PLANSCHVERK
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
BALLOONS. With an introduction and notes by C. H. Gibbs-Smith. Companion of the Royal Aeronautical Society. London: Ariel Press, 1956. First edition. XV pages text + 12 colour plates. 41x30,5 cm. Publisher's title decorated cloth. Without dust jacket. (#91643) 400:-
Beijer, Agne: RECUEIL DE PLUSIEURS FRAGMENTS DES PREMIÈRES COMÉDIES ITALIENNES QUI ONT ESTÉ REPRÉSENTÉES EN FRANCE SOUS LE RÈGNE DE HENRY III. Recueil dit de Fossard conservé au Musée National de Stockholm présenté par Agne Beijer, Conservateur du Musée Théatral de Drottningholm suivi de Compositions de Rhétorique de M. Don Arlequin présentées par P.L. Duchartre. Paris: Éditions Duchartre et Van Buggenhoudt, 1928. Edition of 500 numbered copies. 33, (3) pp + plates. Loose sheets, unbound, in publisher's sligthly worn printed wrappers. 40x29,5 cm. With 62 illustrations, including 8 in colour, and with some illustrations in text. French text. (#79566) 1500:-
Billberg, Gustaf Johan: EKONOMISK BOTANIK, FÖR LANDTBRUK, TRÄDGÅRDAR OCH APOTEK. HÄFTE 1-2. Stockholm: Carl Delén, 1815-16. Allt som utkom. (6), (12) textsidor + 6 handkolorerde graverade planscher; (12) textsidor + 6 handkolorerade graverade planscher. 2 häftade volymer med tryckta originalomslag i nyskick. De 12 gravyrerna är ritade av Palmstruch och graverade av Ruckman. (#55370) 3000:-
(BIRGITTA, DEN HELIGA) Lindblom, Andreas: DEN HELIGA BIRGITTA. Bildverk i skulptur och måleri från Sveriges medeltid. Stockholm: Norstedts, 1918. Upplaga 310 exemplar, varav 300 numrerats, detta har nummer 1. 56, (7) textsidor + planscher. 33x25,5 cm. Handbundet helt skinnband (Norstedt & Söner, Stockholm) med blindpressade inre denteller, gulddekorerade pärmar och rygg och helt guldsnitt, omslaget medbundet. I skinnskodd kassett. Illustrerad i texten, med monterad färgplansch framför titelsidan och 30 helsides planscher i svartvitt. Med något skadad rygg, främst med mörka fläckar. (#83800) 450:-
Bone, Muirhead: GLASGOW. FIFTY DRAWINGS. With notes on Glasgow by A. H. Charteris. Glasgow: James Maclehouse and Sons, 1911. Special Edition of 100 numbered copies. VII, (1), 26, (1) pp accompanying text. 38,5x28,5 cm. Soft boards. With 53 plates, including 3 duplicate plates in colour and 1 signed original etching. Text and plates in publisher's a bit worn portfolio. Some of the plates with small waterstained corners. With bookplate. (#83721) 2000:- (bild)
Bosæus, Ernst (Utg.): TAFVELGALLERI FRÅN STUGOR I DALOM. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1905. (9) textsidor + 20 planscher i färglitografi (s.k. kurbitsmålningar). 24x31,5 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg i nyskick, med bevarat lätt skadat och lagat skyddsomslag. Summary in German Gemäldegallerie aus den Bauernstuben Dalekarliens, in English Picture-Gallery from cottages in Dalecarlia and in French Collection de tableauxd'inteérieurs rustiques de Dalecarlie. (#81322) 500:-
Castellan, T.: LE ROI DES ALBUMS, GRAND MAGASIN D'IMAGES. Paris: Au Bureau du Journal Amusant et Henri Plon, (sans date). Dessins de Alophe, Baron, Daumier, E. Forest, Gavarni, Janet-Lange, T. Johannot, Lorentz, H. Monnier, C. Nanteuil, Trimolet, etc. 96 pp. 26x33,5 cm. Publisher's printed hard cover with cloth spine. Illustrated with 790 wood engravings in text. French text. (#94420) 750:-
