SVERIGES HISTORIA
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Adolfsson, Mats: FOGDEMAKT OCH BONDEVREDE. Svenska uppror 1500-1718. Stockholm: Natur och Kultur, 2007. 315, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#85709) 125:-
Ahnlund, Nils: FRÅN MEDELTID OCH VASATID. Historia och kulkturhistoria. Stockholm: Gebers, 1933. 221 s. Förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. (#83197) 100:-
Ahnlund, Nils: OLJEBERGET OCH LADUGÅRDSGÄRDE. Svensk sägen och hävd. Stockholm: Gebers, 1924. VI, (2), 246, (2) s. Häftad. (#46949) 100:-
Ahnlund, Nils: STOCKHOLMS HISTORIA FÖRE GUSTAV VASA. Stockholm: Norstedts, 1953. 571, (9) s. 25x17,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med något skadat skyddsomslag. Illustrerad med planscher samt utvikbar dito i färg. Sidan 245-246 med liten skada utan textförlust. (#59946) 275:-
Ahnlund, Nils: TRADITION OCH HISTORIA. Stockholm: Norstedts, 1956. 259, (1) s. Förlagets klotryggsband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Med exlibris. (#46950) 100:-
Andersson, Ingvar: SKÅNES HISTORIA. SENMEDELTIDEN. Stockholm: Norstedts, 1974. 476, (1) s + planscher. Förlagets klotband med lagade revor i skyddsomslaget. Fotoillustrerad med planscher. (#10714) 200:-
Andersson, Ingvar: SKÅNES HISTORIA. TILL SAXO OCH SKÅNELAGEN. Stockholm: Norstedts, 1947. Andra upplagan. 497 s. Förlagets klotband, omslaget medbundet, med skyddsomslag i färg av Emil Johanson-Thor med liten lagad reva. Illustrerad. (#92608) 175:-
Andersson, Ingvar: SKÅNES HISTORIA. TILL SAXO OCH SKÅNELAGEN. Stockholm: Norstedts, 1947. Första upplagan. 497 s. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad. (#25782) 250:-
Andersson, Ingvar: SKÅNES HISTORIA. TILL SAXO OCH SKÅNELAGEN. Stockholm: Norstedts, 1947. Första upplagan. 497 s. Förlagets klotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad. (#10713) 150:-
Andersson, Ingvar: SVERIGES HISTORIA. Stockholm: Natur och Kultur, 1953. Fjärde upplagan. 502 s. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. Med Åke Stavenows namnteckning på det fria försättsbladet. (#46967) 100:-
Andersson, Ingvar: SVERIGES HISTORIA. Stockholm: Natur och Kultur, 1964. Sjätte upplagan. 484, (4) s. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#43376) 100:-
Andersson, Ingvar: SVERIGES HISTORIA. Stockholm: Natur och Kultur, 1975. Sjunde utvidgade upplagan. 492 s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#46968) 125:-
Andersson, Ingvar / and others: INTRODUCTION TO SWEDEN. Stockholm: The Sedish Institute/Forum, 1951. Second, slightly revised edition. Second printing. 311 pp. Publisher's printed quarter cloth in dust jacket. Illustrated with drawings, photographs and 1 folded map in colour. (#46971) 100:-
Austin, Paul Britten: THE SWEDES. How They Live and Work. Newton Abbot: David & Charles, 1970. 167 pp. Publisher's hard cover in dust jacket. Photoillustrated. (#92029) 150:-
Barfod, Johan Christopher: DAGENS MÄRKVÄRDIGHETER I-II. Gustavianska anteckningar utgivna av Wilhelm Odelberg. Stockholm: Natur och Kultur, 1963-67. XV, 308, (1); 287, (2) s. Förlagets dekorerade klotryggsband. Utan skyddsomslag. 2 volymer. Illustrerade. (#63952) 200:-
Barfod, Johan Christopher: DAGENS MÄRKVÄRDIGHETER I-II. Gustavianska anteckningar utgivna av Wilhelm Odelberg. Stockholm: Natur och Kultur, 1963-67. XV, 308, (1); 287, (2) s. Häftade. 2 volymer. Illustrerade. Med namnteckning på titelbladen. (#40089) 150:-
Bengtsson, Rickard / Berggren, Jan: TULLARNAS 1900-TAL en omvälvande historia. Stockholm: Tullverket och tullmuseets skriftserie nr 4, 1999. 224 s. Limhäftad. Fotoillustrerad. The 20th century with the Swedish Customs. Some text in English. (#91766) 100:-
Bergling, Ragnar: KYRKSTADEN I ÖVRE NORRLAND. Kyrkliga, merkantila och judiciella funktioner under 1600- och 1700-talen. Akademisk avhandling, utgiven i Umeå av Skytteanska Samfundet, 1964. 402 s. 25x17 cm. Häftad. Fotoillustrerad samt med tabeller och kartor. Summary in English. (#48173) 125:-
(BERNADOTTE) Elgklou, Lars: BERNADOTTE. Historien - och historierna - om en familj. Stockholm: Askild & Kärnekull, 1978. 244 s. 26x20 cm. Titeldekorerat förlagsband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad delvis i färg. Med inklistrad tidningsnotis på förtitelbladet. (#25393) 150:-
Bernström, Åke: OFFICERSKÅR I FÖRVANDLING. Den svenska arméofficerskårens rekrytering, utbildning och tjänstgöringsförhållanden från 1860-talet fram till 1920. Akademisk avhandling. Stockholm: Historiska Institutionen, 1988. VI, 370 s. 24x16,5 cm. Häftad. (#1606) 100:-
Björlin, Gustaf: KARL X GUSTAF OCH ERIK DAHLBERG VID ÖVERGÅNGEN AV STORA BÄLT. Stockholm: Norstedts, 1921. 55 s. Häftad. (#84974) 90:-
Björlin, Gustaf: KRIGET I NORGE. Efter samtidas vittnesbörd framställdt. Stockholm: Norstedts, 1893. (2), 348 s + 3 utvikbara litograferade kartor "öfver krigsskådeplatsen". Handbundet halvskinnband (Hasse W. Tullberg, Stockholm) med något blekt och nött rygg. Med exlibris. (#87870) 400:-
Borg, Eskil: SVENSKA KONSULER OCH SLAVAR I BARBARESKKAPARNAS TRIPOLI. En studie i makt, girighet, våld och förtryck. Lund: Signum, 1987. 376 s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#57787) 100:-
Borgström, Aug.: JUNGFRUTALARE I RIKSDAGEN. Stockholm: Natur och Kultur, 1947. 361 s. Handbundet halvklotband (Leonard Gustafsson, Stockholm), omslaget medbundet. Illustrerad. (#95409) 200:-
(BORN, V. M. VON) Estlander, Ernst: FRIHERRE VIKTOR MAGNUS VON BORN. Hans person och politiska verksamhet. Skildrade i samband med svensk nationalitetsrörelse och fosterländsk försvarskamp i Finland. Helsingfors: SLS, 1931. XII, 708 s + planscher. Privatbundet halvskinnband med liten nötskada på ett av de upphöjda binden. Illustrerad med planscher. Med namnteckning på titelbladet, samt med exlibris. Skrifter utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland, 221. (#87029) 250:-
(Botin, Anders): BESKRIFNING OM SWENSKA HEMMAN OCH JORDA-GODS I-II. Första Delen, Om Hemman i allmänhet. - Andra Delen, Om Krono-Hemman i allmänhet. Stockholm: Lars Salvii, 1755 och 1756. Första upplagan. (18), 246; (14), 250 s. Bunden tillsammans med; Nyström, Barthold: BESKRIFNING OM SWENSKA HEMMAN OCH LÄGENHETER. Stockholm: Pet. Hesselberg, 1784. Första uplagan. (4), 159, (1) s. 20,5x16 cm. Samtida något nött halvskinnband med skada i rygghuvudet. 3 arbeten i 1 volym. (#66989) 1000:-
(Botin, Anders af): UTKAST TILL SVENSKA FOLKETS HISTORIA. Första - Sjette tid-hvarfvet. Stockholm: Lars Salvii, 1763-66. Andra upplagan. (8), 423, (1 blank); (425)-736 s. Samtida lätt nötta halvskinnband med ryggdekor i guld. 2 volymer. Inlagorna med lätta åldersfläckar, samt en liten svag fuktfläck i övre marginalen på några sidor. Med Thorsten Laurins exlibris i båda volymerna. (#83786) 900:-
Bratt, Ivan: EN GAMMAL LANDSVÄG BERÄTTAR. Vagnhärad: Axplock, 1990. Andra tryckningen. 177 s. 24,5x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#71049) 125:-
Bratt, Ivan: EN GAMMAL LANDSVÄG BERÄTTAR. Vagnhärad: Axplock, 1990. Tredje tryckningen. 177 s. 24,5x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#90799) 125:-
Bring, Samuel E.: BIBLIOGRAFISK HANDBOK TILL SVERIGES HISTORIA. Stockholm: Norstedts, 1934. XX, 780 s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. (#305) 300:-
Bring, Samuel E.: BIBLIOGRAFISK HANDBOK TILL SVERIGES HISTORIA. Stockholm: Norstedts, 1934. XX, 780 s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med lättare bruksspår. (#93984) 250:-
Bruzelius, Maganus: SWERIGES HISTORIA FÖR UNGDOM. Lund: Berlingska, 1833. Fjerde tillökta och förbättrade upplagan. (4), 728 s. Samtida obetydligt nött halvskinnband. Bakre fria eftersättspapperet saknas, samt med genomgående lätta fläckar på sidan 3-4. (#72649) 350:-
Bäckström, P.O.: OSCAR I, CARL XV OCH OSCAR II. Stockholm: Beijers, 1895. Särtryck ur "Berättelser ur svenska historien af C. Georg Starbäck, elfte delen". 335, IV s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med dekorerad klotrygg. Illustrerad med porträttplanscher. Med exlibris. (#46900) 125:-
Böök, Fredrik: DET RIKA OCH FATTIGA SVERIGE. En sommarresa 1936. Stockholm: Bonniers, 1936. Sjätte upplagan. 255 s. 24,5x18 cm. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#46897) 150:-
CARL PIPERS OCH CARL GUSTAF REHNSCHIÖLDS KONCEPT TILL UTGÅENDE SKRIFVELSER UNDER DERAS FÅNGENSKAP I RYSSLAND 1709-1715 utgifna af Kungl. Samfundet för utgifvande af Handskrifter rörande Skandinaviens Historia genom Per Sörensson. Stockholm: Norstedts, 1911. VIII, 275 s. Häftad och ouppskuren med obetydligt skadat tryckt omslag och med mindre fuktfläck på ryggen. Med Joh. Ax. Almquists kvitto på samfundets årsavgift för år 1911. Historiska Handlingar del. 21 N:o 2. (#96060) 150:-
Carlsson, Sten: BONDEN I SVENSK HISTORIA III. Med bidrag av Albert Eskeröd. Stockholm: LT, 1956. 543, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg och bevarat skyddsomslag. Illustrerad. Verket utkom i 3 delar, varav de 2 första delarna skrevs av Enoch Ingers. (#28470) 200:-
Cederblom, Harald: VÅR FLAGGA OCH VÅRA HISTORISKA MINNESDAGAR. Stockholm: Nationalförlaget, 1918. Andra upplagan. 124 s + planscher. Häftad och ouppskuren. Illustrerad med 4 planscher, varav 3 med flaggor litografiskt tryckta i färg. (#89643) 200:-
Chrispinsson, John: SEKELSKIFTEN. En krönika om sex, makt och pengar. Stockholm: Norstedts, 1999. 450, (1) s + planscher. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad i texten, samt med planscher i färg. (#90397) 75:-
Chrispinsson, John: SEKELSKIFTEN. En krönika om sex, makt och pengar. Stockholm: Norstedts, 1999. 450, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i texten, samt med planscher i färg. (#88487) 100:-
Dahlberg, Hans: HUNDRA ÅR I SVERIGE. Krönika över ett dramatiskt sekel. Stockholm: Bonniers, 1999. Ny upplaga. 384, (7) s. 25x18,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad, delvis i färg. (#88083) 125:-
Dahlberg, Hans: I SVERIGE UNDER 2:A VÄRLDSKRIGET. Stockholm: Bonniers, 1989. 4:e tryckningen. 331 s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#59032) 150:-
Dahlberg, Hans: ÖSTERSJÖN. Kampen om ett hav 862-1990. Stockholm: Legenda, 1990. 246 s. 24,5x17,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad. (#67024) 125:-
Daumont, Alexander: RESA I SVERIGE, ÅR 1830, I-II. + ATLAS. Innehållande underrättelser rörande detta rikes handel, sjöfart, jordbruk, bergsrörelse, manufakturer, allmänna undervisning, konster och litteratur; dess invånares seder och bruk; äfvensom en öfversigt af landets allmänna beskaffenhet, dess klimat och växtlighet jemte några detaljer beträffande nu regerande konungen och dess höga familj, adeln, försvarsverket, statsförfattningen samt politiska förhållanden. Öfversättning af Fr. Bernh. Cöster. Stockholm, Johan Hörberg, 1834-35. (6), 256; (6), 323 s. Samtida lätt nötta halvskinnband med dekorerade ryggar. Atlas-delen kommer från den franska utgåvan. Alexandre Daumont: Voyage en Suède,... Paris: Arthus Bertrand, (1834). 2 textblad + utvikbar gränskolorerad graverad karta + 10 litografier, varav 2 handkolorerade. 29x22,5 cm. Äldre något nött skinnryggsband med något skadad rygg. Bring: Itineraria svecana 517. Explication des planches: Carte de Suède, Vue prise près Joenkoeping, Vue de Stockholm, Vue de Rosendal, Vue prise près de Drottningholm, Ornæs: Vue de la maison d'Arendt Pehrson, Falün: Vue de l'ouverture de la mine écroulée en février 1833, Leksand: Costumes Daecarliens, Wærend: Costumes Smolandais, Wexioe, Vue prise près de Solfvitsborg. (#90684) 6000:-
DEN DOLDA HISTORIEN. 27 uppsatser om vårt okända förflutna. Redaktörer Ronny Ambjörnsson och David Gaunt. Stockholm: Författarförlaget, 1984. 490 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#91489) 100:-
Donner, Jörn: SVERIGEBOKEN. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1973. Originalupplagan. 275, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Med dedikation från "Jörn Donner". Omslag: Vidar Forsberg. (#40288) 100:-
DROTTNINGAR - KVINNLIGHET OCH MAKT. Redaktör: AnneMarie Dahlberg. Stockholm: Livrustkammaren, 1999. 214, (2) s. 23,5x20 cm. Limhäftad. Övervägande fotoillustrerad i färg. (#47208) 150:-
Dunér, Arthur: SVERIGES FRIVILLIGA SKYTTEVÄSENDES HISTORIA. En 100-årig kulturhistoria. Stockholm: Hökerbergs, 1933. 539, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#47120) 150:-
Ehrenstahl, David Klöcker / Nordin, Jonas: CERTAMEN EQUESTRE (1-2). Karl XI:s karusell inför samtid och eftervärld. Kommentarer: Karl XI:s trontillträde, den stora karusellen & historien om ett bokverk. Commentary: Karl XI's Accession, the Grand Carousel & the History of a Bookwork. Stockholm: Byggförlaget, 2005. 253, (3) s + Planschband, (4), 13, (5), 13 s + 63 planscher i faksimil, delvis utvikbara. 29,5x17,5 cm + 29,5x39 cm. Förlagets titeldekorerade pappband. 2 volymer i skyddskassett. Svensk och engelsk text. 253, (3) pp + Plate binding, (4), 13, (5), 13 pp + 63 plates in facsimile, partly folded. 29,5x17,5 cm + 29,5x39 cm. Publisher's titledecorated boards. 2 volumes in slipcase. Swedish and English text. (#70305) 250:-
Ekstrand, Gudrun: KRÖNINGSDRÄKTER I SVERIGE. Stockholm: Carlssons, 1991. 178 s. 27x21,5 cm. Förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt. (#14722) 125:-
Elmbrant, Björn: SÅ FÖLL DEN SVENSKA MODELLEN. Stockholm: Fischer, 1993. Första upplagan. 374, (1) s. Förlagets pappband med tejplagat skyddsomslag. (#92257) 75:-
Eneroth, Hjalmar: FURSTAR, FRÖKNAR OCH RIDDERSMÄN I SVENSK RENÄSSANS. Stockholm: Gebers, 1924. 287, (1) + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Illustrerad med planscher. Med namnetikett på det klistrade försättsbladet. (#93690) 125:-
Englund, Peter: DEN OÖVERVINNERLIGE. Om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt. Stockholm: Atlantis, 2000. Första upplagans tredje tryckning. 797, (2) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad bl.a. med 2 utvikbara planscher. En viktig del av "Den oövervinnerlige" är ett biografiskt porträtt av Karl X Gustav. (#69397) 125:-
Englund, Peter: DEN OÖVERVINNERLIGE. Om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt. Stockholm: Atlantis, 2001. Andra reviderade upplagan. 797, (2) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. En viktig del av "Den oövervinnerlige" är ett biografiskt porträtt av Karl X Gustav. (#47529) 100:-
Englund, Peter: FÖRFLUTENHETENS LANDSKAP. Historiska essäer. Stockholm: Atlantis, 1991. Första upplagan. 278, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad med planscher, delvis i färg. (#12555) 200:-
Englund, Peter: OFREDSÅR. Om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt. Stockholm: Atlantis, 1993. Första upplagan. 631, (1) s + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med planscher, delvis i färg. (#12558) 150:-
Englund, Peter: OFREDSÅR. Om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt. Stockholm: Atlantis, 1993. Första upplagan. 631, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets tryckta pappband med lagat skyddsomslag. Illustrerad med planscher, delvis i färg. (#69396) 125:-
Englund, Peter: OFREDSÅR. Om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt. Stockholm: Atlantis, 1993. Första upplagan, andra tryckningen. 630, (2) s + planscher. Inbunden i förlagets tryckta pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad med planscher, delvis i färg. (#30173) 100:-
Englund, Peter: POLTAVA. Berättelsen om en armés undergång. Stockholm: Atlantis, 1988. Första upplagan. 276 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med kartor. (#12557) 150:-
Englund, Peter: POLTAVA. Berättelsen om en armés undergång. Stockholm, Atlantis, 1989. Första upplagans femte tryckning. 276 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med kartor. (#32598) 100:-
Englund, Peter: POLTAVA. Berättelsen om en armés undergång. Stockholm, Atlantis, 1989. Första upplagans fjärde tryckning. 276 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med kartor. (#87550) 100:-
