POLITIK
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
AFFÄREN RAMI - BERGMAN. Dokument om judefientlighet och akademisk röta i Sverige. Redaktör: Håkan Arvidsson. Stockholm: Moderna Tider, 1994. 405 s. Limhäftad. (#99761) 100:-
Agrell, Wilhelm: DET VÄLORGANISERADE NEDERLAGET. Stockholm: Ordfront, 1990. 272 s. Storpocket med mindre veck i främre omslaget. (#98597) 90:-
Agrell, Wilhelm: MORGONDAGENS KRIG. Tekniken, politiken och människan. Stockholm: Ordfront, 2000. 293, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#98593) 100:-
AUF DEN BARRIKADEN VON PARIS. MASSENKUNST IN KUBA. FANTASIE UND ALLTAG IN SOWJET-RUßLAND. Herausgegeben von Klaus Schrenk, Ines und Johen Bach, Eckhard Siepmann. Berlin: Elefanten Press, 1978. 192; 159, (1); 174, (2) pp. 22,5x24 cm. 3 volumes in publisher's paper box. Illustrated. German text. (#86635) 300:-
Barsamian, David / Chomsky, Noam: PROPAGANDANS MAKT. Samtal med Noam Chomsky. Stockholm: Ordfront, 2002. 264 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#75808) 100:-
Bellow, Adam: NEPOTISM. En historia om gener, pengar och politik. Stockholm: Santérus, 2005. 542, (1) s. Förlagets pappband med obetydligt skadat skyddsomslag. (#82794) 150:-
Berggren, Håkan: FÖRSTA FÖRSVAR. Diplomati från ursprung till UD. Stockholm: Atlantis, 2008. 694, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad i svartvitt. Med recensionsstämpel i övre snittet. (#100399) 100:-
Blix, Hans: SOVEREIGNTY, AGGRESSION AND NEUTRALITY. Three lectures. The Dag Hammarskjöld Foundation, printed in Uppsala: Almqvist & Wiksell, 1970. 62, (1) pp. Publisher's printed soft cover. English text. (#99790) 150:-
Bohman, Gösta: I LÄ AV EN SJÖBOD. Politiska betraktelser. Stockholm: Bonniers, 1985. 157, (2) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad av Sven Rydén. (#38139) 100:-
Bohman, Gösta: SÅ VAR DET. Gösta Bohman berättar. Stockholm: Bonniers, 1983. Första upplagan. 356, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Poul Ströyer. (#24884) 100:-
Borgström, Aug.: JUNGFRUTALARE I RIKSDAGEN. Stockholm: Natur och Kultur, 1947. 361 s. Handbundet halvklotband (Leonard Gustafsson, Stockholm), omslaget medbundet. Illustrerad. (#95409) 200:-
Broder Svensk (Pseudonym för Emil Key): TILL ALLMÄNHETEN I SKATTEFRÅGAN. Stockholm: Björcks, 1883. 75, (1) s. Häftad. (#47112) 100:-
Carlgren, Wilhelm M.: VARKEN - ELLER. Reflexioner kring Sveriges Ålandspolitik 1938-1939. Stockholm: Militärhistoriska Förlaget, 1977. 224 s. Häftad. Sparsamt illustrerad. (#57537) 125:-
Carter, Graydon: WHAT WE'VE LOST. London: Little, Brown, 2004. X, 338 pp. Publisher's boards in dust jacket. How the Bush administration has curtailed freedoms, ravaged the enviroment and damaged America and the World. (#86756) 90:-
Chomsky, Noam: HYBRIS. USA:s strävan efter global dominans. Stockholm: Ordfront, 2004. Första svenska upplagan. 279, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#93880) 100:-
Chomsky, Noam: PSYKOLOGI OCH IDEOLOGI. Stockholm: PAN/Norstedts, 1974. 130, (1) s. Pocket. (#94776) 75:-
Chomsky, Noam: SKURKSTATER. Den starkares rätt i världspolitiken. Stockholm: Ordfront, 2001. Första svenska upplagan. 292, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#93877) 100:-
(CLARTÉ) Bergen, Eskil: CLARTÉ. Poeter och politiker. Stockholm: Norstedts, 1945. 189, (2) s. Häftad med något solkigt omslag. Med längre dedikation från "Vännen - Förf". (#59287) 100:-
Danielsson, Lars: I SKUGGAN AV MAKTEN. Stockholm: Bonniers, 2007. Första upplagan. 281 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#99779) 90:-
