SKANSEN & DJURGÅRDEN
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Alm, Henrik: DJURGÅRDSSTADEN - EN TREHUNDRAÅRIG IDYLL. Utgiven under medverkan av Jan Afzelius, Hans Norsbo och Evert Taube. Stockholm: Antiquarius, (1964). 145, (5) s. 17,5x22 cm. Häftad. Illustrerad. (#44329) 90:-
(BELLMAN, C. M.) Eichorn, C.: BELLMAN PÅ DJURGÅRDEN. Minnesblad vid bystens halfsekelfest. Stockholm: Bonniers, 1879. 47, (1) s + titelplansch. Häftad med tryckt originalomslag med obetydliga bruksspår. Illustrerad med titelplansch efter teckning av Carl Larsson och 5 illustrationer i texten. (#88159) 250:-
BELLMANSFESTEN PÅ HASSELBACKEN DEN 16 AUGUSTI 1872. Stockholm: Svenssons, 1872. 40 s. Handbundet klotband med något nött ryggtitel i skinn, omslaget medbundet. Med titelplansch. (#88158) 350:-
Berg, Gösta: VANDRING PÅ SKANSEN. Stockholm: Gebers, 1966. (71) s. 25x18 cm. Förlagets klotband med lätt skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad av André och Irène Reisz, delvis i färg. (#44351) 100:-
Biörnstad, Arne: DJURGÅRDSBRON 1690-1977. Stockholm: Forum, 1977. 91 s. 17x24 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#44324) 100:-
Biörnstad, Arne: SJUTTON SKANSENHUS BERÄTTAR OM STOCKHOLM. Stockholm: Rabén Prisma, 1998. 29, (1) s. 23,x21,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. För- och eftersättsbladen tryckta med bilder i färg. (#44316) 125:-
BOKEN OM SKANSEN. Redaktör: Nils Erik Baehrendtz. Höganäs: Bra Böcker, 1980. 256 s. 27,5x23 cm. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. (#44318) 90:-
Bolin, Gunnar / Östman, Nils / Hedberg, Tor: DJURGÅRDEN FÖRR OCH NU. Stockholm: Tisells, 1925. VII, 340, (1) s. 28x23 cm. Handbundet halvskinnband med blekt rygg, främre lätt fuktfläckade omslag medbundet. Illustrerad, samt med planscher i färg. (#85172) 250:-
Bolin, Gunnar / Östman, Nils / Hedberg, Tor: DJURGÅRDEN FÖRR OCH NU. Stockholm: Tisells, 1925. VII, 340, (1) s + planscher. 28x23 cm. Handbundet dekorerat lätt nött och solkigt halvskinnband, främre omslag medbundet. Illustrerad, samt med planscher delvis i färg. Med namnteckning på det medbundna främre omslaget, samt tillskrift på det fria försättsbladet. (#51681) 200:-
Bolin, Gunnar / Östman, Nils / Hedberg, Tor: DJURGÅRDEN FÖRR OCH NU. Stockholm: Tisells, 1925. VII, 340, (1) s + planscher. 28x24 cm. Handbundet dekorerat lätt nött halvskinnband med övre guldsnitt. Inga omslag medbundna. Illustrerad, samt med planscher delvis i färg. (#91657) 300:-
Brusewitz, Gunnar / Ekman, Henrik: EKOPARKEN. Djurgården - Haga - Ulriksdal. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1995. 193 s. 24x21,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor i färg. (#44314) 125:-
Brusewitz, Gunnar / Ekman, Henrik: EKOPARKEN. Djurgården - Haga - Ulriksdal. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1995. 193 s. 24x21,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor i färg. Med dedikation från "Henrik Ekman". (#95269) 150:-
Bæhrendtz, Nils Erik: LÄGENHETEN SKANSEN OCH DESS INVÅNARE. Stockholm: Billbergs, 1978. 37 s. Fotoillustrerad. Häftad. (#44332) 50:-
