RESOR
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
(ACKE, J. A. G.) Hammargren, Henning / Lagerlöf, Erland: MED JOHNSONBÅT TILL RIO. Konstnären J.A.G. Ackes resa till Sydamerika sommaren 1912. Stockholm: Rederi AB Nordstjernan, 1974. 55 s. Häftad med obetydliga bruksspår. Illustrerad, delvis i färg av konstnären med monterade planscher. (#13808) 90:-
AFRIKARESENÄRER. En antologi av Carl Gösta Widstrand. Stockholm: Bonniers, 1965. 222, (1) s. Förlagets tryckta pappband med obetydliga bruksspår. Utan skyddsomslag. (#88329) 100:-
Ahlgren, Stig: PARIS SKE PRIS. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1949. Originalupplagan. 188, (1) s. 24x17,5 cm. Förlagets dekorerade klotryggsband med något skadat skyddsomslag. Illustrerad av Birger Lundquist. (#86568) 150:-
Ahlgren, Stig: PARIS SKE PRIS. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1949. Originalupplagan. 188, (1) s. 24x17,5 cm. Häftad med lätta bruksspår. Illustrerad av Birger Lundquist. (#48037) 100:-
Ahlstedt, Ivar: FLANÖR I FJÄRRAN ORIENT. Stockholm: Hörsta, 1960. 250, (3) s. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher, delvis i färg. Samt med omslag och vinjetter tecknade av "Tecknar-Anders" Anders Andersö. Med dedikation från "Ivar A.". (#52729) 125:-
Ahlstedt, Ivar: FLANÖR I FJÄRRAN ORIENT. Stockholm: Hörsta, 1960. 250, (3) s. Häftad med lätt missfärgat omslag. Fotoillustrerad med planscher, delvis i färg. Samt med omslag och vinjetter tecknade av "Tecknar-Anders" Anders Andersö. Med dedikation från "Ivar A.". (#52257) 100:-
Allen, Benedict: I KROKODILENS BO. Till det innersta av Nya Guinea. Stockholm: Frorum, 1989. 301 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher i färg. (#54095) 125:-
Almqvist, Carl Jonas Love: HVAD ÄR EN TOURIST. Brev och korrespondenser från en utrikes resa med inledning och kommentarer utgivna av Kurt Aspelin. Göteborg: Akademiförlaget/Gumperts, 1961. Första upplagan i bokfornm. 170, (2) s. Häftad med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. (#61019) 75:-
Almqvist, Carl Jonas Love: MÄNNISKOSLÄGTETS SAGA, ELLER ALLMÄNNA WERLDSHISTORIEN FÖRENAD MED GEOGRAFI. Första delen. Det stora Asien, eller det inre och egentliga Österlandet, i äldre och nyare tider. Stockholm: S.I. Laserons, 1839-(41). Originalupplagan. Allt som utkom. (4), 484, (2), 485-610, (2) s. Äldre enkelt halvklotband utan ryggtitel. Främre fria försättsbladet saknas, samt med äldre namnstämpel på för- och titelblad. Inlagan obetydligt fläckad. Bladet "Till allmänheten" bundet mellan sidorna 484 och 485. (#48552) 900:-
Amundsen, Roald: GENOM LUFTEN TILL 88° NORDLIG BREDD. Stockholm: Bonniers, 1925. 296, (1) s. Handbundet halvklotband (Håkan Wahlström, Stockholm) med ryggdekor och titeletikett i skinn, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad samt med 7 kartor i texten. (#51567) 350:-
Amundsen, Roald: GENOM LUFTEN TILL 88° NORDLIG BREDD. Stockholm: Bonniers, 1925. 296, (1) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med påklistrad pärmbild. Fotoillustrerad samt med 7 kartor i texten. Med diskret namnteckning på det fria försättsbladet. (#97708) 350:-
Amundsen, Roald: GENOM LUFTEN TILL 88° NORDLIG BREDD. Stockholm: Bonniers, 1925. 296, (1) s. Privatbundet något nött halvskinnband. Inga omslag medbundna. Fotoillustrerad samt med 7 kartor i texten. (#100469) 200:-
Amundsen, Roald: NORDVÄSTPASSAGEN. Stockholm: Bonniers, 1908. (2), 526, (1) s + karta. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Fotoillustrerad i texten, samt med utvikbar kolorerad karta. (#1179) 450:-
Anderson, Hans: TAIGA OCH TUNDRA. Stockholm: Askild & Kärnekull, 1977.144 s. 30x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg, samt med kartor och teckningar av författaren. (#92196) 200:-
Andersson, Charles John: SJÖN NGAMI I-II. Forskningar och upptäckter under fyra års vandringar i sydvestra Afrika. Stockholm: Adolf Bonnier, 1856. Första svenska upplagan från engelska af Gustaf Thomée. Med 16 stålgravyrer och talrika träsnittsillustrationer samt en charta. VIII, 247, (17), 249-503 s + stålsticksplanscher och karta. Samtida halvskinnband, den gamla något skadade ryggen uppfodrad av bokbindare på ny underklot och med nya för-och eftersättsblad. 2 delar i 1 volym. Den utvikbara kartan prydligt förstärkt och lagad. Som vanligt med missfärgade textsidor emot stålsticken. (#92199) 900:-
Andersson, Johan Gunnar: HUR VI ERÖVRADE VÄRLDEN I-II. De geografiska upptäckterna genom tidsåldrarna. Stockholm: Saxon & Lindström, 1953. 614; 608, LIV s. Förlagets halvfranska band med obetydligt nötta ryggar. Utan skyddsomslag. 2 volymer. Fotoillustrerade, samt med färgplanscher och utvikbara kartor. (#48771) 200:-
Andrée, Gösta: SANDVIKS FLYGNING TILL KAP. En svensk långflygning. Med förord av Prins Wilhelm. Stockholm: Bonniers, 1930. (2), 323, (1) + utvikbar karta. Förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. (#91831) 250:-
Anholm, M.: I GOGS OCH MAGOGS LAND. Skildringar och studier från en resa i Kaukasien. Stockholm: Norstedts, 1895. (4), 465, (2) s. Förlagets dekorerade klotband. Fotoillustrerad. (#78838) 400:-
Appel, Erik: DET FÖRLOVADE AMURLANDET. Finlandssvenskt kollektiv i "Vilda Östern". Helsingfors: Schildts, 1998. 202, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#85390) 100:-
Arndt, Ernst Moritz: RESA GENOM SVERIGE ÅR 1804 I-II. Öfversatt af J. M. Stjernstolpe. Carlstad: Höijer, 1807. Endast de två första delarna av fyra utkomna. (2), 196; 220 s. Inbundna i ett äldre enkelt halvklotband utan ryggtitel. Med ägarstämpel "Tillhör G. W. Sandbergs Boksamling" på det klistrade försättsbladet. (#100986) 250:-
Asplund, Karl: ORIENT. Reseminnen. Stockholm: Bonniers, 1934. 210 s + planscher. Häftad. Illustrerad av Kurt Jungstedt, delvis med planscher i färg. (#58521) 150:-
Atterbom, Per Daniel Amadeus: MINNEN FRÅN TYSKLAND OCH ITALIEN I-II. Utgivna under redaktion av Bengt Lewan och med inledning av Horace Engdahl. Stockholm: Svenska Akademien/Atlantis, 2002. XXV, (1), 881 s. Inbundna i förlagets pappband med skyddsomslag. 2 volymer. (#98970) 150:-
Aurell, Kathrine och Tage: LITEN FRANSK STAD. Stockholm: Rabén & Sjögren/Vi, 1954. Första upplagan. 159, (1) s. Inbunden i förlagets marmorerade pappband med klotrygg och obetydligt skadat skyddsomslag. Illustrerad av Georg Lagerstedt. (#54173) 100:-
Aurén, Sven: DAG OCH NATT I MONTE CARLO. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1960. 138, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#52346) 100:-
Aurén, Sven: GUBBEN I LÅDAN. Stockholm: Natur och Kultur, 1953. Andra omarbetade och utvidgade upplagan. 124, (1) s. Förlagets klotförstärka tryckta pappband med lättare bruksspår. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Lillemor Tell. (#88183) 100:-
Aurén, Sven: GUDARNAS GÅVA. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1958. 209, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet, och med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#53027) 100:-
Aurén, Sven: MIN BOULEVARD I PARIS. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1970. 147, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skadad och lagat skyddsomslag. Med namnteckning det första förtitelbladet. (#102514) 75:-
Aurén, Sven: MITT FÖNSTER I PARIS. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1955. Femte upplagan. 177, (2) s. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Gunnar Brusewitz.. (#88413) 150:-
Baedeker, Karl: BELGIQUE ET HOLLANDE Y COMPRIS LE LUXEMBOURG. Manuel du voyageur. Leipzig: Karl Baedecker/Paris: Librairie Ollendorff, 1910. Dix-neuvičme édition. LXII, 500 pp. Publisher's cloth with minor wears. Without dust jacket. Complete with 19 maps and 36 plans. French text. Hinrichsen: F 89a. (#54261) 175:-
Baedeker, Karl: DIE SCHWEIZ NEBST DEN ANGRENZENDEN TEILEN VON OBERITALIEN, SAVOYEN UND TIROL. Handbuch für Reisende. Leipzig: Karl Baedecker, 1913. Fünfunddreissigste Auflage. XLII, 586 pp. Publisher's title decorated cloth. Without dust jacket. Complete with 77 maps, 21 plans and 14 views. German text. With name inscription on half title, and a tear in first folded map. Hinrichsen: D 323. (#100498) 250:-
Baedeker, Karl: ITALIEN VON DEN ALPEN BIS NEAPEL. Kurzes Reisehandbuch. Leipzig: Karl Baedecker, 1931. Achte Auflage. XL, 492 pp. Publisher's title decortaed cloth. Without dust jacket. Complete with 34 maps and 41 plans and 23 views. German text. Hinrichsen: D 414. (#100499) 250:-
Baedeker, Karl: ITALIE SEPTENTRIONALE JUSQU'A LIVOURNE, FLORENCE ET RAVENNE. Manuel du voyageur. Leipzig: Karl Baedecker / Paris: Librairie Ollendorff, 1913. Dix-huitičme édition. LX, 690 pp. Publisher's title decorated cloth. Without dust jacket. Complete with 36 maps and 36 plans. French text. Hinrichsen: F 108. (#54259) 250:-
Baedeker, Karl: MÜNCHEN UND SÜDBAYERN. Handbuch für Reisende. Leipzig: Karl Baedecker, 1935. Neununddreissigste Auflage. XL, (8), 320 pp. Publisher's title decorated cloth. Without dust jacket. Complete with 23 maps, 24 plans and 3 views. German text. Hinrichsen: D 165. (#100501) 300:-
Baedeker, Karl: PARIS ET SES ENVIRONS. Manuel du voyageur. Leipzig: Karl Baedecker/Paris: Librairie Ollendorff, 1914. Dix-huitičme édition. XXVI, 488 pp. Publisher's cloth. Without dust jacket. Complete with 16 maps and 39 plans. French text. Hinrichsen: F 161. (#54255) 200:-
Baedeker, Karl: PARIS ET SES ENVIRONS. Manuel du voyageur. Leipzig: Karl Baedecker / Paris: Librairie Ollendorff, 1914. Dix-huitičme édition. XXVI, 488 pp. Publisher's title decorated cloth. Without dust jacket. Complete with 16 maps and 39 plans. French text. With name inscription on half title. - With a little worn Appendice 60 pp + maps. Hinrichsen: F 161. (#54265) 250:-
Balbo, Italo: MED LUFTARMADA ÖVER ATLANTEN. Stockholm: Fahlcrantz, 1933. 284, (1) s. Inbunden i förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad i svartvitt, samt med en karta. (#99188) 150:-
Bárdarson, Hjálmar R.: ICELAND. A portrait of its land and people. Reykjavík, Hjálmar R. Bárdarson, 1982. 428 pp. 23x22,5 cm. Publisher's title decorated cloth in dust jacket. Photoillustrated, partly in colour, by the author. (#93904) 150:-
Barthel, Sven: ATLANT. Stockholm: Bonniers, 1931. Första upplagan. 230 s. 23,5x16,6 cm. Handbundet klotband (Leonard Gustafsson, Stockholm), omslaget medbundet. Fotoillustrerad. En bok om Färöarna. (#33083) 400:-
Barthel, Sven: ATLANT. Stockholm: Bonniers, 1931. Första upplagan. 230 s. 23,5x16,6 cm. Häftad. Fotoillustrerad. Med namnstämpel på förtitelbladet. En bok om Färöarna. (#59271) 175:-
Barthel, Sven: ATLANT MED EN ÅTERKOMST. Stockholm: Bonniers, 1963. 294, (7) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad samt med karta. (#18381) 175:-
Baumann, Ernst: GULD OCH GUDAR I PERU. Stockholm: Svenska läraretidningens förlag, (1963). 190, (1) s + planscher. Förlagets klotryggsband med lagade revor i skyddsomslaget. Fotoillustrerad med planscher i färg, samt med teckningar i texten. (#88335) 125:-
Beckman, Leif / Ohlmarks, Åke: VÅR VÄG GENOM VÄRLDEN I-III. De geografiska upptäckternas historia. Stockholm: Gebers, 1947-51. IX, 613; VII, 679, (1); VIII, 706 s. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. 3 volymer. Illustrerade med 848 bilder, 215 kartor (delvis utvikbara) och 30 färgplanscher. (#25268) 300:-
Bedford, Sybille: BESÖK HOS DON OTAVIO. En resa i Mexiko. Stockholm: Norstedts, 1967. 302, (2) s. Häftad. (#53909) 100:-
Beebe, William: GALÁPAGOS. De förtrollade öarna. Stockholm: Natur och Kultur, 1929. 355, (1) s. Förlagets dekorerade halvklotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad, samt med djurplanscher i färg. (#72778) 125:-
Beijbom, Ulf: AUSTRALIENFARARNA. Vårt märkligaste utvandringsäventyr. Stockholm: LT, 1983. 286, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#18380) 200:-
Bendix, Hans: RESA I MEDELHAVET. Stockholm: Gebers, 1957. Första svenska upplagan. 179, (1) s. 25x17 cm. Förlagets tryckta klotryggsband med skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#51413) 125:-
Berg, Bengt: ABU MARKÚB. På jakt efter jordens märkvärdigaste fågel. Stockholm: Norstedts, 1924. Första upplagan. 256, (1) s + planscher. 25x17 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med något mörktonad rygg. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt av författaren, samt med teckningar i texten och 2 kolorerade planscher. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#70346) 100:-
Berg, Björn: SKISSER FRÅN KINA. Höganäs: Wiken, 1981. 170 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#54497) 100:-
(Bergk, Johann Adam): EGYPTEN. FÖRRA FORTSÄTTNINGEN, INNEHÅLLANDE SYRIEN OCH ARABIEN, I HISTORISKT, GEOGRAPHISKT, PHYSICALISKT, VETENSKAPLIGT, ARTISTISKT, NATURHISTORISKT, MERCANTILISKT, RELIGIÖST, MORALISKT OCH POLITISKT HÄNSEENDE. Af Författaren till Egypten & c. Tryckt i Götheborg: Samuel Norberg, 1801. ((16), 432 s. Inbunden i samtida lätt nött halvskinnband. Inlagan endast obetydligt fläckad, samt med små pappersförluster i yttre marginalerna på sidorna 131-132, 145-146 och 275-276. Andra delen av tre utkomna. Första delen utkom 1800 och Sednare Fortsättningen utkom 1801. (#95320) 1000:-
Bergkvist, Sven O. / Olls, Bert: PÅ VULKANENS BRANT. Strövtåg på Island. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1975. 163, (3) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Bert Olls. (#93901) 100:-
Bergman, Sten: DET FAGRA LANDET. Strövtåg i Japan. Stockholm: Bonniers, 1962. Originalupplagan. 218, (3) s + planscher. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher, delvis i färg. (#18367) 125:-
Bergman, Sten: DET FAGRA LANDET. Strövtåg i Japan. Stockholm: Bonniers, 1962. Originalupplagan. 218, (3) s + planscher. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher, delvis i färg. Av författaren signerat exemplar "Sten Bergman". (#88398) 150:-
Bergman, Sten: DET FAGRA LANDET. Strövtåg i Japan. Stockholm: Bonniers, 1962. Originalupplagan. 218, (3) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher, delvis i färg. (#86218) 100:-
Bergman, Sten: DET FAGRA LANDET. Strövtåg i Japan. Stockholm: Bonniers, 1962. Originalupplagans tjugoförsta-tjugofemte tusende. 218, (3) s + planscher. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher, delvis i färg. (#52272) 100:-
Bergman, Sten: STENÅLDER OCH GRÖN URSKOG. Stockholm: Bonniers, 1954. Första upplagan. 252, (4) s + planscher. Inbunden i förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med svartvita planscher samt med karta. (#52263) 100:- (bild)
Bergman, Sten: STENÅLDER OCH GRÖN URSKOG. Stockholm: Bonniers, 1954. Första upplagan. 252, (4) s + planscher. Inbunden i förlagets halvklotband med skyddsomslag, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad med svartvita planscher samt med karta. Av författaren signerat exemplar "Sten Bergman". (#52264) 200:- (bild)
Berg, Marcus: BESKRIFNING ÖFVER BARBARISKA SLAFVERIET UTI KEJSARDÖMET FEZ OCH MAROCCO. Utgiven av Erik Gamby. Uppsala: Bokgillet, 1961. Upplaga 1000 exemplar. 135, (1) + 4 planschblad. Häftad. (#97168) 100:-
Berg, Yngve: GREKISKT. Stockholm: Bonniers, 1929. 132 s. 24x16,5 cm. Privatbundet enklare halvklotband, omslaget medbundet. Illustrerad av författaren. Främre medbundna omslaget med lagning. Med exlibris. (#38966) 200:-
Berg, Yngve: SPANSKT. Stockholm: Bonniers, 1915. 131 s. 23x16,5 cm. Handbundet modernt halvskinn band (Knut Hässler, Stockholm) med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad av författaren. Med namnteckning på förtitelbladet. (#38951) 500:- (bild)
Berlepsch, H.A.: LES ALPES. Descriptions et récits. Bale & Genčve et Paris: George, 1869. VIII, 448 pp. Demi-veau avec premier couverture. Avec seize illustrations d'aprčs les dessins de E. Rittmeyer. (#4194) 425:-
Bernhard, Kerstin: TILL FRANKRIKE MED KAMERA OCH KÄRLEK. Stockholm: Carlssons, 1991. 104 s. 26,5x21 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#11515) 125:-
BERÖMDA BERÄTTARE OM VÄRLDSSTÄDER. I urval av Erwin Leiser. Stockholm: FIB, 1956. 248, (2) s. Förlagets linneband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Adolf Hallman. (#41782) 75:-
BERÖMDA BERÄTTARE OM VÄRLDSSTÄDER. I urval av Erwin Leiser. Stockholm: FIB, 1956. 248, (2) s. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Adolf Hallman. (#23778) 100:-
Birch-Iensen, Charles: ETT OKÄNT MECKA. Forskning och äventyr i Etiopien. Stockholm: Natur och Kultur, 1960. 231 s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher och utvikbar karta. (#88190) 90:-
Bitsch, Jørgen: ULU - världens ände. En resa i Borneos djungel. Stockholm: Bonniers, 1960. 183, (1) s. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher, delvis i färg. (#52710) 100:-
Björnståhl, Jacob Jonas: RESEBREV. Urval, inledning och kommentarer av Christian Callmer. Stockholm: Natur och Kultur, 1960. 222 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#50434) 75:-
Blanking, Sören: INKAGULDET. Oro Del Peru. Stockholm: Arena, 1992. 199, (2) s. 27,5x20,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av Peer Eriksson. Även utgiven som Malmö Museers Årsbok 1992 och 1993. (#84198) 200:-
Blomberg, Harry: BLAND VULKANER OCH VARMA KÄLLOR. Isländska strövtåg. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1924. 202 s. Häftad med lätt skadat omslag. Fotoillustrerad. Med dedikation från "författaren 12.9.24". (#52736) 125:-
Blomberg, Harry: BLAND VULKANER OCH VARMA KÄLLOR. Isländska strövtåg. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1924. 202 s. Privatbundet klotband. Inga omslag medbundna. Fotoillustrerad. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#52737) 100:-
Blomberg, Harry: LANDSVÄGSRIDDARE PÅ ROMARVÄGEN. Stockholm: Wahlstöm & Widstrand, 1927. 255 s. Handbundet dekorerat skinnband. Fotoillustrerad. (#97737) 150:-
Blomberg, Rolf: VILDAR. En berättelse om aucaindianerna i Ecuador. Stockholm: Gebers, 1949. Första upplagan. 275, (1) s. Förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Övervägande illustrerad med fotografier. (#88330) 100:-
Blomgren, Ulla och Boris: VÅR LILLA PROMENADE I NICE. Stockholm: Eget förlag, 1983. 75 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg av Boris Blomgren. Med dedikation från "Boris". (#87475) 100:-
Blunt, Wilfrid: THE GOLDEN ROAD TO SAMARKAND. London: Hamish Hamilton, 1973. 280 pp. 25,5x20,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket. With 40 pages of colour plates, 100 black-and-white illustrations, including 5 maps. (#84567) 125:-
Boberg, Anna: GENOM INDIEN I KRONPRINSPARETS FÖLJE. Stockholm: Norstedts, 1928. 245, (2) s. Häftad med lätt nött omslag. Fotoillustrerad av H. K. H. Kronprins Gustaf Adolf, samt med karta. (#88215) 100:-
Boberg, Ferdinand: ILLUSTRERADE RESEMINNEN. Stockholm: Bonniers, 1935. 227 s. Förlagets titeldekorerade klotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad samt med avbildningar i svartvitt. Med överklistrad namnteckning på det fria försättsbladet. (#91571) 150:-
Bock, Carl: HUFVUDJÄGARNA PÅ BORNEO. Berättelse om en färd uppåt Mahakkam och utför Barito jemte utflygter på Sumatra. Stockholm: Oscar L. Lamms förlag, 1884. (6), V, (1), 379, (1) s. Privatbundet enklare och lätt nött halvfranskt band. Illustrerad med utvikbar kolorerad karta, 4 litograferade planscher i färg, 8 planscher i tontryck och 13 träsnitt i texten. Den utvikbara karta med liten skada precis vid kartkanten. (#41926) 500:-