DIPLOMATISK SKRIFTVÄXLING RÖRANDE KRIGET 1914. 24 juli-29 augusti. Konungariket Belgien. Utrikesministeriet. Översättning från originalet. Stockholm: Norstedts, 1914. 88 s. Privatbundet klotband, främre omslag medbundet. Omslagstitel: Dokument från världskriget 1914. 4. Belgiens grå bok. (#74560) 100:-
EN BOK TILL KARL HOVBERG. På 50-årsdagen 24 mars 1943. Tryckt i Malmö: Framtiden, 1943. Utgiven i en numrerad upplaga. 240 s + planscher. 27x21,5 cm. Handbundet halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Fotoillustrerad samt med planscher i färg. Med biblioteksetiketter på det klistrade försättsbladet och biblioteksstämpel på titelbladet, från nerlagt bibliotek. Med präglat ryggexlibris. Bidrag av bl.a. Per Albin Hansson, Ivar Lo-Johansson, Nils Ferlin, Eyvind Johnson och Vilhelm Moberg. (#92183) 200:-
Eriksson, Torsten: POLITIK OCH KRIMINALPOLITIK. Stockholm: Norstedts, 1977. 301, (1) s. Inbunden i förlagets designade pappband med skyddsomslag. (#95428) 100:-
Friberg, Lennart: STYRE I KRISTID. Studier i krisförvaltningens organisation och struktur 1939-1945. Stockholm: Allmänna Förlaget, 1973. 444 s. Storpocket. Illustrerad med diagram. Ingår i serien: Sverige under andra världskriget. (#98608) 125:-
Fürth, Thomas: DE ARBETSLÖSA OCH 1930-TALSKRISEN. En kollektivbiografi över hjälpsökande arbetslösa i Stockholm 1928-1936. Stockholmsmonografier 40, 1979. 301, (3) s. 24,5x17 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#97360) 100:-
Galbraith, John Kenneth: TRIUMFEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1968. 186, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. (#88493) 100:-
Gore, Al: EARTH IN THE BALANCE. Ecology and the Human Spirit. New York: Houghton Mifflin, 1992. (8), 407, (1) pp. Publisher's quarter cloth in dust jacket. (#94637) 100:-
Greider, Göran / Hedvall, Barbro: STIL & POLITIK. Stockholm: Atlas, 2008. 124 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar i färg av Stina Eidem. (#101301) 90:-
Gustafsson, Lars / Myrdal, Jan: DEN ONÖDIGA SAMTIDEN. Stockholm: Manifest, 2002. Tredje utökade upplagan. 343, (8) s. Originalpocket. Med dedikation från "Jan". (#96006) 75:-
Gyllenhammar, Per G.: MOT SEKELSKIFTET PÅ MÅFÅ. (Stockholm): Robert Larson, 1970. 64 s. Häftad. (#99792) 75:-
Gyllenhammar, Per G.: ÄVEN MED KÄNSLA. Berättat för Anders Palmgren och Christer Petersson. Stockholm: Bonniers, 1991. 268, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt. (#99791) 100:-
Güngör, Emre / Dervish, Nima: VARFÖR MÖRDAR MAN SIN DOTTER? Stockholm: Norstedts, 2009. 250, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#92907) 100:-
Halberstam, David: THE BEST AND THE BRIGHTEST. New York: Random House, 1972. First edition. (6), 688, (1) pp. Publisher's pictorial cloth in dust jacket. This is a book about power in America - the story of how the best and the brightest men were called to Washington to serve at the head of Kennedy and Johnson administrations, and how their careers were shattered by the disaster of Vietnam. (#99881) 250:-
Hallström, Per: FOLKFIENDEN. Tidspolitiska uppsatser. Stockholm: Bonniers, (1915). Originalupplagan. 96 s. + KARL DEN ELFTE. Historiskt skådespel. Stockholm: Bonniers, 1918. Originalupplagan. 192 s. + GUSTAF DEN TREDJE. Skådespel. Stockholm: Bonniers, 1918. 180 s. Originalupplagan. Handbundet halvskinnband (Nordstedt & Söner, Stockholm). Inga omslag medbundan. 3 arbeten i 1 volym. Tryfferad med 138 sidor uppklistrade tidningsurklipp, samt med Thorsten Laurins exlibris. (#84089) 200:-
