare bruksspår. Inlagan delvis lite slarvigt uppskuren. Nobelpristagare i litteratur 1991. (#74916) 75:-
Grass, Günter: FLUNDRAN. Stockholm: Bonniers, 1979. Första svenska upplagan. 424, (4) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1999. (#89301) 90:-
Grass, Günter: MITT ÅRHUNDRADE. Stockholm: Bonniers, 2000. Första svenska upplagan. 308, (4) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1999. (#99784) 75:-
Grass, Günter: PLEBEJERNA REPETERAR UPPRORET. Ett tyskt sorgespel. Stockholm: Panache/Bonniers, 1967. Första svenska upplagan. 109, (6) s. Häftad med solkigt omslag. Med namnteckning på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1999. (#55178) 60:-
Grass, Günter: ÜBER DAS SELBSTVERSTÄNDLICHE. Reden Aufsätze Offene Briefe Kommentare. Neuwied und Berlin: Luchterhand, 1968. First edition. 228, (3) pp. Publisher's soft boards. Copy as new. German text. Nobel Prize winner in Literature 1999. (#74530) 75:-
Heaney, Seamus: DIT MAN HÖR. Litterära essäer. Stockholm: Natur och Kultur, 1996. 306, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1995. (#28770) 90:-
Heaney, Seamus: PÅ VÄG. Dikter. Stockholm: Natur och Kultur, 1995. Andra tryckningen. 207 s. Förlagsband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1995. (#32848) 75:-
Heidenstam, Verner von: BREV. I urval och med förklaringar av Kate Bang och Fredrik Böök. Stockholm: Bonniers, 1949. 247, (1) s. Häftad med lätta bruksspår. Med namnteckning på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#33811) 90:-
Heidenstam, Verner von: DIKTER. I urval av Werner Aspenström. Stockholm: Bonniers, 1959. 113, (2) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#34265) 75:-
Heidenstam, Verner von: FRÅN COL DI TENDA TILL BLOCKSBERG. Reseskizzer. Stockholm: Bonniers, 1888. Originalupplagan. (10), 248 s. Tillsammans med ENDYMION. Stockholm: Bonniers, 1889. Originalupplagan. (10), 293 s. Privatbundet (ej samtida) halvfranskt band, båda främre omslagen medbundna. 2 arbeten i 1 volym. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#40310) 500:-
Heidenstam, Verner von: GÅRDSFOLK. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1982. (16) s. Klammerhäftad. Fotoillustrerad. Bokvännens bokgåva 1982. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#13610) 50:-
Heidenstam, Verner von: HANS ALIENUS I-III. Stockholm: Bonniers, 1943. Ny upplaga, utgiven i Samlade skrifter. 243, (2); 291, (2) s. Inbunden i förlagets dekorerade blå skinnband med helt guldsnitt och inre denteller. 3 delar i 1 volym. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#94603) 175:-
Heidenstam, Verner von: KAROLINERNA I-II. Berättelser. Stockholm: Bonniers, 1897-98. Originalupplagans fjärde tusende. (6), 341; (7), 367 s. Handbundna halvpergamentband (Frostell, Stockholm) med enkel gulddekor på ryggen, övre guldsnitt, häftad på pergamentstrimlor och genomdragna i falsen samt med handstickade kapitäl. Inga omslag medbundna. 2 volymer. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#46428) 400:-
Heidenstam, Verner von: KAROLINERNA I-II. Stockholm: Bonniers, 1929. Ny upplaga ur Samlade skrifter. 249, (2); 257, (2) s. Handbundet skinnband med lätt blekt rygg, handmålade dekorationer och helt guldsnitt. 2 delar i 1 volymer i skyddskassett. Troligen bunden i Danmark av Carl Johan Jensen 1941. - Nobelpristagare i litteratur 1916. (#85204) 450:-
Heidenstam, Verner von: KAROLINERNA I-II. Stockholm: Bonniers, 1934. Ny upplaga. 193; 205 s + planscher. 29x21,5 cm. Förlagets halvskinnband med ryggdekor och övre guldsnitt. Första delens främre omslag medbundet. 2 delar i 1 volymer. Illustrerad av Kurt Jungstedt, delvis med planscher i färg. Med nötskador på de upphöjda binden samt mindre revor i rygghuvudet. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#71499) 150:-
Heidenstam, Verner von: KAROLINERNA I-II. Stockholm: Bonniers, 1941. Ny upplaga. 191, (1); 199, (1) s. Handbundet halvskinnband med något blekt rygg (N. B. Andersson, Stockholm 1942) med ryggdekor och övre guldsnitt. Första delens främre och bakre omslag medbundet. 2 delar i 1 volymer. Illustrerad med vinjetter av E. v. Strokirch. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#90367) 250:- (bild)
Heidenstam, Verner von: KAROLINERNA I-II. Stockholm: Bonniers, 1949. Ny upplaga. 191, (1); 199, (1) s. Handbundet halvskinnband med något blekt och nött rygg (N. B. Andersson, Stockholm 1952) med ryggdekor och övre guldsnitt. Första delens främre och bakre omslag, samt främre delen av skyddsomslaget medbundet. 2 delar i 1 volymer. Illustrerad med vinjetter av E. v. Strokirch. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#100344) 200:- (bild)
Heidenstam, Verner von: NYA DIKTER. Stockholm: Bonniers, 1915. Originalupplagan. 181, (4) s. Förlagets dekorerade klotband med något solkig rygg. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#18481) 100:-
Heidenstam, Verner von: NYA DIKTER. Stockholm: Bonniers, 1915. Originalupplagan. 181, (4) s. Förlagets dekorerade pergamentband med övre guldsnitt och bevarade knytband, varav ett lagat. Med lagad skada i främre pärmen. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#6672) 125:-
Heidenstam, Verner von: NYA DIKTER. Stockholm: Bonniers, 1915. Originalupplagan. 181, (4) s. Handbundet något nött halvskinnband med dekorerad rygg och övre guldsnitt. Med namnteckning på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#54142) 200:-
Heidenstam, Verner von: PARADISETS TIMMA OCH ANDRA DIKTER. Urval av Sven Lindner. Förord av Olle Holmberg. Stockholm: Bonniers, 1969. 112, (3) s. Förlagets tryckta pappband. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#6677) 60:-
Heidenstam, Verner von: SANKT GÖRAN OCH DRAKEN. Berättelser. Stockholm: Bonniers, 1900. Originalupplagans andra tusende. (6), 165, (2) s. Handbundet halvklotband (G. Hedberg, Stockholm). Främre omslag medbundet, dock lite snålt skuret i nedre marginalen med halv textförlust av förlagstext och pris. Inlagan med breda marginaler. Med namnteckning på det medbundna främre omslaget samt med inklistrad ägaretikett på det klistrade försättsbladet. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#64549) 250:-
Heidenstam, Verner von: SANKT GÖRAN OCH DRAKEN. Berättelser. Stockholm: Bonniers, 1900. Originalupplagans fjärde tusende. (6), 165, (2) s. Förlagets lätt nötta dekorerade klotband. Inga omslag medbundna. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#64556) 125:-
Heidenstam, Verner von: TANKAR OCH UTKAST. Bonniers, 1941. 253 s. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#21850) 200:-
Heidenstam, Verner von: VALLFART OCH VANDRINGSÅR. Dikter. Stockholm: Bonniers, 1929. Ny upplaga illustrerad av Isaac Grünewald, utgiven i samband med Heidenstams 70-årsdag. 159, (4) s + planscher. 30,5x22,5 cm. Handbundet dekorerat helt skinnband (Bonniers Bokbinderi) med helt guldsnitt, främre omslag medbundet. Illustrerad i texten samt med helsides planscher i färg. Bandet något nött samt något fläckigt. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#52020) 350:-
Heidenstam, Verner von: VERNER VON HEIDENSTAMS DIKTER. Stockholm: Bonniers, 1941. 5-7 tusendet. 426 s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lätt skadat skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#20240) 100:-
Heidenstam, Verner von: VERNER VON HEIDENSTAMS DIKTER. Stockholm: Bonniers, 1954. Tjugofemte-tjigosjunde tusendet. 425, (1) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade röda skinnband med övre guldsnitt. Med titelplansch i färg efter målning av Hanna Pauli. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#99438) 150:-
Heidenstam, Verner von: VERNER VON HEIDENSTAMS DIKTER. Stockholm: Bonniers, 1963. Trettioförsta-trettiotredje tusendet. 425, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1916. (#50136) 125:-
Hemingway, Ernest: ACROSS THE RIVER AND INTO THE TREES. London: Jonathan Cape, 1950. First UK edition which precedes the US edition. 254 pp. Publisher's pictorial cloth with faded spine. Without dust jacket. Nobel Prize winner in literature 1954. (#88681) 125:-
Hemingway, Ernest: DEN GAMLE MAND OG HAVET. København: Schultz, 1952. 2. danske oplag. 103, (1) s. Privatbundet halvskinnband med lätta bruksspår, omslaget medbundet. Oversat af Kjeld Nielsen. Nobelpristagare i litteratur 1954. (#89121) 100:-
Hemingway, Ernest: DÖDEN PÅ EFTERMIDDAGEN. Översättning av Arne Häggqvist. Stockholm: Bonniers, 1958. Första svenska upplagan. 387, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med (64) svartvita planschblad. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1954. (#99734) 250:- (bild)
Hemingway, Ernest: OG SOLEN GAAR SIN GANG. København: Schultz, 1941. 1. danske oplag. 245 s. Privatbundet halvskinnband. Inga omslag medbundna. Oversat af Ole Restrup. Nobelpristagare i litteratur 1954. (#89122) 125:-
Hemingway, Ernest: SHORT STORIES. København: H. A. Hansen & Jørgen Nielsens Bogtrykkeri, 1948. Upplaga 175 numrerade exemplar. 21, (2) s. 23x19,5 cm. Förlagets i färg tryckta pappband. Illustrerad med originallinoleumsnitt i färg av Dan Sterup-Hansen. Trots titeln är texten på danska. Med dedikation från utgivaren "Jørgen Nielsen". Nobelpristagare i litteratur 1954. (#87842) 200:- (bild)
Hesse, Hermann: DIKTER. Tolkade av Erik Blomberg, Hans Dhejne, Johannes Edfelt, Olof Lagercrantz, Bertil Malmberg, Arvid Mörne, Irma Nordvang, Gunnar Mascoll Solfverstolpe och Anders Österling. Stockholm: Bonniers, 1946. Första svenska upplagans fjärde tusende. 82, (1) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1946. (#99783) 125:-
Hesse, Hermann: DIKTER. Tolkade av Erik Blomberg, Hans Dhejne, Johannes Edfelt, Olof Lagercrantz, Bertil Malmberg, Arvid Mörne, Irma Nordvang, Gunnar Mascoll Solfverstolpe och Anders Österling. Stockholm: Bonniers, 1946. Första svenska upplagans tredje tusende. 82, (1) s. Häftad med lagad reva i bakre omslaget. Nobelpristagare i litteratur 1946. (#95151) 125:-
Hesse, Hermann: DIKTER. Tolkade av Erik Blomberg, Hans Dhejne, Johannes Edfelt, Olof Lagercrantz, Bertil Malmberg, Arvid Mörne, Irma Nordvang, Gunnar Mascoll Solfverstolpe och Anders Österling. Stockholm: Bonniers, 1946. Första svenska upplagans tredje tusende. 82, (1) s. Häftad med obetydligt solkig rygg. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1946. (#6741) 100:-
Hesse, Hermann: ETT VÄRLDSBIBLIOTEK. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1961. 43, (4) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med lätta bruksspår. Bokvännens småskrifter 16. Nobelpristagare i litteratur 1946. (#38589) 100:-
Hesse, Hermann: HEMLIGHETER. Bekännelser och meditationer. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1973. Första svenska upplagan. 164, (1) s. Originalpocket. Bakre omslaget med mindre fläck. Nobelpristagare i litteratur 1946. (#55271) 200:-
Hesse, Hermann: ROSSHALDE. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1972. Första svenska upplagan. 161, (6) s. Pocket med omslag i färg av Douglas Dent. Nobelpristagare i litteratur 1946. (#55272) 125:- (bild)
Hesse, Hermann: SIDDHARTHA. Eine indische Dichtung. Frankfurt am Main: Suhrkamp, 1967. 80.-82. Tausend. 163, (2) pp. Publisher's cloth in dust jacket. German text. Nobel Prize winner in literature 1946. (#99503) 100:-
Hesse, Hermann: VANDRING. Anteckningar. Stockholm: Alba, 1977. Första svenska upplagan. 59, (2) s. Limhäftad med vikomslag. Omslaget tecknat i färg efter författarens akvareller. Nobelpristagare i litteratur 1946. (#80108) 100:-
Jelinek, Elfriede: LUST. Översättning av Margaretha Holmqvist. Stockholm: Forum, 2004. Ny svensk upplaga. 217, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 2004. (#99357) 100:-
Jensen, Johannes V.: BYENS DYRELIV. Privattryck (Danmark) 1946. Tryckt i 225 numrerade exmplar. Utgiven av Hans Hvass. 14, (2) s. 26,5x19,5 cm. Häftad med lättare bruksspår. Illustrerad av Sikker Hansen. Nobelpristagare i litteratur 1944. (#58626) 150:-
Jensen, Johannes V.: DEN LÅNGA RESAN I-II. Stockholm: Bonniers, 1944. Första svenska upplagan. 381, (2); 412, (3) s. 2 häftade volymer med bevarade obetydligt solkiga skyddsomslag. Omslagen tecknade i färg av Bertil Bull Hedlund. Nobelpristagare i litteratur 1944. (#59104) 100:-
Jensen, Johannes V.: DEN LÅNGA RESAN I-II. Stockholm: Bonniers, 1944. Första svenska upplagan. 381, (2); 412, (3) s. Förlagets klotband, första främre och sista bakre omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. 2 delar i 1 volym. Det medbundna omslaget tecknat i färg av Bertil Bull Hedlund. Nobelpristagare i litteratur 1944. (#59110) 100:-