Bohlin, Birger: PÅ JAKT EFTER URMÄNNISKANS FÖRFÄDER. Stockholm: Fahlcrantz & Gumælius, 1944. 266 s. örlagets halvklotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar i texten av författaren samt en utvikbar karta. (#87795) 175:-
Bolinder, Gustaf: I DJUNGELMYSTIKENS AFRIKA. Stockholm: Gebers, 1950. Första upplagan. 164 s + planscher. Förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad med planscher. (#88404) 90:-
Bolinder, Gustaf: INDIANER OCH TRE VITA. Stockholm: Bonniers, 1921. 219, (4) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad samt med ritad karta. (#70116) 200:-
Bone, Gertrude: DAYS IN OLD SPAIN. London: Macmillan, 1938. XIV, (2), 260, (3) pp. Publisher's boards with decorated spine. Without dust jacket. Illustrated by Muirhead one, partly in colour. With bookplate. (#84267) 100:-
Borglid, Lars-Ola / Landherr, Annty: LIBYEN. Ökenland men inte bara sand. Stockholm: LiberFörlag, 1977. 62, (2) s. 28,5x25,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#88198) 125:-
Borgström, Peter / Andersson, Kenneth: NEW YORK MEMORIES. Stockholm: Norstedts, 1998. 197, (1) s. Förlagets dekorerade pappband. Illustrerad delvis i färg av Kenneth Andersson. Detta är en bok om muskulösa män gamla tanter en hund och några transvestiter. Med dedikation från "Peter". (#91132) 125:-
Brandsten, Felix: TILL HAVS MED ÄVENTYRET. Stockholm: Gebers, 1950. Andra upplagan. 253, (1) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. (#82898) 90:-
Brassey, Lady A.: EN SJÖFÄRD OMKRING JORDEN UNDER ELFVA MÅNADER OM BORD Å JAKTEN SUNBEAM. Stockholm, Oscar L. Lamm, 1881. 395, (5) s. Äldre halvfranskt band med lätt blekt rygg. Illustrerad med 118 träsnitt i texten samt utvikbar karta. Med biblioteksstämpel på det fria försättsbladet. (#32535) 250:-
Braudel, Fernand: MEDELHAVET. 1. Rummet och historien. Stockholm: Gidlunds, 1990. 134, (1) s. Limhäftad. (#102617) 90:- (bild)
Brehm, Alfred: RESOR I EGYPTEN OCH SUDAN. Bokfrämjandet, 1971. Ny upplaga. 278, (3) s + planscher. Dekorerat förlagsband. Illustread med planscher tecknade av Gösta Geerd. Författaren här med Alfred Edmund Brehm. (#88407) 90:-
Brelin, Johan: EN ÄFVENTYRLIG RESA TIL OCH IFRÅN OST-INDIEN, SÖDRA AMERICA OCH EN DEL AF EUROPA ÅREN 1755, 56 och 57. Stockholm: Rediviva, 1973. Faksimilutgåva efter original Upsala 1758. Förord av Olle Hammarlund. (8), (12), 144, (5) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#34823) 125:-
Brongersma, L. D. / Venema, G. F.: KAGA MOK-MOK. Med den holländska expeditionen till Nya Guinea. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1961. 252, (1) s + planscher. Förlagets pappband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher, delvis i färg, samt med 2-sidigt karta. (#88195) 90:-
Bryans, Robin: DANISH EPISODE. London: Faber and Faber, 1961. 219 pp. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated. (#40842) 100:-
Böök, Fredrik: RESA TILL UNGERN. Stockholm: Norstedts, 1931. 301, (1) s. 24,5x18,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade halvklotband med lätta bruksspår, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt. (#101448) 100:-
Cassel, Hjalmar: DET NYA ÖSTASIEN. Stockholm: Bonniers, 1906. (6), 364, (2) s + planscher. Privatbundet halvskinnband. Med 180 illustrationer (hvaraf ett stort antal helsidesbilder), fotoillustrerad i texten samt med planscher, titelplanschen i färg. Med exlibris. (#94049) 200:-
Charbonneaux, Jean: GREKLAND. Till svenska av Natan Valmin. Malmö: Allhem, 1955. XVI, (2), 16, (2) textsidor + 180 fotoillustrerade sidor av Roger Viollet. 31x22 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. (#34086) 150:-
(COOK, JAMES) MacLean, Alistair: KAPTEN COOK. Stockholm: Forum, 1973. Tredje svenska upplagan. 182, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad i texten, samt med planscher i färg. För- och eftersättsbladen med kartor. (#88395) 100:-
(COOK, JAMES) Mitchell, T.C. (Ed.): CAPTAIN COOK AND THE SOUTH PACIFIC. London: The British Museum Yearbook 3, 1979. 249 pp. 25x19 cm. Publisher's cloth in dust jacket. With 158 illustrations and 4 maps. (#58865) 250:-
(COOK, JAMES) Moorehead, Alan: ÖDESDIGERT MÖTE. Kapten Cooks resor till Tahiti, Australien, Antarktis. Stockholm: Forum, 1967. 206, (1) s + planscher. Häftad. Illustrerad. Illustrerad med 33 planscher, 5 kartor samt 8 teckningar i texten. (#97101) 100:-
Dahl, Kai R.: PÅ ISFLAK LÄNGS OSTGRÖNLAND. Motorskonaren "Teddys" förlisning i Ishavet och besättningens underbara räddning. Stockholm: Gebers, 1925. 213, (1) s. Inbunden i förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad, men även med teckningar och kartor. (#97709) 175:-
Dammann, Erik: NORDBOR PÅ SÖDERHAVS Ö. Stockholm: Natur och Kultur, 1968. 163, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher i färg. En bok om Samoa-öarna. (#69638) 100:-
Danielsson, Bengt: BUMERANG. Stockholm: Forum, 1956. Första upplagan. 297, (1) s + planscher. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher samt med teckningar och karta. Resa i Australien. (#52704) 75:-
Danielsson, Bengt: BUMERANG. Stockholm: Forum, 1956. Första upplagans elfte-tolfte tusende. 297, (1) s + planscher. Förlagets klotryggsband med något skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher samt med teckningar och karta. Resa i Australien. (#89330) 75:-
Danielsson, Bengt: DET STORA VÅGSPELET. Tahiti Nui-expeditionen. Stockholm: Saxon & Lindström, 1959. Första upplagan. 246 s. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher samt utvikbar karta. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#88406) 100:-
Danielsson, Bengt: DJUNGELVANDRINGAR OCH HAVSSEGLATSER. En samling resekåserier. Stockholm: Saxon & Lindström, 1954. Första upplagans 26:e-40:e tusende. 237, (1) s + planscher. Förlagets tryckta klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#89408) 75:-
Danielsson, Bengt: I SÖDERHAVET. Höganäs: Bra Böcker, 1986. 253 s. 29x21,5 cm. Förlagsband med skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg. (#52723) 100:-
Danielsson, Bengt: RESARE-BENGT BERÄTTAR. Stockholm: Saxon & Lindström, 1955. Originalupplagan. 239, (1) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Mark Sylwan. (#52709) 100:-
Danielsson, Bengt: RESARE-BENGT BERÄTTAR. Stockholm: Saxon & Lindström, 1955. Originalupplagan. 239, (1) s. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Mark Sylwan. (#88326) 75:-
Danielsson, Bengt: SÖDERHAVETS GLÖMDA ÖAR. Stockholm: Folket i Bild, 1962. Ny upplaga. 205, (1) s + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Reseskildring från Marquesaöarna. (#86217) 100:-
DE SEGLADE ÖSTERUT. Portugisiska resenärer och äventyrare 1498-1585. En Vindrosbok redigerad av Chareles David Ley och med förord av Göran Schildt. Stockholm: Biblioteksförlaget, 1961. 266, (6) s. Förlagets tryckta pappband med lätt skadat skyddsomslag. (#37607) 125:-
Djurberg, Daniel: GEOGRAFISKT LEXICON I-II. Örebro: N.M. Lindh, 1811-13. (4), 404; (2), 586 s. Privatbundna modernare halvklotband. 2 volymer. (#41182) 400:-
Dobson, Richard: RESOR I KINA. Stockholm: Ljus, 1946. 364 s. Häftad. Utan skyddsomslag. (#86199) 75:-
Donner, Jörn: SVERIGEBOKEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1973. Originalupplagan. 275, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Med dedikation från "Jörn Donner". Omslag: Vidar Forsberg. (#40288) 100:-
Dons, Aage: RESA I ÖSTERRIKE. Stockholm: Gebers, 1954. Första svenska upplagan. 207, (1) s. 24,5x17 cm. Förlagets klotryggsband med något skadat skyddsomslag. Illustrerad av Arne Ungermann. (#51409) 125:-
Doyle, Adrian Conan: DJUNGEL OCH DJUPHAV. Stockholm: Tiden, 1956. Första svenska upplagan. 191, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#52582) 75:-
Durrell, Lawrence: PROSPEROS CELL. En vägvisare i ön Kerkyras landskap och seder. Stockholm: Norstedts, 1965. Första svenska upplagan. 154, (1) s. Häftad. (#53907) 75:-
Duse, S. A.: BLAND PINGVINER OCH SÄLAR. Minnen från svenska sydpolarexpedition 1901-1903. Stockholm: Beijers, 1905. Första upplagan. (6), 269 s + planscher. Inbunden i ett samtida halvskinnband med blekt rygg. Fotoillustrerad med planscher. Med diskret namnteckning på det fria försättsbladet. (#97704) 900:- (bild)
Duure, David van / Mostert, Tristan: CURIOSITIES FROM THE PACIFIC OCEAN. A remarkable rediscovery in the Tropenmuseum, Amsterdam: thirteen ethnographic objects from the Bruny d'Entrecasteaux Expedition (1791-1794). Leiden: Tropenmuseum - Amsterdam and C. Zwartenkot Art Books, 2007. 71 pp. 28,5x22,5 cm. Publisher's title decorated cloth in dust jacket. Photoillustrated in colour. English text. (#100249) 150:- (bild)
Ehrenpreis, Marcus: LANDET MELLAN ÖSTER OCH VÄSTER. Stockholm: Gebers, 1927. Originalupplagan. (8), 214, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade halvklotband, främre omslag medbundet. Illustrerad med svartvita vinjetter av Gunnar Lindvall. Med gåvotillskrift på det fria försättsbladet. Innehåller bl.a. bidrag om tjurfäktning. (#102705) 100:- (bild)
Ehrenpreis, Marcus: LANDET MELLAN ÖSTER OCH VÄSTER. Stockholm: Gebers, 1927. Originalupplagan. (8), 214, (1) s. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Illustrerad med svartvita vinjetter av Gunnar Lindvall. Bandet med obetydliga bruksspår. Innehåller bl.a. bidrag om tjurfäktning. (#52435) 100:- (bild)
Ehrensvärd, Carl August: RESA TIL ITALIEN 1780, 1781, 1782 SKRIFVEN 1782 I STRALSUND. Stockholm, Rediviva, 1978. Facsimileutgåva med 30 tidigare ej publicerade avbildningar av Ehrensvärds akvarellerade teckningar från resan. Efterskrift av Holger Frykenstedt. 107 textsidor + 30 planscher i färg. 29x23,5 cm. Skinnimiterat dekorerat klotband med övre guldsnitt. (#24814) 400:-
Ehrensvärd, Carl August: RESA TIL ITALIEN 1780, 1781, 1782 SKRIFVEN 1782 I STRALSUND. Stockholm: Rediviva, 1978. Facsimileutgåva med 30 tidigare ej publicerade avbildningar av Ehrensvärds akvarellerade teckningar från resan. Efterskrift av Holger Frykenstedt. 107 textsidor + 30 planscher i färg. 29x23,5 cm. Skinnimiterat dekorerat klotband med övre guldsnitt. Med namnetikett på det klistrade försättsbladet. (#24815) 350:-
Ehrensvärd, Carl August: RESA TIL ITALIEN OCH ANDRA SKRIFTER. Med förord av Sten Åke Nilsson. Täby/Stockholm: Lind & Co, 1999. 201 s. Inbunden i förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad. (#96917) 100:-
Ehrensvärd, Carl August: RESA TILL ITALIEN. Originaltitel; RESA TIL ITALIEN, 1780, 1781, 1782. Skrifven 1782 i Stralsund. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1948. Upplaga 100 numrerade exemplar. 24x20 cm. 98 textsidor + 38 blad + 4 opaginerade sidor. Häftad i obetydligt nött originalkassett. Illustrerad med 38 koppartryck från originalplåtarna, som anses vara utförda av Martin Heland efter författarens akvareller. Koppartrycket utfört av P. Haasen, Paris 1948, på "papier pur fil du Marais". Bokvännens bibliotek 4 A. (#31664) 2000:-
Ehrensvärd, Carl August: RESA TILL ITALIEN OCH ANDRA SKRIFTER. Urval och inledning av Holger Frykenstedt. Stockholm: Natur och Kultur, 1962. 203, (1) s. Förlagets pappband med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad. (#50436) 75:-
Ehrensvärd, Carl August: RESA TILL ITALIEN OCH NÅGRA ESSAYER. Inledning av Gunhild Bergh. Stockholm: Natur och Kultur, 1925. 225, (2) s. Häftad. Illustrerad. (#48596) 100:-
Ehrström, Christman: BAMBULYKTAN. En bok om japanernas Japan. Stockholm: Natur och Kultur, 1961. 157, (2) s + planscher. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#85499) 90:-
Eje, Anders: FÄRGADE FRIHERRAR. Andra jorden-runtboken. Stockholm: Bonniers, 1923. 238 s. Handbundet dekorerat halvskinnband med övre guldsnitt. Fotoillustrerad. Med blekt rygg. (#52829) 150:-
Eje, Anders: I PHILEAS FOGGS FOTSPÅR. Berättelsen om en kapplöpning jorden runt. Stockholm: Bonniers, 1928. 218, (1) s. Privatbundet halvklotband (Jan Klingspor), omslaget medbundet. Fotoillustrerad i svartvitt. (#100157) 100:-
Ekelöf, Gunnar: TURKISKA RESOR. Sammanställd av Ulf Thomas Moberg. Bromma/Stockholm: Cinclus, 1989. 67 s. Fotoillustrerad. Innehåller: Gunnar Ekelöfs turkiska resa 1965 (bearbetad version av uppsats i årsboken Svenska Forskningsinstitutet i Istanbul Meddelande 7/1982). Hellvald & Beck: Turkiet i våra dagar (1878). Konstantinopel. - Vandring från Erzerum till sjön Van. Valda korta avsnitt i faksimil. (#28882) 90:- (bild)
Ekman, E.J.: ILLUSTRERAD MISSIONSHISTORIA EFTER NYASTE KÄLLOR I-II. Stockholm: Ekmans, 1893. 562; 630 s. Inbundna i förlagets dekorerade välbevarade klotband. 2 volymer. övervägande illustrerade med träsnitt. (#94076) 200:-
Elgström, Ossian: LAPPALAISET. Resor i Lappland och Norge. Stockholm: Bonniers, 1919. (6), 375, (1) s + planscher. 23,5x16 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Illustrerad med teckningar, delvis med planscher i färg, och fotografier av författaren. (#29297) 900:- (bild)
Elgström, Ossian: MODERNA ESKIMÅER. Skildringar från en resa i Västgrönland sommaren 1915. Stockholm: Bonniers, 1916. (6), 431, (3) s. Häftad med obetydligt nött omslag. Illustrerad med fotografier, teckningar och utvikbar karta samt teckningar i färg och svartvitt av författaren. (#46958) 450:- (bild)
Elgström, Ossian: MODERNA ESKIMÅER. Skildringar från en resa i Västgrönland sommaren 1915. Stockholm: Bonniers, 1916. (6), 431, (3) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med marmorerat helt snitt. Utan skyddsomslag. Illustrerad med fotografier, teckningar och utvikbar karta samt teckningar i färg och svartvitt av författaren. (#4218) 900:- (bild)
Elgström, Ossian: MODERNA ESKIMÅER. Skildringar från en resa i Västgrönland sommaren 1915. Stockholm: Bonniers, 1916. (6), 431, (3) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med obetydligt fläckad rygg. Utan skyddsomslag. Illustrerad med fotografier, teckningar och utvikbar karta samt teckningar i färg och svartvitt av författaren. (#100391) 750:- (bild)
Elmberg, John-Erik: MORGONDAGENS ÖAR. Stockholm: Gebers, 1953. 223, (1) s + planscher. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher, samt med 3 kartor och andra illustrationer i texten. Med gåvoetikett från förlaget. (#87741) 125:-
Eriksson, John: DJUPHAV OCH VULKANÖAR. En naturalists dagbok från Albatross' världsomsegling. Stockholm: Svensk Litteratur, 1956. 322, (1) s. 30,5x22 cm. Handbundet dekorerat grönt skinnband (Nordiska Bokhandeln, Stockholm) med helt guldsnitt och inre denteller. Fotoillustrerad delvis i färg samt med utvikbar karta. (#58858) 750:-
Eriksson, John: DJUPHAV OCH VULKANÖAR. En naturalists dagbok från Albatross' världsomsegling. Stockholm: Svensk Litteratur, 1956. 322, (1) s. 30,5x22 cm. Inbunden i förlagets dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt. Fotoillustrerad delvis i färg samt med utvikbar karta. (#27166) 300:-
Eriksson, Åke: USA FÖRSTA RESAN. Stockholm: Norstedts, 1980. 195, (1) s. Förlagets tryckta pappband med lagat skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren. (#20443) 100:-
Ersson, Valter: VÅR NYCKEL TILL ENGLAND. Stockholm: LT, 1978. 156, (1) s + planscher. Förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Fotoillustrerad med planscher, samt med karta på det fria försättsbladet. (#88409) 75:-
Essén, Rütger: BAKOM ASIENS PORTAR. Stockholm: Bonniers, 1931. 290 s + planscher. Häftad med solkig rygg. Fotoillustrerad samt med kartor, som planscher. (#82873) 100:-
EXPLORERS OF SOUTH-EAST ASIA. SIX LIVES. Edited and introduced by Victor T. King. Kuala Lumpur: Oxford University Press, 1995. XX, 280, (1) pp. Soft boards. Illustrated. (#83547) 100:-
Favre, L.: HISTOIRE DES PRINCIPALES VILLES DE FRANCE. Allouard et Kaeppelin, Paris s.d. Reliure d'editeur agrémenté. Illustrations a deux teintes par Victor Adam. (#4192) 500:-
Ferrner, Bengt: RESA I EUROPA. En astronom, industrispion och teaterhabitué genom Danmark, Tyskland, Holland, England, Frankrike och Italien 1758-1762. Utgiven av Lärdomshistoriska Samfundet och utgiven med inledning och register av Sten G. Lindberg. Tryckt i Uppsala: Almqvist & Wiksell, 1956. LXXXVII, (1), 572 s + titelplansch och 2 utvikbara kartor. 24,5x19 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband, omslaget medbundet. Med exlibris. Lychnos-biblioteket 14. (#95083) 250:-
Fieger, Erwin: MÉXICO. Örebro: IPC, 1975. Utgåva tryckt i 999 numrerade och av fotografen signerade exemplar. (206) s. 36,5x25 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg i enkel skyddskartong. Fotoillustrerad i färg. (#50386) 350:-
Fleming, Ian: THRILLING CITIES. London: Jonathan Cape, 1964. Second reprint in March. 223 pp + plates. Publisher's quarter cloth in dust jacket. Photoillustrated with plates by Werner Bishof, Horace Bristol, Henri Cartier-Bresson, Marc Riboud and others. Essays from Hong Kong, Macao, Tokyo, Honolulu, Los Angeles, Las Vegas, Chicago, New York, Hamburg, Berlin, Vienna, Geneva, Naples and Monte Carlo. (#93916) 450:-
Fogelström, Per Anders: IDYLL OCH EXPLOSION. Resor 1948-1970. Stockholm: Legus, 1992. Första upplagan i bokform. 217 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomlag. (#94191) 100:-
Forsslund, Jöran: VIND ÖVER ISLAND. Stockholm: Rabén & Sjögren / Vi, 1954. 176 s. Inbunden i förlagets klotband¨. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad, samt med en karta. (#93902) 90:-
(Fredenheim, C. F.) Stiernstedt, Lars-Johan: VÅR MAN I ROM. Stockholm: Atlantis, 2004. 382, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Överintendenten Carl Fredric Fredenheims italienska resa 1787-1790. (#85373) 90:-
(Fredenheim, C. F.) Stiernstedt, Lars-Johan: VÅR MAN I ROM. Stockholm: Atlantis, 2004. 382, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Överintendenten Carl Fredric Fredenheims italienska resa 1787-1790. Med dedikation från Lars-Johan Stiernstedt. (#87237) 125:-
Friedrich, Hans Eberhard: BERLIN. Gestern, heute und immer. Freiburg: Hermann Klemm, 1955. 104 pp. 25,5x18 cm. Publisher's pictorial cloth in mended dust jacket. Illustrated by Swedish artist Birger Lundquist. (#85695) 100:-
Fries, Carl: ARKADIEN. Värld i förvandling. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1970. 298, (1) s. 22,5x18,5 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#52359) 125:-
Fries, Carl: ARKADIEN. Värld i förvandling. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1970. 298, (1) s. 22,5x18,5 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Med dedikation från "Carl Fries". (#52360) 175:-
Fries, Carl: EUROPAS MORGON. En medelhavsbok. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1974. 269, (1) s. 22,5x18,5 cm. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt. (#52357) 125:-
Fries, Carl: ROMERSKA VÄGAR. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1957. 218, (1) s. 23x18,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad. (#52365) 100:-
Fries, Carl: ROMERSK ORDNING. En medelhavsbok. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1975. 311 s. 22,5x18,5 cm. Inbunden i förlagets klotband med obetydligt skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#52358) 125:-
Fries, Carl: VÄGEN TILL ROM. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1953. 203, (1) s. 22,5x18 cm. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad av Carl och Jöran Fries. Med exlibris. (#52364) 100:-
