RELIGION & KYRKOHISTORIA
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Baigent, Michael: THE JESUS PAPERS. Exposing the Greatest Cover-Up in History. San Francisco: Harper, 2006. First edition. XIV, 321 pp + plates. Publisher's hard cover in dust jacket. Photoillustrated with plates. (#93324) 125:-
Barber, Malcolm: DET NYA RIDDERSKAPET. Tempelherreordens historia. Med en inledning av Dick Harrison. Stockholm: Symposion, 1996. 430 s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt med 8 dubbelsidiga planscher. (#93285) 175:- (bild)
Bastholm, Christian: AFSIGTEN MED CHRISTNA RELIGIONENS STIFTARES BEMÖDANDE FÖR WERLDEN. Stockholm: Anders Zetterberg, 1794. 157, (3) s. Samtida trevligt lätt nött halvfranskt band. För- och eftersättsbladen med samtida namnteckningar. Inlagan med några mindre fläckar. (#42824) 350:-
Bensow, Oscar: BIBLISK ORDBOK. Ordförteckning (Bibelkonkordans). Stockholm: EFS, 1936. Fjärde upplagan, fullständigt omarbetad i överensstämmelse med Gustav V:s Bibel. (8), 455 s. Förlagets klotband med lätta bruksspår. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#86271) 100:-
BIBLISKE BERÄTTELSER UR DET GAMLA TESTAMENTET. Öfwersatte ifrån Tyskan. Strengnäs, Segerstedt, 1799. (12), 443 s. Samtida lätt nött halvfranskt band. (#46440) 350:-
Birgitta, Den Heliga: DEN HELIGA BIRGITTAS UPPENBARELSER I URVAL OCH ÖVERSÄTTNING. Med inledning, anmärkning och förklaringar av Richard Steffen. Stockholm: Norstedts, 1909. XLII, (2), 336 s. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med lätt blekta pärmar. Med namnteckning och exlibris på det klistrade försättsbladet. (#46626) 125:-
Birgitta, Den Heliga: HIMMELSKA UPPENBARELSER. I urval och översättning av Tryggve Lundén. Med förord och en inledning av Sven Stolpe. Malmö: Allhem, 1967. 364, (2) s + planscher. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med planscher, varav 5 i färg. (#94854) 150:-
Birgitta, Den Heliga: LILLA BIRGITTA BOKEN, ett femhundraårsminne af heliga Birgittas inskrifning i helgonens bok, 1391 den 7 oktober, innehåller bref, böner och uppenbarelser af Birgitta, början af Vadstena klosterreglor, utdrag ur hennes lefverne, kyrkohymner till Birgittas ära och berättelser om hennes kanonisation. (Stockholm: Harald Wieselgren, 1892). 19 blad i ljustryck och litografiskt färgtryck. Inbunden i förlagets vackra rikt dekorerade skinnband (Gustav Hedberg, Stockholm) med vissa nötskador, främst på ryggen. Urval och textningsmodeller av Harald Wiselgren. Med tecknade bilder av August Lindegren. Textningen utförd av Anna Berglund. (#102098) 500:- (bild)
(BIRGITTA, DEN HELIGA) Jorälv, Lennart: RELIKER OCH MIRAKEL. Den heliga Birgitta och Vadstena. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2003. 255 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#58545) 100:-
(BIRGITTA, DEN HELIGA) Lindblom, Andreas: DEN HELIGA BIRGITTA. Bildverk i skulptur och måleri från Sveriges medeltid. Stockholm: Norstedts, 1918. Upplaga 310 exemplar, varav 300 numrerats, detta har nummer 1. 56, (7) textsidor + planscher. 33x25,5 cm. Handbundet helt skinnband (Norstedt & Söner, Stockholm) med blindpressade inre denteller, gulddekorerade pärmar och rygg och helt guldsnitt, omslaget medbundet. I skinnskodd kassett. Illustrerad i texten, med monterad färgplansch framför titelsidan och 30 helsides planscher i svartvitt. Med något skadad rygg, främst med mörka fläckar. (#83800) 450:-
Boström, Christopher Jakob: OM RELIGIONENS, VISHETENS OCH DYGDENS BEGREPP SAMT DERAS FÖRHÅLLANDE TILL HVARANDRA. Akademisk afhandlig öfversatt av Leonard Bygdén. Upsala: Esaias Edquist, 1874. (3), IV, 185 s. Handbundet äldre halvfranskt band (Carl de Brun, Wisby) med ryggdekor. (#46464) 300:-
Bringéus, Nils-Arvid: KISTEBREV TRYCKTA I VÄXJÖ. Stockholm: Carlssons, 1998. 142, (2) s. 21,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad övervägande i färg. (#17387) 100:-
Burman, Edward: THE INQUISITION. The Hammer of Heresy. Wellingborough (UK): The Aquarian Press, 1984. 253 pp. Publisher's hard cover in dust jacket. The History and Legacy of the Holy Office. (#100745) 100:-
Bælter, Sven: GUDS SONS MENNISKIOBLIFWANDE, Såsom Guds Rikes Hemlighet, I Anledning af then Hel. Skrift, sunda Förnuftet och Historien, Förestäldt, af Dom-Probsten i Wexiö, Sven Bælter. Stockholm och Upsala, hos Gottfried Kiesewetter, 1751 (tryckt i Stockholm: Lor. Ludw. Grefing). 136 s. Samtida nött och skadat halvskinnband, de fria för- och eftersättsbladen saknas. Med äldre noteringar på det klistrade främre försättsbladet. Titelbladet med några mindre fläckar, sidan 17 med lättare fläck men i övrigt är inlagan i gott skick. (#95882) 500:-
Cavallin, Severin: UR SKÅNSKA PRESTHUSENS HÄFDER. Lund: Gleerups, 1878. 126 s+ titelplansch i träsnitt. Privatbundet halvklotband, omslaget medbundet. Med exlibris. (#92622) 125:-