Cedercrantz, Bror: BERÄTTELSE OM ETT HUS PÅ DJURGÅRDEN. Stockholm: Höjerings, 1985. 93, (3) s. Häftad. Fotoillustrerad samt med färgplanscher. (#44368) 100:-
Cedercrantz, Bror: BERÄTTELSE OM ETT HUS PÅ DJURGÅRDEN. Stockholm: Höjerings, 1985. 93, (3) s. Häftad med lätt nött rygg. Fotoillustrerad samt med färgplanscher. Med dedikation från "Bror Cedercrantz". (#58079) 100:-
Dahlström, Marie: DJURGÅRDSSTADEN OCH DESS GRANNSKAP. Stockholm: AWE/Gebers, 1979. 95 s. 24,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#44330) 125:-
DJURGÅRDEN OCH ÖSTERMALM. En bibliografi. Omfattande drygt 2.200 bok- och uppsatstitlar jämte Hembygdsföreningen Östermalm. En liten 50-årshistorik. Sammanställd resp. författad av Hans von Heijne. Stockholm: Militärhistoriska Förlaget, 1997. 173 s. 24,5x16,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. (#68773) 125:-
Edlund, Bengt: HAGA - BRUNNSVIKEN. Stockholm: Haga Brunnsvikens Vänner, 1991. 125 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg, samt med kartor. (#64875) 90:-
Eklund, Hans / Wittström, Bengt: DJURGÅRDSNÖJEN. Stockholms-Gillet och Stockholms Stadsmuseum. Tryckt i Stockholm: Björkmans, 1974. 80 s. Häftad med marmorerat omslag. Fotoillustrerad. (#44375) 60:-
Ekström, Margareta: OM NATUREN PÅ STORA SKUGGAN. Stockholm: Bonniers, 1979. Originalupplagan. 119, (4) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad. (#44367) 75:-
EN BOK OM SKANSEN. Till hundraårsminnet av Ertur Hazelius' födelse under medverkan av Alarik Behm, Gotthard Gustafsson och Gösta Selling utgiven av Andreas Lindblom. Stockholm: Norstedts, 1933. Upplaga 1000 numrerade exemplar för angiven ägare, signerad för hand av Andreas Lindblom. 226, (3) s + planscher. 28,5x22 cm. Förlagets dekorerade handbundna hela kalvskinnband med mörktonad rygg, inre denteller och helt guldsnitt, främre omslag medbundet. Illustrerad med fotografier och teckningar i texten, samt med planscher i färg. (#44313) 250:-
Englund, Kay G.: MINA DJURGÅRDSMINNEN FRÅN UNGDOMSTIDEN. Upplevelser och hågkomster från gamla Djurgårdstider under perioden 1860-1890. Stockholm: Gebers, 1938. 183 s. Handbundet halvskinnband med något nöttt rygg, främre omslag medbundet. Illustrerad. (#92460) 150:-
Eriksson, Arne: GUIDE TILL KULTURHUS PÅ SÖDER OCH DJURGÅRDEN. Utgiven under medverkan av Carl Magnus Rosell & Göran Söderström. Stockholm: Stockholmia, 1998. 196, (6) s. Inbunden i förlagets tryckta lätt nötta pappband. Illustrerad i färg och svartvitt. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor i färg. Stockholmsmonografier 138. (#102797) 100:- (bild)
Erixon, Sigurd: SKANSENS KULTURHISTORTISKA AVDELNING. Vägledning för besökande. Stockholm: Nordiska museet, 1927. Andra upplagan. (12), 201, (9) s. Häftad med något skadat omslag. Fotoillustrerad samt med ritningar och reklam. Med tillskrift på omslaget. (#57513) 100:-
Fogelström, Per Anders / Biörnstad, Arne: GUBBHYLLAN. Stockholm: Stiftelsen Skansen, 1965. 102 s. Häftad med vikomslag. Illustrerad. (#44345) 75:-
