SKÅNE
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Ahnfelt, P. G.: STUDENTMINNEN. Ett litet urval till 100-årsminnet av bokens första utgivande 1857 jämte en inledning av Olle Holmberg. Lund: Gleerups, 1956. 31, (1) s. Häftad. (#92990) 75:-
Ahnfelt, P. G.: STUDENTMINNEN. I urval samt med inledning och kommentar av Per Erik Wahlund. Stockholm: Natur och Kultur, 1963. 292, (1) s. Förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslaget. (#50805) 75:-
Alebo, Lena: STENSHUVUD. En jätte tänker tillbaka. Torsby: Heidruns, 1993. 105 s. 24x17 cm. Limhäftad med obetydlig fläck på främre omslaget. Fotoillustrerad. Med dedikation "Med hälsningar Lena Alebo". (#93051) 90:-
Althin, Ernst: OM GLEMMINGE OCH TOSTERUPS FÖRSAMLINGAR I GÅNGEN TID OCH NU. Tryckt i Ystad: Tryckeriaktiebolaget Sydskåne, 1925. 198 s. Häftad. Sparsamt fotoillustrerad. Med diskret namnteckning på främre omslaget. (#92600) 250:-
Ambrius, Jonny: SKÅNSKA ANTIKVARIAT. Malmö: Ambrius & Buckhorn, 1989. 109, (1) s. Förlagets titeldekorerade klotband. Illustrerad. Med rättelseblad. (#93241) 75:-
Andersson, Erik: KLINTAGUMMANS ÖGON. Åstorp: Åstorps hembygdsförening, 1989. 96 s. 20,5x21 cm. Häftad. Illustrerad. (#93129) 100:-
Andersson, Ingvar: SKÅNES HISTORIA. SENMEDELTIDEN. Stockholm: Norstedts, 1974. 476, (1) s + planscher. Förlagets klotband med lagade revor i skyddsomslaget. Fotoillustrerad med planscher. (#10714) 200:-
Andersson, Ingvar: SKÅNES HISTORIA. TILL SAXO OCH SKÅNELAGEN. Stockholm: Norstedts, 1947. Andra upplagan. 497 s. Förlagets klotband, omslaget medbundet, med skyddsomslag i färg av Emil Johanson-Thor med liten lagad reva. Illustrerad. (#92608) 175:-
Andersson, Ingvar: SKÅNES HISTORIA. TILL SAXO OCH SKÅNELAGEN. Stockholm: Norstedts, 1947. Första upplagan. 497 s. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad. (#25782) 250:-
Andersson, Ingvar: SKÅNES HISTORIA. TILL SAXO OCH SKÅNELAGEN. Stockholm: Norstedts, 1947. Första upplagan. 497 s + rättelseblad. Förlagets klotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt. (#10713) 150:-
Andersson, P. Gunnar: ALUN OCH ARK, KALK OCH KRUT. Kring fyra gamla skånska bruk. Stockholm: Natur och Kultur, 1974. 176 (1) s. 24,5x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad, företrädesvis med äldre bilder. Andrarum, Klippan, Limhamn, Torsebro. (#93097) 250:-
Andrée, Johan: KANONERNA PÅ DJURAMÅSA. Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2007. 256 s. 23x23 cm. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad i svarvtvitt. Öresunds lås under femtio år. (#97274) 150:-
Ankarloo, Bengt: ATT STILLA HERREVREDE. Trolldomsdåden på Vegeholm 1653-54. Stockholm: Författarförlaget, 1988. 164, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt. Med tryckta för- och eftersättsblad i färg. (#89410) 125:- (bild)
Anshelm, Carl: FRÅN SKÅNESLÄTT OCH BLEKINGEDALAR. Två hembygdsföredrag. Lund: Gleerups, 1921. 38 s. Häftad. (#93216) 75:-
Asp, Paul: VEMMENHÖGS HÄRAD. Tryckt i Lund: Berlingska, 1891. (6), 237 s + karta. Privatbundet senare halvklotband. Med litografiskt tryckt utvikbar karta i färg. Inlagan delvis med lättare lagerfläckar, kartan prydligt förstärkt i falsarna och författarens namn skrivet i nedre snittet. (#92625) 600:-
ATT LIGGA I LUND. Lundaminnen från tre sekler sammanställda av Karl Axel Arvidsson. Stockholm: Wahlström & Widstrand, (1952). 127 s. Häftad. (#93012) 75:-
Ave (Eva Wigström): FÖR FYRTIO ÅR SEDAN. Taflor ur skånska folklifvet. Lund: Gleerup, 1870. Debutboken. (4), 185 s. Privatbundet halvskinnband. Inga omslag medbundna. (#92648) 250:-
(BECK, JOCKOM) Stoltz, Elof: JOCKOM BECK OCH ANDRARUMS ALUNVERK MEDAN SKÅNE VAR DANSKT. Stockholm: Norstedts, 1979. 260, (1) s + planscher. Förlagets pappband med små lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad med planscher. (#3990) 100:-
Berg, Bengt: HÄGRAR OCH STORKAR. En bok om skånska fåglar. Stockholm: Åhlén & Åkerlund, 1920. Originalupplagan. 268 s. 28,5x23 cm. Förlagets dekorerade klotband. Fotoillustrerad av författaren. (#14536) 150:-
Berling, E.W.: LUND. Korta anteckningar om staden och dess omgifning. Lunds universitetsbiblioteks kamratförening, 1976. Faksimil efter 1879 års utgåva. Upplaga utgiven i 90 numrerade exemplar och bundet i förlagets skinnryggsband, främre omslag medbundet. Med karta. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#74609) 200:-
Blom, K Arne / Moen, Jan: FÖRSVUNNA STÄDER I SKÅNELAND. Malmö: LiberFörlag, 1983. 197, (3) s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad av Staffan Johansson. (#93058) 100:-
Blom, K Arne / Moen, Jan: SKÅNSKA STENAR BERÄTTAR. Malmö: Illustris, 1991. 193 s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. (#93066) 125:-
Blomqvist, Ragnar / Mårtensson, Anders W.: FYND FRÅN ULTIMA THULE. En berättelse om vad grävningarna för Thulehuset i Lund avslöjade. Lund: Kulturhistoriska museet, 1963. 275 s + planscher. 25x17,5 cm. Häftad med lagat skyddsomslag. Med 261 illustrationer i form av teckningar och fotografier, samt med 2 utvikbara planscher. Archaeologica Lundensia II. (#92578) 100:-
BOKEN OM KIVIK. Utgiven under redaktion av Sten Andersson, Gert Aspelin och Inge Gärsgård. Kivik: Miljövårdsföreningen i Kivik med omnejd, 1981. 271 s. 24x17 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Med dedikation "Med hälsning från en ålakust Inge Gärsgård". (#92610) 200:-
Botwid, Thomas / Björkegren, Peder: UTFLYKTER PÅ ÖSTERLEN. Stockholm: LL-förlaget, 1997. 142, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg av Peder Björkegren. (#92711) 90:-
Brange, Ivar / Bringmark, Gösta / Persson, John E.: SKUTOR OCH SJÖFOLK Om Branteviks segelsjöfart. Lund: LiberLäromedel, 1975. 348 s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#64223) 150:-
Bringéus, Nils-Arvid: MATKULTUR I SKÅNE. Stockholm: LT, 1981. 96 s. 20,5x20,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#83537) 75:-
Bringéus, Nils-Arvid: SKÅNSKA KISTEBREV. Berlingska Boktryckeriet, N.P. Lundbergs Boktryckeri och F.F. Cedergréens Boktryckeri. Stockholm: Carlssons, 1995. 328 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg och svartvitt. (#11506) 100:-
Brockdorff, Victor / Tägil, Sven: GRÄNSLAND. En historisk resa i skånsk-danska gränstrakter. Höganäs: Wiken, 1985. 135 s. 25x17,5 cm. Förlagets klotband med något skadat skyddsomslag. Illustrerad av Victor Brockdorff efter etsningar. Med Alf Åbergs namnteckning i blyerts på det fria försättsbladet. (#93201) 150:-
Brogårdh, Thore: FRÅN HELGEÅ- TILL LAGADALEN. Markaryd: Eget förlag, 1966. 150, (2) s. Förlagets klotband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#52903) 150:-
Brogårdh, Thore: HISTORISKA UPPTECKNINGAR OCH FOLKLIVSSKILDRINGAR. Markaryd: Eget förlag, 1967. 133, (2) s. Förlagets klotband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad. Med namnteckning på det klistrade försättsbladet. (#52901) 150:-
Brogårdh, Thore: KRING EN GAMMAL RIKSGRÄNS. Markaryd: Eget förlag, 1971. 123, (4) s. Häftad. Fotoillustrerad. Med namnteckning på förtitelbladet. (#93093) 150:-
Brogårdh, Thore: LEVNADSÖDEN. Markaryd: Eget förlag, 1976. 52, (2) s. Förlagets klotband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad. (#92603) 150:-
Brunius, Carl Georg: NORDENS ÄLDSTA METROPOLITANKYRKA eller Historisk och arkitektonisk beskrifning om Lunds domkyrka. Lund: Gleerups, 1854. Omarbetad och mycket tillökt upplaga med sex planscher. (6), XVI, 570 s + 6 utvikbara svartvita planscher. Häftad ouppskuret exmplar med tryckt lätt skadat omslag. Textinlagan delvis vatten- och lagerfläckad, planscherna dock felfria. (#101942) 400:- (bild)
Brunius, Carl Georg: SKÅNES KONSTHISTORIA FÖR MEDELTIDEN. Lund: Gleerup, 1850. (3), (6), VI, (2), 704 s + XVI litografiskt tryckta planscher. Handbundet senare halvskinnband (N. B. Andersson, Stockholm) med dekorerad lätt blekt och nött rygg. Inlagan delvis med lättare fuktfläckar. De första (6) sidorna innehåller Förteckning öfver Respektive Subskribenter, vilka ej finns angivna i Libris. (#92644) 500:-
BYGGA SKÅNSKA STÄDER. Aspekter på stadsariktektur efter 1850. Malmö: Sydsvenska Dagbladets Årsbok, 1976. 197, (3) s. 27x20 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och lagat skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg och övervägande med fotografier. Texter av Torkel Eriksson, Evald Gustafsson, Hjördis Kristenson, Per-Jan Pehrsson, John Sjöström, Gunnar Sundbärg, Olle Svedberg och Kjell Åström. (#74757) 125:-
Bülow, Waldemar: MÄRKLIGA TRÄD I SKÅNE. Malmöhus län 1919. Utgiven av Skånes Naturskyddsförening. Tryckt i Lund: Berlingska, 1944. 31, (1) s. Häftad. (#93135) 75:-
BÅSTAD-MALEN. Ortsbeskrivning. Vandrings- och bilturer. Redigerade av Alex. Lundqvist. Konstnärlig utstyrsel H. Charpentier. Båstads Turistförening, 1957. Andra upplagan. 45, (3) s + utvikbar kolorerad karta i skala 1:30000. Klammerhäftad med tryckt omslag. Övervägande illustrerad med teckningar. Bakre omslagets insida med monterad färgplansch från Norrvikens Trädgårdar. (#92597) 100:-
Bååth-Holmberg, Cecilia: SYDSKÅNSKA TECKNINGAR. Stockholm: Beijers, 1886. (4), 153 s. Privatbundet halvklotband med lätt blekt rygg. Med Carl Arvid Klingspors exlibris. (#93239) 150:-
Bæijer, Georg Henric: BESKRIFNING ÖFVER STADEN YSTAD. Författad år 1793, på uppdrag av Ystads Fornminnesförening utgiven av Sven Carlquist, Gösta Borg och Nils Olsson. Tryckt i Malmö: Allhem, 1965. Upplaga 1500 exemplar. 219, (1) s + planscher. 30,5x20,5 cm. Förlagets dekorerade obetydligt nötta klotband. Med rättelseblad. Utan skyddsomslag. Illustrerad bl.a. med blad i faksimil och 2 utvikbara kartor, delvis i färg. (#92576) 150:-
Cappelin, O: HVAR FINNS SKÅNE BESKRIFVET? En förteckning öfver Skåne berörande litteratur, utgifven såsom bidrag till en skånsk bibliografi. Hamneda: Eget förlag tryckt i Helsingborg: Schmidts Boktryckeri, 1909. XII, 163 s. 24x16 cm. Privatbundet halvskinnband, omslaget medbundet. Interfolierat exemplar med oskrivna blad. Med genomgående lättare fuktfläck i inre nedre marginalen. Enligt löst bifogad notering skulle boken endast vara tryckt i 300 exemplar. (#93088) 600:-
Cappelin, Ola: KIVIK. Utgiven under redaktion av Sten Andersson, Gert Aspelin och Inge Gärsgård. (Simrishamn): (Österlens museum), 1983. 223 s. 24x17 cm. Förlagets tryckta pappband. Sparsamt illustrerad. Med tillskrift på förtitelbladets baksida. Skrifter 25. Föreningen för Fornminnes- och Hembygdsvård i Sydöstra Skåne i samarbete med Miljövårdsföreningen i Kivik med omnejd. (#92609) 150:-
Cavallin, Severin: UR SKÅNSKA PRESTHUSENS HÄFDER. Lund: Gleerups, 1878. 126 s+ titelplansch i träsnitt. Privatbundet halvklotband, omslaget medbundet. Med exlibris. (#92622) 125:-
Christoffersson, Olof: SKYTTS HÄRAD. Kulturhistorisk beskrivning. Trelleborg: Tryckeri A.B. Allehanda, 1936. Tredje, omarbetade och utökade upplagan. Tryckt i 500 numrerade exemplar. 720 s. Förlagets dekorerade klotband. Övervägande fotoillustrerad. (#81491) 350:-
(Damm, Janne): STUDENTMINNEN UPPTECKNADE AF EN GAMMAL LUNDENSARE. Stockholm: Bonniers, 1893. 154, (1) s. Privatbundet halvskinnband. Med äldre namnteckning på det fria försättsbladet och titelbladet. (#92995) 150:-
Dickson, Robert: MALMÖHUS LÄN ÅR 1800. Stockholm: Norstedts, 1914. (6), 96 s. 25x17 cm. Privatbundet trevligt halvskinnband dekorerad lätt nött rygg. Inga omslag medbundna. (#93253) 200:-
DIKTENS SKÅNE. En antologi i urval av Gabriel Jönsson. Stockholm: Bonniers, 1948. 135, (5) s. Inbunden i förlagets halvklotband med skadat skyddsomslag. Illustrerad av Emil Johanson-Thor. (#91687) 90:-
Drameus, Lena / Martinsson, Gerth: SKÅNSKA ARBETSBILDER. Från tiden före andra världskriget. Stockholm: LT, 1984. 157, (1) s. 24,5x18 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#44988) 100:-
DUNKERS KULTURHUS. Redaktör: Ann Lewenhaupt. Helsingborgs Stad, 2002. 144 s. 27,5x25 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg samt med ritningar. (#82563) 125:-
Ehrenberg, August: ALLMOGEN I ALBO HÄRAD UNDER 1880-TALET. Tryckt i Kristianstad : Kristianstads Läns Tidnings tryckeri, 1945. 120, (1) s. 25x18 cm. Privatbundet halvklotband, omslaget medbundet och med marmorerat helt snitt. Illustrerad av författaren. (#94675) 250:-
Ehrensvärd, Carl August: RESA TIL ITALIEN OCH ANDRA SKRIFTER. Med förord av Sten Åke Nilsson. Täby/Stockholm: Lind & Co, 1999. 201 s. Inbunden i förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad. (#96917) 100:-
(EHRENSVÄRD, CARL AUGUST) Nilsson, Sten Åke: CARL AUGUST EHRENSVÄRDS RESA I SKÅNE. Lund: Signum, 1982. 119 s. 27x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband med något blekt rygg. Illustrerad delvis i färg. (#25833) 125:-
Eilertsen, Mogens: BYGNINGER FRA ØSTERLEN I ORD OG BILLEDER. Privattryk. Formindsket, fotografisk gengivelse efter 1. udgaven. Trykt Jan. 1975. (Originalet tryckt i håndpresse i 50 eksemplarer. Håndsats i Baskerville af Ethel og Mogens Eilertsen til julemødet i Dansk Bibliofil Klub tirsdag d. 3. december 1974). (20) s. Klammerhäftad. Illustrerad. (#92598) 90:-
Emmelin Carlman, Inga: JÄRNVÄGSBYGGNADER I MALMÖHUS LÄN - rapport från en inventering 1978. Kristianstad: Museiföreningen Östra Skånes Järnvägar, 1986. Andra upplagan och för första gången utgiven i bokform. 112 s. Limhäftad. Fotoillustrerad, samt med kartor försedd. (#91242) 200:-
EN BILDBOK OM SKÅNE. Nuet och hävderna. Malmö: Allhem, 1964. 80, (144) s. 26,5x19,5 cm. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. Övervägande fotoillustrerad av Erik Liljeroth. Inledning av Anders Österling. Text av Hans Ersgård. Bildtexter av Richard Holmström. (#91111) 125:-
EN BIT MALMÖ - tillägnad Hugo Åberg på 60-årsdagen 11 maj 1965. Redaktion: Hans E. Arwastsson m.fl. (Malmö: Byggfirman Hugo Åberg), 1965. Upplaga 1000 exemplar. 106, (5) s. 31x22,5 cm. Förlagets dekorerade linneband med skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg, samt med ritningar och inklistrat brev i faksimil. (#87543) 300:-