Jensen, Johannes V.: MYTER I-II. København: Gyldendalske, 1946. Udvalget og Revisionen er foretaget af Aage Marcus. 331; 307 s. Privatbundna klotband med enkel ryggdekor, båda främre omslagen medbundna. 2 volymer. Med namnetiketter på de båda klistrade eftersättsbladen. Nobelpristagare i litteratur 1944. (#92381) 150:-
Jensen, Johannes V.: SWIFT OG OEHLENSCHLÄGER. København: Gyldendal, 1950. 64 s. Häftad med lätta bruksspår. Nobelpristagare i litteratur 1944. (#74348) 60:-
Jiménez, Juan Ramón: EN NYGIFT POETS DAGBOK. Tolkning av Arne Häggqvist. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1957. Första svenska upplagan. 119, (1) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1956. (#74317) 75:-
Johnson, Eyvind: BOBINACK. Stockholm: Bonniers, 1932. Originalupplagan. 321 s. Häftad med lättare bruksspår. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34861) 300:-
Johnson, Eyvind: DAGBOK FRÅN SCHWEIZ 1947-1949. Stockholm: Bonniers, 1949. Originalupplagan. 292, (4) s. Häftad. Fotoillustrerad med planscher, delvis av Tore Johnson. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#27270) 200:-
Johnson, Eyvind: DAGBOK FRÅN SCHWEIZ 1947-1949. Stockholm: Bonniers, 1949. Originalupplagan. 292, (4) s.Inbunden i förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad, delvis av Tore Johnson. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#29943) 250:-
Johnson, Eyvind: FAVEL ENSAM. En roman. Stockholm: Bonniers, 1968. Originalupplagan. 246, (1) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34909) 150:-
Johnson, Eyvind: HANS NÅDES TID. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1974. Ny upplaga. 589, (1) s. Pocket i bästa skick. Omslag i färg av Roland Svensson. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#99963) 75:-
Johnson, Eyvind: KOMMENTAR TILL ETT STJÄRNFALL. Stockholm: Bonniers, 1929. Originalupplagan. 315 s. Häftad med skadat omslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#47906) 125:-
Johnson, Eyvind: LIVSDAGEN LÅNG. En roman, berättad i Rom. Stockholm: Bonniers, 1964. Originalupplagan. 329, (4) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34906) 175:-
Johnson, Eyvind: LIVSDAGEN LÅNG. En roman, berättad i Rom. Stockholm: Bonniers, 1964. Originalupplagan. 329, (4) s. Häftad med något solkigt omslag. Med exlibris. Omslag i färg av Roland Svensson. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#89131) 90:-
Johnson, Eyvind: LÄGG UNDAN SOLEN. Stockholm: Bonniers, 1951. Originalupplagan. 312, (3) s. Förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#39564) 125:-
Johnson, Eyvind: LÄGG UNDAN SOLEN. Stockholm: Bonniers, 1951. Originalupplagan. 312, (3) s. Häftad med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#21973) 200:-
Johnson, Eyvind: LÄGG UNDAN SOLEN. Stockholm: Bonniers, 1951. Originalupplagans tionde-elfte tusende. 312, (3) s. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34888) 125:-
Johnson, Eyvind: LÄGG UNDAN SOLEN. Stockholm: Bonniers, 1951. Originalupplagans tionde-elfte tusende. 312, (3) s. Häftad med lätt skadat skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34887) 100:-
Johnson, Eyvind: MOLNEN ÖVER METAPONTION. En roman. Stockholm: Bonniers, 1957. Originalupplagans sjätte-åttonde tusende. 403, (1) s. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Omslag i färg av Roland Svensson. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#64199) 100:-
Johnson, Eyvind: NATTÖVNING. Roman. Stockholm: Bonniers, 1938. Originalupplagans tredje tusende. 320 s. Häftad. Utan skyddsomslag och med en obetydlig fläck på ryggen. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34870) 100:-
Johnson, Eyvind: NÅGRA STEG MOT TYSTNADEN. En roman om fågna. Stockholm: Bonniers, 1973. Originalupplagan. 461, (1) s. Förlagets klotband med lagade revor i skyddsomslaget. Omslag i färg av Roland Svensson. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#91155) 125:-
Johnson, Eyvind: NÅGRA STEG MOT TYSTNADEN. En roman om fågna. Stockholm: Bonniers, 1973. Originalupplagan. 461, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslag i färg av Roland Svensson. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34856) 175:-
Johnson, Eyvind: NÅGRA STEG MOT TYSTNADEN. En roman om fågna. Stockholm: Bonniers, 1973. Originalupplagan. 461, (1) s. Häftad. Omslag i färg av Roland Svensson. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#26923) 150:-
Johnson, Eyvind: NÅGRA STEG MOT TYSTNADEN. En roman om fågna. Stockholm: Bonniers, 1974. Originalupplagans tjugonionde-trettioåttonde tusende. 461, (1) s. Förlagets klotband med lagad reva i skyddsomslaget. Omslag i färg av Roland Svensson. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#66870) 90:-
Johnson, Eyvind: OLIBRIUS OCH GESTALTERNA. Tidiga berättelser. Utgivna av Björn Gustavsson. Stockholm: Bonniers, 1986. Originalupplagan. 188, (3) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#25080) 75:-
Johnson, Eyvind: PERSONLIGT POLITISKT ESTETISKT. Urval och förord av Örjan Lindberger. Stockholm: Bonniers, 1992. 273, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#21611) 100:-
Johnson, Eyvind: REGN I GRYNINGEN. En roman. Stockholm: Bonniers, 1933. Originalupplagan. 287 s. Häftad med mindre bruksspår. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#21896) 250:-
Johnson, Eyvind: ROMANTISK BERÄTTELSE. Stockholm: Bonniers, 1953. Originalupplagan. 499, (1) s. Häftad med lätt skadat skyddsomslag. Omslag i färg av Roland Svensson. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34893) 175:-
Johnson, Eyvind: ROMANTISK BERÄTTELSE. Stockholm: Bonniers, 1953. Originalupplagan. 499, (1) s. Inbunden i förlagets halvklotband med obetydligt skadat skyddsomslag. Omslag i färg av Roland Svensson. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#96853) 200:-
Johnson, Eyvind: ROMANTISK BERÄTTELSE. Stockholm: Bonniers, 1953. Originalupplagan. 499, (1) s. Inbunden i förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#96854) 150:-
Johnson, Eyvind: ROMANTISK BERÄTTELSE. Stockholm: Bonniers, 1953. Originalupplagan. 499, (1) s. Inbunden i förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Försättspapperen lätt missfärgade efter tidigare ilagt tidningsurklipp. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34891) 100:-
Johnson, Eyvind: ROMANTISK BERÄTTELSE. Stockholm: Bonniers, 1953. Originalupplagan. 499, (1) s. Inbunden i förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Med tillskrift på det fria försättsbladet. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#89132) 100:-
Johnson, Eyvind: ROMANTISK BERÄTTELSE. Stockholm: Bonniers, 1953. Originalupplagans sjätte-åttonde tusende. 499, (1) s. Inbunden i förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Med Alva Myrdals namnteckning på det fria försättsbladet. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#97252) 100:-
Johnson, Eyvind: SE DIG INTE OM! Stockholm: Bonniers, 1936. Andra upplagan. 269 s. Häftad med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34866) 200:-
Johnson, Eyvind: SE DIG INTE OM! Stockholm: Bonniers, 1936. Originalupplagan. 269 s. Häftad med lätt skadat omslag. Utan skyddsomslag. Med "Sigfrid Siwertz" namnteckning på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#47904) 200:-
Johnson, Eyvind: SE DIG INTE OM! Stockholm: Bonniers, 1936. Originalupplagan. 269 s. Häftad. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34865) 300:-
Johnson, Eyvind: SJU LIV. Stockholm: Bonniers, 1944. Samlad utgåva, fjärde-femte tusendet. 484, (6) s. Inbunden i förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Innehåller författarens tre samlingar 'Natten är här', 'Än en gång, Kapten!', 'Den trygga världen' och novellen 'Vallberg' ur 'De fyra främlingarna'. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#80864) 75:-
Johnson, Eyvind: SJU LIV. Stockholm: Bonniers, 1944. Samlad utgåva, första tryckningen. 484, (6) s. Inbunden i förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Innehåller författarens tre samlingar 'Natten är här', 'Än en gång, Kapten!', 'Den trygga världen' och novellen 'Vallberg' ur 'De fyra främlingarna'. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34878) 100:-
Johnson, Eyvind: SOLDATENS ÅTERKOMST. Roman. Stockholm: Bonniers, 1940. Originalupplagan. 316 s. Förlagets klotband med lättare bruksspår. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34911) 125:-
Johnson, Eyvind: SPÅR FÖRBI KOLONOS. En berättelse. Stockholm: Bonniers, 1961. Originalupplagan. 324, (3) s. Förlagets klotryggsband med lätt skadat skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34900) 175:-
Johnson, Eyvind: STUNDER, VÅGOR. Berättelser från resor. Stockholm: Bonniers, 1965. Samlingsvolym. 346, (4) s. Häftad med lätt solkigt skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34908) 90:-
Johnson, Eyvind: STUNDER, VÅGOR. Berättelser från resor. Stockholm: Bonniers, 1965. Samlingsvolym. Sjunde-åttonde tusendet. 346, (4) s. Förlagets klotryggsband med lätt nött skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#60847) 90:-
Johnson, Eyvind: TIDENS GÅNG. En romantisk berättelse. Stockholm: Bonniers, 1955. Originalupplagan. 471, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34897) 250:-
Johnson, Eyvind: TIDENS GÅNG. En romantisk berättelse. Stockholm: Bonniers, 1955. Originalupplagan. 471, (1) s. Inbunden i förlagets halvklotband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34895) 275:-
Johnson, Eyvind: VÄGAR ÖVER METAPONTO. En resedagbok. Stockholm: Bonniers, 1959. Originalupplagan. 78, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34905) 60:-
Karlfeldt, Erik Axel: DALMÅLNINGAR UTLAGDA PÅ RIM. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1920. 93, (1) s. 27,5x20 cm. Amatörmässigt handbundet halvskinnband, främre omslag medbundet. Illustrerad med träsnitt av Jerk Werkmäster. Med något fläckad rygg. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#46655) 125:-
Karlfeldt, Erik Axel: DALMÅLNINGAR UTLAGDA PÅ RIM. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1920. 93, (1) s. 27,5x20 cm. Förlagets halvskinnband med lätt fläckad rygg. Illustrerad med träsnitt av Jerk Werkmäster. Med namnteckning och tillskrift på det fria försättsbladet och friblad. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#86599) 175:-
Karlfeldt, Erik Axel: DIKTER. Inledning och urval av Olof Lagercrantz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1964. Specialutgåva för W&Wserien. 161, (3) s. Pocket. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#51203) 50:-
Karlfeldt, Erik Axel: DIKTER. Stockholm: Bonniers, 1939. 142 s. 24x16 cm. Häftad med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad av Albert Engström. Med recensionsstämpel på omslaget. Dikter som första gången publicerades i Strix. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#52485) 100:-
Karlfeldt, Erik Axel: DIKTER. Stockholm: Bonniers, 1939. 142 s. 24x17 cm. Privatbundet klotband, omslaget medbundet. Illustrerad av Albert Engström. Med gåvotillskrift på förtitelbladet. Dikter som första gången publicerades i Strix. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#96514) 125:-
Karlfeldt, Erik Axel: ERIK AXEL KARLFELDTS DIKTER. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1943. Första tryckningen. Samlad utgåva. 433, (1) s. Förlagets dekorerad halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#68914) 150:-
Karlfeldt, Erik Axel: ERIK AXEL KARLFELDTS DIKTER. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1948. Samlad utgåva. Tjugonde-tjugusjätte tusendet. 433, (1) s. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#57508) 150:-
Karlfeldt, Erik Axel: ERIK AXEL KARLFELDTS DIKTER. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1953. Trettiosjunde-fyrtiofjärde tusendet. Samlad utgåva. 433, (1) s. Handbundet halvskinnband (N. B. Andersson, Stockholm 1954) med dekorerad blekt rygg med 9 upphöjda bind och övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#100119) 200:- (bild)
Karlfeldt, Erik Axel: ERIK AXEL KARLFELDTS DIKTER. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1963. Sextionde-sextiosjunde tusendet. Samlad utgåva. 434 s. Förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#35890) 100:-
Karlfeldt, Erik Axel: FLORA OCH BELLONA. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1918. Originalupplagan. 178 s. Förlagets marmorerade pappband med blekt rygg. Inga omslag medbundna. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#90362) 90:-