Cham (Amédée de Noé) / Daumier, Honoré: ALBUM DU SIÈGE. Par Cham et Daumier. Recueil de caricatures.Publiées pendant le siége dans le Charivari. Paris: Bureaux du Charivari, 20, rue Rossini, 1870. 40 lithograph plates including cover, 10 by Daumier and the rest by Cham. 32,5x25,5 cm. Not contemporary but old blue half cloth, front cover bound in. With bookplate. Plates slightly soiled mainly at margins. French text. (#64712) 2000:-
COSTUMES SUISSES DES 22 CANTONS. Dessinés par L. Lassalle. Publiès par S. Morel, Genève, no date (about 1820). Rebound modern cloth (21,5x15 cm) with original cover mounted on front board. Illustrated with 24 handcoloured lithographs. Original published as leporello with 22 lithographs, but this copy contains 24. (#66960) 4500:- (bild)
DANSKE BILLEDER. Ett urval litograferade planscher ur bl.a. "BILLEDER FOR FOLKESKOLEN OG DÖVSTUMMESKOLENS". Förlagda av Iversens Boghandel, tryckta hos Bærentzens. Utan årtal. 21 litografier (34,5x46 cm) varav 8 handkolorerats, bundna i ett modernare handbundet halvklotband (35,5x46,5 cm) med ryggtitel i skinn. Bland de kolorerade planscherna finns bl.a.: Fra China, Rolf Krake, Fra Grönland och Fra Dyrehavsbakken. (#55563) 1500:- (bild)
Ehrenstahl, David Klöcker / Nordin, Jonas: CERTAMEN EQUESTRE (1-2). Karl XI:s karusell inför samtid och eftervärld. Kommentarer: Karl XI:s trontillträde, den stora karusellen & historien om ett bokverk. Commentary: Karl XI's Accession, the Grand Carousel & the History of a Bookwork. Stockholm: Byggförlaget, 2005. 253, (3) s + Planschband, (4), 13, (5), 13 s + 63 planscher i faksimil, delvis utvikbara. 29,5x17,5 cm + 29,5x39 cm. Förlagets titeldekorerade pappband. 2 volymer i skyddskassett. Svensk och engelsk text. 253, (3) pp + Plate binding, (4), 13, (5), 13 pp + 63 plates in facsimile, partly folded. 29,5x17,5 cm + 29,5x39 cm. Publisher's titledecorated boards. 2 volumes in slipcase. Swedish and English text. (#70305) 250:-
Engström, Albert: ETT TJOG TECKNINGAR. Stockholm: E. Lundquists, 1908. Originalupplagan. (4) textsidor + planscher. 36,5x30,5 cm. Handbundet klotband, omslaget medbundet. Illustrerad med 20 helsides planscher med skämtteckningar. Med Thorsten Laurins superexlibris på främre pärmen. (#83802) 500:-
Engström, Albert: VÄGGPRYDNADER OCH BORDSDEKORERATIONER. Stockholm: E. Lundquists, 1909. Originalupplagan. (4) textsidor + planscher. 36,5x30,5 cm. Handbundet klotband, omslaget medbundet. Illustrerad med 20 helsides planscher med skämtteckningar. Med Thorsten Laurins superexlibris på främre pärmen. Alla bibliografier anger 19 planscher, men detta exemplar har 20. (#83801) 500:-
(Engström, Esther): EN JULKLAPPSSERIE UTI TRÄSLÖJD FÖR ALLA SMÅ SNICKARE. Utgiven av "Träfröken". Stockholm: Norstedts, 1910. 8 textsidor + 11 i färg litografiskt tryckta planscher. 30,5x23,5 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Figurerna äro hämtade från holländska och svenska barnböcker. Ett ovanligt välbevarat exemplar. (#90409) 500:-
ETT ÅR I SVERIGE. Taflor af Svenska Almogens klädedrägt, lefnadssätt och hemseder, samt de för landets historia märkvärdigaste orter; tecknade af J.G. Sandberg beskrifne af A. Grafström och utgifne af C. Forssell. Stockholm: Frans Svanström, 1864. Andra upplagan. (4), 103, (1) textsidor. 28,5x22 cm. Samtida blindpressat klotband. Illustrerad med 48 helsides färglitografier. Bandet något blekt och med mindre skador. Inlagan ovanligt fräsch. Första upplagan utkom 1827 med graverade och handkolorerade planscher. (#52410) 2000:-