Fries, Th. M.: GRÖNLAND. Dess natur och innevånare efter äldre och nyare författares skildringar samt egen erfarenhet. Med fyra färgtryckta planscher och elfva af Grönländare skurna träsnitt. Upsala: Esaias Edquist, 1872. (6), 176 s + planscher. Nära samtida halvskinnband. Illustrerad med 4 träsnitt i texten och 7 planscher i träsnitt, samt med 4 i färg litograferade planscher. Inlagan delvis något lagerfläckad. (#97706) 900:- (bild)
Friis, J. A.: EN SOMMAR I FINNMARKEN, RYSKA LAPPLAND OCH NORDKARELEN. Skildringar af land och folk. Stockholm: Huldbergs, 1872. Af författaren, tillökad och granskad öfversättning. VII, (1), 373, (1) s + planscher. Samtida enkelt lätt nött halvskinnband med skada i rygghuvudet. Illustrerad med 25 träsnitt, varav 23 som planscher, och en utvikbar kolorerad karta. Första upplagan utkom 1871. (#82953) 1200:-
Frykman, Erik: SKOTTARNAS SKOTTLAND. Stockholm: Norstedts, 1957. Första upplagan. 193, (2) s. Häftad. Fotoillustrerad med planscher samt med utvikbar karta. (#88381) 125:-
Frösell, Gunnar: MED SOLEN I NORR. 39.000 km med flyg och kamera runt två atlanter. Stockholm: Fahlcrantz, 1948. 267, (1) s. Häftad. Med 1 karta och 73 fotoillustrationer. (#71095) 90:-
Funch, Elsbeth: I TEMPEL OCH THÉHUS. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1921. Andra upplagan. 210 s. Häftad med bruksspår och lagade revor i omslaget. Fotoillustrerad. (#94046) 125:-
Gadde, Nils O:son: EN FÄRD TILL ISLAND SOMMAREN 1857 EFTER ANTECKNINGAR OCH BREV. Redigering och inledning av Ejnar Fors Bergström. Efterskrift av Olov Isaksson. Stockholm: LT, 1976. 157, (2) s. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad med samtida bilder. (#43339) 100:-
Gauguin, Paul: NOA NOA. Inledningen, första kapitlet samt dikterna av Charles Morice. Stockholm: Jan Förlag, 1956. 63 textsidor + planscher. 31,5x24 cm. Inbunden i förlagets dekorerade skinnband med inre denteller och helt guldsnitt, samt med skyddsomslag. I filtklädd pappkassett. Övervägande illustrerad i färg. (#14501) 500:-
Gauguin, Paul: NOA NOA. Resan till Tahiti. Berättelse. Översatt av Jurgen Wrangel. Inledningen av Anders Österling. Stockholm: Bonniers, 1925. Första svenska upplagan. 118 s. Häftad och ouppskuren med bevarad reklamgördel. (#85102) 150:-
Gauguin, Paul: NOA-NOA. Resan till Tahiti. Berättelse. Översatt av Jurgen Wrangel. Inledning av Anders Österling. Stockholm: Bonniers, 1943. 155, (1) s. 26x20,5 cm. Inbunden i förlagets halvklotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#53974) 125:-
Gauguin, Paul: NOA-NOA. Resan till Tahiti. Berättelse. Översatt av Jurgen Wrangel. Inledning av Anders Österling. Stockholm: Bonniers, 1943. 155, (1) s. 26x20,5 cm. Inbunden i förlagets halvklotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. Med tillskrift på blankt försättsblad av översättaren Jurgen Wrangel. (#20431) 150:-
Gauguin, Paul: NOA NOA. VOYAGE Ā TAHITI. Stockholm: Jan Förlag, 1947. (6), 204 pp. 31,5x24 cm. Publisher's title decorated quarter cloth. Without dust jacket. Illustrated mainly in colour. French text. (#1372) 350:-
Gauguin, Paul: NOA NOA. VOYAGE Ā TAHITI. Stockholm: Jan Förlag, 1947. (6), 204 pp. 31,5x24 cm. Publisher's title decorated quarter cloth. Without dust jacket. Illustrated mainly in colour. French text. With bookplate and inscription from the publisher. (#94935) 350:-
Geiger, Wilhelm: UNTER TROPISCHER SONNE. Wanderungen, Studien, Begegungen in Ceylon und Java. Bonn: Kurt Schroeder, 1930. 231 pp. Soft boards. Photoillustrated with plates and 2 maps. With nameinscription on title page. German text. (#52277) 125:-
GEOGRAFISKT-STATISTISKT LEXIKON (I-III) öfver verldsdelar, länder, haf, vikar, hamnar, sjöar, floder, kanaler, öar, berg, stater, provinser, grefskaper, departementer, kantoner, guvernementer, kretsar, comitater, ejaleter, paschalikater, legationer, arrondissementer, regeringsdistrikter, delegationer, divisioner, amt, biskopsstift, län härader, socknar, pastorater, annexer, bergslager, städer, köpingar, större byar, badorter, bergverk, kungsgårdar och andra historiskt märkvärdiga orter i jordens alla länder för postexpeditioner, handelskontor, köpmän, fabrikanter, tidningsläsare, resane, real-, industri- och handelsskolor efter Ritters geografisk-statistiska verk, i den af W. Hoffman, C. Winderlich och C. Cramer tillökade upplaga, bearbetadt på Svenska, med utförliga tillägg i afseende på Sverge, Norge, Danmark och Finland. Stockholm: Hjertas, 1858-60. (8), 1927 s. Samtida något nötta halvskinnband. 3 volymer. Med namnteckning och exlibris i samtliga delar på de klistrade försättsbladen. Senare utkom Supplement och Register, vilka saknas här. (#83867) 600:-
Gide, André: RESA I SOVJET. I översättning av Lorenz von Numers. Förord av Göran Schildt. Stockholm: Wahlström & Widstrand / Kokard, 1948. Första svenska upplagan. 152, (1) s. Häftad med lätt fläckat bakre omslag. Nobelpristagare i litteratur 1947. (#89632) 90:-
Gille, Hans-Werner: KINAS ANSIKTE. Stockholm: Generalstabens Litografiska Anstalt, 1977. 256 s. 29,5x21 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#52727) 100:-
Gillsäter, Sven: PINGVINER I VIND. En reseskildring från Falklandsöarna. Stockholm: Forum, 1969. Första upplagan. 163 s + planscher. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg med planscher, delvis utvikbara. (#87481) 100:-
Gillsäter, Sven: ÖGA MOT ÖGA. Stockholm: Forum, 1959. Originalupplagan. 166, (1) s. Häftad. Fotoillustrerad med planscher, delvis i färg samt med ritade kartor. Med dedikation till Birger Norman från "vännen Sven". (#52733) 125:-
Gillsäter, Sven: ÖGA MOT ÖGA. Stockholm: Forum, 1959. Originalupplagan. 166, (1) s + planscher. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher, delvis i färg samt med ritade kartor. (#89233) 125:-
Gosselman, Carl August: RESA I NORRA AMERIKA I-II. Tryckt i Nyköping: P.E. Winge, 1835. Med 2 graverade titelblad, (8), 326; (6), 332 s. Samtida ej uniforma halvskinnband med lättare bruksspår. 2 volymer. Med klipp i det fria försättsbladet och namnstämpel på försättsbladet i del I. Med klipp i det fria försättsbladet och och i friblad, samt med namnstämpel på försättsbladet i del II. Inlagan i del II med lättare lagerfläckar. (#61761) 500:-
Gosselman, Carl August: RESA MELLAN SÖDRA OCH NORRA AMERIKA I-II. En sketch-bok på sjön. Stockholm, Norstedts, 1833 (förtitelbladen tryckta 1832). (2), 149, (1); (2), 136 s. Nära samtida obetydligt nött halvklotband med marmorerat pärmpapper. 2 delar i 1 volym. Inlagan lätt lagerfläckad. (#32811) 800:-
Granlid, Hans: TUSEN OCH EN TIMME. Mellersta Östern-intryck. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1976. Originalupplagan. 192, (1) s. Limhäftad. (#67978) 75:-
Greeves, Lydia: HARRODS GUIDE TO LONDON. London: Pavilion, 1992. 192 pp. 28,5x17 cm. Publisher's printed boards. Illustrated in colour by Cecilia Eales. (#72805) 100:-
Gregner, Bozze / Åsberg, Rodney: VARFÖR ÄR DU FATTIG, BABA DJI? Stockholm: LT, 1979. Första och enda svenska upplagan. 154, (1) s. 20x20 cm. Limhäftad. Fotoillustrerad av Bozze Gregner. Omslagets underrubrik: Vardag i Pakistan. (#86403) 150:-
Grimble, Arthur: ETT SMYCKE AV ÖAR. Stockholm: Bonniers, 1953. 260, (4) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. (#88542) 100:-
Gullander, Bertil: Ö PÅ EKVATORN. Stockholm: Bonniers, 1962. 173 s. Häftad. Fotoillustrerad med planscher, samt med en karta. En b ok om São Tomé. (#69637) 100:-
Gullers, KW: ITALIEN. Text: Stieg Trenter. Stockholm: Vingförlaget, 1960. Ny upplaga. 125, (2) s. 17,5x11,5 cm. Pocket. Fotoillustrerad. (#59160) 75:-
Gummerus, Edvard Robert: VÄGAR I SÖDERN. En landskapsrapsodi från det okända Italien. Stockholm: LT, 1976. 173 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#60519) 90:-
Hallman, Adolf: EXPRESS TILL OCH FRÅN PARIS. Text och teckningar. Stockholm: Bonniers, 1932. Originalupplagan. 233, (4) s. Handbundet halvklotband (Herzog's, Stockholm) med marmorerat snitt, främre omslag medbundet. Illustrerad i svartvitt av författaren. Med exlibris. (#53715) 300:- (bild)
Hallman, Adolf: KÖPENHAMN. Stockholm: Bonniers, 1944. Originalupplagan. 103, (4) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Inga omslag medbundna och utan skyddsomslag. Illustrerad av författaren. Med exlibris. (#93895) 100:-
Hallman, Adolf: KÖPENHAMN. Stockholm: Bonniers, 1944. Originalupplagan. 103, (4) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med små lagde revor i skyddsomslaget, omslaget medbundet. Illustrerad av författaren. (#100006) 150:-
Hallman, Adolf: LITTERATUR I MARIA GALANTE. Stockholm: Bonniers, 1936. Originalupplagan. 172, (1) s. 23,5x16,5 cm. Privatbundet halvfranskt band med lätt blekt tygg, omslaget medbundet. skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#53717) 300:-
Hallman, Adolf: LITTERATUR I MARIA GALANTE. Stockholm: Bonniers, 1936. Originalupplagan. 172, (1) s. 24x16,5 cm. Häftad. Illustrerad av författaren. (#47929) 150:-
Hallman, Adolf: LITTERATUR I MARIA GALANTE. Stockholm: Bonniers, 1936. Originalupplagan. 172, (1) s. 24x16,5 cm. Häftad med liten skada i nedre marginalen på främre omslaget. Illustrerad av författaren. Med inklistrad julhälsning från förlaget. (#81710) 100:-
Hallman, Adolf: NEW YORK. Stockholm: Bonniers, 1956. Originalupplagan. 156, (1) s + planscher. 25,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotryggsband med lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad av författaren i texten samt med planscher i färg. (#33080) 250:-
Hallman, Adolf: NEW YORK. Stockholm: Bonniers, 1956. Originalupplagan. 156, (1) s + planscher. 25,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotryggsband med lättare bruksspår. Utan skyddsomslag. Illustrerad av författaren i texten samt med planscher i färg. (#38450) 200:-
Hallman, Adolf: PARIS UNDER 4 ÅRSTIDER. Med teckningar av Chas Laborde, Jules Pascin och författaren samt originalfotografier av Germaine Krull. Stockholm: Bonniers, 1930. Första och enda upplagan. 316, (1) s. 24x17 cm. Handbundet halvskinnband med obetydliga bruksspår och övre guldsnitt, främre omslag medbundet. (#80734) 400:-
Hallström, Per: ITALIENSKA BREF. Stockholm: Gernandts, 1901. Originalupplagan. (6), 224 s. + GUSTAF SPARFVERTS ROMAN. Stockholm: Bonniers, 1903. Originalupplagan (första tusendet). (4), 199 s. Handbundet halvskinnband med lätt blekt rygg. Inga omslag medbundna. 2 arbeten i 1 volym. Med Thorsten Laurins superexlibris på främre pärmen. (#84092) 150:-
Hallström, Per: VÅREN TILL MÖTES. Resebrev. Stockholm: Bonniers, 1925. 116, (1) s. Förlagets klotband med påklistrad pärmbild i färg. Fotoillustrerad med planscher. (#52662) 100:-
Hamilton, Mathilda: KVINNAN I BRAHMAS, BUDDHAS OCH MUHAMEDS LÄNDER. Iaktagelser och studier i Orienten. Stockholm: Fröléen, 1902. 234 s. 25,5x20 cm. Förlagets dekorerade något nötta och lätt skadade klotband. Illustrerad med teckningar och fotografier. (#69999) 350:-
Hamrin, Agne: HEM TILL GREKLAND. Stockholm: Bonniers, 1975. 248, (1) s + planscher. Förlagets tryckta pappband med lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher och 2 kartor (1 i texten och 1 separat). Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#88310) 90:-
Hamrin, Agne: ITALIENS LEVANDE LANDSKAP. Stockholm: Bonniers, 1967. 200, (1) s. Förlagets klotband med lätt nött skyddsomslag. (#52609) 100:-
Hamrin, Agne: NILEN STIGER. Stockholm: Bonniers, 1952. 228, (3) s. Förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#52611) 100:-
Hamrin, Agne: PÅ EGNA VÄGAR I ITALIEN. Stockholm: Bonniers, 1957. 303, (1) s + planscher. Förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#83441) 100:-
Hamrin, Agne: RESA BLAND REBELLER. Stockholm: Bonniers, 1954. 187, (2) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Fotoillustrerad med svartvita planscher. En bok om en resa i dåvarande Persien. (#54021) 175:- (bild)
Hamrin, Agne: ROM 100 ÅR SOM ITALIENS HUVUDSTAD. Stockholm: Bonniers, 1970. 226, (1) s + planscher. Förlagets obetydligt nötta tryckta pappband. Fotoillustrerad med planscher. (#92761) 100:-
Hanneberg, Peter: SEYCHELLERNA. Fristad i oceanen. Helsingborg: Fyra Förläggare, 1984. 143, (1) s. 25x22 cm. Förlagets tryckta pappband med lätt stötskada i rygghuvudet. Fotoillustrerad delvis i färg. Fotolitteratur 10. (#56909) 100:-
Hanneberg, Peter: SEYCHELLERNA. Fristad i oceanen. Stockholm: Liber Förlag, 1984. 143, (1) s. 25x22 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#61905) 100:-
Hartmann, Lennart: HÅGKOMSTER FRÅN FJÄRRAN LAND. Dagboksanteckningar från min första resa utomlands. Eget förlag tryckt i Jönköping: Smålands Allehanda, 1923. Upplaga tryckt i 100 numrerade exemplar. Handbundet klotband (Enanders, Jönköping), främre omslag medbundet. En sida med genomgående reva. Med dedikation från "Lennart". (#52260) 150:-
Haslund-Christensen, Henning: ZAJAGAN. Minnen och intryck från tre års vistelse i mongolernas nomadvärld. Stockholm: Bonniers, 1934. XII, 453 s + planscher. Handbundet halvskinnband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad i texten, samt med 2 utvikbara planscher och utvikbar karta. (#26263) 400:-
Haslund, Henning: ASIATISKA STRÖVTÅG. Stockholm: Bonniers, 1945. 260, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Illustrerad med teckningar av Lodai Lama från Khalkha-Mongoliet i texten, fotografiska planscher och utvikbar karta. Som alltid i den förlagsinbundna upplagan med Haslunds exlibris. (#18369) 200:-
Hedenborg, Johan: RESA I EGYPTEN OCH DET INRE AFRIKA, ÅREN 1834 OCH 1835. Stockholm: Hjerta, 1843. XIII, (1), 382 s. Samtida lätt nött halvskinnband. Inlagan delvis lös i häftningen och med lagerfläckar. Titelbladet med biblioteksstämpel. Illustrerad med porträtt, utvikbar kolorerad karta i ovanligt gott skick och 20 av 21 litografiska delvis utvikbara planscher. Planscherna efter sidan 164 skadad med liten text- och bildförlust, efter sidan 188 med revor, efter 196 med reva, efter 212 skadad utan direkt bildförlust, efter 340 saknas helt. Texten till förteckning på planscherna, anger första delen, men detta är allt som utkom. (#61804) 350:-
Hedin, Sven: ASIEN I-II. Tusen mil på okända vägar. Stockholm: Bonniers, 1903. Första del i originalupplagans sjätte tusende, andra i första tusendet. (12), 696, (8); (6), 671, (9) s + planscher. Privatbundna enklare gröna klotband. 2 volymer. Illustrerade med fotografier, teckningar av författaren och andra, delvis i färg, samt 4 kolorerade utvikbara kartor. Med exlibris. (#33550) 600:-
Hedin, Sven: ASIEN I-II. Tusen mil på okända vägar. Stockholm: Bonniers, 1903. Originalupplagans sjätte respektive femte tusende. (12), 696, (8); (6), 671, (9) s + planscher. Förlagets gröna dekorerade klotband med mindre bruksspår. 2 volymer. Illustrerade med fotografier, teckningar av författaren och andra, delvis i färg, samt 4 kolorerade utvikbara kartor. (#34603) 750:-
Hedin, Sven: EN FÄRD GENOM ASIEN 1893-97, I-II. Stockholm: Bonniers, 1898. XII, (2), 565, (5) + (6), 537, (5) s + planscher. Inbundna i förlagets röda rikt dekorerade klotband med lätta bruksspår. 2 volymer. Illustrerade med fotografier, planscher i färg, teckningar av författaren och kolorerade kartor, varav 2 utvikbara. Med svag fläck på ryggen till första delen. (#4208) 1000:-
Hedin, Sven: ERÖVRINGSTÅG I TIBET. Stockholm: Bonniers, 1934. 437 s + karta. 24x17,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Illustrerad med teckningar av författaren samt en utvikbar karta. (#98552) 350:-
Hedin, Sven: FRÅN POL TILL POL I-II. I. Genom Asien och Europa. II. Europa, Afrika, Amerika, Australien och Polarländerna. Stockholm: Bonniers, 1911. Första upplagan, första-tionde tusendet. 476, (4); 600, (3) s. Privatbundna halvklotband med ovanligt trevligt jugendmöstrat för- och eftersättspapper. 2 volymer. Rikt illustrerade bl.a. med fotografier och kartor. Utan det lite ovanliga 12-sidiga förordet som utkom separat. Yttre snitten och marginalerna med delvis lätta fläckar, samt lätt nötta ryggetiketter. Med exlibris. Utgiven som Läseböcker för Sveriges ungdomsskolor. (#38852) 350:-
Hedin, Sven: FRÅN POL TILL POL I-II. I. Genom Asien och Europa. II. Europa, Afrika, Amerika, Australien och Polarländerna. Stockholm: Bonniers, 1923-25. Första upplagans sjuttioförsta-åttionde tusende. 989, (3) s. Inbundna i förlagets titeldekorerade klotband. 2 volymer. Rikt illustrerade bl.a. med fotografier och kartor. Utgiven som Läseböcker för Sveriges ungdomsskolor. (#93492) 150:-
Hedin, Sven: GENOM KHORASAN OCH TURKESTAN I-II. Minnen från en resa i Centralasien 1890 och 1891. Stockholm: Samson & Wallin, 1892-93. (12), 290; (8), 291-531 s + planscher. Handbundet modernare halvklotband. 2 delar i 1 volym. Illustrerad med 36 + 18 planscher samt utvikbar kolorerad karta. Första upplagan av Hedins kanske ovanligaste bok. (#92793) 900:-
Hedin, Sven: KARAVAN OCH TARANTASS. Med hästar genom Asien. Redigerad av Gösta Montell. Stockholm: Bonniers, 1953. 286, (1) s. 25,5x20,5 cm. Förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren, titelplansch i färg. (#83883) 250:-
Hedin, Sven: KARAVAN OCH TARANTASS. Med hästar genom Asien. Redigerad av Gösta Montell. Stockholm: Bonniers, 1953. 286, (1) s. 25,5x20,5 cm. Häftad med något skadat omslag. Illustrerad med teckningar av författaren, titelplansch i färg. (#42366) 150:-
Hedin, Sven: KONUNG OSCARS BESKICKNING TILL SCHAHEN AF PERSIEN ÅR 1890. Stockholm: Samson & Wallin, 1891. Första och enda upplagan. XV, (1), 479 s + planscher. Inbunden i förlagets slösande rikt i guld, grönt och blått dekorerade klotband med pergamentrygg. Det blå partiet på ryggen med lättare nötmärken och bakre pärmen med en mindre fläck. Illustrerad med 40 planscher i ljustryck och 59 autotypier i texten. Med tillskrift på det fria försättsbladets baksida "Inköpt hos Brunkebergs Antikvariat för Kr. 6:50 i maj månad 1944. (Ganska svåråtkomlig i goda ex.) F. Wson Matthiessen Stockholm". (#26764) 1500:- (bild)
Hedin, Sven: KONUNG OSCARS BESKICKNING TILL SCHAHEN AF PERSIEN ÅR 1890. Stockholm: Samson & Wallin, 1891. Första och enda upplagan. XV, (1), 479 s + planscher. Privatbundet något nött halvskinnband (främst i rygghuvudet och övre yttre falsen). Illustrerad med 40 planscher i ljustryck och 59 autotypier i texten. Med namnteckning på det fria försättsbladet, baksidan av titelplanchen, titelbladet, dedikationsbladet och förordet. (#4207) 600:-
Hedin, Sven: MOT LOP-NOR. En flodresa på Tarim. Stockholm: Bonniers, 1954. Urval. 292, (3) s. Förlagets designade pappband. Utan skyddsomslag. Illustrerad av författaren. Bokklubbsutgåva (Svalan). (#12841) 100:-
Hedin, Sven: TRANSHIMALAYA I-III. Upptäckter och äfventyr i Tibet. Stockholm: Bonniers, 1909-12. Del I och II i sjunde-nionde tusendet. Del III i första-fjärde tusendet. (15), 665, (3); (4), 593, (3); (8), 591 s + planscher och kartor. 23x17 cm. Del I och II inbundna i förlagets ljusblå dekorerade klotband, del III inbunden i förlagets röda dekorerade klotband. 3 volymer. Rikt illustrerade, delvis med utvikbara och kolorerade planscher och svartvita fotografier, samt 15 kartor varav flera utvikbara. (#99431) 900:-
Hedin, Sven: ÅTER TILL ASIEN. Min expedition 1927-1928 med svenskar, tyskar och kineser genom öknen Gobi. Stockholm: Bonniers, 1928. 336, (2) s. 23x16,5 cm. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad samt med 3 kolorerade planscher och 1 utvikbar karta. (#51470) 400:-
Hedin, Sven: ÖFVER LAND TILL INDIEN I-II. Genom Persien, Seistan och Belutjistan. Stockholm: Bonniers, 1910. Första-fjärde tusendet. (10), 564; (4), 553, (3) s. Inbundna i förlagets dekorerade klotband med ljust fläckade ryggar. 2 volymer. Med nära 300 illustrationer, varav 90 hel- och dubbelsidesbilder (delvis i färg) samt 2 utvikbara kartor. (#41720) 400:-