Hallström, Per: KONST OCH LIV. Litterära och politiska essayer. Stockholm: Bonniers, 1919. Originalupplagan. 232, (1) s. Handbundet halvskinnband (Nordstedt & Söner, Stockholm) med blekt rygg, främre omslag medbundet. Tryfferad med 10 sidor uppklistrade tidningsurklipp, samt med Thorsten Laurins exlibris. (#84093) 150:-
Hedlund, Oscar: DRÖMMEN OM SVERIGE 1985. Stockholm: Askild & Kärnekull / Kema Nord, 1971. 303, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad av bl.a. Hans Hammarskiöld. Med bevarat inplastat "Medborgarbevis". (#94465) 100:-
Jansson, Jan (psedonym för Clas Livijn): OM MINISTÈRE OCH OPPOSITION I SVERIGE. Åsigter. Stockholm: Zacharias Hæggström, 1831. Andra upplagan. 118, (2) s. Häftad och oskuren med blankt omslag. Med liten bläcknotering på titelbladet. (#84844) 500:-
Jansson, Jan (psedonym för Clas Livijn): OM MINISTÈRE OCH OPPOSITION I SVERIGE. Åsigter. Stockholm: Zacharias Hæggström, 1831. Första upplagan. 118, (1) s + 16 sidor Bokhandels-Anmälan (1829). Häftad med ryggskadat gråpappersomslag. Titelbladet med mindre fläck, samt exlibris och namnteckning på omslagets insida. (#84843) 750:-
Johansson, Lennart: BRÄNNVIN, POSTILLOR OCH RÖDA FANOR. Om folkrörelser, politik och gammalkyrklighet i sekelskiftets Växjö. Växjö: Högskolan i Växjö, 1992. 329 (3) s. Häftad med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. Acta Wexionensia Serie 1. History & Geography 8. (#96212) 100:-
Juhlin-Dannfelt, C.H.: ÖST OCH VÄST. Synpunkter på krigspotential och fredsekonomi. Stockholm: Hörsta, 1958. 218 s + planscher. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med 12 planscher med kartor. (#82938) 100:-
Kennedy, John F.: BÖRDAN OCH ÄRAN. Utgiven av Allan Nevins. Förord av President Lyndon B. Johnson. Stockholm: Bonniers, 1964. 242, (1) s. Häftad och ouppskuren. (#30988) 100:-
Kennedy, John F.: FREDENS STRATEGI. Förord av Björn Ahlander. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1963. Andra svenska upplagan. 189, (2) s. Pocket med obetydliga bruksspår. (#90759) 50:-
Kennedy, John F.: STUDIER I MOD. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1964. Ny svensk upplaga. 221, (3) s. Pocket. Avgörande ögonblick i berömda amerikaners liv. (#90758) 50:-
Kennedy, Robert F.: ATT SÖKA EN NYARE VÄRLD. Stockholm: Bonniers, 1968. 242, (1) s. Häftad. (#99794) 100:-
Kennedy, Robert F.: TRETTON DAGAR DÅ VÄRLDEN STOD STILL. Hela sanningen om Kuba-krisen avslöjad. Stockholm: Bonniers, 1969. 170, (3) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. (#52817) 100:-
Kessle, Gun / Myrdal, Jan: BORTOM BERGEN. Bilder från Binglingsi, Maijishan, Dunhuang och andra helgedomar längs den gamla vägen. Med ett inledande resonemang kring resandet, seendet och konsten. Stockholm: Norstedts, 1983. 146 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad av Gun Kessle. (#661) 150:-
Kessle, Gun / Myrdal, Jan: KINA: REVOLUTIONEN GÅR VIDARE. Stockholm: PAN/Norstedts, 1970. 157, (1) s. Originalpocket. Fotoillustrerad i svartvitt av Gun Kessle. Med dedikation från "Gun - Jan" skriven av Jan Myrdal. (#642) 75:-
(KISSINGER, HENRY) Morris, Roger: UNCERTAIN GREATNESS. Henry Kissinger and Amwerican Foreign Policy. New York: Harper & Row, 1977. First edition. VIII, 312 pp. Publisher's cloth in dust jacket. (#45894) 100:-
Krapotkin, Peter: ERÖFRINGEN AF BRÖDET. Med förord af Elisée Reclus. Stockholm: Björck & Börjesson, 1908. Tredje upplagan. 284 s. Samtida handbundet halvskinnband med något nött pärmpapper. Inga omslag medbundna. (#56926) 125:-
