STOCKHOLMS SKÄRGÅRD
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
(ANDERSSON, KALLE) Qvarnström, Birgit: XYLOGRAFEN I GRISSLEHAMN. Stockholm: Forum, 1977. 90, (6) s. 17x16,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt, delvis med fotografier. (#8108) 125:-
Andersson, Karl H.: SKÄRGÅRDSKVÄLLAR. Stockholm: LT, 1964. Andra upplagan. 166 s + planscher. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#67086) 125:-
Aspfors, Johan: SANDHAMN - en riksintressant kulturmiljö i Värmdö kommun. Bebyggelsehistorik med riktlinjer för bevarande. Värmdö kommun, 2000. 72 s. 26x21 cm. Limhäftad. Övervägande fotoillustrerad. (#97338) 100:-
Barthel, Sven: SKÄRGÅRDSSTYCKEN 1-4. Ö - DEN FÖRTROLLADE TRÄDGÅRDEN - STRÄNDER - ÄVENTYRENS VÄRLD. Stockholm: Bonniers, 1958. Nya upplagor i urval. 135, (4); 183, (5); 154, (3); 170, (2) s. 4 volymer inbundna i förlagets tryckta pappband med omslag i färg av Roland Svensson, i förlagets tryckta skyddskassett i papp. Samtliga volymer med delvis lätt skadade transparenta skyddsomslag. Delvis illustrerad i svartvitt. (#102788) 350:- (bild)
Barthel, Sven: STRÄNDER. Stockholm: Bonniers, 1943. Originalupplagan. 187, (2) s. Häftad. Illustrerad. Omslag i färg av Roland Svensson. (#738) 250:-
Barthel, Sven: STRÄNDER. Stockholm: Bonniers, 1943. Originalupplagan. 187, (2) s. Häftad med något nött rygg. Illustrerad. Omslag i färg av Roland Svensson. Med exlibris. (#51052) 150:-
Barthel, Sven: STRÄNDER. Stockholm: Bonniers, 1943. Originalupplagan. 187, (2) s. Häftad med smutsig rygg. Illustrerad. Omslag i färg av Roland Svensson. (#61981) 125:-
Barthel, Sven / Svensson, Roland: GILLÖGA. En utskärgård i ord av Sven Barthel och bild av Roland Svensson. Stockholm: Bonniers, 1945. Första upplagan. 225, (7) s. 25x20,5 cm. Förlagets dekorerade linneband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt av Roland Svensson. Bandet med lättare bruksspår. Med missfärgat försättspapper efter tidigare ilagt tidningsurklipp samt namnteckning på det fria försättsbladet. (#44948) 400:-
Barthel, Sven / Svensson, Roland: GILLÖGA. En utskärgård i ord av Sven Barthel och bild av Roland Svensson. Stockholm: Bonniers, 1945. Första upplagan. 225, (7) s. 25x20 cm. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt av Roland Svensson. Med liten skada i rygghuvudet. (#96941) 450:-
Barthel, Sven / Svensson, Roland: GILLÖGA. En utskärgård i ord av Sven Barthel och bild av Roland Svensson. Stockholm, Bonniers, 1948. Första upplagans femte tusende. 232 s. 25,5x20 cm. Förlagets linneband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt av Roland Svensson. Bandet med svag antydan till missfärgning. Med exlibris. (#84934) 400:-
Barthel, Sven / Svensson, Roland: GILLÖGA. En utskärgård i ord av Sven Barthel och bild av Roland Svensson. Stockholm: Bonniers, 1957. Första upplagans sjätte-sjunde tusende. 225, (7) s. 25,5x20 cm. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt av Roland Svensson. Med lätt blekt rygg. (#56831) 450:-
Barthel, Sven / Svensson, Roland: GILLÖGA. En utskärgård i ord av Sven Barthel och bild av Roland Svensson. Stockholm: Bonniers, 1957. Första upplagans sjätte-sjunde tusende. 225, (7) s. 25,5x20 cm. Inbunden i förlagets dekorerade linneband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt av Roland Svensson. (#69367) 350:-
