ORDENSVÄSENDE
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Arnold, Oren: THE GOLDEN STRAND. An informal history of the Rotary Club of Chicago. Cicago: Quadrangle Books, 1966. First edition. (8), 312 pp + plates. Publisher's pictorial cloth in mended dust jacket. Photoillustrated with plates. Sixty-First Anniversary. (#79805) 100:-
Asplund, Karl: SÄLLSKAPET 1925-1950. Krönika. Stockholm: Sällskapet, 1950. 202, (1) s + planscher. Häftad med obetydligt skadad rygg. Illustrerad i texten, samt med fotografiska planscher. (#89659) 200:-
Barber, Malcolm: DET NYA RIDDERSKAPET. Tempelherreordens historia. Med en inledning av Dick Harrison. Stockholm: Symposion, 1996. 430 s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt med 8 dubbelsidiga planscher. (#93285) 175:- (bild)
(BELLMAN, C. M.). SÄLLSKAPET BELLMANS MINNES MUSEUM I TOTTIESKA MALMGÅRDEN PÅ SKANSEN. Utgiven den 11 februari 1945. Tryckt i Karlshamn: Ragnar Lagerblads Boktryckeri, 1945. 45, (3) s. 25x19 cm. Klammerhäftad med tryckt omslag. Illustrerad. (#88130) 100:-
(BELLMAN, C. M.) Sällskapet Bellmans Minne: KÄRÄLSKELIGE BRÖDER..... En tioårsskrift utgiven 1986 av Sällskapet Bellmans Minne. Stockholm: Sällskapet Bellmans minne, 1986. Upplaga 250 numrerade exemplar. 24x16 cm. 107 s. Limhäftad. Illustrerad. (#88133) 150:-
Bergö, Carl: FRIMURAREBARNHUSET I STOCKHOLM. Ett 150-års-minne. Tryckt i Stockholm: Beckmans, 1903. (4), 83 s + planscher. 26x17,5 cm. Häftad med tryckt omslag. Fotoillustrerad i texten samt med fotografiska planscher, bl. a. en exteriörbild från Kristineberg på Kungsholmen. (#99014) 250:- (bild)
JOJACHIM 1880-1904. Bidrag till Samfundet S. H. T:s historia. Tryckt i Linköping: Billsténs, 1905. 160 s. Häftad. Illustrerad. Med namnteckning på främre omslaget. (#88361) 150:-
KUNGL. SVENSKA RIDDARORDNARNA I-II. Under redaktionn av H.J.S. Kleberg. I; Historisk översikt, Kungl. Serafirmerorden, Kungl. Svärdsorden, Kungl. Nordstjärneorden. II; Kungl. Vasaorden, Konung Carl den XIII:s orden. Stockholm och Malmö: Skandinaviska Biografiska förlaget, 1935-36. Numrerad upplaga. 616; 626, (1) s. 27x20,5 cm. Förlagets något nötta dekorerade skinnband. 2 volymer. Fotoillustrerade. (#73225) 350:-
Lundin, Claës: SÄLLSKAPET 1800-1900. Historisk skildring enligt uppdrag utarbetad af Claës Lundin. Tryckt i Stockholm: Beckmans, 1900. VIII, 215 s + 18 planschblad i svartvitt. + MATRIKEL ÖFVER SÄLLSKAPETS LEDAMÖTER 1800-1900. Enligt uppdrag utgifven af Hjalmar Gullberg. Tryckt i Stockholm: Beckmans, 1900. VIII, 197 s. 2 arbeten inbundna i ett något nött pappband med klotrygg. (#100746) 300:-
MERCURII-ORDEN 1860-1910. Minnesskrift med anledning af ordens 50-åriga tillvaro. Utgiven under redaktion av Conrad Andrén, Martin Olsson och Fred. v. Sydow. Tryckt i Stockholm: Victor Pettersons, 1910. 165, (3) s. Förlagets dekorerade klotband med obetydliga bruksspår. Fotoillustrerad med porträtt. (#89665) 250:-
(PAR BRICOLE). DET LYSANDE SÄLLSKAPET PAR BRICOLES DAME BRICOLLERI I STOCKHOLMS STADSHUS FREDAGEN DEN 23 APRIL 1971. 26-sidigt klammerhäftat program med tryckt omslag. Mittuppslaget som tryckt placerinslista. Med tillhörande vikt PM, troligen från början innehållande biljetter till middagen. (#88119) 90:-