EN BOK OM GRAND. En bok om Grand Hotel i Lund. Sammanställd av Nils Palmborg, Jan Mårtensson och Per Lindström. Lund: Bröderna Paulsson, 1988. Andra upplagan. 86, (2) s. Limhäftad. Fotoillustrerad. (#84066) 90:-
EN BOK OM GRAND. En bok om Grand Hotel i Lund. Sammanställd av Nils Palmborg, Jan Mårtensson och Per Lindström. Lund: Leif och Urban Paulsson, 1981. Första upplagan. 86, (2) s. Häftad. Fotoillustrerad. (#93094) 100:-
EN BOK OM RAVLUNDA SOCKEN. Redigering: Arbetsgrupp ur Byalaget. Tryckt i Tomelilla: Oscar Åberg, 1983. 287 s. Förlagets dekorerade pappband. Fotoillustrerad. (#93057) 125:-
EN BOK OM ÖSTERLEN. Redigerad av Inge Löfström. Tryckt i Malmö: Sydsvenska Dagbladet, 1963. 98, (2) s. Privatbundet halvklotband, främre omslag tecknat av Sven Hemmel medbundet. Fotoillustrerad samt med teckningar och karta. Med bidrag av Ingvar Holm, Curt Wallin, Gustaf Åberg, Gösta Ehrenberg, Inge Löfström, Orvar Nilsson, Börje Lövkvist och C. F. Ohlsson. (#93033) 125:-
Eriksson, Erik: OMÖJLIGT FINNS INTE. ABF MALMÖ 75 ÅR. Malmö: ABF Malmö, 1995. 214 s. 21,5x28 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#93263) 100:-
ESARPSDRAMAT Upptakt - förlopp - final. Redigering: Carl Boström, Holger Svensson. Malmö: Framtiden, 1947. 110 s. Illustrerad med fotografier och teckningar. (#93090) 100:-
Eskeröd, Albert: SKÅNES KUST. Stockholm: LT, 1960. Första upplagan. 222, (2) s. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren. (#74620) 100:-
Eskeröd, Albert: SKÅNES KUST. Stockholm: LT, 1966. Femte upplagan. 222, (2) s. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren. (#74658) 100:-
Eskeröd, Albert: SKÅNES KUST. Stockholm: LT, 1966. Femte upplagan. 222, (2) s. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt och skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren. (#74659) 200:-
Falkman, Axel: ORTNAMNEN I SKÅNE. Etymologiskt försök. Lund: Gleerups, 1877. (2), 284 s. Äldre obetydligt nött halvskinnband med ryggdekor. Med Torsten Jungbecks exlibris. Med dedikation "Herr Magnus Falkman med broderlig tillgifvenhet från förf". (#93019) 350:-
Feuk, Lars: EN LITEN BUKETT FRÅN MIN LANDTLIGA VRÅ. Tryckt i Malmö: Stenström & Bartelson, 1885. 87, (1) s. Nära samtida dekorerat klotband med blekt och renoverad rygg med helt guldsnitt, främre i färg litograferade omslaget medbundet. Med vinjettillustrationer. (#93248) 250:-
Feuk, Lars: MINIATUR-BILDER AF BEMÄRKTA PRESTMÄN I LUNDS STIFT PÅ 1800-TALET. Malmö: Stenström & Bartelson, 1893. 156 s + planscher. Obetydligt skadat något senare halvklotband. Illustrerad med 15 litografiskt tryckta planscher med porträtt av präster. Med Hilding Pleijels exlibris. (#93003) 300:-
FINN 1928. Utgiven av Lukasgillet i Lund. Redaktionskommitté: Ivar Broman m.fl. Lund: Håpkan Ohlsson, 1928. 177, (5) s. 32x25,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad, delvis i färg. Med bidrag av bl.a. August Hahr, Hans Larsson, Elof Hellquist och Paul Rosenius. (#74627) 200:-
FINN 1955. Utgiven av Lukasgillet i Lund. Redaktionskommitté: Einar Bager m.fl. Malmö: Allhem, 1955. Upplaga 950 exemplar. 281, (3) s. 32,5x25,5 cm. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad, delvis i färg. Med bidrag av bl.a. Olle Holmberg, Emil Johanson-Thor, Gabriel Jönsson och Fritiof Nilsson Piraten. (#74626) 200:-
Fischer, Ernst: FLAMSKVÄVNADER I SKÅNE. Lund: Corona, 1962. 335 s. 27x19 cm. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Med 233 avbildingar i texten samt 16 planscher i färg. Mit deutscher Zusammenfassung. (#84188) 500:-
Follin, Elias: HELSINGBORGS HISTORIA. Med förord av Alf Åberg. Stockholm: Redeviva, 1972. Faksimilutgåva efter 1851 års upplaga. (17), 488 s. Förlagets dekorerade skinnband med helt guldsnitt. (#43285) 350:-
Follin, Elias: HELSINGBORGS HISTORIA. Öfversedd och tillökt af P. Wieselgren. På arfvingarnes förlag tryckt i Upsala: Wahlström & c., 1851. (6), VI, (6), 488 s. Senare något nött halvskinnband med rödfärgat snitt. Inlagan delvis något lagerfläckad och delvis rödfärg i yttre marginalen efter infärgningen av snittet. Med Axel A. Hamiltons namnteckning och tillskrift till Carl von Geijer på titelbladet. Med C. A. von Geijers och Carl Follins exlibris, samt C. A. von Geijers stämpelexlibris på främre pärmen. Elias Follin, Theol. Doctor, Kongl. Hofpredikant, Contractsprost i Luggude härad, Prost och kyrkoherde i Helsingborgs stads- och garnisons-församlingar, Helsingborgs landsförsamling samt Wällufs och Raus annex-pastorat, samt ledamot i Ramlösa Brunns k. lazaretts-direction. (#93089) 700:-
FOOD & FOLKLIFE. All the Year Round in Southern Sweden. Recipes: Sam Hellhager. Text: Anders Salomonsson and Leif Eriksson. Stockholm: Arena, 2001. 191 pp. 23,5x25,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Photoillustrated, partly in colour. English text. (#85146) 75:-
Fossenius, Mai: SÄGNERNA OM TROLLEN FINN OCH SKALLE SOM BYGGMÄSTARE. Lund: Gleerups, 1943. 144 s. Privatbundet klotband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad. Meddelanden från Lunds Universitets Folkminnesarkiv Nr 2. (#93026) 150:-
Franck, Anders / Söderbom, Lars: SKÅNE. En upptäcktsresa. Partille: Warne, 1997. 140 s. 25x19 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg av Lars Söderbom. (#92714) 100:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DE ARGUMENTO, QUOD EX IDEA ENTIS PERFECTISSIMI DEUM ESSE COGIT. Dissertatio philosophica /.../ Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Andreas Cronsioe (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1814. 9, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95043) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DE CONTUENDI GENERE, QUOD INTELLECTUALE DICITUR. Dissertatio philosophica /.../ Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subiicit Paulus Löngren (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1811. (2), 10 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94994) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DE DIUERSA ALUMNORUM IMAGINANDI VI, EIUSQUE TEMPERAMENTO. Dissertatio philosophica /.../ Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Carolus Gust. Schönbeck (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1811. 10 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95063) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DE PHILOSOPHIA SENSUI COMMUNI NON INIMICA. PARS I-II. Dissertatio philosophica /.../ Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publico examini subiicit Johannes Pet. Olander (Scanus) et Andreas Arfvidsson (Sacris). Lundae: Berlingianis, 1814. 8, (1), 9-16 s. 2 delar tagna ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94985) 200:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DE RELIGIONIS INITIIS PONENDIS. Dissertatio philosophica /.../ Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subiicit Petrus Dahl (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1811. (2), 7 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94989) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISPUTATIONEM PHILOSOPHICAM, DE NOTA VERITATIS INVENIENDA, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publicae disquisitioni subiicit Christianus Malmström (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1802. (2), 12 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95001) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE ANIMA MUNDI, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publicæ disquisitioni subjicit auctor, Erlandus Christ. Sjödahl (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1796. 12 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95065) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE AUCTORIBUS LOGICES PRAECIPUIS, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit auctor, Paulus Joh. Baher (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1808. (2), 12 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95029) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE COGNITIONE CORPORIS, AD PERCEPTIONES ANIMI EPLICANDAS, NECESSARIA, ... Praeside, D. Matthaeo Fremling /.../ Publice examinandam proponit auctor & respondens, Magnus Diedrich Weilander (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1785. 10 s. Tagen ur band. Med liten pappersförlust i titelbladet samt mindre hål i de sista två sidorna. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95076) 100:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE ERRORE, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ publicae disquisitioni subiicit Petrus Dahl (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1809. 9 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94988) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE EXPERIENTIA, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico eruditorum examini modeste submittit auctor, Joannes Sommar (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1790. 14 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95066) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA DE IMMORTALUATE ANIMÆ HUMANÆ ... Præses, Matthæus Fremling /.../ Respondens Andreas Schultin (Malmogiensis). Londini Gothorum: Caroli Gustavi Berling, 1771. 36 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95016) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE INGENIIS, QUE GLORIA INVITANTUR, CUJUS PARTEM PRIOREM, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Vilhelmus Faxen (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1787. 19, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95078) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE INGENIO, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini modeste subjicit auctor, Anders Lidbeck (Lundensis). Lundæ: Berlingianis, 1790. 12 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95055) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE INTELLIGENTIA DIVINA, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini modeste subjicit auctor, Johannes Petrus Frost (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1790. 14 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95050) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA DE MEMORIA, ... Præside, Matthaeo Fremling /.../ ad publicum examen defert auctor Christianus Schönbeck (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1784. 17, (1) s. Tagen ur band. Med lätt genomgående fuktfläck i nedre marginalen. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95064) 125:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE MUNDO, VIM DIVINAM TESTANTE, ... Præside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publico examini subjicit auctor, Joachimus Riber (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1787. 16 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95061) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE NOTIONE LOGICÆ EIUSQUE PARTIBUS, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit Magnus Sjöberg (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1805. (2), 9, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95003) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE NOTIONUM PERSPICUITATE, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit Hermannus Vihlborg (Scanus. Lundae: Berlingianis, 1808. (2), 10 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95022) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE ORIGINE, ATQUE INDOLE ARTIS COGITANDI, ... Praeide, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Conradus Quensel (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1787. 12 s. Tagen ur band. Med fläckat och något skadat titelblad. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95059) 100:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE ORIGINE ET NATURA DISCIPLINAE, QUAM METAPHYSICAM DICUNT, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit Magnus Bruzelius (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1805. (2), 10 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94984) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA DE RATIONE PRAECEPTA PHILOSOPHIAE THEORETICAE TRADENDI, I-III. Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Publice examinandam subiicit Gustavus Fred. Malmström (Scanus) et Nicolaus Henricus Siöborg (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1783, 1786 och 1787. (4), 12; 15, (1); (2), 10 s. 3 delar tagna ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94982) 300:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE SERMONE NATURALI, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Publico examini subiicit Carolus Fr. Lillievalch (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1788. 18 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#94997) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE SERMONE OBSCURO, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Anders Kullberg (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1791. 14 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95052) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE SPE, VITAM FOVENTE, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ pro laurea, proponit auctor, Laurentius P. Wåhlin (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1790. 16 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95073) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE TERMINIS VAGIS, ... Præside, Matthæo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Nicolaus Christ. Björck (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1791. 14 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95028) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE UTILITATE, QUAM HABENT FABULAE, IN EDUCATIONE DOCTRINAQUE PUERILI, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ pro laurea, publicae disquisitioni subiicit auctor, Johannes Christoph. Eberstein (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1808. (2), 10 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95046) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, DE VERITATE IDEARUM, QUÆ SENSUI EXTERNO DEBENTUR, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Pro laurea, publico examini subjicit auctor, Henricus Matthias Kemner (Scanus). Lundæ: Berlingianis, 1787. 11, (1) s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95054) 150:-