EUROPEISKA NATIONERNA, DERAS SEDER, BRUK OCH KLÄDEDRÄGTER. Sammanställde enligt de nyaste och tillförlitligaste historiska källor. Texten bearbetad af L. Westerberg. Planscherna lithograferade af C. A. Dahlström. Stockholm: Flodins, 1848. 332 s + 23 planscher. + OM SKANDINAVIEN OCH DESS INBYGGARE. Texten bearbetad af Axel Em. Holmberg. Planscherna lithograferade af C. A. Dahlström. Stockholm: Flodins, 1849. 48, (1) s + 6 planscher. 25,5x18 cm. Samtida lätt nött halvskinnband med 1 cm spricka i yttre främre falsen och 4 cm spricka i yttre bakre falsen. Samtliga 29 litografierna är handkolorerade. Inlagan endast med lätta lagerfläckar. (#85205) 1200:-
Gavarni (Sulpice-Guillaume Chevallier): IMPRESSIONS DE MÉNAGE (2e SÉRIE). 30 LITHOGRAPHIES. En vente au Bureau du Charivari, 16, rue du Croissant et au Bureau du Journal pour Rire, 20, rue Bergère. 2e Série. Paris: Le Charivari, (1846). 33,5X25,5 cm. Publisher's printed soft cover. 20 black and white lithographs with french text. Cover with traces of use, but all 30 lithographs in good condition. (#64704) 7500:- (bild)
Gawell-Blumenthal, Ida: DELSBO. Stockholm: Norstedts, 1915. 40 s + illustrerad av Bror Hillgren med 8 färgplanscher, varav 3 utvikbara och 1 plansch i svartvitt. Förlagets titeldekorerade klotband med mindre bruksspår, främre omslag medbundet. En av de utvikbara planscherna med liten reva i yttre marginalen. Ida Gawell-Blumenthal = Delsbostintan. (#92781) 350:-
Hazelius, Artur (Utg.): MINNEN FRÅN NORDISKA MUSEET I-II. Afbildningar af föremål i museet jämte åtföljande text, under medverkan af flere konstnärer och författare utgifna. Stockholm: Eklunds, 1885 & 1902. 27x35,5 cm. Inbundna i förlagets slösande rikt dekorerade klotband. 2 volymer med obetydliga bruksspår. Båda delarna med 36 litografiskt tryckta monterade färgplanscher, i texten försedda med 14 + 10 träsnitt, samt tillhörande text. Första delen med lätt genomgående fuktrand i nedre marginalen, andra delen med lättare veck på de första textsidorna. (#97257) 750:-
HELSINGØR. Tegninger af Kr. Kongstad med tekster af H. G. Olrik. Kjøbenhavn: Gyldendalske, 1922. Tredje forøgede udgave. (6), 118 s. Privatbundet skinnband med obetydliga bruksspår, utan ryggtitel. Illustrerad delvis med monterade planscher i färg. (#84976) 150:-
JOURNAL DES DEMOISELLES 1849 & 1850. Paris, 1849-50. 372; 272 pp + plates. 27x19 cm. Pivate half cloth. 2 annual volumes in 1 volume. With 22 handcoloured fashion plates. Inscription on free endpaper and half title. (#91275) 2000:-
KJØBENHAVN OPP KRYDS OG TVÆRS I-III. Rfter Malerier og Originaltegninger til "Illustreret Tidene" og "Ude og Hjemme". Kjøbenhavn: Forlagsbureauet, 1888. Allt som utkom. (2, 55, 1; 55, 1; 55, 1) s. 38,5x28,5 cm. Samtida lätt skadat halvfranskt band. 3 samlingar i 1 volym. Genomgående illustrerad med träsnitt. (#55562) 750:-
Leech, John: FOLLIES OF THE YEAR. A Series of Coloured Etchings from Punchs Pocket Books 1844-1864. With some Notes by Shirley Brooks. London: Bradbury, Evanson & Co, (1866). (49) pp with text + plates. 22x31,5 cm. Publisher's pictorial half leather binding with all edges gilt. Illustrated with handcoloured titelpage in lithography and 21 handcoloured plates. Binding with minor traces of use, text and plates with some foxing. (#55340) 1500:-
