SAMLADE SKRIFTER
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Almqvist, Carl Jonas Love: SAMLADE SKRIFTER I-X, XII-XVII, XXIII-XXV, XXIII-XXIX. Första fullständiga upplagan, med inledningar, varianter och anmärkningar. Under redaktion av Fredrik Böök, utgiven av Olle Holmberg, Josua Mjöberg, Emil Olson och Algot Werin. Stockholm: Bonniers, 1920-38. Allt som utkom. Privatbundna klotband med ryggdekor. 21 delar i 20 volymer. Var planerad att utges i 32 volymer, men bara 21 utkom. (#41583) 2000:-
Almqvist, Carl Jonas Love: TÖRNROSENS BOK I-VI. Jaktslottet - Folklifsberättelser - Noveller - Fria fantasier - Strödda uppsatser - Scener. I urval utgifven af Ruben G:son Berg. Med en essay öfver förf. af Ellen Key. Stockholm: Bonniers, 1902-03. 239; 333; 294; 374; 438; 406 s. Förlagets dekorerade bruna klotband. 6 volymer. Del III "Noveller" med genomgående lätt fuktskada i yttre övre marginalen. Utgivna som Valda skrifter af C.J.L. Almqvist. (#61089) 500:-
Almqvist, Carl Jonas Love: TÖRNROSENS BOK I-VI. Jaktslottet - Folklifsberättelser - Noveller - Fria fantasier - Strödda uppsatser - Scener. I urval utgifven af Ruben G:son Berg. Med en essay öfver förf. af Ellen Key. Stockholm: Bonniers, 1902-03. 239; 333; 294; 374; 438; 406 s. Privatbundna halvklotband med något blekta ryggar och liten ryggdekor. 6 volymer. Med diskret namnteckning på de fria försättsbladen, samt med exlibris. Utgivna som Valda skrifter af C.J.L. Almqvist. (#61090) 450:-
Almqvist, Carl Jonas Love: TÖRNROSENS BOK I-VI. Jaktslottet - Folklifsberättelser - Noveller - Fria fantasier - Strödda uppsatser - Scener. I urval utgifven af Ruben G:son Berg. Med en essay öfver förf. af Ellen Key. Stockholm: Bonniers, 1902-03. 239; 333; 294; 374; 438; 406 s. Privatbundna klotband med lättare bruksspår. 6 volymer. Med diskret namnteckning på de fria försättsbladen. Utgivna som Valda skrifter af C.J.L. Almqvist. (#61096) 350:-
Almqvist, Carl Jonas Love: VALDA ROMANER I-VI + C. J. L. ALMQVIST AF JOHAN MORTENSEN. AMORINA ELLER HISTORIEN OM DE FYRA. -- DROTTNINGENS JUVELSMYCKE. - TRE FRUAR I SMÅLAND. -- AMALIA HILLNER. -- GABRIÈLE MIMANSO. -- HERMITAGET. -- I urval utgifna af Ruben G:son Berg. Stockholm: Bonniers, 1903-06. 423, (1); 378, (1); 611, (3); 360; 587, (1); 179, (1); 58 s. Privatbundna lätt nötta halvskinnband. 7 arbeten i 3 volymer. Samtliga volymer med namnteckning på de fria försättsbladen. Utgiven som Valda skrifter af C. J. L. Almqvist. (#91444) 450:-
Andersson, Dan: SAMLADE SKRIFTER I-V. Minnesupplaga. Inledande essay av Torsten Fogelqvist. Stockholm: Tiden, 1930. LXXVI, 255, (1); 248; 356, (3); 387, (1); 236, (2) s. Inbundna i förlagets halvskinnband med lätt solkiga och nötta ryggar, ryggdekor och övre guldsnitt. 5 volymer. Kolarhistorier - Visor och ballader - Romaner - Posthuma noveller - Efterskörd. (#64775) 250:-