(HEDIN, SVEN) Brennecke, Detlef: SVEN HEDIN. Stockholm: Bonniers, 1987. 215 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt. (#51230) 125:-
(HEDIN, SVEN) Selander, Sten: SVEN HEDIN. En äventyrsberättelse. Bonniers, 1957. 294, (1) s. Häftad. Illustrerad med teckningar, fotografier och 2 utvikbara kartor. (#40756) 100:-
(HEDIN, SVEN) Wennerholm, Eric: SVEN HEDIN. En biografi. Stockholm: Bonniers, 1980. Fortonde-tjugoförsta tusendet. 304 s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar och fotografier. Med delvis blekt skyddsomslag. (#72568) 100:-
Heller, Frank: FRANK HELLERS RESEHANDBOK. Var man äter vad i Europa. Stockholm: Bonniers, 1927. Originalupplagan. 184, (1) s. Handbundet halvklotband (Frostell, Stockholm), främre omslag medbundet. (#30405) 200:- (bild)
Heller, Frank: IRRANDE VINTER. Reseskisser 1932-33. Stockholm: Bonniers, 1933. Första upplagan. 228, (1) s. Privatbundet något nött klotband, främre omslag medbundet. (#102169) 75:-
Heller, Frank: RESA I SCHWEIZ. Stockholm: Gebers, 1948. Andra svenska upplagan. 235, (4) s. 25x17,5 cm. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Ebbe Sadolin. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#49401) 100:-
Heller, Frank: RESA I SCHWEIZ. Stockholm: Gebers, 1948. Första svenska upplagan. 235, (4) s. 25x17,5 cm. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Ebbe Sadolin. (#49400) 150:-
Heller, Frank: RESA I SCHWEIZ. Stockholm: Gebers, 1948. Första svenska upplagan. 235, (4) s. 25x18 cm. Handbundet modernare halvklotband, omslaget medbundet. Illustrerad av Ebbe Sadolin. (#100711) 200:- (bild)
Heller, Frank: ÅR OCH BANKILOMETER / DEN STORA FILMEN OM ATTILA. Stockholm: Bonniers, 1934. Originalupplagan. 238, (1) s. / Roman. Stockholm: Bonniers, 1934. Originalupplagan. 276, (1) s. 2 arbeten inbundna i ett handbundet modernare halvklotband, omslagen medbundna. (#100717) 250:- (bild)
Hellman, Caroline: EN AV DE MÅNGA. Med Kungsholmen till Nya Sverige-jubiléet. Reseskildring. Gnosjö: Eget förlag, 1938. 188, (3) s. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Med en karta. (#95299) 125:-
Henrikson, Alf: FAMILJEBÅTEN. Stockholm: Bonniers, 1953. Originalupplagan. 152, (7) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad av Björn Berg. (#37277) 100:-
Henrikson, Alf: FAMILJEBÅTEN. Stockholm: Bonniers, 1953. Originalupplagan. 152, (7) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad av Björn Berg. Med dedikation från "förf". (#81662) 125:-
Henrikson, Alf: RESA I ANTIKEN. Stockholm: Gebers, 1956. 153, (2) s. 25,5x17,5 cm. Häftad med lättare bruksspår. Illustrerad av Stig Henrikson. (#46721) 150:-
Henriksson, Fritz: MED SVERIGES KRONPRINSPAR GENOM AMERIKA. Stockholm: Norstedts, 1926. 359 s. Fotoillustrerad samt med utvikbar karta. Sammanbunden med Anna Boberg: GENOM INDIEN I KRONPRINSPARETS FÖLJE. 245, (2) s. Fotoillustrerad samt med en karta. Privatbundet halvskinnband, båda främre omslagen medbundna. 2 arbeten i 1 volym. (#95298) 200:-
Henriksson, Fritz: MED SVERIGES KRONPRINSPAR GENOM AMERIKA. Stockholm: Norstedts, 1926. 359 s. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Fotoillustrerad samt med utvikbar karta. (#1817) 150:-
Hentzel, Roland (Red.): MITT ROM. Stockholm: Natur och Kultur, 1955. 238, (1) s. Förlagets tryckta pappband med förstärkt klotrygg och något skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#52580) 100:-
Hesse-Wartegg, Ernst von: ÖSTASIEN I VÅRA DAGAR. JAPAN OCH KOREA. Stockholm: Fahlcrantz, 1905. (4), 315 s. 25,5x19 cm. Förlagets dekorerade blå klotband med liten nötskada i rygghuvudet. Illustrerad i texten. (#83947) 300:-
Heyerdahl, Thor: AKU-AKU. PÅSKEØYAS HEMMELIGHET. Oslo: Gyldendal Norsk forlag, 1957. Första upplagan. 359, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg och med bevarat lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad i texten samt fotoillustrerad med planscher i färg och utvikbar karta. (#52644) 125:-
Heyerdahl, Thor: EXPEDITION RA. Stockholm: Forum, 1979. Ny svensk upplaga. 331 s + planscher. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad med planscher i färg. (#86674) 90:-
Heyerdahl, Thor: PÅSKÖN. EN GÅTA SOM FÅTT SVAR. Höganäs: Bra Böcker, 1989. 256, (1) s. 28x21,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med obetydligt nött skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#62669) 100:-
Heyerdahl, Thor: PÅSKÖN. EN GÅTA SOM FÅTT SVAR. Höganäs: Bra Böcker, 1989. 256, (1) s. 28x21,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#88224) 125:-
Hirdman, Arne: KRETA. Labyrinten i våld. Stockholm: Tiden, 1960. 202, (2) s. 24,5x19 cm. Förlagets tryckta pappband med skadat och lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#88353) 125:-
Hjertén, Ivar: DAGRAR OCH SKUGGOR FRÅN TVÅ MEDELHAVSLÄNDER. Sicilianska och Tripolitanska studier. Stockholm: Bonniers, 1929. 325 s. Förlagets halvfranska band med obetydligt nött rygg. Fotoillustrerad samt med utvikbar karta. Med inklistrad premiumetikett. (#56555) 100:-
Hjorth, Daniel: KAKAFONI. Stockholm: Alba, 1984. 266 s + planscher. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med något skadat skyddsomslag. Illustrerad bl.a. med teckningar av Henrik Tikkanen, samt fotografiska planscher. (#79975) 75:-
Hjorth Wetterström, Harriet: IRLANDSKUST. Stockholm: Gebers, 1947. Originalupplagan. 325 (1) s. Häftad. Fotoillustrerad. Omslaget med obetydliga bruksspår. (#51729) 150:-
(HODGES, WILLIAM) Quilley, Geoff / Bonehill, John (Ed.): WILLIAM HODGES 1744-1797: THE ART OF EXPLORATION. Catalogue to the exhibition at the National Maritime Museum, Greenwich, 5 July-21 November 2004 and the Yale Center for British Art, New Haven, 27 January-24 April 2005. Greenwich: National Maritime Museum, 2004. VIII, (4), 212 pp. 28,5x24,5 cm. Soft boards. Illustrated in colour. (#68577) 175:-
Hoegler, Rudolf G.: DET GYLLENE GREKLAND. Förord av Karl Kerényi. Stockholm: Natur och Kultur, 1956. 20 textsidor. 35,5x29,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med lätt skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad med 56 monterade planscher i färg. (#35012) 200:-
Hollertz, Magnus: RESA OMKRING EN MYCKET LITEN BIT AV JORDEN. Stockholm: Bonniers, 1949. 337, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#4270) 125:-
Hollertz, Magnus: RESA OMKRING EN MYCKET LITEN BIT AV JORDEN. Stockholm: Bonniers, 1949. 337, (1) s. Handbundet halvskinnband (Bonniers, Stockholm) med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad, delvis i färg. (#52313) 250:-
Holmqvist, Bengt: GUDINNORNAS ÖAR. Feriebrev från Milos och Samothráki illustrerade av Björn Berg. Stockholm: Alba, 1978. 93, (2) s. Häftad. Med dedikation från "Bengt". (#52742) 90:-
Hubertsson, Leif-Owe: JAG RESTE TILL VÄSTINDIEN... och vann 10.000! Stockholm: Norstedts, 1974. 139, (1) s + planscher. Förlagets tryckta pappband med obetydligt nött skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Med dedikation från "Leif-Owe Hubbe Hubertsson" (#88189) 100:-
Hultman, Harald: LÄNGS DONAU. Strandhugg och strövtåg - på kryss mellan då och nu. Stockholm: Bonniers, 1976. 220, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Utan skyddsomslag. Illustrerad. (#89258) 100:-
Hurley, Frank: VILDAR I VARDAGSLIVET. Stockholm: Hökerbergs, 1928. 378 s. Förlagets halvklotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad samt med karta. En bok om Nya Guinea. (#54811) 100:-
Häggqvist, Arne: I GUATEMALA OCH VENEZUELA. Stockholm: Arne & Hubert (Björkmans), 1967. 62 s. Häftad. Omslag i färg av Roberto Cabrera. (#85483) 90:-
Högström, Martha: TOSCANA. Följ med till Florens, Pisa, Siena och landsbygden däromkring. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1988. Första upplagan. 173 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt, övervägande med teckningar av författarinnan. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor. Med dedikation från "Martha". (#100975) 100:-
Höjer, Signe: TRAVANCORE - VÄLSIGNAT LAND. Stockholm: Tiden, 1955. 223, (1) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#52276) 100:-
Indebetou, Govert Adolf: RESA TILL LEVANTEN MED ÅNGKORVETTEN "DANZIG" ÅR 1853. Stockholm: Bonniers, 1952. 210, (4) s. Förlagets tryckta pappband.Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med tecknigar delvis i färg. (#51928) 125:-
Irvine, Lucy: STRANDSATTA. Stockholm: Forum, 1984. 329, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar samt fotoillustrerad med planscher. (#52658) 90:-
Isaksson, Folke / Karlsson, Stig T.: HEMMA I KINA. Stockholm: LT, 1980. 254, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad av Stig T Karlsson. Med dedikation från "Stig T. Karlsson". (#87595) 125:-
Isaksson, Olov: FÄRÖBILDER. LT, 1976. 176 s. 4:o. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad av Sören Hallgren, delvis i färg. Med dedikation från "Olov Isaksson". (#25552) 175:-
Isaksson, Olov: FÄRÖBILDER. Stockholm: LT, 1976. 176 s. 25x19 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad av Sören Hallgren, delvis i färg. (#18382) 150:-
Isaksson, Olov / Hallgren, Sören: BORNHOLM I SIKTE. Stockholm: LT, 1986. Första upplagan. 159 s. 25x19 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad av Sören Hallgren i färg och svartvitt. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor. (#26722) 125:-
Isaksson, Olov / Hallgren, Sören: BORNHOLM I SIKTE. Stockholm: Natur och Kultur, 1991. Andra upplagan. 159 s. 25x19 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad av Sören Hallgren i färg och svartvitt. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor. (#101721) 100:-
Isaksson, Olov / Hallgren, Sören: IS OCH ELD. En bok om Island. Stockholm: LT, 1971. Första upplagan. 215 s. 21,5x14,5 cm. Limhäftad. Fotoillustrerad i svartvitt av Sören Hallgren. (#26727) 100:-
Isaksson, Olov / Hallgren, Sören: IS OCH ELD. En bok om Island. Stockholm: LT, 1979. Fjärde reviderade och utökade upplagan. 25x19 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad av Sören Hallgren i färg och svartvitt. (#30271) 150:-
Jackson, Jack / Crampton, Ellen: THE ASIAN HIGHWAY. Brighton: Angus & Robertson, 1979. 302, (10) pp + plates. Publisher's hard cover in mended dust jacket. Photoillustrated with plates. Endpapers printed with maps. The complete overland guide from Europe to Australia. (#34644) 100:-
Jangfeldt, Bengt: DRÖMMEN OM SAN MICHELE. En resa i Axel Munthes fotspår. Stockholm: Bonniers, 2000. 172, (4) s. 28,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av Ingalill Snitt. Med tryckta för- och eftersättsblad i färg. (#58126) 200:- (bild)
Jannes, Elly: SOLNEDGÅNGENS LAND. Resa i Marocko. Stockholm: Rabén & Sjögren / Tidningen Vi, 1953. 180, (1) s. Inbunden i förlagets linneband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt av författarinnan samt med en karta. (#102740) 100:- (bild)
Jannes, Elly: ÖKNEN SKALL GLÄDJAS. Resa i arabvärlden och Israel. Stockholm: Rabén & Sjögren / Vi, 1954. 222, (1) s. Inbunden i förlagets linneband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt av författarinnan samt med en karta. (#102741) 100:- (bild)
Jannes, Elly: ÖSTERLAND. Resa i Turkiet, Irak och Iran. Stockholm: Veckotidningen Vi / KF:s bokförlag, 1949. Första upplagan. 400 s. Inbunden i förlagets klotryggsband med lättare fläck i ryggfoten. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt av författarinnan samt med utvikbar karta. (#102739) 200:- (bild)
JAPANSKT PANORAMA. Text av Laurens van der Post. Fotografier av Burt Glinn. Stockholm: Norstedts, 1968. 153, (1) s. 28,5x21,5 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. (#54421) 125:-
Johnson, Eyvind: DAGBOK FRÅN SCHWEIZ 1947-1949. Stockholm: Bonniers, 1949. Originalupplagan. 292, (4) s. Häftad. Fotoillustrerad med planscher, delvis av Tore Johnson. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#27270) 200:-
Johnson, Eyvind: DAGBOK FRÅN SCHWEIZ 1947-1949. Stockholm: Bonniers, 1949. Originalupplagan. 292, (4) s.Inbunden i förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad, delvis av Tore Johnson. Nobelpristagare i litteratur 1974. (#29943) 250:-
Johnson, Martin: LEJON. Äventyr med djurens konung i Afrika. Stockholm: Schildts, 1929. Första svenska upplagan. 200, (1) s + planscher. Privatbundet något nött halvskinnband. Inga omslag medbundna. Fotoillustrerad med planscher, samt med avslutande karta. (#89554) 125:-
Johnson, Martin: SAFARI. Äventyr från Afrikas fria vidder. Bemyndigad översättning från engelskan av Bertel Gripenberg. Stockholm: Schildts, 1928. Andra svenska upplagan. 217 s + planscher. Privatbundet halvskinnband med lätta bruksspår och övre guldsnitt, omslaget medbundet. Fotoillustrerad med planscher samt en karta. Med tillskrift på förtitelbladet. (#88549) 250:-
Johnsson, Karin: BLAND HAREMSDAMER OCH SCHEJKER. Stockholm: Bonniers, 1930. 349 s. Förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. (#91832) 150:-
JORDENS FOLK. ARKTIS. Stockholm: BonnierFakta, 1983. 144 s. 29x23 cm. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg med fotografier och kartor. (#81617) 75:-
JORDENS FOLK. EUROPA. Stockholm: BonnierFakta, 1984. 144 s. 29x23 cm. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg med fotografier och kartor. (#81621) 75:-
JORDENS FOLK. MINDRE ASIEN, CENTRALASIEN. Stockholm: BonnierFakta, 1983. 144 s. 29x23 cm. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg med fotografier och kartor. (#81614) 75:-
JORDENS FOLK. SOVJETUNIONEN - SIBIRIEN OCH MONGOLIET. Stockholm: BonnierFakta, 1982. 144 s. 29x23 cm. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg med fotografier och kartor. (#81616) 75:-
JORDENS FOLK. SYDAFRIKA - MADAGASKAR. Stockholm: BonnierFakta, 1983. 142, (1) s. 29x23 cm. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg med fotografier och kartor. (#81620) 75:-
JORDENS FOLK. SYDOSTASIEN. Stockholm: BonnierFakta, 1984. 144 s. 29x23 cm. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg med fotografier och kartor. (#81615) 75:-
Josephson, Ragnar: KUNGARNAS PARIS. Stockholm: Natur och Kultur, 1943. Första och enda svenska upplagan. 200 s. 27,5x20 cm. Förlagets något nötta halvskinnband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad. (#82982) 150:-
Joslin, Mike: UR MEDICINMÄNNENS VÅLD. Stockholm: Forum, 1953. Första upplagan. 212, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med svartvita planscher av författaren, samt med kolorerad karta. Mike Joslin, född 1894 som Filip Elvius Olsson, i Håbo-Tibble, Uppsala län, död 1968. - Med hälsningar från Mike Joslin". (#102763) 150:- (bild)
Juncker, Elsebeth: RESAN TILL INDIEN. Stockholm: Norstedts, 1945. Första svenska upplagan. 292 s + karta. Häftad med obetydliga bruksspår. Illustrerad med teckningar av författarinnan. (#86222) 100:-
Jørgensen, Johannes: I DET YDERSTE BELGIEN. København: Pios, 1916. Första upplagan. 151 s + planscher. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Illustrerad med 2 fotografiska planscher, samt en karta i texten. Dansk text. Reseskildring från Belgien under Första världskriget. (#95301) 100:-
Kann, Pavel: LENINGRAD. Turisthandbok. Moskva: Förlaget för litteratur på främmande språk, 1959. 199, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med obetydligt skadat skyddsomslag. Illustrerad med svartvita teckningar av Emmanuil Bernstein, med svartvita fotografiska planscher, och löst bifogad kolorerad utvikbar karta. (#101400) 125:- (bild)
Karabuda, Barbro: TURKIET - mitt andra hemland. Stockholm: Tiden, 1957. Första upplagan. 183, (1) s. 24,5x 19,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad av Günes Karabuda, samt med karta. (#88350) 125:-
Kaudern, Walter: I CELEBES OBYGDER I-II. Stockholm: Bonniers, 1921. 557; 424, (1) s + planscher. Förlagets dekorerade klotband. 2 volymer. Illustrerade med 338 bilder, 15 färgplanscher och 18 kartor. (#87386) 400:-
Kaufmann, Herbert: RITT GENOM IFORAS. Stockholm: Natur och Kultur, 1959. 168 s + planscher. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med 16 planscher, med utvikbar karta och illustrationer i texten. (#89567) 90:-
Kede, Svante: OTAHEITI. Söderhavsbilder. Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1933. 214 s. Inbunde i förlagets klotband med lätt fläckad rygg. Utan skyddsomslag. Illustrerad med monterade svartvita planscher av författaren. (#102703) 90:-
Kernell, Ulrik: ANTECKNINGAR UNDER EN RESA I DET SYDLIGA EUROPA. Utur hans bref och efterlemnade dagbok utgifne af Chr. Stenhammar. Linköping: Axel Petre, 1825. Första upplagan. (10), 280, (1) s. Samtida något nött halvskinnband med nytt titelfält i skinn. Inlagan genomgående lite lagerfläckad. Med diskret stämpel med initialerna SR på titelbladet, den graverade frontespisen saknas. (#83818) 350:-
Killanin, Lord: MY IRELAND. A Personal Impression. England: Windward, 1987. 190, (1) pp. 30,5x21,5 cm. Publisher's boards in dust jacket. Photoillustrated in colour. (#72812) 100:-
Kjellgren, Josef: SPANSK ODYSSÉ. Stockholm: Tiden, 1932. Första upplagan. 208, (3) s. Inbunden i förlagets dekorerade halvklotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt. (#37350) 150:- (bild)
Kjersmeier, Carl: PÅ FETISCHJAKT I AFRIKA. Uppsala: Lindblads, 1935. 183, (1) s. Privatbundet lätt nött och skadat halvskinnband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. (#85493) 125:-
Kleen, Else (Gwen): HUR DÄR SÅG UT. Över England till Frankrike 1916. Stockholm: Norstedts, 1917. (4), 235 s. Handbundet halvklotband (Isberg, Norrköping), omslaget medbundet. Fotoillustrerad. Med exlibris. (#89240) 125:-
Klein, H. J. / Thomé, O. W.: JORDKLOTET OCH DESS NATURUNDER 1-2. Dess land och vatten, dess luftkrets och dess organiska lif. En geografisk familjebok. Stockholm: Fritze's, 1881-82. (8), 611, (1); (8), 634 s. 24,5x16,5 cm. 27 lösa originalhäften med omslag i 2 dekorerade skinnryggsband. Illustrerade med träsnittsillustraioner och delvis utvikbara kolorerade kartor. (#85221) 500:-
Knorring, Oscar von: TVÅ MÅNADER I EGYPTEN. Stockholm: Norstedts, 1873. VII, (1), 331, (1) s + planscher. 25x17,5 cm. Förlagets dekorerade klotband (bundet hos P. Herzog i Stockholm) med mindre nötskador i rygghuvud och ryggfot. Illustrerad med 16 träsnitt i texten, 2 litograferade porträtt (föreställande Ismaël Pascha och Ferdinand de Lesseps), 1 utvikbar karta (Suez-näset och Nil-delta vid slutet av 1869) i färglitografi, och 1 stor utvikbar vy över Suez-kanalen i färglitografi. Porträttet av Ismaël Pascha något lagerfläckat och vyn över Suez-kanalen med liten reva intill inhäftningen, i övrigt ett ovanligt välbevarat exemplar. (#88185) 750:-
Kock, Wolfram: RESA TILL RIO. Med Gotland i västerled. Stockholm: Natur och Kultur, 1947. 241 s. Häftad med lätt solkig rygg. Fotoillustrerad med planscher. Med dedikation från "förf". (#77308) 100:-
Koestler, Arthur: LOTUSEN OCH ROBOTEN. Stockholm: Tiden, 1960. Första svenska upplagan. 289, (1) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband. Utan skyddsomslag (#96913) 125:-
Kumlien, Bertil: GREKERNAS MAKEDONIEN. Glimtar från Norra Grekland. Stockholm: Rubicon, 1999. 159, (1) s. 27x20 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad av författaren, delvis i färg. Med dedikation från "Bertil". (#71900) 250:-
Kumlien, Gunnar D.: ITALIEN INPÅ LIVET. Stockholm: Hökerbergs, 1959. 248, (4) s. Häftad med lätta bruksspår. Illustrerad med teckningar av Erik Prytz. (#74859) 100:-