Fremling, Matthaeo (Preses): DISSERTATIO PHILOSOPHICA, NONNULLAS OPINIONES DE SEDE SENSUS MOTUSQUE VOLUNTARII EXCUTIENS, ... Praeside, Matthaeo Fremling /.../ Publico examini subiicit Christianus Waltman (Scanus). Lundae: Berlingianis, 1787. 18 s. Tagen ur band. Mattias (Matthaeo, Matthaeus eller Matthias) Fremling, svensk filosof och professor, född 17 oktober 1745 i Malmö, död 20 juli 1820 i Lund. (#95023) 150:-
Fries, Carl: DEN SVENSKA SÖDERN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1978. Ny upplaga. 305, (1) s. 24x18,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad övervägande av författaren samt med teckningar av Eric Palmquist. (#72630) 75:-
Friesen, Otto von: VI RUSTADE EN BONDESKEPPAREGÅRD. Stockholm: Byggförlaget, 2001. 136 s. 29,5x21 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg av Görgen Persson, samt med ritningar. (#84323) 100:-
FRÅN DET LEVANDE SKÅNE. Redigerad av Harald Schiller. Stockholm: Svensk Litteratur, 1948. 222, (4) s + planscher. 32,5x23,5 cm. Förlagets lätt nötta dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt. Illustrerad i texten samt med 26 planscher, varav 8 i färg. (#91662) 200:-
FRÅN FÄSTIG TILL BREDBAND. Om skånska kommunikationer. Utgiven av Skånska Akademien och redigerad av Patrick Meurling. Malmö: Corona, 2000. 176 s. 21,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Texter av Patrick Meurling, Lennart Engstrand, Ronnie Liljegren, Lars Larsson, Thomas Alerstam, Sten Andreasson, Kay Hansén, Hans-Uno Bengtsson, Sven Stridsberg, Gösta Vitestam, Nils Lewan, Nils Stjernquist, Helmer Lång, Svante Nordin, Christian Irhammar, Jan-Öjvind Swahn, Max Lundgren, Gösta Bruce, Bertil Svensson och Anders Cedervall. (#92693) 90:-
GENIER Å KLOGE I SKÅNE. Utgiven av Skånska Akademien och redigerad av Helmer Lång. Höganäs: Wiken, 1991. 160 s. 21,5x21 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Texter av Helmer Lång, Hans Uno Bengtsson, Hjalmar Lindström, Kjell Å. Modéer, Stig Persson, Gösta Vitestam, Birgit Lindström, Louise Vinge, Leif Landen, Sten-Bertil Vide, Peter Broberg, Göran Rystad, Albert Engström, Sixten Nordström, Runo Löwenmo, Max Lundgren, Hans Jerenäs och Bertil Svensson. (#92690) 90:-
GLEERUPS 150 ÅR. Gamla Lund, förening för bevarande av stadens minnen. Årsskrift 57. Redaktör Anders W. Mårtensson. Tryckt i Lund: Skånska Centraltryckeriet, 1975. 116 s. 24x17,5 cm. Häftad. Illustrerad. (#63256) 75:-
GLÄD DIG DU SKÅNING. Skånsk visrapsodi. Redigerad och kommenterad av Lennart Kjellgren. Malmö: Bernces, 1960. 183, (1) s. Förlagets tryckta pappband med obetydliga bruksspår. Utan skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad samt med noter. (#93230) 75:-
Green, Allan: BISKOPAR I LUNDS STIFT 1060-1637 OCH HÄNDELSER KRING DEM. Lund: Gleerups, 1973. 175 s + planscher. Häftad med lätta bruksspår. Illustrerad med planscher. (#93128) 90:-
Green, Allan: BISKOPAR I LUNDS STIFT 1638-1965 OCH HÄNDELSER KRING DEM. Malmö: Liber, 1986. 211 s. Limhäftad. Illustrerad. (#92712) 90:-
Gunnarsson, J.G.: VELLINGEORTENS FLORA. Innehållande förteckning över de vilda och förvildade växter, som av författaren blivit funna inom ett område beläget mellan Gessie församling i norr och Trälleborgsgränsen i söder, i öster sträckande sig till Trälleborgsjärnvägen, i väster till Öresund. Tryckt i Malmö: Röhrs, 1932. 51 s. Häftad. (#70085) 150:-
Gustafson, Jan: ÅSUMSPÅGEN. En folklig sjukdomsbotare under senare delen av 1800-talet. Stockholm: LT, 1981. 151, (1) s. Häftad. Sparsamt fotoillustrerad. Åsumspågen, Lars Mårtensson (1852-1903). (#60625) 90:-
Gustafsson, Evald / Tunander, Ingemar: KULTURMINNEN I SKÅNE. En vägvisare utgiven av länsstyrelserna i Kristianstads och Malmöhus län. Stockholm: Liber, 1981. 192 s + planscher. Häftad. Illustrerad med teckningar och fotografier i texten samt med fotografiska planscher i färg och kolorerade kartor. (#93227) 100:-
Gustafsson, Mats: BONDESAMHÄLLETS OMVANDLING I NORDVÄSTSKÅNE. Bjärehalvöns agrara utveckling under 1700- och 1800-talet. Stockholm: KSLA, 2006. 200 s. 25x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#79017) 100:-
GÅRAMÅLNINGAR FRÅN OXIE HÄRAD. Redaktörer Ingvar Nilsson och Sigvard Tyge. Oxie Härads Hembygdsförening, 1995. 105 s. 25x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg. (#93202) 90:-
GÄRDS HÄRADS HEMBYGDSFÖRENING. JUBILEUMSSKRIFT 1935-1985. Huvudredaktör: Björn Rosenberg. Tryckt i Tollarp: Winjetryckeriet, 1985. 206, (1) s. Häftad. Övervägande fotoillustrerad. (#93223) 75:-
GÄRDS HÄRADS HEMBYGDSFÖRENINGS ÅRSBOK 1975. Tryckt i Hörby: Mellersta Skånes Civitryckeri, 1975. 108 s. Häftad. Fotoillustrerad. Med dedikation från "Edv. P" (Edvard Persson en av författarna). (#93228) 75:-
Göransson, Johan: SKÅNES LANDSBYGD. Historisk- och arkeologisk beskrifning. Tryckt i Malmö: Emil Janssons Boktryckeri, 1904. 147 s. Handbundet halvskinnband (G. Hedberg, Stockholm) med dekorerad obetydligt blekt rygg och marmorerat pärmpapper (#92675) 300:-
Göransson, Johan: SKÅNES LANDSBYGD. Historisk- och arkeologisk beskrifning. Tryckt i Malmö: Emil Janssons Boktryckeri, 1904. 147 s. Privatbundet klotband. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#93034) 125:-
Göransson, Johan: UR SKÅNES SAGA OCH HISTORIA. Lund: Gleerups, 1900. Stereotyperad upplaga. VI; 105 s. + SKÅNES LANDSBYGD. Historisk- och arkeologisk beskrifning. Malmö: Emil Jansson, 1904. 147 s. Privatbundet något nött halvklotband. 2 arbeten i 1 volym. (#93244) 150:-
Hallberg, H. E.: MINNEN FRÅN GAMLA SKÅNSKA PRÄSTHEM. Samlade och utgivna. Lund: Gleerups, 1925. Andra upplagan. (8), 262, (1) s. Privatbundet modernare klotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. Med namnteckning på förtitelbladet. (#92992) 150:-
Hallenborg, Torsten: SKÄRALID. Förord av Karl A. Grönwall. Lund: Sundqvist & Emond, 1939. 151 s + planscher. 24,5x16 cm. Handbundet marmorerat skinnförstärkt pappband, omslaget medbundet. Illustrerad med planscher, 1 karta och 88 fotografiska illustrationer. (#93245) 400:-
Hall, Johannes: FROSTA OCH ANGRÄNSANDE HÄRAD. Minnen från senaste decenniet. Tryckt i Lund: Håkan Ohlsson, 1904. 237, (3) s. Fotoillustrerad. + Gottfrid Björkelund: FROSTA HÄRADS MINNEN. Populär framställning. Hörby: Eget förlag, 1912 (omslaget tryckt 1913). 245 s. Privatbundet nära samtida halvklotband, samtliga omslag medbundna. 2 arbeten i 1 volym. (#93004) 500:-
Hammarlund, K. O.: KRING HELGE Å OCH BALDERS BERG. Lund: Gleerups, 1940. 130 s. Häftad med lätta bruksspår. Med namnteckning på förtitelbladet. (#93224) 75:-
Hammarlund, K. O.: RÅBELÖV - RÅBÖLE. Gården vid gränsen. Tryckt av Kristianstads Läns Tidning, 1938. 14 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fotoillustrerad. Med dedikation "Med hjärlig hälsning från vännen förf". (#93198) 75:-
Hammarlund, K. O.: SKÅNSKA BALLADER. Lund: Gleerups, 1937. 47 s. 26,5x20,5 cm. Häftad. (#93256) 100:-
HANDLINGAR ANGÅENDE VILLANDS HÄRAD V. Utgivna av Villands härads Hembygdsförening. Tryckt hos Kristianstads Boktryckeri, 1945. 71, (1) s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fotoillustrerad. (#93220) 75:-
HANDLINGAR ANGÅENDE VILLANDS HÄRAD XXVII. Utgivna av Villands härads Hembygdsförening. Tryckt i Kristianstad: SST-Tryck, 1970. 91, (1) s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fotoillustrerad. (#93221) 75:-
Hansson, Marie: DE SKÅNSKA TRÄDGÅRDARNA OCH DERAS HISTORIA. Lund: Signum, 1997. 251, (1) s. 23,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av Björn Hansson. (#83105) 150:-
Hansson, Ola: RUSTGÅRDEN. Malmö: Framtiden, 1910. Originalupplagan. 162 s. Häftad med mindre bruksspår. (#93038) 100:-
Hansson, Ola: RUSTGÅRDEN. Malmö: Framtiden, 1910. Originalupplagan. 162 s. Privatbundet senare klotband, främre omslag medbundet. (#93002) 200:-
Harrie, Ivar: MINNESGALLRING I BETSTYCKET. (Malmö): Svenska Sockerfabriks AB, 1969. 26, (2) s. Häftad. Illustrerad av Edward Lindahl. (#93194) 75:-
Hedelin, Åke / Gierow, Krister / Larsson, Karl: EN BOK OM VEMMENHÖG. Utgiven av Wemmenhögs härads sparbank i anledning av dess 100 åriga tillvaro. Tryckt i Lund: Berlingska, 1949. Andra upplagan. 353 s + planscher. Privatbundet halvskinnband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad samt med diagram. (#93037) 250:-
Hedström, Åke: ÖSTERLEN. Helsingborg: Fyra Förläggare, 1983. (6), 79, (3) s. 25x22 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg. Fotolitteratur 8. (#56911) 100:-
(HJELMSJÖ) Bringéus, Nils-Arvid: HJELMSJÖ. En berättelse om ett familjeföretag och en samhällsmiljö. Skrifter utgivna av Örkelljunga Hembygdsförening 22, 1992. 229, (1) s. 23,5x16,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. Med dedikation från "Nils-Arvid Bringéus". (#43691) 150:-
Holmer, Gustaf: BAKOM LÅS OCH GALLER. Några minnesteckningar från en trettioårig tjänstgöring vid gamla Malmöhus. Stockholm: Bonniers, 1909. (8), 131 s. Privatbundet modernare halvklotbad, omslaget medbundet. (#93018) 350:-
Holm, Ingvar: MIN ÖSTERLENBOK. Om vackra stenar och andra sällsamma ting. Stockholm: Liber, 1986. Första upplagan. 255, (1) s. 25x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar av Rolf Swedberg. Med dedikation på förtitelbladet från "författaren". (#83790) 200:-
HUSHÅLLNING OCH LEVNADSSÄTT I SKÅNE. Efter olika meddelare utgiven av J. A. Lundell. Stockholm: Norstedts, 1921-45. 75, (1) s. Privatbundet klotband. Svenska landsmål och svenskt folkliv. B. 46. (#92673) 200:-
HÄLSINGBORG o LANDSKRONA o ESLÖV o HÖGANÄS o LUND. MED OMGIVNINGAR. Svenska Stadsmonografier under redaktion av stadsbibliotekarie Paul Harnesk. Uppsala: Ringström & Ringström, 1952. 408 s. 28,5x21 cm. Förlagets dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt. Med något skadat bakre pärmpapper. Fotoillustrerad. (#92579) 200:-
Hörlén, M.: GAMLA SEDER OCH BRUK FRÅN SÖDRA DELEN AV INGELSTADS HÄRAD. Samlade och upptecknade. Tryckt i Ystad: Larssons Pappersindustri, 1914. 215 s + titelplasch i färg. Privatbundet modernare klotband, omslaget medbundet. Övervägande fotoillustrerad. Med namnteckning på friblad daterad 1918. (#93020) 300:-
Ingers, Gertrud: GÄSTGIVARDÖTTRARNA I EVERLÖV. Slöjd och bohag i en bondesläkt under 200 år. Stockholm: LT, 1974. 230 s. 22,5x18 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. Konsthantverk och textil. (#28810) 200:-
Ingers, Ingemar: LUNDENSISK SLANG. Skolslang och studentslang samt akademiskt vardagsspråk i Lund. Lund: Walter Ekstrand, 1977. 120 s. Häftad. (#97637) 75:-
Isberg, Henning A.: HERRESTADS HÄRAD. Strövtåg. (Krageholm): Eget förlag, 1981. 206, (1) s. Häftad. Fotoillustrerad. (#92594) 90:-
Jansson, Christer: MED ÅNGBÅT FRÅN HELSINGBORG. Passagerarfarten under 1800-talet. Malmö: Stenvalls, 1982. 192 s. 17x24 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#86719) 125:-
Janstad, Hans: KONSTNÄRERNAS ÖSTERLEN. Partille: Warne, 1997. 61 s. 24,5x19 cm. Förlagets tryckta pappband. Övervägande illustrerad i färg. (#92715) 100:-
Janstad, Hans: SKÅNEBOKEN. Ljungbyhed: Skånebok, 1977. 204 s. 23,5x23 cm. Förlagets tryckta pappband med lätt solkigt och lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#74597) 100:-
Johannesson, Gösta: KYRKA MITT I BYN. Skånskt kyrkoliv under tre sekler. Stockholm: Norstedts, 1989. 282 s. Förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad. (#92708) 125:-
Johannesson, Gösta: SKÅNE, HALLAND OCH BLEKINGE. Om Skånelandskapens historia. Stockholm: Norstedts, 1984. 329 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad. (#95414) 125:-
Johanson-Thor, Emil: FRÅN SLÄTT OCH BACKAFALL. Illustrerade berättelser. Stockholm: Gebers, 1948. Andra upplagan. 126, (1) s. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad av författaren. (#61247) 100:-
Johnsson, Pehr: FRÅN HELGEÅDALEN. Nya allmogeberättelser. Malmö: Framtiden, 1923. 159, (1) s. Privatbundet klotband. Med namnteckning på det fria försättsbladet och titelbladet. (#93238) 200:-
Jönsson, Gabriel: SKÅNSKA SOMRAR. Stockholm: Bonniers, 1950. Tredje upplagan. 222, (3) s. Förlagets halvklotband, främre omslag medbundet, med obetydligt nött skyddsomslag. Illustrerad av Emil Johanson-Thor. (#36496) 125:-
Jönsson, Gabriel: ÄN SJUNGER ÖRESUND. Stockholm: Bonniers, 1954. Originalupplagans fjärde-femte tusende. 188, (1) s. Förlagets halvklotband, främre omslag medbundet, och med skyddsomslag. Illustrerad av Ralph Bergholtz. Med Georg Schacknes exlibris. (#93065) 125:-
Jönsson, Gabriel: ÄN SJUNGER ÖRESUND. Stockholm: Bonniers, 1954. Originalupplagans fjärde-femte tusende. 188, (1) s. Häftad. Illustrerad av Ralph Bergholtz. (#72647) 90:-
Jönsson, Swen: ANDRARUM. Skildringar från socknen och alunbruket. Västervik: Linderoths, 1940. Första upplagan. 162 s. Privatbundet modernare klotband, främre omslag medbundet. Illustrerad delvis med fotografier. (#93000) 175:-
Karlson, William: PLATSER OCH MÄNNISKOR. Lund: Gleerups, 1954. 158, (1) s. Häftad. (#93203) 75:-
Kjellgren, Lennart: HIMLAMANNEN I SKÅNE OCH ANDRA MÄRKVÄRDIGHETER. Partille: Warne, 1998. 185 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#92709) 100:-
Kjellgren, Lennart: HÄR ÄR DEN BYGDEN... En rapsodi om Gudmuntorp. Tryckt av Eslövs Nya Boktryckeri, 1951. 118, (1) s. Häftad. Fotoillustrerad. (#93200) 100:-
KLIPPT UR KRISTIANSTADSBLADET. Redigerat av Lennart Hjelmstedt och Erik Melén. Kristianstad: Kristianstadsbladet, 1981. 238 s. 24x16,5 cm. Häftad. Illustrerad. Utgiven i samband med tidningens 125 årsjubileum. (#93054) 100:-
Knarfve, Bert och Kirsten: BILDER FRÅN KULLABYGDEN. Stockholm: LiberFörlag, 1981. 135 s. 24,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad med äldre bilder och moderna fotografier av Jens Martin Svendsen, samt en ritad karta. (#92582) 125:-