Bellman, Carl Michael: SAMLADE SKRIFTER I-IV + MUSIK. Utgifna af Joh. Gabr. Carlén. Stockholm: Bonniers, 1861. (6), XL, 512, (3); IV, 364, (2); (6), 446, (5); VIII, 528; (2), 521, (2) s + planscher. Förlagets dekorerade klotband med blekta ryggar. 5 volymer. Delarna I-IV illustrerade i texten med träsnitt samt med litograferade planscher enligt följande: Del I; 1 porträtt i stålstick, 7 färglitografier, 1 svartvit litografi. Del II; 1 färglitografi. Del III; 1 färglitografi. Del IV; 10 svartvita litografier. (V) Musikdelen; Musik till Carl Michael Bellmans samlade skrifter efter den traditionella behandlingen arrangerad af J. A. Josephson, genomgående illustrerad med noter, samt färglitografin Haga (1790). Inlagorna lätt lagerfläckade. (#90186) 1500:-
Bellman, Carl Michael: SAMLADE SKRIFTER I-V. Götheborg: Backmans och Gumperts Förlag, 1836-38. Första samlade upplagan. (22), 266; (2), 150, (3); 188, (4); 261, (2); (8), 204 s. Inbunden i ett senare rikt i guld dekorerat skinnband med pärmdekor och inre denteller, samt färgat snitt och gulddekor i övre snittet. 5 delar i 1 volym. I: Fredmans epistlar. II: Fredmans sånger. III: Bacchanaliska ordens-capitlets handlingar. Första afdelningen. IV: Bacchanaliska ordens-capitlets handlingar. Andra afdelningen. V: Zions högtid; Öfversättningar ur Gellerts fabler; Dramatiska arbeten. (#96414) 2000:-
Blanche, August: SAMLADE ARBETEN 1-14. Stockholm: Bonniers, 1889-92. 14 volymer inbundna i förlagets dekorerade röda klotband med delvis något blekta ryggar. Illustrerade bl. a. Jenny Nyström. Innehåller: Berättelser I-VIII, Romaner I-V, Minnesbilder och smärre skrifter, Teaterstycken I-II, samt Nils Erdman: August Blanche och hans samtid. (#101056) 500:-
Engström, Albert: SKRIFTER 1-28. Stockholm: Bonniers, 1952-53. Ny upplaga. Inbundna i förlagets halvskinnband med "ekan" på ryggen och övre guldsnitt. 28 arbeten i 15 volymer. Delvis illustrerade av författaren. En ovanligt välbevarad svit! Innehåller följande titlar, Skrifter 1-28: Mitt liv och leverne. - En bok. - Äventyr och hugskott. - En bok till. - Min 5:e bok. - Genom mina guldbågade glasögon. - Kryss och landkänning. - Bläck och saltvatten. - Åt Häcklefjäll 1-2. - Hemma och på luffen. - Medan det jäser. - Min 12:e bok. - Hemspånad och taggtråd. - Ränningehus. - Adel, präster, smugglare och bönder. - En konstig blandning. - Moskoviter. - Ur mina memoarer och annat. - Med penna och tallpipa. - Vid en milstolpe. - Bouppteckning. - Mot aftonglöden. - Naket o.s.v. - Med Kaaparen till Afrika. - Läsebok för svenska folket. - Gotska Sandön. - Anders Zorn. (#82144) 1200:-