Englund, Peter: POLTAVA. Berättelsen om en armés undergång. Stockholm: Atlantis, 1992. Första upplagans åttonde tryckning. 275, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med kartor. (#86586) 100:-
Englund, Peter: POLTAVA. Berättelsen om en armés undergång. Stockholm: Atlantis, 1993. Förtsa upplagans nionde tryckning. 275, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med kartor. (#63754) 100:-
Eriksson, Bo: LÜTZEN 1632. Ett ödesdigert beslut. Stockholm: Prisma, 2006. 363, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med med planscher, delvis i färg. (#95823) 125:-
(ERIK XIV) Celsius, Olof: KONUNG ERIK DEN FJORTONDES HISTORIA, SAMMANSKREFWEN EFTER GAMLA HANDLIGAR. Lund: Joh. Lindblad, 1795. Andra, af Författaren ökta och förbättrade Uplagan. 343 s. Samtida obetydligt nött halvskinnband. Ett välbevarat exemplar som tyvärr saknar det 24-sidiga registret. (#84367) 500:-
Erixon, Sigurd: BYALAG OCH BYALIV. Stockholm: Nordiska museet, 1978. Urval. 174 s. 24x16,5 cm. Häftad. Fotoillustrerad. Med namnteckning på förtitelbladet. (#92680) 100:-
Erixon, Sigurd: STRÖVTÅG I SVENSKA BYGDER. Malmö: John Kroon, 1941. Upplaga tryckt i 700 numrerade exemplar för namngiven ägare. 321, (2) s. 29,5x23 cm. Förlagets dekorerade lätt nötta skinnband med övre guldsnitt. Fotoillustrerad. (#47159) 250:-
Fant, Erico M. (Preses): ACCESSIONES AD HISTORIAM SVECANAM, ... Præside Doct. Erico M. Fant /.../ publice examinandas tradit Laur. Gustaf. Könsberg (Ostrogothus). Upsaliæ: Edmannianis, 1806. 6, (1) s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27714) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): ACCESSIONES AD HISTORIAM SVIOGOTHICAM, ... Præside Doct. Erico M. Fant /.../ publico examini submittit Joannes Hedin (Jemtlandus). Upsaliæ: Edmannianis, 1807. (2), 7, (1) s. Tagen ur band. Sidan 7 med liten träsnittsillustration. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27718) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): ACCESSIONES AD HISTORIAM SVIOGOTHICAM. Præside Doct. Erico M. Fant /.../ pro gradu philosophico p. p. Georgius Svedelius (Dalekarlus). Upsaliæ: Edmannianis, 1806. (2), 15 s. Tagen ur band. Sidan 13 med liten träsnittsillustration. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27696) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): ACTA AD HISTORIAM REGIS CAROLI XI. Præside Doct. Erico M. Fant /.../ p. p. Fredericus Ad. Törneblad (Vestmannus). Upsaliæ: Edmannianis, 1808. (2), 10 s. Tagen ur band. Sidan 8 med mindre träsnittsillustration och sidan 7 med mindre fläck i texten. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala (#27722) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): ACTA ET LITTERÆ AD HISTORIAM REFORMATIONIS IN SVECIA. Moderante Doct. Erico M. Fant /.../ pro gradu philosophico p. p. Johannes Utterman (Wermlandus). Upsaliæ: Edman, 1803. 7, (1) s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27656) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): ACTA ET LITTERÆ AD HISTORIAM REFORMATIONIS IN SVECIA. Præside Doct. Erico M. Fant /.../ pro gradu philosophico p. p. Carolus Christoph. Klingberg (Nericius). Upsaliæ: Edmannianis, 1806. (2), 12 s. Tagen ur band. Med namnteckning "Broocman" på titelbaldet. Med flera vinjettillustrationer i träsnitt. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27694) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): ACTA ET LITTERÆ AD HISTORIAM REFORMATIONIS IN SVECIA. Præside Doct. Erico M. Fant /.../ pro gradu philosophico p. p. Fredericus Beckman (Westrogothus). Upsaliæ: Edmannianis, 1803. (4), 7, (1) s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27646) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): ACTA ET LITTERÆ AD HISTORIAM REFORMATIONIS IN SVECIA. Præside Doct. Erico M. Fant /.../ pro gradu philosophico p. p. Johannes Adolph. Girelius (Americano-Westmannus). Upsaliæ: Edmannianis, 1803. (2), 7, (1) s. Tagen ur band. De två sista sidorna med små träsnittsillustrationer. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27650) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): ACTA ET LITTERÆ AD HISTORIAM REFORMATIONIS IN SVECIA. Præside Doct. Erico M. Fant /.../ pro gradu philosphico p. p. Jacobus M. Bergelius (Dalecarlus). Upsaliæ: Edmannianis, 1803. (2), 6, (2) s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27652) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): ACTA ET LITTERÆ AD HISTORIAM REFORMATIONIS IN SVECIA. Præside Doct. Erico M. Fant /.../ pro gradu p. p. Carolus Johannes Spaak (Ostrogothus). Upsaliæ: Edmannianis, 1806. (2), 8 s. Tagen ur band. Sista sidan med liten träsnittsillustration. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27703) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): ACTA ET LITTERÆ AD HISTORIAM REFORMATIONIS IN SVECIA. Præside Doct. Erico M. Fant /.../ pro laurea p. p. Carolus I. Canutius (Gothlandus). Upsaliæ: Edmannianis, 1806. (4), 10 s. Tagen ur band. Flera sidor med små vinjettillustrationer i träsnitt. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27712) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): ANIMADVERSIONES IN HISTORIAM STENONIS STURII SENIORIS. Præside Mag. Erico M. Fant /.../ publico examini offert Andreas Joh. Fogelstrand (Ostrogothus). Upsaliæ: Edman, 1793. 10 s. Tagen ur band. Med lätt genomgående fuktfläck. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27569) 100:-
Fant, Erico M. (Preses): AULA REGINÆ CHRISTINÆ DISSERTATIONE ACADEMICA DELINEATA, CUJUS PARTEM PRIOREM, ... Præside Mag. Erico M. Fant /.../ Pro gradu publico examini modeste defert Olavus Kolmodin (Westrogothus). Upsaliæ: Edman, 1791. 16 s. Tagen ur band. En andra del utkom 1794. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27547) 100:-
Fant, Erico M. (Preses): BIBLIOTHECA CRITICA HISTORICORUM SUECIÆ (I-II). Præside Doct. Erico M. Fant /.../ p. p. Olavus E. Rogberg (Smolandus). Upsaliæ: Edmannianis, 1808. (4), 7 s. + Ericus Gust. Engström (Jemtlandus). Upsaliæ: Edmannianis, 1808. (1), 10 s. 2 delar tagna ur band. Båda sista sidorna med träsnittsillustrationer. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27724) 200:-
Fant, Erico M. (Preses): BREVIS CONSPECTUS HISTORICORUM SVECIÆ. Præside Mag. Erico M. Fant /.../ Pro gradu p. p. Levin Paulus Ahlbory (Ostro-Gothus). Upsaliæ: Edman, 1796. 14 s. Tagen ur band. Med skada i titelbladet med liten textförlust. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27594) 75:-
Fant, Erico M. (Preses): DE LUXU AULÆ JOHANNIS DUCIS FINLANDIÆ 1563. Dissertatio. Præside Mag. Erico M. Fant /.../ pro gradu p. p. Benedictus Gustavus Thorsseen (Sudermannus). Upsaliæ: Edman, 1797. (2), 10 s. Tagen ur band. Delvis med text på svenska. Med genomgående mycket lätt fuktfläck i övre marginalen. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27596) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): DE MIGRATIONIBUS GENTIUM DISSERTATIO, ... Præside Doct. Erico M. Fant /.../ pro gradu philosophico publico examini subjicit A. Gust. Klosterberg (Dalekarlicæ).Upsaliæ: Edmannianis, 1808. (2), 8 s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27740) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): DE STATU SVECIÆ AD MORTEM R. JOHANNIS III. Dissertatio. Præside Doct. Erico M. Fant /.../ P. p. Nicolaus Magnus Tannström (Jemtlandus). Upsaliæ: Edman, 1801. (2), 10 s. Tagen ur band. Med äldre namnteckning på titelbladet "Broocman", samt med lätt genomgående fuktfläck i yttre marginalen. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27626) 100:-
Fant, Erico M. (Preses): DE VESTROGOTHIA MEDIO ÆVO PRÆCIPUARUM MUTATIONUM ORBIS SVIOGOTHICI THEATRO I-II. Præside Doct. Erico Mich. Fant /.../ publico examini subjicit et p. p. Vilhelmus Olavus Luth (Vestrogothus). Upsaliæ: Edmannianis, 1804 och 1806. (4), 10; (2), 11-22 s. Tagna ur band. 2 volymer. Med äldre namnteckning "Broocman" på första delens titelblad. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27676) 200:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO ACADEMICA DE ANTIQUITATE ET DATIS DIPLOMATUM IN SVECIA. Præside Mag. Erico M. Fant /.../ Pro gradu exhibet Andreas Joh. Fogelstrand (Ostrogothus). Upsaliæ: Edman, 1796. 22 s. Tagen ur band. Sista sidan med träsnittsillustration. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27593) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO DE ANTIQUITATIS IN SVECIA RELIQUIIS, ... Præside Mag. Erico M. Fant /.../ P. p. Ericus Nicol.Bill (Medelpadus). Upsaliæ: Edman, 1791. 13, (1) s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27533) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO DE ENGELBRECHTO, ENGELBRECHTI FILIO, ARMIGERO, REGNI SVECIÆ CAPITANEO. Præside Doct. Erico M. Fant /.../ P. p. Johannes Petrus Carlmark (Vestrogothus). Upsaliæ: Edman, 1801. (2), 7 s. Tagen ur band. Med lätt genomgående fuktfläck samt med namnteckning "Broocman" på titelbladet. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#95080) 100:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO DE INSTITUTORIBUS LIBERORUM REGIORUM IN SVECIA, ... Præside Mag. Erico M. Fant /.../ Publico submittit examini Johannes Ekermann (Ostro-Gothus). Upsaliæ: Edman, 1791. 10 s. Tagen ur band. Med liten pappersskada intill inre marginalen av titelbladet. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27559) 100:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO DE LEGATIONE ERNESTI PII, DUCIS SACHSO-GOTHANI IN SVECIAM AN 1670, ... Præside Doct. Erico M. Fant /.../ publico examini offert Laurentius Fridericus Wahlberg (Sudermanno-Nericius). Upsaliæ: Edmannianis, 1808. (3), 8 s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27732) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO DE LEGATIONE GALLICA HUGONIS GROTII. Præside Doct. Erico Mich. Fant /.../ publico examini submittit Carolus Olav Lidén (Fjerdhundrensis). Upsaliæ: Edmannianis, 1808. (2), 8 s. Tagen ur band. Med äldre namnteckning på titelbladet. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27728) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO DE REBUS SACRIS IN SVECIA A. R. CAROLO XI EMENDATIS. Præside Doct. Erico M. Fant /.../ Pro gradu publico examimi defert Henricus Hasselhun (Bothniensis). Upsaliæ: Edmannianis, 1806. 8 s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27700) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO DE RECENTISSIMIS HISTORIÆ PATRIÆ INCREMENTIS. Præside Doct. Erico M. Fant /.../ publico examini defert Petrus Joh. Meurling (Ostrogothus). Upsaliæ: Edmannianis, 1805. (2), 7, (1) s. Tagen ur band. Med äldre namnteckning på titelbladet. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala (#27692) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO DE REGE CAROLI CANUTI, GEDANI AN. 1457-1464 COMMORANTE. Præside Mag. Erico M. Fant /.../ pro gradu exhibet Petrus Friman (Westrogoth.). Upsaliæ: Edman, 1793. 9, (1) s. Tagen ur band. Med lätt genomgående fuktfläck i övre marginalen. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27571) 100:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO DE REGIMINIS FORMARUM PERIODIS, ... Præside Doct. Erico M. Fant /.../ pro laurea publice ventilandam sumittit Daniel Leon. Kinmanson (Ostrogothus). Upsaliæ: Edmannianis, 1806. (2), 7, (1) s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27707) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO DE STATU REI LITTERARIÆ IN SVECIA, SUB MODERAMINE STENONIS STURE, SENIORIS. Præside Mag. Erico M. Fant /.../ pro gradu philosophico publice ventilandam sistit Jonas Fr. Mellin (Vestrogothus). Upsaliæ: Edman, 1793. 15, (1) s. Tagen ur band. Med genomgående lätt fuktskada. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27565) 100:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO DE SYSTEMATE SVECIÆ POLITICO PROXIME POST PACEM WESTPHALICAM, ... Præside Mag. Erico M. Fant /.../ Exhibet Gustavus Bratt (Vestro-Gothus). Upsaliæ: Edman, 1793. 12 s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27575) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO GRADUALIS DE RAPTU FEMINARUM IN SVECIA. Præside Mag. Erico M. Fant /.../ P. p. Emanuel Ullgren (Wermelandus). Upsaliæ: Edman, 1791. 9, (1) s. Tagen ur band och något nerskuret exemplar. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27555) 100:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO HISTORICA DE DOMO GOTTORPIENSI, OB FOEDERA CUM SVECIA VEXATA, ... Præside Mag. Erico M. Fant /.../ Exhibet Carlus Magnus Nordin (Jemtlandus). Upsaliæ: Edman, 1789. 15, (1) s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27505) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO HISTORICA DE STATU SVECIÆ AD FINEM SECULI SUPERIORIS. Præside Mag. Erico M. Fant /.../ Publico examini subjicit Johannes Carolus Tollesson (Stockholmiensis). Upsaliæ: Edman, 1799. 8 s. Tagen ur band. Med namnteckning på titelbladet "Broocman". Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27600) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO HISTORICA DE VARIATIONE LIMITUM IMPERII SVIO-GOTHICI. Sub moderamine Mag. Erico M. Fant /.../ Exhibit Matthias Hesselgren (Uplandus). Upsaliæ: Edman, 1789. 13, (1) s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27515) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): DISSERTATIO HISTORICA SISTENS EXAMEN SENTENTIÆ CAPITALIS IN IV REGNI SENATORES, LINCOPIÆ ANNO MDC. Præside Mag. Erico M. Fant /.../ Publicæ prpponit censuræ Johannes Magnus Behm (Jemtlandus). Upsaliæ: Edman, 1791. 10 s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27557) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): HISTORIA FOEDERUM SVECIAM INTER ET GALLIAM, SUB BELLO TRICENNALI, ... Præside Doct. Erico M. Fant /.../ publico examini subjicit Gustavus Adolphus Lagerheim. Upsaliæ: Edmannianis, 1807. (4), 7 s (1). Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27720) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): HYPOMNEMATA AD HISTORIAM CÆDIS STURIANÆ ANNO MDLXVII. Præside Doct. Erico M. Fant /.../ publico examini submittit Georgius Ulr. Schröderheim (Stockholmienfis). Upsaliæ: Edmannianis, 1807. (2), 12, (2) s. Tagen ur band. Sista paginerade sidan med liten träsnittsillustration. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27730) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): LITIGIORUM REGIS JOHANNIS III:TII ET DUCIS CAROLI HISTORIOLA, ... Præside Mag. Erico M. Fant /.../ Pro gradu p. p. Johannes Bernhardus Graak (Stockholmiensis). Upsaliæ: Edman, 1791. 10 s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27549) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): OBSERVATIONES HISTORICÆ DE CAROLO CANUTI, EJUSQUE ADMINISTRATIONE REGNI, ... Præside Mag. Erico M. Fant /.../ Pro gradu philosophico publico examini subjicit Carolus Johannes Knös (Vestrogothus). Upsaliæ: Edman, 1791. 14 s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27551) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): OBSERVATIONES IN ATLANTICAM OLAI RUDBECKII SENIORIS, ... Præside Mag. Erico M. Fant /.../ pro gradu philosophico p. p. Carolus Forslind (Dalekarlus). Upsaliæ: Edman, 1800. (2), 8 s. Tagen ur band. Sista sidan med träsnittsillustration. Titelbladet med fläck. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27610) 100:-