Knarrström, Bo: SLAGFÄLTET. Om bataljen vid Landskrona 1677 och fynden från den första arkeologiska undersökningen av ett svenskt slagfält. Saltsjö-Duvnäs: Efron & Dotter, 2006. 147 s. 23x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med fotografier, teckningar och kartor, delvis i färg. (#98547) 125:-
Kraft, John: FALSTERBOHALVÖNS FLORA. Växterna vid kusten mellan Malmö och Trelleborg. Lunds Botaniska förening, 1987. 152 s. Limhäftad. Fotoillustrerad delvis i färg samt med utbredingskartor. (#70083) 125:-
Kraft, John: FLORAN I BRUNNBY SOCKEN MED KULLABERG. Lunds Botaniska förening, 1982. 88 s. Limhäftad. Fotoillustrerad delvis i färg samt med utbredingskartor. (#70084) 125:-
KULTUREN 1941. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1942. 175, (9) s. Förlagets tryckta pappband med obetydligt solkigt omslag. Illustrerad. (#64373) 75:-
KULTUREN 1942. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1943. 181, (11) s. Förlagets tryckta pappband med obetydligt solkigt omslag. Illustrerad. (#64372) 75:-
KULTUREN 1947. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1948. 173, (27) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#64311) 75:-
KULTUREN 1949. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1950. 185, (27) s. Förlagets tryckta pappband, med skadad rygg. Illustrerad delvis i färg. (#64291) 75:-
KULTUREN 1950. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1951. 201, (27) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#64285) 75:-
KULTUREN 1951. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1952. 201, (27) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Keramik. (#64284) 75:-
KULTUREN 1952. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1953. 199, (25) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Silver. (#64283) 75:-
KULTUREN 1953. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1954. 215, (25) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Glas. (#98189) 75:-
KULTUREN 1954. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1955. 225, (23) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Tid. (#64282) 75:-
KULTUREN 1955. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1956. 205, (23) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Bibeln. (#64281) 75:-
KULTUREN 1956. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1957. 178, (22) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. 75-årsjubileum. (#64173) 75:-
KULTUREN 1957. Malmö: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1958. 203, (20) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Dop. (#64172) 75:-
KULTUREN 1958. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1959. 212, (20) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. 1500-tal. (#64171) 75:-
KULTUREN 1959. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1960. 204, (20) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Bagateller. (#64165) 75:-
KULTUREN 1960. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1960. 238, (21) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Barn. (#64164) 75:-
KULTUREN 1961. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1962. 199, (16) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Bok och skrift. (#64163) 75:-
KULTUREN 1962. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1963. 200, s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Skånsk miljö. (#64105) 75:-
KULTUREN 1963. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1964. 199, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Bod och bostad. (#64104) 75:-
KULTUREN 1964. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1964. 191, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Ölets käril. (#64103) 75:-
KULTUREN 1965. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1965. 192, s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Över gränserna. (#64102) 75:-
KULTUREN 1966. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1966. 191 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Silver och fajans. (#64101) 75:-
KULTUREN 1967. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1967. 191, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Möbler (#64095) 75:-
KULTUREN 1968. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1968. 191, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Möbler, Keramik (#64094) 75:-
KULTUREN 1969. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1969. 192 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Metallarbeten. (#64093) 75:-
KULTUREN 1970. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1970. 208 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Textilier Hill. (#64092) 75:-
KULTUREN 1971. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1971. 192 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Hem och hushåll. (#64091) 75:-
KULTUREN 1972. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1972. 191 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Hantverk. (#64085) 75:-
KULTUREN 1973. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1973. 192 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Mera hantverk. (#64084) 75:-
KULTUREN 1974. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1974. 199 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Epok i Renässans. (#64083) 75:-
KULTUREN 1975. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1975. 192 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. 1600-tal. (#64082) 75:-
KULTUREN 1976. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1976. 191 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. 1700-talet. (#64081) 75:-
KULTUREN 1977. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1977. 191 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Mera 1700-tal. (#64075) 75:-
KULTUREN 1978. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1978. 191, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. 1800-talet. (#64074) 75:-
KULTUREN 1979. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1979. 192 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Mera 1800-tal. (#64073) 75:-
KULTUREN 1980. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1980. 198 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. 1900-tal. (#64072) 75:-
KULTUREN 1981. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1981. 183 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Brukat och glömt. (#64071) 75:-
KULTUREN 1982. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1982. 200 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. 100 år. (#64065) 75:-
KULTUREN 1983. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1983. 200 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Ljus och lykta. (#64064) 75:-
KULTUREN 1984. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1984. 190 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Eldstad och värme. (#64063) 75:-
KULTUREN 1985. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1985. 200 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Köksdon. (#64062) 75:-
KULTUREN 1986. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1986. 200 s + planscher. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt, samt med planscher i färg. (#64061) 75:-
KULTUREN 1987. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1987. 200 s + planscher. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt, samt med planscher i färg. Förpackningar. (#64055) 75:-
KULTUREN 1988. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1988. 216 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Konst och bilder. (#64054) 75:-
KULTUREN 1989. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1989. 180 s + planscher. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt, samt med planscher i färg. Folkligt - Hantverksmässigt. (#64053) 75:-
KULTUREN 1990. Lunds 1000 års krönika. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1990. 214 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#64052) 75:-
KULTUREN 1991. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1991. 216 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#64051) 75:-
KULTUREN 1992. Karlin och Kulturen. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1992. 216 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#64045) 75:-
KULTUREN 1993. Bröllop. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1993. 216 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#64044) 75:-
KULTUREN 1994. Världskulturen. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1994. 223 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#64043) 75:-
KULTUREN 1995. Bokkulturen i Lund. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1995. 226 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#64042) 75:-
KULTUREN 1996. Intill paradislyckan. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1996. 235 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#63941) 75:-
KULTUREN 1997. Aspekter på Modernismen. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1997. 253 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg och svartvitt. (#63934) 75:-
KULTUREN 1998. Metropolis Daniae ett stycke Europa. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1998. 222 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#63933) 75:-
KULTUREN 1999. Perspektiv på traditionen. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1999. 248 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#63932) 75:-
KULTUREN 2001. Friluftsmuseet. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 2001. 224 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#74587) 75:-
KULTUREN 2002. Tingsligheter. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 2002. 211 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#63674) 75:-
KULTUREN RUNT. Redaktion: Gunilla Eriksson m.fl. Höganäs: Bra Böcker, 1977. 247 s. 27,5x23 cm. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag i tryckt originalkartong. Illustrerad i färg. (#82568) 125:-
Kuylenstierna-Wenster, Elisabeth: DÄR STÅNDAR EN BORG. Romantiserad skildring efter sagor, sägner och krönikor. Lund: Gleerups, 1926. 350 s. Privatbundet modernare marmorerat pappband, främre omslag medbundet. Inalga med mindre bruksspår. Med namnteckning på titelbladet. (#93124) 125:-
Kuylenstierna-Wenster, Elisabeth: EKON UR DE SKÅNSKA HERREHUSEN. Berättelser. Lund: Gleerups, 1931. 258 s. Privatbundet klotband, omslaget medbundet. Illustrerad med vinjetter. (#93078) 150:-
Larifari (Lars Feuk): BIOGRAFISKA SKIZZER OCH ANEKDOTER FRÅN WILLANDS HÄRAD. Christianstad: Littorins, 1883. Andra upplagan med flera tillägg. (2), 185 s. Privatbundet senare klotryggsband med påklistrat främre omslag. (#92987) 250:-
Larsson, Hans: HEMMABYARNA. Världsbetraktelser i femton kapitel. Stockholm: Bonniers, 1916. Andra upplagan. 314, (1) s. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#62206) 100:-
Larsson, Hans: HEMMABYARNA. Världsbetraktelser i femton kapitel. Stockholm: Bonniers, 1916. Originalupplagan. 314, (1) s. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Med exlibris. (#62200) 125:-
Larsson, Hans: PER STÅSTDRÄNG OCH DE ANDRA. Stockholm: Bonniers, 1924. Originalupplagan. 300, (1) s. Häftad. (#62217) 75:-
Larsson, Hans: PER STÅSTDRÄNG OCH DE ANDRA. Stockholm: Bonniers, 1925. Andra upplagan. 300, (1) s. Handbundet halvskinnband med övre guldsnitt. Inga omslag medbundna. (#88509) 125:-
Larsson, Robert: SKISSER FRÅN SÖDERSLÄTT. Malmö: Framtiden, 1915. 138 s. Privatbundet halvskinnband, främre lätt skadade omslag medbundet. Med namnteckning på omslaget. (#93249) 125:-
Lejing, Margit: MURRESILL OCH SNURREDUPPA. Om ål, fisk och sill. Österlensk kokbok. Simrishamn: Föreningen för Fornminnes- och Hembygdsvård i Sydöstra Skåne, Småskrifter 16, 1976. 173, (3) s. Häftad. Illustrerad med svartvita teckningar av Margit Jones. (#101653) 90:-
(LENGERTZ' ANTIKVARIAT-BOKHANDEL) Bjerstrup, Gottfrid (Red.): TIO ÅR BLAND GAMLA BÖCKER. HÄLSINGBORG - LUND - MALMÖ 1918-1928. Lund: Lengertz' Antikvariat-Bokhandel, 1928. Upplaga tryckt i 200 numrerade exemplar. 32 s + tryckt originalomslag. Klammerhäftad med bevarat snöre. Övervägande fotoillustrerad. Bakre omslaget med liten pappersförlust i nedre marginalen. (#79466) 125:-
Lengertz, William: SAMLARE I SKÅNE. Små glimtar ur samlares gömmor. Lund: Lengertz, 1936. 104 s. Privatbundet halvskinnband med marmorerat snitt, omslaget medbundet. Fotoillustrerad. Med Iwar Nilssons exlibris. Med dedikation "En liten blomsterbukett med färgade blad för min vän Iwar Nilsson att luckta på i vårtid. William Lengertz 2.5.1936". (#92664) 300:-
Lengertz, William: SKÅNESKILDRARE OCH ANDRA. Några författaresilhuetter och konstnärsporträtt. Hälsingborg: Skåneförlaget, 1921. Upplaga 500 exemplar. 231, (1) s. Privatbundet halvklotband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad. (#92646) 200:-
Lewenhaupt, Tony & Claës: PARADISUS LUNDENSIS. En bok om Lunds Botaniska Trädgård. Höganäs: Wiken, 1989. 114 s. 26,5x29,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med obetydligt skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. Med recensionsstämpel på förtitelbladet.- (#101099) 100:-
Liedman, Elvir: VITTSKÖVLE KYRKA. Tryckt av Kristianstads Läns Tidning, 1948. 14 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fotoillustrerad. Med dedikation "Bror Håkansson med familj från Vännen författaren med familj". (#93199) 75:-
Lindal, Harald: LJUNGEN GENOM TIDERNA. Från ödemark till badort. Tryckt i Trälleborg: Tryckeri A.B. Allehanda, 1931. 124 s + utvikbar karta. Häftad med lätta bruksspår. Fotoillustrerad. (#93155) 150:-
Linders, Victor: KAMRAT MED DARMINA. En berättelse från Hallandsåsen. Malmö: Bernces, 1963. 219, (1) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med något nött skyddsomslag. Fotoillustrerad samt med en ritad karta. Förtitelbladen med namnteckning på det fria och klistermärke på det det klistrade. Berättelsen om den formidabla sprintern och storhopparen Darmina och hennes uppväxt på Mutarehultet i Skåne. (#95605) 90:-