(CEDERHIELM, G. L.) Rudebeck, Pehr Eric: LIKPREDIKAN VID EN AF RIKETS HERRAR, M. M. HÖGVÄLBORNE GREFVE, HERR G. L. CEDERHIELMS BEGRAFNING I WIST KYRKA DEN 5 MARS 1841. Tryckt i Stockholm: Norstedts, 1841. 20 s. Häftad utan omslag och med vissa bruksspår. (#96663) 150:-
Conradson, Ivar: OM KRISTENDOMENS BETYDELSE I MÄSKLIGHETSÖDET. Om människors oroliga ansträngda förhållande till kristfrälsningsbudskapet eller evangelierna, Jesusgestalten. - PROSASKISSER. - SORGEN OCH VREDEN. En essä av Carl Magnus von Seth. Stockholm: LT, 1976. 452 s. Förlagets pappband med små lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad. (#26715) 100:-
Cooper, Jean C: TAOISMEN. En introduktion. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1997. 150, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#101758) 90:-
Cox, Harvey: HAR GUD SKAPAT TÄTORTEN? Kristen tro och sekulariserat stadssamhälle. Stockholm: SKDB, 1966. 302, (1) s. Häftad. Med namnteckning på förtitelbladet. (#85904) 75:-
Dalai Lama av Tibet, Hans Helighet: ETT MENINGSFULLT LIV. En introduktion till den buddhistiska vägen. Stockholm: Prisma, 2002. 153, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#99059) 100:-
Dali, Salvador: BILDER TILL BIBELN. Utgiven på Paul Pattloch Verlag, Aschaffenburg, av Professor Alfred Läpple. Svensk översättning och kommentarer av Professor Åke Ohlmarks. Stockholm: Stureförlaget, 1975. Upplaga 999 numrerade exemplar. 186 s + planscher. 29,5x20,5 cm. Förlagets dekorerade pappband (imitation av skinn). Illustrerad med 40 planscher i färg av Salvador Dali. (#86945) 250:-
DAS HEILIGE RUSSLAND. 1000 Jahre Russisch-Orthodoxe Kirche. Basel/Wien: Herder Freiburg, 1987. 279, (1) pp. 27x22 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated in colour. (#44885) 250:-
DEN TIBETANSKA DÖDSBOKEN eller Upplevelserna efter döden på Bardo-planet enligt Lama Kazi Dawa-Samdups återgivning. Samlad och redigerad av W. Y. Evans-Wentz. Stockholm: Berghs, 1979. Andraa svenska upplagan. 378, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med obetydligt nött skyddsomslag. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#102779) 175:- (bild)
Dührer, Albrecht: DIE OFFENBARUNG ST. JOHANNIS. Sechzehn Holzschnitte von Albrecht Dürer. Berlin: Amsler & Ruthardt, no date. 17 sheets. 44x32 cm. Publisher's sligtly worn quarter cloth. Illustrated with 16 reproduced wood engravings. (#79564) 200:-
Dührer, Albrecht: EPITOME IN DIVAE PARTHENICES MARI AE HISTORIAM AB ALBERTO DÜRERO NORICO PER FIGÜRAS DIGES TAM CUM VERSIBUS ANNE XIS CHELIDONII. 20 reproduced wood engravings by Albrecht Dürer. Berlin: Amsler & Ruthardt, no date. 39,5x28 cm. Publisher's printed boards, slightly soilded and with some traces of use. (#79565) 450:-
Edman, Gunnar: DEN STORA BEJAKELSEN. Stockholm: Verbum, 1970. 259, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Studieplan till Den stora bejakelsen av Gunnar Edman och Carl-Eber Olivestam, medföljer. 51, (1) s. Klammerhäftad. (#85679) 125:-
Edquist, Elof Esaias: OM VERLDSFÖRKLARINGENS PROBLEM. Akademisk Afhandling, ... tryckt i Upsala: C.A. Leffler, 1857. (6), 49 s. Häftad i gråpappersomslag. Med dedikation "Till A. Forsberg Vänskapsfullt af författaren". (#57731) 150:-
Ekman, E.J.: ILLUSTRERAD MISSIONSHISTORIA EFTER NYASTE KÄLLOR I-II. Stockholm: Ekmans, 1893. 562; 630 s. Inbundna i förlagets dekorerade välbevarade klotband. 2 volymer. övervägande illustrerade med träsnitt. (#94076) 200:-
Enckell, Olof: KLOSTRET VAKNADE TIDIGT. Sammanställd och med förord av Ulf Thomas Moberg. Bromma/Stockholm, Cinclus, 1998. Upplaga 500 exemplar. 31 s. 29,5x21 cm. Klammerhäftad. Fotoillustrerad samt med 7 monterade färgplanscher. Valda texter ur Olof Enckells ETT KLOSTERÄVENTYR. (#28887) 100:-
Esposito, John L.: ISLAM. Den raka vägen. Lund: Studentlitteratur, 2001. Första svenska upplagan. 348, (4) s. Limhäftad. Främre omslagets insida tryckt med karta. (#101765) 150:- (bild)
Estborn, Sigfrid: KRISHNA, ALLAH ELLER KRISTUS. Omvändelsens problem belyst av några indiers väg till kristendomen. Stockholm: Verbum, 1969. 138, (1) s. Häftad. (#86618) 90:-
(EVANGELISKA FOSTERLANDS-STIFTELSEN). EVANG. FOSTERLANDS-STIFTELSENS 50-ÅRIGA VERKSAMHET 1856-1906. En minnesskrift utgifven af Stiftelsens Styrelse. Stockholm: Evang. Fosterlands-Stiftelsen, 1906. (4), 236 s. Handbundet halvklotband, omsölaget medbundet. Fotoillustrerad samt med karta. (#42002) 200:-
(EVANGELISKA FOSTERLANDS-STIFTELSEN). SVENSK SJÖMANSKYRKA 100 ÅR, 1869-1969. Stockholm: Evang. Fosterlands-Stiftelsen, 1969. 116, (2) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#42005) 100:-
(EVANGELISKA FOSTERLANDS-STIFTELSEN) Levander, Eskil (Red.): EVANGELISKA FOSTERLANDS-STIFTELSEN GENOM 75 ÅR I-II. Jubileumsskrift 1856-1931. Jubileumsskrift 1856-1931. Stockholm: Evang. Fosterlands-Stiftelsen, 1931. 335; 395 s. Förlagets klotband. 2 volymer. Fotoillustrerade. Med tillskrift på friblad. (#28950) 200:-