Fant, Erico M. (Preses): SPECIMEN ACADEMICUM, DE FATIS ILLUSTRIUM IN SVECIA FAMILIARUM, SUB INTESTINIS, INTER SIGISMUNDUM ET CAROLUM, DISSENSIONIBUS, ... Præside Mag. Erico M. Fant /.../ Exhibet Bernhardus Berndtson,(Vestmannus). Upsaliæ: Edman, 1789. 12 s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27513) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): SPECIMEN ACADEMICUM, DE HISTORIA PATRIÆ VETUSTA IN TRADITIONIBUS VULGI RESIDUA, ... Sub præsidio Mag. Erico M. Fant /.../ Publico modeste submittit examini Johannes Dan. Gustorff (Vestrogoth.). Upsaliæ: Edman, 1791. 12 s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27535) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): SPECIMEN ACADEMICUM DE SUCCESSIONE CANONICA ET CONSECRATIONE EPISCOPORUM SVECIÆ. Præside Mag. Erico M. Fant /.../ Publicæ censuræ submittit Adolphus Ludovicus Enebom (Stockholmiensis). Upsaliæ: Edman, 1790. 18 s. Tagen ur band. Sista sidan med träsnittsillustration. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27530) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): SPECIMEN ACADEMICUM DE TESTAMENTO R. CAROLI GUSTAVI, ... Sub præside Mag. Erico M. Fant /.../ P. p. Petrus E. Lindskog (Vestrogothus). Upsaliæ: Edman, 1789. 8 s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27509) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): SYLLOGE CHARTARUM HISTORIAM SVECANAM ILLUSTRANTIUM, ... Præside Doct. Erico M. Fant /.../ p. p. Jacobus Georg. Grahl (Nericus). Upsaliæ: Edmannianis, 1803. (2), 8, (2) s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27648) 125:-
Fant, Erico M. (Preses): SYLLOGE LITTERARUM HISTORIAM SVECANAM ILLUSTRANTIUM; CUM ANNOTATIONIBUS. Præside Doct. Erico M. Fant /.../ pro gradu p. p. Johannes Fr. Ladau (Smolandus). Upsaliæ: Edman, 1803. 9, (1) s. Tagen ur band. Eric Michael Fant, teologie doktor och professor i historia vid Uppsala universitet 1781, född 9 januari 1754 i Eskilstuna, död 23 oktober 1817 i Uppsala. (#27644) 125:-
FATABUREN 1993. Historier kring Den svenska Historien. Nordiska museets och Skansens årsbok. Stockholm: Nordiska museet, 1993. 363 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#88441) 75:-
Florén, Anders / Dahlgren, Stellan / Lindegren, Jan: KUNGAR OCH KRIGARE. Tre essäer om Karl X Gustav, Karl XI och Karl XII. Stockholm: Atlantis, 1997. Fjärde tryckningen. 238, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad. (#95040) 90:-
(FLYG, NILS) Blomqvist, Håkan: GÅTAN NILS FLYG OCH NAZISMEN. Stockholm: Carlssons, 2000. 432 s. Limhäftad. Fotoillustrerad. Med namnteckning på förtitelbladet. (#91422) 100:-
Fogelström, Per Anders: KAMPEN FÖR FRED. Berättelsen om en okänd folkrörelse. Stockholm: Bonniers, 1971. Första upplagan. 303, (1) s + planscher. Förlagets pappband med lätt blekt rygg. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher, samt med teckningar i texten. (#88929) 90:-
Franzén, Nils-Olof: UNDAN STORMEN. Sverige under första världskriget. Stockholm: Bonniers, 1986. 379, (2) s. 24x17 cm. Förlagets pappband med något skadat skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#59507) 100:-
Frick, Lennart W / Rosander, Lars: DET VAKANDE ÖGAT. Lund: Historiska Media, 1998. 317 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Svensk underrättelsetjänst under 400 år. (#95266) 125:-
Fries, Carl: SVENSK BYGD. Odlarens verk i vår natur. Stockholm: Svensk Literatur, 1957. 486 s. 28x21,5 cm. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt. Fotoillustrerad samt med titelplansch i färg. (#47117) 200:-
Fries, Ellen: TECKNINGAR UR SVENSKA ADELNS FAMILJELIF I GAMLA TIDER. Stockholm: Norstedts, 1895. Första upplagan. (4), 247, (1) s. Privatbundet äldre halvklotband. Förordet med mindre fläck i marginalen. Innehåller bl.a. texter om Ebba Lilliehöök, Ebba Leijonhufvud och Braheätten. En andra del utkom postumt 1901. (#92116) 125:-
Galt, Peder: PEDER GALTS DEPESCHER 1622-1624. Utgifna af Kungl. Samfundet för utgifvande af handskrifter rörande Skandinaviens historia genom Nils Ahnlund. Stockholm: Norstedts, 1920. (4), IX, (1), 153, (4) s. Häftad med lättare bruksspår, ouppskuren lagningar i främre omslaget. Titelblad och innehållsförteckning till del 25 insatt sist. Historiska Handlingar del 26 n:o 1. (#92738) 100:-
Giertz, Eric / Strömberg, Bengt U: SAMVERKAN TILL EGEN NYTTA. Boken om konsumentkooperativ idé och verklighet i Sverige. Stockholm: Prisma, 1999. 216 s. 23,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad, delvis i färg. (#82507) 100:-
Grimberg, Carl: SVENSKA FOLKETS UNDERBARA ÖDEN I-X. Stockholm: Norstedts, 1961-62. Ny reviderad upplaga. Redaktör: Alf Åberg. Förlagets dekorerade klotband med bruksspår. Utan skyddsomslag. 10 volymer. Fotoillustrerade, delvis i färg. Ett ganska välläst exemplar. (#35226) 300:-
Grimberg, Carl: SVENSKA FOLKETS UNDERBARA ÖDEN I-X. Stockholm: Norstedts, 1961-62. Ny reviderad upplaga. Redaktör: Alf Åberg. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. 10 volymer. Fotoillustrerade, delvis i färg. (#31848) 450:-
Grimberg, Carl: SVENSKA FOLKETS UNDERBARA ÖDEN I-XI. Stockholm: Norstedts, 1938-46. Ny upplaga. Förlagets handbundna halvskinnband med fyra upphöjda bind och jämnt blekta ryggar, samt med övre guldsnitt. 11 volymer. Illustrerade. (#86496) 1000:-
Grunewald, Karl: FRÅN IDIOT TILL MEDBORGARE. De utvecklingsstördas historia. Stockholm: Gothia, 2009. 496 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Sparsamt fotoillustrerad. (#92892) 125:-
Guinchard, J.: SVERIGES LAND OCH FOLK I-II. Stockholm: Norstedts, 1915. Andra upplagan. XXXI, (1), 738; XX, 724, (1) s. 24,5x16,5 cm. 2 häftade volymer med obetydliga bruksspår, i skyddskassett. Fotoillustrerade samt med kolorerade kartor. Del II med lätt delvis genomgående fuktfläck. Med dedikation från "J. Guinchard". (#46977) 150:-
Gustaf II Adolf: DAGBOK FÖRD I DET SVENSKA FÄLTKANSLIET 26 MAJ 1630-6 NOVEMBER 1632. (Journal de Gustave Adolphe). Utgiven av Kungl. Samfundet för utgivande av handskrifter rörande Skandinaviens historia genom Erik Zeeh och Nils Belfrage. Stockholm: Norstedt, 1940. (2), 74, (3) s. Häftad. Historiska handlingar del 30:3. (#92740) 100:-
GUSTAF II ADOLF. Minnesskrift på 300-årsdagen av slaget vid Lützen. Utarbetad inom Generalstabens Krigshistoriska Avdelning. Stockholm: Tullbergs, 1932. XII, 430, (1) s. 28x20,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade linneband, främre omslag medbundet. Illustrerad med planscher och kartor samt en utvikbar kolorerad separat karta. (#1635) 250:-
Gustaf II Adolf & Ebba Brahe: ETT 300-ÅRIGT VASAMINNE. Brefväxlingen mellan Gustaf II Adolf och Ebba Brahe. Utgifven af Carl Magnus Stenbock. Stockholm, Norstedts, 1915. Upplaga 175 numrerade exemplar av totalupplagan 190 ex. (2), 59 s. 23x19 cm. Handbundet helt pergamentband med dekor i guld och övre guldsnitt, pärmarna lätt skeva, omslaget medbundet. Med 2 porträtt och 3 utvikbara brev i faksimil. Med diskret namnteckning på det fria försättsbladet. (#29879) 400:-
Gustaf II Adolf & Ebba Brahe: ETT 300-ÅRIGT VASAMINNE. Brefväxlingen mellan Gustaf II Adolf och Ebba Brahe. Utgifven af Carl Magnus Stenbock. Stockholm, Norstedts, 1915. Upplaga 175 numrerade exemplar av totalupplagan 190 ex. (2), 59 s. 23x19 cm. Häftad med delvis skadat omslag. Med 2 porträtt och 3 utvikbara brev i faksimil. (#85505) 100:-
Gustaf II Adolf & Ebba Brahe: ETT 300-ÅRIGT VASAMINNE. Brefväxlingen mellan Gustaf II Adolf och Ebba Brahe. Utgifven af Carl Magnus Stenbock. Stockholm: Norstedts, 1915. Upplaga 175 numrerade exemplar av totalupplagan 190 ex., detta med nummer 1. (2), 59 s. 23x19 cm. Handbundet helt pergamentband (Norstedt & Söner, Stockholm) med inre denteller, rygg- och pärmdekor i guld och övre guldsnitt, pärmarna lätt skeva, omslaget medbundet. Med ca 1 cm skada i rygghuvudet. Med 2 porträtt och 3 utvikbara brev i faksimil. Med Thorsten Laurins superexlibris på det klistrade försättsbladet. (#84036) 250:-
GUSTAVIANSKT. Studier kring den gustavianska tidens kulturhistoria tillägnade Sigurd Wallin på hans femtioårsdag. Redaktion: Gösta Berg, Anders Billow, Gösta Selling. Stockholm: Nordisk Rotogravyr, 1932. Upplaga utgiven i totalt 550 exemplar, varav detta 1 av de 85 numrerade. (2), 446, (1) s. + Rättelselapp. Handbundet halvfranskt band (Norstedt & Söner, Stockholm) med dekorerad rygg, främre omslag medbundet. Illustrerad med planscher i fotogravyr. Med något blekt och nött rygg. (#56713) 500:-
(GUSTAV II). KATALOG ÖVER GUSTAV II ADOLFSUTSTÄLLNINGEN I NORDISKA MUSEETS HALL. Katalog redigerad av Åke Stavenow och Adolf Schück. Tryckt i Stockholm: Almqvist & Wiksell, 1932. 251, (1) s + planscher. Förlagets dekorerade klotband (Aronzons Bokbinderi, Stockholm), främre omslag medbundet. Illustrerad med planscher. (#88278) 150:-
(GUSTAV II). KATALOG ÖVER GUSTAV II ADOLFSUTSTÄLLNINGEN I NORDISKA MUSEETS HALL. Katalog redigerad av Åke Stavenow och Adolf Schück. Tryckt i Stockholm: Almqvist & Wiksell, 1932. 251, (1) s + planscher. Häftad. Illustrerad med planscher. (#46911) 90:-
(GÜNTHER, CHRISTIAN) Arnstad, Henrik: SPELAREN CHRISTIAN GÜNTHER. Sverige under andra världskriget. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2006. 519, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med lättare bruksspår och skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#95095) 100:-
Hafström, Gerhard: LEDUNG OCH MARKLANDSINDELNING. Tryckt i Uppsala: Almqvist & Wiksell, 1949. 271 s + utvikbar karta. 24,5x16,5 cm. Häftad. Med Hjalmar Alvings namnteckning på främre omslaget, daterad 1949. Med dedikation "Med tacksamhet från förf". (#81534) 150:-
Hagberg, Knut: AV VASARNAS ÄTT. Stockholm: Norstedts, 1929. Andra upplagan. Förlagets halvskinnband med något blekt dekorerad rygg och övre guldsnitt, omslaget medbundet. Illustrerad med planscher. (#72607) 125:-
Hagerman, Maja: SPÅREN AV KUNGENS MÄN. Om när Sverige blev ett kristet rike i skiftet mellan vikingatiden och medeltiden. Stockholm: Rabén Prisma, 1996. Första upplagan. 435, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#94002) 125:-
Hagerman, Maja: SPÅREN AV KUNGENS MÄN. Om när Sverige blev ett kristet rike i skiftet mellan vikingatiden och medeltiden. Stockholm: Rabén Prisma, 1997. Första upplagan, tredje tryckningen. 435, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#95644) 100:-
Hagerman, Maja / Gabrielsson, Claes: TUSENÅRSRESAN. Stockholm: Prisma, 1999. 236, (3) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg. (#9430) 100:-
Hallendorff, Carl: FRÅN KARL XV:S DAGAR. Personer och händelser. Stockholm: Norstedts, 1924. VIII, 288 s. Handbundet halvfransktband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Illustrerad. (#51466) 200:-
(HANSSON, PER ALBIN) Söderblom, Anna Lisa: GRÖN UNGDOM UNDER RÖDA FANOR. Glimtar ur den socialdemokratiska ungdomsrörelsens historia och Per Albin Hanssons liv. Stockholm, Tiden, 1945. 240 s. Häftad. Fotoillustrerad. (#29658) 90:-
Hederberg, Hans: DETTA FANTASTISKA LAND. Fakta och reportage om 70-talets Sverige. Stockholm: Bonniers, 1973. 270, (1) s. Förlagets klotband med obetydligt skadat skyddsomslag. Med längre dedikation från "Hans H". (#61134) 125:-
Hederberg, Hans: LÖGNEN I SVERIGE. Från Ivar Kreuger till Ultima Thule. Stockholm: Natur och Kultur, 1994. 255, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#49761) 100:-
Hedin, Sven: ANDRA VARNINGEN. Stockholm: Norstedts, 1914. 80 s. Häftad. (#12592) 75:-
Hedin, Sven: FÖRSVARSSTRIDEN 1912-14. Strängnäs/Stockholm: Fahlcrantz & Gumælius, 1951. 376, (3) s. Förlagets klotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. Bandet med mindre bruksspår. (#42368) 125:-
Hedin, Sven: FÖRSVARSSTRIDEN 1912-14. Strängnäs/Stockholm: Fahlcrantz & Gumælius, 1951. 376, (3) s. Häftad med lättare bruksspår. Sparsamt illustrerad. (#68722) 100:-
Hedin, Sven: PÅ SVENSK MARK. Resor och minnen. Redigerad av Gösta Montell. Stockholm: Tullbergs, 1944. 296 s. 30x22 cm. Inbunden i förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Med inklistrad rättelselapp. Med gåvotillskrift på förtitelbladet. (#95821) 150:-
Hedin, Sven: SVERIGES ÖDE. Stockholm: Bonniers, 1918. (8), 734, (2) s. Förlagets gröna klotband. Illustrerad med utvikbara kartor. (#42689) 250:-
Henrikson, Alf: EKOT AV ETT SKOTT. Höganäs: Bra Böcker, 1986. 273 s + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med planscher. (#40668) 75:-
Henrikson, Alf: ERIKSGATA. Stockholm: Bonniers, 1950. Originalupplagan. 302, (1) s. Förlagets tryckta pappband med lättare bruksspår. Illustrerad av Birger Lundquist. (#52953) 100:-
Henrikson, Alf: SVENSK HISTORIA. Stockholm: Bonniers, 1993. Sextiosjätte-sjuttiosjunde tusendet. 1060, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad med planscher samt teckningar av Björn Berg. (#40693) 100:-
Henrikson, Alf: SVENSK HISTORIA I-II. Stockholm: Bonniers, 1963. Originalupplagan. 1060, (1) s. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt. Utan skyddsomslag och skyddskassett. 2 volymer. Illustrerad med planscher samt teckningar av Björn Berg. (#40689) 350:-
Henrikson, Alf: SVENSK HISTORIA I-II. Stockholm: Bonniers, 1963. Originalupplagan. 1060, (1) s. Förlagets klotförstärkta pappband. Utan skyddsomslag och skyddskassett. 2 volymer. Illustrerad med planscher samt teckningar av Björn Berg. (#8035) 250:-
Henrikson, Alf: SVENSK HISTORIA I-II. Stockholm: Bonniers, 1966. Sextonde-tjugoförsta tusendet. 1060, (1) s. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt. Utan skyddsomslag. 2 volymer i skyddskassett. Illustrerad med planscher samt teckningar av Björn Berg. (#70086) 350:-
Henrikson, Alf: SVENSK HISTORIA I-II. Stockholm: Bonniers, 1975. Tjugoandra-trettiosjätte tusendet. 1060, (1) s. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt och lätt blekta skyddsomslag. 2 volymer i skyddskassett. Illustrerad med planscher samt teckningar av Björn Berg. (#9856) 350:-
Henrikson, Alf: SVENSK HISTORIA I-II. Stockholm: Bonniers, 1978. Trettiosjunde- fyrtiosjätte tusendet. 1060, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. 2 volymer. Illustrerad med planscher samt teckningar av Björn Berg. (#40692) 200:-
Henrikson, Alf: SVENSK HISTORIA I-II. Stockholm: Bonniers, 1982. Fyrtiosjunde-femtiosjätte tusendet. 1060, (1) s. Förlagets pappband. Utan skyddsomslag. 2 volymer. Illustrerad med planscher samt teckningar av Björn Berg. (#86998) 125:-
Henrikson, Alf: SVENSK HISTORIA I-II. Stockholm: Bonniers, 1984. Femtionionde-sjuttiotredje tusendet. 1060, (1) s. Förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslaget. 2 volymer i skyddskassett av papper. Illustrerad med planscher samt teckningar av Björn Berg. (#13054) 200:-
Henrikson, Alf: SVENSK HISTORIA I-II. Stockholm: Bonniers, 1984. Sjuttiofjärde-sjuttiosjunde tusendet. 1060, (1) s. Förlagets pappband med solkiga och blekta skyddsomslag. 2 volymer. Illustrerad med planscher samt teckningar av Björn Berg. (#86997) 150:-
Henrikson, Alf: SVENSK HISTORIA I-II. Stockholm: Bonniers, 1984. Sjuttioåttonde-åttiosjunde tusendet. 1060, (1) s. Förlagets pappband med delvis blekta skyddsomslag. 2 volymer i skyddskassett av papper. Illustrerad med planscher samt teckningar av Björn Berg. (#81970) 200:-
Hentzel, Roland: DET GLADA TJUGOTALET. Stockholm: Natur och Kultur, 1959. (78) s. 22,5x19 cm. Förlagets dekorerade klotband med lätt skadat skyddsomslag. Illustrerad. (#46907) 75:-
Hentzel, Roland / Sahlberg, Gardar: VÅR UNDERLIGA HISTORIA. Från Gustaf III till Gustaf VI Adolf. Under medverkan av Edvard Thermænius. Stockholm: Natur och Kultur, 1938. Första upplagan. 543 s + planscher. 30x22 cm. Förlagets med Gustaf III:s och Gustaf VI Adolfs monogram dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt. Rikt illustrerad delvis med planscher i färg. (#92835) 200:-
Hildebrand, Ingegerd: DEN SVENSKA KOLONIN S:T BARTHÉLEMY OCH VÄSTINDISKA KOMPANIET FRAM TILL 1796. Lund: Lundstedts Universitetsbokhandel, 1951. Akademisk avhandling. VII, (1), 350 s + titelplansch och dubbelsidig karta. Häftad. Med namnteckning på omslagets insida. (#94382) 200:-
HISTORISKA BILDER I-III. Studier kring vårt lands minnen i Livrustkammaren och andra samlingar. Redaktion: Salomon Kraft och Heribert Seitz. Stockholm: Aktiebolaget Bokverk, 1948, 1949 och 1951. 461; 539; 524, (2) s. 29,5x23 cm. Inbundna i förlagets dekorerade halvskinnband med lätta bruksspår. 3 volymer. Rikt fotoillustrerade. (#94793) 300:-
HISTORISKA BILDER I-III. Studier kring vårt lands minnen i Livrustkammaren och andra samlingar. Redaktion: Salomon Kraft och Heribert Seitz. Stockholm: Aktiebolaget Bokverk, 1948, 1949 och 1951. Bibliofilupplaga tryckt i 300 numrerade exemplar för namngiven ägare. 461; 539; 524, (2) s. 29,5x22,5 cm. Förlagets dekorerade hela skinnband med lätt blekta och nötta ryggar. 3 volymer. Rikt fotoillustrerade. (#58893) 500:-