Lindström, Staffan: BYN SOM BYGGDE HOPPET. Ystad: Kabusa, 2004. 160 s. 30x21 cm. Limhäftad. Illustrerad med teckningar av Gittan Jönsson. (#56031) 150:-
Linné, Carl von: CARL VON LINNÉS SKÅNSKA RESA FÖRRÄTTAD 1749. Redigerad och med inledning av Knut Hagberg. Stockholm: Natur och Kultur, 1963.417 s. Förlagets designade pappband med skyddsomslag. Med illustrationer från originalupplagan. (#83770) 75:-
Linné, Carl von: CARL VON LINNÉS VÄSTGÖTA RESA 1746. Malmö: John Kroon, 1940. Första tryckningen. Faksimil efter origialupplagan Stockholm: Lars Salvii, 1747. (16), 284, (19) s. Förlagets tryckta pappband utfört som pergamentimitation med nötta och skadade hörn och spricka i yttre främre falsen. Illustrerad i texten samt med 5 utvikbara planscher efter originalupplagan. (#76486) 125:-
Linné, Carl von: LINNÉ I SKÅNE. Carl Linnæus dagboksmanuskript från Skåneresan 1749, utdrag ur den publicerade reseberättelsen 1751 - huvudsakligen där dagboksark är försvunna - samt ur andra tryckta arbeten. En antologi sammanställd av Bertil Gullander. Stockholm: Norstedts, 1975. 394, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar från originalupplagan samt fotografiska planscher i färg. (#16006) 125:-
Linné, Carl von: SKÅNSKA RESA PÅ HÖGA ÖVERHETENS BEFALLNING FÖRRÄTTAD ÅR 1749. Med rön och anmärkningar uti ekonomien, naturalier, antikviteter, seder, levnadssätt. Med tillhörande figurer. Redigerad av Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1975. Ny upplaga. 561, (2) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Med illustrationer i svartvitt från originalupplagan samt teckningar av Gunnar Brusewitz. (#65307) 125:-
Linné, Carl von: SKÅNSKA RESA PÅ HÖGA ÖVERHETENS BEFALLNING FÖRRÄTTAD ÅR 1749. Med rön och anmärkningar uti ekonomien, naturalier, antikviteter, seder, levnadssätt. Med tillhörande figurer. Redigerad av Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1977. Ny upplaga. 561, (2) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Med illustrationer i svartvitt från originalupplagan samt teckningar av Gunnar Brusewitz. (#65286) 100:-
Linné, Carl von: SKÅNSKA RESA PÅ HÖGA ÖVERHETENS BEFALLNING FÖRRÄTTAD ÅR 1749. Med rön och anmärkningar uti ekonomien, naturalier, antikviteter, seder, levnadssätt. Med tillhörande figurer. Redigerad av Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1982. Ny upplaga. 561, (2) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Med illustrationer i svartvitt från originalupplagan samt teckningar av Gunnar Brusewitz. (#102253) 100:-
Linné, Carl von: SKÅNSKA RESA PÅ HÖGA ÖVERHETENS BEFALLNING FÖRRÄTTAD ÅR 1749. Med rön och anmärkningar uti Oekonomien, Naturalier, Antiqviteter, Seder, Levnads-sätt. Med tillhörande figurer. Lund: Gleerups, 1874. Andra upplagan.(10), V, XI, 358, (1) s. + utvikbara karta. Äldre halvklotband med obetydliga bruksspår. Sparsamt illustrerad i svartvitt i texten efter originalupplagan. Med diskret notering och exlibris på det klistrade försättsbladet. (#65317) 350:-
Linné, Carl von: SKÅNSKA RESA PÅ HÖGA ÖVERHETENS BEFALLNING FÖRRÄTTAD ÅR 1749. Med rön och anmärkningar uti Oekonomien, Naturalier, Antiqviteter, Seder, Levnads-sätt. Med tillhörande figurer. Lund: Gleerups, 1874. Andra upplagan.(10), V, XI, 358, (1) s. + utvikbara karta. Äldre halvskinnband med mindre nötskada i rygghuvudet. Sparsamt illustrerad i texten efter originalupplagan. (#93988) 400:-
Linné, Carl von: SKÅNSKA RESA PÅ HÖGA ÖVERHETENS BEFALLNING FÖRRÄTTAD ÅR 1749. Med rön och anmärkningar uti Oekonomien, Naturalier, Antiqviteter, Seder, Levnads-sätt. Med tillhörande figurer. Utgiven med anmärkningar av Jöran Sahlgren. Stockholm: Norstedts, 1920. Ny faksimilupplaga tryckt i 500 numrerade exemplar. (11), XIV, 434, (34), 53, (2) s. + 6 utvikbara planscher och 1 utvikbar karta. Handbundet dekorerat halvpergamentband med ryggdekor i guld, omslaget medbundet. Med helt guldsnitt. Omslaget medbundet. Sparsamt illustrerad i svartvitt i texten efter originalupplagan. Med Thorsten Laurins superexlibris på främre pärmen. (#83834) 500:-
(LINNÉ, CARL VON) Celander, Lisbet / Hermansson, Lottie: BLOMMORS POESI. Från Fredriksdals herrgård med texter av Carl von Linné 1707-1778. Eget förlag & Helsingborgs Museum, 1998. (72) s. 24,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Fotoillustrerad i färg av Ulf Celander och Inge Carlsson. (#82282) 125:-
(LINNÉ, CARL VON) Celander, Lisbet / Hermansson, Lottie: FLORAL POETRY. Photos by Ulf Celander and Inge Carlsson from Fredriksdal Manor, Helsingborg, Sweden with quotations from Carl von Linné, 1707-1778. Helsingborg Museum, (1998). (72) pp. 24,5x21,5 cm. Publisher's cloth with mounted colour plate. Photoillustrated in colour. English text. (#70321) 125:-
LITTERÄRA STRÖVTÅG. En antologi i ord och bild utgiven av Sydsvenska Kraftaktiebolaget sammanställd och redigerad av Carl-Bertil Holmberg. Tryckt i Malmö: Sydsvenska Dagbladet, 1970. 108 s. Häftad. Illustrerad. Med bidrag av Helmer Lång, Carl-Bertil Holmberg, Fritiof Nilsson Piraten, Gabriel Jönsson, Gunnar Jungmarker, Ivar Harrie och Olle Holmberg. (#93008) 90:-
LITTERÄRA STRÖVTÅG. En antologi i ord och bild utgiven av Sydsvenska Kraftaktiebolaget sammanställd och redigerad av Carl-Bertil Holmberg. Tryckt i Malmö: Sydsvenska Dagbladet, 1970. 108 s. Häftad med något solkig rygg. Illustrerad. Med bidrag av Helmer Lång, Carl-Bertil Holmberg, Fritiof Nilsson Piraten, Gabriel Jönsson, Gunnar Jungmarker, Ivar Harrie och Olle Holmberg. (#91107) 75:-
Ljungmo, Gust. K:son: GLIMMINGEHUS OCH SYDÖSTRA SKÅNE. Handledning för turister och hembygdsvänner. Simrishamn: Oscar Rehnbergs Bokhandel, 1923. 141, (3) s. Häftad. Fotoillustrerad. (#93130) 125:-
Lovén, Nils Henr.: SKYTTS HÄRAD. En akademisk avhandling från slutet av 1700-talet. Från latin till svenska översatt och utgiven genom Skytts härads hembygdsförening. Redigerad av Harald Lindahl. Tryckt i Trelleborg: Tryckeri AB Allehanda, 1960. 127 s. Häftad. Illustrerad med karta. Med tillskrift på förtitelbladet. (#93127) 75:-
Ludvig, Nils: MARKENS MELODI. Prosastycken och vers. Lund: Gleerups, 1937. 127 s + planscher. Häftad med lätta bruksspår. Fotoillustrerad med planscher. Med recensionsstämpel på främre omslaget baksida. (#93102) 90:-
Ludvig, Nils: MITT I SKÅNE. Lund: Gleerups, 1949. 167 s. Häftad. (#93103) 100:-
Ludvig, Nils: MITT SKÅNE. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1950. Andra upplagan. 212 s + planscher. Häftad med lättare bruksspår. Med exlibris. (#93104) 75:-
Ludvig, Nils: PÅ VANDRING I SKÅNE. Lund: Gleerups, 1967. 155 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Hans Dhejne. (#93105) 100:-
Ludvig, Nils: STADENS MELODI. Lund: Gleerups, 1940. 163 s. Förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. (#93096) 125:-
Ludvig, Nils: STRÖVTÅG I RINGSJÖBYGDEN. Tryckt i Hörby: Mellersta Skånes Tryckeri, 1963. 94 s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. (#93101) 100:-
LUND. 5 STUDENTER 2 SEKLER. Texter av Bernhard Cronholm, Alf Nyman, Thomas Munck af Rosenschöld, Jöran Mjöberg och Sven-Erik Liedman. Malmö: Sydsvenska Dagbladets årsbok 1967, 1966. 154, (2) s. 27x20 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och lätt skadat skyddsomslag med lagade revor. Fotoillustrerad, delvis i färg, samt med monterad plansch. (#92591) 100:-
LUND GENOM SEKLERNA. En liten krönika i ord och bild sammanställd av Bror Olsson. Tryckt i Lund: Berlingska, 1946. 48 s. Förlagets klotryggsband med pärmetikett. Med 20 illustrationer i texten. (#92585) 75:-
Lundh, Gunnar / Ranelid, Björn: FRÅN LUSTGÅRDEN TILL MÖLLEVÅNGSTORGET. Malmö 1949-1950. Text av Björn Ranelid. Foto av Gunnar Lundh. Malmö Museer, 1999. 518, (1) s. Limhäftad med lagad reva i skyddsomslaget. Fotoillustrerad i svartvitt. Med lättare fläck i yttre snittet. (#98263) 150:-
Lundqvist, Margit och Rolf: KORS OCH TVÄRS I SKÅNE. Halmstad: Spektra, 1978. 170, (1) s. Förlagets pappband med delvis obetydligt blekt skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Rolf Lundqvist. (#92586) 75:-
Lång, Helmer: HALLANDSÅS I 21 DIKTER OCH ETT SKILLINGTRYCK. Viken: Eremit-press, 1979. 61, (3) s. 27x19 cm. Häftad med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Kaj Hallqvist. Musik av Gunnar Turesson och med noter. Omslag av Vidar Lång. Med dedikation "Bo Örjas vänskapsfullt från förf. Helmer Lång juni 1979". (#93255) 90:-
Löfström, Frans: FRÅN SEGELFARTYGENS DAGAR. Lund: Gleerups, 1943. 295, (1) s. Privatbundet halvklotband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad. Några sidor i inlagan med lättare veck. (#92553) 125:-
Löfström, Frans: FRÅN SEGELFARTYGENS DAGAR. Lund: Gleerups, 1943. 295, (1) s. Privatbundet klotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. Sista delen av inlagan med obetydlig fuktskada. (#87896) 100:-
Löfström, Frans: HÄR OSTPÅ. Baskemölla. Ostskånskt fiskeläge under 1800-talets sista hälft. Lund: Gleerup, 1952. Andra upplagan. 278, (1) s. Förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. (#92985) 125:-
Löfström, Frans: HÄR OSTPÅ. Baskemölla. Ostskånskt fiskeläge under 1800-talets sista hälft. Lund: Gleerup, 1952. Andra upplagan. 278, (1) s. Häftad. Fotoillustrerad. (#92746) 100:-
Löfström, Frans: KRING SANHAMMAREN. Lund: Gleerup, 1946. Första upplagan. 275, (2) s. Förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. Med Åke Holmbergs exlibris. (#92986) 150:-
Löfström, Tomas: MINNET AV EN BY. En bok om Sturup. Stockholm: LT, 1978. 309, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med tecknade kartor. (#38863) 100:-
MAGNUS STENBOCK OCH HANS SMÅLANDSPOJKAR I SLAGET VID HELSNINGBORG DEN 28 FEBRUARI 1710. Stockholm: P. A. Huldbergs, 1896. 20 s + tryckt omslag. Klammerhäftad. Skrifter för folket N:r 39. (#88094) 50:-
Malmquist, Axel: BORGMÄSTARENS DAGBOK. 1, 1942-1943. Laholm: S:t Knuts gille, 1970. 376 s. Häftad med obetydliga bruksspår. Fotoillustrerad. (#94188) 100:-
MALMÖBILDER. Utgivare: Jan R Hain. Fotograf: Pierre Fauvelle. Malmö: Malmöbilder, 1999. 263 s. 23,5x23,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. (#94760) 125:-
MALMÖ - ETT BILDVERK. Utgivare Malmö Stad. Foto: Gunnar Lundh. Text N. G. Sandblad. Tryckt i Malmö: Allhem, 1950. (96) s. 28,5x22 cm. Förlagets titeldekorerade klotryggsband med något skadat och lagat skyddsomslag. Genomgående rikt fotoillustrerad. (#92583) 90:-
Margareta, kronprinsessa af Sverige: VÅR TRÄDGÅRD PÅ SOFIERO. Förord och inledning av Ole Andersson och Bertil Svensson. Stockholm: Info Books, 1995. Ny delvis omarbetad och utökad upplaga. 76, (3) s. 27,5x20 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad men nya och gamla bilder, delvis i färg. (#57384) 100:-
Margareta, kronprinsessa af Sverige: VÅR TRÄDGÅRD PÅ SOFIERO. Stockholm: Norstedts, 1920. Tredje förminskade upplagan. 54 s. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#75518) 90:-
Mattsson, Hugo: GLADA LUNDAHISTORIER. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1955. 136, (1) s. Häftad. Illustrerad med teckningar av Anders Sten. (#93011) 90:-
Moberg, Joh.Chr. / Holst, N. O.: DE SYDSKÅNSKA RULLSTENSÅSARNES VITTNESBÖRD I FRÅGAN OM ISTIDENS KONTINUITET. Tryckt i Lund: Håkan Ohlsson, 1899. 12 s + utvikbar karta. Häftad med något skadat omslag. (#93137) 100:-
Moscoso, John: SOFIEROS RHODODENDRON. Lund: Signum, 2004. 178 s. 23,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. (#83188) 125:-
MUSEER OCH HEMBYGDSGÅRDAR. SYDÖSTRA SKÅNE ÖSTERLEN. Sammanställd av Christer Ekberg. Ystad: Sydöstar Skånes Samarbetskommitté, 1987. 52 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fotoillustrerad samt med kolorerad karta. (#93218) 50:-
Möller, Lotte: MARYHILL. En trädgård i Lund. Stockholm: Bonniers, 1995. 137, (2) s. 23x28,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med påklistrad pärmbild i färg. Fotoillustrerad i färg och svartvitt, samt med ritningar. Med tryckta för- och eftersättsblad i färg. (#49901) 300:- (bild)
Nerman, Peggy: HAMN, HOMMOR OCH HAV. Fiskare på Österlen. Stockholm: Carlssons, 1993. 80 s. 21,5x24,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar och akvareller, delvis i färg av författarinnan. Av författarinnan/konstnären signerat exemplar "Peggy". (#92580) 125:-
Nicolovius (Nils Lovén): FOLKLIFVET I SKYTTS HÄRAD I SKÅNE VID BÖRJAN AF 1800-TALET. BARNDOMSMINNEN. Lund: Gleerups, 1908. Tredje upplagan. XII, (1), 211 s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Illustrerad samt med utvikbar notbilaga. (#93063) 150:-
Nicolovius (Nils Lovén): FOLKLIFVET I SKYTTS HÄRAD I SKÅNE VID BÖRJAN AF 1800-TALET. BARNDOMSMINNEN. Lund: Gleerups, 1908. Tredje upplagan. XII, (1), 211 s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och lättare bruksspår. Illustrerad samt med utvikbar notbilaga. Med stämpel "Örebro Stads Sjukhem Adolfsberg" på det klistrade försättsbladet och titelbladet. (#43553) 100:-
Nicolovius (Nils Lovén): FOLKLIFWET I SKYTTS HÄRAD I SKÅNE WID BÖRJAN AF DETTA ÅRHUNDRADE. Barndomsminnen. Utgifne af Nicolovius. Lund: Gleerups, 1868. Andra upplagan. (4), IV, 184 s + utvikbar tvåsidig notbilaga. Trevligt handbundet halvskinnband med ryggdekor (Carl Lund, Stockholm) med lätt nött främre yttre fals. (#92620) 400:- (bild)
Nicolovius (Nils Lovén): FOLKLIVET I SKYTTS HÄRAD I SKÅNE VID BÖRJAN AV 1800-TALET. BARNDOMSMINNEN. Stockholm: Bonniers, 1957. Ny upplaga. 247, (4) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotryggsband. Utan skyddsomslag. (#74600) 75:-
Nihlén, Johan: ANDRARUMS ALUNBRUK. Kulturhistoria från gångna sekler till början av 1900-talet. Utgiven av John Nihlén. Tryckt i Göteborg: Rundqvists Boktryckeri, 1956. 107, (1) s. Privatbundet klotband, främre omslag medbundet. Illustrerad delvis med fotografier. (#93023) 250:-
Nihlén, John: SÄLLSAM NATUR I SKÅNE. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1981. 237, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. Utgiven i samarbete med Svenska Turistföreningen. (#61592) 125:-
Nilén, Holger: SKÅNES GÄSTGIVAREGÅRDAR. Stockholm: Marieberg, 1981. 176 s. Limhäftad. Fotoillustrerad av Jan Collsiöö, samt med ritade kartor. (#93091) 100:-