Eyrumlu, Reza: MODERNISERING OCH ISLAM I IRAN OCH TURKIET. En studie av kön, islam och modernisering under 1800-talet. Angered: Invand-Lit, 2001. 457 s. Limhäftad. (#91607) 125:-
FADER VÅR. Förklarande text av biskop Tor Andræ. Illustrerad med originallitografier av Björn Jonson. Stockholm: Hökerbergs, 1945. 124, (4) s. 25x18 cm. Häftad med lätt solkigt omslag. (#52986) 75:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO DE ECCLESIA GRÆCA EJUSQUE A ROMANO-CATHOLICA DISSENSU. Præside Doct. Erico M. Fant /.../ pro gradu phiolosophico publico examini submittit Olavus Lidin (Medelpadus). Upsaliæ: Edmannianis, 1806. (4), 8 s. Tagen ur band. Med diskret äldre namnteckning på titelbladet. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27710) 125:-
Ferm, Olle: DET VISA LEENDET OCH DET NARRAKTIGA GAPSKRATTET. Skrattet och den medeltida kyrkan. Stockholm: Sällskapet Runica et Mediævalia och Svenska Humanistiska Förbundet, 2008. 164 s. Limhäftad. Illustrerad i färg. (#93760) 100:-
Feuk, Lars: MINIATUR-BILDER AF BEMÄRKTA PRESTMÄN I LUNDS STIFT PÅ 1800-TALET. Malmö: Stenström & Bartelson, 1893. 156 s + planscher. Obetydligt skadat något senare halvklotband. Illustrerad med 15 litografiskt tryckta planscher med porträtt av präster. Med Hilding Pleijels exlibris. (#93003) 300:-
(FRANÇOIS D'ASSISE) Sabatier, Paul: VIE DE S. FRANÇOIS D'ASSISE. Paris: Fischbacher, no date. Quarantième edition. CXXVI, 418, (2) pp. Nice pictorial vellum, not contemporary. With bookplate. (#78847) 250:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO THEOLOGICA, DE DIVINITATE JESU CHRISTI, EX DICTIS NOVI TESTAMENTI ADSERTA, ... Praeses, Matthaeus Fremling /.../ Respondente, Jacobo Gustavo de Marie (Gothoburgensi). Lundae: Berlingianis, 1790. 25, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95000) 150:-
Freud, Sigmund: MOSES OCH MONOTEISMEN. Tre avhandlingar. Från tyskan och med inledning av Pehr Henrik Törngren. Stockholm: Bonniers, 1939. Första svenska upplagan. 187, (4) s. Häftad med obetydligt solkigt omslag. Med Pär Rådströms namnteckning i blyerts på förtitelbladet. (#83704) 400:-
(GALILEI, GALILEO) Sobel, Dava: GALILEIS DOTTER. Vetenskap, religion och innerlig tillgivenhet. En levnadsteckning. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2000. (8), 409, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt. Med tryckta för- och eftersättsblad. (#87168) 90:- (bild)
Gesenius, Wilhelm: HEBRÆISKT OCH CHALDÆISKT HAND-LEXIKON ÖFVER GAMLA TESTAMENTET I-II. Upsala: Palmblad, 1829-32. XLVI, 414; (2), 415-926 s. Senare halvskinnband med små nötmärken på båda ryggarna. 2 volymer. Med stämpelexlibris på båda bakre fria eftersättsbladen, samt äldre namnteckning på första delens titelblad. (#79126) 350:-
Gibran, Kahil: PROFETEN. Stockholm:: MånPocket, 2002. Ny svensk upplaga. 99, (7) s. Pocket i bästa skick. (#102155) 50:-
Gobry, Ivan: DICTIONNAIRE DES PAPES. Paris: Pygmalion, 2008. 534, (7) pp + plates. Publisher's printed hard cover in dust jacket. Photoillustrated with plates in colour. French text. (#98365) 200:-
Goldman, Anita: GUDS ÄLSKARINNOR. Om hängivna kvinnor i en livrädd värld. Stockholm: Natur och Kultur, 2005. 238, (1) s. Storpocket. Med några blyertsunderstykningar i texten. (#63434) 75:-
Granqvist, Willy: LILLA MEDITATIONSBOKEN. Strockholm: Svenska Dagbladet, 1983. 79 s. Häftad. (#85921) 90:-
Green, Allan: BISKOPAR I LUNDS STIFT 1060-1637 OCH HÄNDELSER KRING DEM. Lund: Gleerups, 1973. 175 s + planscher. Häftad med lätta bruksspår. Illustrerad med planscher. (#93128) 90:-
Green, Allan: BISKOPAR I LUNDS STIFT 1638-1965 OCH HÄNDELSER KRING DEM. Malmö: Liber, 1986. 211 s. Limhäftad. Illustrerad. (#92712) 90:-
Göransson, Harald: KORAL OCH ANDLIG VISA I SVERIGE. Stockholm: Norstedts, 1997. 198 s. 24,5x17 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad samt med noter. Med CD-skiva. Mit einer deutschen Zusammenfassung. (#34853) 75:-
Hafenreffer, Matthias: COMPENDIUM THEOLOGIÆ, EX D. D. MATT. HAFENREFF. LOCIS COMMUNIBUS COLLECTUM, Thet är, Then Christelige Religionens Läro-Stycker / Med Chrisstenes klara Wittnesbörder beträffade / Allom Menniskiom till theras Siäls Saligheet ganska högnådige; Uthtålkade aff M. Laurentio Laurino,... / Och nu på Bängt Hööks bekåstnad förbättrade och uplagde. Stockholm: Lars Walls enckia, 1693. Andra förbättrade upplagan. (16), 308, (2) s. Samtida pergamentband med handskriven ryggtitel samt dito något skadad handskriven pappersetikett. Försättsbladen med äldre namnteckningar, samt med exlibris på det klistrade eftersättsbladet. (#84286) 1500:-