Barthel, Sven / Svensson, Roland: GILLÖGA. En utskärgård i ord av Sven Barthel och bild av Roland Svensson. Stockholm: Bonniers, 1996. Ny utökad upplaga. 230, (2) s. 26x21 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt av Roland Svensson. Utökad upplaga med efterord och två reproducerade svartlitografier från senare år av Roland Svensson. (#20625) 125:- (bild)
Barthel, Sven / Svensson, Roland: SVENSKA LILLÖ. Med några utflykter i omgivningarna och i tiden i ord av Sven Barthel och bild av Roland Svensson. Stockholm: Bonniers, 1973. Originalupplagan. 221, (2) s. 25,5x20 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad av Roland Svensson samt med historiska bilder, delvis i färg. (#32903) 350:-
Barthel, Sven / Svensson, Roland: SVENSKA LILLÖ. Med några utflykter i omgivningarna och i tiden i ord av Sven Barthel och bild av Roland Svensson. Stockholm: Bonniers, 1973. Originalupplagan. 221, (2) s. 25,5x20 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lätt skadat och mörktonat skyddsomslag. Illustrerad av Roland Svensson samt med historiska bilder, delvis i färg. (#69366) 300:-
Bergengren, Kurt: SKÄRGÅRDSBÅT TILL SOMMARNÖJET. Med en skeppskatalog av Berndt Friberg. Stockholm: Bonniers, 1965. 159, (1) s + planscher. 21,5x26,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med något skadat och lagat skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#67561) 450:- (bild)
Berg, Kerstin G:son: REDARE I ROSLAGEN. Segelfartygsrederier och deras verksamhet i gamla Vätö socken. Stockholm: Nordiska museets Handlingar 100, 1984. 394 s. 22x18,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad. (#8975) 150:-
Bohman, Gösta: SUNDSKÄR. En övärld i havsbandet. Stockholm: Norstedts, 1993. 217, (1) s + planscher. 24,5x17 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i texten samt med planscher i färg. (#72475) 100:-
Brusewitz, G. / Morger, K. / Nauclér, J.: ROSLAGSBYGD. En bok om Norrtälje - Roslagskommunen. Stockholm: LT, 1987. Andra tryckningen. 118 s. 22,5x22,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg, samt med teckningar av Gunnar Brusewitz delvis i färg. (#72152) 125:-
Böttiger, Lars Erik: GRANSÄTER. Ett sommarhus berättar. Stockholm: Nordiska museet, 1997. 143 s. 27x22,5 cm. Förlagets tryckta papppband. Illustrerad delvis i färg. (#85700) 200:-
Colbing, Sören: SKÄRGÅRDSLIV. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2004. 186, (6) s. 28,5x23 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av författaren. (#72331) 100:-
Colbing, Sören: SOMMAR I SKÄRGÅRDEN. Stockholm: BonnierCarlsen, 2001. 61 s. 30x22,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg av författaren. (#72465) 50:-
Colbing, Sören: VINTER I SKÄRGÅRDEN. Stockholm: BonnierCarlsen, 2002. 43, (3) s. 30x22,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i färg av författaren. (#72471) 50:-
Eklund, Hans: ROSLAGENS SISTA SKUTBYGGE GRETA LINNEA. Stockholm: Sjöhistoriska museet, 1999. 142 s. 21,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets fläckiga klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg och svartvitt, samt med teckningar. Med tryckta för- och eftersättsblad. (#101135) 100:-
Eklund, Hans: ROSLAGENS SKUTOR. Från Fiskeskär till Stockholms vedkajer. Stockholm: Atlantis, 1989. 271 s. 29x26,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lätt skadat och lagat skyddsomslag med blekt rygg. Fotoillustrerad i svartvitt. Med dedikation "Till Arne med tack från Hans, författaren". (#100988) 500:-
Eklund, Hans: ROSLAGENS SKUTOR. Från Fiskeskär till Stockholms vedkajer. Stockholm: Atlantis, 1989. 271 s. 29x26,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt. (#100549) 400:-