Hofberg, Herman: GENOM SVERIGES BYGDER. Skildringar af vårt land och folk. Stockholm: Abr. Bohlin, 1872. Första upplagan. (6), 450 s. Samtida dekorerade halvskinnband med mindre skada i rygghuvudet. Inlagan delvis något lagerfläckad, och med tillskrift på försättsbladet. Denna första utgåva var oillustrerad. (#83868) 200:-
HOF-CALENDER FÖR ÅRET 1807. Stockholms Horizont, Belägen 59 gr. 20½ m. Norr om Æquatoren. Innehåller Konungars och Prinsars Födelse-Dagar, de förnämste Ämbetsmän, samt Riddare och Commendörer af de Kongl. Orden. Utgifven efter Kongl. Maj:ts Nådigste förordnande, af dess Vetenskaps Academie. Stockholm, tryckt hos C. F. Marquard, (1807). (30) , 177 s. Samtida rött obetydligt nött skinnband med guldbrodyr på pärmarna, utan ryggtitel. (#84368) 450:-
Holm, Nils F. (Red.): DET SVENSKA SVÄRDET. Tolv avgörande händelser i Sveriges historia. Stockholm: Fahlcrantz & Gumælius, 1948. 300 s + planscher. Förlagets dekorerade klotband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad i texten samt med planscher. (#28699) 200:-
Holmquist, Åke: FLOTTANS BEREDSKAP 1938-1940. Stockholm: Allmänna Förlaget, 1972. 347, (1) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. Med diskret namnteckning på förtitelbladet. Ingår i serien: Sverige under andra världskriget. (#95977) 150:-
Holmqvist, Eric: ARISTOKRATER, BÖNDER OCH BYRÅKRATER. Skånska riksdagsmän på 1800-talet. Stockholm: LiberFörlag, 1980. 301 s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#46918) 75:-
Holmqvist, Eric: FRÅN STÅTHÅLLARE TILL SKOMAKARE. Skånska riksdagsmän på 1800-talet. Stockholm: LiberFörlag, 1983. 252 s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#46917) 75:-
HORISONTEN KLARNAR. 1945 - krigsslut. Red: Bo Huldt och Klaus-Richard Böhme. Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2002. Första upplagan, andra tryckningen. 227 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#94974) 90:-
Häger, Olle / Norman, Jan-Hugo / Villius, Hans: 1000 ÅR. En svensk historia. Stockholm: Brombergs, 1980. 213, (2) s. 24,5x19,5 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#46898) 75:-
Ingers, Enoch / Carlsson, Sten: BONDEN I SVENSK HISTORIA I-III. Stockholm: LT, 1943, 1948 och 1956. 355, (1); 519; 543, (1) s. Förlagets tryckta pappband med klotrygg. 3 volymer. Illustrerade. Del III med bidrag av Albert Eskeröd. Första delen med namnteckning på det fria försättsbladet. (#37125) 600:-
I ORKANENS ÖGA. 1941 - osäker neutralitet. Red: Bo Hugemark. Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2002. Första upplagan, andra tryckningen. 328 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#94973) 90:-
Jalamo, Taisto / Rüster, Reijo: SVERIGEFINNAR. FÖRR OCH NU Stockholm: Bonnier Fakta, 1983. 128 s. 24x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Övervägande fotoillustrerad. (#83942) 100:-
Janson, Sverker: KULTURVÅRD OCH SAMHÄLLSBILDNING. Stockholm: Nordiska museets Handlingar 83, 1974. 295, (4) s. 22x18,5 cm. Limhäftad med något nött omslag. Övervägande fotoillustrerad. (#45215) 75:-
Johannesson, Gösta: SKÅNE, HALLAND OCH BLEKINGE. Om Skånelandskapens historia. Stockholm: Norstedts, 1984. 329 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad. (#95414) 125:-
Jonson, Erik: SKÄRGÅRDSKRIGET 1719. En bok om rysshärjningarna invid Stockholm. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1961. Första upplagan. 165, (2) s + planscher. Häftad med tryckt omslag i färg. Illustrerad med planscher och kartor i svartvitt. (#59961) 125:-
Jägerhorn, G.H.: I FÄLT FÖR GUSTAF III. Beskrivning över kampanjen i Savolax 1788-1790. Utgiven av Petra och Pertti Hakala. Helsingfors: Svenska litteratursällskapet i Finland / Stockholm: Atlantis, 2004. 262 s. 23,5x20 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#62029) 125:-
(KARL XII) Amira, Alessandro: TOLKEN ALESSANDRO AMIRAS ANTECKNINGAR RÖRANDE KONUNG KARL XII:S VISTELSE I TURKIET ÅREN 1709-1714. Storia del soggiorno di Carlo XII in Turchia scritta dal suo primo interprete Alessandro Amira e publicata da N. Iorga. Bucarest: Socecu, 1905. (2), 98 pp. 24x17 cm. Publisher's soft boards with minor traces of use. Italian text. With Swedish printed cover and introduction slip in Swedish, printed in Stockholm: Norstedts, 1905. Published in 150 copies. Meddelande Kungl. Samfundet för utgifvande af Handlingar rörande Skandinaviens historia af N. Iorga, Historiska Handlingar del 19, bihang. Förutom omslag och introduktionslapp på svenska, tryckt på italienska, och i en upplaga om 150 exemplar. (#88273) 175:-
(KARL XII) Bengtsson, Frans G.: KARL XII:S LEVNAD I. Till uttåget ur Sachsen. Stockholm: Norstedts, 1935. Andra upplagan. 467 s. Inbunden i förlagets dekorerade något nötta halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Sparsamt illustrerad med planscher samt utvikbar karta. (#30917) 100:-
(KARL XII) Bengtsson, Frans G.: KARL XII:S LEVNAD II. Från Altranstädt till Fredrikshall. Stockholm: Norstedts, 1943. Sjätte upplagan. 433, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade obetydligt nötta halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Sparsamt illustrerad med planscher samt utvikbar karta. (#95826) 125:-
(KARL XII) Bengtsson, Frans G.: KARL XII:S LEVNAD I-II. Till uttåget ur Sachsen - Från Altranstädt till Fredrikshall. Stockholm: Norstedts, 1935-36. Femte och fjärde upplagorna. 466, (1); 433, (1) s. Inbundna i förlagets dekorerade halvklotband, båda främre omslagen medbundna. 2 volymer. Sparsamt illustrerade med planscher samt utvikbar karta. Med gåvotillskrift på det fria försättsbladet i första delen. (#95825) 200:-
(KARL XII) Bengtsson, Frans G.: KARL XII:S LEVNAD I-II. Till uttåget ur Sachsen - Från Altranstädt till Fredrikshall. Stockholm: Norstedts, 1935-36. Femte och första upplagorna. 466, (1); 433, (1) s. Inbundna i förlagets dekorerade halvklotband, båda främre omslagen medbundna. 2 volymer. Sparsamt illustrerade med planscher samt utvikbar karta. (#30915) 300:-
(KARL XII) Bengtsson, Frans G.: KARL XII:S LEVNAD I-II. Till uttåget ur Sachsen - Från Altranstädt till Fredrikshall. Stockholm: Norstedts, 1935-36. Originalupplagorna. 466, (1); 433, (1) s. Inbundna i förlagets dekorerade halvklotband, främre omslagen medbundna. Utan skyddsomslag. 2 volymer. Sparsamt illustrerade med planscher samt utvikbar karta. (#40641) 400:-
(KARL XII) Bengtsson, Frans G.: KARL XII:S LEVNAD I-II. Till uttåget ur Sachsen - Från Altranstädt till Fredrikshall. Stockholm: Norstedts, 1935-36. Tredje upplagorna. 466, (1); 433, (1) s. Inbundna i förlagets dekorerade halvklotband, båda främre omslagen medbundna. 2 volymer. Sparsamt illustrerade med planscher samt utvikbar karta. (#95824) 250:-
(KARL XII) Bengtsson, Frans G.: KARL XII:S LEVNAD I-II. Till uttåget ur Sachsen - Från Altranstädt till Fredrikshall. Stockholm: Norstedts, 1943. Åttonde resp. sjätte upplagorna. 466, (1); 433, (1) s. Handbundna mörkblå halvskinnband (N. B. Andersson, Stockholm 1943) med dekorerade ryggar och övre guldsnitt, omslagen medbundna. 2 volymer. Sparsamt illustrerade med planscher samt utvikbara kartor. Med obetydlig liten fläck på förtitelbladet i del I, samt med exlibris i båda delarna. (#90285) 750:-
(KARL XII) Bengtsson, Frans G.: KARL XII:S LEVNAD I-II. Till uttåget ur Sachsen - Från Altranstädt till Fredrikshall. Stockholm: Norstedts, 1954. Ny upplaga illustrerad med vinjetter av Gunnar Brusewitz. 393; 358, (2) s. 2 häftade volymer med något fläckiga ryggar. Utan skyddsomslag. I övrigt illustrerade med 2 fotografiska planscher och 1 utvikbar karta. (#93934) 100:-
(KARL XII) Bengtsson, Frans G.: KARL XII:S LEVNAD I-II. Till uttåget ur Sachsen - Från Altranstädt till Fredrikshall. Stockholm: Norstedts, 1954. Ny upplaga illustrerad med vinjetter av Gunnar Brusewitz. 393; 358, (2) s. 2 häftade volymer. Utan skyddsomslag. I övrigt illustrerade med 2 fotografiska planscher och 1 utvikbar karta. (#95822) 125:-
(KARL XII) Bengtsson, Frans G.: KARL XII:S LEVNAD I-II. Till uttåget ur Sachsen - Från Altranstädt till Fredrikshall. Stockholm: Norstedts, 1954. Ny upplaga illustrerad med vinjetter av Gunnar Brusewitz. 393; 358, (2) s. Inbundna i förlagets klotryggsband, främre omslagen medbundna. Utan skyddsomslag. 2 volymer. I övrigt illustrerade med 2 fotografiska planscher och 1 utvikbar karta. Del II med några fläckar i främre snittet. (#42372) 150:-
(KARL XII) Bengtsson, Frans G.: KARL XII:S LEVNAD I-II. Till uttåget ur Sachsen - Från Altranstädt till Fredrikshall. Stockholm: Norstedts, 1954. Ny upplaga illustrerad med vinjetter av Gunnar Brusewitz. 393; 358, (2) s. Inbundna i förlagets klotryggsband med lätt nötta och solkiga skyddsomslag. 2 volymer. I övrigt illustrerade med 2 fotografiska planscher och 1 utvikbar karta. (#52763) 200:-
(KARL XII) Bengtsson, Frans G.: KARL XII:S LEVNAD I-II. Till uttåget ur Sachsen - Från Altranstädt till Fredrikshall. Stockholm: Norstedts, 1980. Ny upplaga. 342, (1); 319, (3) s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. 2 delar i 1 volym. För- och eftersättspapperen illustrerade med kartor. (#86190) 125:-
(KARL XIV JOHAN). SKÅLAR OCH FÖREDRAG I CARL JOHANS-FÖRBUNDET DEN 8 MARS 1848-1854. Tryckt i Upsala: Leffler, 1854. (2), 109, (1) s + Förteckning över Carl Johans-förbundets ledamöter 1854. (4) s. Häftad med blankt omslag. Med samtida namnteckning på omslaget insida. (#54326) 125:-
(KARL XIV JOHAN). SKÅLAR OCH FÖREDRAG I CARL JOHANS-FÖRBUNDET DEN 8 MARS 1855. Tryckt i Upsala: Leffler, 1855. (2), 85 s. Inklusive Förteckning över Carl Johans-förbundets ledamöter 1855. + Carl Johans-Förbundets Cassa-Räkning den 8:de Mars 1855. (2) s. Häftad med blankt omslag. Med samtida namnteckning på omslaget insida. (#54329) 125:-
(KARL XIV JOHAN). SKÅLAR OCH FÖREDRAG I CARL JOHANS-FÖRBUNDET DEN 8 MARS 1856. Tryckt i Upsala: Leffler, 1856. (2), 83 s. Inklusive Förteckning över Carl Johans-förbundets ledamöter 1856. + Carl Johans-Förbundets Cassa-Räkning den 8:de Mars 1856. (2) s. Häftad med blankt omslag. Med samtida namnteckning på omslaget insida. (#54330) 125:-
(KARL XIV JOHAN). SKÅLAR OCH FÖREDRAG I CARL JOHANS-FÖRBUNDET DEN 8 MARS 1857. Tryckt i Upsala: Leffler, 1857. 119, (1) s. + Förteckning över Carl Johans-förbundets ledamöter 1857. (14) s. + Carl Johans-Förbundets Cassa-Räkning den 8:de Mars 1857. (2) s. Häftad med blankt omslag. (#54325) 125:-
(KARL XIV JOHAN). SKÅLAR OCH FÖREDRAG I CARL JOHANS-FÖRBUNDET DEN 8 MARS 1858. Tryckt i Upsala: Leffler, 1858. (2), 170 s + Bihang (14) s. + Förteckning över Carl Johans-förbundets ledamöter 1858. (18) s. + Carl Johans-Förbundets Cassa-Räkning den 8:de Mars 1858. (2) s. Häftad med blankt omslag. (#54322) 125:-
(KARL XIV JOHAN). SKÅLAR OCH FÖREDRAG I CARL JOHANS-FÖRBUNDET DEN 8 MARS 1859. Tryckt i Upsala: Wahlström, 1859. (2), 80 s Inklusive Förteckning över Carl Johans-förbundets ledamöter 1859. + Carl Johans-Förbundets Cassa-Räkning den 1 Augusti 1859. (2) s. Häftad med blankt omslag. (#54324) 125:-
Kleberg, Johan: KAMMARREVISIONEN - KAMMARRÄTTEN 1695 - 1940. Tryckt i Stockholm: Lindbergs, 1941. 321 s + planscher. 29x20,5 cm. Häftad med liten bläckfläck på främre omslaget. Illustrerad med planscher. Med Eric Österlunds exlibris. Svenska ämbetsverk, del IV. Med dedikation "Till Eric Österlund med vänskap från författaren". (#89720) 200:-
Kleberg, Johan: KAMMARREVISIONEN - KAMMARRÄTTEN 1695 - 1940. Tryckt i Stockholm: Lindbergs, 1941. 321 s + planscher. 29x20,5 cm. Häftad med obetydliga bruksspår. Illustrerad med planscher. Svenska ämbetsverk, del IV. (#47140) 150:-
Kleen, Else (Gwen): KVINNOR OCH KLÄDER. En krönika om adertonhundratalet. Stockholm: Ljus, 1910. Första upplagan tryckt i 1700 exemplar. (3), 250, (1) s. Handbundet halvklotband (G. Hedberg, Stockholm) med något nött titeletikett, främre omslag medbundet. Illustrerad i texten samt med planscher i färg. Med exlibris och namnteckning på det medbundna främre omslaget. (#71294) 200:-
Kléen, Emil A. G.: SVENSKA KANNSTÖPERIER. Stockholm: Nordiska Bokhandeln, 1908. Andra tusendet. (8), 392 s. Handbundet halvklotband (N. B. Andersson, Stockholm, 1922). Inga omslag medbundna. (#89222) 100:-
Klintberg, Bengt af: KUTTRASJU. Folkloristiska och kulturhistoriska essäer. Stockholm: Norstedts, 1998. 237, (1) s. Förlagets pappband med ksyddsomslag. Illustrerad. (#91123) 100:-
Koch, Martin: DET GLÖMDA LANDET. Stockholm: SvenskaAndelsförlaget, 1915. Originalupplagan. 96 s. Häftad med obetydligt solkigt omslag. Med diskret namnstämpel på förtitelbladet. (#41904) 100:-
Koht, Halvdan: DROTTNING MARGARETA OCH KALMARUNIONEN. Stockholm: Natur och Kultur, 1956. 156, (4) s. Häftad. Med exlibris. (#88755) 100:-
KULTUREN 1941. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1942. 175, (9) s. Förlagets tryckta pappband med obetydligt solkigt omslag. Illustrerad. (#64373) 75:-
KULTUREN 1942. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1943. 181, (11) s. Förlagets tryckta pappband med obetydligt solkigt omslag. Illustrerad. (#64372) 75:-
KULTUREN 1944. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1945. 198, (10) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#64371) 75:-
KULTUREN 1947. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1948. 173, (27) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#64311) 75:-
KULTUREN 1949. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1950. 185, (27) s. Förlagets tryckta pappband, med skadad rygg. Illustrerad delvis i färg. (#64291) 75:-
KULTUREN 1950. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1951. 201, (27) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#64285) 75:-
KULTUREN 1951. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1952. 201, (27) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Keramik. (#64284) 75:-
KULTUREN 1952. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1953. 199, (25) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Silver. (#64283) 75:-
KULTUREN 1954. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1955. 225, (23) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Tid. (#64282) 75:-
KULTUREN 1955. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1956. 205, (23) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Bibeln. (#64281) 75:-
KULTUREN 1956. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1957. 178, (22) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. 75-årsjubileum. (#64173) 75:-
KULTUREN 1958. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1959. 212, (20) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. 1500-tal. (#64171) 75:-
KULTUREN 1959. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1960. 204, (20) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Bagateller. (#64165) 75:-
KULTUREN 1961. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1962. 199, (16) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Bok och skrift. (#64163) 75:-
KULTUREN 1962. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1963. 200, s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Skånsk miljö. (#64105) 75:-
KULTUREN 1963. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1964. 199, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Bod och bostad. (#64104) 75:-
KULTUREN 1964. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1964. 191, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Ölets käril. (#64103) 75:-
KULTUREN 1965. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1965. 192, s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Över gränserna. (#64102) 75:-
KULTUREN 1966. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1966. 191 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Silver och fajans. (#64101) 75:-
KULTUREN 1967. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1967. 191, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Möbler (#64095) 75:-
KULTUREN 1968. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1968. 191, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Möbler, Keramik (#64094) 75:-