Linnerhielm, Jonas Carl: BREF UNDER RESOR I SVERIGE + BREF UNDER NYA RESOR I SVERIGE. Tryckta i Stockholm: Kumblinska, 1797 och Carl Delén, 1806. Originalupplagorna. Del I och II av III utkomna. Del I; XIV, 220, (4) s. + planscher. Med graverat titelblad och 22 av 24 gravyrer i texten (Skuru sid 208 och Haga sid 215 ej tryckta i detta exemplar), samt 10 helsides gravyrer. Inlagan med lättare bruksspår och några renoverade textsidor. Titelbladet med författarens namn skrivet i bläck, men troligen ej egenhändigt. Del II; Graverat titelblad, XIV, 150, (4) s. + planscher. Illustrerad med titelblad och 25 akvatintgravyrer. Inlagan med några lättare fläckar. 2 delar bundna i ett samtida skadat (främst i de nedre yttre falserna och ryggfoten) halvskinnband. Del III; BREF UNDER SENARE RESOR I SVERIGE, utkom 1816 och saknas här. (#66978) 5000:-
Lönnberg, Einar: FÅGEL-ATLAS FÖR BARN OCH UNGDOM. Innehåller 239 bilder i naturliga färger med belysande text. Stockholm: Evang. Fosterlands-Stiftelsen, 1921. Fjärde upplagan. 34 textsidor med lättare bruksspår. Förlagets tryckta något nötta pappband med klotrygg. Illustrerad med 30 helsides färglitografier. Med namnteckning på det klistrade försättsbladet. (#70348) 150:-
Ossbahr, Carl Anton: KONGL. LIFRUSTKAMMAREN OCH DERMED FÖRENADE SAMLINGAR. Femtio planscher i ljustryck utförda vid Generalstabens Litografiska Anstalt under ledning af A. Lagrelius. Stockholm: Generalstabens Litografiska Anstalt, 1897. 8, 24 textsidor + planscher. 39x30,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband (G. Hedberg, Stockholm) med övre guldsnitt. Svensk och fransk text. En andra del utkom 1901 med ytterligare 45 planscher. (#93514) 350:-
PARMANNS NATURHISTORISK ATLAS. 306 billeder i farvetryk. Kristiania: Mallings, 1898. (6) s (titelblad och inhold) + 17 litografiskt i färg tryckta planscher. 21,5x15 cm. Inbunden i förlagets i färg tryckta pappband med klotrygg. Främre fria försättsbladet saknas. Ett ovanligt välbevarat exemplar, endast med lättare bruksspår. (#97017) 450:-
Pauli, James: UPSALA I TOLV BILDER. Tecknade efter naturen och litograferade av J. M. Pauli. Strängnäs: Eget förlag, (1927). 39,5x31 cm. 12 litograferade planscher i sepia, löst ilagda i förlagets lätt missfärgade titeldekorerade klotpärm. Akademikvarnen och Dombron, Gamla Upsala med Kungshögarna, Linnés Hammarby, Odinsund, Skytteanum, Upsala Domkyrka och H. Trefaldighetskyrkan från Slottsbacken, Upsala Slott från norr, Upsala Slott med Slottsdammen, Upsala Universitet med Geijersstoden, Universitetets Bibliotek och Geijersgården, Utsikt från Universitetet, Ärkebiskopsgården. (#97650) 600:- (bild)
Reclus, Élisée: NOUVELLE GÉOGRAPHIE UNIVERSELLE LA TERRE ET LES HOMMES I. L' EUROPE MÉRIDIONALE (GRÈCE, TURQUIE, ROUMANIE, SERBIE, ITALIE, ESPAGNE ET PORTUGAL). Contenant 71 gravures, 4 cartes en couleur tirées a part et 175 cartes intercalées dans le texte. Paris: Hachette, 1875. (4), IV, 1012 pp. 27,5x20 cm. Publisher's pictorial cloth with leather spine, with minor traces of use, all richly decorated in gold and black, and all edges gilt. Last 24 pages with small water stain in the head margin. With gilt stamp from closed school library on pastedown endpaper and tenuous stamp on printer's blank and titlepage. French text. (#100922) 900:- (bild)