Engström, Albert: SKRIFTER 1-28 + GUBBAR 1-20. Stockholm: Bonniers, 1939-42 + 1942. Ny upplaga. Handbundna lackerade halvskinnband (Nordiska Bokhandeln, Stockholm) med övre guldsnitt. Tre volymer med något fläckade ryggar, två volymer med mindre skador i rygghuvudet och en volym med mindre nötmärke på ryggen, i övrigt en prydlig svit. 48 arbeten i 20 volymer. Övervägande illustrerade av författaren. Innehåller följande titlar, Skrifter 1-28: Mitt liv och leverne. - En bok. - Äventyr och hugskott. - En bok till. - Min 5:e bok. - Genom mina guldbågade glasögon. - Kryss och landkänning. - Bläck och saltvatten. - Åt Häcklefjäll 1-2. - Hemma och på luffen. - Medan det jäser. - Min 12:e bok. - Hemspånad och taggtråd. - Ränningehus. - Adel, präster, smugglare och bönder. - En konstig blandning. - Moskoviter. - Ur mina memoarer och annat. - Med penna och tallpipa. - Vid en milstolpe. - Bouppteckning. - Mot aftonglöden. - Naket o.s.v. - Med Kaaparen till Afrika. - Läsebok för svenska folket. - Gotska Sandön. - Anders Zorn. Gubbar 1-20: Tokar, kloka och som folk är mest. - Bland kolingar, bönder och herremän. - Grandet och bjälken. - Tråkmånsar och gyckelbockar. - Kolingens moder och andra medmänniskor. - Känn dig själv! - Svenska folket. - Frälse och ofrälse. - Sjöfolk och landkrabbor. - Glad och god. - Det starka och det sköna. - Vettigt och ovettigt folk. - Pampar och stackare. - Svensk horisont. - Hjärter dam. - Hundra gubbar. - Sötblomster och brännässlor. - Kristiska situationer. - Handlingar i målet. - Extra tilldelning. (#98161) 1200:-
Flygare-Carlén, Emilie: VALDA ROMANER I-XVI. Malmö: Bokförlaget Norden, 1943. Ny, oavkortad upplaga, med hänsyn till nutidens språkliga krav redigerad av Axel Ahlman. Förlagets dekorerade klotryggsband med delvis lätt blekta ryggar. Utan skyddsomslag. 10 arbeten i 16 volymer. Ett köpmanshus i skärgården I-III. XI, 338; 362; 350 s + porträtt. + Vindskuporna. 256 s. + Skjutsgossen. 259 s. + Rosen på Tistelön I-II. 256; 263 s. + Pål Värning. 276 s. + Kamrer Lassman som gammal ungkarl och äkta man. 350 s. + Fosterbröderna. 327 s. + Enslingen på Johannisskäret I-II. 349; 344 s. + En natt vid Bullarsjön I-III. 304; 302; 254 s. + Romanhjältinnan. 278 s. (#90450) 500:-
Fridegård, Jan: SKRIFTER 1-25. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1972-73. Förlagets dekorerade pappband. Utan skyddsomslag. 25 volymer. Arvtagarna. Det kortaste strået. En natt i juli. Flyttfåglarna. Fäderna. Gryningsfolket. Hallonflickan. Hemkomsten. Här är min hand. Lars Hård. Lars Hård går vidare. Lyktgubbarna. Lättingen. Mot öster - soldat! Offerrök. Porten kallas trång. På oxens horn. Soldatens kärlek. Soldathustrun. Sommarorgel. Svensk soldat. Torntuppen. Trägudars land. Ängslyckan och andra berättelser. Äran och hjältarna. (#91727) 1250:-
Fröding, Gustaf: SKRIFTER. Stockholm: Bonniers, 1944. 314; 269; 358; 390; 314; 258 s. Inbundna i förlagets mjuka röda skinnband med helt guldsnitt, inre denteller och författarens namn tryckt i guld på främre pärmen. 12 arbeten i 6 volymer. Ungdomsdikter / Gitarr och dragharmonika / Nya dikter / Stänk och flikar / Nytt och gammalt / Gralstänk / Översättningar / Räggler å paschaser / Prosa / Brev / Efterskörd / Reconvalescentia. (#95788) 500:-