KULTUREN 1969. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1969. 192 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Metallarbeten. (#64093) 75:-
KULTUREN 1970. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1970. 208 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Textilier Hill. (#64092) 75:-
KULTUREN 1971. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1971. 192 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Hem och hushåll. (#64091) 75:-
KULTUREN 1972. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1972. 191 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Hantverk. (#64085) 75:-
KULTUREN 1973. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1973. 192 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Mera hantverk. (#64084) 75:-
KULTUREN 1974. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1974. 199 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Epok i Renässans. (#64083) 75:-
KULTUREN 1975. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1975. 192 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. 1600-tal. (#64082) 75:-
KULTUREN 1976. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1976. 191 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. 1700-talet. (#64081) 75:-
KULTUREN 1977. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1977. 191 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Mera 1700-tal. (#64075) 75:-
KULTUREN 1978. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1978. 191, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. 1800-talet. (#64074) 75:-
KULTUREN 1979. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1979. 192 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Mera 1800-tal. (#64073) 75:-
KULTUREN 1980. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1980. 198 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. 1900-tal. (#64072) 75:-
KULTUREN 1981. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1981. 183 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Brukat och glömt. (#64071) 75:-
KULTUREN 1982. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1982. 200 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. 100 år. (#64065) 75:-
KULTUREN 1983. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1983. 200 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Ljus och lykta. (#64064) 75:-
KULTUREN 1984. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1984. 190 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Eldstad och värme. (#64063) 75:-
KULTUREN 1985. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1985. 200 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. Köksdon. (#64062) 75:-
KULTUREN 1986. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1986. 200 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#64061) 75:-
KULTUREN 1987. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1987. 200 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#64055) 75:-
KULTUREN 1988. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1988. 216 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#64054) 75:-
KULTUREN 1989. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1989. 180 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#64053) 75:-
KULTUREN 1990. Lunds 1000 års krönika. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1990. 214 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#64052) 75:-
KULTUREN 1991. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1991. 216 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#64051) 75:-
KULTUREN 1992. Karlin och Kulturen. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1992. 216 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#64045) 75:-
KULTUREN 1993. Bröllop. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1993. 216 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#64044) 75:-
KULTUREN 1994. Världskulturen. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1994. 223 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#64043) 75:-
KULTUREN 1995. Bokkulturen i Lund. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1995. 226 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#64042) 75:-
KULTUREN 1996. Intill paradislyckan. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1996. 235 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#63941) 75:-
KULTUREN 1998. Metropolis Daniae ett stycke Europa. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1998. 222 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#63933) 75:-
KULTUREN 1999. Perspektiv på traditionen. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1999. 248 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#63932) 75:-
KULTUREN 2001. Friluftsmuseet. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 2001. 224 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#74587) 75:-
KULTUREN 2002. Tingsligheter. Lund: Årsbok från Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 2002. 211 s. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#63674) 75:-
KULTUREN RUNT. Redaktion: Gunilla Eriksson m.fl. Höganäs: Bra Böcker, 1977. 247 s. 27,5x23 cm. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag i tryckt originalkartong. Illustrerad i färg. (#82568) 125:-
Kurck, A.F. m.fl.: KONGL. MAIJ:TZ OCH RIJKSENS CAMMERRÅDH. Ett trehundraårsminne 1613 18 april 1913. Stockholm: Bröderna Lagerström, 1913. Upplaga tryckt i 300 numrerade exemplar. 24, (1) s. + planscher. 31x24,5 cm. Häftad, omslaget med lättare bruksspår. Dekorationer efter teckningar av Arthur Sjögren. (#47138) 150:-
Lager, Birgitta: STOCKHOLMS BEFOLKNING PÅ JOHAN III:S TID. Stockholm: Stadshistoriska Institutet, 1962. Akademisk avhandling. 193, (3) s. Häftad. Sparsamt illustrerad samt med en monterad plansch. Med dedikation från "förf". (#75228) 125:-
Lagercrantz, Bo / Rehnberg, Mats (Red.): KUNGENS GLADA DAGAR. Bilder från Carl XV:s tid. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1954. 157, (2) s. 27x21,5 cm. Förlagets klotryggsband, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad. (#47053) 100:-
Lagercrantz, Bo / Rehnberg, Mats (Red.): KUNGENS GLADA DAGAR. Bilder från Carl XV:s tid. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1987. Ny upplaga. 157, (2) s. 27x21,5 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad. (#47055) 100:-
Lagerqvist, Lars O.: SVERIGE OCH DESS REGENTER UNDER 1000 ÅR. Stockholm: Bonniers, 1976. Första upplagan. 399, (1) s. 24x17 cm. Förlagets pappband med något skadat skyddsomslag. Illustrerad. (#92831) 125:-
Lagerqvist, Lars O.: SVERIGE OCH DESS REGENTER UNDER 1000 ÅR. Stockholm: Bonniers, 1979. Andra tryckningen. 399, (1) s. 24x17 cm. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#64323) 100:-
Larsson, Inger: SVENSKA MEDELTIDSBREV. Framväxten av ett offentligt skriftspråk. Stockholm: Norstedts, 2003. 250, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i texten samt med 32 planscher i färg. (#52508) 125:-
Larsson, Lars-Olof: DACKELAND. Stockholm: Norstedts, 1979. Första upplagan. 297 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Björn Gidstam. Med svag liten förlagsstämpel i nedre snittet. (#90790) 200:-
Larsson, Lars-Olof: ENGELBREKT ENGELBREKTSSON OCH 1430-TALETS SVENSKA UPPROR. Stockholm: Norstedts, 1984. 255, (1) s. Förlagets pappband med delvis blekt skyddsomslag. Illustrerad. (#92833) 150:-
Larsson, Lars-Olof: SMÅLÄNDSK HISTORIA. Stormaktstiden. Stockholm: Norstedts, 1982. 285, (1) s. I*nbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad. (#84723) 200:-
Larsson, Mats G.: FÄRDER TILL SVERIGES FÖDELSE. Stockholm: Atlantis, 2004. 211, (7) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med kartor och teckningar av Hans Ekerow. En samlingsvolym av SVITJOD. Resor till Sveriges ursprung. och GÖTARNAS RIKEN. Upptäcktsfärder till Sveriges enande. (#89292) 100:-
LA SUÈDE ET LA RUSSIE. Documents et matériaux 1809-1818. Commission de réd.: membres suédois Gunnar Jarring ... Stockholm: Almqvist & Wiksell international, 1985. VII, (1), 460 pp + plates. 26,5x18,5 cm. Publisher's boards. Without dustjacket. Illustrated with 8 plates, partly in colour. French text. (#82983) 150:-
Leche, Hakon: DET SVENSKA KAVALLERIET. Ett truppslags nutidshistoria och framtid. Stockholm: Norstedts, 1979. 303, (1) s + planscher. 25x17 cm. Förlagets dekorerade klotband med liten lagad reva i skyddsomslaget. Fotoillustrerad med planscher, samt teckningar i texten. (#10672) 450:-
Lemnius, Wilhelm BREV OM OMILT KLIMAT, EFTERBLIVENHET OCH FOSTRAN. Faksimil av den latinska texten med svensk översättning av Ejnar Haglund och förord av Fredrik Berg. Uppsala: Appelbergs Boktryckeri, 1962. (25) s. Häftad med tryckt omslag hämtat ur Olaus Magnus' Historia om de nordiska folken (1555). Nyårshälsning från tryckeriet. (#90680) 75:-
Linde, Ebbe: BROTT OCH STRAFF. Stockholm: Brand, 1930. 94, (2) s. Häftad. (#47021) 90:-
Lindgärde, Valborg / Mansén, Elisabeth (Red.): LJUVA MÖTEN OCH ÖMMA SAMTAL. Om kärlek och vänskap på 1700-talet. Stockholm: Atlantis, 1999. 302, (2) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Illustrerad. (#80271) 100:-
Lindorm, Erik: ETT FOLK PÅ MARSCH 1810-1872. Ny svensk historia. En bokfilm. Stockholm: Bonniers, 1961. Ny upplaga. 320 s. 29x21 cm. Förlagets tryckta pappband. Utan skyddsomslag och skyddskassett. Rikt illustrerad. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#76347) 100:-
Lindorm, Erik (Red.): NY SVENSK HISTORIA. CARL XIV JOHAN-CARL XV OCH DERAS TID 1810-1872. En bokfilm. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1942. Första upplagan. 480 s. 30x24 cm. Privatbundet linneband, främre omslag medbundet. Rikt illustrerad. Del 2 av 7 utkomna i samma serien. (#95445) 125:-
Lindorm, Erik (Red.): NY SVENSK HISTORIA. GUSTAF V OCH HANS TID 1907-1918. En bokfilm. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1937. Andra upplagan. 512 s. 30,5x24 cm. Handbundet dekorerat halvskinnband (Bonniers Bokbinderi, Stockholm) med 2 upphöjda bind och övre guldsnitt, omslaget medbundet. Rikt illustrerad. Med något nött pärmpapper och lätt blekt rygg. Del 4 av 7 utkomna i samma serien. (#69587) 200:-
Lindorm, Erik (Red.): NY SVENSK HISTORIA. GUSTAF V OCH HANS TID 1907-1918. En bokfilm. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1937. Andra upplagan. 512 s. 30x23,5 cm. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Rikt illustrerad. Del 4 av 7 utkomna i samma serien. (#69588) 175:-
Lindorm, Erik (Red.): NY SVENSK HISTORIA. GUSTAF V OCH HANS TID 1907-1918. En bokfilm. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1937. Andra upplagan. 512 s. 30x24 cm. Privatbundet linneband, främre omslag medbundet. Rikt illustrerad. Del 4 av 7 utkomna i samma serien. (#95447) 125:-
Lindorm, Erik (Red.): NY SVENSK HISTORIA. GUSTAF V OCH HANS TID 1907-1918. En bokfilm. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1947. Femte upplagan. 512 s. 30x23,5 cm. Förlagets dekorerat linneband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Rikt illustrerad. Del 4 av 7 utkomna i samma serien. (#69590) 125:-
Lindorm, Erik (Red.): NY SVENSK HISTORIA. GUSTAF V OCH HANS TID 1919-1927. En bokfilm. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1938. Första upplagan. 480 s. 30x23 cm. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Rikt illustrerad. Del 5 av 7 utkomna i samma serien. (#69597) 175:-
Lindorm, Erik (Red.): NY SVENSK HISTORIA. GUSTAF V OCH HANS TID 1919-1927. En bokfilm. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1938. Första upplagan. 480 s. 30x24 cm. Privatbundet linneband, främre omslag medbundet. Rikt illustrerad. Del 5 av 7 utkomna i samma serien. (#95448) 125:-
Lindorm, Erik (Red.): NY SVENSK HISTORIA. GUSTAF V OCH HANS TID 1919-1927. En bokfilm. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1950. Andra upplagan. 480 s. 30x23 cm. Förlagets dekorerade linneband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Rikt illustrerad. Del 5 av 7 utkomna i samma serien. (#69596) 125:-
Lindorm, Erik (Red.): NY SVENSK HISTORIA. GUSTAF V OCH HANS TID 1928-1938. En bokfilm. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1940. Första upplagan. 479, (1) s. 30x23 cm. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Rikt illustrerad. Del 6 av 7 utkomna i samma serien. (#95035) 175:-
Lindorm, Erik (Red.): NY SVENSK HISTORIA. GUSTAF V OCH HANS TID 1928-1938. En bokfilm. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1940. Första upplagan. 479, (1) s. 30x24 cm. Privatbundet linneband, främre omslag medbundet. Rikt illustrerad. Del 6 av 7 utkomna i samma serien. (#95449) 125:-
Lindorm, Erik (Red.): NY SVENSK HISTORIA. GUSTAF V OCH HANS TID 1938-1947. En bokfilm. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1947. Första upplagan. 464 s. 30x24 cm. Privatbundet linneband, främre omslag medbundet. Rikt illustrerad. Del 7 av 7 utkomna i samma serien. (#95450) 150:-
Lindorm, Erik (Red.): NY SVENSK HISTORIA. OSCAR II OCH HANS TID (1872-1907). En bokfilm. Stockholm: Svensk Bokfilm, 1977. Upplaga utgiven i 200 numrerade exemplar för namngiven ägare och med tryckt dedikation från Per-Erik Lindorm. 509, (1), VII s. 29,5x23 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med helt guldsnitt, i skyddskassett. Rikt illustrerad. Med gåvotillskrift på dedikationsbladet. (#94207) 250:-
Lindorm, Erik (Red.): NY SVENSK HISTORIA. OSCAR II OCH HANS TID (1872-1907). En bokfilm. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1936. Andra upplagan. 509, (2) s. 30x24 cm. Privatbundet linneband, främre omslag medbundet. Rikt illustrerad. Del 3 av 7 utkomna i samma serien. (#95446) 125:-
Lindorm, Erik (Red.): NY SVENSK HISTORIA. OSCAR II OCH HANS TID (1872-1907). En bokfilm. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1943. Femte upplagan. 509, (2) s. 30x23 cm. Förlagets dekorerade linneband med lätt fläckig rygg, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Rikt illustrerad. Del 3 av 7 utkomna i samma serien. (#69579) 100:-
Lindorm, Per-Erik: ETT FOLK PÅ MARSCH 1947-1959. Ny svensk historia. En bokfilm. Stockholm: Bonniers, 1967. Ny upplaga. 317, (1) s. 29x21 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag och bevarad skyddskassett. Rikt illustrerad. (#47250) 125:-
Lindorm, Per-Erik: ETT FOLK PÅ MARSCH 1960-1977. Ny svensk historia. En bokfilm. Stockholm: Bonniers, 1978. 255, (1) s. 24,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Rikt illustrerad. (#87216) 90:-
Lindorm, Per-Erik: VÅRT KRISTNA ARV. Från Ansgar till våra dagar. En bokfilm. Stockholm: Svensk Bokfilm, 1952. 511 s. 30,5x22 cm. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#90189) 125:-
Lindqvist, Herman: HERMANS HISTORIA. Kungar och drottningar, öden och äventyr i Sveriges förflutna. Stockholm: Sveriges Radio, 1996. Första upplagan. 360 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#59251) 100:-
Lindqvist, Herman: HISTORIEN OM SVERIGE. FRÅN ISLOSSNING TILL KUNGARIKE. Stockholm: Norstedts, 1992. Första upplagan. 406, (2) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. Del 1. (#46092) 100:-
Lindqvist, Herman: HISTORIEN OM SVERIGE. GUSTAVS DAGAR. Stockholm: Norstedts, 2000. Första upplagan, andra tryckningen. 575, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. Del 6. (#46834) 90:-
Lindqvist, Herman: HISTORIEN OM SVERIGE. HISTORIEN OM GUSTAV VASA OCH HANS SÖNER OCH DÖTTRAR. Stockholm: Norstedts, 1993. Första upplagan. 500, (2) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. Del 2. (#46095) 100:-
Lindqvist, Herman: HISTORIEN OM SVERIGE. NYTTAN OCH NÖJET. Stockholm: Norstedts, 1996. Första upplagan. 535, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. Del 5. (#46099) 100:-
Lindqvist, Herman: HISTORIEN OM SVERIGE. NÄR SVERIGE BLEV STORMAKT. Stockholm: Norstedts, 1994. Originalupplagan. 547 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. Del 3. (#46096) 100:-
Lindqvist, Herman: HISTORIEN OM SVERIGE. STORHET OCH FALL. Stockholm: Norstedts, 1995. Originalupplagan. 719, (1) s. Förlagets pappband med lätt skadat skyddsomslag. Sparsamt illustrerad. Del 4. (#53993) 90:-