(PAR BRICOLE). DET LYSANDE SÄLLSKAPET PAR BRICOLES DAME BRICOLLERI I STOCKHOLMS STADSHUS FREDAGEN DEN 23 APRIL 1971. 26-sidigt klammerhäftat program med tryckt omslag. Mittuppslaget som tryckt placerinslista. Utan det tillhörande vikta PM, som troligen från början innehöll biljetter till middagen. (#88120) 75:-
(PAR BRICOLE). STATUTER FÖR SÄLLSKAPET PAR BRICOLE. Tryckt i Stockholm: Kurt Lindberg Boktr., 1931. 64 s. 26x18,5 cm. Häftad. (#88131) 100:-
(PAR BRICOLE) Eklund, P. B. (Utg.): PAR BRIKOLL PORTRÄTT. Utan tryckare och årtal (1891-93). Opaginerad (98 blad). 27,5x21 cm. Förlagets dekorerade klotband med ej för svåra bruksspår. Illustrerad med 48 helsides porträtt i tonlitografi samt tillhörande biografiska textblad. En andra serie utkom 1903-05. (#13190) 350:-
(PAR BRICOLE) Åkerlund, Axel: MUSIKLIVET INOM GÖTA P. B. 1801-1912. Göteborg: Hugo Brusewitz, 1918. Numrerad upplaga tryckt i 150 exemplar. (1), 479 s + planscher. 26x19 cm. Häftad med lätta bruksspår. Fotoillustrerad i texten och delvis med planscher. (#88156) 400:-
Påhlman, John M. (Utg.): FRIMURARE VAPEN. IX FRIMURAREPROVINSEN. Tredje Serien Svenska Stora Landslogen. Stockholm: Bröderna Påhlman, 1927. 10 sidor Register + 69 litografiskt tryckta planscher i färg. 29,5x21,5 cm. Handbundet delvis lätt nött halvskinnband (Östermalms Bokbinderi, Stockholm) med ryggdekor, främre omslag medbundet. Med några mindre svaga fläckar i övre snittet och övre marginalerna. (#93884) 500:-
SECRET SOCIETIES. Edited by Norman MacKenzie. London: Aldus Books, 1967. 350 pp. 25x17,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Illustrated in black and white and colour. (#100675) 300:- (bild)
STOCKHOLMS BORGARGILLES FESTSKRIFT 1921-1946. Årsbok 1946. Tryckt i Stockholm: Bröderna Lagerström, 1946. 160 s. Häftad. Illustrerad. (#71428) 100:-
STORA AMARANTER-ORDENS ÖFNINGSSAMHÄLLE I MALMÖ 1811-1911. Minnesskrift till 100-års jubileet. Utgifven af Ordens Historiograf (Karl Albert Härje). Förlags-Aktiebolaget i Malmö Boktryckeri, 1911. LX, (1), 64 s. 31,5x24,5 cm. Häftad med obetydliga bruksspår. Fotoillustrerad. Sista 64 sidorna utgör Malmö Amarathe Loges Stora Matrickel 1811 (och frammåt). (#89732) 300:-
SVENSKA ORDNAR, SÄLLSKAPER OCH FÖRENINGAR, M. M. Samlade och tryckta af P. G. Berg. Stockholm 1873. XII, 710 s. 15x12 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lättare bruksspår, främst i form av mindre nötskada i rygghuvudet. Sista ca 100 sidorna med lättare fuktrand, sista sidan dock med en mera framträdande fläck. (#101926) 500:- (bild)
THE ROYAL BACHELORS' CLUB 1769-1969. Jubileumsskrift. Tryckt i Uddevalla: Fallenius, 1969. Utgiven för namngiven ägare. 260 s. 24,5x16 cm. Förlagets dekorerade pappband. Fotoillustrerad. Med bidrag av Ingemar Düring, Carl-Albert Fallenius, Ingmar Hasselgréen, Allan T. Nilson, Arvid Flygare och Ove Widén. (#87643) 100:-
Åsbrink, Gustav: VASAORDEN. Anteckningar ur ordens historia. Stockholm: Fritzes/Tullberg, 1922. 102, (2) s. 29,5x24 cm. Förlagets dekorerade halvfranska band. Illustrerad med teckningar, delvis i färg, av E. Heurlin. Med lätt nött och skadat band. (#42275) 200:-
Åsbrink, Gustav: VASAORDEN. Anteckningar ur ordens historia. Stockholm: Fritzes/Tullberg, 1922. 102, (2) s. 29,5x24 cm. Förlagets dekorerade halvfranska band med lätt blekt rygg. Illustrerad med teckningar, delvis i färg, av E. Heurlin. (#52086) 250:-