Karlfeldt, Erik Axel: FLORA OCH BELLONA. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1918. Originalupplagan. 178 s. Handbundet halvskinnband (Gust. Hedberg, Stockholm) med blekt och flammig rygg, och med övre guldsnitt. Omslaget tecknat av Jerk Werkmäster medbundet. Med pärmexlibris. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#90363) 350:- (bild)
Karlfeldt, Erik Axel: FLORA OCH BELLONA. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1918. Originalupplagan. 178 s. Häftad med lätt solkigt och nött rygg. Främre omslaget tecknat av Jerk Werkmäster. Namnteckning på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#6991) 150:-
Karlfeldt, Erik Axel: FLORA OCH BELLONA. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1918. Originalupplagan. 178 s. Häftad med några lagde revor i omslaget. Främre omslaget tecknat av Jerk Werkmäster. Med tillskrift på främre omslagets insida, samt med lätt fläckigt förtitelblad. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#90361) 100:-
Karlfeldt, Erik Axel: FLORA OCH BELLONA. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1918. Originalupplagan. 178 s. Privatbundet klotband, främre omslaget tecknat av Jerk Werkmäster medbundet. Med namnteckning på främre omslagets baksida. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#19120) 90:-
Karlfeldt, Erik Axel: FLORA OCH POMONA. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1906. Originalupplagan. 124 s. Förlagets dekorerade klotband med lätt nötskada i rygghuvudet. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#19119) 175:-
Karlfeldt, Erik Axel: HÖSTHORN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1927. Originalupplagan. 142 s. Handbundet halvklotband (Norstedt & Söner, Stockholm), främre omslag medbundet. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#41785) 150:-
Karlfeldt, Erik Axel: HÖSTHORN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1927. Originalupplagan. 142 s. Inbunden i förlagets halvpergamentband med dekorerad rygg. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#6993) 200:-
Karlfeldt, Erik Axel: HÖSTHORN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1927. Tredje upplagan. 142 s. Förlagets halvpergamentband med dekorerad rygg, främre omslag medbundet. Med namnteckning på blankt försättsblad samt med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#27360) 100:-
Karlfeldt, Erik Axel: HÖSTHORN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1939. Sjunde upplagan. 142 s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#29821) 75:-
Karlfeldt, Erik Axel: MINNESUPPLAGA I-VI. Vildmarks- och kärleksvisor. Fridolins visor och andra dikter. Fridolins lustgård och dalmålningar på rim. Flora och Pomona. Flora och Bellona. Hösthorn. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1945. 126; 124; 144; 124; 171, (3); 142 s. Modernare handbundna mellanbruna halvskinnband med hela guldsnitt och smakfullt marmorerat pärmpapper. 6 arbeten i 3 volymer. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#87181) 750:-
Karlfeldt, Erik Axel: TANKAR OCH TAL. Med ett lyriskt bokslut. Utgivna av Torsten Fogelqvist. Med ett lyriskt bokslut. Utgivna av Torsten Fogelqvist. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1932. 228 s. Förlagets dekorerade halvpergamentband med liten skada i rygghuvudet. Med namnteckning på det fria försättsbladet. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#46512) 75:-
Karlfeldt, Erik Axel: TILL BÖNDER OCH TILL LÄRDE MÄN. Erik Axel Karlfeldts tal. Urval och kommentarer Christer Åsberg. Inledning Kurt Johannesson. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2004. 218 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Karlfeldtsamfundets skriftserie nr 36. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#74280) 100:-
Karlfeldt, Erik Axel: VILDMARKS- OCH KÄRLEKSVISOR. Seligmanns, 1902. Andra, delvis ändrade upplagan. 120 s. Privatbundet klotband, främre omslag medbundet. Med namnteckning på friblad. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#9133) 150:-
Karlfeldt, Erik Axel: VILDMARKS- OCH KÄRLEKSVISOR. Stockholm: Seligmanns, 1895. Debutboken. Originalupplagan. 117, (3) s. Handbundet enklare halvklotband (Sture Fransson). Utan det vackra originalomslaget. Debutboken utgavs med namnet Axel Karlfeldt, redan andra boken utgavs under namnet Erik Axel. Med namnteckning på det fria försättsbladet. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#36326) 1000:- (bild)
Karlfeldt, Erik Axel: VILDMARKS- OCH KÄRLEKSVISOR. Wahlström & Widstrand, 1922. Åttonde upplagan. 128 s. Förlagets halvpergamentband med ryggdekor. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#17753) 50:-
Kipling, Rudyard: FIFFIKUS & CO. Minnen från skoltiden. Stockholm: Gebers, 1899. Första svenska upplagan. (4), 208 s. Privatbundet klotband. Nobelpristagare i litteratur 1907. (#95970) 125:-
Kipling, Rudyard: GENGÅNGARE OCH FEER. (Puck och hans vänner). Stockholm: Gebers, 1911. Första svenska upplagan. VIII, 303, (1) s. Handbundet halvklotband (Tullberg, Stockholm), främre omslag medbundet, med marmorerat snitt. Nobelpristagare i litteratur 1907. (#95972) 150:-
Kipling, Rudyard: MÖRKER. En livsbild. Stockholm: Bonniers, 1937. 320 s + porträtt. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Ingår som en del i Kiplings skrifter i urval utgivna av Gustaf Stridsberg. - Nobelpristagare i litteratur 1907. (#95974) 90:-
Kipling, Rudyard: SOLDATHISTORIER. Berättelser. Stockholm: Bonniers, 1938. 283 s + titelplansch (fotografi från Khaibarpasset). Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Ingår som en del i Kiplings skrifter i urval utgivna av Gustaf Stridsberg. - Nobelpristagare i litteratur 1907. (#96546) 90:-
Kipling, Rudyard: SOLDATHISTORIER. Stockholm: Gernandts, 1897. Första svenska upplagan. (4), 256 s. Privatundet halvklotband. Illustrerad. Med exlibris. Innehåller följande noveller: När Mulvaney var Gud / Lungtungpens intagande / De två regementstrumslagarne / Ortheris' galenskap / Dinah Shadd / En återuppstånden / Hos hufvudvakten. - Nobelpristagare i litteratur 1907. (#95862) 150:-
Lagerkvist, Pär: AHASVERUS DÖD. Stockholm: Bonniers, 1960. Originalupplagan. 131, (1) s. Förlagets klotband med lagad reva i skyddsomslaget. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#54335) 125:-
Lagerkvist, Pär: AHASVERUS DÖD. Stockholm: Bonniers, 1960. Originalupplagan. 131, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#34122) 175:-
Lagerkvist, Pär: AHASVERUS DÖD. Stockholm: Bonniers, 1960. Originalupplagan. 131, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#41930) 150:-
Lagerkvist, Pär: AHASVERUS DÖD. Stockholm: Bonniers, 1960. Originalupplagan. 131, (1) s. Häftad. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#61003) 100:-
Lagerkvist, Pär: AHASVERUS DÖD. Stockholm: Bonniers, 1960. Originalupplagans tjugoandra-tjugonionde tusende. 131, (1) s. Förlagets klotband med något skadat skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#54333) 90:-
Lagerkvist, Pär: ANTECKNAT. Ur efterlämnade dagböcker och anteckningar. Urval och redigering av Elin Lagerkvist. Stockholm: Bonniers, 1977. Originalupplagan. 127, (1) s. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#19587) 125:-
Lagerkvist, Pär: BREV. Urval av Ingrid Schöier. Stockholm: Bonniers, 1991. 438, (1) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#26687) 100:-
Lagerkvist, Pär: BÖDELN. Stockholm: Atlantis, 1998. Ny illustrerad upplaga. 78, (2) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad av Hans Eliasson med träsnitt tryckta i upp till fyra färger. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#34133) 100:- (bild)
Lagerkvist, Pär: BÖDELN. Stockholm: Bonniers, 1933. Originalupplagan. 155 s. Häftad med lätt skadat rygg. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#34124) 200:-
Lagerkvist, Pär: BÖDELN. Stockholm: Bonniers, 1968. Ny upplaga illustrerad av Staffan Hallström. Upplaga 990 exemplar. 80, (2) s. 31x22 cm. Förlagets klotband med transparent skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#39321) 250:-
Lagerkvist, Pär: BÖDELN. Stockholm: Bonniers, 1968. Ny upplaga illustrerad av Staffan Hallström. Upplaga 990 exemplar. 80, (2) s. 31x22 cm. Förlagets klotband. Utan transparent skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#40488) 200:-
Lagerkvist, Pär: BØDDELEN. Oversatt av Arnulf Øverland. Oslo: Stenersens, 1998. 109, (3) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad i färg av Arne Nøst. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#54355) 175:-
Lagerkvist, Pär: DEN BEFRIADE MÄNNISKAN. Stockholm: Bonniers, 1939. Originalupplagan. 73 s. Handbundet halvklotband med blekt rygg, främre omslag medbundet. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#54348) 175:-
Lagerkvist, Pär: DET BEFRIEDE MENNESKE. Oversat af Asmund Rostrup. København: Fischers, 1941. 65, (1) s. Häftad. Illustrerad med träsnitt av Povl Christensen. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#54356) 90:-
Lagerkvist, Pär: DET BESEGRADE LIVET. Stockholm: Bonniers, 1927. Originalupplagan. 117 s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#21925) 350:-
Lagerkvist, Pär: DET BESEGRADE LIVET. Stockholm: Bonniers, 1927. Originalupplagan. 117 s. Häftad med lätt solkigt omslag. Med tillskrift på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#34151) 200:-
Lagerkvist, Pär: DET BESEGRADE LIVET. Stockholm: Bonniers, 1927. Originalupplagan. 117 s. Privatbundet halvklotband, inga omslag medbudna. Med namnteckning på det fria försättsbladet. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#70288) 125:-
Lagerkvist, Pär: DET HELIGA LANDET. Stockholm: Bonniers, 1964. Originalupplagan. 98, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#13027) 125:-
Lagerkvist, Pär: DET HELIGA LANDET. Stockholm: Bonniers, 1964. Originalupplagan. 98, (1) s. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#4579) 150:-
Lagerkvist, Pär: DE VISES STEN. Skådespel i fyra akter. Stockholm: Bonniers, 1947. Originalupplagan. 219, (1) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#47885) 125:-
Lagerkvist, Pär: GENIUS. Stockholm: Bonniers, 1937. Originalupplagan. 80 s. Häftad. Med namnteckning på friblad. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#70286) 175:-
Lagerkvist, Pär: GÄST HOS VERKLIGHETEN. Stockholm: Bonniers, 1957. Ny upplaga illustrerad med originalträgravyrer av Sven Ljungberg. 151, (5) s. Handbundet tvåfärgat klotband (Bonniers Privatbokbinderi, Stockholm) med obetydligt blekt rygg samt med mycket lätt fläck på ryggen, omslaget i färg medbundet. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#90764) 350:- (bild)
Lagerkvist, Pär: HAN SOM FICK LEVA OM SITT LIV. Skådespel i tre akter. Stockholm: Bonniers, 1928. Originalupplagan. 127 s. Häftad med mindre bruksspår. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#34154) 125:-
Lagerkvist, Pär: HEMMET OCH STJÄRNAN. Stockholm: Bonniers, 1942. Originalupplagan. 97, (3) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#34117) 150:-
Lagerkvist, Pär: HJÄRTATS SÅNGER. Stockholm: Bonniers, 1926. Originalupplagan. 80 s. Häftad med nött och skadad rygg. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#7079) 150:-
Lagerkvist, Pär: I DEN TIDEN. Stockholm: Bonniers, 1935. Originalupplagan. 168, (1) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#4575) 200:-
Lagerkvist, Pär: KONUNGEN. Skådespel i tre akter. Stockholm: Bonniers, 1932. Originalupplagan. Häftad med lättare bruksspår. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#96971) 125:-
Lagerkvist, Pär: KÄMPANDE ANDE. Bröllopsfesten - Guds lille handelsresande - Själarnas maskerad - Uppbrottet. Stockholm: Bonniers, 1930. Originalupplagan. 274, (1) s. Häftad med obetydligt nött omslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#21927) 300:-
Lagerkvist, Pär: LÅT MÄNNISKAN LEVA. Stockholm: Bonniers, 1949. Originalupplagan. 36, (1) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#34115) 125:-
Lagerkvist, Pär: MANNEN UTAN SJÄL. Skådespel i fem akter. Stockholm: Bonniers, 1936. Originalupplagan. 131 s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#21930) 150:-
Lagerkvist, Pär: MANNEN UTAN SJÄL. Skådespel i fem akter. Stockholm: Bonniers, 1936. Originalupplagan. 131 s. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#97508) 150:-
Lagerkvist, Pär: MARIAMNE. Oversatt av Nils Lie. Oslo: Gyldendal Norsk Forlag, 1967. 90, (3) s. Inbunden i förlagets klotryggsband med lagat skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#94580) 75:-