Reclus, Élisée: NOUVELLE GÉOGRAPHIE UNIVERSELLE LA TERRE ET LES HOMMES IV. L' EUROPE DU NORD-OUEST (BELGIQUE, HOLLANDE, ILES BRITANNIQUES). Contenant 6 cartes en couleur tirées a part, 205 cartes dans le texte et 81 vues et types gravés sur bois. Paris: Hachette, 1879. (4), 970, (1) pp. 27,5x20 cm. Publisher's pictorial cloth with leather spine, with minor traces of use, all richly decorated in gold and black, and all edges gilt. Last 64 pages with small water stain in the head margin. With gilt stamp from closed school library on pastedown endpaper and tenuous stamp on printer's blank and titlepage. French text. (#100921) 900:- (bild)
Reclus, Élisée: NOUVELLE GÉOGRAPHIE UNIVERSELLE LA TERRE ET LES HOMMES IX. L'ASIE ANTÉRIEURE. Contenant 5 cartes en couleur tirées a part, 155 cartes dans le texte et 85 vues et types gravés sur bois. Paris: Hachette, 1884. (4), 950, (1) pp. 27,5x20 cm. Publisher's pictorial cloth with leather spine, with minor traces of use, all richly decorated in gold and black, and all edges gilt. With gilt stamp from closed school library on printer's blank, pastedown endpaper, and tenuous stamp on halftitle and titlepage. French text. (#100925) 1000:- (bild)
Reclus, Élisée: NOUVELLE GÉOGRAPHIE UNIVERSELLE LA TERRE ET LES HOMMES VIII. L'INDE ET L'INDO-CHINE. Contenant 7 cartes en couleur tirées a part, 203 cartes dans le texte et 90 vues et types gravés sur bois. Paris: Hachette, 1883. (4), 982, (1) pp. 27,5x20 cm. Publisher's pictorial cloth with leather spine, with minor traces of use, all richly decorated in gold and black, and all edges gilt. With gilt stamp from closed school library on pastedown endpaper, and tenuous stamp on halftitle and titlepage. French text. (#100926) 1000:- (bild)
Reclus, Élisée: NOUVELLE GÉOGRAPHIE UNIVERSELLE LA TERRE ET LES HOMMES XIII. L'AFRIQUE MÉRIDIONALE. ÌLES DE L'ATLANTIQUE AUSTRAL, GABONIE, CONGO, ANGOLA, CAP, ZAMBÈZE, ZANZIBAR, CÔTE DE SOMAL. Contenant 5 cartes en couleur tirées a part, 190 cartes intercalées dans le texte et 78 vues ou types gravés sur bois. Paris: Hachette, 1887. (4), 878, (1) pp + folded map (carte général). 27,5x20 cm. Publisher's pictorial cloth with leather spine, with minor traces of use, all richly decorated in gold and black, and all edges gilt. With gilt stamp from closed school library on pastedown endpaper and tenuous stamp on printer's blank and titlepage. French text. (#100928) 1000:- (bild)
Reclus, Élisée: NOUVELLE GÉOGRAPHIE UNIVERSELLE LA TERRE ET LES HOMMES XII. L'AFRIQUE OCCIDENTALE. ARCHIPELS ATLANTIQUES, SÉNÉGAMBIE ET SUDAN OCCIDENTAL. Contenant 3 cartes en couleur tirées a part, 126 cartes intercalées dans le texte et 65 vues ou types gravés sur bois. Paris: Hachette, 1887. (4), 747, (4) pp. 27,5x20 cm. Publisher's pictorial cloth with leather spine, with minor traces of use, all richly decorated in gold and black, and all edges gilt. With gilt stamp from closed school library on pastedown endpaper and tenuous stamp on printer's blank and titlepage. French text. (#100927) 1000:- (bild)