Grate, Pontus / Nordenson, Eva FRÅN ULRIKSDAL TILL BELLMANSRO. Konstnärer i Nationalstadsparken under 300 år. Med en historik av Björn Hallerdt. Stockholm: Prins Eugens Waldemarsudde och Carlssons, 1998. 190, (2) s. 23x21 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor i färg. (#84728) 150:-
(HASSELBACKEN). KUNGLIGA DJURGÅRDEN FÖRR OCH NU. Utgiven av Magda Englund-Hellmér. Utan tryckår, men troligen från mitten av 1960-talet. 20-sidigt klammerhäftad reklamskrift med tryckt omslag. Delvis med kortare notisertagna från äldre publikationer. Till Restaurant Hasselbackens reklam medföljer en handskriven menu i original från restauranten, daterad 1/9 1902. (#56718) 200:-
Henrikson, Alf / Berg, Björn: SKANSENRESAN. Stockholm: Trevi, 1990. 56, (2) s. 26x20 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg av Björn Berg. (#91290) 75:-
Janson, Erik: SKANSEN - PARKEN & TRÄDGÅRDARNA. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2003. 172, (2) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad, övervägande i färg. (#61771) 75:- (bild)
Leffler, Karl Petter: OM NYCKELHARPOSPELET PÅ SKANSEN. Anteckningar. Stockholm: Nordiska Museet, 1899. (3), 114, (1) s. 25,5x17,5 cm. Häftad. Illustrerad med 4 träsnitt samt noter. Bidrag till vår odlings häfder, 6. (#1603) 250:-
Lindblad, Eric: DJURGÅRDSÅR. Ny upplaga utan angiven tryckare eller tryckår. 137, (1) s. Häftad. Illustrerad med teckningar av författaren. Med dedikation från "Eric Lindblad, 1968. (#73619) 75:-
Lindblad, Eric: DJURGÅRDSÅR. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1956. 137, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren. (#44383) 60:-
Lindblad, Eric: DJURGÅRDSÅR. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1956. 137, (1) s. Häftad med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren. Med dedikation "Med Djurgårdshälsning från Eric Lindblad". (#44385) 100:-
Lindgren, Gustaf: PRINS EUGENS WALDEMARSUDDE. Stockholm: Bonniers, 1948. 137, (1) s + planscher. 32x24,5 cm. Handbundet dekorerat helt skinnband med pärmdekor och inre denteller i guldtryck och med helt guldsnitt. I skyddskassett. Fotoillustrerad i texten samt med planscher i färg. (#98165) 500:-
Lindström-Wallert, Bibbe: WALDEMARSUDDE. Vandringar i parken. Text: Gudrun Håkansson. Stockholm: Carlsson, 1989. Andra upplagan. 88 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med svartvita teckningar. With an English summary. (#85846) 75:-
Lindström-Wallert, Bibbe: WALDEMARSUDDE. Vandringar i parken. Text: Gudrun Håkansson. Stockholm: Liber, 1985. 87 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar. (#44326) 75:-
Lindwall, Bo: PRINS EUGEN OCH DJURGÅRDEN. Stockholm: Billbergs, 1979. 37 s. Häftad. Fotoillustrerad. (#44335) 50:-
LUSTHUSPORTEN. En forskningsinstitution och dess framväxt 1918-1993. Festskrift till den Hallwylska professuren i folklivsforskning i Stockholm vid dess 75-årsjubileum, redigerad av Mats Hellspong. Stockholm: Nordiska museet, 1993. 366 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i svartvitt. (#44355) 100:-
Näsström, Gustaf / Selling, Gösta: SÖDRA DJURGÅRDEN. Utgiven av Samfundet S:t Erik. Stockholm: Nordiska museet, 1930. 24 textsidor + 24 fotografiska planschblad. 27x18,5 cm. Privatbundet modernare klotryggsband, omslaget medbundet. Förutom planscherna illustrerad med en karta i texten. Med gåvobiljett från S:t Erik. (#91613) 150:-