Lagerkvist, Pär: MIDSOMMARDRÖM I FATTIGHUSET. Skådespel i tre akter. Stockholm: Bonniers, 1941. Originalupplagan. 119 s. Häftad med lättare bruksspår. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#36342) 100:-
Lagerkvist, Pär: MOTIV. Stockholm: Bonniers, 1965. Andra upplagan. 71, (3) s. Häftad med omslag tecknat i färg av Isaac Grünewald. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#30436) 100:-
Lagerkvist, Pär: OM ORDKUNST, BILLEDKUNST OG MODERNE TEATER. Forord og översettelse ved Gunnel Malmström. Oslo: Bokvennen, 1995. 115, (1) s. Pocket i nyskick. Omslag efter teckning av Nils von Dardel. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#94579) 75:-
Lagerkvist, Pär: PILGRIMEN. Ahasverus död - Pilgrim på havet - Det heliga landet. Stockholm: Bonniers, 1966. Ny samlad utgåva. 272, (3) s. Förlagets klotband med solkigt skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#54344) 100:-
Lagerkvist, Pär: PILGRIM PÅ HAVET. Stockholm: Bonniers, 1962. Originalupplagan. 149, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#34123) 150:-
Lagerkvist, Pär: PILGRIM PÅ HAVET. Stockholm: Bonniers, 1962. Originalupplagan. 149, (1) s. Häftad med lätt nött skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#88474) 90:-
Lagerkvist, Pär: PILGRIM PÅ HAVET. Stockholm: Bonniers, 1962. Originalupplagan. 149, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#4578) 125:-
Lagerkvist, Pär: PILGRIM PÅ HAVET. Stockholm: Bonniers, 1962. Originalupplagans tjugoförsta-tjugosjunde tusende. 149, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#13026) 75:-
Lagerkvist, Pär: PILGRIM PÅ HAVET. Stockholm: Bonniers, 1962. Originalupplagans tjugoförsta-tjugosjunde tusende. 149, (1) s. Häftad och ouppskuren med skyddsomslag. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#89223) 75:-
Lagerkvist, Pär: SEGER I MÖRKER. Skådespel i fyra akter. Stockholm: Bonniers, 1939. Originalupplagan. 196 s. Häftad med obetydligt nött omslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#5695) 125:-
Lagerkvist, Pär: SIBYLLAN. Stockholm: Bonniers, 1956. Originalupplagan. 221, (1) s. Häftad med skadat skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#54341) 150:-
Lagerkvist, Pär: TEATER. Den svåra Stunden. Tre enaktare. - Modern teater. Synpunkter och angrepp. Stockholm: Bonniers, 1918. Originalupplagan. 183 s. Häftad med lätt nött omslag. Med Birger Normans namnteckning på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#4576) 300:-
Lagerkvist, Pär: VID LÄGERELDEN. Stockholm: Bonniers, 1932. Originalupplagan. 72 s. Häftad med lätta bruksspår. Nobelpristagare i litteratur 1951. (#7080) 150:-
Lagerlöf, Selma: BANNLYST. En berättelse. Stockholm: Bonniers, 1918. Originalupplagan. 353, (2) s. Inbunden i förlagets halvskinnband med obetydligt blekt dekorerad rygg och övre guldsnitt. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#99455) 200:-
Lagerlöf, Selma: DROTTNINGAR I KUNGAHÄLLA. Stockholm: Bonniers, 1920. Tionde upplagan. 132, (1) s. + LEGENDER. Berättade. Stockholm: Bonniers, 1920. Åttonde upplagan. 103, (1) s. + EN HERRGÅRDSSÄGEN. Berättad. Stockholm: Bonniers, 1920. Femtonde upplagan. 149 s. Inbundna i förlagets halvskinnband med obetydligt blekt dekorerad rygg och övre guldsnitt. 3 arbeten i 1 volym. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#99460) 100:-
Lagerlöf, Selma: EN HERRGÅRDSSÄGEN. Stockholm: Bonniers, 1899. Originalupplagan. (8), 197 s. Privatbundet halvklotband. Inga omslag medbundna. Illustrerad av Georg Pauli. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#57868) 200:-
Lagerlöf, Selma: EN SAGA OM EN SAGA. Stockholm: Bonniers, 1935. Ny upplaga illustrerad med Gösta Berlings-bilder av Einar Nerman. 19, (57) s. 29,5x22 cm. Häftad, omslaget med lättare bruksspår. Illustrerad i gult och svart. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#85602) 200:-
Lagerlöf, Selma: EN SAGA OM EN SAGA OCH ANDRA SAGOR. Stockholm: Bonniers, 1920. Nionde upplagan. 249, (2) s. + LILJECRONAS HEM. Roman. Stockholm: Bonniers, 1920. Originalupplagans trettiosjunde-trettionionde tusende. 292, (1) s. Inbundna i förlagets halvskinnband med obetydligt blekt dekorerad rygg och övre guldsnitt. 2 arbeten i 1 volym. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#99457) 100:-
Lagerlöf, Selma: GÖSTA BERLINGS SAGA. København: Gyldendal, 1967. Upplaga 750 numrerade exemplar. 445, (2) s. 26x17,5 cm. Häftad med lätt skadat skyddsomslag i tryckt skyddskassett av klot. Illustrerad av Thormod Kidde. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#36706) 300:-
Lagerlöf, Selma: GÖSTA BERLINGS SAGA. Stockholm: Bonniers, 1903. Femte upplagan. 337, (3) s. 25,5x23 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Dekor i form av en värmlandskarta. Illustrerad med planscher i svartvitt av Georg Pauli. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#94354) 900:-
Lagerlöf, Selma: GÖSTA BERLINGS SAGA. Stockholm: Bonniers, 1903. Femte upplagan. 337, (3) s + planscher. 25,5x23 cm. Inbunden i förlagets lätt nötta dekorerade klotband. Dekor i form av en Värmlandskarta. Illustrerad med planscher i svartvitt av Georg Pauli. Med gåvotillskrift på det fria försättsbladet. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#101542) 450:-
Lagerlöf, Selma: GÖSTA BERLINGS SAGA. Stockholm: Bonniers, 1904. Sjätte upplagan. 578, (2) s. Sista sidan med karta. Inbunden i förlagets rikt dekorerade klotband. Inga omslag medbundna. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#99175) 300:-
Lagerlöf, Selma: HEM OCH STAT. Föredrag vid Rösträttskongressen den 13 juni 1911. Stockholm: Bonniers, 1911. Originalupplagan. 20 s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#58206) 100:-
Lagerlöf, Selma: HERR ARNES PENNINGAR. Berättelse. Stockholm: Iduns romanbibliotek XXXIII, 1903. Originalupplagan. 95 s. Bunden tillsammans med två andra arbeten av olika författare i ett äldre privatbundet halvklotband utan ryggtitel. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#78307) 250:-
Lagerlöf, Selma: LILJECRONAS HEM. Roman. Stockholm: Bonniers, 1911. Originalupplagans elfte-femtonde tusende. 292, (1) s. Privatbundet halvskinnband med lättare bruksspår, främre omslag medbundet. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#57820) 125:-
Lagerlöf, Selma: LILJECRONAS HEM. Roman. Stockholm: Bonniers, 1918. Originalupplagans trettiofemte-trettiosjätte tusende. 292, (1) s. Förlagets dekorerade halvfranska band med obetydligt blekt rygg. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#57867) 100:-
Lagerlöf, Selma: MADAME DE CASTRO. En ungdomsdikt. Efterord av Birgitta Holm. Stockholm: Bonniers, 1984. Originalupplagan. 70, (5) s. Förlagets tryckta pappband. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#34232) 90:-
Lagerlöf, Selma: NILS HOLGERSSONS UNDERBARA RESA GENOM SVERIGE. Stockholm: Bonniers, 1998. Tjugonde-tjugosjätte tusendet. Ny upplaga i faksimil efter originalupplagan, men utan illustrationer. 631, (3) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#43896) 100:- (bild)
Lagerlöf, Selma: NILS HOLGERSSONS UNDERBARA RESA GENOM SVERIGE. Stockholm: Bonniers Junior, 1981. Ny upplaga illustrerad av Bertil Lybeck. 595, (5) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#102622) 100:-
Lagerlöf, Selma: NILS HOLGERSSONS WUNDERBARE REISE. Textbearbeitung von Tage und Kathrine Aurell. München: Lentz Verlag, 1995. 4. Auflage. (3), 87, (7) pp. 29,5x21,5 cm. Publisher's printed hard cover. Illustrated in colour by Lars Klinting. Inscription on title page. German text. Nobel Prize Winner in Literature 1909. (#95106) 125:-
Lagerlöf, Selma: OSYNLIGA LÄNKAR. Berättelser. Stockholm: Bonniers, 1920. Nionde upplagan. 405, (2) s. Handbundet halvskinnband med ryggdekor och blekt rygg (Nordiska Bokhandeln, Stockholm) med övre guldsnitt. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#90447) 200:-
Lagerlöf, Selma: OSYNLIGA LÄNKAR. Berättelser. Stockholm: Bonniers, 1920. Nionde upplagan. 405, (2) s. Inbunden i förlagets halvskinnband med obetydligt blekt dekorerad rygg och övre guldsnitt. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#99454) 100:-
Lagerlöf, Selma: VEJEN MELLEM HIMMEL OG JORD. Förord af Jørgen Ravn. København: P. Malling, 1957. 28, (5) s. 24,5x17 cm. Häftad. Illustrerad med teckningar av Marlie Brande. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#88025) 75:-
Laxness, Halldór K.: DEN GODA FRÖKEN OCH HUSET. Stockholm: Partisan-serien, Rabén & Sjögren/Vi, 1954. Första svenska upplagan. 93, (2) s. Förlagets tryckta pappband med mycket lätt skada i rygghuvudet. Med namnteckning på det fria försättsbladet. Nobelpristagare i litteratur 1955. (#53633) 75:-
Laxness, Halldór K.: DEN GODA FRÖKEN OCH HUSET. Stockholm: Partisan-serien, Rabén & Sjögren/Vi, 1954. Första svenska upplagan. 93, (2) s. Förlagets tryckta pappband med obetydligt solkigt omslag. Nobelpristagare i litteratur 1955. (#53773) 90:-
Laxness, Halldór K.: GREKLANDSÅRET. Stockholm: Norstedts, 1983. Första svenska upplagan. 226. (1) s. Förlagets klotband med delvis något solblekt skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1955. (#53629) 75:-
Laxness, Halldór K.: PÅ TUNET DÄRHEMMA. Stockholm: Norstedts, 1979. Första svenska upplagan. 219, (2) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1955. (#53631) 90:-
Laxness, Halldór K.: UNG VAR JAG FORDOM. Stockholm: Norstedts, 1980. Första svenska upplagan. 287 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1955. (#27197) 90:-
Le Clézio, J M G: VANDRANDE STJÄRNA. Stockholm: Norstedts, 2008. Andra svenska upplagan. 272, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. J M G = Jean-Marie Gustave. Nobelpristagare i litteratur 2008. (#99236) 100:-
Lessing, Doris: DET FEMTE BARNET. Stockholm: Forum, 2007. Ny svensk upplaga. 150, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 2007. (#99772) 75:-
Lessing, Doris: INGEN TROLLDOM TILL SALU. Stockholm: Forum, 1969. Första svenska upplagan. 173, (1) s. Inbunden i förlagets pappband. Nobelpristagare i litteratur 2007. (#94154) 100:-
Lessing, Doris: KÄRLEKENS TEATER. Stockholm: Trevi, 1996. Första svenska upplagan. 332, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med något nött skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 2007. (#59129) 75:-
Lessing, Doris: KÄRLEKSBARNET. Stockholm: Forum, 2005. Första svenska upplagan. 338, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 2007. (#99773) 100:-
Lessing, Doris: UNDER HUDEN. Del 1 av min självbiografi fram till 1949. Översättning av Annika Preis. Stockholm: Forum, 2007. Ny svensk upplaga. 406, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Nobelpristagare i litteratur 2007. (#93735) 125:-
Lessing, Doris: ÄKTA VARA. Noveller. Stockholm: Trevi, 1991. Första svenska upplagan. 158, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 2007. (#59127) 100:-
Mahfouz, Naguib: MIRAMAR. Lund: Alhambra, (1988). Första svenska upplagan. 160 S. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Nobelpristagare i litteratur 1988. (#100431) 100:-
Mahfouz, Naguib: THE DAY THE LAEDER WAS KILLED. Translated by Malak Hashem. Cairo: American University in Cairo Press, 1997. First English edition. (6), 89, (2) pp. Publisher's hard cover in dust jacket. Nobel Prize Winner in Literature 1988. (#88639) 125:-
Mann, Thomas: DEN BEDRAGNA. Berättelse. Stockholm: Panache/Bonniers, 1954. Första svenska upplagan. 111, (3) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1929. (#39420) 150:-
Mann, Thomas: DEN BEDRAGNA. Berättelse. Stockholm: Panache/Bonniers, 1954. Första svenska upplagan. 111, (3) s. Häftad med lätt solkigt omslag. Något slarvigt uppskuren. Med tillskrift på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1929. (#35335) 75:-
Mann, Thomas: DEN UNGE JOSEF. Översättning av Bertil Malmberg. Stockholm: Bonniers, 1935. 298 s. Häftad med lätta bruksspår. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1929. (#74869) 125:-
Mann, Thomas: DEN UNGE JOSEF. Översättning av Bertil Malmberg. Stockholm: Bonniers, 1935. 298 s. Häftad med lätta bruksspår. Utan skyddsomslag. Med namnteckning på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1929. (#75748) 100:-
Mann, Thomas: DEN UNGE JOSEF. Översättning av Nils Holmberg. Stockholm: Bonniers, 1947. 377, (3) s. Häftad med lätt blekt rygg. Nobelpristagare i litteratur 1929. (#77047) 250:-
Mann, Thomas: DIE BETROGENE. Erzählung. Berlin: Fischer, 1953. Erstes bis fünfzehntes Tausend. 126, (1) pp. Publisher's cloth in dust jacket. German text. Nobel Prize Winner in literature 1929. (#54817) 150:-
Mann, Thomas: EN BREVVÄXLING. Stockholm: Bonniers, 1937. 16 s. Klammerhäftad med lätta bruksspår. Nobelpristagare i litteratur 1929. (#22654) 75:-