Geijer, Erik Gustaf: SAMLADE SKRIFTER I-VIII + SUPPLEMENT I-II. Stockholm: Norstedts, 1875 och 1876-1882. Andra bandet av Supplementet i andra tryckningen. Förlagets i svart och guld dekorerade ljudbruna klotband. Första delen med litograferat porträtt. 10 volymer i bästa skick. (#91959) 750:-
Goethe, Johann Wolfgang v.: WERKE IN VIER BÄNDEN I-IV. Wien: Caesar Verlag, 1981. 364, (3); 601, (4); 458, (5); 668, (3) pp. Publisher's hard cover in dust jacket. 4 volumes. German text. I. Biographische Schriften. II. Prosa. Essays. III. Gedichte und Sprüche. Epen. Erkenntnis und Weisheit. IV. Dramen. (#98927) 250:-
(Gustav III) Kung Gustaf III av Sverige: COLLECTION DES ÉCRITS POLITIQUES, LITTÉRAIRES ET DRAMATIQUES DE GUSTAVE III, ROI DE SUÈDE; SUIVE DE SA CORRESPONDANCE, I-V. Stockholm: Delén, 1804-05. (16), 246; (1), 320, (1); (2), 328, (5); (16), 367, (1); (10), 352, (2) pp. Contemorary slightly worn (mostly the spines) calf with gilt panels. 5 volumes. Volume I with engraved portrait, volume II with 3 engraved plates and volume III with 4 engraved plates. French text. A Swedish edition was printed 1806-12 without the 7 engraved plates. (#47676) 1200:- (bild)
Karlfeldt, Erik Axel: MINNESUPPLAGA I-VI. Vildmarks- och kärleksvisor. Fridolins visor och andra dikter. Fridolins lustgård och dalmålningar på rim. Flora och Pomona. Flora och Bellona. Hösthorn. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1945. 126; 124; 144; 124; 171, (3); 142 s. Modernare handbundna mellanbruna halvskinnband med hela guldsnitt och smakfullt marmorerat pärmpapper. 6 arbeten i 3 volymer. Nobelpristagare i litteratur 1931. (#87181) 750:-
Levertin, Oscar: SAMLADE SKRIFTER I-XXIV. Stockholm: Bonniers, 1907-22. Handbundna halvskinnband (Östermalms Bokbinderi, Stockholm) med lätt flammiga, blekta och nötta i guld dekorerade ryggar, samt med marmorerade snitt. 24 arbeten i 12 volymer. Delvis illustrerade i svartvitt. Med exlibris. (#100465) 750:- (bild)
Livijn, Clas: SAMLADE SKRIFTER I-II. Utgifne af Adolf Iwar Arwidsson. Örebro: N. M. Lindh, 1850-52. XXIV, 442, (1); (4), 386 s. Äldre något enkelt halvskinnband. 2 delar i 1 volym. Inlagan lagerfläckad. Med exlibris. (#84841) 1200:-
Lorca, Federico García: OBRAS COMPLETAS. Recopilación y notas de Arturo del Hoyo. Prólogo de Jorge Guillén. Epílogo de Vicente Aleixandre. Madrid: Aguilar, 1957. Tercera edicion. LXXV, 1827 pp + plates. Publisher's near fine title decorated full leather binding. Illustrated in text with black and white illustrations and photographs, and with plates in colour. Spanish text. (#99879) 300:-
Martin du Gard, Roder: LES THIBAULT I-VIII. Paris: Gallimard, 1937-45. 7 volumes bound in private half cloth with a little faded spines. French text. (#101141) 350:- (bild)
Moberg, Vilhelm: ROMANER I FOLKUPPLAGA 1-15. Stockholm: Bonniers, 1946-48. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt och gulddekorerade ryggar. 15 delar i 10 volymer. 1-2. Raskens - 3 . Långt från landsvägen - 4. De knutna händerna - 5. A.P. Rosell, bankdirektör - 6. Mans kvinna - 7-8. Sänkt sedebetyg. 9-10. Sömnlös - 11. Giv oss jorden - 12. Rid i natt! - 13-15. Soldat med brutet gevär. (#80506) 1000:-