Enewall, Johannes: AKADEMISK AVHANDLING OM VAXHOLM... Stockholm: Linkoln Blom, 1921. Ny upplaga tryckt i 300 numrerade exemplar på svenska efter originalet på latin utgivet 1762. 79, (1) s. Häftad med tryckt omslag. (#94399) 350:-
Franzon, Siv: INGMARSÖ. Husen, människorna och deras historia. Stockholm: Apicula, 2003. Första upplagan. 191, (1) s. 24x23,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt med fotografier och teckningar. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor i färg. (#102605) 250:- (bild)
Friberg, Berndt / Rydén, Sven: LÄNGS EN SKÄRGÅRDSTRAD. Text av Berndt Friberg. Stockholm: LiberFörlag, 1979. 177, (2) s. 25x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med lätt nött skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Sven Rydén. (#66928) 175:-
Fries, Carl: MOT VÄSTER- OCH ÖSTERHAV. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1966. Originalupplagan. 318, (1) s. 24x18,5 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad övervägande av författaren samt med teckningar av Eric Palmquist. (#47447) 125:-
Fries, Carl: MOT VÄSTER- OCH ÖSTERHAV. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1978. Ny upplaga. 318, (1) s. 24x18,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad övervägande av författaren samt med teckningar av Eric Palmquist. (#72628) 75:-
Fries, Carl: MOT VÄSTER- OCH ÖSTERHAV. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1986. Ny upplaga. 318, (1) s. 24x18,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad övervägande av författaren samt med teckningar av Eric Palmquist. (#86753) 75:-
GLIMTAR FRÅN DALARÖ. 350 år. Redaktör: Torbjörn Landström. Stockholm: Bonniers Tidskriftsförlag, 1986. 176 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad med teckningar och fotografier i svartvitt. Med gåvotillskrift på förtitelbladet "Till Carl Olof Sommar -som vet minst lika mycket om Strindberg och Dalarö - med vänlig hälsning från Sven.Gustaf Edqvist, en av bidragsgivarna". (#100855) 150:-
Hedenstierna, Bertil: SKÄRGÅRDSÖAR OCH FISKEKOBBAR 2. Natur, bygd och näringsliv i Stockholms skärgård. Del 2. Södra skärgården genom tiderna. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1990. 262, (1) s + planscher. 24,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier och kartor i texten, samt med fotografiska planscher i färg. (#90735) 150:-
Hedin, Anders: LYSANDE SKÄRGÅRD. Stockholm: Max Ström, 2005. 383, (1) s. 26x20 cm. Inbunden i förlagets klotband med påklistrad pärmbild. Illustrerad med äldre och nyare fotografier, teckningar och kartor, delvis i färg. En bok om fyrplatser i Stockholms skärgård: Landsort, Måsknuv, Huvudskär, Korsö, Grönskär, Svenska Högarna, Söderarm och Tjärven. (#63563) 175:-
(HEDLUND, BERTIL BULL) Barthel, Sven: BULL I SKÄRGÅRDEN. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1985. 19, (1) s. Klammerhäftad med omslag. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Bokvännens bokgåva 1985. (#38749) 50:-
Hjorth, Harriet: UTÖ. Ön som ännu är ett paradis. Stockholm: Proprius, 1990. Andra, av Agnete Hjorth omredigerade upplagan. 349, (2) s. 25,5x20,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad. (#26618) 150:-
Hjorth Wetterström, Harriet: FACKELROS OCH GRANIT. Naturstycken från en ö. Stockholm: Bonniers, 1944. Första och enda upplagan. 152, (1) s. Privatbundet marmorerat pappband, omslaget medbundet. Med exlibris. (#93428) 100:-