Kropotkin, Pjotr: ÅKRAR, FABRIKER OCH VERKSTÄDER I MORGONDAGENS SAMHÄLLE. I bearbetning och med inledning och kommentarer av Colin Ward. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1980. 214, (1) s. Pocket i bra skick. (#101439) 75:-
Lagerlöf, Selma: HEM OCH STAT. Föredrag vid Rösträttskongressen den 13 juni 1911. Stockholm: Bonniers, 1911. Originalupplagan. 20 s. Häftad. Nobelpristagare i litteratur 1909. (#58206) 100:-
Landin, Sven: MÅLARNA I GÖTEBORG I-II. En krönika om facklig idealitet och kampgemenskap under 100 år. Svenska Målareförbundet avdelning 3 Göteborg. Tryckt i Oskarshamn: Primo, 1982-84. 280; 335 s. Inbundna i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. 2 volymer. Fotoillustrerade. (#93272) 125:-
Larsson, Stieg / Ekman, Mikael: SVERIGEDEMOKRATERNA. Den nationella rörelsen. Stockholm: Ordfront, 2001. 364 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt. (#100747) 100:-
Laurent, Eric: GÅTORNA KRING DEN 11 SEPTEMBER. Furulund: Alhambra, 2005. 252, (2) s. Storpocket. (#99145) 125:-
Leijonborg, Lars: NYA FRIHETSTIDEN. Om makten över våra liv. Stockholm: Ekerlids, 1999. 176 s. Förlagets tryckta pappband. Med dedikation från "Lars Leijonborg". (#88459) 90:-
Lenin, V. I. (Vladimir Ilich): VALDA VERK I-II. Moskva: Förlaget för litteratur på främmande språk, 1956. 661; 640; 531, (1); 851, (1) s. Förlagets dekorerade klotband. 2 delar i 4 volymer. Svensk text. (#94025) 300:-
Liffner, Axel: CYPERN UPA. Axel Liffner text. Stig Claesson teckningar. Stockholm: Bonniers, 1966. 150, (1) s. Häftad med något fläckigt omslag. Illustrerad av Stig Claesson. (#94175) 150:-
Ljunggren, Stig-Björn: IDEOLOGIER. Stockholm: Hjalmarson & Högberg, 2002. Andra uppdaterade upplagan. 246, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#101437) 100:-
Lodenius, Anna-Lena / Wikström, Per: VIT MAKT OCH BLÅGULA DRÖMMAR. Rasism och nazism i dagens Sverige. Stockholm: Natur och Kultur, 1998. Första utgåvan, andra tryckningen. 384 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt. (#100645) 150:-
Lo-Johansson, Ivar: ÅLDERDOMS-SVERIGE. En stridsskrift. Stockholm: Bonniers, 1952. Originalupplagan. 181, (2) s. Häftad med lätta bruksspår. (#96617) 100:-
Lundgren, Lars J: STATEN OCH NATUREN I-II. Naturskyddspolitik i Sverige 1869-1935. Del I: 1869-1919. Del II: 1919-1935. Brottby: Kasandra, 2009-11. 512; 479 s. 2 volymer inbundna i förlagets tryckta pappband. Med dedikation från författaren "Lars L" i båda volymerna. (#101066) 250:- (bild)
Lyttkens, Lorentz: UPPBROTTET FRÅN LAGOM. En essä om hur Sverige motvilligt tar sig in i framtiden. Stockholm: Akademeja, 1991. 144 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Med dedikation från "Lorentz". (#97172) 90:-
Lööw, Heléne: NAZISMEN I SVERIGE 1980-1997. Den rasistiska undergroundrörelsen: musiken, myterna, riterna. Stockholm: Ordfront, 1998. 525, (1) s. 21x18,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt. (#100751) 300:-
Mailer, Norman: MIAMI OCH CHICAGOS BELÄGRING. En informell berättelse om de poliotiska konventen i Förenta staterna 1968. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1970. Första svenska upplagan. 240, (12) s. Pocket. (#50219) 75:-
Mattsson, Pontus: SVERIGEDEMOKRATERNA IN PÅ BARA SKINNET. Reportage. Stockholm: Natur och Kultur, 2009. 236, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#92895) 100:-