Molière: MOLIÈRES KOMEDIER I-V. I svensk tolkning av Allan Bergstrand. Malmö: Allhem, 1965. 504; 452; 514; 452; 516 s. 26x18,5 cm. Inbundna i förlagets dekorerade klotband med mindre lagade revor i skyddsomslagen. 5 volymer. Delvis illustrerade i svartvitt (#34969) 900:- (bild)
Nicander, Karl August: SAMLADE ARBETEN I-II:1-2. Stockholm: Adolf Bonnier, 1862. Tredje upplagan. XV, (3), 544, (2) + porträtt i stålstick; IV, 454; (5), 460-860, (2) s. Handbundna senare vackra halvskinnband (G. Hedberg, Stockholm) med rikt dekorerade ryggar och marmorerade snitt. 3 volymer. Samtliga volymer med extra plansch bunden sist i varje del, som kan vara förlagor till förlagsbanden. Inlagorna något lagerfläckade. (#98948) 450:- (bild)
Nietzsche, Friedrich: WERKE I-V. Heraugegeben von Karl Schlechta. Frankfurt am Main: Ullstein, 1979. New edition. 4569 pp. Publisher's printed paperbacks as new. 5 volumes. German text. I. Die Geburt der Tragödie. Unzeitgemässe Betrachtungen. Menschliches, Allzumenschliches. II. Morgenröte. Die fröhliche Wissenschaft. Also sprach Zarathustra. III. Jenseits von Gut ind Böse. Götzen-Dammerung. Ecco homo. Der Antichrist. Frühschiften. u.a. IV. Aus dem Nachlass der Achtzigerjahre. Briefe (1861-1889). V.Anhang (Philologischer Nachvericht. Nachwort. u.a.). Karl Schlechta: Nietzsche-Index. Bibliographie. 1279 (#98926) 300:-
Platon: SKRIFTER I-V. I svensk tolkning av Claes Lindskog. Reviderad och kommenterad av Holger Thesleff. Lund: Doxa, 1984-85. 383; 407, (1); 464; 593; 686. (2) s. Förlagets titeldekorerade pappband med delvis obetydligt nötta och lagade skyddsomslag. 5 volymer. (#87555) 1000:-
Runeberg, Johan Ludvig: SAMLADE ARBETEN I-VI. Stockholm: Schildts, 1931. 279; 359; 293; 280; 332; 280 s. Förlagets halvskinnband med ryggdekor. 6 delar i 3 volymer. (#90201) 250:-
Runeberg, Johan Ludvig: SAMLADE SKRIFTER 1-2. Stockholm: Beijers, 1896. XXXII, 509; 500, (4) s. Förlagets dekorerade klotband. 2 volymer. Med namnteckning. (#90200) 200:-
Rydberg, Viktor: FILOSOFISKA FÖRELÄSNINGAR I-IV. Materialism och idealism - Leibniz' Teodicé och den Schopenhauer-Hartmannska pessimismen - Antropologi - Antropologi och moralfilosofi. Stockholm: Bonniers, 1900-01. XXI, (1), 367, (1); 206, (1); 316, (1); 189, (1) s. Förlagets dekorerade röda klotband. 4 volymer. Tredje delen med utvikbar plansch. Med exlibris. (#40952) 500:-
Rydberg, Viktor: FILOSOFISKA FÖRELÄSNINGAR I-IV. Materialism och idealism - Leibniz' Teodicé och den Schopenhauer-Hartmannska pessimismen - Antropologi - Antropologi och moralfilosofi. Stockholm: Bonniers, 1900-01. XXI, (1), 367, (1); 206, (1); 316, (1); 189, (1) s. Privatbundna klotband. 4 volymer. Tredje delen med utvikbar plansch. Med exlibris. (#83572) 350:-