Haverstick, John: THE PROGRESS OF THE PROTESTANT. A Pictorial History from the Early Reformers to Present-Day Ecumenism. New York: Holt, Rinehart and Winston, 1968. First edition. (14), 273 pp. 31,5x24 cm. Publisher's pictorial cloth in acceptable dust jacket. Richley illustrated in black and white. (#95880) 125:-
Heer, Friedrich (Red.): TRONS ELDAR. Malmö: Bernces, 1971. 160 s. 30,5x23,5 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad i färg. Historiens milstolpar 312 e.Kr.-1204. (#45622) 125:-
Hegardt, Bernhard: MEDITATION I ÖSTER- OCH VÄSTERLAND. Täby: Larson, 1974. 159, (1) s. Limhäftad. (#86070) 100:-
Henrikson, Alf: BIBLISK HISTORIA I-II. Gamla Testamentet - Nya Testamentet. Ett referat. Stockholm: Bonniers, 1990. Första upplagorna. 514, (1) s. Inbundna i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. 2 volymer i skyddskassett. Illustrerade av Hasse Erikson. (#96861) 275:-
Hirn, Yrjö: EREMITER OCH PILGRIMER. Stockholm: Bonniers, 1924. 271, (2) s. Häftad med mindre bruksspår. Illustrerad med planscher. (#80723) 90:-
Hoff, Benjamin: TE ENLIGT NASSE. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1993. 252, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrationer Ernst H Shepard. (#76439) 90:-
Hoff, Benjamin: TE ENLIGT NASSE. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1998. Ny upplaga. 252, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrationer Ernst H Shepard. (#85870) 75:-
Hume, David: OM RELIGION. Religionsfilosofiska skrifter i urval. Nora: Nya Doxa, 1992. 248 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#100707) 125:-
Hübner, M. Le Baron de: SIXTE-QUINT I-II. D'après des correspondances diplomatiques inédites tirées des Archives d'État du Vatican, de Simancas, de Venise, de Paris, de Vienne et de Florence. Paris: Hachette, 1882. Nouvelle édition. (4), VI, 452; (4), 436 pp. Private half cloth. 2 volumes. With 2 bookplates and inscription on free endpaper in both volumes. French text. A book about Pope Sixte V born Felice Peretti. (#90418) 200:-
Hägg, Göran: GUD I SVERIGE. Stockholm: Norstedts, 2010. 557, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt. (#101807) 150:-
ISLAM. Religion - Kultur - Samhälle. Redaktion: Annika Richert, Suzanne Unge och Ulla Wagner. Stockholm: Gidlunds i samarbete med Statens Historiska Museum, 1985. 215, (2) s. 27,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#86024) 125:-
Jacobsson, Nils: SVENSKAR OCH INDIANER. Studier i svenskarnas insats i den tidigare protestantiska missionens historia. Stockholm: SKDB, 1922. XII, 348 s. Häftad med skadat omslag. Illustrerad. (#60267) 100:-
Jakobsson, Svante: DÖDSFÅNGARS BEREDELSE - en brydsam plikt för fängelsepräster i gången tid. Stockholm: Almqvist & Wiksell International, 1987. 92 s. Häftad. Illustrerad. (#92270) 75:-
Jarrick, Arne: DEN HIMMELSKE ÄLSKAREN. Herrnhutisk väckelse, vantro och sekularisering i 1700-talets Sverige. Stockholm: Ordfront, 1987. 173 s. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Med gåvotillskrift på det fria försättsbladet. Grafisk form: Christer Hellmark. (#96548) 75:-
Johannesson, Gösta: KYRKA MITT I BYN. Skånskt kyrkoliv under tre sekler. Stockholm: Norstedts, 1989. 282 s. Förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad. (#92708) 125:-
Karlsson, Ingmar: TRO, TERROR OCH TOLERANS. Essäer om religion och politik. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2004. Första upplagan. 381, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#98914) 125:-
Kierkegaard, Søren: ÖVNING I KRISTENDOM. Stockholm: SKD, 1939. 391, (2) s. Inbunden i ett privatbundet dekorerat klotband med något blekt rygg, främre omslag medbundet. (#97664) 200:-
Kimball, Charles: NÄR RELIGIONEN BLIR OND. Stockholm: Natur och Kultur, 2004. 298, (2) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med lagad reva i bakre delen av skyddsomslaget. (#101286) 100:-
KORANEN. Ifrån arabiskan öfversatt af C. J. Tornberg. Lund: Gleerups, 1874. 8:o. (4), XI, (1), 408 s. Samtida obetydligt nött halvpergamentband. Med Ellen von Platens exlibris. (#93989) 500:-
KORANEN. Översatt från arabiskan av K. V. Zetterstéen. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1994. Tredje oförändrade upplagan utgiven med anmärkningar av Christopher Toll. XXIX, (1), 604 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#101282) 100:-
(KRISTINA, DROTTNING) Pallavicino, Sforza: DROTTNING KRISTINAS VÄG TILL ROM. Inledning av Sven Stolpe. Översättning från originalet av Karin och Monica Stolpe. Stockholm/Roma: Italica, 1966. 67, (13) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med mindre skada i rygghuvudet. Utan skyddsomslag. (#35569) 75:-
KULTUREN 1955. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1956. 205, (23) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Bibeln. (#64281) 75:-
Kärnborg, Ulrika: STJÄRNFÄLTET. En essä om helgon och skoskav. Stockholm: Bonnier Essä, 2003. 165, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#99492) 75:-