(LINNÉ, CARL VON) Sjöberg, Nina: UPPÅ RIKSENS STÄNDERS BEFALLNING ... LINNÉ OCH RIKSDAGEN. Utgiven av Riksdagsförvaltningen. Stockholm: Sveriges Riksdag, 2007. 94, (1) s. 22,5x27,5 cm. Förlagets titeldekorerade klotband med påklistrad pärmbild. Illustrerad i färg. (#90642) 125:-
Linnerhielm, Jonas Carl: BREF UNDER RESOR I SVERIGE + BREF UNDER NYA RESOR I SVERIGE. Tryckta i Stockholm: Kumblinska, 1797 och Carl Delén, 1806. Originalupplagorna. Del I och II av III utkomna. Del I; XIV, 220, (4) s. + planscher. Med graverat titelblad och 22 av 24 gravyrer i texten (Skuru sid 208 och Haga sid 215 ej tryckta i detta exemplar), samt 10 helsides gravyrer. Inlagan med lättare bruksspår och några renoverade textsidor. Titelbladet med författarens namn skrivet i bläck, men troligen ej egenhändigt. Del II; Graverat titelblad, XIV, 150, (4) s. + planscher. Illustrerad med titelblad och 25 akvatintgravyrer. Inlagan med några lättare fläckar. 2 delar bundna i ett samtida skadat (främst i de nedre yttre falserna och ryggfoten) halvskinnband. Del III; BREF UNDER SENARE RESOR I SVERIGE, utkom 1816 och saknas här. (#66978) 6500:-
Linnerhielm, Jonas Carl: BREF UNDER RESOR I SVERIGE I-III. Bromma: Rediviva, 1985. (1), XIV, 200, (4); (3), XIV, 150, (4); (1), XIV, 155, (11) s. 25x20 cm. Förlagets pappband. 3 volymer i skyddskartong. Faksimilutgåva efter originalutgåva 1797-1816. Illustrerad med planscher. (#29914) 400:-
Lundebeck, Anders: KRÖNT OCH OKRÖNT PÅ STOCKHOLMS SLOTT. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1955. 374, (1) s. Häftad. Illustrerad. (#88511) 90:-
Lybeck, Otto: ÖRESUND I NORDENS HISTORIA. En marinpolitisk studie. Malmö: Allhems, 1943. 348, (1) s. 28,5x21 cm. Förlagets lätt nötta halvskinnband med övre guldsnitt. Illustrerad delvis med utvikbara planscher i färg. (#59170) 350:-
Lyttkens, Alice: SVENSKA MÖDRAR. Stockholm: Wahlström & Widstrand, (1946). 388, (1) s. 25,5x18,5 cm. Förlagets halvklotband, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Illustrerad med porträtt. (#12589) 100:-
Magnusson, Magnus: VIKINGARNA I ÖST OCH VÄST. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1981. 319, (1) s. 25,5x20 cm. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar och fotografier, även i färg. (#56425) 125:-
MAKT & VARDAG. Hur man styrde, levde och tänkte under svensk stormaktstid. Femton uppsatser redigerade av Stellan Dahlgren, Anders Florén och Åsa Karlsson. Stockholm: Atlantis, 1996. 335, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Form: Christer Jonson. (#47461) 100:-
Manns, Ulla: UPP SYSTRAR, VÄPNEN ER! Kön och politik i svensk 1800-talsfeminism. Stockholm: Atlas, 2005. 213 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#87139) 90:-
Mattsson, Pontus: SVERIGEDEMOKRATERNA IN PÅ BARA SKINNET. Reportage. Stockholm: Natur och Kultur, 2009. 236, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. (#92895) 100:-
Moberg, Vilhelm: MIN SVENSKA HISTORIA BERÄTTAD FÖR FOLKET I-II. Från Oden till Engelbrekt - Från Engelbrekt till och med Dacke. Stockholm: Bonniers, 1970-71. Allt som utkom. Första upplagornas 142:a-151:a och 62:a-103:e tusende. 313, (1); 389, (1) s. Inbundna i förlagets klotband med skyddsomslag. 2 volymer. (#95437) 125:-
Montgomery, Gust.: HISTORIA ÖFVER KRIGET EMELLAN SVERIGE OCH RYSSLAND ÅREN 1808 OCH 1809 I-II. Örebro: N. M. Lindh, 1842. (2), XXVIII, 296, (1) s + 4 utvikbara kartor; (2), 310, (1) s + 2 utav 3 utvikbara kartor. Privatbundet modernare halvklotband. 2 delar i 1 volym. Med exlibris. Sidorna 153-156 i förra delen lagade i marginalen med dokumenttejp. Plansch I prydligt lagad med dokumenttejp. Kartan "Belägenheten af Sveaborg" med mindre bläckfläck. Plansch III "Slaget vid Lappo..." skuren med tryckförlust. Plansch III "Affairen vid Alavo..." skuren i nedre marginalen med obetydlig tryckförlust (den bortskurna delen bifogad). Andra delen med genomgående delvis lätt fuktskada på de sista ca 80 sidorna, samt på de 2 planscherna. Den stora kolorerade kartan saknas. - Gustaf Adolph Montgomery (1791-1861). (#90167) 600:-
Mörner, Magnus: MÄNNISKOR, LANDSKAP, VAROR & VÄGAR. Essäer från svenskt 1600- och 1700-tal. Stockholm: Atlantis, 2001. 299, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med litet skrapmärke på skyddsomslaget. Illustrerad. (#89291) 90:-
Nelsson, Bertil: DUNCKER OCH SAVOLAXBRIGADEN. Finska kriget 1808-09. Lund: Historiska Media, 2000. 267, (4) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i texten samt med planscher i färg. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor. (#94368) 150:-
Nerman, Birger: NÄR SVERIGE KRISTNADES. Stockholm: Skoglunds, 1945. 192, (1) s. Häftad. Illustrerad med kartor och fotografier. Med dedikation från "förf". (#91469) 125:-
Nihlén, John (Red.): SVENSK BYGD OCH NATUR. Göteborg: Kulturhistoriska Förlaget, 1954. 503, (1) s. 28,5x20 cm. Förlagets dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt. Fotoillustrerad. (#47144) 175:-
Nihlén, John (Red.): SVENSK BYGD OCH NATUR. Göteborg: Kulturhistoriska Förlaget, 1954. 503, (1) s. 28,5x20 cm. Förlagets skinnband med helt guldsnitt. Fotoillustrerad. (#71227) 200:-
Norberg, Erik: FLYG I BEREDSKAP. Det svenska flygvapnet i omvandling och uppbyggnad 1936-1942. Stockholm: Allmänna Förlaget, 1971. 254, (1) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. Med diskret namnteckning på förtitelbladet. Ingår i serien: Sverige under andra världskriget. (#19690) 150:-
Nordström, Johan: DE YVERBORNES Ö. Sextonhundratalsstudier. Stockholm: Bonniers, 1934. 198, (1) s. 26x18 cm. Häftad med lättare bruksspår. Illustrerad. Med namnteckning på förtitelbladet. (#22039) 150:-
Nordström, Ludvig: LORT-SVERIGE. Stockholm: Kooperativa förbundets bokförlag, 1938. Första upplagan. 435 s. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med blekt rygg. Utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av författaren. Med rättelselapp. (#40513) 150:-
Nordström, Ludvig: VÄRLDS-SVERGE. Skildringar ur svenska nationens liv. Stockholm: Bonniers, 1928. Originalupplagan. 352, (1) s. Häftad med lätta bruksspår. Illustrerad med teckningar av författaren och fotografiska bilder. (#61289) 75:-
Norlind, Tobias: SVENSKA ALLMOGENS LIV I FOLKSED, FOLKTRO OCH FOLKDIKTNING. Stockholm: Bohlin, 1912. Första upplagan. VII, 695 s. 25x17 cm. Förlagets något skadade och nötta halvfranska band. Illustrerad med 5 färgplanscher och 255 illustrationer i texten. Med några blyertsnoteringar i yttre marginalen. (#47033) 100:-
Norrman, David: SIGISMUND VASA OCH HANS REGERING I POLEN (1587-1632). Stockholm: Norstedts, 1978. 272 s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher. (#95430) 125:-
Nothin, Torsten: DE SOM LÄNKAT LANDETS ÖDEN. Stockhol: Wahlström & Widstrand, 1957. 233, (1) s. Häftad. Med namnteckning på förtitelbladet. (#88794) 90:-
NYA FRONTER? 1943 - spänd väntan. Red: Bo Hugemark. Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2002. Första upplagan, andra tryckningen. 420 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#94970) 90:-
Nyberg, Mikael: KAPITALET.SE. Myten om det postindustriella paradiset. Stockholm: Ordfront, 2001. Första upplagan. 463, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Robert Nyberg. (#92258) 90:-
Nyström, Per: STADSINDUSTRIENS ARBETARE FÖRE 1800-TALET. Stockholm: Tiden, 1955. 466, (5) s. + utvikbar bilaga. 24x16,5 cm. Häftad med lättare bruksspår. Den svenska arbetarklassens historia. (#47070) 100:-
Näsström, Gustaf: FORNA DAGARS SVERIGE I. Kulturhistorisk bilderbok. Hedenhös och medeltid. Stockholm: Bonniers, 1941. 379, (1) s. 27,5x20,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Rikt fotoillustrerad. Med tillskrift på det fria försättsbladet. (#69430) 150:-
Näsström, Gustaf: FORNA DAGARS SVERIGE I. Kulturhistorisk bilderbok. Hedenhös och medeltid. Stockholm: Bonniers, 1941. Andra upplagan. 379, (1) s. 27,5x20,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade halvskinnband med obetydliga bruksspår och övre guldsnitt, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Rikt fotoillustrerad. (#94920) 150:-
Näsström, Gustaf: FORNA DAGARS SVERIGE I. Kulturhistorisk bilderbok. Hedenhös och medeltid. Stockholm: Bonniers, 1941. Andra upplagan. 379, (1) s. 27x20,5 cm. Förlagets halvklotband med omslaget medbundet samt med lagat skyddsomslag. Rikt fotoillustrerad. (#69436) 150:-
Näsström, Gustaf: FORNA DAGARS SVERIGE I. Kulturhistorisk bilderbok. Hedenhös och medeltid. Stockholm: Bonniers, 1941. Andra upplagan. 379, (1) s. 27x20,5 cm. Förlagets halvklotband. Utan skyddsomslag. Rikt fotoillustrerad. (#69437) 125:-
Näsström, Gustaf: FORNA DAGARS SVERIGE II. Kulturhistorisk bilderbok. Vasatid och karolinsk tid. Stockholm: Bonniers, 1948. 358, (6) s. 27,5x20,5 cm. Förlagets dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Rikt fotoillustrerad. (#69438) 200:-
Näsström, Gustaf: FORNA DAGARS SVERIGE III. Kulturhistorisk bilderbok. Frihetstid och gustaviansk tid. Stockholm: Bonniers, 1962. 349, (5) s. 27x20,5 cm. Inbunden i förlagets halvklotband, omslaget medbundet samt med skyddsomslag. Rikt fotoillustrerad. Skyddsomslaget anger texten: 1700-talet. (#69439) 200:-
Näsström, Gustaf: FORNA DAGARS SVERIGE I-III. Kulturhistorisk bilderbok. Hedenhös och medeltid - Vasatid och karolinsk tid - Frihetstid och gustaviansk tid. Stockholm: Bonniers, 1941, 1948 och 1962. Första delen i andra upplagan, de övriga i första upplagan. 379, (1); 358, (6); 349, (5) s. 27x20,5 cm. Inbundna i förlagets halvklotband med något nötta och lagade skyddsomslag. 3 volymer. Rikt fotoillustrerade. (#95086) 450:-
Ohlander, Ann-Sofie / Strömberg, Ulla-Britt: TUSEN SVENSKA KVINNOÅR. Svensk kvinnohistoria från vikingatid till nutid. Stockholm: Prisma, 2002. Andra upplagan. 210, (1) s + planscher. Förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad delvis med planscher i färg. (#91737) 100:-
Ohlmarks, Åke: ALLA SVERIGES DROTTNINGAR. Stockholm: Gebers, 1976. Andra upplagan. 152 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med delvis lätt blekt skyddsomslag med lagad reva. Illustrerad. (#95345) 100:-
Ohlmarks, Åke: ALLA SVERIGES KUNGAR. Stockholm: Gebers, 1973. Andra upplagan. 152 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med delvis lätt blekt skyddsomslag. Illustrerad. (#95344) 100:-
Ohlsson, Bengt: GREGORIUS. Roman. Stockholm: Bonniers, 2005. Sjätte tryckningen. 422, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. (#93525) 75:-
Olán, Eskil: SJÖRÖVARNA PÅ MEDELHAVET OCH LEVANTISKA COMPANIET. Historien om Sveriges gamla handel med Orienten. Tryckt i Göteborg: Elanders, 1921. 171, (4) s. 25x19,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Illustrerad med 87 bilder i texten. Med exlibris. (#94377) 250:-
Olivecrona, Gustaf: SPEKULANTERNA. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1984. 202, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Inflation och skattelagar gjorde dem till mångmiljonärer. (#47001) 75:-
Olivecrona, Gustaf: SVENSKARNA OCH DERAS HERRAR. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1974. 191 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. (#47023) 75:-
Olson, Hans-Erik: FRÅN HEMGÅRD TILL UNGDOMSGÅRD. En studie i den svenska hemgårdsrörelsens historia. Stockholm: Riksförbundet Sveriges Fritids- och Hemgårdar, 1982. 279, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Med förbundets klisterdekaler. (#94068) 100:-
Oscar II: SKRIFTER PÅ PROSA. Stockholm: P.B. Eklunds, 1888. Originalupplagan. 120, (1) s. Förlagets dekorerade klotband. Illustrerad med utvikbar karta och litograferat porträtt. Utgiven under författarnamnet Oscar Fredrik. (#72771) 250:-
Paulsson, Gregor: SVENSK STAD II. Liv och stil i svenska städer under 1800-talet II. Stockholm: Bonniers, 1950. Originalupplagan. V, (3) sidorna 305- 616. 28x19 cm. Förlagets dekorerade linneband. Utan skyddsomslag. Illustrerad samt med bilagor. 3 delar utkom totalt i denna upplaga. (#59888) 350:-
Paulsson, Gregor: SVENSK STAD I-II. Liv och stil i svenska städer under 1800-talet I-II. Stockholm: Bonniers, 1950. Originalupplagan. XIII, (3), V, (3), 616 s. 28x19 cm. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt. Utan skyddsomslag. 2 volymer. Illustrerade samt med bilagor. Del I med tillskrift på det fria försättsbladet. Banden med lättare brukssspår. 2 delar av 3 utkomna. Del III: Från bruksby till trädgårdsstad, utkom 1953. (#59887) 600:-
(PECHLIN, CARL FREDRIK) Lindeberg, Hj.: EN RÄNKSMIDARE. Strödda blad ur 1700-talets partistrider. Stockholm: Norstedts, 1928. 235, (1) s. Häftad. Illustrerad. (#88773) 125:-
Planting, Birger: DE JORDRIKA STORMÄNNEN. Stockholm: LT, 1952. 187 s + planscher. Förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Fotoillustrerad med planscher. Magnus Ladulås, Bo Jonsson Grip, Hans Brask, Per Brahe d.ä., Magnus Gabriel De la Gardie. (#41223) 125:-
POSTHUMUS (pseudonym för Carl Johan Hellberg): UR MINNET OCH DAGBOKEN OM MINA SAMTIDA. PERSONER OCH HÄNDELSER EFTER 1815 INOM OCH UTOM FÄDERNESLANDET, NIONDE OCH TIONDE DELEN. Kronprinsens regent. - Carl XV Konung. Tiers-état och folktribuner 1857-1860. - Tvisterna om Norge. - Carl XV:s kraft-period. Jernvägens Westra stambana 1860-1863. Stockholm: Adolf Bonnier, 1873. VIII, 241, (1); VIII, 242, (1) s. Äldre ej samtida halvklotband, samtliga omslag medbundna. 2 delar i 1 volym. Inlagorna delvis lätt lagerfläckade. Med namnteckning på det fria försättsbladet, samt med exlibris. (#74987) 100:-
Pursche, Werner: TIMMERMANSÄMBETET I STOCKHOLM FÖRE 1700 + BIHANG. Stockholms Byggmästareförening. Stockholm: Byggförlaget, 1979. Akademisk avhandling vid Stockholms universitet. 357; 1056 s. Förlagets tryckta pappband, Bihanget Limhäftad. 2 volymer. (#81277) 150:-
Rehnberg, Mats (Red.): SVERIGE I FEST OCH GLÄDJE I-II. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1947-48. Del II med undertitel: Från solguden till Zorn. 253, (3); 268, (3) s. 27,5x20,5 cm. Förlagets halvklotband, båda främre omslagen medbundna. Utan skyddsomslag. 2 volymer. Illustrerade. Texter av Biger Nerman, Jan Fridegård, Mats Åmark, Åke Meyerson, Bo Gyllensvärd, Thord Plænge-Jacobson, Gustaf Hilleström, Alice Lyttkens, STen Lundwall, Marika Stiernstedt, Gustaf Hedenvind-Eriksson, Mats Rehnberg, Wilhelm Holmqvist, Sverker Ek, Hilding Celander, Brynolf Hellner, Martin P:n Nilsson, Brita Stjernswärd, Gerda Boëthius och Björn-Erik Höijer. (#46947) 275:-
Rehnberg, Mats (Red.): SVERIGE I FEST OCH GLÄDJE I-II. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1947-48. Del II med undertitel: Från solguden till Zorn. 253, (3); 268, (3) s. 28x20,5 cm. Häftade. Utan skyddsomslag. 2 volymer. Illustrerade. Texter av Biger Nerman, Jan Fridegård, Mats Åmark, Åke Meyerson, Bo Gyllensvärd, Thord Plænge-Jacobson, Gustaf Hilleström, Alice Lyttkens, STen Lundwall, Marika Stiernstedt, Gustaf Hedenvind-Eriksson, Mats Rehnberg, Wilhelm Holmqvist, Sverker Ek, Hilding Celander, Brynolf Hellner, Martin P:n Nilsson, Brita Stjernswärd, Gerda Boëthius och Björn-Erik Höijer. (#46948) 175:-
Reinius, Gunnar (Red.): UTFLYKT I BILDER. Från sekelskiftets Sverige. Förord av Mauritz Edström. Stockholm: LTs förlag, 1976. (129) s. 27,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med lagade revor i skyddsomslaget. Fotoillustrerad. (#83320) 100:-
Reinius, Gunnar (Red.): UTFLYKT I BILDER. Från sekelskiftets Sverige. Förord av Mauritz Edström. Stockholm: LTs förlag, 1976. (129) s. 27,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#4901) 150:-
RIKSDAG, KAFFEHUS OCH PREDIKSTOL. Frihetstidens politiska kultur 1766-1772. Redaktion: Marie-Christine Skuncke och Henrika Tabdefelt. Stockholm: Atlantis och Helsingfors: Svenska Litteratursällskapet i Finland, 2003. 431, (1) s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Illustrerad. (#85375) 90:-
RIKSHUVUDBOKEN AV ÅR 1623. Presenterad av auktoriserade revisorn Per V. A. Hanner. Tillägnad professor Oskar Sillén. Stockholm: Affärsekonomi, 1952. Upplaga 500 numrerade exemplar. 32 s. 35,5x23,5 cm. Förlagets tryckta halvklotband. Texter samt sidor i faksimil. (#85507) 250:-