Molin, Karl: FÖRSVARET, FOLKHEMMET OCH DEMOKRATIN. Socialdemokratisk riksdagspolitik 1939-1945. Stockholm: Allmänna Förlaget, 1974. 462, (1) s + planscher. Storpocket. Fotoillustrerad med planscher i svartvitt. Ingår i serien: Sverige under andra världskriget. (#98611) 125:-
Molin, Karl: MAKT ELLER MORAL. Svensk offentlig debatt om internationell politik och svensk utrikes- och försvarspolitik 1938-1939. Stockholm: Allmänna Förlaget, 1973. 323, (1) s + planscher. Storpocket. Fotoillustrerad med planscher i svartvitt. Ingår i serien: Sverige under andra världskriget. (#98612) 125:-
(MONTELIUS, AGDA) Bokholm, Sif: EN KVINNORÖST I MANSSAMHÄLLET. Agda Montelius 1850-1920. Stockholm: Stockholmia, 2000. 404 s. 24,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i svartvitt. (#31259) 75:-
Morris, William: KONST OCH POLITIK. Urval och förord: Gun Kessle. Stockholm: Gidlunds, 1977. 243 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med obetydligt nött skyddsomslag. Med dedikation från "Gun - Jan" skriven av Jan Myrdal. (#96013) 125:-
Myrdal, Alva: SPELET OM NEDRUSTNINGEN. Översättning av Olof Hoffsten. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1976. Första svenska upplagan. 443, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#23684) 125:-
Myrdal, Gunnar: ASIATISKT DRAMA I-III. En undersökning om nationernas fattigdom. Politiska problem i Sydasien - Ekonomiska och sociala problem i Sydasien - Arbetskraftens utnyttjande. Stockholm: Utrikespolitiska institutet/Rabén & Sjögren, 1968-70. VIII, 367; 254; 317 s. Inbundna i förlagets pappband med skyddsomslag. 3 volymer. Utgivna av Kjell Eriksson, Horst Hart och Benny Hjern i samarbete med Gunnar Myrdal till svenska översatt, bearbetad och förkortad upplaga av den amerikanska originalutgåvan. (#22222) 300:-
Myrdal, Gunnar: POLITISKT MANIFEST OM VÄRLDSFATTIGDOMEN. En sammanfattning och fortsättning av Asiatiskt drama. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1970. 364, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med obetydligt nött skyddsomslag. (#22203) 90:-
Myrdal, Jan: DET NYA STOR-TYSKLAND. Skriftställning 17. Stockholm: Hägglunds, 1992. 218, (2) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Med dedikation från "Jan". (#95993) 125:-
Myrdal, Jan: DUSSINET FULLT. Skriftställning 12. Stockholm: Norstedts, 1982. 346, (5) s. Storpocket. Med medlagd recension från SvD. Med dedikation från "Jan". (#95992) 125:-
Myrdal, Jan: EN VÄRLDSBILD. Stockholm: Norstedts, 1977. (91) s. 29,5x21 cm. Häftad med något nött omslag. Fotoillustrerad av Gun Kessle. (#58947) 75:-
Myrdal, Jan: EN VÄRLDSBILD. Stockholm: Norstedts, 1977. (91) s. 29,5x21 cm. Häftad med något nött omslag. Fotoillustrerad av Gun Kessle. Med inklistrad dedikation "Hälsningar Gun - Jan" skriven av Jan Myrdal. (#655) 100:-
Myrdal, Jan: INDIEN VÄNTAR. Stockholm: Norstedts, 1980. 403, (5) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher av Gun Kessle, delvis i färg. (#657) 125:-
Myrdal, Jan: KINESISK BY 20 ÅR SENARE. Rapport med frågetecken. Stockholm: Norstedts, 1983. 143 s + planscher. Stor originalpocket. Fotoillustrerad med planscher i svartvitt av Gun Kessle. (#100678) 75:-
Neustadt, Richard E.: PRESIDENTENS MAKT. Stockholm: Aldus/Bonniers, 1965. 264, (7) s. Originalpocket. (#86038) 75:-
Norman, Birger: MEDAN MANDARINERNA MOGNAR. Repliker i kulturdebatten. Stockholm: Rabén & Sjögren/Vi, 1957. Originalupplagan. 202, (1) s. Häftad. Med namnteckning på friblad. (#44869) 75:-
Ortmark, Åke: MAKTSPELET I SVERIGE - ett samhällsreportage. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1967. Femte upplagan. 255 s. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. (#97166) 90:-