Hjorth Wetterström, Harriet: UTÖ. Stockholm: Bonniers, 1945. Första upplagan. 399, (2) s. 25,5x20,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade delvis obetydligt blekta halvklotband. Utan skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad. Med präglat exlibris på friblad. (#58912) 250:-
HUMMELMORA PÅ 30-TALET. BYALIV PÅ LJUSTERÖ. Red. Kajsa Telander. Utgiven genom Ljusterö hembygdsförening. Södertälje: Fingraf, 1995. 132 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#95928) 200:-
Jansson, E. Alfred: LJUSTERÖ UNDER GÅNGNA TIDER. Tryckt i Klippan: Ljungbergs, 1960. 57 s. Häftad. Fotoillustrerad. (#70653) 200:-
Johansson, Klas-Rune: BLOMMANDE SKÄRGÅRD. Förord av Berndt Festin. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2007. 191, (1) s. 28,5x23,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. Fotoillustrerad i färg. (#100558) 150:-
Jonson, Erik: LEVA I SKÄRGÅRD. Stockholm: KF: s Bokförlag, 1954. Bibliofilupplaga tryckt i 300 numrerade exemplar för namngiven ägare, försedd med en numrerad och signerad originallitografi i färg av Harald Lindberg. 214, (1) s + planscher. 23x16 cm. Handbundet rikt dekorerat skinnband (Beck & Son, Stockholm) med helt guldsnitt och inre denteller, med obetydligt nötmärke i rygghuvudet. Utan skyddskassett. Illustrerad med 10 svartvita planscher av Harald Lindberg. Med dedikation "Med skärgårdshälsning från Erik Jonson" på titelbladet. (#102100) 1500:- (bild)
Jonson, Erik: PÅ SÖNDAGSTRIPP MED MOTORBÅTEN. Sjutton sommarutflykter i Saltsjön. Med ett orienterande sjökort över Stockholms skärgård. Stockholm: Bonniers, 1934. 99 s + utvikbar karta i färg. Häftad med tryckt något nött omslag i färg, med tejplagad rygg. (#101901) 150:- (bild)
Jonson, Erik: SKÄRGÅRDSHAV. Stockholm: Svensk Litteratur, 1939. 248, (7) s. 33x26 cm. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt. Fotoillustrerad i svartvitt av Per Kjellén, samt med en karta. Med rättelselapp. (#32995) 600:- (bild)
Jonson, Erik: SKÄRGÅRDSKRIGET. Rysshärjningarna 1719. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1991. Andra upplagan, tredje tryckningen. 165, (2) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med något nött skyddsomslag. Illustrerad med 12 planscher och kartor. (#98324) 125:-
Jonson, Erik: SKÄRGÅRDSKRIGET 1719. En bok om rysshärjningarna invid Stockholm. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1961. Första upplagan. 165, (2) s + planscher. Häftad med tryckt omslag i färg. Illustrerad med planscher och kartor i svartvitt. (#59961) 125:-
Larsson, Curt: KOLLO PÅ BARNENS Ö. Text av Rune Jonsson. Stockholm: LT, 1984. 140, (10) s. 24,5x18 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i svartvitt. (#83895) 125:-
Larsson, Curt: KOLLO PÅ BARNENS Ö. Text av Rune Jonsson. Stockholm: LT, 1984. 140, (10) s. 24,5x18 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i svartvitt. Med biblioteksstämpel på titelbladet. (#90381) 75:-
Lengstrand, Rolf: INGMARSÖ. Historia och historier från en ö som inte vill dö. Ingmarsö: Eget förlag, 1980. 120 s. 26,5x18,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i svartvitt. (#46190) 175:- (bild)
Linder, Ulf: STRÖVTÅG I SKÄRGÅRD. Stockholm: LT, 1975. 112 s. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#93306) 100:-
Malm, Einar: ÖAR OCH MÄNNISKOR. Fornt och färskt från Roslagen. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1953. Originalupplagan. 161, (1) s. Häftad med nött och solkig ryggfot. Illustrerad med teckningar av Sten Rinaldo. (#61991) 100:-