Kuylenstjerna, Alexis: BLAND KINESER OCH MONGOLER I-II. Resor. Stockholm: Gernandts, 1900-01. (4), 420; (4), 429 s. Häfte 1-27 lösa i förlagets dekorerade klotband. 2 volymer innehållande samtliga originalhäften med omslag. Illustrerade med kartor och fotografier samt planscher i färg, delvis utvikbara. Lämpligt inbindningsobjekt. (#89173) 200:-
Käbin, Ilo: TILL LANDS OCH TILL SJÖSS. En studie över estländska läkare-upptäcktsresande. Lund: Tulimuld, 1972. 134, (2) s. Häftad. Illustrerad. (#52559) 75:-
Ladberg, Bo Teddy: PÅ PROMENAD I WIEN. Stockholm: Gebers, 1960. Originalupplagan. 202, (5) s. 24,5x17 cm. Inbunden i förlagets tryckta klotryggsband med något skadat skyddsomslag. Illustrerad av Gösta Kriland och Ynve Svalander. (#51405) 100:-
Landström, Björn: COLUMBUS. Historien om Amiralen över Oceanen Don Cristķbal Colķn och hans resor den västliga vägen till Indien efter samtida källor återberättad. Stockholm: Forum, 1966. Ny upplaga. 207, (1) s. 28,5x22 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad i färg av författaren. (#94522) 150:-
Laurin, Carl G.: STAMFRÄNDER. Reseminnen och skildringar. Stockholm: Norstedts, 1924. (8), 283, (1) s. Handbundet halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Fotoillustrerad. Med namnteckning på det medbundna främre omslaget. (#52722) 100:-
Laurin, Carl G.: STAMFRÄNDER. Reseminnen och skildringar. Stockholm: Norstedts, 1924. Upplaga tryckt i 1000 numrerade exemplar. (8), 283, (1) s. Fotoillustrerad. Bunden tillsammans med; MÄNNISKOR. Andra upplagan. Stockholm: Norstedts, 1919. 175, (1) s. Fotoillustrerad med planscher. Förlagets obetydligt nötta halvskinnband med övre guldsnitt. 2 arbeten i 1 volym. (#73024) 125:-
Lauterer, Joseph: JAPAN. Den uppgående solens land fordom och nu. Efter resor och forskningar skildradt. Auktoriserad öfversättning af Karin Jensen. Lund: Gleerup, 1904. (4), II, 385 s. Inbunden i förlagets i färg dekorerade klotband. Illustrerad med 100 bilder efter japanska original och fotografier efter naturen. Med namnteckning på titelbladet daterad 1904. Med exlibris. (#94048) 250:-
L. C. G. (Louis De Geer): SKIZZER OCH RESEMINNEN FRÅN FINLAND. Stockholm: Hjerta, 1849. 70 s. Samtida nött halvskinnband. (#50267) 350:-
Leopold, Christer: RESA I TIBET. Stockholm: Norstedts, (1980). 216 s + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher delvis i färg. (#89349) 90:-
Lewenhaupt, C.A.C.: BLAND LUSITANIAS ROSOR OCH KLOSTERKATEDRALER, GUANCHES GROTTOR, DE LYCKLIGA ÖARNAS BANANER OCH VULKANER. En trevlig resa (åtminstone för författaren). Stockholm: Bonniers, 1922. 350, (2) s. 23,5x16,5 cm. Handbundet dekorerat halvskinnband med övre guldsnitt och blekt rygg. Inga omslag medbundna. Fotoillustrerad. (#52027) 200:-
Lewenhaupt, C.A.C.: BLAND LUSITANIAS ROSOR OCH KLOSTERKATEDRALER, GUANCHES GROTTOR, DE LYCKLIGA ÖARNAS BANANER OCH VULKANER. En trevlig resa (åtminstone för författaren). Stockholm: Bonniers, 1922. 350, (2) s. 23,5x16,5 cm. Handbundet nött och solkigt halvskinnband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. (#52661) 100:-
Lewenhaupt, Gustaf C:son: ASKEGREVEN BERÄTTAR VIDARE. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1936. Andra upplagan. 328, (3) s. Förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#30461) 125:-
Lidman, Hans: KAMRAT I NORR. Stockholm: LT, 1966. 286, (3) s. Häftad. Fotoillustrerad av författaren. (#34657) 150:-
Lidman, Hans: NORDKALOTT. Stockholm: LT, 1964. Ny upplaga. 206, (2) s. Pocket. Fotoillustrerad av författaren. (#65920) 50:-
Lidman, Ulla: ETT RYGGSTÖD AV GULD. Utgiven av Husmodern. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1937. 195, (1) s. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#85927) 90:-
Lilliehöök, John: TVENNE ÅR BLAND ZOUAVERNE. Minnen och anteckningar från fälttåget uti Italien och expeditioner uti Afrika åren 1859 och 1860. Stockholm: Bonniers, 1861. (8), 338, (2) s. Vackert handbundet något senare halvfranskt band med ryggdekor. Illustrerad med porträtt, 8 delvis handkolorerade planscher och 4 utvikbara kolorerade kartor. (#4190) 500:-
Lindblad, Jan: RESA TILL RÖDA FÅGLAR. Stockholm: Bonniers, 1966. Första upplagan. 166, (2) s + planscher. Inbunden i förlagets klotband med lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher, delvis i färg. (#66933) 75:-
Lindblad, Jan: RESA TILL RÖDA FÅGLAR. Stockholm: Bonniers, 1989. Ny upplaga. 194, (1) s. 25,5x18 cm. Inbunden i förlagets pappband skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. (#72738) 90:-
Lindblad, Jan: STENÅLDER OCH VITA INDIANER. Stockholm: Bonniers, 1977. Första och enda upplagan. 188, (1) s.25,5x18 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av författaren. (#88309) 100:-
Lindblom, Gerhard: AFRIKANSKA STRÖVTÅG. Två års folklivsstudier i engelska och tyska Ost-Afrika. Stockholm: Boniers, 1914. Första upplagan. (6), 333, (2) s + utvikbar karta. Förlagets titeldekorearde klotband med påklistrad pärmbild i färg. Med 110 fotoillustrationer i texten. (#86820) 150:-
Lindgren, Stefan: LENINGRAD - PÅ ANDRA STRANDEN. Stockholm: Ordfront, 1990. Första och enda upplagan. 336, (4) s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad samt med kartor. (#89706) 100:-
Lindqvist, Märta: PALESTINSKA DAGAR. Stockholm: Skoglunds, 1931. 205, (2) s. Förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad samt med karta. (#75907) 100:-
Lindroth, Hjalmar: ISLAND. Motsatsernas ö. Stockholm: Gebers, 1930. XI, (1), 240 s. Häftad med lätt solkig rygg. Övervägande fotoillustrerad samt med liten karta. (#52730) 100:-
Linné, Carl von: LINNÉS DALARESA Iter Dalekarlicum jämte UTLANDSRESAN Iter ad Exteros och BERGSLAGSRESAN Iter ad fodinas. Med utförlig kommentar utgiven under redaktion av Arvid Hj. Uggla. Stockholm: Gebers, 1953. 432 s + planscher. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad i texten samt med 16 fotografiska planschsidor och 3 utvikbara kartor varav 2 tryckta i två färger. (#95943) 200:-
(LINNÉ, CARL VON) Black, David (Ed.): CARL LINNAEUS TRAVELS. London: Paul Elek, 1979. 108 pp. 25,5x19,5 cm. Publisher's boards in dustjacket. Illustrated by Stephen Lee, partly in colour. (#65297) 100:-
Lo-Johansson, Ivar: DAGBOK FRÅN 20-TALET. Vagabondliv i Frankrike. Nederstigen i dödsriket. Kolet i våld. Mina städers ansikten. Med efterskrift av författaren. Stockholm: Liber, 1982. Ny samlad utgåva av Lo-Johan's reseskildringar. 462, (2) s. Förlagets tryckta pappband. (#53936) 125:-
Lo-Johansson, Ivar: RESA TILL NORDAFRIKA. Julhälsning från Finspångs Bokhandel. Tryckt i Bollnäs: Nyströms, 1975. 37, (3) s. Häftad med lättare bruksspår, med skyddsomslag. (#61062) 50:-
Lo-Johansson, Ivar: VAGABONDLIV I FRANKRIKE. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1983. Faksimilutgåva. 168 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#53937) 90:-
Lundgren, Egron: EN MÅLARES ANTECKNINGAR I. Utdrag ur Dagböcker och Bref. Italien och Spanien. Stockholm: Norstedts, 1873-74. Andra upplagan. (6), 424, III s. Förlagets dekorerade klotband med nötskador i rygghuvud och ryggfot. Illustrerad av författaren. (#52564) 100:-
Lundgren, Egron: EN MÅLARES ANTECKNINGAR II. Utdrag ur Dagböcker och Bref. Indien. Stockholm: Norstedts, 1872. Originalupplagan. (4), 242, II s. Förlagets dekorerade klotband med lätta bruksspår. Illustrerad av författaren. (#89006) 125:-
Lundgren, Egron: EN MÅLARES ANTECKNINGAR II. Utdrag ur Dagböcker och Bref. Indien. Stockholm: Norstedts, 1874. Andra upplagan. (7), 242, II s. Privatbundet obetydligt nött halvskinnband. Illustrerad av författaren. (#89007) 125:-
Lundgren, Egron: RESESKILDRINGAR, ANTECKNINGAR OCH BREF. Samlade och utgifna af Georg Nordensvan. Stockholm: Bonniers, 1905. (4), 316 s. Privatbundet halvskinnband med litet brännmärke intill bakre ryggfalsen. Med äldre namnteckning på förtitelbladet. (#84051) 150:-
Lundkvist, Artur: INDIABRAND. Stockholm: Bonniers, 1950. 287, (1) s. Förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad med planscher. (#61726) 75:-
Lundkvist, Artur: NEGERLAND. Stockholm: Bonniers, 1951. Ny upplaga avsedd för bokhandeln. 269, (2) s. Förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. (#59013) 100:-
Lundkvist, Artur: NEGERLAND. Stockholm: Bonniers, 1951. Ny upplaga avsedd för bokhandeln. 269, (2) s. Häftad. (#34435) 100:-
Lundkvist, Artur: VULKANISK KONTINENT. En resa i Sydamerika. Stockholm: Tiden, 1960. Ny upplaga, av författaren obetydligt förkortad. 331 s. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#66370) 100:-
Lundquist, Birger: MEDELHAVSRESA. Skissblad i svart och färg. Stockholm: Bonniers, 1952. (94) s. 25,5x19,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Inledande text av Georg Svensson. (#48112) 125:-
Lundquist, Birger: NED TILL SPANIEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1953. Första och enda upplagan. 135, (1) s. 24,5x17,5 cm. Handbundet skinnryggsband av Barkelltyp (Bonniers Bokbinderi, Stockholm) med smakfull ryggdekor, två upphöjda bind och övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad med teckningar av författaren. (#29195) 750:- (bild)
Lundquist, Birger: NED TILL SPANIEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1953. Första och enda upplagan. 135, (1) s. 24,5x17,5 cm. Häftad. Illustrerad med teckningar av författaren. (#29193) 100:-
Lundquist, Birger: NED TILL SPANIEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1953. Första och enda upplagan. 135, (1) s. 24x17 cm. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren. (#88239) 125:-
Lundqvist, Eric: DAJAK. Stockholm: Folket i Bild, 1949. Andra upplagan. 238 s. Privatbundet enklare halvklotband, omslaget medbundet. Illustrerad med en karta. (#87364) 100:-
Lundqvist, Eric: MODER INDIA. Stockholm: Bonniers, 1964. 228, (1) s + planscher. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med 32 planschblad. Med namnstämpel på det fria försättsbladet. (#52275) 100:-
Lundqvist, Eric: VILDARNA FINNS I VÄST. Stockholm: Bonniers, 1951. Första upplagan. 251, (3) s. Inbunden i förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher samt utvikbar karta. (#82684) 125:-
Lundqvist, Eric: VILDARNA FINNS I VÄST. Stockholm: Bonniers, 1954. Ny upplaga. 325, (2) s + planscher. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Med namnstämpel på det fria försättsbladet. (#96240) 90:-
Lundqvist, Eric: ÖARNA OCH MORGONDAGEN. Om människor och djur, om brytningstider och framtidsproblem i Indonesiens övärld. Stockholm: Bonniers, 1961. Första upplagan. 231, (1) s + planscher. Förlagets titeldekorerade klotband med lagade revor i skyddsomslaget. Fotoillustrerad med planscher, delvis i färg. (#88806) 150:-
Löfgren, Svante: RES TILL VINETS FRÖJDER. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1961. 180, (1) s + planscher. 24x16,5 cm. Inbunden i förlagets klotryggsband med något skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher i svartvitt. (#63660) 75:-
Löfgren, Svante: VINETS FRÖJDER. Stockholm: Askelin & Hägglund, 1987. 257 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Med dedikation från "Svante L". (#63658) 90:-
Löfgren, Svante: VINVANDRINGAR LÄNGS RHÔNE. Malmö: Berghs, 1978. 226, (6) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i svartvitt samt med karta. (#63335) 75:-
Löfström, Tomas: DEN LÅNGA RESAN TILL LHASA. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1983. 248, (1) s. 22x14 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med kartor och fotografier. (#26332) 150:-
Löfström, Tomas: MELLAN HAVÄNG OCH HIMALAYA. Resor, utblickar. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1978. 205 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#88325) 90:-
Macdonald-Smith, Ian: BERMUDA TRIANGLES. Bermuda: Ian Macdonald-Smith, 1993. 208 pp. 22,5x34,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Photoillustrated in colour. Signed by the author "Ian Macdonald-Smith" (#71772) 150:-
Majrani, Marco: HIMALAYAS. Vercelli: White Star, 2001. New edition. 134, (10) pp. 36,5x26 cm. Publisher's title decorated hard cover in dust jacket. Photoillustrated in colour. (#37023) 175:-
Manker, Ernst: RAJD OCH KARAVAN. Stockholm: LT, 1958. Andra upplagan. 264 s. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#29962) 125:-
Mannerheim, C. G.: TILL HÄST GENOM ASIEN. Redigerad och med inledning av Göran Schildt. Stockholm: Natur och Kultur, 1961. Ny upplaga. 263, (1) s + planscher. Häftad med veck i främre omslaget. Fotoillustrerad med planscher. (#92211) 150:-
Mannerheim, C. G.: TILL HÄST GENOM ASIEN. Söderström: Helsingfors 1942. Förkortad upplaga redigerad av Kaarlo Hildén. XII, 539 s. 28x19,5 cm. Inbunden i förlagets något nötta och skadade halvskinnband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad samt med utvikbar karta. Med gåvotillskrift på det fria försättsbladet. (#98320) 300:-
Marshall, W. G.: GENOM AMERIKA ELLER NIO MÅNADER I FÖRENTA STATERNA. (New York, Niagara, hos Mormonerna, i San Francisco, m.m.). Stockholm: Bonniers, 1882. (8), 280 s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med obetydliga bruksspår. Illustrerad med träsnitt i texten samt med helsides planscher. (#27307) 300:-
McGovern, William Montgomery: I FÖRKLÄDNAD TILL LHASA. Redogörelse för en hemlig resa genom det mystiska Tibet. Stockholm: Bonniers, 1924. 377, (2) s. Förlagets klotband med monterad färgplansch på främre pärmen. Fotoillustrerad. (#26961) 150:-
Mellanby, Ruth: OUR BEAUTIFUL HOMELAND CAMBRIDGE. London: Blackie & Son, no date. 64 pp + plates. Publisher's pictorial cloth. Illustrated with plates in colour. Presentation inscription from "Ruth Mellanby" dated 1962. (#74386) 100:-
Michaud, Roland and Sabrina: MIRROR OF THE ORIENT. Foreword by Najm ud-Din Bammat. Boston: New York Graphic Society, 1981. (101) pp. 24,5x28 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated in color. (#86323) 200:-
Miller, Helen Hill: GREKISK HORISONT. En resa genom det levande förflutna. Stockholm: Bonniers, 1962. 230 s. 23,5x18 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#57260) 125:-
Miller, Helen Hill: GREKISK HORISONT. En resa genom det levande förflutna. Stockholm: Bonniers, 1962. 230 s. 23,5x18 cm. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#52656) 100:-
Miller, Henry: GREKLAND. Göteborg: Tre Tryckare, 1964. 55, (2) s. 26x19,5 cm. Förlagets klotband med små lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad i färg och svartvitt av Anne Poor. (#18391) 150:-
Miller, Henry: KOLOSSEN FRÅN MAROUSSI. Till svenska av Sven Lundgren. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1978. Ny svensk upplaga. 214, (1) s. Pocket. (#86229) 90:-
MILLER'S NEW YORK AS IT IS; OR STRANGER'S GUIDE-BOOK TO THE CITIES OF NEW YORK, BROOKLYN AND ADJACENT PLACES... Stockholm: Rediviva, 1970. Faksimilutgåva efter original från 1866. 141, 16, (25) s. 16x10,5 cm. Förlagets tryckta klotband. Illustrerad med 3 utvikbara kartor, varav 1 i ficka. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#69321) 100:-
MIN BÄSTA RESA. Under redaktion av Prins Wilhelm. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1952. Andra upplagan. 311, (1) s. Privatbundet halvfranskt band, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad med planscher. Sista sidan något vattenskadad, samt med namnteckning på förtitelbladet. (#52251) 100:-
Mjöberg, Eric: BORNEO. Huvudjägarnas land. Stockholm: Bonniers, 1927. Första och enda svenska upplagan. X, (2), 514 s + planscher. Förlagets dekorerade gröna klotband med monterad pärmbild i färg. Illustrerad med 32 planscher (varav 2 i färg), 186 fotoillustrationer i texten samt 2 kartor (varav en utvikbar). (#82027) 350:-
Mjöberg, Eric: BORNEO. Huvudjägarnas land. Stockholm: Bonniers, 1927. Första och enda svenska upplagan. X, (2), 514 s + planscher. Privatbundet halvskinnband, främre omslag medbundet. Illustrerad med 32 planscher (varav 2 i färg), 186 fotoillustrationer i texten samt 2 kartor (varav en utvikbar). Med exlibris. (#85026) 350:-
Mjöberg, Eric: BORNEO. Huvudjägarnas land. Stockholm: Bonniers, 1927. Första och enda svenska upplagan. X, (2), 514 s + planscher. Privatbundet klotband, inga omslag medbundna. Illustrerad med 32 planscher (varav 2 i färg), 186 fotoillustrationer i texten samt 2 kartor (varav en utvikbar). Med namnteckning förtitelbladet. (#88248) 200:-
Mjöberg, Jöran: ISLAND. Eldens källa - diktens ö. Sagoön runt på tjugo dagar. Stockholm: Natur och Kultur, 1985. 177, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad med planscher i färg, samt med en karta. (#93903) 90:-
Moberg, Gösta: RÄDSLANS LAND. 16 000 kilometer genom Sahara och Sudan. Stockholm: Bonniers, 1927. 432 s. Privatbundet halvklotband. Inga omslag medbudna. Fotoillustrerad samt med 1 utvikbar karta och 1 utvikbar plansch. (#53573) 150:-
Montaigne, Fen: HOOKED. Fly-fishing through Russia. London: Weidenfeld & Nicolson, 1998. X, (2), 275 pp. Publisher's hard cover in dust jacket. With maps on both endpapers. (#54956) 125:-
Montan, C.O. och Warburg, Karl: SÅNGARFÄRDEN TILL PARIS 1878. Ett stycke studentlif, skildradt i resebref. Stockholm: Fr. Skoglunds, 1878. Andra upplagan. (8), 192 s. Privatbundet halvklotband. Med titelplansch tecknad av Carl Larsson. Med namnstämpel på titelbladet. (#52668) 150:-
Montell, Gösta: MEXIKANSKT. Indianliv i forntid och nutid. Stockholm: Medéns, 1936. 217, (3) s + planscher. Förlagets halvklotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher samt 2 ritade kartor. (#91453) 175:-
Moorehead, Alan: DEN BLÅ NILEN. Stockholm: Forum, 1963. 255, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med lagad reva i bakre delen av skyddsomslaget. Illustrerad i texten samt med planscher. En första del Den Vita Nilen utkom 1961. (#97102) 100:-
Moorehead, Alan: DEN VITA NILEN - DEN BLÅ NILEN. Stockholm: Forum, 1961 och 1963. 362, (1); 255, (1) s + planscher. 2 häftade volymer utan skyddskartong. Illustrerade i texten samt med planscher. (#92197) 175:-
Morris, Jan: TRAVELS. New York: Harcourt Brace Jovanovich, 1976. First American edition. 155 pp. Publisher's quarter cloth in dust jacket with minor trace of uses. With illustrations by Nicholas Hall. (#41778) 100:-
Morris, O.J.: GRANDFATHER'S LONDON. With an introduction by John Pudney. London: Putnam, 1961. Second impression. 127 pp. 25,5x19 cm. Publisher's cloth. Without dust jacket. Photoillustrated. (#76340) 100:-
Mortensen, Johan: LONDON AV I DAG. Stockholm: Bonniers, 1926. 300, (1) s. Privatbundet trevligt halvklotband. Fotoillustrerad. (#88217) 100:-
Mortensen, Johan: LONDONKALEIDOSKOP. Stockholm: Bonniers, 1930. 297, (2) s. Förlagets klotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#88276) 125:-
Morton, H. V.: RESENÄR I ITALIEN. Stockholm: Natur och Kultur, 1966. 607, (1) s. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#66366) 125:-
Morton, H. V.: UPPTÄCKTSRESA I ENGLAND. En Vindrosbok redigerad av Göran Schildt. Stockholm: Biblioteksförlaget, 1961. 279, (9) s. Häftad med lätta bruksspår. Illustrerad med karta. (#102704) 90:- (bild)
Mounteney-Jephson, A. J.: EMIN PASCHA OCH DE UPPRORISKE I SUDAN. Med förord av Henry M. Stanley. Auktoriserad upplaga, på svenska utgifven af E. W. Dahlgren. Stockholm: Norstedts, 1891. XIV, 441 s + utvikbar karta och utvikbart brev i faksimil. Förlagets röda dekorerade klotband med lätt blekt rygg och liten nötskada i rygghuvudet. Illustrerad i texten. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#88548) 350:-