Olsson, Martin: ALBERGET OCH OAKHILL PÅ DJURGÅRDEN. Stockholm: Nordiska museets Handlingar 75, 1970. 345, (4) s. 22x19,5 cm. Häftad med lätta bruksspår. Fotoillustrerad samt med ritningar. (#39377) 125:-
Rehnberg, Mats: BLÅ PORTEN. Ett namnkunnigt värdshus på Djurgården. Stockholm: Institutet för folklivsforskning, 1977. 91, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt. (#44358) 100:-
ROSENDALS SLOTT. Huvudredaktör Christian Laine. Stockholm: Byggförlaget Kultur, 2003. 351, (1) s. 30,5x23,5 cm. Förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av Ingalill Snitt, samt med äldre avbildningar. Texter av Christian Laine, Mikael Alm, Bo Vahlne, Solfrid Söderlind, Göran Kåring, Catharina Nolin, Eva-Lena Bengtsson, Lars O. Lagerqvist och Per Bjurström. En bok i serien De Kungliga slotten. (#84388) 175:- (bild)
(Scheéle, Adolf August): MINNEN FRÅN DJURGÅRDSTEATERN 1864-1881. Teaterns historia, föreståndare, personal och repertoir, jemte karakteristiker, anekdoter och reflexioner, samlade af en Teatervän. Stockholm: A. W. Björck, 1882. (4), 233 s. Modernare handbundet pappband, omslaget medbundet. Med fyra illustrationer i träsnitt. Med inklistrat tidningsurklipp från 1909 "Djurgårdsteatern försvinner" på främre omslagets baksida, samt med biblioteks- och utgallringsstämpel på titelbladet och sista sidans blanka baksida. (#91871) 450:-
SKANSEN - FRILUFTSMUSEET. London: Scala Publ., 1995. 128 s. 24,5x24,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad i färg. Svensk text. (#50997) 125:-
SKANSEN JUBILEUMSÅRET 1891-1941. Redaktion: Andreas Lindblom, Gösta Berg och Sigfrid Svensson. 1941. 188 s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. Med dedikation från "Andreas Lindblom". (#70967) 125:-
SKANSEN UNDER HUNDRA ÅR. Redaktör: Arne Biörnstad. Höganäs: Wiken, 1991. 264 s. 28,5x22,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med lätt skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#44319) 100:-
Sundborg, Åke: GRÖNA LUNDS TIVOLI FEMTIO ÅR. En jubileumskrönika 1883-1933. Tryckt i Stockholm: Iduns, 1933. 142 s. Häftad. Illustrerad i svartvitt. (#49042) 150:- (bild)
Söderberg, Elow: HAGA LUSTPARK. Stockholm: Plus, 1980. 69 s. 22,5x23,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad samt med teckningar, delvis i färg. (#44353) 90:-
Theve, Andreas / Wickman, Mats / Hahn, Ove: FOLKETS GRÖNA LUND - PÅ KUNGL. DJURGÅRDEN. Stockholm: Lind, 2003. 200 s. 27,5x24,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#53506) 150:-
Tjerneld, Staffan: EN BOK OM DJURGÅRDEN. Stockholm: Bonniers, 1968. 161, (1) s. Förlagets obetydligt nötta tryckta pappband. Illustrerad. Av författaren signerat exemplar "Staffan Tjerneld". (#68186) 125:-
Tjerneld, Staffan: EN BOK OM DJURGÅRDEN. Stockholm: Bonniers, 1968. 161, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#68208) 100:-
Tjerneld, Staffan: EN BOK OM DJURGÅRDEN. Stockholm: Bonniers, 1968. 161, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Med exlibris. (#44325) 90:-