Matz, Edvard och Erling: SÄLLSAMHETER I STOCKHOLMS SKÄRGÅRD. ROSLAGEN. En bok om historiska platser, om saga och sägen och litterära miljöer. Stockholm: Läsförlaget, 1996. Andra upplagan. Faksimil efter originalet utgivet 1978. 255 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Utgiven i samarbete med Svenska Turistföreningen. (#66938) 125:-
Matz, Edvard och Erling: SÄLLSAMHETER I STOCKHOLMS SKÄRGÅRD. ROSLAGEN. En bok om historiska platser, om saga och sägen och litterära miljöer. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1981. Första upplagan, fjärde tryckningen. 255 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Utgiven i samarbete med Svenska Turistföreningen. (#82705) 125:-
Matz, Edvard och Erling: SÄLLSAMHETER I STOCKHOLMS SKÄRGÅRD. SÖDERTÖRN. En bok om historiska platser, om saga och sägen och litterära miljöer. Stockholm: Läsförlaget, 1996. Andra upplagan. Faksimil efter första upplagan 1979. 302 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. Utgiven i samarbete med Svenska Turistföreningen. (#95179) 150:-
Nordström, Alf: ROSLAG. Stockholm: Carlssons, 1990. 171 s. 20,5x19 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad, samt med ritade kartor på för- och eftersättsbladen. (#96495) 150:-
Nyman, Olle / Eklund, Hans: SALTSJÖBADEN-DUVNÄS TILL SKALMSUND OCH YXLAN VIA SANDHAMN. Notiser från en tur med utombordare. Bilder Olle Nyman text Hans Eklund. Lund: Signum, 1988. 94, (1) s. 27,5x22,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrationerna utförda med rörpenna av vass och gammalt bläck. (#97260) 150:-
Pihl, Ove: ÅNGBÅTSBIFF. Mat och traditioner ombord på Strömma Kanalbolagets skärgårdsbåtar. Stockholm: Page One, 1994. 76, (1) s. 29,5x20 cm. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad övervägande i färg. (#65107) 125:-
Quist, Axel: EN BOK OM VÄRMDÖ SKEPPSLAG. Med gårdshistoriker för Värmdö, Bo, Gustafsberg och Ingarö socknar. Utgiven av Rune Norberg. Stockholm: Kooperativa förbundet, 1949. XIV, 288, (1) s. 24x16 cm. Inbunden i förlagets klotryggsband. Fotoillustrerad. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#94301) 400:-
Rasmuson, Nils / Johansson, Göran Edvard: ÄNGSKÄRS ARKIPELAG. En rikt illustrerad berättelse om ytterskärgårdens fyra årstider och dess skafferi. Blidö: Eget förlag, 2003. 203, (4) s. 34x25 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg av Göran Edvard Johansson. Med CD-skiva med sång av Louise Ræder och Henrik Sjögren i arrangemang av Harald Rasmuson, samt videofilm av Birgitta Rasmuson. (#95370) 200:-
Regnell, Sten: HAVSBAND. I ord och bild. Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1959. 128, (4) s. 23,5x20,5 cm. Ibnunden i förlagets klotryggsband med skadat skyddsomslag. Illustrerad av författaren, delvis i färg. (#83071) 200:-
Rietz, Magnus: SÄLLAN SETT I STOCKHOLMS SKÄRGÅRD. Stockholm: Balkong, 2008. 213, (2) s. 31,5x22,5 cm. Inbundenh i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av författaren. (#90622) 200:-
Rinaldo, Sten: VÄGEN TILL SKARV. Berättelser från utskären. Inledning av Gunnar Brusewitz. Stockholm: Max Ström, 2001. Ny upplaga. 198, (6) s. 27x19 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. Illustrerad i svartvitt av författaren. (#56851) 175:- (bild)
Rüster, Reijo / Westman, Lars: UTSKÄR. Text av Lars Westman. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1990. Tredje tryckningen. 148, (4) s. 27,5x22,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med äldre fotografier, samt fotoillustrerad i färg av Reijo Rüster. (#79662) 175:-