(MUNTHE, AXEL) Andrén, Arvid m.fl.: THE STORY OF AXEL MUNTHE, CAPRI AND SAN MICHELE. A memorial volume with contributions by Arvid Andrén, Edwin Cerio, Amedeo Maiuri, Malcolm Munthe, Josef Oliv, Bror Olsson, Alma Siracusa and Hilding Thylander. Malmö: Allhem, 1959. 428. (1) pp. 30x23 cm. Publisher's half leather binding with top edges gilt. Without dust jacket. Illustrated with plates, photographs and drawings partly in colour. English text. Binding with some traces of use. (#58943) 350:-
Myrdal, Jan: INDIEN VÄNTAR. Stockholm: Norstedts, 1980. 403, (5) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher av Gun Kessle, delvis i färg. (#657) 125:-
Myrdal, Jan: KULTURERS KORSVÄG. En bok om Afghanistan. Stockholm: Norstedts, 1960. Första upplagan. 291, (1) s. Häftad. Illustrerad med teckningar av Gun Kessle. Med namnteckning på förtitelbladet. (#95991) 100:-
Myrdal, Jan: SIDENVÄGEN. En resa från Höga Pamir och Ili genom Singkiang och Kansu. Stockholm: Norstedts, 1977. 387, (5) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher av Gun Kessle. (#87118) 150:-
Myrdal, Jan / Kessle, Gun: PÅ RESA. Anteckningar och bilder. Stockholm: Norstedts, 1991. 355, (3) s. 24,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad av Gun Kessle. (#96015) 125:-
Månsson, Måns: UPSALASÅNGARNES PARISERFÄRD. Upsala, Elias Edquist, 1868. (2), 118, (2) s. Äldre lätt skadat halvfranskt band. Illustrerad med 8 porträtt i tontryck och 1 träsnitt. Med genomgående mindre fläck på träsnittet och titelbladet. (#52671) 150:-
Möller, Ingegerd: DAGBOKSBILDER FRÅN ISLAND. Text Inga Borg. Stockholm: LT, 1977. 109, (2) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#37602) 100:-
Möller, Lotte: TILL ENGLAND! Stockholm: Bonniers, 2001. 127, (1) s. 19x22 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. (#82573) 90:-
Mörne, Håkan: DE ÄVENTYRLIGA VÄGARNA. Förord av Albert Engström. Stockholm: Holger Schildts, 1929. 319, (4) s + planscher. Privatbundet halvskinnband. Fotoillustrerad med planscher, samt med utvikbar karta. Med namnteckning förtitelbladet. (#88290) 150:-
Mörner, Birger: FRÅN ARAFIS IRRFÄRDER. Stockholm: Norstedts, 1915. 199 s. Förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar. Med namnteckning daterad 1915 på det fria försättsbladet. (#52719) 125:-
Naipaul, V. S.: BLAND DE RÄTTROGNA. En islamistisk resa. Höganäs: Bra Böcker, 1982. Första svenska upplagan. 531, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 2001. (#50685) 90:-
Naipaul, V. S.: BORTOM TRON. Islamiska utflykter bland de omvända folken. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1999. Första svenska upplagan. 461, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#81255) 100:-
Naipaul, V. S.: INDIEN. Raseri och revolt. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1991. 478, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med några mindre lagade revor i skyddsomslaget. Nobelpristagare i litteratur 2001. (#50690) 90:-
Nansen, Fridtjof: FRAM ÖFVER POLARHAVET I-II. Den norska polarfärden 1893-96. Med ett tillägg af Otto Sverdrup. Stockholm: Bonniers, 1897. (10), 539 + (6), 570 s + planscher. Inbundna i förlagets dekorerade blå klotband. 2 volymer med lättare bruksspår. Med 233 illustrationer, delvis som planscher och delvis i färg, och 4 kartor i färg, varav 2 utvikbara. (#97705) 750:-
Nathorst, A. G.: TVÅ SOMRAR I NORRA ISHAFVET I-II. Kung Krals land. Spetsbergens kringsegling - Spanande efter Andrée i nordöstra Grönland. Stockholm: Beijers, 1900. XXXV, (1), 352 s + 2 utvikbara kolorerade kartor; XIII, (1), 414 s + 1 utvikbar kolorerad karta. Två delar inbundna i förlagets dekorerade klotband med mindre bruksspår. Båda delarna illustrerade i texten. 2 av kartorna med mindre revor, främre inre falsen något svag efter brott i försättspappret. (#97324) 750:-
NATIONAL GEOGRAPHIC MAGAZINE 1930. Volume LVII-LVIII, January-December includung Index. Privatly bound in half leather. 2 volumes. Photoillustrated and with maps, partly in color. (#44602) 350:-
NATIONAL GEOGRAPHIC MAGAZINE 1931. Volume LIX-LX, January-December includung Index. Privatly bound in half leather. 2 volumes. Photoillustrated and with maps, partly in color. (#44603) 350:-
NATIONAL GEOGRAPHIC MAGAZINE 1932. Volume LXI-LXII, January-December includung Index. Privatly bound in half leather. 2 volumes. Photoillustrated and with maps, partly in color. (#44604) 350:-
NATIONAL GEOGRAPHIC MAGAZINE 1933. Volume LXIII-LXIV, January-December includung Index. Privatly bound in half leather. 2 volumes. Photoillustrated and with maps, partly in color. (#44605) 350:-
NATIONAL GEOGRAPHIC MAGAZINE 1935. Volume LXVII-LXVIII, January-December includung Index. Privatly bound in half leather. 2 volumes. Photoillustrated and with maps, partly in color. (#44607) 350:-
NATIONAL GEOGRAPHIC MAGAZINE 1936. Volume LXIX, January-June includung Index. Privatly bound in half leather. Photoillustrated and with maps, partly in color. (#44608) 175:-
Nerman, Ture: I VILDA VÄSTERN. En Amerika-tripp i värdskrigstid. Stockholm: Ljungbergs, 1935. 204, (3) s. Häftad. (#3772) 100:-
Nielsen, Aage Krarup: BLAND HUVUDJÄGARE I ECUADOR. Stockholm: Bonniers, 1934. 225, (2) s + planscher. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad med planscher och utvikbar karta. Ryggen med litet nötmärke och mindre skada i ryggetiketten. (#88319) 100:-
Nielsen, Aage Krarup: FRÅN EN HELT ANNAN VÄRLD. Stockholm: Bonniers, 1949. 155, (2) s + planscher. Inbunden i förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#86220) 100:-
Nielsen, Aage Krarup: HELVETET BORTOM HAVET. En straffånges upplevelser i Guyana. Stockholm: Bonniers, 1933. 312 s. 23,5x17 cm. Handbundet dekorerat halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad med planscher. För- och eftersättspapperen i form av franska flaggan. Med obetydligt blekt rygg. (#52029) 250:-
Nielsen, Aage Krarup: KIMONO OCH KAKI. Stockholm: Bonniers, 1950. 172, (3) s + planscher. Privatbundet klotryggsband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad med planscher. (#73513) 100:-
Nielsen, Aage Krarup: MERDEKA. Strövtåg i Indonesien. Stockholm: Bonniers, 1954. 202, (1) s + planscher. Förlagets klotryggsband med lätt skadat och lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#86219) 100:-
Nobile, Umberto: MED ITALIA FRÅN ROM TILL NORDPOLEN. Stockholm: Bonniers, 1929. 448 s + utvikbar karta. Inbunden i förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad i svartvitt. (#99189) 350:-
Norbu, Thubten Djigme: TIBET MITT FÖRLORADE LAND. Återberättad av Heinrich Harrer. Stockholm: Forum, 1960. Första svenska upplagan. 255, (1) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med 19 färgbilder och 1 karta. (#86044) 125:-
Nordenskiöld, A. E.: STUDIER OCH FORSKNINGAR FÖRANLEDDA AF MINA RESOR I HÖGA NORDEN. Ett populärt vetenskapligt bihang till "Vegas färd kring Asien och Europa". Stockholm: Beijers, 1883. (10), 546 s + planscher. Samtida enklare lätt nött halvskinnband. Illustrerad i texten, samt med 12 delvis utvikbara kartor och litografiska planscher i färg. Med namnstämpel på det klistrade försättsbladet. (#90392) 500:-
Nordenskiöld, A. E.: VEGAS FÄRD KRING ASIEN OCH EUROPA I-II. Stockholm: Beijers, 1880-81. Originalupplagan. XV, (1), 510; IX, (1), 486, (1) s. Inbundna i förlagets dekorerade skinnryggsband. 2 volymer, andra delen med något nött rygg och liten reva i rygghuvudet. Illustrerade, mestadels med träsnitt i texten, samt med 10 litograferade utvikbara kartor, delvis i färg, och 5 porträtt i stålstick. Inlagorna i bästa skick. (#4196) 1000:-
Nordenskiöld, Erland: FORSKNINGAR OCH ÄVENTYR I SYDAMERIKA. Stockholm: Bonniers, 1915. (6), 597, (3) s. 23x16,5 cm. Privatbundet halvklotband. Med 271 illustrationer, delvis i texten och delvis som planscher, med teckningar, fotografier, kartor och färgplanscher. (#88333) 400:-
Nordenskiöld, Erland: INDIANERNA PÅ PANAMANÄSET. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1928. Tredje upplagan. 282 s + planscher. 24,5x17,5 cm. Privatbundet halvskinnband med obetydliga bruksspår, omslaget medbundet. Med 174 illustrationer i texten i form av fotografier och teckningar, med 5 planscher i färg och en utvikbar lagad karta. (#88465) 300:-
Nordenskiöld, Erland: INDIANLIF I EL GRAN CHACO (SYD-AMERIKA). Stockholm: Bonniers, 1910. (8), 319 s. Samtida nött och lätt skadat halvfranskt band. Med 162 illustrationer, delvis som fotografiska planscher samt med dubbelsidig karta. Skildringar från resa 1908-1909. (#30278) 300:-
NORDISCHES VERKEHRS- UND REISEHANDBUCH. Kurzer Reiseführer für den Verkehr nach Dänemark, Schweden und Norwegen. Achter Jahrgang 1930. Herausgegeben vom A.-B. Nordisk Resebureau, Gotenburg. 288 pp. Publisher's printed soft cover. With advertisements and folded coloured map. German text. (#85559) 250:- (bild)
Norrman, Lars: DET OKÄNDA HOLLAND. En konstnär reser bortom allfarvägarna. Stockholm: Bonniers, 1955. Första och enda upplagan. 185, (1) s + karta. 25,5x20,5 cm. Förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren, delvis i färg. (#88351) 125:-
NYA ÄVENTYR JORDEN RUNT. 30 svenska storresenärer berättar. Stockholm: Natur och Kultur, 1971. 300 s. Förlagets klotband med lagad reva i skyddsomslaget. Fotoillustrerad. (#88770) 90:-
NYA ÄVENTYR JORDEN RUNT. 30 svenska storresenärer berättar. Stockholm: Natur och Kultur, 1971. 300 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Med dedikation från medförfattaren Sven Ersman "tillgivne Sven". (#57113) 100:-
Nyblom, Knut: UPPSALASÅNGARNES PARISERFÄRD 1900. Minnen. Stockholm: Tullberg, (1901). 182 s. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. Med dedikation från "gamla farbror Knut". (#52720) 125:-
Nylander, Erik: PÅ KOMMERSIELL STUDIEFÄRD I SYDAMERIKA. Stockholm: Sveriges Allmänna Exportförening, 1929. 197, (1) s. 24,5x19 cm. Förlagets något nötta halvfranska band. Illustrerad med monterade fotografier och 1 kolorerad karta. Med dedikation från "Förf". (#51446) 150:-
Nyqvist, Anette: MEXIKANSK MATRESA. Stockholm: Alfabeta, 1995. 157 s. 17,5x20 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#62620) 75:-
Näsström, Gustaf: LUSTVANDRING I DANMARK. Stockholm: Gebers, 1956. Andra upplagan. 232, (2) s. 25x17,5 cm. Förlagets halvklotband med obetydligt skadat skyddsomslag. Illustrerad av Ebbe Sadolin. (#51403) 125:-
Oliv, Josef: AXEL MUNTHES SAN MICHELE. En vägledning för besökare. Med en essay om Capri genom tiderna av Axel Boëthius. Malmö: Allhem, 1954. Första upplagan. 45, (3) s. Häftad. Fotoillustrerad samt med porträtt av Axel Munthe. Med dedikation från författren "Josef Oliv 31.5. 1958". (#52743) 100:-
Olrog, Claës Chr.: LANDET VÄSTER OM FLODEN. Stockholm: Bonniers, 1949. 145, (2) s + planscher + 4 sidor kartor. Häftad med lättare bruksspår. Fotoillustrerad med planscher. En bok om El Gran Chaco i Paraguay. (#86522) 100:-
Olsson, Jan Olof: I DUBLINS VACKRA STAD. Stockholm: Bonniers, 1968. Originalupplagan. 187, (2) s + planscher. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher av Hans Ge Eriksson. (#34635) 300:-
Olsson, Jan Olof: I DUBLINS VACKRA STAD. Stockholm: Bonniers, 1968. Originalupplagan. 187, (2) s + planscher. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med lätta bruksspår. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher av Hans Ge Eriksson. (#81441) 200:-
Olsson, Jan Olof: I DUBLINS VACKRA STAD. Stockholm: Bonniers, 1968. Originalupplagan. 187, (2) s + planscher. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher av Hans Ge Eriksson. Med exlibris. (#27799) 250:-
Olsson, Jan Olof: JOLO I LONDON. En reseguide. Stockholm: Sesam/Aldus, 1971. Första upplagan. 111, (1) s. Häftad med tryckt omslag i färg. Fotoillustrerad. (#13413) 100:-
Olsson, Jan Olof: JOLO I LONDON. En reseguide. Stockholm: Sesam/Bonniers, 1976. Fjärde upplagan, första tryckningen. 111, (1) s. Fotoillustrerad samt med kartor. Med diskret namnteckning på titelbladet samt lätt blekt rygg. (#82859) 50:-
Olsson, Jan Olof: MINA STÄDER. Urval och inledning av Carl Olov Sommar. Stockholm: Bonniers, 1993. Originalupplagans nionde-sjuttonde tusende. 330, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med lätt nött skyddsomslag. (#102510) 90:-
Olsson, Jan Olof: MINA STÄDER. Urval och inledning av Carl Olov Sommar. Stockholm: Bonniers, 1993. Originalupplagans nionde-sjuttonde tusende. 330, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#13522) 100:-
Olsson, Jan Olof: NER TILL BOSPOREN. Stockholm: Bonniers, 1966. 156, (2) s. 26x22 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med lagade revor i skyddsomslaget. Fotoillustrerad av Roland Jansson. (#12248) 150:-
Olsson, Jan Olof / Sjögren, Margareta: DROTTNINGENS ENGLAND. Stockholm: Bonniers, 1954. Originalupplagans sjätte-sjunde tusende. 249, (2) s + planscher. Förlagets pappband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#26593) 100:-
Olsson, Jan Olof / Sjögren, Margareta: IRLAND, DEN OMÖJLIGA ÖN. Stockholm: Bonniers, 1957. Originalupplagan. 296, (5) s + planscher. Häftad med solkig rygg. Fotoillustrerad med svartvita planscher. (#89248) 150:-
Olsson, Jan Olof / Sjögren, Margareta: IRLAND, DEN OMÖJLIGA ÖN. Stockholm: Bonniers, 1957. Originalupplagans femte-sjunde tusende. 296, (5) s + planscher. Inbunden i förlagets klotryggsband med lätta bruksspår, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med svartvita planscher. (#98951) 200:-
Ostelius, Hans: PÅ LUFFEN I LUFTEN. Stockholm: Natur och Kultur, 1947. Andra upplagan. 211 s + utvikbar karta. Förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. (#89566) 100:-
Paijkull, Carl Wilhelm: EN SOMMAR PÅ ISLAND. Reseskildring. Stockholm: Bonniers, 1866. (6), 335, (3) s. Handbundet modernare halvklotband med marmorerat pärmpapper. Illustrerad med 31 träsnitt i texten, 6 planscher i träsnitt, 4 planscher i färglitografi, samt en utvikbar kolorerad karta. (#99725) 750:- (bild)
Pakenham, Thomas: THE SCRAMBLE FOR AFRICA 1876-1912. London: Weidenfeld and Nicolson, 1992. Reprint. XIX, (1), 738 pp + plates. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated with black and white maps in text, and with black and white plates. Dust jacket with a little faded spine and one mended tear. (#101602) 150:- (bild)
Palm, Björn: MINA OASER. Strängnäs: Tomas, 1954. 191, (2) s. Förlagets klotryggsband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#71081) 90:-
Palmstedt, Erik: RESEDAGBOK 1778-1780. Med en inlerdning om författaren utgiven av Martin Olsson. Uppsala: Almqvist & Wiksell, 1927. Upplaga tryckt i 500 exemplar, varav 425 numrerats. XXI, 205 s. 25x19,5 cm. Privatbundet halvpergamentband utan ryggtitel. Illustrerad med planscher. (#32332) 500:-
Pándy, Calman de: VACKRA VITA SILKESLANDET - THAILAND. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1974. 241, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med liten lagad reva i skyddsomslaget. Fotoillustrerad med planscher, samt med teckningar ur en thailändsk tempelmålares skissbok från 1800-talet. (#95874) 90:-
Pao, Basil: INSIDE SAHARA. Introduction ny Michael Palin. London: Wiedenfeld & Nicolson, 2002. 199, (1) pp. 31,5x25,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Photoillustrated in colour. (#51013) 175:-
Perham, Margery: AFRICAN APPRENTICESHIP. An Autobiographical Jorney in Sothern Aftrica 1929. London: Faber and Faber, 1974. First edition. 268 pp. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated. (#39860) 100:-
Persson, Lars: MOTILONERNAS BERG. Vandringar och meditationer i Colombias bergsdjungler. Stockholm: Norstedts, 1967. 169 s + planscher. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher, samt med kartor och teckningar i texten. Med dedicerat vykort från "Lars Persson", kortet har dock inget med Colombia att göra utan avsänt i Kaapstaden. (#51727) 100:-
Persson, Lars: MOTILONERNAS BERG. Vandringar och meditationer i Colombias bergsdjungler. Stockholm: Norstedts, 1972. Ny upplaga. 214, (2) s + planscher. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad med planscher, samt med kartor och teckningar i texten. (#88334) 75:-
Petri, Kristian: FYREN. Stockholm: Bokförlaget DN, 1999. Originalupplagan. 233 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#37253) 150:-
Pettersson, Gunnar: I MASSAJERNAS LAND. Höganäs: Wiken, 1990. Bibliofilupplaga tryckt i 250 exemplar, med en signerad och numrerad originallitografi i färg av författaren. 150, (1) s. 28x23 cm. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt och skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg. (#4313) 450:- (bild)
Pettersson, Hans: MED ALBATROSS ÖVER HAVSDJUPEN. Stockholm: Bonniers, 1950. Sjätte-nionde tusendet. 238, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad i texten samt med planscher i färg. (#77268) 90:-
Platen, Gustaf von / Tecknar-Anders (Anders Andersö): UNDERVERKENS TID ÄR INTE FÖRBI. Stockholm: Svenska Dagbladet, 1986. 142 s. 24,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar av Tecknar-Anders. (#87061) 100:-
Poucher, W.A.: SCOTLAND. London: Constable, 1980. 200, (1) pp. 26x18,5 cm. Publisher's boards in dust jacket. Photoillustrated in colour. (#72821) 100:-
Powell, E. Alexander: DET SÄLLSAMMAS SISTA HEMVIST. Schildts, 1930. 224 s. 23x16,5 cm. Handbundet halvfranskt band (Nordiska Bokhandeln) med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. (#18399) 200:-
Prescott, William H.: HISTORY OF THE CONQUEST OF MEXICO I-III. With a preliminary view of the ancient mexican civilization, and the life of the conqueror, Hernando Cortez. Philadelphia: J.B. Lippincott, 1861. New edition. XXXIV, 488; XVIII, 480; XVII, 524 pp. 23,5x15,5 cm. Publisher's pictorial cloth with slightly worn spines. 3 volumes. Illustrated with 3 engraved frontispieces, 2 maps and 1 plate. (#36320) 500:-
PÅ SVENSKT PASS. Svenska resenärer i främmande land 1566-1846. En antologi sammanställd av Christer Topelius. Med en inledande essä av Erik Hj. Linder. Stockholm: Natur och Kultur, 1958. 262 s. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Illustrerad. (#4280) 100:-
Ramstedt, Gustaf John: SJU RESOR I ÖSTERN 1898-1912. Stockholm: Natur och Kultur, 1961. Första och enda svenska upplagan. 217, (2) s + dubbelsidig karta. Häftad. (#88701) 125:-
Rasmussen, Sten Eiler: RESA I ENGLAND. En dagbok med teckningar. Stockholm: Gebers, 1953. Första svenska upplagan. 237, (1) s. 25x17,5 cm. Inbunden i förlagets halvklotband med obetydligt skadat skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#51395) 150:-
Rasmussen, Sten Eiler: RESA I ENGLAND. En dagbok med teckningar. Stockholm: Gebers, 1953. Första svenska upplagan. 237, (1) s. 25x17,5 cm. Inbunden i förlagets halvklotband med skadat skyddsomslag. Illustrerad av författaren. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#51396) 100:-
Raviez, Steye: DET ÖPPNADE KINA. Med en inledning av Michel Korzec. Stockholm: Bonniers, 1980. 142, (3) s. 29,5x23,5 cm. Förlagets pappband med liten lagad reva i skyddsomslaget. Fotoillustrerad delvis i färg. (#88199) 125:-
Reclus, Élisée: NOUVELLE GÉOGRAPHIE UNIVERSELLE LA TERRE ET LES HOMMES I. L' EUROPE MÉRIDIONALE (GRČCE, TURQUIE, ROUMANIE, SERBIE, ITALIE, ESPAGNE ET PORTUGAL). Contenant 71 gravures, 4 cartes en couleur tirées a part et 175 cartes intercalées dans le texte. Paris: Hachette, 1875. (4), IV, 1012 pp. 27,5x20 cm. Publisher's pictorial cloth with leather spine, with minor traces of use, all richly decorated in gold and black, and all edges gilt. Last 24 pages with small water stain in the head margin. With gilt stamp from closed school library on pastedown endpaper and tenuous stamp on printer's blank and titlepage. French text. (#100922) 900:- (bild)