Larsson, Edith: DALAFOLK I HELIGT LAND. Förord av H. S. Nyberg. Stockholm: Natur och Kultur, 1957. 204, (4) s + planscher. Klotband, s.k. biblioteksband. Främre omslag medbundet. Fotoillustrerad med planscher. Boken har ej tillhört något bibliotek, utan hamnat utanför biblioteksvärlden av okänd anledning. (#88801) 90:-
Le Feuvre, Amy: BARNENS MORGONLÄSNING. Öfversättning från engelskan af Carl Lindström. Stockholm: Sigurdssons, 1907. Första och enda svenska upplagan. 366, (2) s + planscher. Förlagets dekorerade klotband. Illustrerad med 12 planscher, varav en monterad på främre pärmen. (#88363) 125:-
Leinberg, K. G.: DET ODELADE FINSKA BISKOPSSTIFTETS HERDAMINNE. Inledning: Finska Kyrkohistoriska Samfundet och dess arbetsfält. 16, V, (1), 197 s. Porvoossa (Borgå): Söderströmin, 1895. Modernt handbundet marmorerat pappband, omslaget medbundet. Svensk text. Finska Kyrkohistoriska Sällskapetss Handlingar / Suomen Kirkkohistoriallisen Seuran Toimituksia. I. (#33057) 500:-
LIBER ECCLESIÆ VALLENTUNENSIS. Utgiven av Toni Schmid. Stockholm: KVHA, 1945. 134, (1) s + planscher. 30x23 cm. Privatbundet pappband, omslaget medbundet. Illustrerad i texten samt med 54 fotografiska planschsidor. Med sammanfattning på tyska och franska. (#96908) 250:-
Lid, Nils (Utg.): RELIGIONSHISTORIE. Nordisk Kultur XXVI. Oslo: Aschehoug, 1942. 162, (1) s. 25,5x18 cm. Förlagets dekorerade klotband. Svensk titel: RELIGIONSHISTORIA. (#33302) 150:-
(LUNDBORG, H.J.) Rodén, Nils: HANS JACOB LUNDBORG. En pil på Herrens båge. Stockholm: EFS, 1961. 316, (1) s. Häftad. Illustrerad. Med namnteckning på förtitelbladet. (#42260) 100:-
(LUTHER, MARTIN) Thiel, Rudolf: DEN UNGE LUTHER. Översättning och företal av Bror Olsson. Lund: Gleerups, 1937. 379 s + planscher. Häftad. Illustrerad med planscher. (#80724) 100:-
(LÖFSTRÖM, EMMA) Alexius, Birgitta: STRIDEN FÖR GUDS RIKE. Missionären Emma Löfströms historia. Biografi. Visby: Book on Demand, 2005. 165 s. Limhäftad. Fotoillustrerad. (#94199) 100:-
Löwenström, Bo: FRÅN KLOSTERMÄSSA TILL TAVERNANS FRÖJDER. Notiser från Ramundeboda kloster och gästgivaregård. Tryckt hos Örebro-Kuriren, 1955. 123, (2) s. Privatbundet klotband, omslaget medbundet. Illustrerad med teckningar av Hugo Carlsson (ASPE). Med exlibris. (#93215) 100:-
Martin, Walter R.: THE KINGDOM OF THE CULTS. An Analysis of the Major Cult Systems in the Present Christian Era. Marshall, Morgan and Scott, London 1967. 443 pp. Publisher's boards in dust jacket. (#371) 100:-
Martling, Carl Henrik: BISKOPENS ÄNGLALIKA DÖTTRAR OCH ANDRA MÄRKVÄDIGHETER I STOCKHOLMS STIFT. Stockholm: Cordia, 1998. 191, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad av Per Englund. (#91532) 125:-
Matt, Leonard von / Hauser, Walter: ST FRANCIS OF ASSISI. A Pictorial Biography. London: Longmans Green, 1957. Second impression. VI, 106 pp text + 200 photoillustrations. 24,5x17,5 cm. Publisher's pictorial hard cover in mended dust jacket. (#84014) 100:-
Millidge, Judith: SACRED IMAGERY. Representations of Faith and Worship. England: Grange Books, 1998. 144 pp. 32x24 pp. Publisher's printed hard cover in dust jacket. Illustrated in colour. (#90188) 125:-
Milosevic, Desanka DER GOLDENE RING. Das Christentum Rußlands. Basel/Wien: Herder Freiburg, 1982. 138, (2) pp. 29x23 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated partly in colour. (#45579) 125:-
Munk, Kaj: HIMMEL OCH JORD. Från danskan av Lennart Göthberg. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1944. Första svenska upplagan tryckt i 3000 exemplar. 197, (2) s. Häftad med obetydliga bruksspår. Med tillskrift på förtitelbladet. (#87946) 75:-
Munk, Kaj: HIMMEL OG JORD. Krønikker m.m. Kjøbenhavn: Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck, 1939. 12. Tusinde. 259 s. Häftad. (#11490) 60:-
Munk, Kaj: MED SOL OG MEGEN GLÆDE. Kjøbenhavn: Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck, 1942. 2. Oplag. Häftad med något skadat omslag. (#22322) 50:-
Munk, Kaj: SAA FAST EN BORG. Kronikker m.m. Redaktion: Niels Nøjgaard. Kjøbenhavn: Nyt Nordisk Forlag/Arnold Busck, 1946. 260, (7) s. Häftad och ouppskuren. (#2295) 75:-
Müller, Heinrich: GEISTLICHE ERQUICK-STUNDEN ODER DREY HUNDERT HAUß- U. TISCH-ANDACHTEN, nebst einigen Theologischen Bedencken Von der Abgötterey der heutigen Maul-Christen und brüderlicher Bestraffung; auch vierfachen vollständigen Registern, davon eines diejenigen Andachten anzeigt, welche die Sonn- und Festtags-Evangelien und Episteln sehr erbaulich erläutern. Gedruckt im Jahr Christi 1720. (10), 768, (22), (18) pp. Contemporary full leather. With engraved title portrait. (#96576) 900:-