Mann, Thomas: HUSET BUDDENBROOK I-II. Historien om en familjs förfall. Översättning av Walborg Hedberg. Stockholm: Bonniers, 1937. Ny upplaga. 349; 321 s. 2 volymer inbundna i förlagets dekorerade klotband med obetydligt blekta ryggar. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1929. (#81044) 200:- (bild)
Mann, Thomas: JOSEF I EGYPTEN. Översättning av Bertil Malmberg. Stockholm: Bonniers, 1939. 562 s. Häftad, främre omslaget med veck och lagade revor. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1929. (#74868) 150:-
Mann, Thomas: JOSEF I EGYPTEN. Översättning av Nils Holmberg. Stockholm: Bonniers, 1950. 701, (3) s. Häftad med lätt blekt rygg och litet veck i främre omslaget. Nobelpristagare i litteratur 1929. (#77046) 200:-
Mann, Thomas: LILLE HERR FRIEDEMANN. Stockholm: Billows, 1929. Fjärde svenska upplagan. 201, (2) s. Häftad med obetydliga bruksspår. Nobelpristagare i litteratur 1929. (#80240) 100:-
Mann, Thomas: LOTTE I WEIMAR. Roman. Stockholm: Bonniers, 1946. Första svenska upplagans sjunde-åttonde tusende. 463, (1) s. Inbunden i förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1929. (#35034) 100:-
Mann, Thomas: ROMAN OM EN ROMAN. Hur "Doktor Faustus" kom till. Stockholm: Bonniers, 1949. 186, (1) s. Häftad med solkig rygg. Nobelpristagare i litteratur 1929. (#39508) 125:-
Mann, Thomas: SÅNGEN OM ETT BARN. En idyll. Tolkning av Hans Levander. Stockholm: FIBs Lyrikklubb, 1971. 74 s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1929. (#7443) 75:-
Mann, Thomas: TONIO KRÖGER. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1922. Första svenska upplagan. 150, (10) s. Handbundet klotband (Thure Anderson, Upsala), omslaget medbundet. Med namnteckning på det fria försättsbladet, samt med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1929. (#96485) 200:-
Martinson, Harry: CIKADA. Stockholm: Bonniers, 1953. Originalupplagan. 152, (5) s. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet samt med bevarat något nött skyddsomslag. Med obetydlig liten fläck i yttre snittet. Omslaget tecknat av Stig Åsberg. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#11694) 250:-
Martinson, Harry: CIKADA. Stockholm: Bonniers, 1953. Originalupplagans 6-12 tusende. 152, (5) s. Häftad. Omslaget tecknat av Stig Åsberg. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#18686) 75:-
Martinson, Harry: CIKADA. Stockholm: Bonniers, 1953. Originalupplagans sextonde-adertonde tusende. 152, (5) s. Privatbundet skinnryggsband, främre omslag medbundet. Omslaget tecknat av Stig Åsberg. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#83886) 150:-
Martinson, Harry: DEN FÖRLORADE JAGUAREN. Stockholm: Norstedts, 1941. Andra upplagan. 266 s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#54316) 125:-
Martinson, Harry: DEN FÖRLORADE JAGUAREN. Stockholm: Norstedts, 1941. Originalupplagan. 266 s. Förlagets dekorerade klotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Med lätt blekt rygg. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#30401) 150:-
Martinson, Harry: DEN FÖRLORADE JAGUAREN. Stockholm: Norstedts, 1941. Originalupplagan. 266 s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#4722) 250:-
Martinson, Harry: DEN FÖRLORADE JAGUAREN. Stockholm: Norstedts, 1941. Originalupplagan. 266 s. Häftad med lätt nött och skadat omslag. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#34358) 100:-
Martinson, Harry: DET ENKLA OCH DET SVÅRA. Stockholm: Bonniers, 1939. Originalupplagan. 160 s. Häftad med lätt nött och missfärgat omslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#54318) 175:-
Martinson, Harry: DIKTER. Stockholm: Bonniers, 1952. Urval. 190, (1) s. Förlagets dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#7459) 125:-
Martinson, Harry: DIKTER. Stockholm: Bonniers, 1963. Adertonde-tjugoandra tusendet. Urval. 190, (1) s. Häfatd. Med namnteckning på friblad. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#42456) 75:-
Martinson, Harry: DIKTER. (1929-1945). Stockholm: Bonniers, 1952. Samlad utgåva. 190, (1) s. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#85613) 100:-
Martinson, Harry: DIKTER 1929-1953. Stockholm: Bonniers, 1974. Samlad utgåva i urval. 231, (1) s. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#54287) 125:-
Martinson, Harry: DIKTER 1953-1973. Efterord av Stefan Sandelin. Stockholm: Bonniers, 1998. Ny samlad utgåva. 370, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#85611) 125:-
Martinson, Harry: DIKTER OM LJUS OCH MÖRKER. Stockholm: Bonniers, 1971. Originalupplagan. 133, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#4557) 100:-
Martinson, Harry: DIKTER OM LJUS OCH MÖRKER. Stockholm: Bonniers, 1971. Originalupplagan. 133, (1) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#7466) 100:-
Martinson, Harry: DORIDERNA. Efterlämnade dikter och prosastycken i urval och med företal av Tord Hall. Stockholm: Bonniers, 1980. Originalupplagan. 92, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Med namnteckning på det fria försättsbladet. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#80465) 100:-
Martinson, Harry: DRAMATIK. Gringon, Salvation, Lotsen från Moluckas, Tre knivar från Wei. Efterord av Ingegerd Bodner Granberg. Stockholm: Bonniers, 1999. Ny samlad utgåva. 250, (3) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#85612) 125:-
Martinson, Harry: FÖRLORADE SONEN OCH ANDRA BERÄTTELSER. Stockholm: Bokklubben Svalan, 1956. Urval. 87, (1) s. Förlagets tryckta pappband med lätta bruksspår. Illustrerad av Börje Sandelin. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#48144) 75:-
Martinson, Harry: GRINGO - SALVATION. Två radiopjäser. Inledning av Ingegerd Bodner Granberg. Södra Sandby: Vekerum, 1995. 92 s. Limhäftad. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#85645) 75:-
Martinson, Harry: GRÄSEN I THULE. Stockholm: Bonniers, 1958. Originalupplagan. 106, (5) s. Förlagets klotryggsband med skadat skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#44877) 125:-
Martinson, Harry: GRÄSEN I THULE. Stockholm: Bonniers, 1958. Originalupplagan. 106, (5) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#7464) 150:-
Martinson, Harry: GRÄSEN I THULE. Stockholm: Bonniers, 1958. Originalupplagan. 106, (5) s. Häftad med missfärgning efter tidningsurklipp på friblad. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#85641) 125:-
Martinson, Harry: HAV OCH RESOR. Lyrik och prosa ur tidningar och tidskrifter. Urval, inledning och kommentar av Stefan Sandelin. Södra Sandby: Vekerum, 1992. Originalupplagan. 128 s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#85642) 90:-
Martinson, Harry: KAP FARVÄL! Stockholm: Bonniers, 1933. Femte upplagan. 183 s. Häftad med liten lagad reva i främre omslaget. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#80824) 125:-
Martinson, Harry: LOTSEN FRÅN MOLUCKAS. Ett radiospel om den portugisiske sjöfararen Magellans världsomsegling 1519-1522. Stockholm: Bonniers, 1964. Ny upplaga. 73, (4) s. Förlagets designade pappband. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#5709) 50:-
Martinson, Harry: LOTSEN FRÅN MOLUCKAS. Ett radiospel om den portugisiske sjöfararen Magellans världsomsegling 1519-1522. Stockholm: FIB:s lyrikklubb, 1954. Första separata upplagan, förutom särtryck från 1948. 86, (2) s. Förlagets pappband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Med namnteckning på det fria försättsbladet. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#69551) 75:-
Martinson, Harry: LOTSEN FRÅN MOLUCKAS. Ett radiospel om den portugisiske sjöfararen Magellans världsomsegling 1519-1522. Stockholm: FIB:s lyrikklubb, 1954. Första separata upplagan, förutom särtryck från 1948. 86, (2) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#17551) 125:-
Martinson, Harry: LÄNGS EKOTS STIGAR. Ett urval efterlämnade dikter. Stockholm: Bonniers, 1978. Originalupplagan. 82, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#7469) 100:-
Martinson, Harry: MELLAN PELARNA. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1983. 15, (1) s. Klammerhäftad. Med en illustration av författaren. Bokvännens bokgåva 1983. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#38807) 50:-
Martinson, Harry: MIDSOMMARDALEN. Stockholm: Bonniers, 1938. Originalupplagan. 142 s. Häftad med nött och lätt skadad rygg. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#54317) 150:-
Martinson, Harry: PASSAD. Stockholm: Bonniers, 1945. Originalupplagan. 148, (4) s. Häftad med något skadat omslag. Med tillskrift på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#7457) 125:-
Martinson, Harry: POETISKA TÖRNBUSKAR I MÄNGD. Brev 1929-1949. Urval och kommentarer Paulina Helgeson. Stockholm: Bonniers, 2004. 380, (8) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#81914) 150:-
Martinson, Harry: RESOR UTAN MÅL. Stockholm: Bonniers, 1932. Andra upplagan. 157 s. Häftad med något nött rygg. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#70230) 125:-
Martinson, Harry: RESOR UTAN MÅL. Stockholm: Bonniers, 1933. Andra upplagan. 157 s. Häftad med reva i bakre omslaget. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#80823) 150:-
Martinson, Harry: SKILLINGTRYCKET OCH VILDGÅSRESAN. Sammanställd av Stefan Sandelin. Södra Sandby: Vekerum, 1994. Första upplagan i bokform. 111 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#85614) 75:-
Martinson, Harry: SPÖKSKEPP. Stockholm: Bonniers, 1988. Debutboken i faksimilutgiven på uppdrag av Harry Martinson-Sällskapet. 71, (3) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#78647) 125:-
Martinson, Harry: SVÄRMARE OCH HARKRANK. Stockholm: Bonniers, 1937. Originalupplagan. 129 s. Förlagets klotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Med något nött rygg. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#54315) 200:-
Martinson, Harry: SVÄRMARE OCH HARKRANK. Stockholm: Bonniers, 1937. Originalupplagan. 129 s. Häftad med lättare bruksspår. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#54313) 250:-
Martinson, Harry: TRE KNIVAR FRÅN WEI. Stockholm: Bonniers, 1964. Originalupplagan. 127, (1) s. Förlagets klotryggsband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#17501) 90:-
Martinson, Harry: TRE KNIVAR FRÅN WEI. Stockholm: Bonniers, 1964. Originalupplagan. 127, (1) s. Häftad med lätt solblekt omslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#53698) 75:-
Martinson, Harry: UR DE TUSEN DIKTERNAS BOK. Urval, inledning och kommentarer av Stefan Sandelin. Höganäs: Bra Böcker, 1986. Bokklubbsupplagan. 123, (4) s. Förlagets tryckta pappband. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#85964) 100:-
Martinson, Harry: VAGNEN. Stockholm: Bonniers, 1960. Originalupplagan. 129, (7) s. Förlagets klotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#38916) 100:-
Martinson, Harry: VAGNEN. Stockholm: Bonniers, 1960. Originalupplagan. 129, (7) s. Förlagets klotband med lagade revor i skyddsomslaget. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#50719) 125:-
Martinson, Harry: VAGNEN. Stockholm: Bonniers, 1960. Originalupplagan. 129, (7) s. Handbundet ljusbrunt skinnband, omslaget medbundet, och med helt guldsnitt. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#86352) 500:- (bild)
Martinson, Harry: VAGNEN. Stockholm: Bonniers, 1960. Originalupplagan. 129, (7) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#7465) 125:-
Martinson, Harry: VAGNEN. Stockholm: Bonniers, 1960. Originalupplagans sextonde-adertonde tusendet. 129, (7) s. Förlagets klotband med lätt skadat skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#17865) 75:-
Martinson, Harry: VAGNEN. Stockholm: Bonniers, 1960. Originalupplagans sextonde-adertonde tusendet. 129, (7) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#33189) 75:-
Martinson, Harry: VERKLIGHET TILL DÖDS - DEN FÖRLORADE JAGUAREN. Med efterord av Bertil Palmqvist. Stockholm: Bonniers, 2001. Ny samlad utgåva. 302, (4) s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. 2 arbeten i 1 volym. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#85609) 100:-
Martinson, Harry: VILDBUKETTEN. Naturdikter i urval av Åke Runnquist. Inledning av Carl Fries. Stockholm: Bonniers, 1965. 119, (1) s. Förlagets tryckta pappband med blekt rygg. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#20273) 75:-
Martinson, Harry: VÄGEN TILL KLOCKRIKE. Stockholm: Bonniers, 1948. Originalupplagan. 362, (4) s. Häftad med lätt solkig rygg. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#88577) 150:-