Reclus, Élisée: NOUVELLE GÉOGRAPHIE UNIVERSELLE LA TERRE ET LES HOMMES XIX. AMÉRIQUE DU SUD. L'AMAZONIE ET LA PLATA. GUYANES, BRÉSIL, PARAGUAY, URUGUAY, RÉPUBLIQUE ARGENTINE. Contenant 5 cartes en couleur tirées a part, 169 cartes intercalées dans le texte et 62 vues ou types gravés sur bois. Paris: Hachette, 1894. (4), 821, (3) pp + portrait of the author. 27,5x20 cm. Publisher's pictorial cloth with leather spine, with minor traces of use, all richly decorated in gold and black, and all edges gilt. With gilt stamp from closed school library on pastedown endpaper, and tenuous stamp on printer's blank and titlepage. French text. (#100924) 1000:- (bild)
Reclus, Élisée: NOUVELLE GÉOGRAPHIE UNIVERSELLE LA TERRE ET LES HOMMES XVIII. AMÉRIQUE DU SUD. LES RÉGIONS ANDINES. TRINIDAD, VÉNÉZUELA, COLOMBIE, ÉCUADOR, PÉROU, BOLIVIE ET CHILI. Contenant 4 cartes en couleur tirées a part, 175 cartes intercalées dans le texte et 64 vues ou types gravés sur bois. Paris: Hachette, 1893. (4), 846, (2) pp. 27,5x20 cm. Publisher's pictorial cloth with leather spine, with minor traces of use, all richly decorated in gold and black, and all edges gilt. With gilt stamp from closed school library on pastedown endpaper. French text. (#100923) 1000:- (bild)
Schubert, Dr. G. H. v.: PLANTERIGETS NATURHISTORIE EFTER DET LINNÉSKE SYSTEM. 53 kolorerede Tavler i Dobbel-Folio med over 600 Afbildninger og 60 Sider oplysende Text. Kjøbenhavn: Lehmann & Stage, 1887. 4de forbedrede danske Udagave. (4), 50, (10) s. 33x23 cm. Inbunden i förlagets halvklotband med mindre bruksspår. Främre pärmen med monterad illustration i färg. Ryggen med nötskador i rygghuvud och ryggfot samt spricka i den yttre främre falsen. Med 53 dubbelsidiga i färg litografiskt tryckta planscher. Med tillskrift på förtitelbladet samt med biblioteksstämpel och utsorteringsstämpel på titelbladet. (#93438) 1250:-
Stielwer, Karl / Paulus, Edvard / Kaden, Woldemar: ITALIEN. En vandring från Alperna till Ætna. Öfversättning och bearbetning af Carl Rupert Nyblom. Stockholm: Norstedts, 1877. IV, 400 s + planscher. 38,5x29 cm. Inbunden i förlagets rikt dekorerade bruna klotband med helt guldsnitt. Illustrerad av Bauernfeind, Closs, Hertel, Kaulbach, Keller, Lindemann-Frommel, Passini, Schick, Schönleber, Weber m. fl. med träsnitt i texten samt 83 helsides planscher. Sidan 176 med liten understrykning i kulspets, i övrigt ett ovanlig välbevarat exemplar. (#95621) 1500:-
Sundevall, Carl J.: ZOOLOGISK HANDATLAS FÖR SKOLOR ELLER FIGURER TILL LÄROBOK I ZOOLOGIEN. Planschverk med 32 helsides litografier av Körner efter teckningar av Ferdinand von Wright. Häfte 1-4. Lund: Gleerups, 1860-63. Ny upplaga, den tredje. 27 sidor text och 32 planscher bundet i ett samtida något nött halvskinnband, främre omslag till andra häftet medbundet. 19x23,5 cm. Med tillskrift på det fria försättsbladet. Inlagan med lättare lagerfläckar. (#82204) 450:-
SVENSKA INDUSTRIENS MÄN. 1 STA SERIEN. Stockholm: Kjellberg & Åström, (1875). Förlagets dekorerade lätt nötta klotband. 32x24,5 cm. Med titelblad, 47 utav 48 litografiskt tryckta porträtt med 2-sidiga textsidor (105 s.) till varje plansch. Porträttet av Carl Franz Lundström saknas, med texten finns. Inlagan obetydligt lagerfläckad. En andra serie utkom 1880. (#83912) 1000:-
SVENSKA JÄGARFÖRBUNDETS NYA TIDSKRIFT 1869. Sjunde årgången. Stockholm: Samson & Wallin, 1869. (4), 256 s + planscher. Komplett årgång med 4 litografiskt tryckta planscher i färg Dalripa, Rördrum, Snatterand och Småfläckig sumphöna. Privatbundet något nött halvskinnband. De två sista planscherna båda med större fläck utanför bildytan. (#94841) 200:-