SANDHAMN. Bildreportage: Krister Sandström. (Texter) Elisabeth Sörenson: En Sandhamnspromenad. Jacob Wallenberg: Kungl. Svenska Segelsällskapet. Arne Wickberg: Äldre tider på Sandhamn. Stockholm: Tiden, 1965. 93, (3) s. Inbunden i förlagets 2-färgade titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#93459) 175:-
Sjöberg, Axel: BLAND KOBBAR OCH SKÄR. Skisser och stämningar. Med förord av Roland Svensson. Stockholm: Norstedts, 1993. Andra upplagans andra tryckning. 72, (7) s. 19x26,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Utan skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg. Med originalteckning och dedikation på det fria försättsbladet från Roland Svensson "Till en Bastubroder vid Sommarfesten på Ahlsvik juni 1993 från vännen roland S". (#97461) 450:-
Sjöberg, Sven: RYSSHÄRJNINGARNA I ROSLAGEN. Stockholm: Natur och Kultur, 1981. 159, (1) s. 20x21 cm. Inbunden i förlagets pappband med delvis blekt skyddsomslag. Illustrerad delvis med fotografier. (#94659) 150:-
Sjöblom, Karl Axel: MIN BARNDOMS SKÄRGÅRD. Stockholm: Askild & Kärnekull, 1979. 143 s. 22,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i färg av Gunnar Brusewitz. Barndomsminnen från Sandhamn i Stockholms skärgård. (#54982) 175:-
Sobéus, Urban: HAVSBANDSLINJEN I STOCKHOLMS SKÄRGÅRD 1933-1945. Stockholm: Militärhistoriska Förlaget, 2000. Första upplagan. 382 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i svartvitt. (#100575) 200:-
Staav, Roland / Öhman, Peter: STOCKHOLMS SKÄRGÅRD- DJUR OCH NATUR. Stockholm: Forum, 1978. 117 s. 26,5x23,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med obetydligt nött skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#94453) 125:-
Stahre, Nils-Gustaf: ORTNAMN I STOCKHOLMS SKÄRGÅRD. Stockholm: Max Ström, 2011. Ny något förkortad upplaga. 303, (1) s. 24,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg, samt med några kartor. (#100564) 150:-
(STRINDBERG, AUGUST) Berendsohn, Walter A.: AUGUST STRINDBERGS SKÄRGÅRDS- OCH STOCKHOLMSSKILDRINGAR. Struktur- och stilstudier. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1962. 577, (1) s. Häftad med lättare bruksspår (#93463) 175:-
SVENSKA TURISTFÖRENINGENS ÅRSSKRIFT 2006. Stockholm: STF, 2006. 205, (2) s. Limhäftad. Fotoillustrerad delvis i färg. Skärgårdslandet. Äventyr i svenska vatten. (#80911) 75:-
Svensson, Roland: BILDER OCH MINNEN. Med förord av Georg Svensson. Stockholm: BonnierFakta, 1981. Första och enda upplagan. 113, (3) s. 27x24,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad i färg och svartvitt av författaren/konstnären. (#98553) 300:-
Svensson, Roland: DAGAR I SKÄRGÅRD OCH ANNORSTÄDES. DAGBOK NR 18. En av fyra dagböcker i faksimil. Stockholm: Grafioteket, 1990. Upplaga 440 exemplar. Ca 77 s. 19x13 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg. Utan litografi. (#100555) 150:-
Svensson, Roland: DAGAR I SKÄRGÅRD OCH ANNORSTÄDES. DAGBOK NR 20. En av fyra dagböcker i faksimil. Stockholm: Grafioteket, 1990. Upplaga 440 exemplar. Ca 77 s. 19x13 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg. Utan litografi. (#69595) 150:-
Svensson, Roland: DAGAR I SKÄRGÅRD OCH ANNORSTÄDES. DAGBÖCKERNA NR 14, 18, 20 OCH 23. Fyra dagböcker i faksimil. Stockholm: Grafioteket, 1990. Upplaga 440 exemplar. Totalt 308 sidor. 19x13 cm. Inbundna i förlagets tryckta pappband. 4 volymer. Illustrerade i färg. De fyra signerade litografierna saknas här. (#72138) 750:- (bild)