MÄNNSKLIGA GRÄNSOMRÅDEN. Om extas, psykos och galenskap. Redaktörer Johan Cullberg, Karin Johannosson och Owe Wikström. Stockholm: Natur och Kultur, 1996. Första utgåvan, andra tryckningen. Texter av Lars Bergquist, Per-Arne Bodin, Johan Cullberg, Antoon Geels, Nils G. Holm, Karin Johannisson, Jens-Ivar Nergård, Annastina Rilton och Owe Wikström. (#102350) 100:-
Naipaul, V. S.: BLAND DE RÄTTROGNA. En islamistisk resa. Höganäs: Bra Böcker, 1982. Första svenska upplagan. 531, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 2001. (#50685) 90:-
Naipaul, V. S.: BORTOM TRON. Islamiska utflykter bland de omvända folken. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1999. Första svenska upplagan. 461, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#81255) 100:-
Nyström, Erik: BIBLISK ORDBOK FÖR HEMMET OCH SKOLAN. Stockholm: Palmquists, 1888. Tredje omarbetade upplagan. (4), 573 s. + kartor. Förlagets halvskinnband med ryggdekor. Illustrerad med 5 kartor och 237 afbildningar (träsnitt) i texten. Med namnstämpel på det fria försättsbladet. (#64645) 200:-
Oterdahl, Jeanna: MIN LILLA BÖNBOK. En skolflickas samtal med Gud. Stockholm: SKDB, 1966. Nionde upplagan. 124 s. Förlagets dekorerade klotband. Typografisk utstyrsel av Karl-Erik Forsberg. (#85906) 75:-
Pagels, Elaine: ADAM, EVA OCH ORMEN. Förord och sakgranskning av Anders Hultgård. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1989. 307 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med namnteckning på det fria försättsbladet. Band, skyddsomslag och inlaga med lättare bruksspår. (#93764) 90:-
Paillard, Jean: DETTA LEVER JAG FÖR. Stockholm: Natur och Kultur, 1971. 138 s. Limhäftad. Med lätt missfärgat förtitelblad efter tidningsurklipp. (#86085) 75:-
Paillard, Jean: FYRA EVANGELISTER, FYRA VÄRLDAR. Stockholm: Natur och Kultur, 1967. Tredje upplagan. 150, (1) s. Förlagets titeldekorerade klotband med lagad reva i skyddsomslaget. (#86086) 100:-
Péguy, Charles: PORTALEN TILL HOPPETS MYSTERIUM. Stockholm/Uppsala: Katolska Bokförlaget, 1977. 172 s. Limhäftad. (#86079) 90:-
Picknett, Lynn / Prince, Clive: THE MASKS OF CHRIST. Behind the Lies and Cover-ups about the Life of Jesus. New York: Simon & Schuster, 2008. New edition. XVIII, 445 pp. Large paperback. (#93325) 90:-
Radhakrishnan, S.: IDEALISK LIVSSYN. Stockholm: Natur och Kultur, 1950. 272 s. Privatbundet trevligt klotband, främre något solkiga omslag medbundet. (#86028) 150:-
RELIGIONSHISTORIA. Ritualer Mytologi Ikonografi. Redigerad av Tim Jensen, Mikael Rothstein och Jørgen Podemann Sørensen. Nora: Nya Doxa, 1997. Andra oförändrade svenska upplagan. 586, (9) s + planscher. Illustrerad i svartvitt, samt med planscher i färg. (#101185) 300:- (bild)
Reventlow, Chr: VAD BUDDHA LÄRDE. Täby: Larson, 1990. Andra, reviderade upplagan. 159, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#102780) 125:- (bild)
Roos, M. Magn. Fr.: DANIEL DOM EN RÄTTSKAFFENS HOFMAN, Föreställd Efter beskrifningen i Desz Prophetia. Öfwersättning (från tyskan). Tryckt i Götheborg: Sam. Norberg 1841. Andra upplagan. 116 s. Privatbundet äldre klotryggsband med marmorerade pärmar. Med diskret nummerstämpel på titelbladet. (#90194) 175:-
Rosenberg, Sven-Åke: HERREVADSKLOSTER. Fakta o Fantasier o Funderingar. (Åstorp): Eget förlag, 1987. 209 s. Häftad med inplastat transparent omslag. Illustrerad med teckningar och fotografier. (#93013) 125:-
Runciman, Steven: THE FIRST CRUSADE. Cambridge: Cambridge University Press, 1980. New abridged edition. 240 pp. 25,5x19,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated partly in colour. (#83679) 150:-
Rydberg, Viktor: ROMERSKA SÄGNER OM APOSTLARNE PAULUS OCH PETRUS. Stockholm: Bonniers, 1874. 2-sidig titelplansch, (8), 79 s. Inbunden i förlagets dekorerade röda klotband med helt guldsnitt. Främre inre falsen med spricka. (#92448) 350:-
Schwarz, Fredr. Henr. Christ.: LÄROBOK I SEDOLÄRAN, RELIGIONSLÄRAN OCH RÄTTSLÄRAN, EFTER FÖRNUFTSGRUNDER. Öfwersatt af G.A. Silverstolpe. Stockholm: Marquard, 1803. (4), 76 s. Handbundet lätt skadat modernare klotryggsband med marmorerat pappersöverdrag (Sture Fransson). Titelbladet med svag fuktfäck. (#46683) 150:-
Schönbeck, Henrik: BISKOP WILHELM FAXES HISTORIA, JEMTE BIDRAG TILL LUNDS DOMKAPITELS KARAKTERISTIK. 1 DELEN + SUPPLEMENT. Köpenhamn: Eget förlag, 1848. Allt som utkom. XVI, 110 + 32 s. Privatbundet senare klotryggsband med bruksspår. Inlagorna lagerfläckade. 2 arbeten i 1 volym. Tryckt på svenska i frakturstil. Med 3 exlibris, varav 1 från Hilding Pleijel. (#92516) 250:-
Simonsen, Jørgen Bæk: ISLAMLEXIKONET. Stockholm: Forum, 1994. 260 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt. (#101764) 150:- (bild)
Simonsuuri, Kirsti: GUDAR OCH MÄNNISKOR. De grekiska myterna i vår tankevärld. Stockholm: Prisma, 1999. 254 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Med rättelseblad. (#94601) 125:-