SVENSKA JÄGARFÖRBUNDETS NYA TIDSKRIFT 1870. Åttonde årgången. Stockholm: Samson & Wallin, 1870. (4), 260 s + planscher. Komplett årgång med 4 litografiskt tryckta planscher i färg Salskrake, Kustpipare, Skrik-örn och Hvitstrupig dopping, samt med musikbilaga med Jaktsignaler. Inbunden i dekorerat halvskinnband (Victor Petterson, Stockholm) med obetydligt blekt rygg. Med diskret namnteckning på det fria försättsbladet. (#94831) 350:-
SVENSKA JÄGARFÖRBUNDETS NYA TIDSKRIFT 1872. Tionde årgången. Stockholm: Samson & Wallin, 1872. (4), 256 s + planscher. Komplett årgång med 4 litografiskt tryckta planscher i färg Brunand, Storlabb, Aftonfalk och Ringdufva. Inbunden i dekorerat halvskinnband (Victor Petterson, Stockholm) med obetydligt blekt rygg. Med diskret namnteckning på det fria försättsbladet. (#94832) 350:-
SVENSKA JÄGARFÖRBUNDETS NYA TIDSKRIFT 1874. Tolfte årgången. Stockholm: Samson & Wallin, 1874. (4), 256 s + planscher. Komplett årgång med 4 litografiskt tryckta planscher i färg Blåhök, Trana, Hafregås och Fjellgås, samt med dubbelsidigt träsnitt Björnjagt i Yttermalung i Dalarne, den 13 febr 1874. Inbunden i dekorerat halvskinnband (Victor Petterson, Stockholm) med obetydligt blekt rygg. Med diskret namnteckning på det fria försättsbladet. (#94833) 350:-
SVENSKA JÄGARFÖRBUNDETS NYA TIDSKRIFT 1883. Tjugondeförsta årgången. Tryckt i Stockholm: K. L. Beckman, 1883. (4), 288 s + planscher. Komplett årgång med 4 litografiskt tryckta planscher, varav 1 i färg Fjellvråk, och 3 porträtt i sepia C. M. Sjögréen, Rud. Horn och Th. Hahr, samt med illustrationer i texten. Inbunden i förlagets dekorerade gröna klotband. (#94836) 300:-
SVENSKA JÄGARFÖRBUNDETS NYA TIDSKRIFT 1886. Tjugondefjerde årgången. Tryckt i Stockholm: K. L. Beckman, 1886. (6), 288 s + planscher. Komplett årgång med 2 litografiskt tryckta planscher i färg Mergus anatarius Eimbeck och Tjäder, samt med 2 dubbelsidiga träsnitt Gordon Setter och Fullblodspointer ("Naso III"). Inbunden i förlagets dekorerade gröna klotband. Tjäderplanschen med mindre fläck utanför bildytan. (#94837) 300:-
SVENSKA JÄGARFÖRBUNDETS NYA TIDSKRIFT 1889. Tjugondesjunde årgången. Tryckt i Stockholm: K. L. Beckman, 1889. (6), 285 s + planscher. Komplett årgång med 4 litografiskt tryckta planscher med porträtt i sepia W. von Wright, Tage Thott, C. G. Göthe och P. B. Seton. Inbunden i förlagets dekorerade gröna klotband. Sidorna 5-8 med mindre skada i övre marginalen. (#94838) 250:-
SVENSKA JÄGARFÖRBUNDETS NYA TIDSKRIFT 1892. Trettionde årgången. Tryckt i Stockholm: K. L. Beckman, 1893. (6), 284 s + planscher. Komplett årgång med 3 litografiskt tryckta planscher med porträtt i sepia H. M. af Petersens, L. J. Hallgren och M. G. De la Gardie, samt med 1 dubbelsidigt träsnitt Kungstigern. Inbunden i förlagets dekorerade gröna klotband. Sidorna 77-78 med mindre skada i övre inre marginalen. (#94839) 250:-
SVENSK BOTANIK I-IX. Utgiven av J.W. Palmstruch m.fl. 1802-1825. Mer utgivet. En ej komplett svit bundna i 9+1 volymer med 555 (av totalt 774 utgivna) handkolorerade gravyrer med medföljande text, texten saknas till extravolymen. Ett antal planscher saknas, se nedan vilka som ingår. Band II-IX i samtida något nötta halvskinnband (varav ett renoverat), band I bundet i ett senare nött halvskinnband (inlagan något lös i häftningen) samt en extravolym bundet i halvskinnband med 30 planscher ur del I, utan text. Följande