Schiller, Friedrich von: WERKE IN VIER BÄNDEN I-IV. Wien: Caesar Verlag, 1980. 574; 494; 683; 334 pp. Publisher's hard cover in dust jacket. 4 volumes in a little worn box. German text. I. Gedichte und Sprüche. Philosophische Schriften. II. Jugenddramen. III. Meisterdramen. Fragmente. IV. Historische Schriften. Der Geisterseher. (#98928) 250:-
Scholander, Fredrik Wilhelm: F. W. SCHOLANDERS SKRIFTER I-III. Utgifna af Dr John Böttiger. Stockholm: Norstedts, 1881-82. (12), 111, (1); (4), 256; (12), 306; (10), 343 s + planscher. Inbundna i förlagets rikt dekorerade klotband. 3 volymer. Delvis illustrerade i texten samt med planscher. Samtliga volymer med namnteckning på de fria försättsbladens baksidor. Första delen med litograferat porträtt; I. Skrifter i bunden form: Ballader. Smådikter. II. Skrifter på prosa: Noveller. Andra delen plansch efter Höckert; III. Noveller i bunden form. Skrifter på prosa. Tredje delen; IV. Ornamentikens formlära. Bref. (#98947) 250:-
Schopenhauer, Arthur: ZÜRCHER AUSGABE I-X + ÜBER ARTHUR SCHOPENHAUER. Zürich: Diogens, 1977. New edition. 651, (3); 776; 342, (2); 335, (1); 540, (3); 805, (8); 322, (11) pp. Publisher's printed paperbacks. 11 volumes in box. German text. Die Welt als Wille und Vorstellung I: 1-2 - II: 1-2. + Über die vierfache Wurzel des Satzes vom zurreichenden Grunde. Über den Willen in der Natur. Über die Grundlage der Moral. Kleinere Schriften I-II. + Parerga und Paralipomena I: 1-2 - II: 1-2. + Über Arthur Schopenhauer. Herausgegeben von Gerd Haffmans. (#98932) 350:-
Shakespeare, William: DRAMATISKA ARBETEN I-XVIII. Översatta av Carl August Hagberg. Lund: Gleerups, 1950. Upplaga reviderad av Nils Molin. 9 volymer inbundna i förlagets halvskinnband med ryggdekor och övre guldsnitt. (#12975) 1500:- (bild)
Stagnelius, Erik Johan: VALDA SKRIFTER I-II. Utgivna med inledning och anmärkningar av Fredrik Böök. Lyriska dikter. Liljor i Saron. - Episka och dramatiska dikter. Prosa. Stockholm: Bonniers, 1923. 412, (4); 383, (2) s. Privatbundna klotband. Inga omslag medbundna. 2 volymer. (#49463) 250:-
Strindberg, August: SAMLADE DRAMATISKA ARBETE 1-6. ROMANISKA DRAMER I-IV + HISTORISKA DRAMER I-II. Stockholm: Gebers, 1903-04. 543; 498, (1); 475, (1); 328; 459; 524 s. Förlagets obetydligt solkiga dekorerde klotband. 6 volymer. Med namnteckning och exlibris (Karl Gustaf Bokström) på samtliga försättsblad. (#73630) 500:-
Strindberg, August: SAMLADE DRAMATISKA ARBETE 1-6. ROMANISKA DRAMER I-IV + HISTORISKA DRAMER I-II. Stockholm: Gebers, 1903-04. 543; 498, (1); 475, (1); 328; 459; 524 s. Privatbundna halvklotband. 6 volymer. (#61803) 500:-
Strindberg, August: SKRIFTER I-XIV. Utgivna och försedda med kommentarer av Gunnar Brandell. Stockholm: Bonniers, 1946-62. 14 volymer inbundna i lite olika förlagsband. Delarna I-VIII + X + XII i förlagets halvklotband med blekta ryggar och namnteckning på de fria försättsbladen. Delarna IX + XIII i förlagets halvklotband med skyddsomslag. Delarna XI + XIV i förlagets halvskinnband, del XIV med något blekt rygg. (#50604) 500:-