Nilsson, Nils G.: I ALBO. Jubileumsskrift. Albo Härads Sparbank 100 år. Utgiven av Tomelilla Sparbank, 1975. 67 s + planscher. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg, samt med planscher i färg. Med rättelselapp. (#93027) 100:-
Nilsson, Orvar: KIVIKS MARKNAD. Stockholm: Natur och Kultur, 1978. 103, (1) s. 20x21 cm. Förlagets tryckta pappband i färg efter målning av Arvid Fougstedt. Övervägande fotoillustrerad. Bland annat med ett kapitel om Fritiof Nilsson Piraten. (#91051) 150:-
(NILSSON PIRATEN) Sandin, Gunnar: FRITIOF NILSSON PIRATEN OCH JÄRNVÄGEN. Särtryck ur Järnvägsmusei vänners årsbok SPÅR 1995. Sidorna 33-72. 24,5x16,5 cm. Häftad med tryckt omslag. Fotoillustrerad. (#91100) 100:-
Nilsson, Sten Åke: SLOTTEN & LANDSKAPET. Skånska kulturmiljöer. Stockholm: Prisma, 2002. 267, (5) s. 25,5x23,5 cm. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg. (#92685) 175:-
Norrman, Lars: SKÅNESLÄTT. Särtryck ur Svenska Turistföreningens årsskrift 1960. (8) s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Färglaveringar av Lars Norrman. Med deikation "Med hälsning Lars Norrman". (#93197) 75:-
Nylander, Erik: KULLEN OCH KULLABERG MED ARILD I NÄRBILD. Topografisk och historisk beskrivning jämte tvenne stora kartor samt anvisningar för promenadturer på Kullaberg. Tryckt i Malmö: Malmö Handelstryckeri, 1950. 115, (1) s. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad samt med 2 utvikbara kolorerade kartor. (#49081) 200:-
Oddner, Georg: "AH... GE MAJ EN BEDA!" En bildberättelse från betfält och sockerbruk. Text: Max Lundgren. Malmö: Svenska Sockerfabriks AB, 1972. 67, (2) s. 15x21 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg av Georg Oddner. (#92599) 90:-
Oddner, Georg: "AH... GE MAJ EN BEDA!" En bildberättelse från betfält och sockerbruk. Text: Max Lundgren. Malmö: Svenska Sockerfabriks AB, 1972. 67, (2) s. 15x21 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg av Georg Oddner. Med dedikation till Rune Jonsson "Till Rune med tack för hälsning från Österlen. Vännen Georg". (#97935) 200:-
Ohlsson, Carl Fredrik: KRING HAMUNDAHÖGH. Glimtar från två härader samlade av Carl Fredik Ohlsson på uppdrag av Ingelstads och Jerrestads Härads Sparbank. Tryckt i Lund: Berlingska, 1968. 80, (9) s. 23,5x17,5 cm. Förlagets dekorerade klotband. Illustrerad med teckningar av Gösta Calmeyer och fotoillustrerad mestadels av Carl Fredik Ohlsson. Med dedikation "Fotograf Carl Fredrik Ohlsson". (#93204) 125:-
Olsheden, Jan / Lidman, Lars: ÄR DET HÄR MAN BADAR? Små berättelser från Laholm-Mellbystrand. Laholm: Föreningen Gamla Laholm, 1998. 95, (1) s. 22,5x25,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar av Lars Lidman, delvis i färg. Med dedikation till Rune Jonsson "Till vännen Rune från Janne 15 januari 2000". (#98272) 150:-
Olsson, Axel: EN TRÅKIG BOK. Motiv från Linderödsåsen. Med träkol och Falu rödfärg. Samlat och nedskrivet huller om buller. Stockholm: Bonniers, 1920. 175, (1) s. Häftad. (#93229) 125:-
Olsson, Kenth: "...INTE EN VACKRARE PLATS PÅ JORDEN..." Åhus historia berättad. Bjärnum: Typsnittsarna Prepress, 1998. 348 s. 21,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med fotografier och teckningar, delvis i färg. (#92705) 200:-
Olsson, Nils: GULDSMEDER I YSTAD. Ystads Fornminnesförening skrift nr XII, 1968. Upplaga 1200 exemplar. 142, (1) s. 24x17,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad. (#92584) 100:-
Olsson, Nils-Olof: SKÅNE GENOM KONSTNÄRENS ÖGA. Malmö: Färgtrappan AAA, (1999). 244, (3) s. 25x30 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Rikt illustrerad, övervägande i färg. (#66759) 150:-
Olsson, Pär Axel: SKÅNSKA HERREBORGAR. Ur synpunkt av de fortifikatoriska anordningarnas betydelse för arkitekturen. Lund: Gleerups, 1922. 258 s. Modernare privatbundet halvklotband, omslaget medbundet. Illustrerad med 75 avbildningar i texten. (#92998) 250:-
Palmborg, Nils: I LUNDABYGD. En bildkrönika till Lundabygdens sparbanks 150-årsjubileum. Tryckt i Lund: Bröderna Ekstrands, 1982. 174, (2) s. 24x17 cm. Limhäftad. Illustrerad. (#74588) 90:-
Palmborg, Nils: LITTERATÖRERNAS LUND. Lund: Signum, 1985. 362 s + planscher. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad med planscher. (#93079) 100:-
Palmborg, Nils: SÄLLSAMHETER I LUND. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1988. 330, (2) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Utgiven i samarbete med Svenska turistföreningen. (#91921) 125:-
(PALMLUND, SVEN) Schultz, Per: TILL MINNET. Fabrikör Sven Palmlund, Tollarp in memorian. Utan tryckort, tryckare och årtal. (6) s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fotoillustrerad. (#93150) 75:-
Pamp, Bengt: SKÅNSKA ORTER OCH ORD. Malmö: Corona, 1988. 120 s. Limhäftad. Illustrerad med fotografier och ritade kartor. (#93095) 100:-
Paulsson, Egon: SKÅNES BIBLIOGRAFI. LITTERATUR OM INGELSTADS HÄRAD. Utgiven av Skånes bibliografiska sällskap. Tryckt i Trelleborg: Allehanda, 1982. 207 s. Häftad. Andra delen i serien Skånes Bibliografi. (#93276) 125:-
Persson, Gunnar: UTFLYKTER I FÄRS. I nuet och det förgångna. Östraby: Eget förlag, 1966. 132 s. Häftad med lätt solkigt omslag. (#93140) 90:-
(PERSSON, MATTIS) Schultz, Per: MATTIS I LYNSJÖ. En läkekunnig småbonde under 1800-talet. Särtryck ur Gärds Härads Hembygdsförenings årsbok 1947. Utan tryckort, tryckare och årtal. 4 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fotoillustrerad. Med dedikation "Amanuensen Carl-H. Tillhagen Lidingö vänskapsfullt av förf". (#93154) 90:-
Prahl, Egon: VEMMENHÖGS HÄRAD. Hågkomster, intryck och hörsägner om gammalt och nytt i ett sydskånskt härad. Trelleborgs Allehanda, 1965. 271 s. 24,5x17 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#92706) 125:-
Psilander, Nils Christopher: YSTADS HISTORIA, EFTER FLERA ÄLDRE TRYCKTA OCH OTRYCKTA ANTECKNINGAR, SAMLAD OCH UTGIFWEN. Ystad: Petzold, 1858. (16), 336, (2) s + planscher. Samtida halvskinnband, omslaget medbundet. Illustrerad med 15 planscher, 20 var planerade men utgavs ej. Ur Joh. Ax. Almquists Boksamling. Med påklistrad ryggetikett i papp med planschernas numrering. Med anteckning i blyerts på det klistrade försättsbladet "Skåne. - Ett utomordentligt praktex. av detta ytterst rara arbete! - Med båda orig.-omslagen, 1 karta och 15 pl., varav 2 på ett blad. Enl. förf. förstördes större delen av uppl. och pl. 1, 7, 11, 13 och 15 blev aldrig utgivna". (#42612) 2500:-
(RAMLÖSA) Åberg, Alf: RAMLÖSA. En hälsobrunns historia under 250 år. AB Ramlösa Hälsobrunn, 1957. 195 s + planscher. 25,5x18 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg samt med utvikbara planscher. (#27264) 200:-
REGISTRUM VILLE MALMØYGHE (MALMÖ STADS MEDELTIDA MINNESBOK). Utgiven i faksimilreproduktion med historik och innehållsredogörelse av docent Ingvar Andersson och stadsarkivarie Leif Ljungberg. Tryckt med bidrag av Malmö stad. Malmö: John Kroon, 1937. 29 s.+ plansch,+ planscher. Inbunden i förlagets titeldekorerade ljusa skinnband med pärmtiteln tryckt i rött. Bandet med nötskador. Med 51 faksimilblad utformade efter originalet. (#98012) 300:-
Renck, Olle: TOREKOVBORNAS VÄDERÖTRAFIK. Malmö: Stenvalls, 1993. 119 s. 20,5x21,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#86720) 100:-
Ringberg, Åke / Erikson, Hasse: SKÅNSKA MIL. Trelleborg: Swedala, 1995. 174 s. 22x22 cm. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Hasse Erikson, delvis i färg. (#91504) 125:-
Rosborn, Sven: KOMPANIHUSET I MALMÖ. Byggarkeologiska studier av ett senmedeltida hus. Malmö: Malmö museum, 1973. 94 s. 29,5x21 cm. Häftad. Fotoillustrerad samt med ritningar. (#72344) 75:-
Rosenberg, Sven-Åke: HERREVADSKLOSTER. Fakta o Fantasier o Funderingar. (Åstorp): Eget förlag, 1987. 209 s. Häftad med inplastat transparent omslag. Illustrerad med teckningar och fotografier. (#93013) 125:-
Rosén, Helge: FRÅN BOSGÅRDEN OCH TUVEFÄLDEN. Folkminnen från några bondgårdar i Reslöv och Norrvidinge i Skåne under senare hälften av 1800-talet upptecknade av Helge Rosén. Lund: Gleerup, 1920. 108, (1) s. Privatbundet klotband, främre omslag med förlagsstämpel medbundet. (#92666) 250:-
Rosenius, Paul: MITT GAMLA LUND OCH ANDRA MINNEN. Lund: Gleerups, 1952. 212, (1) s. Förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#74580) 125:-
Rosenius, Paul: MITT GAMLA LUND OCH ANDRA MINNEN. Lund: Gleerups, 1952. 212, (1) s. Handbundet halvklotband (Gunnar Lindberg, Malmö), omslaget medbundet. Fotoillustrerad. (#93083) 150:-
Rydbeck, Otto: ITALIENSKT INFLYTANDE PÅ SKÅNSK KYRKOBYGGNADSKONST. Stockholm: KVHA, 1934. 25 s. 24x16,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad med 14 figurer i texten. Mit deutscher Zusammenfassung. (#43157) 50:-
Rydbeck, Otto / Wrangel, Ewert: ÄLDRE KYRKLIG KONST I SKÅNE. Studier utgivna med anledning av Kyrkliga utställningen i Malmö 1914. Lund: Berglingska, 1921. Upplaga 500 exemplar, varav 100 numrerade. Detta ett av de 400 onumrerade. (6), 281, (1) s. 27x20,5 cm. Samtida något nött halvfranskt band, främre omslag medbundet. Övervägande fotoillustrerad. Delvis med enstaka blyertsmarkeringar i marginalerna. (#43142) 400:-
Rydbro, Harry: MIN HEMSOCKEN BOLLERUP I. En rapsodi över tiden fram till omkring år 1900. Glemmingebro: Stiftelsen Min Hemsocken Bollerup, 1967. Allt som utkom. 89 s. Häftad. Illustrerad. (#92593) 125:-
SAGOR OCH SÄGNER I SKYTTS HÄRAD. Upptecknade av Olof Christoffersson. Tryckt i Trelleborg: Trycker AB Allehanda, 1940. Första upplagan. 132 s. Förlagets dekorerade klotband. Illustrerad med teckningar. (#93029) 100:-
Schultz, Per: ELLEKÖPINGE, EN FÖSVUNNEN GÄRDS-HÄRADS SOCKEN. Anteckningar. Särtryck ur Gärds Härads Hembygdsförenings årsbok 1956. Utan tryckort, tryckare och årtal. 19, (1) s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fotoillustrerad. Med dedikation "Museiass. C.-H. Tillhagen Nord. museet vänskapsfullt av förf". (#93153) 90:-
Schultz, Per: HÅGKOMSTER FRÅN BARNDOMSTIDEN I ÖLLSJÖ. Tryckt hos Kristianstads Läns Tidningar, 1949. 17 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Med dedikation "Amanuensen Carl-H. Tillhagen Lidingö Vänskapsfullt av förf". (#93146) 90:-
Schultz, Per: HÅGKOMSTER FRÅN BARNDOMSTID OCH SENARE. Tryckt hos Kristianstads Läns Tidningar, 1948. 15 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fotoillustrerad. Med dedikation "Amanuensen Carl-H. Tillhagen Lidingö Vänskapsfullt av förf". (#93148) 90:-
Schultz, Per: HÅGKOMSTER FRÅN BARNDOMSTID OCH SENARE. Utan tryckort, tryckare eller årtal. 4 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fotoillustrerad. Med dedikation "Museiassist. C.-H. Tillhagen Med vänlig tillägnan av förf". (#93149) 90:-
Schultz, Per: HÅGKOMSTER FRÅN BARNDOMSTID OCH SENARE 2. Tryckt hos Kristianstads Läns Tidningar, 1950. 15 s. Klammerhäftad med tryckt omslag och lätt skadad rygg. Med dedikation "Amanuensen Carl-Herman Tillhagen med vänlig Tillägnan av förf". (#93147) 90:-
Schultz, Per: HÅGKOMSTER FRÅN GAMLA ÖLLSJÖ III. Tryckt hos Kristianstads Läns Tidningar, 1951. (20) s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Med dedikation "Amanuensen Carl-Herman Tillhagen med vänlig hälsning av förf". (#93145) 90:-
Schultz, Per: HÅGKOMSTER FRÅN STUDIEÅREN I LUND OCH SENARE. Tryckt i Kristianstad: Länstidningen, utan årtal. 27 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Med författarens porträtt. (#93151) 90:-
Schultz, Per: MIN HEMBY, ÖLLSJÖ. Särtryck ur Gärds Härads Hembygdsförenings årsbok 1958. Tryckt av Kristianstads Länstryckeri, 1958. 16 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. (#93152) 75:-
Schönbeck, Henrik: BISKOP WILHELM FAXES HISTORIA, JEMTE BIDRAG TILL LUNDS DOMKAPITELS KARAKTERISTIK. 1 DELEN + SUPPLEMENT. Köpenhamn: Eget förlag, 1848. Allt som utkom. XVI, 110 + 32 s. Privatbundet senare klotryggsband med bruksspår. Inlagorna lagerfläckade. 2 arbeten i 1 volym. Tryckt på svenska i frakturstil. Med 3 exlibris, varav 1 från Hilding Pleijel. (#92516) 250:-
Schönbeck, Henrik: PRELATER. Ur prosten Henrik Schönbecks memoarer från 1800-talets förra hälft. Utgivna av H. Schönbeck. Med förord av Nils Erdmann. Stockholm: Bonniers, 1927. 414, (2) s. Förlagets dekorerade klotband. Illustrerad. (#31507) 125:-
Selge, Allan: BOKEN OM HELSINGBORG. Stockholm: Natur och Kultur, 1976. Andra upplagan. 255, (1) s. 20x21 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#84837) 100:-
Sjöbeck, Pontus: FRÅN GAMLA SKÅNSKA HEM. Minnen upptecknade av fränder och vänner. Samlade och utgivna. Lund: Gleerups, 1926. (8), 406 s. 24x16 cm. Handbundet något nött halvskinnband (Nanna Grönvall), främre omslag medbundet och med dekorerad rygg. Fotoillustrerad. Med exlibris. (#74607) 250:-
SKALDERNAS SKÅNE I HELG OCH SÖCKEN. En skånsk lyrikantologi av Emil Persson. Tryckt av Kristianstads Länstryckeri, 1960. 403 s. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad med porträtt. (#93030) 100:-
SKYTTS HÄRAD I HELG OCH VARDAG. Förord: Harald Lindal. Foto: Josef Olsson. Trelleborgs Allehanda, 1961. (175) s. 25x17 cm. Förlagets tryckta pappband. Med 84 svartvita fotoillustrationer. (#92713) 125:-
SKÅNE I KAMERAÖGAT. Text: Gabriel Jönsson. Foto: Lars Lindbom. Malmö: Bernces, 1964. (120) s. 28,5x21,5 cm. Förlagets dekorerade klotband med lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. Text på svenska, engelska, tyska och franska. Text in Swedish, English, German and French. (#74599) 100:-
SKÅNELAND. Malmö: Allhems, 1951. 306 s. 31x24 cm. Förlagets dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt med skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg av Erik Liljeroth. Med namnteckning på fria försättsbladet. Ett bildverk av Erik Liljeroth. Bildtexter av Sven T. Kjellberg. Med inledning av Anders Öserling ochen essä om Skåne genom tiderna av Bror Olsson. (#36772) 350:-
SKÅNES FÅGLAR I DAG OCH I GÅNGEN TID. DEL 1. Lommar till och med alkor. Redaktion: Bo Ekberg och Lennart Nilsson. Lund: Skånes Ornitologiska Förening / Signum, 1994. 314, (5) s. ,5x22 cm. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Måns Sjöberg. En andra del utkom 1996. (#93488) 125:-