Tjerneld, Staffan: EN BOK OM DJURGÅRDEN UNDER 300 ÅR. Stockholm: Kungl. Djurgårdens förvaltning, 1980. 132 s. 28,5x22,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad med sex kartor samt överlägg till 1791 års kartor med dagens kartbild i separat kuvert. (#101187) 175:-
Tjerneld, Staffan: EN BOK OM DJURGÅRDEN UNDER 300 ÅR. Stockholm: Kungl. Djurgårdens förvaltning, 1980. 132 s. 28,5x22,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med små lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad med sex kartor samt överlägg till 1791 års kartor med dagens kartbild i separat kuvert. (#44320) 150:-
Tjerneld, Staffan: GRÖNA LUND OCH ANDRA DJURGÅRDSNÖJEN. Stockholm: Norstedts, 1978. 173, (2) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#50902) 90:-
Tollstorp, J. P.: KONGL. DJURGÅRDEN HISTORISK STATISTISK. Stockholm: Rekolid, 1994. Faksimil efter 1844 års utgåva. (8), 92, (5) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor. (#44373) 100:- (bild)
TRETTIOTALETS SKANSEN. Redigerad av Erik Andrén m.fl. Utveckling och omdaning under decenniet 1929-1939. Stockholm: Thule, 1939. 313, (2) s + planscher. 28,5x21 cm. Förlagets dekorerade linneband. Fotoillustrerad delvis med planscher i färg samt med teckningar. Med tillskrift på förtitelbladet. (#91184) 125:-
TRETTIOTALETS SKANSEN. Redigerad av Erik Andrén m.fl. Utveckling och omdaning under decenniet 1929-1939. Stockholm: Thule, 1939. 313, (2) s + planscher. 28,5x21 cm. Förlagets dekorerade skinnband med helt guldsnitt. Fotoillustrerad delvis med planscher i färg samt med teckningar. Bandet med lätt nött och med blekt rygg. (#44788) 200:-
TRETTIOTALETS SKANSEN. Redigerad av Erik Andrén m.fl. Utveckling och omdaning under decenniet 1929-1939. Stockholm: Thule, 1939. 313, (2) s + planscher. 28,5x21 cm. Förlagets halvskinnband med dekorerad lätt fläckig rygg. Fotoillustrerad delvis med planscher i färg samt med teckningar. (#44310) 150:-
Ullberg, Hans: DJURGÅRDSTEATERN. En teaters historia 1801-1929. Stockholm: Höjerings, 1993. 98, (5) s. 18x21,5 cm. Häftad med skyddsomslag. Illustrerad. (#44365) 100:-
Ullberg, Hans: DJURGÅRDSTEATERN. En teaters historia 1801-1929. Stockholm: Höjerings, 1993. 98, (5) s. 18x21,5 cm. Häftad med skyddsomslag. Illustrerad. Med dedikation från "Hasse U-g". (#92355) 125:-
Upmark, Gustaf: SKANSEN 25 ÅR. Stockholm: Norstedts, 1916. Särtryck ur Fataburen 1916. (4), 98 s. 24,5x16,5 cm. Privatbundet halvklotband, omslaget medbundet. Med 37 fotoillustrationer i texten. Med exlibris. (#93725) 90:-
Utgren, Lennart / Hammarström, Tommy: EKOPARKEN - KUNGLIG MARK. Djurgården - Haga - Ulriksdal. Örebro: Gullers Förlag, 2004. 144 s. 27,5x24 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av Lennart Utgren. (#70541) 90:-
Westermark, Nils: EN STUDIE I DJURGÅRDENS ÄLDRE HISTORIA - KULTURLANDSKAPETS UTVECKLING. Stockholm: Björkmans, 1970. 47, (1) s. Häftad. Illustrerad. (#57501) 100:-
Åberg, Alf: SKANSEN OCH BORGEN. Ladugårdsgärde som militär övningsplats. Stockholm: Billbergs, 1969. 36, (1) s. Häftad. Illustrerad. (#44374) 100:-