Strindberg, August: SKRIFTER I-XIV. Utgivna och försedda med kommentarer av Gunnar Brandell. Stockholm: Bonniers, 1983. Andra upplagan med extra företal av Gunnar Brandell. Totalt 5255, (34) s. Inbundna i förlagets titeldekorerade svarta pappband med övre guldsnitt. 14 volymer. (#43516) 600:-
SVENSKA FOLKSAGOR I-VIII. Del I-II; Stockholm: Thule, 1939. Första delen i andra upplagan. Del III-VIII; Stockholm: Norstedts, 1940-47. 23x17 cm. Förlagets obetydligt nötta halvskinnband med övre guldsnitt, samtliga främre omslag medbundan. 8 volymer. Illustrerade med teckningar av Einar Norelius och Bertil Bull Hedlund. Del I: Efter Sven Sederströms uppteckningar berättade av Gudrun och Jöran Sahlgren. 197 s. Del II: Sagor från romantikens dagar efter upptecknarnas original berättade av Sven Liljeblad. 235 s. Del III: Efter Mickel i Långhults uppteckningar berättade av Sven Liljeblad. 196 s. Del IV: Efter prosten C. F. Cavallius' uppteckningar berättade av Gudrun och Jöran Sahlgren. 179 s. Del V: Sagor från skilda landskap ur G. O Hyltén-Cavallius' och G. Stephens' samlingar berättade Gudrun och Jöran Sahlgren. 198 s. Del VI: Sagor och sägner från Närke samlade av Gabriel Djurklou berättade av Jöran Sahlgren. 219 s. Del VII: Sagor från Gotland samlade av Per Arvid Säve berättade av Gudrun och Jöran Sahlgren. 227, (1) s. Del VIII: Sagor samlade från skillingtryck berättade av Jörel och Jöran Sahlgren. 188, (1) s. (#91679) 1600:-
Söderberg, Hjalmar: SAMLADE VERK I-X. Redigerade och kommenterade av Tom Söderberg och Herbert Friedländer. Stockholm: Bonniers, 1943. 10 volymer inbundna i förlagets halvskinnband med ryggdekor och övre guldsnitt. Förvillelser. Vers. 277, (3) s. - Martin Bircks ungdom. Gamla minnen. 245, ((2) s. - Historietter. Äldre samtidsnoveller. 287, (3) s. - Yngre samtidsnoveller. 310, (4) s. - Doktor Glas. Hjärtats oro. 355, (1) s. - Dramatik (Gertrud. Aftonstjärnan. Ödestimmen). 305, (2) s. - Den allvarsamma leken. 321, (2) s. - Forntid och saga. 249, (2) s. - Ur glömskan. Varia I. 326, (5) s. - Litterärt. Varia II. 329, (6) s. (#101140) 2500:- (bild)
Söderberg, Hjalmar: SAMLADE VERK I-X. Redigerade och kommenterade av Tom Söderberg och Herbert Friedländer. Stockholm: Bonniers, 1943-47. 10 volymer inbundna i förlagets dekorerade halvklotband med delvis något fläckiga och blekta ryggar och pärmpapper. Förvillelser. Vers. 277, (3) s. - Martin Bircks ungdom. Gamla minnen. 245, ((2) s. - Historietter. Äldre samtidsnoveller. 287, (3) s. - Yngre samtidsnoveller. 310, (4) s. - Doktor Glas. Hjärtats oro. 355, (1) s. - Dramatik (Gertrud. Aftonstjärnan. Ödestimmen). 305, (2) s. - Den allvarsamma leken. 321, (2) s. - Forntid och saga. 249, (2) s. - Ur glömskan. Varia I. 326, (5) s. - Litterärt. Varia II. 329, (6) s. (#101128) 900:-