SKÅNES KALENDER. KRISTIANSTADS LÄNS LANDSBYGD. Utgifven af Nils Larsson och J. P. Velander. Lund: Philip Lindstedt, 1878. (4), 393 + Rättelser och tillägg (1879), 8 s. Nära samtida halvskinnband med ryggdekor och mindre bruksspår. Med exlibris. (#92676) 350:-
SKÅNES LITTERATURHISTORIA I-II. Fram till 1940-talet - 1900-talets senare del. Redaktör: Louise Vinge. Malmö: Corona, 1996-97. 284; 303 s. 24,5x17,5 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. 2 volymer. Illustrerade delvis i färg. (#92672) 400:-
SKÅNES NATUR 1941. Skånes Naturskyddsförenings årsskrift XXVIII. Tryckt i Lund: Berlingska, 1941. 47, (1) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad i texten och med fotografiska planscher. (#93134) 75:-
SKÅNES STÄMMA I DIKTEN. En antologi med förord och inledning, sammanställd av Axel Larsson. Malmö: Bernces, 1952. 192 s. Förlagets titeldekorerade skinnband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad med porträtt. Bidrag av Albert Ulrik Bååth, Ola Hansson, Axel Wallengren (Falstaff Fakir), Emil Kléen, Axel Ebbe, K. G. Osiannilsson, Vilhelm Ekelund, Albert Henning, Anders Österling, C. T. Holmström, Theodor Tufvesson, Axel Ahlman, Daniel Rydsjö, Hans Dhejne, Gabriel Jönsson, Nils Ludvig Olsson, Frans G. Bengtsson, Hjalmar Gullberg, Karl Ragnar Gierow och Artur Lundkvist. (#93098) 100:-
SKÅNINGAR. Utgiven av Skånska Akademien under redaktion av Helmer Lång. Örkelljunga: Settern, 1986. 133, (1) S. 21,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#92614) 90:-
SKÅNSKA BROTT OCH HERRESÄTEN. En antologi utgiven av Skånska Deckarsällskapet. Göteborg: Zindermans, 1977. 189, (1) s. Förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad av Fibben Hald. Bidrag av Jenny Berthelius, K Arne Blom, Jean Bolinder, Tage la Cour, Jan Olof Ekholm, Sture Hammenskog, Elisabet Kågerman, Klas Lithner, Evert Lundström, Jan Moen, Frits Remar, Torbjörn Stålmarck, Sven Sörmark, Kurt Persson (författarpresentationer), Carl Greek (slottspresentationer) och Fibben Hald (illustrationer). (#92607) 75:-
SKÅNSKA BROTTSJÖAR. En antologi utgiven av Skånska Deckarsällskapet. Göteborg: Zindermans, 1978. 195, (1) s. Förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Bidrag av Jenny Berthelius, K Arne Blom, Jean Bolinder, Jan Olof Ekholm, Kjell E Genberg, Sture Hammenskog, Elisabet Kågerman, Klas Lithner, Jan Moen, Bertil Mårtensson, Stellan Olsson, Frits Remar, Torbjörn Stålmarck, Tage la Cour (inledning) och Inge Ekbrant (författarpresentationer). (#92606) 75:-
SKÅNSKA FALL. Utgiven av Skånska Akademien och redigerad av Bertil Svensson. Malmö: Corona, 2001. 200 s. 21,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Texter av Bertil Svensson, Helmer Lång, Cecilia Nelson, Peter Broberg, Sixten Nordström, Göran Hermerén, Mikael Neuman, Gösta Vitestam, Lennart Engstrand, Stig Persson, Kjell Å Modéer, Åke Cato, Jan Mårtensson, Stig Örjan Ohlsson, Jan Sigurd, Staffan Wictorin och Patrik Meurling. (#92692) 90:-
SKÅNSKA HUS OCH HERRESÄTEN. Utgiven av Skånska Akademien redigerad av Helmer Lång. Höganäs: Bra Böcker, 1994. 148 s. 21,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Med bidrag av Helmer Lång, Bengt Hjelmqvist, Hjalmar Gullberg, Lars Rosander, Runo Löwenmo, Bertil Svensson, Margareta Ramsay, Hans-Uno Bengtsson, Peter Broberg, Hans Jerenäs, Sten-Bertil Vide, Birgit Lindström, Eva Sköld och Gösta Vitestam. (#92703) 125:-
SKÅNSKA HÖR- OCH SEVÄRDHETER. Utgiven av Skånska Akademien redigerad av Helmer Lång. Höganäs: Wiken, 1993. 124 s. 21,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad, delvis i färg. Med bidrag av Helmer Lång, Lars Rosander, Anders Österling, Sten-Bertil Vide, Gabriel Jönsson, Birger Bergh, Åke Arenhill, F. J. Billeskov Jansen, Hans-Uno Bengtsson, Stig Persson, Hjalmar Gullberg, Sixten Nordström, Gösta Vitestam, Runo Löwenmo, Birgit Lindström och Max Lundgren. (#92704) 125:-
SKÅNSKA KINEMATOGRAFEN En bok om film i Skåne och skånska filmare. Text av Jan Aghed, Johan Bergengren, Lars Lindström och Jan Richter. Malmö: Sydsvenska Dagbladets årsbok 1977, 1976. 178, (2) s. 27x20 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och skyddsomslag. Fotoillustrerad, delvis i färg. (#93106) 125:-
SKÅNSKA MÄRKVÄRDIGETER. Några kulturminnen lite vid sidan om. Texter av Evald Gustafsson och Ingemar Tunander. Malmö: Sydsvenska Dagbladets årsbok 1975, 1974. 151, (1) s. 27x20 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad, delvis i färg. (#92618) 100:-
SKÅNSKA STÄDER OCH LANDSKAP. Skånska Akademien. Redigerad av Helmer Lång. Höganäs: Wiken, 1990. 165 s. 21,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Med bidrag av Helmer Lång, Gabriel Jönsson, Acke Ericsson, Peire Vidal, Gunnar Johnsson, Bertil Göransson, Birgit Lindström, Sven Christer Swahn, Hans-Uno Bengtsson, Nils Palmborg, Birger Bergh, Peter Broberg, Wilhelm Penser, Eva Sjölin, Madeleine Brandin, Bror Malmsten, Hans Alfredson, Bengt SJögren, Gösta Vitestam, Runo Löwenmo, Malte Mårtensson, Karl-Ivar Gabrielson, Lars Rosander, Jan Moen, Bertil Svensson, Sten-Bertil Vide, Max Lundgren och Jaçques Werup. (#92611) 100:-
SKÅNSKA VÄGAR OCH AVVÄGAR. Utgiven av Skånska Akademien och redigerad av Helmer Lång. Höganäs: Wiken, 1992. 121 s. 21,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar av Åke Arenhill. Texter av Helmer Lång, Lars Rosander, Sten-Bertil Vide, Bertil Svensson, August Strindberg, Vilhelm Ekelund, Ove Torgny, Kjell Å. Modéer, Gösta Vitestam, Birgit Lindström, Eva Sköld, Gunnar Jarring, Anita Bråkenhielm, Sven Nilsson, Runo Löwenmo, Sven Delblanc, Max Lundgren, Åke Arenhill, Peter Broberg, Birger Bergh och Hans Uno Bengtsson. (#93070) 90:-
SKÅNSK BLANDNING. Essäer och humoresker. Utgiven av Skånska Akademien och redigerad av Helmer Lång. Örkelljunga: Settern, 1988. 148, (1) s. 21,5x21 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Med Nobelbibliotekets utgallringsstämpel och spår efter borttaget exlibris på det klistrade försättsbladet. Texter av Helmer Lång, Lars Larsson, Sten Skansjö, Birger Bergh, Max Lundgren, Louise Vinge, Gunvor Blomquist, Runo Löwenmo, Sten-Bertil Vide, Birgit Lindström, Bengt Sjögren, Peter Broberg, Nils Palmborg, Håkan Hallander, Anna Greta Persson och Artur Lundkvist. (#92691) 75:-
SKÅNSK KALENDER 1984. MAT, MADARO OCH GILLE. Redaktörer: Birger Bergh och Helmer Lång. Örkelljunga: Settern, 1983. 165, (54) s. Förlagets tryckta pappband. Utan skyddsomslag. Illustrerad. Specialupplaga tryckt i 750 numrerade exemplar. Bidrag av Gabriel Jönsson, Helmer Lång, Birger Bergh, Sten-Bertil Vide, Birgit Lindström, Dagmar Edqvist, Peter Broberg, Gunvor Blomquist, Knut Hæger, Stig Persson, Sten Broman, Bengt Sjögren, Runo Löwenmo, Sten Åke Nilsson, Louise Vinge, Göran Rystad, Richard Willerslev, Nils-Arvid Bringéus och Jörgen Nash. (#93233) 90:-
SKÅNSK KALENDER 1985. SKÅNSKA STRÖVTÅG. Redaktörer: Birger Bergh och Helmer Lång. Örkelljunga: Settern, 1984. 165, (54) s. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Bidrag av Gabriel Jönsson, Nils Poppe, Kjel Å Modéer, Helmer Lång, Birger Bergh, Bengt Sjögren, Louise Vinge, Knut Hæger, Carl-Erik Stiernswärd, Birgit Lindström, Sten-Bertil Vide, Runo Löwenmo, Peter Broberg, Sten Åke Nilsson, K Arne Blom och Jan Moen. (#93231) 90:-
SKÅNSK KALENDER 1986. SKÅNSKA MINNEN OCH MYTER. Redaktör: Helmer Lång. Örkelljunga: Settern, 1985. 184 s. Förlagets tryckta pappband med obetydligt nött skyddsomslag. Illustrerad. Bidrag av Gabriel Jönsson, Max Lundgren, Knut Hæger, Helmer Lång, Birger Bergh, Eva Nordenson, Bengt Sjögren, Stig Persson, Thore Brogårdh, Lennart Kjellgren, Sten-Bertil Vide, Birgit Lindström, Gunvor Blomquist, Anna Greta Persson, Peter Broberg och Runo Löwenmo. (#93234) 90:-
SKÅNSK LANTKYRKA. Texter av Evald Gustafsson och Erik Cinthio. Malmö: Sydsvenska Dagbladets årsbok 1969, 1968. 135, (1) s. 27x20 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och skyddsomslag med lagade revor. Fotoillustrerad, delvis i färg. (#92682) 100:-
SKÅNSK MAT FÖR HERRSKAP OCH FATTIGFOLK. Texter av G:östa Arvastson, Nils-Arvid Bringéus, Kurt Genrup och Göran Norsander. Malmö: Sydsvenska Dagbladets årsbok 1978. 155, (1) s. 27x20 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#93069) 125:-
SKÅNSK MAT OCH MATGLÄDJE. Redaktör: Åke Werdenfels. Kristianstad: Skånes Hembygdsförbund Årsbok, 1994. 187 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#92619) 100:-
SKÅNSK NATIONALENCYKLOPEDI I ETT SUPPLEMENTBAND. Redaktion: Helmer Lång, Lars Welinder och Göran R. Buckhorn. Malmö: Skånska Akademien och Corona, 1995. 212 s. 21,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#92613) 100:-
SKÅNSK SJÖFART. Texter av Olof Hasslöf, Lars Lidman, Ingemar Sereng och C. G. Lekholm. Malmö: Sydsvenska Dagbladets årsbok 1973, 1972. 137, (1) s. 27x20 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och skyddsomslag. Fotoillustrerad, delvis i färg, samt med delvis utvikbara ritningar. (#92681) 150:-
SKÅNSKT BYGDEMÅL. Sagor, sägner och folklivsbilder ur Skånska Landsmålsföreningens samlingar utgvna av Gillis Lech och Ingemar Ingers. Lund: Gleerups. 1930. 180 s. Privatbundet lätt nött halvklotband, främre omslag medbundet. (#93243) 175:-
SKÅNSK TRÄDGÅRD. Utgiven av Skånes Hembygdsförbund. Årsbok 1981. 224 s. Häftad. Fotoillustrerad delvis i färg. (#57789) 125:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. DE KUNGLIGA SLOTTEN 1-2. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1971. 343; 353 s. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag. 2 volymer utan skyddskassett. Rikt illustrerade övervägande med fotografier, delvis i färg. Andra delen med lagat skyddsomslag. (#91883) 450:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. DE KUNGLIGA SLOTTEN 2. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1971. 353 s. Förlagets dekorerade konstläderband med skadad rygg. Utan skyddsomslag. Rikt illustrerad övervägande med fotografier, delvis i färg. Endast andra delen av två utkomna. (#84708) 100:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. RIKSFÄSTEN OCH RESIDENS. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1971. 425, (2) s. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag, i skyddskassett. Rikt illustrerad övervägande med fotografier, delvis i färg. (#50028) 450:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. SKÅNE 1. Malmöhus län / Norra delen. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1966. 372 s. Förlagets dekorerade konstläderband. Utan skyddsomslag. Rikt illustrerad övervägande med fotografier, delvis i färg. Endast del 1 av 3. (#39714) 300:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. SKÅNE 1-3. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1966. 375, (1); 413, (1); 421, (2) s. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag. 3 volymer. Rikt illustrerade övervägande med fotografier, delvis i färg. Skyddsomslaget till del 1 tejplagat, de övriga med lättare bruksspår. (#71579) 1200:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. SKÅNE 1-3. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1966. 375, (1); 413, (1); 421, (2) s. Förlagets dekorerade konstläderband. Utan skyddsomslag. 3 volymer. Rikt illustrerade övervägande med fotografier, delvis i färg. (#81123) 900:-
Snogerup, Sven / Jörgensen, Matz: I LINNÉS HJULSPÅR RUNT SKÅNE. Stockholm: Atlantis, 1997. 151, (1) s. 24,5x17,5 cm. Förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av Matz Jörgensen. (#92707) 125:-
SOFIERO. Kungligt slott och sagolik trädgård. Redaktör: Anders Donelius. Förord av H. M. Konungen Carl XVI Gustaf. Hälsingborg: Hälsingborgs stad, 2005. 178, (2) s. 23x23 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg och svartvitt. (#100286) 150:- (bild)
Sommar, Carl Olov: LITTERÄR VÄGVISARE GENOM SVENSKA LANDSKAP. 1 SKÅNE, BLEKINGE OCH HALLAND. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1981. 281 s. Förlagets tryckta pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad delvis i färg. Illustrerad av Monica Cronström. (#90789) 125:-
Sommar, Carl Olov: LITTERÄR VÄGVISARE GENOM SVENSKA LANDSKAP. 1 SKÅNE, BLEKINGE OCH HALLAND. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1981. 281 s. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. Illustrerad av Monica Cronström. (#14571) 150:-
Sommar, Ingrid: MADE IN MALMÖ. Stadsbyggnadskontoret Malmö stad, 2005. 188 s. 17,5x14,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Övervägande fotoillustrerad i färg. (#82519) 100:-
Staël von Holstein, Joachim: HERRGÅRDSLIV I SKÅNE FÖR HUNDRA ÅR SEDAN. Överste Joachim Staël von Holsteins Dagböcker. Förord av Pehr Johnsson. Malmö: Scania, 1933. 292, (1) s + planscher. 25x17,5 cm. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Illustrerad med 20 planschblad. (#93087) 300:-
Stenkula, Anders Oskar: NÄR MALMÖ BLEV SVENSKT. Kulturhistoriska skisser. Malmö: Förlagsaktiebolaget i Malmö Boktryckeri, 1921. 256 s. Förlagets dekorerade klotband. (#92999) 150:-
STORA AMARANTER-ORDENS ÖFNINGSSAMHÄLLE I MALMÖ 1811-1911. Minnesskrift till 100-års jubileet. Utgifven af Ordens Historiograf (Karl Albert Härje). Förlags-Aktiebolaget i Malmö Boktryckeri, 1911. LX, (1), 64 s. 31,5x24,5 cm. Häftad med obetydliga bruksspår. Fotoillustrerad. Sista 64 sidorna utgör Malmö Amarathe Loges Stora Matrickel 1811 (och frammåt). (#89732) 300:-
STORA DRYCKESBOKEN. Utgiven av Skånska Akademien redigerad av Helmer Lång. Malmö: Corona, 1999. 192 s. 21,5x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Med bidrag av Helmer Lång, Lennart Engstrand, Nils Stjernquist, Stig Örjan Ohlsson, Gösta Vitestam, Stig Persson, Hans-Uno Bengtsson, Birger Bergh, Peter Broberg, Bertil Svensson, Lars Welinder, Cajsa Lund, Lars Elgklou, Jan Linders, Sixten Nordström, Axel Larsson, Frank Heller, Albert Engström, Oskar Andersson, Fritiof Nilsson Piraten, Patrick Meurling, Carl Magnus von Seth, Max Lundgren och Gunnar Jarring. (#63789) 75:-