Martinson, Harry: VÄGEN TILL KLOCKRIKE. Stockholm: Bonniers, 1948. Originalupplagan. 362, (4) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med tejpförstärkt lätt skadat skyddsomslag. Med inklistrade tidningsrecensioner på för- och eftersättsbladen samt bakre friblad. Tidningsurklipp i form av porträtt av Martinson inklistrat på förtitelbladet. Med dedikation "Till Hilmer Berghagen med de hjärtligaste hälsningar från Harry Martinson". - Nobelpristagare i litteratur 1974. (#54297) 600:- (bild)
Martinson, Harry: VÄGEN TILL KLOCKRIKE. Stockholm: Bonniers, 1949. Originalupplagans tjugoförsta tusende. 362, (4) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lätt skadat och lagat skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#98132) 200:-
Martinson, Harry: VÄGEN TILL KLOCKRIKE. Stockholm: Bonniers, 1949. Originalupplagans trettioförsta tusende. 362, (4) s. Häftad med lätt skadat skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#82792) 150:-
Martinson, Harry: VÄGEN UT. Berättelse. Stockholm: Bonniers, 1936. Originalupplagans åttonde-nionde tusende. 423, (1) s. Häftad. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#54320) 125:-
Mauriac, François: TVÅ ESSAYER. Stockholm: Bonniers, 1948. Första och enda svenska upplagan. 190, (1) s. Häftad. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1952. (#88855) 100:-
Mistral, Gabriela: DIKTER. I tolkning av Hjalmar Gullberg. Stockholm: Norstedts, 1946. Standardupplagan tryckt i 3000 exemplar. 85, (2) s. Häftad. Illustrerad delvis i färg, efter träsnitt av Bo Beskow. Nobelpristagare i litteratur 1945. (#85624) 200:-
Mistral, Gabriela: DIKTER. I tolkning av Hjalmar Gullberg. Stockholm: Norstedts, 1946. Standardupplagan tryckt i 3000 exemplar. 85, (2) s. Häftad med obetydligt nött rygg. Illustrerad delvis i färg, efter träsnitt av Bo Beskow. Nobelpristagare i litteratur 1945. (#45953) 175:-
Montale, Eugenio: POESIE. I svensk tolkning av Anders Österling. Stockholm-Roma: Italica, 1972. 87, (25) s. Häftad med skyddsomslag. Med italiensk parallelltext. Nobelpristagare i litteratur 1975. (#35442) 75:-
Morrison, Toni: DE BLÅASTE ÖGONEN. Stockholm: Trevi, 1994. Första svenska upplagan. 200, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Morrisons debutroman med nyskrivet efterord av författarinnan. - Nobelpristagare i litteratur 1993. (#94731) 90:-
Morrison, Toni: JAZZ. Stockholm: Trevi, 1993. Första svenska upplagan. 222, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Nobelpristagare i litteratur 1993. (#100940) 90:-
Morrison, Toni: MÖRKT SPEL. Vithet och den litterära fantasin. Stockholm: Trevi, 1993. Första och enda svenska upplagan. 105, (1) s. Storpocket. Nobelpristagare i litteratur 1993. (#22713) 75:-
Morrison, Toni: PARADIS. Stockholm: Forum, 1999. Första svenska upplagan. 360, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1993. (#89282) 90:-
Müller, Herta: HJÄRTDJUR. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2009. Ny svensk upplaga. 211, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 2009. (#102453) 75:-
Müller, Herta: IDAG HADE JAG HELST INTE VELAT TRÄFFA MIG SJÄLV. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2010. Ny svensk upplaga. 215, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 2009. (#99004) 75:-
Müller, Herta: KUNGEN BUGAR OCH DÖDAR. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2009. Ny svensk upplaga. 181, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 2009. (#96648) 75:-
Müller, Herta: REDAN DÅ VAR RÄVEN JÄGARE. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2009. Ny svensk upplaga. 237, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 2009. (#96899) 75:-
Naipaul, V. S.: PÅ VÄG MOT MITTEN. Två berättelser. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1986. Första svenska upplagan. 155, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med delvis något solblekt skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 2001. (#99358) 75:-
Neruda, Pablo: AUFENTHALT AUF ERDEN. Leipzig: Reclam, 1973. 215, (9) pp. 30x21,5 cm. Publisher's quarter cloth in transparent dust jacket with a small tear. Illustrated with 18 original woodcuts in colour by HAP Grieshaber. German text. Nobel Prize Winner in literature 1971. (#61296) 350:- (bild)
Neruda, Pablo: DEN STORA OCEANEN. I svensk tolkning av Artur Lundkvist. Stockholm: FIBs Lyrikklubb, 1971. Ny upplaga. 77, (2) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1971. (#7541) 125:-
NOBELPRISTAGARE - DIKTER. Urval av Sven Lindner. Inledning av Anders Österling. Stockholm: Bonniers, 1964. 117, (8) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#9433) 50:-
O'Neill, Eugene: A TOUCH OF THE POET. A Play in Four Acts. London: Jonathan Cape, 1957. First English edition. 138, (4) pp. Publisher's title decorated hard cover. Without dust jacket. Nobel Prize Winner in literature 1936. (#19399) 100:-
O'Neill, Eugene: BORTOM HORISONTEN. Översättning av Sven Barthel. Radioarrangemang av Stig Torsslow. Stockholm: Sveriges Radio, 1957. 59, (2) s. Klammerhäftad. Nobelpristagare i litteratur 1936. (#97552) 50:-
O'Neill, Eugene: DAGAR UTAN MÅL. Översättning av Tore Zetterholm. Radioarrangemang av Herbert Grevenius. Stockholm: Sveriges Radio, 1958. 59, (4) s. Klammerhäftad. Nobelpristagare i litteratur 1936. (#97556) 50:-
O'Neill, Eugene: I TJOCKA PÅ ATLANTEN. Översättning av Stig Torsslow. Stockholm: Sveriges Radio, 1957. 17, (2) s. Klammerhäftad. Nobelpristagare i litteratur 1936. (#97554) 50:-
O'Neill, Eugene: KEJSAR JONES. Översättning av Börje Lindell. Stockholm: Sveriges Radio, 1957. 28, (3) s. Klammerhäftad. Nobelpristagare i litteratur 1936. (#97555) 50:-
O'Neill, Eugene: LONG DAY´S JOURNEY INTO NIGHT. London: Jonathan Cape, 1956. First English edition. 156, (4) pp. Publisher's title decorated hard cover. Without dust jacket. Nobel Prize Winner in literature 1936. (#16068) 100:-
O'Neill, Eugene: LÅNG DAGS FÄRD MOT NATT. Översättning av Sven Barthel. Radioarrangemang av Bengt Ekerot och Claes Hoogland. Stockholm: Sveriges Radio, 1958. 76, (2) s. Klammerhäftad. Nobelpristagare i litteratur 1936. (#97551) 75:-
O'Neill, Eugene: SI, ISKARLEN KOMMER! Skådespel i fyra akter. Översättning av Sven Barthel. Stockholm: Panache/Bonniers, 1947. Första svenska upplagan. 222, (1) s. Häftad med lättare bruksspår. Nobelpristagare i litteratur 1936. (#38203) 100:-
O'Neill, Eugene: SORGEN KLÄDER ELEKTRA. En triologi: I. Hemkomsten. II. De jagade. III. De fördömda. Översättning av Sven Barthel. Radioarrangemang av Sigvard Mårtensson och Stig Torsslow. Stockholm: Sveriges Radio, 1957. 177, (2) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1936. (#97553) 75:-
O'Neill, Eugene: THE GREAT GOD BROWN INCLUDING THE FOUNTAIN, THE DREAMY KID AND BEFORE BREAKFAST. London: Jonathan Cape, 1926. First English edition. (6), 112, 118, 33, 16 pp. Publisher's title decorated cloth. Without dust jacket. Nobel Prize Winner in literature 1936. (#58040) 125:-
O'Neill, Eugene: THE PLAYS OF EUGENE O´NEILL I-III. New York: Random House, no date (ca 1955). Second printing. (6), 633; (6), 692; (6), 567 pp. Publisher's cloth with pictorial spines. 3 volumes without dust jacket. Contains; Strange interlude, Desire under the elms, Lazarus laughed, The fountain, The moon of the Caribbees, Bound east for Cardiff, The long voyage home, In the zone, Ile, Ehere the cross is made, The rope, The dreamy kid, Before breakfast. - Mourning becomes Electra, Ah, wilderness!, All God´s chillun got wings, Marco Millions, Welded, Diff´rent, The first man, Gold. - Anna Christie, Beyond the horizon - The emperor Jones, The hairy ape, The great God Brown, The straw, Dynamo, Days without end. Nobel Prize Winner in literature 1936. (#3898) 200:-
O'Neill, Eugene: TRE DRAMER. Emperor Jones * Ludna gorillan * Tran. Inledning av Anders Österling. Stockholm: Bonniers, 1924. Första svenska upplagan. VII, (1), 51; 86; 34 s. Häftad. 3 arbeten i 1 volym. Med namnteckning på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1936. (#80586) 100:-
Ossietzky, Carl von: OSALIGA ÄRO DE FRIDSAMMA. Artiklar 1918-33. I urval och med en inledning av Ingegerd Lundgren. Efterskrift av Rosalinda von Ossietzky-Palm. Stockholm: Ordfront, 1988. 208 s. Pocket. Fotoillustrerad med planscher. 1936 erhöll Ossietzky Nobels fredspris. (#73052) 75:-
Pamuk, Orhan: PAPPAS RESVÄSKA. Tre föreläsningar översatta från turkiska av Birgit N. Schlyter. Stockholm: Norstedts, 2007. Första svenska upplagan, utgiven som julbok från förlaget. 92, (3) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. "Pappas resväska" Nobelföreläsning som pristagare i litteratur 2006. "Den implicerade författaren" tal hållet vid The Puterbaugh Conference 2006. "Kars och Frankfurt" tacktal hållet vid mottagandet av tyska bokhandelns fredspris 2005. (#88618) 100:-
Pasternak, Boris: AN ESSAY IN AUTOBIOGRAPHY. With an Introduction by Edward Crankshaw. Translated from the Russian by Manya Harari. London: Collins and Harvill Press, 1959. First English edition. 160 pp + plates. Publisher's cloth in a little worn and mended dust jacket. Illustrated with 11 plates. Nobel Prize Winner in Literature 1958. (#74460) 100:-
Pasternak, Boris: FÖRSÖK TILL SJÄLVBIOGRAFI. Stockholm: Bonniers/Panache, 1958. Första och enda svenska upplagan. 114, (3) s. Förlagets klotryggsband med lagad reva i skyddsomslaget. Nobelpristagare i litteratur 1958. (#37179) 90:-
Pasternak, Boris: FÖRSÖK TILL SJÄLVBIOGRAFI. Stockholm: Bonniers/Panache, 1958. Första och enda svenska upplagan. 114, (3) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1958. (#22789) 75:-
Pasternak, Boris: LEJDEBREV. Till svenska av Olov Jonason och Sven Vallmark. Stockholm: FIB:s Lyrikklubb, 1959. Första svenska upplagan. 117, (1) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1958. (#77059) 75:-
Pasternak, Boris: LJUVERS BARNDOM. Stockholm: Forum, 1958. 105, (5) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1958. (#77057) 75:-
Pasternak, Boris: THE LAST SUMMER. Translated from the Russian by George Reavey. London: Peter Owen, 1959. First English edition. Publisher's hard cover in dust jacket with some tears and traces of use and with transparent jacket cover. Nobel Prize Winner in Literature 1958. (#95659) 150:-
Pasternak, Boris: THE POEMS OF DOCTOR ZHIVAGO. Translated from the Russian by Eugene M. Kayden. London: Roger Schlesinger, 1969. 61, (1) pp. Publisher's printed hard cover. Illustrated with drawings by Bill Greer. Nobel Prize Winner in Literature 1958. (#74459) 75:-
Paz, Octavio: DEN VÅLDSAMMA ÅRSTIDEN. I svensk tolkning och med en inledande essay av Artur Lundkvist. Stockholm: FIBs Lyrikklubb, 1990. Ny upplaga. 77, (2) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1990. (#86066) 100:-
Paz, Octavio: TILL KLARHET. I svensk tolkning av Lasse Söderberg. Stockholm: FIBs Lyrikklubb, 1982. 45 s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1990. (#7713) 75:-
Paz, Octavio: VARJE DAGS ELD OCH ANDRA DIKTER. Tolkning av Lasse Söderberg. Stockholm: Brombergs, 1990. Andra tryckningen. 142 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1990. (#35341) 75:-
Paz, Octavio: VID VÄRLDENS STRAND. Tolkningar av Artur Lundkvist och Marina Torres. Stockholm: Bonniers, 1990. Ny upplaga. 92, (2) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1990. (#32847) 75:-
Perse, Saint-John: CHRONIQUE - KRÖNIKA. I svensk tolkning av Dag Hammarskjöld. Stockholm: Bonniers, 1960. Första svenska upplagans sjätte tusendet. 47, (2) s. Handbundet klotband. Inga omslag medbundna. Med fransk och svensk parallelltext. Nobelpristagare i litteratur 1960. (#67367) 150:-
Perse, Saint-John: JORD VINDAR HAV. Tolkningar av Erik Lindegren. Stockholm: Bonniers, 1956. Första svenska upplagan. 136, (3) s. Häftad med något solkig rygg. Nobelpristagare i litteratur 1960. (#36684) 150:-
Pirandello, Luigi: BERECCHE E LA GUERRA. Novelle per un anno volume XIV. Verona: Mondadori, 1934. New edition. 220, (4) pp. Soft boards. Italian text. Nobel Prize Winner in literature 1934. (#60665) 60:-
Pirandello, Luigi: CANDELORA. Novelle per un anno volume XIII. Verona: Mondadori, 1934. New edition. 216, (1) pp. Soft boards. Italian text. Nobel Prize Winner in literature 1934. (#60455) 60:-
Pirandello, Luigi: DAL NASO AL CIELO. Novelle per un anno volume VIII. Verona: Mondadori, 1933. New edition. 225, (5) pp. Soft boards. Italian text. Nobel Prize Winner in literature 1934. (#60451) 60:-
Pirandello, Luigi: LA RALLEGRATA. Novelle per un anno volume III. Verona: Mondadori, 1933. Secunda edizione. 217, (2) pp. Soft boards. Italian text. Nobel Prize Winner in literature 1934. (#60453) 60:-