Reclus, Élisée: NOUVELLE GÉOGRAPHIE UNIVERSELLE LA TERRE ET LES HOMMES IV. L' EUROPE DU NORD-OUEST (BELGIQUE, HOLLANDE, ILES BRITANNIQUES). Contenant 6 cartes en couleur tirées a part, 205 cartes dans le texte et 81 vues et types gravés sur bois. Paris: Hachette, 1879. (4), 970, (1) pp. 27,5x20 cm. Publisher's pictorial cloth with leather spine, with minor traces of use, all richly decorated in gold and black, and all edges gilt. Last 64 pages with small water stain in the head margin. With gilt stamp from closed school library on pastedown endpaper and tenuous stamp on printer's blank and titlepage. French text. (#100921) 900:- (bild)
Reclus, Élisée: NOUVELLE GÉOGRAPHIE UNIVERSELLE LA TERRE ET LES HOMMES IX. L'ASIE ANTÉRIEURE. Contenant 5 cartes en couleur tirées a part, 155 cartes dans le texte et 85 vues et types gravés sur bois. Paris: Hachette, 1884. (4), 950, (1) pp. 27,5x20 cm. Publisher's pictorial cloth with leather spine, with minor traces of use, all richly decorated in gold and black, and all edges gilt. With gilt stamp from closed school library on printer's blank, pastedown endpaper, and tenuous stamp on halftitle and titlepage. French text. (#100925) 1000:- (bild)
Reclus, Élisée: NOUVELLE GÉOGRAPHIE UNIVERSELLE LA TERRE ET LES HOMMES VIII. L'INDE ET L'INDO-CHINE. Contenant 7 cartes en couleur tirées a part, 203 cartes dans le texte et 90 vues et types gravés sur bois. Paris: Hachette, 1883. (4), 982, (1) pp. 27,5x20 cm. Publisher's pictorial cloth with leather spine, with minor traces of use, all richly decorated in gold and black, and all edges gilt. With gilt stamp from closed school library on pastedown endpaper, and tenuous stamp on halftitle and titlepage. French text. (#100926) 1000:- (bild)
Reclus, Élisée: NOUVELLE GÉOGRAPHIE UNIVERSELLE LA TERRE ET LES HOMMES XIII. L'AFRIQUE MÉRIDIONALE. ĖLES DE L'ATLANTIQUE AUSTRAL, GABONIE, CONGO, ANGOLA, CAP, ZAMBČZE, ZANZIBAR, CÔTE DE SOMAL. Contenant 5 cartes en couleur tirées a part, 190 cartes intercalées dans le texte et 78 vues ou types gravés sur bois. Paris: Hachette, 1887. (4), 878, (1) pp + folded map (carte général). 27,5x20 cm. Publisher's pictorial cloth with leather spine, with minor traces of use, all richly decorated in gold and black, and all edges gilt. With gilt stamp from closed school library on pastedown endpaper and tenuous stamp on printer's blank and titlepage. French text. (#100928) 1000:- (bild)
Reclus, Élisée: NOUVELLE GÉOGRAPHIE UNIVERSELLE LA TERRE ET LES HOMMES XII. L'AFRIQUE OCCIDENTALE. ARCHIPELS ATLANTIQUES, SÉNÉGAMBIE ET SUDAN OCCIDENTAL. Contenant 3 cartes en couleur tirées a part, 126 cartes intercalées dans le texte et 65 vues ou types gravés sur bois. Paris: Hachette, 1887. (4), 747, (4) pp. 27,5x20 cm. Publisher's pictorial cloth with leather spine, with minor traces of use, all richly decorated in gold and black, and all edges gilt. With gilt stamp from closed school library on pastedown endpaper and tenuous stamp on printer's blank and titlepage. French text. (#100927) 1000:- (bild)
Reclus, Élisée: NOUVELLE GÉOGRAPHIE UNIVERSELLE LA TERRE ET LES HOMMES XIX. AMÉRIQUE DU SUD. L'AMAZONIE ET LA PLATA. GUYANES, BRÉSIL, PARAGUAY, URUGUAY, RÉPUBLIQUE ARGENTINE. Contenant 5 cartes en couleur tirées a part, 169 cartes intercalées dans le texte et 62 vues ou types gravés sur bois. Paris: Hachette, 1894. (4), 821, (3) pp + portrait of the author. 27,5x20 cm. Publisher's pictorial cloth with leather spine, with minor traces of use, all richly decorated in gold and black, and all edges gilt. With gilt stamp from closed school library on pastedown endpaper, and tenuous stamp on printer's blank and titlepage. French text. (#100924) 1000:- (bild)
Reclus, Élisée: NOUVELLE GÉOGRAPHIE UNIVERSELLE LA TERRE ET LES HOMMES XVIII. AMÉRIQUE DU SUD. LES RÉGIONS ANDINES. TRINIDAD, VÉNÉZUELA, COLOMBIE, ÉCUADOR, PÉROU, BOLIVIE ET CHILI. Contenant 4 cartes en couleur tirées a part, 175 cartes intercalées dans le texte et 64 vues ou types gravés sur bois. Paris: Hachette, 1893. (4), 846, (2) pp. 27,5x20 cm. Publisher's pictorial cloth with leather spine, with minor traces of use, all richly decorated in gold and black, and all edges gilt. With gilt stamp from closed school library on pastedown endpaper. French text. (#100923) 1000:- (bild)
Reisch, Max: INDIEN - LOCKENDE FERNE. 13.000 Kilometer mit dem Motorrad. Wien: Ullstein, 1953. Neuauflage. 199, (2) pp. Publisher's pictorial cloth in dust jacket. Photoillustrated with plates. German text. (#57075) 150:-
Reist, Dölf: VÄRLDENS DRÖMBERG. Introduktion Sherpa Tenzing. Förord Herbert Maeder. Textbidrag Emil Egli, Mario Fantin, Bradford Washburn, H. Adams Carter och G. O. Dyhrenfurth. Fackgranskning Jan Ellesson. Örebro: IPC International, 1979. Upplaga utgiven i 999 numrerade exemplar, varav detta ett av de 799 numrerade med arabiska siffror. 322 s. 29x24,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade skinnband med helt guldsnitt. Rikt fotoillustrerad delvis i färg. Med exlibris. (#94208) 250:-
Retzius, Gustaf: BILDER FRÅN NILENS LAND. Stockholm: Adolf Bonnier, 1891. 374 s. Inbunden i förlagets gröna i guld och svart dekorerade klotband. Med talrika illustrationer i texten. (#95832) 450:-
Richert, J. Gust.: MONACO. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1923. 224, (2) s + utvikbar panorama och utvikbar karta. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband. Övervägande fotoillustrerad i texten. (#97731) 125:-
Rifbjerg, Klaus: TILL SPANIEN. Stockholm: Bonniers, 1972. Första svenska upplagan. 177, (1) s. Häftad med lättare bruksspår. Fotoillustrerad med planscher av Georg Oddner. Med namnteckning på förtitelbladet. (#59277) 75:-
Rinaldo, Sten: SJU RESOR. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1981. 146, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar av författaren. (#97467) 150:-
Roque, Jean de la: RESA TILL MOKKA 1708-1710. Om en resa till Mokka i lyckliga Arabien för inköp av kaffe, företagen för första gången av fransmännen sjövägen runt Godahoppsudden åren 1708-1710. Med en berättelse om besöket hos konungen av Jemen i staden Moab, vilket företogs under fransmännens andra expedition till Mokka åren 1711-1713. Tillika med notiser och historik om kaffet, nämligen kaffeträdets odling och egenskaper och kaffedrickandets utbredning såväl i Asien som i Europa, dess införande i Frankrike och tillkomsten av de första Pariskafeerna. Stockholm: Kooperativa förbundets bokförlag, 1953. XVI, 211, (2) s. Förlagets dekorerade pappband med pergamnetrygg och bevarat något skadat skyddsomslag. Illustrerad med kartor och planscher, delvis utvikbara. (#51724) 200:-
Rosengren, Annette: NÄR RESAN VAR ETT ÄVENTYR. Om resor i Sverige under tusen år. Stockholm: Natur och Kultur, 1979. 165, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt. (#91402) 100:-
Rosén, Göte: VÄGEN TILL PALMA. 25 års "luftaffärer". En memoarbok om charterflygets utveckling. Stockholm: Ceges, 1971. Andra upplagan. 250 s + planscher. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad med planscher. Med dedikation från "Göte". (#89638) 125:-
Rosen, Maud von: INSH' ALLAH (OM GUD VILL). Upplevelser och äventyr under en resa i Persien. Stockholm: Hökerbergs, 1935. 362, (2) s. Förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad samt med tecknad karta. (#59411) 150:-
Rossander, Carl J.: RUBINÖN. Reseminnen från Ceylon. Stockholm: Billes, 1894. (8), 142 s. Privatbundet klotband. Fotoillustrerad med planscher. (#52273) 300:-
Rothschild, L.: FULLSTÄNDIG HANDELS-GEOGRAFI, upptagande namnen på de förnämsta varuafsättnings- och importorter, deras mynt-, mått- och vigtsystemer, jernbanor etc. utdragen ur 17:de upplagan af L. Rothschild's Handbok för köpmän, samt öfversatt och bearbetad af C. G. Jungberg. Stockholm: Viktor Böhlmark, 1874. 240 s. Samtida ryggdekorerat skinnryggsband med liten skada i rygghuvudet. (#84336) 150:-
Rådström, Niklas: I EGYPTEN DÄREMOT. En resa. Illustrerad av Stig Claesson. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1984. Originalupplagan. 197 s. 25,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslaget. (#52165) 200:-
Sadolin, Ebbe: FRÅN FLORENS TILL ROM. Stockholm: Gebers, 1956. Andra svenska upplagan. 163, (3) s. 25x17 cm. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#59275) 100:-
Sadolin, Ebbe: PÅ VANDRING I LONDON. Stockholm: Gebers, 1950. Första svenska upplagan. 166, (3) s. 25x17 cm. Förlagets dekorerade klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av författaren. Med exlibris. (#51404) 100:-
Sadolin, Ebbe: PÅ VANDRING I PARIS. Stockholm: Gebers, 1953. Första svenska upplagan. 165, (2) s. 25x17,5 cm. Inbunden i förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet, med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#51416) 100:-
Savary, (C.-E.): LETTRES SUR L'ÉGYPTE I-III. Ou l'on offre le parallčle des moeurs anciennes & modernes de ses habitans... Paris: Onfroi, 1786. Seconde édition revue & corrigée. XII, 396; (4), 304; (4), 304 pp. With 1 folded engraved map (Carte génerale de l'Égypte), 2 folded engravings; planche I (Mer Mediterranée), and planche II (Plan de l'Interieur de la grande Pyramide). In volume II the map is missing, and the last four pages with hole in text with minor loss of text. Together with LETTRES SUR GRECE, FAISANT SUITE DE CELLES SUR L'ÉGYPTE. Paris: Onfroi, 1788. (4), 362, (2) pp. With 1 folded engraved map (Carte geographique des parties de l'Asie mineur et des isles de la Grece, que l'auteur a Visitées), and 1 folded engraving; planche II (Plan du Labyrinthe de Cnosse liré d'une pierre antique). 2 items (in four parts) in 2 volumes. Rebacked with modern strong cloth, with the old contemporary boards preserved. French text. (#66906) 1200:- (bild)
Schildt, Göran: IKAROS' HAV. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1957. Första svenska upplagan. 207, (8) s + planscher. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher, samt med en karta och en båtritning. (#38246) 125:-
Schildt, Göran: I ODYSSEUS KÖLVATTEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1951. Första upplagan. 276, (4) s + planscher. Inbunden i förlagets klotryggsband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med svartvita planscher. Främre fria försättsbladet med gåvotillskrift. (#101507) 125:-
Schildt, Göran: I ODYSSEUS KÖLVATTEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1952. Fjärde upplagan. 276, (4) s + planscher. Privatbundet halvskinnband med lätt nött och fläckig rygg, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad med svartvita planscher. Med exlibris. (#88777) 125:-
Schildt, Göran: PARIS´ HEMLIGA TECKEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1959. Ny upplaga. 48, (5) s. 30,5x19,5 cm. Förlagets klotband med pärm- och ryggetiketter. Utan skyddskassett. Illustrerad delvis i färg av Roland Kempe. (#39988) 150:-
Schildt, Göran: SOLBÅTEN. Med Daphne på Nilen. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1956. Första upplagan. 281, (2) s + planscher. Inbunden i förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med svartvita planscher, samt 1 karta. (#38883) 125:-
Schildt, Göran: SOLBÅTEN. Med Daphne på Nilen. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1957. Andra upplagan. 281, (2) s + planscher. Inbunden i förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med svartvita planscher, samt med 1 karta. Med lätt nött rygg. (#70885) 90:-
Schopenhauer, Johanna: RESA GENOM SÖDRA FRANKRIKE. Stockholm: Zacharias Hæggström, 1827. (2), 131; 186 s. Samtida obetydligt nött halvskinnband med dekorerad rygg. Med svag äldre namnteckning på det fria försättsbladet. Illustrerad delvis i färg. Inlagan lätt lagerfläckad. (#70868) 750:-
Schulthess, Emil: AMAZONAS. Örebro: IPC, (1962). 62 textsidor + 72 planschsidor. 21x36 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Fotoillustrerad i färg och svartvitt. (#5002) 200:-
Schulthess, Emil: ANTARCTICA. Örebro: IPC, (1960). 69 textsidor + 70 planschsidor. 21x36 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Fotoillustrerad i färg och svartvitt. (#8989) 200:-
Schweitzer, Albert: BREV FRÅN AFRIKAS URSKOG. Stockholm: SKD, 1925. Första svenska upplagan. 86, (2) s. Häftad med lätta bruksspår. Med namnteckning på titelbladet. (#68723) 100:-
Schweitzer, Albert: MELLAN URSKOG OCH VATTEN. En läkares upplevelser och iaktagelser i Ekvatorialafrikas urskogar. Uppsala: Lindblads, 1922. Tredje upplagan. 168 s. Handbundet halvskinnband. Fotoillustrerad. Med exlibris. (#69346) 200:-
Selander, Sten: LINNÉLÄRJUNGAR I FRÄMMANDE LÄNDER. Essayer. Stockholm: Bonniers, 1960. 89, (1) s + planscher. Förlagets titeldekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med planscher. Innehåll: Förord, Linnés apostlar och deras mission, Pehr Forsskål, Carl Peter Thunberg, Anders Sparrman. (#74190) 100:-
Seth, Thomas von: ÄLSKADE CHARTER. Stockholm: Vagabond, 2001. 107 s. 21x21 cm. Limhäftad. Illustrerad i färg och svartvitt. Historien om dem som fick vanligt folk att börja resa. (#102687) 150:- (bild)
Severin, Tim: SINBADS RESA. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1983. 281, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher i färg. (#55643) 100:-
Severin, Timothy: THE AFRICAN ADVENTURE. Four hundred years of exploration in the 'Dangerous Continent'. Picture research by Sarah Waters. New York: Dutton, 1973. 288 pp. 25,5x18,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Illustrated partly in colour. With book plate. (#84591) 200:-
Shackleton, Ernest H.: ANTARKTIS' HJÄRTA I-II. Berättelse om den engelska sydpolsexpeditionen 1907-1909. Öfversättning från författarens manuskript af D:r Carl Forsstrand. Stockholm: Norstedts, 1910. XLII, 331; (2), 408 s + planscher. 25x17,5 cm. 2 volymer inbundna i förlagets dekorerade klotband med mindre skador i rygghuvudena. Sparsamt illustrerade i texten, med 2 fotografiska titelplanscher, 12 färgplanscher, samt 200 fotografier på planscher, 2 fotografiska panoramor på utvikbara blad, samt separat i pärmficka 3 utvikbara kolorerade kartor. Inlagorna obetydligt lagerfläckade. Med namnteckning på de båda fria försättsbladen. (#90935) 900:- (bild)
Shackleton, Ernest H.: ANTARKTIS' HJÄRTA I-II. Berättelse om den engelska sydpolsexpeditionen 1907-1909. Öfversättning från författarens manuskript af D:r Carl Forsstrand. Stockholm: Norstedts, 1910. XLII, 331; (2), 408 s + planscher. 25x17,5 cm. 2 volymer inbundna i förlagets dekorerade klotband. Sparsamt illustrerade i texten, med 2 fotografiska titelplanscher, 12 färgplanscher, samt 200 fotografier på planscher och separat i pärmficka 3 utvikbara kolorerade kartor och 2 fotografiska panoramor på ett utvikbart blad. (#90934) 1200:- (bild)
Sievers, Johannes: BILDER AUS INDIEN. Leipzig: Seemann, 1922. 68, (4) textpp + 65 photographical plates. Publisher's slightly worn boards. (#18393) 150:-
Sigurjķnsson, Sigurgeir: ICELAND. The Warm Country of the North. Presented by Torfi H. Tulinius. Reykjavik: Forladi?, 1994. 143 pp. 15,5x19,5 cm. Publisher's printed hard cover in dust jacket. Photoillustrtaed in colour by Sigurgeir Sigurjķnsson. English text. (#93900) 100:-
Silvester, Hans: THE LAND OF THE INCAS. Text by Jacques Soustelle. London: Thames and Hudson, 1977. (23) pp text + 73 plates. 26,5x30,5 cm. Publisher's pictorial cloth. Parts of dust jacket preserved. Photoillustrated in colour by Hans Silvester. (#58556) 250:-
Siwertz, Sigfrid: JORDEN MIN HOBBY. Stockholm: Bonniers, 1936. Tredje upplagan. 337, (2) s + planscher. Förlagets dekorerade något solkiga klotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#81272) 90:-
Siwertz, Sigfrid: LATA LATITUDER I-II. Stockholm: Bonniers, 1938. Ny upplaga. 187; 211 s + planscher. Förlagets dekorerade klotband. 2 volymer utan skyddsomslag. Fotoillustrerade med planscher. (#91592) 100:-
Sjögren, Bengt: MÖRKA AFRIKA. Det förflutna klarnar. Stockholm: Norstedts, 1974. 222, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i texten samt fotoillustrerad med planscher, delvis i färg. (#95400) 90:-
Sjögren, Bengt: ÖARNA KRING VINDEN. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1963. 292 s + planscher. Förlagets klotband med lätt skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad med svartvita planscher, samt med kartor i texten. Med rättelselapp. (#88213) 100:- (bild)
Sjögren, Bengt: ÖARNA KRING VINDEN. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1963. 292 s + planscher. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med svartvita planscher, samt med kartor i texten. Med rättelselapp. (#102755) 125:- (bild)
Sjöstedt, Lennart: ROM ANNORLUNDA. Malmö: Bernces, 1980. 165 s + planscher. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad av Lars Berggren, delvis med planscher i färg. (#95148) 90:-
Sjöstedt, Yngve: BLAND STORVILDT I OSTAFRIKA. Jakt-, natur och djurlifsskildringar från en zoologisk resa till Kilimandjaro, Afrikas högsta berg, dess systerberg Meru och kringliggande Massaistäpper. Stockholm: Norstedts, 1911. X, 622 s. 25x17,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med liten fläck på främre pärmen. Det fria försättsbladet saknas. Illustrerad med talrika illustrationer efter laveringar och av författaren tagna fotografier. (#88308) 400:-
Skeel, Christen: CHRISTEN SKEELS RESEDAGBOK 1619-1627. Utgiven av Lennart Tomner. Malmö: Allhem, 1962. 141, (2) s. 26,5x18,5 cm. Häftad. Illustrerad. (#57106) 100:-
Skogman, C.: FREGATTEN EUGENIES RESA OMKRING JORDEN ÅREN 1851-1853, UNDER BEFÄL AF C.A. VIRGIN I-II. Stockholm: Adolf Bonnier, 1854-55. VI, 250; V, (1), 224, (3) s. + planscher och kartor. Handbundet modernare grönt klotband med bevarad äldre titeletikett, och marmorerat helt snitt. 2 delar i 1 volymer. Illustrerad med träsnitt i texten, 6 träsnittsplanscher, 20 delvis kolorerade litografiska planscher och 3 utvikbara kartor. Sidorna 18-23 i första delen med några lättare fläckar, i övrigt ett välbevarat exemplar. (#43026) 1000:- (bild)
Smith, Anthony: PERSISK HÄGRING. Stockholm: Natur och Kultur, 1954. 222 s + planscher. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#86097) 100:-
Sohlman, Eva: ARABIA FELIX I TERRORNS TID. Resor i Jemen. Förord av Ingmar Karlsson. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2007. Första upplagan. 307, (1) s. Storpocket. Sparsamt fotoillustrerad. Med namnteckning på dedikationsbladet. (#95511) 75:-
SPANIEN. Nagels Resehandböcker. Bearbetad översättning från franskan av Maud Arnoldson och Ebba Hellbom. Stockholm: Bonniers, 1954. XLVIII, 559, (1) s + kartor. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad med 16-sidig färgkarta över Spanien och 16 stadsplaner i färg samt 48 stadsplaner och översiktskartor i svartvitt. (#101401) 125:- (bild)
Stanley, Henry M.: I DET MÖRKASTE AFRIKA I-II. Emin Paschas uppsökande, befrielse och återtåg. Stockholm: Norstedts, 1890. XIV, 559; XIV, 550 s. Förlagets dekorerade röda klotband med lätt blekta ryggar. Illustrerade i texten samt med 3 utvikbara kartor. Båda volymerna med mindre revor i rygghuvudet, samt namnteckningar på de fria försättsbladen. (#41923) 400:-