Svensson, Roland: I ROLAND SVENSSONS ÖVÄRLD. Ett urval ur hundra dagböcker 1946-1960. Med inledning av Bo Grandien. Stockholm: Bonnier Alba, 1995. 206, (2) s. 25,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets linneband med påklistrad pärmbild samt skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg. (#32900) 250:- (bild)
Svensson, Roland: I ROLAND SVENSSONS ÖVÄRLD. Ett urval ur hundra dagböcker 1946-1960. Med inledning av Bo Grandien. Stockholm: Bonnier Alba, 1995. 206, (2) s. 25,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets linneband med påklistrad pärmbild samt skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg. Av författaren signerat exemplar "Roland S. 1995". (#76550) 300:- (bild)
Svensson, Roland: MIN SKÄRGÅRD OCH DIN. Stockholm: Bonniers, 1964. Originalupplagan. 120, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad av författaren, delvis i färg. (#19737) 250:-
Svensson, Roland: MIN SKÄRGÅRD OCH DIN. Stockholm: Bonniers, 1964. Originalupplagan. 120, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad av författaren, delvis i färg. Med dedikation från "Roland S". (#78217) 300:-
Svensson, Roland: MIN SKÄRGÅRD OCH DIN. Stockholm: Bonniers, 1964. Originalupplagan. 120, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad av författaren, delvis i färg. Med gåvotillskrift på förtitelbladet. (#99100) 150:-
Svensson, Roland: MIN SKÄRGÅRD OCH DIN. Stockholm: Bonniers, 1964. Originalupplagan. 120, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad av författaren, delvis i färg. Med gåvotillskrift på förtitelbladet. Med dedikation och liten teckning från "Roland S. Dec. 1964". (#96288) 250:-
Svensson, Roland: MIN SKÄRGÅRD OCH DIN. Stockholm: Bonniers, 1964. Originalupplagan. 120, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med lättare skada i rygghuvudet. Illustrerad av författaren, delvis i färg. Med dedikation från "Roland S". (#93615) 200:-
Svensson, Roland: MIN SKÄRGÅRD OCH DIN. Stockholm: Bonniers, 1964. Originalupplagan. 120, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med lätt solkig rygg. Illustrerad av författaren, delvis i färg. (#61971) 200:-
TILL ROSLAGENS ÄRA. En antologi sammanställd av Evert Wallert. Stockholm: Fahlcrantz & Gumælius, 1951. 231 s. Häftad. Omslag i färg av Harald Lindberg. (#90912) 90:-
Triberg, Annica: STOCKHOLMS SKÄRGÅRD. En lustfylld resa från Arholma till Öja. Stockholm: Forum, 2004. 191, (1) s. 26,5x20 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av Albert Håkansson. (#67925) 125:-
Triberg, Annica (Red.): EN VÄRLD AV ÖAR. Den stora boken om Stockholms skärgård. Stockholm: Max Ström, 2009. 283, (5) s. 28,5x23,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med bl.a. fotografier, delvis i färg. Texter av Bertil Hedenstierna, Björn Holm, Lenn Jerling, Rolf Källman, Cecilia Lindblad, Klas-Rune Johansson, Lennart Jarnhammar, Erling Matz, Ann Katrin Pihl Atmer, Anders Hedin, Johnny Söderlund, Lage Larsson, Bo Grandien, Berndt Festin och Annica Triberg. (#90621) 200:-
Wahlstedt, Jens: MELLAN SKYAR OCH HAV. Strandhugg i Stockholms skärgård. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2002. 186, (4) s. 31,5x25 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor. (#101098) 150:- (bild)
Wahlstedt, Jens: SKÄRGÅRD. Strandhugg och upptäcktsfärder i Stockholms havsskärgård. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1999. 159, (1) s. 24x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. Med obetydlig fläck på titelbladet. (#100581) 125:-