Pirandello, Luigi: L'UOMO SOLO. Novelle per un anno volume IV. Verona: Mondadori, 1934. Secunda edizione. 246, (1) pp. Soft boards. Italian text. Nobel Prize Winner in literature 1934. (#60433) 60:-
Quasimodo, Salvatore: OCH PLÖTSLIGT ÄR DET AFTON. I svensk tolkning och med en inledande essay av Arne Lundgren. Stockholm: FIBs Lyrikklubb, 1957. 70, (2) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1959. (#7772) 125:-
Quasimodo, Salvatore: OCH PLÖTSLIGT ÄR DET AFTON. I svensk tolkning och med en inledande essay av Arne Lundgren. Stockholm: FIBs Lyrikklubb, 1959. 6:e-16:e tusendet. 83, (1) s. Förlagets designade pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1959. (#88950) 100:-
Quasimodo, Salvatore: OCH PLÖTSLIGT ÄR DET AFTON. Stockholm: FIBs Lyrikklubb, 1959. 6:e-16:e tusendet. 83, (1) s. Förlagets designade pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Nobelpristagare i litteratur 1959. (#85109) 90:-
Rolland, Romain: JEAN-CHRISTOPHE I-X. Stockholm: Bonniers, 1917-19. Samtliga volymer i lite olika upplagor. 2967 s. Inbundna i förlagets delvis lätt nötta och fläckiga halvskinnband. 10 delar i 8 volymer. Delarnas undertitlar äro: Daggryningen - Morgonen - Ynglingen - Upproret - Marknadstorget - Antoinette - Under samma tak - Väninnorna - Den brinnande busken - Den nya dagen. - Nobelpristagare i litteratur 1915. (#99326) 250:-
Russell, Bertrand: BÄSTE BERTRAND RUSSELL... Ett urval ur hans brevväxling med allmänheten 1950-68. Redigerat av Barry Feinberg och Ronald Kasrils. Stockholm: Natur och Kultur, 1970. 199 s. Förlagets tryckta pappband. Nobelpristagare i litteratur 1950. (#88977) 90:-
Russell, Bertrand: DEN MÄNSKLIGA KUNSKAPEN. Dess omfattning och gränser. Stockholm: Natur och kultur, 1950. Första svenska upplagan. 509, (3) s. Förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1950. (#86005) 200:-
Russell, Bertrand: HAR MÄNNISKAN EN FRAMTID? Stockholm: Natur och Kultur, 1962. Andra svenska upplagan. 135, (1) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1950. (#86017) 75:-
Russell, Bertrand: MEMOARER I-III. Stockholm: Natur och Kultur, 1967-69. Första och andra delarna i andra upplagan. 354, (1); 433, (1); 350, (1) s + planscher. Förlagets klotband med skyddsomslag. 3 volymer. Fotoillustrerade med planscher. Nobelpristagare i litteratur 1950. (#86002) 350:-
Russell, Bertrand: MYSTIK OCH LOGIK OCH ANDRA ESSÄER. Stockholm: Natur och Kultur, 1954. Första svenska upplagan. 219 s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1950. (#86009) 125:-
Russell, Bertrand: MÄNSKLIGHETEN VID SKILJEVÄGEN. Stockholm: Natur och Kultur, 1951. Första svenska upplagan. 235 s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1950. (#86008) 90:-
Russell, Bertrand: MÖTE MED MINNEN. Stockholm: Natur och Kultur, 1956. 233, (3) s. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1950. (#74306) 90:-
Russell, Bertrand: SAMHÄLLET OCH INDIVIDEN. Stockholm: Natur och Kultur, 1949. Första svenska upplagan. 109, (3) s. Häftad med lätt mörktonad rygg. Förtitelbladet delvis missfärgat efter tidsningsurklipp. Nobelpristagare i litteratur 1950. (#86015) 100:-
Russell, Bertrand: THE AUTOBIOGRAPHY OF BERTRAND RUSSELL I. 1872-1914. London: George Allen and Unwin, 1967. Third impression. 230, (2) pp. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated with plates. Only volume 1 of totaly 3. Nobel Prize winner in literature 1950. (#74307) 100:-
Russell, Bertrand: UPPFOSTRAN FÖR LIVET. Stockholm: Natur och Kultur, 1933. Första svenska upplagan. 223 s. Förlagets dekorerade klotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1950. (#86021) 125:-
Russell, Bertrand: VÄSTERLANDETS VISDOM. Redigerad av Paul Foulkes. Stockholm: Forum, 1961. 320 s. 28x21 cm. Förlagets klotband med något nött skyddsomslag. Rikt illustrerad delvis i färg. Nobelpristagare i litteratur 1950. (#81113) 175:-
Sachs, Nelly: ELI. Ett mysteriespel om Israels lidande. I svensk tolkning av Johannes Edfelt. Stockholm: Bonniers, 1965. Första svenska upplagan. 78, (1) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1966. (#21209) 90:-
Sachs, Nelly: ELI. Ett mysteriespel om Israels lidande. I svensk tolkning av Johannes Edfelt. Stockholm: Bonniers, 1965. Första svenska upplagan. 78, (1) s. Häftad med mindre bruksspår. Nobelpristagare i litteratur 1966. (#74029) 75:-
Sachs, Nelly: ELI. Ett mysteriespel om Israels lidande. I svensk tolkning av Johannes Edfelt. Stockholm: Bonniers, 1966. Första svenska upplagans tredje-fjärde tusendet. 78, (1) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1966. (#5740) 75:-
Sachs, Nelly: ÄN HYLLAR DÖDEN LIVET. Tolkade av Erik Lindegren. Stockholm: Bonniers, 1964. Första svenska upplagan. 70, (4) s. Förlagets klotband med lagat skyddsomslag. Med namnteckning på det fria försättsbladet. Nobelpristagare i litteratur 1966. (#74028) 90:-
Sachs, Nelly: ÄN HYLLAR DÖDEN LIVET. Tolkade av Erik Lindegren. Stockholm: Bonniers, 1964. Första svenska upplagan. 70, (4) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1966. (#7869) 100:-
Sachs, Nelly: ÄN HYLLAR DÖDEN LIVET. Tolkade av Erik Lindegren. Stockholm: Bonniers, 1966. Första svenska upplagans fjärde-sjätte tusende. 70, (4) s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1966. (#21672) 75:-
Sachs, Nelly: ÄN HYLLAR DÖDEN LIVET. Tolkade av Erik Lindegren. Stockholm: Bonniers, 1966. Första svenska upplagans fjärde-sjätte tusende. 70, (4) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1966. (#95771) 90:-
SANNINGEN OCH ANDRA NOVELLER. Nobelpristagare från Kipling till Singer skriver om brott. En anologi av Mårten Edlund. Stockholm: Trevi, 1979. 284, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#92221) 100:-
Saramago, José: ALLA NAMNEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1998. Första svenska upplagan. 221, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1998. (#99818) 90:-
Sartre, Jean-Paul: DÖDA UTAN GRAVAR - DEN RESPEKTFULLA SKÖKAN. Översättning från författarens franska manuskript av Eyvind Johnson. Stockholm: Panache/Bonniers, 1947. Första svenska upplagan. 121, (1) s. Häftad med lätt mörktonad rygg. Nobelpristagare i litteratur 1964. (#99742) 125:-
Sartre, Jean-Paul: FRIHETENS VÄGAR II. FRISTEN. Stockholm: Bonniers, 1949. Första svenska upplagan. 372, (3) s. Häftad med liten lagning i bakre omslaget. Omslag av Olle Eksell. Nobelpristagare i litteratur 1964. (#99743) 125:-
Sartre, Jean-Paul: FRIHETENS VÄGAR I. MOGEN ÅLDER. Stockholm: Bonniers, 1947. Första svenska upplagan. 332, (1) s. Inbunden i förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Sidorna 11-14 med lagning i yttre marginalen. Nobelpristagare i litteratur 1964. (#99751) 100:-
Sartre, Jean-Paul: FÅNGARNA I ALTONA. Skådespel i fem akter. Översättning av Sven Stolpe. Stockholm: Panache/Bonniers, 1961. Första svenska upplagan. 257, (6) s. Häftad med lätt mörktonad rygg. Nobelpristagare i litteratur 1964. (#99741) 125:-
Sartre, Jean-Paul: KOLONIALISM OCH REVOLUTION. Samtidshistoriska studier 1956-1970. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1971. Första svenska upplagan. 177, (1) s. Pocket. Nobelpristagare i litteratur 1964. (#49861) 90:-
Sartre, Jean-Paul: MUREN. Stockholm: Panache/Bonniers, 1946. Första svenska upplagan. 268, (3) s. Häftad med lätt fläckad och mörktonad rygg. Nobelpristagare i litteratur 1964. (#47683) 125:-
Sartre, Jean-Paul: SARTRE OM SARTRE. Stockholm: pan/Norstedts, 1976. 179, (3) s. Originalpocket. Med namnstämpel på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1964. (#54781) 90:-
Sartre, Jean-Paul: SJÄLVPORTRÄTT. Göteborg: Korpen, 1987. 155, (5) s. Ny upplaga. Pocket. Nobelpristagare i litteratur 1964. (#73028) 75:-
Sartre, Jean-Paul: SJÄLVPORTRÄTT. Göteborg: Korpen, 1987. 155, (5) s. Ny upplaga. Pocket. Med diskret namnteckning på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1964. (#80455) 60:-
Sartre, Jean-Paul: TANKAR I JUDEFRÅGAN. Stockholm: Bonniers, 1948. Första och enda svenska upplagan. 140, (1) s. Häftad med obetydligt solkig rygg. Nobelpristagare i litteratur 1964. (#84944) 200:- (bild)
Seferis, Giorgos: DIKTER. I svensk tolkning av Börje Knös och Johannes Edfelt. Stockholm: Bonniers, 1963. Första svenska upplagan. 61, (7) s. Inbunden i förlagets klotryggsband med lätt mörktonat skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1963. (#24835) 100:-
Seifert, Jaroslav: ALL VÄRLDENS SKÖNHET. Händelser och minnen. Stockholm: Askelin & Hägglund, 1986. 448 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1984. (#37769) 100:-
Seifert, Jaroslav: ATT VARA POET. Jaroslav Seifert mellan poesi och politik. I urval av Frantisek Janouch och Miloslava Slavícová. Stockholm: Ordfront, 1986. 192 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Nobelpristagare i litteratur 1984. (#23007) 75:-
Seifert, Jaroslav: DVE BASNE - TWO POEMS - TVÅ DIKTER. Stockholm: Charta 77 foundation, 1981. Upplaga tryckt i 999 numrerade exemplar. 7 lösa blad i tryckt omslag med text. Fotoillustrerad. Text på tjeckiska, engelska och svenska. Nobelpristagare i litteratur 1984. Nobel Prize Winner in literature 1984. (#50502) 125:-
Seifert, Jaroslav: MOZART I PRAG OCH ANDRA DIKTER. Redigering och förord av Harry Järv. Stockholm: Askelin & Hägglund, 1984. 64 s. Häftad. Illustrerad. Nobelpristagare i litteratur 1984. (#18823) 75:-
Seifert, Jaroslav: PESTMONUMENTET. Tolkningar av Roy Isaksson i samarbete med Helena Friedlová. Bromma: Fripress, 1982. Första svenska upplagan. 87 s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1984. (#7911) 90:-
Seifert, Jaroslav: PESTMONUMENTET. Tolkningar av Roy Isaksson i samarbete med Helena Friedlová. Bromma: Fripress, 1984. Tredje svenska upplagan. 87 s. Förlagets tryckta pappband. Nobelpristagare i litteratur 1984. (#7913) 75:-
Seifert, Jaroslav: STRÄNGAR AV SPINDELVÄV. 50 dikter 1921-1983. Tolkningar av Dagmar Chvojková-Pallasová, Helena Friedlová, Roy Isaksson och Harry Järv. Bromma: Fripress, 1985. 158, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Nobelpristagare i litteratur 1984. (#7915) 75:-
Seifert, Jaroslav: WAS EINMAL LIEBE WAR. Übersetzt von Olly Komenda-Soentgerath. Hanau: Werner Dausien. 77, (3) pp. Publisher´s cloth in dust jacket. Illustrated in colour by Jiri Trnka. German text. Nobel Prize Winner in literature 1984. (#90936) 100:-
Shaw, George Bernard: BACK TO METHUSELAH. A Metabiological Pentateuch. London: Constable, 1921. First edition. XCI, (1), 267 pp. Publisher's slightly faded cloth with a few traces of use. Without dust jacket. Nobel Prize Winner in Literature 1925. (#95812) 250:-
Shaw, George Bernard: DEN INTELLIGENTA KVINNANS VÄGVISARE TILL SOCIALISM OCH KAPITALISM. Stockholm: Tiden, 1930. Första och enda svenska upplagan. XXXX, 543 s. Inbunden i förlagets halvskinnband med obetydligt nött rygg, och övre guldsnitt. Med gåvotillskrift på det fria försättsbladet. Nobelpristagare i litteratur 1925. (#89849) 100:-
Shaw, George Bernard: DEN SVARTA FLICKANS SÄLLSAMMA ÄVENTYR NÄR HON SÖKTE EFTER GUD.+ Stockholm: Natur och Kultur, 1935. Första svenska upplagan. 94, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta halvklotband. Illustrerad efter träsnitt av John Farleigh från den engelska utgåvan. Nobelpristagare i litteratur 1925. (#71586) 100:-
Shaw, George Bernard: MIN KÄRA DOROTHEA. En praktisk metod för moralisk uppfostran av kvinnor, utformad i ett brev till en ung person av detta kön. Efterskrift av Stephen Winsten. Stockholm: Berghs, 1957. Första svenska upplagan. 60, (1) s. Häftad. Illustrerad av Clare Winsten. Nobelpristagare i litteratur 1925. (#71580) 100:-
Shaw, George Bernard: MISSALLIANCE, THE DARK LADY OF THE SONNETS, AND FANNY'S FIRST PLAY. With a Treatise on Parents and Children. London: Constable, 1914. First edition. CXXI, (1), 234, (2) pp. Publisher's cloth with a few traces of use. Without dust jacket. Nobel Prize Winner in Literature 1925. (#95813) 250:-
Shaw, George Bernard: OBEHAGLIGA STYCKEN. Änklingars hus - Kurtisören - Mrs Warrens yrke. Stockholm: Bonniers, 1927. XXXIV, 304 s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1925. (#19137) 75:-
Shaw, George Bernard: SIXTEEN SELF SKETCHES. London: Constable, 1949. First Standard edition. X, 133, (1) pp + plates. Publisher's cloth. Without dust jacket but parts pasted up on endpapers. Illustrated with 23 plates mainly photographs. Nobel Prize Winner in Literature 1925. (#95810) 100:-
Shaw, George Bernard: THE BLACK GIRL IN SEARCH OF GOD AND SOME LESSER TALES. London: Constable, 1947. Reprint. VII, (1), 305 pp. Publisher's cloth. Without dust jacket. Illustrated with wood engravings by John Farleigh. Nobel Prize Winner in Literature 1925. (#95811) 100:-