Spegel, Haqvin: GUDS VERK OCH VILA. Urval, inledning och kommentarer av Bernt Olsson. Stockholm: Natur och Kultur, 1962. 246 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Natur och kulturs klassikerserie. (#69938) 75:-
Spence, Jonathan D.: MATTEO RICCIS MINNESPALATS. Stockholm: Ordfront, 1989. 315 s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. (#65594) 75:-
Stenberg, Göran: DÖDEN DIKTERAR. En studie av likpredikningar och gravtal från 1600- och 1700-talen. Stockholm: Atlantis, 1998. 444, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. (#65923) 150:-
Steugmanni, Josuæ: CHRISTELIGE NYÅHRS-GÅFWORS APOTEEK. Göteborg: Agne och Carl Rundqvist, 1950. Upplaga 200 numrerade exemplar. 30, (1) s. Häftad med tryckt guldpräglad omslag. Föreliggande facsimiletryck utgör de tolv första och de fyra sista sidorna ur det 350-sidiga originalet. Christeliga Nuåhrs-Gåwors Apoteek, som trycktes år 1650 av Göteborgs förste boktryckare, Amund Nilsson Grefwe, och är den första boken tryckt här i staden. (#94411) 200:-
Stolpe, Sven: OXFORDPROFILER. Ett reportage. Stockholm: Bonniers, 1938. 253 s + planscher. Häftad med något solkigt, skadat och lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Skyddsomslaget med porträtt av författaren efter målning av Hans Johanson (Norsbo) 1938. (#88998) 90:-
Ström, Folke: NORDISK HEDENDOM. Tro och sed i förkristen tid. Göteborg: Akademiförlaget-Gumperts, 1961. Första upplagan. 208 s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med små lagade revor i skyddsomslaget. Fotoillustrerad med planscher i svartvitt. (#101426) 200:- (bild)
Ståhle, Göran Viktor: DET RELIGIÖSA SJÄLVET I PRAKTIK VID ETT HINDUISKT GUDINNETEMPEL. Ett kulturpsykologiskt angreppssätt för religionspsykologi. Uppsala universitet, 2004. 299 s. Storpocket. (#68701) 100:-
Sundberg, Gunnar: REFORMATION I SIKTE. En kväkares vision. Stockholm: Författares Bokmaskin, 1998. 152 s. Häftad. Sparsamt illustrerad. (#83132) 75:-
Swedenborg, Emanuel: ...DE AMORE CONJUGIALI... - VISHETENS FÖRNÖJELSER ANGÅENDE ÄKTENSKAPLIGA KÄRLEKEN HVAREFTER FÖLJA GALENSKAPENS VÄLLUSTER ANGÅENDE HORISKA KÄRLEKEN. Från latinska urskriften af år 1768 öfversatt af C. J. N. Manby. Stockholm: Nykyrkliga Bokförlaget, 1895. Ny upplaga. (4), 609, (3) s + rättelselapp. Häftad och ouppskuren med blankt pappersomslag. Med exlibris. (#89663) 150:-
Swedenborg, Emanuel: OM HWITA HÄSTEN SOM OMTALAS I UPPENBARELSE-BOKENS 19:E CAPITEL OCH SEDAN OM ORDET OCH DESS ANDELIGA ELLER INWERTES MENING, UR ARCANA COELESTIA. Öfwersättning af Carl Deleen. Upsala: Wahlström, 1852. 32 s. Häftad med tryckt omslag. Med namnteckning på omslaget. Titelbladet med lätt missfärgning efter tidigare ilagt tidningsurklipp. (#63784) 250:-
(SWEDENBORG, EMANUEL) Jonsson, Inge: SWEDENBORGS SKAPELSEDRAMA DE CULTU ET AMORE DEI. En studie av motiv och intellektuell miljö. Stockholm: Natur och Kultur, 1961. 324 s. Häftad med lättare bruksspår. (#50504) 125:-
(SWEDENBORG, EMANUEL) Lagercrantz, Olof: DIKTEN OM LIVET PÅ DEN ANDRA SIDAN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1996. Första upplagan. 204, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#25894) 100:-
Söderberg, Hjalmar: DEN FÖRVANDLADE MESSIAS. (Jesus Barabbas II). Stockholm: Bonniers, 1932. Första upplagan. 437, (2) s. Häftad med lätt blekt och fläckad rygg. Främre omslag med liten lagad reva i yttre marginalen. (#54450) 300:- (bild)
(SÖDERBLOM, NATHAN) Andræ, Tor: NATHAN SÖDERBLOM. Uppsala: Lindblads, 1931. Fjärde upplagan. 333 s. Förlagets dekorerade halvklotband, främre omslag medbundet. Illustrerad. (#35240) 75:-
Sørensen, Villy: APOLLONS UPPROR. Stockholm: Atlantis, 1989. Första och enda svenska upplagan. 123, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#89472) 75:-
TAO. Texter och tolkningar av Jean Grenier. 161, (1) s. Pocket. Ingår i serien Österlänska urkunder. (#86650) 125:-
Topelius, Zacharias: VI OCH DE VÄRNLÖSA. Några tankar. Genom Sylviaföreningen i Helsingfors samlade och till förmån för denna förening utgifna hos Lars Hökerberg. Stockholm 1893. 93, (3) s. Häftad med präglat pappomslag med lätta bruksspår. (#101928) 100:-
Täckholm, Vivi: SAGANS MINARETER - EN BOK OM ISLAM. Stockholm: Esselte Kartor, 1985. Andra upplagan. 319 s + planscher. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad samt med fotografiska planscher i färg. (#54810) 125:-
Täckholm, Vivi: SAGANS MINARETER - EN BOK OM ISLAM. Stockholm: Generalstabens Litografiska Anstalt, 1971. Första upplagan. 319, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i texten, samt med fotografiska planscher i färg. (#84713) 100:-
Wallace-Murphy, Tim / Hopkins, Marilyn: ROSSLYN. Guardian of the Secrets of the Holy Grail. England: Element Books, 1999. XIV, 242 pp + plates. Publisher's hard cover in dust jacket. Photoillustrated with plates, partly in colour. The compelling story of Rosslyn Chapel in Scotland, the ultimate destination in a timeless quest for the mystical Holy Grail. (#94878) 150:-