VÅR VACKRA SKÄRGÅRD. En antologi redigerad av Einar Malm. Stockholm: Natur och Kultur, 1965. 173, (2) s. Häftad med lättare bruksspår. Fotoillustrerad med planscher. Med namnteckning på förtitelbladet. (#51484) 100:-
VÅR VACKRA SKÄRGÅRD. En antologi redigerad av Einar Malm. Stockholm: Natur och Kultur, 1965. 173, (2) s + planscher. Häftad med lättare bruksspår. Fotoillustrerad med planscher. (#82791) 125:-
Wästberg, Per: SOMMARÖARNA. En bok stockholmarnas skärgård. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1973. Första upplagan. 284, (1) s. 25,5x20 cm. Inbunden i förlagets klotband med liten lagad reva i bakre delen av skyddsomslaget. Fotoillustrerad i svartvitt av Nino Monastra, Göran Wingstrand och Rolf Wohlin förutom en del äldre fotografier. (#417) 350:-
Wästberg, Per: SOMMARÖARNA. En bok stockholmarnas skärgård. Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1973. Första upplagan. 284, (1) s. 25x19,5 cm. Inbunden i förlagets klotband med lagade revor i lätt skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt av Nino Monastra, Göran Wingstrand och Rolf Wohlin förutom en del äldre fotografier. (#87301) 300:-
Wästberg, Per: SOMMARÖARNA. En bok stockholmarnas skärgård. Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1973. Första upplagan. 284, (1) s. 25x19,5 cm. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt av Nino Monastra, Göran Wingstrand och Rolf Wohlin förutom en del äldre fotografier. (#101223) 375:-
Wästberg, Per: SOMMARÖARNA. En bok stockholmarnas skärgård. Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1982. Ny upplaga. 284, (1) s. 25,5x20 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt av Nino Monastra, Göran Wingstrand och Rolf Wohlin förutom en del äldre fotografier. (#29902) 300:-
Zetterström, Hans (Hasse Z). STOR SAND. Historier från en ö. Stockholm: Bonniers, 1925. Originalupplagan. 206, (1) s. Privatbundet halvklotband med handskriven ryggtitel, främre omslag medbundet. Omslag och vinjetter av Eigil Schwab. (#80984) 125:-
Åkerberg, Carl: LJUSTERÖ. Med sockenvägen till människor och miljöer från förr. Ljusterö: Ljusterö hembygdsförening, 1976. 89 s. 20x20 cm. Limhäftad. Fotoillustrerad. Med gåvotillskrift på titelbladet. (#95927) 100:-
Åkerberg, Carl: LJUSTERÖ. Om bygd och folk från stenålder till nutid. Ljusterö: Ekenbergs, 1989. Faksimil efter utgåva 1965. 192 s. Limhäftad. Fotoillustrerad. (#87649) 150:-
Åkerberg, Carl: LJUSTERÖBILDER. Ljusterö hembygdsförening, 1979. 135 s. 21,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad med äldre fotografier. Med gåvotillskrift på det fria försättsbladet. (#95926) 175:-
ÅNGFARTYGET BLIDÖSUND - en särling i skärgårdstrafiken. Redaktörer: Staffan Kjellmor och Bengt Nordström. Täby: Roslagens Skeppslagsvänner, 1981. 74 s. Häftad. Fotoillustrerad i svartvitt. (#91668) 125:- (bild)
Öberg, Gunnar: SKÄRGÅRDSFLORA I BILD. 320 växter från Utö - Ålö. Utö Hembygdsförening, 2003. 125, (3) s. 25x21 cm. Limhäftad. Genomgående fotoillustrerad i färg. (#99304) 150:-
Österman, Eric / Lagerström, Bertil: BOKEN OM SVARTLÖGA. Med introduktion av Einar Malm. Stockholm: Fröléen, 1959. Första upplagan. 190, (2) s. 15x22 cm. Inbunden i förlagets klotband med lätta bruksspår. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad samt illustrerad med teckningar av Bibbe Lindström. (#100947) 150:-