Palme, Olof: LE RENDEZ-VOUS SUÉDOIS. Conversations avec Serge Richard. Paris: Stock, 1976. Large paperback. With name stampe on half title. French text. (#83250) 100:-
Palme, Olof: MED EGNA ORD. Samtal med Serge Richard och Nordal Åkerman. Uppsala: Brombergs, 1977. Första upplagan. 184 s. Storpocket. (#18335) 100:-
Palme, Olof: TILLSAMMANS KAN VI GÖRA ETT BRA LAND BÄTTRE. Stockholm: Tiden, 1976. 128 s. Originalpocket. Med namnteckning på titelbladet. (#24051) 75:-
(PALME, OLOF) "33-åringen". JAG OCH PALMEMORDET. Solna: Lettura, 1988. 173, (2) s. Storpocket. (#11099) 100:-
(PALME, OLOF) Borgström, Claes: RÄTTEGÅNGEN OM MORDET PÅ OLOF PALME - en advokats analys. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1991. 141, (2) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Med en illustration efter målning av Leif Zetterling. (#11103) 150:-
(PALME, OLOF) Henrohn, Marja: STEG FÖR STEG HUR SKENRÄTTEGÅNGEN I PALME-MÅLET AVSLÖJADES SAMT BUGGNING OCH VAPENHANDEL. Solna: Psykologkonsult, 1990. 481, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Med bifogad förklaring till boken från författarinnan på liten stencilerad lapp. (#14147) 200:-
(PALME, OLOF) Holmér, Hans: OLOF PALME ÄR SKJUTEN! Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1988. Första upplagan. 273, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#11085) 150:-
(PALME, OLOF) Holmér, Hans: OLOF PALME ÄR SKJUTEN! Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1988. Första upplagan. 273, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med notering med filtpenna på titelbladet. (#98329) 125:-
(PALME, OLOF) Strand, Dieter: PALME IGEN? Scener ur en partiledares liv. Stockholm: Norstedts, 1980. Andra tryckningen. 173, (3) s. Limhäftad. Fotoillustrerad i svartvitt. (#98334) 100:-
(PALME, OLOF) Strand, Dieter: PALME IGEN? Scener ur en partiledares liv. Stockholm: Norstedts, 1980. Första tryckningen. 173, (3) s. Häftad. Fotoillustrerad i svartvitt. (#24049) 125:-
(PALME, OLOF) Strand, Dieter: PALME MOT FÄLLDIN. Rapporter från vägen till nederlaget. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1977. 156 s. Originalpocket. Röster ur rörelsen. (#11078) 75:-
(PALME, OLOF) Wingren, Börje: HAN SKÖT OLOF PALME. Stockholm: Tiden, 1993. 272 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med faksimil. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#98333) 125:-
(PALME, OLOF) Östergren, Bertil: VEM ÄR OLOF PALME? Ett politiskt porträtt. Stockholm: Timbro, 1984. Andra upplagan. 375, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Fotoillustrerad. (#14537) 100:-
Palm, Göran: EN ORÄTTVIS BETRAKTELSE. Stockholm: Norstedts, 1966. Första upplagan. 206, (2) s. Häftad med obetydliga bruksspår. (#96146) 100:-
Pohl, Galindo: HUMAN RIGHTS BETRAYED. Galindo Pohl's Iran Report Under Scrutiny. France: Secretariat of the National Council of Recistance of Iran, 1990. 354 pp. Publisher's printed soft boards. With letters in facsimile. Text mainly in English. (#96214) 100:-
Polhem, Christopher: CHRISTOPHER POLHEMS EFTERLÄMNADE SKRIFTER II. NATIONALEKONOMISKA OCH POLITISKA SKRIFTER. Utgiven av Lärdomshistoriska Samfundet och redigerade av Gösta Lindeberg. Tryckt i Uppsala: Almqvist & Wiksell, 1951. IX, (1), 503 s. 24,5x19 cm. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med klotrygg, omslaget medbundet. Med exlibris. Endast andra delen av fyra utgivna. Lychnos-biblioteket 10:2. (#95081) 200:-