Söderberg, Hjalmar: SKRIFTER I-X. Stockholm: Bonniers, 1919-21. Nya upplagor. Inbundna i förlagets obetydligt nötta och solkiga dekorerade klotband. 10 delar i 5 volymer. Andra till femte volymen med diskret namnteckning på förtitelbladen, samtliga volymer med exlibris. 1. Förvillelser. 2. Preludier. Historietter. - 3. Martin Bircks ungdom. 4. Samtidsnoveller. - 5. Doktor Glas. 6. Gertrud. Aftonstjärnan. - 7. Hjärtats oro. 8. Den allvarsamma leken. - 9. Forntid och saga. 10. Vers och varia. (#102432) 900:- (bild)
Tegnér, Esaias: SAMLADE SKRIFTER I-VII. Stockholm: Norstedts, 1859-60, 1857-60, 1851. Inbundna i nära samtida obetydligt nötta och delvis lätt missfärgade halvskinnband med ryggdekor. 7 volymer. Samtliga volymer med gåvostämpel "Josef Hedengren till Sven den 30 maj 1928" samt med Josef Hedengrens namnteckning i blyerts på de fria försättsbladen. Första delen med gåvotillskrift på friblad "Till vår käre Josef på hans 50 årsdag från John och Elise Lilliehöök". Del I. Levnads-teckning av Carl Wilh. Böttiger, Frithiofs Saga m. m. 1859. Tredje upplagan. LXXXVIII, 242 s. Del II. Axel, Nattvardsbarnen, Kronbruden, Smärre Dikter. 1860. Tredje upplagan. 304 s. Del III. Smärre Dikter. 1859. Tredje upplagan. 304 s. Del IV. Smärre Dikter. 1859. Andra upplagan. 304 s. Del V. Skrifter på prosa. 1860. Andra upplagan. 304 s. Del VI. Skrifter på prosa. 1857. Andra upplagan. 308 s. Del VII. Kyrkotal. 1851. Första upplagan. 322 s. (#100090) 750:- (bild)
Tegnér, Esaias: SAMLADE SKRIFTER I-X. Ny kritisk upplaga kronologiskt ordnad. Utgifven af Ewert Wrangel och Fredrik Böök. 1918-25. Första delen i standardupplagan, delarna II-X i bibliofilupplagan. 10 häftade volymer med delvis skadade omslag. (#79930) 250:-
Tegnér, Esaias: SAMLADE SKRIFTER I-X. Ny kritisk upplaga kronologiskt ordnad. Utgifven af Ewert Wrangel och Fredrik Böök. Stockholm: Norstedts, 1919-25. 10 volymer handbundna halvskinnband (N. B. Andersson, Stockholm 1926) med lätt blekta ryggar, ryggdekor i guld och övre guldsnitt. (#100464) 1000:- (bild)
Tegnér, Esaias: SAMLADE SKRIFTER I-X. Ny kritisk upplaga kronologiskt ordnad. Utgifven af Ewert Wrangel och Fredrik Böök. Stockholm: Norstedts, 1923-25. Förlagets klotryggsband. 10 volymer. (#88437) 400:-
Wallenberg, Jacob: SAMLADE VITTERHETSARBETEN. Ånyo utgifna efter originalmanuskripterna med tillhörande teckningar efter författarens egenhändiga pennteckningar. Upsala: P. Hanselli, 1855. 368 s. Trevligt privatbundet senare halvskinnband med obetydligt blekt rygg. Med namnteckning på titelbladet samt med några mindre fläckar i inlagan. Illustrationerna tryckta i träsnitt. (#92536) 350:-
Wallengren, Axel: SAMLADE SKRIFTER I-V. Utgivna av Hans Küntzel. Stockholm: Gebers, 1923-24. 255; 260, (1); 213; 271, (1); 236, (1) s. Handbundna linneband (Andersson, Lund), samtliga omslag medbundna. 5 delar i 2 volymer. Delvis illustrerade. Med obetydligt solkiga ryggar. Med exlibris. (#53521) 450:-