(WALLIN, J.O.) Liedgren, Emil: JOHAN OLOF WALLIN I YNGRE ÅR (1779-1810). SKD, 1929. 270 s. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Illustrerad. (#25713) 90:-
Wennerberg, Gunnar: FÖRSÖK TILL EN PARALELLISM MELLAN DE RELIGIÖSA KULTERNAS OCH DEN BILDANDE KONSTENS HISTORISKA UTVECKLING I-III. Afhandling, som Vidtberömda Philosophiska Facultetens tillstånd till offentlig granskning framställes av Gunnar Wennerberg, Philosophiæ Magister, och Gunnar Brynolf Wennerberg af Vestgöta Landskap (del I). Medförfattare till del II Carl Lagerhielm och del III Pehr Lithner. (2), 1-16; (2), 17-32; (4), 33-54 s. 3 delar bundna i ett amatörmässigt modernare klotband. Inlagan delvis något fläckad. (#57691) 150:-
Verhoeven, F.R.J.: ISLAM. Ursprung och utbredning. Stockholm: Natur och Kultur, 1962. 87 s. Förlagets klotband med obetydligt skadat skyddsomslag. Illustrerad 32 kartor i färg, samt fotoillustrerad i texten. Med inklistrad recensionslapp på det fria försättsbladet. (#63822) 75:-
Verhoeven, F.R.J.: ISLAM. Ursprung och utbredning. Stockholm: Natur och Kultur, 1962. 87 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad 32 kartor i färg, samt fotoillustrerad i texten. (#84620) 100:-
Wikström, Owe: IKONEN I FICKAN. Om yttre och inre resor. Stockholm: Natur och Kultur, 2004. Första upplagan. 254, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#81370) 100:-
Wikström, Owe: LÅNGSAMHETENS LOV ELLER VÅNDAN AV ATT ÅKA MOPED GENOM LOUVREN. Stockholm: Natur och Kultur, 2001. Andra tryckningen. 214, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#101575) 100:-
Wikström, Owe: LÅNGSAMHETENS LOV ELLER VÅNDAN AV ATT ÅKA MOPED GENOM LOUVREN. Stockholm: Natur och Kultur, 2001. Första upplagan. 214, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#81435) 125:- (bild)
Wikström, Owe: LÅNGSAMHETENS LOV ELLER VÅNDAN AV ATT ÅKA MOPED GENOM LOUVREN. Stockholm: Natur och Kultur, 2002. Fjärde tryckningen. 214, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#83524) 90:-
WISBY STIFTS- TIDNINGAR. DEN 16 JUNII 1814. N:O 11. Sidorna 81-88. Vikt och oskuren. 16x10,5 cm. Wisby: Jonas Nyberg, 1814. (#90179) 50:-
WISBY STIFTS- TIDNINGAR. DEN 16 MAJI 1814. N:O 9. Sidorna 65-72. Vikt och oskuren. 16x10,5 cm. Wisby: Jonas Nyberg, 1814. (#90177) 50:-
WISBY STIFTS- TIDNINGAR. DEN 16 SEPTEMBER 1813. N:O 11. Sidorna 81-88. Vikt och oskuren. 16x10,5 cm. Wisby: Sedergren och Nyberg, 1813. (#90175) 50:-
WISBY STIFTS- TIDNINGAR. DEN 30 JUNII 1814. N:O 12. Sidorna 89-96. Vikt och oskuren. 17x10,5 cm. Wisby: Jonas Nyberg, 1814. (#90180) 50:-
WISBY STIFTS- TIDNINGAR. DEN 30 SEPTEMBER 1813. N:O 12. Sidorna 89-96. Vikt och oskuren. 16x10,5 cm. Wisby: Sedergren och Nyberg, 1813. (#90176) 50:-
WISBY STIFTS- TIDNINGAR. DEN 31 AUGUSTI 1813. N:O 10. Sidorna 73-80. Vikt och oskuren. 16x10,5 cm. Wisby: Sedergren och Nyberg, 1813. (#90174) 50:-
WISBY STIFTS- TIDNINGAR. DEN 31 MAJI 1814. N:O 10. Sidorna 73-80. Vikt och oskuren. 16x10,5 cm. Wisby: Jonas Nyberg, 1814. (#90178) 50:-
WISBY STIFTS TIDNING. DEN 28 FEBRUARI 1842. N:O 2. Sidorna 5-8. Oskuren. 20,5x12 cm. Wisby: A. Cedergren, 1842. (#90219) 50:-
WISBY STIFTS TIDNING. DEN 30 JUNI 1842. N:O 6. Sidorna 21-24. Oskuren. 20x12,5 cm. Wisby: A. Cedergren, 1842. (#90220) 50:-
WISBY STIFTS TIDNING. DEN 30 NOVEMBER 1842. N:O 11. Sidorna 41-44. Skuren. 19x11,5 cm. Wisby: A. Cedergren, 1842. (#90223) 50:-
WISBY STIFTS TIDNING. DEN 30 NOVEMBER 1843. N:O 11. Sidorna 41-44. Skuren. 19x10,5 cm. Wisby: A. Cedergren, 1843. (#90226) 50:-
WISBY STIFTS TIDNING. DEN 30 SEPTEMBER 1842. N:O 9. Sidorna 33-36. Oskuren. 20x12,5 cm. Wisby: A. Cedergren, 1842. (#90182) 50:-
WISBY STIFTS TIDNING. DEN 30 SEPTEMBER 1843. N:O 9. Sidorna 33-36. Skuren. 19x11 cm. Wisby: A. Cedergren, 1843. (#90224) 50:-
WISBY STIFTS TIDNING. DEN 30 SEPTEMBER 1844. N:O 9. Sidorna 33-36. Oskuren. 20,5x12,5 cm. Wisby: A. Cedergren, 1844. (#90184) 50:-
WISBY STIFTS TIDNING. DEN 31 AUGUSTI 1842. N:O 8. Sidorna 28-31. Oskuren. 20x12,5 cm. Wisby: A. Cedergren, 1842. (#90221) 50:-
WISBY STIFTS TIDNING. DEN 31 DECEMBER 1842. N:O 12. Sidorna 45-48. Oskuren. 19,5x13 cm. Wisby: A. Cedergren, 1842. (#90222) 50:-
WISBY STIFTS TIDNING. DEN 31 MAJ 1842. N:O 5. Sidorna 17-20. Oskuren. 20,5x12 cm. Wisby: A. Cedergren, 1842. (#90181) 50:-
WISBY STIFTS TIDNING. DEN 31 OCTOBER 1843. N:O 10. Sidorna 37-40. Skuren. 17,5x10,5 cm. Wisby: A. Cedergren, 1843. (#90225) 50:-
Wojtyla, Karol: ETT TECKEN SOM VÄCKER STRID. Översättning, fotnoter och studieplan av Maxim Mauritsson. Helsingborg: Catholica, 1982. 279, (1) s. Limhäftad med lätt solkigt övre snitt. (#85920) 60:-
Zoysa, A. P. de: INDIAN CULTURE IN THE DAYS OF THE BUDDHA. Colombo: Gunasena, 1955. (4), 135 pp. Publisher's printed hard cover in dust jacket. (#94392) 125:-