Rosenberg, Göran: DET FÖRLORADE LANDET. En personlig historia. Stockholm: Bonniers, 1999. Första upplagans fjortonde-nittonde tusende. 517, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#85866) 100:-
Rosenberg, Göran: PLIKTEN, PROFITEN OCH KONSTEN ATT VARA MÄNNISKA. Essä. Stockholm: Bonniers, 2003. Första tryckningen. 270, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#81425) 60:-
Ruin, Olof: AMERIKABILDER. Anteckningar om USA från 50-tal till 90-tal. Stockholm: Natur och Kultur, 1994. 235, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#67275) 100:-
(RUSSELL, BERTRAND) Fredriksson, Gunnar: BERTRAND RUSSELL. En intellektuell i politiken. Stockholm: Alba, 1984. 267, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt. (#99803) 125:-
SAMLINGSBAND. Ringborg, Carl Wilh.: TVIFVELSMÅL. Hans Excellens, Herr Justitie Stats-Ministern m. m. Friherre Louis de Geer underställde. Uppsala: Kongl. Akad. Boktryckeriet, 1865. Andra upplagan. 15 s. + Karl Gustaf Uggla: DET HVILANDE REPRESENTATIONS-FÖRSLAGET, skärskådadt i sex tablåer från en arbetares synpunkt. Stockholm: Riis, 1865. 32 s. + Christopher Jacob Bosström: ÄRO RIKETS STÄNDER berättigade att för svenska folket besluta och fastställa det nu hvilande så kallade representationsförslaget? Uppsala: Kongl. Akad. Boktryckeriet, 1865. 21 s. + Henning Hamilton: BIDRAG TILL GRANSKNINGEN AF Kongl.Maj:ts nådiga proposition till Rikets Ständer om antagande af ny Riksdagsordning och dermed sammanhängande ändringar i Regeringsformen; gifven Stockholms slott den 5 Januari 1863. Uppsala: Kongl. Akad. Boktryckeriet, 1865. 35 s. + RESERVATIONER afgifna af 8 ledamöter inom Constitutions-utskottet vid riksdagen 1862-63 i anledning af Kongl. Maj:ts nådiga proposition om antagande af ny riksdags-ordning. Uppsala: Kongl. Akad. Boktryckeriet, 1865. 34 s. + Thomas Hare: REPRESENTATION FÖR MINORITETERNA GENOM VAL-LAG. Uppsala: Kongl. Akad. Boktryckeriet, 1866. X, 22 s. Inbunden i ett samtida handbundet dekorerat halvskinnband (Carl de Brun, Wisby). 6 arbeten i 1 volym. (#93385) 350:-
Schlesinger Jr., Arthur M.: THE POLITICS OF HOPE. Boston: Houghton Mifflin, 1963. First printing. XII, 298 pp. Publisher's cloth. Without dust jacket. (#76318) 100:-
SENATSFÖRHÖREN OM VIETNAM. Med förord av kommunikationsminister Olof Palme och senato J. William Fulbright. Beckmans, 1967. 242 s. Storpocket. (#24063) 150:-
Shaw, George Bernard: DEN INTELLIGENTA KVINNANS VÄGVISARE TILL SOCIALISM OCH KAPITALISM. Stockholm: Tiden, 1930. Första och enda svenska upplagan. XXXX, 543 s. Inbunden i förlagets halvskinnband med obetydligt nött rygg, och övre guldsnitt. Med gåvotillskrift på det fria försättsbladet. Nobelpristagare i litteratur 1925. (#89849) 100:-
Shepard, Gillian: SHEPPARD'S WATCH. Illusions of Power in British Politics. London: Politico, 2000. (8), 296 pp. Publisher's boards in dust jacket. Photoillustrated with plates. (#77767) 75:-
Sjödin, Stig: GRÅSPETTENS ÖGA. Stig Sjödin om arbete, liv och miljö. Texturval Mary Andersson. Stockholm: Föreningen för arbetarskydd, 1993. 96 s. Häftad. Illustrerad med teckningar av Stig Claesson "Slas". (#87383) 90:-
Skagegård, Lars-Åke / Hübinette, Tobias: HATETS ÅTERKOMST. Om fascism, nynazism och rasism i dagens Sverige. Stockholm: Carlssons, 1998. 126, (2) s. Limhäftad. Illustrerad i svartvitt. (#100752) 90:-
Stalin, J.: VÅR TEORI OCH PRAKTIK. Stockholm: Arbetarkultur, 1947. 851 s. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband. (#94751) 150:-