Stephens, Ian: HORNED MOON. An account of a Journey through Pakistan, Kasmir, and Afghanistan. London: Chatto & Windus, 1955. Second impression. 288 pp. Publisher's cloth in rather fine dust jacket. Photoillustrated with plates, partly in colour. (#56517) 125:-
Sternvall, Sigurd: LEKTOR ÅSLUNDS OCH GROSSHANDLAR WICKBERGS VÄRLDSOMSEGLING. Äventyr i en mångfald tablåer. Stockholm: Bonniers, 1933. 311, (2) s. Häftad med lätta bruksspår. (#88206) 125:-
Stielwer, Karl / Paulus, Edvard / Kaden, Woldemar: ITALIEN. En vandring från Alperna till Ætna. Öfversättning och bearbetning af Carl Rupert Nyblom. Stockholm: Norstedts, 1877. IV, 400 s + planscher. 38,5x29 cm. Inbunden i förlagets rikt dekorerade bruna klotband med helt guldsnitt. Illustrerad av Bauernfeind, Closs, Hertel, Kaulbach, Keller, Lindemann-Frommel, Passini, Schick, Schönleber, Weber m. fl. med träsnitt i texten samt 83 helsides planscher. Sidan 176 med liten understrykning i kulspets, i övrigt ett ovanlig välbevarat exemplar. (#95621) 1500:-
Strandberg, Olle: JORDEN RUNT PÅ 8 TIMMAR. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1949. 124, (1) s + planscher. Häftad med obetydliga bruksspår. Fotoillustrerad med svartvita planscher. (#101790) 125:-
Strandberg, Olle: LÄTTJANS ÖAR. En färd till Karibiska sjön med Kolumbus i kölvattnet. Stockholm: Rabén & Sjögren/Tidningen Vi, 1958. Andra upplagan. 225, (1) s. Häftad. Fotoillustrerad i svartvitt av Rune Hassner. (#102742) 125:- (bild)
Strandberg, Olle: LÄTTJANS ÖAR. En färd till Karibiska sjön med Kolumbus i kölvattnet. Stockholm: Rabén & Sjögren/Tidningen Vi, 1958. Första upplagan. 225, (1) s. Häftad med obetydligt nött omslag. Fotoillustrerad i svartvitt av Rune Hassner. (#57429) 150:- (bild)
Strömberg, Kjell: PARIS I NÄRBILD. Stockholm: Bonniers, 1934. 434, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lätt blekta pärmar, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher, samt även med teckningar. (#94720) 100:-
Ståhl, Henric: VIN OCH OLIVER. Hur vi upplevde Grekland. Stockholm: Medéns, 1937. 288 s + planscher. Privatbundet halvklotband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad med 24 planscher. (#95302) 100:-
Suber, Margareta: HIMMELSÖ. Stockholm: Norstedts, 1957. Ny upplaga. 130, (1) s. Häftad. Med dedikation "Detta är mitt Sardinien! Margareta Suber". (#95153) 100:-
Suber, Margareta: MED BELLINA I NORDAFRIKA. Stockholm: Norstedts, 1949. 295, (1) s. Förlagets halvklotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Hans Ripa. (#76446) 90:-
Swahn, Waldemar: MED DE BLÅGULA FÄRGERNA ÖVER ATLANTEN. Minnen och intryck från "Stockholms" första Amerikafärd. Stockholm: Norstedts, 1916. VIII, 185 s. Privatbundet samtida klotband. Fotoillustrerad. (#86939) 150:-
Svedenstjerna, Eric Th.: RESA, IGENOM EN DEL AF ENGLAND OCH SKOTTLAND, ÅREN 1802 och 1803. Stockholm: Carl Delén, 1804. (2), 329, (2) s. Samtida någott nött halvskinnband. Med exlibris. Inlagan i ovanligt gott skick. En resa med tonvikten på industrispionage. (#26775) 1200:-
Svensson, Roland: ENSLIGA ÖAR. Iaktagelser och intryck under färder på Hebriderna och i den Shetländska övärlden med akvareller, svartkritteckningar och litografier av författaren. Stockholm: Rabén & Sjögren/Vi, 1954. Första upplagan. 138, (4) s. 26x19,5 cm. Häftad. Omslaget med lätta bruksspår. Illustrerad av författaren, delvis i färg. (#101903) 300:-
Svensson, Roland: Ö OCH MÄNNISKA. En resa till Napoleons ö Sankt Helena. Stockholm, Bonniers, 1968. Första och enda upplagan. 192, (21) s. Förlagets dekorerade klotband med små lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad av författaren, delvis i färg, samt med fotografier. (#33065) 200:-
Säflund, Gösta: DET ODÖDLIGA GREKLAND. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1964. 113, (2) s. Inbunden i förlagets designade klotband med obetydligt skadat skyddsomslag. Illustrerad av Hilding Linnqvist. (#52606) 125:-
Söderling-Brydolf, Christina: BLOMMORNA VID BLÅ NILEN. Förord av professor Vivi Täckholm. Stockholm: Natur och Kultur, 1965. 169, (1) s + planscher. Häftad med klistrat Röda kors-märke på främre omslaget. Illustrerad med teckningar i texten av Gerd Rissler, samt fotografiska planscher i färg av författarinnan. (#85183) 100:-
Sörensen, Wilhelm: HOLLYWOOD U.P.A. Stockholm: Saxon & Lindström, 1932. Första upplagan. 166, (2) s. Häftad med mindre lagade revor i omslaget. Omslag och illustrationer av Prins Sigvard (Bernadotte). (#89626) 150:-
Taube, Evert: FLYG TILL PAMPAS. Stockholm: Bonniers, 1968. Originalupplagan. 100, (1) s. Förlagets tryckta pappband. (#32527) 100:-
THE LINNAEUS APOSTLES. VOLUME SIX. CARL PETER THUNBERG. Global Science & Adventure. Europe, Southern Africa, East-, Southern- & Southeast Asia. Editors: Lars Hansen, Eivor Cormack, Ragnar Edberg and Per Sörbom. London & Whitby: The IK Foundation, 2007. 535, (4) pp. 31x22 cm. Publisher's title decorated cloth in dust jacket. With title plate and with 6 black-and-white illustrations in text. (#93620) 1000:-
THE LINNAEUS APOSTLES. VOLUME THREE, BOOK ONE AND TWO. PEHR KALM. Global Science & Adventure. Europe, North & South America. Editors: Lars Hansen, Eivor Cormack, Ragnar Edberg and Bertil Nordenstam. London & Whitby: The IK Foundation, 2008. 991, (4) pp. 31x22 cm. Publisher's title decorated cloth in dust jacket. 2 volumes. With some black-and-white illustrations in text, and 1 folded map. (#93621) 1000:-
THE SIERRA CLUB GUIDES TO THE NATIONAL PARKS OF THE PACIFIC NORTHWEST AND ALASKA. New York: Stewart, Tabori & Chang, 1985. 400 pp. Publisher's printed boards. Photoillustrated, mainly in color and with maps in color. (#55979) 100:-
Thomas, Louis: UPPTÄCKTERNAS BOK. Skildring af de märkligaste upptäckter af land och folk. Stockholm: Hjalmar Linnströms, 1881. (4), 420 s. Samtida halvfranskt band med lättare bruksspår. Illustrerad med 150 träsnittsillustrationer. Främre fria försättsbladet saknas. (#53175) 150:-
Thorburn, Uno: MED FIDRA PÅ VÄRLDSOMSEGLING. Med förord av Sune Tamm. Stockholm: Bonniers, 1922. Första upplagan. 318, (2) s. Förlagets dekorerade klotband. Fotoillustrerad samt med utvikbara planscher. (#42389) 250:-
Thorburn, Uno: MED FIDRA PÅ VÄRLDSOMSEGLING. Med förord av Sune Tamm. Stockholm: Bonniers, 1922. Första upplagan. 318, (2) s. Handbundet halvklotband (Håkan Wahlström, Stockholm) med ryggdekor och titeletikett i skinn. Inga omslag medbundna. Fotoillustrerad samt med utvikbara planscher. (#51568) 200:-
Thorburn, Uno: MED FIDRA PÅ VÄRLDSOMSEGLING. Med förord av Sune Tamm. Stockholm: Bonniers, 1922. Första upplagan. 318, (2) s. Privatbundet klotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad samt med utvikbara planscher. (#85022) 200:-
Thorburn, Uno: MED FIDRA PÅ VÄRLDSOMSEGLING. Med förord av Sune Tamm. Stockholm: Bonniers, 1923. Andra upplagan. 318, (2) s. Privatbundet halvskinnband med blekt rygg. Fotoillustrerad samt med utvikbara planscher. (#86940) 175:-
Thorburn, Uno: MED FIDRA PÅ VÄRLDSOMSEGLING. Med förord av Sune Tamm. Stockholm: Bonniers, 1923. Tredje upplagan. 318, (2) s. Häftad med lättare bruksspår. Fotoillustrerad samt med utvikbara planscher. (#50425) 100:-
Thorburn, Uno: MED FIDRA PÅ VÄRLDSOMSEGLING. Med förord av Sune Tamm. Stockholm: Bonniers, 1938. Ny upplaga. 215 s. Förlagets dekorerade klotband. Fotoillustrerad samt med utvikbara planscher. (#77207) 100:-
Tichy, Herbert: DE NAMNLÖSA BERGENS RIKE. Den första vandringen genom västra Nepal. Stockholm: Saxon & Lindström, 1957. 255, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher i färg och svartvitt. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor. (#18372) 125:- (bild)
Torén, Olof: EN OSTINDISK RESA. Med företal av Stellan Ahlström och även Carl von Linné. Stockholm: Tiden, 1961. Ny upplaga med moderniserad svenska. 162, (2) s. Förlagets tryckta pappband med något nött och lagat skyddsomslag. Olof Torén var en av Linne´s lärjungar. (#88391) 100:-
Tovås, Carl Erik: PÅ INRE VATTEN. Med egen båt mot Svarta havet - en reseskildring med historiska utblickar och en utförlig handledning för färder på tyska floder och kanaler. Lidingö: Affärsinformation, 1996. 272 s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad med planscher i färg samt med kartor. (#56968) 90:-
TRANSSIBIRISK RESA. Redaktörer: Lars Guth och Bert Olls. Örkelljunga: Settern, 1986. 139, (4) s. 21,5x24 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar och fotografier, delvis i färg. Bidrag av Lars Guth, Karl-Axel Karlsson, EWK (Ewert Karlsson), Claes Orre, Kejsar-Calle Sunesson, Hans Bing, Bert Olls, Ingmar Lindberg, Karin Emanuelsson och Eric Ärlemalm. (#92779) 125:-
Troil, Uno von: BREV OM ISLAND. Med inledning av Ejnar Fors Bergström. Stockholm: Hökerbergs, 1933. Ny upplaga utgiven av Samfundet Sverige-Island. (4), 182, (2) s. Häftad med lätt solkig rygg. Illustrerad. Med tillskrift på förtitelbladet. (#52745) 150:-
Trolle, Henrik af: MINNEN FRÅN CORVETTEN NAJADEN UNDER EXPEDITIONEN ÅREN 1849 OCH 1850. Aktuellt från Föreningen Marinmusei Vänner i Karlskrona, 1977. 175 s. Häftad med lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad. (#77080) 90:-
Tschiffely, A.F.: TSCHIFFELY'S RIDE. London, William Heinemann, 1934. Reprint. XXII, 442 pp. Publisher's pictorial cloth. Photoillustrated. (#30116) 100:-
Tunström, Göran: INDIEN - EN VINTERRESA. Stockholm: Bonniers, 1994. Ny upplaga. 263 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med svartvita teckningar av Lena Cronqvist. (#35766) 90:-
(TURNER, J. M. W.) Hill, David: IN TURNER'S FOOTSTEPS. Through the hills and dales of Northern England. London: John Murray, 1984. 128 pp. 24,5x30 cm. Publisher's boards in dust jacket. Illustrated partly in colour. (#67372) 150:-
Täckholm, Vivi: EGYPTISK VARDAG. Stockholm: Generalstabens Litografiska Anstalt, 1966. 221, (3) s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#52255) 100:-
Ullendorff, Edward: THE ETHIOPIANS. An Introduction to Country and People. London: Oxford University Press, 1962. Reprint. XIV, (2), 232 pp. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated with 16 plates and folded map. (#55472) 100:-
Unger, Pelle / Strömholm, Joakim: HELT FEL I PARIS. Stockholm: Askelin & Hägglund, 1987. 94, (2). 24x21 cm. Häftad med lätta bruksspår. Fotoillustrerad av Joakim Strömholm. (#85162) 100:-
Uris, Jill och Leon: JERUSALEM. Kärleken till en stad. Stockholm: AWE/Gebers, (1981). 320 s. 29x25,5 cm. Inbunden i förlagets linneband med skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad i färg. (#25645) 150:-
Ursin, G. F. (Georg Fredrik): REISE I SVERRIG, AAR 1838. Kjöbenhavn: Forfatterens Forlag, 1839. X, 312, (1) s + planscher. Samtida lätt skadat pappband. Med biblioteksstämpel på titelbladet, samt utgallringsstämpel på det fria försättsbladet. Illustrerad med 6 litograferade planscher; Lunds Domkirke, Gothenborg, Trollhättans Fald, Trollhättan Canalens övre Sluss, Leckö Slot och Stockholms Slot fra Blasiiholmen. (#88925) 450:-
Wachtmeister, Hugo: PÅ JAKT EFTER SOLEN. Reseminnen. Stockholm: Bonniers, 1917. 388 s. Häftad. Illustrerad med fotografiska planscher. (#18354) 100:-
Wahid, Siddiq: LADAKH. Between Earth and Sky. Lausanne: Edita, 1981. First English edition. 104, (4) pp. 29,5x22,5 cm. Publisher's cloth in dust jacket. Photoillustrated in colour by Kenneth R. Storm, Jr. (#54418) 200:-
Wahlund, Per Erik: TRE SAMTAL. Om främlingens liv i Japan. Stockholm: Alba, 1978. 75, (4) s. Häftad. Illustrerad av Fibben Hald. (#34275) 75:-
Vaillat, Léandre: PAYSAGES DE PARIS. Paris: Compagnie Générale Transatlantique, 1919. 143, (1) pp. Publisher's printed boards. Illustrated by Maurice Achener. Presentation inscription to Kjell Strömberg from "Léandre Vaillat". (#48652) 100:-
Waldenström, P. GENOM NORRA AMERIKAS FÖRENTA STATER. Reseskildringar. Stockholm: Pietistens expedition, 1890. VIII, 615, (1) s. Förlagets dekorerade klotband med liten skada i främre pärmens yttre kant. Illustrerad med träsnitt och kartor. Inlagan något lagerfläckad. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#42713) 175:-
Waldenström, P. NYA FÄRDER I AMERIKAS FÖRENTA STATER. Reseskildringar. Stockholm: Normans, 1902. (4), 540 s. Förlagets dekorerade klotband. Övervägande fotoillustrerad samt med 2-sidig litografi i färg "Cunardliniens Atlantångare Ivernia". Med namnteckning på det fria försättsbladets baksida. (#49360) 200:-
Waldenström, P. TILL KINA. Reseskildringar. Stockholm: Normans, 1908. 356, (2) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lätt nötskada i rygghuvud och ryggfot. Fotoillustrerad. (#48794) 150:-
Wallace, Donald Mackenzie: RYSSLAND. Land och folk - seder och Bruk. Ny svensk auktoriserad öfversättning af Valdemar Langlet. Stockholm: Gebers, 1905. Ny och betydligt tillökad upplaga, genomsedd och till stor del omskrifven. (6), 656, XII s. Förlagets dekorerade klotband med lättare bruksspår. (#73859) 200:-
Vallentin, Hugo: LONDON. Skildringar. Stockholm: Bonniers, 1912. 531, (4) s + planscher. Handbundet något nött halvskinnband (Hasse W. Tullberg, Stockholm) med dekorerad rygg. Med 330 illustrationer, flertalet fotografier, varav 24 planscher. Med exlibris. (#88050) 200:-
Wallin, Börje: DRÖMMARNAS Ö. Söderhavsglimtar från Tahiti. Uppsala: Lindblads, 1941. 146 s + karta. Handbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Med 50 fotoillustrationer. (#87861) 100:-
Wallin, Ulla-Britta: VILA VID DENNA KÄLLA. Om kurorter, vård- och semesteralternativ. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1979. 207, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad samt med ritade kartor. (#60575) 75:-
Wallström, Tord: DRÖMMEN OM EN Ö. Norstedts, 1972. 196 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#18397) 100:-
Wallström, Tord: SVENSKA UPPTÄCKARE. Höganäs: Bra Böcker, 1983. 294 s. 29x21,5 cm. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#21552) 150:-
Wallström, Tord: SVENSKA UPPTÄCKARE. Stockholm: Trevi, 1983. 294 s. 29x21,5 cm. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#65349) 175:-
Wauchope, Robert: THEY FOUND THE BURIED CITIES. Exploration and Excavation in the American Tropics. Chicago: The University of Chicago Press, 1965. VIII, 382 pp. Publisher's pictorial cloth in dust jacket with one mended tear. Photoillustrated. (#73857) 250:-
Wauters, A.J.: STANLEYS EXPEDITION TILL EMIN PASCHAS UNDSÄTTNING. Stockholm: Gebers, 1890. (4), 332 s. + utvikbar karta. Privatbundet halvklotband. Illustrerad med träsnitt. Bandet och inlagan med bruksspår. (#48262) 250:-
Werup, Jacques: DEN ELEKTRONISKA SYNDEN - OCH ANDRA PARISMOTIV FRÅN 1980-TALET. Stockholm: Alba, 1989. Originalupplagan. 144, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. (#50680) 75:-
Werup, Jacques: HANDBAGAGE. Stockholm: Alba, 1986. Originalupplagan. 240, (1) s. Storpocket. (#50671) 75:-
Werup, Jacques: L´HEURE BLEUE. Stockholm: Alba, 1983. Originalupplagan. 227, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad av Marie Werup. (#50682) 75:-
Wiberg, Håkan: I ENGLAND. En bilderbok. Stockholm: Bonniers, 1968. 143, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar av författaren. (#72823) 75:-
Wilhelm, Prins: VID VATTENHÅLEN. Bilder ur Afrikas djurliv. Stockholm: Tisells, 1923. Privatbundet något nött halvskinnband. Fotoillustrerad av författaren. (#62213) 125:-
Vinding, Andreas: RESA I FRANKRIKE. Stockholm: Gebers, 1949. 279, (1) s. Första svenska upplagan. 25x17,5 cm. Inbunden i förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Arne Ungermann, delvis i färg. (#51397) 100:-
Wrangel, F. U. (Fredrik Ulrik): PÅ FORSKNINGSFÄRD EFTER BERNADOTTEMINNEN OCH ANDRA RESOR. Stockholm: Bonniers, 1917. 334, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Fotoillustrerad. (#36442) 100:-
Wrangel, F. U. (Fredrik Ulrik): VANDRINGAR I PARIS. Uppsala: Almqvist & Wiksell, 1925. 168 s. 25x18 cm. Handbundet halvklotband (Ivar Hansson, Stockholm), främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. (#88949) 150:-
Wretö, Tore: VÄGEN TILL EDO. Japan och Västerlandet i upptäckternas tidsålder. Stockholm: Fischer, 1994. 184, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Sparsamt illustrerad. (#94047) 100:-
Zetterholm, Tore: KINA. DRÖMMEN OM MÄNNISKAN. Stockholm: Trevi, 1977. 237, (2) s. 28x21 cm. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av Bo Gärtze. (#54417) 150:-
Zilliacus, Emil: ITALIENARE. Stockholm: Gebers, 1953. Andra upplagan. 159, (1) s. Häftad. Illustrerad av Einar Forseth. (#18332) 75:-
Zilliacus, Emil: ITALIENARE. Stockholm: Schildts, 1930. Första svenska upplagan. 155, (2) s. Häftad med obetydliga bruksspår. (#70250) 60:-
Zilliacus, Emil: TEMPE OCH THERMOPYLE. Resebilder. Stockholm: Gebers, 1937. 202, (3) s. Häftad. (#22019) 100:-
Zilliacus, Emil: TEMPE OCH THERMOPYLE. Resebilder. Stockholm: Gebers, 1956. Andra upplagan. 161 s. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av Hugo Zuhr. (#35691) 90:-
Zilliacus, Emil: TEMPE OCH THERMOPYLE. Resebilder. Stockholm: Gebers, 1956. Andra upplagan. 161 s. Häftad. Illustrerad av Hugo Zuhr. (#3966) 75:-
Zweigbergk, Eva von: UPPTÄCKTSFÄRD I ENGLAND. Stockholm: Bonniers, 1957. Fjärde-femte tusendet. 318 s + planscher. Förlagets dekorerade pappband med lätt skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#83033) 100:-
Åberg, Alf: DE FÖRSTA UTVANDRARNA. Svenskars öden och äventyr i Nord- och Sydamerika under 1800-talets första hälft. Stockholm: Natur och Kultur, 1984. 310, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad, delvis med planscher i färg. (#23509) 125:-
Åberg, Alf: NÄR SVENSKARNA UPPTÄCKTE VÄRLDEN. Från vikingar till gustavianer. Stockholm: Natur och Kultur, 1981. 327, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad, delvis med planscher i färg. (#23508) 150:-
Åberg, Alf: NÄR SVENSKARNA UPPTÄCKTE VÄRLDEN. Från vikingar till gustavianer. Stockholm: Natur och Kultur, 1981. 327, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad, delvis med planscher i färg. (#49588) 100:-
Åkermark, Bo E: ÄN EN GÅNG PARIS. En nyckfull bok. Stockholm: Tiden, 1981. 199 s. 23,5x20 cm. Inbunden i förlagets pappband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad av Hans Erixon, delvis i färg. (#97862) 100:-
Öberg, Torgny: SÄLLSAM RESA. Stockholm: Folket i Bild, 1958. Första upplagan. 207, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#56460) 100:-
Ödman, N. P. (Nils Petrus): BARNDOMS- OCH SKOLMINNEN - STUDENT- OCH UNGDOMSMINNEN. Stockholm: Fahlcrantz, 1900. Ny upplaga. 320; 318 s. Handbundet något nött halvfranskt band. 2 delar i 1 volym. Illustrerade bl.a. av Teodor Heurlin. (#55743) 200:-
Ödman, N. P. (Nils Petrus): FRÅN VÅR- OCH SOMMARDAGAR I-II. Minnen och intryck. Stockholm: Fahlcrantz, 1887-88. Första upplagans fjärde respektive tredje tusende. (4), 227; VII, (1), 240 s. Förlagets dekorerade klotband. 2 delar i 1 volym. (#88305) 200:-
Ödman, N. P. (Nils Petrus): HEMMA OCH BORTA. BILDER OCH INTRYCK. - NY SAMLING STUDENTMINNEN OCH RESEBILDER. Stockholm: Fahlcrantz, 1896 och 1891. (4), 266, (1); (4), 270 s. Handbundet halvklotband. 2 delar i 1 volym. Med biblioteksstämpel och utsorteringsstämpel på titelbladet i första delen. (#32177) 250:-
Ödman, N. P. (Nils Petrus): UNGDOMS- OCH RESEMINNEN I-II. Vers och prosa. Stockholm: Bonniers, 1881. Första delen i andra upplagan. (8), 192; 261, (3) s. Förlagets dekorerade klotband. 2 delar i 1 volym. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#88301) 200:-
Öste, Sven: AFRIKAS GRYNING. Stockholm: Bonniers, 1960. 234 s + planscher. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#88332) 125:-