Shaw, George Bernard: THE COMPLETE PLAYS OF BERNARD SHAW. London: Hamlyn, 1965. (8), 1404 pp. 24,5x18,5 cm. Publisher's title decorated cloth. Without dust jacket. Nobel Prize Winner in Literature 1925. (#84073) 100:-
Shaw, George Bernard: THE DOCTOR'S DILEMMA, GETTING MARRIED, & THE SHEWING-UP OF BLANCO POSNET. London: Constable, 1918. First edition, fourth impression. XCIV, 407, (5) pp. Publisher's cloth with some traces of use. Without dust jacket. Nobel Prize Winner in Literature 1925. (#95814) 125:-
Shaw, George Bernard: TO A YOUNG ACTRESS. The letters of Bernard Shaw to Molly Tompkins. The correspondence between Bernard Shaw and an American artist from 1921 through 1949. Edited and with introduction by Peter Tompkins. New York: Potter, 1960. First edition. 192 pp. 31x23 cm. Publisher's pictorial cloth in worn dust jacket. Illustrated and with letters in facsimile. Presentation inscription from "Peter" Tompkins. - Nobel Prize Winner in Literature 1925. (#48846) 150:-
Simon, Claude: BERENIKES HÅR. Översättning av C.G. Bjurström. Stockholm: AWE/Gebers, 1985. Första svenska upplagan. 26, (3) s. Häftad med vikomslag. Utgiven i samband med överlämnandet av Nobelpriset och utgiven som Norstedts julbok. Nobelpristagare i litteratur 1985. (#47716) 50:-
Simon, Claude: GEORGICA. Översättning av C. G. Bjurström. Stockholm: AWE/Gebers, 1983. Första svenska upplagan. 274, (3) s. Limhäftad. Med dedikation från från översättaren "till Anders ett "privat" exemplar Gustaf". - Nobelpristagare i litteratur 1985. (#47713) 125:-
Simon, Claude: GEORGICA. Översättning av C. G. Bjurström. Stockholm: AWE/Gebers, 1983. Första svenska upplagan. 274, (3) s. Limhäftad. Med stämpel i övre snittet. Nobelpristagare i litteratur 1985. (#47714) 100:-
Simon, Claude: GEORGICA. Översättning av C. G. Bjurström. Stockholm: AWE/Gebers, 1985. Ny svensk upplaga. 274, (1) s. Limhäftad. Nobelpristagare i litteratur 1985. (#84793) 75:-
Simon, Claude: GRÄSET. Översättning av C. G. Bjurström. Stockholm: Gebers, 1963. Första svenska upplagan. 205, (1) s. Häftad. Med recensionsstämpel på förtitelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1985. (#47720) 75:-
Simon, Claude: SAKLÄRA. Översättning av C. G. Bjurström. Stockholm: AWE/Gebers, 1979. Ny svensk upplaga. 155 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1985. (#47719) 75:-
Singer, Isaac Bashevis: BERÄTTELSER FRÅN GAMLA OCH NYA VÄRLDEN. Stockholm: Brombergs, (1985). Första svenska upplagan. 403 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Bokklubbsupplaga utkom samma år på Bra Böcker. - Nobelpristagare i litteratur 1978. (#67530) 75:-
Singer, Isaac Bashevis: FAMILJEN MOSKAT. Roman. Höganäs: Bra Böcker, 1980. Bokklubbsupplagan. 586, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1978. (#70803) 60:-
Singer, Isaac Bashevis: GETEN ZLATEH OCH ANDRA SAGOR. Stockholm: Bonniers, 1978. Första svenska upplagan. 103, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad av Maurice Sendak. Nobelpristagare i litteratur 1978. (#53039) 100:-
Singer, Isaac Bashevis: GODSET. Höganäs: Bra Böcker, 1982. Ny upplaga. 338, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1978. (#65825) 60:-
Singer, Isaac Bashevis: PASSIONER OCH ANDRA BERÄTTELSER. Höganäs: Bra Böcker, 1980. 262, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Bokklubbsupplaga. - Nobelpristagare i litteratur 1978. (#67445) 60:-
Singer, Isaac Bashevis: SLAVEN. Stockholm: Forum, 1980. Ny upplaga. 230, (6) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Nobelpristagare i litteratur 1978. (#67498) 60:-
Singer, Isaac Bashevis: TROLLKARLEN FRÅN LUBLIN. Roman. Stockholm: Brombergs, 1978. Första svenska upplagan. 332, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1978. (#67507) 75:-
Singer, Isaac Bashevis: UNG MAN SÖKER KÄRLEKEN. Översättning av Caj Lundgren. Stockholm: Brombergs, 1979. Första svenska upplagan. 303 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Ira Moskowitz. Nobelpristagare i litteratur 1978. (#67509) 75:-
Sjolochov, Michail: TVÅ ÄKTENSKAP. Ur "De kämpade för sitt land". Stockholm: Tiden, 1965. 21, (2) s. Klammerhäftad med tryckt skyddsomslag. Julhälsning från Tiden-Fibs Förlag. - Nobelpristagare i litteratur 1965. (#90713) 50:-
Solsjenitsyn, Alexander: EN KALV MED EKEN STÅNGADES. Översättning av Hans Björkegren. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1975. Första svenska upplagan. 449, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1970. (#23101) 75:-
Soyinka, Wolfe: ISARA. En resa kring min far. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1990. Första svenska upplagan. 341 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med förlagsstämpel på det fria försättsbladet. Nobelpristagare i litteratur 1986. (#102153) 75:-
Soyinka, Wolfe: MANNEN DOG. Anteckningar från fängelset. Lund: Cavefors, 1977. Första svenska upplagan. 318 s. Häftad och ouppskuren. Omslag i färg av C. O. Hultén. Nobelpristagare i litteratur 1986. (#102152) 100:-
Soyinka, Wolfe: OGUNS SKUGGA. Dikter i urval och översättning av Gunnar Harding och Östen Sjöstrand och med förord av Östen Sjöstrand. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1983. Första svenska upplagan. 56, (1) s. Häftad. Med namnetikett på omslagets insida. Nobelpristagare i litteratur 1986. (#18865) 50:-
Steinbeck, John: KONUNG FÖR EN DAG. Stockholm: Bonniers, 1957. Första svenska upplagan. 207, (1) s. Häftad med obetydligt solkig rygg. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1962. (#77826) 90:-
Steinbeck, John: LOGGBOK FRÅN CORTEZ HAV. Stockholm: Bonniers, 1962. Första svenska upplagans femte-sjunde tusende. 315, (1) s. Häftad. Illustrerad med karta. Nobelpristagare i litteratur 1962. (#67653) 90:-
Steinbeck, John: MISSNÖJETS VINTER. Roman. Stockholm: Bonniers, 1962. Första svenska upplagans elfte-fjortonde tusende. 274, (1) s. Häftad med omslag i färg av Svenolov Ehrén. Nobelpristagare i litteratur 1962. (#101848) 100:-
Steinbeck, John: MÅNEN HAR GÅTT NED. Roman. Stockholm: Bonniers, 1943. Första svenska upplagans tionde tusende. 208, (1) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med nåt nött och lagat skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1962. (#99009) 100:-
Steinbeck, John: RESA MED CHARLEY FÖR ATT UPPTÄCKA AMERIKA. Stockholm: Bonniers, 1963. Första svenska upplagan. 252, (1) s. Inbunden i förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1962. (#102710) 100:- (bild)
Steinbeck, John: THE SHORT REIGN OF PIPPIN IV. A Fabrication. London: Heinemann, 1957. First English edition. (6), 164 pp. Publisher's hard cover in dust jacket with minor traces of use. Nobel Prize Winner in literature 1962. (#95680) 150:-
Steinbeck, John: THE WAYWARD BUS. New York: The Viking Press, February 1947. First edition. (8), 312 pp. Publisher's pictorial reddish cloth. Without dust jacket. Both lower corners with minor bumps. Nobel Prize Winner in literature 1962. (#90469) 350:-
Steinbeck, John: THE WINTER OF OUR DISCONTENT. London: Heinemann, 1961. First English edition. 365, (1) pp. Publisher's hard cover in dust jacket with minor traces of use. Nobel Prize Winner in literature 1962. (#67654) 150:-
Suttner, Bertha von: HERLIGE MINDER. En virkelighedsskildring og BARBARI I LUFTEN. København: Frimodts, 1913. Första danska upplagan. 48 s. Häftad. 1905 erhöll Suttner Nobels fredspris. (#68721) 75:-
Tagore, Rabindranath: FRUKTPLOCKNING. Stockholm: Norstedts, 1916. Första svenska upplagan. 106 s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1913. (#74326) 90:-
Tagore, Rabindranath: FRUKTPLOCKNING. Stockholm: Norstedts, 1921. Andra svenska upplagan. 49 s. Förlagets klotband. Med tillskrift på det fria försättsbladet. Nobelpristagare i litteratur 1913. (#74327) 60:-
Tagore, Rabindranath: FÖR FYRA RÖSTER OCH RASHMANIS SON. Två berättelser. Stockholm: Norstedts, 1964. Första och enda svenska upplagan. 157, (2) s. Förlagets tryckta pappband. Nobelpristagare i litteratur 1913. (#86617) 90:-
Tagore, Rabindranath: KONUNGEN AV DET MÖRKA RUMMET. Stockholm: Norstedts, 1917. Första svenska upplagan. 157 s. Förlagets klotband. Nobelpristagare i litteratur 1913. (#74949) 90:-
Tagore, Rabindranath: NATIONALISMEN. Stockholm: Norstedts, 1918. 116 s. Häftad med obetydliga bruksspår. Med tillskrift på titelbladet. Nobelpristagare i litteratur 1913. (#62110) 75:-
Tagore, Rabindranath: THE POST OFFICE. Preface by W. B. Yeats. London: Macmillan, 1914. First English edition translated by Devabrata Mukerjea. VII, (1), 88, (2) pp. Publisher's title decorated cloth. Without dust jacket. With long inscription on half title in English, and Swedish author "Jeanna Oterdahl 1915" name inscription on free endpaper. Nobel Prize Winner in Literature 1913. (#84309) 100:-
Tranströmer, Tomas: DIKTER 1954-1989. Stockholm: Bonniers, 1997. Samlad utgåva. 205, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 2011. (#57518) 150:- (bild)
Undset, Sigrid: BERÄTTELSEN OM VIGA-LJOT OCH VIGDIS. Stockholm: Norstedts, 1925. Första svenska upplagan. 144 s. Inbunden i förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Nobelpristagare i litteratur 1928. (#97721) 100:-
Undset, Sigrid: DEN LYCKLIGA ÅLDERN. Stockholm: Norstedts, 1924. Tredje svenska upplagan. 215 s. Inbunden i förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Nobelpristagare i litteratur 1928. (#97717) 75:-
Undset, Sigrid: DEN TROFASTA HUSTRUN. Roman. Stockholm: Norstedts, 1937. Första svenska upplagan. 461 s. Inbunden i förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Nobelpristagare i litteratur 1928. (#97718) 100:-
Undset, Sigrid: DEN TROFASTE HUSTRU. Roman. Oslo: Aschehoug, 1936. Originalupplagan. 342 s. Häftad med obetydliga bruksspår. Utan skyddsomslag. Med namnteckning på omslagets baksida. Nobelpristagare i litteratur 1928. (#53460) 100:-
Undset, Sigrid: FRU MARTA OULIE. Stockholm: Norstedts, 1924. Första svenska upplagan. 83 s. + SKÄRVAN AV TROLLSPEGELN. Stockholm: Norstedts, 1924. Andra svenska upplagan. 264 s. Inbundna i förlagets halvskinnband med något blekt och nött rygg, och med övre guldsnitt, båda främre omslagen medbundna. 2 arbeten i 1 volym. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1928. (#97715) 150:-
Undset, Sigrid: SKÄRVAN AV TROLLSPEGELN. Stockholm: Norstedts, 1924. Andra svenska upplagan. 264 s. Inbunden i förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Nobelpristagare i litteratur 1928. (#97719) 75:-
Undset, Sigrid: VISA JUNGFRUR. Stockholm: Norstedts, 1922. Första svenska upplagan. 178 s. + PÅ LIVETS SKUGGSIDA. Stockholm: Norstedts, 1923. Första svenska upplagan. 196 s. Inbundna i förlagets halvskinnband med något blekt och nött rygg, och med övre guldsnitt, båda främre omslagen medbundna. 2 arbeten i 1 volym. Med exlibris. Nobelpristagare i litteratur 1928. (#97716) 150:-
Vargas Llosa, Mario: DET GRÖNA HUSET. Stockholm: Norstedts, 2010. Andra svenska upplagan. 423, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 2010. (#98088) 100:-
White, Patrick: DE FYRA UTKORADE. Stockholm: Bonniers, 1964. Första svenska upplagan. 520, (1) s. Inbunden i förlagets klotband med lagad reva i skyddsomslaget. Nobelpristagare i litteratur 1973. (#36075) 125:- (bild)
White, Patrick: FALLET TWYBORN. Stockholm: Forum, 1981. Första svenska upplagan. 486, (1) s. Förlagets pappband med något skadat och lagat skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1973. (#54093) 75:-
White, Patrick: LIVETS TRÄD. Roman. Stockholm: Bonniers, 1973. Första svenska upplagans fjärde-trettonde tusende. 471, (1). s. Inbunden i förlagets klotband med lagad reva i skyddsomslaget. Nobelpristagare i litteratur 1973. (#88653) 100:-
White, Patrick: MÅLAREN. Roman. Stockholm: Bonniers, (1973). Första svenska upplagan. 547, (1) s. Inbunden i förlagets klotband med små lagade revor i skyddsomslaget. Nobelpristagare i litteratur 1973. (#36076) 125:-
White, Patrick: SKAVANKER I SPEGELN. Ett självporträtt. Stockholm: Forum, 1984. Första svenska upplagan. 328, (1) s + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Nobelpristagare i litteratur 1973. (#15127) 100:-
White, Patrick: TANT THEODORA. Stockholm: Forum, 1991. Första svenska upplagan. 302 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 1973. (#99568) 75:-
White, Patrick: THE TWYBORN AFFAIR. A Novel. London: Jonathan Cape, 1979. First edition 432 pp. Publisher's hard cover in dust jacket with a few small tears. Nobel Prize Winner in Literature 1973. (#4423) 100:-