Roberts, Michael: SVERIGE SOM STORMAKT 1560-1718. Uppkomst och sönderfall. Stockholm: Bonniers, 1980. 149, (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med kartor. (#43936) 150:-
Roland, Carl von: FLYKTEN FRÅN RYSSLAND. Karolinen Rolands flykt 1709-1716. Bearbetning av Tommy Jansson. Stockholm: Bäckströms, 2004. 349, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad. (#70736) 50:-
Rudbeck, Olaus: ATLAND ELLER MANHEIM II. Olaus Rudbecks Atlantica. Svenska originaltexten. På uppdrag av Lärdomshistoriska Samfundet utgiven av Axel Nelson. Uppsala och Stockholm: Almqvist & Wiksell/Lärdomshistoriska Samfundet, 1939. 708 s. 24,5x18,5 cm. Förlagets dekorerade klotband, omslaget medbundet. Med Eric Österlunds exlibris. Lychnos-biblioteket 2:2. Endast del 2 av 5 utkomna. (#69740) 450:-
(RUDBECK, OLOF D.Ä.). RUDBECKSSTUDIER. Festskrift vid Uppsala universitets minnesfest till högtidhållande av 300-årsminnet av Olof Rudbeck d.ä:s födelse. Uppsala, ALmqvist & Wiksell, 1930. 337 s. 27x19 cm. Häftad. Illustrerad. (#31464) 200:-
Ruin, Olof: MELLAN SAMLINGSREGERING OCH TVÅPARTISYSTEM. Den svenska regeringsfrågan 1945-1960. Stockholm: Bonniers, 1968. 398, (1) s. Häftad. (#46944) 100:-
Sahlberg, Gardar: BERÖMDA SVENSKAR FRÅN TOLV SEKLER. Stockholm: Bonnier Fakta, 1981. Första upplagan. 367 s. Förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Rikt illustrerad. (#84703) 150:-
Sahlberg, Gardar: DEN ARISTOKRATISKA LIGAN. Sammansvärjningen mot Gustaf III. Stockholm: Bonniers, 1969. 282, (1) s. Förlagets klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad. Med Namnteckning på det fria försättsbladet. (#19156) 175:-
Sahlberg, Gardar: FERSENSKA MORDET. Hur kunde det hända? Stockholm: Bonniers, 1974. 268 s + planscher. Förlagets pappband med lagade revor i skyddsomslaget med blekt rygg. Illustrerad med planscher. (#86484) 200:-
Sahlberg, Gardar: FERSENSKA MORDET. Hur kunde det hända? Stockholm: Bonniers, 1974. 268 s + planscher. Häftad med lätt skadat skyddsomslag (förhandexemplar). Illustrerad med planscher. Med namnteckning på förtitelbladet. (#67376) 100:-
Sahlberg, Gardar: LEVANDE BILDER FRÅN ETT SVUNNET SVERIGE 1897-1913. Stockholm: Bonniers, 1966. 120 s. 24,5x26 cm. Förlagets klotband med renoverat skyddsomslag. Fotoillustrerad. (#12597) 100:-
Sahlberg, Gardar: MERA MAKT ÅT KUNGEN. Revolutionsförsöket 1756. Ett reportage. Stockholm: Bonniers, 1976. 246 s. Förlagets tryckta pappband med lagat skyddsomslag. Illustrerad. (#87152) 100:-
Sahlberg, Gardar: MERA MAKT ÅT KUNGEN. Revolutionsförsöket 1756. Ett reportage. Stockholm: Bonniers, 1976. 246 s. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad. (#12596) 125:-
Sahlberg, Gardar: MERA MAKT ÅT KUNGEN. Revolutionsförsöket 1756. Ett reportage. Stockholm: Bonniers, 1976. 246 s. Förlagets tryckta pappband. Utan skyddsomslag. Illustrerad. Med exlibris. (#46890) 75:-
SAMLINGSBAND. Ringborg, Carl Wilh.: TVIFVELSMÅL. Hans Excellens, Herr Justitie Stats-Ministern m. m. Friherre Louis de Geer underställde. Uppsala: Kongl. Akad. Boktryckeriet, 1865. Andra upplagan. 15 s. + Karl Gustaf Uggla: DET HVILANDE REPRESENTATIONS-FÖRSLAGET, skärskådadt i sex tablåer från en arbetares synpunkt. Stockholm: Riis, 1865. 32 s. + Christopher Jacob Bosström: ÄRO RIKETS STÄNDER berättigade att för svenska folket besluta och fastställa det nu hvilande så kallade representationsförslaget? Uppsala: Kongl. Akad. Boktryckeriet, 1865. 21 s. + Henning Hamilton: BIDRAG TILL GRANSKNINGEN AF Kongl.Maj:ts nådiga proposition till Rikets Ständer om antagande af ny Riksdagsordning och dermed sammanhängande ändringar i Regeringsformen; gifven Stockholms slott den 5 Januari 1863. Uppsala: Kongl. Akad. Boktryckeriet, 1865. 35 s. + RESERVATIONER afgifna af 8 ledamöter inom Constitutions-utskottet vid riksdagen 1862-63 i anledning af Kongl. Maj:ts nådiga proposition om antagande af ny riksdags-ordning. Uppsala: Kongl. Akad. Boktryckeriet, 1865. 34 s. + Thomas Hare: REPRESENTATION FÖR MINORITETERNA GENOM VAL-LAG. Uppsala: Kongl. Akad. Boktryckeriet, 1866. X, 22 s. Inbunden i ett samtida handbundet dekorerat halvskinnband (Carl de Brun, Wisby). 6 arbeten i 1 volym. (#93385) 350:-
Schück, Herman: KYRKA OCH RIKE - från folkungatid till vasatid. Stockholm: Sällskapet Runica et Mediævalia, 2005. 317, (3) s. Inbunden i förlagets titeldekorerad klotband med skyddsomslag. Scripta minora 11. (#93468) 150:-
Schön, Ebbe: KUNGAR, KRIG OCH KATASTROFER. Vår historia i sägen och tro. Stockholm: Hjalmarson & Högberg, 2005. Tredje omarbetade och utökade upplagan. 247, (1) s. 24,5x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#63572) 125:-
Schön, Ebbe: KUNGAR, KRIG OCH KATASTROFER. Vår historia i sägen och tro. Stockholm: Rabén Prisma, 1993. Första upplagan. 203, (1) s. 24,5x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad delvis i färg. (#86095) 150:-
Silvén-Garnert, Eva / Söderlind, Ingrid: ETT ANNAT SVERIGE. Dokument om folkets kamp 1200-1720. Stockholm: LT, 1980. 250, (1) s. Limhäftad. Illustrerad. (#47027) 100:-
SKÄRGÅRDSFLOTTAN. Uppbyggnad, militär användning och förankring i det svenska samhället 1700-1824. Redaktör: Hans Norman. Lund: Historiska Media, 2000. 414, (2) s + planscher. Inbunden förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i texten samt med planscher i färg. (#93600) 200:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE 1-18. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1966-72. 7144 s. Förlagets dekorerade konstläderband med övervägande bra skyddsomslag. Komplett svit i 18 volymer. Skyddskassetter av papp medföljer till alla volymerna utom till Skåne I-III. Rikt illustrerade övervägande med fotografier, delvis i färg. Skåne 1-3, Uppland 1-2, Halland/Bohuslän/Blekinge, Södermanland 1-2, Västergötland/Värmland/Dalsland 1-2, Närke/Västmanland, Dalarna/Norrland, Östergötland 1-2, De kungliga slotten 1-2, Riksfästen och residens, Småland/Öland/Gotland. (#33490) 9000:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. DALARNA - NORRLAND. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1969. 371, (2) s. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag, i skyddskassett. Rikt illustrerad övervägande med fotografier, delvis i färg, samt med utvikbar kolorerad karta. (#54734) 450:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. DALARNA - NORRLAND. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1969. 371, (2) s. Förlagets dekorerade konstläderband. Utan skyddsomslag. Rikt illustrerad övervägande med fotografier, delvis i färg, samt med utvikbar kolorerad karta. (#81125) 400:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. DE KUNGLIGA SLOTTEN 1-2. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1971. 343; 353 s. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag. 2 volymer utan skyddskassett. Rikt illustrerade övervägande med fotografier, delvis i färg. Andra delen med lagat skyddsomslag. (#91883) 450:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. DE KUNGLIGA SLOTTEN 2. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1971. 353 s. Förlagets dekorerade konstläderband med skadad rygg. Utan skyddsomslag. Rikt illustrerad övervägande med fotografier, delvis i färg. Endast andra delen av två utkomna. (#84708) 100:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. HALLAND - BOHUSLÄN - BLEKINGE. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1968. 386, (8) s. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag, i skyddskassett. Rikt illustrerad övervägande med fotografier, delvis i färg, samt med kolorerade kartor. (#91880) 750:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. NÄRKE - VÄSTMANLAND. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1969. 436, (1) s. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag, i skyddskassett. Rikt illustrerad övervägande med fotografier, delvis i färg, samt med kolorerad utvikbar karta. Med lagad reva i rygghuvudet av skyddsomslaget. (#91882) 700:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. RIKSFÄSTEN OCH RESIDENS. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1971. 425, (2) s. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag, i skyddskassett. Rikt illustrerad övervägande med fotografier, delvis i färg. (#50028) 450:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. RIKSFÄSTEN OCH RESIDENS. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1971. 425, (2) s. Förlagets dekorerade konstläderband. Utan skyddsomslag. Rikt illustrerad övervägande med fotografier, delvis i färg. Med exlibris. (#81126) 400:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. SKÅNE 1. Malmöhus län / Norra delen. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1966. 372 s. Förlagets dekorerade konstläderband. Utan skyddsomslag. Rikt illustrerad övervägande med fotografier, delvis i färg. Endast del 1 av 3. (#39714) 300:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. SKÅNE 1-3. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1966. 375, (1); 413, (1); 421, (2) s. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag. 3 volymer. Rikt illustrerade övervägande med fotografier, delvis i färg. Skyddsomslaget till del 1 tejplagat, de övriga med lättare bruksspår. (#71579) 1200:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. SKÅNE 1-3. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1966. 375, (1); 413, (1); 421, (2) s. Förlagets dekorerade konstläderband. Utan skyddsomslag. 3 volymer. Rikt illustrerade övervägande med fotografier, delvis i färg. (#81123) 1000:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. SÖDERMANLAND 1-2. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1968. 385, (1); 372, (2) s. Inbundna i förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag (små lagade revor i andra delens skyddsomslag). 2 volymer i lätt skadad skyddskassett. Rikt illustrerade övervägande med fotografier, delvis i färg, samt med utvikbar kolorerad karta. (#95435) 1800:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. VÄSTERGÖTLAND - VÄRMLAND - DALSLAND, 1-2 Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1968. 435, (1); 383, (1) s + karta. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag. 2 volymer i skyddskassett. Rikt illustrerade övervägande med fotografier, delvis i färg, samt med kolorerad karta. (#91884) 1500:-
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE. ÖSTERGÖTLAND 1-2. Huvudredaktör: Sven T. Kjellberg. Malmö: Allhem, 1971. 428, (2); 359, (1) s. Förlagets dekorerade konstläderband med skyddsomslag. 2 volymer i skyddskassett. Rikt illustrerade övervägande med fotografier, delvis i färg, samt med utvikbar kolorerad karta. (#91885) 1500:-
Staf, Nils: MARKNAD OCH MÖTE. Studier rörande politiska underhandlingar med folkmenigheter i Sverige och Finland intill Gustav II Adolfs tid. Akademisk avhandling. Tryckt i Stockholm: Esslte, 1935. XXIII, 387 s. Håäftad med lätt nött och solkigt omslag. Med dedikation från "förf". (#48223) 150:-
Stavenow, Ludvig: FRIHETSTIDEN DESS EPOKER OCH KULTURLIF. Göteborg, Wettergren & Kerber, 1898. (8), 234 s. Äldre något nött halvfranskt band, bakre omslag medbundet. Med exlibris. (#32261) 125:-
Stavenow, Ludvig: FRIHETSTIDEN DESS EPOKER OCH KULTURLIF. Göteborg: Wettergren & Kerber, 1907. Andra upplagan. (8), 229 s. Bunden tillsammans med KONUNG GUSTAF III. Göteborg: Wettergren & Kerber, 1901. (8), 186 S. Äldre obetydligt nött halvpergamentband. Inga omslag medbundna. 2 arbeten i 1 volym. Med namnteckning på det fria försättsbladet. (#32327) 150:-
Steckzén, Birger: SVENSKT OCH BRITTISKT. Sex essayer. Stockholm: Gebers, 1959. 322, (1) s. Häftad. Illustrerad med planscher, delvis i färg. (#46943) 100:-
Stiernman, Anders Anton von: TAL OM DE LÄRDA VETTENSKAPERS TILSTÅND I SVEARIKE, UNDER HERDENDOMS OCH PÅFVEDÖMS TIDEN. Hållit för Kongl. Vettenskaps Academien, vid præsidii nedlägande den 4 novembris, år 1758. (2), 130 s. + utvikbar graverad plansch. + (Johan Ihre): BREF, INNEHÅLLANDE BIHANG TILL ETT NYLIGEN UTKOMMET TAL, OM DE LÄRDA WETTENSKAPERS TILLSTRÅND I SWEA RIKE UNDER HEDENDOMS- OCH PÅWEDÖMES-TIDEN. Upsala: Kongl. Acad. Tryckeriet, 1759. 28 s. + E. E. (Erik Ekholm): NÅGRA ANMÄRKNINGAR ÖFER ET I UPSALA UTGIFET BREF, SOM KALLAS BIHANG TIL ET NYLIGEN UTKOMMET TAL. Stockholm: Lars Salvius, 1759. 24 s. Samt extrakt skrivet av densamme utgivet April, Maj o Junius 1759. (8) s. 4 arbeten bundna i ett tidigt 1900-tals halvfranskt band ( Carl Svanberg, Wexiö). Med modernare exlibris på det klistarde försättsbaldet samt Stiermans exlibris klistrat på det fria försättsbladet. (#42766) 2500:-
STORMVARNING. Sverige inför andra världskriget. Red: Bo Hugemark. Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2002. Första upplagan, andra tryckningen. 184 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#94972) 90:-
Strindberg, August: SVENSKA FOLKET I HELG OCH SÖKEN, I KRIG OCH FRED, HEMMA OCH UTE ELLER ETT TUSEN ÅR AF SVENSKA BILDNINGENS OCH SEDERNAS HISTORIA 1-2. Stockholm: Fritze's, 1882. Originalupplagan. (8), 500, (2); (4), 480 s. 24,5x17 cm. Handbundna samtida trevliga halvskinnband, med marmorerade snitt. 8:e häftets främre omslag medbundet. 2 volymer. Genomgående illustrerade med träsnitt av Carl Larsson m.fl. Med tillskrift på det medbundna omslaget "Red. af Hemvännen Till benäget omnämnande, hfullt från förl.". Zetterlund I: 19. (#56663) 850:-
Strindberg, August: SVENSKA FOLKET I HELG OCH SÖKEN, I KRIG OCH FRED, HEMMA OCH UTE ELLER ETT TUSEN ÅR AF SVENSKA BILDNINGENS OCH SEDERNAS HISTORIA 1-2. Stockholm: Fritze's, 1882. Originalupplagan. (8), 500, (2); (4), 480 s. 25,5x18 cm. Privatbundna enklare klotband. 2 volymer. Genomgående illustrerade med träsnitt av Carl Larsson m.fl. Zetterlund I: 19. (#30295) 400:-
Strindberg, Axel: BONDENÖD OCH STORTMAKTSDRÖM. En historia om klasskamp i Sverige 1630-1718. Stockholm: Gidlunds, 1971. Ny upplaga. 335 s. Pocket. Med dedikation från "Axel Strindberg". (#46910) 75:-
Strindberg, Axel: RÖDA ELDAR, SVARTA ÅR. En krönika om Sverige 1917-1933. Stockholm: Gidlunds, 1975. 128 s. Häftad. (#46909) 75:-
Strömberg, Sven: HARPSUND - HUS OCH HÄNDELSER. Stockholm: Byggförlaget, 2003. 204, (4) s. 30x19 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#84613) 100:-
Sumner, Anne: BORGERLIGA AMBITIONER OCH ADLIGA IDEAL. Slott och byggherrar i Sverige kring sekelskiftet 1900. Stockholm: Carlssons, 2004. 440 s. 24,5x17 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i texten samt med fotografiska planscher i färg. (#78696) 90:-
Sundbärg, Gustav: SVERIGES LAND OCH FOLK. Historisk-statistisk handbok. Stockholm: Norstedts, 1901. Första upplagan. IX, (1), 1027, (1) s. 25x17,5 cm. Förlagets dekorerade klotband. Illustrerad, delvis med fotografier och kartor i färg. (#50809) 125:-
Sundgren, Per: KULTUREN OCH ARBETARRÖRELSEN. Kulturpolitiska strävanden från August Palm till Tage Erlander. Stockholm: Carlssons, 2007. 391 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad. (#91734) 100:-
Swahn, Jan-Öjvind / Jennersten, Ola: SAINT-BARTHÉLEMY. Sveriges sista koloni. Höganäs: Wiken, 1985. 155 s. 24,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Rikt illustrerad i färg med äldre bilder och fotografier av Ola Jennersten. (#94356) 200:-
SVENSKA ARMÉNS RESERVOFFICERSFÖRBUND 1924-1934. Minnesskrift utgiven med anledning av förbundets tioårsjubileum, under redaktion av Birger Steckzén. Tryckt i Stockholm: Bröderna Lagerström, 1934. 112 s. 26x18,5 cm. Inbunden i halvskinnband med blekt och lätt nött rygg, främre omslag medbundet. Fotoillustrerad. (#94106) 125:-
SVENSKA FLAGGANS DAG 1915 - 1940. Minnesskrift vid firandet av Natiuonaldagen tjugofemte gången den 6.6. 1940. Redaktion: Yngve Hedvall och Nils Lundqvist. Tryckt i Stockholm: Esselte, 1940. Numrerad upplaga tryckt i 1500 exemplar. 35, (1) s. 30x21,5 cm. Förlagets tryckta pappband med blekt och lätt nött rygg, omslaget medbundet. Fotoillustrerad. (#47125) 125:-