planscher ingår; Band I: 1-54 + 43-72; Band II: 75-76, 78, 84, 88, 93-99, 102, 105, 107, 109, 111-113, 117, 119-120, 122-123, 126-127, 129-132, 134-138, 140, 143-144; Band III: 146-149, 151-162, 164-168, 170-174, 176-180, 182-192, 194-196, 198, 200-201, 203-204, 206-216; Band IV: 218-226, 231-249, 251-257, 259-265, 267, 269-288; Band V: 289-324, 326-331, 333-345, 347-359; Band VI: 363-366, 368-374, 376-396, 399-412, 414-432; Band VII: 435-468, 470-477, 479-504; Band VIII: 506-507, 509-521, 523-524, 526-576; Band IX: 577-611, 613-646. - Krok: Sid 98-99. (#55374) 25000:- (bild)
SVERIGE I 32 KARTBLAD. Skala 1:500,000 med fullständigt namnregister utarbetad vid Generalstabens Litografiska Anstalt under redaktion och ledning av S. Zetterstrand och A. Lagrelius. Medverkande redaktörer: C. J. O. Kjellström och Bror Thordeman. Stockholm: Bonniers, 1916. 32 kartblad i färg + 55 registersidor. 40,5x19,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade halvklotband med lättare bruksspår. (#94894) 250:-
Thersner, Ulric: SKÅNSKA UTSIGTER. Nytryck i faksimil av Skånedelen i Thersners verk Fordna och närvarande Sverige. Med inledning och orientering av Förste bibliotekarie Wilhelm Norlind. Malmö: John Kroon, 1951. Upplaga utgiven i 350 numrerade exemplar för namngiven ägare. (146) s + 65 planscher. 32,5x46 cm. Inbunden i förlagets halvskinnband med ryggdekor. Yttre främre falsen med begynnande sprickor. Illustrerad med 65 helsides planscher. (#97997) 600:- (bild)
(Wetterbergh, Carl Anton): SVENSKA FOLKET SÅDANT DET ÄNNU LEFVER VID ELFVOM PÅ BERG OCH I DALOM. Tecknade af J.W. Wallander, beskrifne af Onkel Adam. Stockholm: Bonniers, (1864-65). 39x26,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade röda klotband. Med det ovanliga främre 4-språkliga skyddsomslaget medbundet. Illustrerad med 17 stycken 2-sidiga litografier i färg. Någon enstaka plansch med lättare lagerfläckar. I övrigt ett osedvanligt välbevarat exemplar. Med textblad till planscherna, dessa delvis på svenska och vissa även på franska, tyska och engelska. Planschen "Bröllopsdans i Österåker" utan textblad, enligt uppgift trycktes det aldrig. (#55559) 5000:-
Votteser, C.: KRIEGS=ALBUM 1870-1871. Stuttgart: Julius Hoffmann, (1872). 8 pages description + 15 coloured lithographs loose in publisher's printed hard cover with printed maps on reverse, with new cloth spine. One plate with some water stains in margins. German text. (#90591) 3500:- (bild)
Vågman, O.: VRETA KLOSTER. Historik jämte vägledning vid besök i Vreta Klosters kyrka och dess omgifning. Stockholm: Norstedts, 1904. 103 s. Illustrerad. Sidorna 101-102 med marginalskada. Bunden med; (Clausen, H. G.): BESKRIFNING ÖFVER KANALVÄGEN STOCKHOLM-GÖTEBORG SAMT HISTORIK ÖFVER GÖTA OCH TROLLHÄTTE KANAL. Tryckt i Göteborg: Bonniers, 1906. Första upplagan. 49 s text + 11 vikta i färg tryckta litograferade kartor. Fotoillustrerad i texten. Senare privatbundet halvklotband med vackert jugend inspirerat för- och eftersättspapper. 2 arbeten i 1 volym. (#92951) 400:-
Åberg, Nils: VORGESCHICHTLICHE KULTURKREISE IN EUROPA. Bilderatlas mit erläuterndem Text. Stockholm: Generalstabens Litografiska Anstalt, 1936. 79 pp text + 55 black-and-white plates with many illustrations. 23,5x32 cm. Publisher's title decorated cloth. German text. With mounted photo of the author on pastedown endpaper. (#94459) 600:-