(STEFFEN, GUSTAF) Lilliestam, Åke: GUSTAF STEFFEN, SAMHÄLLSTEORETIKER OCH IDÉPOLITIKER. Göteborg: Akademiförlaget-Gumperts, 1960. 298 s. Häftad. Med enstaka bläck noteringar i yttre marginalerna. (#43059) 100:-
Strömholm, Stig: SVERIGE 1972. Försök till en lidelsefri betraktelse. Stockholm: Norstedts, 1972. 484 s. Storpocket med obetydliga bruksspår. (#98406) 125:-
STUDIER TILLÄGNADE FREDRIK LAGERROTH. Till Fredrik Lagerroth en hyllning på 65-årsdagen den 10 september 1950 från kolleger, lärjungar och vänner. Redaktionskommitté A. Thomson m.fl. Lund : Gleerup, 1950. (10), 423 s + porträtt. 25x17 cm. Handbundet halvklotband (Åkerdahl, Stockholm), omslaget medbundet. Med förteckning över Fredrik Lagerroths tryckta skrifter. Med biblioteksetikett på det klistrade försättsbladet och biblioteksstämpel på titelbladet och präglat pärmexlibris, från nerlagt bibliotek. Skrifter utgivna av Fahlbeckska stiftelsen, XXXVI. (#92128) 125:-
Suttner, Bertha von: HERLIGE MINDER. En virkelighedsskildring og BARBARI I LUFTEN. København: Frimodts, 1913. Första danska upplagan. 48 s. Häftad. 1905 erhöll Suttner Nobels fredspris. (#68721) 75:-
Tamas, Gellert: DE APATISKA. Om makt, myter och manipulation. Stockholm: Natur och Kultur, 2009. 622, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#96522) 100:-
Tegnér, Torsten: DEN TRÅNGA SEKTORN. En bok om familj och samhälle. Stockholm: Norlin, 1947. 175, (1) s. Häftad. Saparsamt fotoillustrerad. Med lång dedikation till John Landquist från "T.T.". (#47103) 125:-
Tingsten, Herbert: DAGBOK FRÅN AMERIKA. Stockholm: Norstedts, 1968. 218, (1) s. Häftad. Med dedikation från "förf". (#31671) 100:-
Tingsten, Herbert: PROBLEM I U.S.A. Stockholm: Bonniers, 1948. 121, (2) s. Häftad. (#47088) 100:-
Tomson, Ragnar: ETIK OCH POLITIK I-III. Etiskt - kulturellt - socialt initiativ i Stockholms stadsfullmäktige åren 1900-1950. Stockholm: Stockholms stadskollegium, 1962-66. 380; 323; 306 s. 24,5x16 cm. 3 häftade volymer. Med dedikation i samtliga volymer "Carl-Fredrik Corin / .../ fr förf". (#101326) 300:-
Tomson, Ragnar: FEMTIOTALET I STADSHUSET. Med särskild hänsyn till kulturella och sociala frågor i Stockholms stadsfullmäktige åren 1951-1959. Stockholm: Stockholms stadskollegium, 1966. 303, (1) s. 24,5x16,5 cm. Häftad. (#101407) 100:-
Tomson, Ragnar: FEMTIOTALET I STADSHUSET. Med särskild hänsyn till kulturella och sociala frågor i Stockholms stadsfullmäktige åren 1951-1959. Stockholm: Stockholms stadskollegium, 1966. 303, (1) s. 24,5x16,5 cm. Häftad. Med dedikation till Carl-Fredrik Corin "C-F. Corin med tacksam hälsning fr förf". (#101325) 125:-
Törnudd, Klaus: TIDENS KRAV. Uppsatser om Finlands utrikespolitik. Helsingfors: Schildts, 2007. 183, (1) s. Limhäftad. Sparsamt illustrerad. (#96436) 100:-
Wachtmeister, Ian: ELEFANTERNA. Stockholm: Sellin, 1990. Andra upplagan. 232, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar av Margareta Bergner Samuelsson. Med dedikation "Tjena Sigge! Livet är som i Strängnäs.. Ian Wachtmeister". (#66787) 75:-
Wallin, Johanna: JAG GÅR ALDRIG ENSAM MER. Stockholm: Ruin, 2009. 265 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Med en karta. (#92876) 90:-
Weiss, Peter: NOTISER OM DET KULTURELLA LIVET I DEMOKRATISKA REPUBLIKEN VIET NAM. Staffanstorp: Cavefors, 1969. Originalupplagan. 147, (1) s. Pocket. (#75746) 75:-
Zetterberg, Kent: LIBERALISM I KRIS. Folkpartiet 1939-1945. Stockholm: Allmänna Förlaget, 1975. 428 s + planscher. Storpocket. Fotoillustrerad med planscher i svartvitt. Ingår i serien: Sverige under andra världskriget. (#98610) 125:-