SVENSKA FLOTTANS HISTORIA I-III. Örlogsflottan i ord och bild från dess grundläggning under Gustav Vasa fram till våra dagar. Redaktionskommitténs ordförande: Otto Lybeck. Bildredaktör: S. Artur Svensson. Malmö: Allhem, 1942-45. Bibliofilupplaga tryckt i 300 numrerade exemplar för namngiven ägare. 533, (2); 561, (1); 675, (1) s + planscher. 33,5x25,5 cm. Inbundna i förlagets handbundna skinnband med helt guldsnitt, handgjort marmorerat för- och eftersättspapper och inre denteller i äkta guld samt med det gamla Amiralitetskollegiets 1600-talssigill i guld på främre pärmen. 3 volymer. Rikt illustrerade med bl.a. planscher i färg, delvis utvikbara. Banden med obetydliga bruksspår och mindre nötmärken, samt med gåvotillskrift från den ursprunglige ägaren. Alfabetiskt register som utkom 1949, ingår ej. (#95030) 3500:-
SVENSKA KRUSBÄR. En historiebok om Sverige och svenskar. I urval av Björn Linnell och Mikael Löfgren. Stockholm: Bonnier Alba, 1995. 625, (1) s Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag, med mycket lätta bruksspår. Sparsamt illustrerad. (#95185) 150:-
SVENSKA KULTURBILDER I-XII. Utgivna under redaktion av Sigurd Erixon och Sigurd Wallin. Stockholm: Skoglunds, 1929-32. Ca 2000 s. 27x19 cm. Inbundna i handbundna dekorerade halvskinnband (Nordiska Bokhandeln, Stockholm) med obetydliga bruksspår och lätt blekta ryggar och övre guldsnitt. 12 delar i 6 volymer. Rikt illustrerade, delvis i färg. Ny följd utkom senare. (#93293) 750:-
SVENSKA KULTURBILDER I-XII. Utgivna under redaktion av Sigurd Erixon och Sigurd Wallin. Stockholm: Skoglunds, 1935. Ca 2000 s. 27x19 cm. Inbundna i förlagets halvskinnband med obetydliga bruksspår, ryggdekor och övre guldsnitt. 12 delar i 6 volymer. Rikt illustrerade, delvis i färg. Ny följd utkom senare. (#12935) 600:-
SVENSKA KULTURBILDER I-XII + NY FÖLJD I-XII. Utgivna under redaktion av Sigurd Erixon och Sigurd Wallin. Stockholm: Skoglunds, 1934-38. Ca 4000 s. 27x19 cm. Förlagets halvskinnband med ryggdekor och övre guldsnitt. 24 delar i 12 volymer. Rikt illustrerade, delvis i färg. En mycket välbevarad komplett svit. (#811) 3500:-
SVENSKA LANDSKAPSLAGAR. FEMTE SERIEN: ÄLDRE VÄSTGÖTALAGEN, YNGRE VÄSTGÖTALAGEN, SMÅLANDSLAGENS KYRKOBALK OCH BJÄRKÖARÄTTEN. Tolkade och förklarade av Åke Holmbäck och Elias Wessén. Stockholm: Gebers, 1946. Första upplagan. CXVI, 493 s. 25x17,5 cm. Häftad med obetydliga bruksspår. (#67297) 200:-
SVENSK HISTORIA. Konst och Minnesmärken berätta. En bildkrönika redigerad av Gösta Lundquist och Tage Nilsson. Texten författad av Knut Hagberg, Karl-Gustaf Hildebrand, Erik Lundberg, Birger Nerman och Adolf Schück. Stockholm: Forum, 1950. 602, (1) s. 30x23 cm. Handbundet dekorerat halvskinnband (Nordiska Bokhandeln, Stockholm) med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. (#94934) 250:-
SVENSK HISTORIA. Konst och Minnesmärken berätta. En bildkrönika redigerad av Gösta Lundquist och Tage Nilsson. Texten författad av Knut Hagberg, Karl-Gustaf Hildebrand, Erik Lundberg, Birger Nerman och Adolf Schück. Stockholm: Forum, 1950. 602, (1) s. 30x23 cm. Inbunden i förlagets halvskinnband med lättare bruksspår och med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. (#46673) 150:-
SVERIGE OCH DEN ISLAMSKA VÄRLDEN - ETT SVENSKT KULTURARV. Projektledare: Karin Ådahl. Redaktion: Karin Ådahl, Suzanne Unge Sörling och Viveca Wessel. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2002. 371, (1) s . 27,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Övervägande fotoillustrerad i färg. (#72611) 125:-
SVERIGES FÖRSVAR I-III. Historisk översikt av dess allmänna utveckling och de enskilda förbandens liv genom seklerna. Utgiven under redaktion av C. W. Kleen och E. H. K:son Björn. Stockholm: Svenska Bokhandelscentralen, 1927-28. 280; 439, (1); 395, (1) s + planscher. 29,5x21 cm. Förlagets halvskinnband med obetydligt nötta ryggar och övre guldsnitt. Med lättare nötskador på ryggfötterna. 3 volymer. Illustrerade med planscher delvis i färg. (#89718) 500:-
SVERIGES HISTORIA GENOM TIDERNA I-V. Redigerad av Harry Maiander. Stockholm: Saxon & Lindström, 1947-53. 528; 512; 624; 560; 598, XC s + planscher. Inbundna i förlagets halvskinnband med obetydligt blekta ryggar. 5 volymer. Illustrerade i texten samt med planscher delvis i färg. (#95441) 250:-
(SVERIGES RIKSBANK) Samuelsson, Kurt: FRÅN STORMAKT TILL VÄLFÄRDSSTAT. Svensk samhällsutveckling under 300 år. En jubileumsskrift utgiven med anledning av Sveriges riksbanks 300-åriga tillvaro. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1968. 348 s. 23,5x15,5 cm. Förlagets dekorerade pappband med lagad reva i skyddsomslaget. (#88571) 125:-
(SVERIGES RIKSBANK) Samuelsson, Kurt: FRÅN STORMAKT TILL VÄLFÄRDSSTAT. Svensk samhällsutveckling under 300 år. En jubileumsskrift utgiven med anledning av Sveriges riksbanks 300-åriga tillvaro. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1968. 348 s. 23,5x15,5 cm. Förlagets dekorerade pappband. Utan skyddsomslag. (#43299) 100:-
SÄLLSYNTA BLAD UR VÅRT LANDS HISTORIA. Stockholm: Literaturföreningens Förlag, 1885. 239 s. Handbundet äldre halvklotband, omslaget medbundet. Främre omslag och titelbladet med mindre genomgående fläck. Utan angiven författare. (#35186) 200:-
Tersmeden, P.R.: GÖTA KANALS INVIGNING 1832 SKILDRAD I BREV. Linköping: Billsten, 1919. 20 s. Kammerhäftad med tryckt omslag. Noter av J.P. (Johannes Petrelli). Med tillskrift "Till Lars Tersmeden från faster Ann Margret". (#66905) 125:-
Thanner, Lennart: REVOLUTIONEN I SVERIGE EFTER KARL XII:S DÖD. Den inrepolitiska maktkampen under tidigare delen av Ulrika Eleonora d.y:s regering. Tryckt i Uppsala: Almqvist & Wiksell, 1953. XVI, 503 s. 24,5x16 cm. Häftad med obetydligt nött tryckt omslag. Med dedikation från "förf". (#93755) 125:-
Thordeman, Bengt: INVASION PÅ GOTLAND 1361. Dikt och verklighet. Stockholm: Gebers, 1944. 230, (2) s + planscher. Häftad med tejplagat omslag. Fotoillustrerad med 36 planscher. Med namnteckning på främre omslaget. (#90263) 100:-
Thorsell, Staffan: SVERIGE I VITA HUSET. Stockholm: Bonner Fakta, 2004. 329, (1) s + planscher. Förlagets pappband med små lagade revor i skyddsomslaget. Fotoillustrerad med planscher delvis i färg. (#91733) 100:-
TIOTUSEN ÅR I SVERIGE. Redaktion: Sigurd Curman, Birger Nerman och Dagmar Selling. Stockholm: Statens Historiska Museum, 1945. 500 s. 32x24 cm. Förlagets dekorerade linneband. Fotoillustrerad delvis i färg. (#19948) 300:-
Tjerneld, Staffan: DET ROMANTISKA 20-TALET. Stockholm: Norstedts, 1963. 157, (2) s. 28,5x21 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Rikt fotoillustrerad. (#47146) 125:-
Tjerneld, Staffan: DET ROMANTISKA 20-TALET. Stockholm: Norstedts, 1963. 157, (2) s. 28,5x21 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Rikt fotoillustrerad. (#47147) 90:-
Tjerneld, Staffan: DET ROMANTISKA 20-TALET. Stockholm: Norstedts, 1963. 157, (2) s. 28,5x21 cm. Inbunden i förlagets dekorerade skinnryggsband med övre guldsnitt. Utan skyddsomslag. Rikt fotoillustrerad. (#47148) 150:-
Tjerneld, Staffan: DET ROMANTISKA 20-TALET. Stockholm: Norstedts, 1963. 157, (2) s. 28,5x21 cm. Inbunden i förlagets halvskinnband med övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Utan skyddsomslag. Rikt fotoillustrerad. (#94230) 175:-
(TOLL, J. CHR.) Mellander, Karl: JOHAN CHRISTOPHER TOLL SOM MILITÄR OCH POLITIKER UNDER GUSTAV III. Akademisk avhandling. Tryckt i Stockholm: Kurt Lindberg, 1933. XXI, 271 s + titelplansch och rättelseblad. 24,5x16 cm. Häftad. Med dedikation från "förf". (#88756) 100:-
TULLVERKET 1636 ? 1986. En jubileumsbok. Redaktör: Jan Berggren. Stockholm: Generaltullstyrelsen, 1986. 271, (1) s. 22,5x20,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#94365) 125:-
Uhlin, Åke: FEBRUARIKRISEN 1942. Svensk säkerhetspolitik och militär planering 1941-1942. Stockholm: Allmänna Förlaget, 1972. 264, (1) s + planscher. Häftad. Fotoillustrerad med planscher. Med diskret namnteckning på förtitelbladet. Ingår i serien: Sverige under andra världskriget. (#95978) 150:-
Ullman, Magnus: SJÖFÄSTNINGEN SVEABORGS FALL 1808. Stockholm: Magnus Ullman, 2008. 160 s. 21,5x26,5 cm. Förlagets tryckta pappband med obetydligt nött skyddsomslag. Övervägande illustrerad i färg. (#87157) 150:-
Wahlström, Lydia: GUSTAVIANSKA STUDIER. Historiska utkast från tidevarvet 1772-1809. Stockholm: Norstedts, 1914. (8), 320 s. Förlagets dekorerade klotband med marmorerat helt snitt. Med porträtt av Gustav III. (#76479) 200:-
Wahlund, Per Erik: SVERIGERESAN. En biltur i Fredrik Bööks hjulspår från Smygehuk till Pajala sommaren 1975. Stockholm: Bonniers, 1976. 187, (2) s. Förlagets pappband med liten lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad av Sven Rydén. Av "Per Erik Wahlund" och "Sven Rydén" signerat exemplar. (#34501) 150:-
Wahlund, Per Erik: SVERIGERESAN. En biltur i Fredrik Bööks hjulspår från Smygehuk till Pajala sommaren 1975. Stockholm: Bonniers, 1976. 187, (2) s. Förlagets pappband med obetydligt skadat skyddsomslag. Illustrerad av Sven Rydén. (#53913) 90:-
Vegesack, Thomas von: SMAK FÖR FRIHET. Opinionsbildning i Sverige 1755-1830. Stockholm: Natur och Kultur, 1995. 378 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad. (#67354) 125:-
Weibull, Carl Gustaf: FREDEN I ROSKILDE DEN 26 FEBRUARI 1658. Stockholm: Gothia, 1958. 206 s + planscher. Häftad med nött omslag. Illustrerad med svartvita planscher. (#34258) 75:-
Weibull, Carl Gustaf: FREDEN I ROSKILDE DEN 26 FEBRUARI 1658. Stockholm: Gothia, 1958. 206 s + planscher. Häftad och ouppskuren. Illustrerad med svartvita planscher. (#92343) 125:-
WENDES REGEMENTES HISTORIA 1794 - 1944. Utarbetad av Sölve Ossiannilsson. Utgiven av Kungl. Wendes Artilleriregemente, 1944. 207 s. 25X18,5 cm. Handbundet klotband (Leonard Gustafsson, Stockholm), omslaget medbundet. Illustrerad med fotografier, utvikbara planscher och teckningar, delvis i färg. (#1744) 250:-
Wetterberg, Gunnar: LEVANDE 1600-TAL. Essäer. Stockholm: Atlantis, 2003. 345 s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med lätt vattenskadat skyddsomslag. (#95827) 100:-
Widding, Lars: PÅ JAKT EFTER PISTOLEKORS TID. Bilderna och dokumenten. Stockholm: Gebers, 1972. 247, (1) s. 22x20 cm. Inbunden i förlagets klotband med skadat och lagat skyddsomslag. Genomgående rikt illustrerad. (#84727) 100:-
Wieselgren, Harald: I GAMLA DAGAR OCH I VÅRA. SMÅSKRIFTER. Stockholm: Beijers, 1900. 591, (4) s. Privatbundet halvfranskt band. Med biblioteksstämpel på friblad. (#41110) 125:-
Wilhelm, Prins: FRITT LAND. Stockholm: Norstedts, 1941. Femte upplagan. 391, (1) s. Förlagets dekorerade halvskinnband med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Med exlibris. (#87000) 125:-
Wilhelm, Prins: SVENSKT LAND. Stockholm: Norstedts, 1949. Tredje upplagan. 413, (2) s. 28,5x21 cm. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt, omslaget medbundet. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad samt med färgplanscher. (#47123) 150:-
Wilhelm, Prins: THE LAND OF SWEDEN. Stockholm: Norstedts, 1946. Second edition. 392, (2) pp. Publisher's half leather binding with minor traces of use, cover bound in, with top edges gilt. Photoillustrated with plates and 2 maps. With bookplate. The author is in this English edition spelled Prince William of Sweden. (#70956) 100:-
VINDKANTRING. 1942 - politisk kursändring. Red: Bo Hugemark. Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2002. Första upplagan, andra tryckningen. 355 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#94971) 90:-
VÅRSTORMAR. 1944 - krigsslutet skönjes. Red: Bo Huldt och Klaus-Richard Böhme. Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2002. Första upplagan, andra tryckningen. 277 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#94969) 90:-
Wästberg, Per / Theorell, Anita / Hammarskiöld, Hans: RESA I TYSTA RUM. Okända svenska slottsbibliotek. Stockholm: Bonniers, 2004. 320 s. 25,5x20,5 cm. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i färg av Hans Hammarskiöld. (#51425) 250:-
Åberg, Alf: DE FANN SVERIGE ÅT OSS. Stockholm: LT, 1968. 165, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad. (#30255) 150:-
Åberg, Alf: DE FÖRSTA UTVANDRARNA. Svenskars öden och äventyr i Nord- och Sydamerika under 1800-talets första hälft. Stockholm: Natur och Kultur, 1984. 310, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband. Utan skyddsomslag. Illustrerad, delvis med planscher i färg. (#49589) 100:-
Åberg, Alf: KUNGASLOTT OCH ADELSBORGAR FRÅN VASATIDEN. Stockholm: Forum, 1966. 166, (2) s. Förlagets tryckta pappband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad av Ola Terje. (#67926) 100:-
Åberg, Alf: KUNGASLOTT OCH ADELSBORGAR FRÅN VASATIDEN. Stockholm: Svalan, 1966. 166, (2) s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad av Ola Terje. (#41225) 100:-
Åberg, Alf: NILS DACKE OCH LANDSFADERN. Stockholm: LT, 1960. 152, (1) s. Häftad. Illustrerad. (#41228) 100:-
Åberg, Alf: NILS DACKE OCH LANDSFADERN. Stockholm: LT, 1960. Andra upplagan. 152, (1) s. Förlagets klotryggband med skyddsomslag. Illustrerad. (#93061) 150:-
Åberg, Alf: NÄR BYARNA SPRÄNGDES. Stockholm: Natur och Kultur, 1979. Ny upplaga. 154 s. Limhäftad. Illustrerad. (#88524) 90:-
Åberg, Alf: NÄR SKÅNE BLEV SVENSKT. Stockholm: LT, 1958. 138, (1) s. Förlagets titeldekorerade pappband med klotrygg och skadat skyddsomslag. Illustrerad. (#92605) 150:-
Åberg, Alf: NÄR SKÅNE BLEV SVENSKT. Stockholm: LT, 1958. 138, (1) s. Häftad. Illustrerad. (#41227) 125:-
Åberg, Alf: SKÅNSKA SLOTT OCH DERAS HERRAR. En krönika i ord och bild om gårdar och människoöden. Stockholm: Bonniers, 1960. 234, (1) s. 27,5x20 cm. Förlagets klotband med blekt rygg. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. Med namnteckning på baksidan av titelplanschen. (#76278) 125:-
Åberg, Alf: SKÅNSKA SLOTT OCH DERAS HERRAR. En krönika i ord och bild om gårdar och människoöden. Stockholm: Bonniers, 1960. 234, (1) s. 27,5x20 cm. Förlagets klotryggsband med blekt rygg. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#84034) 150:-
Åberg, Alf: SKÅNSKA SLOTT OCH DERAS HERRAR. En krönika i ord och bild om gårdar och människoöden. Stockholm: Bonniers, 1960. 234, (1) s. 28x20 cm. Förlagets halvskinnband med övre guldsnitt. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad delvis i färg. (#44752) 250:-
Åberg, Alf: SNAPPHANARNA. Stockholm: LT, 1951. Andra upplagan. 177, (1) s. Förlagets klotryggsband. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad. Med dedikation från "författaren". (#71949) 200:-
Åberg, Alf: SVERIGES HISTORIA I FICKFORMAT. Stockholm: Natur och Kultur, 1989. Andra tryckningen. 103, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#67155) 50:-
Åberg, Alf: SVERIGES HISTORIA I FICKFORMAT. Stockholm: Natur och Kultur, 1992. Tredje upplagan. 103, (1) s. Förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad. (#67271) 50:-
Åberg, Alf: THE PEOPLE OF NEW SWEDEN. Our colony on the Delaware River 1638-1655. Stockholm: Natur och Kultur, 1988. 203, (1) s. Publisher's printed boards. Illustrated. English text. (#67022) 100:-
Åberg, Alf: VÅR SVENSKA HISTORIA. Från jägartid till Vasatid. Stockholm: Natur och Kultur, 1994. Specialutgåva omfattande tredjedelen av Åbergs Vår svenska historia. 195, (1) s. 23,5x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband. Illustrerad delvis i färg. (#67122) 75:-
Åberg, Alf: VÅR SVENSKA HISTORIA. Stockholm: Natur och Kultur, 1979. Tredje upplagan. 559, (1) s + planscher. 23,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med delvis blekt skyddsomslag. Illustrerad, delvis med planscher i färg. (#95262) 125:-
Åberg, Alf / Mårtenson, Jan: ARVFURSTENS PALATS. UD 200 år. Redaktörer: Sven-Otto Allard och Berndt Fredriksson. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1991.157, (3) s. 28,5x21,5 cm. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad samt med teckningar av Hasse Erikson, delvis i färg. (#89723) 150:-
Öhman, Christer: HELGON, BÖNDER OCH KRIGARE. Berättelser ur den svenska medeltidens historia. Stockholm: Rabén Prisma, 1994. 245, (2) pp. 24,5x17,5 cm. Förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad. (#83292) 150:-