SVENSKA TURISTFÖRENINGENS ÅRSSKRIFT 1919. Stockholm: STF, 1919. 341, (3) s. Förlagets klotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. Skåne. (#70292) 75:-
SVENSKA TURISTFÖRENINGENS ÅRSSKRIFT 1961. Stockholm: STF, 1961. 312 s. Förlagets dekorerade klotband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad delvis i färg. Skåne. (#69102) 75:-
SVENSKA TURISTFÖRENINGENS ÅRSSKRIFT 1961. Stockholm: STF, 1961. 312 s. Limhäftad. Fotoillustrerad delvis i färg. Skåne. (#69103) 50:-
SVENSKA TURISTFÖRENINGENS ÅRSSKRIFT 1961. Stockholm: STF, 1961. 312 s. Privatbundet halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad delvis i färg. Skåne. (#93085) 150:-
SVENSKA TURISTFÖRENINGENS ÅRSSKRIFT 1996. Stockholm: STF, 1995. 217 s. Förlagets dekorerade pappband. Fotoillustrerad delvis i färg. Skåne. (#68552) 75:-
SVÄRDFEJARE OCH SJÄLAMORD. En festskrift till Malmö Nation 1962. Redaktion: Jan Thulin och Hans Ruin. Malmö: Allhem, 1962. 236, (6) s. 26,5x19 cm. Förlagets dekorerade klotband med obetydligt skadat skyddsomslag. Illustrerad i texten samt med planscher, delvis i färg Med bidrag av bl.a.: Harry Martinson, Fritiof Nilsson Piraten och Gunnar Aspelin. (#74617) 125:-
SVÄRDFEJARE OCH SJÄLAMORD. En festskrift till Malmö Nation 1962. Redaktion: Jan Thulin och Hans Ruin. Malmö: Allhem, 1962. 236, (6) s. 26,5x19 cm. Förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad i texten samt med planscher, delvis i färg Med bidrag av bl.a.: Harry Martinson, Fritiof Nilsson Piraten och Gunnar Aspelin. (#74619) 100:-
Söderman, Emil J.: BJÄREHALVÖN I FORNA TIDER. Kulturhistoriska bilder. Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1938. 270 s. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. (#93031) 175:-
Thersner, Ulric: SKÅNSKA UTSIGTER. Nytryck i faksimil av Skånedelen i Thersners verk Fordna och närvarande Sverige. Med inledning och orientering av Förste bibliotekarie Wilhelm Norlind. Malmö: John Kroon, 1951. Upplaga utgiven i 350 numrerade exemplar för namngiven ägare. (146) s + 65 planscher. 32,5x46 cm. Inbunden i förlagets halvskinnband med ryggdekor. Yttre främre falsen med begynnande sprickor. Illustrerad med 65 helsides planscher. (#97997) 600:- (bild)
Thomæus, Gustave: STUDENTLIV. Skånska äventyr till lands och vatten. Lund: Gleerups, 1932. 160 s. Häftad. (#93156) 75:-
TOPOGRAFISKA OCH STATISTISKA UPPGIFTER OM KRISTIANSTADS LÄN. Utgifna af Generalstabens Topografiska avdelning. Stockholm: Norstedts, 1876. (6), 290 s + kartor. Privatbundet halvklotband, främre omslag med namnteckning medbundet. Med 2 utvikbara klorerade kartor i pärmficka. (#92668) 400:-
Torgny, Ove: EN PORT TILL SKÅNE. Boken om Margretetorps Gästgifaregård. Hjärnarp: Margretetorps Gästgivaregård, 1991. 160 s. 24x17 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#92710) 100:-
Torgny, Ove: LINNÉS SKÅNSKA RESA. Berättad 250 år senare. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1999. 220, (4) s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg samt med äldre illustrationer i texten. (#93060) 90:-
Trolle Bonde, Carl: ROLLEHOLM. Försök till en godsbeskrifning. Tryckt i Lund: Berlingska, 1892. (8), 312 s + planscher. Privatbundet obetydligt nött halvskinnband. Illustrerad med ett porträtt i ljustryck, två kartor och en tvåsidig släkttavla. Med 2 exlibris. (#92623) 300:-
TRÄD I MALMÖ. En vandring bland vackra och ovanliga träd. Text: Arne Jansson och Peter Linder. Malmöl: ABF, 2007. Andra omarbetade upplagan. 184 s + utvikbar karta i pärmficka. 25,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg. (#101703) 125:- (bild)
Tufvesson, Theodor: HERREMÄN, BÖNDER OCH ANNAT FOLK. Kulturhistoriska vandringar. Lund: Gleerup, 1938. Första och enda upplagan. 175 s + planscher. Handbundet halvskinnband med något flammig rygg, omslaget medbundet. Fotoillustrerad med planscher. Med Hilmer Perssons pärmexlibris och vanligt inklistrat exlibris. (#92669) 200:-
Tufvesson, Theodor: I KÄRRA OCH KARET GENOM GÅNGNA TIDER. Anteckningar. Malmö: Framtiden, 1923. 143, (1) s. Privatbundet halvskinnband, främre omslag medbundet. Illustrerad med silhuetter av Oskar Antonsson. Med Helmer Perssons exlibris, och dennes präglade pärmexlibris, samt med Thore Virgins exlibris på det medbundna främre omslagets baksida. (#93075) 300:-
Tufvesson, Theodor: PÅ BYAGADER, KUNGSVÄGAR OCH STADSGATOR. Kulurskildringar. Malmö: Framtiden, 1926. 176, (1) s. Privatbundet halvskinnband, främre omslag medbundet. Illustrerad med klippta silhouetter av Oscar Antonsson. Med Hilmer Perssons pärmexlibris och vanligt inklistrat exlibris. - Komplett men felinbundet exemplar där sidorna 15-33 bundits in före titelbladet. Med Thore Virgins namnteckning på dedikationsbladet. (#93481) 100:-
Tufvesson, Theodor: UR SEKRETÄRER OCH KISTELÄDIKOR. Anteckningar från skilda tider. Malmö: Framtiden, 1918. 168, (6) s + planscher. Privatbundet halvklotband med lättare bruksspår. Inga omslag medbundna. Illustrerad med 29 planscher. De första 4 sidorna med liten genomgående fläck i inre marginalen. (#93035) 125:-
Tunander, Ingemar: SKÅNSKA BILDER. Stockholm: Bonniers, 1977. 222, (1) s. Förlagets klotband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad. (#83377) 100:-
Ulvros, Eva Helen: FRUAR OCH MAMSELLER. Kvinnor inom sydsvensk borgerlighet 1790-1870. Lund: Historiska Media, 1996. Andra upplagan. 440 s. Limhäftad. Sparsamt illustrerad i svartvitt. (#101889) 100:-
Wahlén, Ingvar: BOEL. En skånsk saga från Ringsjöbygden. Malmö: Scania, 1962. 83 s. Häftad med lätt veck i främre omslaget. Illustrerad med nio teckningar av Gösta Hansson. (#93208) 75:-
Wallin, Curt: GRAVSKICK OCH GRAVTRADITIONER I SYDÖSTRA SKÅNE. Stockholm: SKDB, 1951. 355 s. 26,5x19,5 cm. Handbundet linneband, främre omslag medbundet. Övervägande fotoillustrerad, samt med teckningar och kartor. Med ägarstämpel på förtitelbladet. (#91658) 300:-
Wallin, Curt: GRAVSKICK OCH GRAVTRADITIONER I SYDÖSTRA SKÅNE. Stockholm: SKDB, 1951. 355 s. 26,5x19 cm. Häftad med lätt nött omslag. Övervägande fotoillustrerad, samt med teckningar och kartor. (#45634) 200:-
Wallin, Curt: ÖSTERLEN I BLICKPUNKTEN. Urtid - Forntid - Missionstid. Tryckt i Ystad: Bjurströms, 1952. 140 s. Privatbundet tvåfärgat klotband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad. (#93056) 200:-
Weimarck, Henning: SKÅNES FLORA. Malmö: Corona, 1963 (titelarket nytryckt för denna uppbindning 1977). XXIV, 720 s. Förlagets dekorerade pappband med lagad reva i skyddsomslaget. (#81488) 175:-
Weimarck, Henning och Gunnar: ATLAS ÖVER SKÅNES FLORA. Stockholm: Forskningsrådens förlagstjänst, 1985. 640 s. 24x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad delvis i färg, samt med utbredningskartor. (#13716) 250:-
WENDES REGEMENTES HISTORIA 1794 - 1944. Utarbetad av Sölve Ossiannilsson. Utgiven av Kungl. Wendes Artilleriregemente, 1944. 207 s. 25X18,5 cm. Handbundet klotband (Leonard Gustafsson, Stockholm), omslaget medbundet. Illustrerad med fotografier, utvikbara planscher och teckningar, delvis i färg. (#1744) 250:-
Westling, Håkan: MEDICINSKA FAKULTETEN VID LUNDS UNIVERSITET 1668-2003. Lund: Medicinska fakulteten, Lunds universitet, 2003. 333 s. Förlagets tryckta pappband med obetydliga bruksspår. Fotoillustrerad. (#88687) 100:-
Willborg, Peter: SKÅNSK ALLMOGEVÄVNAD 1700-1850. En utställning med folkliga brukstextilier från Skåne från perioden 1700-1850. 21:a oktoberr-11 november 1989. Stockholm: J. P. Willborg Antika Mattor, (1989). (48) s. 21x20,5 cm. Limhäftad. Fotoillustrerad i färg. (#85456) 100:-
Vinberg, Ola: KRING EN SKÅNSK TROLLKVINNA. En kulturhistorisk skiss. Malmö: Scania, 1935. 21 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. (#93196) 75:-
Wranér, Henrik: DUNDERTÖSER OCH KÄRINGASKRÄLLEN. Blad ur allmogekvinnans historia 1860-1880. Stockholm: Bonniers, 1899. 76, (1) s. + RARINGAR OCH RAGATOR. Små bilder ur allmogelifvet 1870-1890. Stockholm: Bonniers, 1900. 75, (1) s. + DÄ VA SJUTTON! Små bilder från lifvet å landsbygd och stad åren 1860-1900. Stockholm: Bonniers, 1901. 76 s. + FLINEBYTTOR OCH SURINGAR. Små bilder ur allmogelifvet. Stockholm: Bonniers, 1902. 79, (1) s. + SIPPOR OCH SMÖRBLOMMOR. Små teckningar ur allmogelifvet. Stockholm: Bonniers, 1903. 74, (1) s. + GULLVIFVOR OCH GRANKOTTAR. Små bilder ur allmogelifvet. Stockholm: Bonniers, 1904. 77, (2) s. Handbundna halvskinnband med obetydligt blekta ryggar med marmorerade snitt, samtliga omslag medbundna. 6 arbeten samtliga i originalupplagor bundna 3 och 3 i 2 volymer. Med exlibris. (#92671) 350:-
Wranér, Henrik: SOCKERPULLOR OCH PEPPARKORN. Små bilder ur skånska folklifvet förr och nu. Stockholm: Bonniers, 1907. 81, (1) s. + SIPPOR OCH SMÖRBLOMMOR. Små teckningar ur allmogelifvet. Stockholm: Bonniers, 1903. 74, (1) s. Privatbundet klotband, båda främre omslagen medbundna. 2 arbeten i 1 volymer. Främre omslaget till första arbetet delvis missfärgat. Med tillskrift på de klistrade försättsbladet. (#93236) 90:-
VÅRT SKÅNE. Redaktör Helmer Lång. Utgiven av Skånska Akademien. Örkelljunga: Settern, 1987. 136, (1) s. 21,5x21 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Sista bladet med liten skada i yttre marginalen. Texter av Helmer Lång, Gabriel Jönsson, Kjell-Åke Modéer, Birger Bergh, Lars Larsson, Max Lundgren, Dagmar Edqvist, Stig Persson, Louise Vinge, Sten Åke Nilsson, Håkan Hallander, Gunvor Blomquist, Birgit Lindström, Runo Löwenmo, Gösta Vitestam, Sten-Bertil Vide, Göran Rystad och Peter Broberg. (#93073) 90:-
YSTAD - DEN RÄDDADE MILJÖN. Texter av Sven Carlquist, Evald Gustafsson, Rune Welin och Nils Olsson. Malmö: Sydsvenska Dagbladets årsbok 1968, 1967. 117, (3) s. 27x20 cm. Förlagets tryckta pappband med klotrygg och skyddsomslag med lagade revor. Fotoillustrerad, delvis i färg. (#92590) 100:-
Åberg, Alf: NÄR SKÅNE BLEV SVENSKT. Stockholm: LT, 1958. 138, (1) s. Förlagets titeldekorerade pappband med klotrygg och skadat skyddsomslag. Illustrerad. (#92605) 150:-
Åberg, Alf: NÄR SKÅNE BLEV SVENSKT. Stockholm: LT, 1958. 138, (1) s. Häftad. Illustrerad. (#41227) 125:-
Åberg, Alf: SKÅNSKA SLOTT OCH DERAS HERRAR. En krönika i ord och bild om gårdar och människoöden. Stockholm: Bonniers, 1960. 234, (1) s. 27,5x20 cm. Förlagets klotband med blekt rygg. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. Med namnteckning på baksidan av titelplanschen. (#76278) 125:-
Åberg, Alf: SKÅNSKA SLOTT OCH DERAS HERRAR. En krönika i ord och bild om gårdar och människoöden. Stockholm: Bonniers, 1960. 234, (1) s. 27,5x20 cm. Förlagets klotryggsband med blekt rygg. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#84034) 150:-
Åberg, Alf: SKÅNSKA SLOTT OCH DERAS HERRAR. En krönika i ord och bild om gårdar och människoöden. Stockholm: Bonniers, 1960. 234, (1) s. 28x20 cm. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#44752) 250:-
Åberg, Gustaf: FYRA TURER FRÅN HOTEL SVEA I SIMRISHAMN. Simrishamn: Hotel Svea, 1945. 7 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Med namninitialer på främre omslaget. Vandring i Simrishamn. Tur 1: Simrislund-Brantevik-Simris. Tur 2: Baskemölla-Vik-Sträntemölla-Gyllebo-Ö. Vemmerslöv-Gladsax. Tur 3: Järrestad-Gladsax. Tur 4: Järrestad-Tommarp-Bolshög-Ö. Hoby-Skillinge-Brantevik. (#92595) 100:-
Åkermark, Bo E / Erikson, Hasse: SKÅNSKA SLOTT OCH HERRESÄTEN. I hälarna på Edvard Persson, Hjalmar Gullberg och Bengt Hjelmqvist. Stockholm: Bonniers, 1976. 145, (1) s. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Hasse Erikson. (#93009) 90:-
Åkermark, Bo E / Erikson, Hasse: SKÅNSKA SLOTT OCH HERRESÄTEN. I hälarna på Edvard Persson, Hjalmar Gullberg och Bengt Hjelmqvist. Stockholm: Bonniers, 1976. 145, (1) s. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Hasse Erikson. (#93010) 90:-
(ÅKESSON, JONAS) Dhejne, Hans (Red).: JONAS ÅKESSON. MINNEN OCH PORTRÄTT. Texter av Hans Dhejne och Hakon Hedemann-Gade. Malmö: Sydsvenska Dagbladets årsbok 1963, 1962. 135, (1) s. 27x20 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg och skyddsomslag med lagade revor. Illustrerad, delvis i färg. (#94815) 125:-
Ås, Jan: ÅSENS BARN. En hembygdsbok med stämningar och skisser från Linderödsåsen. Hälsingborg: Skåneförlaget, 1917. Första upplagan. 116, (4) s. Handbundet halvskinnband (Öbergs), omslaget medbundet. Med dedikation "Till Vik i Bo, östgötaskalden, med hälsning hemifrån min egen bygd, Linderödsåsen, sam från" Jan Ås. (#93235) 200:-
Öhrström, Alma: TRASMATTOR, BONADER OCH LÄNGOR. Ur Alma Öhrströms minnesalbum. Karin Österling i samarbete med Alma Öhrström. Stockholm: Atlantis, 1985. 135, (1) s. 20x24,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad samt med avbildningar av konstverk i färg. (#74589) 125:-
ÖSTERLEN LANDSKAPET I LITTERATUREN. En antologi redigerad av Tomas Löfström. Simrishamn: Artograf, 2002. 367 s. 24,5x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. (#93055) 125:-
Österling, Anders: I VEMMENHÖG. Särtryck ur STF:s årsskrift 1941. Sidorna 312-337. Handbundet marmorerat pappband, omslaget medbundet. Fotoillustrerad. Med dedikation "Hälsning från vännen A. Ö.". (#92674) 150:-
Österling, Anders: NICOLVOIUS OCH SÖDERSLÄTT. Kring de gamla prästgårdarna i Skåne. Stockholm: Bonniers, 1925. Första upplagan. 175 s + planscher. Handbundet obetydligt nött halvskinnband (Hanna Petersson, Lund) med färgat snitt, omslaget medbundet. Illustrerad med planscher, delvis i färg. (#92621) 250:-
Österling, Anders: NICOLVOIUS OCH SÖDERSLÄTT. Kring de gamla prästgårdarna i Skåne. Stockholm: Bonniers, 1925. Första upplagan. 175 s + planscher. Privatbundet halvklotband, omslaget medbundet. Illustrerad med planscher, delvis i färg. (#74616) 200:-
Österling, Anders: NICOLVOIUS OCH SÖDERSLÄTT. Kring de gamla prästgårdarna i Skåne. Stockholm: Bonniers, 1957. Andra upplagan. 165, (1) s. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med planscher, delvis i färg. (#44939) 125:-
Österling, Anders: NICOLVOIUS OCH SÖDERSLÄTT. Kring de gamla prästgårdarna i Skåne. Stockholm: Bonniers, 1957. Andra upplagan. 165, (1) s. Häftad. Illustrerad med planscher, delvis i färg. (#32725) 100:-